Beledigende ontvangst te Djocja van de Nederlandse delegatie Spitsroedeloop tussen dolle menigte, die overging tot handtastelijkheden vm Wereld in spanning over komende verkiezingen in Italië Zelfs op de Preanger raakt men uitgekeken LESVLIEGTUIGIN ZEE GESTORT Waarin wij tekort schieten —Vrij en blij....— Het weer h131 Posterijen ontwricht door zqèr vele zendingen brieven en pakketten Mooi landschap... doch alle dagen worst en pindahaas op het menu Haagse jongelui redden de piloot Verdeling van Duitse koopvaardijvloot Toi hoofd en hart Tarwe naar Nederland POLITIE WEIGERDE MAATREGELEN VL£ Hetgevangenentransport van Bondowoso GROTE BRAND BIJ STEGEMAN Conservenafdeling prooi der vlammen DUITSE BISSCHOPPEN TE ROME Mi ff lil TROEPENBEWEGINGEN BINNEN EN BUITEN DE GRENZEN VAN HET LAND Bezorgdheid voor de Paus Gelukspeleten zonder slachtoffers Taxi-chauffeur bedreigd woensdag i4 april 1948 72ste JAARGANG No. 24126 Roem verdween Op Schiphol landde gisteren hutten de normale lijndienst, een Tsjechisch vrachtvliegtuigOn middellijk na de douane-j or mali- teiten nam de gezagvoerder van het toestel de paspoorten in van de leden van zijn bemanning, kennelijk met de bedoeling even tuele „onderduik"-neiging en te voorkomen. Inmiddels is het vlieg tuig weer, met de volledige be manning vertrokken naar Praag, waar men zegt zo vrij en blij te leven „Dood door schuldaan militairen ten laste gelegd ■1 >r. i rt— hechten wij ons toch aan ngen! Wat laten wij ons toch meetrekken al$ wagons, vastge- haakt, en waaraan Onverlaat steelt zijn wagen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215441 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfftlmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Onze taak is het," aldus schreef „De Waarheid" dezer dagen naar aan leiding van de komende verkiezin- „de werkers aan 't verstand te bren- 8en, dat het een strijd is tussen vooruit- png en reactie, tussen democratie en fascisme, tussen het nieuwe komende en «et oude, verrottende, tussen rood en 'Wart." Het was het antwoord van het commu- "-stische blad o.a. op een artikel van de Voorzitter der Kath. Volkspartij, de "oer Andrïessen, waarin deze waar- 'chuwde tegen politieke onverschilligheid wees op de grote verantwoordelijkheid, v0oral van ons Katholieken, die toch kn christelijke politiek willen voeren, *aarby de inzet is: het verwezenlijken V^n de Christelijke beginselen, ook op k verschillende terreinen van - het 'taatkundig leven. Voor de zoveelste maal tracht „De baarheid" de massa te suggereren, dat C. P. N. de enige partij is, die in 'taat is ingrijpende verbetering te bren gen in het levensbestaan van de werkers. Alles wat in Engeland, Frankrijk en in °0s land geschiedt, is volgens het blad factie en fascisme. Blijkbaar heerst al ken achter het ijzeren gordijn de ware •tetnocratieHoe deze democratie er in kerkelijkheid uitziet, moet men de vluch telingen en dat zijn niet de kapitalis ten maar eens vragen uit Tsjecho- jWakije, die met achterlating van alles «et voor hen nog veilige West-Europa ^achten te bereiken. Men kan het ook J* duizenden in Duitsland vragen, die ki doodsnood de Sovjetzones proberen te Ontvluchten. Maar waarom dan, zal men misschien Vagen, lukt het de communisten steeds jDnieuw een groot deel van de massa in 'in netten te vangen? Het antwoord is J'et moeilijk. Velen onzer schieten nog tekort in depractische toepassing *4n <je Christelijke beginselen. Tn het jongste nummer van ,.De Op- tears" wordt hierop terecht eens dulde- "Jk gewezen. .,De C. P. N. en haar mantelorganisa- jfes zijn middelen om een Ideologie uit te dragen een verwerpelijke materia- jjW&che ideologie, doch nochtans een "eologie, die het proletariaat, materieel fV geestelijk geplunderd als het is door J*t liberalisme, pakt en aanspreekt. Zij "^speelt naast de laagste ook de betere -Ovoelens in de mens, met name zijn t^iaie aanleg, zijn saamhorigheidsgevoel, "pardoor In het bijzonder kan zij de Pfoietariërsmassa zo begeesteren en •"seslepen, omdat deze massa zich^ Jen onfechte buiten de gemeenschap °elt gesteld. De proletariër voelt zich geen lid van "et Nederlandse volk, hij voelt zich geen Nederlander. Hij voelt in het geheel geen Gemeenschap om zich heen, waarop hij hid van nood een beroep kan doen. Laat ons goed begrijpen; dit Js niet in Jet bijzonder de schuld van de staat of Jet staatsgezag. Groter schuld treft n.l. Jet volk, de burgerlijke, gemakzuchtige, 'tefdeloze gemeenschap, die de man met "e pet en de vuile handen, met z'n "echte woning en z'n haveloze kinderen ?°nder meer als minderwaardig bestem- Jjelt, zonder te vragen naar de Oorzaken, J'e hem en zijn gezin in zulk een toè- 'tand brachten. Ts het wonder, dat deze proletariërs J'kander zoeken en vinden' bulten die gemeenschap, waaraan zij niets dan ?°mmer ellende en krenking te danken "ebben?' .Begeesterd en misleid volgt de massa het donker van haar onwetendheid de .0(Je lamp van de communistische lei- Jjm om te worden ondergedompeld In nog diepere ellende, dan waarin zij Jjjans verkeert. Op de weg naar de J'ctatuur in naam van het proletariaat •er stichting van een klassenloze maat- chappij is geen terug mogelijk. De c.P.N. heeft invloed. Die Invloed is f°e te schrijven aan de kunst van haar teders in het bespelen van de instincten ?er massa, die in haar onwetendheid en "ear hunkering naar wat aards geluk Jtearnaar Iedere mens verlangt en Jiarop iedere mens recht heeft die k'ding volgt. Misschien volgt die massa "het enig wantrouwen, doch in ieder ge- Jal met meer vertrouwen in hen, dan J1 de gemeenschap, die deze massa naar "ar inzicht heeft uitgesleten." "De Opmars" geeft dan o.a. dit als ^fste geneesmiddel voor de verdwaalde bedrogen massa aan: "De onwetendheid van de proletariërs fegnemen door de consequenties J6 trekken uit de erkenning, dat zij 6 c h t heeft op de zekere mate van rostand, zonder welke, volgens St. Tho- rjas, een goed geestelijk leven niet mo- jjhjk is; hen terugvoeren In de ge meenschap van het volk, dat solidariteit Ja-h mens tot mens en eigen schuldbesef ~J1 moeten tonen om hun die terugkeer "Selijk te maken." i ^ehier de toepassing der Christelijke JjSlnselen, die van ons allen gevraagd 5 1fdt. Wanneer regering en volk zó de terecht ontevreden massa tegemoet m^den, dan openbaart zich de leugen het communisme van zelf in al haar ^ktheid. y.°lnnenkort krijgen wij opnieuw de door middel van de verkiezingen w" regering te vormen, die de uitvoe- G van de Christelijke beginselen in ,."r program voert. Iedere Katholiek ZÜ ""k goed bewust van zün plicht in Het „mene tekel", dat andere ."den dje in hun plicht, helaas, dik de; «ij* zijn tekort geschoten en thans on- l" een communistische terreur moeten gj eh. op ónze muren schrijven, zij ons Waarschuwing. De leden van de Nederlandse delegatie bij de Commissie voor Goede Diensten der UNO zijn bij hun aankomst in Djocja begroet door ©en menigte, die scheld woorden schreeuwde, spuwde en hen met stokken trachtte te lijf te gaan. De Nederlandse delegatie was met een speciale trein uit Batavia vertrokken tezamen met de leden van de Indonesische delegatie. Bij de demarcatielijn tussen Nederlands en Indonesisch grondgebied werd de trein meer dan een uur opge houden, daar'de wagon, waarin vertegenwoordigers van de pers reisden, die geen diplomatieke immuniteit genoten, zorgvuldig doorzocht werd door republikeinse politie. eerste leverantie in het kader van MarshaH-hnip aan Nederland zal L,-1uit een scheepslading van 10.000 ^IU 100 tarwc> die met het s.s. „Prins Oa»6,11 vervoerd zal worden. Dins- Va„' de eerste dag van de uitvoering laasn 4 Wan-Marshall, is men met de is v, Galveston begonnen. Het schip "daag vertrokken Betreffende de gebeurtenissen bij de aankomst van de delegatie in Djocja heeft de Nederlands-Indische regering vandaag te Batavia het volgende com muniqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de berich ten omtrent de vijandige en beledi gende betogingen en handtastelijk heden te Djocja bij aankomst van de Nederlandse delegatie, welke be richten eerst hedenmorgen binnen kwamen, is de regering met de Ne derlandse delegatie in contact ge treden over hieraan te verbinden consequenties. De republikeinse autoriteiten waren blijkbaar niet in staat deze gebeurtenissen te voor komen of tegen te gaan. De rege ring wenst de Nederlandse delegatie niet aan dergelijke beledigingen en bedreigingen blootgesteld te zien en kan moeilijk aannemen, dat de daar door geschapen atmosfeer voor ver dere besprekingen te Djocja ge schikt is. Zodra bericht van de lei ding der delegatie is ontvangen, zullen definitieve, besluiten hekend worden gemaakt. De regering ver klaart uitdrukkelijk, dat zü de re publikeinse autoriteiten voor de veiligheid van de Nederlandse dele gatie en van de door deze delegatie medegebrachte goederen en uitrus tingen aansprakelijk stelt". De speciale correspondent van Aneta te Djocja seinde gisteravond, dat de voorzitter der republikeinse delegatie, Roem, de sultan van Djocja, alsmede de militaire gouverneur van Djocja, naar Kalioerang zijn gekomen om Abdoel Kadir hun verontschuldigingen aan te bieden voor de gebeurtenissen met de delegatietrein. Na een onder houd gaf Roem de volgende verklaring uit: „Ondanks maatregelen en voorbe reidingen, die getroffen waren door het comité van ontvangst, teneinde een goede ontvangst voor de leden van de Commissie voor Goede Dien sten en dé beide delegaties te verze keren, heeft het geheel buiten de ver wachting om kunnen plaats hebben, dat enkele personen uit de mensen menigte, die zich naar het station Djocja had begeven om getuige te zijn van de aankomst der delegatie, zich onbehoorlijk gedroegen jegens de delegatieleden en andere gasten. Deze gebeurtenissen worden ten zeerste betreurd en door de regering zijn stappen genomen, teneinde te bewer ken, dat dergelijke incidenten zich niet meer zullen herhalen. Deze ver klaring is gegeven aan de Nederland se delegatie en aan de Commissie voor Goede Diensten op heden, 13 April". Over het gebeurde bij aankomst van de delegatietrein te Djocja verneemt Aneta nog het volgende: Aan het sta tion stonden duizenden toeschouwers in dichte rijen „Merdeka, Merdeka" schreeuwend, toen de trein binnen- stoomde. De delegatie en de Commissie voor Goede Diensten werden twintig minuten op het perron tentoongesteld De minister van Overzeese Gebieds delen heeft op vragen van het Tweede- Kamerlid De Groot betreffende een gevangenentransport in goederenwagens uit Bondowoso (Oost-Java) geantwoord, dat volgens nader van de Indische re gering ontvangen inlichtingen terzake van dit transport wegens gezamenlijke deelneming aan het delict „dood door schuld" naar de Krijgsraad zijn verwe zen: A. R. J. Zantman, kapitein Van de mariniers; J. van den Dorpe, Iste luitenant van de mariniers; H. J. C. Gits, 1ste luitenant van de mariniers; A. Jippes, sergeant-majoor van de ma riniers; B. J. van Lier, sergeant-majoor van de mariniers; C. M. Leytens, kor poraal van de mariniers; O. Grimberg, marinier 2e klasse; E. F. Kaspers, ma rinier 1ste klasse; J. Huizer, marinier 2e klasse; Van Amersfoort, korporaal van de mariniers; P. O. van Esch, ma rinier 1ste klasse; A. J. Mensink, kor poraal van de mariniers en J. Donse, korporaal van de mariniers. voor een dichte tribune van schreeu wers met gebalde vuisten. Daarna moest men spitsroede lopen te midden van het geschreeuw en de gebalde vuisten langs een pad, dat slechts één meter breed was en door de menigte heen naar de stationshal voerde, waar een auto gereed stond voor Roem, die geen acht sloeg op zijn gasten en als eerste Verdween. De menigte- had intussen de stations hal kunnen binnendringen, doordat de afzetting totaal onvoldoende was. De gasten kwamen hierdoor in het nauw. De andere auto's konden de hal niet meer binnenreden en een nieuwe spits roedeloop langs de steeds fanatieker gil lende mensen was nodig. Mevr. Van Vredenburgh werd- met veel moeite door de adjudant van Soekamo langs een nauw pad veilig in een auto ge bracht. Anderen gingen worstelend en zich met koffers tegen de steeds feller wordende menigte beschermend, voort, waarbij' de menigte aan de armen en kleren van de gasten trok. Abdoel Kadir werd beledigd en prof. Hoessein in Djajadiningrat kwam in het nauw. Van de vertegenwoordiger van het gou- vernements-filmbedrUf en een persfoto graaf werden portefeuilles gestolen. Er heerste grote verwarring, waaruit men zich tenslotte losworstelde om met au to's ij^ar Kalioeran te rüden. Aneta's correspondent vernam nog, dat de menigte zich reeds om 4 uur des middags ter plaatse verzamelde en dat de auto's om 6 uur niet meer konden draaien. Een Nederlandse verbindings man had toen politie-autoriteiten ge waarschuwd, die echter weigerden maatregelen te nemen. In republikeinse kringen te Batavia kon men heden morgen over de gebeurtenissen in de republikeinse hoofdstad geen nadere in lichtingen verstrekken. Het te Batavia verschijnende „Dag blad" schrijft heden over de gebeurte nissen te Djocja: „Het is een schandaal, dat zijn weerga niet heeft sedert de Ja panse veldheren Terauchi en Yamamo- to aan Soekarno verzochten, de Indo nesische republiek uit te roepen". Het blad is van mening, dat het eigenlijke volk hiermee niets te maken heeft; het zijn de leiders, die verantwoordelijk zijn, aldus het „Dagblad". Verwachting tot Donderdagavond: Minder bewolking dan vandaag. Droog weer. Weinig wind. Vannacht iets lagere temperatuur. Morgen over dag iets zachter. Zon 5.4419.37, maan 8*482.01. Doordat een gasoline-lamp tijdens het vullen ontplofte, is hedenochtend om streeks half elf een felle brand uitge broken in de conserven-afdeling van de vleeswaren-fabriek Stegeman te Deven ter. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de arbeiders zich slechts met moeite Ülings nit de voeten konden maken. Aan blussen viel toen niet te denken, want de afdeling stond in een oogwenk in lichterlaaie. De brandweercorpsen uit Deventer en -Diepenveen waren echter zeer spoedig ter plaatse en bestreden 't vuur zo energiek, dat men na goed ander half uur de brand nagenoeg meester was. Men bereikte dit ook dank zü een muur in de conservenafdeling, van het overige gebouw gescheiden. De schade is even wel, naar men vermoedt, aanzienlük, daar in de afdeling grote hoeveelheden conserven, voor de export bestemd, op geslagen waren. De kardinalen Von Faulhaber van München en" Von Preysing van Ber lijn, benevens de aartsbisschoppen van Paderbom, Aken en Hildesheim, bevinden zich volgens een mededeling van het Duitse college te Rome op het Vaticaan voor hun bezoeken ad 11- mina. De bisschoppen van Münster en Limburg worden binnenkort verwacht; de bisschop van Osnabrück zal eerst later aankomen. De overige Duitse prelaten zullen het bezoek niet vóór Mei of Juni, en misschien eerst in de herfst brengen. De Sovjet-Unie heeft de wijze, waar op de voorstellen van de V. S., Frankrijk en Engeland voor het teruggeven van Triest aan Italië werden gedaan, „on aanvaardbaar en een schending van de elementaire principes der democratie" genoemd. Het voorstel zelf wordt in de betreffende nota niet verworpen. Nieuw conserveringsmiddel voor eieren. Op het ogenblik worden proeven genomen met een eierconserveermachine met een capaciteit van 10.000 eieren peruur. Door dit procédé wordt de houdbaarheid van dien aard, dat de eieren, na opslag in koel huieen of verre transporten, niet van verse eieren te onderscheiden zién. 3.000.000 eieren worden „even" geconserveerd. j <-v 1 In de Vaticaanse bibliotheek ontving Z. H. de Paus Zaterdag de Engelse onderwijzeres miss Brown met twee leerlingen van de door Amerikanen opgerichte school voor buitenlandse kinderen in Rome. Men ziet Zijne Heiligheid in gesprek met de zevenjarige Schotse Mimmie Cottam en de eveneens zevenjarige Amerikaanse Belle Fonk. (Van onze Romeinse correspondent) Steeds meer tekenen wüzen erop, dat de geheele wereld met gespannen belangstelling de verkiezingen in Italië tegemoet ziet. Uit Amerika en Canada arriveren thans dagelüks tienduizenden brieven met de waarschuwing: redt de demo cratie stemt niet op het Fronte het lot van de wereld hangt af van uw stembiljetEn om deze waar schuwing te onderstrepen, arriveren eveneens dagelüks ontelbare pakket ten met kleren, voedingsmiddelen, si garetten. Vooral in Zuid-Italië en op Sicilië zijn de posterüen vrijwel totaal ontwricht. Ook op het Vaticaan komen dage lijks telegrammen en brieven binnen, waarin aan de Paus en het H. College een veilig toevluchtsoord wordt aan geboden. De burgemeester van Quebec liet weten namens zpn burgerü: De H. Vader zal hier te allen tüde wel kom zijn. Een combinatie van katho lieke Amerikaanse verenigingen meld de, dat het vliegtuig klaar staat om Pius XII te halen. En tot in de Se naat te Washington toe is er over ge sproken, dat de gevolgen voor de ge hele mensheid niet meer te overzien zullen zün, als „this Holy Man" In lijfsgevaar zou geraken. Er zijn uiteraard ook andere tekenen, die op internationale belangstelling wij zen. Zo heeft Tito grootse leger-ma- noeuvres gehouden langs de Italiaanse Oostgrens en nog iedere dag komen er te Rome berichten binnen omtrent voort durende troepen-bewegingen langs Ve- nezia Giulia. Spanje heeft, naar ver luidt, enige lichtingen onder de wape nen geroepen om op iedere eventualiteit (Van onze speciale verslaggever) Kassep heet het watervlug aapje, dat In het bivak van de stoottroepen in de buitenpost Santosa rond springt. Kassep i^ het Soendanees voor lieveling en dat is het aapje ook inder daad van alie soldaten hier. maar bo vendien is het hun enige afleiding. In enkele uren rijdt een jeep van Bandoeng naar het Pengalanganse, waar deze jon gens liggen. Vandaar hun grief, dat zij van ontspanning zo bitter weinig mer ken, hun voetbal zelf moesten organise ren, een radio missen voor de avonden, van de schriftelijke cursussen zo bitter weinig terecht komt. Want zelfs op het landschap van de Preanger raakt men op de lange duur uitgekeken en nu de rust er zo goed als geheel is weerge keerd, schuift de verveling aan als de jongens samenzitten rond de brandende kachel in het zaaltje van het vroegere sociëteitsgebouw, waar zü gelegerd zün. Nee, zü hebben geen klagen over stand plaats of ligging. Koel en soms zelfs kal zün de avonden en nachten in de ber gen; geen klamboe, maar twee, drie de kens op bed en als het nodig is de be- haaglükheid van een vuurtje om bü aan te schikken, Alleen die lange uren van niets doen, van prakkiseren en van chagrün, dat ach opkropt. Ja, er zijn nOg meer klachten. De jongens mopperen over de sigaretten Niet het kwantum, 500 per maand is meer dan voldoende, maar wel de kwa liteit der beruchte Highway- of Heim- wee-sigaret, die verstrekt wordt, is in ferieur. Dan is er de monotonie van het dagelijks menu. Aan rijst kun je wen nen, maar altijd weer blikvlees en al tijd weer kool, een maand lang pinda kaas en jachtworst waar geen eind aan zit, blijkbaar afkomstig van de eeuwige jachtvelden, ziedaar rijkelijk stof voor een hartig potje kankeren. En dat nu door louter toeval juist deze dag een cantinewagen komt opdagen het is die van Katwijk vindt men een flauwe grap. Ook al is men dankbaar voor de afleiding van wat radiomuziek uit de wagen, het pakje kauwgum, de répen en koeken, die verkrijgbaar zijn. Dank baar als men is voor elke afwisseling in de eentonigheid van de dagen, waarin tenslotte één vraag tot een obsessie wordt: wanneer gaan wé naar huis' Nu ja, en als er dan eens.flink ge kankerd is, geVen de jongens spon taan toe, dat het heus nog zo slecht niet is, hier in de Preanger. Liggen ze hier niet best tussen de bamboe wandjes met de vertrouwde kaarten van thuis beprikt: Gelukkig Kerst- 'ilici- etie- feest. Zalig Pasen, Hartelijk Gefelici teerd. En de portretten der respcctie- velüke meisjes, die allemaal bun liefste lachje laten schijnen. En kijk dat land eens aan, de donkere toppen der bergen, die schijnen te roken, zo drüven de wolken er langs, het blonde waas der jonge spruiten, dat over de theetuinen hangt, overal langs de hel lingen. Kük in de diepe, groene ravij nen en langs de loofbossen omhoog tegen de berghang. Een heerlük, on vergetelijk land en daarbü een pret tig, gemoedelijk volk, waartussen men leeft, een volk, dat dankbaar is voor orde en rust, waarvan de jongens hier als het ware het levend symbool zün. En is het niet het gelukspeleton, dat hier ligt? Niet éen slachtoffer bij de troep, ofschoon men toch van Juli tot November bü Garoet dagelijks contact had met de tegenpartij. Bij het veilig stellen der onontbeerlijke bruggen werd men soms dag en nacht .aangevallen, za ten de snipers tot tussen de Neder landse posten in de bomen. Er was veel laf volk bij, vooral onder de benden rampokkers. Wanneer je maar even m de handen klapte zaten ze in de gor dijnen. Maar fanatiek waren Pemoeda's, Hisboela's en hoe al die formaties heten, gevaarlijk vooral wanneer zij leiding hadden van achtergebleven Jappen, een enkele maal van oud-K.N.I.L.-officieren. Na het jongste bestand is het merendeel der achtergebleven T.R.I.-troepen uit de streek geëvacueerd. Wat zich nog aan benden verborgen- hield, is in hardnek kige patrouilles, die soms veertien da gen duurden, verstrooid en verjaagd. Nu geldt de waakzaamheid der soldaten nog de verspreide rampokkers, die her en der een kampong trachten te plun deren. Maar de enkele aanwezigheid der militairen maakt de wijde omgeving zo veilig, dat men er rustig in zijn eentje wandelen kan. Zo kan het geteisterde, verarmde land weer op adem komen, de wederopbouw beginnen. In het voetspoor van de sol. daten zün met lüfsgevaar de planters ge volgd, pioniers, die met schier boven- menselüke krachtsinspanning de ver waarloosde en verwoeste ondememin- gen weer op gang brachten. Zo werken in het Pengalanganse weer twee theefa brieken. die van Santosa en Malabar. De productie is snel stügende en de export van thee en kina de voornaamste voort brengselen van de streek, weer hervat Op het leven van de burgers van Santosa en Malabar komen wü terug in Italië te zijn voorbereid en er lopen hardnekkige geruchten, dat Bidault bij zün jongste bezoek aan Italië aan Sforza en De Gasperi bepaalde militaire maat regelen voor Zuid-Frankrijk heeft aan gekondigd. Van officiële Amerikaanse zijde evenwel wordt een „officieel" zwü- gen in acht genomen, hetgeen intussen moeilyk het feit kan verdoezelen, dat er nog steeds belangrijke vlooteenheden in de haven van Taranto zijn gestation- neerd. En wat er allemaal in Noord- Afrika wordt voorbereid, kan niet tegen de woestijn-bewoners gericht zijn. De Italiaanse communisten beginnen zich ernstig bezorgd te maken over deze „onduldbare inmenging in onze zaken" zoals de Unita zich in een nationalisti sche stemming heeft' uitgedrukt. Er is overigens niet zo heel veel meer, dat door deze communisten toelaatbaar wordt geacht. Het partü-bestuur "sprak in een officieel communiqué zijn af schuw uit over de „verkiezings-rede" van Pius XII op Paas-morgen; de'reis van Myron Taylor, die eerst „een paar fascistische dictatoren" bezocht en nü met de Paus confereerde, is ook al een ongeoorloofd ingrijpen in de verkie- zings-campagne. En ieder woord, dat de Amerikaanse ambassadeur James Dunn zegt, - wordt als een interventie of een beïnvloeden van de publieke mening be schouwd. In Rome heerst een grote diploma tieke activiteit; Sforza confereerde met de Franse, Engelse en Amerikaanse am bassadeur en met spanning zag het land uit naar 'n bezoek van Kostilev, de Rus. die met zijn genoemde collega's uit het Westen nog altijd het ietwat schimmige „Comité van toezicht" vormt op het na komen van de bepalingen van het vre- des-verdrag Kostilev kwam ook naar het Palaz zo Chigi. Zonder tevoren te zün aan gekondigd, verscheen hü en als een lopend vuurtje ging het bericht door de stad. Er zijn zelfs in een uur tüds vermogens verwed omtrent de aard van zijn bezoek. Heerlüke dromen in zake Trieste, of de vloot, of zelfs de herstelbetalingen doemden voor .de geest der sensatie-journalisten op. Doch tüdens de dagelükse persconfe rentie deelde de woordvoerder van Graaf Sforza met een nauwelijks be dwongen glimlach mede, dat de heer Kostilev namens zün regering een of ficieel protest had overhandigd tegen de vertoning van de film Ninotch- ka. Dit onvergetelijke meesterwerk van Lubitsch, met Greta Garbo als Sovjet agente, trekt sedert vele weken lange files mensen naar een tiental bioscopen. Er is zelden zó gelachen om een of ficiële diplomatieke stap. En het ant woord der Italiaanse regering aan de Sovjet-ambassadeur kon niet anders dan iets van het geprikkelde humor- gevoel der Italianen dcfen doorscheme ren: „....dat deze film, die reeds tien jaar oud is, door het fascistische regiem verboden was en eerst thans in dit land vertoond kan worden nu de democra tische vrijheden van opinie en menings uiting hier op zulk een gelukkige wijze hersteld zijn Maar de Unita blijft te keer gaan tegen deze „ontoelaatbare" vorm van anti-Russische propaganda. (Van onze Haagse redacteur) De Haagse jongelui, die het er gis teren eens van genomen hadden en van de mooie middag profiteerden om aan het stille strand te zonneba den, zagen zich onverwacht 'genood zaakt tot een flinke zwempartü in zee, welke bü de nog lage tempera tuur van het water niet mee viel. Tussen drie uur en half vier vloog een „Tiger-Mot" lestoestel van de Rijksluchtvaartdienst ter hoogte Kijk duin boven zee, ongeveer 300 meter uit de kust. Zij volgden de bewegingen van het vliegtuig en zagen dit plotseling hoogte yerliezen. De piloot trachtte het toestel, waarvan de motor was afgesla gen, nog op te trekken, doch dit mocht niet gelukken en het vliegtuig stortte in zee. De 17-jarige kantoorbediende J. A. de Leeuw was de eerste, die naar de plaats van het ongeluk zwom. Tezamen met Gerard Snoek en Hendrik Anton Coen- raad slaagde hij er in op 150 meter in zee de piloot, de 19-jarige Willem Leem huis uit Amsterdam, te bereiken. Deze had zich ontdaan van broek en schoe nen en was op zijn leren jas ongeveer een halve kilometer afgedreven. Hü had zich tüdig nit het toestel, dat spoedig zonk, weten los te ma ken en was; hoewel slechts licht, aan het hoofd gewond, vrijwel uitgeput toen zün redders hem bereikten. De zwemmers vroegen de bestuurder van het vliegtuig nog of er ook andere inzittenden waren, doch hü kon slechts antwoorden, dat hü het „behoorlük koud" had. Gelukkig bleek Leemhuis de enige drenkeling te zijn; het is gelukt hem op het strand te brengen, waarna hij naar een ziekenhuis in Den Haag werd vervoerd. Politie, G.G.D.. de reddingsboot „Ar- thur" van de N.Z.H.R.M., een vliegtuig opgestegen van Ypenbiu^ en leden van het V.H.K. toonden zich actief; op het strand groepten nog geruime tijd na het ongeval belangstellenden bijeen, onder wie het aantal dergenen, die beweerden een aandeel in de redding te hebben ge had, met het verstrijken van de middag steeg. Te Arnhem is Dinsdagavond een taxi chauffeur onder bedreiging met een re volver gedwongen zijn wagen te verla ten. Van de auto, een Chevrolet 1946, ontbreekt nog elk spoor. Een onbekende man gaf de chauffeur gisteravond opdracht hem naar Ooster beek te brengen. Op de Graat van Reg- terenweg bü het station Oosterbeek- Hoog, juist waar de weg het bos inslaat, heeft de autodief, met een revolver de chauffeur bedreigd en hem tot uitstap pen gedwongen. Hü is daarop met de taxi weggereden. De auto Is een Chevrolet 1946, 6 cy linders, 4-deurs, zwart gelakt, grijze be kleding, proviciaal kenteken M 12829, motornummer DAM 40896. chassisnum mer 1067-9, rechterv'oor-en achterspat bord zün gedeukt. Bü aantreffen wordt dringend bericht verzocht aan het hoofd bureau van politie te Oosterbeek. tele foon nr. 9. Het Intergealüeerde Bureau voor Her stelbetalingen heeft 350.000 ton van de voormalige Duitse koopvaardüvloot, ter waarde van ongeveer 7 millioen p. st.; toegewezen aan Engeland. Dit cüfer vertegenwoordigt rultr. de helft van de totale tonnage, die werd toegewezen. Noorwegen kreeg 77.000 ton. Frankrijk 60.160 ton, Nederland 48.000 ton, Griekenland 47.300 ton en de VB. 44.800 ton toegekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1