De doodstraf geëist tegen Rauter Recht moet gedaan worden aan de gevallenen Plan-Marshall in werking Nederland op de vierde plaats Zelfontdekking Generaal Clay mag ter verdediging zo nodig schieten VERSCHIL VAN MENING OVER DE MILITAIRE CLAUSULES D GEEN ANGST, MAAR VERTROUWEN D Tot hoofd en hart Rassen verbreken laatste officiële band door Kommandantara lam te leggen Westerse mogendheden vastberaden en kalm Twee Finse delegatieleden naar Paasikivi Verliezen in Indië Eerste scheepsladingen komen spoedig Het weer. Reacties in Spanje Salarissen voor Ital. krijgsgevangenen Wij vragen Uw aandacht voor: VAUXHALX. ZATERDAG 3 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 74VJ REQUISITOIR MR. Z AAY ER De Procureur-fi,scaal bij hei Bijz. Gerechtshof ie 's-Graven- hage, mr. J. Zaayer, heefi hedenmorgen in zijn requisi toir legen Hans Albin Rauier. geboren op 4 Februari 1895 ie Klagenfurl, SS Obergrup- penführer, General der Waf- fen SS und Polizei, voorheen Höhere SS- und Polizeiführer en Generalkommissar für das Sicherheiiswesen in hei bezeiie Nederlandse gebied, thans gedetineerd in de cel lenbarakken ie Schevenin- gewi, de doodstraf geëisi. Moskou wil in Berlijn de handen vrij hebben li HET FINS—RUSSISCH VERDRAG Nadat de coördinatiecommissie van het Congress een com promis had bereikt over de wetsontwerpen voor hel Herstel programma voor Europa, zoals deze door de Senaat en hei Huis van Afgevaardigden waren geamendeerd, hebben gis teren de beide Huizen van het Congress hei compromis- ontwerp goedgekeurd. Hei hersielprogram, dat in de hulp aan Europa ter waarde van 6.098 millioen dollar voorziet, is nu ter ondertekening door president Truman naar het Witte Huis gezonden. Volgens een verklaring van de onder minister van Buitenlandse Zaken, Loveii, zal hei „Plan- Marshall" Maandag a.s. in werking treden, waarmee de feitelijke hulpverlening zal beginnen. De verzending van de goederen naar de havens is reeds begonnen, zodat de verscheping onmiddellijk kan plaats vinden. Nederland zal bij de eerste hulpverlening op de vierde plaats komen. Volgens verklaringen van autoriteiten in Washington „heeft de steeds slechter wordende economi sche toestand van Nederland de regering er toe gebracht dit land op de lijst op te schuiven, zodat hei thans de vierde plaats inneemt". Op uitsluiting van Marshall plan MINISTER IN 'T VELD IN ZEELAND De mensen hebben maar een heel klein stukje weq af te leggen om tot elkaar te komen; dat kleine stukje blijkt echter vaak door een doolhof te lopen. J BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. E HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De procureur-fiscaal mr. J. Zaayer, oegon zijn requisitoir vanochtend met sen uiteenzetting van het historische belang van dit proces tegen degene, „die het Nederlandse volk als onze grootste oorlogsmisdadiger ziet". De procureur-fiscaal vestigde er de iandacht op, dat het proces-Rauter een Ier eerste processen is, waarbij de Ne- ierlandse rechter het internationale echt zal kunnen toepassen, zoals het in trtikel 27 A besluit buitengewoon straf recht in de Nederlandse wet is geïncor poreerd. Rauter's beroep op gegeven bevelen verwierp mr. Zaayer. Hij verwees naar net vonnis over de grote oorlogsmisdadi gers. Na eerst nog gewezen te hebben op de bevoegdheid van een Nederlands gerechtshof om Rauter te berechten, Verklaarde mr. Zaayer, dat het in twij fel trékken van de objectiviteit van hst hof, zoals dit door verdachte meer malen is gedaan', beschouwd moest Worden als een pose tegenover het nageslacht. „Verdachte wil een mar- telaarsrol spelen", zei mr. Zaayer. Na een karakteristiek van de persoon van Rauter: „Een rechts-nationalistisch Dostenriiker van goede huize en een mi- itante soldatennatuur". omschreef de Moe.-fiscaal Rauter's functie van ,.Hö- lere S.S.- und Polizeiführer". waarin hij in feite een bevelvoerende taak zag. Ge citeerd werden enkele van Rauter s ver klaringen, waaruit bleek, dat Rauter ai- les gedaan heeft wat in zijn vermogen lag, om de oorlog voor Duitsland te hel pen winnen' en dat hij daarbij voorop stelde, dat in de totale oorlog de eisen van de oorlog vóór morele overwegin gen golden. Wat de Jodenvervolging betreft, achtte mr. Zaayer genoegzaam bewezen, dat Rauter schuldig was. door het zo goed mogelijk uitvoeren van gegeven bevelen en door het zelfstandig ontwerpen van wettelijke maatregelen. Ook bij het tweede punt van de ten lastelegging: het bevorderen van de Ar beidsinzet", achtte de proc.-fiscaal Rau ter's schuld bewezen, want Rauter heeft zelf plannen daarvoor ontworpen. Dat het niet tot uitvoering is gekomen, was geen verdienste van verdachte. Rauter heeft alles gedaan, aldus mr. Zaayer, voor het welslagen van de „Arbeids inzet", waaraan honderdduizenden ten offer zijn gevallen en die aan duizenden het leven heeft gekost. Vervolgens werd Rauter's aandeel in de door Goering bevolen meubelroof- actie uitvoerig besproken en het onmo gelijk maken om naar radio-uitzendingen van de Geallieerden te luisteren. Rauter was de man, die de maatregel in zijn uiteindelijke vorm heeft afge kondigd en de uitvoering ervan heeft afgedwongen. De actie, die na de aanslag van Seyf- fart tegen de studenten en vooral tegen de „plutokratensoehne" onder Hen werd ondernomen, werd vervolgens behandeld. Mr. Zaayer kon niet aanne men, dat Rauter toen alleen maar de bevelen van anderen uitvoerde. Hij heeft alles gedaan, om de studenten in handen te krijgen en daarbij gewerkt met allerlei dreigementen. Weliswaar kan de bezetter niet het recht ontzegd worden zich te beveiligen tegen een in zijn ogen gevaarlijke groep, aldus mr. Zaayer, maar terroristische bedreigin gen. deportatie en slavenarbeid waren zeker niet de juiste middelen waarvan gebruik gemaakt mocht worden. Het zesde punt van de tenlastelegging werd tezamen "biet het zevende punt besproken. Het systematisch aanwenden van represaille-maatregelen. Represail les zijn in het oorlogsrecht niet abso luut ongeoorloofd, verklaarde mr. Zaayer, maar mogen alleen dan wor den toegepast, wanneer de bevolking zich collectief heeft gekeerd tegen de bezettende macht. Absoluut ongeoor- Met de beschuldiging, dat de Weste lijke mogendheden „een oorlogspsychose onder het Duitse volk zaaien", dat de Russen om de Duitsers te beschermen deze van Westelijke invloeden moeten uitsluiten, reageerde de Russische ko lonel Tulpanov voor het eerst op de Westelijk# protesten tegen de Russische verkeersmaatregelen naar en van Ber lijn. Berlijn is -in gevaar", zej Tulpa nov. „Wij moeten de stad en onze vei ligheid beschermen. Massa's spionnen komen Berlijn en de gehele Sovjet-zone binnen om politieke toestanden en de Sovjet-militaire installaties te bespion- neren. Wij kunnen niet toestaan dat dit doorgaat. De Amerikanen en Engelsen plunderen Berlijn en duizenden Duitsers komen uit het Westen om met enorme sommen gelds onze economie lee- te kopen." t De Russen hebben bekend gemaakt, dat zij van plan zijn zich uit belang rijke commissies van de geallieerde komnvandanture terug te trekken. Na een Westelijk protest hiertegen, verklaarden de Russen, dat. „zij geen personeel voor des» commissies beschikbaar hadden." Deze maatregel wordt daarom zó ern stig geacht, omdat door deze stap de laatste officiële band door de Russen is verbroken. Bovendien loopt de ravitail lering gevaar, welke onder de komman- datora ressorteerde. Intussen meldt het officiële Rus sische blad „Tagiiche Rundschau", dat de Russen nog scherpere be perkingen overwegen van het spoor wegvervoer. De Westelijke mogend heden lieten na deze mededeling on middellijk van hun besluit merken om vast te houden aan hun politiek van „niet evacueren". Men verwacht nu ook maatregelen tegen het lucht verkeer. Volgens A. P- zaJ een eis tot beperking van deze communica tie-mogelijkheid door de Amerikanen zeker verworpen worden. Inmiddels hebben de moeilijkheden ich uitgebreid tot de binnenscheep- raart. Van Britse zjjde werd verklaard, lat de Russen in het Mittellandkanaal oij Maagdenburg een ernstige stagnatie veroorzaakt hebben. Een, aantal sche pen, die o.a. waren geladen met tarwe voor Berlijn, wordt vastgehouden „voor controle". Vier en twintig schippers wer den van hun schepen verwijderd. Zij kregen aanzegging, in Berlijn voor nieuwe documenten te zorgen, hoe wel zij in het bezit zijn van papieren, die sinds 1946 door alle partijen erkend zijn. Op het hoofdkwartier van gene raal Clay werd ontkend, dat jager escorte gebruikt zou worden bjj de vluchten van en naar Berlijn. Vrijdag vlogen 32 vliegtuigen een la ding van 55.000 pond vlees en ander voed sel van Frankfort naar Berlijn. De vlieg tuigen werden niet lastig gevallen en de Piloten zagen geen Russische toestellen In de lucht. Twee andere vliegtuigen brachten verse mek naar Berlijn. De melk was uit Denemarken naar Bremer- naven gevlogen. Amerikaanse soldaten hebben Vrijdag avond het gebouw in de Amerikaanse zone omsingeld, dat door de Russische autoTiteiten gebruikt wordt als het bu reau, van waaruit het spoorwegverkeer in de Oostelijke zone van Duitsland wordt geleid. Zij beletten alle Russen de toe gang. Aan de Russische autoriteiten werd gezegd, dat zij het gebouw konden'ver laten, doch dat zij niet mochten terug keren. Vele officieren, o.a. een generaal,, verlieten het gebouw. De Franse regering heeft het spoor" wegverkéfcr met Berlijn opgeschort en de Franse commandant en de Franse troepen gelast in Berlijn te blijven. De Berlijners tonen zich veel minder opgewonden over de gebeurtenissen in hun stad dan velen in het buitenland, ondanks de voortdurende berichten over beuegingen der Sovjettroepen in de gebie den rondom de stad. Men toont weinig tekenen van nervositeit. Duizenden Duit sers bevinden zich op de autoweg, welke door de Sovjet-zone naar de Amerikaan se sector van Berlijn leidt. In de omgeving van Heiningen, 25 km. van Berlijn, zouden aanzienlijke Russische tankconcentraties zijn. Vol gens de Russen zou dit slechts gebeuren wegens „grootscheepse manoevres". De geallieerde autoriteiten hebben te kennen gegeven, dat zij geen tegen maatregelen zullen nemen, daar de Russen in eigen gebied^ kunnen „doen en laten, wat zij willen". Kenneth Rwyall, de Amerikaanse mi nister voor het leger, heeft gisteravond in antwoord op desbetreffende vragen voor de radio verklaard, dat generaal Lucius Clay de bevoegdheid heeft, voor verzet tegen enige aanval van alle mid delen gebruik te maken. „Wq moeten doorzetten, indien dc Sovjet-Unie de Amerikaanse vervoerskanalen naar Ber lijn afdamt. Generaal Clay heeft de be voegdheid van een militair aanvoerder, ter verdediging van enige aanval zo no dig te schieten", aldus de minister. Generaal Robertson, de Britse mili taire bevelhebber, zal zich vandaag met een speciaal vliegtuig naar Bucke- burg begeven om besprekingen te voe ren met veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse imperiale generals staf, die een kort bezoek aan Duitsland brengt; Montgomery zal Dinsdag naar Berlijn vliegen. In Washington werd volgens U.P. door officiële regeringspersonen "ver klaard, dat de maatregelen welke door de Russen genomen zijn met het doel de Westelijke geallieerden uit Berlijn te verwijderen wellicht in de naaste toekomst door soortgelijke maatregelen in Wenen gevolgd zullen worden. Het doel van de Sovjets, al dus werd gezegd, is de V.S. in ver legenheid te brengen. Zij hopen op deze wijze de verkiezingen in Italië te beïnvloeden. I Ook in Oostenrijk treden de Russen scherper op tegen de Amerikanen, die door de Russische zone naar Wenen reizen. loofd is het zonder rechterlijke tussen komst ombrengen van mensen. Dit geldt vanzelfsprekend ook voor de „Silber- tanne"-moorden. Represailles mogen ook alleen maar als uiterste middel aangewend worden, vervolgde de proc.- fiscaal, doch de Duitsers maakten er een systeem van. Stuk voor stuk weiden de verschil lende vormen van dit terreursysteem uitvoerig besproken: de collectieve geldboeten, de meubeldiefstal, het ge vangen zetten van onschuldigen, het gevangen nemen van familieleden van onderduikers en de „Silbertanne"- moorden, die „het ergste deel van Rauter's politieterrein-" genoemd wer den. In heftige bewoordingen keerde de proc.-fiscaal zich dan tégen het Duitse regiem van angst en terreur. Weliswaar kwamen vele bevelen uit Berlijn, maar hier in Nederland was Rauter de stu wende motor, Rauter nam de beslissin gen, Rauter liet alle terreurmaatrege len uitvoeren. En wanneer tenslotte door een ver andering in de rechtspraak in de zomer van 1944 een volkomen anarchie hier losbreekt, zijn het de door zijn voor beeld en leiding opgeroepen „boze gees ten," die de chaos te weeg brengen en die hij nu niet meer volkomen kan be teugelen. Mr. Zaayer achtte het hele Duitse voïk schuldig aan de ellende, die in de bezetting over Nederland gekomen is, maar in Rauter zag hij de man, die in Himmler's geest de Duitsers hier heeft aangespoord en bezield. Na nog maals een overzicht gegeven te hebben van de misdaden, waarvan Rauter in de tenlastelegging beschuldigd wordt en die de procureur-fiscaal genoegzaam be wezen achtte, eiste de procureur-fiscaal tenslotte de doodstraf, daarbij het Hof vragend recht te doen aan hen, die in de strijd voor' de Nederlandse onafhan kelijkheid gevallen zijn. iJ De eerste Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, „A 26 Invaders", die in het kader van de militaire hulp der V.S. aan Turkije worden geleverdtaxiën op het vliegveld van Ankara na de landing Een stroom van Duitsers probeert de Russische zone te verlaten, voordat de door de Russische bezettingsautoriteiten voorgenomen afsluiting van de grens tussen de Brit se en Russische zone volledig zal zijn. Men ziet hen langs de weg met hun schamele bezittingen, die meestal ook zeer gering zijn. Daar er ten aanzien van de militaire clausules in het ontwerp van het Fins- Russisch verdrag verschil van mening was gerezen tussen president Paasikivi, de Finse regering en het parlement, zijn twee leden van de Finse delegatie te Moskou, Kekkonen, een zeer goede vriend van de president en Soederhjelm gisteren per vliegtuig naar Helsinki teruggekeerd. Terstond na hun aankomst begaven zij zich naar het paleis van de president. In politieke kringen ontveinst men zich niet de bezorgdheid, veroorzaakt door wat men noemt het moeilijkste punt van de onderhandelingen. Men is speciaal beducht, dat de Russen onge duldig worden door het trage tempo der besprekingen. Zoals men weet gaf Paasikivi na vier dagen besprekingen met zijn raadslie den en de leden van het kabinet de Finse delegatie nieuwe instructies. Hij stelde met name bepaalde wijzigingen voor in de twee voornaamste militairè clausules, waarbij deze, aldus gewijzigd, Finland zouden verplichten tot de ver dediging van de integriteit van zijn grondgebied, in geval van een tegen de Sovjet-Unie gerichte aanval, doch zelf zou laten beslissen van welk ogenblik af een dergelijke aanval een voldoende bedreiging zou vormen, om tussenkomst van de Finse strijdkrachten noodzakelijk te maken. De president wilde evenwel geen nieuwe instructies geven aan zijn dele gatie voordat hij deze had voorgelegd De regering maakt tot haai- leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd. Kon. Ned.-Indische Leger: Sergeant radiomonteur militaire luchtvaart L. H. Schipper, uit Leider dorp, gesneuveld 14 Maart 1948; Tim, korpl. Infie Leedeworo, uit N.- Indië, gesneuveld 28 December 1947; Sold. 2e kl. Infie C. Jansen, uit Ned.- Indië, gesneuveld 22 Maart 1948; Koninklijke Landmacht heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Kon. Mai-ine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen ge rapporteerd. De wet is precies drie-en-een-halve maand, nadat Truman voor het eerst een beroep deed op het Congress om het herstelprogram goed te keuren, ter ondertekening weggezonden. De aan vaarding is een week voor op het roos ter, dat was opgesteld. De senaat ging accoord met het plan van het Huis van Afgevaardigden om alle hulp aan het buitenland in één wet te vérenigen. Het grootste gedeelte van de eerste scheepsladingen is bestemd voor Groot- Brittannië en Frankrijk. Deze twee lan den zullen bijna de helft krijgen van de goederen, ter waarde van een milliard, die beschikbaar zijn voor het begin van de uitvoering van het plan-Marshall. Italië zal op de derde plaats worden bedeeld, vervolgens komen Neder land, West-Duitsland, België-Luxem- burg, Oostenrijk, Griekenland, Dene marken, Ierland, Noorwegen, Zweden en IJsland. Vijftien van de zeventien landen, die aan het programma deelnemen, zullen hun aandeel in de eerste scheepsladin gen krijgen. Zwitserland en Portugal, die wel aan het plan medewerken, doch vrijwel geen hulp nodig hebben, komen waarschijnlijk niet in aanmerking. De eerste scheepsladingen zullen voornamelijk bestaan uit kolen, graan, vetten, olie, katoen en petroleum. De 13 landen van het Marshall-plan en de West-Duitse autoriteiten moeten een aanvrage (letter of intent) indienen, waarin iedere regering de belofte moet afleggen, dat zij zich zal houden aan de beginselen van de eigen-hulp en de samenwerking met de andere deelne mende landen, teneinde het herstel van Europa te bewerken. President Truman heeft zijn veto uit gesproken over een wetsontwerp, dai de inkomstenbelasting in de V. S. met 4,8 milliard dollar zou hebben verlaagd. Zowel het Huis van Afgevaardigden als de senaat hebben na deze stap van de president het veto overstemd. In het Huis geschiedde dit met 311 tegen 88 stemmen en in de senaat met 77 tegen 10. De minister van Defensie, Forrestal, heeft het Congress gisteren officieel ver zocht algemene militaire opleiding goed te keuren en militaire dienstplicht in te voeren. Generaal Eisenhower ver klaarde als getuige, dat de V. S. „niet als een eiland van democratie kunnen leven temidden van een zee van dicta tuur. De dag van de oorlog door de druk op de knop is nog niet gekomen en het leger kan niet door nieuwe uit vindingen vervangen worden, zelfs al hebben de V. S. de beschikking over de atoombom aan de leiders der verschillende parle mentaire fracties, die hij uitnodigde om hun gezichtspunten schriftelijk uiteen te zetten en wel op zeer korte termijn, want dit moest gebeuren voor Woensdag middernacht. De fracties van de meerderheid spra ken zich uit tegen opneming van .de militaire clausules, evenals zij deden, toen het voorstel van maarschalk Stalin onderzocht werd. Kekkonen en Soederhjelm, die onmid dellijk door president Paasikivi ont vangen zijn, dachten vandaag per vlieg tuig weer naar Moskou te vertrekken. Verwachting tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en nu en dan regen- of hagelbuien. Krachtige, maar tijde lijk wat afnemende wind tussen West en Zuid. Iets kouder des nachts Overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zondag: zon 6.0919.18, maan 5.06 —13.26. Maandag: zon 6.07—19.20, maan 5.24—14.39. De Spaanse ochtendbladen brachten gisteren op de frontpagina het bericht, dat Spanje niet betrokken zou worden in het Europese herstelplan. President Truman en het Congress wordt verweten, dat het besluit slechts genomen is ter- wille van de Italiaanse communisten. Verder wordt gezegd, dat het verzet der zestien landen voortvloeit uit de vrees, dat hierdoor minder geld voor hen be schikbaar zou zijn. Voor de eerste maal sinds de oorlog sprak de partijpers weer over eisen in zake Gibraltar en Tanger. Het weekblad „Juventud" drukte een artikel af waarboven vetgedrukt „Ge roofde gebieden" stond. De Spaanse pers werd in dit artikel beschuldigd van na latigheid, omdat de kortgeleden gestelde eisen van Guatemala op Brits Honduras en de Argentijnse eisen op Britse be zittingen iri het Zuidpoolgebied niet ge steun waren. Het artikel voorzag een toekomstige conferentie van alle Spaans sprekende landen, waarop deze landen territoriale eisen zouden stellen aan Noord-Amerika en Groot-Brittannië. Truman's persoonlijke gezant bij het Vaticaan, Myron Taylor, voerde Vrijdag verdere besprekingen in Spanje. Hij had een lang onderhoud met de Pauselijke nuntius Mgr. Cicognani. Hij was de gast op een lunch van de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Alberto Martin Artajo, op het paleis Viaha, de ambts woning van de minister. De Amerikaanse ambassadeur in Italië, James Dunn, heeft Itali aanse regeringsvertegenwoordigers een cheque voor 4.300.000 dollar overhandigd, als eerste betalings termijn van een totale som van 20.000.000 dollar, zijnde loon van voormalige Italiaanse krijgsgevan genen in Amerika. De Italianen, die de cheque in ontvangst namen spraken hun dank uit voor de Amerikaanse hulp in het algemeenmaar voor deze laatste in het bijzonder. „Wij kunnen zeggen", verklaarden zij niet zonder trots, „dat wij deze dollars met eigen handen hebben verdiend". Gisteren heeft de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. 3. in 't Veld, een bezoek gebracht aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen. In het ge meentehuis te Oostburg voerde hij een bespreking met. de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. de directeur-generaal van wederopbouw en huisvesting, dr. ir Z. IJ. v. d. Meer. de West-Zeeuwsch- Vlaamse burgemeesters en het nage noeg voltallige college van Gedeputeer de Staten van Zeeland. Aan de Minis ter werd een protest overhandigd te gen de toewijzing van een slechts klein contingent woningen voor 1948 aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen en tegen het feit, dat de- post openbare werken voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen over 1948 reeds is uitgeput. e gebeurtenissen in Tsjechoslouiakije heb ben angst en pijnlijke zorg gebracht in West-Europa. De dreigingen boven Finland en Italië be wijzen nogmaals, dat de ex pansiedrang van, het Russi sche communisme niet be vredigd is. Er dreigt bij ve len een verlammende angst psychose te komen, een zie kelijke moedeloosheid, die onze opbouw belemmert. Niets zou meer funest zijn dan deze apathie, niets zou het communisme meer in de kaart spelen. Nauwelijks hersteld van de geslagen wonden door de Nazi-terreur, wordt van ons volk een tweede krachtproef gevraagd. Nog walgend van de oorlogsellende, bedreigt ons een nieuwe golf van oor logsleed. Dit alleen reeds is in staat een volk moedeloos te maken en het communis me weet dit duivels goed. Daar komt nog bij, dat ons volk moreel de laatste jaren schrikbarend achteruit is ge gaan. De verklaringen liggen voor de hand en in normale tijden zou dit alles zich lang zaam kunnen herstellen. Nu kan dit tekort aan morele kracht voor ons noodlottig zijn. Ook dit begrijpt het communisme! Wanneer het ooit de kans krijgt, dan is het nu! Dit alles stemt niet erg bemoedigend en toch er is geen andere weg voor ons dan de tanden voor de tweede maal op elkaar te zetten. Wie in deze tijden de handen rustig in de schoot laat liggen, weert niet alleen de dreiging boven zijn arm hoofd niet af, doch ver snelt zijn totale ondergang. Er is geen weg terug, er baat geen stilstaan; we moeten vooruit, met alle kracht en met onschokbaar vertrou wen. Wat heeft ons tenslotte door de verschrikkingen van een vijfjarige terreur heen- geholpen? Het vertrouwen, dat eens het recht zou zege vieren! Wanneer we er nu op terug denken, kan die zelfverzekerdheid van het eerste uur ons wel iaat naïef toeschijnen. Inderdaad hing ons lot aan een zijden draad je. Zonder die morele steun zou dat draadje waarschijn lijk geheel gebroken zjjn. Zo is het nu. Er is maar 'één weg: al onze morele krachten weer bijeen rapen en onwankelbaar vertrouwen. Een leger, dat zijn moreel kwijt is, is reeds half versla gen. Waarom benutten onze sportslui zo graag de mentale training? Ook nu dient ons volk weer in zijn geesteshou ding getraind te worden. feiten zijn in dit op dicht gelukkig gerust stellend. Ons volk schijnt zijn vastbera denheid te herwinnen. Daar voor pleit de resolute hou ding van alle fracties in heel ons' bestuursapparaat. Daar voor pleit de prachtige paasboodschap van de katho lieke sociale organisaties en de K. A. Daarvoor pleit de spontane eensgezindheid tus sen de landen van West- Europa. Dig verzekerde houding moet nog dieper doordringen bij iedereen afzonderlijk. Daarom moet'er met inspan ning van alle krachten ge werkt worden aan de spoe dige opbouw van Neder land, niet alleen materieel maar ook geestelijk. Daarbij moeten de kleinere eigenbe langetjes radicaal opzij gezet voor het grote algemeen be lang. Inderdaad zijn er vele ongezonde toestanden, is er helaas onder bijna alle lagen der bevolking aanleiding tot kankeren. De regering staat voor een Sisyphus-taak en alles kan niet ineens ideaal geregeld; daarbij zal er vaak misgegrepen worden. Wie re den meent te hebben tot kankeren, leze slechts Krav. chenko en hij zal ons land als een nieuw ontdekt para dijs gaan bezien. Elke ver storing der goede orde dient zoveel mogelijk vermeden. El ke staking verzwakt onze ma teriële-, maar vooral onze morele kracht. Dan moeten er al heel zware motieven gelden, om zulk ben daad van geweld nu toe te staan. Al degenen, die enige invloed hebben op het landsbestuur zijn echter streng gehouden een zo progressief mogelijke politiek voor te staan. We kunnen niet als de communisten een hemel op aarde beloven, maar aan de hunkerenden naar rechtvaar digheid beloven wij een eeuwige hemel. Tegenover de communisten erkennen wij onze fouten en de onvolkomenheden van on ze maatscliappij. Wij bemin nen hén echter en ons volk tc zeerom het over te le veren aan de verschrikkin gen van een „dictatuur van het proletariaat", zoals datm heet. De Paasboodschap van' de sociale organisaties en de K.A. zegt het schoon: „Wij halen het communisme, om dat wij de communist als on ze broeder beminnen." Wij kunnen rustig zijn in onze rjjkdom van de waar heid en in de sterkte van Gods kracht. Meer dan ooit heeft ons volk Godsvertrou wen nodig. Alleen met deze morele kracht gewapend hoe ven we niet angstig in het defensief, maar treden voor de tweede m»cd aan in een hardnekkig offensief. (Van een bijzondere medewerker) De katholieke jeugdbeweging kampt, naar men zegt, met een ernstig tekort aan leiders. De na-ocrrlogse Kajottersbeweging> in omvang niet meer vergelijkbaar met de arbeidersjeugdorga nisatie van voor de oorlog, draagt hier van in ernstige mate de sporen mee. In talrijke plaatsen vernemen we de klacht, dat het niet zo best gaat. O ja, er zijn veel leden, een beduidend percentage is niet alleen lid van de K.A.J., maar te vens ook van de vakbeweging; doch stelt men de vraag, of deze katholieke arbei dersjeugdbeweging van wezenlijke invloed is op de karaktervorming van de jonge mens, of het volgroeien m.a.w. naar de harmonisch ontwikkelde persoonlijkheid in voldoende mate er door Wordt be ïnvloed, dan antwoorden ter zake kundi- gen nog al eens aarzelend. Wij willen hiermede niet betogen, dat de K. A. J. niet van geweldige invloed zou zijn, al ware het alleen maar in het negatieve: het behoeden van de jonge mens voor ondergang door de moderne geestelijke dreigingen. Inmiddels is er een wezenlijk onderscheid tussen jeugdzorg en jeugd beweging. Jeugdzorg bedoelt de geeste lijke verzorging, het als het ware aan de hand nemen van'de jonge mens, om hem tussen de mijnenvelden van zijn gevaar lijke leeftijd te leiden. Hoe anders staat het met jeugdbeweging. Beweging veron derstelt iets spontaans, iets wat uit de jongeren zelf voortspruit. De geladenheid van leven, wat al wat jong is kenmerkt, de heerlijke verwondering om de regel matig terugkerende ontdekkingen in het leven, doen een verlangen groeien nog meer te zien, meer te weten, meer te ontdekken en daarmede meer te doen. Onder de ongeveer 10-jarigen ont staat zó de voetbalclub „Klein maar dapper", of de roversclub „Ali Baba". In onze eeuw van organisaties heeft men gemeend dit natuurlijk verlangen te moeten 'eiden, en heel wat ouders zijn dankbaar voor het feit, dat hun drukke zoons op hun vrije Woensdagmiddagen in het horde-hol van de welpen hun drukte-verlangen wat kunnen afrea geren. In dit geval is de „beweging" dus omgezet in zorg. Bij de oudere jeugd uit zich het verlangen naar de bovenbedoelde beweging in talrijke clubs en verbanden. We hoeven ze hier niet eens te noemen. In de beste vormen is ongetwijfeld de georganiseerde jeugd beweging, zoals de K. J. M. V., K. A. J„ Jónge Boerenbond e. d. De uitgesproken bedoeling is hierbij: het natuurlijke ver langen naar ontplooiing in een bepaalde richting te leiden, hetgeen insluit dat leiders, doordrongen van het doel der jeugdbeweging, tot de onmisbaar samen stellende delen van de jeugdbeweging behoren. In het vroegere patronaats- systeem waren de leiders enkele beza digde oude heren, die als assistent van een kapelaan of een pastoor zich als voornaamste taak stelden de jeugd van de straat te houden. Dit had mét jeugd- beweging natuurlijk niets te maken. De keuze van leiders in de jeugdbe weging is van de allergrootste betekenis. Een al te gfoot leeftijdsverschil b.v. kan de leider maken tot de man, die alieen maar invloed heeft door zijn leeftijd. Het is misschien een wat sterke bewe ring, als we zeggen, dat 'zeer grote des kundigheid van de leider, die niet ge paard gaat aan een zeer grote nederig heid en overtuiging van de noodzaak zichzelf weg te cijferen, de best bedoel de jeugdbeweging in al te negatieve jeugdzorg doet veranderen. Dé leider is soms de beste ping-pónger, de beste de clamator, de beste organisator van bonte avonden; hij treedt op als conferencier, leider van de volkszang, gids en leider op de fiets- en wandeltochten, explicator op excursies: hij schildert de coulissen voor het toneel, bouwt eigenhandig de requisieten, kortom, de leider doet alles. De jongens inmiddels voelen zich ver zorgd, er wordt van hun initiatief niet veel verwacht, ze raken niet vanzelf in beweging, maar worden" „bewogen". Het kan ook anders, het moet an ders. Van dr. Schaepman is be kend, dat hij zijn zeer jeugdigs arbeidersbeweging steeds weer voor hield, alles zelf te doen. De jonge ar beidersbeweging was te vergelijken met de „klein maar dapper'voetbalclub. Wie zich zo nu en dan de moeite getroost terug te duiken in notulenboeken van een halve eeuw geleden, constateert re gelmatig, op welk eeh heerlijk-krukke- rige wijze het werk vaak werd aange pakt. Ons viel dezer dagen een geschrift van 55 jaar geleden in handen, waarin stond genotuleerd, hoe een afdelingsbe stuur van de toenmalige K.A.B. de af spraak maakte, dat de bestuursleden voortaan om beurten een ontwikkelings avond zouden verzorgen, want ze had den dr. Schaepman horen zeggen: „Al doe' 'je het nog zo beroerd, als. je het maar zelf doet." In datzelfde notulenboek werd ver teld hoe Schaepman een jong president van een grote vergadering er toe had gebracht, deze vergadering van 509 mensen toe te spreken. Toen de jonge arbeider het niet aandurfde, gaf Schaep man met de voorzittershamer een ge weldige klap op de bestuurstafel en bulderde de jongeman toe: „Potdorrie, kerel, begin." Van schrik vloog de be ginneling overeind en schreeuwde bijna even hard als Schaepman „Geloofd zij Jezus Christus." Hij was er door. In de jeugdbeweging hebben we er angstvallig voor te zorgen, dat het vrije initiatief van de jongeman, dat zich zo duidelijk demonstreert op karwei en voetbalveld, niet wordt afgeremd door al te veel zorg. Uit een veeljarige practijk als jeugdleider kennen we de prachtige resultaten, die te boeken zijn wanneer men de jongeman de kans geeft om zélf te dóen. Laat het dan wat krukkerig gaan, laten ze eens wat brok ken maken. Zoals de baby vallende leert lopen en zoals de jonge vakman, materiaal verprutsend leert vakman te worden, zo moet de jonge mens vaak door zijn fouten juist leren volwaardig mens te worden. En de oudere leider tone het belang van deze wijze van persoonlijkheidsvorming door dekking volledig te begrijpen. zelfont- GOEÜE WHS BEHOEFT GEEN KRANS 4-cyl. ƒ4340.— 6-cyl. ƒ5325.— HEEREMANS EN VAN LEUVEN Nieuwe Gracht 78 - Haarlem - Tel. 21498 (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1