Russen verscherpen de controle bij de luchthaven van Wenen Brits-Russisch onderzoek te Berlijn loopt op niets uit Superforten naar West-Europa TUSSEN TWEE POLEN/ ER/C DE NOORMAM- Dl STEEN VAM ATLANTIS HET DOMEIN DER VROUW JOODSE REGERING GEVORMD MENSEN VAN NELLE Verhouding Kerk en Staat in T s jechoslowaki je De I\lodeshow droOMBEeld Tien Geboden Huismoeders AAIEN en De Sovjets weigeren Amerikaanse en Duitse getuigen toe te laten Communistisch strijdplan tegen plan-Marshall Communistische onrust in Zuid-Amerika Voorlichtingscongres over communisme sociale leer Drie eskaders op oefenvlucht Controle op preken en post der priesters voor de maaltijden van de kleinsten Amerika wil alle politieke en militaire activiteit in Palestina doen staken WOENSDAG 14 APRIL 1948 PAGINA 3 De vliegtuigramp bij Berlijn Z>e Gasperi verklaart geheim document te bezitten Conferenie te Bogoa wordt voortgezet Katholieke sociale organi saties te Amsterdam bijeen is een door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd) Niet alleen 't chagrijn van de pijn, De Bussen legden gisteren de Britse Militairen, die zich naar de luchthaven Van het garnizoen van Wenen wilden begeven, moeilijkheden in de weg. De eerste Britse soldaten die werden terug gestuurd, waren twee koeriers, die ver zegelde, voor Londen bestemde rappor ten, naar het vliegveld moesten brengen. Zy lieten hun viertallige „grüze kaart", uitgegeven door de vier mo gendheden, zien, die reeds 2% jaar ge bruikt wordt. De Russische wacht weigerde hen op deze kaart alleen door te laten en stond erop, dat zij hun paspoort of identiteits bewijs met foto toonden. De Britse militairen hebben opdracht gekregen, geen enkel identiteitsbewijs dan de grijze kaart te tonen. Een woordvoerder zeide, dat generaal Galloway een protest tegen dit optre den zal indienen. Twee Britse militaire passagierstrei- hen zijn echter de Russische demarca tielijn zonder oponthoud gepasseerd. Russische ambtenaren verzochten de treincommandanten om identiteitskaar ten en foto's van de passagiers. Dit werd botweg geweigerd. Onmiddellijk daarop gaven de Russen toestemming tot door rijden. De Franse militaire autoriteiten in Oostenrijk hebben zich met de Sov jet-autoriteiten in verbinding gesteld, om een verzachting van de oontróle te verkrijgen. De Amerikanen hebben op verzoek van de Russen het radiopeilstation, dat ongeveer 8 km. van de Amerikaanse luchtbasis te Tulln ligt, gesloten. De in stallatie zal thans op het vliegveld zelf worden aangebracht. Op de Londense conferentie over Oostenrijk hebben de V.S., Engeland en Frankrijk nog eens herhaald, dat zij er voorstanders van zijn dat Oos tenrijk de grenzen van vóór de „An schluss" terugkrijgt. De Russische ge delegeerde, Koktomov, verlangde dat Joego Slavië zijn aanspraken op Oos tenrijks gebied in de bijeenkomst van de plaatsvervangers zou mogen be spreken. Joego Slavië heeft aanspra ken laten gelden op delen van Karin- thië en Stiermarken. Starhemberg, voormalig leider en or ganisator van de Oostenijkse Heim- Wehr, heeft zijn eigendommen terugge kregen, waaronder 28 kastelen en 18.500 ba. land, die getaxeerd worden op een Waarde van ÏO.OOO.QOO vooroorlogse Oostenrijkse schillings. Van het gemeenschappelijk Brits.Rus- sisch onderzoek naar de Berlijnse vlieg tuigramp van verleden week Maandag is niets terecht gekomen. De Russen weigerden Amerikaanse en Duitse ge tuigen toe te laten. De leider van de Britse delegatie, luchtmaarschalk Waite, steld'e zich op het standpunt, dat men alle getuigen diende te horen. Hij wilde Amerikanen en Duitsers daarvan beslist niet uit sluiten. Toen deze standpunten bekend' gemaakt waren, ging men uiteen. Ver der dan de derde zitting bracht men het dus niet. Waite kondigde aan, dat de Britten het onderzoek zullen voortzetten, met of zonder Russen. Behalve een Britse piloot zijn enige ooggetuigen van het ongeluk, voorzover men weet, Duitsers. Autoriteiten in Berlijn hebben de be richten, dat het Engelse luchtverkeer in de drie luchtcorridors, die Berlijn met West-Duitsland verbinden, beperkt moet worden tengevolge van de activiteit van de Russische luchtmacht, tegengespro ken. Volgens Amerikaanse autoriteiten hadden de Russen de bepalingen, die ln de corridor gelden, nog niet geschon den. Het Russische dreigement, om het vierledig toezicht op de Berlijnse poli tie te beëindigen, kenmerkte de bij eenkomst van het Geallieerd Bestuurs. bureau voor Berlijn, die elf uur heeft geduurd. Men kwam tot geen resul taten. In de loop van- de volgende week zul len, naar men verwacht, te Londen de besprekingen over Duitsland tussen ver tegenwoordigers van Frankrijk, Enge land, de V.S. en de Benelux-landen wor den hervat. De Amerikaanse minister van Lucht vaart, Stuart Symington, heeft ver klaard, dat de luchtvloot van de Sovjet- Unie groter was dan de Amerikaanse. „De Russen", zei hij bovendien, „bou wen twaalf maal zoveel als wij. Wij hebben echter goede machines en betere piloten". Symington vond dat de V.S. „zich in het grootste gevaar van hun geschiede nis. bevonden". Admiraal Lewis Denfeld, chef van de Amerikaanse marinestaf, verklaarde, dat de Sovjet-Unie een duikboot bezat, die bijna twee maal zo groot was als een Amerikaanse. De V.S. bezaten 175 duikboten, terwijl men wist dat Rus land er 260 a 270 had. Drie eskaders superforten zpn' Dins dagmorgen van een Amerikaans vliegveld vertrokken voor een „oefenvlucht"' naar Duitsland. Er werd geen mededeling gedaan omtrent het aantal vliegtuigen en manschappen dat aan de tocht deel neemt. Volgens schatting van een luchtmacht officier te Washington echter zouden het 28 superforten zijn, elk met een be manning van ongeveer tien koppen. Men verwacht, dat de machines samen zullen komen op jtonderdagmorgen bo ven Brest, om dan, na een vluchtin formatie over Parijs, door te gaan naar de plaats van bestemming in Duitsland: Fürstenfeldbruck. Lt.-kolonel Ellis, de commandant van de expeditie, deelde verder mede, dat twee van de drie eskaders spoedig naar de V. S. zullen terugtrekken. Het derde blijft in Europa. Geruchten, volgens welke de eskaders zich ook naar Italië zouden begeven, vlak vóór de verkiezingen, worden te Washington tegengesproken. In een schrijven aan de Tsjechoslo- waakse minister van Justitie dr. Cepica, die met de behandeling van de kerke lijke zaken belast is, hebben de Aarts bisschop van Praag en de Bisschoppen van Bohemen, Moravië en Slowakye ge antwoord op de eis van de nieuwe rege- ring om het standpunt van de Kerk tem opzichte van de nieuwe situatie uiteen te zetten. Wü komen op deze brief nog nader terug. „Terwijl de nieuwe communistische ministers in Tsjechoslowakije verklaar den, dat zü een goede verstandhouding met de Kerk zouden nastreven, kan het actie-comité van ieder dorp de daar aanwezige priester binnen weinige uren uilwüzen", aldus verklaarde een zo juist uit Tsjechoslowakye naar München ge vluchte geesteiyke. Geüniformeerde of geheime politie controleert de preken; de post van de kerkelijke overheid wordt gecensureerd. Hiervan zijn gehele series arrestaties het gevolg. De aartsbisschoppelijke zetel Olomuc (Ólmütz) heeft zijn grondbezit van 40.000 Hectaren door onteigening zien slinken tot 250 H.A. Van de op brengst van deze goederen proesten in het Aartsbisdom alle kerkelijke gebouwen, scholen en liefdadigheidsinstellingen worden onderhouden. Andere kerkelijke instellingen hadden reeds eerder hun gehele bezit verloren. De katholieke gymnastiekbond ,,Orel" (de Arend) is in gelijfd by de semi-militaire „Sokols" (de Valken) In Slowakije treden de nieuwe bewind hebbers mgt grotere omzichtigheid op. Terwijl in het Tsjechische land de kruis beelden door portretten van Stalin ver vangen werden, kan men in Slowakye zelfs nog ln de postkantoren het kruis beeld zien. Radio Praag heeft bekend gemaakt, dat de Tsjechoslowaakse verkiezingen op Zondag 30 Mei in plaats van Zondag 23 Mei zullen worden gehouden. De Roosevelt's beginnen een herberg Verhuizingen door de lucht - Film over Columbus - Krupp aan lager wal Mevrouw Eleanor Roosevelt en haar zoon Elliott zijn voornemens enkele kilometers ten Noorden van *Poughkeepsie en op korte afstand van het oude huis der Roosevelts een herberg te openen, zy willen een oude wit gepleisterde boerderij restaureren. De herberg zal 22 slaapkamers voor twee Personen bevatten en 100 diners tegelijk kunnen serveren. De boerdery is reeds eerder als restaurant gebruikt. „Dit alles maakt deel uit van ons vijfjarenplan," zeide Elliott Roosevelt, toen hij de plannen voor de inrichting van de herberg, Val-Kill, en de omrin gende boerdery, waarvan zy een grote landbouwonderneming willen maken, Uiteenzette. „Mijn moeder en ik hebben hl Augustus 842 acres van myn vaders nalatenschap gekocht en wij werken zo snel als mogebjk is. De herberg zal pro ducten van de boerdery gebruiken. Wü Zullen rundvlws. zuivelproducten, ge rookte kalkoenen, hammen, bacon, ka- Poenen, kippen en al het overige pro duceren." Op het 1000 acres grote stuk land (zij hebben er intussen nog 150 acres bijge- kocht) zijn overal bouwvakarbeiders en hoeren reeds druk aan het werk. Amerikaanse vliegtuigen zyn be gonnen ongeveer 75 ton huishou- deiyke artikelen uit Berlijn weg te halen. Deze artikelen zijn het gendom van gezinnen van Amerikaan- bezettingssoldaten en kunnen op grond van de door de Russen ingevoerde transport-beperkingen niet vervoerd borden. Dertig wagonladingen van deze Artikelen zijn verzameld sedert de Rus- Sen op i April eisten dat alle vracht goederen, die Berlijn verlaten, eerst door hen goedgekeurd en geïnspecteerd hoesten worden. De meubelen zijn van gezinnen, die Berlijn verlaten, en wor sen voor het grootste deel naar de Ver. Staten vervoerd. Een deel ervan behooi't echter aan het militair personeel, dat gan Berlijn naar Frankfurt is overge bracht om aan de uitgebreide bizonale economische administratie mee te wer ken. I e cineasten van de filmstudio's te •L/ Gainsborough in Engeland zijn 8an 0p Barbados (Britse Antillen) •Ue/rt 0rnen' waar zij begonnen zijn Chri-f opnamen van een film over ain op"°rus Columbus. Twee naboot- 'umbu.Van de schepen, waarmee Co- "aar Amerika ia overgestoken. spelen in deze opnamen een rol. De cineasten zullen zich ook naar Santo Domingo begeven, waar Columbus be graven is. Naar aanleiding van 't thans aan de gang zijnde proces tegen Krupp senior en junior heeft een cor respondent van Reuter een bezoek ge bracht aan de echtgenote van Krupp senior, Bertha, naar wie het monster kanon „dikke Bertha" in de eerste we reldoorlog werd genoemd. Bertha ver klaarde ervan overtuigd te zijn, dat haar man en zoon niet schuldig ver klaard zouden worden. Bertha woont nu met haar schoonvader, de verlamde 78-jarige Gustav Krupp von Bohlen und Halbach. en enkele dienstboden in een huisje met acht kamers op het grondgebied van hun vroegere zeven- tiende-eeuws kasteel Bluehnbach. Eens bezaten zij vele huizen in Berlijn, Essen en Oostenrijk en organiseerde de oude Gustav een „Adolf-Hitlerfonds" met een handgift van zes millioen mark. Thans klaagt Bertha over de dure melk en boter. Daar alle familiejuwelen door het mi litair bestuur bewaard worden, zijn de Krupps thans afhankelijk van voedsel pakketten uit Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Het kasteel Bluehn bach is in gebruik als rustoord voor Amerikaanse officieren. Vier Russische componisten hebben geprotesteerd tegen de film „Het ijzeren scherm" van de 20th Cen tury Fox. Zij verklaren dat de 20th Cen tury Fox een film draait, die ten doel heeft „ons vaderland te besmeuren en de haat en animositeit tegen het Russi sche volk aan te wakkeren, om op deze wijze de vijanden van de vrede en de algemene veiligheid te behagen". ,,Met diepe verontwaardiging", zo gaat de verklaring verder, „hebben wij ervan kennis genomen, dat deze film geïllustreerd is met gedeelten uit onze composities. Onnodig te zeggen, dat wij hiertoe nooit onze toestemming hebben gegeven. Wel wetende, dat wij elk aan bod in dit opzicht van de hand gewezen zouden hebben, heeft de Amerikaanse filmmaatschappij haar toevlucht geno men tot oneerlijke methodes en is zelfs niet voor diefstal teruggedeinsd." 71. Na een zware tocht bereikten Eric, de jonge vrouw en de dwerg de rand van het oerwoud. Een zacht ronkend geluid trof hier Eric's oor en opmerkzaam keek hij rond of hij kon ontdekken waar het vandaan kwam. Nu had ook de jonge vrouw het geluid gehoord en tot Eric's stomme verbazing begon zij met haar arm'en te zwaaien! Haar blik volgend, ontdekte Eric een grote glanzende vogel met een staart die wel van vuur scheen....! Ontsteld bleef Eric de zilveren vogel volgen in zijn vlucht; de vleugels bewogen niet en toch schoot hij met grote snelheid en met angstaanjagend gebrul door het luchtruim.... Hij kon niet weten dat dit één van de raketvliegtuigen van Atlantis was. In het inwendige van het vliegtuig zaten enkele mannen met strakke gezichten en zij verkenden het onder hen wegschietende terrein nauwkeurig. Zij waren met vele andere ma chines uitgestuurd om de bewaakster van de steen te zoeken. Eensklaps meen de een der mannen iets op te merken in. het terrein beneden hem en hij beduidde de bestuurder eens om de ,plek heen te cirkelen.... Met verminderde snelheid doken zij en scheerden even'midden over de vlakte.. De mannen herkenden de kleding van Atlantis en één van hen meende de vermiste bewaakster van de steen te herkennen! Hij schakelde de raketten uit en het toestel begon te dalen.-. Alcide de Gasperi, de Italiaanse chris ten-democratische premier, heeft Dins dagavond in een toespraak tot een grote menigte op h*t Domplein te Milaan verklaard, in het bezit te zyn van een geheim document, dat de communisti sche plannen voor de stryd tegen het Plan-Marshall zou bevatten, berustend op het verwekken van ongeregeldheden in de deelnemende landen. De Gasperi zeide, dat het document bijzonderheden gaf over een bijeen komst te Bialistok in Polen van de Ita liaanse leider der communisten, Luigi Longo met Andrei Lzdanof, de Sovjet leider, waarbij nauwkeurige instructies werden gegeven voor een campagne tegen het Plan-Marshall. Het zou de Italiaanse communisten niet aan mid delen ontbreken om het plan ten uitvoer te leggen, aldus De Gasperi. De premier werd luide toegejuicht, toen hij eiste, dat de leiders der communisten hun partij moesten bevelen de wapens neer te leggen. In het district Arezzo, rond Rome en elders vinden de carabinieri nog wa pens in overvloed. De Italiaanse politie heeft bekend ge maakt, dat het op 10 April in de haven van Bari door middel van een tijdbom tot zinken gebrachte munitieschip, dat 8000 gewèren en een grote voorraad mu nitie aan boord had, bestemd was voor Lipari, waar communisten een complot gesmeed hadden tot verovering van het eiland Dit plan mislukte door de ar restatie van de kolonel van de Russische luchtmacht Isac Fegman, die de leiding had van het complot. Te Perrasini op Sicilië hebben vijf honderd communisten hun lidmaatschap van de plaatselijke vakverenigingen op gezegd en zich bij anti-communistische partijen aangesloten. Dit is de derde der gelijke massale afscheiding, in de laat ste dagen op Sicilië voorgekomen. De pan-Amerikaanse conferentie, die tengevolge van de ongeregeldheden in de Colombiaanse hoofdstad Bogota Vrijdag werd afgebroken, zal Vandaag worden hervat. De V. S. hebben aan geboden by de voedselvoorziening der gedelegeerden te helpen door iegerrant- soenen vanuit Panama aan te voeren. De waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken van Costa Rica, Aivaro Bonia, heeft het diplomatieke corps te San José, de hoofdstad van het land, verzocht de stad onder zyn bescherming te nemen tegen gewapende opstande lingen, die de stad naderen, zo deelt het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken mede. Persberichten schynen er op te wyzen, dat de val van de regering van Costa Rica aanstaande is. In aansluiting op de Paasboodschap der gezamenlijke katholieke sociale or ganisaties en de Katholieke Actie zal Maandag 26 April in Bellevue te Am sterdam van 11 uur v.m. tot 17 uur n.m. een groot voorlichtingscongres worden gehouden over het communisme. De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het Katholiek Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel overleg, voorzitter van de K.A.B., zal het congres openen. Vervolgens spreekt Mr. F. J. H. Bachg, secretaris van de Ned. R. K. Midden standsbond en lid van de Tweede Kamer, over: De redding van de mens (de zin De modeshows, die we dit voorjaar zagen, werden stuk voor stuk gehouden ioor modehuizen uit de top, le haute-couture, de dure maatkleding, die maar een heel enkele vrouw zich kan veroorloven. Van de confectie iagen wy weinig, dat is te '.eggen van het gewone genre confectie dat de meeste vrou wen dragen. Wel arrangeerde dit jaar voor het eerst in de geschiedenis van de Neder landse mode een tiental voor aanstaande confectiehuizen uit de hoofdstad een grote show, zowel in Scheveningen als in Amsterdam, om te laten zien, wat onze éérste confection- nairs vermogen. Dat zy een goed figuur slaan in het bui tenland (zy exporteren naar Zuid-Afrika, Egypte, Ameri ka, 2?witserland), weten wy, maar een overzicht van hun kunnen was ons tot nu toe niet gegeven. De show heeft geopen baard, dat onze confectie huizen uit de hoogste klasse, dat is de couture- of de D- klasse (de confectie is name lijk in vyf klassen ingedeeld) zeer capabel zyn, veel smaak bezitten en over goede ont werpers beschikken. Wat zy in Parys zien, nemen zy ge matigd over voor de Neder landse vrouw, hetgeen ver standig is, want wü houden niet van excessen en boven dien is de situatie in ons land er niet naaf. Deze zogenaam de „model"-confectle is ech ter duur. Al deze modeshows waren stamp- en stampvol, het schijnt voor een vrouw nu eenmaal een grote attractie te zyn zich een paar uur lang te vermeien, in de droomwe reld van perfect geklede vrouwen, die hun kleding goed weten te dragen en die ln geheel haar uiteriyk on berispelijk zijn. Het is echter zo jammer, dat maar weinig vrouwen zich realiseren, dat 'n perfect uiterlijk helemaal niet alleen een kwestie van dure en onbereikbare kleren is! Het is slechts een kwestie van zich soigneren, van geen enkel onderdeel verwaarlo zen. Van zeer critisch te zyn tegenover zichzelf. Zit myn haar keurig? Is het niet te droog? Kan brillantine er geen goed aan doen? Zitten de plooien in mijn rok ge perst? Draaien myn kousen niet? Zyn myn schoenen glimmend gepoetst? Is nujn blouse niet gekreukeld, niet smoezelig? Men ziet nu op straat als men goede ogen heelt en critisch rond Jcykt af en toe verlengde mantels en rokken. Men ziet het aan de zoom, die niet goed is uit geperst. Ik weet, dat het uiterst moeilyk is, de vouw van een zoom, die er jaren in zit, weg te krygen. Soms willen noch de bout noch stoom het goede effect bereiken. Maar waarom het daarbij laten zitten? Men moet jas of rok dan, met uit- Op een Engelse modeshow werd dit toiletje getoond, met plissé- rok en korte bolero. getornde zoom, laten stomen. Tenminste.... als men er prys op stelt tot de gesoig- neerden te behoren. ASTRID. 1. Laat de kinderen op een vaste tijd eten, niet van daag om vyf en morgen om zes uur. Aan orde en regelmaat moeten ze wen nen van jongsaf aan. Het is -voor moeder dikwyls makkelijker het anders te doen, maar de goede verzorging van de kinde ren is een even belangrijk onderdeel van haar dag taak als by voorbeeld het schoon houden van het huis. 2. Buitenlucht kweekt eet lust, laat ze daarom zo veel mogelyk buiten zyn, maar als ze oververmoeid aan tafel komen, zullen ze slechte etertjes zyn. 3. Eten moet geen spelletje zyn. Kinderen moeten hun maaltyd rustig en onge stoord af kunnen werken. 4. Als ze zonder hulp gaan eten, geef ze dan onbreek baar eetgerei en leg een knoeizeiltje onder het bord. Het spaart het ta fellaken en een boel er gernis. 5. Eh nu een groot punt, dat voor het hele leven van belang Is. Leer ze alles eten, want kieskeurige mensen zyn lastig. Een kind, dat van spinazie rilt, kunt nooit leren het-lekker te vinden, maar u kunt het kind wel leren zich te vermannen en het op te eten. Een dergelyk ge- traind-zyn komt een mens in zyn later lev »n altyd te pas. Wat hebben we In deze moeilyke tyd aan verwende mensen? 5. Geef kleine kinderen geen te grote porties. Als ze zonder trek beginnen is het ontmoedigend voor ze. T. Laat het kind zyn gang gaan, ook al treuzelt het wat. Dring uw aandacht niet op. g. Een kind ouder dan drie maanden bewijst men een dienst voor het leven door het maar niet zonder medisch advies lever traan te geven of een vitamine D-preparaat. Het kan het behoeden voor Engelse ziekte. Nu de K.A.B. haar zestig jarig bestaan viert, is het ook voor de vrouwen tyd zich even op haar werk te bezin nen. De tyd, dat sociale pro blemen alleen de belangstel ling van de man hadden, is gelukkig ,voorby. En al zuilen vele van ónze vrouwen ook nu nog zelden of nooit ver gaderingen van een politieke party of van een standsorga nisatie bywonen, daarom is haar invloed nog niet geheel zonder betekenis. In tegen deel! - De indirecte invloed van de vrouw is vaak nog 'Veel groter dan de directe. Doch om Invloed goed te kunnen aanwenden Is het zaak, dat men op de hoogte ls van de kwesties en proble men. Daarom verdient het aanbeveling, dat wy vrouwen met onze mannen spreken over hetgeen er op de verga deringen is besloten en be handeld. Hoe sterker de KA.B. is, hoe meer zy voor de arbeiders zal kunnen be reiken. Ditzelfde geldt na tuur lyk ook voor onze andere standsorganisaties. Daarom moeten de vrouwen %iun mannen aansporen lid te worden van deze organisaties. Hebben zy zelf tyd en gele genheid deel te nemen aan het verenigingsleven, des te beter. Hebben ze dat niet, dan kunnen ze door haar belangstelling en medeleven het enthousiasme by de mannen aanwakkeren. Door over sociale problemen .e spreken en te luisteren naar wat ervaren mensen er over zeggen, kunnen de vrouwen haar inzicht verdiepen. En wanneer ze ook op dit gebied inzicht hebben, kunnen ze ook daarin voor haar man nen een begrypende kame raad en een steun zijn. En ook de opgroeiende kinderen zullen het weten te waarderen als moeder haar woordje weet mee te praten op dit terrein. Zy zaj ook voor hen een hulp kunnen zijn als zij komen aandragen met moei- ïykheden en problemen, ont staan door opmerkingen en gezegden van niet-Katholieke mede-arbeiders of -arbeid sters. Goede kennis van de Katholieke leer op sociaal terrein ls voor de Katholieke huismoeder een eis van deze tyd- der democratie en de opbouw der be- dryfsgemeemschap) 's Middags te 3.30 spreekt de vice- voorzitter der K.V.P., Mir. E. M. J. S. Sassen, lid van de Tweede Kamer, over: De redding van Europa (plaats en op bouw van Europa in de nieuwe wereld- verhoudingen) Vervolgens zal de landeiyke voorzit ter der Katholieke Actie in Nederland, ,Dr. Ir. F. Ph. A._Teilegen, spreken over: De redding van de ziel (strijdbaar, maar dienend christendom). Voorafgaand aan het congres wordt 's morgens te 9.45 in de kerk van het BegUnhof een H. Mis opgedragen voor het welslagen van het congres door rec tor C. M. Klaver, geestelijk adviseur van de sociale organisaies in Amster dam. De Joden In Palestin» hebben niet gewacht tot op 15 Mei de Britten offi cieel het bestuur over'het Heilige Land uit handen* zouden geven, maar reeds gisteren door een besluit van het Joods Bureau officieel een regering gevormd. Michael Comay, de zegsman van het Bureau, deelde mede, dat Palestina thans in feite verdeeld is, en dat de Joodse staat thans een feit is geworden. Deze staat zal worden bestuurd door een premier met 12 ministers. Alle plannen voor de regering zijn r 26) Als ze dus Sherry van 't nodige eten en van een blikopener voorzien heeft, dan kan ze onmogelijk tijd gehad hebben om intussen nieuwe inkopen te doen. Het viel me op, dat er zo weinig eten in huis was." „Dan lijkt het me erg nuttig, te weten te komen wat ze vandaag doet." „Reusachtig!" beaamde ik van ganser harte. „Kun je dat denkbeeld niet een beetje nnnder geestdriftig begroeten?" „Reusachtig," herhaalde ik met een naargeestig geluid. „Dat klinkt beter, liefste. Hoe zullefi we het nu aanleggen?'' Een uur later reden we met een wan delgangetje naar de achterzyde van het lege huis aan de overkant van de straat, waarin Georgia's bungalow stond. Arab zocht een schaduwrijk plekje uit onder een palmboom en maakte ach gereed de tyd met een boek te verluieren. Ik sjouwde een grasroller uit de autokoffer en trof toebereidselen het grasveld te lyf te gaan. Ik had myn oudste kleren aan en droeg een vormeloze witte zonne hoed; Ik zou een tuinman voorstellen, die met de zorg voor de gronden van het buitenverblyf belast was- duwde de roller voor my uit naar de voorzijde, vanwaar ik Georgia's bungalow in het oog kon houden en begon bet ratelende ding langzaam heen en weer te ryden. Na dit een paar minuten volgehouden te hebben, keerde ik terugi naar de wagen en stuurde Arab naar huis om een snóei- schaar. Als ik nog langer met die gras maaier in de blakende hitte aan de gang was gebleven, dan zou myn vermomming weldr^i nog slechts een lijk verborgen hebben. Zodra Arab terugkeerde met de schaar, wierp ik me op de heesters voor het huis. Het merendeel der struiken, die aan myn yver ten slachtoffer vielen, zag er na afloop uit alsof 'n zwerm sprink hanen een charge had uitgevoerd, doch gelukkig groeit alles in de tropen verba zend snel en ik twyfelde er niet aan, of de heesters zouden hun verminking te boven komen. Om elf uur zag ik Georgia naar buiten komen en in haar wagen stappen en ik rende naar de achterzyde van het huis can Arab te waarschuwen, haar te volgen. Beiden bleven een paar uren weg. Arab vertelde, dat ze Georgia allerlei inkopen had zien doen; onder meer had ze zich een blikopener aangeschaft, verscheidene flessen melk, karbonaadjes met spek, ar tikelen in blik, grutterswaren en een hoed, waarvan Arab beweerde, dat hy Ge orgia onmogelijk stond. „Ze ziet er mee uit alsof ze achterlyk is," zei Arab. En terloops, na uitvoerig uitgeweid te heb ben over de voordelen en nog meer over de nadelen van de hoed. vermeldde mijn vrouw nog, dat de etenswaar die Georgia had ingeslagen, veel meer was dan een alleenstaand iemand doorgaans zou ko pen. Arab reed naar ons huis en, bracht de benodigdheden voor een picnic mee te rug. Na mij te hebben gespijzigd, betrok ik opnieuw de wacht. Ik bemerkte, dat ik van een der hoeken van de tuin het graf veld voor Chuck's huis, alsmede zyn aanlegsteiger én het jacht kon gade slaan. Halverwege de middag begaf hfj zifh met een valies naar de boot. ging aan boord, zette de motoren aan en voer af ln de richting van de riviermond. Ik was biy hem te zien vertrekken, want dat betekende, dat ik drie dagen lang geen styve nek behoefde op te lopen door aanhoudend achterom te loeren naar mogelyke schimmen. Later in de middag raakte ik slaags met een enorme purperen allamanda- struik, die het pad der deugd verlaten had en alle andere gewassen in zyn be reik verstikte. Na alle uitlopers verwij derd te hebben, begon ik het ding gfelyk te snoeien, maar nu eens scheen de ene kant, dan weer de andere het evenwicht te verstoren. Toen ik eindelyp klaar was, lag Ik op handen en knieën onder de struik. Ik keek op en fronste myn voor hoofd. Er scheen iets niet goed gegaan te zijn. Van de plek waar ik me bevond, zag de heester er thans uit als een ver laten adelaarsnest. Ik beglon naar de andere kant te kruipen om te zien, of ik daar misschien een paar takken vergeten was. Toen ik een paar voet naar voren geschuifeld was, hield 'Ik stil en staarde met open mond naar twee voorwerpen die vlak voor my van de grond omhoog- rezen. Als je zulke dingen in een tuin kon kweken, dan stonden ons in de toe komst onpetwyfeld raadselachtive ver schijnselen te wachten. De voorwerpen waren een paar damesbenen. „Wood," sprak een stem ergens boven my op koele toon. „Georgia Wood." Ik keek op en zei: „Hallo, miss Wood." „U moest zich schamen over een der gelijke vernielzucht," zei ze, op de alla- manda-struik doelend. „Het is niet zo geslaagd uitgevallen, geloof ik. Ik betreur het werkelyk. Ais het niet bijgegroeid ls, voor ik Fort Myers verlaat, zal ik de eigenaar van dit huis een chèque sturen." „Je bent werkelyk een buitengewoon waakzame spion. Ik sta je al vijf minu ten lang gade te slaan." „Kunnen we geen vennootschap aan gaan?" stelde ik voor. „Ik schaduw jou een half uur en dan ruilen we voor een poosje." „Ik ben nog nooit zo'n goochemerd te gengekomen. Dat neust hier rond, ver momd als tuinman en met zomersproe ten, die je op een myl afstand kunt her kennen. En die vrouw van je eerlyk, toen ik die hoed kocht, dacht ik, dat ze door de winkelruit heen zou springen om me te vertellen, hoe onnozel die me stond." „Als je 'm even haalt, zal ik je mijn mening zeggen.'' „Idioot!" zei ze, terwyi ze met haar sandaal op de grond stampte. „Kan ik je aanwezigheid hier afkopen? Je be derft het uitzicht uit myn ramen." geheel gereed. Deze regering ral een openbaar lichaam worden, zodra de Engelsen het land verlaten. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de zeven regeringen van de Arabi sche Liga, te Cairo bijeen, besloten hebben, hun militaire en financiële hulp voor de Palestijnse Arabieren te ver groten. Koning Faroek van Egypte heeft voor de Palestynse Arabieren het be ginsel van zelfbestuur geproclameerd, ongeacht de mogelyke territoriale verlangens van de andere Arabische staten. De Palestina-commissie van de V.N. deed Dinsdag een beroep op de Assemblée. welke Vrydag bijeenkomt, om door een strijdmacht van de V.IL de dreigende chaos, hongersnood, ge weldpleging en bloedvergieten m het Heilige Land te voorkomen. De com missie laakte Engeland, de Arabieren en de Veiligheidsraad. Amerika heeft intussen voorgesteld, dat de Veiligheidsraad opdracht geeft, alle politieke en militaire activiteit in Palestina te staken. Dit alles betekent, dat zowel Joden als Arabieren hun plannen voor het vesti gen van een eigen regering moeste» opschorten. Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stel len Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat' vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dagelijkse dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aanspo rende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegenomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te woTden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist VACnM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3