Gloriedag voor R.K. Middenstands vereniging Gemeentelijk credit en debet Leven der politieke gevangenen in de mijnstreek Het duizendste lid ingeschreven KOPEREN JUBILEUM S.F.L-NOORD TaaeLt Vermakelijkheidsbelasting f 150.000.- hoger De duizenden „kompels" vormen een probleem in streek en bedrijf Nederlandse industrie maakt Duitse uitvindingen productief Grieks-T urkse samenwerking Economische rechter Feest van dankbaarheid en vreugde AGENDA NOORDWIJKERHOUT EN ZIJN BEWONERS De geschiedenis van het raadhuis Verantwoordelijke taak voor kampleiding Uitwisseling van rapporten met Amerika en Engeland Einde politiestaking in Egypte DINSDAG 6 APRIL 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Zwarte eieren en gesmok' helde stofzuigers Inbraken Orgelbespeling Burgerlijke Stand J. A. LUYTEN 25 jaar hoofd R.K. Jongens. U.L.O. K.A.B. Kring Centrum Ned. Ka'th. Graf. Bond DISTRIBUTIENIEUWS ZANDVOORT GEZINSZORG Woningbouw BLOEMENDAAL MISWEEK BESOMMINGEN Ei Ml NU VRIJE KEUZE AUTO'S I Chevrolet VAN LENT - HEEMSTEDE VELSEN Di&tribu'tiemeuws Keuring van 'trekhonden Rectificatie IJMUIDEN „Kunstkring" Beurs van Amsterdam Lusteloze markt LAATSTE NIEUWS Alexandrië was een slagveld Belangstelling voor Jaarbeurs op eerste dag Het bestuur van de R. K. Midden stands vereniging stuurt ons het vol gende jubelende bericlft: Heden wapperde van het secreta riaat van de R. K. Middenstands vereniging afd. Haarlem, aan de Zijl weg 69, fier het rood, wit en blauw, omdat Maandag op het feest van Maria Boodschap het duizend ste lid werd ingeschreven. Welk een vreugde en enthousiasme was er gisteravond bij het bestuur en actieve kernleden, toen het dui zendste lid, de heer'Victor van Gooi, een jong zakenman, die de drogisterij overnam van de heer Kuyper aan de Kruisweg, in de registers werd inge schreven. Hiermede is een mijlpaal bereikt, die het bestuur hoopte te bereiken vóór de plechtige viering van haar 40- jarig jubileum op Zondag 11 April. Toen het nieuwe bestuur na de her oprichting in November 1945 de leiding in handen nam waren er 450 leden in geschreven. Het' hoogste aantal dat ooit in de 40 jaren van het bestaan van de afdeling Haarlem van de R. K. Midden- standsvereniging geboekt kon borden, beliep rond de 550 leden. Twee jaar noeste propagandistische arbeid is er voor nodig geweest, om het doel wat heden bereikt is te verwerven. Het zal nu a.s. Zondag een dubbel feest zijn, wanneer de voorzitter, de heer S. J. Warmer, naast de huldiging van de vijf leden, die reeds veertig jaar lid zijn, deze actieve middenstander plechtig kan installeren als duizendste Hd. De ledenwervingsactie, die het be stuur gesteld had onder bijzondere be scherming van de H. Maagd is wel in zeer grote mate door Haar gezegend en het is niet louter toeval, dat het dui zendste lid op Haar grote feestdag ge boekt mocht worden. Dat het enthousiasme van Haarlem, zoals Stuwing schreef: de kampioen van de afdelingen, moge overslaan op alle besturen van de andere afdelingen, zo dat binnen afzienbare tijd ook alle lau- wen en onverschilligen het belang mogen inzien van een hechte principiële Ka tholieke Middenstandsbeweging, die niet enkel en alleen tot doel heeft de econo» „Het zijn een reeks ernstige feiten, die u ten laste zijn gelegd" zeide de Officier, - toen hij zijn requisitoir uitsprak in de zalk tegen de eieren handelaar G. L. uit Oost- zaan. die Maandagmiddag voor de econo mische reehter in het tranen-en-zweet- bankje stond. Allereerst had verd. aldus de dagvaarding 2000 eieren gekocht zonder af gifte van de vereiste zegels en zonder de ze transactie yi zijn boekhouding aan te tekenen. Vervolgens heeft L. 600 eitjes clandestien afgeleverd aan een aantal ban ketbakkers en tenslotte werd hg er nog van beschuldigd een verandering aangebracht te hebben op een officieel formulier. De Officier was van mening, dat ver schillende partijen eieren met zwarte prij zen zijn betaald; hrj eiste een gevangenis straf van een maand met verbeurdverkla ring van het inbeslaggenomene. Nadat de verdediger een geldboete met eventueel een voorwaardelijke straf erbij voor zijn cliënt had gevraagd, veroordeelde de rech ter L. toch tot een vrijheidsstraf, n.I. van 14 dagen met verbeurdverklaring. De Haarlemmer F. v. IJ, die zich ter zitting hypernerveus gedroeg. had zich schuldig gemaakt aan overtredingen van het deviezenbesluit. Zonder de vergunnin gen. die hij daarvoor nodig had, heeft hij. aldus de ten laste legging en verkla ring 2000 stofzuigers in Praag verkocht, en bloembollen, oesters en een tapijt in Bel gië aan de man gebracht. Hij zou zelfs met Canadese vrachtauto's drank naar het land van onze zuiderburen hebben ge smokkeld. De Officier achtte de feiten zeer ern stig en wees op de bedenkelijke levens wijze van verdachte. Hij eiste een hech- tenisstraf voor de tijd van 3 maanden. De verdediger weersprak verscheidene punten van de dossierstukken en het requisitoir, waarna hij aandrong op een voorwaarde lijke straf. Veroordeling: 2 maanden. In Noord zijn hedennacht twee in braken gepleegd. n.I. in de Borskistraat en de Pontianakstraat. Beide keren zijn de dieven aan de achterzijde door een raam of deur naar binnen gekomen. In de Borskistraat zijn ontvreemd: 6 levensmiddelenkaarten, tabakskaarten, versnaperingskaarten.. textielkaarten, gecombineerde kaarten, 2 polshorloges, 2 vulpenhouders en f25; in de Pontia- nakstraat: o.a. f 28. tabakskaarten, ac- tentas en een herenarmbandhorloge. In de Grote Kerk zal de organist George Robert Donderdag 8 April, van 15 tot 16 uur, het orgel bespelen. Hef programma vermeldt: Voluntary a. 'kl. t„ Dr. W. Boyce; Concert d. kl. t., G. F. Handel; Prelude Dr. B. Rogers; Air, S. Wesley; „Glorificamus", J. Redford; Ricercare over een Psalm-melodie, A. de Braai; Prière, Ch. V. Alkan; Choral I. C. Franck. GEBOREN: W. FroelingNieuwen- huis, z; C. M. HellingmanJonker, z; M. C. OomsVissers, z; H. M. van WijkBurggraaf, z; C. Hoekstra Laagland, z; W. J. StrengersBoeser, z; P. J. VermeerJanssen, z; J. P. Kui persGroenendaal, z; A. M. Nieuwen- huizenPrick, d: C. J. Derksvan der Stelt, d; M. M. van DijkGroenhuijzen, d; A. G van LeersumWillems, d. GEBOREN: P. E. HaarboschBroek- hagen, z; C. M. J. Strengers—van Wes- tenbrugge, z; A. J. M. Akermande Vries, z; Tb.. G. SlootwegZeepvat, z; C. A. EzengaMuller, z; A. Smit— Halff, z: A. M. WillemseRood. z; G. J. van RijnRozenhart. z; K. Vink—de Bock, z; G. IJ. van der VeenStam, z; P. JutjensBleekman. d; C. Olivier Mooij, d; G. MaasKramer, d. ONDERTROUWD: H. G. Vollenwei- ctoren P. E. Les. ONDERTROUWD: H. P. Zimmer man en O. C. W. Pressler; W. N. Möhringer en E. S. M. Bohle. GEHUWD: A. J. van der Putten en* M. Heijboer; C. B. van der Vossen en M. Hangjas: J. W. de Vos en M. van der Schild; J. W. Gilhuijs en H. G. von Magius; A. F. S. Meier en M. Engjje- rink; P. F. van der Veen en C. J. van der Veen. OVERLEDEN: S. J. Nederstigt, 4 m. Kamperlaan; C. van der Schaar, 88 f, Koudenhom; H. de Jong. 56 j., Craye- nesterlaan; L. G. P. Rijnders, 7 m. Kamperlaan. OVERLEDEN: H. A. Keizer—Verwei), 82 j; H. B. Pothoff. 86 j; P. R. J. Ver gers, 69 j; J. M. Blommaert, 53 j; J. W. Sn»olenaars, 10 m. mische belangen te behartigen, maar veel meer een bolwerk wil opwerpen te gen communistische invloeden en mo dem heidendom. Enthousiaste telegrammen zijn ver zonden ^an Z. H. Exc. Mgr. JjP. Hul- bers, Bisschop van Haarlem, aan het Hoofdbestuur van de N.R.K.M. en aan het Dioc. Hoofdbestuur van de R. K. Middenstandsvereniging. Hoewel 1 Maart j.l. de eigenlijke dag was, zal de heer J. A. Luyten. Donder dag 8 April zijn 25-jarig jubileum als hoofd van de R.K. U.L.O.-school voor Jongens aan de Gedempte Oude Gracht feestelijk gedenken. Om 9 uur des mor gens wordt in de St. Josephskerk aan de Jansstraat een H. Mis opgedragen, waar na de jubilaris in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempe liersstraat zal worden gehuldigd. Van 11.3012.30 uur is er gelegenheid de heer Luyten te feliciteren. Kring Centrum van de K.A.B. houdt Vrijdag 9 April in het gebouw St. Bavo des avonds acht uur een gezinsavond, waar als spreker zal optreden dr. Jos de Boer uit Den Haag. Deze zal spreken over „Naar de bronnen van het geluk". Het muzikale gedeelte van deze avond wordt verzorgd door het R.K. gemengd koor ..St. Caecilia" onder leiding van de heer J. Nibberlng. Tevens zal er op die avond verkiezing zijn van een tweede voorzitter wegens bedanken van de heer J. Itombouts. Ook de dames van de leden hebben op deze buitengewone bijeen komst toegang. De afd. Haarlem van de Ned. Kath. Graf. Bond houdt op Donderdag 8 April a.s. des avonds acht uur in het gebouw St. Bavo haar jaarvergadering. D,e agenda bevat o.m. bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren C. van Wegen en W. Biere. Zij zijn herkiesbaar. Vergeeld van generaal-majoor Kruisheeft de Ziuitserse kolonel Schafroth een bezoek gebracht aan de Ripperda-kazerne. De kolonel inspecteerde eerst de wacht, ivaarna verschillende onderdelen van de K.-troepen demonstraties uitvoerden, waarvoor de hoge gast grote interesse toonde. Het Haarlem's Trio zal Donderdag 8 April, des avonds 8.15 uur, in het ge bouw van de Ned. Protestanten Bond, Postlaan, Heemstede, een uitvoering geven, waarop werken van Lekeu, Hans Bunge en Jos Jongen ten gehore zullen worden gebracht. In Maart werden aan de Prinsenhof bibliotheek uitgeleend 12.461 werken, aan het filiaal 4581 werken, tezamen 17.042 werken, waarvan 654 van de Muziekbibliotheek. Op de laatste dag van de bloementen toonstelling in het R.A.I.-gebouw bracht de Amerikaanse operazanger Eugene Coniey, in gezelschap van een vertegen woordiger van de B.B.C. uit Londen, de Engelsman Kenneth Adam, een bezoek aan „AmstelfloraDe komst dezer bui tenlandse gasten bleef niet onopgemerkt, temeer daar Eugene Conley des morgens van 1112 uur voor de radio in Hilver sum had gezongen. WOENSDAG 7 APRIL Heemstede (Binnenweg 160) rest L, 8.30—12.15 en 2—4 u. Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) La t.m. Lez, 8.30— 12.15 u. en 2—4.45 u. Bloemendaal (Hartenlustschool) V t.m. 2c 9—12.30. en 2—4 u. De jongens van het Sint Franciscus- Liefdewerk in Haarlem-Noord viecden Zondag een schitterend fèest. Hun feest, zoals zij dat zeiden. En daar was alle reden toe, want die dag bestond he1 Liefdewerk 12% jaar. En wanneer men mag constateren, dat met de groei der jaren ook het werk zelf tot grote bloei is gekomen, dan is dat een reden te meer om een dergelijk jubileum met dankbaarheid te vieren. Met voldoening kan men de woorden van pastoor Van Eden aanhalen, gesproken op de dag, dat het Franciscushuis werd ingewijd: „Er staat een serre in de tuin van mijn pastorie. Daar tiert heel wat doornig goedje, maar ik verwacht er nu toch heel wat bloemen van te zien". Dank zij de „kwekerij'» van het S.FX. hebben de afgelopen jaren in de parochies van Haarlem-Noord veel mooie bloemen voortgebracht. Door een brede haag van jongens kwam deken J'. J. A. Kuilman het ge bouw aan de Eemstraat binnen. Heel gemoedelijk ging dit er aan toe, en een van de jongens merkte op: de Deken is hoger dan»de Paus Rijkelijk was de kapel versierd met palmen, witte seringen en vele andere bloemen, maar de schoonste versiering was ongetwijfeld de banken, volgepropt met 115 jongens. De Deken droeg een plechtige Hoog mis op, waarbij ook tegenwoordig waren pater Smits, onder wiens leiding het S.F.L. in Noord begonnen werd. en de ouders van de jongens. Met een kort woord sprak hij de jon gens toe, waarin hij o. m. zeide: „Dit jubileum is niet alleen een stilstaan, I BIOSCOPEN: Rembrandt: De beste jaren van ons le ven volw.2.30 en 7.30 u.: Cinema-Palace: Onder liypnose (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.) 2.30 en 7.30 u.; City-theater; Obsessie (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne-theater: Mexico Rose (a. 1.), 2.30. 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. DAG EN NACHT Maandagavond hield „Onderling Hulp betoon" in „Zomerlust" een vergadering, waarop de voorzitter, de heer Hollenberg, de lotgevallen van de vereniging, dié door de inwerkingtreding van het zieken- fondsenbesluit zich een deel van haar taak (uitkering bij ziekte) zag ontvallen, memoreerde. Thans wordt een andere taak ter hand genomen, n.I. gezinszorg, waaraan in Zandvoort zo'n behoefte bestaat. De gemeente Zandvoort ver leende subsidie, evenals het rijk. Uit de fondsen van Ned. Volksherstel fö een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld voor de inrichting van het centrale bu reau en de huisvesting der verzorgsters. De vereniging heeft vier gediplomeerde verzorgsters In dienst genomen, die te zamen met een leidster op 3 Mei met de gezinszorg zullen beginnen. De hulp wordt verleend ingeval van ziekte van de huls vrouw; de duur is onbeperkt. Voor de hulp is een bijdrage Verschul digd in verhouding tot het gezinsinko men en het aantal kinderen. De heer Siegers waardeerde het vele goede werk van „Onderling Hulpbetoon", dóch be treurde het, dat geen Katholieke verzorg ster is benoemd. De voorzitter zegt, dat het bestuur aan de wensen van de Ka tholieken aandacht heeft geschonken, doéh dat zich geen enkele Katholieke sol licitatie heeft gemeld. Nadat nog enige vragen werden beantwoord, werd de af deling „Gezinszorg" opgericht. De bouw van ,de 61 woningen aan de Potgieterstraat voor rekening van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" is nu zó ver gevorderd, dat de eerste kopspanten konden worden ge steld en de vlag kon worden gehesen. Men hoopt in de nazomer de eerste hui zen gereed te hebben. Verschenen is een nota van wijziging in de ontwerpbegroting van de gemeen te Haarlem 1948. De minister van Bin nenlandse Zaken heeft een regelnig ge maakt voor het verstrekken van een bij drage in de rekeningstekorten over 1945. Het gevolg hiervan is, dat het tekort over dit jaar met f 808.945kan wor den verlaagd. Het financiële beeld der gemeente ziet' er nu als volgt uit: restant reke ningtekorten van 1936 tot en met 1945 op 1 Januari 1947 f 7.823.760,48. Hiervan werd in 1947 afgeschreven f 266.511,45, en worden bijgeteld de tekorten over 1946 en 1947, respectievelijk f 2.106.000 en 2.400.000, zodat het geraamd saldo op 1 Januari 1948 ruim twaalf millioen gulden bedraagt. Bij het opstellen van de begroting 1948 was men van de ver onderstelling uitgegaan, dat aflossing en rente van werkfonds-voorschotten, ge zien de financiële toestand van de ge meente, niet verschuldigd zouden zijn. De minister heeft thans echter vastge steld, dat dit voor 1948 zeker niet meer geldt op grond van het herstel van de financiële zelfstandigheid der gemeen te. Een bedrag van f 750.is alsnog uit getrokken voor het aanschaffen van reddingshaken, die aan meer dan dertig bruggen bevestigd zullen worden. Bin nenkort is een voorstel te verwachten tot toekenning van vergoeding van reis-, pension- en verhuiskosten aan het daar voor in aanmerking komende onderwij zend personeel, zowel aan lagere als middelbare scholen. Onssteeds in de behoefte aan personeel te kunnen voor zien, is een dergelijke regeling noodza kelijk. De leerlingen der vijfde klassen van de gemeentelijke lagëre scholen zullen in klasseverband aan het zwemonder- richt deelnemen, waarvoor f 4000.no dig is. Binnenkort is een voorstel te ver wachten, om het subsidie aan de ver eniging voor school- en werktuinen te verhogen van f 4200 tot f 6000, zulks in verband met de voorgenomen reorgani satie van deze vereniging. De normen voor ondersteuning aan behoeftigen zullen worden verhoogd. De kosten van deze maatregel worden op f 200.000.per jaar geraamd en voor dit jaar op f 130.000 voor invalide arm lastigen en f 20.000.voor valide arm lastigen. In verband met de verhoging van de vermakelijkheidsbelasting wordt een hogere opbrengst van f 150.000.ver wacht. Ten behoeve van het sanatorium „Eijkengaerde" is nog een bedrag van f 1100.— nodig. Het perceel Grote Markt 29 zal ver bouwd worden. De huurder zal daarin voor f 2500.bijdragen. Het verbouwen kost f 8000. maar het is vooral een beginpunt van een nieuwe periode. Nu, onder deze H. Mis, moet weer een sterk voornemen gemaakt worden, nog beter je best te doen dan voorheen." Na deze kerkelijke feestviering begon de aaaval op de stapels vruchten broodjes, die voor het ontbijt gereed stonden. De directeur dankte echter eerst de Deken voor zijn bereidheid de feestdag tussen de jongens te willen vieren, doch lang kreeg hij geen ge legenheid tot spreken, want de broodjes hadden de grootste belangstelling Ook pastoor Van Eden nam aan het ontbijt deel. Een van de oudere jongens bood namens de anderen de directeur een luidspreker atm. Niet om de jon gens toe te spreken (hoewel dat ook niet overbodig zou zijn), maar om deze aan te sluiten bij de radio, die in het gebouw staat. Om half vier des middags celebreerde pater Smits een plechtig Lof, geassis teerd door pater Laurant, die 7 jaar directeur was, en pater Versteeg, direc teur van het S.F.L.-Centrum. En ten slotte was daar de grote feest avond, waarop de jongens konden ge nieten van enige mooie films en waar op aan vrolijkheid geen gebrek was. Hedenavond (Dinsdag) begint in de parochie van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal de eerste eigenlijke oefe ning van de Misweek. Elke avond zullen twee oefeningen worden gegeven; een om 7 en een om 8 30 uur, die naar keuze bezocht kun nen worden. In dê laatste zijn alle plaatsen in de kerk vrij. 's Morgens zullen de paters onder H.H. Missen uit leg geven om 7, 7.45 (voor de kinde ren) en 9 uur. Tijdens een persconferentie op het raadhuis te Noordwijkerhout heeft de burgemeester de volgende bijzonderheden verteld: Noordwijkerhout, dat wat be treft bevolking in de laatste jaren zeer sne'l is gegroeid (in 1904 bedroeg het aantal inwoners 2351, in 1930 6143 en thans bedraagt het 8672), is practisch geheel afhankelijk van het bloembollen- bedrijf, hoewel momenteel nieuwe bron nen van inkomsten worden gezocht o.a. in het vreemdelingenverkeer. De bevolking van de gemeente bestaat hoofdzakelijk uit arbeiders en kleine kwekers, waarbij ook vele arbeiders, die werken 'in bedrijven in andere gemeen ten als Lisse, Hillegom, Sassenheim en Noordwijk. Daar er door de grote bevol kingsaanwas en de oorlogsomstandighe den natuurlijk een nijpend woninggebrek is ontstaan, heeft de plaatselijke woning bouwvereniging zich, om het euvel zo spoedig mogelijk te verhelpen, tot taak gesteld snel de helpende hand te bieden. De 30 in aanbouw zijnde arbeiderswonin gen zullen deze zomer gereed komen, terwijl dit jaar nog wordt begonne aan de bouw van een hofje voor ouden van dagen. De gemeente gaat zelf voor 7 middenstandswoningen zorgen. De burgemeester vertelde ook iets van de zetel van de gemeenteraad. De raad van Noordwijkerhout, vergaderde vóór 1904 in de bovenzaal van café „Het Rechthuis", waar toen ook de secretarie was gevestigd. Dit café, dat thans nog in het dorp staat naast het Witte Kerkje, is zeer vervallen en doet nog dienst als uitreikpost van de distributie onder de valse naam „Raadhuis." Onder burgemeester jhr. Dommers van Poldersveld bouwde architect A. Cui- pers in het begin van deze eeuw een nieuw raadhuis op de hoek Langevelder- wegHerenweg, dat in 1904 werd betrok ken. Momenteel zetelt aldaar de Twent- sche Bank. In het jaar 1919 voelde men in het gebouw aan de Langevelderweg reeds behoefte naar uitbreiding en na lang beraadslagen besloot men maa- weer een nieuw raadhuis te laten verrijzen, met welks bouw onder het bestuur van de huidige burgemeester, de heer Van Iersel, in 1929 werd begonnen. Iedereen ziet onmiddellijk dat dit gebouw, waar voor de architecten Kropholleren Ir. A. Sibers de ontwerpen maakten, het raadhuis is en niet een gewone kantoor bergplaats. De meubilering van de raad zaal en de burgemeesterskamer is ook verzorgd door bovengenoemde architec ten. De ontwerpen van de symbolen, die men vindt op de tegels in de raadzaal, zijn van de hand van de heer Kropholler. De hall wordt opgeluisterd door een wandschildering van Dirk Nijland, voor stellende de ontwikkeling van duinstreek tot bollenstreek. IJMUIDEN, 6 April. Loggers: Schev. 7 f5095; IJm. 201 f3110; Deense kotter IJm. 369 f 1080; kustvissers: IJm. 213 f470; IJm. 249 f285; IJm. 202 f33; IJm. 318 f205; Uk. 114 f205; Uk. 47 f95; Uk. 15 f145; Vd. 9 f490; Kw. 72 f590. Aan voer: 20 kisten tarbot en tong; 175 kis ten schol; 45 kisten bot; 20 kisten wij ting; 15 kisten verse haring; 40 kisten schar; 25 kisten kabeljauw; 25 kisten poontjes en 30 diversen. (Van onze Limburgse redacteur) Het is al meer dan een jaar geleden, dat plots door de mijnstreek, het Geul dal en door Maastricht de dolste ge ruchten circuleerden: Muiterij onder de politieke delin quenten te Valkenburg! Ze willen 't Ignatius-college in de lucht laten vliegen! Concentratie van pantserauto's en overvalwagens. Het geval was ernstig genoeg. De te Valkenburg gedetineerden waren, door enkele intellectuelen daaronder opge ruid, in staking gegaan. Er ontstond voor de overheid een prestige-kwestie. „Gezagshandhaving vóór kolenproduc- tie" werd het parool. Een snelle doch zeer sterke mobilisatie van allerlei po litiemachten liquideerde het hele kssmp in een minimutn van tijd en verspreidde de insurgenten in andere kampen door heel het land. Wat er gebeurd was, had "intussen de ogen geopend, zowel1 voor het feit, dat er werkelijk gefundeerde grieven wa ren, als voor een andere zekerheid, dat de leiding daar gefaald had, te slap was geweest. Ook diende men reke ning te houden met de noodzakelijke opvoering der kolenproductie. Èen duizendtal mijnwerkers kerels die uit een zonderling eergevoel werken als paarden kon men niet, zonder groot nadeel voor de algemene brand stofvoorziening, uit de bedrijven hou den. Geleidelijk kwamen ze dus terug. Reorganisaties werden doorgevoerd, klachten onderzocht, aanmatigingen teruggewezen, dus gestreefd naar ge zonde verhoudingen. En nu was dan het ogenblik gekomen, dat het di rectoraat-generaal voor Bijzondere Rechtspleging met het bereikte, voor wat betreft ons Zuiden, voor de openbaarheid wilde treden, reden waarom er een pers-excursie was ge organiseerd. Van de ruim 2100 gevangenen in de Zuid-Limburgse kampen werken er 1609 ondergronds in de mijnen. Dat zijn de „kompels achter prikkeldraad", waarover We het hier hebben. Nog een duizendtal bevinden zich in de twee rijkswerkinrichtingen, meest zwaardere gevallen. Tot het D.G.B.R. behoren de lichtere; honderden zijn er reeds afgezwaaid, waaronder duizend uit de mijnen, doch daarvan bleven er wel achthonderd „de koel" getrouw. We herinneren er aan, dat de arbeid in de mijnen, die zeer veel voordelen biedt, vrijwillig werd aanvaard. Het aantal van deze delvers die zichzelf van de „vrije mijnwerkers" on derscheiden neemt geregeld af en binnen enkele jaren zullen de kampen, tenzij ze gehandhaafd moeten blijven wegens gebrek aan woonruimte, wel tot het verleden behoren. Deze duizenden „kompels'' be naming voor mijnwerkers in ons ko- lenrevier v°nnen intussen een probleem in streek en bedrijf. Het te een massa samengesteld uit de mees* heterogene elementen; hiertussen ko men voor: dokters, advocaten, burge meesters, accountants, apothekers intellectuelen dus alsook een me nigte mislukkelingen en pechvogels; veel eerlijke, geëxalteerde idealisten, alsook conjnnctuurridders, die op het verkeerde paard hadden gewed. Sa menlevende in een minder aantrek kelijke gemeenschap; zware, vuile en gevaarlijke arbeid verrichtend in „des aardrjjks ingewand", ontstond er iets als een collectieve psychologie, die het hogere nivelleert. Afgezonderd van de buitenwereld zijn ze die gaan idealiseren; het lange wach ten op vrijlating maakt ze voorts over gevoelig. Bij sommigen blijft de valse ideologie van het nationaal-socialLsme nog doorwerken. Honderden keerden te rug tot het Geloof der Kerk. Van de hier gedetineerden is ongeveer een. derde katholiek, omstreeks acht procent zijn Limburgers, doch van deze man nen practiseert maar hoogstens een derde. De leiding van deze eigenaardige werkgemeenschap heeft er voor te wa ken, dat deze geestelijk gezond blijft, dat ze een helder inzicht behoudt in haar schuld tegenover het Nederlandse volk, en dat de mannen straks in goede gesteldheid door de maatschappij opge nomen kunnen worden. Middelen om deze doelen te bereiken zijn geestelijke verzorging, godsdienstige herleving dus, sociale zorg en arbeid. Poogde men aanvankelijk iets met eigen risico, dus als werkgever, tegen woordig verschaffen de kampen alleen maar werkkrachten. Die voor de mijnen zijn, om de kolenproductie te bevorde ren, wel zcei' bevoorrecht, zozeer dat er ia de kampen iets is ontstaan als klas sen-tegenstelling. Mijnwerkers mogen immers na en kele maanden arbeid heel hun loon, behoudens aftrek voor logies en kost, aan hun gezin doen toekomen. Met de andere gedetineerden is dit niet het geval; die kunnen maar een bescheiden percentage voor eigen be hoeften en die van hun gezinnen be zigen. Hieromtrent en over een menigte an dere dingen ontstaan echte en vermeen de grieven in de kampen. De leiding, in haar verschillende instanties, bleek zeer bezorgd voor het geestelijk en lichamelijk welzijn der rpannen. „Er is hier niets te verbergen," wérd ons ver zekerd. Daarom werd dezer dagen ook de pers-excursies georganiseerd. „De mensen mogen zich vrij uiten," was een andere opmerking, „zonder gevaar voor represailles." Er was zelfs in het kamp te Bruns- sum een contact-avond georganiseerd, want de delinquenten wilden niet al leen eens praten met de mannen van de krant, doch ook.... ze eens aan de tand voelen, vanwege berichtgevingen omtrent politieke gevangenen. Dit steekspel, een merkwaardig experi ment, een phenomeen van opperste democratie, woonden we bij. Iets nieuws voor de bollenstreek! Zo wordt ons een mededeling gedaan van de Harddraverij Vereniging Bennebroek en Omstreken. Dat nieuws is dan een grote boksdemonstratie-wed- strijd in een plaatselijk café. Nu is bok sen voor de bollenstreek niets bijzon ders, b v. als er gedemonstreerd moet worden vóór of tegen de sanering, men bokst vol moed en lef tegen ministers als het over prijzen en uitvoer gaat en men bokst eveneens heel loffelijk te gen bollenziekten, die het produet be lagen. Ja, dagelijks worden daarvan demonstraties gegeven. Het nieuws lijkt mij dan ook eerder te schuilen in het feit. dat een harddraverij-vereniging zich met boksen bezig houdt. Waarom niet, zullen de bestuursleden vragen. Een voetbalclub cricket in de zomer en de hengelaar komt een borrel toe. Zo als onze harddraversvereniging op een feestavond pen goochelaar kan doen optreden, zo kan zij met evenveel vreugde dertien bokswedstrijden laten spelen. Hoe boksen ze het voor elkaar in een café-zaal? Dan heeft U nooit zo'n wedstrijd gezien. Alles speelt zich af op een paar vierkante meter. Nee, hard draverijen kunnen bij slecht weer niet gehouden worden in het café te Ben nebroek, maar boksronden wel. Zwoe gen die boksers niet als paarden? En zijn de beroemde boksers niet voor het wagentje gespannen van de harddrave rij-vereniging? Welnu dan! Laat ons boksen! Nu één keuze TELEFOON 28810 De bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis zuilen er goed aan doen de datum, die achter op hun thans geldige levensmiddelenkaart is gestem peld. na te zien. Deze week eindigt n.I. de uitreiking van nieuwe levensmidde lenkaarten. Na-uitreiking zal alleen ge schieden aan personenen die kunnen aantonen, niet eerder in de gelegen heid te zijn geweest hun bonnen af te halen. Woensdag 21 April zal een keuring gehouden worden van trekhonden en hun wagens. Gegadigden dienen hier voor om 2 uur aanwezig te zijn op het terrein nabij het hoofdbureau van Po litie aan het Tiberiusplein. In ons blad van Vrijdagavond is in het verslag over het huisvestingspro bleem in Velsen een onjuistheid geslo pen. De inlichtingen werden n.I. niet verstrekt door de wethouder van Openbare Werken, zoals abusievelijk werd vermeld, maar door de wethou der van Sociale Zaken. De R.K. Toneelvereniging „Kunst kring" gaat Donderdagavond in het Thalia-theater het seizoen besluiten met een vrolijk spel van Lex Karse- meyer. De avond wordt beheerst door de vraag: „Wie kust de mummie?" Dit amusante stuk zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Er is nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar, waarvoor men zich kan vervoegen bij de heer Gorter, Wijk aan Zeeërweg 188. (Van onze speciale verslaggever) Kerstboomsterretjes en de fabri cage van potloden, electr. speel goedtreintjes, kunstledematen, ge hoorapparaten, kunstharsen, opti sche artikelen, radargeheimen en als allernieuwste rapporten over atoomenergie, dat zijn zo de resul taten, behaald door de afd. Tech nisch Onderzoek van het ministerie van Economische Zaken te Amster dam. Deze afdeling is het vroeger gelijk namig onderdeel van de Militaire Mis sie, die door Nederland bij de geallieer den in Duitsland was gevestigd en die ten doel had mede te onderzoeken alle technische snufjes, welke de geallieer den in de Duitse industrie vonden. De geallieerden hebben dit onderzoek nu naar hun eigen landen overgebracht en daarom heeft de Nederlandse afdeling een bureau te Londen en een verbin- dingspost te Washington gevestigd, ter wijl dergelijke verbindmgsposten te Ottawa en Parijs iri oprichting zijn. Niet alleen worden de technische vond sten uitgewisseld, opgedaan in de Duit se fabrieken, maar ook die, welke in Amerika en Engeland tijdens de oorlog zelve ontstaan zijn en nog ontstaan! En c'aar Nederland een achterstand heeft in te halen van vijf oorlogsjaren, is dat nog al wat! In het Centraal kantoor van de afdeling, Middenweg 96, Am sterdam, komen nu maandelijks gemid deld 600 rapporten binnen, dat is zo'n zeven- a achtduizend per jaar. De bi bliotheek beschikt dan ook al over 12.000 rapporten en 4000 microfilms. Alles is ter beschikking van de Neder landse industrie, die er een zeer ruim gebruik van maakt. Het vorig jaar wa ren 350 ingenieurs van de voornaamste Nederlandse fabrieken in de gelegen heid in Duitse fabrieken rond te neu zen. Nu kan dat niet meer. omdat de Duitse fabrieken weer zelfstandig zijn geworden. Deze 350 ingenieurs hebben hun ogen goed de kost gegeven en het resultaat is verbluffend geweest. Het technische onderzoek van jaren kon uitgespaard worden door wat men in enkele dagen te weten kwam in de geallieerde zones. Noemen wij b.v. de olie-industrie, die op het gebied van kunstharsen heel wat nieuwe dingen thans produceert. Dan de chemische, electrotechnisehe en vlieg tuigindustrieën (Fokker en het Natio naal Luchtvaartlaboratorium!). Er kon een fabriek van kunstledematen in Drie bergen worden geopend, een fabriek van electr. treintjes in Amsterdam en een nationale fotografie-industrie in Baarn. Binnenkort worden in Nederland ook de nieuwste gehoorapparaten ge maakt en er is een grote kans, dat er ook een horlogefabriek zal' verrijzen. Al lerlei Duitse vondsten op het gebied van vuurwerk vinden nu in Nederland toe passing. Er is een potloódindustrie te Zaandam ontstaan. In Den Haag nam men met veel succes proeven met een nieuw middel voor het waterdichtmaken Opening beden 98%-li 18014 162% 223 321 283% 347% 338 (4 197% 191 262 537.- (Niet-officiële koersen). Dinsdag 6 April 1948 Vorig slot 3-314 Nederland 1947 98%-% Ned. Handel Mij. eert 165% A.K.U. 180% Van Berkel's Patent 132* Calvé-Delft eert. 203 Van Gelder nwe. aan< 163 Kon. Hoogovens eert. 227 Unilever cert. 318% Ned. Kabel nw. aand. 311 Philips 285% Kon. Petroleum 348% Idem (nieuwste) 337% „Amsterdam" Rubber 195% Holl. Amerika Lijn 224 Kon. N. Stoomb. Mij. 192 Scheepvaart Unie 191% H.V.A. 26214 Deli Mi), eert. 221% Claims Philips Amsterdam. 5 April 1948. De beurs bleef ook vandaag volharden in een volkomen lusteloze stemming, die de markt reeds enige tijd kenmerkt. De affaire in de meeste afdelingen was wederom van zeer beperkte omvang. In claims Philips ging eveneens betrekkelijk weinig om op prijzen van 550 a 558. hetgeen opnieuw enkele guldens lager was. Het aanbod was weliswaar met groot, doch kopers hielden zich min of meer afzijdig in de verwachting, dat de laatste dagen, dat hierin gehandeld wordt, het aanbod eerder zal toenemen. De aandelen waren eveneens wat zwak- kcr. Voor het eerst werden vandaag de stockdividenden Wijers verhandeld, waarin nog al vrij veel aanbod ter markt kwam. Nadat aanvankelijk een taxatieprijs werd opgegeven van f 200. werd ten slotte op 188 afgedaan. Voor de meeste overige fondsen kwamen la gere noteringen tot stand. van huizen; radio en radar kwamen sterk vooruit'en als allernieuwste zijn thans de eerste 50 rapporten over atoom energie uit Amerika ontvangen. Daar zal nog veel meer vandaan komen. De Amerikanen hebben nog 75.000 meter (2% millioen pagina's) microfilms, uit Duitsland afkomstig, welke ze wegens gebrek aan personeel niet konden onder zoeken. Engeland en Nederland zullen nu het derde gedeelte hiervan voor hun rekening nemen en reeds zijn honderden meters in Amsterdam aangekomen. Na tuurlijk zal men de hulp van de in dustrie nodig hebben om deze 25.000 me ter microfilms te onderzoeken. De vond sten zullen met Engeland en Amerika worden uitgewisseld. Er is echter nog veel meer te verwachten: Duitse geleer den schrijven thans 84 boeken over de technische vooruitgang in hun land tij dens de oorlog en verder nog 180 stan- v daardwerken over de Duitse luchtvaart. Van dit alles moet op 't centraal bureau in Amsterdam worden nagegaan in hoe verre het van waarde voor de Neder landse irrcKiotrie kftn njn. Men heeft daarbij gevangenen ingeschakeld. Ook de Nederlandse industrie geeft haar vondsten aan Amerika en Enge land af. Maar daar die uiteraard nog gering zijn is de uitwisseling wel wat zéér eenzijdig! In Alexandrië hebben dc stakende politiemannen vanmorgen plotseling be kend gemaakt, dat zij hun werk on middellijk hervatten. De stad was intussen een waar slag veld geworden. Hevig geweer- en mi- trailleurvuur klonk in de straten. Van de daken werd geschoten op de solda ten. Van militaire zijde werden automa tische wapens op open ramen, balkons en daken gericht. In totaal werden er 17 burgers en 7 politie-agenten gedood. In een te Athene uitgegeven commu niqué wordt gezegd, dat de Turkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sadak, en zijn Griekse ambtgenoot Tsaldaris tijdens hun besprekingen overeenstem ming hebben bereikt, die een „werke lijke basis voor solidariteit in de toe komst" vormt. De buitenlandse poli tiek van beide regeringen aal bestaan uit: onwankelbare toewijding aan da V. n., het veilig stellen van beider grond gebied en het herstel van beide volken binnen het kader van vrijheid en de mocratie. Men zal tevens groot belang hechten aan de economische betrek kingen. 3000 ton militaire uitrusting, ka nonnen, tanks, radarinstallaties etc. zijn Maandag in Jstanboel gelost uit een Amerikaans vrachtschip. In de afgelopen 10 dagen hebben vijf Ame rikaanse vrachtschepen ongeveer 10.000 ton oorlogsmateriaal voor het Turkse leger, in het kader van het Amerikaanse hulpprogram voor Tur kije, aangevoerd. Het Griekse regeringslege: heeft 420 guerilleros gedood gedurende de 'op Zondagmorgen beëindigde strijd om de berg Kroessia. Voor de 50ste Kon. Ned. Jaarbeurs bleek terstond na de' opening flinke belang stelling te bestaan. Om 11 uur was de eerste officiële plechtigheid gearran geerd, waarbij de voorzitter van de raad van beheer, de heer F. G. Fentener van Vlissingen. een toespraak hield. Onder de vele aanwezigen bevonden zich de ministers van Economische Zaken. Buitenlandse Zaken, Wederopbouw en Volkshuisvesting. Aan een viertal leden van het Jaar- beurspersoneel zijn de volgende onder scheidingen verleend: J. C. Ruys, afde lingschef, ridder in de orde van Qranje- Nassau; njej. E. M. Jansen, archivaresse, mej. J. Wudde, chef-typiste en J. Koot, schilder van de technische dienst, de eremedaille in zilver verbonden aan de orode van Oranje-Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2