Het antwoord der Kerk De aanvallen op Kerk en Paus Vierhonderd doden in Columbia VUF TSJECHEN IN EEN LIMBURGS DORP PONTIFICALE H. MIS IN DE SINT JOZEFKERK Oproep van Doorluchtig Episcopaat tot bijzondere gebedsactie Speurhond bracht hen door verboden zonevriendelijh-strenge bewaking AUTEUR VAN BOEK DIPLOMATIE Schrijver bekent verzonnen Veto tegen toelating Italië tot V.N. OVER VATICAANSE IN ARREST „onthullingen te hebben G. Alders benoemd tot Ridder van Oranje-Nassau NEDERLANDS BEROEP OP ITALIAANSE VOLK Het weer. RUSSEN DRAAIEN DE SCHROEVEN NOG VERDER AAN Drie debutanten in Ned. Elftal mmm Alle bescheiden van Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota vernietigd Nieuwe regering gevormd Wordt Benesj gevangen gehouden op boerderij? Enorme wapenvondsten in Italië Euwe verliest in Moskou Nederlandse kolonie veilig Meer dan een half millioen brieven in verband met de a.s. verkiezingen HOE TE HANDELEN? Zij wensen controle over alle telefonisch en telegrafisch verkeer Grote luchtmanoeuvres boven Engelse corridor Tot hoofd en hart MAANDAG 12 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24124 TEGEN HET GODLOZE COMMUNISME rnmm 4 99 Staking van een uur Staatsloterij MIDDENSTANDSJUBILEUM (Vervolg ov vag 2) Neher onderscheiden DE STRIJD OM DE MACHT IN BERLIJN Als wij één dap het kruis van een ander konden dragen, dan zouden voij met blijdschap ons eigen kruis v weer opnemen. V Sovjets houden in Oostenrijk auto's tegen Engelsman en Schaap in de voorhoede BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 .cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mnnmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van tedenen te peigeren. De gruwelijke laster, welke de com munisten en hun links-socialistische aanhang in Italië over Kerk en Vaticaan uitstorten, beantwoordt de Kerk in deze dagen over heel de wereld toet haar krachtigste wapen: het gebed. Gisteren heeft het Nederlandse Epis copaat, gehoor gevend aan de roepstem Van Z. H. de Paus, de gejovigen met de grootste aandrang aangespoord in deze beslissende uren te bidden. Hoe parodoxaal het ook klinkt, de Kerk, die reeds twee duizend jaar vervol ging moet lijden, kent haar scherpste wapen: tegenover de vuigste laster plaatst Zij altijd het vurigste gebed. Voor geen wapen zijn de vijanden der Kerk dan ook zó bevreesd. Daarom pro beren zij de jeugd van het gebed af te houden, daarom proberen zij de gods- .dienst onder de jeugd uit te roeien. Welke middelen de communisten te baat nemen om dit doel te bereiken, blijkt uit de volgende „gebeden", die in de zesde klas der lagere school te Zgornja-Siska, een voorstad van Ljublja na in Joego-Slavië, op het schoolbord stonden geschreven. Kruisteken: „In de naam van Stalin en van Tito en de geest van het wereld communisme. Amen." Onze Vader: „Onze Stalin, die in Rusland zijt; uw naam worde gehei ligd, uw republiek kome; uw wil ge schiede evenals in Rusland zo ook bij 1 ons. Geef ons ons dagelijks brood. Ver geef niet hen die schuldig zijn, zoals ook wij hen niet vergeven, doch voer ze naar het concentratiekamp, waar heen zij ook ons gevoerd hebben. Amen." Wees gegroet: „Gij Ster, vol van vrij heid, Stalin is met u. Gij wordt geze gend door alle partisanen en gezegend is de luister van uw licht Tito. Heilig Front der Bevrijding, Moeder der ge rechtigheid, vernietig onze vijanden, nu en in het uur van hun dood- Amen." „Ik geloof in Stalin, de almachtige, schepper van onze vrijheid en het communisme; aan Tito, zijn plaatsver vanger, de enige kameraad, die ont vangen is van de geest der partizanen, geboren op de grond der martelaren onder het Italiaanse fascisme en het Duitse nazisme. Hij is opgestaan uit de slachting en de haat tot aan de rechterhand van de almachtige Stalm, vanwaar hij oordelen zal over alle fas cisten en tyrannen. Ik geloof aan onze vrijheid, aan het front der bevrijding, aan de gemeenschap der martelaren, vermindering van het aantal onschul dig verblinden, aan de verrijzenis der rode ster en een gelukkig leven." „Ere zy aan vadertje Stalin, zijn zoon Tito en de geest van het wereld communisme, zoals het in den beginne was in Rusland, en zal zijn tot in eeu wigheid. Amen." Is het ce veel gevraagd thans te bid den, dat God onze kinderen en die mil- licenen onschuldige kinderen in andere landen moge bewaren voor een derge lijke duivelse „opvoeding"? Denken wij eens hieraan en luisteren Wij naar de aansporing van onze bis schoppen. Gebed schenkt ook rust en vertrouwen. Het is als een verkwikkende wrrnt, welke in een benauwde atmosfeer vei koeling brengt. En vergeten wij ook dit met: laster is altijd het laatste wapen, waarnaar de zwakke grijpt tegenover de moreel sterke. Daarom stellen wij tegenover hün haat onze liefde; tegenover hün laster óns gebed. Het is het antwoord, dat de Kerk reeds twee duizend jaar aan haar belagers heeft gegeven. Het is ook het wapen, waarmede zij haar vijanden steeds op hieuw heeft overwonnen. Zondag is in alle kerken In kapellen van ons land, in verband met de felle aanvallen op de Kerk en Z.H. de Paus, het volgend schrijven van het Doorluch tig Episcopaat voorgelezen: DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Gelovigen, Zaligheid in de Heer. BEMINDE GELOVIGEN, Zoals U allen bekend is, worden over bijna geheel de wereld, thans meer dan ooit, felle aanvallen gericht op onze Moeder de H. Kerk, en haar eerbied waardig opperhoofd, onze H. Vader de Paus. De meest lasterlijke beschuldi gingen worden tegen Haar geuit en op allerlei wijzen, door bedreigingen en valse beloften, tracht men Hare kinde ren van Haar af te trekken en in een heidens en goddeloos leven te doen ondergaan. Gij hebt allen de Paasboodschap ge hoord van onze H. Vader, die alle vol keren oproept tot waakzaamheid en gebed. Gehoor gevende aan die stem, roepen Wij, Bisschoppen van Nederland, al Onze diocesanen op, om dit jaar het Beschermfeest van de H. Joseph, de Patroon der H. Kerk, op bijzondere wijze te vieren. Zoals U weet, is de eigenlijke feestdag de derde Woensdag na Pasen, waaraan een Octaaf is ver bonden. De plechtige viering heeft plaats midden in het Octaaf op de derde Zondag na Pasen, die dit jaar vailt op de 18de April. Wij schrijven dan voor: le: dat in alle kerken en kapellen waarover een Rector is aangesteld, van Dinsdag 13 tot Woensdag 21 April dage lijks openlijk zal gebeden worden het Rozenhoedje met de Litanie der H. Maagd en het gebed ter ere van de H. Joseph, zoals in de Octobermaand. 2e: dat op Zondag 18 April in alle kerken en kapellen ófwel de gehele dag óf tenminste gedurende enige uren het H. Sacrament ter aanbidding zal wor den uitgesteld. Wij verzoeken de gelovigen dringend: vooreerst om in massale opkomst en met grote ijver de gebeden ter ere van de Koningin van de Rozenkrans en van de H. Joseph in de kerk te komen mee bidden of, als zij verhinderd zijn, in hun huisgezinnen gemeenschappelijk te verrichten; vervolgens, om op de Zondag onder het Octaaf de H. Communie te ontvan gen en bij het H. Sacrament te komen bidden tot intentie van Z.H. de Paus. en tenslotte om op de Zaterdag onder het Octaaf d.i. de 17e April een bij zonder werk te doen van boete en ver sterving. De H. Maagd heeft voortdu rend tot boete en gebed aangespoord. Mogen Wij zo door de hulp van de Ko ningin van de Rozenkrans en van de H. Joseph, de Patroon der H. Kerk, Gods bescherming over de H. Kerk on dervinden. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag 11 April in alle kerken en kapellen waarover een Rector is aan gesteld, op de gebruikelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, 31 Maart 1948. t JOH. KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van*Breda. t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. <>.- a v;' i In de bollenstreek brachten duizenden een bezoek aan de thans kleurrijke veldenDe V.V.V. Lisse organiseerde tochten per schuit tussen de bloeiende bollen-velden. De Columbiaanse liberale vice-presi dent, Eduardo Santos, heeft te New York medegedeeld', dat in Columbia een co alitieregering is gevormd van liberalen en conservatieven, die ieder zes zetels bezetten. Minister van Buitenlandse Zaken is Zuleta Angel, de voormalige gedelegeerde by de V.N. Journalisten te Bogota melden via het Amerikaanse ministerie van Bui- (Van een onzer speciale verslaggevers) Op klaarlichte dag stapten vijf Tsjechen bij het Limburgse dorpje Arcen over de Nederlandse grens en klopten aan bij het Missiehuis Sint Paulus vqri de paters van Mill-Hill, waar men hen naar de marechaussee te Well verwees. Zij zagen er vermoeid uit, bleek en hongerig en waren vergezeld van een grote, afgerichte hond. Bij de marechaussee vonden zij een ruim onthaal en zij werden vastgehouden voor een nader onderzoek. Rapporten werden naar Den Haag opgestuurd en sedert enige tijd wachten deze vijf Tsjechen op hun opname in Nederland. Onder deze vijf mensen bevindt zich een lid van de persoonlijke lijfwacht van president Benesj. Het is een sensationele speurtocht geweest, welke wij hebben ingezet, ten einde deze Tsjech, een jonge brede vent De Italiaanse journalist Virgilio Scatt°lini, auteur van het met steun van de leider der linkse socialisten, pietro Nennï, uitgegeven boek, waarin „geheimen over de Vaticaanse diploma tie" werden onthuld, is door de Italiaan se politie gearresteerd. Scatt°lini heeft bekend, dat de in zijn boek gedane „onthullingen" door hem waren verzon nen en geen enkele grond van waarheid hadden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld, onder beschuldiging van het verspreiden van valse berichten, die d« diplomatieke betrekkingen tussen Italië en het Vaticaan zouden kunnen schaden. Kolonel Randolfo Pacciardi, Itali aans vice-premier, heeft onthuld, dat de politie sinds Januari grote hoeveel heden wapens en munitie heeft ontdekt. Hij verklaarde, dat de regering volledig voorbereid was om iedere geweldpleging tijdens de verkiezingscampagne te on derdrukken. „De regering heeft alle middelen tot haar beschikking, om de republikeinse wetten kracht bij te zet ten. Zij beheerst de situatie en is in staat aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden". Zes veldkanonnen zijn tijdens de po- litie-acties gevonden en nog steeds wor den opslagplaatsen ontdekt, aldus de vice-premier. Amerikaanse autoriteiten verwachten hog een of andere spectaculaire Russi- Nadat de Veiligheidsraad zich met ne- ken tegen twee stemmen had uitgespro ken vóór toelating van Italië tot de V.N., heeft Gromyko, de Russische afgevaar digde, hiertegen zijn veto uitgebracht. Het was de derde maal, dat Italië door *®n Russisch veto buiten de Verenigde Naties werd gehouden, de 23ste maal dat Rusland een veto uitsprak. sche daad om de Italiaanse verkiezin gen te beïnvloeden, nu de Westelijke landen plotseling aan Rusland hebben verzocht een snelle beslissing over Triest te nemen. Het is mogelijk, dat Rusland Itali aanse stemmen voor het communisme hóópt te winnen door de uitnodiging om in het begin van Mei te Parijs bij een te komen, aan te nemen. Maar "het wordt door de autoriteiten te Washing ton waarschijnlijker geacht, dat er van Russische zijde een meer positieve en spectaculaire stap zal worden gedaan. Rusland zou bijv. kunnen voorstellen, dat het de in het vredesverdrag vast gestelde Italiaanse herstelbetalingen, ten bedrage van 300millioen dollar, wenst kwijt te schelden. De andere mo gendheden zagen van hun fcisen af, toen het pact werd opgesteld. Hoewel Joegoslavië zich fel verzet te gen het afstaan van Triest, zal het waar schijnlijk wel de orders van Moskou volgen. Van tien tot elf uur hedenmorgen is in de fabrieken in geheel Italië de door het Italiaanse vakverbond aangekon digde proteststaking tegen de moord op Siciliaanse vakbondleiders gehouden. Banken, winkels en café's bleven ge opend. Particuliere vrachtauto's ver zorgden tijdens de staking het perso nenvervoer. Op de voornaamste wegen reden politiepatrouilles in jeeps, doch er deden zich geen ongeregeldheden voor. De regering heeft de beschuldigingen van het vakverbond betreffend de dood van vakverbondsfunctionarissen op Sici lië tegengesproken. De proteststaking wordt algemeen op gevat als een krachtdemonstratie van het vakverbond, dat onder overheersend communistische leiding staat. De resultaten van de partijen, ge speeld in de elfde ronde van het we reldkampioenschap luiden: Euwe ver loor na 25 zetten van Keres, Smyslov— Reshevsky afgebroken met een betere stand voor Smyslov. De stand na de elfde ronde luidt: 1. Botwinnik 6 punten uit 8; Keres 5 punten uit 9; 3. Reshevsky 4punt plus een afgebroken partij uit j); 4. Smyslov 4 punten plus een afgebroken party uit 9; 5. Euwe iy3 punt uit 9. f 50.000 7575. met heldere pientere ogen, te spreken te krygen. Hoewel hy en zijn kameraden, drie studenten in de bosbouw en een technicus, betrekkelük 1reel vrijheid ge nieten, bleek het ten enenmale onmoge lijk te zyn, deze man naar zyn bevin dingen in de kringen van de president te vragen. Én terwijl onze journalistieke ijver botste tegen een muur van prettig mili tairisme van de zijde der marechaussee, was Well in rep en roer. De machtigén van het dorp, hecht verenigd in de Wellse voetbalclub, streden om een plaats in de derde klasse tegen de zware jon gens van Afferden. Het was een grote strijd, die behalve op het voetbalveld ook in alle cafétjes en koffiehuizen werd ge streden. Onder het wakend oog van de blauwgemutste sterke arm verheugden onze Tsjechen zich mèt de dorpsge meenschap om deze enerverende kamp. Dat Afferden tenslotte met de eer Is gaan strijken, ligt niet aan ons, evenmin, dat de marechaussee in eer lijke dienstijver een sportieve strijd streed, teneinde ons het maken der zozeer begeerde reportage te beletten. Toch is het ons gelukt de ervaringen van deze vijf vluchtelingen te verne men. De bewuste Tsjech, tn dienst van de politie, was belast met het africhten van honden en in die functie was hy ver bonden aan de speciale lijfwacht van president Benesj, welke de bewindsman op al zyn wegen beveiligde. Onmiddel- iyk na de communistische putsch werd hy gevangen gezet, maar op zijn ere woord weer vrügelaten. De grond werd hem echter te heet onder de voeten en met achterlating van zijn vrouw en vier kinderen begaf hij zich in gezelschap van de technicus- en zyn hond op de vlucht. De tocht door de verboden 15 kjn.- zone langs de Tsjechische grens werd kruipend en sluipend volbracht, dank zij het helpend instinct van de hond. Het was een wachten, dekken, liggen, kruipen en rennen. De hond werd vooruit gestuurd; liep deze gewoon door, dan konden de mannen volgen, blafte het dier eenmaal,dan stuitte hij op een wachtpost en moest ge wacht worden, bleef het dier blaffen, dan had het een staande post ont dekt en moest een andere weg geno men worden. Tergend langzaam wer den de kilometers Afgelegd, waarna de vrijheid als beloning wachtte. In de Amerikaanse zone ontmoette men de drie studenten, die hals over kop de communistische terreur waren ontvlucht. Een van hen was thqis gekomen en had een brief gevonden, waarvan de inhoud ongeveer aldus luidde: „Wij zijn reeds vertrokken naar München, zorg dat jij ook wegkomt." De Amerikanen verrichtten de nodige onderzoekingen, waarna de vluchtelin gen, voorzien van enkele dollars, de reis per trein konden voortzetten. Bij de Nederlandse grens werden zij door de Britse autoriteiten voorlopig in een vluchtelingenkamp ondergebracht, waar de verzorging, naar hun zeggen, echter bijster slecht bl^ek. Zij besloten de sprong over onze grens te wagen met het reeds gemelde gevolg. Met grote interesse luisteren de vluch telingen thans naar alle berichten, die hen via de radio uit Praag bereiken. De jongste redevoering van hun President juichten zij ten zeerste toe. Een goed verstaander kon de kreet van deze grijze leider horen, zo verklaarde een van hen. Te uitlatingen van deze Tsjechen zijn schaars en over de toestand van Presi- tenlandse Zaken,'dat deze regering de situatie weer meester is- De staat van beleg is afgekondigd. Ondanks het afkondigen van de staat van beleg heerste heden nog steeds wan- oi de in Bogota. In het centrum van de stad wordt nog door scherpschutters ge schoten. De aangerichte verwoestingen zijn zo groot, dat jaren nodig zullen zijn om de schade te herstellen. De bewo ners van Bogota hebben hun eigen stad berokkend wat de Duitse luchtmacht Londen heeft aangedaan. Minstens vijf honderd mensen zouden bij de ongere geldheden om het leven zijn gekomen. Volgens de nieuwe Columbiaanse de legatie ter conferentie zou de gehele op stand door de communisten, die hun in structies uit Moskou hadden ontvangen, zijn geïnspireerd. Onder de vele gear resteerden bevinden zich twee Russische agenten. De gedelegeerden ter Pan-Amerikaan se conferentie hebben besloten de con ferentie te doen doorgaan, in Bogota dan wel elders. Als mogelijke plaatsen voor voortzetting van de conferentie worden genoemd Mexico-City, Lima, Santiago en Washington. (Volgens een bericht van de corres pondent van de New York Times, die naar Panama is gegaan om van daar nit ongecensureerde berichten te kunnen verzenden, zou-, de minister van Buiten landse Zaken van Peru. verklaard heb ben, dat de bijeenkomst te Bogota defi nitief was afgelast.) De gehele uitrusting en alle beschei den van de conferentie zijn vernietigd. De ambassade der V.S. is door brand zwaar geteisterd. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken is via Washington bericht ont vangen van d'e Nederlandse gezant in Columbia, dat de Nederlandse kolo nie in Bogota in'veiligheid is. De kanselarjj van het Nederlandse ge zantschap aldaar is uitgebrand. dent Benesj konden wii geen uitvoerige i ^Vhtingen krijgen. Wel beweert de Tsjechische polite- man bewezen te hebben, dat de Pre sident gevangen wordt gehouden op een boerderij en zich tracht te schik ken in zijn lot van onofficieel banne ling. Het is stiller geworden op het voet balveld. De Wellenaren trekken zich terug achter een goed glas bier, om het tragische verloop van de wedstrijd met een fikse dronk te betreuren en de Tsjechen gaan terug naar de Ma rechausseekazerne. Mogelijk krijgen zij later de kans, zich volledig en dui delijk uit te spreken over de toestand in het land, dat een voorpost is ge worden van de rode agressie. Amici d'Italia, Benché per Voi non sono che uw olandese sconosciuto, sento la necessita in questi giorni, talmente Importanti per U vostro paese e tutta l'Europa, di far apello a Vcd. Insistentamente Vi chiedo: a) dl non credere alle mensogne calunniose contro 11 Papa ed i preti, che sono fantasticate dei comunisti. Un Cippico solo non la chiesa cattolica! b) di votare tutti senza eccezlone. c) di non votare il partito comunisto o jl partito sociallsto dl Nennï. Votare questi partitl ed essere lo stesso un buon cattolico impossibile. d) di pregare Dio, che sia con Voi e con nol tutti. II comunismo non vincera vostro paese, se perè sarebbe tl caso, queste parole saranno le ultime, che Vol senbrete d'un paese libero. In nome di tutto il popoio benpensante d'Olanda e di tutto il mondo, VI chiedo di prevenire quasto. Chieda a Voi, che rlcevereta questa scrlttura di far leggerla ai Vostri conoscenti e di attascarla il giorno prima delle elezioni nella Vostra citta o paese, cosfcché tutti potranno leggerla. Fate questo, forse sarü l'atto piü importante della Vostra vita. Cosi combatteremo insieme per un mondo migliore, non un mondo communista o capltalista, ma oyistiano. Italia Catto lica tutti il mondo fa attenzione a Vol. Conosoeta il vostro dovere. Una perditó, per il communismo, una vittoria per Italia! Prego per Voi e per il vostro paese. d. Vrienden in Italië, Ofschoon ik een voor u onbekende Nederlander ben, voel ik my gedrongen fn deze dagen, zo belangrijk voor Uw land en heel Europa, een beroep op U te doen. Met de meeste aandrang vraag ik U: a. Geen geloof te hechten aan de lasteriyke leugens tegen Paus en priesters, die door de communisten worden gefantaseerd. Een Cippico is de Roomse Kerk niet. b. Allen Uw stemplicht te vervullen. c. Niet te ^stemmen op de Communistische party en de Socialistische van Nenni. Hierop stemmen en toch goed Katholiek zijii is onmogelijk! God te bidden dat Hij met U en met ong allen moge zyn Het Communisme zal Uw land niet in zyn macht krygen; als dat het geval zou zyn, dan waren dit de laatste woorden die U uit een vry land te horen kreeg. Namens alle wel denkende mensen van Nederland en heel de wereld vraag ik U dit te voorkomen. Aan U( die dit schryven ontvangt, wil ik verder vragen deze brief aan'Uw bekenden te laten lezen en hem daags voor de verkiezingen op te hangen in Uw stad of dorp, zodat iedereen dit lezen kan. Doe dit, het Is wellicht de belangrijkste daad van Uw leven. Zo vechten wy samen voor een betere Wereld, geen commu nistische en geen kapitalistische, maar een Christelyk, Katholiek Jtalië; heel de wereld let op U Ken Uw plicht. Een nederlaag voor het Communisme, een overwinning voor Italië. Ik bid voor U en Uw land. Wanneer de Nederlandse Katholieken gehoor willen geven aan de oproep dan zullen volgens een vastgestelde tekst meer dan 500.000 duidelyk in het Ita liaans geschreven brieven uit Neder land naar evenzovele adressen in Italië worden gezonden, om een laatste be roep te doen op het Italiaanse volk voor de verkiezingen van 18 April. Uiterlyk morgen, Dinsdag, moeten de brieven gepost zyn. By de plaat- selyke jeugdorganisaties kannen de adressen worden afgehaald. De brie ven dienen met 20 cent aan post zegels gefrankeerd te worden. Hier boven staat zowel de Italiaanse als de Nederlandse tekst; naar Italië schryve men echter alléén de Ita liaanse. Toen Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers gistermorgen zegenend door de St. Jozefkerk naar 't hoogaltaar schreed, was er geen plaats meer onbezet, want de duizend leden van de 40-jarige R.K. Middenstandsver eniging te Haarlem hadden voor het grootste deel gehoor gegeven aan de oproep om de Pontificale H. Mis bij te wonen. Het kerkgebouw was op smaakvolle wijze met veel bloemen en groen versierd en reeds bü de ingang bleek, dat er feest gevierd werd. De Bisschop werd geassisteerd door deken J. J. A. Kuilman als presbyter- assistens, de oud-adviseurs der vereni ging, pastoor P. Poppen en rector C. Broers, als troondiakens, kapelaan W. Grimbergen, de huidige adviseur, die ook de predikatie hield, als diaken, en kapelaan W. Roozenburg als sub-diakèn. De Schola van de St. Jozefkerk voerde onder leiding van Thom de Vries de wisselende gezangen uit en de aanwe zigen zongen de vaste gebeden uit de Missa de Angelis. Albert de Klerk gaf enige orgelimprovisaties. Omstreeks half twaalf verenigden al len zich aan een ontbijt in het Krelage- huis. Voor een monumentale achter grond, waarop de betekenis van het ju bileum tot uitdrukking kwam, hadden aan de hoofdtafel plaats genomen de burgemeester van Haarlem, mr. P. Cre- mers, deken J. Kuilman, dr. W. Groene- veld Meyer, directeur der afdeling Mid denstand van het Ministerie van Econo mische Zaken, het Tweede Kamerlid de heer Th. Hooy, de wethouders A. An- genent en mr. dr. A. Schreurs, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, ere-lid en vertegenwoordiger van de Kamer van Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk heldere nacht met plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mist. Morgen over dag enkele overdrijvende wolkenban ken, doch over het algemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon 5.4919.34, maan op 7.22. Koophandel, hoofdbestuursleden van de N.R.K.M. en de Diocesane Bond en de directeuren, de heren mr. Bachg en J. Bakker, de voorzitters van de Stands organisaties en de presidente en secre taresse van de Ned. Kath. Vrouwenbe weging, de heer B. Lasschuit namens de Middenstandscentrale, oud-geestelijk-ad viseurs, vertegenwoordigers van K..T.M.V. etc. Nadat men van een rijkelijk voorzien ontbijt genoten had, sprak de voorzitter, de heer S. Warmer, een welkomstwoord tot autoriteiten en gasten, waarna hy er op wees, dat de samenwerking tussen stands- en vakorganisatie in onze stad inniger is dan waar ook in den lande. De zes jubilarissen, de heren G. Alders, N. Cobelens, F. Duyn, A. Th. Pielage, H. A. Willenborg en L. v. d. Helm, die 49 jaar de organisatie in haar vele ups en downs trouw bleven, werden danig in het zonnetje gezet en ontvingen een gedenkpenning. De voorzitter wendde zich echter speciaal tot het bestuurslid Alders, die 40 jaar als vice-voorzittpr zitting had, de hitte van de dag droeg en de lauwheid en koelheid van anderen in gloed wist om te zetten. Het was een uitnemende gedachte, naast deze oudere garde op het ere-podium te doen plaats nemen de heer V. van Gooi, het dui zendste lid. „Gij zijt plotseling een be langrijk persoon," aldus de heer War mer, „want toen u 5 April j.l. als lid toetrad, was een mijlpaal in de geschie denis van onze vereniging bereikt. Gij zijt nog maar kort in Haarlem en pas enige dagen als zelfstandig zakenman werkzaam, doch juist daarin zien we de toekomst en daarom installeer ik u met bijzondere vreugde als lid." Intus sen is het aantal leden alweer geklom men tot 1011, slechts 2% jaar geleden bedroeg het 450 en het is nooit veel ho ger geweest. In het bondsorgaan „Stu wing" wordt Haarlem de kampioen van Nederland genoemd. Accoord, aldus de heer Warmer, maar wij vragen met spoed concurrenten, die wij van harte toewen sen, dat zij ons mogen slaan. De heer L. Neher, gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, is be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 12 ApriL Op 6 April verklaarde Bevin in het Lagerhuis, dat de Engelse regering zich niet kon veroorloven, afstand te doen van he( recht op vrije toegang tot de Britse sector in Berlyn. Hy verklaarde met nadruk, dat het optreden van de Britse opperbevelhebber, generaal Ro bertson, de volledige goedkeuring bad vati de regering. Dit versterkte de in druk, dat de regering deze keer van geen wyken wilde weten. Sindsdien is echter gebleken, dat Bevin wél gewe ken is voor Russische drang en dat de Russen aanstonds de schroeven verder hebben aangedraaid. Op 5 en 6 April zond generaal Ro bertson twee kras geformuleerde pro testen aan de Russen over de luchtramp boven Berlijn. Hij eiste o.m., dat maar schalk Sokolovsky schriftelijk zou be vestigen, wat hij reeds mondeling had toegezegd, namelijk, dat het Britse vliegtuigverkeer met de Britse sector van Berlijn niet bemoeilijkt zou wor den door Russische vliegtuigen. Voorts eiste generaal Robertson een commissie van onderzoek, bestaande uit vertegen woordigers van de vier mogendheden, en een officiële Russische verklaring dat men het optreden van de in de vliegramp betrokken Russische piloot zou veroordelen. Het Russische antwoord op deze no ta's was niet minder dan grof. Men wierp de hele schuld op de Engelse pi loot. Voorts weigerde men Franse en Amerikaanse vertegenwoordiging in de commissie van onderzoek. De geëiste schriftelyke toezegging, dat het Engelse luchtverkeer met Berlyn niet bemoei lijkt zou worden door Russische pilo ten, werd niet gegeven. Voegt men hieraan toe, dat generaal Robertson reeds afgestapt was van zyn bedreiging, aan Engelse vliegtuigen een jagerescorte te geven, indien een ge ruststellende verklaring van Russische kant uitbleef, dan ziet men, dat Enge land op alle punten heeft toegegeven. Dit vond zijn bevestiging in een derde schrijven van generaal Robertson aan de Russen, dat Vrijdag 1.1. overhandigd werd en waarin alle Engelse eisen wor den prijsgegeven. De Russen hebben dit terugkrabbelen beschouwd als een zege voor hen, het geen aanstonds gedemonstreerd werd door het houden van uitgebreide „lucht manoeuvres" van de Russen in de En gelse luchtcorridor naar Berlijn, waar door de Engelsen genoopt werden, hun vliegverkeer met Berlyn nog verder in te krimpen om incidenten te vermyden. Dit is nog niet alles. De Russen heb ben thans ook een einde gemaakt aan de geallieerde contröle over de kabels en de outillage voor het telegrafisch en telefonisch verkeer van de geallieerde bezettingsautoriteiten te Berlyn met hun eigen zones en hun eigen regerin gen. Zy wensen zelf de contröle over te nemen. Tenslotte werd nog bekend gemaakt, dat de Russen geëist hebben, dat En geland en de V. S. de twee reparatie stations voor auto's langs de 160 km. lange weg, leidend van de Britse zo ne naar Berlijn, zullen sluiten. Er wordt verwacht, dat de Engelsen ook hier zullen toegeven. De V.S. hebben geprotesteerd. Sovjet-wachtposten,- gewapend met tommygunst, hebben Zondag alle auto's, waarin zich Britse militairen bevonden, in de door Sovjet-gebied lopende cor ridor van de Britse zone naar Wenen by de Semmeringpas tegengehouden. De auto van generaal Winterton, plv. commissaris voor Oostenrijk, werd na een uur oponthoud doorgelaten. Vele andere antoriteiten slaagden er niet in te passeren. Volgens een Amerikaans zegsman was er nog geen sprake van een over- eenkomstig optreden tegen de verbin dingen tussen de Amerikaanse zone van Oostenryk en Wenen. Onder het opschrift „Allemaal er uit op 1 Mei" publiceerde de commu nistische „Volksstimme" gisteren een oproep tot een demonstratie „voor het onmiddellijk vertrek van de ge allieerde troepen". „Het volk moet zichzelf helpen, waar de regering in gebreke blijft", riep de oproep. Het Nederlands elftal, dat Zondag 18 April in het Feyenoord-Stadion te Rot terdam tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van Bun (MVV) en Schijve- naar (EDO). Midden: Stöffelen (Ajax), Terlouw (DCV) en Devroet (Feyenoord), aan voerder. Voor: Engelsman (Quick), Ryvers (NAC), Wilkes (Xerxes), Schaap ('t Gooi) en Lenstra (Heerenveen). Reserves zijn: Landman (Neptunus), Spel (DWS), Beenhakkers (NAC) en Van Dyk (Ajax). De wedstryd begint om half drie. Grote verrassingen bevat dit Neder lands Elftal met zyn drie debutanten niet. De achterhoede en middenlinie zyn 'samengesteld zoals men dat kon verwachten en ook in de voorhoede heeft men zich niet tot opzienbarende experimenten laten verleiden. Men koos twee nieuwelingen in onze aanvalslinie en het verschil met de voorhoede, die we na de wedstryd te Rotterdam tipten, bestaat slechts uit de vervanging van Van der Tuyn als rechtsbuiten door En gelsman; een onderscheid overigens, dat niet van revolutionnaire betekenis is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1