ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS Binnenscheepvaartverkeer door de Russische zone hervat Politiemacht van Alexandrië in staking gegaan SEN n A I MENSEN BERLIJN, EEN KRACHTMETING VAN POLITIEKE, NIET VAN MILITAIRE AARD AAIEN VAN NELLE Ti Zaligverklaring broeder Bénilde Toenadering in kwestie Oostenrijk Reeds twintig doden en honderd gewonden Nieuw plan voor beheer van Palestina Vijftigste Jaarbeurs geopend Bloemenfeesten.in Bollenstreek De lont ligt aan het kruitvat, maar is nog niet ontstoken Tegen Krupp c.s. geen voldoende bewijzen Russisch-Finse onderhandelingen geëindigd Goederenvervoer per spoor weer normaal Plunderaars sluiten zich bij hen aan; straatgevechten met het leger t Belangrijke kansen in de toekomst Sanches krijgt amnestie Dr. Beel woont plechtigheden bij Kapteyn ter dood veroordeeld DINSDAG 6 APRIL 1948 PAGINA 2 BUITENLANDS OVERZICHT Wederzijdse belangrijke concessies en door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd) (Vervolg van pag. V Het Russische heengaan uit de Ge allieerde Bestuursraad en de Kom- mandantura te Berlijn en het optreden tegen de Westelijke verbin dingslijnen hebben een situatie gescha pen. die aan ernst en gevaar niet Onderdoet voor die, welke in 1946 in Iran bestond, of die, welke volgde op de agressie van Mongolië tegen China in 1947. Nu houdt men evenals toen zijn hart vast voor wat er komen gaat, en West-Europa is thans nog meer dan in dertijd bezorgd- omdat de dseiging zo angstig nabij schijnt. Men doet goed. zich in dit verband te binnen te brengen, wat generaal Lucius Clay, de Amerikaanse bevelhebber, enkele dagen geleden heeft gezegd. Naar zijn hiening droeg de situatie een politiek, geen militair karakter. En inderdaad moet men het Berlijnse conflict meer Wen als een demonstratie, een „test case", een poging om de eigenlijke kracht van het Westen te schatten en, zo moge lijk, op politieke wijze aan de wereld duidelijk te maken, dat verhoudingsge wijze die kracht gering is, dan als het Weken naar een voorwendsel om de oor- te beginnen. Plaats en tijd zijn door de Russen gun stig gekozen. Berlijn, liggend in de Sovjet-zone, is voor de Westelijke mo gendheden nu eenmaal moeilijk te be houden als de Russen alles op alles zetten. De verbindingswegen tussen de Franse, Engelse en Amerikaanse zones en sectoren zijn zeer trefbaar en slechts met uiterste krachtsinspanning kunnen Zij tegen een in vergelijking veel kleinere inspanning aan Sovjet-zijde behouden blijven. Het is opmerkelijk, dat de verscherping van het conflict ongeveer is samenge vallen met een groot gebaar van de Westelijke Drie elders in Europa: het voorstel, Triest aan Italië terug te geven. De indruk, die dat gebaar maakte, is overal ter wereld, behalve misschien in Italië zelf, geheel overschaduwd door die van het Berlijnse gebeuren. Scheen het eerst, dat het Westen het politiek offen sief in handen nam door de kwestie- Papanek in de Veiligheidsraad, de hwestie-Palestina, de kwestie-Triest en het begin van het Europees Herstel ^h-ogram aan de orde te stellen, thans blijkt, dat Rusland dit initiatief nog of Weer stevig in handen heeft. Hoelang h°g? Dat weet niemand. egelijk echter is dit blijk even bedrieglijk als de aanvanke lijke schijn. In het grote spel Jm de internationale structuur is bet geval-Berlijn slechts een aan b'-' oppervlakte gelegen punt, een uerrnometer. die wel de inwendige Warmte aangeeft, doch tenslotte geen Wezenlijk bestanddeel van de strijd uit hakt In Rusland weet men met mm- i r goed dan in Amerika, dat een oor- i°6- eenmaal begonnen, op de lange P.tiur geen winstkansen voor de Sovjet- zou brengen, zomin als er uitein delijk voor Duiteland kansen op ten ©Verwinning waren. Wel zou men grote Onmiddellijke successen kunnen beha len. Maar het feit staat er nog altijd (en bezit van atoomwapens en raketten heeft er nog niets aan veranderd), dat een machtige, rijke zeemogendheid als Amerika, die bovendien in Nabije en Verre Oosten en in Europa over bastions of bases kan beschikken en zelf niet door bases van de tegenstander is om ringd. vooruit aangewezen is als over winnaar in de strijd tegen een grote, Volkrijke, expansieve maar nog arme vastelandmogendheid als de Sovjet-Urne. Dit feit vormt de innerlijke zwakte der Russen in het algemeen en ook voor "et geval-Berlijn. Indien zij dit geval *Cuden doen uitgroeien tot een oorlog 'petgeen geheel onwaarschijnlijk, zij het niet volslagen onmogelijk is), dan zou den zij hun eigen ohdergang bezegelen Zulk een oorlog ligt derhalve niet in bun plan. Hun nlan moet zijn, langs andere weg in macht toe te nemen, tot dat misschien coit de rollen zullen zijn omgedraaid. Men verlieze hierbij echter niet uit het oög, dat zowel Rusland als Amerika op dit ogenblik moreel, Rusland wellicht ook materieel, paraat is voor het voeren van een oorlog. Pa raat, dat wil zeggen, klaar om een oor log te accepteren als deze zou worden opgedrongen; en dat wil niet zeggen: geneigd om een oorlog te voeren. De situatie in Berlijn is momenteel zodanig, dat een incident van grote om vang, een schermutseling,, een beledigen de maatregel, de lont zou kunnen aan steken die aan het kruitvat ligt. IJet hangt voor een aanzienlijk deel van de zelfbeheersing der bevelhebbers en manschappen af, of een dergelijk inci dent zich zal voordoen. Blijft het uit, dan gaat ook de huidige crisis voorbij, niet zonder ernstige sporen in de ge zondheid van dé wereld na te laten, doch tevens zonder tot de grote ramp te leiden. Het geval-Berlijn is dan een krachtmeting die, in overeenstemming roet het woord van Clay, een politiek, geen militair karakter draagt. Zondagavond 6 uur begaf Z. H. de Paus zich naar de Basiliek van St. Pie- ter, teneinde de relikwieën te vereren van de Franse Broeder Bénilde (Pierre Romangon) van de Congregatie van de Broeders der Christelijke scholen, wiens zaligverklaring de enige is in dit jaar. Bij de lift, welke de Pauselijke ver trekken onmiddellijk met de Basiliek van St. Pieter verbindt, wachtte Kar dinaal Tedeschini, Aartspriester van St. Pieter, tezamen met de kanunniken van de Basiliek de Paus op. De Kardinaal bood de H. Vader, die op de Sedia Gestatoria gezeten was, wijwater aan. waarop de stoet de St. Pieter binnen trok. De H. Vader werd hier begroet met de statige mars van Silvestri, welke op zilveren bazuinen werd geblazen, terwijl de 25.000 aanwezigen Hem toejuichten. Op een aparte tribune waren de bij de H. Stoel geaccrediteerde diplomaten, de Romeinse adel en de verwanten van de Paus gezeten. Z. H. verwijlde voor het hoofdaltaar enige ogenblikken in gebed bij de relikwieën van Broeder Benilde, waarna Mgr. Martin, Bisschop van Le Puy in Frankrijk, het H. Sacrament uit stelde. De Generale Overste van de Congre gatie van de Broeders der Christelijke Scholen bood de H. Vader een schrijn in kostbaar marmer aan, dat relikwieën van Broeder Bénilde bevat. Op het dek sel van dit schrijn staat een zilveren beeld van de Zalige Bénilde, die zijn hand beschermend over een knielend kind uitstrekt. Na afloop' van de plech tigheid vertoonde de Paus zich voor het venster van Zijn werkkamer en zegende verscheidene malen de menigte op het St. Pietersplein. Gisteravond ontving Z. H. in de St. Pieter de pelgrims, die ter gelegenheid var» de zaligverklaring naar Rome waren gekomen. Het Amerikaanse Gerechtshof te Neurenberg maakte Maandag plotse ling bekend, dat Alfred Krupp von Boh- len und Halbach en elf andere autori teiten van het Krupp-concern zijn vrij gesproken van de tenlastelegging, dat zij mede een agressieve oorlog zouden hebben ontketend. Van kracht zijn nog de beschuldigingen betreffende slaven arbeid in de Krupp-fabrieken en plun dering' van fabrieken in bezette landen. Men heeft echter geen voldoende be wijzen. Tijdens de bijeenkomst van Maandag van de plaatsvervangers der vier mi nisters van Buitenlandse Zaken voor Oostenrijk kon aanmerkelijke vooruit gang worden geboekt, daar alle vier plaatsvervangers verdere belangrijke concessies hebben gedaan op fiet punt van de Duitse activa. In principe werd overeenstemming bereikt aangaande de duur van de olieconcessies, die de Sovjet-Unie in het Oosten van Oosten rijk zal krijgen, alsmede met betrek king. tot de haar toe te wijzen oliever koopmaatschappijen. Ook zijn de plaatsvervangers overeenstemming in zake het belangrijke punt, hoeveel van de Oostenrijkse olieproductie aan de Sovjet-Unie zal worden toegewezen, dicht genaderd. Van Russische zijde wordt thans aanspraak gemaakt op 60 pet. van de productie, terwijl de Wes terse afgevaardigden het cijfer tot 58 pet. hebben verhoogd. Alle afgevaardigden zeiden, dat zij bereid waren hun cijfers in het licht van een uitvoerig onderzoek van het oliegebied te veranderen. Koktomof, de Russische plaatsvervan ger, verklaarde bij het begin der zit ting, dat hij het Franse voorstel zou aannemen, dat de duur van de conces sies voor oliewinning 30 jaar moet zijn en 8 jaar voor exploratie, terwijl 25 jaar toegestaan diende te worden voor het exploitatierecht van ontdekte olie. Koktomof aanvaardde het Amerikaanse voorstel, dat de Sovjet-Unie olieraffina derijen zou krijgen tot een capaciteit van 420.000 ton. Verder was er nog een Russische concessie wat betreft de ac tiva van de Donauscheepvaartmaat- sehappij. Aanvankelijk eiste Rusland 25 pet. van de activa op in. geheel Oostenrijk en daarbuiten. Ten aanzien van het bedrag, dat Rusland van Oos tenrijk eiste, zeide Reber, de Ameri kaanse afgevaardigde, dat de V.S. thans bereid waren boven de 100 millioen dollar te gaan, indien de buitenlandse activa van Oostenrijk gebruikt werden om dit bedrag mede op te brengen en een gedeelte ervan in natura werd be taald. De Finse onderhandelingen met de Sovjet-Unie over een verdrag van mi litaire bijstand en vriendschap zijn ge ëindigd. De overeenkomst is echter nog niet getekend. "u1 y; «AP"*, 61 Steeds dieper drongen Eric en de vrouw in de wildernis door. Zij toerden nu geplaagd door ontelbare muskieten en terwijl de meedogenloze stralen der zon op hun pijnlijke huid branddenf sleepten zij zich voort, verzwakt door ge brek aan voedsel. Het meisje wankelde meer dan zij liep en Eric, wiens kracti- ten hem bijna begavenondersteunde haarUitgeput als zij warenmoesten zij steeds vaker rusten en Eric zag nog geen einde aan hun tocht... Tot aan de horizon strekte deze groene% verraderlijke woestenij zich uitslechts hier en daar onderbroken door groefjes vreemd uitziende bómen... Maar eensklaps scheen het geluk met hen te zijii... want Eric ontdekte een kleine vruchtboomver heugd spoedden zij zich er heenzij konden nu hun vermoeide lichamen enige rust gunnen en hun honger en dorst stillen met de vruchtenHet kleuie bosje verleende een weldadige schaduw en met een zucht van verlichting strek ten zij zich op de grond uit... Het meisje was aan het eind van haar krach ten: alle gevoelens van vijandschap waren door deze tocht der verschrikking weggevaagd en met een dankbaar lachje naar Eric viel zij in diepe slaap. Maar ook dit keer zou de rust niet lang duren. Eric hoorde plotseling een woedend gesnuif en sprong verschrikt overeind. Uit het kreupelhout zag hij een afschu welijk monster te voorschijn koment dat met een luid gebrul in hun richt g rende! Generaal-Majoor Brownjohn, de Brit se plaatsvervangende militaire gouver neur. heeft Maandag luitenant-generaal Dratvin. zijn Russische collega, schrif telijk doen weten, gaarne met. hem een onderhoud te willen hebben over de kwestie van 't verkeer tussen de Britse zone en Berlijn. Brownjohn stelde tevens een be spreking voor van de kwestie door de vier opperbevelhebbers tezamen ter be sparing van tijd. De brief van Brownjohn is m ant woord op een brief van Dratvin van 3 April, waarin - de Russische plaatsver vangende bevelhebber verklaarde ophel dering te willen geven over de Russische controlemaatregelen. Ook zijn Amerikaanse collega, gene- raal-majoor Georg P. Hays, heeft aan Dratvin een antwoord gestuurd, waar in hij zijn bereidheid tot een bespreking tot uiting brengt. Hays deed echter geen suggesties over vier-mogendheden- besprekingen. t De Franse commandant ln Berlijn, Jean Ganeval, heeft verklaard bereid De gehele politiemacht van Alexan drië, ongeveer 3000 manschappen en of ficieren sterk, is Maandag in staking ge gaan. De politiemannen trokken in grote drommen door de stad, waarbij zü luidkeels hun eisen te berde brachten: hogere lonen en verbetering van hun positie. De staking kreeg echter spoedig ern stiger gevolgen, toen arbeiders en ge peupel zich bij de stakers aansloten en in sommige gedeelten van de stad be gonnen te plunderen. In het havendistrict werden een pak huis van de douane en een bureau van de politie in brand gestoken. In een deftige winkelstraat werden bijna alle. Tuba's gevraagd - De veiligheidscampagne - Een buiten gewoon verlangen Ruzie en auto-rijden Magnetische koppeling Er zijn heel wat telegrammen nodig geweest, voordat enige dagen ge leden het Lonüens Philharmonisch °)'kest een uitvoering van Wagner's Oötterdammerung kon geven, vier Bulgaarse tuba's ontbraken namelijk en orkest in Engeland zag blijkbaar deze te verschaffen. Het Weens filharmonisch Orkest was tenslotte T reddende engel. Het bood de in- 51l'umenten aan en verzond deze met **11 vliegtuig naar Londen. Gij zijt niet de enige getroffene. Ook uw gezin wordt getroffen," stond er' op een waarschuwingsbord bij een veiligheidscampagne in een Zweedse labriek. Het was uitstekend bedoeld, ^en had het bord alleen wat. beter "roeten bevestigen. Toen er een arbei der onder liep, viel het op zijn hoofd, "°dat hij met een ernstige schedelbasis- fl'actuur naar een ziekenhuis moest wor den gebracht. De directie heeft de vei- 'igheidswaarschuwingen nu- maar weer Weggehaald. „Er rust blijkbaar geen ^egen op" verklaarde zij. Öe meerderheid van de Russische soldaten, die gedemobiliseerd werden, heeft afstand gedaan f i een maand betaald verlof, om on adellijk naar de fabrieken te gaan. blad „De rode ster" schrijft, dat de ^demobiliseerden „buitengewoon ver leend zijn hun ervaring onmiddellijk dienst van de Sovjet-industrie te eUen". iets, wat men 21011 70 echt d voorstellen. want •ep Aö»erikaans 18 u ruzie met uw vrouw gehad heeft, moet u niet achter het stuur van een auto gaan zitten, bestaat dan een goede kans op ongeluk. Dit is de mening van een deskundige voor veilig wegverkeer. Hij zegt, dat de meeste automobilisten de neiging hebben na een ruzie flink op het gaspedaal te trappen, om aldus hun woede te koelen. n Amerika heeft een ingenieur een magnetische koppeling voor auto's ontworpen, welke zeer goed en ge makkelijk functionneert en_ bovendien van een eenvoudige en duurzame con structie is. Bij deze koppeling draait het tandwiel voor de eerste versnelling in een vloeistof, waarin zich kleine staaldeeltjes bevinden. Deze worden gemagnetiseerd, waardoor het tandwiel voor de tweede versnelling aan het draaien gebracht wordt. V 19) „Ik wou, dat het waar was," zei ik grimmig. Ik haalde diep adem en vuurde mijn volgende vraag op haar af. „Waar ls Sherry?" Ze sidderde van top tot teen. „Ik weet niet wat je bedoelt." „Integendeel. Je hebl geprobeerd haar aan ons op te dringen. Waarom?" Ze schokschouderde, in zoverre de greep, waarin ik haar polsen hield, dat toeliet en antwoordde niet. Ik stelde haar een andere vraag. Geen antwoord. Ik deed nog een heleboel vragen, nvet hetzelfde resultaat. Ik nam niet eens de moeite, op een antwoord te wachten. Dat was verkeerd. Het zou vrij wat aange namer geweest zijn, als Ik Chuck en Arab over het grasveld aan had horen komen. Ze bereikten ons op het ongunstigste ogenblik. Georgia stelde juist weer een poging in het werk om los te komen en Arab, die dadelijk haar conclusie trok, riep: .Schei uit, Andy!" rinses Elizabeth heeft, naar v'rien- Pdinnen van haar vertellen, de New Look van de hand gewezen. Dit koninklijke nee betekent, dat de strijd voor de nieuwe mode voor een groot gedeelte in Engeland verloren is. De mode-onfwerpers hebben met kracht geprobeerd de prinses tot hun ziens wijze over te halen, maar dit is steeds afgestuit op de opvattingen van de prinses. Aan haar opvattingen zal zeker ook niet de mening van prins Philip vreemd zijn. Volgens hem, aldus betrouwbare zegslieden, is de New Look allesbehalve fraai. En wat hij denkt over de dames kleding zal zeker van invloed zijn bij zijn vrouw. Het klonk als een geweerschot en mijn zenuwen knapten als een verroeste was lijn. Ik sprong een voet van de grond en liet Georgia los. „Waarom zeg je niets?" vroeg Arab woest. „Oké", zei ik. „Ik probeerde haar van de hik te genezen. Ik was haar Jiu-jltsu aan het leren. Ik was bezig een vuiltje uit haar oog te wippen. We zijn een dansnummer aan het instuderen. Ik ben dronken en zag haar voor jou aan. J0 mag kiezen wat je wilt. Mij i| alles goed." Georgia wreef haar polsen en zei. liegt niet helemaal. Hij is dronken. Hebt u geen enkele invloed op hear:, mevrouw Blake?" „Als hij stomdronken is niet," ant woordde Arab beleefd. „U denkt zeker, dat de schuld ook bi) uSt?" - v. „Volstrekt niet," zei Arab. ,,U hebt ongetwijfeld om hulp geroepen en we zouden u ongetwijfeld gehoord hebben, als de wind in de goede richting ge waaid had." „Ik heb totaal niet geroepen," zei Georgia bedaard. „Ik wilde u niet ln verlegenheid brengen." „Kom. Arab," zei Chuck, „maak, je niet zo van streek, Laten we iets gaan drin- ken en de hele zaak vergeten." „Is het soms ook bij Je opgekomen,' winkels geplunderd. Een aantal demon stranten reiide met'koffers vol geroofde goederen over de straat. Men drong hui zen van buitenlanders binnen, die ge dwongen werden geld en waardevolle voorwerpen af te staan. Later op de dag braken op verschillende punten in de stad grote branden uit. Het leger nam direct na de staking van het politiepersoneel de politie dienst over. Soldaten trachtten de stakers en demonstranten te versprei den, waarbij het tot hevige straatge vechten kwam. Minstens twintig per sonen werden daarbij gedood en meer dan honderd gewond. Jeeps van het Egyptisch leger raasden door de straten en de be volking werd via luidsprekers gelast de straten te ontruimen, daar anders zonder waarschuwing zou worden ge schoten. Maandagavond werd een avondklok ingesteld. Soldaten met de bajonet op het geweer bewaakten de kruispunten. De Egyptische minister-president No- krasjy Pasja is met een speciaal vlieg tuig naar Alexandrië gevlogen om per soonlijk de supervisie te houden over de militaire operaties tegen de politie mannen en de sympathiserenden. De premier verklaarde, dat hij afgevaar digden van de stakers in het huis van de gouverneur had willen ontv^ngén, doch dat de politiemannen dit gewei gerd hadden. In een kabinetszitting is besloten het stakende politiepersoneel te gelasten Woensdag weer aan het werk te gaan, daar anders disciplinaire maatregelen zullen worden getroffen. De regering heeft de publicatie van nieuws of foto's betreffende de onlusten verboden Wel mocht de waarschuwing aan de stakers en de afkondiging van de avondklok worden gepubliceerd. Het Wafdistische blad „Al Balagh" is in beslag genomen. Ook uit Caïro zijn berichten gekomen over een staking onder het politieper soneel. Hier laat de toestand zich ech ter niet zo ernstig aanzien als in Alexan drië. zei Georgia, „dat ik evengoed het recht heb van streek te zijn?" „Natuurlijk," zei Chuck haastig, „we zijn allemaal van streek. We Hij keek mij streng aan en vervolgde: ,.Ik hoop althans, dat ook jij van streek bent, Blake. Je hebt Je niet van je beste zijde laten zien, ouwe jongen." Ik stond op het punt me te verdedi gen, maar er bleek iets aan mijn arm te hangen. Ik keek omlaag en zag Arab. „Andrew Blake, jij gaat naar bed om Je roes uit te slapen." „Een goed idee," zei Chuck. Hij lel een hand op mijn schouder en zei: „Ouwe jongen, wat mii betreft, ik wil dit onple zierige voorval helemaal vergéten en dat moet jij ook doen. Wanneer ik van mijn vistocht terug kom, moet blies goed tus sen ons zijn." „Dat vind lk erg lief van je, zei Arab warm. „Dat is erg aardig van Chuck, Andy. Zeg ook eens wat, Andy." „Natuurijk, zei ik. ,Aap, noot. mies, wim, zus, jet, teun. As je zo doorgaat kom je alle letters van het. alfabet te gen. Goeie oefening om typen te leren." „Welterusten," zei Georgia vermoeid. „Als u vannacht soms zoudt willen schreeuwen, mevrouw Blake ik ben maar een paar honderd meter hier van. daan." Ze keerde zich om en wandelde over de oevermuur weg. Chuck beklopte Arab s te zijn de voorstellen ter vereenvoudi ging van het geallieerde bestuur van Berlijn, op basis van behandeling door de vier mogendheden, te bespreken. Hij kon echter geen unilaterale besluiten van een der bezettingsmogendheden aanvaarden. Aangaande de Sovjet-bewering, dat Berlijn door de Westelijke mogendhe den geplunderd wordt, verklaarde Gane val, dat alles wat in de Franse sector geschiedt, in het openbaar en overeen komstig de bestuursreglementen plaats vindt; er zijn slechts oorlogstoerustin gen verwijderd en de ontmanteling van oorlogsfabrieken is gelast Officieel is medegedeeld, dat al het binnenscheapvaartverkeer door de Rus sische zonCTvan Duitsland Wssen de Westelijke zones en Berlijn, dat Vrudag j.l. werd stopgezet naar aanleiding van de nieuwe Russische controlemaatrege len, Maandagmorgen is hervat. Volgens een mededeling van Britse zyde zijn alle door de Sovjets aangehouden boten losgelaten zonder dat nieuwe documen ten, als aanvankelijk door de Russen verlangd waren, werden geëist. Van Britse en Amerikaanse zijde is medegedeeld, dat het goederenvervoer per spoor naar Berlijn thans weer nor maal is. Gedurendehet week-einde lie- pen er drie Britse goederentreinen naar Berlijn, terwijl Maandagmorgen ook een tweede Amerikaanse goederentrein zon der incident de Sovjet-spoorwegcon- tróle op weg naar Berlijn is gepasseerd. Het personenvervoer is echter nog steeds opgeschort. Op de rails even buiten het Lehrter Bahnhof in de Britse sector van Ber lijn, binnen 100 meter van de grens van de Russische sector, heeft men in de afgelopen nacht het lijk van een Russische luitenant gevonden. Het lijk van het slachtoffer, dat waarschijnlijk door electrische stroom gedood is, werd kort daarop door Russische militaire politie weggehaald. Volgens een offi ciële bekendmaking zijn geen Britse manschappen bij dit incident betrok ken. Tijdens een informele bespreking van leden van de Veiligheidsraad, waarbij de gedelegeerden van de Sovjet-Unie en de Oekraine afwezig waren, heeft de Amerikaanse gedelegeerde een uit vijf tien punten bestaand plan voor een tij delijk beheer over Palestina ingediend. De voornaamste punten van het plan zijn: 1. Het beheer zal voortduren tot de Joden en Arabieren tot overeenstem ming gekomen zijn over de Y?rm °er regering. 2. Alte Verenigde Naties moe ten worden beschouwd als besturende autoriteit. 3. De regering van Palestina moet in handen zijn van een,gouver neur-generaal, direct verantwoordelijk aan de Beheersraad en bijgestaan door een kabinet en een op demociatische wijze gekozen wetgevende vergadering. 4. De beheersovereenkomst moet de gouverneur-generaal de bevoegdheid geven om militaire strijdkrachten van bepaalde landen te verzoeken, indien de plaatselijke strijdkrachten onvol doende worden bevonden. 5. De V.N. zullen de Palestijnse economie met sub sidies of leningen helpen. 6. In de over eenkomst moet een speciale bepaling over immigratie en landaankoop wor den opgenomen. Overleg moet worden gepleegd met Joden en Arabieren in Palestina. De Amerikaanse gedelegeerde ver klaarde dat het plan uitsluitend een informele suggestie was, welke de V.S. niet verplicht tot een uiteindelijke wijze van handelen. Het plan werd met weinig bijval ontvangen. Parodi (Fr.) wilde eerst meer definitiefs weten .Lawford (Eng.) zeide. zich niet te kunnen inlaten met vraagstukken over het beheerschap. Faris Bey el Choury (Syrië) ver klaarde. dat het beheerschap wel eens een beheerschap voor altijd zou kun nen betekenen. vrije hand, zei tegen mij* ,Kop op, ouwe jongen," en volgde Georgia. Arab trok me by mün arm en zei: „Je moest toch heus wat gaan slapen, werkelijk." Haar stem klonk zeldzaam ge dwee, als was ze bang, dat ik in een boom zou vliegen om haar uit het topje met kokosnoten te bekogelen. Ik zuchtte. Ik was bezig me een repu tatie te verwerven, die ik nooit zou kun nen volhouden. „Laten we naar binnen gaan en eindeiyk eens verstandig pra ten," zei ik. „Voor dit hele geval bestaat een buitengewoon aannemeiyke verkla- rinfj-" „Waarom vertel je me die dan niet da delijk? Of moet je nog verzinnen?" „Ik stel het minder op prijs afgeluis terd te worden," zei ik geduldig. „Boven dien krijgen we een stortbui." Ik wees naar de lucht, waar bliksemstralen stui vertje wisselden achter de zwarte don derkoppen. Ze keek me argwanend aan, maar maakte geen verdere tegenwerpingen. We gingen naar huis en ik maakte een koude punch klaar, terwül Arab de ra men sloot aan de zyde van het huis, waar we het onweer het eerst konden verwachten. Ze kwam de huiskamer binnen en zei: „Ik had je eigeniyk geen tüd moeten ge ven om na te denken „Laten we beginnen," zei ik. „met vast Ter gelegenheid van het internatwrMe,.Jleurop"-Congres, wordt hed^ op Schiphol ëen ~Bloemenvlootdag" gehouden. Alle vliegtuigen die vJ™da£Q starten zijn met narcissen versierd en de inzittenden krijgen een bos bloemen aangeboden. Het eerste toestel dat bloemenmand vertrok was de P.H.—T.E.O., met bestemming Zuid-Afrika. (Van onze correspondent) De 50ste Jaarbeurs is vandaag in een boordenvol vlaggend Utrecht, on der een ongekende belangstelling van alle zijden en met een deelneming, die alle verwachtingen verre overtreft, geopend door de echtgenote van de Belgische ambassadeur, mevr. Nemry Thenen, die de nieuwe jaarbeursvlag ontplooide in aanwezigheid van vele autoriteiten. Met deze daad werd ge symboliseerd de samenwerking op economisch gebied tussen België, Ne derland en Luxemburg en de nieuwe periode, die voor de Nederlandse jaar beurs is ingegaan. Aan de vooravond van de opening hield de directeur der jaarbeurs, mr. Milius, een rede voor een groot aantal journalisten, waarin hy enige belang wekkende, economische en historische aspecten van de Jaarbeurs besprak. Meer dan 150 vertegenwoordigers van de pers waren daarna de gast van de raad van beheer. Oorspronkelijk had de jaarbeurs een strikt nationaal karakter, haar doel was de afzet te creëren voor het nationaal product in Nederland. De concurrentie van buitenlandse fabrikaten noopte het jaarbeursbestuur. het streng nationaal karakter te verruimen en producten uit andere landen op de beurs toe te laten. De ontwikkeling van de jaarbeurs was reeds voor de oorlog buitengewoon bevredigend, maar de belangstelling van deelnemers en bezoekers na de oorlog, was ongekend. Handelsgebieden en marktcentra waren vernietigd, in dustriegebieden in as gelegd en men stelde alles in het werk, de contacten te hernieuwen en uit te breiden. De kan sen voor de Nederlandse jaarbeurs, om een handelscentrum te worden van in ternationale betekenis, hangen af van snel en doortastend handelen. De toekomstige jaarbeurzen zullen steeds meer gericht zyn op de pro ductiemiddelen en nog meer dan voor Gouverneur Brons heeft vandaag amnestie verleend aan Simon Sanches en de vijf soldaten, die in Februari en Maart tot gevangenisstraffen werden veroordeeld wegens een samenzwering tegen de regering. De amnestie werd verleend in verband met de grotere politieke onafhankelijkheid van Suri name als gevolg van de ronde tafelcon ferentie in Den Haag. te stellen, dat ik niet dronken was." „Je wilt dus zeggen, dat je heel goed wist wat je deed toen je Georgia wilde kussen?" „Ik heb Georgia niet willen kussen! Hs belette haar slechts te ontsnappen, ter- wyl ik haar een paar vragen stelde." „Ik hoop, dat ze nee heeft gezegd Ik liet mijn vuist dreunend op tafel neerkomen en op hetzelfde ogenblik deed een donderslag het huis tot op zijn grondvesten schudden, hetgeen een bui tengewoon bevredigend effect opleverde Arab blikte vol ontzag naar mijn vuist. „Herinner je je nog," zei ik, „dat genoeg- lyke sprookje, dat ik je over Chuck op diste? Dat vreseiyk grappige verzinseltje van die poging tot moord op Georgia? Nou dan, ik dacht, dat Georgia ook wel eens graag zou lachen. Daarom vertelde ik het haar, toen ze me langs de rivier achterop kwam." de producten, is hier een enorme ver betering van de outillage nodig. Wanneer men het vele, dat bereikt is. wil bestendigen, dan zal men moeten beseffen, dat op kortg termijn de be lemmeringen zullen moeten worden op geheven, die de ontwikkeling van de jaarbeurs in de weg staan. Naast verdie ping en versterking van de jaarbeurs functie door een tydige doelmatige aan passing aan de eisen, welke haar zullen worden gesteld, zal een verwezenlijking van de voorgenomen bouwplannen op korte termijn noodzakelijk zijn. Wanneer straks de economische sa menwerking tussen de Beneluxlanden. als kern van het samengaan der 5 mogendheden, met een verdere co ördinatie van het potentieel der 16 landen in het verschiet, duidelijker zal zün geworden en wezenlijke in houd zal hebben verkregen, dan zullen aan de Nederlandse jaarbeurs, gele gen in het centrum van het West- Europese samenwerkende territoir, belangryke kansen toevallen, die voor haar toekomst aspecten van verstrek kende betekenis zuilen openen. De minister-president, dr. Beel, is voornemens a.s. Donderdag te Roermond de feesteiykheden bij te wonen ter ge- genheid van het 40-jarig bestaan van de Roermondse eiermyn. Op de avond van dezelfde dag zal hy deelnemen aan het grote diner, dat te Utrecht plaats heeft ter gelegenheid van de 50ste Jaarbeurs. Op 13 April zal minister Beel een be zoek brengen aan Verkade's fabrieken te Zaandam, en op 15 April woont hij te Culemborg de inwydlng door Kardi naal De Jong by van de gebouwen van het Ned. Schriftelyk Studiecentrum. Tenslotte zal hy 18 April deelnemen aan de viering van het 10e lustrum der R. K. Studentenvereniging Sanctus Vir- gilius te Delft. De voormalige rechercheur van po litie C. J. Kapteyn, die tijdens de oorlog by het „Judenreferat" te Den Haag diende, werd door het Haagse büzondere gerechtshof,, conform de eis, heden ter dood veroordeeld. K. werd schuldig bevonden aan de arres tatie vaij minstens "5 Joodse landge noten, alsmede aan mishandelingen van arrestanten en diefstal van vele eigendiommen. t De ter dood veroordeelde kreeg het recht in beroep van cassatie te gaan. Attracties voldoende. De uitkijktoren, de trekschuit en de mailcoach of dili gence te Lisse; op 18 April volks dansen met deelnemers uit Noord- en Zuid-Holland en Brabant te Noordwnj; kerhout; op 24 en 25 April, 1 en 2 Mei internationaal muziekconcours te Hu- legom, met deelnemers uit Noorwegen. Engeland, Zwitserland, Belgie, Fran£" ryk en Nederland (o.a. verschillende militaire kapellen), bloembollenwandel tochten te Lisse, jeugd-bloemenoptoch- ten te Voorhout en een Lunapark om de vreugde te vergroten, etc. In de bollenstreek zou men het lief ste zien, dat de tweede helft van April vacantie-tjjd was voor binnen- en bui tenland. Men verwacht er honderddui zenden toeschouwers, men zal hen ont vangen met grote gastvrijheid en deel laten nemen aan een onvergetelijk feest van bloemen en artistiek genot, van gezonde ontspanning en levensblijheid. De weergoden hebben hun kans om uit te razen al waargenomen, de son heeft voor een goed verloop van he< programma logies besproken. Profitee- er van!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3