RAUTER ZOU LONDENSE REGERING WILLEN DAGVAARDEN Het vraagstuk der represailles na sabotage m Spanje niet opgenomen in het Marshall-plan? Westen per vliegtuig in verbinding met geïsoleerd Berlijn DOLLAR DE ACHILLESHIEL VAK ONZE DEVIEZENPOSITIE 400 Britse soldaten omsingelen met pantserwagens Russische post bij het vliegveld Gatow Grote rijkdom van katholiek onderwijs HOOFD UTRECHTSE P.R.A.C. IN ARREST Open kampen voor gevangenen Tot hoofd en hart NIEUWE PROTESTEN VAN VERDACHTE Het weer. Congress-commissies niet accoord met beslissing van het Hais Tekort betalingsbalans 1948 wordt op f 1,5 milliard geraamd Zij'n de Russen bevreesd voor uitbreiding van de geallieerde garnizoenen in Duitse hoofdstad? Montgomery volgende week te Berlijn Fundament voor behoud van ons nationale leven Telegram aan de Koningin Het Russische pact met Finland Concert in de lucht UNO komt bijeen voor Palestina Prins Bernhard heeft bronchitis VAUXHALL Hielp collaborateurs tegen groot handgeld Proef in N.O.-polder VRIJDAG 2 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24116 (Vervolg op pap. 2) De voormalige plaatsvervangd leider der N.S.B., Van Geelkerken, wacht in de wachtkamer zijn beurt al om in het proces-Rauter te getuigen. Soétomo gaat vas/ten De Russen laten controle uitoefenen op personen en goederen welkelangs de enige weg van de grens van de Britse zone naar Berlijn door de Russische zone loopt. Controle bij Helmstedt NIEUWE DEVIEZENPOTA INGEDIEND Hei Amerikaanse militaire bestuur in Berlijn heeft bekend gemaakt, dat hei verkeer van alle militaire treinen naar en van Berlijn is gestaakt. Het verkeer per vliegtuig zal worden opgevoerd. De Engelse militaire autoriteiten delen mede, dat er geen treinen van hei Engelse leger meer zullen rijden. Aken, die voorraden voor de Engelse bevolking van Berlijn vervoerden, zijn door de Russen aangehouden. Voorts is een nieuwe versperring aangebracht op de grote autoweg ten Westen van de stad. Z. EM. KARDINAAL DE JONG OP „SCHOOLSTAD" Namens de vele genodigden aan wezig op de bijeenkomst in de Congreszaal van de Haagse Hout- rusthallen, waar de eeuw vrijheid van onderwas plechtig herdacht werd, is het volgende telegram aan de Koningin verzonden: „Zijne Eminentie Johannes Kar dinaal De Jong, het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland, de Hoogw. Bisschoppen van Batavia en Medan, Hunne Hoogwaardige Excellenties de minister-president en de ministers tezamen met tal rijke genodigden bijeen in de Congreszaal van de R. K. Natio nale Nederlandse tentoonstelling op onderwijsgebied ,J5choolstad" in de Houtrusthallen te 's Graven hage, ter herdenking van het honderdjarig bestaan der vrijheid van onderwijs in ons dierbaar vaderland, in het vijftigste jaar van Uwer Majesteits zegenrijke regering, betuigen Uwe Majesteit hun oprechte eerbied en aanhan kelijkheid, vormen de hartelijkst welgemeende wensen voor het herstel van Uw gezondheid en bidden om Gods rijkste zegen voor Uwe Majesteit. De directeur van het RK. Bureau van Onderwijs en Opvoeding MGR. TH. VERHOEVEN". In de Congreszaal van „Schoolstad" werd de eeuw vrijheid van onderwijs plechtig gevierd. Een der belangrijke momenten was het voorlezen van een boodschap, welke Z. H. de Paus aan Zijne Eminentie Kardinaal De Jong had gezonden. Het Amsterdams Strijkkwartet, dat op het ogenblik een bezoek brengt aan Johannesburg, zal tijdens de retourvlucht naar Nederland in het vliegtuig een concert geven. „Ik vind het idee van een con cert in de lucht uitstekend", aldus Maurits Frank, de cellist, „het zal voor de passagiers de eentonigheid van de lange vlucht breken Berlijn ziet met verbazing toe Ook scherper optreden in Oostenrijk Russische jagers zwermen langs transportvliegtuigen De Russische bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben bevel gegeven, dat aan de grote verkeersweg via Maagdenburg naar Berlijn enkele dorpen aan de grens van de Russische zone ontruimd moeten worden. In de Harz worden verschillende uitkijk posten opgesteld. Marshall-plan Het verlangen naar meer zou bij veten matiger zijn, als zij wisten welk een greep geld op een men senleven kan krijgen. j NED. EIGENDOMMEN IN INDIË Wil republiek ze teruggeven? BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF IS cents pei millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlBn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onze Haagse redacteur) Weer staat vanmorgen in alle vroegte de lange rij van wachtenden op de hoek van de Kneuterdijk en tracht een glimp op te vangen iran het binnenste van de arrestanten- wagen> die om kwart voor 10 de bin nenplaats oprijdt. De zitting begint vandaag met een ander Hoï en an dere verdachten: de uitspraken van enige lopende zaken worden tussen het proces van Rauter door afgewerkt. Om kwart over tien zitten wij met een weer midden in de sfeer van deze zaak, wanneer, onmiddellijk nadat verdachte is binnengeleid, punt 7 van de dagvaarding: het opleggen van geldboeten aan de gemeenten en Rauter's represailles ter sprake komen. De oude vechtjas komt direct in de aanval: .,lch möchte dazu meine Stand- punkt bekantt geben." Dit blijkt dan te zijn, dat volgens het internationale recht het overwonnen volk verplicht is te gehoorzamen aan de bezettende macht en dat, toen het Nederlandse volk hierin te kort schoot, de Duitsers zich ook niet meer behoefden te houden aan het internationale recht. Rauter grijpt nu ook terug, zoals te verwachten was, op de uitspraak van het. Amerikaanse Hof te Neurenberg. Hij citeert in het Engels en voegt er tot goed begrip van die, in zijn ogen ongetwijfeld nog altijd „dumme Hollan der", aan toe, dat „monetary contribu tion" „Büsze" betekent. De president stelt aan de hand van de stukken uit de Mei-dagen vast, dat generaal Winkel man de capitulatie voor de regering heeft getekend. Over de vraag wie in ons land gedurende de oorlog de wettige macht toekwam, valt dus nog te discus siëren. Rauter staat voor de zoveelste maal op hij doet niet anders dan opstaan en weer gaan zitten en verdedigt met vuur zijn stelling, dat de Nederlan ders en met name ook dë politie ver plicht waren de Duitse bezettingsmacht te gehoorzamen. De Londense regering heeft dit alles in de war gestuurd met haar stijven van het Nederlandse volk in het verzet. Zij zou eigenlijk gedag vaard moeten worden. Dat neemt de president niet. Voor de eerste maal wordt er gehamerd: „U is geen aan klager, maar verdachte. U mag zich verdedigen, maar op een behoorlijke wijze". Rauter protesteert dan, omdat hij voor deze kwestie van internationaal recht niet over een Duitse advocaat kan be schikken. „Ich habe mahl darum gebe ten, ich bin hier moralisch vergewaltigt worden". De verdediger, mr. K. v. Rijckevorsel, licht de opvatting van ver dachte toe. Hij is van mening, dat de taak van het Hof, dat deze zaak moet berechten, verricht moet worden boven nationaal (Nederlands) niveau. De president brengt Rauter aan het verstand, dat de Amerikaanse uitspraak, waar verdachte zich op beroept, ook zegt, dat represailles slechts aanvaard baar zijn na een onpartijdig onderzoek omtrent de verrichte sabotages. Een der gelijke rechterlijke uitspraak is er nog nooit geweest; Rauter meent van wel. Jhr. v. Meeuwen wijst verdachte er vervolgens op, dat een van de grote grie ven, die ons volk van het begin af tegen de Duitsers gehad heeft is, dat ze nooit iets begrepen hebben van de Neder landse aanhankelijkheid voor het Vor stenhuis. Al had de bezetting de feitelijke macht, de Koningin behield toch de wettelijke macht. Rauter: „Nein". Terugkerend tot de kwestie van de geldboeten aan de gemeenten, komt een typisch bezettingstafereeltje tot nieuw leven in deze met spanning gevulde rechtszaal; het zou amusant wezen, als het niet tegelijkertijd zo tragisch was. In Maassluis werd een vlaggenparade gehouden; een paar jongens hebben door te fluiten de show te vroeg in be weging doen komen. Gevolg: Een boete van 100.000.— en burgers van Maas sluis naar concentratiekampen. Er zijn er 5 niet teruggekeerd. President: De dader had zich vrijwil lig aangemeld (hij heeft zijn grap met de dood bekocht) en toch meende U tot dergelijke represailles te moeten over gaan?" Rauter schuift de verantwoordelijk heid op de Rijkscommissaris. Er klinkt zenuwachtigheid in zijn stem en hij flapt er uit: „Ich habe Schuld getragen, wie ich es bei Gott nicht mehr tragen kann". Verwachting tot Zaterdagavond; Tijdelijk opnieuw tot stormachtig toenemende wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien en later enkele verspreide opklaringen. Weinig verandering van temperatuur. Zon 6.11—19.17, maan 4.43—12.15. De commissies voor Buitenlandse Za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en van de Senaat heb ben op een gemeenschappelijke bijeen komst, in tegenstelling tot het zo juist door het Huis aangenomen voorstel, be sloten, Spanje niet op te nemen in het hulpprogram voor Europa. Senator Van- denberg, voorzitter van de vergadering, heeft verklaard, dat het ontwerp van het plan wel lidmaatschap van de orga nisatie der deelnemende landen open laat voor alle andere landen, die even tueel door de huidige deelnemers wor den uitgenodigd, maar dat het privilege van de zestien deelnemers was, een be sluit ten aanzien van Spanje te nemen. De beslissing van de oommissie be tekent dus niet, dat Spanje nie1- aan het plan-Marshall kan deelnemen. Dit kan, naar de mening der commissies, slechts gebeuren op uitnodiging van de 16 West- Europese landen, niet op aanwijzing der Ver. Staten. Autoriteiten van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben gezegd, opgetogen te zijn over het be sluit der commissie. Op het Huis werd medegedeeld, dat Truman volledig ge kant is tegen opneming van Spanje in het hulpplan voor Europa. In Britse officiële kringen wordt het besluit warm toegejuicht. Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, verklaarde, dat het besluit samenviel' met de Britse poli tiek. Franco heeft Donderdagavond een on derhoud gehad met Myron Taylor, per soonlijk vertegenwoordiger van Truman bij het Vaticaan. Het onderwerp van de besprekingen zal, naar verluidt, morgen in een Spaanse kabinetszitting bespro ken worden. De Congresscommissies hebben ook hun goedkeuring gehecht aan het web ontwerp tot het verstrekken van 6.098.000.000 dollar aan het buitenland in het kader van het plan-Marshall. De revolutionnaire leider Soetomo is in Soerakarta een „vasten tot de dood er op volgt" begonnen, in een poging re regering te dwingen de wapens terug te geven van de zogenaamde revolu tionnaire troepen, aan wier hoofd hij staat. Soetomo is de zogenaamde verde diger van Soerabaja tegen de Britse troepen in de herfst van 1947. Twee maanden gelegen heeft Soekarno hem verboden in het openbaar te spreken. Door de ministers van Financiën, Economische Zaken en Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening is Donder dag een nieuwe deviezennota inge diend, waarin zij een schril licht laten schijnen op het gebrek aan buiten landse betaalmiddelen, waarmede Ne derland te kampen heeft, met name dollars, dat, zoals in de nota wordt gezegd, nog steeds als de Achilleshiel De enige Amerikaanse route naar en van Berlijn, die niet onder con trole staat van de Russen, is de lucht lijn FrankfortTempelhof. Men ge looft niet, dat de Russen geweld zul len gebruiken om deze weg te con troleren. De Amerikanen zijn van oordeel, dat het landen van hun vliegtuigen op Tempelhof, dat in Amerikaanse handen is, geen over treding van de viermogendheden- overeenkomst betekent. In Britse kringen werd gezegd, dat men over weegt, de vliegtuigen met jagerescorte te laten opereren. Luchtvaartautoriteiten hebben ver klaard, dat zij hoopten, alle benodigde vliegtuigen voor het vervoer van het normale aantal treinpassagiers beschik baar te kunnen stellen en meer dan 3000 Amerikanen in Berlijn van voed sel te kunnen voorzien. In regeringskringen te Londen be schouwt men als een der motieven van de Russen, om Berlijn te „verzegelen", het voorkomen van uitbreiding der ge allieerde garnizoenen. Onder de gelden- (Van onze speciale verslaggever) Grote bewondering hebben wij voor de geslachten die ons voorafgingen en die onder Gods zegen zo moeizaam, maar tegelijk met zo'n groot succes het katholiek onderwijs hebben op- en uitgebouwd. Het was voor hen een ge wetensplicht hard te werken en veel offers te brengen voor deze grote zaak, die na een eeuw zo'n buitenge woon grote bloei heeft bereikt. Deze tentoonstelling opent onze ogen voor de grote rijkdom en de macht die van ons katholiek onderwijs kan uitgaan. Laten we dankbaar zijn voor het vele goede dat verkregen is, maar laten wij ook de verplichtingen, die door het werk onzer vaderen op ons gelegd zijn, nakomen, aldus sprak Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong Donderdagmiddag in de Congreszaal van de Houtrusthal- len te 's Gravenhage het illustere ge zelschap, dat hier bijeen gekomen was om de plechtige viering van het eeuw feest van de vrijheid van onderwijs bij te wonen, toe. En de Kardinaal vervolgde: De er kenning en de verdediging van het recht der ouders op de opvoeding der kinde ren zijn het heerlijk resultaat van de wekroep in het amendement van 1868. Dankbaar mag men zijn jegens de acn- tereenvolgende regeringen van dit land, die niet alleen de stem van de katho lieke ouders hebben gehoord, maar ook verhoord. Het katholieke volksdeelheeft aan het vaderland grote diensten bewe zen; het is volle ernst als van dit volks deel gezegd wordt, dat het het vaderland wil bewaren voor Christus. Ons onder wijs vormt als het ware een eeuwig fundament voor het behoud van ons nationale leven. Mgr. Verhoeven sprak het dankwoord. Wij mogen, aldus Mgr., met recht roe men op ons corps docenten van hoog tot laag, dat zijn taak prachtig vervult, Wij moeten naast het Episcopaat ook dank weten aan onze katholieke vertegen woordigers in de bestuursorganen, die waken over het verkregene. Maar ver geten we bij al deze dank en al .de hooggestemde uiteenzettingen van deze middag niet, dat het gaat om het kind, van hetwelk het voor ieder ouder een voorrecht en vreugde is het op de eigen katholieke school te weten, waar het de -aal van zijn ouders hoort spreken. Het slot bracht voor de gasten nog een aangename verrassing, want ter wijl het koor en orkest van het St. Aloysiuscollege te Den Haag onver moeid zong en speelde, traden de bak kersleerlingen in ganzepas naar voren, om te beginnen met het Episcopaat geurige, smakelijke en knappende pro ducten van hun kunnen aan te bieden. Dat het gezelschap hierna een uitge breide rondwandeling maakte over het grote complex der Houtrusthallen, om deze „Stad van het R. K. Onderwijs" te bezichtigen, spreekt voor zich. President Paasikivi is er niet in ge slaagd het eens te worden met het ka binet, de parlementaire commissie voor Buitenlandse Aangelegenheden en mi litaire deskundigen, over de instructies aan de Finse delegatie in Moskou. Hij heeft thans twee leden van de delegatie met spoed naar Helsinki ontboden, n.l. Urho en Johan Soederhelm. Volgens de „New York Times" is eergisteren een koerier naar Moskou gevlogen, om Molotof mede te delen, dat Finland het recht, het Russische leger uit te nodigen, in geval van oorlog de grens te overschrijden, aan zichzelf wil houden. Het is 'deze be paling waarover Russen en Finnen van mening verschillen en ter be spreking waarvan de beide gedele geerden naar Helsinki geroepen zijn. Het secretariaat van paleis Soestdijk deelt ons mede; sedert de Paasdagen ligt Z. K. H. Prins Bemhard te Zer- matt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen reden tot ongerustheid, maar het is onzeker of de prins op de vastgestelde datum zal kunnen terugkeren. De Veiligheidsraad heeft het Ameri kaanse voorstel, een speciale zitting te beleggen van de Algemene Vergadering, waar men de toekomst van Palestina zou bespreken, goedgekeurd met 9 stemmen voor, terwijl de Sovjet-Unie en de Oekraïne zich van stemming onthiel den. De datum is gesteld op 16 April. Tegen de verwachting in sprak Rusland over deze beslissing geen veto uit. de bepalingen wordt de sterkte der gar nizoenen geheel overgelaten aan de be zettingsmachten afzonderlijk. Een woord voerder van het Foreign Office wees er op, dat er geen overleg tussen de vier mogendheden nodig is, om een wijziging in de bestaande sterkte aan te brengen. Van officiële ziide sprak men tegelij kertijd de geruchten tegen, dat een deel der Britse autoriteiten binnenkort Ber lijn zou verlaten. Het tegendeel is waar Het Britse garnizoen is bovendien kort geleden op volle sterkte gebracht: Hier bij werd opgemerkt, dat enkele autori teiten naar Frankfort zijn getrokken omdat hun werkzaamheden daar beter tot hun recht kwamen dan te Berlijn Men heeft hier echter, volgens de offi ciële bronnen, met een loutere toeval ligheid te doen. Veldmaarschalk Montgomery wordt de volgende week te Berlijn verwacht, na ziin bezoek aan Britse legerafde lingen in het Rijngebied. In officiële kringen kon men niet bevestigen dat Montgomery een ontmoeting zal heb ben met maarschalk Sokolowsky, de Russische bevelhebber. Een twist over de Russische con trolepost in de buurt van het Britse vliegveld Gatow in Berlijn, welke op Engels grondgebied gelegen is, spits te zich Donderdagavond zo zeer toe, dat ongeveer 400 Britse soldaten, ge steund door negen pantserwagens, de Russische post nagenoeg omsingel den. Kort voor middernacht trokken de Russen zich terug naar de Rus sische sector van de stad. Ook de extra-versperringen, door de Russen langs de grens van hun Berlijn- se sector aangebracht, zijn weer ver wijderd. De bevelvoerende Russische officier in Nowawes, even buiten Berlijn, was beleefd tegen alle reizigers. Hij groette hen met een glimlachend „goedendag meneer" in perfect Engels. Na het on derzoek van hun papieren liet hij ze verder gaan met: „Ik hoop, dat u een aangename reis zult hebben," en nog een glimlach. In Berlijn, waar het verkeer drukker was, waren de Russen echter niet zo beleefd en glimlachten ze niet zoveel. De Berlijners keken met verbazing toe, hoe de soldaten van het Rode Leger de nieuwe controle-maatregelen invoer den in deze stad, die al meer dan ge noeg heeft van controle. Een dozijn Russen met tommyguns posteerde zich b.v. aan de Russische kant van de historische Brandenburger Tor. Op sommige ogenblikken veroor zaakten ze grote verkeersopstoppingen. Zü waren voornamelijk geïnteresseerd bij vrachtauto's. Een Amerikaans burger werd door de Russen gistermorgen gearresteerd, toen hij zich even buiten Berlijn in de Sovjet-zone bevond. Een Amerikaanse luitenant en zijn vrouw werden door de Russische- controlepost bij de Bran denburger Tor aangehouden en ver hoord. Later werden zij weer vrijgela ten. Zij meldden, zeer hoffelijk door de Russen behandeld te zijn. Ook ih Oostenrijk treden de Russen scherper op tegen de Amerikanen, die door de Russische zone naar Wenen reizen. De Arlberg-express uit Bcrljjn had meer dan een uur vertraging, daar de Amerikaanse paspoorten gecon troleerd werden door Russische offi cieren, aan de hind van een van te voren opgestelde lijst. Gewoonlijk worden de passagiers alleen maar ge controleerd op het bezit van „grijze kaarten", die hun het recht geven, de Russische zone te passeren. Generaal-majoor N. C. Brownjohn, de plaatsvervangende Engelse bewindvoer der in Duitsland, heeft gisteren een be spreking gehad met luitenant-generaal G. S. Loejantschenko, zijn Russische collega. Het was niet bekend, maar men be twijfelt, of ook een Amerikaanse ver tegenwoordiger aan de bespreking deelnam. Volgens A.F.P. werden hedenmorgen Amerikaanse transportvliegtuigen, die de militaire treinen vervangen voor de ravitaillering van het Amerikaanse gar nizoen te Berlijn, tijdens hun vlucht over de Russische zone door Sovjet-jagers vergezeld, die herhaaldelijk manoeuvres uitvoerden,alsof zij wilden aanvallen. De Amerikaanse autoriteiten verklaar den, dat ingeval dergelijke incidenten zich herhaalden, zij zich genoopt zou den zien hun transportvliegtuigen door Amerikaanse jagers te begeleiden. In militaire kringen te Washington wordt verklaard, dat het aantal in Duits land gestationneerde Amerikaanse vlieg tuigen beperkt is tot ongeveer 200 trans portvliegtuigen, een groep van 75 Ja gers en 9 reuzenforten. Indien generaal Clay het echter no dig mocht oordelen, zouden deze aan tallen zeer spoedig aangevuld kunnen worden. Volgens de Washingtonse correspon dent van de New York Herald Tribune zou James Forrestal, de Amerikaanse minister van Defensie, de toestand in Berlijn tijdens een vergadering van de Senaatscommissie voor de gewapende diensten „een dubbeltje óp z"n kant" ge noemd hebben. MAATREGELEN AAN DE GRENS VAN DE RUSSISCHE ZONE wc» V*rKe#rsw»g*n is te beschouwen van de deviezenpositie. Het ogenblik, waarop Nederland niet meer in staat zal zijn de benodigde doUars ter beschikking te stellen, na dert met rasse schreden. Het geraamde tekort op de betalings balans van 1948 ad f 1.506 mill. (2.002 mill, in 1947), komt n.l. in wezen neer op een tekort aan dollars. Intussen heeft de drastische bezuiniging, die de nood zakelijke beperking van de invoeren uit de dollararea meebracht, dg regering doen besluiten voor het eerste kwartaal van 1948 slechts 100 mill uit te trek ken, terwijl het herstelprogramma van 1947 in een bedrag van 180 mill, voor zag. Het is duidelijk, dat een dergelijke tactiek slechts zeer korte tijd kan wor den volgehouden zonder 's lands econo mie blijvend te schaden. Buitengewone maatregelen om aan de situatie het hoofd te bieden bleken noodzakelijk. Deze moesten o.m. worden gezocht in de liquidatie van dollareffec ten. Daar het tempo van de vrijwillige liquidatie langzaam was vertraagd, moest overgegaan worden tot de vordering van een beperkt bedrag dezer activa. Inmid dels werd in de kasbehoefte voorz.en door gebruik te maken van het uit Duitsland terug ontvangen goud ter waarde van 40 mill. Een verdere ver mindering van de goudvoorraad wenst de regering echter zoveel mogelijk te vermijden, teneinde de gouddekking van de bankbiljettencirculatie zoveel moge lijk intact te laten. Als gunstige factor valt te vermelden, dat het Marshall-plan thans een vaste vorm heeft aangenomen, zodat de waar schijnlijkheid, dat binnen afzienbare tijd de dollarpositie zal kunnen worden on dersteund door bijdragen uit het Euro pese Herstelplan, practisch tot zekerheid aangroeit. Onzeker zijn evenwel de vorm, waarin de hulp zal worden verleend, de bedragen waarop kan worden gerekend, alsmede het ogenblik, waarop over deze gelden de beschikking kan Worden ver kregen. De regering vertrouwt er op, dat na de totstandkoming van het Europese Herstelprogramma een opbouwend be leid zal kunnen worden gevoerd. Er be staat daarom gegronde hoop, dat dit ge korte tueeenprogramma slechte gedurende enige maanden behoeft te worden ge handhaafd. Reeds nu staat echter vast, dat het algemene verzorgingspefi vooralsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947, doch aanvankelijk hoogstens kleine ver beteringen mogelijk zullen zijn. Het secretariaat van paleis Soestdijk deelt mede: Sedert de Paasdagen lig1 Prins Bemhard te Zermatt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er be staat geen reden tot ongerustheid, maar het is onzeker, of de Prins op de vast gestelde datum zal kunnen terugkeren. Kies de grote wagen voor Uw kleine bon 4-cyl. 4340.6-cyl. 5325.— 'HEEREMANS EN VAN LEUVEN Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telef. 21498 (Adv.) Het hoofd van de Utrechtse P.R.A.C., J. B. A. M van G., is Donderdag gearresteerd op ver denking van ernstige knoeierijen. Reeds anderhalf jaar koesterde de recherche vermoedens, maar de bewijzen kreeg zij steeds niet in handen. Thans staat vast, dat v. G. verschillende collaborateurs tegen betaling van een groot handgeld heeft geholpen bjj de behandeling van hun zaak voor het tribunaal. Hij lichtte stukken uit de dossiers en ontving hiervoor aanzienlijke bedragen. Gisteren gelukte het de politie-in- specteur N. H. Brands uit Zeist, die geruime tijd bij de P.R.A. te Utrecht geweest is, een der belangrijkste tus senpersonen op heterdaad te betrappen en via deze arrestatie is de topfiguur van deze affaire, van G., ontmaskerd. De aannemer J. v. d. B. uit Zeist, die vroeger bij de P.R.A. te Utrecht werk zaam was, had na het verlaten van deze dienst zijn relaties met een be paalde groep collega's niet verbroken. Van der B. was de verbindingsman tussen van G. en de slachtoffers, col laborateurs, wier zaken in behandeling waren of zouden komen. Alle dossiers bij de P.R.A.C. hadden een z.g. waar- deringsprijs, welke varieerde van 5000 tot 100.000 gulden. Kwam een collabo ratiezaak in behandeling, dan toog van der B. of een ander naar de persoon in kwestie en deelde mede, welk bedrag betaald zou moeten worden, wilde hij dat van zijn zaak een z.g. „licht dossier" zou worden samengesteld. Ging de man hier niet op in, dan werd aan de offi cier-fiscaal eerst het lichte dossier ge zonden, maar later werd dan het z.g. „zware dossier" nagezonden. Bij fouillering werd op Van der B. een groot bedrag gevonden. Na een urenlang kruisverhoor op het poli tiebureau te Zeist bekende van der B. en noemde de naam van zijn op drachtgever. (Van onze Limburgse redacteur) Het Directoraat Generaal voor Bijzon dere Rechtspleging gaat een proef ne men met open gevangenkampen voor politieke delinquenten. De geïnterneer den zullen er onbewaakt verblijven en ook bezoek mogen ontvangen. Ervarin gen met jeugdkampen van deze aard, die practisch niet tot ontvluchtingen leidden, bemoedigden tot het nemen der proef. Niettemin zal het eerste kamp, voor een vierhonderdtal mannen, niet in de mijnstreek (te zeer nabij de gren zen), doch in de N. O.-polder ontstaan Naar vernomen wordt, zou de repu bliek tijdens de huidige politieke be sprekingen met de Nederlanders de Commissie voor Goede Diensten er mede in kennis gesteld hebben, dat zij bereid is niet-Indonesische particuliere eigen dommen op republikeins gebied aan de rechtmatige eigenaars terug te geven, bericht U. P. uit Batavia. Republikeinse bronnen zeiden, dat de republiek de vorming van een gemengde Nederlands- Indonesische commissie heeft voorgesteld om deze kwestie ter hand te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1