STAD EN OMGEVING I MENSEN Onderwijzer een veelomvattend begrip AAIEN en inkrimpingWederopbouw- dienst Waarom wijziging winkel sluiting? OUD-ONDEROFFICIEREN VIERDEN FEEST Zestig-jarig bestaan der afdeling Haarlem AGENDA Splinters Maziekschrijvende vleugel een unicum op de tentoonstelling in de Houtrusthallen VERKOOP UW OVERTOLLIG MEUBILAIR FIRMA M. C. HOOLE bloembollencultuur GEEN NOODLIJDENDE GEMEENTEN MEER l MAANDAG 5 APRIL 1948 PAGINA 2 Jubileum R.K. Middenstand Burgerlijke Stand „COMEDIA" MET Dr. KNOCK Première in de Stads schouwburg K.A.B., Kring Noord Uitspraak Tribunaal Vrouw stal bonkaarten Van wie is die blauwe kater? i DISTRIBUTIENIEUWS Gevaarlijke hobby doet zich gelden Gemeentezaken OP ZWERFTOCHT DOOR „SCHOOLSTAD" HEEMSTEDE „St. Michael" Revue KA.J. MINISTER VOS TE IJMUIDEN ZANDVOORT Ka jotters Parochieel Armbestuur BENNEBROEK GEEN TUSSENPERSONEN Rijksstraatweg 250 - Haarlem-Noord - t.o. toekomstig Haarlem-terrein Overheveling naar gemeenten KONING LEOPOLD NAAR ROTTERDAM door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd Ged. Staten van N.-Holland geven richtlijnen DANKTELEGRAM AAN MGR. VERHOEVEN Dolfijn wint uiteindelijk de zwemvierkamp BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam Op 6 Augustus 1947 besloot de ge meenteraad de verordening ter uitoefe ning van de winkelsluitingswet aan te vullen. Hierop werd echter de vereiste koninklijke goedkeuring niet verkregen, omdat de minister van Economische Za ken enkele principiële bezwaren heeft en zekere wensen kenbaar heeft ge maakt, met het oog op de belangen van het kopend publiek. B. en W. hebben daarna tegenover het Ministerie het Haarlemse standpunt uitvoerig toege licht en verdedigd en verder met de bij deze aangelegenheid betrokken winkel branches nader overleg gepleegd. Ter tegemoetkoming aan de ministe riële wens om ten aanzien van de tijd vakken, waarop bepaalde winkelbran ches gesloten moeten zijn, niet te veel verscheidenheid toe te laten, hebben zo wel de schoenwinkeliers als de kappers zich bereid verklaard, hun zaken in plaats van op Donderdagmiddag op Dinsdagmiddag te sluiten. In andere grote gemeenten sluiten de kappersza ken ook op Dinsdagmiddag, zodat een uniformiteit verkregen wordt. In de sluiting van de slagerswinkels op Maandagmiddag en van de groente winkels op Woensdagmiddag kon om bedrijfstechnische redenen geen veran dering worden gebracht De boekwinkels kunnen niet zoals gewenst op Woensdagmiddag sluiten (maar doen dit op Dinsdag), omdat de schooljeugd dan vrijaf heeft. Ook de Donderdagmiddag is niet geschikt, om dat dan de wekelijkse tijdschriften ver schijnen. Het gemeentebestuur wil echter an dere sluitingsregelingen zo enigszins mo gelijk op Dinsdag stellen, zo bijvoor beeld voor de drogisterijen. Van deze branche gingen 60 van de 68 leden der vakgroep met deze zienswijze accoord. Een moeilijkheid is, dat de minister het van toepassing verklaren van al deze sluitingsregelingen op warenhuis-afde lingen niet toelaatbaar acht. De exploi tatie van een leesbibliotheek-bedrijf kan er ook niet onder vallen, zodat beide passes, die daarop slaan, uit de gemeen teverordening geschrapt moeten worden. Wij meldden reeds, dat de straatver koop van bloemen en fruit nabij de zie kenhuizen tot des avonds 8 uur mag geschieden, omdat de bezoekuren van de ziekenhuizen ook na 7 uur liggen. De Kamer van Koophandel- is daarmee niet zozeer ingenomen, omdat de win kelzaken in de omgeving van de zieken huizen niet langer mogen verkopen. De minister zal het openstellen van deze zaken waarschijnlijk niet goedkeu ren met het oog op de concurrentie van de winkeliers onderling. De raad zal zich met al deze zaken Woensdagmiddag moeten bezighouden. Wanneer iemand zijn 60ste verjaardag viert, denkt hjj met zekere weemoed aan de vele jaren, die hij reeds achter de rug heeft: het grootste deel van zijn leven; doch als een vereniging haar 60- jarig bestaan viert, is er niet de min- ste reden om te treuren, want hoe gro ter het aantal bestaansjaren is, des te meer wordt bewezen, dat zij levensvat baarheid bezit. Dit is ook het geval met de afdeling Haarlem van de Koninklijke Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, die in het afgelopen weekend zijn diaman ten bestaansfeest vierde. Nadat er reeds Vrijdagavond een ge zellige bijeenkomst, die de harmonie «Crescendo" met een serenade opluis terde, was gehouden in het gebouw „Generaal Van Merlen", was Zaterdag middag de officiële receptie in hotel De Leeuwerik, die vereerd werd met de aanwezigheid van de beschermheer van de afdeling, mr. P. Cremers, burgemees ter, en de ere-voorzitter, luit-kolonel H. W. Lenderink, garnizoenscomman dant in Haarlem. Toen de burge meester zijn felicitatie had overge bracht, dankte de voorzitter van de af deling, de heer Hi J. Bouman, hem nog maals voor de aanvaarding van het be schermheerschap. Luitenant-kolonel Lenderink wees op de goede kameraadschappelijke geest, die er altijd in de afdeling is, en ver klaarde, dat de steun, die de vereniging geeft aan de thans nog dienende onder officieren, zeer op prijs wordt gesteld. Ook de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijhe, gaf van zijn belang stelling blijk en deelde mede, dat de verstandhouding tussen de vereniging en de politie alt ij d uitstekend is geweest. De algemene voorzitter van de bond, de heer Van der Linden, stond vervol gens voor de met bloemen overladen bestuurstafel om ook zijn gelukwensen op hartelijke wijze aan te bieden. En zo deden ook de afgevaardigden van de bondsafdelingen in andere plaatsen. Een uur van gezellig samenzijn en een ge meenschappelijke maaltijd vormden het eind van de zo drukbezochte receptie. Tot besluit van het feest trad avonds in de grote zaal van De Leeuwerik het cabaretgezelschap „De Roulette" voor het voetlicht met de revue „Wat zeg jè daar nu van". Bij de genodigden be vonden zich ook thans Aweer de hoofd commissaris van politie en de garni zoenscommandant. Schetsjes, cabaretliedjes en praatjes vormden weer de hoofdschotel van het programma, doch iets bijzonders waren enkele operafragmenten en liederen, die werden gezongen door Gré Siecker, so praan, en Guus Sarstadt, tenor, met be geleiding van Maria Sarstadt aan de vleugel. Jo Seelt en Rich, van Gelder speelden ter afwisseling klassieke en moderne muziek aan de piano. Tot slot was er bal onder leiding van de heer T. Griek met muziek van orkest „Mol". In verband met het jubileum Van de R.K. Middenstand wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de kaarten voor de jubileum feesten t.m. Woensdag 7 April afgehaald kunnen 'worden aan het secretariaat. Zijl- weg 69. De kaarten, die dan niet zijn afgehaald, worden verdeeld onder degenen, die voor huisgenoten nog plaatsen willen hebben. GEBOREN: M. P. Dijkhoff—Dekker z; L. Born—Braam z; M. Hemelrijk— Varenhorst z; C. J. de GrootHorstik z; G. Seders—Dedding z; H. H. van der MatenBouwmann d; A. Schrijver—v Raaphorst d; M. S. Spanjaart—Nesen- berend d; P. M. Gaartman—vin Horick d; J. C. van de Graafvan Florestein d; H. F. OuwerkerkTerstal d; H. H. Pieke—Leising d. GEHUWD: J. K. Kooiman en J. M. van Rossen; W. van den Engel en C. Bode. OVERLEDEN: H. de Zaaijer, 77 j., 2e Vooruitgangstraat; A. Tutertien, 75 j., van Eedenstraat; H. van Kammen, 27 j., Adriaan Loosjesstraat; K. Kaspers— Hoeren. 67 i, Romolengfe^ In de dagen dat wij in de nok van de Stadsschouwburg een plaats hadden, die overeenkwam met onze finantiële mogelijkheden, moesten we in een lange rii voor het loket wachten toen Jan Musch de hoofdrol in het blijspel „Dr. Knock of De Triomf der Medische We tenschap" speelde. Dit successtuk van de Franse schrijver Jules Romains trok geweldig. Het publiek herkende er zich zelf in. Wü hebben onze kwaaltjes en voelen ons niet Jekker als een ander zegt „wat zie je bleek" en wij zijn als de dood voor een besmetteiyke patiënt. Molière spotte er fijntjes mee in „Le malade imaginaire" en Romains doet het wat grover en onbehouwener. De toneelgroep „Comedia" heeft Dr. Knock weer op het programma genomen onder regie van Dick van Veen en met Cor Hermus als de wonderdokter, die ieder gezond mens ziek maakt om op zijn beurt zijn beurs gezond te maken. De regisseur heeft aangevoeld, dat dit blijspel in onze dagen zwaar naar de klucht moet overhellen en dat de soms eindeloze dialogen, met weinig hande ling, door boertige explosies te redden ziin. Dick van Veen houdt van die grapjes en ditmaal is er ook menige trouvaille te waarderen. Voor het scherm opgaat horen we motorgeronk, knallen en getoeter en even later zien we dr. Knock, dr. Parpalaid en diens echtge note in de „Spijker" automobiel van 1900. De auto gaat zelfs rijden, beter gezegd het achterdoek komt iri bewe ging en de suggestie is volkomen. In het tweede bedrijf is iedere patiënt een type, een kosteiyke droge onderwijzer van Fons Rademakers, een zwaarver- kouden apotheker van Jos Liesting, de omroeper Lucas Wensing, geleend van Dickens, de boerin, de douarière, de hotelhoudster, kostelyke figuren, voor gesteld door Jopie Tourniaire, Marie Gilhuys-Sasbach en Joekie Broedelet. De klucht is volkomen wanneer aan het eind van dit bedrijf twee patiënten de zaal invluchten en aan het eind van het derde een collega-dokter op een draag baar wordt weggesleept, laatste slacht offer van een ingebeelde ziekte. Cor Hermus vertolkte deze dr. Knock met overtuiging, overdonderend, met fijne ironie, droog-humoristisch en met een rolvastheid, die eigenlijk het meest onze onze bewondering afdwong. De souf- fleuse kan gerust wat minder in angst zitten. John Soer vormde als de provin ciale arts een goed tegenwicht. Zal dit stuk het wéér zo doen als in de dagen van Jan Musch? Och. wie een avondje ontspanning zoekt en nu eens geen driehoeks- of liefdesgeval wil zien, zal zich amuseren Dick van Veen behoeft voor meer charge niet benauwd te zijn, er kan gerust nog een schepje bovenop. v. W. Woensdag 7 April a.s. komt de wel- eerw. heer H. w. Agterof spreken ovef het onderwerp: „Is voorlichting nodig, door wie en wanneer moet deze geschie den". Het bekende koor „St. Caecilia" onder leiding van de heer Jan Nibbe- ring is uitgenodigd voor de muzikale omlijsting. Deze avond is toegankeiyk voor de dames van onze leden. De bij eenkomst wordt gehouden in de gym nastiekzaal aan de Eemstraat. Het Haarl. Tribunaal bracht Zaterdag advies uit in de zaak tegen de voor malige directeur van de Nederlandse Volksdienst in de provincei N.-Holland, de Haarlemmer D. H. Q. Het advies was; drie jaar en drie maanden internering met aftrek en een jaar voorwaardeiyk met ontzetting uit de belde kiesrechten. Op 10 Aug. dit jaar zal Q. vrykomen. Enige tyd geleden kwam er een vrouw by een schoenmaker in Haarlem om haar schoenen te laten verzolen. Zy kon er op wachten in de huiskamer. De vol gende dag kwam zy terug en vertelde de schoenmaker, dat zy honger had. Deze gaf de vrouw wat brood, dat zy in de huiskamer mocht opeten. Toen zij weer vertrokken was, bleek, dat de vrouw een en ander had meegenomen, o.a. twee levensmiddelenkaarten, twee textielkaarten, een bonboekje consu mentenkrediet, een stamkaart en een jurk. De vrouw kon in Maastricht wor den aangehouden. Zy was afkomstig uit Den Haag. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30—12.30 inlich tingen te bekomen omtrent de volgen de, in-de afgelopen week, als gevonden aangegeven voorwerpen: autopeds, gou den armband, armband met stenen, fch oenenbonnen, badpakje, breiwerk, broche, bril in étui, ceintuurs, duim stok, zadeldekje, étui met zakkam, fluit, muntbiljetten, honden, handschoe nen, hoofddoek, hondenpenningen, handdoek en badpak, armbandhorloge, wollen jurk, jongensjasje, blauwe ka ter, halsketting, jongenskousen, kof fer met sportkleding, kolenkaart, ge combineerde kaart, kinderlaars" zak mes, kindermutsen, meisjesmantel, oor bel, gouden oorknop, portemonnaies met inhoud, pet, zegelring, padvinders- riem, rozenkrans, gouden ring, kinder- rywiel, schoenen, sleutels, schroeven draaier. sjaal, tassen met inhoud, kin dertuigje. unster, vulpenhouders, vul potlood, damesvest, wanten, kinder kruiwagen, kolenzakken, bonnen voor a.s. moeders. BIOSCOPEN: Remhrandt: De beste jaren van ons le ven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema-Palace: Onder hypnose (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.) 2.30 en 7.30 u.; City-theater: Obsessie (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Mexico Rose (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal); rest K, 8.30 12.15 u. en 2—4.45 u. Bloemendaal (Hartenlustschool): S t/m U, 12.30 u. en 24 u. Heemstede' (Binnenweg 160) La t.m. Li, 8.30—«12.15 u. en 24 u. Een eigenaardige en gevaarlijke hobby houdt een Haarlemmer er op na, die aan de Schotersingel woont. Door zijn functie bij de Marine, kon hij gemakkelijk in het be zit komen van projectielen. Zijn hobby be staat nu In het maken van huishoudelijke artikelen van geweerpatronen en granaat koppen. Zo had hij een portretstandaard in elkaar geknutseld door enige koppen en pa tronen op een plankje te monteren. Zater dagavond wilde de man een kop, welke op hulzen was gesoldeerd, verwijderen. Toen hij met dit doel de gehele standaard boven een gasvlam hield, ontstond er een ontplof fing, waardoor de onvoorzichtige aan hals en borst werd gewond. Hij werd naar de Deo overgebracht. De politie nam een an dere portretstandaard, een schemerlampje en een rooktafel in beslag. B. en W. van Haarlem vragen de raad te voldoen aan het verzoek van de R. K. Jongensschool voor M.UL.O. te Haarlem aan de Ged. Oude Gracht, om medewerking te verlenen tot de aan schaffing van een filmstrookprojector, waarvan de kosten 385 bedragen. Daarby zal het schoolbestuur echter worden aangeraden het apparaat niet alleen te gebruiken voor de M.UL.O.- school aan de Ged. Oude Gracht, maaj ook voor de school aan de Overton- straat. In beginsel hebben B. en W. geen bezwaar, aan het bestuur der St. Lucia- school medewerking te verlenen voor het aanschaffen van enige naaimachines ten behoeve van het onderwys ln nut tige handwerken. Zy stellen de raad voor, daarmede accoord te gaan. Een autobus van de N.Z.H. reed Zater- dagmidag op de Rijksstraatweg nabij de Am bachtstraat eén langs de weg geparkeerde bakfiets aan: 95 liter melk en 100 ft' gingen verloren. neren Bij afwezigheid van de bewoner wilde Zondagmiddag een logétje van een fa milie in de Smedestraat de kachel aan maken. Blijkbaar gtebruikte zy daarby een te grote hoeveelheid, petroleum, want toen zy de kachel aanstak sprong de schoorsteen op het dak met een grote knal uit elkaar. De brandweer heeft het puin opgeruimd. Zy, die nadere inlichtingen kunnen verstrekken over "het ongeval, dat bij de Schouwtjesbrug aan de Leidsevaart gebeurd is, worden verzocht zich op het politiebureau te melden. Een 51-jarige bankwerker, die op de Sohoterweg fietste, wilde linksaf de Schoterstraat inryden. Waarschynlijk lette hy niet op het verkeer, waardoor hij van achteren door een motorrijwiel werd gegrepen. Hy liep een schedel- basisfractuur op en werd naar het zie kenhuis „St. Joannes de Deo" overge bracht. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men getracht in te breken in een woning aan het Prinsenbolwerk. Men is door het W. C.-raampje geklommen, doch verder kon men niet komen, daar een gesloten grendel verdere toegang belette. Door oververhitting van een stoom ketel van een broodbakkery aan de L. Margarethastraat geraakte een balk in het schuurtje achter perceel Kruisstraat 42 in brand. De brandweer was spoedig aanwezig, doch behoefde niet op te tre den, daar het vuurtje inmiddels door de bewoner was geblust. Een 18-jarige studente deed aangifte van diefstal van haar portemonnaie. De recherche vond de portemonnaie op de slaapkamer van de dienstbode in een mantelzak. Proces-verbaal is tegen haar opgemaakt. De recherche maakte proces-verbaal op tegen een 21-jarige perser, die uit een loonzakje van een van zyn collega's 25 had ontvreemd. De als verdacht van diefstal van een hoeveelheid lood aangehouden V. M. heeft bekend het lood voor 96.aan een koopman in tweede hands goederen verkocht te hebben. Voor dit geld kocht hij twee paar schoenen, waarvan hij één paar aan een twintig-jarige loswerkman gaf. Deze laatste krijgt een proces-ver baal wegens schuldheling. (Van onze Haagse redacteur) Wij hebben ditmaal eens de vrijheid genomen Schoolstad in letterlijke zin achter de schermen te bekijken en zagen, dat alle stand-houders hun ma terialen in die dagen, dat de straten werden opgebouwd, adresseerden aan mgr. Verhoeven persoonlijk. Arme di recteur van het Onderwijsbureau, wat moet Z. Exc. gesjouwd hebben met platen triplex, schoolbanken, baby- uitzetten, fraismachines en.... ja, wat staat er eigenlijk niet op deze tentoonstelling van het katholiek on derwijs, met zijn schier eindeloos aan tal geledingen. Op een laatste rondgang door de Houtrusthallen kwjmen we te staan voor een historisch overzicht van het leraarschap. Wat een wisselend beroep toch: van monnik 'tot kapelaan, daarna een inzinking, koetsier, soldenier, kos ter, tenslotte het eerherstel, bovenmees ter, ondermeester, onderwijzer! En nu? Onderwijzer, dat krijgt de be zoeker van Schoolstad al heei gauw in de gaten, is een veelomvattend begrip. We kwamen terecht bij het Nijverheids onderwijs, waar jonge kerels in overall staan te fraisen en slijpen, lassen, scha ven en verven, bij de hotelcursus, de kleermakers en bij de bakkerij van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, waar vele koksmutsen het spectaculair effect verhogen en de lange, zwarte toog van de broeder, die bier de scepter zwaait, vreemd onder de kraakheldere witte jas komt uitkij ken. Het moet een voortreffelijk pro duct zijn dat hier uit de oven komt Uw verslaggever heeft er zich echter niet eigenmondig van kunnen overtui gen, want de broeders Adalbertus en Theodorus zijn goede surveillanten.... Het wonderlijke, waar menig bezoe ker op Houtrust zich nauwelijks re kenschap van geeft, is dat al die be drijvigheid hier van dag tot dag door draait, terwijl het volop Paasvacantie is. Niet alleen de onderwijskrachten besteden hun vrije tijd aan deze on derwijstentoonstelling, maar ook de leerlingen maken in afwisselende groepen van hun vacantiedagen de- monstratiedagen. Bij de jongedames van de Haagse katholieke huishoudschool met hun frisse mutsen en schortjes gaat het zeer plichtsgetrouw toe; daar wordt gestre ken, genaaid en model-gekookt; daar staan de Palmpasens op hun best uit gestald. In een andere stand vindt men de gezellige woon-keuken van de Land- bouwhuish oudcursus te Noordwijker- hout. De R. K. Harmonie „St. Michaël" heeft Zondagavond in het R. K. Vereni gingsgebouw een uitvoering gegeven, die weer eens heeft bewezen op welk een hoog peil deze vereniging staat. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer W. Luiten, in het bijzonder gericht tot de beschermheer, de heer J. Laimböck Jr. en waarbij hij een beroep deed om de vereniging te steunen in verband met het feit dat zij in 1949 40 jaar zal bestaan, werd onder leiding van de heer J. Kikke een met zorg samengesteld programma uitge voerd. Van de zes nummers leverde de Kaiserwals van Joh. Strauss nog wel enige moeilijkheden op, doch Les Cam- pagnardes, een polka voor 2 pistons, uit gevoerd door de heren A. Gozeling en P. Th. van Deursen, met begeleiding van het orkest, kreeg een onberispelyke vertolking. Met de mars Semper Fidelis van Sousa, die in een scherp markant tempo werd uitgevoerd, werd het mu zikale gedeelte besloten. Een aangename sensatie bracht het optreden van het tamboercorps onder leiding van de heer W. v. d. Peijl, be staande uit tamboers van „St. Michaël" en „Crescendo" uit Hillegom. Voor Heemstede was dit een evenement en vooral het laatste nummer de Orient Express oogstte een enorm succes en moest herhaald worden. De heer v. d. Peijl kreeg een bloemstukje van een der trommelaars en vriendelyke woor den van de voorzitter. De rest van de avond werd op keurige wijze verzorgd door het amusementsge zelschap Wi-Jo en door het ensemble „De Kruidnoten" dat het gezellig sa menzijn opluisterde. Op Woensdagavond a.s. organiseert de K. A. J. in de parochie Berkenrode een grote feestavond in het R. K. - Vereni gingsgebouw waarbij een propaganda- revue zal worden opgevoerd. Het be stuur hoopt dat vele Ka jotters en ook zij, die daarbij horen, op deze avond aan wezig zullen zyn. Het feest begint te 8 uur. We schieten de bruidsgroep, waar alle vrouwelijke bezoekers op af trek ken, voorbij en komen tenslotte bij het unicum op de tentoonstelling, de muziekschrijvende vleugel, die vol gens het Klavarskribo-systeem elke toets, die wordt aangeslagen, noteert op een papierband, zodat bijvoorbeeld improvisaties later altijd kunnen wor den teruggelezen. Componisten schij nen er echter toch nog niet hard aan te willen, want tot op heden bestaan er slechts twee van deze vleugels wel komen er, zo verzekerde ons de standhouder, geregeld musici naar de fabrikante in Slikkerveer om van dc uitvinding gebruik te maken. Er is zoveel te zien op deze eeuw- beurs van het onderwijs, dat als de be zoeker de zaken grondig wil doen, hij bij het einde de benen nog maar moei zaam voortsleept. Daar zijn die vele kleine kleinigheden, die alle met grote zorg naar de tentoonstelling werden ge bracht. We leren de maatschappelijke positie van de onderwijzer, weerspiegeld in zijn jaarwedde, bezien de interes sante missie-afdeling, maken kennis met een nieuw rekenraam, ontdekken hoeveel scholen de Cemsto wel schoon maakt en hoeveel formaliteiten men moet vervullen om subsidie te krijgen voor een school, worden over laden met alle mogelijke oude en nieuwe leerboeken en ergens verloren tussen dit alles staat, zorgvuldig ge plakt door bewaarschoolkinderen van de Zusters van Liefde irf Den Haag, een heel stationsemplacement. Vier weken lang viert het katholieke onderwijs zijn eeuwfeest met deze in teressante expositie, waarvan wij wel niet meer zullen behoeven te vertellen dat zij een bezoek ten volle waard is. „De opvoeder stelt het geestelijk ka pitaal der mensheid aan de jeugd ter beschikking" lazen wij in een van d- tentoonstellingsstraten. .Het is goed. dat katholiek Nederland deze Schoolstad heeft opgebouwd om het eenieder op zulk een boeiende wijze duidelijk te maken. Schoolstad heeft vele gezichten. Koks maatjes aan het werk in de bakkerij-stand van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. y pwrl Vanmorgen heeft ae munster van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Vos, offi cieus 'n onverwacht bezoek gebracht aan IJmuiden om zich onder meer op de hoogte te laten stellen van- de gang van zaken in het Vxsserybedryf en de opbouw van het hallencomplex. Na een kykje ge nomen te hebben by het vislossen, het hy zich inlchten over de verhouding tussen de vissershavens Katwyk, Sehe- veningien en IJmuiden wat de aanvoer betreft en nam voorts met veel belang stelling kennis van de herstelwerkzaam heden van de door Duitse bommen ver nielde vishahen op de Westzyde van het terrein van het Staatsvissersbedryf. Een bezoek aan de voormalige duik bootbunker, waar men thans bezig is een nieuwe damwana te bouwen, besloot deze officiële visite. De Zandvoortse kajotters oogstten veel succes, toen zy Zondagavond voor een goed gevulde zaal van het patronaatsge bouw hun eerste toneeluitvoering gaven. Opgevoerd werd het blijspel „Rumoer om honderd gulden" van René Boset. De aanwezigen, onder wie wij opmerkten pastoor Van Diepen, genoten zeer van de komische verwikkelingen, welke ten to nele werden gebracht. Kapelaan Nyman sprak een dankwoord, waarna nog gele genheid werd gegeven om een dansje te maken. Aan de heer P. Bakkenhoven is eervol ontslag verleend als armmeester. De Leer Bakkenhoven heeft deze functie 35 ja ren vervuld en daarvoor thans met het oog op zyn hoge leeftyd bedankt. Hy üs nu tot ere-lid van het armbestuur be noemd. Tot nieuw armmeester is benoemd de heer W. Castien. naaimachines, kleden, lopers, tapijten, nalatenschappen enz. rechtstreeks aan een erkend handelaar I! Ons behoeft U geen 10 tot 12 verkoop- of com missieloon te betalen!! Gaat U emigreren, wij taxeren geheel vrijblijvend Uw inboedel. Wij beschikken over eigen vervoer zonder reclame. Wij betalen goede prijzen. U belt 22787 of zendt briefkaart en wij komen. Beleefd aanbev., Zoals terloops reeds in het raadsver- slag is aangetipt, is door het Provin ciaal Waterleidingbedrijf een aanvrage ingediend tot het plaatsen en in be drijf stellen van een zestal centrifugaal- pompen, die met elkander per uur 1500 M3 grondwater zullen wegpompen. Een aantal jaren geleden is door dit bedrijf een dergelyke poging gedaan, doch na een zeer uitgebreid onderzoek, dat niet minder dan vyf jaar heeft ge duurd, en waarbij de meest uitgebreide proeven zyn genomen, heeft de Kroon dit verzoek op deugdelyke gronden af gewezen. Het wegpompen van het grond water vormde niet alleen een ernstige bedreiging voor de bloembollencultuur uit de genomen proeven bleek dat de opbrengst van het gewas op die delen van de bodem waaronder het -grond water gedaald was tengevolge van het pompen 10 tot 15 procent lager was dan op andere delen waar niet gepompt werd maar ook voor de woningen. Naast de bedreiging van de bloem bollencultuur, die te Bennebroek nog volop wordt- beoefend, komen ook tal van woningen in gevaar. Deze zyn op een laag veen gebouwd en reeds tijdens het vyfjarig onderzoek is gebleken, dat als gevolg van het wegpompen van slechts 40 M3 grondwater per uur de laag veen ging klinken", d. w. z. in elkaaf zakken, met het gevolg dat van een aantal huizen de muren zyn ge scheurd en dat by het wegpompen van 1500 M3 water de gevolgen niet te over zien zyn. Op grond van al deze ervaringen, die in een officieel rapport zijn vastgelegd m waaraan o. kt; prof. <JT. Blauw van de Landbouwhogeschool te Wageningen heeft medegewerkt, is opnieuw een ver zoekschrift gericht aan H. M. de Ko ningin om ook deze nieuwe aanvraag af te wyzen en waarmede de gemeente raad in zyn laatste zitting zyn volle instemming heeft betuigd. Waar in dit nieuwe verzoekschrift wordt gewezen op de resultaten van het vyfjarig onder zoek, zal het Provinciaal Waterleiding bedryf niet veel kans krijgen om hier water weg te pompen. Naar wij vernemen, wordt een reorga nisatie van de Wederopbouwdienst voorbereid. De plaatselijke- en streek- bureau's voor de wederopbouw zullen worden opgeheven. De taak van deze bureau's zal voornamelijk aan de ge meenten worden overgedragen. Er zul len alleen provinciale bureau's in stand blijven. Het personeel van de op te hef fen bureau's zal voor zover mogelijk in gemeentedienst overgaan. De gemeenten zullen daarvoor een speciale rijksuitke- ring krijgen. Met de reorganisatie zal op 15 April een aanvang worden gemaakt. Eerst hedenochtend is het definitief geworden: Koning Leopold van België zal met het s.s. „Eemdyk" van de Hol landAmerika Lijn van Havana naar Rotterdam komen. Reeds lang waren er onderhandelingen gaande, maar de accomodatie op de „Eemdijk" is van beperkte omvang en verscheidene hut ten waren reeds besproken. Te elfder ure zyn deze hutten echter nog vrij gekomen, zodat toch nog aan het ver zoek van Koning Leopold voor passa ge met zijn gevolg kon worden vol daan. De „Eemdijk' is inmiddels van Havana vertrokken en zal vermoede lijk 15 April met het hoge gezelschap te Rotterdam arriveren. Naar verluidt zal Koning Leopold per K. L. M.-vlieg- tuig van Schiphol naar Zwitserland doorreizen. 18) De voorstelling zou voldoende geweest zyn om me ln myn eten te doen stikken, als Chuck maar voldoende voor me over had gelaten om ln te stikken. Ik trachtte mezelf op te beuren door een paar extra glazen gekoelde punch te drinken; de uitwerking daarvan op myn lege maag was formidabel, maar ik slaagde er niet in dronken te worden, ondanks alles wat ik naderhand te horen kreeg. In ruil voor de vertroetelparty ver gastte Chuck de vrouwen op een aantal visverhalen. Bij de sandwiches kregen we een relaas over een zeebaars van vierhonderd pond. De sla kruidde hy met een malse historie over een geweldige tonyn. die hy ter hoogte van Bimini had verschalkt. „En dan die keer," zei Chuck, „dat lk langs Captiva Eiland kruiste en die reu- zehaal ving. die „O, Chuck," zei Arab njet een benauwd ^tecunetja. .Neem me niet kwalijk, ouwe jongen," zei Chuck tegen mij. Ik wil geen spelbreker zyn,'* zei lk vermoeid. „Terwyi jy die haai vangt, ga ik een wandelingetje langs de rivier ma ken." Arab wilde me nog terugroepen, terwyi ik de kamer verliet, maar lk liet me niet overhalen. Het was al erg genoeg, in ge zelschap van een moordenaar te verke ren. Ik achtte me niet verplicht daaren boven nog toe te zien, hoe myn vrouw zich uitsloofde om hem van alle nood- zakeiyke vitaminen te voorzien. Als we niet gauw Fart Myers verlieten, zou hy me binnen een paar dagen zes el de keel uithangen; hy en Arab hadden al tal van plannen zitten maken voor een reeks uitstapjes, nadat hy van zyn vlstochtje naar Kaap Sable terug zou zyn. Dat vls tochtje betekende overigens een kleine verademing, aangezien by daardoor, te beginnen de volgende middag, een paar dagen van het toneel zou verdwynen. Ik kwam by de overmuur en kuierde het water langs, terwyi lk bitter gestemd overpeinsde hoe men my Fort Myers als een doods plaatsje geschilderd had. In sommige opzichten bevatte die voorstel ling van zaken veel waarheid. Je kon zelfs zeggen, dat het er zo doods was als ln een grafkelder. Moord sloop er al thans op de tenen rond. Hoogstens hoor- de Je eea yisepeer door do lucM suizen. Achter me sprak een stem: „Ze hebben me gevraagd, je te gaan zoeken." Ik draaide me om en zag Georgia. „Ze ver telden me," ging Georgia op yskoude toon voort, „dat i^ aardiger tegen je diende te zyn en goed moest maken, dat ik je een kwal heb genoemd." „Je hebt waarschynlijk meer lust om me in het water te smijten, niet?" „Je maakt het me niet bepaald gemak- keiyk." „Luister," zei ik. „Ik heb het je van daag al gemakkelyk genoeg willen ma ken. Althans, wanneer je myn opvatting deelt, dat leven gemakkeiyker is dan doodgaan. En het enige dat ik kreeg, was stank voor dank." „Ik kan niet ontkennen, dat je me by- gebracht hebt,'' zei ze styfjes. „Daarvoor heb ik je al bedankt, zoals het behoort." „Daarover heb ik het niet. Die tar- poen, die je een hengel in je maag' ge duwd heeft, droeg een witte pantalon en een rood en wit gestreepte baskische trui." „Je raaskalt!" „Dat dacht ik zelf ook, toen ik hem gadesloeg. En als ik je ook was achterna- gespr^ngen, zou hy me ver achter zich gelaten hebben en had hy jou onder wa ter gehouden, zonder dat iemand hem op zyn vingers keek." Ze begon te lachen. Het klonk als een geklepper van gebroken flessen, „Waar uit dus afgeleid dient te worden, dat je een ware held bent, nietwaar?" zei ze tenslotte. „Wel, ik heb nog nooit van myn leven zo'n smerige, zo'n laffe leu gen gehoord, zoiets „Spaar je vriendelijkheden!'' beet ik. .Bewaar ze, tot ik je gevraagd heb, waarom hy dat probeerde." „Ol" riep ze uit. „Als ik zo dwaas was te veronderstellen, dat je vechten- kon, dan vertelde ik alles tegen Chuck, zodat hy je te lyf kon gaan. Maar ik durf eenvoudig niet. Je kunt natuurlyk net zo min een man aan als een vis. Ik wil wed den, dat je nog geen stekelbaars de baas kunt. Ik Ik greep haar bü de pols. „Dus ik kan niet vissen, hè?" gromde ik. „Nee. Je „Hoe ben je dat aan de weet geko men?'' „Laat me los," schreeuwde ze. trach tend zich vry te wringen. „Heb ik je soms niet met die tarpoen bezig gezien?" Het viel niet mee, haar met ene hand in bedwang te hou&en en ik was niet van plan haar te laten ontkomen. Ze had me juist antwoord gegeven op een van de raadsels, die me kwelden en ze moest nog meer weten. Ik pakte ook haar andere pols beet. Ze probeerde me te schoppen en ik rukte haar naar me toe en boog haar handen met geweld op haar rug. „Schop niet zo'n lawaai.'' oei als je me weer trapt, gooi ik je schoenen in de rivier. Je hebt me nog geen twee minuten met een tarpoen aan de gang gezien en daaruit maak je al op, dat ik nog geen stekelbaarsje aan kan, wel?" „Ja. Laat me los! Ik schreeuw!" „Dat doe je niet. Anders, kon Chuck er wel eens achter komen. En dat wil jy nog minder dan ik. Waarom ben je mee gaan vissen?" „Omdat ik tyy Chuck wilde zijn." „Dat lieg je. Je wilde zien of ik het klaar zou spelen, niet te laten merken, dat ik niks van vissen afweet. Je gaf me, na de eerste tarpoen, de kans myn hen gel af te staan, alleen om me te helpen hem zand in de ogen te strooien." Ze gooide haar hoofd in de nek en wierp me een vlammende blik toe. „Een kind kon zien, dat je geen raad meer wist," zei ze. „Chuck niet. En hi) weet heel wat mee*- van vissen af dan jy. Hoe klinkt jouw stem door de telefoon, wanneer je ach te»- een zakdoek praat?" „Ik weet niet waarover Je het hebt." „Gisteravond heb je me opgebeld en me gewaarschuwd, de stad te verlaten en niemand te laten merken, dat ik een hekel heb aan vissen." „Je bent dronken." Zo langzamerhand begin lk het t« betreuren, dat ik geen echte Haar lemmer ben. U weet wel één van die twaalf of dertien. Er is tegenwoor dig ieder ogenblik wat goeds met de bewoners van die stad aan de hand. Twee voetbalkampioenen, om nu maar een recent voorbeeld te nemen. Nu heb ben de Amsterdammers gistermiddag in het Stadion wel gezegd; „Ajax zou het beter gedaan hebben" of „Zyn dat nu toekomstige landskampioenen?" of „Ze hebben niet eens 'n staodioin daar by die oliemannen", maar we hebben het toch maar voor mekaar. Komt 'n hele boel kift by! Gisteravond opnieuw n Haarlemse zege. In het half-uurtje her sengymnastiek voor de radio stond de Haarlemse M.T.S. tegenover die van Den Bosch. En welke ploeg won? De onze met 2520 punten. Zie zo, we zyn dus niet alleen rap met de benen maar ook met de hersens. Hoe dat dan zit met de hersens van die 22 kampioen voetballers? Oeidaar zoekt u wat achter! Die 22 zouden wél de hersen gymnastiek kunnen Winnen, maar die ploég M.T.S.-ers ook het landskam pioenschap? Zo bekeken, kan men beter eerst de benen nemen. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben tot de gemeentebesturen een circu laire gericht aangaande de gemeente- financiën. Daaruit blijkt, dat 't grootste deel der Noordhollandse gemeenten zonder bijzondere bijdrage uit het ge meentefonds een sluitende begroting voor 1948 zal kunnen verkrijgen. Doch ook de gemeenten, die wel zo'n bijdrage nodig hebben, zullen niet aan zelfstan digheid inboeten, daar hieraan geen voorwaarden verbonden zullen worden. De noodlij dendheid der gemeenten zal dus tot het verleden behorenl Er wordt de gemeentebesturen op ge vezen, dat de herkregen financiële zelf- ;tandigheid met zich meebrengt, dat de - verantwoordelijkheid voor de gemeente lijke uitgaven weer komt te liggen, waar zij volgens de regelen van ons ge meenterecht behoort: de raad. Vervolgens geven Ged. Staten enige richtlijnen voor het financiële beleid der gemeenten. Kapitaalswerken zullen al leen kunnen worden uitgevoerd als daarvoor materiaal, arbeidskrachten en kapitaal, landelijk bezien, kunnen wor den beschikbaar' gesteld. By het onder houd en de aanleg van openbare wer ken zal dus de grootst mogelyke sober heid, ja meer dan dat, moeten worden betracht. Kapitaalsuitgaven zullen alleen worden goedgekeurd, als de gemeenten kunnen aantonen over financiële reserves te be schikken, waaruit de rente en aflossing kunnen worden betaald. Ook op de uitgaven voor de gewone dienst zal strenger toezicht worden ge houden, opdat de in de begroting ge raamde bedragen niet worden over- «chreden. Overschrijding rhag niet plaats vinden zonder voorafgaande goedkeu ring van Ged. Staten. In antwoord op het telegram van hulde, aan H.M. de Koningin tijdens de plech tige eeuwfeestviering van de Vrijheid van Onderwijs verzonden, mocht Mgr. Dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, het volgende telegram ontvangen: U dankend voor de gevoelens, waaraan gij jegens mij bij de herdenking van het honderdjarig bestaan der vrijheid van on derwijs uitdrukking hebt gegeven, verzoek ik U mijn dank te willen overbrengen aan al degenen, uit wier naam gij hebt ge sproken. (w.g.) WILHELMINA. De R.K. Zwemvereniging Watertrap pers won de laatste door haar Zater dagavond in het Sportfondsenbad te Haarlem georganiseerde ontmoeting van een herenvierkamp op zwem- en polo- gebied, maar het Amsterdamse Dolfyn was in de vier voorafgaande ontmoe tingen te veel voorgekomen, zodat deze met de eerste plaats ging strijken, ge volgd door DWT, AZ 1870 en Neptunus. 100 M. rugslag heren: 1. J. Adams, D. 1 min. 21, 2. J. v. d. Heyde, DWT, 1.25.5, 3. R. Klaver, D 1.27.3. 3 X 33 M. wisselslag persooniyk: 1. A. A. Degens D 1.25, 2. P. Mes DWT 1.32.1. 100 M. borstcrawl jongens: 1. N. Kna pen D 1 min. 7.1, 2. H. Arts D 1.17.8; 3. F. van Dam D 1.18.2; idem heren: 1. F. Roozekrans DWT 1 min. 10.6, 2. H. Lok DWT 1.12.6, 3. W. May D 1.14.3. 100 M. schoolslag jongens: 1. W. van Halm AZ 1 min. 27.2; 2. F. Lablans DWT 1.27.3; 3. M. Molenaar DWT 1.29.3; idem heren 1. J. van Daatselaar AZ 1 min. 19.5, 2. J. Lablans pWT 1.19.6; 3. R. Spoor Nept. 1.28.5. Zweedse estafette heren: 1. DWT 3 min. 52.6; 2. Dolfyn 4 min. 0.5; 3. Nep tunus 4.04.2. 3 X 66 m. wiselslag esta fette heren: 1. DWT 2 min. 29.3, 2. AZ 2.30.6; 3. Dolfyn 2.32.6. Totaalstand na 5 ontmoetingen: L. Dolfyn 9481.2. Watertrappers 9609.5, 3. AZ 1870 .10124, Neptunus 10197.—. Dezer dagen overleed te Den Haag een 7-jarig jongetje tengevolge van het feit, dat hij in een onbewaakt ogenblik gegeten had van een boterham, die met een rattenverdelgingsmiddel was be smeerd IJMUIDEN, 5 April. Stoomtrawlers IJm. 39 f14630.—, IJm. 29 f 3690 IJm. 87 f 6890—, Kw. 56 f 2090.—, Kw. 129 f 7985.—. Kw. 10S f 1070.—. Kw. 5 f 4510.—, Kw. 92 f 635.—, Kw. 76 f 6620.Kw. 227 f 2300.—, Kw. 59 f 1100. Kw. 125 f 1465—, Kw. 155 f3160—, Kw. 169 f 1520.—. Kw. 17 f 2100—, Kw. 53 f 1000—Kw. 53 f1100—Kw. 169 1 188—. Kw. 161 g 3940.Kw. 83 f 2530—, Kw 24 f 2535—, IJm. 210 f 915— en IJm. 30 f 1328. (Niet-officiële koersen). Maandag 5 April 1948. Vorig Opening 3-3 Nederland 1947 Ned. Handel My. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aan< Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand. Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Scheepvaart Unie H.V.A. 'Deli Mij. eert. Claims Philips slot 38«è 164 185% 134% 204 164 228% 322 3114- 287'.2 354% 343% 197 220'/ 193 192% 264 225% heden 9811-% 184% 163 .230% '324 it aan 287% 352 344% 198% 194% 266 55&> t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2