MISSIEVOORDRACHTAVOND Bloembollencultuur tegen vrijwillige inkrimping Nog geen beslissing over het voorstel-Haarlem Het groot toneel der wereld" Unificatie van het recht De voedseT'-centrale van Meerlhorst Splinters Jonge Middenstanders vieren feest Cabaretavond in Brinkmann AGENDA' c Uit het land van Groenendaal mm a Koning Leopold toch naar Rotterdam DINSDAG 13 APRIL 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 99 Burgerlijke Stand FIE CARELSEN GEHULDIGD ,De Huis-fcyran' Rokato door Concert voor ouden van dagen Luva-verloting 1948 Orgelbespeling „Het Witte Paard" DISTRIBUTIENIEUWS Samengestelde wedstrijd van de Haarlemse Manege „R" wint vierkamp van DWT Interscholair tournooi HEEMSTEDE Kath. Bouwvakarbeiders Prijzencommissie Kath. Arbeiders Beweging ZANDVOORT Suhoolmelk verstrekking Geslaagd Burgerlijke Stand Alg. Noord-Hollandsche Zeventienvoudïge moordenaar in cassatie VOOR BUICK EN CHEVROLET! Van Lent, Heemstede - Tel. 28810 Studenten formeren militaire corpsen Dader van moord gearresteerd Bedevaart naar Heiloo BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam GEDRUKTE MARKT Het hoofdcomité van de Mittovos heeft aan de vereniging Geloof en Wetenschap verzocht, ter voorberei ding van die tentoonstelling voor alle belangstellenden van Haarlem en omgeving een missievoordracht avond te organiseren, die zal plaats hebben 30 Juni, des avonds 8 uur, bij voldoende deelneming in de Stads schouwburg en anders elders. Als spreker is uitgenodigd mgr. prof. dr. A. Mulders, hoogleraar aan de RJK. Universiteit te Nijmegen, die zal spreken over „Het Wereldapos tolaat". Het kathedrale koor van de St. Bavo ral onder leiding van dr. L. Kat muzi kale medewerking verlenen. Reeds heeft G. 'en W. aan haar leden de mo gelijkheid gegeven tot deelneming. Het batig saldo van deze avond zal aan het hoofdcomité ten behoeve van de missie- belangen worden afgedragen. De prij zen der plaatsen, inclusief bespreking en garderobe variëren van 60 ct. tot 1.50. Het hoofdcomité heeft ook aan het Kath. Toneelcentrum te Haarlem een opdracht gegeven, n.l. het driemaal op voeren van het toneelspel ..Het Groot Toneel der wereld" van Calderon de la Barca, in de vertelling van Bernard Verhoeven. De opvoeringén zullen worden gehou-t den Zaterdag 26 en Zondag 27 Juni in de Stadsschouwburg. Zaterdagmiddag 26 Juni zullen de middelbare scholen ■worden uitgenodigd en de avonduitvoe ring zal een gala-karakter dragen. Het bestuur van Kath. Toneelcen trum heeft met betrekking tot de regie en de artistieke verzorging van dit hoge eisen stellend kunstzinnig werk, dat nog nimmer te Haarlem is opge voerd. een gelukkige oplossing gevon den. Met de regie heeft zich belast de heer Guus Boersma, lid van „Luda- mus", dat vroeger en elders aan de op voering van dit stuk medewerkte en het door en door kent, terwijl Herman Moerkerk als artistiek adviseur de aan kleding, décors etc. voor zijn rekening zal nemen. Het Kath. Toneelcentrum wil met deze opvoeringen een toneel daad stellen, die enerzijds zijn bestaans recht bewijst en anderzijds het wel slagen van de Mittovos zal bevorderen. De zes katholieke toneelverenigingen in Haarlem, Overveen en Heemstede hebben drie tot vi» leden afgevaardigd naar een bijeenkomst, op welke de re gisseur aan de hand van proeven de rollen verdeelde. Deze verdeling is als volgt: de Meester wordt vertolkt door de heer Jan Kruyver van Alberdinck Thijm. De Wereld speelt mevr. Ans Swart van Ludamus, de Koning: de heer Kromhout van Berkenrode, de Schoonheid: mej. T ir. d. Linde van Berkenrode, de Rijke: de heer G. Hurk- mans van Ludamus. de Boer: de heer O. Jansen van Rokato. de Wijsheid: mevr. Kruyver van Alberdinck Thijm, de Wet: mej. Corry Smits van Gene- sius, de Bedelaar: Jan Icas van Dijk van Alberdinck Thijm. de Heraut: J. van der Veldt en de Dood: A. Timmers, bei den van Thalia. De rol van het Kind moet nog bezet worden. De repetities zijn reeds begonrfen. „Cocktail" heette het programma, dat het cabaret Rombouts Maandag avond in Brinkmann voor een 200- tal jeugdige R.K. middenstanders afwerkte. En het was een cock tail: het programma was wat men noemt een mengelmoesje van alles wat men op dit gebied voor het voetlicht kan brengen. Allereerst sprak de heer F. Holzhaus van de commissie Opbeuring zijn ope ningswoord, waarbij hij in het bijzon der de voorzitter van de jubilerende „grote" Haarlemse R.K. Middenstand, de heer S. Warmer, verwelkomde. Ver volgens bood spr. deze nog eens zijn ge lukwensen aan uit naam van de com missie Opbeuring. Onderwijl stonden een aantal afgevaardigden van de „klei ne" Middenstand ongeduldig te from melen aan het papier, waarin de ca- deaux waren verpakt, die zij zo dade lijk de voorzitter zouden aanbieden. Voor het R.K. Middenstandsbureau kwamen daaruit te voorschijn: een fonkelende bureaulamp en een prullen bak, die ervoor moet zorgen, dat het bureau de middenstand waardig blijft. Voor zijn echtgenote, die verhinderd was aanwezig te zijn. werd de heer Warmer een aanlokkelijke fruitmand overhandigd. De heer Straathof ont ving een boekwerk. Tom Rombouts zette het oabaret in met een vlotte conference en wist met zijn flair de gehele zaal op zijn hand te krijgen. Inslaand en meeslepend waren zijn liedjes, die hij schijnbaar voor de vuist weg de zaal instrooide. Ook in de verschillende schetsjes slaag de hij er in met een gemak te werk te gaan, dat iedereen voor hem innam. Jan Kappers, die bij de liedjes voor de begeleidende pianomuziek zorgde, bracht vervolgens-iets klassieks ten ge hore. dat er aldus de woorden van Rombouts „nog zeker bij de jeugd ingaat". Liebestraum van Liszt werd dan ook voortreffelijk gespeeld. Nadat het Hawaiian-ensemble „The Miami's" een aubade had gebracht aan de ro mantische Stille Zuidzee, werd er iets bijzonders aangekondigd. Vijf meisjes uit de zaal mochten zich opgeven voor een zangwedstrijd, die daarna direct op het toneel werd gehouden. Algemene hilariteit volgde op deze mededeling: wie zouden het doen? Uit de moedigen traden er vijf naar voren om van hun zangkunst blijk te geven. De jongens hielden daarna een spreekwedstrijd, waarna allen beloond werden met een prijs. Ook na de pauze, waarin als tractatie gebak werd aangeboden ijs had daar voor reeds de moegelachen monden verfrist wist het gezelschap Rom bouts de jonge middenstanders te amu seren. In zijn slotwoord dankte de héér Warmer de commissie Opbeuring en het cabaretgezelschap voor het gebo- dene. GEBOREN: W. van Burenvan Ol- denborgh, z; E. SteenbergenBlom- maert, z; J. A. VerwerSchinkel, z; A. M. van der PeijlLüneberger, z; J. Trollvan Beeck Vollenhoven, z; S. V. Spoorde Lassacquère, z; L. S. Der- schowvan Thiel, d; G. M. Wassink Bonke, d. GEHUWD: M. C. J. Stuij en U. L Z. K. E. Mirauer; J. A. Hoenderdos en F A. Spaan. OVERLEDEN: A. E. Belles, 5 m. Ka nariestraat; C. H. JanssensTirion, 81 j. Caninefatenstraat; S. H. M. Walkers, 22 j, Kamperlaan; E. F. Cleeren, 3 j, Kam- pwlaan. „De Haagsche Comedie" heeft gister avond in de Stadsschouwburg een op voering gegeven van „Die Lieve Chris- tobel", het jubileumstuk van Fie Ca- relsen, die 40 jaar actrice is. Wij schre ven er reèds indertijd over. Het was een abonnements-voorstelling en de di recteur van de Schouwburg, de heer H. Deinum, deelde dan ook mede, dat alle geabonneerden hadden bijgedragen om mevrouw Carelsen een huldeblijk aan te bieden. Hij verraste de actrice met een grote mand fruit. Wethouder D. i. A. Geluk bracht na de opvoering de gelukwensen van het gemeentebestuur over met een toespraak, waarin hij de jubilaresse roemde om haar kunst, haar begaafdheid en haar kwaliteiten als mens. Een mand met bloemen was het stoffelijk blijk van sympathie.. Mevrouw Carelsen was door'deze hul diging zichtbaar verrast. „Ik ben niet voorbereid", verklaarde ze, „maar ik ap precieer deze onverwachte hartelijkheid bijzonder". Het applaus, dat tot een ovatie aan groeide moet haar nog het meest getrof fen hebben. Gisteravond heeft het RK. Toneel gezelschap „Rokato" ter gelegenheid van zijn zevende levensjaar een feestavond gegeven in de toneelzaal van De Leeu werik. Na een kort openingswoord startte Rokato met „De Huis-tyran", een klucht in twee bedrijven van God fried Bomans. Het stuk, dat reeds tal loze malèn door toneelgezelschappen is opgevoerd, boekte ook deze. avond weer veel succes, deels door de komische inhoud van de klucht, deels door de ge animeerde wijze, waarop de leden van Rokato het vertolkten. Wim Hartog als „tyran" en Elly Mathey als zijn dochter speelden hun overigens zeer dankbare rollen voortref felijk. Natuurlijk en vlot was het spel van Joop Mulders in de rol van „Witte- bol", Annie Eyking als echtgenote van de tyran, Anton Jansen als „Hendrik", de butler, en Nic. Zomer als verloofde van des tyran's enige dochter. Het jongste lid van Rokato onthulde tijdens de avond een schild, dat een der donateurs het gezelschap had aangebo den. Onder de luchtige tonen, voortge bracht door het orkest „The Rhythm Collegians", werd het feest op de dans vloer besloten. Aangemoedigd door het grote succes van het vorig jaar, zal het mannenkoor „Caecilia" Woensdag 2 Juni wederom een gratis concert aanbieden aan de Haarlemse ouden van dagen en gebrek- kigen van alle gezindten. Het programma zal voor de pauze ge heel gelijk zijn aan dat van het op 12 Mei te geven voorjaarsconcert, en zo zal ook worden uitgevoerd het mees terwerk van Otto de Nobel voor man nenkoor „Gloria in excelsis Deo". Na de pauze worden een aantal bekende volksliederen gezongen, terwijl het be kende piano-duo Corry Koppen en Wiep Zijlstra piano-duetten zullen uitvoeren. Ten bate van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart wordt onder goedkeuring van de minister van Justitie dit voor jaar wederom een zogenaamde Luva- Luchtvaart Verloting gehouden (de 12de sinds 1934). Door medewerking van de K.L.M. kan op verzoek in plaats van de prijs ter waarde van f 6000.gelden een retour vlucht voor 2 personen per K.L.M. Am sterdam—Johannesburg t.w.v. f 6.426. De trekking zal geschieden 14 Mei, ten overstaan van de notarissen J. C. J. Waldorp, L. W. A. Duynstee, J. L. Neu teboom, in het Notarishuis te 's-Gra venhage. Projftamma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk Donderdag 15 April 1948 van 1516 uur door Ge orge Robert: 1. Fantasia, A. v. d. Kerck- hoven 16271673; 2. a. Ayre, J. Clarke 1659—1707; b. Prelude, S. Wesley 1766— 1837; 3. Fantaisie C. maj., C. Franck 18221890; 4. Mater dolorosa, M. Dupré geb. 1886; 5. Improvisation, C. Saint Saëns 1835—1921; 6. Sonata da chiesa; Tema con variazioni e finale, H. An- driessen geb. 1892. Voor de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende wedstrijden ge speeld. Groep I: A. HablousJ. P. de Lange lAy,N. HooglandTh. van Osch yP- StamB. Spoor 10; Th. van OschA Hablous 01. Groep II: M. v. d. BergJ. Reeu- wijk 10; J. HompesJ. v. d. Berg 1—0; J. ReeuwijkJ. v. d. Berg 10; J. HompesP. van Deyzen 10; G. v. d. StoopJ. Hompes 10. Groep DJ: J. MeyerH. J. Stolvoort 1—0; Th. de LoozeM. Stevens 10; Th. de LoozeG- Goedemans 10; OverdijkJ. J. Stolvoort 0—L Bioscopen: Rembrandt: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema-Palace: Mannen van - Jongens stad (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: Paniek (strikt volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Aino (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Sparne-theater: Dikhuiden (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 13 April Concertgebouw: Eerste concert H.O.V. in Beethovencyclus. Woensdag 14 April Stadsschouwburg: Amsterdams To neelgezelschap met „Ik herinner me moeder" voor R. K. Middenstand, 8 uur. Concertgebouw: Engels piano-duo voor Toonkunst, 8 uur. Nieuwe Kerk: Kerkconcert, 8 uur. Woensdag 14 April Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal): O, Pa tot 'en met Pet 8.30—12,15 en 24.45 uur. Overveen (Bloemendaalseweg 188) J en L 8.3012.15 en 24 uur. Heemstede'(Binnenweg 160): p en Q 8.3012.15 en 2—4 uur. Zaterdagmiddag is, onder een stralen de zon, het tweede gedeelte van de sa mengestelde wedstrijd'van de Haarlem se Manege afgewerkt, dat bestond uit dressuur, welke reeds 25 Maart was verreden, een cross-countrv en een springconcours, terwijl als aanvulling een aardige Tally-Ho op hét program ma stond.# De cross leidde over een parcours vol listige wendingen en sprongen, waarin dr. Eysvogel op zijn vos Lucky Strike zich de meerdere toonde van zijn zoon, door deze met 1% punt verschil naar de tweede plaats te verwijzen. De tally-ho echter bracht, na felle strijd, een overwinning voor Eysvogel jr., die Jonker met twee seconden de baas bleef. In het springconcours wist Eysvogel jr. zich buiten bereik te stellen door dit nummer met Teacher gedecideerd te winnen, vóór Brugsma, die door één en kel foutje 5 strafpunten méér kreeg en met een punt verschil de tweede plaats aan "mej. T. Eysvogel moest af staan. Voor de junioren was een sterk ver licht parcours opgesteld, waarin voor al mej. M. Laimböck met de moeilijk hanteerbare Spunky keurig reed en al le nummers wist te winnen. De gedet illeerde uitslag is: Cross-Country: 1. dr. Eysvogel met Lucky Strike; 2. H. Eysvogel jr. met Jack; 3. E. G. Jonker met Matador; 4. W. L. Brugsma met Red King. Tally-Ho: H. H. Eysvogel jr. met Avanti: 2. E. G. Jonker met Matador. Totaal klassement; H. H. Eysvogel 379% pnt.; 2. mej. T. Eysvogel 36954 "pnt.; 3. W. L. Brugsma 369 pnt. Junioren: 1. mej. M. Laimböck met Spunky; 2. mevr. Hageman met Teacher; 3. mej. P. v. d. Goot met Monty. B. en W. hebben besloten met ingang van 1 Mei het gedeelte van de Leidse- vaart tussen de Brouwers brug en de grens der gemeente Heemstede aan te wijzen als „hoofdverkeersweg". De Brouwerskade wordt met ingang van 1 Mei gesloten voor het verkeer met alle Voertuigen, rij- en trekdieren en vee, met uitzondering van rijwielen, in de richting van West naar Oost. Zaterdag 17 April, 8.15 uur, zal de be kende' zangeres Didi Sanders, aan de vleugel begeleid door Hans Schouwman, een liederenavond geven in de Begijn hofkapel te Haarlem. Het programma bevat werken van Schubert, Sibelius, Schouwman en oud-Italiaanse aria's. De R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm voert Maandag, 19 April, in een donateurvoorstelling in de Stadsschouw burg „De Kribbebijter" van Max Rei- man en Otto Schwarz op. Aanvang 8 uur. In het gebouw Jacobstraat 6 spreekt de heer M. Jean, R. Debrix Maandag, 19 April, 's avonds om 8 uur voor „Les Conférences frangaises" over „Le ci néma dans la pensée frangaise contem porain". Abusievelijk is in een verslag van het concert, gegeven door het „Haarlems Trio," tweemaal de naam van Sas Bunge genoemd. Dit moet zijn Hans Bunge. Dezer dagen hield de politie de 28- jarige Haarlemse schilder G. H. aan, die als een ladenlichter bekend staat. Hij werd aangehouden ter zake diefstal van ƒ32 en een textielkaart. Bij een onder zoek in zijn woning ontdekte men een nieuw radiotoestel, dat van diefstal af komstig bleek te zijn. In de nacht van 20 op 21 Januari heeft de 32-jarige J. S.. die thans in het huis van bewaring is ter zake diefstallen in Velsen, het toe stel ontvreemd uit een zaak in de Kruis straat. Door middel van een zuster van H. kwam de radio bii de schilder te recht. Na een spannende strijd won de club van mevr. Kerkmeester de „R.", uit Rotterdam, de Zondagmiddag door dé Watertrappers gehouden Voorjaarsvier- kamp; de organisatoren bezetten de tweede plaats met een zeer kleine voor sprong op het Bredase Surae, dat ge volgd werd door de VZV. Er waren bij de zwemnummers vele goede prestaties, zo zwom Lottie Broek hoven van de „R" de 100 m. schoolslag in de fraaie tijd van 1 min. 24,2. Bij de heren won de DWTer Labans dit num mer in 1 min. 20.6, echter pas op de laatste meters had hij de vlinderende la Roy van Surae gepasseerd. De rugslag dames gaf al weer felle, strijd; Els Bij voet van Surae nam dit nummer voor haar rekening met 1 min. 23.6, gevolgd door mej. Kerkmeester met 1.24.2. Het pleitte niet voor de heren op deze slag. maar de dames waren sneller, Jules v. d. Heijde van DWT was hun* snelste met 1 min. 25.2. Op de 100 m. borstcrawl dames kwam Surae verrassend voor de dag, Poppy le Roy maakte de fraaie tijd van 1 min. 15.4, gevolgd door haar clubgenote C. Bijvoet met 1.19.6. Bij de heren was dit nummer voor de „R", G. v. Have won in de goede tijd van 1 min. 6,4, gevolgd door zijn clubgenoot Jonker, die beide DWT-ers Roozekrans en Lok nog net achter zich liet. Bij de wisselslag estafette dames startte de wereldrecordhoudster Cor Kint voor de „R" op de rugslag, na vele jaren niet aan wedstrijden te heb ben deelgenomen. Zij legde de grond slag voor een nieuwe overwinning, al was het maar juist voor Surae en DWT, De „R" won in 2 min. 38.9. Ook de „R '- heren wonnen hun estafette, weer met een zeer kleine voorsprong op DWT en Surae. Bij het opmaken van de stand na ae zwemnummers bleken de „R"-mensen een kleine voorsprong van 29 sec. te hebben op DWT, bij een totaal van ruim 1300 pnt., zij werdeh weer op de voet gevolgd door Surae, dat 3 sec. scheelde met DWT en VZV. De polowedstrijden moesten dus de beslissing brengen, en ook hier won de „R". Bij de dame^joverwon VZV Surae met 3—0 én „R" met 2—1 DWT, bij de heren, die een halve competitie speel den, haalde de ,,R" door een 31-over- winning de finaie met DWT als tegen partij, die na gelijk spel doch door het beter nemen van strafworpen in de eindstand kwam. De finale was een faire gelijkopgaande strijd, met een uitblinken van beide keepers; de rust ging in met 1—1 en kort hierna doel puntte de „R" nogmaals. Al wat DWT ook probeerde, de achterhoede van de „R" bezwoer alle gevaren, zodat ook hier het einde met 2—1 kwam voor de „R". Door deze overwinningen haalde de „R" op fraaie wijze de le prijs met 1247.6, gevolgd door DWT met 1330.6, nummer drie Surae met 1333.5 en VZV als vierde met 1416.8. Ook dit jaar zal het Haarlemse inter scholair comité een cultureel jeugd- tournooi organiseren, dat gehouden zal worden van 16 tot 21 April. De leerlingen van de Middelbare en Ulo-scholen zullen zich tijdens die da gen meten in muzikale, declamatori sche, picturale en fotografische vaar digheid. De muziekwedstrijd wordt op Vrijdag 16 April gehouden. Voor dit concert heeft de jury uit een zeer groot aantal deelnemers de volgende jonge artisten aangewezen: René Bauwens, Kees Berg man, Pieter den Blauwen, Bertha Bon set, Marijke van der Craats, Sietske Hekkelman, Jan Huizinga, Aafke de Jong, Frieda, Willy en Liza Klaassen, Nicolette Latooy, Bernard Lucas, Riekie Luyken, Betty Mühlhaus, Henk Prinsen en Dick Smit. "Diezelfde avond treden ook de decla matoren op in een der zalen van het, Concertgebouw. De jury koos hiervoor uit: Paul van Beekum, Carla.Hoog, Kitty Logmans, Cor van Os, Mieke Schreuder. Marijke Schroder. R. Teile gen en Wonny de Wit. In het Frans-Halsmuseum wordt van 17 tot 21 April een tentoonstelling ge houden van schilderijen, tekeningen, handenarbeid en fotografieën. De jury zal daaruit een keus doen ter onderschei ding van de winnaars. Vrijdag 23 April, des avonds 8 uur, zal de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" een uitvoering geven in her Gem. Concertgebouw. Medewerking ver lenen als solisten Annie Woud alt, en Albert de Klerk, orgel. Emmy van Eden zal de begeleiding verzorgen. Op de jaarvergadering van de Katho lieke Bouwvakarbeidersbond, afdeling Heemstede, werden de aftredende be stuursleden, de heren J. Vester en J. Coblens als zodanig herkozen en als nieuw bestuurslid benoemd de heer J. Gehls. De niet meer herkiesbare be- stuurderen. de heren M. v. d- Ham en R. Deelissen kregen van de voorzitter, de heer N. v. d. Linden, een woord van dank voor hun vele en goede werk. De pensioenrègeling in het bouwvakbedrijf was voorts een defr' voornaamste punten van de agenda en verschillende wensen werden naar voren gebracht, die nader uitgewerkt worden. In de plaats van de heer G. C. Pauw, die als zodanig heeft bedankt, is tot lid van de prijzencommissie benoemd de heer F. v. Dort, Bankastraat 66, glhier. die voor het N.V.V. zitting heeft geno men. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft zich ditmaal met een circulaire tot de vrouwen en verloofden van haar le den gericht, waarin-wordt medegedeeld, dat voor haar op Vrijdag 16 April een speciale bijeenkomst wordt belegd in het R.K. Verenigingsgebouw. Gesproken zal worden door mevrouw Kreyns uit Hil versum, die een zeer speciaal onderwerp behandelt, dat in het bijzónder de ge huwde vrouwen en moeders raakt, maar toch ook recht heeft op de be langstelling van de verloofden. Reeds geruime tijd is het plaatselijk schpolmelkcomité doende geweest om gedaan te krijgen, dat ook te Zandvoort de verstrekking van melk aan school kinderen kan worden hervat. Thans is daarvoor toestemming uit Den Haag verkregen. Aan de schoolkinderen zijn formulieren meegegeven waarop de ouders kunnen mededelen of zij school- melk voor hun kinderen wensen. De kinderen ontvangen dan vier keer per week een kwart liter gepasteuriseerde melk tegen de kostende prijs. De heer W. L. van Schaick, adj .-direc teur van de dienst van Soc. Zaken, is geslaagd voor het examen maatschappe lijk werker. ZANDVOORT. GEBOREN: A. F. HeuftStroomer z.; J. AlblasFüzi z.; S. A. Sjerpsv. d. Meij d.; Th. Rekkers v. d. Sloot z.; P. A. d'HontVork z.; J. M. VosseCastlen z.; J. P. Loos Jonker d. ONDERTROUWD: N. A. C. Meulman en C. M. van Dijk; J. Polderman en A. Aukema; C. Terol en C. G. M. Zwemmer. OVERLEDEN: A. Koper, 72 jaar. De stand van het verzekerd kapitaal van de Alg. Noord-Koll. Mij. van Levensverzeke ring te Haarlem, steeg per 31 Dec. 1947 tot f 37.105.644. De premie-ontvangst over 1947 bedroeg f 993.748 en de uitkeringen beliepen f 394.500. De premie-reserve moest een ver hoging ondergaan van f 492.663 en staat thans te boek voor 8.466.70. Gemiddeld werd een rente van 3.52 gekweekt. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, zullen de drie ministers van Justitie Zaterdagmiddag te Brussel een protocol ondertekenen tot ipstelling van een studiecommissie in de Beneluxlanden, welke tot doel heeft de mogelijkheden te overwegen ten aanzien van de eenmaking van het recht. Deze commissie is voornemens dezelf de dag met haar werkzaamheden te be ginnen. „Ik was bang mishandeld te worden en daarom heb ik verklaard, dat ik wroeging had, mij voor zeventien moorden aan sprakelijk stelde en liever vandaag dan morgen de kogel zou krijgen,'' aldus de 50-jarige ex-politieman Maarten Kuiper -uit Amsterdam. Deze man werd wegens arrestaties van joodse en communistische landgenoten voor de Dutsers, waarbij minstens tien personen het leven lieten, deelname aan Silbertanne-moorden en het neerschieten van illegale werkers, ö.w. Hannie Schaft, Engelsman en Bak ker door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. In beroep van cassatie wekte zijn mede deling over dreigende mishandeling wei nig opzien. K. verklaarde desgevraagd, dat hij nog altijd veel spijt van zijn wandaden heeft, doch trachtte zich met een beroep op dwang te disculperen. Hij beweerde steeds geprobeerd te hebben in zijn oude functie van straatagent terug te komen, doch onder dwang, o.m. van Lages, de sipo-chef te Amsterdam, die in geval van onderduiken met de dood voor K„ diens vrouw en diens kinderen ge dreigd zou hebben, legde K. het hoofd in de schoot en ging met zijn afschuw wekkend werk door. Zijn laatste slacht offer viel in Aprl 1945 te Bloemendaal. „Gezien dit weerzinwekkend samenstel van misdaden en de aangevoerde cassa tie-middelen acht ik geen termen aan wezig om het vonnis tegen K. te ver zachten,'' zo zeide de procureur-fiscaal Deze concludeerde tot verwerping van het beroep. De Bijzondere Raad van cassatie doet op 3 Mei uitspraak. Twee zeer belangrijke punten, die de gemoederen in de bollenwereld de laatste dagen nogal bezig houden, kwamen o.m. in bespreking op de algemene vergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, gisteren in het Concertgebouw te Haarlem ge houden. Daar was allereerst het voorstel- Anna Paulowna om met ingang van het plantjaar 1948—1949 tot ophef fing der vrijwillige inkrimp over te gaan, en vervolgens het voorstel van de afd. Haarlem om het besluit van 24 Juni in te trekken en het gebouw en de zetel der vereniging niet naar Hillegom te verplaatsen. Na het openingswoord van de voor zitter, jhr. Van Nispen, dat wij gisteren in beknopte vorm reeds weergaven, duur. de het niet lang, of de afgevaardigden der verschillende afdelingen vuurden htm pijlen af op de vrijwillige inkrimp, tot dat jhr. Van Nispen ten slotte voorstelde eerst de drie amendementen te behande len, die de afd. Heemstede op het prae- advies van het hoofdbestuur had inge diend, en deze aan een stemming te on derwerpen. Dit ondervond bij verschillende afde lingen heftige tegenstand, daar men van mening was er verstandiger aan te doen eerst te stemmen over het voorstel-A.P.. en dan pas, by eventuele aanvaarding daarvan, de amendementen in stemming te brengen. Men geraakte niet tot overeenstemming en toen zelfs een motie van orde, inge diend door de afd. Obdarn geen oplos sing vermocht te brengen, schorste de voorzitter korte tijd de vergadering om zich met de andere bestuursleden nader te kunnen beraden. Na heropening kwamen de amende menten toch eerst in stemming, nadat te voren reeds verschillende afgevaardig- Hoewel de Katholieken te Heemstede over het algemeen geen klagen hebben omdat met him bijzondere wensen krach tens onze beginselen rekening wordt ge houden, is er inderdaad reden tot grote vreugde, nu Donderdag de openbare leeszaal, gevestigd in het gebouw De Meerlhorst, officieel wordt geopend en waarmede dus ook een noviteit op het gebied van het leeszaal wezen in Neder land, een Katholieke afdeling verbonden aan een openbare leeszaal, werkelijkheid wordt. Natuurlijk, een eigen bloeiende R. K. Leeszaal en Bibliotheek zou het ideaal zijn, maar nu dit niet mogelijk blijkt, is het prettig, dat het gemeente bestuur ons standpunt, recht op een eigen afdeling, onder leiding van bevoegde Katholieken, heeft aanvaard. Practisch komt dat hier op neer, dat een deel van de subsidie, die voor de gehel openbare leeszaal wordt uitge- rrokken, besteed wordt om de Katholieke afdeling me't de daaraan verbonden eigen leeszaal in alle opzichten te verrijken en te verbeteren, want met een biblio theek is men nooit of nimmer klaar. Het spreekt vanzelf, dat van het Katholiek volksdeel van Heemstede wordt verwacht, dat de meest volledige medewerking bestaat om de-eigen afde ling in alle opzichten model te maken, dat op ieder de dure plicht rust, de boeken zo netjes mogelijk te houden en weer op tij i. terug te brengen, dat het volkomen rustig in de eigen leeszaal moet zijn om studer^iden niet te storen, etc. Men worde in massa lid van de Katho lieke Leesvereniging „St. Joannes", die de eigen afdeling gaat exploiteren Het hoofd van het gezin betaalt f 3 per jaar en de inwonende huisgenoten betalen slechts f 2,per jaar en voör deze luttele prijzen kan men, indien men dit nu, bepaald wil, iedere dag een boek halen. Daarnaast worden ook studieboeken verstrekt en hoewel zowel de Katholieke als de open bare leeszaal en bibliotheek behoorlijk zijn uitgerust, bestaat altijd de moge lijkheid, dat een bepaald wetenschappe lijk werk niet aanwezig is. In dat geval is er nog geen man overboord, want men stelt zich dan onmiddellijk in verbinding met de Openbare Leeszaal te Haarlemen éér dag later zal het werk aanwezig zijn. Er is nog een andere manier om „St. Joannes" een geweldige stoot in de goede richting te geven. n.l. door een boek te schenken! Het spreekt vanzelf, dat lang niet alle Katholieken daartoe in staat zijn, maar we mogen toch wel vaststellen, dat er ook in dit opzicht heel wat goeds kan geschieden, wanneer alle Katholieke verenigingen ter gelegenheid var dit heuglijke feit een boek schenken, na eerst overleg te hebben gepleegd met de leiding van de afdeling, anders zou natuurlijk de mogelijkheid bestaan, dat» men van één werk dubbele exemplaren kreeg. Et kan ook niets tegen zijn, In dien verschillende personen gezamenlijk boeken schenken. Over dit alles hebben wij een onder houd gehad met de wethouder van On derwijs, ondc wie de leeszaal ressorteert, de heer H. Disselkoen. Dat de besprekin gen in B. en W. langdurig en moeizaam zyn geweest, wie zal het betwijfelen.. Zij hebben echter geleid tot het thans be reikte resultaat dat van alle kanten waardering heeft gevonden zoals wel bleek uit het resultaat van de gehouden stemming in de betreffende zitting van de gemeenteraad, waarin met uitzonde ring van de communisten alle partijen volkomen accoord gingen met het door B. en W. gevoerde beleid inzake de Openbare Leeszaal. Uit dit onderhoud bleek tevens, dat het inwendige van De Meerlhorst een geweldige verandering heeft ondergaan, waarbij ook weer de nodige moeilijkheden overwonnen moes ten worden. Heiaas is men, wethouder Disselkoen betreurde dit zelf ten zeerste, er niet in geslaagd ze alle tijdig te overwinnen, met het gevolg dat op de de_ van de opening de Katholieke afde ling slechts provisorisch is ingericht en wel zal kunnen beginnen, maar dat er aan het inwendige nog wel een en ander moet gebeureh. Wy kregen echter van hem de verzekering dat er hard gewerkt wordt om alles zo spoedig mogelijk op dezelfde wUze gereed te hebben als by de Openbare afdeling en waar op geesteiyk terrein na zoveel besprekingen een ge lukkige samenwerking tot stand is geko men, twyfelt niemand er aan of ook op materieel terrein komt datgene tot stand wat er van .vordt verwacht. De Meerlhorst was voorheen het cen trale punt waar de ingezetenen van Heemstede levensmiddelenkaarten kre gen, nodig voor het instandhouden van het menseiyk lichaam. Thans wordt dit fraaie gebouw het centrale punt met twee kernen vanwaar uit het geesteiyk leven in Heemstede wordt opgebouwd en versterkt. Mogen deze kernen zich ont wikkelen en groeien en mogen de wysheid en de vreugde van het weten die zich elk op de eigen manier aan de Heem stedenaren willen geven, leiden tot de ware innerlijke beschaving die het kenmerk van elk waarachtig levend mens moet zyn. GROENENDALER den hun mening daarover in min of meer heftige bewoordingen naar voren had den gebracht. Zo had de afdelng Grootebroek voor gesteld een request naar H. M. de Ko ningin te sturen en 'n audiëntie bij haar aan te vragèiiöm' het vak van de o'ridël--' gang te behoeden, zoals die dreigde bij voortzetting van de vrywillge inkrimp. Met grote meerderheid van' stemmen werden de amendementen 3 en 2, resp. inhoudend vrijheid van overdracht van teeltrecht voor tijdelijk en definitief, en geen verplichte inlevering van plantgoed tegenover het minder beplanten dan de teeltvergunning toelaat. Met klem hielden verschillende af delingen een pleidooi voor 't voorstel- Anna Paulowna, dat hierna in behan deling kwam. Men wees er o.m. op, dat de huidige regeling oorzaak is, dat vele jonge bollenkwekers emigreren om in het buitenland een behoorlijk emplooi te vinden. De stemming leverde tenslotte het resultaat op, dat het voorstel-A. P. werd aangenomen met 234 st. vóór, 105 tegen en 5 blanco. Een langdurige discussie ontspon zich. toen het voorstel-Haarlem aan de orde kwam. De voorzitter wees er op, dat het- hier geen kwestie is van plaats, maar zuiver van outillage. Men was in 1946 van mening, dat er van herstel van het Krelagehuis niet veel zou komen en toen ook de gemeente Haarlem er niet veel in teresse vooj- scheen te hebben, besloot men een beurs te bouwen in Hillegom on de zetel van de vereniging daarheen te verplaatsen. Thans is men in Haarlem echter ont waakt en heeft men de vereniging ver schillende aanbiedingen gedaan om daar door de zetel voor Haarlem te behouden Deze zyn echter nog te vaag en irreëel om daar zo zonder meer op te bouwen. De afd. Texel diende daarop een motie in om de beslissing 'uit te stellen en het hoofdbestuur in de gelegenheid te stellen zich nader met de gemeente te verstaan om zo meer zekerheid te krijgen van ja of nee. De voorzitter verklaarde dat de afd. Haarlem wel op een zeer ongunstig ogenblik met haar voorstel is gekomen en beveelt daarom het aanvaarden van de motie-Texel ten zeerste aan. De afd. Overveen-Bloemendaal bracht daar tegen in. dat uitstel afstel zou be tekenen. Haarlem is de vereniging zeer ter wil le en zal alles in het wek stellen in de behoeften van Bloembollencultuur te voorzien. Het maakte de vergadering er attent op, dat men ook in Alkmaar een beurs op zou richten, als het plan-Hille- gom zou doorgaan en .waarschuwde daarom tegen mogelyke decentralisatie. Haarlem blyft toch steeds de aangewe zen plaats als zetel voor de vereniging. Het lid Van Egmond beweerde precies het tegenovergestelde, maar ging in zijn woorden nog een beetje verder en noemde het voorstel van de afd. Haar lem immoreel en de vereniging onwaar dig. I Nadat het hoofdbestuurslid, de heer Bakker, de financiële kant van het plan Hillegom had belicht en daarbü aangetoond, dat de jaarlijkse kosten steeds groter zouden zijn dan de in komsten, vooral wanneer de Noor- zich zal gaan afscheiden om niet te delen in een financiële strop, kwam de motie Texel eindelijk In stemming. Met 179 st. vóór, 146 tegen en 12 blanco nam de vergadering haar aan waardoor de kwestie nog enige tyd, althans tot de volgende vergadering zal blijven. Het liep reeds tegen de avond, toen -1- voorzitter, na behandeling van enkele andere agendapunten, deze belangrijtu vergadering kon sluiten. Veel beloven weinig geven, doet de gek in vreugde leven. Heel oneer biedig gezegd, wanneer men be denkt, dat hej; gemeentebestuur vaa Haarlem de laatste kwalificatie is toe bedeeld. Deftiger is gezegd: beter éèa vogel in de hand dan tien in de lucht. Ja, ze zijn daar niet van gisteren in de bollenstreek. Haarlem lonkt wel om ie in gevaar gebrachte zetel te behouden, maar Hillegom heeft de troeven nog in handen: een terrein, een kapitaal en een heleboel enthousiasme. Gisteren heeft de bloemenstad echter haar grote kans ge- jjregen.die zakenlui toch! Rake din gen zijn er tijdens de vergadering ge zegd. „Omdat de eieren uit Barneveld komen wordt de Jaarbeurs daar niet naar overgebracht, waarom dan wel de zetel van Bloembollencultuur naar Hil legom, omdat daar de meeste bollen ge plant worden?" Voelt U 'm?! Te ver ging de geachte afgevaardigde, die het voorstel-Haarlem immoreel vond. Dergelijke uitdrukkingen vertroebelen de atmosfeer. Iedereen heeft -toch zeker door, dat het geld van Hillegom en dat van Haarlem straks in één potje ko men om tot een mooi complex aan de Zijlweg te geraken. Niet? Dan heeft U geen kijk op de eenheid der bollenmen- sen. Official Dealer: (Adv.) (Van onze Rotterdamse redacteur) Aanvankelijk scheen er kans te be staan, dat het s.s. „Eemdijk", het schip, waarop koning Leopold van België van Havana naar Europa reist, niet direct naar Rotterdam zou komen, doch dat het zijn route in zoverre zou wijzigen, dat eerst Lissabon zou worden aange daan, waar de koning zou debarkeren. Thans vernemen wy van de Holland Amerika Lyn, dat de rejs rechtstréeks naar Rotterdam gaat en dat koning Leopold en ziln gevolg waarschijnlijk Zondag 18 April te Rotterdam zullen ar riveren. Van Schiphal zal de koning dan per K.L.M.-vliegtuig naar Zwitserland doorreizen. By haar voornemen om de Koninklijke Landmacht uit te breiden met een natio nale feserve heeft de regering in dit verband een beroep gedaan op de Neder landse studenten. Mede dank zij de voort varendheid. waarmede de Nederlandse - studentenwereld de voorbereidende werk zaamheden ter hand heeft genomen, zal men binnenkort de formering van de studentencorpsen tegemoet kunnen zien- iedere Nederlandse universiteit of hogeschool zal binnen het geheel der nationale reserve met een eigen mili tair getraind corps vertegenwoordigd zyn. Het commando van de te for meren corpsen is in handen gelegd van ervaren officieren. De 25-jarige E. P., die Zondagavond te Zwolle de 21-jarige R W. doodschoot is later in verregaande dronkenschap in een café gearresteerd. De grote bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood van Beverwijk efl Omstreken zal dit jaar gehouden worden Donder dag 10 Juni. 2 stoomtrawlers met een totale besom ming van f'60.000.Medan f 17.350.— en K.W. 2 f 8.730.kustvissers; K.W. 72 f 719.—, IJm. .213 f 470.—. IJm. 249 f 560.—, IJm. 318 f 220 Hd. 18 f 1350.—, Hd 184 f 430.—, IJm. 187 f 88.—, IJm. 163 *181.IJm. 97 f 260.—, IJm. 75 f 300.—, IJm. 78 f 190.— Vol. 9 f 450.— De aanvoer bestond uit 28 kisten tarbot en tong, 110 kisten schol, 110 kisten schar, 200 kisten schelvis, 900 kisten wy ting, 560 kisten kabeljauw, 220 kisten koolvis, 75 kisten bot, 75 kisten kuit, 75 kisten poon tjes, 200 kisten haring. 100 kisten diversen. (Niet-officlële koersen). Dinsdag 13 April Vorig slot 3-3% Nederland 1947 98% Ned. Handel Mij. eert 161% A.K.U. 174 Van Berkel's Patent 129% Calvé-Delft eert. 196 Van Gelder nwe. aan 160 Kon. Hoogovens eert 219% Unilever cert. 307V, Ned. Kabel nw. aana 308% Philips 274% Kon. Petroleum 339% Idem (nieuwste) 229% „Amsterdam" Rubboi 189 Holl. Amerika Liin 229 Kon. N. Stoomb.-Mii 188% Scheepvaart Unie 188% H.V.A. 255'4 Deli Mii. eert. 216% Philips, nieuwe aand. Amsterdam, 12 April 1948 De markt opende over nage noeg de gehele iinit gedrukt met eer) flauwe tendenz voor de internationale waarden. Groot was het aanbod even wel niet en de handel bleef in vrijwel alle afdelingen van beperkte omvang' Aand. Kon. Olie zetten zowel voor de oude aandelen als voor de nieuwe tien punten lager in, waarna een klein her stel kon intreden. Unilever opende 8 pet. lager en kon zich spoedig daarop eveneens herstellen. De geruchten om' trtent 'n .nieuwe op handen zijnde emis sie, die Vrijdag circuleerden, werden in tussen van bevoegde zijde ten stelligst® tegengesproken. Tegen het slot moesten de meeste ac tieve aandelen de kleine beeursverbete' ringen, die in het eerste beurshalfuw geregistreerd werden, weer geheel pry geven. Cultuuraandelen kwamen by betrekke lijk geringe handel eveneens op lag®* niveau. H.V.A. verloor evenals eert Mij. circa 6 pet. A'dam Rubber moe® rui 6 pet. prijsgeven. Bankaandelen bleven vrijwel pryshoudend. De Staat® üondsenmarkt was hier en daar eve1» eens een tikje zwakker. Opening beden 98ii 172 218% 303 275 338 329 185 189 255% 262

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2