Volksopstand in Bogota uitgebroken Moord op leider der liberale partij sein tot revolutie Engelsen aanvaarden het voorstel van Sokolovsky Een bontgekleurd leger komt aan boord Regering en Middenstand D WERK E' President Perez zou de teugels weer in handen hebben Verliezen in Indië Moskou uitgenodigd om over Triest besprekingen te voeren Gen. Robertson pleegde overleg met Bevin OORLOGSBEGROTING VOOR 1947 MOET VERHOOGD Gaitan door communisten gedood? Finland vertrouwt op de toekomst Joegoslavië sluit de grens op 23 April Schuldig aan moord op een millioen mensen Het weer. Dwangarbeid in wouden van Bohemen Zonder wapens, doch met wiegen, looprekken, kinderwagens, potten, ketels, eetgerei bananen en manden luiers Scheepsmuziek past zich met Sarina bij Loesje aan Hulp aan Tsjechische studenten In totaal ruim f 22 millioen meer nodig Wij vragen Uw aandacht voor: GENERAAL KOENIG ZAL ONS LAND BEZOEKEN Tot hoofd en hart ZATERDAG 10 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24123 Als Benesj 'maar gekikt had DE VLIEGTUIGRAMP BOVEN GATOW METAMORPHOSE VAK BE „VOLENPAM" TER BEDE V»H BELAWAN Geen terugzending van hen, die hier reeds zijn Nederlandse vlieger verongelukt I Het leven is kortwij hebben l weinig tijd voor het allerbeste j BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS .34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Na het vermoorden van de leider der liberale partij, Jorge Elkecer Gaitan, is Vrfjdag in de Columbiaanse hoofdstad Bogota, waar momenteel de pan-Ame- rikaanse conferentie gehouden wordt, een volksopstand uitgebroken. Direct na de moord kwam een grote volksmenigte op de been. De dader van de moord werd gegrepen en door de woedende menigte gelyncht, waarna een aanval volgde op het nationale Kapitool, waar de pan-Amerikaanse conferentie gehou den wordt. De politie, die rond het ge bouw op wacht stond, kwam niet tussen beide. De menigte drong het gebouw binnen en sloeg glazen ramen en deuren in. In verschillende vertrekken werd brand gesticht en werden meubels ver nield. Journalisten werden met stenen bekogeld en gedwongen de perskamer te verlaten. Voor de Amerikaanse am bassade ontplofte een bom, die echter weinig schade aanrichtte. De politie en het leger, die gemene zaak schenen te maken met de opstan delingen, kwamen niet eerder in actie, dan toen de menigte een aanval deed op het paleis van de president. Een tiental personen zou daarbij gedood zijn. In de middag waren alle telefoon- en telegraafverbindingen met New York Verbroken. Uit naam van het „revolutionnaire co mité der liberale partij" deelde later de omroep van Bogota mede, dat de rege ring van Columbia in handen was van de liberale partij. In de boodschap werd Verder gezegd: „Als antwoord op de moord op Gaitan heeft de partij als één man de revolutie geproclameerd, heeft de regering in handen genomen en be heerst alle verbindingen van de repu bliek". Tot president van de republiek is be- Uoemd dr. Dario Echanda, in afwachting Van de aankomst van de liberale vice- president Eduardo Santos, die momen teel in New York vertoeft. Het leger heeft de zijde van de revolutie gekozen en erkent president Echandia. Schieten en brand in de stad namen toe, toen de omroep mededeelde, dat de Voorlopige president van de liberale Junta, Eschandias, in het presidentiële paleis had weten te komen en de con servatieve president Perez trachtte te overreden af te treden. De omroep stel de een ultimatum aan Perez het paleis binnen drie uur te verlaten „indien hij zijn leven en dat van zijn gezin wilde sparen". De diplomatieke telegrammen,1 die bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken binnen gekomen Hjn, duiden aan, dat de communisten de revolutionnaire beweging stimule ren en trachten een algemene staking Hit* te lokken. De orders werden uitgegeven door De regering meldt tot haar leedwezen dat in de afgelopen week de volgende verliezen rijn gerapporteerd; Koninklijke Marine: Mar. 2e kl. Z. M., I. Staarthof, stbnr. 29585, afkomstig uit Roermond, over leden tg.v. zandverschuiving 3 April 1948. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. 2e kl. Inf. Boetme, stbnr. K 24711298, afkomstig uit Ned.-Indië, over leden aan bekomen verwonding 29 Maart 1948. Sold. 2e kl. Inf. Basoeni, stbnr. K 10465473, afkomstig uit Ned.-Indië, ge sneuveld 31 Januari 1948. Sold. 2e kl. Inf. Boerdjhak, stbnr. K 10465205, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 31 Januari 1948. Sold. 2e kl. Inf. Soeni, stbnr. K 9465465 afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 31 Januari 1948. Sold. 2e kl. Inf. Sardini Alkas Pak Soemlira, stbnr. K 9464412, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 31 Januari 1948. Sold. 2e kl. Inf. Bani, stbnr. K 10464572 afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 3l Januari 1948. Koninklijke Landmacht: Heeft in de periode van de afgelopen Week geen verliezen gerapporteerd. Carlos Henry Pareja, de adviseur van de alg. vakbond, een communist, die alle liberale arbeiders uitgenodigd heeft zich van alle wapens, die zq maar knnnen vinden, meester te ma ken en zich bq de revolutionnairen te voegen. Volgens de radio zou Diego Montana Cueller, een communistische leider, ver klaard hebben, dat de „volksrevolutie", geholpen door elementen van politie en leger, gezegevierd heeft. Men vreest, dat de pan-Amerikaanse conferentie voorlopig geen doorgang zal kunnen vinden. De onderminister van Buitenlandse Zaken der V. S., Lovett, heeft kort na twaalf uur 's nachts een telefonisch on derhoud gehad met Marshall, die in een buitenwijk van Bogota, buiten het cen trum van de strubbelingen, verblijft. Marshall heeft hem medegedeeld, dat met de leden der Amerikaanse ambas sade en delegatie alles in orde is. Men is van mening, dat Marshall mogelijk van plan is nog te Bogota te blijven om de ontwikkelingen gade te slaan. President Perón van Argentinië heeft besloten de Argentijnse delegatie ter conferentie te Bogota terug te roepen. In een gecombineerd telegram van verslaggevers in Bogola wordt heden morgen gemeld, dat president Perez over de regeringsradio een communiqué uitgegeven heeft, hetgeen er op schijnt te wijzen, dat de conservatieven de za ken weer in handen hebben. Volgens een bericht, dat in Washing ton ontvangen werd, heeft president Perez meegedeeld, dat Gaitan door com munisten gedood werd. Volgens verslaggevers ziet Bogota er uit als Londen tijdens de battle of Bri tain. Ten slotte wordt neg gemeld, dat de pan-Amerikaanse conferentie tot Maan dag verdaagd is. De Finse president, Paasikivi, heeft Vrijdagavond een radio-toespraak ge houden over het verdrag met Rusland, waarin hij o.a. zei: „Deelname van Fin land aan een oorlog tegen de U.S.S.R. is absoluut uitgesloten, en laat ons ho pen, dat ons land in de toekomst ge spaard zal blijven van een aanval door mogelijke vijanden van de Sovjet- Unie." Over artikel twee, waarover in het buitenland druk gesproken is, zei Paasikivi: „In ons verdrag is, verge leken met dat van Roemenië en Hon garije, is de plicht tot overleg zoveel mogelijk beperkt; zij geldt alleen, als is vastgesteld, dat ergevaar voor agressie tegen het Fins gebied bestaat." De president besloot met te zeggen: „Vasthoudend aan onze democratische, politieke voorwaarden en goede betrek kingen onderhoudend met alle landen, vooral met onze grote nabuur op de bevordering waarvan het nieuwe ver drag is gericht kunnen wij de toe komst met vertrouwen tegemoet zien." Engeland en de V.S. hebben de Sov jetregering in een nota uitgenodigd begin volgende maand deel te nemen aan een conferentie van de voornaamste betrokken regeringen over de toekomst van Triest. De conferentie zal in Parijs gehouden worden. Italië zal met de grote mogendheden aan de conferentie deelne men, terwijl voor Joegoslavië de deur zal worden opengelaten. In de nota's wordt de Sovjetregering tevens verzocht zo spoedig mogelijk in te stemmen met het voorstel voor de teruggave van Triëst aan Italië. Officiële kringen te Londen gaven te kennen, dat de aanduiding „voornaam ste betrokken regeringen" opzettelijk vaag is gehouden, opdat de kwestie der uitnodigingen kan worden besproken op een viermogendhedenbasis. In de oor spronkelijke driemogendhedenverklaring betreffende Triëst werd voorgesteld, dat de onderhandelingen zich uit zouden strekken tot de Grote Vier plus Italië. Het thans aan de Sovjet-Unie gedane voorstel zou een poging betekenen om een duidelijke verklaring over de hou ding der Sovjet-Unie ten aanzien van Triëst te verkrijgen, „opdat er een eind komt aan de huidige toestand van on zekerheid in het vrije gebied." Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de berichten, dat bepaalde burgerlijke bestuurswerkzaam heden in de Amerikaanse zone van Triëst aan Italianen worden overgedra- Een Amerikaans militair gerechts hof in Neurenberg bevond gisteren twintig voormalige S.S.-officieren schuldig aan moord op een millioen weerloze mensen. Onder de schuldig bevondenen bevinden zich vijf gene raals, tien kolonels, drie majoors en twee luitenants. Twee der beklaagden werden vrijgesproken van massamoord. De Amerikaanse prosecutie heeft verzocht om herziening van het be sluit van het Neurenberger tribunaal voor oorlogsmisdaden, krachtens het welk Alfred Krupp en elf anderen zijn vrijgesproken van voorbereiding en opbouw van het Duitse oorlogs apparaat ten behoeve van de aan valsoorlog, en van medeplichtigheid aan een misdadige samenzwering. Abdoellah el Wazir, die vier weken lang op de troon van Jemen heeft ge zeten, is Donderdag te Hogga, 80 km. ten Noorden van Sanaa, de hoofdstad van Jemen, opgehangen. Hij was o.a. schuldig bevonden aan de moord op de 85-jarige heerser van Jemen, Imam Jahia. T1 initiatief van het gemeentebestuur van Boekei tn Noord-Brabant, wordt van alle woners een Röntgenfoto genomen door de dienst Röntgenologisch borstonderzoek van Koninklijke Landmacht ter bestrijding van de T.B.C. Voorwaar een zeer goede maatregel om de gevreesde volksziekte te bestrijden. De schooljeugd onderging deze operatie" ook. gen, bevestigd. De Amerikanen zijn niet van plan hun bezettingstroepen uit hun zone van Triëst terug te trekken. Uit geallieerde kringen, die verbin dingen hebben met de Joegoslavische zone van het vrije gebied, wordt be richt, dat de Joegoslaven op 23 April de grens met het Engels-Amerikaanse gebied zullen sluiten met uitzondering van één hoofdweg. De Joegoslaven zouden deze maatre gel nemen als een poging om het ont snappen van jonge mannen en vrouwen naar de Engels-Amerikaanse zone, om zodoende de dienstplicht voor het Joe goslavische leger te ontkomen, tegen te gaan. In de laatste tijd ontkwamen op deze manier ongeveer honderd personen. Griekse troepen, gekleed in Amerikaanse bont-pakken, springen op het strand bij een der landingen langs de kust van Thessalië tegenover de Golf van Saloniki, in Griekenland, die onlangs plaats vonden tijdens het proef-offensief. Guerilla's werden door deze landingen in de flank aangevallen; er was weinig tegenstand. Verwachting tot Zaterdagavond: Tijdelijke opklaring. Vrijwel overal droog weer met in de middag wat toenemende bewolking. Meest matige wind uit Westelijke richtingen, iets zachter dan gisteren. De Tsjechoslowaakse premier Gott- v/ald heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat het Nationaal Eenheidsfront volle dig bereid zou zijn, een oppositiepartij aan de verkiezingen te laten deel nemen. Hij heeft ook gezinspeeld op de mogelijkheid van een fusie tussen com munisten en sociaal-democraten. De Tsjechische zaakgelastigde In Bern, Iwan Glaser-Skalny, is afge treden. Hq zeide: „Ik kan fatsoenlijke mensen niet langer in het gelaat zien." Ook verklaarde hq: „Er hebben zich gevallen van dwangarbeid in Bo heemse wouden voorgedaan, die ik niet kan goedkeuren. Ik heb intellec tuelen gezien, die met machinegeweren in bedwang gehouden werden." De Tsjechische bladen hebben een vertrouwelijke mededeling" ontvan gen, waarin het ministerie van Binnen landse' Zaken verbood, berichten te pu bliceren over de landing van een Tsje- choslowaaks vliegtuig in München, waarmee een aantal Tsjechen uit hun land wisten te ontsnappen. Een passagier van dat vliegtuig vertelde, dat, als Benesj gedurende de crisis „ook maar gekikt" had, het ge hele Tsjechische volk als één man achter hem zou hebben gestaan. „Maar Benesj had niet gekikt". In een brief aan maarschalk Soko- i „Aangezien door geen der delegaties een lovsky heeft de Britse opperbevelhebber I verzoek is ingediend voor het honden in Duitsland', Sir Brian Robertson, zich accoord verklaard met Sokolovsky's voorstel om een Brits-Russische com missie te belasten met het onderzoek naar de vliegtuigbotsing boven Rerlqn. Wanneer de gemengde commissie van onderzoek het niet eens wordt, stelt ge neraal Robertson voor dat afzonderlijk rapport zal worden uitgebracht. Naar vernomen wordt, zou tot dit ge matigde Britse optreden besloten zqn tijdens een telefoongesprek, dat Robert son gisteren had met Bevin. De brief werd in ontvangst genomen door Sokolovsky's stafchef. Sokolovsky zelf is uit Berlijn vertrokken, naar men aanneemt om in Moskou overleg te plegen met zijn regering. In antwoord op Robertson's brief heb ben de RUssische autoriteiten medege deeld, dat generaal Alexandrof de lei ding zal hebben van de Sovjet-commis sie. Alexandrof schrééf Donderdag in de „Tagliche Rundschau", dat de schuld van de botsing bij de Engelsen lag. Air commodore Waite zal de Britse com missie leiden. Van Amerikaanse zijde te Berlijn is Vry dagmorgen officieel medegedeeld: (Van onze speciale verslaggever) n plaate van de ontscheepte troe pen is op Paasmorgen ter rede van Belawan het wonderlijkste leger aan boord gekomen, dat wü ooit zagen. Het leger In luren. Officieel zijn het in hoofdzaak afdelingen van het Koninklijk Nederlands-Indische Leger, die met verlof gaan of gede mobiliseerd worden, in werkelijkheid heeft het iets van een volksverhuizing. Want een groot deel van officieren en manschappen is gehuwd en verge zeld van vrouw en kinderen. De kleur van dit leg«r en zijn aanhang va rieert van blank tot bronsbruin in heel het gamma van de Archipel. Het reist zonder wapens, met wiegen, kin derwagens, bamboe looprekken, pot ten, ketels, eetgerei, korven bananen en manden vol luiers. Zelfs honden en een kooivogel behoren tot zijn ge volg. De blanke vrouwen op haar Paasbest dragen lichte japonnetjes en grote zonnebrillen, haar inheemse zusters, die ver in de meerderheid zijn, nog vrijwel allen sarong en ka baai, met in haar slendang de baby: kaal, bruin en met grote gazelle ogen. De landingsboten, die de voor Suma tra's Oostkust bestemde soldaten van boord hebben gehaald, brachten thans de nieuwe passagiers, die van de eerst khakibruin en later tropengroen, dus wel monotoon gekleurde Volendam een bonte volière maken. Een nieuw accent vormen de grote, martiale hoeden, die een deel van de K.N.I.L.-mannen dragen en vooral het indigo-blauw van de uni form der soldaten van het spiksplinter nieuwe eigen leger van de pas gevormde Negara Soematera Timoer (Sumatra's Oostkust), vanwege die kleur blauw- pijpers genaamd, die mee naar Java gaan om daar opgeleid te worden. En ten slotte natuurlijk de vrouwen en talrijke Kinderen, die dormetoires en dekken bevolken, zo kleurig of de brave Volen dam in bloei is geschoten, terwijl het talrijke bruine kroost zwatelend en tate rend krioelt door heel het schip. Voor de jongens, die nog aan boord zijn, is de komst van het K.N.I.L.-ge- zelschap een grote sensatie. Hangende over de railing hebben zij de insche ping gadegeslagen, eerst officieren met familie, vervolgens onderofficieren en manschappen met hun gezinnen cn eindelijk de boetjangs, de vrijgezellen. De kleine bruine kleuters werden langs een lopende band van blanke ome's de statietrap omhoog gebracht. Precieus tripten de moeders er achteraan in haar bonte dracht, zuigelingen in de slendang tegen zich aan gedrukt. Aandoenlijk was de zorg van die heel manhafte, echt soldateske Ambonnezen en Menadone- zen, de bloem van het K.N.I.L., voor hun kroost tot zii het veilig en wel aan boord wisten. En wonderlijk bleek de bagage, die zij bij zich droegen, tot parasols en waaiers toe. Sindsdien hebben Oost en West elkaar aan boord gevonden. Vier jongens uit de Achterhoek leggen hun kaartje pal in de geur van Moeder's haarwrong, de kleine Ambonnese vrouw, gehurkt op haar matje, een moccabruine peuter scharrelend om haar heen tot vrijmoedig tussen de soldaten, grijpende haar de bonte prentjes, die neerdalen op dek. Twee K.N.I.L.-families luisteren met grote ogen op het Promenadedek, waar de pianist der Verbindingstroepen het lied van Klokke Roeland aan zijn instru ment ontlokt. En op het voorschip zit soldaat Berends uit Enschede met zijn mandoline in een gefascineerde kring van kleine Kromo's als Orpheus in de Dessa. Een Haarlemmer en een Timorees met waaier zijn slaags op het dambord. Geduldig zeult een grote blonde knaap ergens uit het Gelderse met een kleine, spleetogige, pindagele Dalai Lama in hemelsblauwe hansop. Zelfs de scheepsmuziek heeft zich aangepast. Uit de geluidsinstallatie klinken beurtelings Oosterse en Wes terse klanken. Krontjong-liedjes wis selen met Sarina, het kind van de Dessa en Loesje, dat snoesje van de drummer van de band. Droom ik van jou, schoon Tahiti, zingt de stem van de 'gramofoon, je bent het liefste plekje op deez' aard. In het hospitaal speldt soldaat Vet uit Ulft van de Verplegings troepen Alfred Montong, vijf maanden oud en lijdend aan stuipjes, als een ervaren nurse de schone luren om. Langs de dorme toires, waar vrouwen en kinderen huizen, terwijl de mannen in de rui men slapen, gaan wakend de hut stewards rond, ten einde het verschil tussen badkamer en toilet naar best vermogen in stand te houden. Nauwelijks was des morgens de Paas- mis op het promenadedek beëindigd, waartoe aalmoezenier Wentholt uit Me- dan speciaal wae overgekomen, nu de geestelijke verzorger van deze reis ter plaatse was ontscheept, of de Volendam lichtte haar ankers en vervolgde haar vaart door de Straat van Malakka. Het Alleluja van de Mis bleef het enig Paas- symptoom van dit ongewoon hoogtij op zee. Want Paashazen schijnen aan boord niet te aarden, allerminst in zo'n drij vende kampong als ons troepenschip geworden was. Geen Paasbrood dus, geen gekleurde eieren, geen suikeren kippen, alleen pisangs en nog eens pisangs in de bruine handjes van de kleuters ter aanvulling van het voor de meesten hunner maagjes toch wel wat Westerse scheepsmenu. van een bijeenkomst van de geallieerde bestuursraad en geen enkel punt voor bespreking is ingediend, zal er op 10 April geen bqeenkomst van de raad ge houden worden." De bestuursraad is niet meer bqeen geweest, sinds de Russen op 20 Maart de vergadering verlieten. Narmaliter vergadert de raad om de tien dagen, zodat een eventuele volgende vergadering op 20 April zou moeten plaats vinden. Gedurende de maand April is het bij eenroepen van de raad de taak van generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, die deze maand het voorzitterschap bekleedt. Op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Kropman (K.V.P.). inzake het rlenen van gastvrijheid aan uitgewe ken Tsjechische studenten, heeft de minister van Justitie o.m. geantwoord: dat hij bij wijze van uitzondering goed gevonden heeft, dat de ongeveer 20 ille gaal in ons land gekomen en hier nog verblijvende Tsjechische studenten voorshands niet naar Duitsland zullen worden teruggezonden. In afwachting van het onderzoek naar hun identiteit en antecedenten zullen zij echter onder bewaking moeten blijven. In overleg met de vertegenwoordigers van studen tenorganisaties zijn reeds maatregelen getroffen om hun verblijf gedurende die tijd zoveel mogelijk met de eisen van de gastvrijheid in overeenstemming te doen zijn. Gisteren is in de nabqheid van Gronau in de Britse zone van Duits land de reserve tweede luit. vlieger H. Abius, van de Nederlandse lucht strijdkrachten, met zqn Spitfire neer gestort en om het leven gekomen. In het regeringsprogram van het ka binet Beel staat dat de ontwikke ling van het gezonde Midden- standsbedrijf moet worden bevorderd. Dit punt, waaraan in de Troonrede van September 1946 aandacht werd be steed, spréékt dus uit. dat naast in dustrie, landbouw, scheepvaart en vis serij. het klein- en middenbedrijf in handel, ambacht en verkeer van grote betekenis is voor onze nationale eco nomie. Bij de beantwoording van de vragg of het regeringsbeleid t.o.v. de Midden stand klopt met bovengenoemd voor nemen moet men de daden van de Overheid zien tegen de achtergrond van de enorme na-oorlogse vraagstuk ken die om een oplossing vragen. Ik behoef hier slechts te noemen de pro ductie die absoluut onvoldoende is om een zelfs sobere behoefte te dekken, voorts het steeds dreigende inflatie gevaar. dat een drastische loon- en prijspolitiek noodzakelijk maakt en het uit deze problemen voortvloeiende ge vaar van verstoring der arbeidsvrede. Wanneer men nu terugziet op de twee jaren, dat het Kabinet aan het bewind is, een periode van verdeling van nationale armoede, moet men tot de slotsom komen, dat, met alle fou ten die op onderdelen gemaakt zijn, tot nu toe. dit beleid het gestelde doel heeft bereikt. Vooral spreekt dit, wanneer we onze positie vergelijken met andere landen in West-Europa, die na de oorlog in soortgelijke omstandigheden verkeer den als wij. Daar economische-chaoti- sche toestanden, inflatie, en soms op revolutie lijkende arbeids-onrust. Hier althans het meester zijn van de toe stand, die wel lang niet rooskleurig, is, maar toch zodanig, dat orde en rust, de eerste factor voor herstel, aanwezig zijn. Wil dit nu allemaal zeggen dat de Overheid geen fouten heeft gemaakt? Natuurlijk niet! Er zijn véél fouten gemaakt, en iedere groep die de diqje is van deze fouten, en die de gevolgen daarvan aan den lijve voelt is niet altijd geneigd en in staat deze vergoelijkend te bejegenen door ze in het algemeen kader te plaat sen. Laat ik eens voor de vuist weg enige tekortkomingen signaleren. De tot stand koming van de prijsre gelingen hebben dikwijls plaats gehad zonder dat van volwaardig overleg met het bedrijfsleven kan worden ge sproken. Men bedenke wel, dat de prijspolitiek voor de Middenstander is: loonpolitiek. In de prijs toch is zijn ondernemersloon verdisconteerd. De midden 1947 verhoogde omzet belasting, welke een consumentenbe lasting is en ook als zodanig door de Staten-Generaal is aangenomen, is ten onrechte voor een groot gedeelte op het bedrijfsleven gelegd. De bindingen op het gebied van rant soenering en prijzen worden te traag losser gemaakt Het gevolg hiervan is, dat op gebieden waar dit niet meer absoluut nodig is, een onnodig deel van het Overheidsapparaat onnodig werk en last oplegt aan het bedrijfsleven. Economisch verlies dus op twee fron ten. Dit is maar een enkele greep, zij 't een zeer belangrijke. Wat kan hier tegen gedaan worden? Twee dingen: Ten eerste heeft de Volksvertegen woordiging de taak bij het controle ren van de Overheid binnenskamers en in het openbaar de Regering op haar fouten te wijzen. Maar ten tweede heeft de Midden stander zelf een taak. Hij moet zélf de Overheid wijzen op de gemaakte fou ten. Niet door loze beweringen maar door feiten en cijfers. En niet in z'n eentje, maar door een machtig geor ganiseerde groep voor zich te laten op treden. En aan dit laatste mankeert helaas nog veeL Maarzou bij Haarlem de victorie beginnen? Ik hoor, dat het ledental van de jubilerende Katholieke Haarlemse Middenstand de duizend nadert! Als dit voorbeeld eens in het gehele land gevolgd werd, dan zou ik de Mid denstand met een gerust hart de, nog zovele gevaren inhoudende, toekomst tegemoet zien gaan. TH. HOOIJ Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Oorlog voor 1947. De gewone dienst wordt verhoogd met ƒ7.873.282, de buitengewone dienst met 13.978.700, zodat de ge hele dienst verhoogd wordt met 21.851.982. Het aantal militairen, dat is en nog zal worden gedemobiliseerd, is hoger dan aanvankelijk werd verwacht, o.m. ten gevolge van de omstandigheid, dat ook dienstplichtige onderofficieren thans kunnen afvloeien. Op grond van e grote veranderingen, die de laatste honderd jaar in onze samenle ving hebben plaats ge had, waren vooral van in vloed op het gebied van de arbeid. Eenvoudige beroepen als boer, handelaar, ambachts man, komen steeds minder voor. Het economisch pro ces is zo ingewikkeld gewor den, dat een mens zijn han den vol heelt om een klein onderdeel van deze bezighe den te kunnen vervullen. Voor de ontwikkeling der samenleving is het ongetwij feld nodig geweest, dat deze specialisatie werd ingevoerd- Maar dat wil niet zeggen, dat zij, bij de huidige stand van zaken, ideaal, of zelfs maar aanvaardbaar is. In de afgelopen eeuw zijn er op het gebied van het werk ontegenzeglijk grote verbeteringen aangebracht. Wij hebben een achturige werkdag. Wij kennen onge vallenwetten en pensioenre gelingen en honderd dingen meer. Maar of men nu zestien uur per dag werkt of acht: aan het soort werk doet dit niets af. Er zijn mensen, die zestien uur per dag werken en het met plezier doen. En er zijn er, die in acht uur klaar zijn, en er een gewel dige hekel aan hebben. Een boer zal in de oogsttijd pro beren zo lang mogelijk te werken. Mensen, die veel kor ter moeten werken, trachten er nog zoveel mogelijk van af te knijpen. Dit kan natuurlijk aan die mensen zelf liggen. Maar in verschillende omstandigheden is dat niet het geval. Zij doen het alleen, omdat het werk hen niet aanstaat en zij er geen liefhebberij in kunnen vinden. En zij kun nen er geen liefhebberij in vinden, omdat, hetgeen zij doen, eindeloos doods ts. Een ambachtsman van de oude stempel levert een vol ledig eindproduct. Als hij er mee klaar is, heeft hij mis schien niet bijzonder effi ciënt gewerkt, maar hij kan met voldoening zeggen: dat heb ik geleverd. Maar als men de fabricage van ditzelfde product op moderne wijze ter hand gaat nemen, zijn daar- voor honderd verschillende handgrepen, honderd arbei ders nodig. Ieder krijgt slechts een klein onderdeel te bewerken. Of het belang rijk is, weet hij niet. Het interesseert hem ook niet. ien ambachtsman van vroeger ging op in zijn werk. Hij kon er over praten en was er dag en nacht mee bezig. Tegen woordig kan men tien jaar met een arbeider bevriend zijn, zonder iets meer van hem te weten, dan dat hij „op de fabriek" werkt. Hij is een machine van vlees ge worden, tussen de machines van staal. Verstand heeft hij bij zjjn werk niet nodig. In tegendeel: men gaat muziek invoeren, of op andere wij ze de geest afleiden, om daarmee het arbeidstempo op te voeren. Deze werkmethode volgens een uitgebreide specialisatie begint, op grote groepen van ons volk, funeste gevolgen te hebben. Zij leren niet hun verstand te gebruiken. Zelfs niet zich moeite te getroos ten om iets tot stand te brengen. Iedere prestatie drang wordt in de mens ge dood. Het huidige amuse mentsleven en de massa-sen satie bewijst wel hoe ontoe. gankelijk de mensen, door deze bacil aangetast, zijn voor geestelijke inspanning of belangstelling. En toch zal nooit iemand voldaan worden als aan zijn luiheid en gemakzucht zo veel mogelijk tegemoet ge komen wordt. Ieder mens wenst vooruit te komen. En vooruit komen doet men niet door een hoger loon op te strijken. Men komt slechts vooruit doordat men zijn ver mogens, en op de eerste vlaats zijn verstand, tot 'ont wikkeling brengt. De eis van een menswaar dig leven is in het verleden misschien wel eens te mate rialistisch gesteld. Een be hoorlijk loon is echter niet het eerste. Het eerste is. dat dit behoorlijk loon verdiend is door een persoonlijke en menswaardige bezigheid. En een mens onderscheidt zich van het dier en de stof niet door zijn handen, maar door zijn hoofd. een regeling, welke in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert en bij welke voorzieningen worden getrof fen voor eigenaren dan wel onderne mers van middenstandsbedrijven e.d., die door opkomst in werkelijke dienst van het bedrijfshoofd schade hebben geleden, zullen uitkeringen kunnen geschieden, zowel tijdens het verblijf in werkelijke dienst als na de demobilisatie van het bedrijfshoofd. De uit een en ander voor 1947 voort vloeiende uitgaven worden geraamd op 572.000. Het postverkeer met de troepen in Ned.-Indië is zodanig toegenomen, dat het oorspronkelijk hiervoor uitgetrok ken bedrag niet voldoende is gebleken. Thans wordt 2.500.000 extra aange vraagd. Van 19 tot 23 April zal, op uitnodi ging van generaal Kruis, de bevel hebber van de troepen in de Franse bezettingszone van Duitsland, gene raal König, een bezoek brengen aan ons land. In 1943 werd generaal König sous chef van de generale staf. Als militair vertegenwoordiger bij het nationale be vrijdingscomité. stond hij in voortdurend contact met de Franse ondergrondse beweging. In Juni 1944 werd hij hun chef. Na de bevrijding van de hoofdstad van Frankrijk werd hij benoemd tot militair gouverneur en commandant van Parijs. In 1945 vertegenwoordigde hij Frankrijk bij de geallieerde bestuurs raad in Duitsland. Daarna volgde zijn benoeming tot bevelhebber van de troe pen in de Franse bezettingszone van Duitsland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1