Het nieuwe troetelkind van Bloemendaal Ais een laaiende fakkel stond de hoge St. Walburgistoren boven Zutphen Blusinstallatie bij gevechten in 1945 defect geraakt Duivelse haat tegen de Kerk in Italië D Russen slopers van Duitse kastelen 'J Euwe's afgegeven zet was niet de sterkste Myron Taylor naar het Vaticaan Zeewind krijgt geen kans in openluchttheater Besprekingen met Finland te Moskou in gevorderd stadium Tsjechische vliegtuigen in W.-Duitsland geland Bouten spits naar beneden gestort Leugen, vervalsing en verdraaiing wapens der communisten Tot hoofd en hart Samuel Reshevsky: Geruchten over aard van zijnzending „Niets met woningbouw te maken" Griekse leger opent een krachtig offensief Paasikivi confereert met fractieleiders ■M Boeren mogen er het nodige voor reparatie van hun boerderijen gaan halen Het weer. KONINGIN MOET ZEER VEEL RUST HOUDEN Terugkeer 7-December- divisie En nu Moskou WOENSDAG 31 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24114 tit „Romeinen", aldus Z. H. de Paus tot een menigte van naar schatting 400.000 personen op Paasmorgen op het St. Pietersplein samengestroomd om te luisteren naar de Paasboodschap van de H. Vader en de zegen „Urbi et Orbi" te ontvangen, „Romeinen, een plechtigheid als deze geeft ons een bijzondere gelegenheid om tot U te spreken van deze plaats, van wa. uit de machtige colonnaden, die het St. Pietersplein omspannen, als uitgebreide armen zijn, die open staan om geheel de wereld tot het graf van St. Petrus te trekken. In dit jaar van angst en gevaren is u allen een grote ernst eigen geworden. „Waakt en bidt", heeft Christus in het uur van zijn lijden tot zijn jongeren gezegd. Dit woord willen wij thans tot dé burgers van Rome, tot Italië en tot de gehele wereld herhalen. Want in het huidige uur worden van het Hoofd van de H. Kerk en van alle gelovigen een voortdurend gebed en een voortdurende waakzaamheid geëist. Het grote uur van het Christelijk geweten, waarin zich ieder van zijn Christendom bewust moet zijn, heeft geslagen. Thans moet het bewustzijn ontwaken voor de gevaren, die de geestelijke waarden bedreigen. Maar deze waakzaamheid moet gepaard gaan met een groot vertrouwen. De Kerk toch bezit de belofte van Christus en het bemoedigend woord: „Vreest niet, want ik heb de wereld overwonnen". (Vervolg op pag. 2) Naar Amerikaanse richt lijnen Batenburg ademt weer verMcht Een mens doei niet altijd wat het verstandigst is. Wat zal Euwe doen? BUREAUX VAN REDACTIE EN AÜMINiiIRATTE: SMEDESTRAAT 6 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Wnd, hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. t y - De berichten, dat Myron Taylor, de persoonlijke vertegenwoordiger van Tru man bij het Vaticaan, binnen enkele dagen in Rome verwacht wordt, geven aanleiding tot vele speculaties. Bij zijn vertrek uit New York wei gerde Taylor pertinent de aard van zijn missie te omschrijven. Deze zou échter verband houden met de aanstaande ver kiezingen in Italië. Taylor zou tot taak hebben in de periode vóór de verkie zingen de activiteit van de Amerikaanse vertegenwoordigers in Rome te coör dineren met die van de leiders van de Katholieke Kerk en het Christelijk-De- mocratische blok. Ook zou Taylor ge machtigd zijn De Gasperi mede te delen, dat de Amerikaanse regering de „anti communistische machten" in Italië met wapens, geld en transportmiddelen wil steunen, afgezien van de diplomatieke steun en „demonstratieve acties" van eenheden van het Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht. Hoewel het werk voor het Openluchttheater, dat in het „Zandgat" In het verlengde van de Zoknerzorgerlaan te Bloemendaal verrijzen zal, reeds reeds drie weken aan de gang is, is eerst onlangs de officiële goedkeuring van verschillende instanties afgekomen. Die officiële instanties hebben zich intussen van hun beste zijde laten zien, want alle mogelijke en spoedige mede- ..mtrking gflriT yPg-PVAn rinor lift Vaiinnpyl Pkin WcdfiT(9)bOUV. Gfd. Staten van Noord-Holland en de Duinafgravingscommissie. Wederopbouw kon echter niet verder gaan dan te zeggen: ga je gang maar, want geen enkele toewijzing van materiaal werd verstrekt. Dat was ook niet nodig, omdat ruim ƒ30.000 aan grond- en plantmateriaal nodig is, omdat verplaatsen van zand alleen benzine kost voor de elevators en vrachtwagens en omdat beton, zeker wanneer het gemaakt wordt volgens het procédé puin met cement in plaats van grint met cement, niets aan Wederop bouw te kort doet. Het gehele amphitheater voor onge veer duizend mensen vraagt 35 M3 beton en 20 M3 hout voor de zitplaatsen, die bovendien een houten leuning krijgen, maar dat hout krijgt Bloemendaal weer van eigen bomenrijkdom. Met nadruk verklaarde wethouder Van Geluk, de grote initiatiefnemer van dit openluchttheater, dat woningbouw niets met dit otfject te maliën heeft. In de duinen wordt een theater gebouwd, dat daar hoort en dat, wanneer er niet in gespeeld wordt, t°ch bekoren zal door de prachtige natuur, de groepering van bomen en struiken. Men kan niet verwachten, dat nog dit jaar de camouflage van het zake lijke deel tot stand zal zijn gekomen, maar deskundigen voorspellen, dat over een jaar of zes, zeven een stuk natuur reservaat verkregen zal zijn, waarop vele nageslachten met trots zullen kunnen bogen. Een van die deskundigen is architect A. P. Smits, die zijn belangeloze mede werking geeft en de supervisie heeft. Trouwens Ged. Staten hebben geëist, dat een bekend landschapsarchitect zou worden ingeschakeld. Er is een werkschema gemaakt, om voor het regeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin gereed te zijn. Men is op dit schema reeds een week ingelopen en het ziet er naar uit, dat begin Augustus het theater, dat met entourage ongeveer één ton zal kosten, voltooid zal zijn. De waterleiding is al van de Hoge Duin en Daalseweg door getrokken naar het terrein. De funda menten voor het kleedhuis zijn al ge legd en wij hebben ai een der tunneltjes gezien, die onder de tribunes naar het speelvlak zullen leiden. Wij meldden reeds, dat er een ver versingshuisje gebouwd zal worden. Daarvoor was echter de toestemming nodig van de hotelmaatschappij Beccari, die in verband met hotel „Duin ai Daal" een servituut heeft ten aanzien van consumptietenten. Ook deze maatschap pij verleende onmiddellijk medewerking, om het bieden van verversingen aan be zoekers mogelijk te maken. De Griekse strijdkrachten hebben gisteren in het gebied van Kilkes hun eerste offensief naar Amerikaanse richt lijnen ingezet. Even voor het aanbreken van de dag vielen de Griekse regerings troepen, waarbij zich Amerikaanse en Engelse waarnemers bevonden, om streeks zeshonderd „Andartes" in de Krousiabergen aan. Deze aanval is een generale repetitie voor de op handen zijnde grote opera ties. Het zal een vuurproef zijn voor de slagvaardigheid van het Griekse leger De Turkse minister van buitenlandse zaken wordt Vrijdag te Athene ver wacht voor besprekingen met de Griekse regering over de mogelijkheden van een gemeenschappelijke buiten landse politiek en economische coördi natie. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, heeft Dinsdag avond een receptie gegeven ter ere van de Finse premier Manno Pekkala en de Finse regeringsdelegatie. Moiotof, die in een uitstekend humeur was, bracht een toast uit op de Fins- Russische vriendschap, welke door de gehele Finse delegatie beantwoord werd. Bij de gasten bevonden zich de Ame rikaanse'ambassadeur, Walter Smith, de Britse ambassadeur, sir Maurice Peter sen, de Franse ambassadeur, geneiaal Catroux ,de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjinsky en de Russische ambassadeur in Finland, Savenenkof. Een zeer betrouwbare Finse woord voerder in Moskou heeft voorspeld, dat de Fins-Russische besprekingen aan het einde van deze week zo niet eerder zul len worden beëindigd. De voorspelling berust op het feit, dat Molotof gewoonlijk pas een receptie houdt, wanneer de onderhandelingen over verdragen» als het thans aan Fin land voorgestelde, in een gevorderd sta dium verkeren. President Paasikivi van Finland heeft Dinsdagavond een verzoek ge richt tot de voorzitters van de zes parlementaire £rcepen om Woensdag middag een bijeenkomst te hebben in zijn paleis. De president nam dezelfde ongewone maatregel, toen hij vijf weken geleden in het bezit kwam van de brief van Stalin, waarin deze hem verzocht om een Russisch-Fins verdrag. Om die reden werd in Finse politieke kringen grote betékenis gehecht aan de voorgestelde bijeenkomst en werd geop perd, dat de president het nieuwe, wel licht beslissende Finse antwoord vrij wel gereed zou hebben nadat hij de vorige Zondag concrete voorstellen van de Russen ontvangen had. Elf piloten van de luchtmacht van Tsjechoslowakije zijn met hun vliegtui gen in de Amerikaanse zone van Duits land bij München geland. Zij zijn later met onbekende bestemming weer ver trokken. Het dorpje Batenburg ademt thans weer verlicht: boeren van Niftrik heb ben n.l. dezer dagen het „monster van Batenburg" opgespoord. Het bleek een wilde hond te zijn. Wachtmeester Veld hoen van de Rijkspolitie heeft het dier de kogel gegeven. Mgr. Maurice Roy, aartsbisschop van Quebec, heeft verklaard, dat de Paus door de Katholieken in Canada harte lijk ontvangen zou worden, voor het geval hij door een mogelijke commu nistische regering in Italië gedwongen zou worden het Vaticaan te verlaten. (Van een onzer speciale verslaggevers). Voor de derde maal in de geschie denis is brand uitgebroken in de Grote of Waiburgiskerk te Zutphen. Gedra gen door de straffe Oostenwind rolden grote rookwolken over de stad en een fel-rode gloed tekende zich af tegen de steeds duister wordende avondhemel. Als een laaiende fakkel was de toren van alle zijden der stad zichtbaar en het vormde een fantastisch en fascinerend schouwspel door de tragiek van het ge beuren. Heel Zutphen was op de been en was getuige van het moeizame, maar vol hardende werk van de brandweren, die- uit vrijwel alle omliggende plaatsen tot Arnhem en Apeldoorn toe waren aan gerukt. De burgerij hielp ijverig mee, om de kostbare Librije in veiligheid te brengeij. Het zal even voor 4 uur geweest zijn, toen de brand werd gesignaleerd. Drie kleine rookwolkjes kwamen uit de toren je voorschijn en onmiddellijk werd alarm geslagen. De Zutphense brandweer tukte uit met groot materieel en het had er in het begin alle schijn van, dat de brand in de kiem kon worden gesmoord. Nauwelijks drie kwartier later echter stond de gehele toren in lichterlaaie. De houten spits had vlam gevat en het vuur greep angstwekkend snel om zich heen. Twee uur later storten met donde rend geraas de spits als een lawine van vuur naar beneden en kwam zeer gun stig op het kerkplein terecht, waardoor waarschijnlijk erger is voorkomen. De brand, die aanvankelijk ook in de achterbouw van de kerk woedde, was men na enkele moeizame blusuren meester en de schade.is hier vrij gering. Bleef het kerkgebouw op enkele inge storte gewelven na vrijwel gespaard, de toren was niet meer te houden. Zoals bij vele torens in ons land, was ook de Walburgistoren voorzien van een auto matische brandblusinstallatie, waardoor in geval van brand de gehele toren van de grond af nat gehouden kan worden. Helaas was deze installatie gedurende de gevechten rond Zutphen in het begin van April 1945 defect geraakt en de brandweerlieden stonden nu voor de vrjj hopeloze taak, met ontoereikend mate rieel de 77 meter hoge toren te blussen. Vanaf het met koperen platen ge dekte dak trachtte men enorme hoeveel heden water binnen de torenruimte te spuiten. Men kon echter niet verhinde ren, dat steeds groter wordende gloeiende brokken steen naar omlaag stortten. En zo ging een van de oudste en mooiste torens van ons land verloren. In 1466 werd de toren voor de eerste maal door de bliksem getroffen en De burgerij van Zutphen haast zich om de beroemde librye, waar de kostbare hand schriften pas onlangs weer waren neerge legd, in veiligheid te brengen. Links: De spits van de Gotische toren stort met donderend geraas ineen. (Van onze Romeinse correspondent) Rome, Maart 1948 at het .grootste schandaal dezer eeuw", de affaire-Cippico, als een nachtkaars is uitgegaan, is bekend. De oplichter werd na twee dagen gegrepen, gedurende een week verhoord., gaf alles toe en de politie publiceerde een kort communiqué: „Alles eigen werk, geen medeplich tigen". In de woning, waar hij gear resteerd werd, vond men o. a. zijn dagboek, een merkwaardig document: „HedenMontini's handtekening na gemaakt" of„Betaalde X met een valse chèque". Dit alles Is thans algemeen bekend. Minder bekend is het, dat de com munisten in het geheel niet zo opge togen waren, toen de Osservatore na Cippico's ontsnapping de zaak aan het rollen bracht? Integendeel! Cippico was reeds in Januari door de Vaticaanse autoriteiten geïnterneerd in ,het appartement, waaruit hy zo listig ontkwam. Dtt was aan zeer weinige^ bekend, zó zelfs, dat hij door verschil lenden gegroet werd, toen hy uit het Vaticaan kwam wandelen. Maar tot deze weinigen behoorde de redactie (Van onze eigen correspondent) Men denkt onwillekeurig aan Don Quijote's strijd tegen de windmolens, als men de berichten hoort over de actie, die de communisten tegen de Duitse kastelen in de Russische zone voeren. Men kan de bedoeling ervan nauwelijks begrijpen. Het is een van die grootscheepse waanzindaden, waar mee reeds Hitler aan zijn vrienden re ligieuze verering en aan zijn vijanden diepe schrik aanjoeg. In t geheel zullen in het land Saksen en de overige gebieden van de Russi sche zone niet minder dan 1800 kastelen afgebroken worden. Alleen 10 15 per cent mag blijven staan. Zoals onder Hitier moet ook deze waanzin volgens een behoorlijk uitgevaardigde Russische wet gebeuren: er bestaat een verorde ning van de Militaire Regering volgens welke de bouwmaterialen van ver nietigde militaire gebouwen en van verlaten kastelen en buiten* voor de heropbouw van boerderijen gebruikt mogen worden. De boeren krijgen daardoor het recht, zelf de kastelen binnen te .dringen en zich het nodige voor de reparatie van hun boerderij te gaan halen. Bovendien kan men kaste len, waarvan de eigenaars gevlucht zijn en dat zijn niet weinigen óp grond van dezelfde verordening laten vernietigen. De gevolgen zijn erg: onschatbare monumenten van de kunst uit de 16e tot de 18e eeuw zijn reeds vernietigd. De door haar rykdom en schoonheid bekende Saksische renaissance en ba rok verloren de kastelen Canitz, Schweta, Guterborn enz. Een gehele reeks van kastelen uit de I8e eeuw staat nog op het programma. Terwijl men in Rusland de histori sche, zelfs religieuze monumenten met zorg bewaart en onderhoudt, wordt in Saksen geld uitgegeven, om kastelen van grote artistieke en historische waarde op te blazen. Daarbij komt, dat deze „veriatenen" allesbehalve verlaten zijn: vaak zijn zij volgepropt met vluch telingen, die nu' elders hun heil moeten zoeken. Bovendien is het verkregen bouwmateriaal geenszins van die aard, dat een dergelijke schade gerechtvaar digd wordt. Het hout uit de 16e eeuw is onbruikbaar, van de zandsteen blijft door het opblazen vaak ook niet veel over. Indien men aan het ontstellende gebrek aan woonruimte in Duitsland denkt, dan mist deze actie zeker niet een diabolische ironie. Wat brengt de communistische minis ter Fischer van Dresden, die voor deze actie verantwoordelgk is, tot zulke da- cfen? (Fischer leefde jarenlang als po litieke vluchteling in de Sovjet-Unie). Zakeiyke overwegingen kunnen het niet zijn. Zonder twüfei heeft het plan politieke en psychologische redenen: men wil de stomme getuigen van een feodaal-burgerlijke cultuur radicaal verwüderen („ausrotten". heette het tot voor kort, het Russische woord moeten we nog leren), om aan de maatschappij vlugger het nieuwe proletarische uiter- lyk te verlenen. Eduardo Prettner Cippico, de prester, die werkzaam was op diet Staatssecretariaat van het Vaticaan, na zijn arrestatie door de Romeinse politie. van de...... Unitè! Het moet ongeveer half Februari zijn geweest, dat deze heren er achter kwamen. De gehele In lichtingendienst van de party werd in geschakeld, alle gegevens Inzake Cip pico's privé-leven naarstig bijeenge gaard, foto's werden genomen, brieven gecopieerd, lijsben samengesteld, namen genoteerd. En toen men het gehele ma teriaal bijeen had, werd alles zorgvul dig weggesloten: niet voor April zou men tot het offensief overgaan juist zo, dat rechtzettingen, ontkenningenen tegen-acties van het Vaticaan geen in druk meer zouden maken of zelfs te laat zouden komenTe laat voor do verkiezingen. Maar op 4 Maart ontsnapte Cippico en het Vaticaan bracht de zaak aan het rollen.'Hoe groot moet de spijt geweest zijn over dit gemiste initiatief; het had de grootste verkiezings-stunt moeten worden. Thans, vier weken voor de fótale datum, is de zaak al half ver geten Intussen gaat de actie van de Unitó voort. De politie' heeft het onderzoek weliswaar reeds lang gesloten, doch het orgaan van de partij brengt nog dage lijks nieuwe onthullingen. „Het schan daal breidt zich uit als een oliè-vlek op de golven". Nieuwe verhalen, nieu we namen, iedere dag. Er is geen kar dinaal meer, die niet „gecompromit teerd" is; van de meest bekende per soonlijkheden tot de kleinste ambte naartjes, iedereen krijgt zijn beurt Het bijeengegaarde materiaal moet blijkbaar tot iedere prijs gebruikt worden Zelden zal, zelfs in Duitsland, een. cam pagne, een hetze gevoerd zijn, die zo'n warnet van leugen en bedrog, ver draaiing en vervalsing was. Er is niet meer tegen op te roeien en wij zelf hebben bij verscheidene gelegenheden kunnen constateren, hoe dit tóch een zeker succes heeft. Men gelooft het na tuurlijk niet men vindt de Unita na tuurlijk een schendblad, „maar dat het daar in het Vaticaan nu allemaal zo mooi toegaat dat geloof ik nu ook niet meer Ziedaar het doel: als er maar iets van blijft hangen, als er maar iets van ge loofd wordt Dat was het ogenblik, waarop To- giiatti zélf naar de pen greep. Een „rustig" artikel maar geslepen, uiterst gevaarbjk: „In de schaduw der Heilige Sleutels." Bijna tegen zijn zin moest hij, zo schreef hij, constateren, hoe zijn grote rede op het laatste par tij-congres uoor de recente gebeurte nissen bevestigd is geworden. De ge hele wereld zag immers thans, hoe reddeloos de hoogste kerkelijke krin gen zich hebben verbonden met het groot-kapitaal. Over Cippico wildé hij het thans niét hebben; de man is een oplichter, een prooi van zijn omge ving. Maar dat de handtekening van „zulke heren" geaccepteerd wordt, be« wees toch maar, dat in de zakenwe reld, in de kringen van het groot-ka pitaal, in de internationale bankmi- lieu's de personen uit de naaste om geving van de Heilige Slqutels alge meen bekend zijn als louche specu lanten En dat is best te be grijpen: over de gehele vpjze van za kendoen van het Vaticaan ligt een mystiek, middeleeuws waas van geheimzinnigheid, omdat in deze staat nu eenmaal per se iedere vorm van democratische controle uitgesloten is. „Hoe kan men een edelman van dit Hof controleren, of een Kamerheer met kap en degen, of een Kardinaal, of een nog hogere Persoonlijkheid?" De Kerk is door en door bedorven want is het niet typerend, dat zich nergens een stem verheft, „ik zeg niet van een Savonarola, dat zou te veel gevraagd züjn, maar van een oprecht gelovige, die aan de verontwaardiging van zijn gemoed lucht geeft....?" De Straten hangen vol met Cippico's ko.(„Hf? zou Democrazia Cristiana hebben gestemd"); met levensgrote teksten uit de H. Schrift, („Mijn Huis is een huis des gebeds, Gü hebt er een rovershol van gemaakt"): met tekenin gen, caricaturen en beledigingen. Tot het obscene toe. Niets wordt gespaard, niets is heilig. Van alle kanten komt de aan val, er is geen verweer meer mogelijk. Het masker is afgevallen de haat is zichtbaar en openlijk geworden: een duivelse haat. Verwachting tot Donderdagavond: Tijdelijk tot stormachtig toenemen de wind uit Zuidelijke richtingen. Later draaiende naar Zuid-West of West Regen. Weinig verandering in temperatuur. Zon 6.16—19.13, maan 3.24—16.05. iDe secretarie van H. M. de Konin gin deelt ons het volgende mede: „De toestand van H. M. de Konin gin maakt het nog niet mogelijk, dat zij haar werkzaamheden weer ten volle kan hervatten. Op medisch advies zal zij voorlo pig nog zeer veel rust moeten hon den." De brandende toren van de St. Waibur giskerk te Zutphen. als een laaiende fak kel in de vallende avond. Tot tien kilo meter in de omtrek was de vuurzuil te zien. brandde af. Reeds 33 jaar later had men deze toren in de oorspronkelijke hoogte van 107 meter hersteld, doch in 1600 werd hij opnieuw door de bliksem ge troffen en weer brandde hij af. Het duurde enige tijd voor de toren was hersteld en niet voor 1637 had Zutphen een nieuwe toren, zij het 30 meter lager dan de oorspronkelijke. Als welhaast het enige zuivere Goti sche bouwwerk in ons land, genoot de Waiburgiskerk een grote vermaardheid, zowel binnen als butien onze grenzen: binnen haar muren borg zij een aantal grote schatten. Het bekende or gel, dat zich vlak onder de toren bevond, werd beschadigd, men slaagde er ech ter in, deandere kunstschatten te be hoeden. Tijdens de oorlogsdagen in 1945 liep de kerk vrjj ernstige schade op. doen daarna was men met de herstelwerk zaamheden gereed gekomen en in de bekende oude Librije was de tentoon stelling van oude en merkwaardige bij bels reeds weer ingericht. Gelukkig heeft men deze bijbels voor verwoesting kunnen behoeden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het dnister, ofschoon er hardnekkige stemmen opgaan, dat deze te wijten is aan een kleine on voorzichtigheid van in de toren werk zame loodgieters. Zekerheid over deze bewering kon men ons te bevoegder plaatse echter nog niet geven. Van nacht brandde de toren nog als een fakkel en een vonkenregen joeg over de stad. Twee van de drie klokken' kwamen met donderend geweld naar beneden, gelukkig echter zonder het beroemde orgel te treffen. Naar aanleiding van geruchten, dat naar verwachting alle voor de ï.g. 7-De- cember-divisie Indië aangekomen troe pen van de Koninklijke Landmacht, vóór October a.s. ij, Nederland rullen zijn te. ruggekeerd, deelt de dienst voor Leger- contacten te Batavia mede: Volgens de hier te lande bekende gegevens is ge noemd tijdstip aan de optimistische kant. Men zal er dus goed aan doen, dit be richt niet als een betrouwbare maatstaf te beschouwen. Alvorens wat dieper in te gaan op het -hardnekkige gevecht tussen Euwe en mijzelf mijn tegenstander was te recht belust op een heel punt en ik had na de nederlaag van Keres vol' doende aan remise om de tweede plaats te bezetten wil ik deze gelegenheid benutten de organisatoren van dit tour- nooi om de wereldtitel nnijn oprechte dank te betuigen voor de wijze waarop men een en ander heeft georganiseerd. En niet in de laatste plaats denk ik hierbjj aan de scheidsrechters, zo voor treffelijk aangevoerd do®r de eeuwig jonge prof. Vidmar. Ik ben volmaakt tevreden over de regeling der eerste tien ronden van dit toumooL Vrydag j.l. is de laatste party na een fel gevecht in een vreedzame remise geëindigd, een resultaat, dat dr. Euwe stellig slechts matig tevreden zal hebben gestemd. Ik ben voldoende beloond met het halve punt, dank zy een langdurige nachtelijke analyse. Wie alleen afgaat op de stand na de eerste helft, waarby Botwinnik de enige ongeslagene ao fraai aan de kop gaat, zal licht geneigd zijn gretig te beamen, dat de einduitslag hiervan niet ver zal verschillen, temeer omdat Botwinnik zo redeneert men aan 12 remises voldoende zal hebben. Zon der mij aan enige voorpeiling te wagen moge ik er toch wel op wijzen, dat aan remises een padeel kleeft: een medegegadigde voor de titel, die regel matig wint, loopt dan steeds een half puntje in. En dan is het de grote vraag, wa» Euwe in M<>skou zal presteren. Spelend als m riJn laatste party en dan be vrijd van de spanning in „«gen home" v°or „eigen publiek" te moeten spelen zal hij stellig geen vyf partijen ver liezen. De Nederlandse matador heeft in de eerste helft te veel tegenslag ge had, waarby ik o. a. herinner aan zyn eerste party tegen Smystov, waarin het welverdiende hele punt in een nul werd omgezet. Wat my zelf betreft ben ik natuur lijk ontevreden over mjjn beide par tijen tegen Botwinnik. De tweede had ik stellig moeten winnen. Daaren tegen had ik tegen Euwe mekten ver liezen. zodat myn balans wat voor spoed betreft goed in evenwicht is. Keres en Smyslov, die beiden 50 scoorden de jongste Russische deel nemer verraste hierdoor Iedereen zullen evenmin ontevreden zyn, ook al heeft men Keres in de laatste ronde tegen Botwinnik niet terug kunnen kennen. En dat na zyn uitstekende start! Overigens zullen Keres' en Smys lov. wanneer zy in Moskou weer 50 scoren, met 10 punten niet zo ver bene den dé winnaar eindigen. (Vervolg op pag. 4)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1