N VE Zielzorgers oefenen zich in de geneeskunst Belangrijk werk van de Medische Missie Actie DE ELEGANTE VROUW ZULLEN DE V.S. HUN „EUROPESE GRENS" GARANDEREN? ASSISTENT-CALCULATOR Medische scholing voor missionarissen CHIQUE HOED Voorlopige aankondiging SPOED 'n VERKOPER of VERKOOPSTER een AANK. VERKOPER of VERKOOPSTER een JONGSTE BEDIENDE VERTEGENWOORDIGERS JONGSTE BEDIENDE BEKWAME STRIJKSTER en FLINKE MEISJES gevr. STRIJKSTER en MEISJE TIJDELIJK BEHEER VAN PALESTINA WIJ ZATERDAG 10 APRIL 1948 PAGINA 5 BUITENLANDS OVERZICHT Hetschijnt nog te vroeg, daaromtrent een besluit te nemen Arab. Liga stelt voorwaarden voor aanvaarding Weer Engelse maatkleding SCHAAKRUBRIEK mm Mohammed Hatta bij Van Mook Minder sinaasappelen Liturgische weekkalender OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOPING OPENBARE VERKOPING Openbare verkoping Openbare vrijwillige verkoping publiek verkopen: VEILING slaagt voor een bij Haarlem - Wilhelminasfraat 16 van belangrijke openbare verkoping van gronden ie Haarlem. EEN COMPLEX GRONDEN publiek verkopen: zit- en slaapkam. Ass. boekhouder Net R. K. dagmeisje TE KOOP VOLLAERTS' SCHOENMAGAZIJN N.V. VIS-PROX, Marisplein 11, Heemstede, vraagt eën voor licht administratief werk. GRASZODEN TE KOOP, voor alle afdelingen BEKWAME WINKEUUFFROUW. BEKWAME COUPEUSE EN LEERLINGEN gevraagd voor directe plaatsing. SCHQENBRANCHE Geroutineerde Verkoopster SCHILDERWERK GEVRAAGD VRL. KANTOORBEDIENDE Ofschoon de verklaring van minis ter Spaak te Washington, dat „de grens der Verenigde Staten m Europa ligt" niet weinig overdreven aandoet, is het niet zonder betekenis, dat deze uitlating komt van de man, dié men mag zien als misschien de be langrijkste initiatiefnemer tot het schep- Pen van het Verbond van Vijf, dat een kern en een voorloper belooft en tracht te worden van een geheel West-Europa omvattende Unie. Zijn woorden laten Seen twijfel over ten aanzien van de Vraag, of zulk een Unie of dat Verbond zelfstandig kan bestaan. Hij vindt klaar blijkelijk van niet, en het is tamelijk Waarschijnlijk, dat zijn besprekingen te Washington de Amerikaanse militaire steunverlening aan Europa tot doel had den. Deze steun was er in alle geval het onderwerp van en Spaak's verklarin gen schijnen te wijzen in de richting, dat wij niet zo heel ver meer verwijderd ttjn van de dag, waarop die steun inder daad verleend gaat worden. Er zijn evenwel in Amerika bepaalde dingen, welke die dag nog een weinig tegenhouden. Het eerste is, dat Truman en zijn regering een dusdanig grote ver plichting ten opzichte van de buiten landse politiek niet wensen en niet ver bogen aan te gaan, zolang het nog on zeker is, of zij en hun geestverwanten dit jaar politiek zullen overleven. De Presidentsverkiezingen moeten eerst hebben plaats gevonden, pas dan kan er ®en nieuw groot project van buitenlandse Politiek worden uitgevoerd. Meer dan het project opstellen kan men nu nog hiet. Bovendien, op het ogenblik staat nog in het geheel niet vast, hoe de Amerikaanse strijdmacht er uit zal komen te zien. Er wordt momenteel op dit terrein veel gedokterd en allerlei Wetsontwerpen, ten dele reeds tot wet Verheven, beogen een vernieuwing in de Amerikaanse defensie aan te brengen, Waarop het verstandiger is te wachten dan vooruit te lopen. Het weder invoeren van de dienstplicht bijvoorbeeld is een Zaak, die, ook nadat de desbetreffende Wet is aangenomen, nog lang haar beslag hfet heeft. Het experimenteren met atoom- en .raketwapens, de constructie yan nieuwe vliegtuigtypes, dat alles eist h°g tijd en is tegelijk van zó groot ge- Wicht voor de toekomstige inrichting van de strijdmacht der V. S., dat men nog hiet bij machte is aan diestrijdmacht teeds thans taken op te leggen, waarvan de uitvoering nog niet voldoende vooruit bedacht kan worden. Het is trouwens een punt van twijfel, de Verenigde Staten geen zwaardere bochten hebben te vervullen, dan juist ^est-Europa te garanderen tegen een ^Ventuele Russische aanval. Weliswaar is West-Europa voor hen van vitaal belang, Poen ae vraag doet zich voor, of het labije of het Verre Oosten niet veel eer- Per dan onze omgeving bloot zal staan aan Sovjet-bedreiging en niet van bog groter belang voor de Amerikaanse Veiligheid. Is. Men kan zich indepten, dat de V. S., door Europa een militaire Barantie te verlenen, een te groot part van hun effectief voor de verdediging van dit deel van de wereld ter beschik king zouden moeten houden, om ook nog voor andere delen van de wereld, waar dun gewapende bijstand nodig zou kun- Pen zijn, In te staan. Wellicht besluiten de politieke en militaire leiders te Washington, te volstaan met militaire hulp *an West-Europa in de zin van de leve- 'antie van wapenmateriaal en training van officieren of legeronderdelen, zon der zich nu dadelijk vast te leggen aan de belofte, zelf tussenbeide te komen ais zich een gewapend conflict zou voor doen. In ieder geval wordt in Ameri kaanse kringen, die zich bezig houden bet het probleem der militaire hulpver lening, algemeen de stelling aanvaard, dat zulke hulp een verlengstuk behoort te Bjjni van de economische bijstand, die thans reeds volgens het plan-Mar shall geleverd wordt. Een uitbreiding van het Verbond van Vijf tot de andere deelnemers aan het Plan-Marshall zou in dit kader zeker Zeer gewenst zijn. Doch terwijl in het Verbond o.a. Nederland zich verzet t'e- ken een te haastige uitbreiding van een vereniging, die eerst zelf nog haar hou ding moet vinden en in de feiten be vestiging moet verkrijgen, zijn ook som migie andere landen van West-Europa ongetwijfeld niet zonder meer bereid, zich tot dit doel met de Vijf te verbin den. Zweden bijvoorbeeld heeft reeds duidelijk te verstaan gegeven, dat het een politiek van neutraliteit wenst te blijven voeren en het ziet er ook niet naar uit, dat Zwitserland zijn neutrali teit zou willen prijsgeven. Veeleer kan men zeggen, dat juist de mógelijkheid, dat Amerika zich militair zou giaan in teresseren voor de West-Europese Unie, deze landen er van afhoudt, zich bij die Unie te voegen. Volgens welingelichte Arabische krin gen te Caïro verwacht men, dat de po litieke commissie van de Arabische Liga, die vandaag te Caïro vergadert, onder drie voorwaarden het Amerikaanse plan voor een tijdelijk beheer van Palestina zal aanvaarden. Naar verluidt zijn deze voorwaarden: 1. Het beheer moet vijf jaar duren. 2. De Verenigde Naties moeten onherroe pelijk van het verdeelplan afstappen. 3. Het doel van het beheer m°et zijn de instelling van een onafhankelijke Pa lestijns-Arabische regering. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat de Egyptische regering reeds besloten heeft de aanvaarding van het Amerikaanse plan aan te bevelen. De Haganah, de Joodse verdedigings organisatie, heeft Vrijdag met gebruik making van zware mortieren het Ara bische dorp Castel, van waaruit men de weg van Jeruzalem Tel Aviv kan Door de mijnen van Noord-West-Engeland rijdt momenteel een Dieseltreintje, dat de mijnwerkers snel naar hun. bouwplaat sen brengt. De afstanden zijn soms verscheidene kilometers lang en op deze wijze wordt veel tijd bespaard. Nog 152 van deze treintjes zijn voor de Engelse mijnen in bestelling. De locomotief is zo geconstrueerd dat gevaar voor brand uitgesloten is. overzien, opnieuw veroverd. Veldkanon nen van de Jarmoek (het Arabische „bevrijdingsleger") beschieten de troe pen van de Haganah, die Castel bezet houden. Dit schijnt het eerste grote treffen te worden' tussen meer dan duizend gewapende en geüniformeerde strijders. 20.000 Arabieren verdrongen zich Vrij dag in de straten van het oude stads gedeelte van Jeruzalem ter gelegenheid van de begrafenis van de Arabische be velhebber van Jeruzalem en omgeving, Abdoel Kader Hoessein!, die Donder dag de dood vond bij een aanval van Arabieren tegen Joden op de berg Castel. Abdoel Hoesseini werd begraven in de nabijheid van de historische mos kee van Omar binnen de muren van de oude stad. Het zal in de loop van dit jaar weer mogelijk zijn, om in beperkte mate En gelse maatkleding te betrekken. Daar mee wordt voor het eerst na de oorlog dit onderdeel van de kledinghandel met Engeland weer gecontinueerd. Het dit jaar tussen Engeland en Ne derland gesloten handelsverdrag houdt namelijk een bepaling in, dat ons land voor een bedrag, dat op ongeveer 10.000 pond sterling kan worden geschat, En gelse maatcostuums zal betrekken. Over enige tijd zal worden bekend ge maakt, op welke wijze men tot het aan schaffen van deze kleding uiteraard tegen inlevering van textielpunten zal kunnen overgaan. Berlijn zonder ongedierte De poppen aan het dansen in het varkenshok De twee Oswalds bij elkaar Jaloezie en koppig heid - Film en begrip tussen volkeren De Berlijnse autoriteiten hebben direct na de capitulatie een ver woede strijd aangebonden tegen insecten en knaagdieren. Dank zij deze ..zuiveringsactie" heeft Berlijn weten te ontsnappen aan een serie epidemieën, die thans bezworen echysït. In 194» streden de Berljjners tegen de luiaen, in 1946-1947 tegen de malariamuggen. Thans hebben zij ratten en muizen van de ruïnes verjaagd. Vijfendertig jaar geleden kwam John Channon terug op zijn plaats in 't theater om tot de ontdekking te komen, dat zijn vrouw, Anne, in gesprek was met een andere man. John was jaloers. Op weg naar huis stampte zijn jonge vrouw met de voet op de grond en zwoer, dat zij nooit meer een voet buiten de deur zou zetten. Zij deed dit niet, totdat zij verleden week werd be graven. Al die jaren bleef Anne Chan non, die de dochter was van'n wagen maker, die» koetswerken vervaardigde voor koningin Victoria en een fortuin naliet, in haar huis op de top van een heuvel in de Stamford Avenue. Bezoe kers kregen de opdracht niets over gebeurtenissen uit de wereld te ver tellen. „Ik wens daar niets over te horen", placht Anne Channon te zeg gen, „verander liever van onderwerp." Haar man verbleef tot zijn dood in 1939 in hetzelfde huis en kreeg een pond per dag te verteren, doch bij zijn terugkeer thuis zei hij nooit iets over zijn uitstapjes. Niemand van haar vrienden heeft ooit de naam geweten van de mam, die toevallig passeerde toen haar programma in de schouwburg viel en zo beleefd was het op te rapen, en waarmee zij 35 jaar geleden stond te praten, toen haar man terugkwam. Een jonge Italiaan had een grote bruine beer geleerd met hem te dansen. Aldus scharrelde hjj zijn levensonderhoud bij elkaar. Enige da gen geleden kwam de man des avonds laat in de stad Leini en hij vond een boer bereid, zijn beer voor de nacht onderdak te verlenen in het varkens kot en hemzelf in zijn huls. Toen allen de slaap der rechtvaardigen sliepen, brak een dief, belust op varkensvlees, het varkenskot open om het knorrend gedierte te stelen. Maar de beer, in zijn slaap gestoofd, kyam overeind en- be gon met de zwijntjesjager te dansen. Het varken liet zich ook niet onbetuigd en begon te gillen of het gekeeld werd. De beer, aan deze muziek niet gewend, begon te brommen en zijn danspartner, wie het angstzweet uitbrak, op een schreeuwen. De boer en zijn gast. door het tumult ontwaakt, kwamen aange sneld en bevrijdden de inbreker, die thans met een zenuwschok in het ziekenhuis ligt. Madeleine Carroll en haar echtge noot, Henri Lavorel, zijn bezig documentaire films te vervaardi gen, welke ten doel hebben een beter wederzijds begrip tussen de volken der wereld te bevorde ren. De maatschappij van het echt paar heeft twee films vervaardigd, één in Italië en één in Frankrijk, die geen reisfilms zijn maar de waarheidsge trouwe uitbeelding van het leven van het gewone volk in verschillende landen. De bedoeling is aan te tonen, dat dé mensen over de gehele wereld in de hoofdzaken aan elkaar gelijk zijn. Zij hebben dezelfde menselijke eigenschap pen, dezelfde zwakheden en dezelfde ka rakters, ongeacht hun politieke gren zen. Het denkbeeld is na de oorlog in Frankrijk bij haar opgekomen. Zij heeft toen waargenomen, dat de Amerikaanse strijdkrachten zich meer gedroegen als een overwinnend leger dan als de bond genoten van de Fransen, en de Fransen, die deze houding niet konden begrijpen, waren gebelgd. Om met het daaruit voortkomende wanbegrip ten aanzien van Amerika als geheel af te rekenen, heeft zij een reeks radio-toespraken gehouden, waardoor haar het Legioen van Eer is verleend. Oswald Pirow, de leider van de Zuid- Afrikaanse „nieuwe orde bewe ging," is in Londen aangekomen, waar hij een bespreking zal hebben met Oswald, voormalige leider van de Britse bond van Fascisten. Mosley heeft onlangs de „bondsbewe- ging" gesticht, die propaganda maakt voor anti-semitisme en voor het stich ten van een" totalitaire staat. Pirow zei tegen de pers: „Wij zullen alle politieke problemen van de dag bespreken, een van de voornaamste punten van bespre king zal zijn het plan van de oprichting van een wereldfederatie." In 1938 heeft Pirow een uur met Hitier gesproken in Berchtesgaden. Hij was van 1933 tot 1939 minister van de Lands verdediging in Zuid-Afrika. Na de oor log werd hij afgezet en nu is hij leider van de oppositie in het Zuid-Afrikaanse parlement. Ladderwedstrijd. Oplossing van de tweezet no. 832 van B. Keizer, Volen- dam, eerste publicatie. 1. Rel dreigt 2. Rg3 mat. Wij namen het eenvoudige probleempje op, omdat beginnelingen die o.i. aanleg tot het maken van schaakproblemen bezitten, aanmoediging nodig hebben. Probleem no. 835 Wit geeft mat in drie zetten. Oplossingen tot en met de tweede zet van wit in enkele varianten binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvcrgé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. Wedstrijd te Nottingham 1936. Catalaanse opening. Wit: Dr. S. Tartakower. Zwart: Dr. A. A. Aljechin. 1. d2d4, Pg8f6; 2. g2g3, c7c5: 3. Pgl—f3, d7d5; 4. Rfl—g2. (Dit geeft aan zwart overwicht in het centrum). 4c5xd4; 5. 0—0. Rc8—g4; 6. Ff3xd4? (Dit is volkomen in overeenstemming met zwart's wensen. 6. Pe5 zou de stel lingen in evenwicht hebben gehouden). 6e7e5: 7. Pd4-^f3, Pb8—c6; 8. h2h3, Rg4—f5; 9. c2—c4! d5—d4; 10. Dbl—rb3, Dd8c7? (Maar nu krijgt wit de kans de stellingen gelijk te maken. Het natuurlijke 10Dd7 zou het beste geweest zijn). 11. e2e3, Rf8e7; (Zwart moet nu zo snel mogelijk zijn koning in veiligheid brengen). 12. e3xd4, e5xd4: 13. Rel—f4. Dc7—c8; 14. Tfl—dl, 0—0; 15. Pf3xd4, Rf5xh3; 16. Pd4xc6, b7x c6; 17. Rg2xh3. (Hier en later maakt wit zetten die spoedis zijne op dit ogenblik verdedigbare stelling bederven.) 17 Dc8xh3; 18. Db3—f3. Pf6—g4; 19. Pbl—c3, f7—f5! 20. Df3—g2. Dh3—h5; 21. Tdl—el, Re7c5; 22. Pc3—dl, g7—g5; 23. Rf4—e5, Ta8d8. (Hierna is er geen verdediging tegen Txdl enz.) 24. Re5—c3, TdSxdl! (Wint niet alleen een pion, maar ver nietigt geheel en al de resten van wit's vesting). 25. Talxdl, Rc5xf2t; 26. Kgl— fl. Rf2xel: 27. Tdlxel. f5—f4: 28. g3xf4, Tf8xf4t; 29. Kfl—gl. Pg4—hZ; 30 Tel— e3. Tf4—fit: 31. Dg2xfl, Ph2xfl: 32. Kgl xfl, Dh5f71; 33. Kfl—g2. Df7xc4; 34. Te3—e7. Dc4—d5t; 35. Kg2—h3, h7—h5. Wit geeft het op. Aljechin won met deze partij de priis voor de beste pres tatie. (Dr. A. A Aljechin „Myn beste Schaakpartijen 19241937 Het Internationale Monetaire Fonds en de Internationale Bank hebben Oos tenrijk toegelaten tot de leden. Oosten rijk zal aangezocht worden, een bedrag van 5 millioen dollar in goud te storten en 45 millioen dollar in Oostenrijkse valuta. (Van een speciale verslaggever) Uit aHe delen der wereld, uit °nze Overzeese Gebiedsdelen, uit de Por tugese koloniën Angola en M°zam- bique, nit de donkerste delen van Afrika, zelfs van het Noordelijke IJsland, komen in het St. Francis- ens Gasthuis té Rotterdam met grote regelmaat brieven binnen van missionarissen, brieven, geschreven in vaak erbarmelijke omstandighe den, waarin zeer dringend gevraagd wordt om geneesmiddelen en'instru menten, ziekenverplegingsartikelen en verband, brieven ook waarin op ontroerende wijze wordt getuigd van grote dank* daar de reeds ge zonden medicamenten en instru menten zeer veel practisch nut heb ben verricht. Het St.- Franeiscus Gasthuis in de Maasstad is de hoofdzetel van het Ned. Medisch Missie-comité, voor het gemak afgekort tot en enigszins gewijzigd in Memlsa, Hier werken tal van genees heren naast hun gewone uitgebreide practijk aan de hulp aan de missie op medisch gebied overal ter wereld waar Nederlandse missionarissen werkzaam zijn. Dit is hert centrum van een prachtige organisatie, die op dit uitermate be langrijk terrein zeer veel goed werk verricht. Mén staat hier in schriftelijk contact met de verste en meest onbe gaanbare delen der wereld en talloos zijn de raadgevingen en wenken, die van hieruit verzonden zijn. Niet te tel len ook is het aantal zendingen dat van hier zijn weg per boot, auto, prauw of armzalige ossekar naar de soms on bereikbare missieposten vond. Ziehier de gezonde en lógische ge dachte, waarvan men met dit heil zame charitatieve werk in 1928 is uit gegaan. De toestanden op gezond heidsgebied zijn onder de inlandse bevolking ellendig. Er zijn tfel van tropische ziekten, ver der is er een grote kindersterfte en er is geen beter middel dan geneeskundige hulp om in aanraking te komen met de inheemse bevolking. Deze, opgegroeid in de overtuiging, dat ziekten uitvloeisel zijn van hogere machten, leert bemer ken, dat er nog grotere krachten zijn, welke deze ziekten kunnen verdrijven. Zij ziet, dat de missionaris beschikt over deze krachten, zij krijgt eerbied voor zijn persoon en krijgt het vertrou wen, dat, wat hij zegt, heilzaam is voor het lichaam. Voor de eenvoudige inlan der is het van daar slechts één stap om ook te geloven, dat wat de missionaris zegt met betrekking tot de godsdienst ook waar is. Een vertrouwen, dat zo dikwijls moeilijk te verkrijgen is, wordt daarmede bevestigd en gevestigd. Uit psychisch oogpunt is dit gemak kelijk te begrijpen. Bij mensen met zulk een lage, naar onze begrippen op kin derlijke trap staande geestesontwikke ling wordt de missionaris aldus de man, die voor alles raad weet, een wezen van hogere orde, die niet kan bedriegen, die men in alles kan vertrouwen. Is de mis sionaris dus tegelijk geneesheer, dan is het eerste contact op bevredigende wijze gelegd, wat zijn geestelijk werk onder de inboorlingen aanmerkelijk ver gemakkelijkt. De Medische Missie-actie heeft naast de hulp aan de inlanders nog een an dere belangrijke doelstelling: de bescher ming van de gezondheid van de missio naris zelf. De uitgebreide sterfte-statis- tiek, die de onvermoeide werker op dit terrein dr. E. H. Hermans Sr. ver vaardigd heeft, maakt het duidelijk, welk een arbeidskracht er jaarlijks ver loren gaat door het overlijden van mis sionarissen aan ziekten, welke bij betere hygiënische en geneeskundige kennis vermeden hadden kunnen worden. Het sterftecijfer onder de missionaris sen, die jong zijn en daarbij gezond uit gezonden worden, was in het tijdvak van 1900 tot 1940 bijna tweemaal zo hoog als de sterfte onder de gehele Ne derlandse bevolking. Ondanks de in de laatste jaren in de missies reeds verbe terde toestanden worden 'er nog steeds gevallen vermeld, waarvan men moet zeggen, dat zij voorkomen hadden kun nen worden. Het verzenden van geneesmiddelen en de vele goede raadgevingen en wenken is echter maar een onder deel van het uitgebreide werk der Memlsa. Wil mcn dat de missiona rissen een goed en verantwoord ge bruik maken van de middelen die hun gezonden worden, dan is het nodig dat de aanstaande en met ver lof in ons land vertoevende missio narissen medisch geschoold worden. Hiertoe heeft men in 1928 een cur sus opgericht, waar zowel theore tisch als practisch onderwijs wordt gegeven. Ideaal zou het zijn dat iedere missio naris voor hy naar zijn standplaats trok een dusdanige opleiding had genoten, dat hij in staat was zowel zijn mede broeders of -zusters geneeskundig te be handelen als om geneeskundige hulp te brengen aan de .inboorlingen, met dien verstande, dat hij zich er van moet onthouden overal waar bevoegde artsen aanwezig zijn. Noodgedwongen moet men ver van dit ideaal Wijven. De gemiddelde studie van een arts is 6 a 7 jaar en dan is het dui delijk, dat in een cursus van 6 weken geen sprake kan zijn van een voldoende opleiding. Toch is men over de resulta ten tevreden, en wat meer zegt: de mis sionarissen, eenmaal op hun standplaats gekomen, 'bevestigen dit door enthou siaste staaltjes uit hun ervaringen mede te delen. Vorig jaar waren er aan deze cur sus niet minder dan 43 deelnemers en 20 docenten gaven enkele malen per week college. Deze cursussen werden voornamelijk gegeven in het St. Franeiscus Gasthuis en daarnaast ook in het Havenziekenhuis, het Tro pisch Instituut en de R. K. Huis houdschool te Leiden. Deelneming aan de cursussen is gratis openge steld en ook wordt ln deze wéken gezorgd voor onderdak, wat in de ge schonden Maasstad lang niet gemak kelijk is. Zeer te betreuren is bet dat het Mis sie-comité niet bevredigend aan de aan vraag om toezending van velerlei hulp middelen kan voldoen. Men moet zich bij een overstelpende aanvraag met het oog op de beschikbare financiën vanzelf sprekend beperken. Er kan nog veel meer gedaan worden, maar het hangt van de steun van Katholiek Nederland af of aan het werk van het kleine comité idealisten in Rotterdam en elders meer uitgebreidheid kan worden gegeven. Daarom Is een beroep op de offervaar digheid voor dit prachtige werk, dat jam mer genoeg nog te weinig gekt I wordt, zeker op zijn plaats. Men verwacht, dat de Indonesische premier, dr. Mohammed Hatta, die Zaterdag uit Sumatra in Batavia Q terugkeert, een niet officieel onder-?.: houd zal hebben met dr. Van Mook, aldus werd gisteren van republikeinse zijde medegedeeld. Tengevolge van onvoorziene omstan digheden zal op de aangewezen bonnen slechts de helft van de oorspronkelijk aangegeven hoeveelheden sinaasappelen kunnen worden betrokken. Op bon 270 algemeen 250 gram, op bon 770 alge meen 500 gram. ZONDAG 11 April: 2de Zondag na Pasen; Mis v. d. dag; 2 H. Leo (gebed Gregem); Credo; pref v. Pasen; wit. MAANDAG: Mis v. d. Zondag; 2 H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; pref. v. Pasen; wit. DINSDAG: H. Hermenegildus, marte laar: Mis Protexisti; 2 H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; pref. v. Pasen; rood. WOENSDAG: Plechtigheid v. d. H. Joseph, bruidegom v. Maria, patroon der H. Kerk, belijder; eigen Mis; (in gelezen Missen 2 H. Justinus); Credo; eigen pref.; wit. DONDERDAG: H. Lidwina, maagd; Mis Dilexisti; Credo; pref. v. St. Joseph; wit. ZATERDAG: Mis v. h. feest v. St. Joseph; 2 H. Anicetus, Paus; 3 H. Maagd; Credo; pref. v. St. Joseph; wit. ZONDAG 18 April: 3de Zondag na Pasen; Mis v. d. dag; 2 St. Joseph; Cre do; pref. v. Pasen; wit. Breda: 2 H. Ursmarus; 3 H. Joseph. Notaris G. F. M. ROOZEN te Haarlem zal DONDERDAG 15 APRIL '48 des nam 2 uur, ln het Notarishuis, Bilderdtjkstr. 1 te Haarlem. - PUBLIEK VERKOPEN: 1. Huis met afz. opg. boven woning en erf te Haarlem, a d. Zanenstraat nos. 44 zwart en rood, groot 1.64 Are, benevens het voort durend erfpacht van een perc. grond, vormende de voortuin, groot 29 c.A. Verhuurd per maand: Be neden f 31.—, boven f 29.40 (1 pers. lnw.) Grondbel. f 82.65; straat bel f 32.88; erfpacht f 24.— S. Huis met afz. opg. boven woning en erf te Haarlem, a. ,d; Coltermanstraat 12 zwart en rood, groot 1.13 Are. Verhuurd per maand: Be neden f 21.67, boven X 22.75 Grondbel. f 49.50; straat bel. f 20.34. Aanv. bij betaling derkoopp. vóór of op 27 Mei 1948. Bez. Dinsd. en Donderd. 24 uur. Inl. ten kant. van gen. No taris, Spaame 14 te Haarlem Notarissen B M. SERNé en M. W. TREURNIET te Haar lem zullen OP DONDERDAG 15 APRIL 1948, n.m. 2 uur, lb het Notarishuls, Bilder- dükstraat 1 te Haarlem, publiek verkopen: Een huis en erf aan de Tweede Hogewoerddwars- «traat no. 36 te Haarlem, groot 91 centiare. Verhuurd voor f 5.p. w. Grondbelasting f 26.38; waatbelasting en precario f 13.90. aanvaarding na betaling biteriyk 27 Mei 1948. bezichtiging: Dinsdag en Donderdag 2—4 uur. ten kantore van ge doemde notarissen. Nieuwe "recht 84. Haarlem. Notaris G. F. M. ROOZEN te Haarlem zal DONDERDAG 15 APRIL '48 des nam. 2 uur. in het Notarishuls, Bilderdtjkstr. 1 te Haarlem, PUBLIEK VERKOPEN: Een huls en erf aan het Wijde Gehlelozepad 27 te Haarlem, groot 96 C.A. Verhuurd voor f 3.50 p. w. Grondbel. f 20.straat bel. f 4.70. j Aanv by betaling der koopp. vóór of op 27 Mei 1948. Bez. Dinsd. en Donderd. 24 uur Inl. ten kant. van gen. No taris, Spaame 14 te Haarlem. EERSTE HOGERWOERD- DWARSSTRAAT 24 t.o.V. Notaris 3. O STUART, Wagenweg 58, Haarlem, op DONDERDAG 15 APRIL '48, nm. 2 uur, in Notarishuis, Bilderdtjkstr. i, aldaar, van: Een hnls, get. 24. erf en tuin te Haarlem, aan de EERSTE HOGERWOERD- DWARSSTR., groot 0-73 A. Verhuurd voor f 5.25 p. w. Grondbel. f 19.75, straatbel, f 7.76. Aanv bij bet. vóór of op 27 Mei 1948 Bezlcht.: Dinsd. en Don derd. 24 uur Da veiling van perc. Ie Ho- gerwoerddwarsstr. 18 gaat hjet door. op Donderdag 15 April 1948, 2 uur n.m., in „Het Notaris huis," ten overstaan van de notarissen B. M. SERNé en M. W. Treurniet: EEN WERKPLAATS met ERF aan de Zuld-Brou- werstraat 6 cn 8 te Haar lem, groot 0.91 Are. Betaling: 27 Mei 1948. Be zichtiging: Dinsdag en Don derdag 24 uur. Inl. bij gen. Notarissen, Nieuwe Gracht 84 te Haar lem. wegens sterfgeval Notarissen B. M. SERNé en M. W TREURNIET te Haar lem zullen op Donderdag 15 April 1948. n.m. 2 uur, in het Notaris huis, Bilderdijkstraat 1 te Haarlem EEN HUIS en ERF aan de Bloemendaalseweg no. 23 te Bloemcndaal, groot 1 are 93 centiare. Beneden verhuurd voor 30per maand; boven vrij van huur. Grondbelast. 78.44; straat belasting f 28.45. Aanvaarding na betaling, uiterlijk 27 Mei 1948. Bezichtiging Dinsdag en Donderdag 24 uur. Inl. ten kantore van ge noemde notarissen. Nieuwe Gracht 84, Haarlem. Notaris Mr. J. A. DE LA HAITZE, te Heemstede, zal op DONDERDAG 15 April a.s., om 2 uur nam., in het No tarishuis te Haarlem, aan de Bilderdijkstraat, ten verkoop aanbieden: Een bijna voltooid DEMON TABEL HOUTEN LANDHUIS bevattende: beneden 2 ka mers, hall, keuken. W.C.: boven 2 kamers, badkamer, balcon, incl. centrale ver- warmingsinstallatie (ketel defect), bad en voll. electr. leidingen. Dakhout en vloer hout ontbreken. Grotendeels gemonteerd te bezichtigen op de werf achter het perceel Z, B. Spaarne 172 te Haarlem, des Dinsd. en Donderd. van 24 uur nam. Dadelijk te aanvaarden. Nad. inl. verstrekt de Notaris vnd., van Merlenlaan 19 te Heemstede, Tel. 28247. O VERBEEK vraagt te koop: MEUBELEN. KRISTAL Oh ZILVER. Janswee, hoek N. Gracht, telefoon 13256. VERVORMEN UW OUDE HOED, OOK STROHOEDEN, NAAR DE NIEUWSTE FRANSE MODELLEN. CHIQUE GARNERINGEN. Notaris G. F. M. ROOZEN te Haarlem zal op Donder dag 29 April 1948 nam. S uur in het Notarishuis a. d. Bilderdijkstraat 1 te Haarlem, ten verzoeke van zijn principaal krachtens art. 1223 B.W. publiek verkopen: (gedeeltelijk bouwterrein) te Haarlem tussen Vondel- weg en Vergierdeweg - aan en nabij de Eksterstraat - ter gez. grootte van ongeveer 3,10.37 H.A. (kad. Scho ten Sectie A, no. 1353 ged). Notarissen J. DE REEDE en J. BRANTS Kzn., te Haarlem en J. SCHOLTEN te Hoofddorp, zullen op Donderdag''15 April 1948, in het Notarishuis te Haar lem aan de Bilderdijkstraat 1, na 's middags 2 uur wegens sterfgeval a. EEN HUIS te Velsen a/d Kerkweg 74, Huur 3.50 p. w b. EEN HUIS te Haarlem a/d Indischestraat 120. Huur 5.25 p. w. c. EEN HUIS te Haarlem a/d Kritzingerstraat 39. Huur 5.50 p. w. De veiling van het perceel Pegasusstraat 78 is uitgesteld. Aanv. bij de bet. vóór of op 27 Mei 1948. Bez. Dinsd. en Donderd. van 2—4 uur. Inl. ten kant. van gen. Nots., Ged. Oude Gracht 82, telef 13860 en bij Notaris Scholten, tel. 203 (K 2540). INDISCHESTRAAT 1 Notaris G. F. M. ROOZEN te Haarlem zal DONDERDAG 15 APRIL '48 des nam. 2 uur. in het Notarishuis, Bllderdijkstr. 1 te Haarlem. PUBLIEK VERKOPEN: Huls met vóór- en achter tuin a. d. Indischestr- 1 te Haarlem, groot 1,41 A. Verhuurd voor f 6.25 p. w. Grondbel. f 37.65, straatbel. 10.58. Aanv bij betaling der koopp. vóór of op 27 Mei 1948. Bez. Dinsd. en Donderd. 24 uur Inl. ten kant. van gen. No taris. Spaame 14 te Haarlem. Gevraagd door echtpaar met 1 kind met gebruik van of met keuken. Br. onder no. 18197 bureau van dit blad. GA VOOR ALLE REPARATIES aan Uw MEUBELEN NAAR EEN VAKMAN. Dus naar: J. ZEEGERS. Schalkburgergr. 8. Werkpl Kennemerstr. 6 en 8 (hoek Schotersingel). gevraagd op groothandels kantoor. Praktvjkdipl. boek houden en ruime kant.-erva ring vereist. Kennis moderne talen strekt tot aanbeveling. Eigenh. geschr. brieven met opg. verlangd salaris onder no. 13215, bur. v. d. blad. - gevraagd- 1618 Jaar. Zon dags en Dinsdagsmiddags vrij. Mascini, Burgem. van Lennepweg 6. Heemstede. een-persoons SLAAPKAMER AMEUBLEMENT 285.—: een HUISKAMER-AMEUBLEM. 225.—. Schakel, Zijlweg 32, 1 x bellen. Wegens verbouwing en uitbreiding van worden gevraagd: om verder in het vak te worden opgeleid Persoonlijk aanmelden: Dinsdag 18 April Hoofdkantoor Anegang 12. tussen 4 en '7 uur. i JULES J. VISSER'S HANDELSONDERNEMING N.V. Marisplein 11. Heemstede, vraagt voor de verkoop van het alombekende REILI borstelwerk. Intensief werken biedt levens positie. Aanmelden 's avonds na 7 uur Marisplein 11. Aanmelden 's avonds na 7 uur Marisplein 11. en. H.A. Bevragen: E. J. HOGERVORST ét ZN, West einde 8, Noordwtjkerhout. telefoon 238. EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHERIJ KAMPERSINGEL 50-56 HAARLEM StrUkinrichting „DE ONDERNEMING", Gr. Heiligland 24, Haarlem, vraagt: Dfi INDUSTRIE. EN HANDELSONDERNEMING VAN EGMOND, Zijlstraat 27, Haarlem, heeft op haar afdeling Inkoop em Fabricatie plaats voor een: Sollicitaties te richten aan haar afdeling Personeelszaken BANKETBAKKERIJ CORNEGOOR, Gr. Houtstr. 120 A, vraagt: Sollicitaties tot 6 uur: Grote Houtstraat 120 A, na 6 uur: Meer en Boschlaan 37, Heemstede, telefoon 29880. OVERHEMDEN BLOUSES EN PYAMA'S. Aanmelden dagelijks tussen 9—5 uur: N.V. KERKO, Ste- pliensonstraat 50. Haarlem. N4 7 uur: Maarten v. Heem6- kerkstraat 24, Haarlem. gevraagd. Brieven onder No. 13161 bureau van dit blad. van H.H. huiseigenaren en particulieren, ook wit- en water- verfwerk. AI uw werk wordt behandeld met prima materiaal. Prijsopgaaf zonder verplichting. Firma M. VAN DIJK. Van Marumstraat 34, Haarlem. Wjj vragen voor spoedige Indiensttreding Leeftijd 1719 Jaar, voor lichte kantoorwerkzaamheden. Mulo-diploma en typen gewenst. Br. onder no. 18181 bureau van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5