STAD EN OMGEVING Angora wol De Zandvoorter trekt weer naar zijn zolderkamer De pers in de oorlogsjaren V V ermakeli jkheidsbelasting onder de loupe Vroeger wisselde per jaar V3 deel van de bevolking is enig! „Bedrijf slechts voortzetten, zolang courant leesbaar bleef" Autobus van Lekdijk gereden Prijzenpolitiek en Bollenhandel Pleidooi voor de kermis FEESTELIJKHEDEN Tram en bus op 17 April Arnold Meyer E Van Weert AGENDA" Een speciale pijp voor TOPIC! Ministerie onkundig WOENSDAG 14 APRIL 194S PAGINA 2 Vermakelijkheden op Phoenixterrem Kaith. Arbeidersvrouwen in Haarlem-Noord Afscheid commandant J. Roelofs Begrafenisonderneming bekeurd Keuter» gevonnist Anegang 46 Burgerlijke Stand BEETHOVEN CYCLUS H.O.V. Haarlemse Kunstgenoot schap Emmabltoem>-collecte Fail l'i s semenien i DISTRIBUTIENIEUWS Voor de perszuivering NOORDWIJKERHOUT Winkelweek TRIBUN AAL-ZAKEN PRIJS 22 CT. Bri'tse belangsiteilMng voor de Jaarbeurs WIJK AAN ZEE Monument voor gevallenen GEMEENTERAAD VAN VELSEN HERBOUWPLAN NIJMEGEN BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam PRIJSHOUDENDE MARK? SO APRIL: 8 nor reveille van de Haart Padvin dersband. 910 «ur carillonbespeling Grote Kerk door R. Heering. 9 uur samenkomst van 1800 kinderen in de Stadsdoelen, vanwaar merf om 9.30 uur naar het Krelagehuis vertrekt, begeleid door de band. 10 uur variété Kindercircus „Festival" in Krelagehuis. 1112 uur concert op de Grote Markt van Haarlemse politie. 20—21 uur muzikale rondwandeling muziekcorps Apollo. 2024 uur dansen op Grote Markt, muziek van Moonlight Serenaders. 5 MEI: 8.30 uur verzamelen van Haarlemse jeugd van 12 tot 17 jaar op Grote Markt, vanwaar men, begeleid door N-P.V.- band. naar de Dreef trekt. 9 uur kranslegging bij monument aan de Dreef. 121 uur carillonbespeling Grote Kerk door R. Heering. 2.30 uur behendigheidswedstrtfd op de fiets aan de Dreef. 2122 uur muzikale rondgang van „Artl et Religione". 2024 uur dansen op de Grote Markt, muziek van Moonlight Serenaders. Het programma voor de festiviteiten op 30 April en bij de herdenking van de bevrijding vermeldt o. m. verschil lende kermisvermakelijkheden Op 29 en 30 April en Zaterdag 1 Mei die dit jaar op het Phoenixterrein gehouden zullen worden. De behendigheidswedstrijden per fiets, die Woensdag 5 Mei om half drie op de Dreef gehouden worden, zijn bedoeld voor dames en heren boven 18 jaar. In totaal kunnen er 25 heren en 20 dames aan deelnemen. Als bijzondere attractie heeft men er een wedloop voor kellners in vakkleding ingelast. Een vijftal geldprijzen zijn voor de winnaars beschikbaar gesteld. Men kan zich opgeven bij F. Duyn, Jansstraat 16; J. A. v. d. Linden, Kleine Houtstraat, 8 en Wensing, Tempelier- straat 32 en Zijlstraat 4. 0 Morgenavond. 15 April, acht uur, wordt in het K.A.J.-gebouw. Linge- straat, een biieenkomst gehouden voor de Kath. Arbeidersvrouwen in Haarlem- Noord. Als spreekster treedt op mej. C. Stringa uit Den Haag. propagandiste van de Kath. Arbeidersbeweging. Doel van deze biieenkomst is tot oprichting te komen van een afdeling van Kath. Ar beidersvrouwen in het kader van de O.K.V. Toegang tot deze bijeenkomst hebben alle katholieke arbeidersvrou wen. zowel gehuwd als ongehuwd. De omlijsting zal verzorgd worden door het dameszangkoortje. Vanmorgen stond op het binnenplein van de brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht het beroepscorps van de Haarlemse brandweer aangetreden om afscheid te nemen van zijn commandant, •de heer J. Roelofs. De onderbrandmeester H. N. Cramer sprak de scheidende commandant toe en bedankte deze voor de goede en krach tige leiding, die hij steeds aan het Haar lemse brandweercorps gegeven had. Hij overhandigde hierbij de heer Roelofs een foto van het gehele corps en bloemen voor diens echtgenote. „Met gemengde gevoelens", aldus de heer Roelofs in zijn afscheidswoord, „sta ik hier voor jullie, maar daarbij is toch zeker een gevoel van vreugde, ge baseerd op de prettige samenwerking, die ik steeds heb mogen ondervinden in het corps. Na de manschappen bedankt te hebben voor hun stoffelijke gaven, nam hij officieel afscheid van hen. De Prijzencontröle te Haarlem heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een be grafenisonderneming tf Haarlem, wegens te hoog berekende prijzen bij uitvoering van begrafenissen. Verder kwam aan het licht, dat de onderneming zich ten on rechte uitgaf als een Coöperatieve on derneming. De in de prospectus genoem de personen met de functies van secre taris en penningmeester, waren zich van het bestaan van deze coöperatie en het gebruik hunner namen in het geheel met bewust. De eigenaar van de zaak. P. M.. gebruikte de bedrijfswinst geheel ten eigen bate. Het Haarlemse tribunaal heeft he denmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de ex-wethouder van Bloemen- daal, J. Keuter, die de gemeente in de bezettingstijd wilde nazificeren. Hij heeft o.a. nationaal-socialistische pro paganda laten voeren op de scholen en jet stadhuis en verder heeft hij ver schillende Engelsgezinde bewoners aangegeven. In verband met zijn hoge leeftijd hij is 75 jaar werd zijn internering bepaald op 5 jaar en zal hij zijn straf heden. 14 April beëin digen. De rest van de internering is voorwaardelijk. Voorts werd K. ontzet uit de beide kiesrechten en zal hij geen overheidsfunctie of semie-overheids- functie mogen aanvaarden. Bovendien werd een bedrag van f 2000 verbeurd verklaard. Voor de leden van de vereniging „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" zal mevr. C. Bredius-Adams op Vrijdag 16 April, des avonds 8.15 uur in restau rant „Boekenrode", een lezing houden over |jet onderwerp: „De betekenis der graphologie voor de kennis van ons karakter". met daarvan gemaakte artikelen, als vestjes, mutsjes en schoen tjes. geheel puntenvrtj. Als cadeautje bijzonder geschikt voor de baby GEHUWD: H. W. J. Korfage en P. W. M. van Midden; W. F. Hammer en M. J. Verzeilberg; J. W. C. Zuijderduin en H. J. Boogaard. GEBOREN: T. HartmanKoning, z: A. van der JagtNobels, z; E. M. Zoon de Ruijter, z; J. van BaekelSchot man, z; J. H. M. P. Vermeijvan Exter, z; N. ZeemanWesterhof, z; C. Schou tenvan der Blom, z; S. van Harten Forner, d; M. Peetoom—Turk, d; M. G. LammertsmaIJlstra, d; B. J. E. A. de LeeuwSweerts, d; A. J. Bronk- horst—Linke, d; M. C. Groot—Dijkers, d; T. C. Baars—van der Peet, d; H. G. Moerkerkvan 't Vlie, d. .OVERLEDEN: M. BreedKerkhof, 86 j; C. van den Bosch, 46 j; L. J. Switser, 70 jaar, S. de Beer, 78 j. Ter gelegenheid van het bloemencorso in Hillegom, Lisse en Sassenheim 17 April van 14 tot 18 uur, zijn de volgen de wijzigingen in de tram- en autobus diensten in verband met politionele maatregelen aangebracht; Leiden-Haar lem: de tramtreinen: Leiden v: 13.15 t.m. 16.45 en Haarlem v: 13.15 t.m. 1645 vervallen. LeidenWarmondSassen heimNoordwijkephout: De autobusdien sten v: 16.40 Leiden en v: 16.40 Noord- wijkerhout lopen niet over Warmond en Sassenheim maar over Voorhout. Extra tramtreinen: Leiden (Rijnsbur- gerweg)Lisse (Vierkant): Leiden v: 13.00, 13.15, 13.30, 13.45, 14.00, 17.10. 17.40, 18.10; Lisse v: 13.40, 13.55, 14.10, 14.25, 14.40, 17.50. 18.20, 18.50; Leiden (Rijns- burgerweg)Sassenheim (Warmonder- dam); Leiden v: 14.20, 14 40, 15.00, 15-20, 15.40, 16.00, 16.20; Sassenheim v: 14.40, 15.00. 1520, 15.40, 16.00, 16.20. 16.40; Leiden (Rijnsburgerweg)Sassenheim (Noord); Leiden v; 16.30, 16.45, 17.00; Sassenheim v: 17.15. 17.30, 17.45; Haar lem (Station)Hillegom (Oosteinder- brug Haarlem v: 13.00, 13.15, 13.30, 13.45; Hillegom v: 13.45, 14.00. 14.15, 14.30; Haarlem (Station)Hillegom (Raad huis): Haarlem v: 14.00. 14.15, 14.30, 16.00. 16.15, 16.30. 16.45, 17.00, 17.30, 18.00, 1P.30; Hillegom v: 14.42. 14.57, 15.12, 16.42, 1657, 17.12, 1727, 17.42, 18.12, 18.42, 19.12; Haarlem (Station)Lisse (Vree wijk); Haarlem v: 14.45. 15.00, 15.15, 15.30 Lisse v: i5.30, 15.45, 16.00, 16.15; Hille gom v: 15.42. 15.57, 16.12, 16.27. Ofschoon een Beethoven-cyclus, door de bijna overal constante eenvormig heid der uitgevoerde programma's, uit eindelijk toclv nooit in staat stelt om de toehoorder een volledig beeld te geven van de ware betekenis en belangrijk heid van deze grootmeester, toch mag ons Haarlemse publiek het zich tot een voorrecht rekenen, elk jaar opnieuw te kunnen genieten van zulk een muzikaal genot van de allerhoogste orde. Daar voor moge men de organisatoren en ons Haarlems orkest met zijn beide di rigenten, de heren Adam en Hartvelt, van harte dankbaar zijn. Er is hard ge werkt om ook deze cyclus weer een zo volmaakt mogelijke uitvoering te ver zekeren. De eerste avond van de cyclus werd door Marinus Obdam geleid en geopend met de over het algemeen minder be kende en ook minder vaak gespeelde ouverture „Die Wgjhe des Hauses." Deze eerste uit een drietal gelegenheidswer ken uit het Ouverturen-album van Beethoven werd dóór deze geschreven voor de inwijding van het Weense Joseph-stadler Theater. Een compositie waarin Beethoven nochtans zijn wonder lijke instrumentatiekunst reeds in de in leiding ervan ten toon spreidt. Adam dirigeerde de entrade-muziek breed en de verdere doorwerking levendig en met de juiste afwisseling van licht en donker. Het orkest reageerde goed, of schoon in het begin de rhythmische sa menwerking wat aan strakheid en scherpte miste. Ook het eerste Piano-concert behoort tot de minder vaak gespeelde werken van de Weense meester. Het ongeveer anderhalve eeuw oude werk (het is van omstreeks 1798, hoe fris en nieuw het nog moge klinken), staat stilistisch nog dicht bij Mozart, maar bevat toch ook tal van specifiek" Beethovense trekjes, zowel in de harmoniek als in de instru mentatie, welke effectrijk beperkt bleef. Als solist hierin trad Sas Bunge op, en deze droeg het, vooral in het midden deel, gevoelige werk voor met veel ex pressie en in de snellere hoekdelen met een fijn geacheveerde techniek, terwijl ook daar het gevoel voor kleur, evenals ook in het orkest, goed bewaard bleef. Het succes was zeer groot en welver diend. De vyfde Symphonie, ook wel de noodlotssymphonie geheten, behoort om de karakteristiek in het hele werk te rugkerende vier korte aanvangsnoten en om zijn heroïsche inslag tot Beethoven's bekendste scheppingen. Bijzonder tref fende gedeelten zijn het bijna demoni sche Scherzo en de overwinningsjubel der dramatisch gespannen Finale. Ma rinus Adam wist de karakteristiek van deze Symphonie goed te onderstrepen en zijn intenties werden door het orkest over het algemeen goed opgevolgd. Hier en daar zelfs werd met groot raffine ment gespeeld, en in 't bijzonder de bla zers onderscheidden zich door accuraat en gevoelig spel. Van de strijkers zijn we dit reeds al als vanzelfsprekend gaan be schouwen. Over het geheel dus een goede, hier en daar zelfs uitstekende uitvoering, waarnaar een goed bezette zaal met grote aandacht, en, blijkens het applaus na het triomfale slot, met grote voldoe ning bleek te hebben geluisterd. J. S. De Haarlemse Kunstgemeenschap, sectie Literaire Club, heeft een voor drachtsavond georganiseerd en wel op Zaterdag 17 April, des avonds 8 jiur in het gebouw Lange Margarethastraat 13. Jac. van Elsaker zal voordragen „De amokmaker" van Stefan Zweig. In samenwerking met de Alliance Francaise wordt voor de sectie Film Maandag 19 April, te 8.15 uur, in het gebouw der Vrijz. Hervormden, Jacob- straat 6, een filmvoorstelling gegeven, gewijd aan de moderne Fransefilm. Jean Debrix, docent aan het Franse Filminstituut te Parijs, zal de film in leiden. Woensdag 21 April zal te Haarlem, Bloemendaal en Heemstede de bekende Emmabloemcollecte ten bate van de algbmene strijd tegen de tuberculose worden gehouden. Men kan zich als collectant(e) aanmelden: voor Haarlem aan het consultatie-bureau, voor Aer denhout bij mevr. M. v. Riemsdijk-van Limburg Stirum, voor Bloemendaal bij mevr. G. Eldering-v. d. Schoot, voor Overveen bij mevr. A. M. Buhrman-le Gras en voor Heemstede bij mevr. De la Hayze. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 13 April in staat van faillissement verklaard; C. Omvlee, timmerman en aanne mer, wonende te Haarlem:, Aelbertsberg- straat 39. Rechter-commissaris: mr. c. G. Bijleveld. Curator: mevr. mr. E. A. J ScheltemaConradi, advocate en pro. cureur te Haarlem. Gerehabiliteerd werd het faillissement van wylen ir. JohanneS Gezinus Smitt, gewoond hebbende te Santpoort, ge meente Velsen, Wynoldi Daniëlslaan 33. Bioscopen: Rembrandt: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema-Palace: Mannen van Jongens stad (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: Paniek (strikt volw.), 2. 4.30. 7 en 9.15 u.; City: Aino (18 j.). 2.15, 420. 7 en 9.15 u.: Spaarne-theater: Dikhuiden (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 14 April: Stadsschouwburg: Amsterdams Toneelgezelschap met „Ik herinner me moeder", voor R.K. Midden stand, 8 uur. Concertgebouw: Kamermu ziekavond Toonkunst 8 uur. Nieuwe Kerk: Kerkconcert, 8 uur. Donderdag 15 April: Concertgebouw: K:R.O.-toumée-avond m. m. v. Orkest Zonder Naam, 8 uur. Grote Kerk: Orgel bespeling 1516 uur. DONDERDAG 15 APRIL Uitreiking bonkaarten enz. te: HAARLEM (Vleeshal): Peu t.m. Pop, 8.3012.15 en 24.45 uur. OVERVEEN (Bl'daalseweg 188): en N, 8.3012.15 en 24 uur. M Vrijdag 16 April viert de heer K. J. Kuné de dag, dat hij 25 jaar geleden als behanger en stoffeerder in dienst trad bij de Woninginrichting X. C. Haan in de Barteljorisstraat. De Haarlemse politie heeft een nader onderzoek ingesteld naar de diefstal, gepleegd door een kruideniersbediende bij zijn patroon. Volgens een medede ling van de winkelier aan de politie miste hij nog 700 boter- en 1000 suiker bonnen. Aanvankelijk bracht men dit in verband met de diefstal, doch de jongeman ontkende er iets mee te maken te hebben. De zaak is in handen gegeven van de economische recherche. De vakgroep lederverwerkende am bachten, afd. maatschoenmakers en schoenherstellers, te Haarlem, organi seert Maandag 19 April in de H.K.B. een filmavond. Vertoond zal worden de geluidsfilm „Van dierenhuid tot ge vleugelde voet". Aanvang 8 uur. Maak Uw prettigste pijp tot TOpfC- pijp! Topic-tabak heeft een kwaliteit, welke haar aanspraken op Uw béste pijp wettigen. Steek er op een rustig ogenblik de brand in en «geniet een goed en toch zuinig brandend TOPIC tot het laatste draadje! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE Grote Houtstraat 8ï Haarlem (Adv.) (Van onze Haagse redacteur) De Commissie voor de Perszuivering te Den Haag heeft hedenmorgen de zaak behandeld contra enkele medewer kers van „Het Nederlands Dagblad". Er werd allereerst geadviseerd de uitslui ting van H. Kuitenbrouwer (Albert Kuyle) uit de journalistiek, niet langer te doen voortduren dan tot de dag van uitspraak over twee weken. (Kuiten brouwer is door de Centrale Ereraad voor de Kunst uitgesloten tot 1951). De schrijver A. den Doolaart heeft een plei dooi gehouden, waarbij hij vroeg Kui tenbrouwer de linkerhand te laten, waar de Centrale Ereraad hem reeds zijn lechterhand heeft afgerukt. Arn. Meyer, de ex-leider van Na tionaal Front, die als hoofdredacteur van het „Nederlands Dagblad" en me dewerker aan ,.De Weg" zich ook voor deze commissie heeft te verantwoor den, werden o.a. enkele anti-semiti- sche artikelen van zijn hand voorge legd. benevens de uitspraak: „De voortvluchtige regering in Londen vertegenwoordigt ons volk niet". Meyer's repliek op de bezwarende aanhalingen was steeds „Ja, niet erg ge lukkig", hetgeen de President, mr. Von- kenberg, de opmerking ontlokte: „Het was schandelijk. U schreef geheel in de stijl van de Duitsers". Meyer werd voorts ten laste gelegd steun te hebben ver leend aan de Duitse propaganda. Hij voerde daar tegen aan, dat hij juist een spel met de Duitsers gespeeld had en dat het nooit in de bedoeling had gele gen" hen te steunen. President: „Er stond ook gif in uw krant, zoals „Het trouwe loze Engeland" en „verbondenheid met de Duitsers". De zitting duurt voort. Vrijdag 16 April a.s. begint de door de Noorwijkerhoutse Middenstand ge organiseerde winkelweek. 38 winkeliers werken hieraan mede, door hun win kels van een extra mooie etalage te voorzien. Voor het publiek is er een prijsvraag. In de etalage van elke deel nemende winkelier staat een kaart met een letter er op. De letters gezamenlijk vormen een slagzin, toepasselijk op de winkelweek Iedereen, die nu voor f 1 bij een van deze winkeliers koopt, ont vangt een formulier, waarop de oplos sing kan worden ingevuld. De oplos singen moeten gedeponeerd worden in een bus bij café Brama. Bij de sluiting van de winkelweek vindt de verloting plaats van verschillende fraaie prijzen tussen de goede oplossingen. Een en an der is georganiseerd in samenwerking met de plaatselijke V.V.V. In de be treffende week worden namelijk bloem- mozaïeken in het dorp gelegd. De door onze oud-plaatsgenoot, pas toor Th. Jansen, missionaris te Sama- rinda (Borneo), gehouden collecte in de St. Jozefkerk, bracht f 1239 op. Levert de woningnood voor all- ge meenten grote moeilijkheden op, het is te begrijpen dat dit in bijzondere mate geldt voor een drukbezochte bad plaats, die bovendien nog een vierde van haar aantal woningen door sloping verloren zag gaan. Dat is voor ons aan leiding geweest eens te gaan praten met de heer Erdtsieck, het hoofd van het gemeentelijk huisvestingsbureau van Zandvoort. De cijfers, welke de heer Erdtsieck ons noemde, geven een schril beeld van de moeilijke situatie, waarin Zandvoort verkeert. Ongeveer 700 woningen wer den gesloopt en om de ovcgebleven woonruimte heerst voortdurend een groot gedrang. Sinds 1 October van het vorig jaar zijn 1200 aanvragen om een woning binnengekomen. 325 verhuis- en vestigingsvergunningen konden worden verleend, hoofdzakelijk tengevolge van 't feit, dat 59 nieuwe woningen gereed kwamen en daardoor een grote opschui ving kon plaats vinden. Niettemin staan nu nog 90 noodgevallen en 85 aanvragen van mindere urgentie genoteerd, waar in nog niet kon worden voorzien. 150 aanvragen zijn nog in behandeling. De beoordeling van deze gevallen is uiterst moeilijk. Salomon's wijsheid is er voor nodig om uit te maken welk geval het eerst geholpen moet worden. Dank baar is de heer Erdtsieck in dit verband voor het werk van de adviescommissie voor vordering, die sinds kort ook advi seert over de woningverdeling. Door goede samenwerking, uitwisseling van gegevens en onderzoek ter plaatse kon goed werk worden verricht en werden de beslissingen van B. en W. zo goed mogelijk voorbereid. Door het aansturen op minnelijke schikkingen kon het aan tal vorderingen sinds 1 October j.l. tot 24 worden beperkt. De badgasten behoeven uiteraard geen vestigingsvergunning: de raad heeft de gemeubileerde verhuur van 1 Mei tot 1 October vrijgesteld van vestigingsver- Het Haarlems Tribunaal behandelde hedenmorgen de zaak tegen verdachte Cath. Slot, die evenals haar beruchte broer voortvluchtig is. Als bijzonder vertegenwoordiger trad mr. R. J. D. A. Viskil op. Ten laste werd haar ge legd het lidmaatschap van de N.S.B., het begunstigend lidmaatschap van de Germaanse S.S., het openlijk blijkgeven van vijandschap door 7 Mei 1941 te huwen met een Rijksduitser, die offi cier was bij de S.S., het voordeel trek ken uit de maatregelen van de bezetter en hulpverlening aan de vijand door een persoon bij de S.D. aan te geven De bijzondere vertegenwoordiger achtte het laatste punt niet bewezen. Uit spraak over 14 dagen. Mr. A. W. Hellema was bijzondei vertegenwoordiger in de zaak van wij len majoor C. J. A. Kruyt, die er van werd beschuldigd de N.S.N.A.P. opge richt te hebben. Bovendien was trij ook openlijk ingenomen geweest met de vijand en had hij samen met in unifor men geklede Duitsers een publieke toe spraak gehouden. Bij de opheffing van de N.S.N.A.P. voor Duitsers zou hij verklaard hebben: „Wij zijn en blijven volgelingen van de Fiihrer Adolf Hit ler" en vervolgens was hij iid van de Germaanse S.S. Het Tribunaal besloot de zaak uit te stellen voor nader onder zoek naar het vermogen van de over leden verdachte. gunning. Daarmee wordt het belang van de gasten, van de badplaats en van de verhuurders gediend. Oppervlakkig zou men veronderstel len dat Zandvoort, dat 's zomers bijna tienduizend permanente gasten her bergt, veel woonruimte over moet heb ben. Dat is niet het geval, want de men- sey, die verhuren, doen dat omdat het een bron van hun bestaan is. Door zich zelf met een minimum aan woon ruimte in schuurtjes en op zolderka mers tevreden te stellen, kunnen zij hun woning ter beschikking van badgasten stellen. Een voortdurende stroom van aanvra gen komt van mensen uit de steden, die voor de gezondheid van een der ge zinsleden aan de kust moeten wonen. Vroeger kon Zandvoort aan die behoefte voldoen, doordat regelmatig een groot aantal inwoners naar de stad terug keerde. In sommige jaren wisselde een derde deel der bevolking! Deze mutatie heeft nu vrijwel opgehouden. Wie een huis in Zandvoort heeft verlaat dat niet meer. Zolang de woningnood duurt, zal Zandvoort dus deze normale functie niet kunnen vervullen en hoe hard het ook is alle aanvragen van men sen-van-buiten moeten afwijzen. In z|jn uitspraak op het hoger be roep van functionarissen van een courant tegen de uitspraak van de commissie voor de perszuivering, heeft de Raad van Beroep voor de perszuivering uitvoerig zijn stand punt ten aanzien van de aansprake lijkheden van de verschillende me dewerkers aan een courant uiteen gezet. De Raad overweegt o.m. het vol gende: De uiterste consequentie ware stellig geweest het algeheel stopzetten van de uitgave en de verschijning van een dag blad. De Raad van Beroep ziet evenwel niet voorbij, dat bij het bepalen van het be leid te dezer zake nog een andere fac tor in aanmerking diende te worden genomen, te weten de verantwoordelijk heid tegenover het courantenlezend pu bliek, alsmede tegenover het personeel, dat aan de courant werkzaam was en tegenover de outillage van het bedrijf. In meer dan een opzicht was het Ne derlandse volk ook gedurende de jaren der bezetting aangewezen op het lézen van dagbladen en waren daarmede zo wel de materiële als de niet-materiële belangen van het volk gediend. De ille gale bladen, welke uiteraard volle Waardering verdienen, konden in de be ginperiode van hun verschijnen in het geheel niet, in latere jaren slechts ten dele, in die behoefte voorzien. Dat ten deze mede vitale belangen van het aan een courant werkzame per soneel waren gemoeid, behoeft geen be toog. En ten slotte mocht ongetwijfeld bu de beleidsvraag mede een rol spelen het streven, de outillage van het bedrijf m stand te houden en haar te redden van een meer of minder vergaande be roving door de bezetter. Het vorenstaande Voert tot de navol gende slotsom: Vanmorgen omstreeks 7 uur is een auto bus van de dienst UtrechtRotterdam van de „Twee Provinciën" bij het Scljpon- hovense veer. onder de gemeente Groot- Ammers, van de Lekdijk gereden. De chauffeur, menende, dat een der passa giers uit wilde stappen, remde, waardoor de grote wagen te dicht aan de berm kwam. Met een zware slag viel de bus op zijn kant. De val werd gebroken door een beneden aan de dijk staande woning, waarvan de voorgevel werd beschadigd. Er zaten ongeveer 20 passagiers fn de bus. Als door een wonder werd geen dezer ernstig gewond. Slechts enkelen liepen lichte verwondingen op. Mr. A. G. Bettonley parlementair on der-secretaris van „Tlie board of trade", die uit hoofde van een Engelse good- will-missie in twaalf dagen vijf Europese landen, waaronder Scandinavië en ook ons land, afreisde, heeft aan het slot van zijn trip de Jaarbeurs te Utrecht bezocht. Hedenmorgen verklaarde hij te Den Haag vol bewondering te zijn voor deze „indrukwekkende en nauwelijks te begrijpen; prestatie, waarop Nederland trots mag zijn." De commissie tot oprichting van een monument voor de gevallen inwoners van Wijk aan Zee, heeft de heer Kui lenburg, beeldhouwer te Utrecht, op dracht gegeven tot vervaardiging van het monument. Het zal waarschijnlijk geplaatst wor den op de hoek van de De Zwaanstraat Van Ogtropweg tegenover Hotel „Son- nevanck". Aan de Provinciale Commis sie van Oorlogsmonumenten zijn de plannen ter goedkeuring voorgelegd. Bij alles, wat van een dagblad door de bezetter werd geëist, hadden de be trokkenen zich telkens weer te stellen voor de "vraag van afweging van ener zijds hun voormelde eerste en duurste plicht en anderzijds de andere voormelde belangen, welke bii een besluit tot al dan niet verder verschijnen waren be trokken. Voor wat het eerste betreft, spreekt de Raad van Beroep als zijn oordeel on omwonden uit. dat de betrokkenen zich bijzonderlijk voor ogen hadden te hou den de taak en roeping van de pers. te weten een behoorlijke en onpartijdige voorlichting aan het publiek, waaraan verbonden de van haar uitgaande op voedende kracht en invloed op haar lezers, gelijk de pers zelf een en ander in de vooroorlogse jaren tot devies had en waarop zii prat ging. In dat opzicht- schroomt de Raad vaa berobp niet aan de pers ten aanzien van haar houding gedurende de oor logsjaren hogere eisen te stellen dan aan het overige bedrijfsleven, daarmede verwerpende het in de aangelegenheid der perszuivering door de pers veelvul dig gedaan beroep op de gestie van het bedrijfsleven in diezelfde jaren. Een en ander leidt er toe, dat aan de bij de uitgifte van een dagblad betrokkenen de eis ware te stellen van het doen van al datgene, wat in hun vermogen lag de courant vrij te houden van voor vaderlandslie vende lezers aanstotelijke en voor de goede Nederlandse zaak schade lijke artikelen, foto's en adverten ties en bij aldien dit niet absoluut bereikbaar was, hun bedrijf slechts voort te zetten, zolang de courant voor het publiek leesbaar bleef en geen ergernis bij het publiek opwek te op de wijze en mate, waarin de courant is komen te staan onder de invloed der bezetting. rijdagmiddag werden te Beverwijk de eerste aardbeien geveild voor 22 cent per stuk en Zaterdag wa ren ze in de winkels te koop. Ik kari het nu eenmaal niet laten om over de aardbei te schrijven, als zij weer in het lanct is. „Mag ik er even aan ruiken?" heb ik de winkelier gevraagd en' voor hij antwoord had gegeven dook mijn neus ('n zeer beschaafde, maar bere kend op grote capaciteiten) in het doosje met de kostelijke vruchten met de aanlokkelijke gele sproeten. Zo mooi als in die dure doosjes zie je ze later, als ze in de sloffen met elkaar boksen, nooit meer terug. Maar dan gaat de echte aardbeieneter naar de velden in de Wijk en verder naar het Noorden, plukt de fluweelachtige, zand-droge kleinoden met toegewijde hand en smult er van met kleine hapjes in het sappige vruchtvlees. Hij proeft van de Ama zone en prijst de zoete smaak van de Frambozen-aardbei, purperrood als was zij in de bessensap gedompeld. Er zijn wetten, die dat verblijf in de paradijse lijke tuinen verbieden, maar wie ver biedt me plukker met de plukkers te zijn? De eerste spinazie van de koude grond, de aardbei als groet van het prille voorjaar, de nieuwe haring als geschenk van de wijde zee, en dat alles voorafgegaan door een feestelijke op tocht van narcissen, hyacinten en tul pen. Beseft ge wel, lezer, in welk een gezegende streek ge woont, want al deze geschenken liggen direct binnen het bereik vaa uw handen. De vuren van de Hoogovens kunnen de donkerte van de avond door een rode gloed verdrijven, de machines van de papierfabrieken kunnen dag en nacht daveren en stam pen, de stalen platen kunnen geperst warden tussen de walsenin onze streek triomfeert de natuur en zij geeft rijke oogst, die de mannen in de zware industrieën kracht, uithoudingsvermo gen geeft en de gezondheid laat be houden. Manden, sloffen, vaten boorde vol gezondheid!! De Bond van Bloembollenhande laren heeft in een nieuwe circulaire zijn mening uiteengezet omtrent de kwestie der prijzenpolitiek. Natuur lijk ijveren alle vakgenoten ervoor,' om door verkleining van het sur plus te trachten de export van Het kwantum bloembollen zo groot mogelijk te doen zijn. Ge hoopt wordt echter, dat de vele mid delen, welke daartoe vakkundig worden aangewend, meer succes zul len hebben dan de ondeskundige ministeriële prijsverlaging, welke daartoe naar de mening van de Bond stellig niet zal bijdragen. Het ministeriële antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heu vel erkent zulks impliciet ten aanzien van de gecontingenteerde landen, maar meent deze stellig ongunstige resultaten ten aanzien van ongeveer tweederde van de wereldomzet op de koop toe te moe ten nemen, omdat „prijsdiscriminatie voor deze landenniet juist moet worden geacht". Deze ministeriële bewering geeft de Bond hoop voor de toekomst. Voor de niet-gecontingenteerde landen kan de Minister echter het achterwege blijven van exportuitbreiding bij prijs verlaging niet „zonder meer" aannemen. Maar het meerdere, dat uit den treure is aangevoerd: dat Amerika in 1947 bij lagere Rijzen dan in 1946 ook in ge wicht minder ging afnemen en vóór de oorlog bij veel lagere prijzen geen gro ter kwantum kocht, werd kennelijk over hét hoofd gezien of was inmiddels weer vergeten. Volgens het ministeriële antwoord moet „de verkoop der bollen in de aan- De vermakelijkheidsbelasting- vorm de het belangrijkste agenda-punt van de gisteravond te Velsen gehou den raadsvergadering. B. en V. stel den drie klassen voor, waarbij to neel, cabaret, lunapark, voetbal, athletiek enz. met 20 belast wer den; bioscopen (met Nfcd. journaal) 35 wielrennen, paardensport enz. 50 De heer Gautherie van Weezei (Vrijh.) vond het onderwerp vry moeilijk en kon zich er niet mee verenigen, dat cabaret- uitvoeringen, lunaparken e.d. gelijk ge steld werden met concerten e.d. De heer Aschhof (C.H.) opperde hetzelfde be zwaar, terwyl hij zijn verwondering er over uitsprak, dat bijv. wielerwedstrij den voor 50 belast, werden, terwijl athletiek en voetbal slechts 20 beta len. Ook het onderscheid ton et Ivoor stelling en bioscoop bevredigde hem niet geheel. De heer v. Leeuwen (K.V.P.) had het zelfde bezwaar als de heer Van Weezei en verdedigde de film tegenover het ca baret. De film is vandaag aan de dag een zeer goede culturele uiting. Met een belasting van 50 en 35 voor de bioscoopvoorstellingen geraken de bios copen in moeilijkheden, worden gedwon gen de minder goede films te draaien en geraken in verval. De heer Verbeek (Arb.) kon zich over het algemeen met het soepele voorstel van B. en W. verenigen en had slechts bezwaren op ondergeschikte punten. De heer Maas (K.V.P.) wilde weten of B. en W. de meest soepele regeling hadden ontworpen, die mogelijk was binnen het kader van de voorschriften. Wethouder Van Eijken; beantwoordde de sprekers. De gemeente zal zich aan sluiten oij eén adres van de Ver. v. Ned. Gemeenten aan de regering, de culturele films met 20 te belasten. In tweede instantie fulmineerde de heer Verbeek tegen de kermissen e.d., die hij gerust zwaarder belast wilde zien, mede vanwege de hoge prijzen, die gevraagd worden. De heer Aschhof wilde dergelijke ver makelijkheden met 50 belasten en de wielerwedstrijden op 20 brengen. Bij dit laatste sloot zich de heer Maas aan. De heer Van Weezei wilde 4 categorieën ontworpen zien en was er vooral voor lunaparken, kermissen, café-chantants e.d. met 50 te belasten. Wethouder v. Eijken., die de „verde diging van carnaval" op zich had te ne men, probeerde toch een lans te breken voor de kermissen, die altijd een groot publiek vermaak bieden. De voorzitter sloot zich hierbij aan: we mogen de niet- draagkrachtlgen in de gemeente niet hun vermaak onthouden. Wethouder v. Leusen wees erop, dat het gevolg van deze belasting-verhoging zou zijn, dat er geen kermissen en luna parken meer in Velsen gehouden zou den worden. Het voorstel tot de belasting van 50 voor kermissen werd verworpen met 8 stemmen voor. Het voorstel wielerwedstrijden met 20 te be lasten werd verworpen met 10 stemmen voor. Het voorstel van B. en W. werd z.h.st. aangenomen. Voor woningsplitsing en woningverbe tering ten dienste van de volkshuisves ting stelde de raad een* crediet van ten hoogste f 8000.beschikbaar, waarvan het grootste gedeelte door het Rijk zal worden overgenomen gedeelte). De benoeming van een nieuwe onder wijzer aan de ir. L. P. Krijgerschool te Velsen-Noord, waarbij B. en W. de heer G. Ruiter te Velsen als eerste candidaat plaatsten, bracht een fel debat. De heren Maas en Ten Broeke (C.H.) wezen erop, dat deze heer dienstweigeraar is en en kele jaren buiten de gemeenschap zal moeten doorbrengen. Wethouder v. Leusen wees er echter op, dat de minister van Oorlog de be zwaren van de heer Ruiter had erkend en hem In een andere tak van dienst had tewerk gesteld. Het betroffen gods dienstige bezwaren. Practische bezwaren zijn er tegen deze benoeming ook niet. Met 14 tegen 11 stemmen werd ten slotte de heer G. Ruiter benoemd. Tenslotte geraakte de vergadering opnieuw in een politiek debat door een interepllatie van de C.P.N. naar aan leiding van het feit, dat het college op een verzoek van het 1 Mei-comité Santpoort tot het houden van een bijeenkomst met kinderen van 614 jaar afwijzend had beschikt. Mevrouw Ten Grotenhuis lichtte de interpellatie toe. Wethouder Van Leur- sen merkte echter op, dat het besluit van het college geheel conform de wens van de raad is, die niet wil, dat steun mag worden verleend aan de C.P.N. of haar mantelorganisatiesr Gaven we toe, dari zouden we dezelfde fout maken als tegenover de N.S.B., die de gelegenheid kreeg de jeugd te leiden in een rich ting, waarin zij niet geleid mag worden op grond van onze democratische be ginselen. Kinderopvoeding en kinder ontspanning is een belangrijk Iets. Wat blijft er over van lentefeest, en vreugde I wanneer daarboven waart de geest van een Petkoff of van een Masaryk? staande herfst geschieden". Blijkens het verband zou deze mededeling op de Ne derlandse verkoop moeten slaan. Of wordt de broeiershandel geheel ver waarloosd en werkelijk gemeend, dat de „nief zeer belangrijke" prijsverlaging de buitenlandse wederverkoop beslis send zou beinvloeden? Men is geneigd zich af te vragen, in welke dezer beide gevallen van meer verbijsterende on kunde blijk wordt gegeven. Het kan niet genoeg gezegd worden: wii Hebben peen monopolie, onze Jcracbt schuilt in kwaliteit en sortiment, die door prijsbederf niet bevorderd maar geschaad worden. Al met al blijft de conclusie van onze voorzitter bevestigd, zo gaat het schrij ven voort, terwille ener totaal onge fundeerde veronderstelling (in strijd met de tot dusver gebleken feiten en met het eenparig oordeel van „zo goed als alle ter zake kundigen), dat op 1/3 van het totale afzetgebied het kwanturt» enigermate zou kunnen worden ver groot, wordt een zeker verlies van 2.822.762.en bij vergelijking met onze Bondsprijzen zelfs een nadelig ver schil van 10.076.992.— zonder meer bekrachtigd en aan de steunpunten van onze export: kwaliteit en sortiment wellicht onherstelbaar nadeel toege bracht. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, is het herhouw- plan van de gemeente Nijmegen thant in studie bij de financiële interdeparte mentale commissie, waarin vertegen woordigers van de ministeries van Bin nenlandse Zaken, Financiën Landbouif en Wederopbouw zitting 'hebben, tet beoordeling op zijn financiële mérites. Dit brengt overleg met de gemeente Ntf- megen mede, hetwelk nog gaande is. Volgens onze inlichtingen ziet het et wel naar uit. dat de hoofdwerken vaö het plan aanvaard zullen worden. ÏJMUIDEN, 14 April Een stoom trawler ÏJm. 45 5.530.—, een motor' logger K.W. 78 ƒ5.350.kustvisserS K.W. 72 580— IJm. 213 570.— Ijm- 241 ƒ320.—, IJm. 249 460— IJm 318 ƒ134 Hd. 135 ƒ712.—, Vol.'9 ƒ380.— Urk 78 140.—, Urk 97 J 160.— Urk 138 150.—, Urk 194 550.—. Urk 43 f 260.—: Urk 8 ƒ240.—, Urk 15 ƒ480.— Urk 18* 250—, Urk 53 1220.—, Urk 69 560.—. Urk 72 ƒ780.—. Urk 99 ƒ1120.—. (Niet-officiële koersen). Woensdag 14 April 1948. Vorig Opening 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aan. Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel nw. aand Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam Rubber Holl. Amerika Liin Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.VA Deli Mii. eert. Philips, nieuwe aand. vong slof 98% 158 174 128 193 160 221 307% 302 277% 341% 331% 189% 216 138 189 257% 219 heden 93%-H 176% 158% 224 310 275% 342 332% 192 189 258 264% Amsterdam. 13 April 1948. Na de gedrukte stemming van gister*? kon vandaag op de aandelenmarkt e*" bescheiden verbetering intreden. R! handel verliep daarbij zeer kalm. In nieuwe aandelen Philips waren de koefK fluctuaties» betrekkelijk gering. De oU» aandelen stegen circa 2%. Aand. Olie zetten ongeveer op 338 in, jm la*fi tot ruim 340 te verbeteren. UnileVfi opende 4% lager op 303 en kon zich la»e eveneens herstellen. Aand. Ned. Kabelfabr. werden sanf boden en waren nogal gevoelig lager- De scheepvaartmarkt bleef verlaten e\ de meeste aandelen stelden zich op e.A enigszins lager niveau. Cultuuraande",c gaven daarentegen koersverbeteringen zien van gemiddeld 2%.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2