Bloembollencultuur en haar zetel Rauter ontwijkt ieder positief antwoord Sintelbaan achter Triniteitslyceum Kerkberichten Van het witte doek Haarlem nu meer dan ooit het centrum van de bloembollenstreek Vijftig jaar geleden Een noviteit voor Haarlem door particulier initiatief Helpt de watermeter man! Onthoudt U ditheter brood hakt Smit! H. W. BRAKEL w Bel 13000 De zitting van Vrijdag Wijziging winkelsluiting in Haarlem ZATERDAG 3 APRIL 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING AGENDA' Bescheiden maar gedenk waardig jubileum Kaïth. Arbeidersbeweging N. H. Crt. April 1898 Zwitsers bezoek aan Haarlem Kwestie R.K. school te Spaairndam SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN Vrijdag was dag der halve finales Avondvierdaagse 1948 Ouderavond T.Y.B.B. ZUINIG ZIJN MET BENZINE VAN LENT's AUTOBEDRIJVEN BLOEMBOLLENTCCHT 1948 Dis'trifeu'tienieuws Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon' 13714-10876 Chin. Ind. Rest. Hongkong Weer orgelconcerten in Grote St. Baaf Haarl. R.K. Daipgenootschap Jubileum Middenstandsver. BESTELT UW BLOEMWERK bi| Bloemenmagazijn Regeringsjubileum „Ereschuld en dankibaair- heid" Revue Nait. fees/tdag Twee jaar voor oplichter Jeugdige boefjes HEEMSTEDE „Door Eendracht S'terk" Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw ZANDVOORT Bouw van nieuwe watertoren Spreekuur burgemeester Kajotters Lezung over Nazorg Burgerlijke Stand Charlotte Kohier in Haarlem ONGEANIMEERDE MARKT In het weekblad veor bloembollen cultuur delen de voorzitters der afde lingen Haarlem, Limmen, Bloemendaal en Schoten-Velsen mede, dat de burge meester van Haarlem bij een onder houd op 25 Maart met het bestuurslid ■far. Mooy en Corn. Kramer verklaard heeft dat Haarlem zeer grote interesse heeft bij het behoud van de zetel van bloembollencultuur en wel terdege bereid is de vereniging te helpen aan een terrein voor proef- en monster- tüin. Voor een eventueel nieuw te stichten eigen gebouw werd al direct een prachtig terrein van anderhalf hectare, gelegen aan de Zijlweg te Haarlem, in het nieuwe uitbreidings plan waar een grote nieuwe weg ge projecteerd wordt, in uitzicht gesteld. Waarom moeten wij dan de zetel uit Haarlem verdrijven, terwijl ons daar sinds eeuwen gastvrijheid werd ver leend, zo vragen de voorzitters zich af. Afgezien van de vraag, of een groot bouwplan, als Hillegom heeft, uitvoer baar zal zijn en alle voorlopige inteke naren op de lening van 400.000 gulden a twee pet. hun woord gestand zullen doen, speelt ook de rentabiliteit een rol. Een bloemententoonstelling in de stad Haarlem zal zeker het dubbele aantal bezoeken trekken van Hille gom, om niet te spreken van de mo gelijkheden om een dergelijk gebouw Het St. Franciscus Liefdewerk, welks jeestelijke verzorging onder leiding Ttaat van de Paters Franciscanen van le Nieuwe Groenmarkt, viert in Haar lem-Noord Zondag 4 April zijn 12%-ja- rig bestaan. Ter gelegenheid van dit feest zal de Deken van Haarlem, de heogeerw. heer J. J. A. Kuilman, in de kapel, Eemstraat 6. een plechtige Hoog mis opdragen om God te bedanken voor Zijn zegen, die zo zichtbaar op dit Lief dewerk rust. Ook de ouders van de jon gens zijn hierbij uitgenodigd. Na de Hoogmis is er een feestelijk ontbijt voor de Jongens in de gymnastiekzaal naast het gebouw. In de namiddag is er om 3.30 uur plechtig Lof. 's Avonds om 7 uur feestelijke bijeenkomst van alle jongens. Is dit jubileum op de eerste plaats een reden om God te bedanken van Wie alle goed voortkomt, de dankbaarheid is ook groot jegens leiders en leidsters, die niet alleen met mooie woorden maar metterdaad getuigenis afleggen van hun Christelijke offervaardigheid door een groot deel van hun vrije tijd onder de jongens door te brengen: doen dat niet alleen, maar daar ook magni fiek werk verrichten, zodat het SF.L. een onmisbare hulp is geworden in de uitgebreide parochies van O. L. Vrouw- van Zeven Smarten en St. Bavo, St. Liduina en St. Elisabeth en Barbara: Pot slot zij een speciaal woord van dank gebracht aan de donateurs en do- natr'.cen, zonder wier financiële steun dit Liefdewerk in Haarlem-Noord geen stand zou kunnen houden. Op Dinsdag 6 April acht uur komt in het gebouw St. Bavo bijeen het kader der Kath. Arbeidersbeweging van Haarlem voor het houden van de jaar vergadering. Aan deze vergadering gaat vooraf een officiële plechtigheid, n 1 de wijding der vlaggen. Omlijsting daar van zal verzorgd worden door de R. K. Zangvereniging „St. Caecilia", onder afdeling der K.A.B. Hierna zal begon nen worden met mededelingen en jaar verslagen van secretaris en penning meester. Daarna bestuursverkiezing; aftredend zijn de heren Th. Puts, A. Martius en L. van Kessel. De heer Van Kessel stelt zich niet meer herkiesbaar. Gisteren-namiddag hadden weer grote wedlnpen plaats aan ,,'t Oude Slot" te Heemstede. Onder de vrolijke tonen der muaiek bewoog zich op het versierde ter rein een enorme menigte, die zich onder het wedden op de winners amuseerde. De paarden liepen o.a. om de Haarlem merhout-, de Tulp- en de Narcisprjjs. Z. D. H. de Bisschop heeft tot Plebaan ran de nieuwe kathedrale kerk St. Bavo 'tenoamd dé zeereerw. heer T. J. A. Bos- tan. pastoor te Hem en Venhuizen. Ook te Haarlem is een comité ge- rormd om bijdragen voor de vorstelijke go«den koets", die geheel door Amster- iamse werklieden zal worden vervaar digd. Advertentie: Bakkerij De Hoop beveelt "Och beleefdelijk aan tot het leveren van -rachtig Paasbrood h 25 ct. per kilo. In het nieuwe gebouw van politie aan 'e Smedestraat heeft Jonkvrouwe Boreel /an Hogelanden. dochter van de burge meester. een gedenksteen geplaatst. De Haarlemse Tramwaymaatschappij zeeft op de beide Paasdagen 756 ritten gedaan en 7668 personen vervoerd, de Dtnnibusdienst van Bloemendaal en Dverveen reed met negen wagens en ver- 'oerde 2200 personen. De neringdoenden van Beverwijk heb- >en aan de gemeenteraad verzocht paal en perk te stellen aan de aanvoer van winkelwaren door vreemde kooplieden. Tee, en de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" is proces-verbaal opge maakt. omdat de uitvoering, die z gaf om 5 minuten over half twaalf geëindigd was, terwijl de vergunning tot half twaalf was afgegeven. Hier ter stede is op 22 April opgericht 4e Vincentiusvereniging voor de nieuwe St. Bavo-parochie Vrijdag. 29 April, zal de opening van de Haarlemse Waterleiding plechtig ge schieden op het terrein in de duinen. In de vestibule van het station te Haarlem is als indrukwekkende nieuwig heid een automatisch perronkaarten toestel geplaatst. Advertentie: Kamstra's Beddenfabrie. biedt aan: twee persoons verenbed, peluw en twee kussens, wegende 50 pond, ge vuld met dubbelgezuiverde veren, linnen tijk en chitsen deken of sprei, een wife moltondeken en twee doorstikte matras sen voor f 35 Het tekort van het St. Elisabethsgast- huis zal dit jaar f 60.000 bedragen. Dit houdt een waarschuwing in voor andere doeleinden te exploite ren. Met het „gevaarlijke plan-Hillegom" boven ons hoofd kan ook Haarlem niets doen, zodat zelfs onder deze om standigheden een behoorlijke verbou wing van het eigen gebouw nog niet eens verantwoord zou zijn. De voor zitters besluiten dan als volgt: Wij moe ten eerst weer vrij zijn en het onzalige plan-Hillegom moet weg. Eerst' dan kunnen we nieuwe plannen .naken om, als de tijd daarvoor rijp is in de stad Haarlem, die nu tengevolge van het overwicht van de bloembollenteelt in Noord-Holland en de overige Noorde lijke provincies, meer dan ooit het centrum van de bloembollenstreek is geworden, een nieuw gebouw te stich ten met alle comfort en alle bijbeho rende nevenbedrijven, zoals proeftuin, broeiproevenbedrijf eto. Dat is de ware bedoeling van het voorstel-Haarlem. Binnenkort zal de Zwitserse kolonel Schafroth te zamen met zijn echtgenote een 'bezoek aan ons land brengen. Mor gen komt hij per trein in Amsterdam aan, om dan een vijfdaagse trip te gaan maken langs verschillende onderdelen van de Nederlandse land-, zee- en lucht macht. De Zwitserse bezoeker zal het gehele land doorkruisen en tenslotte van een vliegtuig gebruik maken om ook van bovenaf een beeld te kunnen krijgen van ons land. Maandag 5 April zal de kolonel de Ripperdakazerne in Haarlem bezoeken en op Donderdag April zullen in zijn tegenwoordigheid demonstratie-oefeningen gegeven wor den on de Stormschool te Bloemendaal Wegens ziekte van een der sprekers heeft het college van Ged. Staten van Noord-Holland de behandeling van de kwestie van de oprichting van een R. K. school te Spaarndam, die ook reeds in de Haarlemse gemeenteraadsvergade ring ter sprake is gekomen en daarbij is verworpen, uitgesteld tot Woensdag 21 April. In afd. A waren de finalisten al be kend: Rijkskweekschool en 1ste H.B.S. B 1. Afd. B gjftf een spannende strijd te zien tussen de TJ.L.O. A en het Chr. Lyceum. Het zou geen slechte eindstrijd zijn geweest. U..L.O A was tenslotte de school, die aan het langste eind trok en zich in de finale plaatste tegen de St. Jeroenschool. In afd. C won 1ste H.B.S. B 7 voor de vierde maal. maar de zege was nu niet zo overtuigend. Zij ontmoet nu in de eindstrijd Triniteitslyceum 3, dat de Hartenlustschool uitschakelde. Afd. D gaf in de verliezersronde wei nig spanning. In de winnaarsgroep zette 2e Centrale school 2 haar opmars voort, met opnieuw sprekende cijfers. Haar tegenstander in de finale is de Juliana van Stolbergschool. die dit jaar goede successen boekt en U.L.O. A 4 heden geen kans gaf. In afd. E verliezers wist de Vondel school, na een strafschoppenbeslissing de eindstrijd te halen, waar zij de St. Jozefschool op haar pad zal vinden. In de winnaarsronde kreeg de Dreefschool het te moeilijk tegen de St. Bavoschool uit de Eemstraat en als laatste finalist plaatste zich op het nippertje de Marnix- school. De uitslagen waren: Afd. B. ULO A 1Chr. Lyceum 1 10; Afd. C. 1ste HBS B 7—ULO C 2 3—2; HartenlustschoolTriniteitslyceum 3 0-3; Afd. D. verliezers: Gymnasium 3— Prinses Ireneschool 3 50; 1ste Doops- gez. schoollste Centr. school 2 72. Winnaars: 2de Centr. school 2lste Centr. school 1 61; ULO A 4Juliana v. Stolbergschool 04. Afd. E. verliezers: Lorentzschool 2 Vondelschool 11, (Vondelsch. wint); Chr. Dreefschool 3St. Jozefschool 02. Winnaars: MamixschoolBom water- school 10 en Dreefschool (H'stede) St. Bavoschool Eemstraat 08. Dit jaar zal te Haarlem de avond vierdaagse gehouden worden op 16, 17, 18 en 19 Juni. Dinsdag 6 April a.s. des avonds om 8 uur geeft in een der zalen van Brink- mann, Grote Markt, de voetbalvereni ging T.Y.B.B. een ouderavond, waar als sprekers zullen optreder^ kapelaan H. C. Roozenburg en de heer F. J. van Veen uit Amsterdam. Verder verleent het mannenkwartet „Euphonia" die avond zijn welwillende medewerking. BIOSCOPEN: Rembrandt: De beste jaren van ons le ven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema-Palace: Onder hypnose (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; City-theater: Obsessie (18 j.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Mexico Rose (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: „Rondom Frans Hals", geopend: 104 u. en 's Zond.: 14 u. Heerkens Thijssen: Werken van Han Bos kamp, A. Grootens en jhr. F. Teding van Berkhout, geopend in de week: 101 en 25 uur. Leffelaar (Grote Markt) Schilderijen van tien Poolse schilders, geopend in de week: 105 uur. Leffelaar (Wagenweg 102) Bloemschilde- rijen van Piet Coldeweyn, geopend in de week: 105 u. (vanaf 7 April). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 4 tot 10 April waargenomen door: Bosch en Vaart- Apotheek, B. en V.-straat 26, tel. 13290; Apo theek Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, te lefoon 23821. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd.. tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. SCHOUWBURGEN Zaterdag 3 April, Stadsschouwburg: To neelgroep Comedia met ,,De Knock", 8 uur. Zondag 4 April: Stadsschouwburg: Toneel groep Comedia met „De Knock", 8 uur. kunt U bereiken met de zuinige Chevrolet Prijs ƒ4965.—. Heemstede Telef. 28810 Binnen enkele weken en wel op Za terdag 24 en Zondag 25 April zal deze in het gehele land bekende wandel tocht weer worden georganiseerd. Dit doet de alom bekende wandelsportver. „Jan Passtoors" te Haarlem. Deze wandeltocht, welke in populari teit niet onder doet voor de internatio nale Vierdaagse te Nijmegen, trekt elk jaar duizenden deelnemers uit het ge hele land. Reeds nu zijn er vele in schrijvingen binnen. Waren er in 1946 2600 deelnemers, in 1947 meldden zich er 5000; dit jaar worden1 er 7000 ver wacht. Om deze duizenden mensen goed te verdelen, wordt voor het eerst dit jaar uit twee plaatsen een bloembollentocht op één dag georganiseerd en wel van Haarlem en van Lisse uit. Beide groe pen doorkruisen de bollenvelden. Wandelsportverenigingen uit Haarlem, Lisse en Hillegom verlenen medewer king. De afstanden, welke men kan lopen, zijn 20 en 30 K.M. Zij, die deze tocht hebben volbracht ontvangen een fraai verzilverde draag- medaille. Autoriteiten hebben extra her inneringen aangeboden, welke bestemd zijn voor verenigingen, die de beste propaganda maken voor de wandelsport. Gestart wordt 's Zaterdags van 1 uur tot half drie en 's Zondags van 9 uur tot half 1, te Haarlem van gebouw H. K. B„ Tempeliersstraat, en te Lisse van gebouw Hobaho, Haven. Maandag 5 Apfil: Uitreiking bonkaar ten enz. te: Haarlem (Vleeshal)KI t.m. Ko, 8.30 12.15 u. en 24.45 v.. Bloemendaal (Hartenlustschool)P t.m. R, 912.30 u. en 24 u. Heemstede (Binnenweg 160)rest K, 8.3012.15 u. en 24 u. Toen de Duitsers het Triniteitslyceum aan de Zijlweg ontruimd hadden was er niet veel meer goed, het gebouw moest volledig gerestaureerd worden en het grote, moderne sportveld was herscha pen in een modderpoel, met heuvels en dalen, kuilen en moeraspartijen. Het herstel van dit veld is eerst onlangs aan de beurt gekomen, Omdat andere werk zaamheden een dringender karakter hadden. Dat wachten op uitvoering heeft echter ruimschoots zijn vruchten op gebracht, want nu zal Haarlem eindelijk een moderne, aan de eisen beantwoor dende sintelbaan krijgen, waarvan de leerlingen van ons lyceum met vreugde gebruik zullen maken. Het departement heeft de plannen goedgekeurd en binnenkort zullen de eerste kampioenen-in-de-dop op de baan, die een der beste van ons land zal zijn, starten. Deze wetenschap is voor „Het Vrije Volk" aanleiding geweest om haar te- In de loop van de winter vestigden wij op verzoek van de directeur van het Waterbedrijf Haarlem de aandacht op de maatregelen welke toen genomen moesten worden tegen het bevriezen van de watermeter. Thans, nu geen vorst van betekenis meer te verwachten is, is de tijd aangebroken de bedekking van de watermeter te verwijderen en de meterput schoon te maken. Alle zakken, stro, couranten en der gelijke dienen derhalve nU uit de me terput gehaald te worden, opdat de me- teropnemers behoorlijk hun werk kunnen doen. Dezen zijn geenszins verplicht de bedekking van de watermeter te ver wijderen, integendeel, zij kunnen vorde ren, dat dit terstond door of vanwege de bewoner geschiedt. Indien een en ander niet tijdig opge ruimd wordt, is er grote kans, dat er door rotting een viezë boel met onge dierte in de watermeterput ontstaat, welke daar in geen geval geduld kan worden. Als men overeenkomstig het advies van het Waterbedrijf de watermeter te gen vorst beschermd heeft door een houten tussepdeksel met handvat op halve hoogte in dè meterput dan moet ook dit tussendeksel thans verwijderd en opgeborgen worden. Het tussendek sel kan het volgende jaar wederom dienst doen en is op de duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zinde- lijker en gemakkelijker dan zakken, stro of andere materialen, welke in de yochtige meterput aan verrotting on derhevig zijn. Op meterputtew, welke nog niet voorzien zijn van een goed sluitend bovendeksel, dient nu ten spoe digste een houten of betonnen deksel te worden aangebracht. Aan de film „De beste jaren van ons leven", welke deze week in twee Haar lemse theaters, Rembrandt en Luxor, gaat lopen, is reeds lang de roem voor afgegaan. Het is een zeer boeiende rol prent, waarin het interessante en ac tuele probleem behandeld wordt van uit de oorlog terugkerende Amerikaanse burgers, die hun weg naar de samen leving onder de moeilijkste omstandig heden moeten volbrengen. De film laat zien, hoe een bombardier, een matroos en een infanterist zich door het voor hen nieuwe leven slaan. Er valt wel enige critiek uit te oefenen op de vorm geving, doch wie deze vorm voor lief wil nemen, kan een ongemeen belang rijke geschiedenis beleven in een onge meen lange film, die appelleert aan de diepste menselijke gevoelens. (Volwas senen) Voor Haarlem gaat deze week in City de reprise van de film Obsessie een werk. dat tot bet beste kan gere kend worden, dat Alfred Hitchcock heeft vervaardigd. Het verhaal draait om de vraag, wie de moord op een bekend dokter pleeg de. Deze kwestie lossen nu eens niet de gebruikelijke wijze detectives op. maar een vrouwelijke psychiater doet dit. welke rol Ingrid Bergman vertolkt. Zij is het, die de toeschouwers met toenemende spanning meesleept in het riskante en aan avonturen zo riike experiment. 18 jaar. Fascinerend werk doet dr. Torg in het Danton-circus: binnengevallen als een zwerver, weet hij daardoor op te klimmen tot mede-directeur. Hij begaat echter de onvoorzichtigheid voor zijn mysterieuze, hypnotische séances een meisje tot medium te nemen, dat bij alle artisten de favoriete is. Daar hij haar volkomen in en ook buiten de shows in zijn macht houdt, krijgt hij on genoegen met haar verloofde, doch zijn geheimzinnig talent stelt hem in staat de rekening te vereffenen. De film „Onder hypnose", die buiten het hoofd thema nog een keur van andere circus staaltjes laat zien, draait in Cinema Palace. /Toegang 18 jaar. De bekende cowboy Gene Autry resi deert deze week in het Spaarne-theater. In de film „Mexicali Rose" wordt hij eerst aangenomen om te zingen in een radio-programma voor een Mexicaanse oliemaatschappij. Als hij echter ont dekt, dat deze onderneming niet be staat, wordt hij getracteerd op schiet partijen en achtervolgingen. Een bende avonturiers werpt zich echter op zijn vijanden en is ook later zo vriendelijk hem te redden uit doodsgevaar. Voor deze Wild-Westfilm draait de Australi sche rolprent ,,De boksende Kangeroe". Alle leeftijden. leurstelling te uiten, al misgunt de redactie het lyceum het kostelijke bezit geenszins. Het ontbreken van een sintelbaan tot nu toe, aldus het blad, kunnen wij met de beste wil ter wereld niet op de oor logsomstandigheden afschuiven om de eenvoudige redep, dat de stad aan het Spaarne, de vijfde van het land, nooit een sintelbaan heeft gehad. Dat het ge meentebestuur in de jaren voor de oor log de noodzaak hiervan niet heeft in gezien, is op zich zelf reeds betreurens waardig, maar het is bepaald een ver zuim, wanneer het ook thans niet de minste plannen in die richting koestert. En dat, terwijl onze stad in de H.A.V. (Haarlemse Athletiek Vereniging) een organisatie bezit, die zich met de beste in het land kan meten, zodat de aan leg van een sintelbaan alleszins gerecht vaardigd zou zijn. Merkwaardig ver schil, de voetbalvereniging Haarlem ontving voor de bouw van haar nieuwe accomodatie de grootst mogelijke facili teiten, de athletiekvereiriging Haarlem krijgt niet de minste toezegging of medewerking. Liever hadden wij ge zien, besluit het blad, dat de gemeente een dergelijk initiatief fiad genomen. Men krijgt nu de scheve verhouding, dat leerlingen van een R.. K. school een moderne sintelbaan hebben en de leden van de H.A.V. nog steeds op een gras- baan moeten trainen. Het is ons niet helemaal duidelijk, waarom boven dit bericht de grote kop staat; ,,Waar gemeentebestuur faalde, slaagde het particulier initiatief". Het moet toch eigenlijk zó zijn, dat waar het particulier initiatief faalt het ge meentebestuur een Bepaald object al of niet kan overnemen .en niet omgekeerd. Het is juist, dat Haarlem sportstad bij uitnemendheid is en dat daar de eerste hardlopers zonder haast te hebben zich met elkander maten. Maar is er dan sinds de vorige eeuw geen sportorgani satie in staat geweest om een sintelbaan aan te leggen? Het is een gelukkig moment geweest, toen de paters Augustijnen besloten om achter de voetbalvelden achter de school een sintelbaan te doen maken plus een springbak met twee banen. Moge het particulier initiatief meer van die ge lukkige momenten hebben! HAARLEM, Smedestraat tl. telefoon 2137S (Adv.) Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben voor het jaar 1948 de uren, waarop de kosteloos toegankelijke orgelconcerten in de Grote of St. Bavo- kerk worden gegeven, vastgesteld als volgt: gedurende de maanden April tot en met October op Donderdag van 1516 uur; gedurende de maanden Mei tot en met September bovendien op Dinsdag van 19.3020.30 uur. De uitslagen van de onderlinge com petitie van het Haarlemse R.K. Damge- nootschap luiden als volgt: C. -Heesak kersG. Hesselman 02 C. Heesakkers M. Herben 20 J. LucasJ. Koop man 20; Th. van WortG. Kraak 20; A. J. JoostenG. Hesselman 20 J. KoopmanJ. Lucas 02; C. Heesakkers Th. van Wort 11P. Mul—J. Lucas 20 M. HerbenA. Joosten 2-0; G. HesselmanJ. Koopman 02. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een tweetal Haarlemmers, die als bewaker werkzaam waren in het kaïir.p „Penningsveer" en zich bij de opheffing van dit kamp een ledikant, een mat en een emmer hadden toege- eigend. Bij het vervoer van deze goe deren naar hun woning werden zij door een surveillerende agent aangehouden. Van 7 April8 Mei wordt in de kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 een tentoonstelling gehouden van bloem- schilderijen van de hand van Piet Col- dewij. Voor de Ned. Vereniging voor Natuur geneeswijze spreekt op Donderdag 8 April, 8 uur in het Gebouw Nassauplein 8 Dr. P. Nuijsink, arts te Den Haag, over: Nieuwe inzichten over rheumatiek. v/h Annie Wigman GROTE HOUTSTR. 185 - TELEF. 11290 (b/d Houtbrug) Het centrum-comité Koninginnedag verzoekt verenigingen corporaties en par ticulieren (autobezitters) die deel willen nemen aan de grote optocht bij gelegen heid van de viering van het Regerings jubileum van H- M. de Koningin zich aan 'te meiden bij onderstaande personen: mr. J. A. P. C. ten Bokkel, voorzitter, Nieuwe Gracht 11, tel. 13088 en Midden laan 17 tel. 14906 (n.m. 78 uuri en D. J. van Ellinkhuijzen, Anegang 32. tel. 12788 en Prins Hendriklaan 77 (n.m. 7—9 uur). Zonodig zullen voor de versie ring gratis bloemen worden beschikbaar gesteld. De deelnemers, die het mooist uit komen, zullen voor prijzen in aan merking komen. Op Maandag 3 Mei wordt in de Ka thedraal van St. Bavo de jaarlijkse ge- vallenenherdenking gehouden. Spreker is Mgr. J. J. Noordman, oud-hoofdaal moezenier. Dezelfde avond zal er ook in de Grote Kerk een herdenking zijn. Secretarissen van Heemsteedse to neel-, zang, rhythmische dans-, volks dans- en muziekgezelschappen worden verzocht in verband met te verlenen medewerking aan de opvoering van een revue op 6 September a.s. (Natio nale feestdag) naam, adres van de vereniging ten spoedigste schriftelijk op te geven aan de secretaris van de Commissie Koninginnedag, Raadhuis plein 2, Heemstede. Donderdag deed de Haarlemse Rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 37-jarige zaakwaarnemer J. van D., uit Haarlem, die zich veertien dagen geleden had te verantwoorden terzake oplichting Met veel mooie woorden had hij een echtpaar in Hoofddorp de overtuiging weten bij te brengen, dat hij via spe ciale relaties de zoon van deze mensen, die zich nog in Duitsland bevond, naar Nederland kon krijgen. Hij wist op die manier een behoorlijk bedrag aan geld in handen te krijgen, dat hij echter voor een groot deel ten eigen bate aan wendde. De Rechtbank veroordeelde D. tot een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar met aftrek van voorarrest. Een aantal vijf- en zevenjarige jon gens gooide een steen door een grote ruit van een gebouwtje van de speel tuin „Noordervreugd" aan de Schoter- vlielandstraat. Ze klommen daarna naar binnen en pakten o.m. weg een pot ge le verf, tafeltennisspelen. kaartspelen, een Monopolyspel, 30 sjoelaphijven en een aantal kastsleutel^. De volgende dag liepen ze tegen de lamp, toen men hen bezig zag met de ontvreemde verf mu ren te besmeuren in de Ambachtstraat. Na door de politie ernstig te zijn ver maand, werden de jongens naar huis gestuurd. De schade wordt vergoed. DAG EN NACHT De R. K. Toneelvereniging ,,Doo. Een dracht Sterk" verleent Zondag 4 April haaï medewerking aan een feestelijke bijeenkomst van de Kath. Arbeiders Be weging te IJmuiden. Zij zal daar opvoe ren „De man die terug kwam" van Ge rard Nielen. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen doer: Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; Dr. J. J. v. Luin, Bronste^weg 76, tel. 15538 en Dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemsteedse Dreef 31. Geopende apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Zondag 8 uur: Uitvoering R. K. Har monie „St. Michaël". Maandag 8 uur: Melodia, 8 uur Club avond H.B.C. Dinsdag 8 uur: Laudate Dominum. 8 uur Missienaaikrans. Woensdag 8 uur: Revue K A.J.; 8 uur Leden K.J.M.V.: 8 uur Damclub St. Bavo. Donderdag 8 uur: Harmonie „St. Mi chaël": 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur: Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Zaterdag 4 uur: Jaarvergadering R.K. Bouwvakarbeidersbond. B. en W. hebben aan de heer J. Ziets- ma, architect te Amsterdam, opdracht gegeven om in overleg met de directeur van publieke werken, een ontwerp te maken voor de bouw van een nieuwe watertoren. Het spreekuur van de burgemeester zal inplaats van Woensdag 7 April wor den gehouden op Vrijdag 9 April. De Ka jotters zulljn Zondag 4 April 's avonds in het Patronaatsgebouw een blijspel van René Boset opvoeren, ge titeld „Rumoer om honderd gulden". Dezer dagen sprak de heer Schuijt, hoofd van de Haarlemse Nazorgdienst voor zwakzinnige of gebrekkige kinde ren, in de raadzaal over zijn werk. In een belangwekkend betoog zette de spreker uiteen, dat de zorg (het bui tengewoon lager onderwijs) wordt ge completeerd door de voorzorg (het tijdig nemen van maatregelen bij lichamelijke afwijkingen) en de nazorg. De nazorg heeft ten doel de schakel te zijn tussen de school en de maat schappij. Het regelmatige toezicht en de arbeidsinrichtingen zijn van veel be lang. Óverwogen wordt, Haarlem en omgeving te maken tot een district, waar de nazorgdienst centraal wordt geregeld en door deskundigen wordt ge leid. Dat is geen werk, dat aan de dien sten voor Sociale Zaken kan worden op gedragen. Tot de aanwezigen behoorde de burge meester, mr. H. M. van Fenema, die zijn waardering uitte voor de toewijding, waarmede de heer Schuijt zijn lezing had voor^edroffcTV.- deed «pp. goed te kunnen constateren, dat hier zoveel aandacht wordt besteed aan het belang van het individu. De bijeenkomst werd gesloten door mevr. Poots.J namens de vrouwen-con- tact-commissit, welke deze avond had georganiseerd. .GEBOREN: R. Maks en M. Otten, z; A. H. Daane" en G. v. d. Wiel, z. ONDERTROUWD: J. A. Bosma en A. Feenstra; C. Deurlo en A. M. Selter. (Van onze Haagse redacteur) Traag en, voor wat de zaal be treft, onrustig verloopt de tweede middag in het proces Rauter. Het deel van de tenlastelegging, dat aan de or de is, vermeldt, dat onder verant woordelijkheid van de verdachte „burgers werden neergeschoten bij of na hun arrestatie, of (bepaaldelijk sedert de geallieerde opmars door Frankrijk en België) terwijl zij zich voor een ander feit, dan dat, waarvoor de represaillemoord plaats had, reeds in Duitse gevangenschap bevonden en vervolgens, dat vanaf September 1943 de moordactie werd uitgevoerd* bekend onder de naam „Silbertanne". Een lange reeks droevige stukken van grove represaillemaatregelen wordt door de president voorgelezen. Rauter heeft geen ander verweer, dan dat hij toch wel móést optreden teger. „diesé Leute, die uns bei dem schweren Kampf urn das Dasein in den Rücken getallen sind". Volgens zijn zeggen werden er in één week niet minder dan 506 land- wachters aangevallen. Vooral na de ge allieerde droppings „war die ganze Be- völkerung eine bewaffnete Armee". Hij tracht een verschil te nstrueren welk, dat is ons niet recht duidelijk geworden tussen Silbertanne en an dere moorden. Jhr. van Meeuwen, die over het algemeen van een zeer naar de smaak van het publiek vaak zelfs ai te zeer meegaande houding blijk geeft, wordt het op een gegeven mo ment toch wel al te bar. „Geeft u nu eens rechtuit een ant woord; telkens als ik u een vraag stel, komt er een speech van een kwartier. U heeft al wel 25 maal ge zegd, dat u een officier is. Ik wil al le schijn vermijden u niet het volle pond te geven, maar nu wens ik een positief antwoord Er komt echter geen bevestiging of ontkenning van schuld en enige tijd later, als verdachte nog maar steeds voort is gegaan zichzelf en zijn optre den met mooie woorden goed te pra ten, valt de procureur-fiscaal, mr. Zaayer, met de hem eigen heftigheid uit: „Denkt u nu werkelijk, dat ooit ergens ter wereld enige rechter sluip moorden zou rechtvaardigen?" Van Geelkerken wordt gehoord voor een korte verklaring, die weinig om het lijt heeft Maa.r de vroegere propagan daleider van de N.S.B. voelt zich, als hij ook even mee mag spreken in dit trieste proces: hij is keurig gekleed en gekapt een bediende in een heren modezaak zou er zich niet voor behoe ven te generen. Hij bevestigt, wat Rauter had aange voerd, n.l„ dat er in de loop van 1943 meer dan tachtig N.S.B.-ers gedood wa ren door de verzetsbeweging. Dan schijnt wel alles gezegd wat er deze middag te zeggen valt. Er komt echter een verrassing; het ziet er zelfs even naar uit, dat dit proces Zaterdag niet tot een eind zal komen, maar nog ver daagd zal moeten worden. Rauter heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, het er niet mee eens te zijn, dat hij niet de gelegenheid heeft gehad, zijn getuigen a décharge ten tonele te voeren. Het Hof wil tot het uiterste van begrip voor deze staatsvijand gaan: er moeten geen Duitsers zijn, die het hem na zullen zeggen, dat hij „moralisch vergewaltigt worden ist." De president: „Als u met enig recht kunt aantonen, dat er nog andere ge tuigen een nieuw licht op uw raak zullen kunnen werpen, dan krijgt u die kans. als u maar niet van ons verlangt, dat wjj hem uit de Russische zone halen." Even staat de SS-Obergruppenführer met de mond vol tanden. Dan verliest hij zich weer in een niets ter zake doende stortvloed van woorden. De dr Harster, waarmede hij de dag tevoren zo vaak schermde, wordt- niet meer ge noemd. Wel is er in de dossiers een ver klaring van een zekere Harthel, die hij nog niet gezien heeft. De zitting wordt voor tien minuten geschorst om Rauter de gelegenheid té geven, die verklaring döor te nemen. Het opent geen nieuwe gezichtspunten Als het Hof weer achter de groene tafel gezeten is, heeft Rauter niet anders te vertellen dan dat hij een Duitse advo caat wenst, om de kwestie van het in ternationale recht, waarop hij zich steeds beroept, duidelijker te maken, dat hij Schreieder nog een vraag wil s'ellen en dat hij verlangt, dat de ver klaring van Harthel, zijn medewerker, hardop zal worden voorgelezen. De Duitse advocaat krijgt hij niet „Een Nederlands rechtsgeleerde kan u wellicht nog beter inlichten," merkt jhr Van Meeuwen lakoniek op, maar zijn beide andere wensen worden ingewil ligd. De verklaring, die de griffier zon der enig gevoel voor rhetorica voor leest, brengt waarlijk geen schokkende onthullingen. De vraag aan Schreieder wordt gesteld: de man van het England-Spiél bevestigt da. de verzetsbeweging vanuit Londen gestijfd werd in haar optreden, En hier mede is de tweede dag van dit proces voorbij. Hedenmorgen om 16 uur is de derde acte begonnen: de procureur-fiscaal, mr. Zaayer, neemt anderhalf uur voor het uitspreken van zjjn requisitoir; dr aan Rauter toegevoegde verdediger* mr. K. van Rijckevorsel, pleit een uur en Rauter zelf krijgt eveneens een uur om zijn laatste woord te doen. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof voor de jeugd 4.30 u. en Lof 7 u. Maandag: Biechten 7—8 u. Congr. fam. dames 8 u. Dinsdag: Biechten 78 u. Congr. jongedames 8.15 u. Woensdag: Biechten 78 u. Congr. jongemannen 8 u. Donderdag en Vrijdag: Biechten 78 u. Vrijdag: Lof 7.30 u Za terdag; Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: HJR. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Dinsdag: Congr. meisjes-jun. 7 u. en voor-de dames 8 u. Woensdag: Congr. jongens 7 u. Lof 7.30 u. Congr. jongemannen 8 u. 2?aterdag: Lof 7.30 u. Biechten 56.30 en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag; H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag: Congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Congr. jongens 6.45 u en jongemannen 7.30 U. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4—9 u. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar ne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis). Jongenscongr. 5.30u_ Lof 7.30 u. Maandag; Congr. heren 7.30 u. Dinsdag: Congr. meisjes-jun. 4 en 7 u. Congr. jongedames 7.30 u. Woensdag: Jongemannencongr. 8 u. Zaterdag: Biechten 58.30 u. Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster- damstfaat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7 u Maandag: Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes-jun. 7 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.30830 u. Lof 7 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Klever parkweg). Zondag; H.H. Missen 7.30, 8, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Vespers 4 u. Lof 7.30 u. Maandag: Hoogmis 7.30 u. Lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u Woens dag: Jongenscongr. 7 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 57 en 7.30 9.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) 2Jon- dag: H.H. Missen 6, 7, 8.15, 9.45 (Hoog mis) en 11.30. Lof 4 u. Maandag: Fam. heren 8 u. Dinsdag; Mariagarde 7 u. Woensdag: Congr. jongemannen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 4 u. (communicantjes) en 6.30 u. MAANDAG: Lof 7.30 u., waarna H. Fam. Dames. DINSDAG: Congr. dames 8 u. VRIJDAG: Lof 7.30. u. ZA TERDAG: biechten 59 u. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen daal). ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. ZATERDAG: Biechten 5—9.30 u.; lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; lof 7.30 u. MAANDAG: Congr. heren 8 u. DINS DAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 4—8 u.; lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- ZOSDAG: H.H. Misser» 7.30 9 (Hoogmis) en 11 u„ lof 4 u. MAANDAG: lof 7.30 u. DINSDAG: lof 7.30 u., waar na congr. jongens. ZATERDAG: biech ten 4—9 u.; lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). ZONDAG: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 1130 u.; lof 7.30 u. MAANDAG: lof 7.30 u. en Liduinacongr. 8.30 u. DINSDAG: lof 7.30 u. WOENSDAG: Mariagarde Tarc.- groep jun. 7 u. DONDERDAG: lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 5—9 u.; lof 7.30 u- O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11-30 u.; lof 7.30 u. MAANDAG: Congr. meisjes sen. 8 u. DINSDAG: lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 58.30 U. H. AGATHA (Zandvoort}. ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis); lof 7 u- MAANDAG: lof 7.30 u., waarna congr. dames. DINSDAG: congr. jonge dames. DONDERDAG: lof 7.30 u. ZA TERDAG: biechten 5—8 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). ZON DAG: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis); lof 2.30 u. ZATERDAG: biechten 5—7.30 u.; lof 7.30 u. 4 In opdracht van het ministerie van Economische Zaken zijn de volgende wijzigingen in de winkesiuiting te Haar lem noodzakelijk. Schoenwinkeliers en kappers zullen hun zaken niet meer op Donderdagmiddag, maar op Dinsdag middag sluiten, slagerswinkels op Maan dagmiddag, groentewinkels op Woens dagmiddag, drogisterijen op Dinsdag middag. Deze sluitingsregelingen kunnen niet van toepassing verklaard worden op de warenhuisafdelingen. Verkoop van bloemen en fruit nabij de zieken huizen zou tot acht uur mogen geschie den. Deze regeling is niet mogelijk voor bloemenwinkeliers in de omtrek van de ziekenhuizen. Gisteravond heeft Charlotte Kohier in de Haarlemse Stadsschouwburg een Uitermate boeiende voordracht gegeven van „Waan of werkelijkheid" van Hen ry James. De vele bezoekers hebben de kunstenaresse, wier prestaties wij reeds dezer dagen bij de opvoering in de hoofdstad bespraken, lang en hartelijk toegejuicht. Charlotte Kohier werd aan het eind van de avond een bouquet bloemen aangeboden. Amsterdam. 2 April 1948. De stemming ter beurze was vandaag ongeanimeerd en de handel zeer kalm. Noch de bekendmaking van de deviezen- nota. noch de Marshall-hulp. wel ke thans binnen korte tijd te ver wachten is. vermochten meer leven in de beurshandel te brengen. Rubberfond sen lagen gedrukt in de markt in ver band met het verhoogde uitvoerrecht van Indische rubber en ook de overige cultuuraandelen kwamen op lager ni veau. Tegen het slot trad hier en daar een licht herstel in. waardoor het aanvanke lijk koersverlies van A'dam Rubber van circa 5% werd teruggebracht op onge veer 3%.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2