Russische jager ramt Engels verkeersvliegtuig alle inzittenden gedood Russische piloot manoeuvreert als voor een schijnaanval boven vliegveld Gatow Ramp beschouwd als „grensincident" Mgr. J. P. Huibers SABANG: eerste contact met Indië Marshall-plan verschaft niet aanstonds een dik gesmeerde boterham Catastrophe voor West-Europa op het nippertje afgewend 11 rM Conversie staats lening 1938 Vleespositie is zorglijk Paradijselijk oord met een weelde van planten en vruchten HONDERDDUIZENDEN BLOEMEN VOOR CORSO OP 17 APRIL Het weer. Tot hoofd en hart Tragisch gevolg van het conflict om Berlijn Krachtig optreden van Britse autoriteiten VAUXHALL Gesplitst in twee nieuwe leningen Geen rantsoenverlaging in zicht Myron Taylor bij de Paus HET DUURT NOG MAAR ENKELE DAGEN Argentinië valt uit tegen de V.S. Assistent-bisschop by Pauselijke Troon Eerste jaar beslissend voor verdere hulp Droomwereld vol zoelte, geuren en gerucht I 4 v! DINSDAG 6 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24119 te HOOGSPANNING IN BERLIJN (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, April Alle veertien inzittenden van een Viking-vliegtuig op weg Van Londen naar Berlijn en toebehorend aan de Brits- Europese Luchtvaart Mij. verlorèn het leven, toen hun vliegtuig, op hei punt ie dalen ie Gatow, werd geramd door ee Russische jager, welke evenals het passagiersvliegtuig verongelukte. Hei Engelse vliegtuig kwam terecht in de Russische zone even buiten Berlijn en het Russische ge vechtsvliegtuig in de Britse sector van de Duitse hoofdstad. is onovertroffen Am. luchtmacht m alarm toestand 0?b \oroep juichende Haarlemmers op het dek van de „Volendam", *eschaard rond de radio die het nieuws van het dubbele kampioenschap van Haarlemse elftallen meedeelde. en de termijn voor de in zending van de oplossing der Paasprijsvraag is ver streken. Stuurt Uw oplos sing dus spoedig aan ons V±oe- Z. H. de Paus heefi be noemd ±o± assis±eni-bisschop bij de Pauselijke Troon. Z. H. Exc. Mgr. J. P, Huibers, Bis schop van Haarlem. mm: V/elke betekenis moeten vnj hechten aan het thans door President Truman, slechts twee dagen na de oorspronkelijk vastgestelde datum, getekende Europese Herstel Plan? Menigeen vraagt zich af, wat er gaat gebeuren en in welke mate de uitwerking van het beroemde Marshall-plan in de komende weken en maanden zichtbaar zal zijn. Eén ding staat voorop. De zestien landen, die thans verzekerd zijn van Amerikaanse steun, waren aan het einde van hun kunnen geraakt. Voor al die landen betekent de aanvaarding van het European Recovery Program, dat een financiële en economische catastrophe is afgewend. De aanvaarding van het Euro pees Herstel Plan heeft zeer ver strekkende betekenis, n.l.: 1. Voor de 16 deelnemende lan den is een financiële en economi sche catastrophe afgewend. 2. De Marshall-hulp komt in het bijzonder voor ons land op het nippertje. 3. West-Europa weet thans voor een vol jaar, waar het aan toe is. 4. De grondslag zou kunnen zijn gevormd voor de terugkeer van het vertrouwen in de economische en financiële toekomst van Europa, Duitsland inbegrepen. 5. De wijze, waarop elk land afzonderlijk gebruik zal maken van de hulp gedurende het eerste jaar, zal mede de hoeveelheid en de vorm'van de verder te verlenen hulp bepalen. 6. Amerika speelt niet voor Sin terklaas, maar heeft voorkomen, dat de verzorging van ons volk op allerlei gebied minder goed zou worden, dan zij nu is. 7. Een betere industriële en agra rische organisatie moet in eigen land de arbeidsproductiviteit op voeren en het welvaartspeil verbe teren. 8 zelfs in 1952 zal het peil van 1938 nog niet teruggevonden zijn. In nevenstaand artikellichten \^wü deze punten nader toe. BLOEM EN F EEST EN IN BOLLENSTREEK De zon heeft logies besproken Als een mens niet meer durft zeg gen, wat hij meent, eindigt hij mei niet meer te menen, wat hij zegt 9-1 Overal mozaïeken (Vervolg op pag. 3) •UREAUX VAN REDACIIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever'm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflffmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. STATIONS VERKEERSWEGEN SPOORLIJNEN 1 REGERINGS GEBOUWEN 2 ANHALTER BAHNHOF 3 TIERGARTEN 4 TEMPELHOF 5 GATOW S JOHANNISTHAt FRANSE ZONE REINICKEWORFa PAN ROW SPANDAU WEDDINi LICHTENBERG 'CHARL HOOFDGEBOUW SPOORWEGEN LMERSDORE NEUKOLLN AMERIKAANSE ZONE REPTO 6 KÓPENICK EHLENDORFi POTSDAM ZONE GRENZEN BEBOUWD GEBIED 5 iOkJA i I Deze ramp, welke plaats vond op een tijd, dat de uiterst gespannen verhou ding tussen de mogendheden in Duits land zich concentreert rond het pro bleem van het geallieerd verkeer met Berlijn (waar Rusland sinds enige tijd moedwillig en openlijk probeert de andere mogendheden het verdere ver blijf in hun sectoren onmogelijk te ma ken), moet beschouwd worden als een ..grensincident", zoals zij plaats plegen te vinden ten tijde van spanning tus sen aangrenzende mogendheden en zoals aij evengoed plaats zouden kunnen vin den op andere wrijfpunten zoals b.v. Griekenland, Perzië of Korea. Dit verklaart dan ook waarom gene ral Sir Brian Robertson, Brits militair commandant in Duitsland, onmiddellijk oevel gaf, dat alle Engelse passagiers vliegtuigen voortaan geëscorteerd moes- ten worden door gevechtsvliegtuigen, «en bevel, dat eveneens werd gegeven door de Amerikaanse opperbevelhebber. ®>t bevel bewijst duidelijk, dat men van "ritse zijde in de vliegtuigramp meer dan een ongeluk. Eerst toen gene- jdal Robertson een langdurig persoon- onderhoud had gehad met de Rus- *lsche opperbevelhebber, maarschalk P°kolowsky, tijdens welk onderhoud de "ri'se generaal een fel protest indiende *n w» Russische maarschalk niet slechts zijn diepe spijt betuigde over de lucht- ramp maar ook de verzekering gaf, dat het niet de Russische bedoeling was het geallieerd vliegverkeer met Berlijn te bemoeilijken, werd het bevel, dat alle passagiersvliegtuigen geëscorteerd moes ten worden door gevechtsvliegtuigen, ingetrokken. De Engelse' generaal had gisteravond een lang telefonisch gesprek met Bevin in Londen, van wie heden een verkla ring wordt verwacht in het Lagerhuis. Hot Foreign Office gaf gisteravond een communiqué uit, waarin werd medege deeld, dat men de luchtramp boven Ber lijn zeer ernstig opvatte. Omtrent het verloop van de ramp valt Bog mede te delen, dat de Russische ja- »eT zich bevond binnen de technische Veiligheidszone van 't Britse R.A.F.- vhegveld te Gatow, waar het vliegtuig Biets te maken had, daar het zich niet Per radio gemeld had bij de controle post van het vliegveld. Volgens verkla ringen van ooggetuigen, waaronder des kundigen van de R.A.F., dook de Rus sische jager onder het Viking-vliegtuig, dat reeds tot op 300 meter gedaald was Biet het oog op een landing, om vervol gens in een scherpe hoek te stijgen, ■Waarbij de beide vliegtuigen elkaar raakte met de vleugels en beide neerstortten. De wijze, waarop de Russische piloot manoeuvreerde als voor een schijnaan val binnen een officiële veiligheidszone van een Brits vliegveld, wettigt de ver denking, dat er minstens sprake is ge weest van moedwillige roekeloosheid **cyl. f 4340.— - 6-cyl. 15325.— SpERF-MANS EN VAN LEUVEN *'«u»e Gracht 78 - Haarlem Tel. 21408 (Adv.) aan de kant van de Russische piloot, een verdenking, die maar al te zeer past bin nen het raam van de geruchten van de laatste tijd, dat de Russen niet slechts het verkeer per trein en per auto, maar ook het verkeer in de lucht bemoeilij ken. Een Amerikaanse luchtmacht-autori teit verklaarde vanochtend: „Onze vliegtuigen bevinden zich in alarmtoe stand en zijn gereed op te stijgen, zo dra dit nodig is. Wij hopen evenwel, dat het met nodig zal zijn ze te ge bruiken." De Europese herstel-hulp geeft ons een kans om gedurende de jaren, waar in zij verleend wordt, de staatsfinan ciën te saneren, aldus min. Lieftinck in zijn radiorede, welke hij Maandagavond hield. Op het ogenblik is mett op alle depar tementen bezig opnieuw zorgvuldig na te gaan, welke taken en diensten, met name die, welke uit de oorlogs- en be vrijdingsperiode stammen, op korte ter mijn kunnen worden ingekrompen of verdwijnen, en welke ambtenaren kun nen afvloeien. Elke vergroting van de productie, die niet voor uitvoer behoeft te worden bestemd, draagt bij tot het overbodig maken van een stuk ambte lijke bemoeienis. In het kader van de sanering der staatsfinanciën acht de regering het on vermijdelijk de conversie van staats schuld af te ronden. Hiervoor komt nog in aanmerking de Nederlandse staats lening 1938, thans nog groot 1.3 milliard, met een looptijd van 38 jaar, die de eer ste 10 jaren 3 rente heeft gedragen en volgens de leningsvoorwaarden van Maart j.l. af 3J£ afwerpt. De stijging der uitgaven, die uit deze renteverhoging voortvloeit, dient te worden vermeden. Bovendien is het wenselijk, dat de af lossingen op deze lening de begroting niet langer belasten. Daarom zal aan de houders van de desbetreffende stukken het aanbod worden gedaan hun obli- gatiën om te zetten in die van een nieu we lening, welke wederom 3 rente zullen dragen, maar een veel kortere looptijd zullen hebben, n.1. 1416 jaar. Voor hen, die hiervan geen gebruik wil len maken, zal een tweede beleggings mogelijkheid worden geopend, door de uitgifte tegelijkertijd van een andere nieuwe lening met een relatief lange looptijd, n.l. 50 jaar, die daarentegen, zonder gevaar voor spoedige conversie, 354 rente beloopt. Het uit te geven bedrag der leningen zal zo worden vastgesteld, dat ook nieuw, vrij geld kan mee doen. Op deze wijze wordt dan tevens een begin ge maakt met de noodzakelijke consolidatie van de hoog opgelopen vlottende schuld, die thans nog in de vorm van schatkist papier uitstaat. Ot> deze kaart zijn de vliegvelden Tempelhof en Gatow aangegeven, via welke momen teel te Berlijn de enige verbinding van de Engelse en Amerikaanse bezettingsautori teiten loopt. De Russen bedienen zich van het vliegveld Johannisthal. Het hoofdge bouw van de Spoorwegen, waarin de Russen het verkeer van hun zone regelen, is bij wijze van tegenmaatregel een dag door de Amerikanen omsingeld. (Van onze Haagse redacteur). Naar wil vernemen is het vleesrailt- goen de laatste tijd „met hangen en wurgen" gehandhaafd. Er doen zich enige moeilijkheden voor bij de voor ziening met Argentijns bevroren vlees, dat Nederland via België contractueel gekocht heeft, ©eze partij, die thans nog wegens gebrek aan koelruimte hier te lande in Genua en andere plaatsen ligt opgeslagen, blijkt namelijk niet te voldoen aan de kwaliteitseisen, welke ten onzent gesteld worden. Dit vlees zal nu niet betrokken w°rden; wat de financiële zijde dezer aankoop betreft, wordt een modus voorbereid. Uit de impasse, door het vervallen dezer aan koop ontstaan, hoopt, men te geraken door vervr°egde levering van een partij, welke in Mei uit Engeland zou komen. Hoewel de vleespositie derhalve tijdelijk zorgelijk is, blijft het- rantsoen bij de komende bonaanwijzing ongewijzigd een verlaging schijnt voor de naaste toe- komst o"k niet te duchten. Myron Taylor, de persoonlijke verte genwoordiger van Truman bij het Va- ticaan, heeft gisteravond drie kwartier met de Paus geconfereerd. Avond audiënties ten Vaticane zijn zeer zeld- Op de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota heeft Larosa (Arg.) verklaard, dat Argentinië „beslist tegenstander is van collectieve actie betreffende interne aangelegenheden van enig land. Kort geleden heeft Argentinië in dit opzicht zeer pijnlijke ervaringen opgedaan." Een Amerikaanse gedelegeerde noemde deze verklaring „zeer ernstig. Waar nemers menen, dat zij een aanval in houdt óp de „inmenging door de v.t>. m interhe Argentijnse aangelegenheden. De verklaring verwekte grote verwon dering, daar het schijnt, dat Argentinië niet slechts zijn inter-Amerikaanse ver plichtingen loochent, doch ook de macht van de V. N.. om tot collectieve actie over te gaan, van de hand wijst. Een woordvoerder van de Mexicaan se delegatie heeft voorgesteld, dat de Europese koloniën in Amerika v°or negen jaar aan de V. S. „uitgeleend" zouden worden. Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige, later wat toenemende wind uit Westelijke tot Zuid-Weste lijke richtingen. Vannacht mindei koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon 6.0219.23, maan 6.5117.03. Eerste radiografisch overgebrachte foto van het vliegtuigongeluk te Berlijn. De pijl wijst naar het wrak van het Russische gevechtsvliegtuig, dat tegen het Britse lijn- toeste'. aan vloog. Op de voorgrond Russische officieren cn soldaten die direct na het ongeval nerveus heen en weer renden en de plaats afzetten voor nieuwsgierigen, zo. dat ook de Engelsen niet konden naderen. Wat nu speciaal Nederland betreft, geeft men van deskundige Nederlandse zijde als zijn meliing te kennen, dat déze conclusie ten opzichte van ons land in het bijzonder gewettigd is. Reeds uit de deviezennota bleek, dat wü op 1 April een minimum aan dol lar-reserves en een zeer bescheiden goudvoorraad bij de Nederlandsche Bank bezaten. Op 1 Jan. 1.1. bleef nog slechts 15. millioen dollar over. Toch zijn wij het eerste kwartaal doorge worsteld met drie hulpmiddelen: bui tenlandse credieten, liquidatie van bui tenlandse effecten en opbrengst van de export. Voor Nederland staat desniettemin vast, dat het Marshall-Plan op het juiste ogenblik, m.a.w. op het nip pertje, van kracht geworden is. Thans weet West-Europa voor een vol jaar, waar het aan toe is; het be hoeft niet meer van dag op dag te leven en voortdurend naar een geld gever om te zien. Deze zekerheid, welke men nu voor een groot deel gekregen (Van onze speciale verslaggever In hoeverre Indië voor de troep het be loofde land ls, zal wel altijd een kwestie van persoonlijke appreciatie blijven; als voorproef nochtans mag het eiland Poeloe Weh, de bekende aanloop haven pahang, een volledig succes he ten. Na te Port Said en Colombo hunke rend over de reling te hebben gekeken, mogen de jongens na vier weken vaart zich hier eindelijk vertreden, zijnde thans op Rijks-Nederlandse grond. Ge zagvoerder en Commanderende Officier leiden de Exodus, de eerste door met hulp van de loods in de schitterende natuurlijke haven van Sabang voor de wal te komen, de laatste regelend een orde lijke ontscheping der troepen., En naast deze Mozes en Aaron van de Volendam, zijn ier de Josué's en Kalebs, de kleine groep manschapppen, fourageurs van de volgende dag, die reeds de avond van aankomst van boord mogen gaan en be laden met de vruchten van dit paradij selijk oord in het late uur terugkeren- Na de zonnige Oceaanvaart kwam Poeloe Weh in zicht met bedekte lucht en regenbuien, want zelfs in de tropen blijft Nederland zichzelf. Maar daarmee hield de overeenkomst met het moeder land ook op. Voor de gretige blikken der jongens doemde Indië op in zijn schoonste gedaante: bergen, dicht be groeid met een tropische vegetatie. Het is niet nodig de roem van de baai van Sabang nog eens te verkondigen; voor al die jonge, Nederlandse ogen, ver trouwd met de verten van het vader land, de zoom van een Brabants denne- bos of de glooiende heuvelingen van het Limburgse, was die ruige, welige wereld, welke men binnenvoer, een openbaring. Zij waren stil, de jongens, aanschouwend de exuberante luister van het land, welks wel en wee voor twee jaar lang met het hunne werd verbonden. En terwijl de Volendam zich elders in de havens steeds aan de boeien distancieerde, meerde zij hier vertrouwelijk aan de steiger, pal onder de hoge kust. Schip en troep waren eindelijk thuis. De schemer viel bij aankomst. Het massaal passagieren van de troep was dus bepaald op de volgende /norgen. Alleen zij, die 's ochtends als fourageur of korveeër werkzaam moesten zijn, mochten nog dezelfde avond van boord. Zij waren de verspieders van het beloofde land, die als in een droom die vreemde, geheimzinnige avonddonkere tropenwereld binnen zwierven. Er was maan en een ijl, transparant licht zweefde tussen de loodsen aan de kade en verderop on der het bladerdek van palmen, warin- gins en tjemara's. Waren de jongens aanvankelijk luid ruchtig, met de schallende zang van bronsgroen eikenhout door de stilte, naarmate zij dieper het land in gingen, zwegen zij in de ban van de vreemde, exotische atmosfeer, die hen omringde. Zeewind ruiste in het lover, de nacht rustte tegen het hoog gerucht der kre kels als aan een dunne, zilveren wand, de roep van de nachtuil klonk nadruk kelijk en nabij. En schier bedwelmend was de geur der Cambodja's, de Inland se grafbloem, die de lome adem van een sluimerende, tóch mysterieus waakzame natuur parfumeerde. Nog wonderlijker was de avondlijke kampong, de winkeltjes der Chinezen vol licht en bedrijf, straatventers met hun waar op de kruispunten. En overal no dende Nederlandse opschriften. Verder en verder zwierven de jongens, omhoog de hellingen der bergen, telkens achter om het zicht op de Volendam, stralend uit alle poorten en met de schijnwer- Ders aan: het lichtende middelpunt van die donkere droomwereld vol zoelte, geuren en stil gerucht. Daarheen kon ook de terugweg niet missen, beladen thans met de vruchten van het land: bananen, oocosnoten, pinda's, ananas. De volgende morgen werd te vijf uur reveille geblazen. En in het eerste licht begon de Exodus. Vijf en dertig minuten lang vloeide een groene stroom langs de statietrap van schip naar steiger; ordelijk formeerden zich hier de afdelingen, die vlot afmar cheerden naar het land. Het was koel op Poeloe Weh als op een wind-door- waaide zomermorgen ergens in de duinen van Texel. Meer dan tweedui zend jongens stroomden uit over het eiland, de kleur van hun uniformen bleek die van het welig gewas, zij harmonieerden zowaar in die vreemde natuur, de jongens uit Haarlem. Meerssen, Renkum, Boxmeer, Sieben- gewald. Dit werd dus hun tweede va derland en hun blik volgde de vlucht der palmen, dronk de kleuren van bloeiende bougainville en spatodea, rood, paars, oranje. Zij proefden de lauwe melk der klappers, het rijpe san der ananassen droop hen van de kin, de wegen van het eiland plavei den zij met de goudgele schil der geu rige radjahbananen. Beladen met de oogst van het be- beloofde land keerden zu terug aan boord. Hutten, ruimen en dormetoires kregen het aanzien van grootbedrijven in tropisch fruit. Al het pril verworven Maleis, de aangeleerde begrippen om trent Oosterse handel, de elementaire kennis van land en volk waren in toe passing gebracht. In ruil voor heca tomben van geurige sappigheid. Tegen de middag maakte een pisang etende Volendam zich los van de steiger. Een spoor van bananenschillen wees haar baan uit de blauwe baai van belofte naar open zee en de uiteindelijke be stemming: Belawan en daarna Batavia. heeft, zou de grondslag kunnen vormen voor het herstel van vertrouwen in de economische en financiële toekomst van West-Europa, Duitsland inbegre pen. Deze wijze, waarop wij het eerste jaar, te weten van 1 April 1948 tot en met einde Maarfr 1949, gebruik zullen maken van de ons verleende hulp, zal beslissend zijn voor de vorm, waarin na 1 April 1949, voor een verdere 4 jaar, de alsdan nog te verkrijgen steun en hulp zal worden gegoten. Bij de verlening van het Marshall-Plan moet men Amerika niet beschouwen als Sin terklaas. Op zeer korte termijn zullen wij niet door deze hulp een dikke ge smeerde boterham krijgen, maar wel is voorkomen, dat de verzorging van ons volk op allerlei gebied minder goed zou worden, dan zij nu is. Wil men een betere verzorging op het gebied van gebruiks- en verbruiks- artikelen doen ontstaan, dan moeten wij zelf aansturen op grotere arbeids productiviteit. Dit betekent geen critiek op de individuële prestaties van de ar beiders, doch alleen, dat de oplossing moet liggen in een betere industriële en agrarische organisatie. De Amerikaanse hulp zal in de eerste plaats moeten gebruikt worden om de economische en financiële huishouding der zestien landen zodanig te ontwik kelen, dat men kan voortbestaan zon der buitengewone hulp uit het buiten land nodig te hebben. De hoofdkerri van het probleem is het streven naar evenwicht. In het Parijse rapport van 22 Sep tember 1947 werd in uitzicht gesteld, dat in 1952 nog niet gehpel het peil van 1938 zou zijn bereikt. Dat is een der uitgangspunten. Op 15 Maart zijn de ministers der 16 landen bijeen ge dweest, waarbij tot het afsluiten van een multilaterale overeenkomst werd be sloten en deze landen zich verplichtten tot productieverhoging, herstel van het monetair evenwicht en ontwikkeling vah het Europese handelsverkeer met inschakeling van Duitsland, benevens het aanvaarden van een internationaal statuut nopens samenwerking. Een vas te vortn kan slechts aan dit verdrag worden gegeven, wanneer de definitie ve Amerikaanse tekst bekend zal zijn Deze week zal de redactie van de tekst der zestien landen, welke met inbegrip van de Duitse bi-zone eigen lijk achttien partners hebben, door de te Parijs sinds Maandag 5 April bij eengekomen Commissie opgesteld zijn. Zeer spoedig daarop zullen de respec tievelijke ministers wederom bijeen komen en zal deze belangrijke inter nationale overeenkomst, die tot de organisatie van Europa en de onder linge uitvoering van het Plan-Marshall moet leiden, in kannen en kruiken zijn. Het ontwerp zal zeggen, dat niet alleen een Europese organisatie ge schapen wordt, om de Amerikaanse hulp op te vangen en doelmatig aan te wenden, doch ook een organisatie van Europa's zelfhulp. Deze organisatie zal niet alleen func- tionneren tijdens de* periode van het Marshall-Plan, doch deze overleven. Zij zri niet alleen incasseren en verdelen wat zij uit Amerika krijgt, doch ook blijvend samenwerken in Europa. (Van een onzer speciale verslaggevers In de bollenstreek heeft men het ruwe weer van de laatste weken niet slecht gevonden, want de wispeltu- rige maand April kan beter nu haar koude, stormachtige zude laten zien dan over een paar weken. Zeven ge meenten hebben in samenwerking grootse feesten voorbereid voor de pe riode van half April tot 1 Mei en zon voorbereiding is min of meer speenla- tief, want de natuur laat zich niet aan een programma van een Vereniging voor Vreemdelingenverkeer binden. Is het te warm, dan staan de velden te vroeg in volle bloei, is het te koud, dan kunnen de bloemen soms weken later hun kleurenpracht pas demonstreren. Het gaat goed! Als het Zaterdag 11 April stralend lenteweer is, dan boffen ze weer eens in Hillegom, Lisse en Sas- senheim, want dan zal door deze ge meenten een bloemencorso trekken, waarvan men zeer hoge verwachtingen heeft. Het muziekcorps van de Holland- Amerikalijn zal de naar schatting twee kilometer lange stoet openen en in de kommen der gemeenten zullen andere corpsen zich laten horen. Het corso is onderverdeeld in drie groepen en voor elke groep zijn flinke geldprijzen be schikbaar gesteld, naast bekers van de drie gemeenten, de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en het Centraal Bloembollencomité. Het is de bedoeling deze gebeurtenis jaarlijks te herhalen en de bezoeker zal er van op aan kunnen iets zeer bijzonders te zien, omdat in de ze streek in deze periode honderddui zenden bloemen voor het grijpen zijn. 1 et gij Een groot aantal grote Nederlandse be drijven zal met prachtige wagens ver schijnen. Om het buitenland te laten zien, dat de streek tussen Haarlem en Leiden waarlijk een bloemenparadijs in het voorjaar is, zullen kleurenfilms ge maakt worden door de onderneming „Erndoeng" en een Amerikaanse maat schappij. De stoet zal om twee uur worden op gesteld aan de Haarlemmerstraat, ten Noorden van Hillegom. Half drie trekt men door naar Lisse en kwart voor vier hoopt men in Sassenheim te zijn. Dan gaat de tocht terug naar Hillegom, waarbij het publiek de bekroonden kan toejuichen. Ongeveer zes uur wordt de stoet ontbonden. In de jury hebben zit ting genomen mevrouw HeiligersWig man, de heren F. Veen, C. Thim, G. van Houweningen en F. de Zoeten, bekende bloemen-experts uit de grote steden. Er is echter meer te doen in de bloemenplaatsen. Op een persconferen tie van de Stichting V.V.V. Zuid,-Hol- land heeft men er ons van verteld. Niet minder dan 7 burgemeesters had den achter de groene tafel in „De Nachtegaal" te Lisse plaats genomen om de roem van hun gemeenten te ver kondigen. Voor de duizenden gasten die men verwacht zullen speciaal dé bloemenmozaïeken, die op verschillende punten „gebouwd" zullen worden, de aandacht trekken. Men heeft daarmee in de loop der jaren prachtige erva ringen opgedaan, zodat er werkelijk iets bijzonders te zien zal zijn. Alle schoolkinderen zullen wedijveren in het leggen van de mooiste mazaïek en de gehele bevolking zal voor een be kroning van de artistiekste gevel- en straatversiering haar beste beentje voorzetten. Wereld-concerns hebber voor dit feest ingeschreven. Wie zer echter, dat de andere bloemenplaatr Noordwijk niet naar de kroon zu' steken?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1