ER/C DE MOORMAN-Dl STEEN VANAUANT/S MINISTER, VOS TEGEN HET PLAN-PLESMAN r E£ w Povere oefenwedstrijd van internationale candidaten FINLAND WERD GEEN SATELLIET VAN DE SOVJET-UNIE Verpleegsters in Cairo staken Tsjechisch vliegtuig in Beieren geland Gebedsactie van de katholieke jeugd Electrificatie van het Zuiden in Mei 1949 gereed v H AAIEN en MENSEN NIEUWE BONNEN SAKAPIRIN Vrij, en toch gevangen H.M. DE KONINGIN OP DE JAARBEURS Eeuwfeest der vrijheid van onderwijs Aanleg luchthaven Bargerveen in de Senaat L Nog veel problemen DONDERDAG 8 APRIL 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Veldslag om een ziekenhuis Voor behoud van Christelijk geloof in West-Europa Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn he/pt altijd (Van onze parlementaire redacteur) Minisier. Vos heeft zich Woensdagmiddag in de'Eersie Kamer iegen hei plan-Plesman, de aanleg van een ceniraie luchthaven ie Burgerveen, verklaard. Dii is de sirekking van de conclusie, waartoe hij aan hei slot van zijn uiteen zetting kwam: dal hij geen aanleiding zag bij de rëgering wijziging van de vroeger genomen beslissing, waarbij Schiphol als centraal vliegveld werd aangewezen, aan hangig te maken. Men had er niet op mogen rekenen, dat minister Vos reeds met zichzelf in hei reine zou zijn over de kwestie, die men nog voorwerp van studie waande. Doch de minister zei, dat hij zich, na gehouden vooronderzoek door zijn ambtenaren, in de afgelopen veertien dagen op de zaak geprepareerd had, begrijpende, dat zij in de Eersie Kamer bij de behan deling van zijn Begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde zou komen. De grote puzzle Drie candidaten Tsjechische scheidsrechter bij NederlandBelgië door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd Officiële publicatie Met, het Fins-Russische militaire verdrag is het nogal meegevallen. De Sovjet-Unie eiste 'n overeen komst, welke haar het recht zou geven, de Finnen ongevraagd te hulp te komen Ingeval een aanval op Fins grondgebied geschiedde of dreigde. Het is vooral dit punt geweest, Waarop de onder leiding van de 'half- zieke premier Pekkala staande delegatie zich onvermurwbaar heeft getoond, wel licht minder op eigen voorkeur steunend dan wel op de zekerheid, dat de Rijks dag te Helsinki een verdrag, dat zulk een bepaling inhield, vast niet zou ratifi ceren. De dagen, verlopen tussen Stalin's brief aan Paasikivi en het besluit, inder daad afgevaardigden naar Moskou te zenden, hebben duidelijk gemaakt, dat, de grote meerderheid van 't Finse volk scherp gekant was tegen overgave op genade of ongenade aan Rusland, zoals Stalin's voorstel toch eigenlijk inhield. De delegatie, die na lang wikken en wegen vertrok, was niet geheel representatief voor deze stemmin^bnder het volk, doch dit heeft niet kunnen verhinderen, dat de uitslag gunstiger was, dan de samen- stelling' van de delegatie, die een in ver houding sterk communo-socialistisch ele ment omvatte, deed verwachten. Steun hebben hierbij ongetwijfeld twee Omstandigheden geleverd. De eerste: dat Noorwegen, Zweden en Denemarken in allerijl, bijna panisch zelfs, hun militaire weerkracht gingen vergroten en ook op politieke wijze te kennen gaven, legen Russische expansie in hun omgeving front te willen maken. De tweede: dat de gro te rede. welke Truman op 18 Maart uit sprak, op de Finnen de indruk maakte Na de politiestaking in Egypte zijn nu 1500 verplegers en verpleegsters van een ziekenhuis in Cairo in staking ge gaan. De stakers hadden hun toevlucht gezocht op het dak van het gebouw, nadat zij alle toegangen hadden afge sloten en onder stroom gezet, waardoor artsen en chirurgen het ziekenhuis niét konden betreden. Nadat eerst de politie een vergeefs^ aanval had gedaan op de stakers, waar bij deze de politie bekogelden met ste nen en dakpannen, slaagden later enkele honderden militairen, in samenwerking met de politie, erin de stakers van het dak te verdrijven, nadat zij daar be stookt waren met mitrailleurs en traan- gasbommen. In Beieren in de Amerikaanse zone Ouitsianö is Woensdag een Tsje chisch vliegtuig geland met 26 personen aan boord, waaronder 5 oud-R.A.F.-pi- loten. Amerikaanse autoriteiten weigerden te verklaren of het vliegtuig onzetteliik naar Duitsland was gevlogen. Men zeide echter dat verschillende inzittenden terug wilden. De piloten zouden zich willen aansluiten bii de R.A.F. Te Berlijn wordt medegedeeld, dat drie Tsjechoslo waakse legerofficieren van hun posten in Duitsland zijn „ver dwenen". Het zijn luit.-kolonel Jaroslav Suster, militair attaché te Berlijn, die sedert Zaterdag j.l. met vrouw en kind wordt vermist, staf-kapitein Keleta, ge- |tationneerd te Baden-Baden in de Jranse zone cn luitenant Fautl, verbon den aan de Tsjechoslowaakse missie te ■Regensburg in de Amerikaanse zone. als zouden de V. S. bereid zijn, Finland te helpen als het een onwillige houding jegens de Sovjet-eisen zou aannemen. Het is, after, all, een grote gerust stelling voor Finland, ja. voor de gehele wereld, dat er in Moekcy' niet meer tot stand is gekomen dan een verdrag van nauwe vriendschap en ta melijk voorwaardelijke militaire bijstand. Men had gevreesd, dat de Russen het gebruik van een of 'enkele havens ziouden verlangen en in ruil misschien elders het Finse gebied zouden vergroten. Dat is niet gebeurd en zal ook in vredestijd nimmer gebeuren, ofschoon men het vermoeden niet geheel van zich af kan werpen, dat er "nog een geheime clau sule aap de publieke, is toegevoegd, die aan de Russen voor bepaalde gevallen sommige bases toezegt. Dit zou echter de vrijheid, aan de Finnen gelaten, zelf te bepalen wanneer zij Russische mili taire hulp behoeven, wel zeer sterk be knotten. De Rijksdag zal waarschijnlijk met gesloten deurep het verdrag be spreken, en het fijne komt men dus niet te weten. Maar er is dus een kans, dat tenslotte toch het verdrag nog door de volksvertegenwoordigers verworpen wordt. Hierover gissingen te wagën is echter dwaasheid. In het algemeen schijnt het verdrag geen dubbelzinnige formuleringen te be vatten, die Rusland op een %f ander ogenblik zo zpu kunnen opvatten, dat het er recht door kreeg, Finland ongevraagd militair te hulp te komen of tot optreden bulten de eigen grenzen te verplichten. Dit is ongetwijfeld een winstpunt voor de" regering te Helsinki, die ten opzichte van Moskou wantrouwig genoeg is om ieder woord van de verdragtekst grondig te toetsen alvorens het haar fiat te geven. Dit alles neemt intussen niet weg, dat door het zo juist gesloten ver drag de Finse politiek, die tot dus verre een stipte neutraliteit trachtte te verenigen met de eisen van de grote buur 'en overwinnaar, nu toch meer in Rus sische richting gaat, al is zij er niet aan overgeleverd. Zij weert zich tegen het communisme en zal eerstdaags zelfs in het parlement een ernstig debat voeren over beweerde rode infiltratie van de hoofdstedelijke politie. Maar tegelijker tijd is zy gedwongen, de communisten en linkse socialisten bij het distribueren van ministerzetels en andere verantwoor delijke posten voor te trekken, en haar economie zo in te richten, dat aan de bij de vrede aanvaarde Russische her-' stelbetalingseisen wordt voldaan. Te Helsinki moet men voortdurend vrezen, dat de Sovjet-Unie „zich be dreigd voelt" en derhalve om bijstand verzoekt. Weliswaar hebben de Finnen dan altijd hét recht, te menen, dat de bedreiging niet erg, de bijstand derhalve niet vereist is. Maar zij staan in dat geval toch bloot aan ernstige gevaren, beschuldigd te worden van verdragbreuk, hetgeen tot velerlei onaangename ver wikkelingen zou kunnen leiden. Finla'nd krijgt het thans zeker moei lijker dan voorheen. En er is geen beter middel om het in zijn moeilijkheden bij te staan dan het verlenep, van credieten en gunstige handeïsvoorwaarden van de kant der Westerse mogendheden. Vorige zomer verklaarde Paasikivi nog, dat zijn land in geval' van oorlog zeker aan de Russische kant staan. Deze zeker heid is nu nog veel groter geworden. En de omringende landen zullen, tezamen met de andere democratische staten, zeer veel moeten doen, willen zij Finland losbreken van het Oostelijk blok waartoe het, in mindere "mate dan de Oost- Europese satellieten maar toch enigszins, behoort. Dp verkiezingen, dié 18 April in Italië zullen worden gehouden, hebben een betekenis, die verre de landsgrenzen overschrijdt. Op die dag zal beslist wor den of het land, waar de Plaatsbekleder van Christus zijn zetel heeft, in de naaste toekomst christelijk of anti christelijk zal worden geregeerd. Beslist zal worden of van Italië uit de vijan den van het geloof met nog groter kracht het communistisch stelsel over West-Europa zullen kunnen verspreiden. Wellicht staat zelfs het al of niet chris telijk blijven van geheel West-Europa op het spel. - Nu 'zulke gevaren het christendom zélf bedreigen, mag de katholieke jeugd van Nederland niet werkloos blijven. Verschillende instanties van de ka tholieke jeugdorganisaties hebben Viet initiatief genomen tot een oproep, die de nationale leiding van .alle in de Ka tholiek» jeugdraad van Nederland ver tegenwoordigde organisaties gaarne on dersteunt. De katholieke jeugd van Nederland wordt oreeroepen in de negen dagen, die vooraf gaan aan de 18e April, hetzij in groepsverband hetzij individueel, a. een speciale gebedsactie te ontplooien; b. naar omstandigheden speciaal voor dit doel te kiezen, offers te brengén; c. waar mogelijk, iedereen te bewegen hetzelfde te doen. In een gezamenlijke gebeds- en offer actie zal aldus de katholiek» jeugd van Nederland de Hemel geweld aandoén, opdat het christelijk geloof in Italië en geheel West-Europa moge worden be waard. 63. Met een boog vloog Eric door de lucht! Hij smakte tegen boomstammen, tak ken striemden hem. maar, hoewel half verdoofd, zag hij toch nog kans een liaan te grijpen. Als een enorme slinger suisde Eric nu heen cn weer en na enig pro beren zag hij kans zich in de richting van het monster te slingeren. Met de voeten vooruit naderde hij de kop van het beest en trof het met geweldige kracht in de hals! Het dier wankelde versuft en zakte langzaam door de poten. Toen Eric weer terug gezwaaid was, liet hij zich los en op de rug van het ondier vallen. Hoewel het beest zich nog wel trachtte te verzetten, had de jonge Noorman, dank zij zijn dolk, het gevecht nu spoedig beëindigd. De vrouw die het gevecht met - snelde op Eric toe, toen deze zich rat - gevecht had h\j zijn Prof. dr. Romme, voorzitter van de katholieke fractie van de Tweede Kamer, zal 15 April a.s. voor de „Katholiek Vlaamse Hogeschooluitbrei ding" te Mechelen een voordracht hou den over het onderwerp „Indonesië". Het bezoek, dat H. M. de Koningin Woensdag aan de technische afdeling van de Utrechtse Jaarbeurs bracht, duurde ruim een uur, waarbij de Vorstin een in leer gebonden catalogus ontving en de brochure, waarin de bouwplannen zijn uiteengezet. In het theepaviljoen gebruikte H. M. enige verversingen, waarna de Belgische ambassadeur, de heer Nemry, H. M. rondleidde langs de ijlzendingen van zijn land. Omstreeks vijf uur vertrok de Konin gin, begeleid door mevrouw De Brauw, jhr. v. Hardenbroek en kapitein Duur- man. Z.H. de Paus heeft telegrafisch geant woord op het telegram van hulde, dat Z.Em. Kardinaal de Jong tijdens de plechtige viering op 1 April van het eeuwfeest der vrijheid van onderwijs in de Houtfusthallen te Den Haag uit naam der aanwezigen aan de H. Vader heeft gezonden. Het telegram van de Paus luidt als volgt: „Zijne Heiligheid hernieuwt de uit drukking van Zijn hoge voldoening over het Eeuwfeest van' de vrijheid van het onderwijs, wenst Uwe Emi nentie, de Nederlandse geestelijkheid en de gelovigen, en in het bijzonder de toegewijde opvoeders, op vader lijke wijze geluk en zendt hun van ganser harte, als onderband van de voortzetting hunner vruchtbare werk zaamheden, de Apostolische Zegen. (w.g.) Subst.-Staatssecr. Montini. De minister gaf wat de kostenbere kening betreft, de K.L.M. geen gelijk, doch hij plaatste zich ook niet geheel en al achter ir. Kraayvanger, subs, de gemeente Rotterdam. Volgens zijn'eigen berekeningen zullen de aanlegkosten 71 73 Vijfling 71 Hef bier Vas op en een olifant dronken in Athene Oorlog aan de verkoudheid - Lust voor oog en oor Een Australiër, die enige tijd gele den een tweedehands auto kocht, heeft van de prijsbeheersing een aardig rekensommetje voorgezet gekre- toen hij de wagen weer verkopen wilde. Hij betaalde zelf 71 pond voor de auto en gaf 73 pond aap reparatie- onkosten uit. Toen hij de auto later weer wilde verkopen, omdat hij niet beviel, vleide hij zich met de hoop een prijs te mogen maken er tenminste een po ging toe te mogen doen van de ge zamenlijke som van de aankoop en dej reparatie. De prijsbeheersing dacht er anders over, tot woede van de automo bilist, die, de prijsbeheersing ten spot, in een krant schreef, dat volgens de Australische ambtenaren 71 pond 73 Pond 71 pond is. In de omgeving van de Zambesi-ri- vier maken de inboorlingen Don derdags hun bier voor de Zondag. In grote kuipen laten ze het brouwseldes nachts buiten staan voor het gistpro- ces. Vorig week kreeg een olifant hier lucht van. Hij ontdekte het bier' en dronk de hele voorraad ongeveer een 80 liter op. Dit bleek zelfs voor een Afrikaanse Teuzenolifant te veel te zijn. Het dier waggelde een beetje rond en viel tenslotte tegen een boom. Deze viel om door het gewicht. De volgende mor gen vonden de negers hun kuipen leeg en een zijn roes uitslapende' olifant te midden van een omgevallen boom en gebroken takken. Het ivoor zal de schade van het bier wel hebben goedgemaakt. Nadat Athene enige wéken gele den met een vierling verblijd was, heeft de stad nu weer een nieuw Besprek van de dag gekregen door de Seboorte van een vijfling. Het zijn drie i°ngens en twee meisjes. Ze maken het Allemaal goëd. Een Amerikaans advocaat, de heer L. Block uit Washington, heeft zich ingescheept op de „Nieuw- Amsterdam" voor een zeer bijzonder t ^oel- Hij wil n.l., indien hem dit wordt ^gestaan rechtsbijstand gaan verle- n aan de Londense kapper Joe ter rier, die in de gevangenis van Worm wood Scrubs zit opgesloten wegens he ling. Advocaat Block interesseert zich bijzonder voor de zaak-Verrier, omdat deze tijdens de oorlog gratis het haar knipte van G.J.'s, die platzak waren. De academie voor de medische we tenschappen van de Sowjet-Unie heeft de oorlog verklaard aan de verkoudheid. Op de laatste vergadering van deze academie werd besloten, dat aan de bestudering van de verkoud heid veel meer aandacht geschonken moet worden. Men heeft een programma opgesteld voor een onderzoek naar de oorzaken yan verkoudheid, welke, een van de voornaamste motieven voor werkverzuim is. Voor het onderzoek zal in Moskou een speciaal instituut ingericht worden, waar een groot aantal specialisten zich zullen wijden aan de bestrijding van'de verkoudheid. aar streven om haar pianoconcer ten niet alleen een lust voor de oren maar ook tot een lust voor de ogen té maken, schijnt Miss Joyce geen windeieren te leggen. Haar con certen zijn in Engeland de best be zochte. Zij heeft een nieuw soort pu bliek getrokken en een groot -gedeelte van de jongeren van de films en ope rettes weggelokt. De verkoop van haar gramofoonplaten is verbazingwekkend toegenomen en zij behoort wat dat be treft thans tot de zeer voordelige klasse van Bing Crosby. Geen enkel eerste klasse musicus in Engeland heeft de laatste tijd zozeer de belangstelling ge noten in de muziekrubrieken der bladen en tijdschriften. van het plan-Burgerveen en het plan- Schiphol-Schievaen elkaar- niet heel veel ontlopen. Maar, zei dc minister, men moet het eigenlijk' zo niet helemaal stel len, Burgftrveen tegenover Schiphol- Schievcen, want al zou men Burger- veen uitvoeren er zitten natuurlijk ook verdienstelijke zijden aan het plan dan is er grond voor de vrees,' dat de grote havenstad Rotterdam in de toekomst toch zodanige behoefte gal blijken te houden aan een eigen vliegveld, dat' Schieveen er op de duur toch zal moeten komen. Dit argument, ontleend aan de im portantie van Rotterdam en zijn be hoeften, was een van de voornaamste die de minister in het veld bracht en de minister nam daarmede feitelijk na drukkelijk stelling tegen het K.L.M.- argument, dat uitgaat van het exploita- tieve voordeel van .Burgerveen. Het tweede hoofdargument van de minister was de ligging van Burger veen in verband met zijn verdere uit breiding in dc toekomst.'In dat op zicht gaf hij aan Schiphol ver de voor keur boven Burgerveen, omdat het laatste in een zak van de Haarlem mermeer ligt en geen onbeperkte uit breidingsmogelijkheid bezit. Wat de afstand betreft van Burger veen tot Rotterdam, was de minister van oordeel, dat de heer Kraayvanger en de gemeente Rotterdam wel wat overdreyen hebben door te beweren, dat deze op een reis LondenRotter dam een uur en twee-en-veertig minu ten scheelt, maar hij gaf toe, dat de grotere afstand nadelig is voor het con tinentale verkeer, waaraan hiy al het belang toekende, dat het verdient. Verder zag hij niet in, dat de exploi tatie van Schiphol en Schieveen zoveel nadeliger en moeilijker zal zijn dan die van Burgerveen, bij welk laatste plan men toch altijd in zekere mate Schip hol zal behouden, omdat Schiphol voor de vliegtuigindustrie gereserveerd zal blijven. Andere voordelen zag hij m de be tere kansen, die Schiphol-Schieveen maakt om'het personeel onder te bren gen, in aanzienlijk grotere kans tot ge meentelijke financiële deelname en voorts in de kosten van de grond. Voor de oppervlakte ontlopen ze elkaar bij beide plannen niet zoveel, maar de grondsoorten maken Schieveen goedko per dan Burgerveen Ziedaar de argumentatie van de mi nister, die maakt, dat de controverse inzake de luchthavens voorlopig van de baan is. Het zou prematuur schij nen te zeggen, dgt het ook, definitief is. Dr. Plesman is een man, die het niet Zo spoedig opgeeft en een minis ter heeft niet het eeuwige leven, al staat daar tegenover, dat Amsterdam en Rotterdam uitermate belangrijke steden zijn. De heer Kraayvanger heeft op wat de minister op zijn argumentatie had af te dingen maar niets meer geantwoord. Hij had tenslotte alles wat hij kon ver langen. Begrijpelijk, dat hij als Rotter dammer zijn voldoening daarover niet onder stoelen en banken stak. Overigens besteedde hij zijn repliek grotendeels aan de voltooiing van een klein debat, dat zich voornamelijk tus sen de minister, hem- en de communist Van Santen had ontwikkeld over de so cialisatie. Het zou onS te ver voeren daar thans in den brede op in te gaan. Het was een elegant debat, waarin de minister zodanige uiteenzettingen gaf over zijn intenties, dat hij het vertrou wen van ir. Kraayvanger en de katho lieken won. Hij verloochende zyn ver langen naar socialisatie niet, maar hij zette uiteen, dat hij er een gematigde en voorzichtige opvatting van voorstaat. Bij het vervoer wil hij orde scheppen door een vergunningsstelsel, een lange weg, gaf hij toe, maar een weg waarop men' rustig kan overzien wat er ge schiedt en de tijd heeft om alle facto ren, ook de aanspraken van de eigen dom, in de hand te houden. Overigens vernamen wij, dat de Wet Autovervoer Personen gaat al les naar de zin van de minister - voor de verkiezingen door het Parle ment moet. Veel noten zijn er ook ge kraakt 'over de kwestie van de Ato. De minister maakte zijn gehoor daar bij duidelijk, dat de aanzienlijke toe neming van het Ato-vervoer eigenlijk maar een vervanging betekent van het spoorwegvervoer, dat sedert de bezet ting nog altijd met tienduizend goe derenwagons minder rfioct werken. De Spoorwegen zelf genoten natuur lijk ook heel wat belangstelling, veel meer zoals tal van andere onderwer pen, die ter sprake werden gebracht dan ze in de Eerste Kamer moesten heb ben. Welke goede beurten de senaat soms ook maakt, bii de behandeling van deze Begroting is zij weer eens ver bui ten de grenzen van haar eigenlijke taak gegaan door allerlei detailbelangetjes ter sprake te brengen. Wat de Spoorwegen betreft, wees de minister er nog eens, op, dat de elec trificatie van het Zuiden in Mei 1949 een feit kan zijn en dan nog maar al leen dank zij dc Marshall-hulp. Wat er „aarna zal gebeuren met de rest van ons land -valt nu nog niet te zeg: gen. Men zal zien wat het meest ef ficiënte is. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, 7 April De oefenwedstrijd, die een Neder lands A- en B-elftal vanmiddag in het Feijenoord-stadion hebben gespeeld, heeft de problemen rond de samen stelling van het Nederlands elftal eerder ingewikkelder gemaakt dan op gelost. Met uitzondering misschien van Terlouw, wiens keuze op de vacante plaats van Möring overigens in Londen al vrijwel haar beslag kreeg, heeft eigenlijk geen van de canidaten voor de vrijkomende posities zich zó dui delijk boven zün rivalen onderscheiden, dat hij zich met deze wedstrijd per se in het Oranje-team speelde. De beginopstelling der beide elftallen, die pas vlak voor de aanvang van de wedstrijd bekend werd gemaakt, was als volgt: A-team: Landman, Litz, Schyvenaar. Stoffelen, Terlouw, Devroet. Drager, Van Dijk, Bruins, Schaap en Draayer. B-team: Van Raalte, Spel, Van Bun. Fanger, Beenhakkers, Temming, Van der Tuyn, Rijvers, Roozenburg, Wilkes en Clavan. Na de hervatting werd Schijvenaar vervangen door Everse en speelde Schaap linksbinnen in de B-ploeg naast Wilkes. Deze was naar buiten ge dirigeerd, waar hij zich in de vergetel heid begroef. In plaats van Schaap werd Clavan linksbinnen in de A^voorhoede, die, gelijk de lezer reeds heeft begre pen, eigenlijk als de B-aanval gewaar deerd zou moeten worden. Het publiek, dat zich de zeer sjofele oefenwedstrijd tussen A en B van en kele weken geleden herinnerde, schitter de door afwezigheid, maar wij kunnen niet anders dan deze veelzeggende critiek onderschrijven, want ook nu weer was het een povere bedoening, waarbij de mislukking eigenlijk in tet karakter van de wedstrijd verborgen lag. Wanneer men werkelijk een voor lopig Nederlands ftlftal. een serieuze test v41 laten ondergaan, moet men een sterke buitenlandse tegenstander heb ben, die voor onze candidaten niet alleen een absoluut volwaardige partij betekent, maar ook inspireert tot geestdriftiger en spontaner spel. Er zijn moeilijkheden met het arrangèren van dergelijke ploegen, dat weten we; maar of ze nti zo beslist onoverkomelijk zijn, als men doet voorkomen, dat wagen we toch te betwijfelen. De grootste puzzle blijft de formatie van de nationale aanval. Zelfs wan neer men aan de hand van deze wed strijd ronduit zou willen zeggen, dat Drager en Van Dijk niet en Clavan nóg niet op de eerste plaats in aan merking komen, dan blijven er toch altijd mogelijkheden te over, die even goed een mislukkingj als een succes kunnen worden. Wij zouden aan de hand van deze wedstrijd voorlopig zelfs Roozenburg willen schrappen, dezelfde Roozenburg, dié zich toch bij vroegerp gelegenheden wel enkele malen loffelijk had'onderscheiden. Nu hij was? opgesteld tegen een vastbera den stopper als Tcrlouw, heeft hij niet veel kunnen uitrichten en de enlrcle kansen, die hij kreeg, kon hij niet be nutten, omdat hij niet elastisch en snel genoeg in zijn bewegingen was. Met behulp van Wilkes en Lenstra zou er zonder twijfel een behoorlijk binnentrio zijn tc componeren, maar de moeilijkheid blijft, dat er een grote vraag is naar buitenspelers. Wanneer men al aanneemt, dat Van der Tüyn, of anders misschien Engelsman, een kansje verdient als rechtsbuiten, blijft er nog altijd de linksbuitenplaats, waarvoor Wiikes vanmiddag ongeschikt bleek, omdat hij er, zoals te constateren viel, i^een ambitie voor heyft. Daar komt bij, dat ook geen van de beide andere can didaten, Rijvers of Schaap, voor een buitenplaats geschikt is. Dus zou het weer moeten uitdraaien op Lenstra, die men, door hem thans linksbuiten te plaatsen, niet méér in zijn element brengt dan toen hij op de uiterste rech tervleugel opereerde. Van Rijvers moet ook nu weer ge zegd, worden, dat zijn spel meer attrac tief dan productief is, maar wanneer men in een wedstrijd als die van van daag bijna uitsluitend van de kleine Bredanaar de ene kostelijkheid na de andere ziet, zou men gemakkelijk in de verleiding komen, hem ondanks alle bezwaren ook nu weer te kiezen. Zou naar aanleiding van deze wedstrijd ons oordeel worden gevraagd, dan tipten wij bijvoorbeeld van links naar rechts Lenstr'a. Schaap, Wilkes, Rijvers, v. d. Tuyn,' in de overtuiging evenwel, dat daarmee niet de alleenzaligmakende op stelling zou zijn gevonden, omdat tegen een groot deel van deze spelers toch wel gefundeerde bezwaren kunnen worden •aangevoerd. In de achterhoede is het probleem wat minder groot. Dê keuze van Schij venaar staat vast. Ook die van Kraak, hoewel een in betrouwbaarheid belang rijk gegroeide Landman nauwelijks voor hem zou onderdoen. De moeilijk heid is hier de keuze van de rechts back, al houden wij het er op, dat de K.C. toch wel iets meer vertrouwen zal hebben in Van Bun, dan in- Spel of Litz, van wie de laatste na rust een weifelend begin goed maakte. Alleen de keuze van de middenlinie staat vrijwel vast, al moet ons daarbij van het hart. dat de D.O.S.-er Tem ming voor Terlouw's buren, Stoffelen en De Vroet, ditmaal niet onderdeed. Het A-team won de wedstrijd met 2-M, na in de tweede helft een 20- voorsprong genomen te hebben, eerst door Van Dijk. wiens verre schot door Van Raalte verkeerd werd beoordeeld, toen door Bruins, die eerf fout van Beenhakkers afstrafte. Stoffelen miste een strafschop, waarna v. d. Tuyn in de laatste minuten een handigheidje van Rijvers productief maakte. Ook het' Belgisch elftal hield Woens dag, in verband met de komende Hol landBelgië-ontmoeting, een laatste voorbereiding. Het elftal boekte een 41-overwinning op de Oostenrijkse club First Vienna. Voor lust werd ge scoord door Anoul (uit een strafschop1 en Decleyn (tweemaal). Het vierd; doelpunt kwam in do tweede helft var Lemberechts. Naar wij vernemen zal de heer J. Vlcek (Ts-Slovakije) als scheidsrech ter optreden .bij de wedstrijd Neder landBelgië op 18 dezer te Rotterdam Het is nu zeker. dat de befaamde Britse lange afstandloper, Sidney Woo- derson, niet aan de Olympische Spelen zal deelnemen. „Ik ben er te oud voor" heeft hij verklaard. De beslissingswedstrijd om het ftorf- balkampioenschap van de Zuid-Hol landse eerste klas zal Zondag a.s. op het terrein van Ons Eibernest te Den Haag worden gespeeld. r 21) Volgens Georgia's beschrijving moest haar bungalow ergens tussen de rivier en de McGregor Boulevard staan, in de buurt van Chuck's huls. Ik stak Chuck's efrasveld over, ging langs zijrv garage en kwam bij een weg, die loodrecht op de rivier stond. Er stonden slechts drie hui zen langs een grote woning in kolo niale stijl, geheel dichtgespijkerd, die bijna helemaal de ene kant van de weg besloeg en aan de overzijde een groot houten huis en een klein, blokkëndoos- achtlg geval van één verdieping. Van beidé laatste huizen waren de ramen verlicht, maar het kleinste van de twee moest dat van Georgia zijn. Ik liep er ifeen. In het violette licht van de blik semstralen staken de grillig gevormde cactussen als angstaanjagende schimmen af tegen de witte muren. Ik aarzelde en overwoog of lk niet zou wachten tot het onweer voorbij was. -Ik keerde de bungalow de rug toe en °P hetzelfde ogenblik flitste er opnieuw een lichtstraal langs de hemel. Ik was het onweer eensklaps heel wat vriendelijker gezind, want bij het schelle licht had ik een eigenaardig gevormde struik aan de overkant van de weg waargenomen. In dit gedeelte van Florida uit de natuur *ich ln talloze speelse en fantastische vormen, maar 't leek me volkomen on waarschijnlijk dat 'Moeder Natuur ooit een van haar struiken een rood en wit gestreepte trui zou aantrekken. Daar aan de overkant zat Chuck op de loer HOOFDSTUK V Het verloren schaap terecht Ik kon niet vermoeden, waar hij mé in de gaten had gekregen. Misschien kwam hij Juist van Georgia vandaan en had hii me aan zien komen. Misschien ook had hij me opgemerkt, toeri ik over zijn ter rein liep, of, wie weet, had hij wel .om ons huis heen gezworven en mij de hele weg gevolgd. Het kwam er ook eigenlijk niet op aan, waar hy me het eerst had ontdekt. Wat er wel op aan kwam was dat ik me zelf zo snel mogelijk een alibi verschafte. Het leek me niet erg'gezond hem tot de gevolgtrekking te laten ko men. dat lk te nieuwsgierig werd. Ik zuchtte. Ik zag geen andere uitweg dan mijn reputatie een nieuwe knak te be-, zorgen. Ik waggelde op bungalow af en bulkte met een dronkemansgeluid „Georgia!" Er kwam geen antwoord. Ik riep haar naam nog een paar keer. Mijn komedie kon niet anders dan geslaagd heten, vond ik. Vroeger op de avond hadden ze mij voor dronken versleten en op mijn weg hier naar toe had ik meer gestrui keld dan gelopen, hetgeen Chuck, in plaats van aan de duisternis, waarschijn lijk aan de sterke drank zou toeschrij ven. Ik tuurde naar binnen door de klei. ne ruitjes in de bovenste helft van de deur. Een paar staande schemerlampen verspreidden een zacht licht in de huis kamer en ik zag een hypermodern ameu- blement^ van stroopkleurig hout, kleedjes met zigzagpatroons en wit gepleisterde muren met reproductiès naar Van Gogh. Op een bijzettafeltje naast een van de stoelen lag' de glimmende plastic hand tas die Georgia tijdens het vistochtje bij zich had gehad. Ik bonkte tégen de deur. en riep opnieuw. Er klonk nog steeds geen antwoord maar ln het houten huis er naast werd een raam opengesmeten; een hoofd ver scheen tegen de lichte achtergrond en 'n man riep verontwaardigd: „Is het nodig, zoveel lawaai te maken?" ,,Ja-ah!'' bulkte lk terug. „Dronken lor." gromde de man en ver dween van het raam. Het was duidelijk, dat Georgia niet thuis was 6n aangezien ik wilde voorko men, dat de b(fte buurman de politie te hulp zou roepen, besloot lk de komedie van lieverlede te beëindigen. Als laatste schijnmanoeuvre tegenover Chilck, bons de ik nogmaals op de deur, graaide naar de knop en rammelde. De klink klikte onder de druk van mijn duim. de deur ging open. Ik staarde de huiskamer in, niet goed wetend wat te doen. Toen kreeg ik een idee. Van een dronken ke rel zou het heel verklaarbaar zijn, wan neer hij naar binnen stommelde en naar iets te drinken op zoek ging. En terwijl ik rondrommelde, kon ik tegelijk uitkij ken naar de ontbrekende' stukken van mijn legpuzzle. Het zou een grappig idee zijn, de brokken als het ware onder Chuck's neus vandaan te slepen, want hij zou me natuurlijk door het venster bespionnéren. Ik ging dus de huiskamer binnen en schopte de deur achter my dicht. Ik nam een sigaret uit de koker op het tafeltje en stak die na een paar opzette lijk mislukte pogingen aan, ondertussen ijverig de kamer bestuderend. Er scheen niets van belang te'zyn, afgezien van een paar brieven ln een vakje van een lessenaar, die ik in mijn rol van be- schonkene niet durfde lezen. Naast dc voordeur bevond zich een donkere in gang naar de eetkamer. Ik laveerde er heen. draaide het licht aan en snuffelde in enkele kastjes totdat ik een restje bourbon vond. Ik droeg de fles triomfan telijk naar de keuken, draaide er hét licht aan en bracht enkele minuten door met voorgewende pogingen om een glas en I1s en spuitwater te vinden. Bij jnijn weten stond Georgéa alleen in het dodelijke spelletje, dat zich rondom ons afspeelde. Tenzij ze het klaarge- SDeeld had Sherry de stad uit te smok kelen, moest ze het kind dus ergens ver borgen houden en je kunt geen meisje van twaalf jaar in een hotel- of penslcn- kamer aan haar lot overlaten, zonder de nieuwsgierigheid der mensen gaande te maken. Er waren genoeg %esloten huizen en garages in de buurt, waarin Sherry verstopt kon worden, maar daarmee was het etensprobleem nog niet opgelost. Voor het tydvak van 11 tot en met 24 April 1948 geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 301 Melk 4 liter melk 303 Melk 7 liter melk 306 Vlees 100 gram vlees 307 Vlees 300 gram vlees 308, 309 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet 320 Algemeen 200 gr. kaas of 250 gr korstloze kaas 321 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants. puddingpoeder (vermicelli e.d.) 322 Algemeen 1600 gr. brood (geldig tot en met 17 April) 313 Reserve 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 314 Reserve 80Ó gr. brood (geldig t.m 17 April) 316 Reserve 400 gr. brood (geldig tjn 17 April) BONKAARTEN KD, KE 804 803 Melk 12 liter melk 806, 807 vlees 10C gram vlees 808 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet 809 Boter 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet 820 Algemeen 100 gr. kaas of 125 gr korstloze kaas 821 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants puddingpoeder/vermicelli e.d. 822 Algemeen 400 gr. brood (geldig t.m .17 April) 815 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 17 April) BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZY. ZE, MD, MF, MG, MH 805 (Bljz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook C Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds •op Vrijdag 9 April wérden gebruikt met uitzondering van de bonnen vcor melk, waarop eerst op Maandag 12 April a.s. mag worden gekocht. Inlevering Textielrantsoeubonnen „C 82" Het C.D.K. deelt mede, dat handela-, ren in textiel de rantsoenbonnen voor textiel, voorzien van de letter en het nummer „C 82", voor het laatst in de week van 18 tot en met 24 April a.s. kunnen inleveren ter verkrijging van toewijzingen. Zoals reeds werd gepubli ceerd, zijn bovengenoemde rantsoen bonnen na 11 April voor de consument niet meer geldig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3