Jubileum van de heer Luyten INSTALLATIE VRIJWILLIGE BRANDWEER Helden van „Neeltje Jacoha" gedecoreerd Het geheim van de Spaanse schatgraver STAD EN OMGEVING Actieve centrale van bloeiend schoolleven Rede burgemeester Cremers Opvarenden van Lotte Skou"gered Internationale zwendelaar weer aan het werk IN HAARLEM STAAT EEN HUIS.... Gemeente achtervolgt erfgenamen Poolse schilders van groot gehalte G. H. WEUSTINKt Zegenrijk Katholiek leven AGENDA Negen tabakken voor TOPIC Goede vangst van de pplitie Geldboeten voor directie van „Telegraaf" G. DE WEERS WOENSDAG 7 APRIL 1948 PAGINA 2 Expositie bij Leffelaar Burgerlijke Stand DISTRIBUTIENIEUWS Katholieke Arbeiders Jeugd Waterpölo met' Z.-Amerikaanse spelregels Zwem- en polo-tournooi K.A-B. Kring Noord F ailllissemeiïten P a use 1 ij k e oude r s che i d in gen HEEMSTEDE Speeltuin Met H.B .C. naar Leerdam Kerstpuzzle ZANDVOORT De Clara-silichting Agenten aangevallen BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam Dat is me toch ook wat met dat mu seum Van Looy aan de Kleine Houtweg. Dat wordt de gemeente vermaakt en in plaats daarover verheugd te zijn stelt het gemeentebestuur nu al voor de tweede maal voor die nalatenschap te verwerpen. Het was allemaal zo mooi gegaan een jaar voor de oorlog. Mevrouw Titia v. LooyVan Gelder gaf haar bezit met een breed gebaar aan de gemeente Haarlem, wgar echter iets tegenover stond, namelijk dat alles op zijn plaats moest blijven staan en dat de exploi tatie op kosten van df gemeente dien de te geschieden. De erflaatster heeft zich natuurlijk geen voorstelling kun nen vormen van de ontreddering, die de oodog ons bracht, o.a. noodlijdend heid van gemeentebesturen en zware schuldenlasten. B. en W. van Haarlem achten Bet tegenover tijdgenoot en na geslacht niet verantwoord om tot in lengte van jaren belangrijke uitgaven voor dit museum, dat volgens testament feitelijk een dodenmuseum zal moeten blijven, te doen. Het schijnen geen gemakkelijke erf genamen te zijn, die van mevrouw Ti tia van Looy-Van Gelder. De gemeen te wilde met hen praten en met veel moeite werden allen uitgenodigd om ge zamenlijk een oplossing te vinden. Op de bedoelde bespreking verscheen geen der familieleden, zodat een ontwerp- exploitatieschema weer in portefeuille gestoken moest worden. Schriftelijk is toen aan alle versterf erfgenamen uiteen gezet hoe de zaken er voor staan en er werd op gewezen, dat op een ge makkelijker te bereiken plaats alsnog een bijeenkomst zou kunnen plaatsvin den. De antwoorden zijn ook alweer ne gatief, zodat er geen overeenstemming mogelijk blijkt te zijn. Nu wachten wij maar af wat er met het Van Loov Mu seum gebeuren zaL Een collectie van moderne Poolse schilders een zeer toevallige en en heterogene samenvoeging trekt de bijzondere aandacht van voor de kunst geïnteresseerd Haarlem in de loop van deze maand oij leffelaar aan de Grote Markt, Niet omdat hier stalen getoond worden van een typisch Poolse kunst, zoals die gegroeid is uit het volkskarakter, want specifiek Pools van sfeer is deze collectie beslist niet; wat de beeldende kunst internationaal be roert, heeft ook onder deze Poolse na men gereageerd, doch is niet aan de toe vallige landsaard gebonden, doch had ook van Frans origine kunnen zijn. Ook in Polen wordt uit de kennelijk Franse keuken gesmuld: een compliment en een erkenning van de internationale waarde der Franse kunstkeuken. Is ons de illusie van Poolse kunst ont vallen, deze vijf en twintig schilderijen vormen een picturaal muziekje van in ternationale klank en dit is eigenlijk al bijzonderheid, genoeg om deze expositie te bezoeken. Mieszto Jablonski maakt door 10 num mers een stevige indruk op het geheu gen, temeer daar hij om zijn werkwijze reeds een aparte figuur is, die men na jaren nog zal herkennen. Zijn kleuren zijn fel, evenwel niet hard. De tekening is wazig, zijn vlakbehan- deling vraagt een voortdurende figura tie en waar deze ontbreekt, b.v. in een egaal kleurige blouse, ondervindt hij de moeilijkheid, niet te weten in welke vormpjes hij rijn keuren moet onder brengen. De zuiverste en gaafste speci mina zijn hierom wel het Meisje met blauwe kan en vooral de Jonge Studente. Van Matusczak zouden wij graag meer zien dan dit ene werkje -.Strand van Gdynia", half geschilderd, half gete kend. Enigermate in zijn richting1 wer ken ook Filipkiewicz en Jan Borysowsky in zijn voortreffelijk ruimtelijk gezicht op Kamieniec en zijn bloemstilleven. Pautsch' gezicht op Kossow is fijntjes opgebouwd en voornaam van coloriet. mede een der beste werken in deze col lectie. De overige schilderijen zijn bezadigder van doen. Wij noemen nog van Weiss^ een blond uitzicht op de schilderstuin err de anecdotische Poolse bedevaart, die de Haarlemmers, zó geschilderd, dichter bij huis kunnen toen dan een markt in b.v. Den Bosch. L. T. In de ouderdom van 82 jaar is gisermiddag te rijnen huize aan de Wagenweg te Haarlem overleden de heer G. H. Weustink, onderwijs man, literator en Vondelkenner. Jonge studente uit Warschau. GEBORENJ. VeldmeijerSchoon beek z.; A. de MesWesselius z.; J. KwaadGerritsen z.; A. T. de Boer Kint z.; A. K. van der PuttenPeters z.; E. C. LengeTSCaarls z.; A. M. Jansen—, van Wijk z.; H. A. van TongerenSix- ma.z.; M. de BoerBakker z.; M. G. de VriesHolster d.; C. F. Bolt je—Beets d.; G. W.«WigmanMarchand d.; „F. HonsbeekGroot d.; E. MolKlaverstijn d.; J. DullerElich d.; A. C. Hardebil van Hoorn d. ONDERTROUWD: G. Luyt en T. Bergman. GEHUWD: N. Schaaper en J. P. E. van Went* B. van Coevorden en E. de Vries. OVERLEDEN: F. Kuipers, 60 J„ Witte Herenstraat; G. W. j. de Bruin- van Soest, 73 j„ Gasthuisvest;; G. Zijl stra. 67 j. van Oosten de Bruynsiraat; A. E. Schipper—de Waal Malefijt, 85 j... Schalkwijkerweg; C. J. Haages, 63 j.. Twijnderslaan. Hij werd geboren in Ootmarsum en ontving rijn opleiding tot onderwijzer te Oldenzaal. Nadat hij werkzaam was ge weest te Bome, Hilversum en Amster dam, benoemde het bestuur van de R.K. Schoolvereniging te Amsterdam hem tot directeur. Vijftien jaar lang stond hij aan het hoofd van deze bekende Am sterdamse inrichting en in 1918 werd hij benoemd tot schoolopziener in het Gooi, later tot inspecteur te Hilversum. In 1924 kwam hij naar Haarlem als inspec teur van het L. O. Toen hy de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt» had, kreeg hij zijn emeritaat en nu kon hij Zich volkomen wijden aan rijn zaak als ka tholiek onderwijsspecialist in de Haar lemse gemeenteraad en aan de vele ver enigingen, fn welker besturen hij zitting had. Zo was hij directeur van de R.K. cursus voor de Hoofdacte, bestuurslid van het Ned. Schoolmuseum te Amster dam, voorzitter van de commissie van Woordkunst voor het R.K. Lager, Mulo- en Kw'eekschoolonderwijs, lid van de commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum, lid van het kerk- en schoolbestuur van de Kathedrale Kerk St. Bavo, lid van de Kath. Actie, voor zitter van het bestuur van de Kath. Lees zaal enz. Hy was lid van verschillende staats commissies en talrijke vaderlanders heb ben hem als gecommitteerde bij hun examens meegemaakt. In de raad van Haarlem muntte hij uit cfoor zijn grondige kennis van on derwijszaken. Bij verschillende voor stellen waardeerden alle fracties zijn juist en kundig inzicht en zijn rede voeringen bij de gemeentebegrotingen gaven herhaaldelijk aanleiding tot ini tiatieven op onderwijsgebied.. Het bijzonder onderwijs vond in hem een warm pleiter. Hij was een rond borstig spreker, maar eerlijk, en dat maakte, dat menig misverstand bij poli tieke tegenstanders door hem kon wor den opgeruimd. Als groot Vondelkenner met een auto riteit, die over het gehele land en ook daarbuiten werd erkend, heeft hij tal rijke artikelen in tijdschriften en dag bladen gepubliceerd. Ook verschenen van zijn hand vele artikelen met pae- dagogische strekking. De heer Weustink is zo gezegend ge weest tot op zeer hoge leeftijd een krach tige persoonlijkheid te zijn. BIOSCOPEN Rembrandt: De beste jaren van ons le ven (volw.), 2.30 en 7.30 u.: Cinema-Palace: Onder hypnose (18 j.), 2, 4.15, 7 en 0.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.) 2.30 en 7.30 u.; City-theater: Obsessie (18j.)t 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Mexico Rose (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Donderdag 8 April: Stadsschouwburg: Aerdenhouts Jongerentoneel met ,,Het Chi nese Landhuis", 8 uur. Grote Kerk: Or gelbespeling door G. Robert, 34 u. Geb. Ned. Prot. Bond (Heemstede): Uitvoering door Haarlems Trio, 8.15 u. Donderdag 8 April Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem 'Vleeshal) rest L. 8.3012.15 u. en 24.45 u. Overveen VBl.'daalseweg 188) A. C en D, 8.3012.15 u. en 24 u. Heemstede (Binnenweg 160) Ma. t.m. Me. 8.3012.15 u. en 24 u. Zondag 11 April des morgens elf uur zal het district Haarlem van de Katho lieke Arbeiders Jeugd een leidersronde houden in het gebouw Prinsen Bolwerk No. 1. Alle bestuursleden en leiders wor den dan verwacht. Zaterdag 10 April, des middags 3 uur, organiseert de polo-commisie Kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond in café-restaurant „Centraal," Plein hoek Baan te Haar lem, een lezing over de Zuid-Ameri kaanse waterpolo-spelregels; de lezing wordt gehouden door de heer W C. M. Scheevelenbosch uit Den Haag. Des avonds 8.15 uur wordt deze le zing gevolgd door een polowedstrijd on der deze spelregels in het Sportfondsen- bad tussen H.V.G.B. en de Rest van Haarlem. Morgen worden op de Kath. Ulo school aan de Gedempte Oude Gracht alle wiskundé-problemen ter zijde geschoven, blijven de boeken gesloten en laat men de Franse on regelmatige werkwoorden voor wat ze rijn. En daar is alle reden toe, want morgen vieren onderwijzers en leerlingen het jubileum van het hoofd der school, de heer J. A. Luy ten, die nu gedurende 25 jaar zijn lerende schepter zwaait over een deel van Haarlems leergierige jeugd. Hoofd der school" is de heer Luy ten in de ware zin van het woord. Hij is de centrale, van waaruit het gehele schoolleven wordt geregeld en bestuurd en waardoor de sfeer en de geest voor een belangrijk deel worden bepaald. Maar als zodanig weet hij ook, dat zijn werken niet veel zal baten, als het lichaam niet gezond is of de organen niet normaal functionneren. En daar om heeft het steeds zijn volle aandacht gehad dat lichaam zo goed mogelijk te verzorgen. Dat hij daarin zeer zeker ge slaagd is, kunnen de velen getuigen, die in de afgelopen jaren onder zijn leiding hebben gestaan. Ook wij hebben dit kunnen constate ren tijdens het onderhoud, dat wij gis teren met de jubilaris mochten hebben Want het duurde niet lang, of de per soon van de heer Luyten raakte in ze kere zin op de achtergrond en het was de school zelf, waarop hij alle aandacht vestigde. Geboren In het Brabantse, verbleef de heer Luyten slechts tot rijn 27ste jaar in de provincie zijner geboorte, en fras hij daar na het behalen van de on- derwijs-acte op verschillende Lagere Scholen werkzaa>m. In 1911 vond hij boven de Moerdijk, in het rustige Hillegom, een werkkring als onderwijzer en verbleef daar tot 1919. In dat jaar ging hij over naar het trio-onderwijs en trok hij naar de •Kath. jongens-Ulo ln .Leiden. Lang zou hij in de Sleutelstad niet blijven, want reeds het jaar daarop verhuisde hij naar Haarlem, waar hij sindsdien on afgebroken is werkzaam geweest. Na drie jaar verbonden te zijn geweest Negen tabakken, kostbare Ingrediënten en verfijnde vakkennis maakten een nieuwe mixture: TOPIC. Juist tets voor de critlsche fijnproever, om er met zijn prettigste pijp eens extra voor te gaan zitten Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: .JAN VAN DER PIGGE, Grote Houtstraat 81 Haarlem. (Adv.) In groten getale waren gisteravond de manschappen van de vrijwillige brandweer, o.w. de vaste kem en de zgn. kunstbeschermers, bijeen geko men in een der zalen van Brinkmann, waar burgemeester, mr. P. Cremers, hen officieel zou installeren. Behalve de burgemeester bevonden zich onder de veie aanwezigen wet- ho*ier D. J. A. Geluk, de hoofdcom missaris van politie J. Fontijne, de oud-commissaris E. H. Tenckinck, de commandant van de voorn, beroeps brandweer, de heer Roelofs, en de gewestelijk inspecteur van het brand - weer wezen M. K. Fehres. Met een uitvoerige rede installeerde de burgemeester de nieuwe brandweer. „Ongetwijfeld," aldus spr., „verheugen de ouderen onder u zich over hun her installatie en de jongeren over hun installatie. Maar met u verblijdt zich het gemeentebestuur, omdat het nu het be sluit van de Raad van Maart 1947 ten uitvoer gebracht zfet." Spr. vroeg zich af, waarom er in Haar lem (gelukkig) zo weinig ernstige bran- den voorkomen. Misschien is dit toeval. Aan een tekort aan objecten ligt het niet en evenmin aan een brandbeveiligings verordening. want die kent Haarlem nog niet. De laatste hand wordt echter gelegd aan een concept voor deze verordening „Ik heb mij wel degelijk afgevraagd,' vervolgde de burgemeester, „of deze re organisatie niet een sprong in het duister was. Het is echter mijn vaste overtuiging, dat de vrijwillige brandweer een door dachteorganisatie is, aan wier hoofd een kundig man staat in de persoon van de heer Vemout." Hii bracht eer woord van dank aan ri.in voorzanger burgerr fester Reinalda vooi diens doortastend beleid en Inzicht om dadelijk na (^bevrijding de reorga nisatie van de bnmdweer onder ogen te zien. Eveneens aan de commandant van de vooroorlogse brandweer, de heer Van den Broek, onder wiens leiding er zeer veel is gemoderniseerd. Een persoonlijk woord richtte de bur gemeester tot de heer Roelofs. „Inzake de reorganisatie zfjt gij altyd een overtuigd en eeriyk tegenstander geweest. Ik kon u en u kon my niet overtuigen, maar daarby heb ik u ten zeerste leren waarderen." Openiyk bracht hy de heer Roelofs waardering voor zpn uitvinding van de Haarlemse miststraal. Tenslotte sprak de burgemeester de manschappen zelf toe en wees hy hen er op, dat bü alle vermodernisering van het materiaal de persooniykhefd van de brandweer dezelfde is geblevpn. „Toont u waardige leden van de Haar lemse brandweer en waardige opvolgers van de mannen uit vroeger dagen De heer Vernput sprak vervolgens nog een kort woord, waarin hy naar voren bracht, dat de vrywlllige brandweer nu eindelfik rechtsherstel heeft gekregen. Hy wekte allen op eensgezind samen te werken om een goede geest ln het corps t? kweken. Nadat ook de heer M K. Fehres nog het woord had gevóerd, huldigde de onder-commandant, de heer B. J. van Lfent, zijn commandant en bood hy hem een mand met bloemen aan. De archivaris van de Haarlemse brandweer, dr. C. Spoelder gaf tenslotte een historisch overzicht van het brand weerwezen. Zondag a.s. organiseert de R. K zwemvereniging „de Watertrapners" haar voorjaarsvierkamp, nu met ais deelnemers de „R" uit Rotterdam. Su- rea uit Breda en de V.Z.V. uit Velsen. Het programma vermeldt zwemnum mers en estafettes, afgewisseld met wa- terpolowedstrijden, beide voor dames en heren. Dit tournooi. waarop vele be kenden uit de zwemwereld zullen star ten. wordt in het Sportfondsenbad ge houden en begint om 1.30 uur aan de Ulo-afdeling van de R.K. School vereniging aan de Cruquiusstraat, werd hij op 1 Maart 1923 als hoofd benoemd aan de school, waar hij thans zijn ju bileum viert. In verband met de vastentijd heeft men de 1ste Maart echter ongemerkt voorbij laten gaan, doch dat wil niet zeggen, dat het feest minder groots ge vierd zal worden. „Men doet er misschien beter aan de school maar op te heffen," was een der opmerkingen, die de heer Luyten bij eerste kennismaking te horen kreeg. Bepaald optimistisch waren die woor den niet, maar rij hadden toch wel dié uitwerking, dat hij vast besloten was alles op alles te zetten de school tot bloei te brengen. En de 25 jaren overziende, kan hy gerust zeggen, dat hij daarin voor een groot deel ge slaagd is. Telde de school in 1923 slechts 40 leer lingen en 4 leerkrachten, thans bedraagt dit aantal resp- pl.m. 220 en 12, van wie 4 vakonderwüzers. Maar volkomen tevreden Is hij nog niet en zal hij voorlopig ook niet wor den. Zo graag -had hij gezien, dat er een nieuw schoolgebouw was verrezen, en het spijt hem zeer, dat voor de oor log allerlei omstandigheden tegenwerk ten, waardoor de bouw werd verhin derd. Op het ogenblik is. er geen den ken aan en men zal zich de eerste ja ren tevreden moeten stellen met een toekomstgedachte, waarvan de vervul ling wel enige jaren op zich zal laten wachten. Het uiterlijk van het gebouw met zijn eenvoudig trapgeveltje doet reeds vermoeden, dat er een meer dan gewone historie aan verbonden is. Het zullen er maar zeer weinigen zijn, die zich nog herinneren, dat op 1 Mei 1870 in dit pand een katholieke school werd geopend. Zoals dat in die jaren nogal gebruikelijk was, bestond de school uit twee afzonderlijke delen, één voor „bur germensen" en één voor „minvermogen den." Even kregen wij gelegenheid een „klasselüst" in te zien „met aanteeke- ningen van gedrag en vorderingen der leerlingten van de Par. Jongensschool voor on- en minvermogenden", zoals deze ons in verbleekte, doch overigens sierlijke, letters en cyfers onder ogen kwam. Het moet de Haarlemse jeugd wel tot troost zjjn, dat het in vroeger ja ren ook niet altyd koek en ei was met dat gedrag en die vorderingen. Maar laten wü geen onthullingen doen over nu gerenommeerde Haarlemmers, en de cijfers teruggeven aan het verle den, ze dekkend met de mantel dér liefde en het stof der vergetelheid Niet zonder trots vertelt de heer Luy ten tenslotte, dat het resultaat bij het eindexamen steeds zeer bevredigend is geweest. Éénmaal is, het voorgekomen, dat er van de 63 examinandi slechts één moest afgewezen worden. Maar als dat examen met succes is afgelegd, dan wil dat niet zeggen, dat daarmede de taak van de geestelijke vader is afgelopen. Velen komen terug om raad te vragen by het kiezen van een verdere richting. Talrijke oud-leer lingen zijn onderwyzer geworden en minstens even zovelen zijn als missio naris werkzaam. Ook de bekende mis siebisschop Mgr. A. N. A. van den Bronk heeft enige jaren deze school be zocht. Wanneer wy afscheid nemen van de jubilaris, weten wy, dat deze figuur, hoewel niet geboortig uit Haarlem, zich nauw verweven heeft met het le ven van velen in de Spaarnestad. En ongetwyfeld zal het hem bij de recept- tie, morgen van 11-3012.30 uur in de H.K.B., niet aan belangstelling ontbre ken. Men verzoekt ons mede te delen, dat op de bijeenkomst van de Kath. Arbei dersbeweging van hedenavond in kring Noord door omstandigheden de zang vereniging „St. Caecilia" de omlijsting niet kan verzorgen. Het bestuur zal er in ieder geval voor zorgen, dat er tóch een goede omlijsting zal zün. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 6 April in staat van faillissement verklaard: D. G. C. de Jong, directeur ener bloemisterij en bloemenhandelszaak wonende te Aalsmeer, Aalsrneerderdiix 323. Rechter-commissaris: mr. *C. G. Bijleveld. Curator: mevr. mr. J. F. M. Scheltens—Charbo. advocate en procu reur te Aalsmeer. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van Nelly Hele na Vink, echtgen. van Z. Weening. dro- giste, wonende te Haarlem, Potgieter- straat 55. Rechter-commissaris mr. J. H H. Hülsmann. Curator: mr. J. H. J. Si mons, advocaat en procureur te Haar lem; benevens het faillissement van Gerrit Jonker, poelier, wonende tr Oostzaan. Zuideinde A 286. Rechter commissaris: mr. J.--H. H. Hülsmann Curator: mr. A. Bruch, advocaat en pro cureur te Haarlem. De politie verzoekt ons mede te delen. dat niet een koopman in tweedehands goederen onlangs voor f 98 ontvreemd lood had gekocht, zoals abusievelijk staat Vermeld in ons numer van Maan dag, fnaar een voddenkoopman. (Van onze speciale verslaggever) In de middag van 9 Februari kwam om 2 uur het alarmsein door, dat het Deense schip „Lotte Skou" ter hoogte van Castricum in nood verkeerde. Het dnurde niet lang, of van IJmuiden trok de „Neeltje Jacoba", onder commando van schip per Van der Meulen, hy een zware Noordwesterstorm de Noordzee in. De bemanning slaagde er in, on danks de vele moeiiykheden, alle negentien opvarenden van de „Lotte Skou", behouden en wel aan land te brengen. Vanmorgen werd deze moedige red ding tot in alle details geschilderd, toen in hotel „Augusta" te IJmuiden de wakkere mannen stonden aangetreden om door bet hoofdbestuur van de Red- dingsmaatschappij gehuldigd en gedeco reerd te worden. Doch voor het zover was, had eerst een andere plechtigheid plaats, waarbij de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Tegelberg, aan het station IJmuiden de gouden De Ruyter-medaille overhandigde. Deze medaille wordt om de vijf jaar uitge reikt aan het reddingsstation, dat de grootste prestatie in de afgelopen perio de heeft verricht. En ditmaal was het IJmuiden, aan wie de eer te beurt vie* In dank aanvaardde burgemeester Kwint deze gouden medaille en gaf hij de verzekering, haar een waardige plaats in het gemeentehuis te zullen geven. Zo eenvoudig de mannen van de zee zijn, zo eenvoudig ook was de plechtig heid, waarbij Jaap van der Meulen en zijn mannen: Stam, De Koning, Smit en Varkevisser, met woorden van hulde De Haarlemse politie deed dezer da ger, een goede vangst, toen zij van de 29-jarige bloembollenkweker H. J. de K. en de 28-jarige los werkman J. de V., die de laatste tijd een reeks inbraken in Haarlem hebben gepleegd en hiermede in December 1947 zijn begonnen, arres teerden. Zij opereerden altijd in de avonduren en dedén alleen die wonin gen aan. waarvan zij na een onderzoek wisten dat de bewoners afwezig waren. Zij kwamen dit te weten door eerst aan te bellen of te onderzoeken of er licht in het huis brandde. Een keer hebben zij van iemand een tip gekregen, waar na zij erin geslaagd zijn 1200.in de wacht te slepen. De tipgever had hun n.l. verteld, dat de penningmeester van de voetbalvereniging Haarlem op een avond enige tijd geleden zijn huis had verlaten voor een kienavondje. De dieven zijn toen naar zijn verlaten wo ning aan de Badhuisstraat gegaan om de kas in beslag te nemen. De tipgever, de 26-jarige rijwielhersteller R. B. de G.. die ook is gearresteerd en heef! bekend, ontving hiervan ƒ200-De twee an deren. die eveneens bekend hebben, hebben hun slag geslagen in: Badhuis straat, Garenkokerskade, tweemaal aan de Lorentzkade, in de HoSpeslaan. De- nys Hullelaan, Welgelegenstraat. Mars straat, Delftlaan. Prof. v. d. Waalsstraat en Kamerlingh Onnesstraat (in de twee laatste straten hebben zij met Pasen te zamen vier konijnen ontvreemd). Bij hun operaties hadden zij vooral aan dacht voor radiotoestellen en geld, doch andere zaken, als gouden ringen, rij wielen en een actentas vielen eveneens in hun smaak. Aan de heren W. Th. van Vastenho- ven en J. N. Blesgraaf, die 45 jaar col lectant zijn in de parochie van het Al lerheiligst Hart van Jezus in het Kle verpark. is het erekruis Pro Ecclesia et Pntifice verleend .Ook de heer A. H. A. Kraak, die 25 jaar lid is van het pa rochiaal armbestuur en sinds jaren het voorzitterschap hierin vervult, heeft deze onderscheiding ontvangen. Het gemeentebestuur heetf aan de speeltuinvereniging „Heemstede West" een vojledige speeltuin, bestaande uit een terrein met speelwerktuigen. ter be schikking gesteld. Het bestuur doet thans een beroep op de ingezetenen dit mooie werk met raad en daad te steunen.' De supportersvereniging HBC organi seert voor a.s. Zondag een tocht naar Leerdam. Kaarten voor deze reis kunnen tot heden- (Woensdag) avond bij de be kende adressen worden afgehaald. Om teleurstelling te voorkomen, wordt er op gewezen, dat houders van deze kaarten ten allen tyde voorrang hebben. Het ver trek is bepaald op Zondagmorgen 10.45 vanaf de Heemsteedse Cafetaria aan de Binnenweg. De lijst van winnaars van de puzzle die werd uitgeschreven door Katholiek Thuisfront ligt van heden af ter inzage bij de voorzitter van cje parochie Berken rode. de heer C. Oorneh, Oude Posthuis straat 9. Dezer dagen is het gebouw van de Ciarastichting aan de Kostverlorenstram in gebruik genomen voor de huisves ting van een aantal ontheemde joodse kinderen. Hedenmorgen werd te IJmuiden aan boord van de motorreddingboot Neeltje Jacoba" onderscheidingen uitgereikt aande be manning. voor de reddinp van de opva renden van het Deense s.s. „Lotte Skou". De heer de Booy decoreert de moedige redders. V.l.n.r. Stam, Smit, schipper Meu len, F. Markenvisser. D. de Koning en CKoper, werden overladen en bij welke hulde evenzeer betrokken werden de mannen van de kustwacht en vele anderen, wier hulp en steun bij een redding nodig is. Een voor een traden zij naar voren en niet zonder trots droegen zij reeds ver schillende medailles, verworven bij vroegere reddingen. Jaap van der Meulen behaalde reeds voor de tweede maal de gouden medaille. Tevens ontvingen allen een prachtig uit gevoerde oorkonde, terwyi de heer Vis ser, loodscommissaris, de commandant een fraaie bloemenmand aanbood. Van de Deense redery, waartoe de „Lotte Skou" behoorde, was een dank brief binnengekomen en een bedrag van honderd pond. Kort en stoer bedankte Van der Meulen. eenvoudig waren zijn woorden, maar rij tekenden de helden van de „Neeltje Jacoba" en in het alge meen de moedige mannen aan de zee, steeds paraat om de stryd met wind en water aan te binden, waar het gaat om een mensenleven. Mr. F. W. Goudsmit. voorzitter van de 13de Kamer van het Amsterdamse tribunaal, wees hedenmorgen het advies tegen wijlen H. M. C. Holdert, in leven directeur van de „Telegraaf" en de vroe gere drukkerij Elsevier. Dit luidt: Van het vermogen van H. M. C. H„ dat 17.000.000 groot is, verbeurd te verkla- ren een bedrag groot 2.000.000, ver- meerderd met vier gewone aandelen van elk ƒ25.000 en twaalf preferente aandelen van elk 4.000, benevens 275 obligaties van elk 1.000, met de bemer king, dat het bedrijf „De Telegraaf" bij dit advies niet in het geding komt. Mr. Goudsmit zei voorts, dat H.M.C.H., goed beschouwd, op één lijn was te stellen met een „brood-N.é.B.-er", die er op uit was -zijn eigen belang te dienen en die geen rekening hield met het algemeen belang van het Nederlandse volk. Mr Coudsmit meende, dat van opzet om de Duitsers in de kaart te spelen, niets be wezen was. Tegen F. H. J. Holdert. een broer van wijlen H. M. C. H., adviseerde het tri bunaal een geldboete op te leggen van ƒ40.000, rekening houdend met het feit Leuke advertenties staan er somtijds in de bladen. U weet niet wat mist, wanneer u zich alleen tot het wereld- en stadsnieuws bepaalt. Wat zegt u hiervan: Wie kan schrijver van een boek over het jaar 2000 een tip geven? B.v. hoe dit of dat artikel practischer zou rijn, ook mogelijk uitvoerbare en min of meer fantastische ideeën op elk gebied zijn welkom. Voor ieder medewerker wordt een gratis exem plaar in uitzicht gesteld. Brieven enz. bureau van dit blad. Handige jongen, de steller van deze annonce, want als er voldoende tips binnen komen, is het boek er van zelf. Nu is me pas duidelijk, dat Jules Verne wellicht ook op deze manier aan rijn boeken is gekomen. Het is ook handig, om met deze advertentie in het voorjaar te komennietwaarde blaadjes. Dat wordt een standaardwerk in 13 kloeke delen met halfplastic band. De hoogte zal 5 centimeter en de dikte 12 centimeter bedragen en op iedere pa gina worden 4500 woorden gedrukt. Men kan dit handige, van alle be staande standaardwerken fantastisch af wijkende werk gemakkelijk lezen met behulp van een spéciale bril, die men gratis bij intekening ontvangt. Om de 13 kloeke delen kan men een boeken kastje kopen, dat aan de muur, op een groot vlak, een aardige miniatuur- indruk zal geven. Hola, daar heb ik mijn gratis exem plaar al te pakken. Zal ik het in het jaar 2000 ontvangen? betaalt voor Herencostuiims 25 tot 15#. Dames-, Heren-, Tropen-, Kinderkleding goede prijzen. KAMPERVEST 45 (Adv.) (Van een speciale verslaggever) In September van het vorig jaar zyn, zoals men weet, twee agenten bij het arresteren van een *warte-handelaar door publiek van de Zeedijk en Oudezyds Achterburgwal te Amsterdam zodanig lastig gevallen, dat een van hen, P. H., van zijn revolver gebruik moest maken, waardoor C. dodelijk werd getroffen. Een van de omstanders, de 19-jarige C. V. wierp de agent in het water van de Oudezijds Achterburgwal, terwijl de an dere agent, B. de G., op het punt stond, hetzelfde lot te ondergaan, toen politie- hulp kwam opdagen. Nadat deze zaak op 5 Februari j.l. was aangehouden, heeft de arrondissements rechtbank te Amsterdam ze gistermid dag wederom behandeld. C. V. en de 54- jarige J. S. stonden terecht, beschuldigd van poging tot doodslag. De beide poli tieagenten getuigden, alsmede een kolen- werker. De verdediging bestreed de tenlaste legging van poging tot doodslag en de getuigenis van B. de G. sterk. Voor C. V., tegen wie. drie jaar met aftrek werd geëistvroeg zij uiterste clementie we gens vele goede eigenschapnen en jeug*" ëlge leeftijd, terwijl voor J. S., tegen wie de Officier vier jaar eiste, onmiddeliyke invrijheidstelling werd gevraagd wegens gebrek aan bewijs. Na Raadkamer kon de rechtbank daartoe geen reden vinden. Uitspraak ,20 April. Het Amsterdamse bijzondere gerechts hof heeft hedenochtend de Hagenaar Piet Wapperom vrijgesproken. Hem was ten laset gelegd, dat hij. na door de Rotterdamse S.D. als leider van de illegale „Waarheid" te Den Haag ge arresteerd te zijn. verscheidene namen dat F. H. J. H. „meer het slachtoffer van zjjn medewerkers aan de S.D. ge- geworden is van het beleid van noemd zou hebben. (Van een onzer speciale verslaggevers) Kort geleden ontving een Amster damse zakenman, die vaak naar Amerika reist en daar biykbaar goe de relaties heeft, een brief in het Engels uit Mexico-City. De inhoud was ongeveer als volgt: „Iemand die u kent en waarderend over u spreekt heeft mij aan uw adres geholpen. Ik verkeer in grote nood. Ik ben enige tijd terug wegens een faillis sement veroordeeld en ik zag dit aan komen en stuurde daarom e«n koffer met een bedrag van 285.000 dollar naai' een douanekantoor in de Verenigde Sta. ten. Het ontvangstbewijs borg ik met een chèque van 25.000 dollar in een ge heim vakje van een valies. Ik probeerde met mijn 18-jarige dochter over de grens te komen. Ik werd echter gearresteerd. De grensambtenaren namen het valies in beslag, onderzochten de inhoud en registreerden het. Gelukkig werd hei geheime vakje niet ontdekt. Het valies werd verzegeld en met mij mee gezon den naar de gevangenis van Mexico- City, waar ik ben opgesloten. Dit valies zal in het openbaar verkocht worden als niet binnen 50 dagen de kosten van het faillissement ad 7300 dollar worden vol daan. Ik smeek u ten behoeve van de opvoeding van mijn dochter over te ko men en dit bedrag te voldoen. Het der de gedeelte van de 285.000 dollar, die ir de koffer zijn. is dan voor u." De briei was ondertekend met: Olivier. De Amsterdammer schreef terug dat hij aan dat verzoek geen gevolg kon geven, omdat het geld niet aan de man toebehoort maar aan diens curator, om- «"i-SlS Nederland 1947 dat dé man immers faillie.t is. De man- -,ed. Handel Mij. eert in Mexico antwoordde dat het geld met V.K.U. aan hem behoorde, maar dat het af- Van Berkel s Patent knmstig was uit de nalatenschap van -alve^Delft eert. zijn overleden vrouw en eigendom van Van <^lder mves. «n y.ijn dochter. Unilever cert. De Amsterdammer verzocht daarop Kabel nw. aand. een Amerikaanse 'relatie voor een Philips visum voor een bezoek aan Amerika j Kon. Petroleum te zorgen en hem 8000 dollar te ge- i Idem (nieuwste) ven. Prompt daarop kreeg hij een te „Amsterdam Rubber lefoontje van de. relatie uit Ameri'- die hem vroeg of hij misschien oo' een brief uit IVJexico-City had on: vangen en hem op de hoogte oracm ke brieven ontvangen en dat dit een van de oudste zwendelzaken is, die de Justitie kent. De postautoriteiten in Amerika zoeken nu allang naar da oorsprong van de brieven, want da man in Mexico gaf niet zün eigen adres op maar het adres van de zwa ger van de bewaker, die echter met gearresteerd kan worden wegens da binnenlandse toestanden van Mexico. De Amsterdammer heeft inmiddels aangifte gedaan bij de Amsterdamse politie, die -de Nederlandse gezant in Mexico zal verzoeken het geval ta onderzoeken. Men zy inmiddels ge waarschuwd. Dit is een opnieuw optreden van de Spaanse schatgraver, die voor het eerst in 1883 van zich deed spreken. IJMUIDEN, 7 April. Een stoom trawler IJm. 16 f 32740; motorloggers Kw. 89 f 3640, Kw. 166 f 3980, Kw. 162 4680, Kw. 50 f 725, IJm. 35 f 3500, kustvissers Kw. 72 f540, IJm. 316 f780, IJm. 213 f 530, IJm. 241 f 240, IJm. 249 f 300, Volendam 9 f 380, Urk 69 f 220, Urk 78 f 290, Urk 114 f 270, Urk 46 f400, Urk 86 f 420. Urk 4 f 490. Urk 62 f 490. Urk 172 f 840, Urk 72 f 340. Urk 75 f 300. De aanvoer 75 kisten tarbot en tong, 380 kisten schar, 115 kisten bot, 200 kis ten kabeljauw, 410 kisten schelvis, 4( kisten wijting, 50 kisten diversen. (Niet-officiële koersen). Woensdag 7 April Vorig Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mri SchcPDvaart Unie H.V.A. Deli Mii: eert. dat honderden Amerikanen dergely- Claims Philips slot 98% 162 178 VS J31 203 16 2% 220 VS 318 306 282 V-, 344 VS 335'/j 19444 221h 190 18!' 258' 221 Openinj heden 98% 177 222 315 282 343 336 193 VS 191 360 220 VS 508.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2