ETUC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS N TV\ POLEN, I HUT PO DER VROUW schoenen B oenen B onen MENSEN Eén minister voor Oorlog en Marine? Verzet der Nederlanders tegen de Jappen in Ned.-lndië Algemene oefenplicht gewenst geacht AAIEN VAN NELLE Zwendel in valse Ned. textielpunten Bijgestaan door staatssecretarissen voor Leger, Vloot en Luchtmacht Bedrijfspolitiek van de K.L.M. Doop bij K.L.M. van 17 Constellations PU R OI en Over rokken BETER EEN GOEDE BUUR... GEKNOEI OP ZUIVEL FABRIEK WOENSDAG 7 APRIL 1948 PAGINA 3 EERSTE KAMER Doel Uw handen goed j NAAR NED. INDIË en door RICHARD POWELL (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer ging Dinsdagmiddag verder met de behandeling van «e Marine-begroting, waarin zij de vorige week was blijven steken. Uiter- c'ird kon deze behandeling niet veel nieuwe gezichtspunten openen, doch Minister Fiévez gaf zich veel moeite, om nog maar eens, voornamelijk tegenover professor Molenaar, het nut te verdedigen van de aanbouw fan smaldelen juist in verband met de belangrijkste taak van °uze vloot de convooiering en in het algemeen de bescherming van °nze handelsmarine boven de kleine eenheden, die prof. Molenaar had Verdedigd. Merkwaardigerwijze sloot prof. Molenaar zich practisch aan bij net standpunt, dat in de Tweede Kamer de heer Vorrink dienaangaande aanvankelijk heeft ingenomen. De verdediging van de minister was goed tn droeg houtsnijdende argumenten bij, het is dubbel aangenaam dit te kunnen constateren nademaal men de vorige week aanleiding tot critiek vond in het beleid, waarmede hij zijn eigen Oorlogsbegroting verdedigde. embargo op de kleding voor het leger gezegd zijn, thans met des te grotere vreugde verhaald hoe Engeland ons met betrekking tot de vloot bijzonder ter wille is. Wij krijgen nu weer twee Britse onderzeeboten in bruikleen, op dat we tenminste toch iets hebben om mee te beginnen, maar bovendien heeft Engeland de betalingsperiode voor het nieuwe vliegkampschip, dat wij zul len overnemen, verlengd van vier tot twaalf jaar Een genereuse politiek ongetwijfeld, maar een reden te meer voor ons, om Engeland duidelijk te maken, dat het in de overzeese kwestie een pdlitiek tegenover ons voert, die wel zeer schril afsteekt tegen djfj bewijs van fatsoen. Het loopt bepaald in de gaten, dat de vlootfaciliteitcn, die Engeland ons verleent, kennelijk meer in zijn belang blijken dan het steunen van onze rechtvaardige zaak in Indonesië. En als dit niet zo is, dan is het zaak. dat Engeland dit op ondubbelzinnige wijze laat blijken. Wat de minister er ook over zegt, dat de regering met dit embargo onder de huidige omstandigheden en verhoudingen nog langer genoegen zou nemen, praat hij op geen enkele wijze goed. Nadat de Marinebegroting was goed gekeurd, staken we van wal met Ver keer en Waterstaat. Daarbij hebben de heren Kraayvanger (K.V.P.) en Hom mes (A.R), zij het in verschillende toonaarden, het particuliere initiatief met betrekking tot h^et verkeer en het vervoer in bescherming genomen. Inte ressanter leken ons intussen de be schouwingen, die de heer Kraayvanger weggaf over de vliegveldplannen. Uiteraard is hij als Rotterdammer ge porteerd voor het Schiphol-Schieveen- plan, in verband waarmede hij de be rekeningen met de kapitaliseringen van dr. Plesman ten- bate van zijn Burger veen-plan maar een kunstje noemde. Volgens zijn cijfers kost het Burger- 'veenplan een dertig millioen meer dan het Schiphol-Schieveen-project. Doch dit was intussen niet het voornaamste. De hoofdzaak zat vervat in een critische beschouwing, waaraan de heer Kraayvanger de bedrjjfspoii- tiek van de K.L.M. onderwierp. Hij karakteriseerde diè als particulier ka pitalistisch, op het maken van winst gericht en daardoor getuigend van een eenzijdige kijk op het algemeen belang. Weliswaar is de K.L.M. in theorie een particuliere onderneming, maar in de prac- tijk is zij een overheidsbedrijf, althans een semi-overheidsbedrijf, dat op redelijke wij ze moet voorzien in de behoefte aan ver voer. ook van een stad als Rotterdam. En nu ziet men, dat de K.L.M. haar po litiek voornamelijk grondt op het exploi teren van vaste lijnen, in de eerste plaats voor passagiersvervoer, terwijl zij volgens de heer Kraayvanger veel minder de na druk laat vallen op de ontwikkeling van het vrachtverkeer, terwijl dit blijkens de ontwikkeling in het buitenland veel ster ker stijgt. Daar kwam, zoals men ziet, de vertegenwoordiger van de grote ha ven- en koopsteden aan het woord. De heer Kraayvanger wees in het bij zonder op de mogelijkheden van de tramp- vliegerij en als men daarmee rekening houdt, dan is het helemaal niet onver schillig of een stad zelf beschikt overeen vliegveld dan wel is aangewezen op een luchthaven, die veel verder verwijderd ligt. Dat. scheelt trouwens niet alleen enorm in de kosten voor het vrachtvervoer, maar evengoed in de kosten (en het tijdverlies) van het personenvervoer. De heer Kraay.- vanger berekende, dat het vervoer Londen-^ Overigens is het natuurlijk een min of •heer academische kwestie een smaldelen- Plan te verdedigen, dat op de manier. Waarop het ontworpen is, toch niet wordt uitgevoerd; waarvan de uitvoering Althans verschrikkelijk op de lange baan •s geschoven. Dit laatste verdriet de heer Van Voorst Vit Voorst dan ook genoeg en hij legde de volle nadruk op, dat dit uitstel Heen afstel mag gaan betekenen. Het Principe van het smaldelenplan moet Gehandhaafd blijven, omdat het nodig is "et uit te voeren. Het bericht van die Vreemde onderzeeboten, die in de Atlan tische Oceaan zijn gesignaleerd en hiet afkomstig van enige Atlantische mogendheid bewijst genoegzaam, dat bij een eventuele oorlog de vloot haar convooieringstaak ten volle zal behouden. Vandaar dan ook, dat de heer Van Voorst tot Voorst de recrutering van het kader voor de vloot op de basis van de drie smaldelen gericht wil houden. Er is ook gesproken over het interi- maat van de heer Fiévez als minister van Marine en naar aanleiding daarvan beeft hij enigszins laten doorschemeren, Wat de regering zich voorstelt in dit. opzicht te doen in verband met de in stelling der staatssecretarissen bij de bomende grondwetsherziening. Tot de verkiezingen behoeft men niet meer te rekenen op een ordina rius aan het ministerie van Marine, doch daarna schijnt de regering voor ogen te staan één minister voor Oorlog en Marine en staatssecretarissen voor de voornaamste afdelingen, Leger, Vloot en eventueel ook Luchtmacht. Precies zei de minister het niet. Het zou denkbaar zijn, dat de regering geporteerd is voor een en dezelfde minister voor beide departementen, geassisteerd door staatssecretarissen, althans wij meenden uit de enigszins vage ministeriële uiteenzetting te be grijpen, dat de regering geen departe menten wil samenvoegen. De regering zoekt hierbij naar analo ge met de structuur in Engeland en de S. Daar heeft men aparte ministers vWir Leger, Vloot en Luchtmacht, bene- V(itU, een minister voor Defensie, die de a':fiere drie ministers overkoepelt en ZoaöSiitle bun werk coördineert. Voor ons land acht de regering die oplossing, welke haar op zichzelf zeer aanstaat, te kost baar, doch de boven uiteengezette op lossing zou daarvoor gevoeglijk in de Plaats kunnen treden. Tussen twee haakjes zij genoteerd, hoe opmerkelijk deze uiteenzetting was met betrekking tot een daad, die niet meer boor dit kabinet maar door het volgende Zal moeten worden verricht. Men zou er hit kunnen opmaken, dat deze, overigens zo zwijgzame, regering van één ding Qogal zeker moet zijn: dat zij na de verkiezingen in wezen weinig veranderd zal terugkeren. Voorts heeft de minister, omdat er de Vorige week zoveel onaangename din gen over Engeland in verband met het Rotterdam via Schieveen, behalve dat het ook nog goedkoper is dan via Burgerveen, aanzienlijk meer dan een uur scheelt ver geleken met de luchthaven die de favoriet is van dr. Plesman. De heer Kraayvanger laakte het voorts, dat de K.L.M. eigenlijk voornamelijk be lang stelt in het lucratieve transcontinen tale verkeer, waarvan dan de Indië-lijn weer de allervoordeligste is. Het Europese ver keer beschouwt de K.L.M. eigenlijk als aan voerlijnen voor de transcontinentale rou tes. maar volgens hem vraagt het zaken leven om een heel andere verdeling in de verhouding der belangen. Vandaar dan- ook dat hij het verschil in tijd en in kos ten op het Europese vervoer veel voorna mer acht, dan hij bij de K.L.M. waar neemt. Uitstekend voorgedragen als het was, mocht dit een belangwekkend bétoog he ten en een forse tegenzet tegen het plan- Flesman. Het is jammer, dat het debat op deze plaats en op dit tijdstip eigenlijk moeilijk tot zijn recht kan komen. Het lijkt ons op het ogenblik, nu de zaak nog in studie is, niet het moment voor mi nister Vos om ertegen in het krijt te treden. De regering immers heeft nog niet gedecideerd. "Maar nu de heer Kraay vanger de kwestie op dit niveau heeft behandeld, zou het van belang zijn er een deskundig antwoord pro-Burgerveen op te horen. (Van onze Haagse redacteur) Binnenkort zal op Schiphol de officiële doopplechtigheid plaats vin den van de 17 Constellations, waar mede de K.L.M.-vlool is uitgebreid. Reeds hebben twee toestellen resp. de namen „Arnhem" en „Nijmegen" ont vangen; de overige vliegtuigen zullen de volgende namen krijgen: Utrecht, Venlo, Walcheren, Batavia, Curacao, Delft, Eindhoven, Franeker, Gouda, Holland, Overloon, Pontianak, Roer mond, Soerabaja en Tilburg. Het ligt in de bedoeling een der Con stellations naar alle regels der kust te „dopen", welke plecntigheid dan tevens symbolisch geldt voor de andere toe stellen. Ds burgemeesters der plaatsen, naar welke een vliegtuig vernoemd is. worden voor deze gelegenheid uitgeno digd. 62. Slechts gewapend met zijn stok en een kleine dolk. ging de dodelijk ver moeide Eric de ongelijke strijd aan. Het ondier, dat hem sag naderen, stak zijn kop woest naar voren en bedreigde de jonge Noorman met zijn blauw-zwarte slangen tong. Een harde slag met de knuppel verlamde dit gevaarlijke wapen van het beest voorlopig. Eric had van de verwarring van het monster gebruik gemaakt om het tot vlak achter de monsterachtige kop te naderen en drukte deze nu met alle kracht die hij op kon brengen tegen de grond. Een vreselijke worsteling volgde. Het beest trachtte zich los te werken en sperde de bek wijd open om zijn aan valler te grijpen. Hiervan maakte Eric snjel gebruik! Met een vlugge beweging stak hij zijn knuppel tussen de tanden van net' monster! De draak, die voelde dat hij zijn bek niet meer kon sluiten, stootte een woedend gebrul uit en sloeg wild met zijn kop heen en weer. Eric kon niet snel genoeg terzijde springen en werd door een enkele beweging van dit machtige lichaamsdeel de lucht in geslingerd. Het monster stormde daarna woedend brullend op de jonge vrouw af. mijnhardt In verband met de smokkelzaak van valse Nederlandse textielpunten is de Belgische recherche te Turnhout over gegaan tot de arrestatie van J. van L. en van J. C. Beiden hebben bekend de valse textielpunten van een derde per soon te hebben ontvangen en ze voor hem te hebben verkocht aan de twee Belgische autobusbestuurders, die on langs door de C.C.D. te Eindhoven zijn gearresteerd. De recherche is thans be zig de drukker van de valse punten op te sporen. (Vervolg van pag. 1) In Januari 1944 moest hij van de on- nerneming weg. Hij trof tijdig maatre gelen. Wapens werden vernietigd, een radio, omgebouwd tot versterker, waar devolle notities en foto's etc. in siga rendozen in de muur gemesteld. Toen men zich moest melden, riep de Kempeiluitenant „Koba" hem ter zijde en vroeg hem of hij voor hem wilde werken. Toen hij weigerde werd hij di rect gearresteerd en naar de Glodok- gevangenis overgebracht. De gevange nen werden hier op de gewone wijze, die wjj ook van de Duitsers kennen, uitgeput. 2 Juli werd hij weggehaald om te Soekaboemi door de Kempei-Tai ondervraagd te worden, omdat zij inmid dels zijn illegaal werk ontdekt hadden. Dadelijk na zijn voorgeleiding werden zjjn duimen en tenen met electrische draden verbonden en werd hem 'n uit gebreid spinnoage-schema voorgelegd. Hij behoefde alleen maar ja te zeggen op een vraag, die steeds werd herhaald met het verhogen van de voltage. Na enige verhoren, waarvan hij dik wijls bewusteloos terugkeerde, vond hij een boodschap in zijn cel van 'n vriend „Beken alles. Denk aan vrouw en kin deren. Zij worden ook gemarteld. Verzin maar wat." Het ging namelijk hoofdzakelijk om een code, waarvan hij alleen de sleutel zou kennen. Dit kwam. omdat, zoals achteraf bleek, een groep vrienden in de waan, dat hij reeds dood was, hem vele feiten in de schoenen geschoven hadden. Na een hele nacht puzzelen had hij een code volgens het alphabetische systeem, waarvan de letters steeds ver sorongen. bedacht. De volgende morgen deelde -hij de wacht mede dat hü zou De krant per parachute - Waf Frankrijk verwedde - Lahore zonder drank -Bastogne's wapen: „Nuts" - Trillioen dollar en wat er mee gebeurde n de binnenlanden van Yougoslavië zal een nieuwigheidje worden inge voerd, dat zelfs In Amerika nog niet bestaat. Vliegtuigen van de burgerlucht vaart zullen in de naaste toekomst per Parachute kranten en post bezorgen aan bevolking van ver afgelegen streken van Macedonië, Bosnië en 'Montenegro. *ïet plan is pén dagelijkse dienst in te 5tellen tussen Belgrado en steden in deze E«bleden. Wanneer de onderneming be- valt, zullen ook expresse-goederen, offi cie goederen en aan bederf onderhevige lederen vervoerd worden. Niet minder dan 72 milliard Franse francs zijn in 1947 uitgegeven bij het wedden bij paardenrennen. Iets •beer dan 24 milliard werd bij de officiële '•Sentschappen gestort, de rest van het bedrag werd via clandestiene bookmakers besteed. In 1946 bedroeg het totaal 60 biilliard, terwijl vóór de oorlog het ge- büddelde bedrag per jaar 1 milliard was. De gemeenteraad van Lahore heeft het besluit genomen de stad droog te leggen. Sinds 1 April Inwoners van de stad meenden door üeze datum aanvankelijk met een ,.Se- jbeenteraadsgrap" te maken te hebben het schenken van sterke drank in de 6ehele stad verboden. De zakenmensen ^rezen het ergste voor het „Parijs van jfhdia". De „Maulvis", het Mohamme daanse genootschap, dat' het verbod door at te, heeft de vlaggen van zijn gebou- *h uitgehangen. Bastogne, de Belgische stad In de provincie. Luxemburg, die in de - oorlog enige tijd door de Duitsers ju si«geid werd, terwijl de Amerikaanse r.chUandingsdiviste binnen de stad gele- Ia6, heeft als devies de uitdrukking Wrvfs" aangenomen. Dit was het ant- da°rct van -een Amerikaanse comman- nt. toen hij buiten de stad omsingeld door een miftsers en ziin groep Duitsers en zijn j. ""save werd geëist. „Nuts" zei hij op de eis en hij ging zelf tot de aanval over, waarbij het hem gelukte dg Duitsers te verdrijven. Om de commandant en zijn manschap pen te waarderen, zal voortaan onder Bastogne's wapen „Nuts" staan. In de archieven van de stad is een uitvoerige beschrijving van het gebeuren gedepo neerd, zodat het nageslacht zich geen hoofdbrekens hoeft te maken over de betekenis van dit vreemde woord. Volgens een Amerikaanse statistiek moet de tweede wereldoorlog een trillioen dollars hebben gekost Met dit bedrag had men alle op aarde levende families een villa met 6 kamers, een ga rage en een auto kunnen gevefc. De rest was nog voldoende geweest om in iedere stad met meer dan 5000 inwoners een mo dern ziekenhuis en een school te bouwen. Een Indische maharadja, slechts aan geduid als „een maharadja van een grote staat In India", die zijn geld niet kwijt kon, heeft in de Verenigde Staten een diamant aangekocht van 107 karaat, die een waarde vertegenwoordigt van 2.000.000 Amerikaanse dollars. Dit Is de grootste transactie, die ooit op de dia mantmarkt van Bombay heeft plaats ge vonden. Deze diamant Is juist een karaat zwaarder dan de beroemde Koh-I-noor, die weliswaar 186 karaat woog, toen die in het bezit kwam van de Perzische heer ser Nadir Sjah, maar na herslijping ln Amsterdam in gewicht verminderde tot 106 karaat De beroemde Hope-diamant, die in het bezit is van een Amerikaanse verzamelaar, weegt „slechts" 44 karaat en heeft niet meer dan 100.000 dollar op gebracht. Afdruk van een pamflet dat de Jappen in grote oplaag onder de Indonesische bevol king verspreidden. Een Japanse soldaat vertrapt de kolonisten bekennen. Op waarlijk koninklijke wijze werd hij daarop door de Kempei Tai ontvangen. Hij bestelde een diner met rijst, kip en wijn. Alles werd ingewil ligd. Toen vulde hij drie wijnglazen en vro^g de beide Kempei-mannen op te staan om te drinken op de spoedige ne derlaag van Japan en op de gezondheid van H. M. de Koningin der Nederlan den. Na gedronken te hebben bogen de Jappen, vulden opnieuw de glazen en dronken op de overwinning van Japan. Het geheim van de eigen gemaakte code ging er als koek in. Enkele dagen kon hij op adem komen, doch kort daarna werd hij weer geroe pen. De Kempei-mannen waren woe dend, een expert had de code als vals gewaarmerkt. Hij werd overgebracht met enkele anderen om voor de krijgs raad te verschijnen. Het vonnis viel mee. Allen hadden op onthoofding ge rekend, het vonnis luidde 15 jaar gevan genisstraf. De tijd die hij daarna tot aan de bevrijding in de gevangenis doorbracht is zo verschrikkelijk geweest dat wij dit onze lezers onthouden zullen-. De bevrijding kwam juist op tijd om hem van de dood te redden. Dit is het verhaal van een der velen die in Indië gevochten hebben om de Nederlandse geest onder de bevolking te bewaren. Hij is blijven leven. Dui zenden anderen zijn gestorven tussen de grauwe muren van de uitzichtloze gevangenissen. Uitgemergeld en dik wijls verminkt voor het leven, her kregen de overlevende slachtoffers van de Kempei Tai hun vrijheid toen Japan capituleerde. Hebben wij geen ereschuld jegens hen of jegens hun weduwen en kinderen? Nochtans heb ben zij nooit enig blijk van waarde ring ontvangen. De F. I. W. L (Federatie van ex-ille gale werkers in Indië) waarvan het se cretariaat is ondergebracht in het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie, tracht hun belangen zo goed mogelijk te behar tigen, maar de ambtelijke molens ma len langzaam. Nog stéeds wacht men, al valt het wachten lang en wordt het leed steeds schrijnender. Een lezeres scHrijft ons, dat ze de lange rokken afschuwe lijk vindt, maar dat ze zich bepaald ergert aan ds rokken tot op de enkels, waarbij een modieuze hoed wordt gedragen met voile onder de kin, wat het summum van vrouwelijke elegance is en daarbij sportschoenen met platte hak ken. Wij geven deze zich erge rende lezeres volkomen gelijk. Niet wat betreft haar afschuw van de lange rok. En haar cog zal daar op de duur ook zeker aan wennen, maa? wel van de lompe sportschoenen, gedra gen bij een hyper vrouwelijk toilet. We zouden bijna zeg gen: dat is nu weer eens een typisch blijk van de geringe verfijndheid van de Neder landse vrouw, dat zoiets mo gelijk is. Men hoeft het heus niet in een modepraatje te lezen, dat bij eën lange rok alleen maar een fijne schoen past en dat een gewone pump daar het beste bij staat. Men ziet dat onmiddellijk zelf. De vrouw, die haar eerste lange rok aantrekt voor de spiegel en werkelijk smaak heeft, trekt daarbij onmiddellijk haar sportschoenen uit en gaat in haar kast zoeken naar het bijpassende, dat is het paar pumps, dat ze mis schien heeft. En zo niet, dan toch maar een schoentje van een zekere elegance, bijvoor beeld zoals deze mannequin draagt op de fofo. Op een Franse modeshow droegen de mannequins bij haar lange rokken schoenen zonder hak, een soort ballet schoenen, maar ja, een man nequin, vooral een Franse, beweegt zich prachtig en een mooie gang heeft maar één vrouw op de duizend. Ja, Ja, die lange rokken zullen ons voor nog heel wat problemen zetten en er zullen nog heel wat fouten tegen de goede smaak gemaakt worden, ook" al .omdat de Nederlandse vrouwen elkaar door haar voorbeeld zo weinig opvoe den. Een vrouw, die smaak heeft, kan haar omgeving mee naar boven trekken. Het eenvoudige Ameri kaanse jurkje van de foto, dat bedoeld is als wandeltoi let, heeft een enorme wit piqué-kraag en manchetten, een zogenaamd Quaker-gar nituur. dat jong en fris staat. Wit piqué op donkerblauw en wit is altijd stijlvol en zeer ln de mode. Maar als wij het na willen doen, zullen we an der wit materiaal moeten kiezen, want piqué is er nog niet. De vindingrijke vindt echter altijd wel iets van haar ASTRID. liiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiitiiiiimifiimiiiiiiiiiiniiHtHiiiHn In de schoonmaaktijd, als de huisvrouw haar handen vol heeft met dweilen, stoffen, ragen en boenen, kan ze niet veel tijd besteden aan het klaarmaken van het eten, aan groente schoonmaken vooral, dat soms erg tijdrovend is. Ze neemt haar toevlucht tot bo nengerechten, die weinig voor bereiding vragen en vanzelf klaar sudderen, die zelfs, na een tijdje in de hooikist, het lekkerst zijn. U vergeet toch nooit het kooknat van de bonen te be waren? U kunt er heerlijke soepen en sauzen vaiT maken. Want daar moet toch water aan te pas komen, en water uit de kraan is maar uit de kraan, terwijl bonennat water is, vermengd met kostelijk bonensap, dat andersin de gootsteen zou gaan. Wij geven hieronder vijf bonèn-menu's, waaruit u kunt kiezen, wat naar uw ga ding is. Enkele recepten uit deze menu's volgen hier. Vijf bonen-menu's. 1. Groentensoep aard- appelpurée, witte bonen met appelmoes of rabarber. 2. Stoofschotel van witte of bruine bonen, uien of prei en tomatenpurée fruit. 3. Stamppot rauwe groente met witte of bruine bonen havermoutpap. 4. Aardappelen, witte bo nen, ossetong, zure saus koffie.'la. 5. Witte bonen, sla, gebak ken bloedworst, rookworst of lever, uiensaus pannekoek je. Stoofschotel van bonen. 250 gr. (2 kopjes) witte of bruine bonen, liter water, 1A a 2 kg. aardappelen, 1 kg. uien of prei, 1 blikje toma- ten-purée, 40 gr. boter, mar garine of vet, zout. De bonen een nacht weken, kok©n in het weekwater en als ze bijna gaar zijn, de ge schilde en in stukken gesne den aardappelen en uien of prei, de boter, margarine of het vet en het zout aan de bonen toevoegen. De pan sluiten.de inhoud vlug aan de kook brengen en gaar ko ken in pl.m. 25 minuten. De tomatenpurée toevoegen en alle bestanddelen los door eenmengen. Het gerecht overdoen in een schaal en het overtollige vocht als saus gebruiken. Stamppot van rauwe groente met witte of bruine bonen, 250 gr. (2 kopjes) witte of bruine bonen, IA a 2 kg. aardappelen, 500 gr. andijvie, stoof sla, snü biet, spinazie of zuurkool. 40 gr. (pl.m. 2A eetlepel) boter, margarine of vet, zout (melk). De bonen gaarkoken, de aardappelen schillen, in stuk ken snijden en met een bo dempje kokend water en zout in een goed gesloten pan gaar koken (plm. 20 minu ten). De aardappelen hort fijn stampen, de bonfen, de gewassen en zeer fijngesneden groenten en de boter, de margarine of het vet (en de gekookte melk) er door men gen. De stamppot nog even verwarmen, doch de groenten niet gaar laten worden. Zelfs de mensen, die van mening zijn, dat ze niets met hun buren te maken hebben, zullen zich niet hele maal aan contact, al is het nog zo gering, met dezen kunnen onttrekken. Het kan gebeuren, als men de trap op- of afgaat, dat men een van zijn buren ontmoet. Een bezoeker of een leverancier drukt wel eens op het verkeerde belknopje. En, als er mensen boven u wonen, is het onmogelijk, dat u daar nooit wat van merkt. We wil len nu nog maar zwijgen over onze allernaaste buren, met wie we, gedwongen of vrijwillig, onze woning delen. Maar zelfs met de gewone bu ren, die dus geen gebruik behoeven te maken van de zelfde keuken, Is het vaak niet gemakkelijk in goede harmo nie te leven. Een van de hoofdoorzaken hiervan is zonder enige twijfel, dat de mens zich hoe langer hoe meer richt op zichzelf. Egoïs me is een van de hoofd ondeugden van de moderne mens. „IK is de eerste per soon," is een stelregel, die de mensen meer en meer tot hun lijfspreuk maken. En als het daar maar bij bleef, zou het nog tot daar aan toe zijn, maar behalve de eerste, is „ik" maar al te vaak ook de enige persoon. En om enigs zins in harmonie met onze buren te leven, moeten we nu eenmaal ook met hen reke ning houden. Als men van de vroege morgen tot de late avond schreeuwende radio- muziek of zelfs niet schreeuwende aanzet,- is dat een bewijs van egoïsme. Men dfent te bedenken, dat niet iedereen steeds op mu ziek gesteld is. Zo kunnen mensen ook dol zijn op kin deren, maar daarom vinden ze het nog niet altijd prettig, als het plafond boven hun hoofd zowat instort. Elven goed moeten de benedenburen er rekening mee houden, dat de bovenbewoners niet altijd op hun tenen kunnen lopen en dat kinderen moeten spe len. Ook hier geldt de leuze van de Bond zonder Naam: „Verbeter de wereld. Begin bij je zelf." Zeg dus niet: Mijn buren zijn zo onverdraagzaam. Ze moeten er maar aan wennen, dat de kinderen hollen of dat de radio speelt. Neen, steekt eerst de hand in eigen boezem en houd er eens rekening mee, dat de buren graag 's middags een „tukje" doen, of dat de baby moet slapen. Zet de radio wat zachter of schakel haar eens een uurtje uit. Bedenkt: „Be ter een goede buur dan een verre vriend". Uit een van officiële zijde verstrekt overzicht blijkt, dat het aantal uit Ne derland naar Indië uitgezonden personen in het afgelopen jaar aanzienlijk is toe genomen. In 1947 bedroeg het aantal uit gezondenen namelijk 21.506 tegen 7140 in 1946. Sinds het einde van de oorlog tot Januari j.l. werden, de militairen mede- gerekend. 31.247 personen uitgezonden. De ministers van Oorlog en Mari ne delen in de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp wijziging Dienstplichtwet me de, dat het streven van de regering er op gericht is te komen tot een al gemene oefenplicht, althans dit stel sel zoveel mogelijk te benaderen. Ai moge het niet bereikbaar zijn de gehele bevolking bij de landsver dediging in te schakelen, toch dient men als doelwit voor ogen te hou- r 20) ,JSn wat zei ze?" „O, ze zei onder meer, dat ik smerig en laf was en dat ik van Chuck een af rammeling verdiende." „Maar, schat, wat ^verwachtte Je dan met zo'n verhaal?" „Dat weet ik niet. Maar ik had zeker niet verwacht, dat ze zich zou vergissen door te zeggen, dat ik waarschijnlijk net zo min een man als een vis aankon. Wat denk je daarvan?" „Niet veel." „Maar snap je dan niet wat dat be tekent? Als zij wist, dat ik niet kan vis sen, dan is zü degene, die ops gisteren door de telefoon wilde afschrikken. En ik durf er wat onder verwedden, dat zü weet waar Sherry is." „O. schei uit," zei Arab geeuwend. „Dat wist ik al lang." Ik staarde haar aan. Buiten striemde de regen tegen de ramen aan de oostzijde. Arab neuriede. „Hoe kon jij dat weten?" riep ik. „Omdat het gezicht, dat ik achter het raam van de woonschuit gezien had, het hare was." „Dat is fraai. Heb je nog meer voor me verzwegen? Waarom heb je me dat niet direct verteld?" „Ik wilde je zelf laten ontdekken, dat ze een verdacht iemand is. Je scheen haar een hulpeloos wezentje te vinden, dat bescherming nodig heeft. Ik ril, als ik eraan denk, dat die arme Chuck met haar alleen heeft durven zijn." „Dat kun je niet volhouden! Ik zeg je toch, dat ik gezien heb hoe de kerel haar probeerde te vermoorden!" „Je was op zjjn minst dertig voèt er vandaan, toen het gebeurde, Andy. Het moet in een fractie van een seconde ge beurd zijn. Hoe kun je weten, dat je Je niet vergist?" „Omdat ik het wéét! Omdat ik weet, dat hij de boot zo manoeuvreerde, dat ze naar de voorplecht getrokken werd, zover mogelijk vah ons vandaan. Omdat ik de boot vooruit wilde schieten, vlak voor dat hi) van de brug kwam rennen. Dat deed hij om haar zo snel mogelijk af te laten drijven. Omdat ik zag hoe hij zich schrap zette, toen hij de hengel beet pakte. Omdat ik het hetr.' zelf zag doen! Arab schokschouderde ongelovig en ik zei: „Wat zcrn je ervan denken, ais ik voorstelde, hier weg te gaan?" „Mij best, Andy, als je er op staat Maar „Ja?" „Maar dan zou ik graag eerst Chuck op de hoogte brengen," zei ze opgeruimd, „dan kan hij zich voor die vrouw in acht nemen." „Je drijft er de spot mee!" „Maar. Andy, dat is toch niet meer dan billijk. Jij denkt, dat Georgia een onschuldig meisje is, dat belaagd wordt en je hebt haar allés verteld. Als ik nou vind, dat Chuck een aardige kerel is en dat Georgia hem in moeilijkheden wil brengen, waarom mag ik hém dat dan niet vertellen?" „Je fantaseert," zei ik schor. ,.Je fan taseert alleen om hier te kunnen blij ven,'' „Maar Andy, hoe kun je dat zeggen! Ik bezweer je, met mijn hand op mijn hart Ik rees langzaam en grimmig op. „Je houding staat me niet aan," zei ik. „Jouw vrindje staat me evenmin aan. En de overhaastige manier waarop je mü en Georgia beoordeelt, nog minder." „Het was verre van overhaast. Andy. Ik heb je mijn heilige overtuiging laten weten." Ik liep met grote stappen naar de voor deur en schreeuwde: „Ik ga d'r uit! En aangezien je oordeel zo bezonken is, mag je zelf uitkienen waar ik naar toe gal „Nee, toe," zei ze, terwijl ze opstond en me achterna kwam. „Je moet niet weggaan. Je zult nat worden. Je zult kou vatten. Je zult Buiten plensde de warme regen op mij neer. De gele lichtschijn uit de ramen van ons huis vervaagde snel. Behalve in ogenblikken, dat het weerlicht langs de hemel flitste, was het aardedonker, zo donker, dat Ik bijna over de lage oever muur de rivier in tuimelde. Als ik er niet op uit was gegaan om het een en ander te weten te komen, zou ik waarschijnlijk teruggekeerd zijn. Mijn leven zou een stuk gemakkelijker worden en langer ook misschien, als het mij lukt^ Chuck lets in zijn schoenen te schuiven. De eerste manier, om daartoe te komen, was: hem schaduwen en zijn huis doorsnuffelen. Het moeilijke daarvan was, dat ik niet wist, waarnaar te zoeken. Een tweede manier was: een oogje op Georgia hou den. Die laatste manier had een veel aantrekkelijker kant dan de eerste en bovendien zou ik dan wel weten, waar naar ik zocht naar Sherry. Sherry en Georgia hadden samen op de woonschuit gezeten en ze hadden zich ongetwijfeld de steek had gelaten. Natuurlijk ver bij elkaar gevoegd, nadat Sherry ons ln wachtte ik niet haar naast Georgia's bungalow te zien touwtjespringen, maar als ze zich nog in de stad bevond, dan moest ze ergens verborgen zijn, waar Georgia voor haar kon zorgen. Het viel niet mee in regen en duis ternis het spoor niet bijster te worden, zelfs niet met behulp van de telkens te rugkerende bliksemschichten. De mees te huizen langs de rivier waren voor de zomer gesloten, zodat er slechts weiniy verlichte ramen waren. Ik sopte over natte grasvelden, kroop door heggen en werd te langen leste Chuck's huis ge waar. Er brandde geen licht. De eerste ogenblikken bevreemdde mij dit; toen overwoog ik, dat hü Georgia wellicht naar huis gébracht had en een poosje bij haar gebleven was. Ik huiverdu bü die gedachte. Welbeschouwd had ze echter weinig te vrezen. Te oordelen naar de moordaanslag, vroeger op de dag, leek Chuck niet iemand die blindelings zou toeslaan. Hij scheen liever te wach ten tot de omstandigOheden hem gunstig waren, om dan zelf een handje mee te nelpen. Het was een handig systeem. (Wordt vervolgd) den: alle geschikte jongemannen voor deelneming aan de landsverde diging bruikbaar te maken. Voor de weerbaarheid is de duur van de eerste oefening geenszins de enige beslissende factor dit kan geredelijk worden toegegeven maar niettemin een factor, zó belangrijk, aldus de minis ters, dat daarmede niet mag worden ge schipperd. Althans moet de waarborg bestaan, dat geen soldaat onvoldoende voorbereid in de strijd wordt gestuurd. Niets mag aan deze waarborg afbreuk doen, noch het offer, dat een lange oefentijd van de dienstplichtige vergt, noch de financiële of economische toe stand van het land. Het plan bestaat elke lichting te doen opnemen in twee ploegen, de eerste ploeg ln Maart, de tweede in September van het jaar der lichting. De ministers kunnen er niet aan den ken. de zgn. voorwaardelijke vrijstelling dat is dan de vrijstelling, die verder gaat dan het drie-broeders-systeem in een onvoorwaardelijke om te zetten. Eten door de C.C.D. ingesteld onder zoek bij een zuivelfabriek in het Noor den van het land bracht aan het licht, dat het bedrijf 387.383 liter gestandaar diseerde melk zonder inneming van dis tributiebescheiden had afgeleverd aan hotels, café's, cafetaria's, lunchrooms en stations-restauraties. De hierdoor ont stane bonnentekorten werden in de ad ministratie weggewerkt door middel van fictieve boekingen en veranderingen in ontvangstbewijzen van het bedrijfschap voor zuivel. In verband met deze over tredingen werden in totaal 21 processen- verbaal opgemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3