DUEL SCHIJVENAAR-LENSTRA NAAR LATER DATUM VERSCHOVEN ft ERIC DE NOORMAN- DE STEEN Gemiste strafschop velt Haarlems vonnis Haarlemse turnploeg nog niet sterk genoeg voor een kans Verdiende Nederl. hockey-zege la» P VITESSE HEEFT ZIJN KANS WEER IN EIGEN HAND Schots overwicht, Èngeise zege Ét- Ook zonder Karpes r Gehavend EDO wist toch nog één punt te behalen Tweede nederlaag, nu met 2-0 Schaaktournooi hervat ff- '1MB AU M BkirMUBL ÉflU Slot-offensief kon de Belgen niet redden (2-4) HBC weer gelijk csai m Voetbalteam van Wales naar Nederland VAN DE POL HEEFT DE BESTE KANS 'IÉ FELLE STRIJD OM DE TWEEDE PLAATS PSV: EERSTE ZEGE 1 - n MAANDAG 12 APRIL 1948 PAGINA 3 (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, li April. Een gemompel van teleurstelling ging door de rijen van de duizendkoppige menigte toen door de loudspeaker bekend werd gemaakt, dat Schijve naar wegens ziekte niet zou meespelen. Hei lang verbeide duel SchijvenaarLenstra als attractieve factor in de strijd tussen E.D.O. en Heerenveen kwam hiermede ie vervallen, maar als compensatie speelden E.D.O. en Heerenveen een Wedstrijd, welke de toeschouwers tot aan de laatste seconde in zijn ban gevangen hield. Technisch niet hoogstaand, maar uiterst spannend en boeiend, een strijd met volkomen gelijke kansen, waarin de balans zowel naar de ene als naar de andere kant had kunnen overslaan. Hei werd ten slotte een verdeling van de buit, waarbij de Haarlemse kampioen hei onbevredigende gevoel zal hebben dat de twee Friese doelpunten hei gevolg waren van twee fouten van Schijvenaar's plaatsvervanger Van Straten' en Heeren veen de genoegdoening dat tot tweemaal toe een achter stand werd ingelopen door de voeibalvirtuoos Lenstra. Een Lenstra die zich. deze middag kiplekker moei heb ben gevoeld omdat de E.D.O.-defensie hem niet een speciale bewaking gaf, waardoor de Friese crack naar hartelust zijn capaciteiten kon botvieren en de toeschouwers hem in al zijn genialiteit konden bewonderen 'ff - 1 IfyJ Jlf j - 'i\ j»f 1 lifËS y&wm AMSTERDAM, 11 April. Aan hel bisdom Haarlem was dii jaar de eervolle opdrachi ge geven de nationale turnkampioenschappen van de Nederlandse Gymnastiek Federatie ie houden, waarvan het de organisatie op zijn beurt aan de R.K. Turnkring Amsterdam op droeg, die de haar toevertrouwde taak op een voorbeeldige wijze tot een goed einde heeft gebracht. De favorieiploeg Roermond toonde zich op alle nummers, uitgezonderd paard- springen, de sterkste en eindigde royaal als nummer 1, dank zij hei goede werken van vier harer turners, die respectievelijk in het totaal- klassement 1, 2, 4 en 5 werden en aldus hei leeuwenaéftideel van de nationale ploeg (be staande uit zes man) voor haar rekening nam. Breda en Den Bosch streden fel om de tweede plaats, die Breda iensloiie bezette, dank zij een loyaal overwicht op de brug en hei uit stekend werk van haar oud-kampioen Kerre- mans. p Arsenal bijna kampioen do noch BW hebben de over- rL. winning, waarmee zij in de kampioenscompetitie waren gestart, kunnen bevestigen. Beide clubs speelden gelijk: BW met 00 by Go Ahead, EDO op eigen veld met 2—2 tegen Heerenveen. EDO was dubbel en dwars content met zijn éne punt, daar het dit kon behalen zónder Schijvenaar, een opdracht waar men aanvankelijk wél een hard hoofd in had. 'Een gevoelige slag was voor Haarlem de nederlaag, die het met 20 leed bij een zich her stellend PSV. De Eindhovenaren hébben daardoor hun achterstand op de andere tegenstanders met één punt verkleind. BW 2 110 3 1—0 RFC. behiéld zijn laatste kans, maar verbeterde tevens die van KFC, door met 10 te winnen van UW. Stand: KFC 2 1 1 0 3 4—0 RFC 2 1-012 1—4 UVV 2 0 111 0—1 EmmaSVV ging niet door. In het Oosten was het een goede dag voor de verliezers van verleden week. Hen- gelo revancheerde zich met 4—2 uit stekend op TEC; Vitesse liet zich in spireren tot een stevige 30 zege op PEC. Ook DESK herstelde zich vandaag en dat gebeurde tegen Dosko nogal stevig, want de club uit Kaatsheuvel won met 51. In het Noorden debuteerde Fries land met een gelijk spel bij Zwarte meer, een kostbaar punt, dat de Friezen nog wél eens te pas kan ko men. Sittard won, zoals verwacht, van Vlissingen, maar de uitslag (32) laat zien dat de Limburgers, die eerst met 10 achterstonden, 't toch niet cadeau hebben gekregen. Intussen staan de Zeeuwen er maar slecht op. Kerkrade 2 1 1 0 3 4—2 Maar EDO had met nog meer pech te kampen. Onmiddellijk na de pauze kwam de rechtshalf Karpes, die zich voor de rust zo verdienstelijk had ge weerd tegen Heerenveen's linkervleugel LenstraHofma, met laatstgenoemde in botsing en moest zich laten vervangen. Maar ook deze tegenslag kwam EDO te boven, evenals in de eerste helft toen de Haarlemmers door direct een fel offen sief te'openen, het gemis van Schijve naar trachtten goed te maken en daarin spoedig slaagden, dank zij een doelpunt van Schildwacht, die een hoekschop van Spek na een zeer goede aanval op de juiste wijze afwerkte. Een keihard, hoog schot was doelman Veenstra te machtig en deze voorsprong schonk EDO het zo nodige zelfvertrouwen, dat vooral de achterhoede ontbeerde. Want de prach tige dribbles van Lenstra, de fraaie pas sen van Heerenveen's grote kracht ruk ten de Haarlemse achterhoede dikwijls öit verband en toen op 'n gegeven mo ment Van Straten het leder met de hand bespeelde, nadat de doorbraak der Frie ten gelukt scheen, wees scheidsrechter Wevers onverbiddelijk naar de beruchte stip en Abe's machtige schot bracht de stand weer in evenwicht. De strijd welke hierna volgde gaf een Volkomen gelijkwaardige krachtsverhou ding en de gelijke stand met de rust was ongetwijfeld de juiste score. Het ongeval dat Karpes onmiddellijk ha de hervatting overkwam, waardoor de opstelling wederom gewijzigd moest Worden, belette de Haarlemmers niet om ook nu weer direct het initiatief te ne- men. En ook nu lukte het wonderwel, Want het was Roodselaar die de gehele Heerenveen-verdediging te vlug af was de bal achter Veenstra kon depone- Maar het was dezelfde Roodselaar die even later de kans van de dag onbenut liet, toen hij na een felle doorbraak op enkele meters alleen voor de Heeren- Veen-doelman verscheen, maar zijn veel te zachte schot door Veenstra tot hoek- «chop zag verwerkt. Een doelpunt onder deze omstandig heden had de overwinning kunnen be tekenen omdat de Friese achterhoede oven het hoofd kwijt was, maar na dit gelukje de kracht vond om een tegen offensief te lanceren, waaraan de rood zwarte defensie de handen vol zou krij sen. Onstuimig kwamen Lenstra en zijn mannen, prachtig gesteund door de halflinie met De Jong aan 't hoofd, naar '?°ren en toen op een onverwacht ogen- mik Van Straten de bal miste, was het Lenstra die deze kans op weergaloos "andige wijze benutte: 22. De Friese. Voorhoede, waarin Ploegh door Brands- ma was vervangen, vermocht het echter hiet verder te brengen dan dit ene doel punt, omdat tenslotte de stootkracht van Friese aanval, alsmede de schutters- hapacijfiten, iets onder de maat bleven. Tweetwee was dan ook een redelijke hitslag. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND EDOHeerenveen 22 PSV—Haarlem 2—0 Go Ahead—BW 0—0 PROMOTIE/DEGRADATIE WEDSTRIJDEN RFC—UW 1—0 Hengelo—TEC 4—2 Vitesse—PEC 3—0 DESK—DOSKO 5—1 ZwartemeerFriesland11 3—2J ySittardVlissingen Het bestuur van de voetbalbond van Wales heeft besloten het officiële voet balelftal het volgend seizoen enkele wed strijden te laten spelen in West-Europa. Naar gemeld wordt zou het in de bedoe ling liggen een wedstrijd tegen Nederland en een ontmoeting tegen Zweden te spe len. De voetbalbond van Wales zal zicli met de resp. besturen van de bonden in beide landen in verbinding stellen. Louis Poels won gisteren de wegwedstrijd van Parijs naar Brussel, omdat Sercu werd gedeclasseerd, 2. Sercu, 3. Ryckaart, 4. Boo- gaarts, 5. Remy. Heerenveen's doel onder druk in de wed strijd EDOHeerenveen. cop. tyvaiEN tog»*» €8. De vriendelijke dwerg vertelde Eric dat vlak bij zijn nederzetting was. Hij deed Eric een lang verhaal waaruit bleek dat hij al eerder met de grotere mensen in aanraking was geweest. Daarna beduidde hij Eric en de jonge vrouwdie intussen ook weer was bijgekomen, hem te volgen en na een korte-wandeling door het woud ontwaarden zij een aantal armzalige hutten. De dwerg bracht zijn handen aan de mond en stootte een doordringende kreet uit. Ogenblikkelijk do ken aan alle kanten kleine mensen op. maar toen zij de twee vluchtelingen za- oen. gingen verscheidenen er met grote spoed weer vandoorNiet alien heb- ben zoveel gezien van de wereld als ik, zei hun gids trots en daarom zijn ze bang voor qrotc mensen zoals jullie. Eric lachte zwakjes en snoof begerig de etenslucht op, die uit verschillende hutten kwam. Een oude man trad bevend naar voren en de dwenp begon rad te praten. Ogenblikkelijk veranderde de houding van de kleine oude man en hij hield op zijn beurt een toespraak tot de nu nieuwsgierig naderbij ekomen dwergen. Inmiddels betraden Erie en het meisje de kleine, primitieve nut van hun redder, die onmiddellijk een maal begon te bereiden. Buiten ae hut legden verschillende dwergen ook voedsel voor hen neer en Eric voelde zich in het gezelschap van dit vriendelijke volkje spoedig op zijn gemak. De jonge vrouw sprak geen woord en keurde Eric geen blik waardig. Zij deden zich tegoed aan de vreemde, maar lekker smakende spijzen, en onderwijl vroeg Eric de weg naar de hoofdstad van Atlantis. Maar nog voor de dwerg antwoord kon geven, klonk de koude stem van het meisje: „Vreemdelingen worden geweerd m onze hoofa- stad. en vijanden zoals u brengt men ter dood...." Na deze woorden verliet zij de hut. De Nederlander Piet van de Pol bezette na de zevende ronde in het tonrnooï om het Europees kampioenschap biljar ten 71/2, dat te Parijs wordt gehouden, met veertien punten de eerste plaats. De Leeuw stond met acht punten op de vierde plaats en de derde Nederlander in dit toumooi, Metz, volgde als zesde met zes punten. De resultaten van de laatste partijen van de achtste ronde, welke pas ver na het middernachtelijk uur waren afge lopen, waren minder gunstig voor twee van onze landgenoten. Wel wist De Leeuw van Chassereau te winnen, maar Van de Pol verloor zijn eerste party in dit toumooi tegen de Belg Vingerhoedt, Eerst vandaag valt dus de beslissing in de negende en laatste ronde van het toumooi, waarbij alleeen Vingerhoedt nog gelijk kan komen met Van de Pol. De stand na de achtste ronde luidt: Van de Pol 14 punten en een algemeen gemiddelde van 18.58, gevolgd door Vin gerhoedt met 12 punten en een moyenne van 19.36 met Chassereau op de derde plaats, De Leeuw vierde en Ferraz vijfde, allen met 10 punten; Galmiche zesde met acht punten, Reicher en Metz resp. zevende en achtste. Van Hassel negende met 4 punten en Nussberger 0 punten op de laatste plaats. (Van onze speciale verslaggever). EINDHOVEN, 11 April Vijf minu ten voordat de eerste helft van de wed strijd PSV—Haarlem verstreken was, maakte de Eindhovense midhalf Trines volkomen overbodig hands in het straf schopgebied. De scheidsrechter wees naar de witte stip en Kick Smit zou de achterstand van 20 op 21 gaan brengen, doch keeper Steiger reageerde op het lage harde schot zo voortreffelijk, dat hij de bal comer wist te slaan. De lange PSV-doelman juichte, wfld met zijn armen zwaaiend, over deze welge lukte uitval, blijkbaar met het voorge voel, dat dit moment wel eens beslis send kon zijn voor de afloop van deze wedstrijd. Inderdaad, dit kritieke mo ment betekende voor de thuisclub alles en Voor de Haarlemmers heel veel: de PSV-ers konden de tweede helft be ginnen met de stevige ruggesteun van een 20 voorsprong, de bezoekers daar entegen moesten blijven vechten met de Ten aanschouwe van tweeduizend schaakliefhebbers, afkomstig uit alle la gen der Moskouse samenleving, is in de grote zaal van het Gebouw der Vak bonden het tweede gedeelte geopend van het tournooi om het wereldkampioen schap schaken. De deelnemers en hun secondanten namen plaats op het po dium dat met grote Vlaggen van Ne derland, Amerika en de Sovjet Unie gedrapeerd was. Over de wedstrijden waarvan men elders in dit nummer de resultaten vindt, nog het volgende: Euwe en Keres speelden een van de scherpste varianten van de Spaanse partij. Onze landgeneot behandelde de openingsfase schitterend, maar ruilde te vroeg een loper, waardoor hij Keres in de gelegenheid stelde een formidabele aanval op te zetten. Het is meer dan voldoende bekend, dat Keres' grote kracht in het aanvalsspel ligt. Hoe Èuwe ook zocht naar ressoutces, Keres kwam steeds beter te staan. Keres offerde met de 19e zet een loper en de witte koning kwam te staan onder het kruisvuur van alle zwarte stukken. Het werd spoedig duidelijk, dat Euwe zwaar materieel verlies niet meer kon voorkomen, wes halve hij de strijd na de 25e zet staakte. Camellini, nummer zeven in het eind klassement van de laatste Tour de France, zal als lid van de Italiaanse ploeg deelne men aan de Ronde van Nederland. Ook de Spaanse cracks Langérica en Rodriguez zullen nu toch weer aan de start verschij nen. f** uMet 42 wonnen gisteren de Neder- g-i» se heren-hockeyers van het Bcl- elftal, dat wel geregeld moedig t.f^rstand bood, maar foch de capaci- en de bezieling miste om het de _**erlanders erg lastig te maken. tiirt eerste aanvallen kwamen van de tick6 der gasten en alhoewel de Belgen dn .lang niet slecht verdedigden, kon kepJ;ederlandse voorhoede zich keer op In prachtig vrijspelen. de deze eerste speelfase domineerden rj^erlandcrs over alle linies. In de strip minuut viel de Nederlanders een on~f°°rner ten deel. Kruize ving goed baa®n opende de score met een onhoud- ftprï schot, 01. In de 25e minuut kreeg ihon Iand weer een strafcorner te ne ten ^yelke door Kruize werd ingescho- öiet doelman Van Hagen stopte, doch kei^n' <0^2)de °m dC bal n tillde rust' zetten de Belgen eindelijk Voorw„go?de offensieven in, maar hun ten vLaarJsen wachtten te veel op fou- 3«rl=i?5 de tegenstander, terwijl de Ne- ®®nvastberaden speelden en in v°or tpmpo. Enkele goede kansen In de fl^en werden niet gebruikt. re NerL2vee en veertigste minuut toog 4anviimdse voorhoede weer eens YerhaPffïJ en Kruize casseerde keeper hij vonr ?met een hard schot van dicht- de derde maal. Nederlands tweede doelpunt, gemaakt door Kruize, in de hockeywedstrijd België- Nederland op de Leopoldclub te Brussel. Na de midden-buUy vielen de Belgen aan en Niemegeert sloeg met de back hand prachtig in. Richter verwerkte het schot echter tot corner. Enige ogenblik ken later konden de Belgen echter toch een tegenpunt maken doordat een iets te fors optreden van de Nederlandse ver- dediging de scheidsrechter aanleiding gaf een strafcorner toe te kennen. Wa- terkein ving uitstekend op en scoorde. Nieuwe Belgische stormlopen volgden, waarbij meer dan eens hachelijke situa ties voor het Nederlandse doel ontston den. Maar de Oranjehemden wisten oe druk te weerstaan, werkten zich los en forceerden op hun beurt een strafcorner die echter niets opleverde. Bij een alge mene aanvgl slipte middenvoor Brem- berg tussen de Belgische backs door. Verhaegen liep te laat uit en het was 41. De Belgen bleven moedig tegenstand bieden, maar zij speelden zonder bezie ling, hetgeen dè taak van de Neder landse ploeg vergemakkelijkte. Met een 41 voorsprong kon de zege trouwens aan de gasten niet meer ontgaan. In de 35e minuut slaagden de Belgen er echter in hun achterstand te verkleinen door goed werk van de Laval, wiens center orachtig afgemeten voor de stick van Waterkein kwam. Met een hard schot onder de lat bracht deze de stand op 4—2. Dit inspireerde de Belgen tot een nieuwe aanval, waaruit de Laval scoor de. Er was echter reeds voor offside gefloten en het doelpunt werd niet toe gekend. (Van een bijzondere medewerker) Haarlem was op papier met een ster kere ploeg Uitgekomen dan verleden jaar in Heerlen. Het heeft echter te veel zwakke plekken om als ploeg mee te tel len, niettegenstaande de soms uitsteken de 'prestaties van enkelen. Leo van Vel- zen streefde de Haarlemse kampioen H. de Waal, die ondanks zijn polsblessure toch uitkwam, voorbij en zag zich als geklasseerd in de nationale ploeg. Voor het persoonlijk kampioenschap was van een enerverende strijd eigenlijk geen sprake. Muylkens nam van het be gin af de leiding en vergrootte zijn voor sprong op ieder onderdeel regelmatig. Hij werd slechts aan het rek met gering ver schil door twee ploeggenoten overtrof fen, zodat hij royaal nummer één werd en de wisselbeker, die de Haarlemse Bond voor het eerst beschikbaar stelde, ii ontvangst mocht nemen. Zijn stijl is soepel en vlot. Reeds by de vrije oefeningen lieten hy en Sips van Breda zien hoe een vrye oefening qua tempo en opbouw uitgevoerd moet wor den. Geen krachtsvertoon of trage be wegingen or.i de oefening te rekken, maar vlotte lenige bewegingsvormen, een ideale meesterschap over him spieren met uitstekend beheerste flick-flacks en kruiszit. Rugwaartse salto's en een salto voorover van Smolders werden ook door anderen gedemonstreerd. By het paardspringen bleken de tur ners gebroken te hebben met de tradi tionele handstandoverslagen en radsla gen. De hechtsprong was bij velen popu lair en ook een spreid- of hurksprong met de handen op het begin van het paard was iets, dat men op wedstryden niet \eel ziet. Bij ringenstil beheersten slechts twee turners de handstand volkomen. Het paardvoltigeren was natuurlijk „voor velen nog het „le cheval terrible Muyl kens en Kerremans gaven hierin les en demonstreerden op magnifieke w«ze het flanken op en naast de beugels (wandel flanken) met drievoudig keren af. Muyl kens behaalde zelfs het hoogste enfer van alle deelnemers op alle toestellen, n.l. 57 van de 60 punten! Brug en het hoge rek vormden wel de meest sensationele nummers. Op de brug waren er handstandafspreiden over .1 arm. stutten, kippen met halve draai, salto's, een hèel mooie hoge luft-rol en dies meer. Aan het rek maakte iedereen zun slingers oftewel reuzezwaaien. Slingers in boven- en ondergreep, kruis- en elle- greep. halve draai, bu na teveel om uit el kaar te houden, het geen door de pro- minenten alles zo safe werd uitgevoerd, dat het een lust voor het oog was. met als slot natuurlijk salto of oversprei- den af. De diocesane bondsvoorzitter Hr. J. v. Warmerdam stelde de 24 deelnemers uit 'de bisdommen Breda, Haarlem, 's Hertogenbosch en Roermond aan de vele genodigden en het publiek voor. waaronder wij o.a. opmerkten: Rector Th. W. M. v. d. Lugf, wnd. voorzitter van de landelijke N.K.S.. Hr. Dijkstra van N.G.F. en Aerts. seer. N.G.F., Hr. Kupers, Amsterdamse Inspecteur L.O., Hr. v. Wieringen van de A.T.B., en de verschillende diocesane bestuurderen. Nationale keurploeg: 1. J. Muylkens Een der deelnemers aan de zo geslaagde turnkampioenschappen van de N. G- F., tijdens een bijzonder goede stand bij de brug-oefeningen (bisdom Roermond),299% .punt' 2 G. Peels (Roermond). 281% pnt.; 3. A. Ker remans (Breda), 275% pnt.; 4. C. Wi- nants (Roermond), 268% pnt.; 5. P. Rooy- akkers (Roermond), 263pnt.; 6. L. v. Velzen (Haarlem), 259% pnt. Diocesaan ploegkampioen: Bisdom Roermond 1610% punt; Breda 1439% pntden Bosch 1424% pnt.; Haarlem 1335% pnt. Vitesse heeft ziin fcns op promotie naar de tweede klas weer geheel in eigen, hand gekregen, nu het met 20 gewon nen heeft van De Meteoor, terwijl Alk- maarse Boys en het sterke Zaandijk met 0—0 gelyk speelden. Voorlopigintussen behoudt Zaandijk nog de leiding. Zaandijk 3 2 1 0 62 Alkm. Boys 3 1 2 0 4 4—3 Vitesse 3 1113 5—6 Meteoor 3 0 0 3 0 26 Rapiditas heeft kans gezien CDN van de eerste plaats te wippen, door deze te genstander in eigen huis met 31 een nederlaag toe te brengen en nu zelf de leiding te nemen. Schoten bezegelde voor een belangrijk deel. het lot van ZVV, door deze ploeg in eigen huis met 21 te verslaan. Rapiditas 3 2 1 0 5 6—2 CDN 3 2 0 1 4 5—3 Schoten 3 1 0 2 2 3—7 ZVV 3 0 12 1 1—3 HBC heeft ook ziin tweede wedstrijd niet in zijn voor- of nadeel zien beslis sen. Het speelde bij Leerdam puntloos gelijk, een niet onverdienstelijk resul taat, dat de eerste plaats overigens voor lopig laat aan Vios. De Haagse tweede klassers versloegen namelijk Ona met 2—1. 2 110 VVZ zichzelf een goede dienst bewezen, door met 21 te winnen bij EHS en daawhee de achterstand op JÓS te ver kleinen. JOS VVZ EHS 2 1 0 2—0 2—2 1—3 SDO heeft in de tweede wedstrijd zijn goede start niet kunnen bevestigen en moest met 21 de eer laten aan SDZ. dat de Bussumers nu één punt vóórge komen is. SDZ SDO TIW 3—2 3-3 2—3 gedachte, dat zij drie doelpunten nodig hadden om deze weds try d nog te winnen en dit demoraliseerde hen zo zeer, dat zij ondanks hun overwicht in de tweede speéltijd de moed en het doorzettingsvermogen niet konden op brengen om een voor hen gunstige be slissing te forceren, integendeel, de PSV-ers bleven aanmerkeiyk agressie ver en vergoedden door enthousiasme hun eventueel gebrek aan techniek, noe- wel ook In dit opzicht de jarenlang be staande Westeiyke suprematie meestal ver te zoeken was. Het eerste kwartier vochten de PSV- spelers meer tegen zichzelf dan tegen ae roodbroeken: de twee nederlagen in deze kampioenscompetitie en de (overi gens volkomen overbodige) angst voor hun tegenstanders hadden hun zelfver trouwen een angstig grote duw gegeven. Maar toen zij na ongeveer 15 minuten spelen merkten, dat zij heus niet.de min dere waren, groeide het besef in eigen kracht en capaciteiten en langzamerhand voeiden de roodwitten. dat zii deze strijd winnen konden, temeer datar al in het begin van de wedstrijd bleek, dat hun binnentrio agressiever was dan de laat ste maanden. Trines en Scholten.s durf den Smit. die als middenvoor in zeer teruggetrokken positie speelde, rustig los te laten, zii kregen, doordat het ge- varenciifer van het duo Smit—Roozen heus niet zo hoog lag en doordat Flier- man en Maassen (het PSV-backstel) m laatste instantie de op kort spel geba seerde Haarlem-aanvallen best aankon den. Dit versterkte in hoge mate de aan- valskracht der PSV-voorhoede. waarin zich d'Hooghe en Kruyzinga zeer nut tige schakelspelers toonden en waar linksbuiten Mulders actiever dan ooit meerdere malen op doelman Kluit af stormde. die deze PSV-schutter echter steeds niet thuis gaf. De zwakke broeder in de PSV-aanvalslinie was ook gisteren midvoor Bloemsma. die wel in staat is als een stormram tegen een verdediging aan te beuken en er een heel enkele keer een bres in te slaan, doch meestal blijkt zijn technisch vermogen en balbehande ling zo klein, dat er toch eigenlijk van zijn kant weinig gevaar komt. De sterk ste spelers bij Haarlem waren ongetwij feld doelman Kluit, rechtsachter Zuur bier en linksbuiten Groeneveld. terwijl de middenlinie als totaliteit het beste deel van het elftal was. Rechtsbuiten Poelman was de slechtste man van het veld en ziin off-day had een ongunstige invloed op de prestaties van het binneii- trio. waarin noch Roozen, noch Smit. noch Laan boven de middenmaat uit kwamen. Na een kwartier, gevuld met weder zijds verkennen en een steeds sterker wordend PSV. gaf haar linkshalf Van Tuyl een doorschietende pass naar de reeds in volle ren zijnde Bloemsma. Even aarzelde de Haarlem-achterhoede, wegens vermeend buitenspel; tudens deze korte aarzeling was Bloemsma haar reeds voorbij gelopen en met een lage schuiver passeerde hii Kluit (10). PSV bleef het meest in de aanval, maar het waren vooral Zuurbier en midhalf Vis ser. die de Eindhovenaren een halt toe riepen en in laatste instantie bleek Kluit zijn plaats waard. Met passes dwars over het veld rukten de Haarlemmers de PSV-verdediging een enkele maal uit •haar voegen en bii een dezer bliksem snelle attaaues kopte Roozen een afge meten voorzet van Groeneveld tegen ie lat. terwijl Steiger even later bij een corner de bal naar Poelman sloeg, wiens kopbal echter naast ging. Zeven minuten voor de rust kreeg de PSV-rechtsbinnen d'Hooghe de bal oo het middenveld toe- "«sDeeld Hii oasseerde een tegenstan der en het onverwachte schot, dat hu van zeer ver inzond, verraste ook Kluit, die te laat reageerde en daardoor mis greep (20). Twee minuten later wist Smit de toegestane strafschop niet te be nutten. De tweede speelhelft begon met een groot overwicht der bezoekers en reeds na enkele minuten kreeg Groeneveld de kans van de dag. toen Steiger onder de bal doorsloeg en de Haarlemmer een fraaie scoringskans hopeloos vérknoeide. De aanvallen wisselden zich uiterst, snel af en de roodbroeken waren al zeer on fortuinlijk. toen Kick Smit bij een corner hard tegen ziin clubgenoot Laan aan- knalde. Aan de andere zijde kreeg Bloemsma enkele malen de mogelijkheid de score te verhogen, doch zijn onbe suisdheid belette hem ze te benutten. Hoe snel het spel op en neer golfde bleek wel uit het feit. dat Zuurbier op de doellijn staande, de reeds gepasseer de Kluit moest assisteren en dat Schol- tens aan de overzijde dit binnen de mi nuut moest copiëren, toen zijn doelman reeds geslagen was. Dit was de laatste opflakkering van deze snelle, maar tech nisch niet bijster hoogstaande wedstrijd, waarin het elftal, dat het meest voor de overwinning gevochten had. verdiend overwon. Prachtige zweef duik van Steiger, die in de kampioenswedstrijd PSVHaarlem een zeer goede partij speelde. Zilvermeeuwen» en. Monnikendam kwamen in hun eerste ontmoeting voor de promotiecompetitie niet tot een be slissing en zo konden de- gastheren voor lopig profiteren van de reeds op Rip- perda behaalde zege. Zilvermeeuwen Monnikendam Ripperda 7—5 3—3 2-4 Hetzelfde gebeurde tussen ZSGO en de Amersfoortse Boys, met de Amsterdam mers als best geplaatsten. Hier is de stand: ZSGO Amersf. B. Laren 3—1 1—1 0—2 Vios HBC Leerdam Ona 4-3 1—1 2—2 2—3 In de promotie-degradatiewedstrijden van de derde naar de vierde klas heeft Ook in de laatste afdeling werd dit maal het krachtsverschil «iet m cijfers uitgedrukt want RVC en Brederodes startten met een puntloos gelijk spel. RVC Brederodes HMS 0-0 0—0 Goed voorbereidend werk van Law- ton bezorgde Engeland in de wed strijd tegen Schotland precies twee kansen en 134.000 verblufte Schotten, in wier midden zich veldmaarschalk Montgomery bevond, zagen hun gasten, die vrywel voortdurend in de minden- heid waren, met 2—0 kampioen van Groot Brittannië' worden. Dit was de wedstrijd van de Engelse verdediging, die wonderen verrichtte. Vooral Swift was behalve in letterlijk, ook in figuurlijk opzicht de reus van het veld en ranselde alles weg wat bin nen ziin bereik kwam. Toch moesten Scott -èn Hardwick nog verschillende malen op de doellijn opduiken, om een Schotse treffer te voorkomen. Ze déden het en de doelpunten die Finnev en Mortensen maakten, gaven tenslotte een resultaat dat in het veldspel niet tot uitdrukking was gekomen. Eerste divisie: A. VillaStoke 10, Blackb. R.Liverp. 12, Blackp.— Middlesb. 10. Chelsea—Sheff. Un. 10, Derby-Charlton 03, EvertonManch. Un. 2'0. Grimsby T.Portsm. 10. Hud- dersf.Arsenal 11. Manch. C.Bolton 02. Sunderl.Burnley 20, Wolves Preston 42. Arsenal 38 55 Everton 36 37 Manch. Un. 39 48 Middlesbr 38 36 Burnley 38 46 Liverpool 37 35 Preston 38 43 Chelsea 38 35 Derby 35 42 Stoke 39 35 Wolves 38 41 Bolton 38 34 Blackpool 38 40 Huddersf. 38 33 Manch. C. 38 40 Charlton 37 32 Sheff. U. 39 40 Sunderland 38 31 A. Villa 37 39 Blackb. R. 38 29 Portsmouth 36 38 Grimsby T. 39 22 Tweede divisie: BradfordBirmmgh. 12, CardiffNewcastle 11. Chesterf. Leicester 23. Doncaster R.Bamslev 12, MillwallLeeds U. 11, Nott.W. Bromw. 31, Sheff. W.Coventry 11, Southampt.Plymouth 23. Tottenham Fulham 02. West HamBrentf. 01. EDO 2 1 1 0 3 4—3 Heerenveen 3 1113 76 Go Ahead 3 1113 3—3 PSV 3 1 0 2 2 4—5 Haarlem 3 1 0 2 2 35 Vitesse 2 10 12 42 Hengelo 2 10 12 44 TEC 2 10 12 4—5 PEC 2 10 12 2—3 Helmond 1 1 0 0 2 21 DESK 2 10 12 6—3 Dosko 10 0 10 15 Zwartemeer 2 1/- 1 0 3 21 Friesland 1 0 1 0 1 11 Veendam 1 0 0 1 0 01 Sittard 2 1 1 0 3 5-4 Vlissingen 2 0 0 2 0 25 \'c C -3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3