ERIC DE NOORMAN-DE STEENVAN ATLANTIS HONDERD JAAR ONDERWIJSVRIJHEID Bond zonder Naam viert zijn tien-jarig bestaan r N rui r L vv b MENSEN SOVJET-UNIE KAATST HET WESTEN DE BAL TERUG Herdenking in tegenwoordigheid van Episcopaat en Regering NIEUWE BONNEN AAIEN VAN NELLE Vrijheid van luisteren naar radio Helsinki zoekt naar een compromis Franse ambassade te Praag beschuldigd N Het geschil te Berlijn ook als kwestie van prestige belangrijk Dr. Jane de Jongh SCHOOLWETGEVING IS ONZE TROTS Feest van naastenliefde WEGENWACHT-DAG TE AMSTERDAM Onderwijscentrale wenselijk? CADEAUBONS UIT AMERIKA DONDERDAG 1 APRIL 1948 PAGINA BUITENLANDS OVERZICHT Cultureel attaché te Londen Van hulp bij ontvluchtings pogingen nip SALONBOTEN TE HUUR Herdenkingsrede prof. Rogier „Jjt. Bonaventura" over het rappor't H. P. Bronk overleden K..R.O. verliest bekwaam medewerker en door RICHARD POWELL Amerikaanse studenten naar Europa Dat wil intussen niet zeggen, dat de Drie, juist wat hun toevoer naar Berlijn betreft, niet zeer zwak zijn, in feite dan, niet in rechte. Men heeft wel gezegd, Berlijn liever per parachute te zullen ravitailleren dan het over te laten aan de Sovjet zone, doch dat is maar grootspraak: ook het overvliegen kan verboden èn verhinderd worden. En wat het vervoer per trein betreft: weliswaar hebben de Britse geleiders order gekregen, geen enkele Russische soldaat in de wagens en rijtuigen toe te laten. Maar het is duidelijk, dat dit minstens tot grote on aangenaamheden zal voeren en ook slechts effectief is zolang de Sovjets het dulden. Zeker is, dat. de Russische maatregel er niet toe bijdraagt, de spanning tus sen Oost en West in Duitsland te ver minderen. Benieuwd wacht men af, welk antwoord de Drie zullen geven. Ofschoon de instelling van een scherpe Russische controle op het verkeer tussen de zone's en de Berliinse sectoren van de drie Wes telijke bezetters door de Sovjet-Unie Werd voorgesteld als een gevolg van de grote toename in dat verkeer, is er toch geen twijfel aan, of deze maatregel houdt ten nauwste verband met de im passe welke onlang.3 in de Geallieerde Bestuursraad aan de dag trad. Het kan Waar zijn, dat de Moskouse vertegen woordigers bang waren, dat er spionnen in hun zone gemakkelijk zouden bin nendringen en een goede weg voor hun berichten vonden in de slurf van Maag denburg naar Berlijn: spionnen vrees is ginds nog heel wat sterker dan hier, waar zij toch ook niet gering is. Maar hoofdmotief is voor de Russen zeker ge weest, dat zij door de instelling van hun controle weer eens duidelijk deden blijken, dat het Westen toch eigenlijk slechts bij hun gratie In Berlijn is. Formeel gesproken natuurlijk niet. De overeenkomst van Potsdam geeft alle v'er bezetters recht op een stuk van ®erlijn, en omdat die stad nu eenmaal 'h de Russische zone ligt, kregen de drie "hdere bezetters het recht van vrij ver voer van personen en goederen langs een bepaalde weg. Maar practisch wel, en het is jui§t dit, wat de Sovjets tot hun daad heeft geïnspireerd. Zij beschuldigen er de Westelijke mogendheden van, dat deze in strijd met de afspraken van Pots dam, n.l. op eigen houtje en zonder Moskou er in te betrekken, bezig zijn met het voorbereiden van een vredes verdrag voor Duitsland, dat volgens Potsdam slechts ge-vleren zou mogen worden opgesteld. In de Bestuursraad verlangden zij, bij monde van Sokolofski, inlichtingen omtrent deze voorbereidin gen, die op de recente conferentie van T.onden waren gemaakt, kregen nul' op het request en marcheerden weg uit de Raad, in overeenstemming met een vroeger in de Veiligheidsraad al eens toegepaste methode. Mcskou constateert dus eenzijdig heid rn het Westers optreden en slaat terug met een even eenzijdige maatregel. Of men zich aan weerskanten nu quitte" beschouwd? nu de Westerse ontrouw aan Pots- atn, die overigens puur gevolg Is van °e starre onwil der Sovjet-Unie, om maar iets te doen dat samenwer- lng mogelijk maakt, wordt m vergoed °or Russische beheersing van Berlijn's toevoerwegen? Wij durven het niet te ^eSgen, maar zouden, ons sterk vergis- m de Amerikaanse gevoeligheid en hl Clay's driftige onverzettelijkheid, als net Westen het niet °P haren en snaren ~®tte om de Russische grenscontrole eer ongedaan te maken. Generaal Clay 'eeft niet één keer maar herhaaldelijk m verstaan gegeven, dat hij er niet a n denkt, uit Berlijn te vertrekken. Hij kan, als dat hem ernst is, niet ver dragen, dat de ravitaillering van Ber lijn geheel in handen van zijn politieke vijanden komt of blijft. Hij en zijn Britse en Franse collega's kunnen dat te minder, omdat het ge schil in de Bestuursraad in het middel punt van de'belangstelling der Duitsers zelf staat. De krachtmeting aan de top is een kwestie van prestige geworden, dat grote invloed belooft te hebben op de politieke mentaliteit der bevolking. Het Westen mag in deze kwestie het onderspit niet delven. De internationale conferentie voor vrijheid van voorlichting te Genève heeft Woensdag met 8 tegen 0 stemmen haar voorlopige goedkeuring gehecht aan een voorstel, alle volkeren het recht te garanderen, naar buitenlandse radio uitzendingen te luisteren zonder vrees voor intimidatie of druk, tenzij in oor logstijd. Rusland en Polen onthielden zich van stemmen. Frankrijk heeft voorgesteld, een inter nationale raad in het leven te roepen, die valse berichtgeving door Pers,'. radio en films zou moeten corrigeren, alle cen suur in vredestijd aé te schaffen, en de vorming van monopolies, kartels e.d., waardoor de nieuwsbronnen worden ge standaardiseerd, te verhinderen. Argentinië bepleitte, dat Spanje uit genodigd zou worden, als waarnemer de conferentie bij te wonen. Volgens een communiqué van het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken is de ontvluchtingspoging uit Tsjechoslowaklje van de katholieke leiders Mgr. Sramek en Mgr. 4lala voorbereid met de, hulp van leden van de Franse ambassade. Ook Franse auto riteiten buiten Tsjechoslowaklje zouden assistentie hebben verleend. Aan de Franse regering is verzocht de betrokken diplomaten onmiddellijk terug te roepen. De Franse ambassadeur te Praag, Maurice Jean, heeft een bezoek ge-' bracht aan de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Heidrich, om te wijzen op, „kennelijke vergissingen", die zouden voorkomen in de protestnota, welke Frankrijk reeds eerder naar aanleiding van deze affaire had ontvangen. Dr. Jan Stransky, de leider van de Tsjechische sociaal-democratische par tij, die onlangs uit Praag „verdween", is met zijn in Engeland geboren echt genote per vliegtuig te Londen aange- in handen hadden genomen, hadden zij komen. Nadat de communisten de macht dagen lang geduldig in huis doorge bracht, dat door wachtposten omringd was. Tenslotte wisten zij deze om de tuin te leiden. Dr. Stransky noemde hun ontsnapping uit Praag „een vreselijke belevenis". Op Maandag 5 April zal dr. Jane de Jongh uit Amsterdam naar Londen ver trekken in verband met haar te ver wachten benoeming tot attaché voor O. K. en W. bij de Nederlandse legatie al daar. Naar dr. De Jongh ons mededeelde, behoeft de betreffende voordracht van de departementen van O. K. en W. en van Buitenlandse Zaken nog slechts de bekrachtiging van hetK. B. In Londen wacht mej. De Jongh een uitgebreide taak, welke zal bestaan in het bevorderen van de culturele betrek kingen tussen Engeland en Nederland in de allerruimste zin: het uitdragen van de Nederlandse levenswijze, het leg gen van contacten met het Engelse cul tuurleven, het uitbrengen van rapporten over belangrijke cultuurmanifestaties en het doen overkomen van Engelse kunste naars, geleerden, studenten, enz. Ook de sociale aspecten van het Engelse cul turele leven, zoals ouderdoms- en ge zondheidszorg zullen de aandacht heb ben van dr. De Jongh, die als lid van de Nederlandse legatie in de Engelse hoofd- dr. De Roos in Parijs, stad een zelfde functie zal vervullen als Het Finse kabinet is gistermorgen bijeengekomen om nieuwe instructies aan de delegatie in Moskou op te stellen. Gelijk bekend eist Rusland, dat de Fin nen zich zullen verplichten Sovjet-hulp toe te laten bij elke mogelijke agressie. Finland daarentegen blijft Op het stand punt stacai, dat de Sovjet-Unie alleen op Speciaal verzoek van Finland militaire hulp mag zenden. Te Helsinki zoekt men thans een compromis. De stemming der ministers werd gekenschetst als .ge spannen". Leino, de Finse communistische mi nister van Binnenlandse Zaken, werd Woensdag door het parlement en de pers onder vuur genomen, daar hij er van verdacht wordt 1 de politiemacht met communisten te infiltreren. Leino, die op het ogenblik in Moskou vertoeft, zal na zijn terugkeer de beschuldigingen beantwoorden. Parlementsleden hebben verklaard, dat de gebeurtenissen in Tsjechóslo- wakije in de gedachten van de vra genstellers een rol speelden. Het con servatieve blad „Kauppalehti" schatte dat 10 procent van de politie in Helsinki dicht bij de communisten staat". »y~ 57. Eric en het meisje hadden eindelijk zonder opgemerkt te worden de uitgang van de grot weer bereikt. Zij bevonden zich opnieuw in de morgenlucht. Hier ble ven zij een ogenblik stil staan om op adem te komen. Lang konden zij gchter niet rusten want reeds werden zij door éten nieuw gevaar bedreigd. De luipaardmannen, die nog tegen de soldaten van Atlantis vochten, werden achteruit gedreven en trokken zich op hun hoofdkwartier terug! Er was geen tijd te verliezen, Eric zag hen naderen over de rotsen. Hij en 't meisje konden niet naar beneden, want dan zouden zij regelrecht in de armen van hun vijanden lopen. Dus bleef er maar één uitweg: naar de top van de rotsen! Dit teas een zeer gevaarlijke onderneming.' Zij hadden echter geen keus en na een snel beraad, begonnen zij de gevaarvolle be. klimming. Zij kwamen slechts zeer langzaam vooruit. De rotsen waren zeer steil en alleen door Eric's kracht en behendigheid speelden zij het klaar om vooruit te komen. Meer dan eens was het meisje op het punt het op te geven, maar telkens spoorde Eric haar aan verder te gaan. Alles was beter dan opnieuw in handen ran de luipaardmannen te vallen. En zo, na een schier eindeloze klimpartij, bereik ten zij volkomen uitgeput de top. (Van onze Haagse redacteur) In de Houtrusthallen te 's Gravenhage heeft hedenmiddag de plechtige herdenking plaatsgevonden van het honderd) dfrig bestaan der onderwijs vrijheid in 'Nederland in tegenwoordigheid van tiet gehele Episcopaat met aan het hoofd Z. Em. Joannes Kardinaal De Jong, de Apostolisch Inter nuntius, Z.H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Mgr. J. Wilïekes. apostolisch-vicaris van Batavia, bijna alle leden van het Kabinet met aan het hoofd de minister-president dr. L. J. M. Beel, de vicarissen-generaal van 's Hertogen bosch, Haarlem en Breda, de provinciaals en algemeen oversten van alle kloosterorden, de deken van Den Haag, Mgr. W. Pompe, de katholieke leden van de Raad van State, de minister van Staat, prof. mr. P. J. M. Aalberse, vele R. k. Kamerleden, de waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de heer Sillevis, de burgemeester van 's Gravenhage mr. W. A. J. Visser met vele leden van de gemeenteraad en de leden van de R. K. Schoolraad. Mgr. dr. Th. Verhoeven, di^cteur van het R.K. Centraal Bureau vöor Onder wijs en Opvoeding, sprak het welkomst woord. Het is onze trots als Nederlanders, al dus mgr. Verhoeven, dat onze school wetgeving enig is in de gehele wereld en dat zij werd opgebouwd op dat echt christelijke beginsel van het primaire recht der ouders op de'opvoeding van Morgen, 2 April, viert de Bond zon der Naam zijn tienjarig bestaan. Inderdaad een reden tot feest vieren. Met gerechtvaardigde trots mo gen stichter en medewerkers terugzien op het uitzonderlijke succes van hun kruistocht van naastenliefde, die alle goedwillenden, zonder" onderscheid van confessie, heeft gemobiliseerd voor een zo breed en algemeen mogelijke actie tot verbetering der wereld. Goede wijn behoeft geen krans. Er zal wel nauwelijks iemand zijn, die er niet van overtuigd is, dat er voor onze koude wereld geen kans bestaat voor een terugkeer tot gezonde en Popski" gaaf trouwen - Nico wachf en poetst Rhapsody in blue - Hoe word ik 102 schoenen Popski, alias luitenant-kolonel Wla- dimir Peniakoff, de leider van het in de oorlog beroemd geworden particuliere leger van Popski heeft ziin verloving bekend gemaakt met mej Firth uit Halstead in het Engelse graaf schap Essex. Peniakoff is thans 51 jaar. Hij werd in Rusland geboren doch la ter tot Belg genaturaliseerd. Tijdens de oorlog opereerde zijn particuliere leger, of. om de officiële naam te gebruiken, Vernietigingsgroep no. 1. achter de vij andelijke linies, in de Westelijke woes- "Jn en later in Italië. Nico Fiorante, de rijkste schoen poetser van Vancouver in de Amerikaanse staat Washington, heeft bericht ontvangen, dat hij in de Ierse sweepstake een prijs van 40.000 dollar heeft gewonnen. Nico zal waar schijnlijk naar Ierland gaan om daar de prijs persoonlijk in ontvangst te ne men, waarna hij een bezoek zal bren gen aan zijn geboorteland Italië. De vorige week las Nico in de kran ten, dat hij de prijs gewonnen had, doch tot nu toe heeft hij nog geen officiële bevestiging uit Dublin ontvangen en in afwachting van de dingen die komen gaan, staat hij nu nog maar schoenen te Poetsen. De bekoorlijke in Australië geboren Pianiste Èileen Joyce heeft de hele Engelse muziekwereld m be- ï°5 n§ gebracht door bij haar concer roering gebracht doÓr bij haar concer ten in dl Royal Albert Hall van toilet, kapsel en zclfs va'n parfum te verande ren om zich zoals zij zeide --aari te Passen aan de geest der verschil lende T« te componisten. Zij speelde bri J ffchaikowski's beroemde concert m bes een rood toilet. Maar m haar volgend Program kleedde zij zich voor Grieg m con zacht rose toilet, had een Grieks hapsel en koos een ijler parfum. „Ik zou Griefe eenvoudig niet in het ood kunnen spelen", zeide zij. „Dat zou V'oeken met het karakter van zijn rau- gck". 2y vindt, dat men zich voor w -oven niet aan één bepaald toilet n®ri houden. Bij zijn vierde concert ES" het best een wazig blauwgroen ctijfV geheel bestaande uit kant en u leken, het kapsel moet zijn een page- jSP en het parfum Fran., zo iets als Sin of „Scandale". Andere van ijn werken eisbn zwarte kant. Liszt vraagt lila, met korte pofmou- won on een teer getinte rozet midden r? het lijfje. Kapsel: pagekop. Schu- mann moet worden gespeeld in een toi- - let van witte tule met lovertjes. Daar bij moet een strak kapsel worden ge dragen, dat zich nauw aan hoofd' en hals aansluit, met een toef op het voor hoofd. Voor Mozart moet de kleur blauw zijn, het kapsel niet te 'stijf en jjet par fum moet herinneringen oproepen aan een salon uit de achttiende eeuw. Terwijl nog millioenen in de wereld niét weten wat te eten of waar te slapen, is Zwitserland weer bij na voor-oorlogs. Met ingang van 1 April zal de brood rantsoenering worden opgeheven en zullen nog slechts enkele artikelen zo als bloem, rijst en olie op de bon zijn. In restaurants echter kan men zoveel rijsttafels bestellen als men wil, zonder bonnen in te leveren, en de kruidenier kan u tenminste vijf verschillende soor ten olie voorzetten, waarvoor hij geen bonnen zal vragen, doch alleen een beetje meer geld. Hoe moet een mens 102 jaar oud worden? Er schijnen twee mogelijkheden te zijn: Mevrouw Christina Nelson, die in 1846 in Zweden geboren werd, zegt: hard werk, een christelijke levenswandel en een groot gezin. Mevrouw Nelson ging op 23-jarige leeftijd naar Amerika, had drie kinderen, veertien kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. Voor de man geeft Robert Barnhart, afkomstig uit Tennessee, de volgende aanwijzingen: blijf vrijgezel, neem af en toe een glas whiskey of wijn en pruim. Barnhart heeft wel een paar huwelijks aanzoeken gedaan, maar is nooit ge trouwd. Zowel mevrouw Nelson als Barnhart vierden de vorige week hun 102de verjaardag. normaal-menselijke verhoudingen, ten zij door een zó universeel mogelijke herleving van de lief deleer van Chris tus. Dat is het ideaal, welks verwezen lijking de Bond zonder Naam zich ten doel heeft gesteld. In deze geest ook wenst Henri de Greeve de tiende ver jaardag van zijn bond te vieren. Als een dag van naastenliefde. Het programma bevat de volgende drie punten: 1. Van nabij of van verre deelgenoot zijn aan het H. Misoffer, dat op 11 April a.s. door de radio wordt uitgezonden vanuit de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem om 10.30 uur. Onder deze H. Misipredikatie van Henri de Greeve. 2. Wij steken de vlag uit. Naasten liefde maakt blij. Laat het niet na, om dat uw overbuur er iets van zeggen zal. Van een in aanbouw zijnd huis. dat on der de kap is, wappert de driekleur, niet omdat het huis klaar is, maar om dat eraan gewerkt wordt met het goede perspectief van de voltooiing. En zo is het uitsteken van de vlag op het feest van de Bond zonder Naam geen bewijs, dat wij er al zijn, maar, dat we met op timisme eraan werken. 3. Een liefdedienst bewijzen aan onze evennaaste. Tover met een nieuw jasje of jurkje wat. zon op een arm kinder- snuitje. Bezoek een eenzaam oudje. Breng een bloempje bij .een zieke. Laat wie ziek is pijn en narigheid opdragen voor het welzijn van de .wereld. Zeg een vriendelijkheidie tegen ieder, die op je weg komt. Bewijs in huiseluke kring elkaar een attentie. Als feestgave krijgt elk van de 120.000 gezinnen, die de maandelijkse hefboom- kaarten ontvangen, een boekje cadeau: Liefde's loflied. Om het werk van de B.Z.N. ook in de toekomst vlot te doen verlopen, heb ben de medewerkers een actie op touw gezet, die alle leden in staat stelt iets bii te dragen tot bestrijding van de lo nende onkosten. De actie van „De duit in het zakje". Moge de B.Z.N. tot meerdere eer en glorie van God en tot welzijn van onze zieke wereld een bloeiende toekomst tegemoet gaan. voor gezelschappen van 300 tot 1300 personen Bespreekt tijdig! Rederij Zwaag - Amsteldijk 123 - A'dam Telefoon 26544 hun kinderen. Het is onze glorie, dat wij in volle werkelijkheid de vrijheid van onderwijs bezitten, een vrijheid, die in vroeger dagen onze onvergetelijke Dr. Schaepman een koninklijke noemde. En met dankbaarheid herdenken wij, hoe in 19131915 alle partijen wilden samen werken, om dat recht der ouders ten volle tq aanvaarden. Het heden van het onderwijs, aldus spr., hebben wij getracht, in onze ten toonstelling in beeld te brengen, dank zij de steun en onvermoeide hulp van een grote staf van medewerkers. Prof. dr. L. J. Rogier gaf in zijn herdenkingsrede een levendig over zicht van de eeuw onderwijsvrijheid, die zo rumoerig begon. Hfj schetste de geest, waaruit de strijd voortsproot, de geest van Lammenais' liberale ka tholicisme, waarin Katholiek Neder land de schrik overwonnen heeft voor de eigen stem maar waarin het helaas ook de voorkeur verworven had voor fanfare, die de goeden niet te na' de geladen hyperbool en de schelle gesproken onze negentiendë-eeuwse voormannen eigen was. De grondwet van 1848, zo ging prof. Rogier verder, hield een belofte in: zij vergde een organieke wet op het lager onderwijs, uitgaande van het beginsel der vrijheid Spr. stelde de toedracht tot deze ommekeer scherp vast* De libera len van 18481853 waren een complex van katholieken en vrijzinnig-protestan ten. De invloed van de eersten was zo groot, dat de grondwetsherziening er de sporen van moest dragen en dat het herstel van de kerkelijke hiërarchie er uit kon voortkomen als een beleidvol beraamd 'gevolg. De liberale triomph was slechts mogelijk, doordat in de be langrijkste centra, speciaal in de ste den .van Holland, de katholieken bijna en masse liberaal waren, zoals m Am sterdam, waar de oudste liberale kies vereniging met een katholieke voorzit ter Cramer en een katholiek se cretaris Lambert Alberdingk Thijm in zee stak. Met Montalembert's leus „Dieu et mon droit" aan de kop trad in dezelfde dagen het eerste katholieke dagblad voor het voetlicht, beleidvol bestuurd door een- beginselvast belij der van Thorbecke's vooruitstrevend liberalisme, de priester Judocus Smits. Ten aanzien van de schoolpolitiek konden Katholieken en vrijzinnig-pro testanten het in 1848 nog eens worden: het ging slechts om de protestantisering van de openbare school. Toen op de afbraak een opbouw moest volgen, scheurde het verbond. Het leidde de Katholieken tot toenade ring tot de partij van de stilstand, die hen tientallen jaren tot machteloosheid gedoemd heeft. Uit bezadigd milieu werd echter de meest ondernemende nationaal-politieke figuur geboren: Schaepman, die zijn volk uit de impas se van coflservatieve impotentie verlost heeft. Hij werd de voornaamste bouw meester van de coalitie, maar deze schepping heeft zijn vaart niet geremd, zijn blik niet verengd, zijn groei niet vertraagd. Eerder dan aile Nederlan ders heeft hij gezien, dat de linkerzijde nooit het democratisch recht der on- derwijspariteit zou erkennen, zolang de rechterzijde blind bleef voor zoveel an dere miskende rechten: hij stemde vóór persoonlijke dienstplicht, vóór kies rechtverruiming, vóór leerplicht: de Godsvrede van 1917, wel smalend koe handel genoemd. Prof. Rogier tekende het beeld van deze tjjd zo: rechts het verzet tegen dienstplicht en vrouwenkiesrecht, links ontkenning van het primaire recht der ouders op de opvoeding hunner kinderen. Maar sinds in 1903 het congres der S.D.A.P. dit recht der ouders erkende, was de rijping van het plichtsbesef der practische toe passing nog slechts een kwestie van tijd. Dat gebeurde in 1917, toen het algemene kiesrecht en de financiële gelijkstelling der scholen tegelijk de natuurlijke plaats kregen Li het ge heel -der democratische hervormingen. Het koor en orkest van het St. Aloy- sius-College te 's-Gravenhage zorgde onder leiding van -pater dr. Smits van Waesberghe voor de muzikale omlijs ting. 16 April a.s. zal te Amsterdam een instructiedag 'voor de leden van de A.N.W.B.-wegenwacht worden gehou den. Te ongeveer half elf zullen in het Albert Hahnplantsoen een défilé en een uitgebreide demonstratie voor een aantal autoriteiten plaats vinden, waarbij ook Belgische en Engelse ver- keersofficials aanwezig zullen zijn. De touringclubs van België en Enge land, de Touring Club de Belgique en de Engelse A.A. zullen delegaties zen den en van beide clubs zullen een aan tal hunner wegenwachten aan de de monstraties deelnemen. Engeland, België en Nederland zijn de enige landen in Europa, die een wegen wacht bezitten. Verwacht mag worden, dat spoedig nog meer landen zullen Volgen. De R.K. Lerarenvereniging ,,St. Bona. ventura" heeft Woensdag in hotel Vic tory te Alkmaar haar jaarvergadering gehouden, waarbij tevens het zesde lus trum werd herdacht. Na de huishoudelij ke vergadering kwam- in een openbare bijeenkomst het rapport ter sprake, dat de bij' besluit van 6 Februari 1947 door de raad van leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs ingestelde commissie heeft uitgebracht over haar werkzaamheden ter bestudering van een lichaam met verordenende bevoegdheid op onderwijsgebied. Pater A. J. Wessels S.J., rapporteur van bovengenoemde commissie, hield een inleiding over het rapport, waarin, zoals wij reeds meldden, de commissie tot de conclusie komt, dat een lichaam met verordenende bevoegdheid de voorkeur verdient boven een adviescollege of een maatschappelijke onderwijscorporatte. In de ouderdom van 53 jaar is in nacht van Dinsdag op Woensdag te Sittard plotseling overleden de heer H. P. Bronk, redacteur van de Ka tholieke Radio Gids en een der be kwaamste propagandisten, die de K. R. O. op haar tournees kon af vaardigen. De heer Bronk had Dinsdagavond nog te Echt op een bijeenkomst ge- Sproken en was daarna naar zijn ho telkamer te Sittard vertrokken. Daar trof men hem de volgende morgen dood aan. Zijn verscheiden wordt als een zwaar verlies gevoeld. Sinds de be vrijding verzorgde de heer Bronk het redactionele gedeelte van de Katho lieke Radio Gids. Niet slechts om zijn grote arbeidzaamheid doch ook om zijn beminnelijke persoonlijkeeigenschap pen was hij onder zijn collega's een zeer geziene figuur. Met zijn gedegen schrijftrant en grote eloquentia stond hij de Katholieke Radio Voortdurend ten dienste. Voor het tijdvak van 4 tot en met 17 April 1948 geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 289 Algem. 250 gram waspoeder 293 Algem. 500 gram suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnape ringen 295 Algem. 400 gram brood of 1 rants. gebak J97 Algem. 1600 gram brood (geldig t.m. 10 April) 299 Algem. 2 eieren 284 Reserve 800 gram brood (geldig t.m. 10 April) 286 Reserve 400 gram brcod (geldig tJn. 10 April) BONKAARTEN KD, KE 802 789 Algem. 500 gram waspoeder 793 Algem. 500 gram suiker,, boterham strooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnape ringen 795 Algem. 400 gram brood of 1 rants. gebak 797 Algem. 400 gram brood (geldig t.tn. 10 April) 799 Algem. 2 eieren 783 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 10 April) 788 Reserve 500 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 31, 35 Tabak 2 rants, sigaretten of kerf tabak 33 Versnap. 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 36 Versnap. 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel of 200 gram jam, stroop enz. Reserve A Tabak 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 242, 244, 245, 744, 745 Melk, 250, 251, 252, 257, 754, 756, 757 Reserve r 15) Chuck maakte de haak los en de tar- Poen plofte in het water terug en zwom langzaam weg. Chuck keek mij aan met. een uitdrukking alsof hij trachtte zicb iets te herinneren. „Vergis ik me, of had ie daarnet niet een beetje moeilijkhe den?" vroeg hjj. „O, 'n klein beetje maar," zei ik. „Ik moest even wennen aan de manier van doen van zo'n tarpoen." ,,'n Heel handelbaar visje' anders," zei Chuck. „Een goeie honderd pond weeg't ie al gauw. We zullen je wel aan een nieuwe helpen, wat jou?" „Zou je mfj ook niet een keertje laten visben?" vroeg Georgia. „O." zei Chuck, „nu „Natuurlijk," zei ik, „nogal logisch, ik zou niet graag alle pret voor mezelf op eisen." „Merci," zei Georgia. Ik was er niet zeker van of haar toon droog was of niet. Chuck deed nieuwe repen aas aan de haken en we begonnen weer heen en weer te varen, met Arab en Georgia in de visstoelen. Ik maakte het me gemak kelijk in een ligstoel en wiste mijn voor. hoofd af, terwijl ik met alle geweld trachtte, niet verraderlijk te trillen. Mijn linkerpols was t>ot twee maal zijn natuur lijke omvang opgezwollen en ik was niet in staat, de vingers van mijn linkerhand te buigen. Terwijl ik zo zat, bepaalde ik mijn gedachten tot Georgia. De manier waarop ze haar gezelschap had opge drongen. was, op zijn minst genomen, vreemd. Het was natuurlijk helemaal niet ondenkbaar, dat Chuck haar niet onver schillig was. Maar zonderling was het, zoals ze hem had aangekeken nadat de haaien mijn tarpoen van kant gemaakt hadden en niet minder zonderling was de toon geweest, waarop ze „Merci" had gezegd. Ik had er niets op tegen, iets meer omtrent haar te weten te komen. HOOFDSTUK IV Verijdeld We behoefden niet lang op nieuwe ge beurtenissen te wachten. Bijna gelijktij dig bogen beide hengels door en gierden de beide spoelen, en twee tarpoenen be gonnen zich te weer te stellen. Na een poosje drong het tot me door, dat er iets vreemds gaande was. Georgia vocht niet alleen tegen de tarpoen, doch ook tegen de boot. Ik behoefde niet veel ver stand van vissen te hebben om te mer ken dat Chuck op .onverklaarbare wijze manoeuvreerde. In plaats van Georgia oij het inpalmen van haar lijn te helpen, door de vis bij zijn wendingen te volgen, liet Chuck de boot steeds een andere richting -uitlopen. En hü keerde en draaide het jacht zodanig, dat. terwijl Arab in staat was haar vis uit de gun stigste stand te bevechten, Georgia ge noopt was. zich geleidelijk naar de voor plecht terug te trekken, zich met ene hand aan dé verschansing klemmend en met de andere de .hengel vasthoudend, totdat ze tenslotte op het voordek stond met de woest spartelende tarpoen recht voor de boeg. Chuck leunde uit het raampje van de stuurhut en riep haar toe: „Je houdt hem te krap!" „Volgens mij doe ik het goed!" hijgde Georgia terug. „Nietwaar!'' riep hij. „Ik zal het je laten zienl" Ik weet niet welke ingeving ik volgde, toen ik me omkeerde en toekeek hoe hij als een grote, lenige kat naar voren liep. nauwelijks de leuning gebruikend. Hfi bereikte Georgia op de voorplecht en stak zijn handen uit om haar hengel over te nemen. En eensklaps deed de manier waarop hjj zijn schouders bewoog, mij denken aan een bokser die zich gereed maakt voor het geven van de genade slag Tn met de kracht van een zweepslag drong het besef tot mij door, waarom de boot zo vreemd gemanoeuvreerd had. Ik opende mijn mond om een waarschuwing te schreeuwen. Doch het was te laat. Had ik met mijn ogen geknipperd, fiet zou mij ontgaan zijn. Zelfs Georgia wist niet wat er ge beurde. Chuck greep de hengel. De hand, die het dichtst bij Georgia was, bewoog niet. De hand aari de kant van de hen- geltop flitste omlaag. Het uiteinde van de zware hengel zwiepte omhoog in de maagstreek van het meisje. Zij knikte voorover, zijn handen maakten een korte rokbeweging en zonder een kik te gtfven tuimelde zij over .boord. Mijn gedachten werkten niet snel. Mis schien denken anderen vlugger. Mis schien zijn zij in staat, moord met de snelheid van een slang te zien toebijten, het te verwerken, op te springen en over boord te duiken binnen twee seconden, nadat zij een waaier van zilverblond haar langs de achtersteven hebben zien spelen. Maar eer ik over mijn verlammin.", heen was, waren er misschien drie se conden meer verlopen en was zij al veer tig of vijftig voet ver. Tegelijkertijd stormde Chuck van de voorplecht naar achteren. „Georgia!" schreeuwde hij. „Ze is over boord geslagen! De tarpoen heeft haar uit haar evenwicht gerukt! Kon; mee!" schreeuwde hij me'opnieuw toe. „Eén van ons tweeën kan haar allicht redden!" Ditmaal werkten mijn gedachten we! snel. Er was geen tijd om te redeneren, geen tild om te zeggen, dat de Boot er sneller kon zijn dan een zwemmer. De slag van het hengeluiteinde moest het meisje verdoofd hebben. Haar eerste reac. tie zou zijn, naar adem te snakken. Ze zou water binnen krijgen en zinken. In dien ik tegelijk met Chuck m het water sprong,' wist ik wat er gebeuren zou. Hij zou haar veel eerder bereiken dan ik. want hij zwom als een otter. Hij zou haar onderduwen en vasthouden. Ik zou te ver weg zijn om te kunnen zien wat hij deed. Arab zou haar handen vol heb ben met het bedienen van de boot. Dit alles flitste door mijn hoofd en ik zoch' snel een uitvlucht. (Wordt vervolgd (Van een speciale verslaggever) Naar op een persconferentie in de „American Businessmen's Club" te Amsterdam gisteren werd medege deeld, hebben de fa. Gerzon en de Fra- ser Morris Co. Inc. te New York met goedkeuring van de Nederlandse re gering en diverse Nederlandse over heidsinstanties een nieuw systeem van het schenken van giften door Amerika nen aan Nederlanders in practijk ge bracht. De Amerikanen kunnen b|j de Amerikaanse maatschappij cadeau bons kopen en die naar hun vrienden kennissen sturen. De cadeaubons kun nen bij de fa. Gerzon worden be steed voor allerlei artikelen, o.a. textiel zonder punten en schoenen zonder bon, tot het op de bons ver melde bedrag. Daar de Nederlandse regering het zenden van de cadeaubons als export beschouwt, worden in Nederland tex tiel zonder punten en schoenen zon der bon in ruil voor de bonnen be schikbaar gesteld. Het voordeel is, dat Nedefland dol lars krijgt, dat textiel en schoenen niet behoeven te worden geëxporteerd en dat het Nederlandse volk textiel en schoenen kan krijgen zonder punten of bonnen. De Amerikaanse maatschappij heeft reeds meer dan 5 millioen geschenk pakketten uit Amerika naar Nederland verzonden en probeert nu op deze wijze meer aan de behoeften van de Neder landers zelf tegemoet te komen daar geschenkpakketten uiteraard nog al tijd een tasten in het duister zijn ge weest. Het „Inst-tute International Educa tion" heeft bekend gemaakt, dat de „Kota Inten" en de „Tabinta" zijn ge charterd voor een aantal trips van Ame. denten zullen door de „Volendaf" van de rikaanse studenten naar Europa. De s:u- Holland—Amerika-lijn naar Amerika worden teruggebracht. Het troepentransportschip „Grote Beer" zal Vrijdag 2 April a.s. uit Am sterdam met aflossi ngstroepen naar Indië vertrekken. Het inschepingster. rein is niet voor publiek toegankelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3