Volksgezondheid en volks huisvesting Kerkberichten VAN HET WITTE DOEK Bloei der bollenvelden Nieuwe regeling voor schoolgeld op komst Toewijzing gronden aan oorlogsslachtoffers TVliYf Bel 13000 DOODSTRAF VOOR EEN VERRADER De proeftuinen voor bloembollencultuur AGENDA" C. DE WEERS Radio Moors besommingen ZATERDAG 10 APRIL 1948 PAGINA 2 HAARLEMSE BEGROTING 1948 Het vorderen van woningen Proeftuinen Bloembollen cultuur I Di s t!r ibulti en'ileuws Bloemschilderijen van Piet Coldewey Populair schilder van formaat Schctolartsendienst in voorbereiding R.K. Tafeltennisvereniging Win fried" Ontheffing Winkelsluiting Klimaatsverandering als nieuw begrip ZANGKOREN ZINGEN IN CONCERTZAAL Mrs. RobertsonBartlett houdt haar tulpendoop Ned. Kaith. Grafische Bond H.V.G.B.-Jeugddriekamp v Onteigening van gronden Voor nieuwe sportvelden f 30.000 voor viering regeringsjubileum HEEMSTEDE Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw Zware eisen in zaak van het Amsterdams Bevolkings register Chin. Ind. Rest. Hongkong LUSTELOZE MARKT De hoofdstukken Volksgezondheid en Volkshuisvesting vormden Vrijdag de miduagsehotei van de Haarlemse raad. De heer Voogd (P. v. d. A.) wenste, sprekend over het eerste onderwerp, oen coördinatie van instellingen op het gebied van de gezondheidszorg. Voorts was hij wat de tandverzorging betreft voor afschaffing van de klinieken, waar men tr.eer als geval dan als persoon be handeld wordt, aldus spr. Het raadslid Silvis (A.R.) bepleitte stiehting van een badhuis benoorden de Jan Gijzenvaart, in welk stadsdeel grote behoefte aan een dergelijke inrichting bestaat. Wethouder Geluk antwoordde, dat de Instelling van een nieuw lichaam op het terrein van de gezondheidszorg zijns inziens weinig nut zou hebben. Er is in de gezondheidsraad voldoende contact. Hfet college is zich het belang van de badhuizen in de verschillende delen van de stad wel bewust. Er zal voorlopig nog niets kunnen komen van een nieuwe inrichting, doch wel zijn er plannen om het badhuis in de Van Egmond- straat uit te breiden, speciaal ten be hoeve van de bewoners in Noord. Bjj het onderwerp Volkshuisvesting drong mevr. Scheltema (V.V.D.) er met klemt op aan, dat alles zou worden aangegrepen, om gehavende woningen, die voor restauratie in aanmerking kwamen, zo spoedig mogelijk op te knappen en voor bewoning geschikt te maken. Zij herinnerde hierbij o.a. aan de woningen in de Vogelenbuurt, die tijdens de bezetting voor een deel wer den gesloopt. Het is wel niet de taak van de gemeente, zo zei ze, maar mis schien kan het college een hogere in stantie erop attent maken, teneinde te verkrijgen, dat particuliere huiseige naren in deg elegenheid worden gesteld, b.v. door verhoging van* soms al te lage huren, de woningen te herstellen. Daar de woningnood, evenals in vele andere gemeenten, ook in Haarlem groot is en de eerste jaren dit probleem nog niet opgelost kan zijn. adviseerde zij de bouw van nodwonlngen, vooral omdat een Ne derlands gezin een eigen huisje, al is het nog zo klein, prefereert boven samen woning. Het raadslid Bakker Schut (P. v. d. A.) herinnerde aan de woorden van de burgemeester in zijn nieuwjaarsrede, waarin deze het volkshuisvestingspro bleem een van de benauwendste vraag stukken noemde.- Ofschoon er op ver schillende plaatsen in de gemeente ge bouwd wordt, zal de achterstand niet spoedig ingehaald zijn. Spr. had de in druk, dat Haarlem naar evenredigheid niet op gelijke voet behandeld werd als andere gemeenten. Hij diende een mo tie in. waarin hij B. en W. verzocht, te onderzoeken langs welke wegen - kan worden bereikt, dat er maatregelen werden getroffen ter voorziening in de bestaande huizennood. ir. toonde zich voorstander van ,,pre- icated" woningen of montagebouw en achtte laagbouw voor onze stad het meest geschikt. De bouw van noodwo ningen moest hij ernstig ontraden; over een aantal jaren zou de gemeente daar. mee in haar maag zitten. Het raadslid Meyers (P. v. d. A.) diende een motie in, waarin hij B. en W. voorstelde, alvorens tot benoeming van een directeur voor Bouw- en Wo- ningtoezcht over te gaan, de mogelijk heid onder het oog te zien. om genoem de dienst en Openbare Werken onder éénhoofdige leiding te brengen. Deze spreker was de mening toegedaan, dat de gemeente weinig gebruik maakt van haar bevoegdheid tot woningvordering. De heer Klein Schiphorst (K.VP.) Zowel Rembrandt als Luxor prolon geert deze week „De beste jaren van ons leven". En dat zal niemand ver wonderen, die van deze prachtige film reeds heeft kunnen genieten. Het is het verhaal van drie militairen, die na het einde van de oorlog uit de dienst terug- weer moeten innemen. Op uitstekende wijze wordt hier het demobilisatie-probleem getekend en het is .vooral om de actualiteit van het ge geven, dat wij een gang naar een dezer theaters zeer zeker kunnen aanbevelen. Volwassenen. Het land van de middernachtzon vormt de achtergrond van de geschiedenis, die zich deze week in City afspeelt. Een meedogenloze en woeste gouverneur komt ia het hoge Lappenland aan de macht en met wreedheden tracht hij ontzag te winnen onder de bewoners. Hij begeert de knappe bruid van een jonge Lap. De vorst krijgt zijn zin niet en verklaart beiden tot vogelvrij en dan begint de climax van het gegeven. De tragiek, de romantiek en de hartstocht zijn op bui tengewoon knappe wijze in „Aino" weer gegeven. Toegang 18 jaar. Wie herinnert zich niet de bekende film „Jongensstad", die vóór de oorlog ook in ons land een dankbaar publiek trok? Met Spencer. Tracy als father Fla nagan, Mickey Rooney en de kleine „Pinkelhout" in de hoofdrollen bracht deze film op onderhoudende wijze het probleem van de misdadige jeugd op het witte doek en de oplossing daarvan, zoals men die in Amerika in de vorm van een jongensstad meende gevonden te hebbed. Deze week maken wij in „Mannen van jongensstad" opnieuw kennis met dit merkwaardige instituut en zien we het leven van deze typische „stedelingen" tot op het moment, dat zij als volwaar dige burgers in de vrije maatschappij terugkeren. Bij een vergelijking tussen deze films valt deze ongetwijfeld ten gunste van de eerste uit, omdat in „Mannen van jongensstad" wel al te veel het sentiment domineert. Overigens kan men weer genieten van het uitstekende spel van de drie boven genoemde sterren. De film draait in Ci nema Palace en is toegankelijk van 14 jaar af. Een komische en tevens avontuurlijke film is het, die deze week zijn vertoning in het Spaarne-theater vindt. De wereld, waarin „Dikhuiden" speelt is zo bijzon der, dat het daar heel natuurlijk s, dat een olifant verliefd wordt op de okter. die hem van een ziekte heeft genezen. Nog meer van dergeijke staaltjes krijgt U in deze film te zien, die verder generlei pretentie bezit. Toegang 14 jaar. zeide, dat de langzame vorderingen bij 't bouwen van wonngen te wijten waren aan het gebrek aan material én èn ge schoolde arbeiders. Hij verweet de com munisten, dat zij slechts voorgeven snellere huizenbouw te bevorderen, want zij zijn juist degenen, die door opwekking tot stakingen de zaak zo veel mogelijk belemmeren. Spr. meen de, dat Haarlem geen plaats is voor flatgebouwen. Tenslotte verklaarde de heer Klein Schiphorst, dat hij er voor was, de twee reeds vermelde bedrijven in één hand te leggen. De heer v. d. Veldt (K.V.P.) vroeg of het verlenen van woonruiiftte volgens vaste regelen geschiedt en wilde weten wat het resultaat was van het onder zoek naar huizen, die voor dubbelbe- woning. geschikt zijn. Hij sprak zijn er gernis erover vit, dat er vele mensen zijn. die woonruimte kunnen afstaan, maar in hun vuistje lachen, dat ze nog niet gevonden zijn. Wethouder Angenent gaf in zijn ant woord aan de voorgaande sprekers te kénnen, dat d'e huisvesting heel wat makkelijker zou zijn, als de bevolking eindelijk eens haar volle medewerking verleende en tenminste toonde nog naas tenliefde te bezitten. Wij proberen met uiterste krachtsinspanning te komen tot goede en rechtvaardige woonruimte verdeling. Spr. getuigde van de betrouw baarheid en plichtsbetrachting der aan het Huisvestingsbureau verbonden amb tenaren. Men wil liever een maand onderhan delen en tot een compromis besluiten dan dadelijk tot vordering van wonin gen over te gaan Er bestaat een vaste lijn, volgens welke de gevallen behandeld worden, doch de moeilijkheden zijn soms zo verschillend van karakter, dat wel eens daarvan moet worden afgeweken Spr. legde er de nadruk op, dat zij. die een bereidverklaring van een bewo ner ontvangen, bij toedeling van woon ruimte wel voorkeur hebben, maar geen voorrang. Dat het met de woningnood in onze gemeente zeer ernstig gesteld is, blijkt wel uit de cijfers, die de wethouder mededeelde. Er zijn op het ogenblik 750 gevallen, waarvoor met spoed een oplossing moet worden gezocht; 100 hiervan zijn erepeergevallen. Verder staan er liefst 2000 Jonggehuwden of jonge mensen, die willen trouwen, op het wachtlijstje. B. en W. hebben gedacht aan onderbrenging van bejaarde men sen in panden, waar zij samen konden wonen, zodat een opschuiving zou ont staan, waardoor woningen voor gezin nen zouden vrijkomen. Spr. vermeldde nog. dat 432 gevallen waren afgewezen voor inwoning en 531 voor zelfstandige bewoning. De moties van de leden Bakker Schut en Meyers c.s. werden aangehouden voor prae-advies. In de avondzitting van de raad was het eerste hoofdstuk dat aan de orde kwam: Openbare Werken. Het P. v. d. A.-lid Meyers vroeg, of het college van B. en W. diligent bleef ten aanzien van Bloembollen cultuur en of het in staat is de Al gemene Vereniging proeftuinen te verschaffen, 'die voor het doel ge schikt zijn. Burgemeester Cremers gaf de verze kering, dat de zetel van Bloembollen cultuur en alles wat daarmee samen hangt, de volledige belangstelling van het college heeft. Het zou inderdaad een groot nadeel voor de Haarlemse middenstand zijn. als mettertijd de ze tel (niet gebouwen en tuinen) in Hille- gom gevestigd zou worden, noE afge zien van het gevoelige verlies voor Haarlem als bloemenstad, zo zeide hij. Verscheidene malen hebben B. en W. zich met het hoofdbestuur van de Al gemene Vereniging in verbinding ge steld en aanbiedingen gedaan. Twee dicht bij elkaar liggende terrfemen schijnen volgens Bloembollencultuur ziektekiemen te bevatten en zijn te Bioscopen: Rembrandt: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema-Palace: Mannen van Jongens stad (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: Paniek (strikt volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Aino (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Dikhuiden (14 j.)2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Leffelaar: (Grote Markt): Schilderijen van tien Poolse schilders, geopend in de week: 105 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Werken van Piet Coldeweyn, geopend in de week: IG5 uur. Concertgebouw (bovenzaal): Foto werken Kennemer Fotokring (t.m. 11 April), geopend 105 en 810 uur. Apotheken: IJe Zondag-, avond- en nachtdienst der Haarlemse apotheken worden van 11 tot 17 April waargeno men door: Fa. Duym en Keur, Keizer straat 6. tel. 10378; Begemann en Snel- tjes. Kruisweg 30. tel. 10043: Marnix- Apotheek, Marnixs^raat 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot. Grote Houtstraat 39, tel. 11990 Margriet, Turf markt 10 rd„ tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 10 April: Stadsschouwburg: Vrije Toneel met „Fluffy- neemt de lei ding", 8 uur. Zondag 11 April: Stadsschouwburg: Aerdenhouts Jongerentoneel met „Sneeuwkoningin". 2 uur en Vrije To neel met „Fluffy neemt de leiding", 8 u. Concertgebouw: R.K. Harmonie St. Caecilia concerteert, 8 uur. Maandag 12 April: Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Die lieve Christo- bel", 8 uur. De Leeuwerik: Rokato met „De Huistyran". 8 uur. Maandag 12 April Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal): rest M, Na tot en met Ni 8.30—12.15 en 2—4.45 uur. Overveen (Bloemendaalseweg 188)G en H 8.30—12.15 en 2—4 uur. Heemstede (Binnenweg 160)N 8.30 12.15 en 24 uur. keren en hun plaats in het burgerleven^ van het Krelagehuis verwijderd. Thans is een ander terrein aange boden, dat vruchtbaar is en boven dien zeer spectaculair gelegen, na melijk tussen Haarlem en Overveen. Verder bestaat ook de mogelijkheid om daar een gebouw op te richten. We hebben echter nog enkele jaren de tijd, aldus de burgemeester, want ook in Hillegom zal men nog niet kunnen bouwen. De heer Bakker Schut bracht een motie ter tafel, waarin hij er op aan drong een urgentie-bouwprogramma op te stellen voor een termijn van ten minste 10 jaar. Wethouder Angenent antwoordde dat het vrijwel onmogelijk was om zo'n programma voor zo'n lang tijdperk in te delen en er ook de hand aan te houden. De motie werd evenwel met 25 stem men voor en zes (K.V.P.) tegen aange nomen. De heer Blokdijk (P. v. d. A.) stelde voor in het Noordersportpark een mu ziektent op te richten en een zandbak aan te leggen voor de jeugd. Het C. P. N.-raadslid Vooren drong aan op modernisering van de Melk- brug, welke een belemmering voor het verkeer vormt en vooral voor de bewo ners van Oost een handicap is. Wethouder Aengenenf antwoordde, dat B. en W. voor het voorstel van de heer Blokdijk wel voelden. Ten aan zien van de opmerking over de Melk- brug bracht spr. naar voren, dat een nieuwe Gravestenenbrug, welke ont worpen is, maar waarvoor Ged. Staten nog geen goedkeuring hebben gegeven, een groot gedeelte van het verkeer zou kunnen opvangen. Als Haarlem zijn zelfstandigheid herkrijgt, zal met de uitvoering van het plan begonnen worden. Daarom staat de post ook weer op de begroting 1948. Hierna was het hoofdstuk Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de orde. De heren Bakker (A.R.) en Vliegen (P. v. d. A.) constateerden met. vol doening, dat de salariëring van de on derwijzers was verbeterd. Beiden be pleitten pst'oho-technisch onderzoek voor dat besloten wordt de jeugd naar de middelbare school te sturen. De laatste spreker hield bovendien een uitvoerige beschouwing over onderwijs vernieuwing. Mej. Bolsius (K.V.P.) sloot zich aan bij de woorden van waardering, die de twee voorgaande sprekers hadden geuit jegens hefc college voor hetgeen het in de loop van het jaar heeft gedaan voor de ontwikkeling van het onderwijs in de ge meente. In één opzicht had zy verwacht, dat B. en W. en de raad een breder stand punt hadden ingenomen, namelijk inzake de oprichting van een R.K. lagere school In Spaamdam en een R.K. dag-am bachtsschool in Haarlem. Er is, zo sprak mej.- Bolsius, ons inziens aan de onder- wjjsgeljjks telling onrecht aangedaan. Daarom vond zij het nodig nogmaals op te komen voor de gelijkstelling, zoals deze in de onderwijswet verankerd is. Spr. belichtte de zaak van principiële zijde en merkte op. dat al krijgen de K-itb. Spaamdammertjes gelegenheid om bij zonder onderwijs te volgen in Haarlem, de keuze van de ouders geen vrije keuze is. Dit spreekt, aldus dit raadslid, in nog sterker mate in het geval van de R.K. Ambachtsschool. De opvoeding en het onderwijs moeten zich kunnen ontwikkelen in een sfeer, dié een weerspiegeling Is van eigen overtuiging en levensbeschouwing. Tot slot besprak mej. Bolsius de on- derwijshernieuwlng, het handwerkonder- wijs, het euvel van het schoolverzuim en het doel van ouderavonden. Volgende week Woensdag wordt de behandeling van de begroting voortgezet. Hoewel de bloei der bollenvelden haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt, valt er toch reeds veel te .genieten. Het koude weer der laatste dagen heeft niet belet dat reeds velen een bezoek brachten. De narcissen heb ben hier en daar geleden van de straffe wind, een enkel veld moest daarom reeds worden ..gekopt", maar vele prij ken' nog naast de in bloei komende hyacinten en hier en daar brandt reeds vurig rood van vroege tulpen. In Hillegom is het toeristisch middel punt het ontvangstcentrum van V.V.V.. De weg erheen wordt gewezen door grote spandoeken en langs de Van Wa- verenstraat zijn de vlaggen opgesteld van bollengebruikende landen. Met het nieuwe plantsoen is het een feestelijk gezicht. Het is ook het begiupunt van de rondvaarten, waardoor de kijkers gele genheid krijgen langs de tuinen te varen en de velden te bezichtigen op een wijze als langs de wegen niet altijd moge lijk is. Wandelaars en fietsers raden wij aan eens de route te nemen langs de Nieu we Weg, een zijweg van de straatweg naar Haarlem, halverwege tussen Ben- nebroek en Hillegom, vlak bij de tram halte „De Tol." In het midden van de Nieuwe Weg heeft men op de spoorweg overgang (onbewaakt!) een mooi pano rama met gezicht op het vriendelijk ge legen Vogelenzang en een aardige door kijk naar de Zilker Kerk in de verte. Gaande langs de Loosterweg in de richting van het station kan men dan de Pastoorslaan bereiken, om langs deze weg de Stationsweg of *de Wïihel- minalaan naar het centrum te wande len. Liefhebbers van een langere trip' en de fietsers kunnen in plaats'van de Loosterweg af te gaan Margrietenlaan en Leidse Vaart „nemen" of over de Bartenbrug doorgaan naar de Zilk, om vervolgens langs de landelijke Zilker- binnenweg in de bosrijke omgeving van het station Lisse te belanden. Van de richting Leiden komende vinden we twee mooie wegen voor en nabij het restaurant „De Nachtegaal" naar de bij bollenkijkers zo bekende Veenenburgerlaan de hoge weg, om van daar eveneens het centrum van Hille gom te bereiken, hetzij door de hoge weg geheel af te wandelen, hetzij door via Loosterweg het paadje langs de Oude Beek op te zoeken en in ganzen mars dorpwaarts te gaan. Overigens worden verschillende wan delroutes aangegeven door bordjes op de wegwijzers van de A.N.WB en door de Sr.» Z. H. Het zich voor een groot publiek grijpbaar Stellen veronderstelt van de kunstenaar een zich neerbui gen: concessies doen aan de publieke smaak. Een vrij zeldzaam verschijnsel is het daarom, wanneer het werk van een schilder eenieder die het ziet ook de meest vplslagen leek weet te boeien en hij nochtans als kunstenaar niets heeft hoeven prijs te geven. Een voorbeeld van dit zeldzame feit is de expositie van bloemstukken door Piet Coldewey. Deze grijpbaarheid sluit in dat van een experimentele werkwijze geen sprake kan zijn; zijn artistieke, on gereptheid is alleen bestaanbaar bij een frisheid als de bloemen zelf. Maar niet alleen fris, zijn talent is ook even na tuurlijk en spontaan als een bloem. Deze gehele inzending van een veertig olie verfschilderijen is een aaneenrijen van bouquetten, gemêleerd uit bloemen van variabele kleur, bouw en karakter. Col dewey kan er niet genoeg van krijgen deze tullen bloemen in een vaas, te schilderen, nu eens tegen een licht, dan weer tegen een donker fond, zonder doorschilderen van de achtergrond. Door een geladen enthousiasme ont staan kwalitatieve ups en downs. In de beperking ligt zijn kracht, daardoor de vraag naar het onbelangrijke ver schuivende, of zijn talent hem deze be perking oplegt. Zijn techniek is eerlijk en logisch, zijn bloemen naar het leven zonder tot sen timentele doortekening te vervallen; rijk diep en reëel is zijn kleur met gevoelige nuanceringen, de compositie steeds cen traal. de suggestie ruimtelijk rondom. Uit de titels die een opsomming van de geschilderde bloemen zijn, blijkt, dat hij de aard van zijn object heeft willen no teren. Dit feest van blijheid is tot 8 Mei te zien in beide zalen van Kunsthandël Leffelaar aan de Wagenweg. Piet Col dewey is, naar wij vernamen, een 72- Ja'rige zich noemende amateur, daar hij van professie directeur is van een der bekendste koekfabrieken in ons land'. Maar dit is een wetenswaardige bij zonderheid die met kunst als zodanig niets van d'oen heeft. Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet „Wijziging van de Lager Onderwijswet 1920", is het volgende ontleend In samenwerking met rijn ambt genoten van Financiën en Binnen landse Zaken bereidt de minister thans een nieuwe wettelijke regeling van het schoolgeld v°or. Wat de schooiartsendienst betreft is een wettelijke regeling bij het ministerie van Sociale Zaken in voorbereiding. De minister erkent, dat de nieuwe regeling van artikel 13 der wet voor de gemeenten nieuwe consequenties mede- „Wie van een Franse film houdt, die alles bezit wat men van zulk een film verlangt, en bovendien Julien Duvivier als regisseur weet te waarderen, moet niet verzuimen „Paniek" in Frans-Hals te gaan zien. Moord, chantage, halsbre kende toeren op de daken van Parijs, louche vrouwen en kerels zijn er in „Paniek". -> Duvivier heeft aan het einde, wanneer een onschuldige ten onder gaat, een be klemmende massa-regie geleverd met behulp van politie, brandweer, kermis en drukke Parijzenaars. Honderd pro cent Franse filmkunst! Volwassenen. Bij haar slaagt U toeh 't beste voor alle 2e hands kleding. Voor Herencostuums 25.tot J 150. KAMPERVEST 45 (Adv.) brengt. Hij acht het echter voor alles wenselijk, dat bepaalde leerlingen In staat worden gesteld voortgezet onder wijs te volgen, indien hun oudens niet by machte zijn het vervoer naar de gewenste school te bekostigen, ook al zouden minder begaafden mede van de nieuwe regeling profiteren. Dank zij de fraaie overwinning van het vijfde team op T.O.G. 8 heeft ,,Win- fried" het kampioenschap van klasse 3d behaald. Samen met o. a. het 4e team zal het nu promotie-wedstrijden spelen om twee plaatsen in de 2e klas. De uitslagen van de afgelopen week waren: Wlnfried 5—T.O.G. 8 8—1; Winfried 5-^-Rapidity 2 82. Het programma voor Dinsdag is: Win fried 4Winfried 5. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten: Met het oog op de stand van de bloembollenvelden op de Zondagen 11 en 18 April 1948, op welke dagen In Haarlem een talrijk bezoek van elders te verwachten is, algemene ontheffing te verlenen van alle verbodsbepalingen van de winkelsluitingswet tot des na middags 8 uur De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heetf richtlijnen gege ven over de prijs, waartegen onteigende gronden aan oorlogsslachtoffers kunnen worden toegewezen. Uitgangspunt is de waarde, waarvoor de betreffende grond destijds is onteigend. Als geen „klimaats verandering" optreedt, zal de toewijzings- prijs gelijk zijn aan de onteigeningsvef- goeding. Hier wordt een nieuw begrip „klimaatsverandering" geïntroduceerd. Daaronder worden begrepen alle verbe teringen of verslechteringen van de grond tengevolge van de situatie, die het wederopbouwplan heeft doen ontstaan. Dus standverbeterng of -verslechtering, maar ook andere omstandigheden, zoals bijv. het feit, dat bepaalde gronden in het wederopbouwplan met drie woonlagen mogen bebouwd worden tegen twee woon lagen vroeger. Dan is er geen standver betering, maar wel rentablllteitsverbete- ring, en die valt onder het begrip „kli maatsverandering." Deze zal aanwezig zijn in alle gevallen waarin het weder opbouwplan afwijkt van de vroegere toe stand. Voor elke wederopbouw-gemeente moet de gemeenteraad (bij belangrijke plan nen nadat een oommissie van vooraan staande personen Is gehoord) onder goed keuring van Ged. Staten een pryzen- kaart vaststellen, waarin de grondprijzen voor het gehele wederopbouwgeibied der gemeente zijn opgenomen. DAG EN NACHT Een zeer uiteenlopend programma werd ons Vrijdagavond geboden door niet minder dan drie zangkoren, alle onder leiding staande van Jan Hensen. en waaraan als solisten meewerkten de sopraan Lydia Stappers, de bariton George Spijkstra en de dirigent zelf als tenor-solfst. De optredende kóren waren het dameskoor „Arcis", Figee's Man nenkoor en Beijnes' Mannenkoor. De begeleiding aan de vleugel was ln han den van Henk Jakma, aan het orgel zat Gé Michel. Bij zoveel verscheidenheid moge men nfet van ons verwachten, dat wij in bijzonderheden treden over alles wat ten gehore werd gebracht. Wat de keuze van de koorwerken betreft, al waren enkele oude stokpaardjes van stal ge haald, er was toch ook getracht naar een keuze uit de klassieke koorliteratuur met Beethoven- en Schubert-composi- ties, en met de door de drie koren ge zamenlijk uitgevoerde Negro-spiritual kwam men zelfs op nieuw terrein. Al leen; de uitvoering van de werken liet zangkunstig veel, zo niet alles te wen sen over. Er werd, zowel door het da meskoor als door de mannenkoren, veelal zonder expressie gezongen, in een metronomisch onveranderlijk en ge jaagd tempo, waarbij de dirigent meestal slechts by toeval de maat en opmaat juist _bleek te kunnen aange ven. Hoe wéinig bevorderlijk dit was voor een waarlijk gevoelvol en kunst zinnig. musiceren, kan men zich inden ken. Op de verre van juiste uitspraak van de vreemde talen: Frans, Duits en Engels, zullen we daarbij maar niet ingaan. Dit was werkelijk te zware kost voor deze ensembles, hoe goed de wil overigens ook moge zijn. Het Negro spiritual klonk, ondanks de opgesomde gebreken, nog het fraaist; er moet met dit materiaal toch wel iets te bereiken zijn bij diepgaande en intelligente stu die. Jan Hensen, zelf als solist optredend, bleek nog altijd te beschikken over een volumineus, vooral in de hoogte fraai klinkend tenor-geluld en eerlijk gezegd horen we hem Ifever zingen dan dat we hem zien dirigeren. Dat is nu eenmaal niet zijn fort. Lydia Stappers was in Bach's Kof- fie-Cantate goed op dreef en droeg, in samenwerking met Jan Hensen, ook het duet uit Mendelssohn's „Lobgesang" en uit Romberg's „Lied von der Glocke" gevoelvol voor. De bariton Spijkstra zong verdienstelijk zijn party in boven genoemde Cantate, ln de Aria uit Elias en het koor der Parelvissers van Bizet. Voor de sopraansoliste waren er bloemen en voor Jan Hensen een goed gevulde fruitmand. J. Sch. Het piano-duo Rae Robertson en Ethel Barrtlett. dat een toumeé door Nederland maakt, zal Maandagmiddag half twee een bezoek brengen aan de firma Roozen, Vogelenzangseweg 49a te Vogelenzang, waar Mrs. Rae Robert sonBartlett een tulp, die naar haar Is genoemd, ten doop zal houden, De Ned. Kath. Grafische Bond. afd. Haarlem, heeft zijn 35e jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord vroeg de voorzittei-, de heer J. Lijnzaat, aan de vergadering medewerking bij de in voering van een nieuwe structuur 'in de afdeling, namelijk de vorming van verschillende vakgroepen. De jaarver slagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende be stuursleden, de heren C. v Wegen en W. Biere, werden herkozen, evenals de leden voor het Landelijk Vakgroepbe stuur. De Eerw. Adviseur, kap. Ruhe, hield een kernachtige toespraak, waar bij hij de schoolstrijd besprak en tevens het onderscheid tussen principieel en niet-principieel georganiseerd zijn. Zondagmddag 11 April a.s. organiseert de Haarlemse Zwem. en Poloclub H.V.G.B. haar jaarlijkse Jeugddriekatr.p in Stoop's Bad te Overveen. Het pro gramma bevat 50 ra. nummers op school slag, rug- en borstcrawl. Tevens een 3 50 m. wisselslag, en een 20 x 50 nr. mixed-estafette. Daarna volgt een halve competitie voor de vertegenwoordigende waterpoloteams, 'zowel voor dames als voor heren. Al met al interessante wedstrijden, waarvan de winnaar een jaar de Hacke- nitz-bokaal ontvangt. Thans Is deze wisselbeker in het bezit der organise rende vereniging. De wedstrijden begin nen om half twee. 57 vakgenoten in het Bloembpllen- bedryf hebben f2800.bijeengebracht en gevoegd bij de f500.door de Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur reeds geschonken, om belang rijke aankopen te doen op de velling te Amsterdam, waar een deel van de bi bliotheek van Dr. E. H. Krelage geveild werd. Op de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de Kon. Ver. „Oost en, West", Vrijdag 16 April, des avonds 8 uur in hotel De Leeuwerik, spreekt de heer A. F. van Asperen ovér „De Chinezen !n Indië en het opiumgebruik onder de werking der opiumregie. Als première voor HaaTlem zal het Amsterdams Toneelgezelschap voor ,,Gè- loof en Wetenschap" Vrijdag 7 Mei in de Stadsschouwburg „Egmond" van Goethe opvoeren. De boottochten, welke de E.H.V. ..Snelverband" dit jaar organiseert, zul- ien gehouden worden op Woensdag 23 Juni en Donderdag 24 Juni met als doel Purmerend. Zij die voor een dezer tochten in aan merking wensen te komen, worden ver zocht zich op te geven by de hier vol gende adressen: de heer A. J. Spoor, Brouwerstraat 86; mej. A. v. Donselaar, Spijkermanslaan 2a; de heer Th. A. C. de Vries, Gaelstraat 5; de heer J. P. Delchambre, v. Oosten de Buijnstraat 9 of bij het secretariaat der bootcommis sie, mej. G. W. Bout, HofdykStraat 50. B. en W. van Haarlem wensen zo spoedig mogelijk in het Noordelijk deel der gemeente het tekort aan sportvelden te verkleinen. Daartoe zijn reeds maat regelen getroffen om te geraken tot ont eigening van gronden nabij de Delft en de Schalkwij kerweg, terwijl er ook in het uitbreidingsplan Noord-Akendam voor dit doel gronden werden aangewe zen. 5- en W. dringen aan op spoedige aanleg, waartoe onteigening nodig is, mede in verband met de omstandigheid, dat de thans in het Noordelijk deel dei- gemeente in gebruik zijnde sportvelden zijn gelegen op gronden, die bestemd zijn voor woningbouw en daarom bin nenkort zullen- moeten verdwijnen. B. en W. stellen de raad voor een sub sidie van f 30.000 te vekienen ter viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Er was f 35.000 gevraagd, doch uit een openbare collecte moeten de andere f 5000 komen. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door; dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 76, telef. 27913; dr. J. C. M. van Walsen, Bron- steeweg 32, tel. 28377 en dr. J. L. Tom- brock, Burg. van Lennepweg 1, tel. 28032. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, telef. 28320. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heem- steedse Dreef 38, te. 29818. Maandag 8 uur Melodia; Clubavond HBC, 8 uur. Dinsdag 8 uur Laudate Dominum, Missie Naaikrans. Woensdag 8 uur Damclub St. Bavo, 8 uur Credo Pugno. Donderdag 8 u. Harmonie St. Michael. Vrijdag 8 uur Dames KAB; 8 uur To neelrepetitie ,,Door Eendracht Sterk". (Ontleend aan Sursuifi Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H; Missen 6.30, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis). Congr. asp. 12.15 u. Lof 7 u. Maandag; Fam.. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 u. en jonge dames 8.15 u. .Woensdag: Congr. jongens 7 u. Vrijdag: Lof 7 u. Zaterdag; Lof 7 u. Biechtep. 4.30—8.30 u. H. JOSEPH (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: Congr. heren 7.30 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 u.. jongedames 7.45 u. Woensdag: Congr. jongens 7 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 5—6.30 u. en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN FADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: HtH. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag: Congr. dames 8 u. Dins dag: Lof 7.30 u. Woensdag: Congr. jon gens 6.45 u. en jongemannen 7.3Q u. Vrij dag: Lof en Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4—9 u. O. L. VROUW ROZENKRANS CSpaar" ne). ZONDAG; H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); jongenscongr. sen. 5.30 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG: congr. dames 8 uur. DINSDAG: congr. meisjes sen. 7.30 uur. ZATERDAG: biechten 5—8.30 uur. Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u Lof 7 u. Dinsdag: Congr. meisjes-sen. 7 u.; jongedames 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Fam. dames 8 u. Zaterdag: Biech ten 4.30—8.30 u. Lof 7 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Klever parkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr. meisjes 7 u. en dames 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Congr. heren 8.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—7 u. en 7.30—9.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Congr. meisjes- jun. 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Fam. dames 8.15 u. Zaterdag: Biechten 5—8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Mfssen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag; Fam. dames 8 u. Dinsdag: Mariacongr. 8 u. en Mariagarde 7 u. Woensdag: Congr. jongens 1314 j. 7.30 u. en 1516 J. 7.45 u. Zaterdag: Lof 7.30 u.; biechten 5—8 u. O. L. Vr. van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 6.30 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7.30 u. Vrij dag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten van 5 tot 9 u. Allerh. Drieëenheld (Bloemendaal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Za terdag: biechten van 5 tot 6.30 u. en van 7 tot 9 u. O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen (Over veen): Zondag: H.H. Missen 7. 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten van 4 tot 8 u.. Lof 7.30 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout) Zondag H.H. Missen 7. 8.30 (Hoogmis), en 11 u., Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u., waarna congr. meisjes. Woensdag: Lof 730 u. Zaterdag: biechten van 4 tot 9 uur; Lof 7.30 u. H. Bavo (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15. 8.45, 10 (Hoogmis) en fl.30 u.; Agnescongr. 12.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag H. Fam, heren 7.30 u. Dinsdag Lof 7.30 u.. waarna biechten. Woens dag: Mariagroep ouderen 7 u.; jonge- mannencongr. 8 u. Donderdag: Lof 7.30 U„ waarna biechtgelegenheid. Zaterdag: Lof 7.30 u., biechten van 5 tot 6 en van 7 tot 9 u. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): Zondag H.H. Missen 7. 8.30 (Moogmis), 10.15 en 1130 u.; Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten van 5 tot 8 30 u.; Lof 7.30 u. H. Adalbertus (Spaarndam). Zondag: H.H. Missen 7.30 en 10, u. (Hoogmis); Lof 2.30 u. Woensdag: 'congr. jongens 7.30 u. en jongemannen 8.15 u. Zater dag: biechten van 5 tot 7.30 u.; Lof 7.30 u. H. Agatha (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 7. 8.30, 10 u. (Hoogmis); Lof 7 u. Maandag: congr. heren en jongemannen boven de 18 jaar 7.30 u- Dinsdag: congr. meisjes tot 18 jaar 7 u. en jongemannen tot 18 jaar 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten van 5 tot 8 u. Gistermiddag voor het eerst van m'n leven voor de klas gestaan. Nog wel in H.B.S. aan Zijlvest, waar ongeveer 300 meisjes uit middel bare scholen in Haarlem, Bloemendaal en Velsen bijeen gekomen waren om voorgelicht te worden over beroepen. Wij allen luisterden eerst in de aula naar een schoon betoog over de taak van het meisje, dat het eindexamen ge haald heeft. Zij moet niet op de eerste plaats veel verdienen, maar wél veel betekenen voor de maatschappij, die haar tot zes jaar studie in staat stel de. Toen verdween de grijs-geünifor meerde stewardes van de K.L.M. met le ger meisjes in een lokaal, 'n binnenhuis architect in het manchester ging in een kale klas vertellen, een verplèeg- ster nam haar kans waar om zieltjes voor dit prachtige beroep te winnen, kortom 22 docenten, onder wie Spaar» nebabbelaar, traden op als uitverkoren voorlichters. Geen belangstelling was er voor Informatrice Ned. Spoorwegen, conservatorium, wis- en natuurkunde en bacteriologie. Maar over de journa listiek wilden er niet minder dan 31 wat weten. Leuk, al die frisse meiskes, die straks met een kostbaar diploma in de hand lopen en de wereld gaan ver overen. O ja, ze willen wel de lucht in, mode ontwerpen, doktersassistente en analyste worden. Het kleuteronder wijs staat ze wel aan en het maat schappelijk werk. Ze willen buitenlands correspondente worden van grote bla den, uiting geven aan een zalige fan tasie en, als het even kan, de wereld vernieuwen en veroveren. Och, wat heb ik een heimwee gehad naar de dagen, dat de kniekous nog om m'n kuiten gleed, het spieken de eer ste gewaagde sprong in het harde le ven betekende, de leraar oud was en ik jong. Wat heb ik met weemoed te ruggedacht aan mijn eerste opstellen, met een tien voor fantasie en een vijf voor stijl, aan de rake opmerking van mijn leraar Nederlands „jij moet jour nalist worden, maar dat betekent lek kerder geestelijk eten dan lichamelijk." Ik heb voor de klas gestaan en al het mooie van ons vak verteld. De meiskes keken met grote ogen, die dichtklapten toen ik moest bekennen, dat wij mannen het maar een matig vrouwenvak vinden. Och dat schrijven en dichten, die heerlijke fantasie van sweet seventeen in druk zien.... dat is eigenlijk léven! RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 36 Haarlem (Van een speciale verslaggever) Zoals wij in een gedeelte onzer op lage gisteren reeds mededeelden, heeft de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. M, Gelinck, tegen Teunissen, de hoofdschuldige in het verraad-drama op het Amsterdamse Bevolkingsregis ter, de doodstraf geëist en tegen. v. d. Laak, De Roo en Hoogsteder resp. 15, 12 en 3 jaar gevangenisstraf. In zijn requisitoir noemde mr. Ge linck verdachte Teunissen een fanatieke pro-Duitse figuur. Met zijn onderge schikte, Van der Laak, is hy verantwoor- delyk voor de dood van twaalf zeer ver- verdiensteiyke Nederlanders, die door de Duitsers werden gefusilleerd. Voor v. d. Laak achtte hy een zware straf eveneens op zijn plaats. Deze verdachte was ech ter politiek betrouwbaar en alles wyst er op, dat hij tot zijn daad is gekomen on der pressie van Teunissen. Niettemin heeft hij zich zeer lafhartig gedragen en de gevolgen van zyn veraad waren ramp zalig. De Roo was het, naar de mening van de procureur-fiscaal, uitsluitend ora het geld te doen" geweest. Hy mag van geluk spreken dat Teunissen en v. d. Laak hem vóór waren in de boosheid, daardoor heeft zyn verraad minder ern stige gevolgen, gehad. Wat Hoogsteder betreft, mr. Gelinck wilde diens ver dienste voor het illegale werk niet onder schatten, maar hy heeft de consequen ties van zyn ondergrondse arbeid by de S.D. afgekocht met gewoon, gemeen ver raad. „Als Hoogsteder," zo riep de pro cureur-fiscaal uit „geprobeerd had één avond zijn mond te houden, dan had de hele ramp misschien voorkomen kunnen worden." Dat de Duitsers hem ondanks zijn illegaal werk hebben gespaard, spreekt boekdelen. Op Hoog'steder rust een grote morele schuld: teneinde het risico dat zijn eigen leven liep te ver kleinen. heeft hij het leven van zijn me destrijders ln de waagschaal gesteld. De uitspraak is bepaald op 23 April a.s. HAARLEM, Smedestraat ZL telefoon 21371 lAdv.» IJMUIDEN, 9 Aprfl, Twee stoom trawlers: IJm. 95 f 10.000 en Dm, 147 f 3500; motorloggers: K.W. 38 f 6500, K.W. 21 f 1100, IJm. 224 f 2900, IJm. 229 f 2000, IJm. 316 f 400, Urk 35 f 700, Urk 244 f 1400. Amsterdam, 9 April 1948. De markt had heden een kalm ver loop. De handel was zeer gering en de tendenz liep na een prijshoudende ope ning later algemeen terug. Ook m de nieuwe aand. Philips, waarin vandaag voor het eerst gehandeld werd. was de affaire klein en degenen, die gerekend hadden op een flink koersherstel. wan neer de druk van verkochte claims zou zijn opgeheven, kwamen vandaag wel bedrogen uit. De oude aandelen lagen eveneens zwakker in de markt. Flauw gestemd waren aand. Leverbros, waar omtrent niet controleerbare geruchten betreffende een nieuwe emissie circu leerden. Cultuurfondsen brokkelden verder m koers af en hoewel Olie-aandelen aan vankelijk vrii vast gestemd waren, kwam ook het slot in deze rubriek op een enigszins lager niveau. Claims Werkspoor, waarmede vandaag op de nieuwe emissie kon worden inge schreven. trokken tot 32 aan. Stock dividenden Wiiers reageerden echter to' 197,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2