U 30.000 hectare bos in de oorlog verloren gegaan Druk bezoek vraagt ontsluiting der stranden van Zandvoort tot Egmond Ambtenaren verduisterden bonnen Baldadigheid, van de jeugd doet veel schade aan nieuwe aanplant OPROEP Lente-impressie Sensatie en dramatiek voor de politierechter HET TROETELKIND VAN BLOEMENDAAL AGENDA Ontwikkeling der badplaatsen Zorg voor dagjemensen ts primair Fietser „overviel" auto WOENSDAG 31 MAART 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING (Vervolg van pagina 1) REGERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN Burgerlijke Stand DISTRIBUTIENIEUWS OPHEFFING DISTRIBUTIE VENSTERGLAS Weldadigheid naar Vermogen Nu hei voorjaar weer alles groen maaki, lijkt hei bijna ongeloofwaardig. En ioch siaan deze feilen onom stotelijk vast. In de oorlog ging door kaalkap bijna 30.000 H.A. van ons kostelijke Nederlandse bosbezii ver loren. Alleen al de bezetter gebruikte voor zijn siellin- genbouw meer hout dan an ders de normale productie in een geheel jaar bedroeg en over hei geheel genomen, raakten wij op het gebied, van de bosbouw in die ellen dige tijd drie volle jaren ach terop. Benoeming tot officier HEEMSTEDE Diefstal VELSEN Bert Poels komt Gaat „Inter Nos" weer starten? IJMUIDEN Ernstig ongeluk „IJmuiider Harmonlie" HEEMSKERK Feestavond A.D.O. Kinderkoor Jong Leven Mooie daad UITGEEST LUNAPARK CASTRICUM MMi, K.A.B. Succesvolle avond Excursie Burgerlijke Stand NOORDWIJKERHOUT Aanmelding vrijwilligers Dader bleek niet geheel bij zijn verstand HILLEGOM Ernstigeaanrijding BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam VERDEELDE MARKT Een eerste blik op de ,,roI", die de Haarlemse economische politierechter gisterenmiddag te verwerken kreeg, gaf niet de indruk, dat de behande ling van de diverse zaken bijzonder tijdrovend zou zijn. Maar deze indruk bleek alras verkeerd, toen bij het eerste geval een der zes verdachten zulk een sensationele dramatiek ten beste gaf, dat het bijkans drie uren duurde, aleer de andere zaken hun beslag kregen. De ambtenaren M. v. 't H. en C. K. waren beiden sedert het begin van 1946 werkzaam ogt het Centraal Distributie kantoor te Haarlem en hadden daar tot taak de ongeldig gemaakte punten en bonnen, die van de verschillende distri- butiebureaux binnenkwamen, te vernie tigen. Het gebeurde nog al eens, dat punten en bonnen hun gaaf in handen kwa men. Zij konden de verleiding niet weer staan om deze ten eigen bate aan te wenden, en zo kwam het, dat zü in het tijdvak 1 Januari 1947—1948 vele textiel punten, schoenen en kolenbonnen meena men en verkochten. Zowel H. als K. gaven het hun ten laste gelegde volledig toe, waarbij de laatste echter opmerkte, dat hij slechts éénmaal zich aan bonnendiefstal had schuldig gemaakt. Maar die ene keer was dan ook wel raak geweest, want de bon nen vertegenwoordigden een waarde van 600 mud kolen. Op de vragg van de politierechter aan H., waarom hij daartoe was gekomen, antwoordde deze: „Ik kan mij nog niet voorstellen, dat ik mij zó verlaagd heb." Voor het geld, dat hij door dit handel tje verdiend had, had hij kleren voor zijn vrouw en kinderen gekocht. De Officier achtte een flinke straf op haar plaats en vorderde tegen H. 8 mnd. onvoorw. gevangenisstraf en 4 mnd. voorwaardelijk en tegen K. 6 mnd. on voorw. en 4 mnd. voorwaardelijk, beiden met een proeftijd van 3 jaar en ontzet ting uit het recht een functie te bekle den bij een overheids- of semi-overheids. instelling. De verdediger van H„ trcr. Van Löben Seis, schilderde de moeilijkheden van zijn cliënt, die als oorlogsslachtoffer zwaat gedupeerd was gewenden. Hetzelf de bracht mr. t Hooft naar voren, de verdedigster van de andere verdachte. De politierechter wilde met deze om standigheden rekening houden, doch verklaarde anderzijds, dat het Neder- lanse volk op zijn ambtenaren moet kun nen rekenen. Hij veroordeelde H. en K. resp. tot 5 en 4 maanden onvoorwaardelijk en 6 maanden voorwaardelijk, plus de ont zetting zoals die door de officier werd gevorderd. Als eerste van de mede-schuldigen in deze bonnenaffaire verscheen de schrijf, machinemonteur B. van G. in het be klaagdenbankje: Deze had de bonnen in consignatie gehad en voor H. van de hand gedaan. „Vroeg u zich dan niet af, waar die bonnen vandaan kwamen?" ,Dat is nooit ter sprake gekomen!" De Officier eiste 3 maanden voorw. en 3 maanden onvoorw. Mr. Junge wees er op, dat G. zich zulke grote verdiensten had verworven tijdens de bezetting en na de bevrijding, en dat zijn cliënt uitstekend werk ver richt op charitatief en sociaal terrein. Hiermee rekening houdend, streek de po litierechter letterlijk en figuurlijk over zijn hart en veroordeelde hij G. tot 9 maanden voorwaardelijk. „Gaat u nog in hoger beroep?" Verdachte was al met een* vreugde- sprong bij de deur De volgende schuldige kwam, zag, maar Pessimisten hebben alreeds de op merking gemaakt, dat het klimaat, zo vlak bij de zee, niet geschikt zou zijn voor het geven van openluchtvoorstel lingen. Zij menen, dat de zeedamp reeds des avonds vroeg komt opzetten, waar van men in theaters elders in het land geen hinder heeft. Dit eventuele euvel wordt, indien het so ernstig is, als de pessimisten bewe ren, volledig ondervangen door het zeer *rote hoogteverschil tussen de zitplaat sen en de bebossing achter de tribunes Dit verschil is ruim zes meter, terwijl iets verderop het verschil zelfs twaaL meter wordt. Bij de bouw is de vorm zodanig gekozen, dat er geen beter plekje is aan te wijzen. Bovendien is de afstand van het thea ter tot aan de zee nog altijd 4 K.M. Om een indruk te krijgen van de grote hoeveelheden materiaal die nodig zijn, om de entourage archi tectonisch verantwoord te maken, dienen de volgende cijfers: 1500 M3 zwarte grond, 500 M3 baggergrond, waarin geplant zal worden, 300 M3 mest, 22.000 graszoden en 6500 voor de inkoop van heesters. De landschapsarchitect zit nu inet het probleem van de beplanting, omdat het jaargetijde waarin hij beginnen kan, er niet het geschiktst voor is. Maar mis schien zou er eerder mee begonnen kun nen worden dan gedacht wordt, nu alles zo op rolletjes loopt In gezelschap van de burgemeester van Bloemendaal. architect Smits, de directeur van Publieke Werken, de heer De Jong, de heer en mevrouw Van Ge luk en enkele anderen hebben wij gis teren een rondgang over het terrein ge maakt. Met ontzag hebben wij gezien met welk een snelheid de zand-elevator zijn werk doet. De machinist is een dui velskunstenaar. die met twee handen en twee voeten in zijn kleine cabine appa- raten bedient om het zand met zes ku- bieke meters tegelijk uit te scheppen en dan weer verderop in de zandvracht- auto's te storten. Deze machinist moest even zijn post verlaten, omdat de bur gemeester mevrouw Van Geluk in de cabine wilde fotograferen. Al was er dan geen foto van de eerste spade die in de grond gezet werd. dit plaatje was niet minder actueel. Maar binnenkort vindt de eerste-steenlegging plaats en dan zal de initiatiefnemers, die elke avond, na zijn werk aan de Condor te Amster dam, naar de voortgang van zijn .theater gaat kijken, ons laten zien, in hoe korte tijd met wilskracht en toewijding veel te bereiken is. overwon nog niet Zij had 150 punten ge kocht en hoorde deswege 1 maand tegen zich eisen. De politierechter hield de zaak nog even aan om een rapport in te winnen. Het had er alle schijn van, dat het hele geval als de bekende nachtkaars zou uitgaan, toen er plotseling leven in de brouwerij kwam bij het ver schijnen van de verdachte G. W. uit Santpoort, die door zijn spectaculair ontreden de gemoederen nogal in be weging bracht. Hem was ten laste gelegd, dat hü van verd. G. 40 kolenbonnen had ge kocht. W. ontkende dit ten stelligste en be toogde herhaaldelijk, dat hij een be hoorlijk burger was en er nooit aan dacht kolenbonnen te kopen. Een controleur van de C.C.D. verscheen in de getuigenbank en toen begon het drama. De bonnen raakten spoedig op de achtergrond, toen verd. beweerde, dat zijn verklaringen bij de C.C.D. onder ze kere pressie waren afgelegd. De recher cheurs waren zonder zich als zodanig aan te dienen, bij hem gekomen en hadden hem gedwongen in een gereed staande auto te stappen. Het was een onverkwikkelijke geschiedenis gewor den, "waarbij ten lange leste de burge meester er aan te pas ipoest komen. Als Jood was verd. de gebeurtenissen van de oorlog nog niet te boven en had hij het idee ontvoerd te worden. Getuige ging hier tegen in. Verdachte wond zich steeds meer op en kon zich moeilijk meer beheersen, zodat de po litierechter met een paar stevige hamer- kloppen de zaak weer op orde moest brengen. v Verd., zuchtend op z'n bankje met een glas water in zijn hand, was blijkbaar tot rust gekomen, maar toen de getui gen G. en S. inzake de bonnenverkoop hun bezwarende verklaringen aflegden, begon het spelletje weer opnieuw. Pol.: „Houdt u zich nu eens rustig. Als Bioscopen: Rembrandt: Wonderman (volw.), 2 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Aladin m Bagdad (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: Lost in a harem (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Grof Geschut (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City-theater: Mrs. Miniver (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theater: Ons Californië (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en des Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. alle getuigen nu verklaren, dat u die bonnen gekocht hebt, dan zeil dat toch wel waar zijn?" „Het is niet waar. Er is een complot tegen mij," antwoordde W. hyper-ner veus. Nadat er nog vele woorden waren gevallen, kwam het toch zover, dat de officier zijn vordering kon nemen. „Het sop is de kool niet waard" en „Storm in een glas water" waren zo de termen, waarvan hij zich bediende. Hij beschouwde W. niet als een echte zwart handelaar en eiste tegen hem een boete van f300.en 1 mnd. voorw. gevan genisstraf. Mr. Hoog pleitte voor een 'matige boete, waarna de politierechter, uitspraak doende, verd. veroordeelde tot een boete van f200. De laatste verdachte zorgde ten slotte nog voor een vrolijke noot. Te gen hem vorderde de officier f 100. boete „Hebt u daar nog iets op te zeggen?" „Ik sta er perplex van, edelachtbare. En dat, terwijl ik niets gedaan heb!" „Ik zal er f 50.van maken." „Moet ik boeten, omdat een ander wat gedaan heeft? Die advocaat van daarnet heeft anders ook een aardig partijtje staan te liegen," verklaarde hij onder grote hilariteit. De politie rechter was echter niet te vermurwen en ried verd. aan dan maar in hoger beroep te gaan en dan een advocaat te nemen. „Ik niet," repliceerde deze „ik weet nou, wat een advocaat is!" Een pierement zette buiten een on vervalst straatlied in en op de maat van de muziek stroomde de publieke tribune leeg, de politierechter in eenzaamheid achterlatend, die overigens opgelucht was, dat deze dramatische zitting nog tot een zij het wat laat einde was gekomen Het CENTRUM-COMITé „KONINGINNEDAG" verzoekt vgrenigingen, corpo raties en particulieren, ook autobezitters, cue deel willen nemen aan onze grootse op tocht, zich aan te melden b(j een der ondergetekenden: Mr. J. A. P. C. TEN BOKKEL, vooj-z., Nieuwe Gracht 11. Telefoon 13088 en Middenlaan 17, Tel. 14906 (n.m 7-8 u.) D. J. VAN ELLINCKHUYZEN. Ane- gang 32, Tel. 12788 en Prins Hendrik laan 77 (n.m. 7-9 u.). (Adv.) Nu bloeit wel de perzik in.mijn kleine tuin en zwellen de knoppen van de tulpenboom, maar de kieviten dui kelen dol boven de wel om zich warm tie maken en de wind is guur in het .dorre duin, waar de lente illusies wekt, die niet worden bevredigd. Toch trekken de honderden de zeeweg langs, trotseren de felle wind en het stuivende zand om te genieten van een zee en een strand, die in zonnelicht ba den, zilverwit. Heb je onderweg het ontluikende le ven gezien? Het schuchtere groen van de kamperfoelie en de groeiende pracht van het kardinaalshoedje, tussen de le venloze heesters, tegen het albast van de berk, die tragisch wuift met de lange naakte takken. Het gaat toch zomer worden langs de wegen in het duin, daarvan vertellen de vogels in hun op getogen roep en de snelle vlucht van het haastige konijn, dat z'n voorberei dingen maakt voor het nieuwe seizoen en het nieuwe leven. Laat nu weer de drukte van de ru moerige stad achter je en ga je ver kwikken vlak bij huis, waar een natuur ontwaakt uit de winterslaap en waar het leven goed is en schoon, waar zorgen verdwijnen en de politiek een dwaasheid is, waar oorlogsdreiging belachelijk lijkt en gevaar zo onnoembaar ver. Het is nu weer de tijd voor de nieuwe levenskracht en de nieuwe moed, de vreugde om het leven, dat anders zo grauw lijkt en uit zichtloos. Delf waar je staat en zoek de schoon heid bij huis in het stralende duin langs de zee, die roept. Daar ligt Klondyke, het goudland, dat rijk maakt en vrij, dat zorgen verdrijft en het leven maakt tot een stralende lach. O, in mijn kleine tuin is de lente nog schuchter en guur is de wind, maar het leven ontwaakt, groeit schoon en goed en het dringt door je bloed, het drijft je van huis, want de roep van de vogel klonk en wie kan weerstaan aan het lokkende leven? Ons gezicht is een mas ker en de voorpagina van de krant trekt diepe groeven door ons voorhoofd, maar onweerstaanbaar roept de natuur: poli tiek gaat voorbij en iedere dreiging, maar het leven hoog en groot, het blijft en is de kracht tot daden in het fiere bewustzijn, dat de wereld schoon is en een klein paradijs. Trek door de duinen de zee tegemoet en alles valt weg in betrekkelijkheid, het leven ontwaakt, de natuur is zo goed. Geboren: H. Leusink—van Aken, z.: D M. E. Evers—Humme, z.; J. C. van Wee- zenbeekSchouten, z.; A. Boelens—Beitels, z.; E. de Boer—Kamstra, z.; L. Schlebaum Groenendaal, z.: M. J- H. van der Polvan Tongeren, z.; J. Hendriksvan Bentem, z.; C A. de la Courtvan Akkeren, z.; T. M van LintWoltmann, z.; J. Ploeger—Affour- tit, z7; A. Visser—Brand, z.; J. G. Dekkers van der Linden, z.; C. M. Tendeloo Breems, z.; F. H. GeuzebroekKuijt, z. T. M. T. van Vliet—Boddéus, z.; E. Speel man—Beurskens, M. G. Wagemaker—van Leuven, z.\ J. VeenemaBakker, z.; S. Pe per—Miolée, z.; G. J. Spang—van Tuijl, d.; A. M. HUligerHermans, d.; E. Thoolen Prinsen, d.; W. Snellens—Greebe, d.; M. H. H. Backers—Balendong, d.; M. Bakker— Mienis, d.; M. J. van der Poortevan Aken, d.; J. M. C. Vermeer—Duivesteijp, d.; W. A. Stam—van der Linden, d.; H. C. Slobbe —van Kleef, d.; L. J. W. Hadders—Dijken, d.; W. J. T. VoermanBogaard, d.; L. van CranenburghTaverne, d.: J. A. van Leeu wen—Vooijs, d.; E. V. de Vuijst—Merchiers, d.; T. Mulder—Warmerdam, d.; E. H. A. Behrendtvan Gelder, d. Overleden; J. J- Ronde, 85 jaar. Zomer- .straat, L. Oolders, 72 j., Merwedestraat. J. Nicolaas, 1 d-, Kamperlaan. Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) I, Ja t/m Jong, 8.3012.15 u. en 24.45 u. Bloemendaal (Harten lustschool) I en K, 9—12.30 u. en 2—4 u. Heemstede (Binnenweg 160) Ka t/m Ka, 8.3012.15 en 24 uur. Het ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat met ingang van 1 April 1948 vensterglas in alle dikten, zonder machtiging, vergunning of bon, aan handelaren, verbruikers of verwer kers mag worden verkocht en afgele verd. De aanwezige voorraden en de te verwachten regelmatige aanvoer heb ben het nemen van deze maatregel mogelijk gemaakt. De grote tekorten aan tuindersglas, blgnk gepolijst spie gelglas, gewapend glas en brute glas, vormen vooralsnog een beletsel, ,om tot opheffing der distributiemaatregelen betreffende laatstgenoemde glassoorten over te gaan. Men schrijft ons: Zaterdag 3 April a.s. zal de vereniging Weldadigheid naar Vermogen, die dit jaar 60 jaar bestaat, collecteren in Haar lem, Heemstede en Bloemendaal. Zij hoopt daardoor een zo belangrijk mogelijk bedrag te verzamelen om haar werkzaamheden, die in de nood dezer dagen steeds groter afmetingen aanne men, zo goed mogelijk te kunnen ver vullen. Een aantal collectanten heeft zich spontaan ter beschikking gesteld, maar er is nog behoefte aan meerderen. Zij, die dit nuttige werk in het jonge lente weer willen doen, kunnen zich melden Jansweg 39 tussen 9 en 2 uur. De heer H. C. J. Hommes viert 1 April zijn 25-jarig jubileum als boekhouder bij de Glas- en Verfhandel A. Kuijpers. (Van een onzer speciale verslaggevers) Toegegeven; als leek ziet men dit ons bos op het ogenblik niet aan. Maar daarvoor is het nu dan ook de tijd niet. Het is lente. De zon dringt het groen uit alle knoppen en overal lijkt nu de wereld schoner en beter dan ze is. Zelfs de gebieden, die ge kent en waarvan ge uit ervaring weet, dat ze practisch zijn kaalgehakt, hebben nu iets vriendelijks gekregen, aangezien de lente ze nu heeft overtogen met het zachtste groen, dat ze tussen afbraak en dor hout kan doen groeien. Maar de feiten konden daar niet an ders doen. Ons bos heeft geleden. En niet alleen, omdat reeds spoedig na het begin van de oorlog de hout-import, die anders minstens vier-vijfde van ons verbruik voor opbouw en industrie dekte, wegviel, ook omdat wijzelfJa, laten wij maar eerlijk zijn. Ook omdat wijzelf, met name in die barre laatste In een belangwekkende publicatie van het Bnrean van de Rijksdienst voor het Nationale Plan worden beschouwingen gegeven betreffende de wederopbouw der Noordzeebad plaatsen. De ontwikkeling der Nederlandse badplaatsen moet gezien worden als een onderdeel van de toene mende behoefte aan recreatie in de vrije natuur. Dit proces is sedert 't begin van deze eeuw aan de gang. Het vacantiebezoek verspreidde zich in de loop der jaren over het grootste deel der duinkant. Naarmate de wijze van recreatie, de bevolkingsspreiding en de internatio nale verhoudingen veranderden, heeft de functie van de meeste badplaatsen zich gewijzigd en daarmede moet bij de wederopbouw rekening worden gehou den. Het dagbezoek is primair voor het be palen van de functie van de badplaat sen, omdat de gehele valide bevolking aan deze vorm van recreatie deel kan nemen en in Noord- en Zuid-Holland op het strand is aangewezen voor dag recreatie (afgezien van de binnenwate ren van het polderland. In het rapport wordt de Nederlandse bevolking in 1955 geschat op 10.200.000 en in 1970 op 11.100.000. Hierdoor en de bovengenoemde vier factoren zal in 1970 in Noord-Holland al het strand van Zandvoort tot en met Egmond moeten worden ontsloten voor druk strandbezoek. Men gaat er van uit, dat de strand- bezetting op topdagen niet meer dan 5000 personen per kilometer strand- lengte mag bedragen, wil het strand bezoek zijn volle recreatieve waarde behouden; voorts, dat de dagbezoekers zich niet verder dan 1K.M, (gere kend van de toegangsweg) in beide richtingen over het strand verplaatsen. In de eerste plaats zal het strand tus sen Zandvoort en IJmuiden moeten worden ontsloten. Dit kan door de Cremerweg bij Duin en Rruidberg te verharden>\tot een fietspad, aansluitend op het rijwielwegennet van Kennemer- land-Zuid. Later zal het strand tussen het Noordzeekanaal en Castricum. even tueel Egmond moeten volgen, o.a. door de aanleg van een rijwielpad tussen Castricum en Heemskerk naar Zee. Bij de samenstelling van de bebouwings plannen van Wijk aan Zee, Castricum en Egmond moet met deze ontwikkeling nu reeds rekening worden gehouden. Aan de gegevens omtrent de functies der badplaatsen ontlenen wij ten slotte nog het volgende: Dagbezoek in 1946: Egmond max. 2.500 p. K.M. p. dag Castricum max. 7.000 p. K.M. p. dag Wijk aan Zee max. 1.200 p. K.M. p. dag ttu max. 8.000 p. K.M- p. dag max. 20.000 p. K.M. p. dag IJmuiden Zandvoort Men lette hierbij op het gegeven ma ximum van 5000 bezoekers per strand- kilometer, wil het strandbezoek zijn recreatieve waarde behouden. De logiesgelegenheid zal in 1955 ten opzichte van 1939 moeten toe- nemen in Egmond met 7 pet., in Castricum en Wijk aan Zee met 10 pet. en in Zandvoort met 10 a 15 pet. In IJmuiden komt geen logies gelegenheid; deze plaats blijft uit sluitend aangewezen op druk dag bezoek uit Amsterdam. Aangaande Zandvoort wordt nog op gemerkt dat de vooroorlogse hotel exploitatie niet rendabel was. Stimu lering van luxe-bezoek wordt onge wenst geacht, omdat daardoor de ho tels in Noordwijk en Scheveningen waardeloos zouden worden. In Zand voort zou men luxe-hotels tot een to tale bezetting van 200 bedden willen toelaten. De gemeubileerde kamerver- huur blijft; toenemend bezoek ver wacht men in de in het wederopbouw- plan-Friedhoff geprojecteerde apparte menten-hotels oorlogswinter, als een bijna dagelijks gebed ons boompje hebben gehakt. Dat mag toen wel geen doodzonde zijn ge weest, dat iedere-dag-een-boompje is ons land toch in totaal komen te staan op het verlies van rond een millioen kubieke meter hout. Dat wil zeggen op precies een zesde van de hoeveelheid, die in de gehele oorlog hier verbruikt werd, n.l. 6 millioen kubieke meter. Zonder verlies voor de bosbouw had dit zeker niet meer dan 4 millioen nlb- gen zijn, zodat minstens 2 millioen te veel werd weggekapt. Daardoor zijn we nu drie jaar achterop en zitten we met een verlies van een kleine 30.000 H.A. bos. Met zulk mooi weer Hieraan wordt natuurlijk gewerkt. Dit is vanzelfsprekend. Maar moeilijk heden met materiaal, moeilijkheden met arbeidskrachten en moeilijkheden met de export, hebben het tempo wel wat vertraagd. En niet alleen die moei lijkheden, ook nog andere kwade din gen. Want het mag hier wel eens ge zegd worden, dat een niet geringe be lemmering van de herbeplanting van onze bossen wordt gevormd door de baldadigheid der jeugd. Fr schijnt een manie te bestaan om jonge fris uitschietende bomen te be roven van hun beste takken, om kleine, ranke boompjes v desastreus te vernielen en dan verder aan hun lot over te laten. Dit vandalisme heeft tot dusver de bosbouw ernstige schade berokkend en het is zeker niet misplaatst die ouders en die onderwijzers, die deze woorden onder ogen komen met klem te wijzen op hun taak alles te doen wat in hun vermogen ligt om hieraan een eind te maken. Het is immers te zot. Het werk van de herbeplanting, dat reeds zonder meer, inet zulke grote moeilijkheden kampt, mag niet op deze wijze nog extra ver zwaard worden. De regering komt de eigenaars varf kaaigehakte percelen, die volgens de Boswet verplicht zijn tot her- beplanting over te gaan, niet voor de helft in de kosten daarvan tegemoet om dan lijdelijk aan te zien, dat enkel uit vernielzucht een zo kostelijk werk als de bosbouw schade wordt berokkend. Hier dient dan ook met kracht te wor den geageerd, temeer waar door de nu aan de gang zijnde herbeplantingen het karakter van onze bossen zeker niet on gunstig wordt beïnvloed. Zij zullen dus beter en mooier worden. In plaats van de grove den zal men weer „Douglas"- sparren aanplanten, die sneller, meer en beter hout leveren. Men zal'weer uit heemse soorten invoeren en zo onze bos sen door een grotere verscheidenheid ook een grotere aantrekkelijkheid verlenen. Het eerste schip dat Larixzaden zal aan voeren, helemaal uit Japan, is onderweg. Op het ogenblik nu is de stand zo, dat tegenover 30.000 H.A. die door kaal slag verloren gingen weer 10.000 H.A. staan, die met overheidssteun worden herbebost. Een derde dus nog maar. Doch men gaat op deze weg voort, ook al opdat weer zo spoedig mogelijk het binnenlands bezit jaarlijks het voor oorlogse kwantum van 600.000 m3. hout kan worden geléverd voor industrie en wederopbouw. Nu is dat nog de helft niet tot schade van °ns land, dat daar door gedwongen is meer te importeren, Welbewust kiest ""-en echter deze weg boven hie andere, waarbij hout wordt gekapt overeenkomstig de behoefte.... Dit immers is de methode, die wij allen hebben leren verwerpen. De kip slachten, die de gouden eieren moet leg gen.... Maatregelen zijn in voorbereiding, waardoor voor verdienstelijke onder officieren, die in Indonesië in een tijde lijke officiersrang uitstekend hebben voldaan, de gelegenheid wordt open- gesteld, zich verder te bekwamen voor een definitieve benoeming tot officier. Of een dergelijke maatregel ook mo- gelijk zal zijn ten aanzien van onder officieren, die niet in de tropen hebben gediend, maakt nog een onderwerp van studie uit. Dezer dagen hebben onbevoegden :ich tijdens afwezigheid van de bewo ners toegang verschaft in een woning aan de Schubertlaan te Heemstede door middel van verbreking van een glas-in- loodruitje. Ontvreemd werden gouden en zilveren voorwerpen en een porte- monnaie met 1125.— Heden (Woensdag-) avond komt Bert Poels. de enig overgeblevene van de verzetsorganisatie „De Zwarte Plak" uit de Peel op uitnodiging van de Bond van Oud-illegale Werkers, in het patro naatsgebouw. Poels zal door woord en beeld een blik geven achter de scher men van het werk van zijn verzets organisatie. Het ziet er naar uit, dat de rust periode. die de R.K. Gemengde Zang vereniging „Inter Nos" zich bij gebrek aan belangstelling had moeten opleg gen. van korte duur zal zijn. De po gingen, om de belangstelling voor de vereniging, vooral bij oud-leden, weer op te wekken, zijn in zoverre geslaagd, dat het bestuur hen allen Vrijdag 2 April bijeen kan roepen voor een ver gadering. in de hoop daarin te kunnen besluiten de repetities te hervatten. Wegens afwezigheid van de voorzitter zal de ere-voorzitter. de heer J. J. Boogaard, zich tijdelijk weer met de leiding van het bestuur belasten. De 17-jarige ULO-scholier J. van L„ uit Velsen, die in de IJmuider binnen haven op een met kolen geladen schuit meevoer, geraakte, toen hij een stoot kussen wilde uitbrengen en hierbij uit gleed, met een zijner benen tussen de kolenschuit en een ander vaartuig be kneld. In het ziekenhuis moest zijn been worden geamputeerd. Zaterdag 10 April geeft de IJmuider Harmonie, onder leiding van de heer J. Groot, een concert in het patronaats gebouw. Een bekend voordrachtskunste naar zal medewerking verlenen. 14 en 15 April geeft de R.K. sportver eniging A.D.O. een feestavond voor le den en donateurs in de Concertzaal van Gebr. Dam. De toneelvereniging «Ons Genoegen" zal dan opvoeren het blij spel „Het begon in een gracht." Zondag 18 April geeft het R.K. kin derkoor „Jong Leven" onder leiding van de heer A. Louwe een tweetal opvoe ringen van de romantische kinder-ope- rette „Goudmuiltje." Op veler verzoek zal het dames-zangkoor van de Maria- Congregatie na de pauze de Bloemen- cantate uitvoeren. De tuinbouwclub V.Z.O.S., welke reeds meer dan twintig jaar bestond, is dezer dagen geliquideerd. De nog aan- wezige kasmiddelen zijn geschonken aan de Niwin en de Bohd zonder Naam. Het Lunapark -ten bate van het Apos tolaat, ter Zee heeft uitzonderlijk veel belangstelling getrokken. Per fiets, auto, maar vooral pei rrem waren -rcmo <se» middags duizenden naar hier gekomen, om zich te vermaken en weer werd het oude gezegde, dat het in Uitgeest goed is te zijn, bewaarheid. Des morgens waren de exploitanten aan wezig in de kapel in het Zusterhuis der Ursulinen, waar de aalmoezenier, d? weleerw. heer kapelaan Solleveld. de H. Mis opdroeg. Daarna verzamelden zij zich aan een broodmaaltijd in de kleine zaal van Hotel De Ooievaar. Des mid dags vond de opening plaats. Hier werd o.m. het woord gevoerd door de heer Van Koningsbergen voor het Apostolaat ter Zee, die vooral mevr. Matton en de heer Baltus dankte voor hun bereidwil ligheid om hun terreinen gratis af te staan. Verder werd ook dank gebracht aan het Gemeentebestuur, hetwel als eerste het Lunapark heeft toe gestaan. Burgemeester Van de Ven ver klaarde heel gaarne toestemming te heb ben gegeven tot dit Lunapark in ver band met het mooie doel hetwelk er mee beoogd wordt: het oprichten van zeemanshuizen zowel in eigen d ls in den vreemde. Ook het college van B. en W. heeft gaarne zi)n medewerking verleend door het geven yan vrijstelling van het betalen der vermakelijkheidsbe lasting. Spr. hoopte dat de exploitanten goede zaken mochten maken. Vooruit, trouwlustige dames en he ren, treedt hier binnen en laat uw bruiloftsvoeten zakken in de lo per. die de trappen van het stadhuis be dekt. Toe, geef er een paar rijksdaalder» meer voor uit, opdat de herinnering aan de dag van uw huwelijk nog schoner e» intenser zal zijn. Helaas, deze aanprijzing durfde nie mand van het gemeentebestuur meer hardop te zeggen, omdat de loper verval len was als die in onze huizen. Er zat om zo te zeggen geen draad meer op en alleen om er nog uit te halen, wat er uit te halen was, werd hij op de trappen gelegd..-- als althans de zon scheen. Ondanks alle voorzorgen kwam de dag, dat hij voor goed de geest gaf, na een werkzaam leven in dienst van de maat schappij en van de gemeente-ontvanger. Misschien heeft men ten stadhuize uit gerekend hoeveel dat ding totaal heeft opgebracht, met aftrek van het loon aan de loperlegger en -inhaler. Een melk koetje was ie, in dienst van Vrouwe IJdelheid. De periode, dat men niet met de loper kon trouwen (figuurlijk be doeld, heren bezorgers) is nu ten einde. Een nieuwe, kostbare, dikke, onverslijt- bare artistieke smyrna (of zo iets) van Nederlands fabrikaat zal de stenen tre den voor dure trouwtjes bedekken. Men heeft me verteld, dat deze kostbaarheid een speciale vervaardiging eiste, omdat de breedte niet normaal was. Vooruit dan maar weer, trouwlustigen, die de lente en de zomer aangrijpt om eeuwige trouw te zweren, tredt binnen in het stadhuis en doe het met de loper. Het verleden heeft aangetoond, hoe goed die paar rijksdaalders extra besteed zijn, want velen, die van de loper gebruik maak ten, zijn thans in het gelukkige bezit van' een aantal lopertjes, die 40 tot 50 cent per dag aan kinderbijslag opbren gen en die, naar wij hopen, een eeuw meegaan. De jaarvergadering van de K.A.B. zal gehouden worden op Dinsdag 13 April in de zaal van café Roosendaal. De to neelvereniging „St. Pancratius" en de K.J.B.-band zullen met schetsen, muziek en zang deze avond opluisteren. De R. K. Gem. Toneelvereniging „St Pancratius" heeft Maandag m de zaal van café Borst opgevoerd ,,'t Begon m een Gracht". Er werd goed spel te zien gegeven en de talrijke aanwezigen heb ben dan ook terdege genoten. De plaatselijke bakkers gaan 14 April een bezoek brengen aan de spiritus- en gistfabrieken te Delft. CASTRICUM. Geboren: J. Steeman- Rijs z; C. Hoebe—Vlugt d; J. P. van MuijlwijkKoose d; H. Hollenberg Huisman d: E. de Graaf—Visser z; E. v. d. MolenKomen z; P. Beentjesv. Eg mond d. Overleden: J. B. van Benthem oud 75 mar; A. A. Immers oud 31 jaar wonende te Delft; Pieter Kuijs oud 76 jaar; P. W .Verweij oud 67 jaar wonende te Am sterdam. De burgemeester maakt bekend, dat ;iiegenheid bestaat tot aanmelding als vrijwillige hulpkracht bij de politie tus sen 7 en 10 uur des avonds by de groepscommandant (politiebureau), waar tevens inlichtingen kunnen worden verkregen. Bij eventueel dreigend ge vaar zal de taak van de zoge naamde hulppolitie in hoofdzaak be staan in het bewaken van het eigen dorp. Om bij de hulppolitie te kunnen worden geplaatst' moet men een be paalde leeftijd hebben, n.l. voor niet- dienstplichtigen 21 jaar en voor dienst plichtige manschappen 28 jaar, onder officieren en korporaals 40 jaar en of- fkieren 45 jaar. Zondagavond reed op de Afsluitdijk ter hoogte van Wieringen een Belgische auto, waarin twee dames en twee heren gezeten waren. Zij zagen een wielrijder, die hun tegemoet reed, van zijn fiets springen, toen de auto op ongeveer 200 meter afstand van hem verwijderd was. De fietser ging op de rijweg staan en stak beide handen in de hoogte. De auto-bestuurder stopte, doch liet de mo tor draaien. De wielrijder ging daarna op de treeplank van de auto staan en probeerde het linkerportier te openen, terwijl hij zijn rechterhand in zijn col bertjasje stak. Een van de op de achter bank in de auto zittenden kreeg argwaan en gal de bestuurder te kennen, dat hij moest doorrijden. Het was deze inmiddels gelukt het linkerportier op slot te doen. Toen de auto snel optrok, moest de fiet ser loslaten, waarna hij terstond op de banden begon te schieten, echter zonder resultaat. Geen van de inzittenden werd gewond. De rijkspolitie van Komwerderzand en Wiering stelde direct een onderzoek in en reeds Maandagmiddag gelukte het de dader te arresteren. Het bleek te zijn N. T. uit Opsterland. Hij legde 'n volledige bekentenis af. Hij bleek niet geheel bij zijn verstand te zijn. Dinsdagmiddag reed een motorrij der het 4-jarig zoontje van de heer v. d. L. op de Weeresteinstraat aan. Het kind werd naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. IJMUIDEN, 30 Maart Stoomtraw- le f 14.130, stoomtrawlers Kw 134 f 4260, IJm. 72 f 4800, IJm. 45 f 8390, IJm. 77 f 1120, motorloggers: Kw. 74 f 3020, Kw. 168 f 4340,Kw. 166 f 2630, Kw. 50 f 4900, Kw. 140 f 3320. Kw. 64 f 2400, Kw. 155 f 4730, Kw. 124 f 2580, Kw. 84 f 1820, Kw. 78 f 5500, Kw. 108 f ^440, Kw. 15 f 7120. Kw. 227 f 3400. Kw. 132 f 3180, Kw. 56 f 3020, Kw. 23 f 2220, Kw. 69 f 3270,Kw. 91 f 2600, Kw. 53 f 1880, Kw. 77 f 1990, Kw. 210 f 2600, Kw. 99 f 1800, Kw. 65 f 2300. IJm. 224 f 1750, Kw. 204 f 2320, Kw. 35 f 2380. kustvissers: IJm. 220 f 660, IJm. 229 f 1060, IJm. 77 f 1950 IJm. 80 f 2230. Kw. 210 f 2940, Kw. 248 f 1120. IJMUIDEN, 31 Maart IJm. 4 ƒ7.040.IJm. 155 4 600.IJm. 54 ƒ17.300.—, R.O. 46 690.motorlogger Katwijk 28 ƒ2.920.—. Katwijk 18 ƒ1970.—, Katwijk 39 ƒ3.240.— Zweedse logger G.G. 130 ƒ9.180.—. G.G. 407 8 090.kustvisser IJm. 241 450. IJm. 81 ƒ2.625.—, IJm. 210 ƒ160.—, Urk 46 290.—, Urk 4 400.—. Urk 75 160.—, Urk 215 240.— Vol. 9 385— (Niet officiële koersen) Woensdag 31 Maart 1948. Vorig Opening slot 3-3 Nederland 194? Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Galvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabei nw. aand Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) ..Amsterdam Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mtr eert Claims Philips heden 98% 98A-% «s: 165 189% 139% 190 - 138 228 234 326% 313 295H 360 34914 206% 223 197% 198 275', 235 163 233 329 295 359% 350 205 200 176% 237 591.- Amsterdam. 30 Maart 1948. Op de aandelenmarkt trokken vandaag de Indische fondsen de aandacht door een vrij vaste houding, vooral die soor ten aandelen, die betrokken zijn Dij palmolie en sisal Evenals dit reeds eerder het geval was geweest, circuleerden weer geruchten, dat de Koninklijke zich voor de Alg. Exploratie Mij. zou interesseren, iocn een bevestiging hiervan was niet te ver krijgen. Op de overige afdelingen bleef het verder vrij kalm met betrekkelijk weinig koersvariaties. Industriële aandelen waren, met uit zondering van aand. Philips, die goed prijs hielden, merendeels zwakker van toon. Unilever verloor na een luie ope ning op 328 tenslotte 5%. Cert. Hoog ovens lager eveneens wat zwaarder m de markt. Aku kon zich vrij goed hand haven. Claims Holl. Constr. Werkpl., waarmede vandaag op de nieuwe emissie kon worden ingeschreven, golden tva Scheepvaartaandelen waren over het geheel wat luier van toon met koersver liezen van gemiddeld 2%.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2