Vrijheid „HOOGCONJUNCTUUR IN DE POLITIEK" BEZOEKT DE WC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS Zes duistere roepi's voor een monumentaal tientje DUIZENDEN TSJECHEN VOOR ONZE GRENS I TSJECHISCHE STUDENTEN Experimentele televisie-uitzending De strijd tegen het communisme bevredigend geacht iTE JMRBEURS 6.15 APRIL 1 Naast studenten vragen arbeiders en ambachtslieden om onderdak Eerste proef bij Philips te Eindhoven uitstekend geslaagd AAIEN en MENSEN VAN NELLE Credieten voor Indië 'AKKERTJE Hl ZATERDAG 3 APRIL 1948 PARTIJRAAD K.V.P. Franse kinderen in ons land ===~-—— in ARREST Speciale berichigeving Hei is waarlijk niei alleen de inielligeniia, die Tsjecho- slowakije is onivluchi. Naasi de siudenien vragen duizen den eenvoudige ambachtslieden en arbeiders om onderdal- en alleen al in de Duiise grensplaats Kleef wachten ruim drieduizend Tsjechen tot de poorten van ons land zich zullen openen. Dagelijks worden van Enschede tot Tegelert tientallen vluchtelingen door onze grenspolitie opgevangen en aan een nauwgezet onderzoek onderworpen, teneinde alle ongewenste elementen ie weren. Dit is hei resultaat van een onmiddellijk na de ontvangsi van hei bericht over de tweehonderd Tsjechische studenten door ons ingesteld onderzoek. "Nare dagen Neem 'n door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd) Een gouden vreugde straalt ons in deze dagen uit de liturgie van onze Moedei- de H. Kerk tegen. Telkens weer herbaalt zij in haar ge beden het grote verlangen, dat de Paas- Vreugde door Gods genade in onze har ten moge voortleven. Dat ons leven zonnig en blij moge zijn om Christus' Verrijzenis en onze verlossing. Dat wij ons gelukkig en rijk mogen voelen in de herwonnen vrijheid. Wij kunnen niet diep genoeg doordringen in het heilig Passmysterie, dat voor ons een geheel nieuw leven opent. De paradijs vloek is opgeheven, zonde en straf zijn ons kwijt gescholden. De mens is her steld in alle luister van het oorspron kelijke kindschap Gods, dat de onschat bare rijkdom was van onze eerste ouders in de morgen van hun bsstaan. In de volle zin van het woord staan Wij aan het begin van een nieuwe schep ping. Christus heeft door Zijn dood. en Verrijzenis de wereld opnieuw gescha pen. En van deze nieuwe wereld is Hij t Hoofd, in Zijn rijk van liefde en licht gaat, Hij ons voor en Zijn wil is hetN dat wij Hem allen daarheen volgen. Wat Adam door zijn ongehoorzaamheid voox- dns allen bedorven had, heeft Christus Weer goed gemaakt. Maar ook voor het laatst en definitief. Buiten Hem is er geen mogelijkheid ons heil te bewer ken, geen mogelijkheid uit ons leven blijvend iets goeds te maken. Hij is de ware wijnstok en wij zijn de ranken. ,,Elke rank aan Mij, die geen vrucht draagt, wordt afgesnedenBlijft in Mij en Ik blijf in U. Zoals de rank uit zichzelf geen vrucht kan dragen, maar alleen wanneer ze aan de wijnstok blijft, zo kunt ook gij het niet, wanneer gij niet blijft' in Mij. Wie in Mij blijft en Ik in hem, hij draagt rijke vrucht, want zonder Mij kunt gij niets doen. Zo iemand in Mij niet blijft, wordt hij weg geworpen als de rank, en verdort. Men raapt- ze bijeen, werpt ze in het vuur en ze verbranden. Maar zo gij in Mij blijft, vraag dan al wat ge wilt, en gij zult het verkrijgen." (Jö. 15. 18). Dat het nieuwe leven, dat Christus ons heeft gebracht. Een leven van aller- hauwste vereniging met God, een ver goddelijkt leven, dat vrij van alle ont kende banden van zonde en hartstocht Z'ch rhk 'ontplooien kan in echte ziele- ac*el en waarachtig geluk. Pasen is het feest der bevrijding. In droeve oorlogsjaren, die achter ons üggen, hebben wij allen aan den lijve °hdervonden, hoe diep en onterend de ^kiselijke waardigheid aangetast wordt Clo°r een brute overweldiger. En toen ehldelijk de bevrijding kwam en ons ler'oste uit een verlagende gebonden- eid, Welden menigeen trarfen van ont roering naar de ogerr Zo diep was de vernedering, zo allesomvattend de ver lossing. Maar onvergelijkelijk veel die per en noodlottiger was de slavernij, waarin het hele mensdom eeuwenlang verkeerde na de uitdrijving van onze stamouders uit het paradijs. Als weer loze slaven van eigen driften en harts tochten waren de mensen steeds dieper verzonken in een moeras van zedelijk bederf. Er was geen uitweg meer. Het mensdom was bezig zijn eigen graf te graven. Toen kwam de bevrijding door Christus. Geschraagd door goddelijke genade bijstand leert de mens zich afwenden van de tyrannieke eisen zijner gevallen natuur. De liefde, reinheid en heiligheid van. God worden zijn ideaal. Zijn leven V'ordt weer levenswaard en krijgt een ölepe, heiligezin. Armoede, pijn, lijden en zelfs de onvermijdelijke dood verlie zen met één slag het afschrikwekkende dat hun aankleeft en worden kostbare middelen tot innerlijke veredeling en heiliging. De mens leert God weer kennen en weet zich Zijn geliefd schep sel. Hij is eindelijk weer vrij! Volmaakt vrij in de vreugde een kind van God te zijn. De juiste verhouding Van schep sel tot Schepper is hersteld. Dg juiste onderworpenheid van het lagere aam het hogere in de mens zelf bepaalt weer onderlinge verhoudingen van zijn hatuurlijke krachten en eigenschappen. daarin ligt juist 'de Ware vrijheid, ïieze vrijheid vooral danken wij aan Christus' verrijzenis. Daarom moeten in ons trachten aan te kweken een sterk en blij gevoel" van vrij-zijn. Wij moeten weten vrij te ''zijn, de mogelijkheid te hebben uit eigen vrije verkiezing het goede te volgen, zoals Christus ons dat, in ons eigen voordeel, heeft geleerd. Wij moeten ons bewust blijven, dat, al is de duivel ovèrwonnen, hij toch zal hiy y en trachten Christus verlossing Voor ons vruchteloos te maken. Duivel, "ereld en vlees blijven onze vijanden, daartegen zullen wij ons leven lang hioeten strijden. Maar wij hebben Christus' belofte: Vertrouw, wamt Ik heb de wereld overwonnen. Het is van hct hoogste belang, dat wij onze her vormen vrijheid zorgvuldig behoeden. Machtige vijanden belagen ons. Het hele, moderne leven is Gods tegen- sPeier pers, film, mode, gangbare op- vattingen en openbare mening zijn tven zoveel klippen, waarop onze vrij- ^e'd 2o licht strandt. Omdat wy de t}°ed niet hebben daartegen in te gaan. et is een heilzame gedachte het Paas vuren, met a] zijn kostbare gevol- Seri Voor ons, te confronteren met de Moderne levenswyze. En als wij eerlijk Zhu, zullen wij moeten toegeven, dat Vh collaborateurs zyn van de wereld. 'i-trachten van twee walletjes te eten. s dat eerlijk tegenover Christus? Is at sportief? wij weten, wat Hü voor, (Van een onzer speciale verslaggevers) f Bedoelde leden van de partij moeten een keuze maken tussen twee lijnrecht Hedenmorgen is de Partijraad van de K.V.P. te Utrecht bijeengekomen. Deze zevende partijraadsvergadering- staat in het teken van de aanstaande verkiezingen en de voorzitter der K.V.P., de heer J. W. Andriessen, die de vergadering opende met een korte rede, sprak van een hoogconjunctuur in de politiek, die de Partijraad drie weken na de vorige vergadering weer bijeen doet komen. Spreker herdacht de grote verdiensten van oud-minis ter Huysmans in enige woorden vol piëteit. Andriessen wees het verwijt, o.a. van „Het Vrije Volk", naar aanleidipg van de resolutie tegen het communisfhe van de hand, als zou de K.V.P. te weinig aandacht schenken aan de positieve be strijding van het communisme. Krach tig en ernstig benadrukt de K.VP. een vooruitstrevende politiek, hetgeen ook blijkt uit het verkiezingsmanifest. „De ontwikkeling in de strijd tegen het communisme is in oné goede vader land zeer bevredigend. Ons volk erkent het gevaar van dit goddeloze stelsel. Allerwegen is activiteit waarneembaar, die naast de te nemen en reeds geno men maatregelen het beste doet ver wachten". Wij moeten hierin een aan sporing vinden, onze activiteit zo hoog mogelijk op te voeren bij de komende verkiezingen. 't Concept-verkiezingsmanifest steunt op het in 1946 vastgestelde ur gentieprogram, het is gedegen van in houd en actueel en het draagt een pro gressief karakter, het communisme po sitief bestrijdend. Als het manifest wordt aanvaard, wat zijn Indonesische politiek aangaat (het staat een voortzetting de zer politiek in de komende legislatieve periode voor), dan impliceert dit, dat leden van de partij, die bestuursfunc ties vervullen, geen bestuursposten kynnen bezetten in het Comité Rijks eenheid. tegen elkaar ingaande richtlijnen. Als het concept-manifest dan ook aanvaard wordt, zal de Partijraad zich hierover moeten uitspreken. Vooralsnog, aldus A.ndriessen, is het niet nodig, de leden der K.V.P., die achter het Comité Rijks eenheid staan, het lidmaatschap der partij te ontnemen. De Ronde-Tafel-conferentie doet blij ken, dat het Nederland ernst is met de doorvoering van de staatkundige her vormingen in de overzeese gebiedsdelen. Geen partij met zelfrespect kan het standpunt aanvaarden, dat de heer Van der Goes van Naters heeft ver dedigd te Schiedam, dat de P.v.d.A. alleen zitting wil nemen in een Ka binet, waarvan het de vooruitstrevend heid bepaalt, anders zou het meest elementaire beginsel der parlemen taire democratie afbreuk worden ge daan. De constatering onzerzijds, al dus spreker, zal ook door de heer Van der Goes van Naters worden gebillijkt want zij verduidelijkt te verhoudin gen. „Mogen uit ons verkiezingsmanifest," zo besloot de heer Andriessen, „de waar de en de betekenis van onze staatkun dige beginselen voor mens, maatschappij en staat overduidelijk blijken, zodat het katholieke volksdeel er over enige maan den Warm voor zal lopen. Dan zal de komende verkiezingstijd een succes voor onze partij worden en is de mogelijkheid aanwezig, dat de K.V.P. met meer dan 32 vertegenwoordigers haar intrede in het parlement zal doen. Dit doel is ons aller krachtsinspanning ten volle waard, waarover wij Gods zegen zullen afsme ken." Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp inzake credietverstrekking aan Nederl.-Indië. Dit beoogt, de Min. van Financiën te machtigen aan Ned.- Indië credieten te verlenen tot een to taal van f 850 millioen. Ter dekking van deze uitgaven zal in Nederland schat kistpapier worden uitgegeven. De bij dit wetsontwerp aangevraagde credieten dekken de behoeften tot ultimo 1948. In het kader van de Unescobepalin- gen zijn thans voor het eerst ook Franse kinderen in ons land aangeko men. Dezen zullen gedurende enige maanden in pleeggezinnen in de om geving van Hengelo verblijven. Zij komen uit Parijs en omgeving. Zo mogelijk zullen spoedig nog dertien honderd kinderen uit Frankrijk voor een verblijf van enige maanden naar oijs land komen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Georges Bi- dault, heeft het voorzitterschap van een te Parijs gevormd comité voor kinderuitzending naar Nederland op zich genomen. De consul-generaal te Parijs, jhr. De Braun, tracteerde de kinderen bij hun vertrek op bonbons. 59. Hoeioel de jonge vrouw Eric als een vijand beschouwdevoelde zij er toch ook niet veel vooralleen achter te blijven in deze, door vijanden onveilig ge maakte wildernis. Aanvankelijk nog met tegenzinbegon zij de blonde Noorman te volgen...... Zij kon niet verklarenwaarom hij haar reeds tweemaal met ge vaar voor eigen leven gered had. Voor haar bleef hij een vijandeen verrader van Atlantis. Maar zijn gezelschap was altijd nog te verkiezen boven dat van de ge heimzinnige luipaardmannen of de gluiperige Kirasso. De grond was drassig en bovendien moest hij oppassen voor slangenhij had er al een zien wegschieten! Eenmaal keek hij om en bemerkte het meisje dat hem op enige afstand volgde.... Met een glimlach om de mond vervolgde Eric zijn weg. Hij wist nu dat ze over enige tijd naast hem zou lopen! Op een open plek ~in het oerwoud stond ze in. derdaad naast hem, met grote schrikogen.... Zij stonden tot 'over hun knieën in het gebladerte en hun voeten zonken weg ih de drassige bodem.... Sta.v voor stap vorderden zij; Eric begreep nu. dat zij in een moeras verdwaald moesten zijn en eensklaps werd zijn vrees bewaarheid: zijn voet vond geen houvast meer en met een kreet verdween hij tussen het gebladerte.... In de eerste ochtendschemer vanuit zee gezien leek Colombo precies op Hoorn. En bij het binnenvaren van de haven lag daar een Nederlands zee schip,. da Poeloe Laut, een wakkere drie kleur in top, dat ons vriendelijk groette met allerlei seinvlaggen. In de stad blonken koepels en daartussen tot onze verrassing' de toren van de St. Bonifa- cius uit de Amsterdamse Oosterpark buurt. Behaaglijk vlijde de Volendam zich na het lange Oceaantraject weer eens aan de boeien en ook wij deden dadelijk of 'wy thuis waren. En niet zonder recht of reden: was Ceylon niet 150 jaar lang van ons geweest? 'Nog rust het gebeente onzer bewindvoerders onder de koele zerken van de Colom- baanse kerken, heet een voorname buurt der stad Hulftsdorp, dragen tal van vroede Singalezen de namen Jan sen, Pietersen. Zo konden wij vol ver trouwen, met een belegen goodwill de vastewal betreden, om zo te zeggen als Nederlanders In Colombo. En juist hier kreeg dat Nederlands zelfvertrouwen, het wat gespannen ge voel van eigendunk, zo varende met een troepenschip langs vreemde kust, het zien onzer vlag in verre havens, de 'ontmoeting met de Ruys in volle zee, 'n geduchte knauw. Wij hadden guldens geduchte knauw. Wy hadden guldens op zak, kostelijke tientjes, nog door mijnheer Trip zelf getekend, en zoals Je met een Hollandse mond overal komt, mag men nog altijd menen met een Nederlands tientje de deuren van de wereld voor zich te zien opengaan. Al thans zo was het eensIn Colombo hebben wij de bittere gal der bescha ming geslikt toen in het duister hol van een wisselkantoor de eerste de beste donkere knaap ons voor ons bankje met een verachtelijk gebaar vijf roepi's bood. wy gristen verontwaardigd het tientje terug en liepen naar de deur. Zes, riep de man nog, waarschijnlijk uit gewoonte, maar wü waren ai weer naar het volgende adres. Pag bij de vierde wisselaar bogen wij het hoofd en slikten zwijgend de belediging van ons tientje te zien besnuffeld met een vies gezicht, het bankje met de hand tekening van mijnheer Trip en de na drukkelijke vermelding: de Nederlandsche ons heeft overgehad. Uit zuivere liefde, •'an ons vraagt Hij uit wederliefde Zijn geboden te onderhouden. Omdat wy. jawel: wij alléén zó eeuwig gelukkig kunnen worden. De nieuwe wereld, die Christus geschapen heeft, kan alléén dan een werkelijk nieuwe wereld zijn en biyven, als wij ons, leven inrichten naar Gods geboden. Alléén dan zal de Paasvreugde in onze harten bestendigd worden Alléén dan behouden wij de grote schat van onze echte, inneriyke vrijheid, die Christus ten koste van zo'n onnoemehjk leed voor ons ver diend heeft. Bank betaalt aam toonderZes roe pi's werden ons bij wijze van gratie toegeschoven. De zes roepi's brandden in onze hand. Voor onze verbeelding zagen wij de Oude Turfmarkt, de statige grijze gevel van de Nederlandsche Bank, de hoge be- traüede vensters, de solide deuren. Ach. als ons dit In New York was overkomen, In Londen desnoo'ds. Thansleken die zes vodjes, onze hele rykdom, een hoon, je reinste schandegeld. Wij liepen in de brandende zon door de straten der stad, het Colombo, dat zes duistere roepi's voor ons monumentale tientje gaf, maar ons tegelijk met kooplui, bedelaars en kinderen besprong, die gretig grabbelden naar het koper en nikkel, geringe Nederlandse pasmunt, waar wij nog wat van op zak hadden. Zij grijnsden en waren dankbaar en hol den weg met hun buit: de cent, de plak, het dubbeltje, dat zij als een kleinood tussen vinger en duim geheven hielden. Toen herinnerden wy ons, dat wy nog vier vooroorlogse zilveren kwartjes en één zilveren dubbeltje bezaten, voor de aardigheid opgespaard, wy stapten ln een rickshaw en de man draafde mei ons langs Leidenbastion Roa^ en Ma liebaan, door tropische villawijken met bloeiende bomen en heesters, vlammen de kleuren en een bedwelmend aroom. Hy bracht ons naar de markt en reed ons naar het kanaal, wy schonken hem met vorstelijk gebaar een zilveren kwartje. Hij rook en likte er aan, borg het schielijk op, wierp een schuwe blik om zich heen en snelde weg, zonder boe of ba, alsof hij betrapt was. Wij bezochten een Boeddhistische tempel en een bonze in het kanariegeel leidde ong rond door een wonderlijk gepoly chromeerd Panopticum, dat met alles, wat wij er ons van hadden voorgesteld, volkomen in strijd was. Alleen de geur der exotische Roemen, op marmeren tafels uitgestrooid, betoverde ons zo als de bonze betoverd scheen toen wij hem voor zijn moeite een zilveren kwartje toestopten. En de jongen bui ten, die middelerwijl op onze schoenen had gspast, stond ogenblikkelijk in een kring van afgunstige kornuiten, het zil veren dubbeltje ln zyn hand. Voor het derde kwartje verwierven wij drie ananassen, vier cocosnoten en een kam bananen. Het laatste kwartje deponeerden wy in de offerbus van de kleine baksteen-rode kathedraal van de inlandse Aartsbisschop van Ceylon;* misschien staat er volgend jaair nu een nieuwe kerk. En tenslotte onze roepi's. Die hebben wij verteerd op het terras van het Lavidia Hotel onder wuivende palmen met het zicht op de blauwe Oceaan, wy vroegen een koele drank en men bracht ons bier, tot onze ver bazing Nederlands fabrikaat: Grolsch bier. Óp de rekening bleken twee flesjes vyf roepi's te kosten! wy glorieerden! Drinkt veel Grolsch bier. gy Singale zen, en lest toch uw koninklijke dorst! Rut, maar voldaan keerden wij terug naar boord. De prys van het Grolsche bier had ons tientje gewroken. zullen de ontvangst in ons land nie! gemakkelijk vergeten. De bevolking overlaadde hen met voedsel en kle ding, daarmede haar gastvrije reputa tie hooghoudend. Veelal op eigcr initiatief van de commandant der Vreemdelingenpolitie werden de Tsje chen niet teruggestuurd, zoals dat met het merendeel der andere vluchtelin gen het geval is, omdat men wist, dat de gehele Nederlandse studentenwe reld als één man achter deze mensen stond. Wij vermeldden het reeds, men is mo menteel druk bezig met de regering tot een doeltreffende regeling van dit vluchtelingenprobleem te geraken. Van daag confereren de rectormagnifici en de praeses der Nederlandse universitei ten met de minister van Justitie, mr. Van Maarseveen. over deze kwestie. Van doorslaggevende betekenis zal hierbij zijn of de Nederlandse studen tengemeenschap in staat zal zijn de Tsjechische uitgewekenen in de kosten van hun levensonderhoud en hun stu. dies te voorzien. Over deze aangelegen heid is een dringend beroep op alle studenten van ons land gedaan. In de gehele actie tot opneming dezer vluch telingen legt de Nijmeegse universiteit een frisse activiteit aan de dag. De bedoeling is, alle Tsjechische studenten over Nijmegen te leiden en zodoende de actie geheel centraal te regelen, waartoe de gunstige ligging van de Keizerstad veel bijdraagt. Hiertoe tevens, stelt men pogingen in het werk. het voormalig doorvoer- kamp voor uitgewezen Duitsers en Rijksduitsers „Mariënbos" bij Nijme gen ter beschikking te krijgen. Reeds is aan de Tsjechische studenten door gegeven, te trachten allereerst het kamp Bjdburg by Kleef te bereiken, vanwaar de doorvoer langs Nijmegen aan de andere universiteiten zal ge schieden. Volgens mededelingen van de vluch telingen worden alle niet-communistische studenten in Tsjechoslowakije ingezet in de mijnen of de zware industrieën. Zware sancties staan op hun weigering. De communistische studenten, die zijn afgestudeerd, ontvangen reeds de vol gende dag hun benoeming tot professor aan de een of andere universiteit, waar- dobr het universitaire onderwijs in Tsjechoslowakije dat op een zeker zo hoog plan stond als in ons land, met een sterke neergang wordt bedreigd. Het overschrijden van de grenzen in Tsjechoslowakije leverde onmiddellijk na de communistische staatsgreep voor al aan de Westelijke zijde aanvankelijk geen onoverkomelijke moeilijkheden op. In de Amerikaanse zone werden de vluchtelingen goed ontvangen en zij kregen een uitstekende verzorging. Bij de Duitsers, de fanatiekelingen onder dit volk tenminste, ontmoetten de Tsjechen meer haat dan gastvrijheid, een houding, welke haar oorsprong vindt in de eerlang beruchte Sudeten- kwestie. Op alle mogelijke manieren heeft men vervolgens getracht ons land te bereiken. Met Amerikaanse trucks, per fiets, per trein voor hen die geld hadden en lopend en liftend trok men Duitsland door. Dag en nacht trachtte men de Nederlandse grens të over schrijden, waar de grenspolitie de vreemdelingen aanhield, of waar zij zichzelf vrijwillig aangaven. Velen Het Eerste-kamerlid Kropman (K.V.F.) heeft de minister van Justitie gevraagd, of het hem be kend is, dit onmiddellijk na de omwenteling in Tsjechoslowakije de Nederlandse studenten adhaesie hebben betuigd aan da Tsjecho- sloiuaakse studenten en of hij weet, dat aan tal van grensplaat sen van Enschede tot Tegelen Tsjechische studenten door de grensposten öf naar Duitsland worden teruggezonden, waar zij in door Sudeten-Duitsers beioaak- te. kampen worden ondergebracht, of in die grensplaatsen worden gevangen gezet, in enkele gevallen zelfs cellulair. Weet de minister, dat enige Tsjechoslowaakse studenten onder wie een vrouwelijke student na tot Amsierdam te zijn door gedrongen, onmiddellijk in hel Huis van Beicarina zijn vastgezet en alleen dank zij het optreden van enige hoogleraren in vrijheid ^werden gesteld? (Van een onzer speciale verslaggevers) Zichtbarr voor iedereen hangt in het midden van de kleine televisie studio een grote glazen ballon. Tien paar ogen zijn er op gericht, want zodra de lamp gaat branden, staat de microfoon open en is het histori sche moment; de eerste experimen tele uitzending door Philips te Eind hoven, aangebroken. De eerste Nederlandse omroepster Bep Schaefer schuift onrustig op haar zitplaats heen en weer, In de aangrenzende kamer lopen Kees Pruis en zijn zoon, die ook op moeten treden, zenuwachtig heen en weer. Heel snel voltooit de secondenwijzer van de electrische klok telkens zijn baan en dan opeens het is precies half negen valt er een doodse, benauwende stilte in de studio. Veertien mensen Staan als vastgenageld op hun plaatsen. De rode ballon begint te gloeien en uit de verte, nauw hoorbaar, waaien klan ken over van de signature-tune, van de herkenningsmelodie. De ogen van regisseur E. K. de Vries glijden langs de Philipsartisten. Schaefer krijgt voor de laatste maal een bemoedigend knip oogje „Hier is philips' experimentele televisiezender", klinkt dan haar stem, vastberaden en zonder enige hapering. Op nauwelijks één meter afstand, maar vanzelfsprekend buiten het bereik van de camera, staat Jan sen, een amateur-goochelaar, die werkzaam is bij Philips. Zodra het nieuws is gelezen, moet hij zijn ver bluffende trucs vertonen. Er resten hem slechts enkele minuten en stil als een muisje rangschikt hy zijn at tributen: fel gekleurde zijden doeken, rode biljartballen en een tiental vin gerhoeden. Schaefer is nog steeds in actie, maar het eind van het nieuwsbulletin komt steeds dioJiter byAan de rechter hand van Jansen zitten nu vijf vinger hoeden, een „bewys", dat het tele-varia- programma, samengesteld en uitgevoerd door PhilifM-employé's, zo aanstonds aan de beurt is. De camera glijdt nog even over het gezicht van de omroep ster, die haar lieftalligste glimlach produceert, blij dat het begin ten einde is. De ogen van de camera zijn nu be dekt en snel worden zij gericht, op Jan sen. Hij jongleert met vingerhoeden en biljartballen en alles gaat in een razend tempo. Gebiologeerd staan de studio mensen te kijken en het lijkt wel, alsof zij alles om zich heen zijn vergeten. Zelfs Falstar, de astronoom, die in dit pregrammanummer iets ten beste zal geven over zijn zelfgebouwde telescoop, verlaat zijn' plaats voor „camera II-in- rust" en vraagt zich pijnigend af, hoe iemand de toverkunst zo machtig kan worden. Een „nijdige" -blik van de regisseur is tenslotte voldoende, om de studiotoe schouwers tot de orde te roepen en Jan sen vertoont op rustige wijze zijn laat ste spectaculaire nummer: de doeken truc. De begeleidende stem-op-de-ach- tergrond vindt het bedrog blijkbaar wel letjes, want wanneer Jansen met een gracieus handgebaar zijn lege handen toont, wisselt het beeld en interviewt Sjoerd de Vrij de bouwkundige Falstar over speurtochten door het heelal. De stem-op-de-achtergrond is inmiddels eveneens voor het voetlicht verschenen en vijf minuten lang vertoeven beide heren in het luchtruim, te midden van twinkelende sterren en rondwentelende planeten. Tele-varia is ten einde en zonder een ogenblik te pauzeren wordt de rest van het gevarieerde en uitvoe rige programma vertoond. Georgette Hagedoorn zingt een paar kostelijke liedjes, een filmpje glijdt langs het televisiescherm, en dan kondigt de Franse omroepster Mademoiselle Ni cole Manon. vader en zoon Pruis aan, Op de klok kijkt niemand meer. De „pseudo-artisten" hebben hun uiterste best gedaan en hun aanvankelijke vrees heeft plaats gemaakt voor een gerecht vaardigd gevoel van voldaanheid. Zo staan zij dan stilletjes te kijken naar het spel van de beide rasartistendie ongetwijfeld voor het eerst van hun le ven onder dergelijke omstandigheden zijn opgetreden. Boven het hoofd van Kees Pruis hangen de watergekoelde kwiklampen, die de gezichten bedekken met asgrauwe kleuren. Bep Schaefer kan een gil nauwelijks onderdrukken als de verlokkende tonen van een kleine fluit een natuurgetrouw nagebootste slang doen oprijzen uit de blikken doos van Pruis Jr. Zij is plotseling wakker geschrokken en holt op de tenen naar haar plaats, want nog enkele seconden en dan volgt de aankondiging, dan volgt het „wel te rusten" en „goede nacht". Philips is begonnen met experimentele televisieuitzetidingen. De vaste studiobezel- ting bestaat uit twee man voor de camerabediening en een regisseur. Een zangeres en een pianist tijdens een uitzending. r 17) ,Kom, Blake," zei hij verontschuldi gend, terwijl hij een arm om mijn schou ders sloeg. „Natuurlyk praat ik er met geen mens meer over. En je moet het je werkelijk niet aantrekken. We hebben al lemaal onze eigenaardigheden. Zal ik je wat vertellen?" Hy lachte eensklaps uit bundig. „Ik, voor my, ben als de dood voor krabben. Ik durf voor geen geld van de wereld met myn voeten de bodem ra ken, uit angst, dat ze me zullen knijpen." „Dat heb je met krabben," zei ik. ,,'t Zijn smeerlappen." ,Ja, vin-je niet?" zei hij, myn steek onder water niet voelend. Hy ging terug naar het stuurwiel en ik viel neer in een van de visstoelen en keek naar het kielzog, dat de twee schroeven achter ons opwierpen. Het was stom van me, my zo kwaad op Chuck te maken. Zo gauw ik de kans kreeg mijn houding te verklaren, zou Arab hem geen blik meer waardig keuren. En ik kon Ge orgia apart nemen en haar eveneens van de feiten in kennis stellen. Het zou haar van pas komen, te weten, dat ze voor lyk studeerde. Misschien besefte ze op dit ogenblik nog niet, wat er met haar ge beurd was, maar dat kwam niet, omdat ze zo onnozel was. Haar hoofd bevatte meer dan alleen maar een fijn profiel ey blonde krullen. Ze zou wel inzien, dat ik geen enkele reden had haar verzinsels te vertellen. En ze zou nog een tweede aan leiding hebben mij te geloven, want ze wist iets. dat ik niet wist. Ze moest we ten, waarom Chuck geprobeerd had, haar te vermoorden. E>e stand van zaken scheen dus niet ongunstig te zijn, nu ik er over nadacht en mijn stemming was aanmerkelijk ver beterd tegen dat Arab op het dek'terug kwam en naast my in de andere vis- stoel plaats nam. „Hoe is het met Georgia?" vroeg ik. „Uitstekend," zei Arab. En toen, aar zelend: „Hoe is het met Jou, Andy?" „Met mij*? Hoezo, wat bedoel je? Met mij is er niets." „Nee, lieveling natuurlyk. ik wilde me er alleen maar van vergewissen dat je nergens over eh tobt." „Waarover zou ik tobben?" „Nou, over haaien." Ik kreeg een gevoel alsof myn schedel dak een paar maal op en neer danste, als het deksel van een ketel kokend water. „Ik ben dat gezwam over haaien beu, zei ik, me zorgvuldig beheersend. „Kom, Anay, je moet werkelijk niet piekeren, of jezelf iets verwyten," zei ze ernstig. „Je moet niet gebelgd zijn of zo „Spreek wat zachter, alsjeblieft," zei' ik koel. „Luister goed," en ik vertelde haar uitvoerig, wat er had plaats gehad, zoals ik gedaan had. Terwijl ik sprak, sperde ze haar ogen in afgrijzen steeds verder open. Dat beviel me buitengewoon. „Je ziet dus," besloot ik. „dat er van haaien geen sprake was. Het was het eerste het beste smoesje, dat me te bin nen wilde schieten. Snap je?" Ik leunde gemakkelijk achterover in myn stoel en kruiste myn armen voor de borst. Het volgende ogenblik opende ik mijn armen weer. Waarschijnlijk zoft Arab behoefte voelen, zich er snikkend in te werpen. Na verloop van een minuut begon ik me onbehaaglyk te voelen. „Nou?" zei ik, prikkelbaar. Ze zat met open mond. „O, Andy, hoe kun je?" Haar stem miste de gepaste eerbied „Hoe kan ik wat?" vroeg ik, niet op mijn gemak. „Hoe kun je Chuck zo zwart maken?" De theeketel in mijn hoofd kookte plot seling over. Ik keek haar woedend aan door een soort wolk van hete stoom en probeerde mijn stem in toom te houden, terwijl ik zei: „Dacht je, dat ik liet ver zonnen had?" Ze keek zenuwachtig achterom en fluls. terde: „Toe, Andy. Chuck kan ons horen Hij zou zich clcod schrikken." „Dat wil ik geloven." snauwde ik, „Hij denkt, dat niemand het weet." „Chuck zou er eenvoudig nooit aan denken, iemand „Goed, goed, luister hier. Als jy denkt dat hij zo'n onschuldig lammetje is. waarom leidde je dan de aandacht van mij af toen ik die tarpoen aan myn haak had? Je worgde er voor, dat hij er niet de lucht van kreeg, dat ik niet met een hengel kan omgaan. Daardoor geef ie toch toe dat hy een verdacht type is „Maar, welnee, liefste. Dat deed ik. opdat Georgia het niet zou merken Ik kreunde. „Als Chuck," zo vervolgde Arab ernstig, „begrepen had. dat je niet kunt vissen, dan zou hij er het nodige van te zeggen hebben gehad en dan was Georgia er achter gekomen. Wie.is dan de verdachte persoon?" Ik kreunde opnieuw. Arab stond op, tikte tegen myn wang en zei: ..Rust nu maar wat uit en zet het van je af. Je zult Chuck wel gaan waar deren, zodra je hem een beetje beter kent." „Dat beleef ik niet meer," zei ik. Daarvoor zorgt hy wel." Ik keek haar droevig aan en vervolgde: „Maar je zult toch toegeven, dat mijn uiteenzetting verklaart, waarom ik Georgia niet ach terna dook wel? Zelfs al ben je van mening dat ik waanzinnig ben?" „Natuurlijk verklaart het dat," zei ze, me opnieuw op mijn wang tikkend. „We hebben allemaal onze fouten. Ik vind het bij voorbeeld griezelig, in water te zwem men waar stekelbaarsjes in zitten." Tegen dat we bij onze steiger terug wa ren, was Georgia weer helemaal de oude en Arab drong- er op aan, dat het hele gezelschap bij ons zou blijven om cock tails te drinken en de restjes op te eten, die we bij elkaar konden schrapen. Tij dens het diner fladderden Arab en Geor gia v-oortdurend om Chuck heen. Ze maakten de heerlijkste sandwiches voor hem klaar. Ze liepen elkaar byna omver in hun haast zijn koffie in te schenken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3