Ned. delegatie te Djocja wil incident als gesloten beschouwen Beslissing van dr. Van Mook wordt afgewacht Communisten in Italië bereiden in geheim een guerilla voor Komende nieuwe regering zal hardhandig moeten optreden Een millioen brieven naar Italië gezonden J Onderzoek in zaak-Rauter wordt heropend Buitenzorg en Den Haag plegen overleg K.R.O. zendt Nederland- België uit Roermondse vonk zette heel het in laaiende brand land AANMELDING NATIONALE RESERVE VR Het weer. Verontwaardiging Opmerkelijke wending in rechtsgeding Tot hoold en hart 30 doden bij vliegramp Doodstraf in Engeland afgeschaft 4 Denkt aan Herderlijk Schrijven Voorwaarden tot sluiten van verbintenis Ce Soir" te Parijs in beslag genomen Plan voor wapenstilstand in Palestina DONDERDAG 15 APRIL 1948 6 72ste JAARGANG No. 24127 Opheffing telegrafische verbindingen? Abdoel Kadir te Batavia Constellation bij landing in Ierland verongelukt Voor vijf jaar bij wijze van proef En ook de Cup final Communistische macht in Zuiden brokkelt af Indruk van De Gasperi Als men niet op tijd weet te zwijgen, spreekt men niet zonder gevaar. te I Wegens ondermijning van het prestige der regering Griekse gendarmen overvallen een gevangenis Zondag stoppen treinen te Rotterdam-Zuid BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor adverte^tiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Te Djocja is van gezaghebbende zijde aan Aneta meegedeeld, dat naar het oordeel van de Nederlandse dele gatie het incident bij de aankomst der delegatie als gesloten kan worden be schouwd. In verband met het commu niqué van de Nederlands-Indische re gering is echter aan de voorzitter van de commissie voor goede diensten mee gedeeld. dat geen officiële besprekin gen zullen worden gevoerd alvorens de Nederlandse delegatie daartoe door de Iiuitenant-Gouvemenr-Generaal wordt gemachtigd. De Nederlanders beschouwden de be woording van de verontschuldiging, die door Mohammed Roem. voorzitter van de Indonesische nationale commissie, eerder op de dag is aangeboden, als on voldoende, maar de drie leiders van de Indonesische delegatie hebben zich later ttiet een vollediger en voldoening ge vende verontschuldiging tot de Neder landse leden gewend. De Sultan van Djokjakarta heeft zich in een radio-uitzending tot de re publiek gewend en medegedeeld, dat de regering haar verontschuldiging voor de onheuse bejegening van de Nederlanders door verschillende In donesiërs had aangeboden en dat deze laatsten gevangen genomen zouden worden en gestraft De correspondent van Aneta meldt, dat <ie Sultan van Djocja de radiorede niet Persoonlijk heeft gehouden. De omroeper las deze als bekendmaking van de mi litaire gouverneur van de republikeinse hoofdstad (de Sultan) voor. Zij werd voorafgegaan door commentaar over het bericht betreffende de weigering van Koesoema Atmadja, als kabinetsforma teur in de Rasoendan op te treden. De Nederlanders hebben voorts de Verzekering ontvangen, dat hun verbin dingen met Batavia niet door een her- baling van deze incidenten vertraagd 'ouden worden. De Nederlandse woordvoerder zei, dat de boodschap, waarmee dr. Van Mook het gebeurde op het station in ken nis werd gesteld, 24 uur vertraagd was, terwiil de verslagen van de Nederlandse correspondenten over het incident 8 urn- Waren opgehouden. De berichten van de buitenlandse correspondenten gingen on- Stiddelliik door. De correspondent van Aneta te Djocja heeft gemeld, dat mr. Van Vredenburch heeft medegedeeld, dat een verder oponthoud van telegram men der Nederlandse delegatie of Nederlandse pers mede aanleiding wni voor beëindiging van de be sprekingen te Djocja. De adviseur der republikeinse delega tie Pringgodigdo erkende het aanhouden der telegrammen, waarbij een Neder lands woordvoerder o.m. aantoonde, dat de telegrammen, die ter inlichting waren verzonden aan dr. Van Mook en mr. Van Vredenburch (toen deze nog in Batavia was), 24 uur werden aangehouden, ter wijl het telegram van Aneta 18 uur werd aangehouden. De Nederlanders hebben de bemid delingscommissie evenéens een protest overhandigd inzake de aanplakbiljet ten, waarop Nederlandse soldaten af gebeeld staan, die op de burgers in Djocja schieten. De Nederlanders zijn van mening, dat hiermede het wapenstilstands verdrag. dat opruiende propaganda verbiedt, wordt geschonden. Officieel wordt medegedeeld, dat de Nederlandse regering volledig instemt met het standpunt, dat door de Neder lands-Indische regering tegenover de demonstraties en de behandeling der Nederlandse delegatie bij aankomst te Djocja werd ingenomen, zoals reeds uit het communiqué der Nederlands-Indi sche regering is gebleken. De Nederlandse en Nederlands-Indi sche regering plegen overleg over de vraag of de Nederlandse delegatie uit Djocja behoort te worden teruggeroe pen. De delegatie in Djocja heeft gead viseerd de besprekingen voort te zetten. Het is niet uitgesloten, dat de speciale telegrafische verbindingen, die Batavia met Djokjakarta verbinden, opgeheven zullen worden, aldus deeldèn welinge lichte kringen vandaag aan TT. P- mede. Naar vernomen wordt, worden tele grammen van officieel karakter tussen de Nederlands-Indische regering en de Nederlandse delegatie te Djokjakarta reeds geruime tijd opgehouden. Een regeringscommuniqué zeide van morgen, dat er reden Is aan te nemen, dat telegrammen van Batavia naar de Nederlandse delegatie te Djokjakarta, de delegatie niet op tijd bereiken. In ver band hiermede wordt thans getracht de delegatie te Djokjakarta er van in ken nis te stellen, dat een van haar leden te Batavia vcor het plegen van overleg te rug verwacht wordt, aldus dit communi qué. Hedenochtend is Raden Abdoel Kadir uit Djocja te Batavia aangekomen. Hij reisde met het eerste van de -K. L. M. gecharterde vliegtuig, dat dagelijks de verbinding met Djocja gedurende de be sprekingen in de republikeinse hoofdstad zal onderhouden. Hij wenste geen ver klaringen aan de pers af te leggen, voor dat hij met Van Mook had gesproken. Een Constellation van-.de Pan Ameri can Airways is bij een landing op het Ierse vliegveld Shannon verongelukt. Van de 31 inzittenden zijn er 30 ge dood. Het toestel, dat van Karachi op weg was naar New Vork, brandde geheel uit. Men vermoedt, dat een der vleugels bij de landing een obstakel heeft ge raakt. Engeland zal de doodstraf wegens moord voor vijf jaar afschaffen. Het Lagerhuis heeft Woensdagavond een daartoe strekkend wetsontwerp, waarin dit experiment is vervat, met 245 tegen 222 stemmen aangenomen. r Jg. Stakende politiemannen zijn een zeldzaamheid. Cairo maakte dit feest mee. De ge volgen waren een chaos waarin 22 mensen gedood werden. Boven: een groep schreeu wende agenten tijdens een der betogingen. Onder: Bij de politie bleef het niet, want een heel ziekenhuis in Cairo ging ook staken. Zusters en verpleegsters sloten z'0]1 op en dreigden de zaak in brand te steken. Er werd gegooid met stenen en brand spuiten kwamen er bij te pas om de orde te herstellen. De interland-voetbalwedstrijd Neder land—België Zondag a.s. in het Feyen- oord Stadion te Rotterdam wordt door de k. R. O. uitgezonden via Hilversum (415 M.) van 14.30—16.30 uur. Zater dag 24 April zal evenals het vorige jaar een reportage worden gegeven van het laatste gedeelte van de Cupfinal, de eindstrijd om de Engelse Voetbalbe ker, die in het Wembley Stadion bij Londen wordt gespeeld. Het verslag be gint 16.10 uur Cvia Hilversum n) en zal duren tot 16.45 uur. De verslaggever van beide wedstrijden is Deo Pagano. (Van onze Romeinse correspondent» De internationale belangstelling voor de verkiezingen in Italië en de algemene neiging om van Zondag 18 April een keerpunt in de geschiedenis en een uitgangspunt voor een veilige toekomst te maken leveren een zeker gevaar op voor wat de naaste toe komst van dit land (en wellicht van geheel West-Europa) betreft. Er heerst onmiskenbaar een tendenz óók in Italië zelf om ingeval van een ne derlaag van de communisten de toekomst als pure rozengeur en ma neschijn tegemoet te zien. Dit is een illusie en een niet onge vaarlijke! Zoals de zaken thans staan, lijkt een absolute meerderheid voor het Fronte Democratico, en dus van de commu nisten, tamelijk onwaarschijnlijk. Doch er bestaat gegronde reden om aan te nemen, dat dit Fronte, indien het dus niet „de helft plus één" zal behalen, tóch nog over een zodanige invloed zal blijven beschikken, dat de toekomst óvervuld zal zijn van moei lijkheden, onrust en gevaren. Wat het Parlement betreft, hiervoor zijn de communistische kansen op een meerderheid bepaald gering; voor de Senaat maken zij, voorzover men dit te voren zeggen kan, een betere kans. Aan genomen, dat het Fronte een 40 pet. Het Hoofdkwartier van de „Brief actie Italië" te Roermond schrijft Ons het volgende: De storm is gaan liggen. We voe len ons vreselijk onwennig. Van Zaterdagavond tot Woensdagmorgen hebben we een hoog-conjunctuur beleefd als nooit te voren. De Brief- actie-Italië, „een moordstunt" zoals een Twents journalist het noemde, de best geslaagde actie, die we ?oit hebben beleefd. Roermond 3.4.5 *s een bij alle telefonisten in Neder land bekend nummer. afLijna vier dagen lang is er bijna on gebroken gebeld, getelegrafeerd en tón ven uit heel het land: uit Vlis- ®en. Heerenveen, Vught, Amsterdam j? Utrecht even goed als uit Zandberg "rente, Stokkum in de Achterhoek o? Oosterblokker bij Hoorn. Men vroeg g- adressen en om 10.000. Velen, die gen adres hadden kunnen bemachti- *eu Zonden ons de brieven toe, die we van adressen voorzien hebben. ®*n voorzichtige berekening brengt rv* tot een totaal aantal verstrekte m«fssfn van rond 950.000. Wanneer daarbij bedenkt dat aan één adres vaak meer brieven gezonden zijn, ligt het totaal aantal verzon den brieven waarschijnlijk boven het millioen. Tellen we voor iedere brief 10 gram (meestal was het meer), dan is het to taal gewicht van naar Italië gezonden post ruim 10.000 kilo. De P. T. T. heeft goede dagen achter de rug. Tellen we elke brief op 20 cent (vele duizenden verzonden nog expresse-brieven met 50 cent porto), dan is er voor ongeveer 200.000 alléén aan postzegels omgezet. De telefoon- en telegramkosten zijn zelfs bij benadering niet op te geven. Een woord van dank is hier op zijn plaats. Allereerst aan de zeereerwaarde heer De Greeve. Eens te meer heeft men kunnen zien, wat deze radio-spre ker in het Nederlandse volk vermag los te slaan. Ook onze katholieke dagblad pers en de Katholieke Radio Omroep hebben zich van hun beste zijde laten zien. Dat de actie echter zó is ingesla gen, dat deze Roermondse vonk in heel het land zó'n laaiende brand tengevolge had, dat is het werk van Katholiek Ne derland, dat wéét, wanneer het tijd wordt iets te doen! Laten we intussen het doel van onze Briefactie niet uit het oog verliezen. Brieven naar Italië kunnen niet meer verzonden worden, gebeden wél. Leest er het Herderlijk Schrijven van verle den Zondag nog eens op na. van de stemmen op zich zal weten te verenigen, dan zal zich de vreemde fi guur voordoen, dat geen enkele kabi- nets-formateur, die dus op een absolute meerderheid in de Kamer zal steunen, verplicht kan zijn een minister uit het Fronte in zijn regering op te nemen. Zélfs niet op grond van de meest rigou reuze democratische .normen. Men ver- gete niet: het Fronte is geen politieke partij! Togliatti heeft met Nenni de plech tige afspraak gemaakt, toen zij besloten tot een eenheids-lijst en tot de camou flage van een gezamenlijk front achter Garibaldi's masker, dat zij bij de ver deling van hun zetels zich strikt aan de stemmen-verhouding zouden houden. Dit is voor Togliatti, die in deze com binatie nu eenmaal veruit de belang rijkste is, een zeer gewichtig punt. Er doen zich in zulk een geval verschil lende mogelijkheden voor. Zij kunnen zich bijvoorbeeld scheiden en terugke ren tot de oude en eerlijker vorjn van: dé communistische partij en de socialis tische partij. Mocht dit, waar het hier op aantallen van zetels ^aankomt, óngun- stig blijken, dan kunnen zij ook geheel omschakelen en van het Fronte een po litieke partij maken in de parlementaire betekenis van het woord. Deze beslis sing zal een zeer moeilijke blijken, daar hieraan voor de toekomst te veel im ponderabilia vast zitten. Er heerst overigens in alle niet- communistische kringen een tamelijk grote vastbeslotenheid om in geen enkel geval nog ooit een communist of een Nenniaan in de regering te dulden. Voor De Gasperi staat dit al vast, sedert hij verleden jaar Mei de coalitie verbrak. Thans heeft, behalve de leider der Liberalen, Lncifero, nog niemand zich definitief, hieromtrent uitgesproken, c.q. zich hiertoe ver plicht. Doch het is vrijwel uitgesloten, dat de republikeinen van Pacciardi ooit nog tot een samenwerken met de communisten zouden kunnen komen. Om van Saragat maar te zwijgen, ter wijl de ontelbare splinter-partijtjesin het geheel geen rol meer spelen. Aangenomen dus, dat het Fronte niet de absolute meerderheid zal behalen. lijkt het alleszins waarschijnlijk, dat de eerste parlementaire regering van de republiek geen extreem-linkse elemen ten zal omvatten. En daarmede is tevens duidelijk, dat de communisten in een definitief ge worden oppositie geen poging zullen nalaten om te saboteren, om iedere daadwerkelijke regerings-mogelijkheid te ondermijnen en om het land in een golf van stakingen en onlusten te stor ten, die wellicht op de duur tot ernsti ge botsingen met de regeringsmacht zullen kunnen leiden. Er zjjn tal van gegevens, waaruit blijkt, dat de com' ïunisten reeds thans van alles voorbereider om straks een regelrechte guerilla te kunnen voeren. Met name de onvermoeibare inspan ning van de regering tr' het opsporen van verborgen arsenalen heeft ontel bare bewijzen hiervoor opgeleverd. De gesteldheid van dit land, met vrijwel onbereikbare passen en onbewoonbare of zeer afgelegen bergstreken, maakt voor het ogenblik een drastisch op treden, ter voorkoming van deze voor bereidingen, uiterst moeilijk. Doch de nieuwe regering, die straks op grond va de verkiezingen zal op treden, zal altijd véél sterker staan, dan welke andere regering oók, die Ital'ë na Mussolini's verdwijnen heeft gekend. En dat die regering hard handig zal optreden tegen iedere aanslag op de democratie, staat zonder meer vast! Pajetta, secretaris van de provinciale federatie van communistische partijen in Lombardije, heeft verklaard, dat de communistische partij vast besloten is de wet te eerbiedigen en in een rege ring samen te werken, ongeacht wie er bij de verkiezingen van aanstaande Zondag wint. Pajetta zei, dat het volks front, indien het de meerderheid ver werft, een coalitie met elementen van de Christelijke Democraten zou aanvaar den. Indien het volksfront wint, zal het Italië neutraal houden en geen deel laten uitmaken van enig blok, hetzij Oostelijk, hetzij Westelijk, aldus Pajetta. De afbrokkeling van het Democra tisch Volksfront zet zich voort in Apulië, een Zuid-Italiaanse landstreek, die tot voor enkele weken nog werd aangeduid als „de sterke rots" van het communisme. De laatste dagen hebben talrijke vooraanstaande linkse poutici hun ontslag ingediend. De .burgemees ter van Montalbano b.v., die tot het volksfront behoorde, maakte in een brief zijn voornemen bekend om toe te treden tot de Christen-Democratie; 2000 van zijn kiezers volgden zijn voorbeeld. Te Taranto heeft Penzo, een commu nistische leider, zijn ontslag bij de partij ingediend. De Italiaanse premier en' leider van de Christen-Democratische parHJ. De Gasperi,is optimistisch -over het resul taat van de Zondag te houden verkie zingen. „Mijn indruk is goed zei hij. „Overal vind ik massa's mensen die het met mij eens zijn. Er wordt hier en daar wel eens gefloten, maar dat vindt men overal. Men schijnt dat hoofdzake lijk te doen om te laten zien, dat er in Italië ook democratische vrijheid bestaat". Op Maandag 19 April zal in alle gemeenten de aanmelding voor toe treding tot'de nationale reserve wor den opengesteld. Er zullen invulfor- mulieren worden uitgereikt, alsmede ljjsten waarop de voorwaarden voor de aanmelding zijn vermeld. De voorlopige voorwaarden voor het sluiten van een verbintenis bij de na tionale reserve luiden als volgt: 1. De vrijwilligers moeten de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. 2. De leeftijdsgrens is 60 jaar voor of ficieren of oud-officieren, de overi gen 50 jaar. 3. De vrijwilliger zal een militaire 8 Iel is de verkiezingsstrijd in geheel Italië. Italiaanse militairen hebben opdracht ge kregen overal naar verborgen wapens te zoeken. Nabij Milaan werd een verzameling in een grot gevonden. diensttijd van minstens zes maan den moeten hebben volbracht. 4. In beginsel kan geen verbintenis worden gesloten door: A. Dienstplichtigen van de lichting 1945 en jongere lichtingen; B. Zü, die afgekeurd zijn voor de militaire dienst; C. Zij, aan wie op grond van de be staande bepalingen gedwongen ont slag of nlet-eervol ontslag uit de inilitaire dienst of uit een over- heidsbetrekking is verleend. 5. De vrijwilliger zal bij een in te stellen geneeskundig onderzoek ge schikt moeten worden bevonden voor de dienst bij de „Nationale Reserve". 6. De vrijwilliger verplicht zich deel te nemen aan oefeningen in dé avonduren en/of Zaterdagmidda gen. Voor deze oefeningen zal geen vergoeding worden gegeven. Het aantal oefenuren bedraagt hoogstens 300 per jaar. In deze 300 uren zijn begrepen de te houden grote (één- of meerdaagse) oefenin gen. Voor deze oefeningen zal sala ris (bezoldiging) worden uitgekeerd, zoals zulks voor de Koninklijke Landmacht is voorgeschreven, waar bij voor soldijgenietenden een af zonderlijke regeling wordt getroffen. 7. Bij mobilisatie van de „Nationale Reserve" wordt salaris (bezoldiging) genoten en een 'vergoeding uitge keerd als geldende voor de overeen komstige rangen van de Koninklijke Landmacht. Voor soldij genietenden zal een afzonderlijke regeling wor den getroffen. Verwachting tot Vrijdagavond: Koude nacht en hier en daar och tendmist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met iets hogere temperatuur dan vandaag. Meest zwakke wind. Zon 5.4219.39. Maan 9.563.00. Het Franse kabinet heeft gisteren het ministerie van Justitie gemachtigd een vervolging in te stellen tegen het Pa- rjjse avondblad „Ce Soir"t wegens on dermijning van het prestige der Franse regering, en voorts de edities van Woensdag van het blad in beslag laten nemen „Ce Soir", eed communistisch blad en het grootste van de in Parijs ver schijnende avondbladen, suggereerde in een artikel, dat de regering spoedig de bankbiljetten van 1000 francs zal intrek ken. Het blad zinspeelde op een derge lijke maatregel met roodwitte plakkaten, waardoor talrijke Parij zenaars zich naar de banken haastten voor de inwisseling van de biljetten. Het kabinet heeft ook besloten versterkingen te zenden naar de politie van Marseille. Dit als gevolg van de communistische dreigementen, opstootjes te zullen veroorzaken tijdens de eerste nationale bijeenkomst van de Gaullisti sche „Rassemblement du Peuple fran sais", welke dit weekend in Marseille zal plaats vinden. De afgevaardigden van de Veiligheids raad hebben Woensdag op een informele vergadering vrijwel overeenstemming be reikt over een plan voor een wapenstil stand in Palestina. Alle organisaties in Palestina, in het bijzonder het Arabische Hoge Comité en het Joodse Bureau, zal worden verzocht onmiddellijk alle acti viteit van militaire of paramilitaire aard te staken, gewapende personen noch wa pens binnen te brengen, zich te onthou den van alle politieke activiteit, welke de rechten van een der beide gemeen schappen in gevaar zou brengen, en met de mandataris samen te werken voor het bewaren van orde en recht. De commissie voor Palestina heeft be sloten onmiddellijk over te gaan tot de vorming van een politiemacht der V.N. voor Jeruzalem, waarbij ongeveer 300 Britse leden van de huidige Palestijnse politie, die zich tot dienstneming bereid hebben verklaard, als kern zullen wor den gebruikt. Een gemotoriseerde compagnie Griek se gendarmerie heeft de gevangenis van Sparta bestormd, 25 communistische ge vangenen gedood en Vijf gewond. Vol gens een ministeriele verklaring hebben de gendarmen op deze manier blijkbaar hun woede willen koelen op de com munisten, die in de loop van de dag hun commandant gewond hadden, doordat zijn auto op een mijn was gelopen. Te gen de avond was de orde hersteld. (Telegrafisch van onze correspondent in Indonesië) De berichten over de ontvangst van dé Nederlandse delegatie te Djocja door een menigte, welke door fanatici was op gezweept, hebben een storm van veront waardiging doen opgaan in geh^l In donesië. Vrijwel alle Nederland!!; Chi nese en Indonesische bladen leveren scherp commentaar op het gebeurde. Het federalistenblad „Fadjar", vraagt van de republiek" een zuiveringsactie, de Sema- rangse „Locomotief" meent, dat het enig antwoord kan zijn een „terug naar Ba tavia", het Bataviase „Dagblad" schrijft, dat het hier een duidelijk vooropgezette demonstratie gold, waarvoor de repu blikeinse regering verantwoordelijk is. In schrille tegenstelling hiermee is het armzalig commentaar van het te Djocja verschijnende blad „Kedadlatan Rakjat", dat het doet voorkomen of het Indone sische volk, dat elke dag weer beledi gingen van de vijand moet ondervinden, zichzelf niet meer kon beheersen toen Bet tegenover die vijand let wel vijand en dat terwijl maanden geleden een overeenkomst gesloten is kwam te staan. Het blad voegt eraan toe, dat het gebeurde niet te verontschul digen is, omdat het Indonesische volk moet begrijpen, dat het de plicht is van de republikeinse regering de vijand eerlijk te ontvangen. Dat „Indonesische volk" is dan de kokende menigte, die zich reeds vier uur voor de aankomst van de trein met gedelegeerden op het station te Djocja had opgesteld. Daaruit kan men concluderen, schrijft het blad, hoezeer het zich verknocht voelt aan de republiek en hoe weinig aan de Ne derlanders. Dit schandaal te Djocja volgde op on derhandelingen, waarvan het verloop al gemeen in officiële kringen aanleiding gaf tot optimisme. Inderdaad werd op talrijke punten overeenstemming be reikt. Men leze er de zeer uitvoerige, maar desondanks weinig zeggende com muniques van de Commissie Voor Goede Diensten maar op na. Alleen op het ene kardinale punt van het aanvaarden der consequenties van de op de „Renville" getekende artikelen niet en dat is wel een belangrijke restrictie. Daartoe behoren de erkenning van de sóuvereiniteit van Nederland gedurende de overgangsperiode en wat daaruit volgt: de betrekkingen met het buiten land,. het geld, de weermacht en het aanvaarden van de status van negara. De haast, die het republikeinse streven kenmerkte in de dagen van de overeen komst op de „Renville", wanneer het ging om een politieke overeenkomst, heeft thans plaats gemaakt voor wat men zeer vriendelijk „traagheid" kan noemen, 't Leek niet onwaarschijnlijk, dat Djocja probeerde moeilijke klippen te omzeilen door het toetreden tot de voorlopige fe derale regering uit te stellen tot de fe deratie zal zijn gevormd. De door de Nederlanders genoemde definitieve da tum van één Juni voor het bereiken van een overeenkomst was wel het uiter ste, als dit jaar nog een plebisciet ge houden zou moeten worden. Overigens had de republikeinse rege ring de stemming niet bepaald veraan genaamd door de benoeming van twee voor de Nederlanders volkomen onac ceptabele figuren als de delegatieleden Ratulangi, oud lid van de Volksraad, die zich in die functie ana financiële mani pulaties had schuldig gemaakt en Dou- wes Dekker, dje gedurende de eerste wereldoorlog als Duits spion voor een Amerikaans gerechtshof heeft terecht gestaan. De gebeurtenissen te Djocja, waar zp dikwijls de afspraken, die in Batavia gemaakt waren, strandden, en dat, levend in een zelfverkozen isolement, iedere zin voor realiteit verloren blijkt te neb ben en thans ook iedere controle, zeiten de povere onderbouw van de overeen komst weer op losse schroeven. Batavia wacht met spanning op de beslissing over de vraag, of de delegatie zal terug keren. (Van onze Haagse redacteur) Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft hedenmorgen geen uitspraak gedaan in de zaak Rauter, doch bepaald dat het onderzoek Donderdag 22 April heropend zal worden. Er was hedenmorgen bij de uitspraak aanmerkelijk minder belangstelling voor Rauter's zaak dan bij het proces zelf. en toch was de korte zitting vandaag inte ressant, want het rechtsgeding nam een opmerkelijke wending. Nadat om even voor 10 uur Rauter in de verdachten- bank had plaats genomen en enkele ml- 8. Als regel wordt de rang toegekend overeenkomstig die, welke door be langhebbende laatstelijk ip militaire dienst is bekleed. 9. Wanneer de vrijwilliger militaire dienst verricht, zal hij in uniforms gekleed zijn dan wel een onder scheidingsteken (armband) dragen. 10. In geval van verwonding of ziekte, veroorzaakt in of door de uitoefe ning van de dienst, bestaat recht op vrije geneeskundige behandeling; als voorgeschreven voor de Koninklijke Landmacht. 11. De sociale zorgen zullen in het al gemeen op overeenkomstige wijze worden geregeld als voor de Konink lijke Landmacht, zoals: vergoeding begrafeniskosten bij overlijden in en door de dienst en pensioenregeling. 12. De-Vrijwilliger mag uitsluitend de uniform c.q. het voorgeschreven ken teken dragen bij oefeningen en in geval van opkomst in werkelijke dienst bij de Nationale Reserve. 13. De officieren en adjudanten-onder officier ontvangen, voor zover nodig, een velduitrusting op dezelfde wijze als de manschappen. 14. De vrijwilliger valt gedurende zijn zijn dienstverrichtingen onder de militaire wetten. Hij is verplicht aan elke oproeping tot het verrichten van militaire dienst, waaronder alle bevolen oefeningen vallen, te voldoen. De voor studenten geldende voorwaar den wijken enigszins van bovenstaande af voor zover het betreft de vereiste leeftijd, de genoten militaire opleiding en de tijden waarop geoefend zal wor den. nuten later het Hof was binnengeschre den, deelde de president, jhr. v. Meeu wen, mee, dat het Bijzonder Gerechts hof tot de conclusie was gekomen, dat nadere beschouwing van verschillende bescheiden tot een hernieuwd onderzoek noodzaakt. Tot deze documenten beho ren een deel van het proces-verbaal, een brief van Rauter van 7 October 1942 aan Himmler, een ander binnengekomen schrijven van ir. Louwes aan het Hof en een brief van verdachte aan de burge meester van Beverwijk, d.d. 30 Juni 1944. Aangezien de verdediger heden niet aan wezig kon zijn, zou het onderzoek Don derdag, 22 April, heropend worden. Ge tuigen behoeven er dan niet meer te ver schijnen, slechts de tolk Flaumenhaft is wederom opgeroepen. De president voeg de aan deze mededeling toe, dat tot zijn leedwezen In de persverslagen aan de verdediging van mr. Van Rijckevorsel nogal weinig aandacht was besteed en ten onrechte de indruk gewekt, als zou de raadsman van verdachte niet gejieel als een goed vaderlander zijn opgetreden. Hij betreurde het dat hierdoor het pu bliek zich een verkeerde opvatting over mr. Van Rijckevorsel zal hebben ge vormd en sprak de hoop uit, dat de pers alsnog de gelegenheid zou vinden op de een of andere wijze deze onjuiste in" druk, die sommige lezers hebben gekre gen, weg te nemen. (Naar aanleiding van deze „terechtwijzing" mogen wij er aan herinneren, dat In ons blad gespro ken is van een zeer zakelijk en waardig pleidooi „namens Rauter", zoals mr. Van Rijckevorsel het zelf uitdrukte. Red.). Naar het A.N.P. van doorgaans goed- ingelichte zijde verneemt zal het Hof zich bevoegd verklaren Rauter te be rechten. In verband met de interland-voetbal wedstrijd op Zondag 18 April a.s. te Rotterdam zullen alle treinen van de normale dienstregeling, uitgezonderd de D-trein, welke om 10.15 uur uit A'dam vertrekt, tussen 10.55 uur en 14.15 uur en na afloop van de wedstrijd tot 17.25 uur stoppen te Rotterdam-Zuid voor het uit- en instappen van reizigers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1