HAARLEMSE RAAD SNUDT BEGROTING AAN VACANTIE De raad begroot C.P.N. heeft het hard te verduren De woninghouw-pelitiek CEBUTO Mittovos 1948 Wij luisteren naar v. Zomerprogramma verschenen Jaarvergadering van de K.A.B. AGENDA Wat van ons verwacht wordt Kennemer Fotokring veertig jaar J. A. Luyten gehuldigd Worden Amerikaanse shares gevorderd? Verder programma kampioenscompetitie Zevende wethouder in de hoofdstad r DONDERDAG 8 APRIL 1948 PAGINA 2 ZETEL VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR „Haarlems Bloei" in actie Tentoonstelling Piet Coldewey Burgerlijke Stand Het communistische gevaar REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Woningbouwplannen Wijding van kringvlaggen Nieuws van de sportclubs DISTRIBUTIENIÉUWS Tragisch ongeval Rechtbank deed uitspraken Ouderavond T.Y.B.B. T.Y.B.B.—R.C.Z. Voetganger aangereden HEEMSTEDE Opvoering K.A.J.-revue Geruchten in beurskringen DAMRUBRIEK Gerbrandy Kamer-candidaat der A.R. Bel 13000 Driemaal Nederland-België in 1948 Beurs van Amsterdam Beuirs van New York Twee luisteraars hadden op de pu blieke tribune plaats genomen, toen de gemeenteraad gistermid dag zijn zesdaagse ter behandeling van de begroting 1948 begon. Na. verloop van een uur verdwenen deze mannen en ze hadden gelijk, want veel was er niet te leren en redenaars van formaat kent deze raad niet. Zeker, wat er ge zegd werd was over het algemeen dege lijk, zelfs van de fractieleider der com munisten, al kon men het daarmede niet eens zijn, maar van die redevoe ringen waaruit het oratorische vuur spat kan men niet verwachten. Alle fracties zijn aan het woord geweest en in één zaak waren ze het volkomen eens, dat de invloed van de communis ten zoveel mogelijk beperkt moet wor den. „een samenwerking binnen het wettelijke minimum'' zoals de heer Hoov zeide. De fractieleider van de P. v. d. A., de heer Noordhoff. zou het maar het beste vinden, dat die ultra rode heren ook niet meer in de raads commissies zitting hebben. „Dat is niet aardig'' antwoordde de heer Pro per, „want de P. v. d. A. en wij hebben door samenwerking verschillende raadsvoorstellen er door kunnen krij gen, o.a. het uitvoeren van gemeente lijke onderhoudswerken in eigen be heer." De heer Hooy verklaarde nogmaals, dat de K.V.P.-fractie de komst van bur* gemeester Cremers met vreugde heeft begroet. Hij laakte de passage in de installatie-rede van wnd. burgemeester Geluk, waarin gezegd werd:„Uw be noeming is tot misnoegen van groepen der bevolking geschied". Op dat mo ment was de heer Geluk de voorzitter van de raad en hy is dus buiten zijn boekje gegaan. Er zijn geen consequen ties voor de samenstelling van het col- loge van B. en W. voortgekomen uit de benoeming van een katholieke burge meester. Een burgefcieéster is in ons staatsrecht geen uitgesproken politieke figuur. In Alkmaar, Voorburg, Büssum, Heemstede. Soest etc. is een R.K. meerderheid in de raad, maar er is geen R.K. burgemeester. Omgekeerd komt de P. v. d. A. niet aan bod in steden waar deze partij het grootste aantal zetels in een raad heeft. Maar buiten dit alles, onze burgemeester komt voort uit de sterkste levensbe schouwelijke groep en op èen na de sterkste politieke partij in de raad. Alle groepen moeten dankbaar zijn, zo betoogde de heer Hooy verder, dat het college indertijd is samengesteld zoals het nu is. Maar al kennen we dan geen communistische wethouder, we moeten verder kijken. Geen communist op enige sleutelpositie in gemeentglijke diensten, geen communist in ons poli tiecorps, waartoe een ernstig onder zoek noodzakelijk is. De heer Bakker i A.R.), overigens een - vrij droog spreker, had een adrdig grapje verzonnen. Naast zijn fractie hebben de communisten zitting en nu merkte hij op, dat dit niet hindert, omdat zij principieel en innerlijk het verst van deze heren verwijderd staat. Een Igng betoog van mr. Proper culmineerde in de leuze, dat de bur gerlijke democratie bedelend de hand uitsteekt naar Amerika. a Het zag er al aanstonds naar uit, dat de algemene beschouwingen een vlot verloop zouden hebben. Buiten de fractievoorzitters spraken slechts drie raadsleden onder wie onze financiële expert de heer Schippers, die een vraagstuk aanroerde, dat in aller harten leeft, namelijk inkrimping van het aantal ambtenaren. Wethouder Geluk gaf te kennen, dat er in onze stad op dit gebied voorbeel dig gewerkt wordt; vergeleken met an dere steden wordt hier met minimum personeel maximum arbeid verzet. Men zal dus zijn gevoelens jegens oorlogse en na-oorlogse ambtenaren elders moe ten luchten. En daar zijn wij blij om! Wethouder Angénent deed min of meer sensationele mededelingen over de toekomstige woningbouw. 20.000 huizen zullen er nog in Haarlem ge bouwd worden (het zal nog wel even duren), maar dan is de stad vol. Men .voelde, dat door deze onthulling het annexatie-spook achter de groene tafel naderde. De omgeving is zo wijd en zo schoon. Als nu het water maar niet te diep is De stichting „Haarlems Bloei" heeft dezer dagen aan het hoofdbestuur van de Alg. Vereniging voor Bloembollencul bollencultuur een schrijven gericht, waarin bij een t.z.t. vaststaan van het in Haarlem blijven van de zetef van de Alg. Vereniging voor Bloembolencul tuur zij uiting heeft gegeven aan haar bereidheid al het mogelijke te doen teneinde te bereiken dat het Krelage huis tenvolle aan de behoeften van die vereniging zal voldoen. In de kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg werd gistermiddag in aan wezigheid van een aantal belangstel lenden, o.w. de directeur van het Frans Hals-museum, de heer Baard, en de conservator van het Teyler-museum, de tentoonstelling geopend van bloemschil- derijen van de schilder Piet Coldewey. De heer Jan Tadcma sprak het ope ningswoord, waarm hij de persoon en het werk van de exposerende schilder besprak. De tentoonstelling blijft tot 8 Mei geopend op werkdagen van 105 u. GEBOREN: M. C. Kaijen—Nelis z.; R MarkRoebeijm z.; J. H. Bakker—Le- loux z.; A. G. van Egmon<fc--van Huis steden d.; C. W. tuk—van der Veldt d. ONDERTROUWD: P. H. Minderman en G. Gustenhoven; P. L. M. Kramers en M. E, Hoes; W. Visser en H. G. Tuin; A. J. de Jong en M. H. de Haan; B Booij en S. Kruize; A. H. Berghout en M. C. Spiering; J. Vemout en G. J. Ke- telaer; J. Rlemers en M. H. W. Kamer; A. Benink en A. Piers; A. B. Machgielsen en M. F. Devies; A. N. Braspenning en A. C. Boon; A. J. C. de Vries en M. J de Haan; C. A. Mense en A. Kunis; N. v. Egmond en P. J. H. de Koning; W. de Bruin en J. B. van Veen; G. Weiter pn P. A. van Langen; B. Vreugdenhil en W. Brouwer; J. Kooien en P. A. Smits; R.K. W. Musse en E. E. Minnema. N GEHUWD: C. Teeuwen en G. M. van Putten; P. Teeuwen en J. K. Schreurs; D. C. Kouwenberg en G. C. van der Erf; P. A. C. van den Bronk en M. Schoone; J. J. van den Burg en H. Brasser; B. H. Kruizinga en J. G. 'G. Beerta; K. Mulder en A. M. Kleen; A. Vermeulen en C. Rood; C. Silvis en J..C. Koster; K. Ro denburg en A. Gootjes; A. Lohmann en L. E. Wickel; W. C. J. van Pampus en A. T. van de Pavoordt; N. Braam en J. A. Lepit; C. L. de Boever en D. P. van Veggel; N. Beun en L. Groenendaal; G. J. Captijn en J. Diks; G. Z. Wente'ler en A. G. Snel; P. van der Beek en B. Zonneveld; A. de Rooij en T. G. van Dijk OVERLEDEN: C. E. Stiensde Wilde 58 j.. Emmaplein; M. E.» Hulshoff—Lub bert. 48 j.. Kamperlaan; P, J. M. Braünschweig-4-Vermin, 61 j„ Rozenha- genpl.; N. Klcvn—de Boer, 76 j., Haze- paterlaan; H. W. Robin, 77 j„ Midden weg; G. H. Wenstink, 82 j„ Wagenweg. Woensdagmiddag is de Haarlemse gemeenteraad, onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. P. Cre mers, bijeengekomen ter behandeling van de gemeentebegroting 1948. Na de installatie van een nieuw P. v. d. A.-lid, de heer Van Eijsden (die in plaats van mevr. Mensink is gekomen», en het afwerken van een kleine agenda werd begonnen met de algemene be schouwingen. Als eerste spreker voerde het woord de heer Noordhoff, fractielei der van de P. v. d. A., die namenè zijn partijgenoten een verklaring aflegde, waarin hij stelling nam tegen de com munisten in de raad. Wij hebben, met de andere leden van de raad, destijds vertrouwen gesteld- in de leden van de C.P.N., in aanmerking nemende hun aandeel in de ondergrondse strijd tijdens de bezetting, en wij hebben verwacht, dat zij con amore zouden medewerken. Nu de Communistische Partij naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Tsjecho- slowakije kleur bekend heeft, kunnen wij onmogelijk de samenwerking voortzetten en zullen wij niet alleen geen C.P.N.- leden in de raadscommissies benoemen, maar ook weigeren op voorstellen van hun zijde in te gaan, aldus spr. Nadat de heer Noordhoff zijn hart over dit onderwerp voldoende gelucht had, bracht hij de samenstelling van het col lege van B. en W. ter sprake, welke vol gens hem %jet geheel juist was, daar de meerderheid Katholiek is. terwijl deze bevolkingsgroep een derde van het totaaJ uitmaakt. Spr. had de verwachting ge koesterd. dat er na de benoeming van mr. Cremers een wijziging zou komen. De heer Noordhoff diende vervolgens een motie in, waarin B.'en W. werden uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid en wenselijkheid van de oprichting van wijkraden in de gemeente. Spr. vond het antwoord van het college Inzake de uitbreidingsplannen en de ontwikkeling van Haarlem weinig bevredigend. Is er in onze gemeente, die als het ware ingeklemd ligt, wel ruimte genoeg om te bouwen? We hebben woningen, scholen, ziekenhuizen en ker ken nodig, maar waar moeten deze wor den opgericht? Spr. wees in dit verband op de omliggende gemeenten en drong op grotere samenwerking aan. Aan de heer Hooy, fractieleider van de K.V.P.. werd als tweede 'spreker het woord verleend. Hij bracht hulde aan B. en W. en de ambtenaren voor het feit, dat zij deze begroting, vergezeld van een toelichting, op zo'n vrcege termijn aan de raad hebben aangeboden. Spr. wilde in zijn beschouwing nog enige aan dacht wijden aan de burgemeestersbe noeming. Mijn fractie, aldus de heer Hooy, behoort tot- djg leden, die vertrou wen stellen in de benoeming van mr Cremers en in zijn beleid. Spr. herin nerde aan de rede, die wethouder Ge luk tijdens de fnstallatieplechtigheid als wnd. voc# zatter van de raad hield en waarin uitdrukking werd gegeven aan het misnoegen van enige groeperingen De heer Hooy vond deze opmerking uit de mond van wethouder Geluk, die na mens alle raadsleden sprak, onjuist. Wal de samenstelling van het college be treft. aldus s£r., is er geen verandering nodig. Immers, de godsdienstige en P" litieke overtuiging van een burgemeester hebben niets te maken met zijn positie in de raad. Hierna sneed de heer Hooy een ander onderwerp aan. Hij zou het toejuichen, wanneer een deskundig bureau aan ver schillende gemeentediensten adviezen zou geven over de meest efficiënte wijze van werken. Het verheugde hem te con stateren, dat de gemeente zoveel doet om het welzijn van het gezin te bevorderen. Een goed gezinsleven moet gestimuleerd worden door juiste subsidiëring, door een woningpolitiek, waarbij rekening wordt gehouden met de grote gezinnen en door een billijke tarieven-vaststelling. Spr. hoopte, dat het reeds eerder voorgestelde progressieve tarief een plaatsje zou krjj gen op de begroting van 1949. De K.V.P.-fractle staat sympathiek tegenover de wijkradengedachte. De uit voering hiervan zal, zo zeide de heer Hooy, weer moeten lelden tot een hech ter met elkaar verbonden gemeenschap Verder stelde spr. voor, spoedig tot oprichting van een oorlógsmonument te komen, liefst één in de gemeente. Dan schakelde spr. over naar de po litiek. „Alle groepen in de raad zijn er dankbaar voor," aldus merkte de heer Hooy op, „dat zij het college van B. en W, hebben samengesteld zonder commu nistische leden." Het brutaal naar voren tredend com munisme betekent een gevaar voor de godsdienst, de vrijheid, de cultuur en de ontwikkeling vap de welvaart; het is dus noodzakelijk, dat het effect van zijn ac ties wordt verminderd. Daaróm stelde hy voor communisten op sleutelpostén in gemeentediensten en C.P.N.-leden, die in het politiecorps mochten schuilen, te verwijderen. Dat wü de samenwerking zullen be perken tot het wettelijk minimum, houdt geen discriminatie in .van de persoon, doch van de beginselen der betreffende raadsleden, aldus besloot de heer Hooy. De woordvoerder van de A. R.-frac- tie, de heer Bakker, kan zich bij dat wat de vorige sprekers hadden gezegd ten aanzien van de communistische fractie volkomen aansluiten. Aangaan de de burgemeesterkwestie verklaarde hij, dat hij met de beste wil van de wereld niet kon inzien, dat «de benoe ming onjuist was. Wij stellen ons, zo zeide de heer Bakker, vol vertrouwen achter mr. Cremers. Ook deze spreker roerde het punt: samenwerking met omliggende gemeenten aan. Voorlopig zijn we nog aangewezen op deze sa menwerking, maar als grSte gemeente voelen wij toch sterk behoefte aan een andere regeling, die meer en vrucht baarder resultaten mogelijk zal maken. Het raadslid, tot de «igenlyke be spreking van de begroting overgaand, vond de posten, uitgetrokken voor een sportpark, twee bruggen en nieuwe rio lering 'te ,hoog. De raad zal deze kapi taalsbegroting niet kunnen goedkeuren, bovendien gelooft niemand, dat aj. deze plannen nog dit jaar zullen worden ^uit gevoerd, aldus de heer Bakker. We zit ten nu met een schuld van 12 millioen gulden en als we dit tekort, door zui nig beheer en overhouden op de gewo ne dienst, kunnen wegwerken, dan zul len we volgend jaar misschien aan ge noemde grote projecten kunnen den ken. Vervolgens kwam het communistische raadslid Proper aan het woord, die de opmerking maakte, dat door de benoe ming van mr. Cremers de positie van het college nog schever getrokken werd dan ze reeds was. Een katholieke wet houder had zijn zetel moeten verlaten, aldus dit lid. Spr. uitte zijn ontstemming óver de houding, die de raad tegenover de com munisten aanneemt en achtte het niet alleen om principiële, maar ook om practische gronden verwerpelijk, dat men trachtte hun het halve raadslid maatschap te ontnemen. Dit betekent een afbraak van de democratie, dit is de politieke prijs, die voor de Marshall hulp wordt betaald, zo zeide spr. Nadat de heer De Vries (C.H.U.) aan gedrongen had op zo zuinig mogelijk beheer, hetgeen ook bijna alle raadsle den vóór hem hadden gedaan, kreeg 't lid Albrechts (P. v. d. A.) het woord. Deze betreurde het, dat de winsten van bedrijven geheel ondergeschikt werden gemaakt.aan de behoeften van de ge meente. Ook hij wilde het zijne zeg gen over de gedragslijn ten opzichte van de communisten en gaf als zijn me ning te kennen, dat het beste bestrij dingsmiddel was: een goede welvaarts- politiek. „Socialisatie en nationalisatie kunnen me gestolen worden, als het niet gaat met behoud en uitbouw van de geestelijke vrijheid", aldus eindigde deze spreker. De heer Schippers (K.V.P.) stelde met tevredenheid vast, dat de ge meente thans wat meer vaste grond onder haar voeten heeft. Het kan echter zijn nut hebben even stil te staan bij enkele mogelijkheden tot be zuiniging, zo merkte het lid op. Hij wilde niet tornen aan salarissen en lonen, maar toonde zijn verwondering over het aantal gemeente-ambtenaren, dat bij vele diensten, in vergelijking met het jaar 1939, zeer toegenomen was. Spr. noemde de secretarie, waar 40 mensen meer wenken, het gasbe drijf, waar 33 ambtenaren meer werk zaam zijn, de gem. geneeskundige dienst, de stadsbibliotheek en enkele andere bedrijven. Wethouder Geluk beantwoordde, daar de wethouder van financiën, mr. v. d. Wall, door ziekte verhinderd was, alle sprekers in de avondzitting van de raad. Eerst ging hij in op het verwijt, dat de heer Hooy aan zijn adres richtte, inzake de installatierede. Spr. verdedig de de wijze, waarop hij toen tot de bur gemeester gesproken had, en meende, dat hij niet onjuist gehandeld had, door te gewagen van de teleurstelling van verscheidene fracties. Ik achtte het beter, zo ging de heer Geluk voort, dat terstond open kaart werd gespeeld. En zich tot de burgemeester richtend zeide hij tenslotte: „Ik doe niet onder in waardering voor uw persoon dan de heren Hooy en Bakker c.s." Betreffende de samenwerking met de randgemeenten hoopte spr. op een spe ciale vorm, waardoor op efficiënter wijze gewerkt zal kunnen worden. We moeten een oplossing zien te krijgen; hoe eerder hoe liever. Wij hebben nu een sluitende begro ting, aldus ging wethouder Geluk ver der, maar wij zullen de grootste sober heid, ja, zelfs meer dan dat moeten betrachten. Spr. bracht het gemis aan eigen belastinggebied ter sprake en ver onderstelde, dat, wanneer de gemeente bevoegdheid dienaangaande herkrijgt, concurrentie met andere gemeenten weer het gevolg zou zyn. 40 Meerdaagse reizen door geheel Nederland ARDENNEN BELGISCHE BADPLAATSEN Vertrek iedere week. Prima hotels en maaltijden. Des kundige leiders. Grote keuze dagtochten door NEDERLAND en BELGIE HAARLEM: Groote Houtstraat 124, Tal. 20033 IJMUIDENN.A.C.O., KaNer.tr. 120 an Inlichtingkanloren dar N.S. Ten aanzien van de toeneming van het aantal gemeente-ambtenaren in verschillende diensten, bracht de wet houder de vragensteller onder het oog, dat in de laatste negen jaar de bevol king met 21000 zielen is vermeerderd en dat vele diensten moesten worden uitgebreid, o. a. door Invoering van sociale maatregelen en bijdragen aan fondsen. Wethouder Angenent stelde de heer Noordhoff gerust, dat er de eerste jaren nog ruimte voldoende is om in de ge meente te bouwen. Hij vertelde, dat er 1450 woningen ten Westen van de Sporthaven aan de Jan Gijzenvaart zullen verrijzen, 1600 huizen in het Amsterdamse kwartier nabij de Zomervaart en 1260 volkswo ningen en 1000 middenstandswoningen nabij de Delftlaan-Orionweg, waar ook schoolgebouwen en een kerk worden opgericht. Genoemde plannen verkeren reeds in -een vergevorderd stadium. In het Zuiderhoutpark zullen gesitueerden grond kunnen kopen. Er zijn, zo deelde spr. mede, plannen in aanmaak voor totaal 20.000 woningen. Voorlopig heb ben we in Haarlem nog wel plaats, maar in de toekomst zullen we echter in een benauwde positie komen te verkeren, besloot de heer Angenent. Bij de tweede ronde hebben dezelfde sprekers als des Irniddags hun gedrags lijn tegenover de communisten, in ant woord op de speech van de fractieleider dezer party, nader verklaard. Voordat tot behandeling van de be groting werd overgegaan, kwam in de middagzitting een aantal agendapunten aan de orde, die stuk voor stuk werden doorgehamerd. Zo werden goedgekeurd' de jaarstukken 1946 van de Coöp. Wo ningbouwverenigingen „Eigen Haard" en „Eigen Woning", de verzoske?i van het bestuur der St. Luciaschool voor de aanschaffing van naaimachines en van de R. K. Jongensschool voor M.U.L.O. voor de aankoop van een filmstrook- projector en ten slotte een geldlening van 25.000 aan de Haarlemse afde ling van het Wit-Gele Kruis. Het kader van de Kath. Arbeiders- Beweging kwam in het gebouw St. Bavo byeen voor een officiële plechtigheid en een werkvergadering. Beide stonden onder léïding van de centraal voorzitter, de heer A. Angenent. De achtergrond van zaal acht was met bloemen en planten opgesierd, waartussen de hoofd- vlag en de vlaggen der kringen pryk- ten. Na een sympathiek openingswoord over het doel van deze byeenkomst, werd eerst het woord verleend aan de geestel. adviseur, kap. F. H. Heems kerk, die een uitleg gaf van het doel en de betekenis van de vlaggen. Spr. vond het een goede gedachte, dat op elk der vlaggen het embleem der K. A. B. was aangebracht. Hierna ging de weleerw. adviseur 'over tot de wyding der vlaggen. Tydens deze officiële plechtigheid werd de omiysting verzorgd door de ge mengde R.K. zangvereniging „St. Cae- cilia", onderafdeling der K.A.B., welke zich op keurige wyze van haar taak kweet. De werkvergadering word geopend met een verslag van de prijzenconwr.is- sle, waarin werd medegedeeld,, dat er 495 klachten waren behandeld en dat f 1145,34 werd terugbetaald aan te veel betaalde goederen. Het ligt in de be doeling op gezette tyden voor het ka der der K.A.B. recollectie-weekends of Zondagmorgenbijeenkomsten te houden, tot versterking van het godsdienstige en sociale leven van het kader. Hoewel de jeugd wel niet de bijzonde re zorg heeft van de K.A.B., moet er toch wél contact gezocht worden met de verschillende vakorganisaties, om de jeugdige personen op t§ voeden voor de taak der vakorganisaties. Voor dit doel zullen verschillende avonden belegd wor den, om de jongere leden In te schake len in de vakorganisaties. Met een enkel woor werd er nog eens op gewezen om geen lid te worden van personeelsverenigingen. Besloten werd, wanneer er bestuurs vergaderingen van de K.A.B. zijn, geen andere vergaderingen te beleggen. De penningmeester, de heer Th. Puts, kreeg thans gelegenheid zijn jaar verslag uit te brengen. Aan inkomsten f 16979,71, uitgaven f 15519,75, saldo f 1459,96.Vervolgens bracht de secre taris, de heer J. Bonfrer, zijn jaarver slag uit. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden, de heren Th. Puts en A. Martlus, herkozen, terwijl als nieuw lid werd gekozen de heer A. Peterse. Het verslag van het gebouw St. Bavo sluit met inkomsten en uitgaven van f 71317,18. Tot slot werd een feestcom missie benoemd voor het zestig-jarig bestaan van de afdeling. Haarlem van de K.A.B.. bestaande uit de heren: A. v. d. Veldt, Th. Puts, A. Rood, Van Rossum en Van Soest. Dezer dagen vierde de R.K. Schaak club „Het Witte Paard" haar tienjarig bestaan, waarbij behalve een H. Mis en een receptie ook een feestavond op het programma stond. De verschillende prijswinnaars werd bij deze gelegenheid de medailles uitgereikt. BIOSCOPEN: Rembrandt: De beste jaren van ons le ven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema-Palace: Onder hypnose (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.) 2.30 en 7.30 u.; City-theater: Obsessie (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Mexico Rose (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Donderdag 8 April: Stadsschouwburg: Aerdenhouts Jongercntoneel met „Het Chinese Landhuis", 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door G. Robert, 34 uur. Geb. Ned. Prot. Bond (Heerpstede) Uitvoering Haarlems Trio, 8.15 u, Vrijdag 9 April: Stadsschouwburg: Ned. Toneel met „Schipper naast God", 8 uur. Uitreiking bonkaarten, enz. te: HAARLEM (Vleeshal) Ma t.m. Mei, 8.3012.15 u. en 24.45 uur. OVERVEEN (Bl'daalseweg 188) B, 8.3012.15 u en 24 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) rest M, 8.3012.15 u. en 24 uur. Gisteren is een vierjarig meisje, a. M. M., wonende in de Voorduinstraat, in de Delft te water geraakt!. Een dame ontdekte het kind enige tyd later, toen het aan de oppervlakte kwam. zy riep een 71-jarige voorbijganger aan, die tot zyn knieën in het water stapte en het meisje op het droge wist te trekken. De Ongevallendienst paste na aankomst kunstmatige ademhaling toe, doch het kind bleek reeds te zijn overleden. De 18-jarige H.B.S.-er J. R. R., die er van beschuldigd is een medestudent tengevolge van mishandeling zwaar li chamelijk letsel toegebracht te hebben, waardoor deze vrijwel blind is gewor den, is hedenmorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand Besch. is van plan in hoger beroep te gaan. temeer daar ook de roeivereni ging, waarvan hij lid is en op welke feestavond de daad is geschied, hem niet heêft geroyeerd. De eis was tien maanden gevangenisstraf. De Haarlemmer P. H., die een aantal autodiefstallen heeft gepleegd in sa menwerking met anderen, is veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf; de eis was 4 jaar. De Haarlemmer R. v. K., die onlangs een militair van een bankbiljet van f 100 beroofde, zal 8 maanden moeten zitten; de eis was tegen hem 8 maan den geweest. Dinsdagavond j.l. organiseerde de jeugd commissie van T.Y.B.B. een ouderavond bij Brinkmann. Kap. H. C. Roozenburg sprak over het onderwerp „De sport en de gees telijke verzorging", terwijl de heer F. J. van .Veen uit Amsterdam de opvoedkundige waarde van de sportbeoefening op duide lijke wijze uiteenzette. Beide sprekers had den een zeer aandachtig gehoor. Het man- nenkwartet „Euphina" zorgde voor een pri ma muzikale omlijsting. Al met al een avond waarop deze grote R. K. sportvereniging met voldoening kan terugzien, al had men de belangsteling gaérne wat groter ge wenst. Aanstaande Zondag 2.15 uur speelt T.Y.B.B. 1 op eigen terrein voor de K.N.V.B.- beker een wedstrijd tegen R.C.Z. 1 uit Zaan dam. De directeur van het Diocesaan Missiebureau heeft tot Haarlem het vererend verzoek gericht, om dit jaar een groots opgezette Missieten toonstelling te houden. Omdat de erva ring van de vele voorafgegane tentoon stellingen duidelijk heeft bewezen, dat daardoor op bijzondere wijze stimule rend werk kan worden verricht in het belang van de uitbreiding van het Rijk van Christus op aarde, is dit verzoek gaarne aanvaard. Onmiddellijk na het ontvange^ van deze uitnodiging is reeds met de uitvoe ring van deze veelomvattende taak be gonnen. Een zeer actief Hoofdcómité met verschillende sub-comité's is opge richt en onder de bezielende leiding van Rector Brans is al heel wat voorberei dend werk verzet. Omdat het evenwel niet enkel gaat om de belangstelling van enige initia tiefnemers in daadwerkelijke Missie- ijver om te zetten, maar om heel Haar lem en omgeving te brengen tot een zo hoog mogelijk opgevoerd medeleven en medewerken, is het van het grootste belang, dat reeds thans begonnen wordt met de activering van de publieke be langstelling van de katholieken van Haarlem en omliggende gemeenten. De tentoonstelling zal gehouden wor den van 3 t.m. 11 Juli in het Concert gebouw van de gemeente Haarlem, dat voor deze tentoonstelling gedurende deze tijd in zijn geheel is afgehuurd; aan deze tentoonstelling zal een voorbe- reidings-* of congresweek voorafgaan van 27 Juni tot 3 Juli. Het grote doel zal zijn: kennis en liefde aankweken voor het Missiewerk in missiegebieden en het beoogde resul taat te consolideren in een blijvend bid den en offeren voor de uitbreiding van het Rijk van Christus op aarde. En om dit laatste met meer succes te bereiken zal tijdens deze tentoonstelling met alle mogelijke middelen gestreefd worden naar een grote aanwinst van leden voor de drie Pauselijke Missiegenootschap pen: de Broederschap van de H. peest, de H. Kindsheid en het St. Petrus-Lief dewerk. Welke parochies zullen in deze grootse missie-actie betrokken worden? Behalve Badhoevedorp, dat door zijn ligging meer is aangewezen op gelijksoortige actie in Amsterdam, alle parochies van het De kenaat Haarlem en verder ook de niet tot het Dekenaat Haarlem behorende parochies Bennebroek, Vogelenzang en Santpoort. Om deze Missietentoonstelling te doen slagen, is het nodig, dat alle katholieken hun volle medewerking gaan geven. En deze zin tot medewerken moet uitgaan van de gedachte, dat iedere katholiek ljet zich tot een plicht rekent, alles te doen, wat nodig is, om op daadwerke lijke wijze uitbreiding te geven aan de Kerk van Christus op aarde. Het „Gaat en onderwijst alle volkeren" is een be vel ran Christus, niet énkel gericht tot Zijn Apostelen, maar aan allen, die in Hem zouden geloven. Aan die „allen" immers heeft Hij Zijn bevel gegeven te bidden: „Uw Naam worde geheiligd.... Uw Rijk kome". Wanneer Christus, De Zoon van God, ons zegt, dat wij zó moe ten bidden, dan betekent dit een bevel, waaraan Zijn volgelingen hebben te ge hoorzamen, een bevel, waarin de grote levenstaak ligt opgesloten van ieder Christenmens: Gods Naam heiligen en doen heiligen, het Rijk van God op aarde helpen verbreiden. Katholieken van Haarlem en omge ving, laat U begeesteren voor bet werk van de Missie! Missie-ijver is een van de werken van naastenliefde, welke God het meest aangenaam zijn. Wanneer dan in de nabije toekomst ook Uw mede werking gaat gevraagd worden voor Ijet welslagen van de Missietentoonstelling van 3 t.m. 11 Juli, bedenkt dan, dat ge daardoor op voornamé wijze Uw eerste levensplichten zult vervullen: Gods eer bevorderen. U zelf heiligen en mede werken aan de heiliging van Uw mede mensen. J. J. A. KUILMAN, Deken van Haarlem. De penningmeester ontvangt gaarne bijdragen op postgiro 3674, Oscar Smit's Bank t.b.v. Mittovos. Woensdag werd een 64-jarige voet ganger by het oversteken van de Grote Markt aangereden door een wielrijd- ster. De laatste kwam daardoor te val len en liep een bloedende wonde aan het achterhoofd en een hersenschud ding op. zy ls paar het Sint Elisabeths- gasthuis overgebracht. „De landschapfotograaf vindt in het bijzonder in onze streek gewilde objecten: de bloeiende bollenvelden met de hoge luchten daarboven, de in stemming variërende zeegezichten en het duinlandschap," aldus mr. C. Den Tex, burgemeester van Bloe- mendaal, in de toespraak, die hij Woensdagavond hield bij de opening van de tentoonstelling van fotower ken. die de Kennemer Fotokring bij gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan houdt in hét Concertgebouw. Nadat de voorzitter van de Fotokring, de heer J. C. Uhlenbroek, de bijeen komst had geopend, gaf hij het woord aan burgemeester Den Tex, die voor deze gelegenheid was uitgenodigd, om dat de Kennemer Fotokring eigenlijk, van Bloemendaalse komaf is en later pas is uitgebreid over omliggende gemeen ten. Spreker wees op de groei van de vereniging en gaf voorts zijn mening weer omtrent de portretfotografie, die volgens hem tot de meeste moeite ver gende afdelingen van het werk behoort. Tenslotte hoopte jhr. Den Tex, dat het nog eens zo ver zal komen, dat de Fo tokring de Kennemer-school genoemd zal worden. Vanmorgen werd de herdenking van het zilveren jubileum van de heer Luy ten als hoofd van de R. K. U.L.O.-schooi voor jongens aan de Gedempte Oude Gracht ingezet met een gezongen H Mis in de St, Uosephskerk aan de Jans straat. Onderwijzend personeel en leer lingen woonden de H. Mis bij, die werd opgedragen door plebaan Mgr. F. Filbry en waarbij de jongens zelf de gezangen verzorgden. Na deze plechtigheid sprak de plebaan, een kort - woord naar aanleiding van het bijzondere jübilé. Met een lang-zal- hij-leven wend de jubilaris met zyn ge zin vervolgens in het gebouw van de H.K.B. ontvangen, 'waar de officiële huldiging plaats vond. Namens het onderwijzend personeel sprak de heer Peters, die de jubilaris prees om zijn grote energie en vriend schappelijke omgang, 'Met het uitspre ken van de beste wensen overhandigde hij de heer Luyten een couvert met inhoud. Als voorzitter van het schoolbestuur bracht de plebaan de jubilaris alle hulde en dank voaP al hetgeen deze ook op godsdienstig gebied onder zovele jon gens heeft tot stand gebracht. Hij over handigde eveneens een enveloppe met inhoud, waarna de kleinste leerling, Jan^ Zethof, en een der oudsten, Hans Ass- ipann, namens de leerlingen de heer Luyten toespraken en hem twee rieten armstoelen aanboden. Nadat ook de oud-inspecteur, de heer H. v. d. Weyer, een korte toespraak had gehouden, dankte de heer Luyten in hartelijke bewoordingen voor de hulde, hem gebracht, en voor de stoffelyke gaven. Op gemoedelijke wyze schilderde hij de verschillende belevenissen In de bijna 45 jaren, dat hy bij het onder wijs werkzaam is en dankte hy zijn onderwijzers voor de goede medewer king, die hy steeds van hen mocht on dervinden. Ten slotte recipieerde de heer Luyten, op welke druk bezochte receptie o. m. aanwezig waren de heer W. Schoen- makers, inspecteur bti het Laser On- derwys, pater Aeg. Distel O.E.S.A.„van het Triniteitslyceum', de heer Speller en vele hoofden van andere Haarlemse scholen. Vrijdag 9 April, des avpnds om 8 uur. zal een Solistenconcert gegeven worden in het Concertgebouw, waaraan even eens medewerken het dameskoor Arcis, Figee's Mannenkoor en Beynes' Man nenkoor. Voor een vrijwel uitverkochte grote zaal van het R.K. Verenigingsgebouw, werd gis teravond door de Haarlemse K.A.J. een re vue opgevoerd die het doel en streven van de Katholieke Arbeidersjeugd nog eens dui delijk naar voren bracht. De voorzit|pr van de afd. Heemstede I, die de aanwezigen en de gasten hartelijk verwelkomde, sprak de verwachting uit, dat als gevolg van deze avond het ledenaantal te Heemstede zoda nig zou stijgen dat zij. het volgend jaar zelf een soortgelijke revue konden opvoeren. De K. A. J.-band uit Haarlem zorgde voor een goede muzikale begeleiding en tegen het middernachtelijk uur gingen de aanwe zigen tevreden en voldaan naar huis. (Speciale berichtgeving) Ter beurze schijnt men zich nog niet algemeen rekenschap te geven van het vooruitzicht, dat binnenkort, in aan sluiting op de reeds gevorderde Ame rikaanse bonds, zal worden besloten tot opeising van Amerikaanse shares en certificaten daarvan. Indien deze verwachting tot de be- roepshandel en het publiek waren door gedrongen, dan zou ren allicht een dui delijke opleving van de handel, gepaard gaande met een min of meer uitgespro ken koersherstel voor gewone Ned. aandelen hebben moeten coristateren. Immers zouden ipilüoenen guldens weer emplooi moeten vinden, nadat de op brengst der shares in handen van het publiek zou komen. Het gerucht van het op handen zijn van deze maatregel loopt inderdaad hardnekkig in bevoegde beurskringen. Het is reeds daarom verklaarbaar, omdat ten aanzien van de dollarnood, welke in de jongste deviezennota yoor het eerste halfjaar van 1948 op circa 180 millioen werd geraamd, de op brengst van de dollarbondsvordering (literaard teleurstellend en ontoereikend moet zijn. Intussen hebben wij goede redenen om aan te® nemen dat zal worden overgegaan tot vordering van bepaalde preferente en prima gew'. shares, waarbij geen rekening zal worden ge houden met de samenstelling van de individuele effectenportefeuilles. De monetaire autoriteiten zullen waar schijnlijk besluiten tot vordering van die aandelen, welke in Wall Street het meest courant zijn, zodat de beste categorieën der aan Nederlanders toe behorende Amerikaanse beleggingen juist zullen verdwijnen uit ons land. Het betreurenswaardige is, dat de min der zorgvuldige of zelfs speculatieve be legger op deze wijze bevoorrecht zal worden an zijn bezit rustig zal kunnen behouden. In brede kring zal ook met teleurstelling worden geconstateerd, dat, ondanks de tydige aanvaarding van het Marshall-plan en de in het kader daarvan te verwachten hulp, benevens de mogelijk verhoogde kans op afslui ting van leningen, toch tot deze maat- egel moest worden besloten, Serie problemen van H. J. van Alphen te Haarlem. No. 1483. Het Centraal Comité van Anti-Revo- lutiorftiaire Kiesverenigingen heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy geplaatst als no 3 op de lijst, welke als advies voor de aanstaande Tweede-Kamer-verkiezingen is overgelegd aan de kiesverenigingen In aansluiting op het programma voor de k5mpioenscompetitie tot en met 2 Mei, dat wij reeds publiceerden, kun nen wij nog mededelen, dat de verdere kampioenswedstrijden als volgt zijn vastgesteld: 6 Mei (Hemelvaartsdag) BWGo Ahead, EDOPSV, HeerenveenHaar lem. 9 Mei: EDO—Haarlem, PSV—Go Ahead, HeerenveenBW. 17 Mei (tweede Pinksterdag) PSV EDO. Haarlem—BW. 23 Mei: HeerenveenEDO. Go Ahead —PSV. BW—Haarlem. 30 Mei: EDO—Go Ahead, BW—Hee renveen. 6 Juni: Haarlem—PSV, Go Ahead— Heerenveen. 13 Juni: EDO—BW. DAG EN NACHT (Van een onzer speciale verslaggevers) De Amsterdamse gemeenteraad heeft Woensdag met 26 tegen 10 stem men een voorstel van alle fracties aangenomen om een zevende wet houder te benoemen. Alleen de com munisten stemden tegen. Door samenloop van omstandigheden zal er ditmaal drie keer een Neder land—België ontmoeting in het jaar 1948 worden gehouden. De K.N.V.B. vond het n.l. bezwaar lijk de twee interlands onmiddellijk na elkaar in het voorjaar te spelen. Na overleg met de K.B.V.B. is besloten in het vervolg in het voorjaar en in het najaar een wedstrijd te houden. Daar door zal er dit jaar nog twee wedstrij den tegen België worden gespeeld. Vrijdag HILVERSUM II 415 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Woord v. d. dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 •Zieken. 9.30 Waterstand. 9.35 Gram 10.30 Morgendienst. 11.00 Zangreci tal. 1130 Gram. 12.00 Amati Trio 12.30 Weerpr. 12.33 Metropole Ork 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata 13.45 Dubbel Vier. 14.00 Pianotrio 14.20 Schrijvers. 14.40 Geest. Muziek 13.10 Gram. 15.30 Ens. Lachman 16.00 Voordracht. 16.20 Pianorecital 16.50 Gram. 17.10 Omroepork 18.15 Gram. 18.30 Bijbel. 18.45 Geest. Lied 19.00 Niéuws. 19.15 Ned op Zee 19.30 Actueel Geluid. 19.45 Chriri middenst. Bond. 20.00 Nieuws 20.15 Utr. Chr. Mannenkoor. 20.45 Hoor spel. 21.30 Orgel. 22.00 Vragen. 22.30 Gram. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 301 M. 7.30 «Gram. 7.00 8.00 HILVERSUM 1 Nieuws 7.15 Gym. Nieuws. 8.18 Opera. 8.50 Vrouw. 9.00 Wagner. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45 Beethoven. 11.15 Voordracht. 11.30 Rambler^ 12.00, Gram. 12.30 Weerpr. 12.33 Sport. 12.38 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville Ork. 14.00 Koken 14.20 Gram. 15.00 P. H. Rit- ter. 15.20 Gram. 16.00 Kamerork. '6.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel. 17.20 Wij en Muziek.18.00 Nieuws 19.15 Felic. 18.30 Strydkr. 19.00 Denk om de Bocht 19.15 J. COTduwener. i9.30 Godsd. 19.50 Tien voor Acht. '.0.00 Nieuws. 20.05 Gelijkenis. 21.00 Men vraagt21.30 Dukdalf. 21.50 Op vleug'Jen van Muziek. 22.00 Weekoverz. 22.15 Gram. 22.40 Van daag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. No. 1484. Zw. 12 st. op 1, 6 t.m. 10, 13, 14, 20, 25, 26. 45. Wit 12 st. op 17, 22, 27 t.m. 31, 34, 35, 37, 41, 50. No. 1485. Zw. 14 st. op 1, 2, 3, 5, 6, 9, 11, 13, 19, 24, 29, 30, 36, 39. Wit 15 st. op 12, 15, 17, 22, 27, 28, 31, 32, 33, 35, 38, 41, 44, 45, 47. No. 1486. Zw. 12 st. op 1, 5, 6, 9, 11, 13, 19. 24, 29, 30, 36, 39. Wit 12 st. op 15, 22, 28, 32, 33, 35, 37, 38, 41, 44, 45, 47. No. 1487. Zw. 12 st. op 7, 9, 10, 13, 14, 16, 21, 22, 26, 27, 35, 36. Wit 13 st. op 23, 24,. 25, 29, 30, 33, 34, 37, 38, 41, 42. 44, 49. Op verzoek van de auteur plaatsen wij .ditmaal 5 vraagstukken tegelijk; de op gaven zyn evenwel van die aard dat dit voor de oplossers geen bezwaar zal zijn. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot uiterlijk half Mei aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. Zoals steeds luidt de opgave: Wit speelt en wint. Oplossingen. Serie van C. v. d. Sommen te Eind hoven en J. H. H. Ras te Pey (L.). No. 1462 wit speelt achtereenvolgens naar 30—24, 31, 27, 11, 41, 37, 38, 10, 3, 6 gew. No. 1463: 30, 4, 27 en wint. No: 1464; 31, 24, 39 en wint. Volmaakte, als uit de partij gegrepen standen, ontledingen vrij eenvoudig. Van het Paastonrnooi te Haarlem. Ondanks de concurrentie van Leiden was de deelname vrij groot, had echter in het enorme zalencomplex van het Krelagehuis veel groter kunnen zijn. Daar het zalenvraagstuk zo dikwijls een beletsel is behoeft het niet te ver bazen als deze ruime en uitstekend ver lichte zalen de organisatoren van dit tournooi tot nieuwe plannen geïnspi reerd hebben, waarvan men, indien deze tot uitvoering komen, t.z.t. meer zal vernemen. Vanuit alle delen van Noord-Holland waren hier spelers samengekomen en vele tegenstanders zagen elkander hier voor het eerst. De stemming onder de deelnemers was uitstekend en vele fraaie en spannende partijen waren er te bewonderen. De H.D.C. leverde het grootste aantal deelnemers; de prijs werd voor deze rubriek procentsgewijze gewonnen door „De Cruquius". De prestatiepri.is ging naar D.V.O. te Amsterdam, terwijl „Den Helder" die voor de grootste reis mede- nam. Uit de eregroep nam C. Leibbrandt de prijs mede naar Den Helder. Onder de vele belangstellenden merk- ten wij o.m. de heer J. H. Willémse, voorzitter van de N. D. B., op. Het bestuur van district „Kennemer- land" kan met voldoening op zijn werk terugzien. (Niet-officiële koersen) Donderdag 8 April 1948 Vorig Opening 3-3 Nederland 1947 Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aam Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel nw, aand Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam Rubber Holl. Amerika Lyn Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert* Claims Philips slot 98% 162% 180% 132 203 V, 162 223% 321% '311 282% 349% 340% 197% ?23 191%, 193% 264% 226% heden 98%-% 178 161 229 319 284% 353% 343 200 193 266 221% 532.- 7/4 Anaconda Copper 35% Bethlehem Steel 34% Chrysler Corp. 60 General Electric 37 General Motors 56% Hudson Motors 17 ICennecott Cooper 53% Montgomery Ward 56% North American Co 15% Radio Corp. 9% Republic. Steel 26% Shell Union Oil 36 Southern Pacific 51 Southern Railwav 39% Tidewater 24% U.S. Steel 73% 6/4 36% 34% 59% 37 57% 17% 53% 56% 15% 9% 26% 35% 51% 40 24% 73%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2