Krachtig optreden Westelijke mogendheden maakt indruk op de Russen Weinig interesse voor de wel vaarts comité V Truman ondertekent het herstelprogram Machtige militaire parade in het centrum van Rome Honderdvijftigduizend man zijn gereed om geweld te keren Cadiz vrijhaven voor Argentinië Verkiezingsmanifest aanvaard 'J Zij willen ophelderingen geven over de verkeersbeperkingen Goederentreinen worden RAUTER POSEUR TOT HET EINDE HONDERD TSJECHISCHE STUDENTEN MOGEN ONS LAND BINNENKOMEN •Zorgvuldige selectie wordt toegepast Nederland blijkt zijn „verlanglijst nog niet te hebben ingestuurd Tot hoofd en hart Lichte ontspanning te Berlijn doorgelaten Beveiligingseenheden in Frankrijk Slechts enkele honderden luisterden naar het communistisch gepraat in de Apollohal „Het laatste woord niet aan de bezetter, maar aan de justitie" Uitspraak IS April VERDELING OVER DE UNIVERSITEITEN Nieuwe instructies voor Finse delegatie Italiaanse regering waarschuwt communisten 20 April erepromotie van mevr. Roosevelt VAUXHALL Het weer Candidaten voor de Kamer zullen het manifest moeten onderschrijven I D MAANDAG 5 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24118 (Speciale berichtgeving) Als gevolg van de bespreking, die op 12 Maar! en 3 April iussen de Nederlandse regering en de diverse insianiies, welke zich mei hei probleem der uitgeweken Tsjechische studenten bezighouden, is thans bepaald, dat de Neder landse regering bereid is, een aantal Tsjechische studenten, voorlopig tot een getal van 100, toegang tot Nederland ie verlenen. Door de Nederlandse afdeling van het W.S.R. is in ons land een organisatie ingesteld, welke voor de ont vangst vén deze vluchtelingen zal zorgdragen. Deense koningspaar naar Nederland? Militaire hulp Péh-tuui-piep Partijraad van de K.V.P. [h De kwaliteit van de mens komt het best tot uiting in het kleine BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 2080Ö - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mnilmete hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiön eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Zondag is er enige ontspanning in het conflict te Berlijn gekomen, doordat de Bussen de Westelijke mogendheden er van in kennis gesteld hebben, dat zij bereid waren tot besprekingen om op heldering te geven over de verkeers beperkingen tussen Berlijn en het Wes ten van Duitsland. Het Russische aanbod, waarover de Westelijke mogendheden niet te opti mistisch waren, kwam in antwoord op de Amerikaanse nota van 31 Maart, waarin de Russische verkeersbeperkin gen van de hand werden gewezen en uitleg werd gevraagd. Generaal Robertson, de Britse mili taire gouverneur is in gezelschap van de Britse minister voor luchtvaart, Ar thur Henderson, per speciale trein zonder last te ondervinden naar Ber lijn teruggekeerd, nadat hij in Herford een onderhoud had gehad met veld maarschalk Montgomery. De Russische opperbevelhebber, ge neraal Sokolovsky, heeft een uitnodi ging van Montgomery en Robertson voor een diner te Berlijn onder voor behoud aanvaard. Het diner zal wor den gehouden in de ambtswoning van generaal Robertson. De Franse en Ame rikaanse militaire gouverneurs hebben laten weten dat zij niet aanwezig zul len zijn. De Russische toenadering kwam 10 uur, nadat de Russen ook op een. an der punt aan de Amerikanen hadden toegegeven. Zondagmorgen trokken zij n.l. de gewapende schildwachten uit het Russische hoofdbureau van de spoorwegen in de Amerikaanse sector van de stad terug, nadat de Amerikanen hun tanden hadden la ten zien door een cordon van mili taire politie rond het gebouw te leg gen dat tot opdracht had Russische militairen uit het gebouw te houden. Het cordon, dat zonder waarschu wing Vrijdag even voor middernacht was gelegd, werd weggenomen vijf uur nadat acht gewapende Russen uit het gebouw waren gekomen. Ver der hebben de Amerikanen Zaterdag als tegenmaatregel een verkeerscon trole ingesteld, waar al het Russische verkeer tussen Berlijn en Potsdam, de residentie van de Russische op perbevelhebber, geïnspecteerd werd. Reuter meldt, dat de stafchefs van het Berlijnse militaire bestuursbureau Zaterdag bijeengekomen zijn om de Russische voorstellen tot inkrimping van het aantal subcommissies van de bestuursraad te bespreken. In de levensmiddelenvoorziening van de Britten en Amerikanen in Berlijn is verbetering gekomen, doordat twee Britse en een Amerikaanse militaire goederentrein met levensmiddelen zon der inspectie van de Russen naar Ber lijn konden rijden. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat de speciale vracht vluchten naar Berlijn gestaakt worden, nu het weer aan goederentreinen ge lukt is er doorheen te komen. Passa giers zullen nog per vliegtuig naar Berlijn moeten gaan, daar er nog geen overeenstemming is bereikt over pas- sagierstreinen. De Amerikaanse militaire bevelhebber in Duitsland heeft aan de gezinnen van soldaten en ambtenaren die in Berlijn gestationeerd zijn, vrij vervoer naar huis aangeboden op eik ogenblik, dat zij hier van gebruik wensen te maken. Clay wees er nog op. dat niemand be vel heeft gekregen om de stad te ver laten. Het was bedoeld als een psycho logisch aanbod om de Amerikanen te laten weten, dat zij konden vertrekken indien en wanneer zij maar wilden. Het met Britse licentie verschijnende Berlijnïe blad „Sozial Demokrat" schrijft uit welingelichte bron te heb ben vernomen, dat eenheden van de Duitse staatspolitie in de door de Sov jets bezette provincie Saksen zijn aan gewezen om de politiemacht in de Wes telijke sectoren van Berlijn te verster ken, voor het geval-de gehele stad Ber lijn door de Russen zou worden bezet Het blad meldt voorts, dat „een stroom jeugdige vluchtelingen" uit Frankfort a. d. Oder (Sovjet-zone) te Berlijn is aangekomen, omdat zij vrezen, dat zij anders door de Sovjet-bezettingsauto riteiten voor militaire eenheden zullen worden gerecruteerd. De Russen zou den de laatste dagen in het gebied rondom Frankfort a. d. Oder razzia's op jongelieden van 18 tot 25 jaar heb ben gehouden. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, heeft Zondag de com munisten gewaarschuwd, dat hij gereed is aan elke geweldpleging het hoofd te bieden en de republiek te verdedigen tegen welke bedreiging ook. Tegelijkertijd is medegedeeld, dat er 54 „beveiligingseenheden" zullen worden gevormd, die de politie behulpzaam moeten zijn bij de bewaking van vlieg velden, havens, spoorwegen en grenzen. Meer dan 8.000 Franse arbeiders, af gevaardigden ter jaarlijkse conferentie van het overwegend door communis ten geleide algemene vakverbond (C.G.T.), hebben een beroep op ajle arbeiders gedaan mee te helpen tot oprichting van verdedigingscomité's „ter waarborging van de democrati sche vrijheden." (Van een speciale verslaggever) De belangstelling voor de als „Wel- vaartscomité's" gecamoufleerde actie- comité's der communisten isin Am sterdam zo gering, dat men, om de Apollohal Zondagmorgen vol te krij gen, ban en achterban, kortom ieder een had uitgenodigd, hoewel de ver gadering oorspronkelijk alleen bedoeld was voor de gedelegeerden der buurt en bedrijfscomité's. Het aantal gede legeerden bedraagt slechts 600 voor een totaal van 30 comité's, wel een bewijs hoe gering de belangstelling is. Dat demonstreerde zich ook in de reusachtige Apollohal waar alleen vlak voor de tribune wat communis ten bijeen waren en verder hier en daar een plukje mensen, totaal enkele honderden! Door de resionnans der lege zaal waren de vele redevoeringen slecht verstaanbaar. De communisten praatten lang en veel van tien uur des mor gens tot vijf uur des middags! maar het kwam allemaal op hetzelfde neer. Het leeuwenaandeel nam natuurlijk Henk Gortzak weer voor zijn rekening, wiens rede voornamelijk tegen het plan-Marshall gericht was. Bepaald humoristisch werd de heer Gortzak toen hij verklaarde, dat de uitbreiding van Schiphol alleen dient als basis voor een toekomstige Ameri kaanse atoomoorlog en dat de stakin gen van de laatste tijd bewijzen, dat daarmede lotsverbetering voor de ar beiders kan worden bereikt. Daar kun nen de door de E.V.C. in de steek ge laten stakers van de meelfabrieken „Holland" over mee praten! Uitvoerig verdedigde de heer Gortzak de Sovjet-Unie, die volgens hem alleen maar verdedigingsoorlogen heeft ge voerd.. Hij rekende erop, dat binnen zeer korte tijd 50.000 personen in Am sterdam zich bij het Welvaartscomité Zullen aansluiten. De talryke sprekers, die hem opvolg den, waren het allemaal volkomen met elkaar eens en paradeerden allen met de noden des volks. Tenslotte aanvaardden de aanwezigen gedwee een lijst van 43 personen, die de bestuursraad -van het „Welvaarts comité Amsterdam" zullen uitmaken en waarin o.a. alle communistische raadsleden zitting hebben. Verder werd een motie aangenomen, waarin de ge delegeerden de volksbeweging voor nationale welvaart onderschrijven en oproepen tot een „gemeenschappelijke strijd tegen Amerikaanse overheersing en oorlogsdreiging". In Berlijn hebben de Amerikanen een controlepost ingesteld, die het verkeer, dat naar het Russische hoofdkwartier in Potsdam gaat en dat er vandaan komtcontroleert. (Van onze speciale verslaggever) Misschien kan de jurist, gedreven uit liefde tot het internationale recht, te recht bezwaren maken tegen hiaten in de juridische voorbereiding van het proces, dat drie dagen van de vorige week Nederland in spanning heeft ge houden; erkennen moet ook ieder objec tief toeschouwer, dat op het stuk van „indruk maken" en een krachtige hou ding aannemen Rauter het van zyn rech ters gewonnen heeft; maar steilig is het niet waar, dat de publieke tribune, die tot en met Zaterdagmiddag druk bezet was, de grote lijn in de rechtsgang niet zou hebben kunnen volgen. De tweede middag was de „geladen heid" ver te zoeken, doch j.l. Zaterdag heeft dit proces toch wel opgeleverd, wat men er van verwachten mocht: een beheerst voorgedragen, doch aan duide lijkheid, inzake de omschrijving van verdachte's misdrijven, niets te wensen overlatend requisitoir. Rauter heeft dir. Zaayer zijn erkentelijkheid betuigd omdat aan zijn „eer" niets te kort is gedaan!; een zeer zakelijk en waardig pleidooi van de verdediger, „namens Rauter", zoals mr Van Rijckevorsel het uitdrukte, en tenslotte het laatste woord van de verdachte, een irriterende dosis onversneden Duitse *°§lc!a> maar zo krachtig geformuleerd, dat de man toch zover gekomen is» dat hij zelf geloofde jj zei. Men heeft het gevoeld: Rauter heeft zich drie jaar geprepareerd op deze speech van anderhalf uur; hij heeft zich in de eenzaamheid van zijn cel zo vaak ingeprent wat hij bij deze gelegenheid zou aanvoeren, dat hij is gaap denken inderdaad zo gehandeld te hebben, als hij thans voorgeeft. Het is voor de toehoorders eenvou dig belachelijk te moeten aanhoren, dat hij zich steeds zo hard heeft in gespannen het internationale bezet tingsrecht niet te schenden, dat de Duitsers hier eerst scherp zijn opge treden, toen de agressiviteit van de verzetsbeweging hen daartoe dwong en hoe nog tal van andere feiten, te onverkwikkelijk om alle te releve ren, door hem worden omgedraaid. Neen, hij is geen officier van formaat, maar een poseur van formaat is hij stellig. Wij hebben het beluisterd toen hij met Duitse kruiperigheid uitsprak, toch .waarlijk H.M. de Koningin niet te heb- ben willen beledigen en op een ander moment zei: „Für mich persönlieh war meine Funktion tragisch «ij is echter niet slechts een poseur mgenover anderen hij is het ook tegenover zichzelf. Hij is de man van de Weer haast vergeten „Egelstellung": ,Nu is 't ogenblik voor mij gekomen m'n Duitse kameraden te verdedigenDe geheel gevulde zaal is welhaast spra keloos als hij ten laatste zegt: „leb anerkenne Ihre Krankung, ich weisz wie schwere Opfer Nederland gebracht hat. Aber es ist ausgeschlossen, dass sie mich verurteilen; ich möchte ihre Regierung einen Vorschlag machen. Lang heeft de verdachte zijn zelfver zekerde volzinnen de zaal ingeslingerd zijn kunst-tong in aanmerking geno men, spreekt hij zeer vlot. Met enige verbijstering komt hij tot de conclusie: „Ik geef mijn leven om de haat tussen Duitsland en Nederland te beëindigen. Ik stel mij aan u ter beschikking. Nog zijn de gevaren voor uw land onmete lijk groot God moge Holland be schermen". SS-Obergruppenführer Rauter, eens de schrik van ons land, tracht, nu zijn snel ten einde is, voor het laatst het De procureur-fiscaal mr. J. Zaayer tijdens zijn requisitoir m de rechtszaak tegen initiatief te nemen. Een Ardennen- Rauter, waann hij de doodstraf eiste. offensief is dit, zijn laatste woord. De Procureur-Fiscaal, mr. Zaayer, heeft de commentaar van het gehele Nederlandse volk op dit goed-geënsce- neerde, maar in wezen toch slechts door en door frêche optreden, in één korte, rake opmerking samengevat: „Het laatste woord in deze zaak is niet aan de Duitse bezetter, maar aan de justitie!" Het Hof zal 15 April a.s. in de zaak- Rauter voorlopig uitspraak doen; de slot-uitspraak volgt over vier weken. Binnenkort zal bovengenoemde com missie naar Duitsland vertrekken om de Tsjechische studenten, dle van de gast vrijheid van ons land zullen gaan genie ten, te selecteren. Bovendien wordt door de Nederlandse regering contact opgeno men mgt de regeringen van de naburige landen, teneinde te komen tot een bil lijke spreiding van alle uitgeweken Tsje chen. De Tsjechische studenten zullen zoveel mogelijk naar kamp Bedburg bij Kleef gebracht worden, vanwaar de verdeling over de Nederlandse universiteiten zal ge schieden en niet, zoals aanvankelijk voor de laatste besprekingen met de mi nisters In de bedoeling lag, naar het doorvberkamp voor uitgewezen Duitsers Mariënbosch te Nijmegen. Het is een opvallend verschijnsel, dat het merendeel van de uitgeweken stu denten, die tot de Katholieke Kerk be horen, vurige aanhangers zijn van de partij van Benesj. Merkwaardig is, dat de meesten eveneens een min of meer journalistiek verleden hebben en vooral om publicaties door de communistische veiligheidsdiensten worden gezocht. Uit de veelheid van de mededelingen over de ervaringen1 van de vluchtelingen blijkt, dat de laatste weken In tegenstelling tot onmiddellijk na de staatsgreep in Praag, de grenzen in Tsjechoslowakije zorgvuldig bewaakt worden door de communistische politietroepen, die nauwgezet en in grote getale met honden in een 5 k.m. brede verboden strook patrouilleren. Verschil lende uitgewekenen konden dit cordon niet doorbreken. Bij hun ontdekking volgde geen arrestatie, maar zij werden onmiddellijk neergeschoten. Naar de vluchtelingen ons nog mededeelden, be vinden zich grote kampen voor Tsjechi sche vluchtelingen in Regensburg en Passau. De Amerikaanse geheime politie stelt in deze kampen een nauwkeurig onderzoek in en reeds werden drie spion nen gegrepen, die trachtten zich een weg naar het Westen te banen. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken zullen waarschijnlijk in Juni een bezoek aan Nederland enFrankrijk brengen, dat misschien ge volgd ral worden door een reis naar België en Groot-Brittannië. Het is begrijpelijk, dat de Nederlandse regering er niet voetstoots toe kan over gaan de grenzen volledig voor alle Tsje chische vluchtelingen open te stellen, daar gebleken is, dat allerlei ongewenste elementen zich onder valse voorwendse len in ons land trachten te vestigeh en Nederland op die manier belast zou wor den met een probleem, dat niet alleen ons land aangaat, maar alle Westelijke mogendheden, Daarom wordt thans nog het meren deel van de vluchtelingen teruggezonden naar Duitsland, wa^r zij in speciale kam pen onderdak vinden, waarna zij na zorgvuldige selectie in ons land zullen worden toegelaten. Teneinde deze kwestie met de meeste spoed en zorgvuldigheid op te lossen, is een commissie Ingesteld, bestaande uit prof. Golma uit Leiden, kol. Greve- ling, chef Rijksvreemdelingendienst, de heer W. E. Witteveen, voorzitter Ned. comité W.S.R. en de heer P. H. v. d. Heyden, namens de Nijmeegse steunactie uitgeweken studenten, bene vens een vertegenwoordiger van de voorbereidende commissie voor de in ternationale vluchtelingenorganisatie der V.N. Zaterdag zijn in Engeland, verkiezin gen begonnen voor meer dan 3000 zetels in meer dan 500 gemeenteraden. Tot dusverre hebben de conservatieven ve le successen geboekt. Volgens de laatste opgaven hebben zij 121 zetels gewon nen en 13 verloren. Labour verwierf er 40 en verloor er 95, terwijl de liberalen 9 zetels veroverden en 8 verlóren. Kekkonen en Soederhjelm, de leden van de Finse delegatie te Moskou, die voor besprekingen naar Helsinki waren teruggekeerd, zijn Zondag weer naar Moskou vertrokken met nieuwe in structies hn een pers°onl(jke brief van president Paas'kivi voor een niet be kende autoriteit. Aangaande de eerste twee clausules van het tussen Finland en de Sovjet- Unie te sluiten verdrag zijn de onder handelingen op een dood punt gekomen. Zij betreffen de gemeenschappelijke verdediging, wanneer een der beide lan den zou worden aangevallen. De Finnen zouden de formulering te vaag vinden, terwyi de Sovjet-Unie aan die formu lering zou willen vasthouden, maar be langrijke concessies op andere punten aou hebben gedaan. Zaterdag heeft president Truman op het Witte Huis het wetsontwerp voor hulpverlening aan het buitenland onder tekend. De plechtigheid werd bijge woond door de onderminister van Bui tenlandse Zaken, Robert Lovett, senator Vandenberg en tal van Congressleden. De president zei, dat het wetsontwerp het antwoord van Amerika is op de uit daging aan de vrije wereld. Het is een maatregel voor de wederopbouw, de sta biliteit en de vrede. .Het doel is omstan digheden te helpen behouden, waar onder vrije instellingen in de wereld in leven kunnen blijven. De president noemde de snelle behan deling door het Congress een bewijs, dat snelle en krachtige maatregelen voor de vrede niet onverenigbaar z\jn met het uitvoerige democratische proces van bespreking en debat. Een voorlopige staf zal Maandagmor gen op het departement van Binnen landse Zaken beginnen met het ontwer pen van maatregelen voor de versche ping der goederen. Na dertig dagen zal deze voorlopige staf vervangen worden door een regeringsbureau, de Economie Cooperation Administration". De president moet nu nog een ad ministrateur benoemen, die de leiding van het regeringsbureau zal voeren. In verband met deze functie is_het meest genoemd de naam van PauJ Hoffman, president-commissaris van de firma, welke de Studebaker-auto- mobielen produceert. Hoffman is reeds opgetreden als regeringsadviseur in zake buitenlandse handel en interna tionale wederopbouw. Functionarissen van het departement van Buitenlandse Zaken gaven te ver staan, dat zij op „verlanglijsten" wach ten van vijf Europese landen, iricr her- stelvoorraden uit de Verenigde Staten nagenoeg zijn uitgeput. De bedoelde Iandén zijn Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Griekenland en Nederland. In de opgaven van de landen moeten de om vang en de aard van de gewenste goe deren, alsmede de tijd van verscheping vervat zijn. Op een Zaterdag gehouden perscon ferentie zeide de onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Lovett, dat de bedoelde vijf landen nog slechts zestig dagen met bepaalde Amerikaan se reliefgoederen kunnen rondkomen, zodat hen dus voorrang moet worden toegekend. Niettemin zullen de komende week toch reeds verschepingen in het kader van de E. R. P. naar Europa plaats vinden. Maandag en Dinsdag zullen uit Albany schepen met graan voor Italië en spek voor Frankrijk vertrek ken. Volgens voorlopige schattingen zal het grootste deel van de in het eerste jaar te verstrekken hulp, n.l. 3.6 mil liard dollar worden besteed ana relief goederen als voedsel, brand- en mest stoffen, een bedrag van 1.5 milliard overlatend, voor herstelgoederen als uitrusting, grondstoffen en diensten. Verwacht wordt, dat het bedrag aan relief-goederen ieder jaar zal worden verminderd, terwijl dat aan herstel goederen zal worden verhoogd. In Washington wordt verwacht, dat de Amerikaanse regering spoedig zal besluiten of de economische hulp aan West-Europa verstrekt zal worden door militaire steun. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat tijdens het bezoek van de Belgische premier, Paul Henri Spaak, een van de bouwers van de plannen voor een West- Europese Unie, besprekingen zuilen worden gevoerd, die tot het nemen van zulk een beslissing zullen bijdragen. In een commentaar meent de World Telegramm dat de V. S. West-Europa tevens moeten wapenen. Dit onafhan kelijke blad schreef: „Economische hulp, hoe fundamenteel ook, is niet voldoende. Indien hij het kan verhin deren, zal Stalin niet toestaan dat het herstel zijn gelegenheid om de wereld te communiseren zal vernielingen. Rome heeft Zondag de grootste pa rade gezien sinds de dagen van Musso lini. 25.000 tot de tanden gewapende soldaten trokken twee uur lang door het centrum van de stad, waar zij luide werden toegejuicht door een menigte van een half millioen mensen. De parade werd officieel gehouden ter gelegenheid van de wederoprichting van de historische Sardijnse grenadiers- divisie, maar de regering heeft er geen twijfel over gelaten, dat het militaire machtsvertoon op de eerste plaats be doeld was om de communisten te waar schuwen en de volgelingen van de re gering gerust te stellen, vooral met het oog op de op handen zijnde verkiezin gen. De Russische en Joegoslavische mili taire attaché's sloegen met andere bui tenlandse waarnemers de parade gade. Negentig tanks, waaronder acht Ame rikaanse Shermans, tal van Britse ge vechtswagens en brengun-carriers en meer dan 80 stukken zware artillerie donderden door de Via Imperiali, welke Mussolini had laten bouwen voor zijn overwinningslegioenen. Een Westelijk officier zei verbaasd te zyn over de goede toestand van de uit rusting en de houding der jonge troe pen. Hij was van mening, dat het Ita liaanse leger, hoewel klein, goed bewa pend was met zware kanonnen en auto matische wapens. Italië is krachtens het vredesverdrag gerechtigd een leger te hebben van 250.000 man, met inbegrip van 65.000 Naar wij vernemen zal de ere-promo- tie van mevrouw Eleonora Roosevelt op Dinsdag 20 April geschieden in de Dom kerk te Utrecht, van 3 tot 4 uur. Pro motor zal zyn prof. mr. dr. S. van Bra kel, hoogfèraar in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Vooraf zal mevrouw Roosevelt aanzitten aan een lunch, waarvoor ook het Prin selijk Paar is uitgenodigd. Na afloop van de plechtigheid wordt mevrouw Roose velt een thee aangeboden in het groot auditorium van het universiteitsgebouw. Tot slot zal mevrouw Roosevelt de gast zijn op de Sociëteit van de Utrechtse vrouwelijke studenten. man carabinieri en 200 zware en mid delzware tanks. Volgens een bericht in de „Giomale d'Italia," een onafhankelijk, rechts blad, zijn er bij Catania in het Zuiden van Italië door de politie Russische mi litaire baretten en ander militair mate riaal, gevonden. De regering heeft onlangs de Volks frontformaties, waarvan de sterkte op 80.000 man wordt geschat, beschuldigd ondergronds een politiek van geweld voor te bereiden. Zondag konden 'zij de kracht zien, waartegenover zy zich gesteld zouden zien. De minister van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdagavond in een radiorede gezegd, dat er een troepenmacht van 150.000 man, welke met de meest mo derne bewapening is uitgerust, „klaar staat om bij de verkiezingen geweld met geweld te beantwoorden." Verder zullen, naar hij zei, 180.000 man de stemlokalen beschermen vier man bij elke bus. Volgens in Londen ontvangen berich ten heeft Argentinië met Spanje een handelsverdrag aangegaan, waarbij het zich verplicht tot levering van voedsel en van industriële goederen van essen tieel belang, ter waarde van 110.000.040 pond sterling (ruim 1 milliard gulden). Spanje zal in ruil daarvoor exportpro ducten leveren en de verdragspartner vrijhavensfaciliteiten verlenen in Cadiz. Het verdrag geldt voor vier jaar. Naar het schijnt hecht men aan deze berichten te Londen nog geen al te grote betekenis. De „Daily Telegraph" ver meldde het nieuws ergens op een bin- nenpagina. De „Sunday Dispatch" wijd de er wèlgeteld zes regels aan. Het belangrijke Spaanse blad „A. B.C." daarentegen schrijft, dat Spanje door het handelsverdrag in staat is, aanbiedingen van andere zijde, waar aan onaanvaardbare politieke condities verbonden zijn, opey te leggen. Argen tinië krijgt, door het vrijhaven-gebruik voor Cadiz, een distributiecentrum voor zijn goederen in West-Europa. daar hebben we de van Heeremana en van Leuven 4-cyl. ƒ4340.— 6-cyl. ƒ5325.— Nieuwe Gracht 78 - Haarlem - Tel. 21498 (Adv.) Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk: Wind uit uiteenlo pende richtingen. Zwaar bewolkt met regen. Later: Matige, tydelyk krach tige naar West of Noord-West draaiende wind. Wisselend bewolkt met enkele verspreide regen- of ha gelbuien. Weinig verandering van temperatuur. Zon 6.0419.22, maan 5.39—15.51. (Van onze parlementaire redacteur) De Partijraadsvergadering van de K.V.P.. waarin het voornaamste punt was het vaststellen van het verkie zingsmanifest, duurde ditmaal zeer lang. pile sprekers en dat waren er heel wat kregen ook ampel ge legenheid hun hart uit te storten en voorzitter Andriessen gaf zich ken nelijk moeite, zijn zaken met be kwaamheid te verdedigen. De spre kers kregen soms werkelijk hun zin, maar in vele gevallen ook niet. Dat kon moeilijk, want een partijraadsver gadering kan soms meer vragen dan tien wijze voorzitters zouden kunnen beantwoorden. Het was een. in menig opzicht nuttige en goede vergadering. De regie weet u was ditmaal van veel betere kwa liteit. De voorzitter Uet in zyn openings rede duidelijk merken, dat hij iets heeft tegen dit woord „regie" dat wy in onze beschouwing naar aanleiding van de vorige partijraadsvergadering van 13 Maart gebruikten. Ten onrechte. Aan iedere vergadering moet regie te pas komen. Zo niet, dan wordt het een rommel. Men kan alleen onderscheiden tussen goede en minder appreciabele regie. Die van deze laatste vergadering leek my stellig l!e prefereren boven die van de voorlaatste, omdat zü meer over liet aan het particulier initiatief, waar men in de katholieke kring toch waar lijk niet afkerig van pleegt te zijn. Critiek kan waarlijk nuttig zyn. In een ander dagblad Het Vrije Volk was critiek uitgeoefend op de door de voorlaatste partyraadsvergadering aan- genomen resolutie tegen het commu nisme. Te negatief vond Het Vrye Volk deze resolutie en de voorzitter heeft zich ook daartegen verweerd. Wat er van zij, het verkiezingsmanifest, dat de Partyraad Zaterdag met verschillende ondergeschikte, doch niet onbelangrijke veranderingen van het door het bestuur ingediende concept overnam, is zeker geen negatief stuk. Het is wellicht een tikje langademig voor een verkiezings manifest, maar et staat een goed en deugdelijk katholiek politiek programma in ontwikkeld. Breed, duidelijk en zon der enige twijfel in staat ©en radi cale politiek in sociaal en economisch opzicht te dekken. Curieus is wel, dat er uit de Party - raad geen oppositie kwam tegen de In dische paragraaf van het manifest, of schoon er zeker wel aanhangers van Rijkseenheid in de zaal zaten. Een hunner gaf te verstaan, dat een aan hanger van Rijkseenheid deze paragraaf ook wel kan onderschrijven. Zij is inder daad listig geformuleerd, maar daarom valt zy nog geenszins samen met de politiek van 'Rijkseenheid.* Hoe dan ook, oppositie bleef achterwege. Wel was er aan hetslot een bedekte poging om oppositie te voeren tegen de uitspraak, die de Partyraad zou gaan doen aan gaande de bindende betekenis van dit manifest voor de Kamercandidaten. Die poging lukte niet. De Partijraad heeft uitgesproken, dat degenen, die een candidatuui voor een Kamerzetel aanvaarden, dit ma nifest onderschrijven. Zo hoort het. Zonder deze accoord verklaring zou een verkiezingsmanifest niets anders dan boerenbedrog zön. Het was alles bijeen een vruchtbare vergadering, waar de voorzitter' met succes de koers verdedigde en zuiver Meld. Nu het manifest nog wat korter en trefkrachtiger maken. Zijn uitwer king kan er slechts door winnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1