Het Middenstandsjubileum De porceleinkast van Bloem bollencultuur MENSEN Jubilarissen gehuldigd Fluffy neemt de leiding" Schijn en werkelijkheid van de gemeente Haarlem AAIEN AGENDA Briefactie voor Italië HET PROBLEEM DER OVERSCHOTTEN Bloembollencultuur vergudert Bond Zonder Naam 10 jaar en R.K. Werkgeversver. geven extra kinderbijslag Prijzen motor- en rijwielstalling MAANDAG 12 APRIL 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING (Vervolg van vug. 1). Cor Ruys regisseert super- mysierie-klucht L DISTRIBUTIENIEUWS DRIE ONDERSCHEIDINGEN IN H. HARTPAROCHIE BEGRAFENIS G. WENSTINK ONGELUKKEN IN HET WEEKEND II k:l' i H. O. V. Beethoven-cyclus Ongeldige kolenbonnen H. Mis van dankbaarheid te Haarlem Aardige attentie ORKEST ZONDER NAAM NAAR HAARLEM Kerkconceut Zilveren jubileum INSTRUMENTAAL. EN VOCAALCONCERT Van wie is die mof? BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Week voor verloof den Huishoudelijke voorlichting R.K. Leeszaal ZANDVOORT door RICHARD POWELL 'Wordt vervolgd) In textiel- en sigaren- industrie Uniforme regeling voor het land Pauselijke onderscheiding W. Steinmetz Het Zandvoortse bouwplan Pracfische wijzigingen Bouw van oen vacantiekamp Beurs van Amsterdam t De heer Groeneveld Meyer, speciaal vertegenwoordiger van de Minister, zorg de voor een groot moment. Uit het dis trict, aldus spr„ zijn vele grote midden standsfiguren voortgekomen, Kamerleden als de heren Stumpel, mr. Bachg (die zijn carrière in Haarlem begon) en als jongste de heer Hooy. Niet iedereen kan echter in de Kamer komen, maar er zijn wel vele middenstandsfiguren, die ont zaglijke verdiensten hebben. Zo iemand is de heer Alders, in hoogste Haagse kringen bekend als een groot man in de katholieke stands- en vakbeweging. Namens de minister deelde spr. mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Alders te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een per soonlijke brief van minister Van den Brink werd daarbij overhandigd, waar na de heer Warmer namens het bestuur de versierselen op de borst van de nieu we Ridder speldde. Dat was het ogenblik waarop burge meester Crerhers gewacht had om het woord te nemen. Namens het gemeente bestuur bood hij de heer Alders zijn ge lukwensen met deze hoge onderschei ding aan. Hij refereerde zich aan zijn artikeltje in krant en programma en noemde het een voorrecht des morgens „met u en voor u gebeden en gecom municeerd te hebben." Het zal heel moeilijk voor me zijn, be gon de heer Alders, om kort te ant woorden (hilariteit), maar ik mag iets langer praten, omdat ik het doe namens alle jubilarissen, die u hoogst dankbaar zijn voor de hulde. De onderscheiding, die mij ten deel gevallen is en waarvoor ik zeer erkentelijk ben jegens H. M. de Koningin, zou ik nu niet gekregen heb ben als mijn mede-jubilaris Willenborg me indertijd geen lid gemaakt had. Dat was in de dagen van de onvergetelijke oprichter Bosse. Vervolgens bracht spr. een speciaal ere-saluut aan de heer P. van Tetering. een zwoeger bij uitne mendheid in de dagen, dat het er op of er ónder was; aan de heer Hooy, die, gekomen uit de katholieke jonge mid denstand. het roer hecht in handen nam en aan de heer en mevrouw Warmer, die zulk een prachtige oogst mochten binnenhalen. Daarna hield de voorzitter van de Diocesane Bond, de heer v. d. Brule, een rede, waarin hij er op wees. dat het nu zaak is duizend principiële leden te hebben, zodat de kwaliteit de Icwanti- teit nog zal overtreffen. Natuurlijk werd Santos niet vergeten, na een voortreffelijke declamatie en op het psychologische moment toen koffie, gebak en sigaren geserveerd werden. De oud-adviseur, rector Broers, de kern-pionier van na de oorlog, sprak daarna nog een bezielend woord en de secretaris, de heer C. W. Straathof be sloot de rij van sprekers, toen de klok reeds twee wees. Welhaast de gehele Katholieke ge meenschap kwam tussen vier en zes uur in de Kroonzalen van Brinkmann ter receptie. Het hoofdbestuur van „Haar lems Bloei" was compleet present en de voorzitter, wethouder D. Geluk, hield een rede, waarin hij o.a. zeide, dat vele groepen in onze samenleving, beweren de belangrijkste te zijn. Ik "mag echter gerust zeggen, aldus spr., dat m de ste den de middenstand, volgens een klas siek gezegde, inderdaad de ruggegraat is. Maatschappelijk gesproken heeft u vele moeilijke jaren gehad, maar door een hechte organisatie staat ge nu ster ker dan ooit. „Haarlems Bloei" en de middenstand hebben eenzelfde doel en kunnen elkaar een balletje toewerpen. Daarom is ons hoofdbestuur verheugd en viert het met u feest. Namens een huldigingscomité der le den bood de heer P. Borghouts een geldsom aan het bestuur aan, te oe- steden voor de inrichting van het eigen bureau. Het is moeilijk geweest, maar it Al is het terrein van de detective- story, de thriller, bijna onbegrensd, men kan er toch ééns genoeg van krijgen. Cor Ruys heeft deze oververzadigdheid voorzien en daarom een super-mysterie- klucht op het repertoir van „Het vrije toneel" genomen, die bijna niet te eve naren is in griezeligheid, aantal lijken,, geheimzinnige moorden bij kaarslicht, en onmacht van de politie. Fluffy is een bibliothecaresse, die wat anders wil en daarom een oud, vervallen hotelletje aan de kust bij Gloucester koopt. Dat hotel blijkt het centrum te zijn van dranksmokkelaars, eéPhet merkwaardige is. dat de voormalige eigenares, me vrouw Philips, zóveel van een borreltje houdt, dat ze van de geheime distilleer derij in de' kelder niets afweet. Vijftien figuren houden U in de hall van dat hotelletje bezig en wat er allemaal op één avond en in één nacht kan gebeu ren is met geen pen te beschrijven. Onzin is het. baarlijke onzin, maar de humor is soms zo overvloedig, dat U schatert van het lachen. Dat is niet het' minst te danken aan het spel van Nell Koppen, die als Fluffy de hele bende ontmaskert met een droge humor en verscholen intelligentie om jaloers op te zijn. Louis de Bree is een louche por tier, die tussen twee trekjes aan een sigaret een bezoeker koud maakt, Annie Verhulst trekt de levenswijsheid uit haar vooruitgestoken dronkemansvinger, Anton Ruys. oubollig onnozel, krijgt een niet-verdiende knock-out, en zo gaat het maar door. „Wat moest die gechloroformeerde juffrouw nu eigenlijk?" vroeg een dame in de bus naar huis. Geen antwoord. Als je zo'n stuk ziet moet je je ook zulke vragen niet stellen. Onzin, maar lachen, gieren en na afloop constateren, dat je er een avondje echt uit geweest bent v. W. Bioscopen: Rembrandt: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema-Palace: Mannen van Jongens stad (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Liixor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: Paniek (strikt volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Aino (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Soaarne-theater: Dikhuiden (14 j.)7 en 9.15 u. Maandag 12 April: Stadsschouwburg Haagse Comedie met „Die lieve Christabel" 8 uur. De Leeuwerik: Rokato met „De Huis- tyran", 8 uur. Dinsdag 13 April: Concertgebouw: Eerste concert H.O.V. in Beethovencyclus, 8 uur. DINSDAG 13 APRIL Haarlem (Vleeshal) rest N. O tot -*n mot Op, 8.30—12.15 uur en 24.45 uur Overveen (Bloemendaalseweg 188) 1 en K 8.30—12.15 en 2—4 uur. Heemstede (Binnenweg 160) O, 8.30— 12.15 en 24 uur. ik heb hier dan een enveloppe met f 500.... en een chèque van f 2000. Een der leden had bovendien een groot olieverfschilderij voor dit bureau ge schonken: er komt echter nog meer, al dus de heer Borghouts, die aan het slot van zijn toespraak de dames van de bestuursleden een grote bouquet seringen aanbood. Vertegenwoordigers van alle stands organisaties richtten zich tot de voor zitter en deze trits van sprekers bleef maar doorgaan. De gemeente-secretaris kwam gelukwensen en mevr. Wesstra namens de Ned. Ver. van Huisvrouwen, besturen van straatverenigingen, bestu ren van een groot aantal middenstands afdelingen in Noord-Holland, jongeren, figuren uit de zakenwereld, hoofden van gemeentelijke diensten en talrijke orga nisaties. Velen hadden een bloemstuk vooraf laten gaan. Het duizendste lid, de heer Victor van Gooi, vers uit Den Bosch, verklaarde in sappige taal, dat hij zich in Haarlem al volkomen thuisvoelt en dat alle ver halen. die men hem óver de stijfheid van dit volk verteld hafi. in de sprook jeswereld thuishoorden. ...Ik heb me bij jullie aangesloten," zo besloot hij, „nu zullen jullie wel wat voor mij doen. Overigens hebben jullie wel geboft, dat ik geen persoon van 65 jaar ben." Rest ons te vermelden, dat de bloe menversiering in de St. Josephkerk, net Krelagehuis en bij Brinkmann verzorgd werd door de heer P. Th. Warmerdam. Men verzoekt ons mede te delen, dat er in Haarlem geen adressen meer ver krijgbaar zijn voor de brieven naar Italië. Men kan echter de brieven gefran keerd bezorgen bij het hoofdkwartier van de Kajotters, Prinsen Bolwerk, waar men voor doorzending zal zorgdragen. In het parochiehuis "Van de H. Hart- kerk zijn Zondag de armmeester Kraak en de collectanten Van Vastenhoven en Blesgraaf bij gelegenheid van hun resp. zilveren en 45-jarig jubileum gehuldigd in het bijzijn van geestelijkheid, kerk en armmeesters, collectanten en geno digden. Pastoor J. Zonderland schetste eerst het werk van de heer Kraak, dat met gcuden letters in het archief der paro chie staat opgetekend. Als armmeester heeft hij 25 jaar lang met een christe lijke liefde de mensen bezocht en terzijde gestaan. Onder daverend applaus speldde de pastoor hem het ereteken „Pro Eccle sia" op de borst. De beide collectanten deden niet minder dan 45 jaar in de kerk hun plicht, zodat ook hun onder scheiding volkomen verdiend is. Ook de dames betrok de pastoor in zijn dank woord. Vervolgens voerdeh het woord de heren Eygenraam, v. Roon en Schrama. De jubilarisson gaven in een dankwoord tc kennen, dat zij hun plicht nog vele jaren hopen te vervullen. Een lange rij van parochianen drukte de onderschei denen daarna de hand. Onder grote belangstelling werd a Zaterdagmorgen in de Kathedrale Kerk aan de Leidsevaart de plech tige uitvaartdienst gehouden voor de heer G. H. Wenstink, in leven een vooraanstaande figuur in onderwijs kringen. De plebaan, Mgr. F. Filbry, celebreer de de plechtige H. Requiemmis met as sistentie van de kapelaans H. Koop- mans als diaken, P. Bottelier als sub diaken en A. Ruhe als ceremoniarius. Het voltallig kerkbestuur alsmede de leerlingen van de paroch. jongens- en meisjesschool waren aanwezig. De begrafenis geschiedde op het kerk hof in Overveen, waar de absoute ver richt werd door kapelaan Koopman met assistentie van de kapelaans Bottelier en Wijs. Onder de vele belangstellenden waren o.m. aanwezig de heer H. van der Weijer, voorm. inspecteur bij de L.O., de heer W. Schoenmakers, inspecteur bij het L.O. en afgevaardigden van vele corporaties en verenigingen. Zaterdag kreeg een wielrijder, die op de Kleine Houtweg in de tramrails reed en te vallen kwam, een linkerboven- I haar eerste concert geven in het kader beenfractuur. .Hij werd naar het Gasthuis van de jaarlijkse Beethovencyclus. vervoerd. Bij het veertigjang jubileum van de R.K. Middenstandsbond, aid. Haarlem, werden verschillende jubilarissen gehuldigd. Op het podium v.(.n.r. de heren v. Gooi, het 1000ste lid. Alders, 40 jaar bestuurslidCobelens. Duyn, v. d. Helm, Pielage en Willenborg, allen veertig jaar lid van de R.K. M.B. Aan de ontbijttafel tweede van links de burgemeester van Haarlem, mr. Cremers. Over de kwestie van de- zetel van Bloembollencultuur het voorstel Haar lem om die zetel daar te laten en niet naar Hillegom over te brengen zei de voorzitter, jhr. dr. v. Nispen heden middag in de algemene vergadering het volgende: Deze zaak is voor ons geen voorwerp van strijd tussen Haarlem of Hillegom, maar een vraagstuk van de allergrootste betekenis voor de outillage van ons vak en van onze vakinstellingen voor een lange toekomst. Hier geldt ten volle, dat besturen vooruitzien is, opdat niet zij, die na ons komen, ons zullen kunnen verwijten dat wij verzuimd heb ben te rechter tijd dit wereldbedrijfde bloembollenteelt en -handel, de ontplooi ingsmogelijkheden zijner organisaties te geven, die het in de toekomst zal behoe ven. Het prae-advies van het Hoofdbe stuur is duidelijk; zij die het anders willen mogen hun verantwoordelijkheid beseffen. Het is niet het gevaarlijke plan Hillegom, zoals sommigen dit menen te moeten voorstellen, dat Haarlem belet iets voor ons vak te doen, het is veeleer datzelfde gevaarlijke plan Hillegom waaraan het te danken is dat Haarlem nu bereid schijnt te worden iets voor ons vak te zullen gaan overhebben. Zodra deze schijn tastbare werkelijk heid zou worden en dat „iets" iets méér wordt dan een lege dop of een half ei, is het H.B. ten volle bereid deze aange legenheid nader onder ogen te zien. Dit is een aangelegenheid die juist in volle gerustheid, maar dan ook in volle omvang, aan het Hoofdbestuur had die nen te worden overgelaten. Juist aan uw nieuwe voorzitter, die méér dan wie ook alle schijn zelfs van bevoordeling van het plan Hillegom zou hebben moeten en hebben willen ver mijden en die U zijn volledige onpar tijdigheid heeft verzekerd, hadden de voorstanders van Haarlem dit belêid op de eerste plaats moeten en kunnen toe vertrouwen, veeleer dan hem nu, door het zonder vooroverleg binnentreden der afdeling Haarlem in deze porceleinkast, te nonen om der wille van de waarach tige belangen der Algemene Vereniging, tot stellingname tegen dit voorstel. Zir die dit niet hebben willen beseffen, werpen nu het belang van Haarlem in de weegschaal tegen het belang der Al gemene Vereniging; Zij werpen nu uw sentiment in de weegschaal tegen uw verstand! Zij nodigen U uit te kiezen voor de vogels in de lucht van vage be loften tegen de vogel' in de hand van zeshonderdduizend gulden, welke het plan Hillegom vertegenwoordigt. Zij no- Dinsdag 13 April zal de Haarlemse Orkest Vereniging o.l.v. Markus A'dam Een fabrieksarbeider, die Zaterdagmid dag op een motor in de richting Noord op de Rijksstraatweg reed bemerkte plotseling, dat een 5-jarig jongetje ter hoogte van de Vergierdeweg eensklaps de rijweg overstak. Hij wilde uitwijken, doch een aanrijding was niet meer te voorkomen. Met vier snijwonden op zijn linkerwang en wonden op het voorhoofd, werd het knaapje naar De Deo vervoerd. Omstreeks twaalf uur Zondag kreeg de 36-jarige smid C. v. d. B. uit de Dr. Leydsstraat een duw van een Belgische auto, toen hij evenals deze wagen, op de Schoterweg reed in de richting Noord- Zuid. Het slachtoffer is later aan een schedelbasisfractuur overleden. Op de Schalkwijkerweg reed een auto bus een 15-jarige wielrijdster aan. Met een bloedende hoofdwonde werd zij naar de Mariastichting vervoerd. Solistische medewerking zal verlenen de jonge Aerdenhoutse pianist Sas Bunge, die onlangs met de H.O.V. zijn eigen compositie voor piano en orkest introduceerde. Op dit Beethoven-concert zal hij spe len het eerste pianoconcert. Op het pro gramma staan verder de Ouverture „Die Weihe des Hauses" en de Vijfde Symphonie. De verdere solisten van de zes con certen, die deze Beethoven-Cyclus om vat, zijn: Eduardo del Pueyo (wederom met het vijde pianoconcert!), Willem Andriessen en Cor de Groot; voorts Gijs Beths met het vioolconcert en als vo cale solisten in de Negende Symphonie met Slotkoor: Hélène Ludolph, sopraan; Nel Marwitz-de Boer, alt; Han le Fèvre, tenor; Herman Hülsmann, bariton; het H.O.V.-koor en geW koor Polyhymnia. pe overige 5 concerten worden ge geven op de Dinsdagavonden 20 en 27 April, 11 en 18 Mei en Vrijdag 28 Mei. De concerten staan o.l.v. Marinus Adam en Kees Hartvelt. digen U uit letterlijk alles prijs te geven wat ge hebt, uw aanspraken enerzijds en de prikkel voor de gemeente Haar lem om de ernst van deze zaak met voortvarendheid onder de ogen te blij ven zien aan de andere zijde. Het gaat hier en nu immers niet om Hillegom of Haarlem, al tracht men O dit wel zo voor te stellen, het gaat alléén om de vraag of wij ons alles moeten laten ontnemen wat wij hebben, alvo rens van ten minste vaststaande voor zieningen voor de toekomst enige waar borg te hebben ontvangen. Meent gij dat dit wijs is, beslist dan volgens de mate der wijsheid, die U gegeven is! Vrijwillige of verplichte inkrim ping in het bloembollenbedrijf, dat was het eerste onderwerp, waarop de voorzitter der Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, jhr, v. Nispen, na de herdenking van enkele overleden vakgenoten, tijdens de algemene vergadering, welke hedenmiddag in het Gem. Concertgebouw te Haarlem gehou den werd, diep inging. Er is wel geen kwestie, die zozeer de gemoe deren in de bollenwereld heeft be ziggehouden, als de regeling der zgn. vrijwillige inkrimping, die be trekking heeft op het probleem der te grote overschotten. De voorzitter zeide, dat er z.i. niet ten onrechte aan deze regeling werd verweten, dat zij het de kapitaalkrach tige vakgenoten mogelijk maakt door het bijhuren van teeltrecht dus door het uitgeven van een zeker bedrag zich vrij te kopen van de financiële ri sico's der overschotten, zonder in feite hun eigen aanplant te verminderen. Spr. herinnerde er aan, dat het hoofdbestuur van de aanvang af tegen deze vrijwilli ge inkrimpingsregel stelling heeft geno men en behandelde daarna de verschil lende nadelen. „Als u de huidige vrijwillige inkrim pingsregeling verwerpt", aldus de voor zitter, „en anderzijds aststaat, dat wij niet met zulk een overproductie aan tulpen kunnen voortgaan, die bij een normale oogst op 30 pet. wordt geschat, dan zal er toch iets moeten gebeuren". Zal dat dan niet dodelijk zijn voor de- kleine bedrijven, dan zal een deel der overschotten, bijv. 10%, zonder vergoe ding moeten verdwijnep, ofwel dat ver plicht moet worden ingekrompen, waarbij de allerkleinste bedrijven zouden kunnen worden vrijgesteld. „Een wijze om een en ander te kunnen verwerkelijken, zou zijn", aldus spr., „slechts surplus lasten te leg gen op hen, die bollen bij het surplus- fonds inleveren". Een systeem zou dan denkbaar zijn, waarbij bijv. een heffing opleverbaar, dus een surplus-korting van hijv. 10 pet., voor alle vakgenoten zou gelden en het resterende benodigde bedrag om de overname der overschot ten te betalen, zou moeten worden ge vonden bij hen, die van het surplus- fonds gebruik maken. Het zou, zo merk te de voorzitter op, de moeite waard zijn te onderzoeken of zulk een rege ling doorvc arbaar zou zijn tc achten. (De vergadering duurt voort) Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat na 17 April niet meer geldig zijn: bon 76 BV der brandstoffenkaar- ten TA 707 en TB 707; de bonnen 1ste tot en met 12de periode der brandstof- fenkaarten WA 707 en WB 707 (voor B-, C- en D-kleinverbruikers): de rant soenbonnen „een eenheid 19471948" voor brandstoffen. Op vele plaatsen in Nederland werd gisteren druk gevlagd. De Bond Zonder der Naam bestond tien jaar. De vie ring van dit tweede lustrum is zonder verder openbaar vertoon geschied, maar toch heeft, zoals op alle Zater dagavonden, de stem van Henri de Greeve door de aether geklonken. Ter gelegenheid van het jubileum droeg de stichter van de Bond in de Haarlemse kathedraal een plechtige H. Mis van dankbaarheid op, tijdens welke hij van de kandel af van zijn vreugde over dit tienjarig bestaan heeft getuigd. Pater H. Riga, reetor van de H, Land stichting, fungeerde als diaken, kape laan P. E. J. Bottelier als subdiaken. Het altaar was versierd met talloze bloemen, die de leden van de Bond voor deze plechtige herdenking hadden ver zameld. Vele felicitaties kwamen binnen, waaronder van ver over de grenzen. Dat de Bond Zonder Naam met zijn tweede lustrum een rijke en vruchtbare periode van modern apostolaat heeft af gesloten is uit de belangstelling op deze dag ruimschoots gebleken. Het personeel van het bureau van de Bond zonder Naam heeft Zaterdag' aan de patiënten van de Mariastichting en het Ziekenhuis St. Joannes de Deo ter voorbereiding van het feest van de Bond een geschenk aangeboden, dat be stond of uit een bloemstukje of een doosje sigaretten, een pakje tabak of een zakje bonbons. Elk presentje was afzonderlijk opgemaakt en voorzien van een rood-wit-bïauw vlaggetje, waarop de jaartallen voorkwamen. Daarbij was een grote enveloppe gevoegd met de fraaie kaart „Ik geef u een nieuw ge bod" en een boekje over de Bond. Donderdagavond 15 April zal het po pulaire Orkest Zonder Naam o. 1. v. Ger de Roos en de drie musketiers op de muzikale .tournée var. de K.R.O, ook Haarlem aandoen. In het Concertgebouw zullen zij voor het voetlicht komen met een rijk geva rieerd programma van liedjes en ver schillende bijzondere nummers. Het or kest wil echter niet alleen het oor maar ook het oog wat bieden. Dat er overi gens voor de nodige afwisseling wordt gezorgd, waarborgt het optreden van ie bekende zanger Henk Dorel, de crooner Fred Starewood en de conferencier-dui zendkunstenaar Roland Wagter. Voor kaartverkoop verwijzen wij naar de annonce elders in dit blad. L. T. Woensdag 14 April, 's avonds 8 uur, zal in de Nieuwe Kerk op het Nieuwe Kerksplein een concert gegeven worden door het mannenkoor „Proza en Poëzie", o.l.v. dir. J. Booda met medewerking van de heer Jac. Lagas bas. Vandaag herdenkt de heer M. Janse, Kiikduinstraat 24 in Haarlem het feit, dat hij gedurende 25 jaar als chef van de vaste planten-afdeling bij de firma van Empelen en van Dijk te Aerdenhout werkzaam is. Aan het Bloemendaalse strand is Za terdag het lijk aangespoeld van een vrij grote gezette man. die gekleed was in een blauwe overall en een gele oliejas; Daar het lijk in verregaande staat van ontbinding verkeerde, heeft men het -niet kunnen identificeren. Een 38-jarige uitvoerder uit Waddinx- veen is aangehouden, verdacht van ver duistering van een naai- en een schrijf machine. In een perceel aan de Kleverparkweg ontstond Zaterdagmiddag omstreeks twee uur een brandje, dat de bewoners hun vitrage- en overgordijnen, een schoor steenloper en een schemerlampje kostte. Het vuur werd met emmers water ge blust. Een Bloemendaalse timmerrfian-uit- voerder, die uit een kraam op de Boter markt een aantal radiospoelen heeft ontvreemd, is ingesloten. Een kruidenier, wonende aan het Schouwtjesplein, miste uit zijn overjas een doosje met bonnen. Hij deed aan gifte, waarna een jonge winkelbediende bekende de diefstal gepleegd te hebben. De winkelier deelde de politie nog mede, dat hij enige tijd geleden nog 600 boter bonnen en 1000 suikerbonnen heeft ge mist. De politie heeft drie jongens aange houden, n.l, van 14, 15 en 16 jaar, die ingebroken hebben in een ijzerhandel aan de Kleine Houtstraat cn daar uit een brandkast circa f 400 hebben ont vreemd. Uit de kassa is nog f 45 mee genomen. Op de laatste kamermuziek-avond van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeling Haarlem en Omstreken, zal het vermaarde Engelse piano-duo Robertson en Bartlett con certeren en wel Woensdag 14 April des avonds 8 uur in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Het programma bevat wer ken van Arensky, Debussy, Bach, Mil- haud, Osieck en Saint Saëns. De R.K. Harmonie St. Caecilia, onder leiding van S. A. Noom en Santpoorts R.K. Gemengd Koor, dat de vredige titel draagt van „Da Pacem" en waar over Th. Spook de schépter zwaait, ga ven in samenwerking Zondagavond een uitvoering, die goed bezocht mocht he ten. Door beide verenigingen werd èen uitgebreid programma uitgevoerd. Na dat met de St. Caeciliafeestmars van de dirigent geopend was, kregen we als eerste nummer van de harmonie de ouverture Czar und Zimmermann van Lortzing te horen. We hadden Caecilia in geruimen tijd niet gehoord, maar dat rust roest werd vanavond weer eens opnieuw bewaar heid. De stemming bleef over het alge meen wel zuiver, maar vooral rhytlj- misch waren er tal van zwakke mo menten, en de vingertechniek Het in het koper nogal een en ander te wen sen over. Wel schijnt het vertrek naar Indië van verschillende goede jonge blazers een handicap te zijn, die slechts moeilijk wordt overwonnen. Gaande weg evenwel kwam het ensemble er wat beter in. Zo klonk het Angelusfrag- menf van Massenet reeds veel beter en werd de veel vlotter gespeelde Czardas in het arrangement van H. A. Bouman, ondanks de vele technische en rhyth- mische moeilijkheden, ongetwijfeld de beste prestatie van deze avond. Wat Santpoorts Gemengd Koor aan gaat. hier lagen de prestaties nog heel wat hoger. Dirigent Th, Spook leidt zijn zangersschare met veel smaak en be grip, met zuivere, muzikale intuïtie. Vooral de voor de pauze gezongen Mo tetten van Roselli- Ingenieri, Gallens en de Klerk waren fraai van afwer king, zuiver en evenwichtig van samen klank, al zouden de mannenstemmen, en vooral de tenoren, met wat meer glans hebben kunnen zingen. Wel moge de dirigent er acht op slaan, dat hij door te lange pauzen tussen de muzi kale volzinnen het geheel niet te veel verbrokkelt. Doch overigens werd hier, in tegenstelling met wat we hoorden op een concert dat we in de afgelopen week beluisterden, werkelijk „gezon- geri", was er goede contrastwerking, zowel van tempo als van klank, was er de beheersing van de dirigent over het materiaal. De jeugdige leider, de heer Th. Spook verdiende het uitbundige applaus met zijn koor dan ook ten vol le. Hij moge op de ingeslagen weg voortgaan en zal dan zeker succes blij ven oogsten. J. Sch. Aan het hoofdbureau van politie aan het N.assauplein zijn op allé werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, In de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: arm banden, autoped, schoenenbonnen, brillen, broches, baret, muziekboeken, leerboek, bonnen voor a.s. moeders, gummibal, cein tuurs. duimstok, foudraal van parapluie, muntbiljetten, geld, honden, dameshoed, handschoenen, gouden horloge, badhanddoek en spons, hoofddoek, moker, jongensjasje, zilveren kettinkje, autoknop, rubber kabel, parelen halsketting, koffer met inhoud, man tel, mutsen, tafelmes, handmof, pakje met inhoud, parapluie, portemonnaie met in houd, postpapier, zilveren rozenkrans, rug zak met inhoud, sleutels, schoenen, steun zool, slot met sleutels, sigarettenaansteker, tassen met inhoud, vulpennen, vulpotloden, wanten, kinderkruiwagen, zweep, inleg vellen. De raad komt Donderdag 15 April 1948. des namiddags te 14.15 uur, ten Raadhuize te Overveen bijeen. De agenda* vermeldt o.a.: Voorstel tot aan koop van 1.115 M2 grond aan de Ernst Casimirlaan van de fa. Bos en Nugte- ren; voorstel tot het verlenen van een voorschot voor de aanleg van een cen trale verwarming in de 12 voor ouden van dagen te bouwen woningen door „Bloemendaal-Noord"aanvraag crediet van f23.000,— als bijdrage van de ge meente Bloemendaal in het door de ge meente Heemstede begrote bedrag ad f 45.500,voor verbetering van de Houtvaartbrug; voorstel tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 17 April 1941 houdende transactie met de fam. van Randwijck inzake de verbetering van de Zandvoorterweg; voorstel tot aan koop van een harmonium voor de aula op de Algemene Begraafplaats; aan vraag crediet van f 1260,voor het aan brengen van verbeteringen in het Raad huis; voorstel tot aanvulling van de Bouwverordening met een bepaling in zake het in een voldoende staat van onderhoud houden van bouwwerken. Hedenavond om acht uur begint in de kerk van O. L,Vrouwe Hemelvaart. (Val kenburg) de verloofdenweek. Zij, die alsnog aan deze zeer belangrijke bij eenkomsten willen deelnemen, kunnen alsnog kaarten verkrijgen aan het adres: Valkenburgerlaan 41. Woensdag 14 April zal de Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting haar jaarverga dering houden in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef. Donderdag 15 April vindt in het raad huis te Heemstede de opening plaats van de R.K. afdeling van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De burgemeester der gemeente Zand- vcort zal op Woensdag 14 April a.s. geen spreekuur houden Evenals vorig jaar zullen weer enkele standplaatsen voor ijskarren in deze ge meente verpacht worden Gegadigden kunnen ter gemeente-secretarie inzage krijgen van de geldende voorwaarden. Inschrijving dient te geschieden vóór 18 April a.s. r 24) Georgia aarzelde een ogenblik; toen kwam ze boos op me af en snauwde: „Leg die telefoon neer, idioot." Toen ze bij mij was, zag ik nog ene droppel in het water vallen en daarna bleef het oppervlak roerloos. Ik liet me de telefoonhoorn door haar ontwringen. Ze smeet hem op de haak en zei, kokend van woede: „En nou d'r uit!" Voor ze nog een stap terug kon doen, wierp lk mijn armen om haar hals en liet me tegen haar aan zakken, terwijl ik luidkeels klaagde: „Toe, Georgia, één druppie nog, voor ik wegga I" En snel fluisterend voegde ik er aan toe: „Chuck wachtte je in de eetkamer op om je dood te slaan." Ze worstelde om zich te bevrijden, maar bij het horen van mijn gefluis terde woorden verstijfde ze.",.Hang niet zo op me," zei ze. .Als ik je nog wat te drinken geef, zul je dan weggaan?" ^Natuurlijk, Georgia." lalde en fluisterde direct daarop: „Ik geloof, dat hij 'm net gesmeerd is, maar je kunt nog een plaffe water vinden, dat uit zijn kle ren gedropen is en een zware karaf, waarmee hij je wilde raken. Doe net alsof je de sterke drank niet dadelijk kunt vinden, dan doorzoeken we tegelijk het huis. Laat mij maar voorgaan." „Ik geloof, dat je mijn laatste fles ge broken hebt." zei ze. Ze keek me aan met ogen. zo blauw en heet als glasvlammen, maar ze deed geen tweede poging te ontkomen. „Misschien heb ik er nog een In de keuken. Wat heeft die heidense rommel in de kamer te betekenen?" „Ach, Georgle, ik weet het nie-meer. Ik heb zéker per ongeluk een paar din gen omgegooid. De keuken, zei-je?" „Ja. Ga maar vast." Ik waggelde langs haar heen, ging naar het halletje en liet mijn hand, op zoek naar de lichtschakelaar, langs de muur van de eetkamer glijden. Ik kreeg een gevoel, alsof ik met mijn vingers tussen de kaken van een krokodil graaide, maar tenslotte vond lk de schakelaar toch. Het aanflitsende licht werd weerkaatst in'de plas op de grond en in de zware karaf op de tafel. De kamer was verlaten. Ik liep door naar de keuken, ln het voorbij gaan de karaf meenemend Hij kon mij te pas komen voor het geval ik Chuck tegen het lijf mocht lopen. De karaf ver toonde in vorm enige overeenkomst met een indianenknots, behalve dat hij dik ker was en aan de voet breder. In iien hij met Georgia's hoofd in aanraking was gekomen, zou ze waarschijnlijk nooit meer een permanent wave nodig hebben gehad. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de buitendeur zachtjes kraakte, toen ik de keuken bereikte. Het geluid kan ook op rekening van mijn verbeelding te schrijven zijn geweest, maar in elk geval bleek de keuken eveneens leeg te zijn. toen ik het licht aandraaide. Georgia deed net alsof ze ook in de keuken geen fles drank kon vinden, hetgeen ons een voorwendsel gaf om ook in de slaapka mer een kijkje» te nemen, doch ook daar was niets te vinden; maar tenslotte bracht ze toch een fles whisky te voor schijn en gaf mij die. Ik dacht aan de fles spuitwater, die ik niet open had kunnen krijgen en vroeg: „Heb je 'n blikopener?" „Nee." zei ze.. „Is gewoon water niet goed genoeg voor je?" „Oké," zei ik. „Laten we in de huis kamer een beetje babbelen. En demp je stem." Ze volgde me naar de zitkamer en ging naast me zitten, terwijl lk haar onder het drinken van een glas whiskv fluis terend vertelde wat er gebeurd was. Ze trommelde onafgebroken met haar rood gelakts nagels op de armleuning van haar stoel, terwijl ze luisterde: doch overigens had ik evengoed tegen een wassen pop kunnen praten. Toen ik klaar was, zei ze: „Ik snap niet waarom ik eigenlijk naar je luister." „Je denkt zeker, dat ik alles uit mijn duim zuig, hè?" „Er is niets, dat de waarheid van je woorden bewijst. Dat plasje water, de karaf in de eetkamer, die janboel hier dat kun je allemaal net zo goed zelf ge daan hebben. En zo is het natuurlijk ook." Ik stond op en zei: „Dan wil ik je nog ëén ding vertellen, eer ik wegga. Totdat ik thuis ben, heb ik geen enkel alibi. Wacht dus nog tien minuten, voordat je je laat doodslaan." „Dat alibi kan ik je onmiddellijk ver schaffen." snauwde ze, terwijl ze haar hand naar de telefoon uitstrekte. Ze vroeg een nummer, dat me zeldzaam be kend voorkwam, hoewel 't niet dadelijk tot me doordrong, van wie het was. De verbinding kwam tot stand en Georgia sprak: „Met mevrouw Blake? Met Geor gia Wood. Uw dronken echtgenoot staat op het punt mijn huis te verlaten. Hij is binnengedrongn terwijl lk weg was en heeft bijna alles kort en klein ges'agen en toen ik thuis kwam, begon hij zoete broodjes te bakken. Als u een keer tijd hebt om te bomen, zal ik proberen u te leren, hoe u een man kunt bezig houden. Goedenacht." Ik ging naar de voordeur en opende die. „De volgende maal, dat iemand pro beert je te vermoorden, zal ik op verzoek op je begrafenis komen lachen." Ik wandelde naar huis in een stem ming om kopspijkers te eten. Ik was ge ringeloord, afgesnauwd, half dood ge slagen, voor halfzacht uitgemaakt, als stropop gebruikt en van mijn diner be roofd. Mijn lichaam was nog stijf van de afstraffing, die de tarpoen me had gegeven. Mijn nek klopte. Vaii mijn hele tocht naar en in het huis van Georgia was ik alleen zoveel wijzer geworden, dat ik nooit met mijn rug naar een ongeslo ten deur moest gaan zitten. Ik stampte de treden van onze stoep op en smeet de deur open, klaar om bij Ket minste onvertogen woord Arab's neus af te bij ten. Ze was slimmer dan ik zei geen woord, maar hielp me naar bed. Ze was zo vriendelijk, dat ik me afvroeg of zij nu zo dapper was. of dat ik werkelijk in staat van dronkenschap verkeerde. Ik besloot het onderwerp niet aan te roeren Naar wij thans vernemen hebben niet alleen de Katholieke Vereniging van werkgevers in de textielindustrie en de Vereniging van fabrikanten van wollen- stoffen besloten een extra-kinderbijslag regeling door te voeren, maar zal Ook de Nederlandse R. K. Vereniging van Sigarenfabrikanten een extra-kinderbij- slagregeling in het leven roepen, welke voorziet in een wekelijkse uitkering aan arbeiders met gezinnen met drie of meer niet-verdienendc kinderen. De toeslag varieert naar rato van het aantal kinderen van f 1 tot f 3 per niet verdienend kind per week. Te zamen met de Nederlandse R. K. Tabaksbewerkers- bond St,- Willibrordus heeft de Ned. R.K. Vereniging van Sigarenfabrikanten aan he't college van Rijksbemiddelaars toe stemming verzocht een dergelijke rege ling op korte termijn in te kunnen voe ren Zodra het college vail Rijksbemidde- laars zijn goedkeuring aan deze regeling heeft gehecht, zal door de fabrikanten, die bij de Ned. R. K. Vereniging van Sigarenfabrikanten zijn aangesloten, on middellijk tot uitkering van de ver hoogde kinderbijslag worden over gegaan. Het tarief voor fietsenstallingen met ingang van 17 April 1948 in het ge hele land uniform geregeld. In een niet-overdekte stalling bedraagt dit per keer voor fiets of motorfiets ten hoog ste 5 cent. In een overdekte stalling per dag voor een fiets ƒ0.10; voor een motorrijwiel beneden 125 cc. ƒ0.15 en boven 125 cc. ƒ0.20. Wordt het voertuig niet terug gehaald dan mag voor elke volgende dag resp. ƒ0.05, ƒ0.10 en ƒ0.15 warden berekend. Voor een maandabonnement bedraagt het tarief resp. ƒ1, ƒ2 en ƒ3.50; voos een motorfiets met zijspan ƒ6. In Am sterdam zijn deze maandtarieven iets hoger, namelijk 1.25, 2.50, 4 ea ƒ7.50. Elke stallinghouder is thans verplicht, indien (lit wordt gevraagd, week- of maandabonnementen te geven. In een feestelijk versierde zaal van „Krasnapolsky" heeft het bestuur van de Kath. Arbeidersbeweging te Amster dam ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan een zeer druk bezochte receptie gehouden, waarbij vele geschenken wer den aangeboden. De geestelijk adviseur, rector C. Klaver, deelde in zijn toe spraak mede, dat de voorzitter, het Tweede Kamerlid W. Steinmetz, door Z. H. de Paus is onderscheiden met het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice." Toen Ir. Friedhoff kort na de bevrij ding zijn wederopbouwplan van Zand- voort in de raadzaal voor een aantal ge nodigden toelichtte, zei hij tenslotte: „Mijne heren, wat u hier zfet, komt et niet." De aanwezigen waren aanvankelijk hierover verbaasd, maar later bleek, dat ir. Friedhoff bedoelde dat zijn plan slechts zou worden uitgevoerd naarmate het economisch verantwoord zou blijken. ïn de praetijk zou moeten blijken in hoe verre het plan moet worden gewijzigd. Zto'n geval heeft zich al voorgedaan. Het „Zuiderbad" was geprojecteerd op de plaats waar het vroeger heeft gestaan. Bij de besprekingen met gedupeerden, die aan de Zuid-Boulevard wilden her bouwen, bleek de omgeving van het Zui derbad minder in trek te zijn. Ir. Fried hoff heeft hieruit de consequenties ge trokken en het Zuiderbad thans noorde lijker geprojecteerd bij de Hogeweg, ter plaatse waar thans het provisorischs „Bad-Zuid" wordt geëxploiteerd. Bij de publicatie van het wederop bouwplan is betwijfeld of het grote zo- mercentrum aan het ovale plein vóóf de Zeestraat wel verwezenlijkt zou kun nen worden. Thans kan worden mede gedeeld, dat zich ernstige gegadigden hebben gemeld, die de mogelijkheid va» stichting van het gehele gebouwencom plex onderzoeken. Gedacht wordt aan de mogelijkheid om - het monumentais hoofdgebouw voorlopig met twee verdie pingen uit te voeren en zodanig te con strueren, dat het later kan worden vol tooid. In dit verband is de oprichting van een grote exploitatie-maatschappij niet uitgesloten. Zoals bekend, heeft de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, kort geleden met enkele heren van ds wederopbouw een reis naar Engeland ge maakt ter bezichtiging van enkele Butlin- camps. De burgemeester is zeer enthou siast van die reis teruggekeerd. De Butlin-camps hebben een uitstekende indruk op hem gemaakt. Overwogen wordt in Zandvoort een vacantie-cen- trum te stichten naar het mcdel van de Butlin-camps, maar dan aangepast aan de Nederlandse smaak en aard. Hiervoor zal dan een NederlandsEn gelse maatschappij worden opgericht. Voorlopig zal het Zandv. centrum uit sluitend door Engelse gasten worden bezocht en dus een goede deviezenbron vormen. (Niet-officiële koersen). Maandag 12 April 1948 Vorig 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe aam Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand. Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) ..AmsterdamRubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Scheepvaart Unie H V.A. Oeli Mij. eert. Philips, nieuwe aand. slot 9814* 163 17314 129 193 160 22314 31iy4 313 277% 349 338% 195 223 193 190% 261. '4 2225 Opening heden 98%-14 175 160 224 308 275 339% 328 193% 190 253 260

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2