ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS N E' D E' HIT DOMIDINI DIR VIROUW A' Bloem of iets anders MENSEN AMERIKA BREEKT EEN LANS VOOR HET SPANJE VAN FRANCO Honderdduizend gevluchte Ukraïners vragen om zielzorgers r V AC ANTI E AAIEN en VAN NELLE Als de kinderen hebben Engeland krijgt het moeilijk in zijn dogmatisch idealisme" Incidenten op eiland Ternate Vijftig priesterstadenten wachten bij Miinchen op toestemming naar Culemborg te mogen gaan «veren met centimeters Tentoonstelling werkstukken geïnspireerd op gouden regeringsjubileum der Koningin WOENSDAG 31 MAART 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT En Uw bed wordt een pijnbank. Pakkettencommissie vraagt steun voor Roode Kruis 70-jarig bestaan der St. Gregoriusvereniging Tijdens bezoek van premier van Oosï-Indonesië Waspoeder, eieren en scheerzeep door RICHARD POWELL - (Wordt vervolgd) Het heilig idealisme, dat Frankrijk ertoe bewoog, twee jaar lang zijn grens met Spanje gesloten te hou den, is enige tijd. geleden weinig passend bii de werkelijkheid van deze dagen ge bleken. Frankrijk deed, men zou haast zeggen: met de staart tussen de benen, ce grens maar weer open en is thans bezig met het voeren van handelsbespre kingen. Dit houdt de erkenning in, dat Spanje slechts node gemist wordt in het midden der West-Europese Staten die, door ar moede en Russische dreiging gedwongen, naar een vorm van vruchtbare samen werking zoeken. Portugal -trachtte op de conferentie der 16 Marshall-landen, te Parijs onlangs gehouden, deze erkenning dadelijk gemeengoed van West-Europa in zijn geheel te maken, doch stuitte daarbij vooral op de onwil der Engelsen, die van gelijkberechtiging voor Spanje nog niets willen weten. Engeland mag dan al het land der nuchterheid zijn, de- Labour-Partij is ten opzichte van Fran co nog erg idealistisch, of liever: érg leerstellig. Franco is een dictator, rede neert zij, en daarom kan hij niet mee doen met de werkelijk democratische staten. Afgezien van de vraag, of het met dit dictatoriale niet erg meevalt, is er iets onlogisch in de Labour-opvatting. Enge land schroomde niet, een handelsverdrag met Rusland te sluiten en is nog altijd niet afkerig van samenwerking met Sta lin, die het in de dictatuur waarlijk wel wat verder gebracht heeft dan Franco. En wanneer de oude banden tussen Groot- Brittannië en Portugal niet verbroken zijn, dan komt dat toch niet door een Lon'dense erkenning' van het zuiver de mocratische karakter van Salazar's re giem. Engeland verkeert ten opzichte van Spanje nog in het „idealistische" sta dium, dat Frankrijk reeds heeft afge sloten. Een reden, om in dit stadium te blijven, is gelegen in de Britse politiek, niet alleen de V. S. doch van tijd tot tijd ook de Sovjet-Unie een weinig ter wille te zijn, aldus de grote spanningen wat te verzachten en zelf een goede mid denplaats te krijgen. Rusland heeft sterk gedreven naar een isolement van Spanje ten opzichte van West-Europa: de vertoning van de Verenigde Volke ren, die Franco „moreel veroordeelden", was daarvan een symptoom en een sluit stuk. Blijkbaar wenst de Labour-rege- ring, gesteund door haar dogma, de Rus sen hier niet in de wielen te rijden. Geheel anders denkt men echter in Washington over Spanje. Van de aanvang af hadden de V. S. geen wezenlijk bezwaar tegen opname van Spanje in het Europees Herstel Pro gram. Zo goed als Marshall's plan ge richt was tot de ondemocratische staten van Oost-Europa, zo goed als het voor Portugal, voor Turkije gold, zo goed had het ook betrekking op Spanje, Marshall verbond verst; land ten gerieve, aan Spaanse deelna me de eis dat het regiem er zou wor den veranderd. Van die eis ging echter langzaam maar zeker steeds meer af en is thans niets meer over, zeker niet nu het Russische gevaar in zo dreigende grootte voor de deur staat. Wat de V.S. eigenlijk alleen interesseert is, of Spanje vóór dan wel tegen het communisme is. Het is er tegen. Afge vaardigde Okonaki verklaarde zelfs, en in zijn woorden school een kern van waarheid, dat Spanje het enige land is, dat succes gehad heeft in de strijd tegen het communisme. Deze Spaanse houding is van groot belang voor de V.S. en wordt nog versterkt door de onmisbaarheid van Spanje bij een herbouw van de West- Europese economie. Daarmee is voor Amerika het pleit beslecht: Spanje mag meedoen aan het plan-Marshall, autori tair geregeerd of niet. Marshall heeft deze mening nooit rechtstreeks uitgesproken. Het ar.eest openhartig heeft hij zich over de zaak uitgelaten, toen hij eens zei, geen be zwaar tegen het opnemen van Spanje in het Herstelplan te hebben, wanneer de 16 andere deelnemers geen bezwaar had den. Engeland had bezwaar en daardoor bleef de kwestie hangen. Franco zond intussen 'n delegatie naar de overkant van de Oceaan, welke cre- dieten moest verwerven, die hem uit zijn economische misère zouden kunnen hel pen. Direct succes had deze delegatie niet, maar in alle geval gaf de Ameri kaanse regering te kennen, credieten van particuliere banken aan Spanje wel te willen toelaten. Ook werd bekend, dat Miranda, de Argentijnse minister van Economische Zaken, een tocht naar Europa zou maken ter bestudering van Argentinië's bijdrage aan het Europees Herstel-Program, en dat hij daarbij Spanje, met zijn land nauw verwant en verbonden, zou overslaan, is wel heel on waarschijnlijk. Nu heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden besloten, Spanje uit te nodigen voor deelname aan het plan-Marshall. Ongetwijfeld niet tegen de zin van Marshall zelf. Onge twijfeld wel tegen de zin van Engeland, dat nu zal moeten inbinden en uitlatin gen als die van minister MacNeil, die dezer dagen nog over Franco-Spanje, „dat verfoeilijke beest", sprak, achter wege zal hebben te laten. In dit verband is het opmerkelijk, dat de bevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee, admiraal Sherman, •kort geleden een bezoek aan Madrid heeft gebracht. Volgens radio- Moskou heeft hij metFranco officiële onderhandelingen gevoerd over hulp der V. S., en het is allerminst onmogelijk, dat dit bericht tamelijk juist is. De radio noemde verder nog enkele bedragen, die zouden zijn voorgesteld: Sherman zou een regeringscrediet van 350.000.000 dollar en een aandeel in het Marshall plan van 575.000.000 hebben geoffreerd. Op het punt van de grootte van de te ver lenen steun overdrijft Moskou vermoe delijk een weinig. Het hoogste bedrag, dat sombere Republikeinse ballingen schatten, was 200.000.000, en zelfs dat werd te Washington belachelijk hoog genoemd. Belangrijker evenwel dan het bedrag is het feit der hulpverlening, en het andere feit, dat Spanje zal kun nen samenwerken met alle staten van zijn omgeving. Feiten, die overigens niet voltrokken, alleèn plotseling veel dich ter bij gekomen zijn. U kent dat. Door die zangerige Rheuma- tische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan: Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere wel dadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zui vert van schadelijke zuren, dip nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bii Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) De Pakkettencommissie van het Ned. Roode Kruis verzoekt opneming van het volgende: „Met de grootst mogelij ke verbazing hebben de leden van de Pakketten-commissie van het Ned. Roo de Kruis kennis genomen van het feit, dat een aantal landgenoten op grond van de resultaten van het onderzoek van genoemde commissie, -Verklaard heeft, niet langer door middel van .hun lidmaatschap of hun donatie steun te willen verlenen aan het Ned. Roode Kruis. Ten aanzien van het huidige bestuur kan alleen met nadruk worden vastge steld, dat het, zodra de critiek der po litieke gevangenen te zijner kennis kwam, zich gehaast heeft een commis sie van onderzoek in te stellen, die door haar samenstelling kon waarborgen, dat elke poging ter verdoezeling oFver- schoning van door het Ned. Roode Kruis in oorlogstijd gemaakte fouten bij voor baat als uitgesloten kon worden geacht. Voor zover daartoe aanleiding bestond, heeft de huidige leiding van het Ned. Roode Kruis alles gedaan, teneinde het onderzoek te bevorderen. Het komt ons voor, dat een en ander niet van iedere instantie uit het na oorlogse Nederland kan worden ver- KlciciTd. Om deze reden menen wij, dat het tegenwoordige hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een woord van hul de verdient voor zijn uiterst correcte en objectieve houding tegenover de ge beurtenissen uit de bezettingsjaren. Wij aarzelen niet, allen, die meenden, het Ned. Roode Kruis hun vertrouwen te mogen opzeggen, op te wekken, op dit besluit terug te komen, terwijl wij alle Nederlanders gaarne oproepen het Ned Roode Kruis bij zijn veelzijdige en zegenrijke arbeid naar vermogen te steunen". (Van een speciale verslaggever) In het klooster der paters Augustij nen te Culemborg houdt de St. Gre goriusvereniging deze week studie dagen over de kerkmuziek ter gele genheid van hot 70-jarig bestaan der vereniging. Gisteren heeft kapelaan H. Voncken een inleiding gehouden over jongens koren en L. Toebosch over polyphonie. Bij deze laatste lezing voerde het koor der Sacramentskerk te Breda als de monstratie enige polyphone gezangen uit de 15de en 16de eeuw uit. Daarna volgden besprekingen over de gezamen lijke moeilijkheden en de practische repetities in het Gregoriaans tonder leiding van drs. R. Salomons en drs. A. Asselbergs. Vandaag heeft men o. a. van gedach ten gewisseld over het werk der St. Gregoriusvereniging en over de cursus sen, die op het programma staan, ter wijl morgen een Hoogmis in de Byzan tijnse ritus zal worden opgedragen. 8 September zal, eveneens ter gele genheid van het 70-jarig bestaan, te Den Bosch een algemene vergadering worden gehouden. 56. Zonder het minste gerucht te maken, sloop Eric nog dichterbij. Er bevon den zich hier banken en rustplaatsen van steen en mos gemaakt; bogenpijlen en speren lagen in het rond en Eric bemerkte ook aardewerk. Hij kwam tot de conclusie, dat dit het hoofdkwartier van de luipaardmannen moest zijn. Een mes dat hij zag liggennam hij vast mee om het meisje te bevrijden. Toen hij haar bereikt hadfluisterde hij: Beweeg niet! Ik ben een vriend". Zonder veel tijd te verliezenbegon hij dan de koorden door te snijden die haar handen bonden en Enkele dagen geleden drongen te Ba tavia berichten door over relletjes op Ternate tijdens het bezoek van de pre mier van Oost-Indonesië, Anak Agoeng gde Agoeng. Thans meldt een communi qué van het Oost-Indonesische ministerie van Voorlichting, dat tijdens een offi cieel bezoek van de premier een fakkel optocht werd gehouden, waarbij lam pions, waarop opschriften stonden met politieke strekking, welke tevoren wa ren goedgekeurd door het hoofd van het plaatselijk bestuur, werden Meegedra gen Toen de lampionnendragers naar de stad terugkeerden, werden zij aangehouden door een groep onver antwoordelijke militairen, die de lampions met opschriften vernielden en enkele deelnemers van de op tocht mishandelden. In de ochtenduren pleegden dezelfde militairen een inbraak in de woning van de heer Mononutu, die onlangs als voor zitter van de Oost-Indonesische Good- will-missie naar de republiek is geweest Onder voorwendsel, dat zij naar ver dachte stukken zochten, braken zij. kas ten open. De Oost-Indonesische regering betreurt de incidenten ernstig, aldus het com muniqué. Er zijn onverwijd stappen ge nomen om voorbeeldige straffen uit ie delen. De correspondent van Aneta voegt hier nog aan toe, dat de territoriale commandant, kolonel Scheffelaar, per vliegtuig naar Ternate is vertrokken. (Van een onzer spec, verslaggevers) Nabij Miinchen in 't grote Schloss Hirschberg, waar Hitier eens Musso lini en Horthy ontving, wachten thans meer dan vijftig Ukrainse priesterstudenten met hun leraren op' de exit-permits van de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten, om naar ons land te kunnen vertrekken, waar zij te Culemborg in het kloos ter der paters Augustijnen een groot-seminarie zullen stichten. Millioenenwinst was niet voldoende - Theresia Neumann van Konnersreuth - Piccard blijft verliefd op de stratosfeer Houten kunstmoeder Vliegtuigkaravaan e toekomst van de Chinese dollar I is niet rooskleurig. Voor een brood -1—moet men een bedrag van dui zenden dollars neertellen en bij grotere uitgaven heeft men al gauw te maken met astronomische getallen. En astrono mische winsten zijn in werkelijkheid maar heel bescheiden bedragen. Dat con stateerden dezer dagen ook drie dagblad uitgeverijen in Paoting, de hoofdstad van de provincie Hopeh, die 120.000 inwoners telt. De maximum-winst voor de bladen bedroeg per maand 20 millioen Chinese dollars (ruiir: honderd gulden) en dat vinden de Chinese uitgevers wel wat wei nig. Zij hebben dus besloten hun kran ten niet meer te laten verschijnen en wachten betere tijden af. Duizenden Amerikanen en Duitsers zijn op Goede Vrijdag langs het bed van Theresia Neumann van Konnersreuth getrokken. Het lichaam van de thans 52-jarige Theresia vertoon de weer dezelfde lijdenstekenen als van Christus aan het kruis. Uit haar hand palmen stroomde bloed, evenals uit haar ogen en de rechterschouder, waarop Christus het kruis gedragen heeft. In 1923 openbaarden zich de verschijnselen voor het eerst bij het eenvoudige boe renmeisje. Zij herhaalden zich vervol gens elke Vrijdag. Verleden jaar deden de bloedingen zich alleen voor op Goe de Vrijdag! evenals dit jaar. De nieuws gierigen en belangstellenden trokken door de kleine kamer, waarin Theresia Neumann, geheel in het wit gekleed en met de armen opgeheven, op haar bed lag. Haar ogen waren gesloten en nu en dan trok het gezicht zich samen als van pijn. e hogere regionen schijnen op prof. J Piccard voorlopig nog meer aan- L-A trekkingskracht te hebben dan de diepzee. De beroemde professor heeft tenminste de expeditie naar de Golf van Guinea, die in de komende dagen zou beginnen) uitgesteld tot begin September. Vóór die'tijd gaat hij dan eerst nog een aanval doen op het hoogterecord. Deze tocht heeft bovendien 'n sportief karakter. Het toestel, waarmee men op stijgt, bestaat uit meerdere ballonnen en twee schuitjes. Het kleinste schuitje, waarin de Franse geleerde De la Fosse zal plaatsnemen, wordt op grote hoogte als parachute neergelaten. De la Fosse zal dan neet behulp van geperfectionneerde wetenschappelijke ap paraten de verschillende reacties kun nen controleren en door middel van een zender zijn indrukken over deze buiten gewone daling kunnen vertellen. Prof. Piccard, die een hoogte van 35 «r 40.000 meter het dubbele van zijn oude record hoopt te bereiken, is van plan dit experiment later in de Verenigde Staten te herhalen. en Amerikaanse dam© van de die renbescherming, die reeds vaak op moeilijkheden gestuit was als zij voor jonge hondjes, waarvan de moeder was doodgegaan of die door de moeder In de steek gelaten waren, een pleegmoe der probeerde te vinden, zocht reeds lang naar een oplossing tot ze op het idee kwam voor haar hondjes een kunstmoe der te construeren, zoals die ook voor kuikens bestaat. Na lang experimente ren heeft zü nu een houten hondenkunst- rr.'oeder geconstrueerd, die bestaat uit een houten rek, waarin in de juiste stand zes zuigflessen 'zijn geplaatst! e Engelsen waren met Pasen weer in grote menigte samengestroomd om Winston Churchill te zien. Churchill woonde in Westerham de doop plechtigheid by van zijn jongste klein kind, de zoon van kapitein Soames en Mary Soames—Churchill. Bij het doop sel kreeg het kind de namen Arthur Ni colas Winston. en karavaan van 24 particuliere Franse vliegtuigen maakt op het ogenblik een tocht van Frankrijk naar de overzeese gebiedsdelen in Noord- Afrika. De vliegtuigen vertrokken Zater dag uit Nice en maakten hun eerste lan ding in Napels. Maandag landden zij op het vliegveld van Palenmo op Sicilië, van waaruit zij de oversteek over de Mid dellandse Zee zulen doen. Men gunt zich dus wel alle tijd. De toestand in Duitsland is n.l. on danks de hulp van het Vaticaan 20 on draaglijk, dat men poogt het seminarie in een ander land te vestigen. En zo heeft men via de Belgische pater Van de Maele contact opgenomen met het Nederlandse Episcopaat en de regering. De gulle medewerking, die men hier allerwegen ondervond en de prompte toezegging, dat het seminarie te Culem borg bii de Augustijnen kon worden ge vestigd vervulde de Ukraïners met grote dankbaarheid en reeds tegen het einde van het vorig jaar beschikten alle seminaristen over hun Nederlands vi sum. De paters Augustqnen hebben voor het seminarie een voortreffelijk verblijf ingericht met een recreatiezaal, ruime slaapzaal en vertrekken voor het geven van lessen en voor de professoren. De tweeduizend boeken tellende biblio theek kan hier ook een plaats vinden, terwijl de Ukraïners zullen besechikken over een eigen kapel, waar de mis vol gens de Oosterse ritus kan worden op gedragen, wanneer de kostbare ikonos- tasis, waarover het inmiddels door het Vaticaan erkende seminarie beschikt, het schip der kerk van het priesterkoor zal hebben gescheiden. Maar nog steeds wachten de studenten te Miinchen on-hun exit-permits van de Amerikanen. De voorspellingen over de aankomst der priesterstudenten zijn volgens de gisteren gearriveerde pater Wladimir Malanczuk. een der professo ren van het seminarie, nog steeds illu soir. In de Westelijke zones van Duits land bevinden zich thans nog honderd duizend Ukraïners, die. evenals vele anderen hunner reeds deden, allen emi greren naar Canada en Amerika. Voor al deze Ukraïners zijn zielzor gers nodig. De Grieks-Katholieke Kerk is in Januari 1948 door de Russen ge bracht onder de Moskouse patriarch Alexis. Alle geestelijken moesten een verklaring ondertekenen, waarin zij deze Sovi et-satelliet gehoorzaamheid beloofden. Daarmede is de met Rome ficieel geliquideerd, ficieel egeliquideerd. De Ukrainse bisschop Johann Buczko, de visitator voor géheel West-Europa, staat met zijn zeven priesters voor de haast onmogelijke taak ..van de zielzorg voor de gevluchte Ukramers. Binnen de muren van de oude ves tingstad Culemborg zullen vele jonge mannen worden opgeleid om hen hier in terzijde te staan en om hun volk te helpen weerstand te bieden aan de geestelijke dwang der Kussen. het meisje beloonde hem met een dankbare glimlach. Eric had niet veel tijd no dig om haar te bevrijden. Pas daarna begon het moeilijkste deel van de redding. Door de vinger op de lippen te leggen maakte hij het meisje duidelijk, dat zij hem moest volgen. Dit werd een hachelijk ogenblik, want zij moesten voorbij de trap en ieder moment kon één van de mannen daarboven het bevel krijgen eens te gaan kijken hoe hun gevangene er aan toe was. Het geringste geluid kon hen noodlottig worden! 1 de vrouwen op de he le wereld doen het zelfde als het voor jaar wordt, ze halen haar klerenkast uit, ze passen haar japonnen en rdkken yan vorig jaar aan en ze dromen over alles wat ze willen vernieuwen. Daarbij komt dan dit voorjaar, dat alle vrouwen, ook op de hele wereld, met een diepe rim pel in haar voorhoofd voor de spiegel haar roklengte critisch opnemen. Men went zo gauw aan de nieuwe lengte dat alles van vorig jaar eigenlijk tg kort is. Nu is het niet nodig zich daar zo maar bij neer te leggen, de schouders op te halen en te zeggen „nu ja, niets aan te doen, dan maar kort." Dat is niet de juiste houding tegenover dg mode, die een vrouw nu eenmaal verplichtingen- oplegt. Een goedgeklede. een verzorgde en gesoigneerde vrouw, die er aardig uitziet, is een vreugde voor haar omge ving. Het is dan ook heus een plicht van de vrouw van nu, zich zoveel mogelijk in te spannen om van haar korte rokken te maken wat er van te maken is. Helaas zijn 2»men dikwijls maar krap genomen in de tegenwoordige tijd, vooral bij het confectiegoed. Veelal zal men dus zijn toevlucht moe ten "nemen tot het aanzet ten van een rand van an der materiaal. Dat kan soms een breed lint zijn, of een reep stof of een galon,? twee, driemaal aan elkaar ge stikt of een rits veterband jes onder elkaar. Het is be werkelijk, maar daar ont komt :nen nu eenmaal niet aan. Om het „verlengde" van zo'n rand weg te ne men, kan men bijvoorbeeld ook een reep van datzelfde materiaal dwars over het lijfje laten lopen, zoals de ene tekening laat zien. Ook kan men een rand aanbrengen van ribsfluweel. dat zeer in de mode is en tegenwoordig heel makkelijk te krijgen. De tweede tekening laat een Parijs model zien, dat oor spronkelijk «o werd ontwor pen. De fluwelen rand loopt midden voor in de rok naar boven, de hals is gegarneerd met hetzelfde fluweel. Het is een aardige vondst, die na volging verdient. ASTRID De éne bloembon per maand is niet al te veel, de huisvrouw moét er mee woe keren. Daarom zal ze de soep liever binden met gortmout of havermout, die ze tevoren even in margarine roostert om ze pittiger te maken. Voor paneren gebruikt ze geen bloem maar paneer meel, wat een mooi bruin korstje geeft, voor nagerech ten neemt ze gortgrutjes, boekweitengort en panne- koeksmeel. Het laatste kan ook als bindmiddel voor saus dienen. Hieronder vol gen enige recepten. Êannekoeken nekoeksmeel van pan- 300 gr. (4 kopjes) panne- koeksmeel, 4 dl. (ruim 2 kopje) vocht (half melk, half water), zout, 5 gr. (ruim 2 theelepels) bakpoeder, stroop, boter of margarine of olie. Het meel met het zout en het bakpoeder in een kom doen en dit aanmaken met het vocht. Van het gladde beslag, met behulp van bo ter, margarine of olie, pan nekoeken bakken. De panne koeken geven met stroop of suiker. Pannekoekjes van boek- weitmeel 200 gr. (3 kopjes) boek- weitmeel, 3 dl. (ly hopje) vocht (half melk, half wa ter), zout, 4 gr. (2 theelepels) bakpoeder, stroop, boter, margarine of olie. Bereiding: Als vorig recept. Saus van pannekoeks- meel (2 dl.). 2 dl. vocht (half water, half melk, of bouillon met een scheutje melk), 20 gr. bloem, ui, ietóOcerrie, zout, aroma, pepdr boter of mar garine. De ui snipperen en ji. wat boter of margarine fruiten. Kerrie, zout en peper toevoe gen, het vocht erbij doen en dit aan de kook brengen. Het meel aanmengen en hiermee de saus binden. Naar smaak nog wat boter of margarine toevoegen Mep kan van deze saus ook to matensaus, peterseliesaus of kaassaus maken, door er to matenpuree, fijngehakte pe terselie of geraspte haas aan toe te voegen. Gebakken grutjes y2 1. melk of water, 87 gr. (ruim kopje) gort- grutten, 15 gr. <1 y, eetlepel) custardpoeder, zout, bloem, boter of margarine. Van het vocht met de gort- grutten en het zout een dik ke pap koken. Het custard poeder aanmengen en aan de pap toevoegen. Het ge heel even laten doorkoken, de massa op een diep bord uitspreiden, laten afkoelen en in punten snijden. Deze punten door bloem wente len en In de koekenpan aan weerszijden bruin bakken in boter of margarine. Suiker of stroop bij de grutjes ge ven. Na de feestviering van Pasen blijft voor de jeugd altijd nog het feest van de vacantie. En al is het niet de grote vacantie, toch is wat extra ontspanning in deze tijd voor de kinderen nodig. Ze hebben een tijd van regelmatig schoolbezoek en huiswerk-maken achter de rug en daarom moeten ze nu gelegenheid krijgen, flink uit te rusten om straks weer met nieuwe moed aan de slag te kunnen gaan. Nu blijft het al tijd, vooral in de stad, een vraagstuk, hoe de kinderen zich in die tijd kunnen bezig houden. Wie zo gelukkig is een opa of oma, een oom of tante te hebben, die niet te ver uit de buurt woont en zich wel voor een weekje wil ontfermen over een logétje, is dadelijk gered. Een logeer partijtje, een week in een heel andere omgeving, is een van de beste middelen, om weer eens helemaal „fit" te worden. Maar ook als alle ooms en tantes te ver af wonen, om een reis daar heen voor zo korte tijd ver antwoord te doen zijn, of als andere beletselen een weekje-uit onmogelijk ma ken, moeten onze kinderen toch hun „vacantie" hebben. Dan is het weer moeder, die er voor moet zorgen, dat deze naar aller wens en ge noegen verloopt en het is niet altijd gemakkelijk met de toch al geringe tijd van een huismoeder en zon der grote uitgaven deze va-, cantiefestiviteiten te rege len. Toch kan dit uitste kend, want juist deze tijd van het jaar leent zich bij zonder voor wandelingen en fietstochtjes. Voor een flin ke wandeling moeten we na tuurlijk steeds zorgen dat onze schoenen grima in orde zijn. Een sportschoen met platte hak is het meest ge schikt. Eengpaar wollen kou sen, eventueel wollen sok ken, zijn bij een wandeltocht eveneens onmisbaar. En dan gebruiken we onze ochtend voor het verrichten van de voornaamste huishou delijke bezigheden. De kin deren kunnen daarbij een handje helpen. Ze maken hun eigen bed op, doen bood schappen en nemen stof af. En tot slot maken alle maal samen een flinke hoe veelheid boterhammen klaar. Die verdelen we bij voor keur over diverse kleine pakjes, omdat die makkelij ker op te bergen zijn. En als het wérk gedaan is, trekken we er gezamenlijk op uit, genieten van de natuur en strijken, als het lijden kan, neer in een of andere thee- of speeltuin, waar we onder het spel door onze boter hammen kunnen verorberen. Met wat vindingrijkheid en wat zelfopoffering kunnen we zo gemakkelijk de va cantie tot een succes maken. Morgen zullen o.m. bonnen worden aangewezen voor 250 gram waspoeder, twee eieren en 50 gram scheerzeep. Robert Butler, de Amerikaanse am bassadeur in Canberra is vandaag te Batavia aangekomen en werd verwel komd door Livingood, de Amerikaanse consul-generaal in Batavia en Van Mook. Butler hééft verklaard, dat hij op een onofficiële reis naar Manilla is. (Van onze Haagse redacteur) Onder de titel „Van Nederlandse fantasie tot Nederlands fabrikaat" is in enige zalen van de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenha.ge een tentoonstelling ingericht, die ontwerpen en werkstukken bevat 14) Voor 'n dergelijk, tochtje zou hij wel 'n flinke hoeveelheid benzine nodig hebben, besefte ik, want over water ligt Kaap Sa ble op ongeveer honderdvijftig mijl af stand van Fort Myers. Toen we aan bakboord de Captiva Geul in zight kregen, haalde Chuck een paar zware hengels met monsterachtige spoelen en stevige lijnen te voorschijn en. voorzag de haken van repen poon, zodat het aas in het water de indruk van le vende vis zou maken- Georgia stond met ijskoude beleefdheid haar visstoel af aan Arab, die een van de werphengels nam, terwijl ik me de andere liet op dringen. Het was een heel ander soort vistuig, dan waarmee ik geoefend had, maar gelukkig deed Arab of haar han den verkeerd stonden en Chuck beijverde zich, haar alles geduldig uit te leggen. We wierpen het aas uit en kruisten langzaam over het groene water. Niets gebeurde er. Nu en dan kolkte dichtbij ons het water even en verscheen er een vin of een dikke, gtebogen rug boven de oppervlakte, doch de repen poon bleven zo rustig drijven as goudvissen in een köm. Chuck gaf Georgia zijn plaats aan het stuurwiel en kwam naar mij toe. „Ik snap er geen lor van;" bromde hij. „Je ziet de smeerlappen gewoon zwemmen. Wat denk jij, dat er mis is?" Ik dacht een ogenblik na. ,,'t Getij." zei ik ferm. „Ja. ik moet toegeven, dat het op het ogenblik verloopt, maar ik heb ze op andere dagen bij zulk getfj bij de vleet gevangen." „De wind," zei ik, niet in het minst uit het veld geslagen. „Het uur van de dag. Waterplanten. Atmosferische druk. Maanstand.'' Chuck keek even verbluft, „O, ja," mompelde hij, „dat zal wel. Ik heb het nooit zo wetenschappelijk bekeken." Omstreeks het middaguur haalden we ons aas binnen en Chuck stuurde het jacht naar een kalme kreek en ankerde daar. Hij stelde voor, wat te zwemmen, voor we gingen eten, maar de dames hadden geen. badpakken meegebracht en ik zelf zou me voor geen geld ter wereld in dat water gewaagd hebben, tenzij in een duikboot. Dus ging Chuck alleen. Hij was wérkelijk een goed zwemmer, wat hij natuurlijk wist en hij stelde zich danig voor Arab aan. Hij maakte tenminste een spektakel als een watervliegtuig. Ten laatste nam de Tarzan-voorstel- ling een einde en we aten onze lunch en gingen weer kruisen. Arab en ik lieten ons aas slepen, heen en weer, heen en weer, en ik was zeer tevreden over het gedrag van de vissen. Na een hele poos bleef mijn haak aan de grond zitten dat meende ik althans. Ik stond op uit de stoel en gaf een ruk aan de hengel om de haak los te krijgen. Het volgende ogenblik roste er een ijsbeek langs mijn rug. De top van de hengel boog en de spoel gierde, terwijl de lijn flitste, en naast de achtersteven barstte het water open en spatte een geweldige, zilvergrijze vis om hoog, die zich sidderend schudde als een stier, die zijn tegenstander op de horens neemt. Hij plofte terug in het water en spleet het volgende ogenblik opnieuw de golven. Mijn vingers raakten in de knoop en ik schopte mezelf tegen de schenen „Moeilijkheden?" vroeg Chuck. Ik wierp een tersluikse blik opzij en zag hem nieuwsgierig toekijken, met een diepe rimpel In zijn voorhoofd. Ik hui verde. Nog ene minuut en ik zou ont maskerd staan als een ijdele grootspre ker. „Alles oké," zei ik, en -trachtte mijn stem bedaard te doen klinken. „Oei-óei!" gilde Arab. „Ik heb beet!" Chuck stortte zich op Arab's stoel en goot een stroom van raadgevingen over haar uit. Na enkele ogenblikken kwam aan het licht, dat Arab helemaal niet beet had, hoewel ze bijna huilend volhield, dat ze een harde ruk gevoeld had. Chuck suste en troostte haar en inmiddels speel de ik het klaar, mijn vingers uit de knoop en mijn voeten in bedwang te krijgen. Toen daagde er werkelijk uitkomst op. Arab begon haar lijn op te winden om te zien of haar aas soms verdwenen was en ditmaal behoefde ze gieen uitvluchten te verzinnen, want een tarpoen beet zich aan haar haak vast en maakte een salto mortale door de lucht en Arab schreeuw de moord en brand; en van dat ogenblik af was Chuck mijn bestaan vergeten. De tarpoen duikelde en buitelde en ging als een razende aan de haal. De spoel schaafde de knokkels van mijn rechter hand. Mijn linker pols begon op te zwel len door de inspanning waarmede ik de hengel omklemde. De pezen van mijn linkerschouder leken te knappen als aoedkope vioolsnaren Arab's vis was een stuk kleiner dan de mijne en ik geloof, dat ze hem zonder veel moeite binnen had kunnen halen, doch ze stelde zich aan als een hulpeloos klein kind, opdat Chuck de flaters niet zou bemerken, die ik beging. Toen ver scheen er een tweede redder in de nood. Op de plek waar 't snoer in het water verdween, ontstond een woedende draai kolk. Een paar donkere staarten gesel den de oppervlakte, toen viel de lijn slap en drie of vier zwante vinnen zigzagden langzaam weg. Waar zo juist het water nog heftig in beroering was geweest, do ken visdiefjes, opzoek naar afval. „Haaien," sprak een koele stem naast mij. Het was Georgia, die tijdens het ge vecht het roer had bediend. Ze nam me met een eigenaardige blik op. Was hej, iemand anders geweest, dan zou ik ge zegd hebben, dat het medelijden was, doch aangezien het Georgia was, schreef ik die gedachte aan verbeelding toe Chuck had gezien, wat er met mijn tarpoen gebeurd was. Hij nam de hengiel van Arab over en haalde de vis binnen, als een jochie zijn vlieger. „Toe, laat 'm zwemmen," zei Arab- toen hij hem ter hoogte van de railing had opgehesen. die geïnspireerd zijn op het 50-jarig regeringsjubileum van de Koningin. De bedoeling is dat de Nederlandse industrie uit het ten toon gestelde voornamelijk vervaardigd door de jeugd wellicht een en ander kan vinden dat zij kan gebruiken voor de vervaar diging van nieuwe producten en als men enige tijd de werkstukken bekijkt, dan doemen verschillende mogelijkheden op. De fraaie klok, een keurig staaltje van sievsmeedwerk. zou met de symbolische emblemen in menige winkel een goed figuur slaan: ook de vele ontwerpen voor hoofddoeken, postpapier, alle ge ïnspireerd op het a.s. jubileum, en de fraaie boekenstandaards zouden als zij te koop werden gesteld, ongetwijfeld gretig aftrek vinden. Het is tekenenden ook begrijpelijk, dat de W. het getal 50 en de Nederlandse leeuw in vele toon aarden de boventoon voeren. Men treft op deze tentoonstelling naast gobelins en tapijten, houtsnijwerk, schilderstukken en naaldwerk een groot aantal tekenin gen van leerlingen van scholen aan. Bij zondere vermelding verdient het werk van de St. Jozef U.L.O. te Tilburg, die niet alleen een gouden koets met een gehele equipage tot en met de wuivende burgers heeft ingezonden, maar van welke school daarenboven een interes sant gedenkboek, bevattende tal van tekeningen met betrekking tot de halve eeuw regering van de Koningin, aanwe zig is, op soms kunstzinnige wijze ver zorgd door kinderen van 14 15 jaar. De Hilversumse en de Groningse am bachtsschool slaan een goed figuur, beide met smeedwerk. Van Frans ten Gast uit Den Haag is er een „schimmenspel", be staande uit vaardig uitgevoerde silhouet ten, die het leven van onze Landsvrou we in beeld brengen. De poëzie komt er niet zo goed af. Er zijn wel enkele niet onaardige gedicht jes. maar meestal leest men goedkope rijmelarij van mensen wier hart blijk baar overliep van Oranjeliefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3