STAD EN OMGEVING Behandeling begroting-1948 voorlopig uitgesteld MENSEN PINKSTERREIZEN CEBUTO Nalatenschap Van Looy verworpen AAIEN en VAN NELLE Opening Wit-Gele-Kruis- huis c Vereniging van Makelaars 25 jaar Conversie 3~3Vi pet. geldlening 1938 Inwijding Ned.Schriftelijk Studie-centrum De geruchten rond de M.P.E.A. „IK HERINNER ME MOEDER" Middenstandsavond in Schouwburg REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN AGENDA JONGE HENNEN DONDERDAG 15 APRIL 1948 PAGINA 2 Middenstands jeugd viert het jubileum Burgerlijke Stand Mgr. Huibers zal haar verrichten Kath. arbeidersvrouwen in Haarlem-Oost Onzuivere vertegen woordiger in arrest 200 gram extra roggebrood op Uw broodbon NAAR DE BOLLENVELDEN DISTRIBUTIENIEU W S JEUGDTOURNOOI 1948 Concert en expositie GEMEENTERAAD KAMERMUZIEKA VOND Toonkunst Afd. Haarlem M eer olie J. A. ELDERING JEUGDIGE OPLICHTER Drie jaar geëist tegen W ehrmachts.aannemer Zwemkring Haarlem vergaderde HEEMSTEDE Huishoudelijke Voorlichting Ongerechtigheden ZANDVOORT Maquette wederopbouwpian in etalage Lentebal voor „Thuisfront" en Niwin ZEVENDE WETHOUDER IN AMSTERDAM Gratie verleend door RICHARD, POWELL (Wordt oervolod) EN NU ff EEN KOPJE Wm Beurs ran Amsterdam I Na veel wikken en wegen heeft de R. K. Middenstandsvereniging voor de schouwburgavond bij gelegenheid van haar 40-uuHg bestaan besloten het „Am- sterdam^H'oneelgezelschap" te la'ten opvoeren John van Druten's spel „Ik herinner me moeder". We mogén er dankbaar voor zijn, dat deze vereniging het vermaak niet heeft gezocht in een variété-voorstelling of een klucht, lollig zonder meer, maar in een spel, zó gegrepen uit het alledaagse familie leven, met een lach en een traan en trekjes, die men uit de eigen omgeving herkent. Het is zo simpel wat er ge beurt: in de buurt van San Francisco woont een geëmigreerde Noorse familie, waarvan moeder het middelpunt is. Zij strijdt voor haar man en haar kinderen, zij lost de moeilijkheden op, zij kan, geeft en begrijpt alles. De schrijver laat een jong meisje de gebeurtenissen uit het ouderlijk huis vertellen en telkens weer zien we een ander tafreel. De karakters van de kinderen komen scherp naar voren; de kwaadsprekende tantes ontbreken niet en de zwakke" oom met het gouden hart; de poes, een stuk van het gezin, de commensaal, die zo mooi vertellen kan, maar met schuld ver dwijnt. Geboorte en sterfte maakt de toeschouwer mee, vreugde en teleur stelling, zorgen en zorgeloosheid. Het enige bezwaar is, dat het aantal tafrelen te groot is en dat de twee delen in onze schouwburg niet met èèn enkele pauze gespeeld konden worden. Dit was storend, maar het ligt niet aan de regie •van Saalbom, omdat in Amsterdam meer vaart en minder duisternis of zakken van het doek mogelijk was. Een voortreffelijke opvoering was het door het spel van een grote schare spelers. Hoe fijn tekende Saalborn oom Chris, de ruwe klant, mank en hunke rend naar geluk ondanks zijn gebrek, met een gouden hart en een eeuwige dorst. Hetty Beck wa- werkelijk een moeder om van te houden, opofferend, resoluut als het om het geluk van haar kinderen ging, bedillend, maar met een edele intentie. Yda Andrea was de vertellende dochter. Ze deed het fijntjes, beschaafd en interessant. Een prachtig stel oude wijven vormden de tantetjes- van Marie Hamel. Antoinette de Visser en Betty Kapsenberg. Louis van Gas teren boeide in de korte tafrelen, waarin hij optrad als de zonderlinge, dichter lijke kamerbewoner. En dan waren er nog de andere kinderen, vlot gespeeld door Carle de Raet en Cas Baas. Frits van Dijk een weinig opvallende, maar da om in dit milieu zo sympathieke vader. Een speciaal compliment voor de décors van L. Richter en H. de Keyzer, ondanks het gewaagde van het frag mentarische gaven zij een volkomen illusie. De voorzitter der jubilerende vereniging, de heer S. Warmer, sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat de aanwezigen zich zouden vermaken. Zij hebben ongetwijfeld een genotvolle avond gehad en er iets van mee naar huis genomen, wat men niet onderschat ten mag. v. W. De jeugd heeft Woensdagmiddag het R.K. Middenstandsfeest ir^ Brinkmann gevierd. De heer F. Holzhaus sprak de kindéren op vriendelijke wijze toe, waarna kap. Thijssen het filmtoestel in werking stelde, dat spoedig aardige filmpjes op het doek bracht. Nogmaals zagen zij de laatste Palmpaasoptocht door Haarlem trekken en ook de ver filming van het verhaal van de avon turen van Roodkapje bracht de kinde ren in verrukking. Een jeugdige snel tekenaar toonde vervolgens op bewon derenswaardige wijze zijn kunst, waar na ook de middenstandsjeugd de jubi lerende voorzitter, de heer S. Warmer, huldigde en hem als cadeau een kruis beeld aanbood. Theo K. de Mol met as sistent zorgden voor vrolijke muziek. De heer J. I. van Dijk schonk na de voorstelling met enkele dankwoorden namens de vereniging bloemen aan de dames en een kistje sigaren, „waaraan u meer hebt dan aan een krans", aan de regisseur, de heer Saalbom. In alle benedenzalen van Brinkmann werd het Middenstands-jubileumfeest besloten met een gezellig samenzijn. Twee orkesten speelden, dat het een lieve lust was. en de dansleraar Schro der zorgde voor een beschaafd bal. GEBOREN; J W. Greijmans—van der Veldt, z; G. J. M. de BontGoulooze, z; J. E. ReumannBos, z; J. C. M. Veldt Goddijn, z; C. J. C. M. BergveltNies- sen, 2 d; P. J. KroderHuson, d; C. E. A. PeterseWassenaar, d ONDERTROUWD: J. J. Morreau en A. M. Wagemaker; C. van Ketel en J- L. Nobels; F. O. Walburg en H. Hem men; B. van Eeken en S. Lips; A. L. Waage en M. C. Bout; P. H. Jansen en J. van Heijningen; A. R. de Pierre en E. Lignian; C. Zufdam en T. Broek; B. P. van der Weijden en F. C. van Velzen; P. M. Schouw en T- de Vries; L. N. van Berkel en J. ji Booms; A. H. Scheffer en M. J. C. Goedhart; W. Verwer en J. M. Kwant; J. de Graaff en F. de Boo; F. Kuipers en E. Poll; B. C. Nieuwen- huizen en G. Wenning; O. T. Hoogduin en J. Kretzschmar; R. S. Bakker en J. Harkema; J. P. Cronau en J. E. de Haan; H. B. L. Stikvoort en M. J. de Boer; L. J. Evers en J. M. Zonneveld; L- Slos- ser en H. de Vries; G. C. Visarfus en X de Jong; W. Vuijst en H. M. T. Tent; J. J. Hoefsmit en H. J. Gosewehr. GETROUWD: M. J. Glas en M. W. Wtjtvliet; J. J. Nieman en A. H. Keet; J. Klop en C. W. Pickhard; A. Klein en J. Nijhuis; G van Baak en H. M. van Heerden; W. W. Blankensteijn en A. Godvliet; K. L. Eijkhout en V. de Jong; A. van Cuijlenborg en W. A. Martens; S. de Jager en A. Limbach; N. H. P. Dieben en B. Mosslnkoff; G. T. Struik en W. van Broekhuizen; H. Schimtz en M. W. J. Corsten; P. de Haas en A. Kur- pershoek; P. F. N. Heije en G. M. Lu- kas; B. C. J. Loerakker en A. M. Door geest; B. J. van der Wiel en C. J. van Warmerdam; P. Wever en en C. C. M Ligthart; J. J. P. van Berkum en J. C Hoogland; M. Vriends en C. L. de Jong; A. van Kersen en L. Visker; L. E. Steen bakker en H. Hessen. OVERLEDEN; J. B. Snoeks, 1 m., Joh, van VUetstraat; J. van Roon, 68 j Rijksstraatweg; X P. G. Wassink, 3 d., Schermerstraat; P- van den Berg—Ko- ningh, 74 j., Zijlweg; J. PISo, 52 j., Oly constraat; J. M. de BruynPlantjé, 85 j. Spijkermanslaan; J. P. Senft 84 j., Vel serstraat; A. M. de Boerdè Jong. 82 j Brouwerstraat; H. N. Vink, 86 j„ De Clercqstraat. Het Wit-Gele-Kruishuis aan het Ke naupark is thans in gebruik genomen. Zaterdagmorgen om half elf zal Deken J. J. A. Kuilman in het bijzijn van het bestuur en het personeel het gebouw inwijden. Om half twee wordt Z. H. Exc. Mgr. J. P. 'Huibers in het huis verwacht, alwaar dan tevens aanwe zig zullen zijn burgemeester Cremers en echtgenote, de gemeente-secretaris mr. M. Westra en enkele wethouders; de Tweede Kamerleden dr. J. Mol en Th. Hooy, het lid van Ged. Staten van Noordholland, de heer L. Bouwman, de inspecteur van de Volksgezondheid, dr. J. de Groot, de voorzitter en •secretaris generaal van de Nationale Federatie, en de voorzitter en secretaris van de N. Hollandse Bond van het Wit Gele Kruis, verschillende* kerkelijke autori teiten etc. Om half drie wordt in de Kroonzalen van Brinkmann een grote feestverga- dering gehouden, die door ruim 200 ge nodigden en het personeel, bestaande uit 100 personen, bezocht zal worden. De Bisschop zal aldaar het gebouw of ficieel voor geopend yerklaren. Om streeks vier uur gaat het gezelschap in groepen het nieuwe internaat be zichtigen. De katholieke arbeidersvrouwen van Haarlem-Oost kwamen bijeen om met de eerste werkzaamheden te beginnen. Voor eerst werd een voorlopig bestuur geko zen, bestaande uit de dames Jansen, voorzitster mej. Schiering, secretaresse en mevrouw Alders, penningmeesteres. Enige nuttige wenken werder. door de voorzitter van Kring Oost van de K.A.B. naar voren gebracht, o.a. hulp in het gezin; uitwisseling van kinderen in de vacantietijd. Besloten werd de propa ganda krachtig ter hand te nemen. Op verzoek van de Haarlemse poli tie is in Leiden de 33-jarige vertegen woordiger M. aangehouden, die enige tijd geleden van een Haarlemse slager een aantal vleesbonnen had geleend, omdat hij naar hij zei voor zijn firma vlees moest kopen, terwijl hij de beschikking had over te weinig bonnet Toen na een bepaalde tijd de bonnen nog niet aan de slager waren terugbe zorgd, stelde deze zich in verbinding met de chef van M. Toen kwam de aap uit de mouw. Er was een rantsoentekort, dat M. door bestellingen achter .te hou den probeerde aan te zuiveren. Voor dit en het niet terugbezorgen van de vleesbonnen is hij in arrest gesteld. Vraagt Uw bakker eerste kwaliteit, n.l. PLANTINGA'S FRIES ROGGEBROOD, erkend de beste. Spaamdamrnerweg 404, Haarlem, telefoon 23462 (fil. Middenweg 3). (Adv.) 2V2 dg. Valkenburg F. 42.- 2 dg. Valkenburg M 41.- 2 dg Nederland m 41.- 272 dg. Zuid-Limburg m 34.- 2V2 dg. Rond Ysselmeer H 56.- 2 dg. Zeeland M 37.50 3 dg. Limburg-Ardennen 60.- 3 dg. Zeeland-Ostende 60.- 4 dg. Nederland M 84.- 6 dg. Valkenburg-Ardennen „125.» 6 dg. Zeeland-België M120.- en vele andere, vraagt programma. Prima hotels en maaltijden. Desk. leiding. Gehele dagtocht Middag/Ochtendtocht F. 5.25 2.50 HAARLEM: Grooit Houiitraai 124, Tol. 20033 IJMUIDEN N.A.C.O., Kalver.ir. 120 on Inlichtingltanloren dor H.S. Bioscopen: Rembrandt: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema-Palace: Mannen van Jongens stad (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: Paniek (strikt volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Aino (18 j.>, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theater: Dikhuiden (14 i.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Donderdag 15 April: Concertgebouw: K.R.O.-tournée m.m.v. Orkest Zonder Naam. 8 uur: Grote Kerk: Orgelbespeling 15—16 uur. VRIJDAG 16 APRIL. Uitreiking bonkaarten, enz. te: HAARLEM (Vleeshal) rest P, 8.30— 12.15 u. en 24.45 uur. OVERVEEN (Bl'daalseweg 188) O t.m. Q, 8.3012.15 uur en 24 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) Ri t.m, Ro, 8.3012.15 uur en 24 uur. i Vrijdag 16 April, des avonds 7 uur, begint in het kader van het Interscho- lair Jeugdtournooi in de Gemeentelijke Concertzaal het concert, waarop de uit een groot aantal mededingers aan gewezen solisten zich zullen meten. Koren en orkesten omlijsten hun pres taties en die van de jonge voordracht kunstenaars. Na afloop worden de re sultaten onmiddellijk bekend gemaakt. Zaterdagmiddag, 17 April, half drie, opent cte wethouder van Onderwijs in het Frans Halsmuseum de tentoonstel ling van tekeningen, foto's, handenar beid en handwerken. Deze tentoonstel ling is toegankelijk 17 April van 2.30 5 uur, 18 April van 1 tot 5 uur, 19 en 20 April van 10 tot 8.30 uur en 21 April van 10 tot 4 uur. Woensdag 21 April, 8 uur 's avonds, worden de prijzen uitgereikt in de Renaissance-zaal. Woensdag is de Haarlemse ge meenteraad onder voorzitterschap van mr. P. Cremers bijeengekomen, echter niet ter verdere behandeling van de begroting 1948, doch voor slechts enkele agendapunten, die in een snel tempo werden afgewerkt. Over enkele weken zullen de be grotingsdebatten worden voortgezet. Dit uitstel staat in verband met een circulaire van Ged. Staten, welke richt lijnen inhoudt voor de financiering van kapitaalsuitgaven en uitgaven betref fende de.gewone dienst ten aanzien van de begroting 1948, hetgeen daarop neer komt, dat een aparte, zeer omvangrijke suppletoire begroting moet worden ge maakt, wat ongeveer drie weken in beslag zal nemen. De voorzitter deed mededeling van deze circulaire en de raad ging, nadat de heren Spek (A.R.), Noordhof f (P.v.d.A.) en Schippers (K.V.P.) enige opmerkingen hadden gemaakt accoord met het voorstel, voor lopig van verdere behandeling af te zien. Achtereenvolgens keurde de raad goed: de jaarstukken 1946 van de Wo ningstichting „Patrimonium", het plan tot onteigening van gronden liggende in het uitbreidingsplan „Noord-Aken- dam", een subsidie van f 30.000 aan het Haarlems Comité voor Nationale Fees ten ter viering van het regeringsjubi leum van »H.M. de Koningin en de nieuwe verordening betreffende de winkelsluiting. Naar aanleiding van het voorstel om f 6000 uit te trekken voor de Vereni ging voor School- en Werktuinen, vroe gen de heren Spek (A.R.) en Proper (C.P.N.) om vrijstelling van betaling voor een uitgebreide categorie kinderen, die anders niet in de gelegenheid zullen zijn van de schooltuintjes gebruik te maken. De dames Van Eek (P.v.d.A.) en Bolsius (K.V.P.) waren de mening toegedaan, dat hét onjuist zou zijn van de ouders betaling te verlangen, nu B en W. het verzorgen van schooltuintjes als leervak willen invoeren. Wethouder Geluk antwoordde, dat het College zich lang beraden had, of er al of niet een bijdrage van de zijde der ouders ge vraagd zou kunnen worden. Zou men echter geen 10 cent per kind heffen, dan zou de gemeente een nog hoger subsidie moeten verlenen en dan zouden Ged. Staten geen goedkeuring hébben verleend, hetgeen tot gevolg zou heb ben, dat dit jaar de tuinen braak zou den liggen. Overigens zal in bepaalde gevallen vrijstelling van betaling wor- verleend. Het voorstel werd hierna met alge mene stemmen aangenomen. Tenslotte kwam aan de orde het voor stel om de nalatenschap van wyjen mevr. Titia van Looy-van Gelder niet te aanvaarden. Mevr. Van Eek (P.v.d.A.) betreurde het diep, dat dit cultureel bezit voor de gemeente verloren gaat door gebrek aan medewerking van de erfgenamen. Het lid Proper (C.P.N.) meende het in twijfel te moeten trek ken, of alleen gevoelens van piëteit tegenover de schilder-schrijver Van Looy de erfgenamen ertoe hebben ge leid, het gemeentebestuur tegen te wer ken in zijn plannen met het Museum Van Looy. Wethouder Geluk zeide, dat het ook het College speet, de schenking niet te kunnen nemen. Hierna werd z.h.st. be sloten de nalatenschap te verwérpen. Maandag 26 April herdenkt de Vereniging van Makelaars in Haar lem en omstreken, afdeling van de Ned. Bond van Makelaars, haar 25- jarig bestaan. De vereniging heeft in de achter haar liggende 25 jaar steeds voor de belangen van de makelaars -in onroerende goe deren op de bres gestaan en dat de vereniging door alle makelaars in Haar lem en omstreken'als een, niet te ontbe ren onderlinge band beschouwd, wordt, bleek overduidelijk, toen zij, na een gedwongen opheffing tijdens de bezet ting van ons land, na de bevrijding als onmisbaar werd gevoeld en tot nieuwe activiteit werd geroepen. De vereniging heeft voor haar leden in Haarlem weten te bereiken, dat dezen in nauwe samenwerking met het ge meentebestuur van Haarlem hun krach ten kunnen geven aan het zo moeilijke probleem van ae volkshuisvesting in deze gemeente. Het tegenwoordige bestuur, bestaande uit de heren P. H. Bórghouts, voorzitter J. M. van Dalsum. Vice-voorz., J. van Gelderen, Secr., P. Jaapies, penning meester, A. Schipper, H. Th. Fibbe er KI. de Vries, zullen 26 April van 3t uur in rest. Brinkmann, Grote Markt recipiëren, waarna aan de leden en ge nodigden een diner zal worden aange boden. In het landelijk orgaan van de Neder landse Bond van Makelaars wordt spe ciale aandacht geschonken aan het zil veren jubileum van de Haarlemse af deling. Burgemeester Cremers heeft een ge lukwens geschreven, waarbij hij vooral wees op de zeer verantwoorde sociale taak van de makelaars, die zijn inge schakeld bij de werkzaamheden var het Ge'm. Bureau voor Huisvesting en waarbij hij opmerkte, dat zij zich uit stekend van hun taak kwijten. De voorzitter van de Kamer var. Koophandel juicht het streven van dc vereniging naar verheffing van de stanc der makelaars zeer toe. Het bedrijfsle ven in ons district is er mee gediend, indien het de beschikking heeft over onkreukbare, ter zake kundige tussen personen, zo schrijft deze voorzitter. De heer Borghouts, voorzitter van de Haarlemse afdeling, uit vele redener van tevredenheid. Hij noemt o.a. de col legialiteit der leden en de medewerking van talrijke instanties. Hij knoopt er de wens aan vast, dat de makelaars nog meer doordrongen zullen zijn van hun verantwoordelijkheid en zich nog meer bewust worden, dat zij de vertrouwens man van het publiek moeten zijn. Het „Toonkunsf'-seizoen werd afge sloten met een piano-avond door het aristocratische, Engelse artistenpaar Ethel Barlett-Rae Robertson, dat we derom een zeer gevarieerd, gedeeltelijk nieuw programma aanbood van Bach tot Milhaud. Het spel deed als voorheen hoogst in telligent aan. Steeds schept dit dus een sfeer, die direct aan elk werk een voor naam aanzien verstrekt. Dit heeft nog niet het gevolg, dat het geheel éénzij dig wordt, gelijkvormig aandoet qua uitbeelding en klankbeeld. Uit ieder werk spreekt, ondanks die voorname musiceer-geest, toch stijl- en karakter verschil. Zo kwam voortdurend het thema in de fuga (3de deel van net Bach-concert) bijzonder goed uit en werd het geheel kernachtig opgebouwd naar een magistraal slot. In Saint- Saëiis' Variaties contrasteerden de on derdelen zo duidelijk mogelijk en bleef het toch charmante Franse muziek. Milhaüd's Suite „Scaramouche" was één geestig, markant spel, afgewisseld door een ietwat ingetogen intermezzo en dè Romance-Scherzo van Arensky deed zeer melodieus en sprankelend aan. Alleen zou men wel eens wensen, dat er enig verschil in toucher bestond. Men ziet het overnemen der partijen, doch hoort het somtijds in het geheel niet. Het duo introduceerde „Variaties over een Duits Wiegeliedje" door Hans Osieck gedurende zijn „onderduik-tijd" geschreven. Deze variaties zijn één mo dern klankenspel, waarin men inzake tonaliteit moeilijk vaste grond voelt. Men zou bijna kunnen spreken van pluri- of a-tonaliteit. Dat het eniger mate vreemd toeleek, zal in hoofdzaak moeten worden toegeschreven aan' het gekozen, hoogst simpele melodietje, dat zich o.i. niet goed voor zo'n behande ling leent. De grote concertzaal was op deze ka mermuziekavond voller dan ooit te vo ren. De Toonkunst-leden toonden zich uitermate verrukt over dit sublieme duo-spel. OL. KOOP. .Hedenmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de 27-jarige Haarlemse chauf feur A. A. Deze was destijds werkzaam bij de Shell en had als zodatiig kans gezien uit een schip meer olie te tan ken dan waarvoor hem opdracht was gegeven. 34.000 liter olie had hij op deze. manier weten te bemachtigen. De eis tegen hem was een gevangenisstraf van tien maanden waarvan vier voor waardelijk. De rechtbank veroordeelde A. tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan twee voorwaardelijk met aftrek. te koop. Volop aan de log. Poelier en Pluimveehandelaar GARENKOKERSKADE 42 TEL. 14880 (Adv.) De 24-jarige meubelmaker A. W. uit Beverwijk geraakte nogal eens in geld nood. Hij buitte daarom zijn rijke en jonge fantasie uit en probeerde door het opdissen van allerlei verhaaltjes van verschillende mensen geld los te krijgen. Zo kwam hij bij een kennis met het verhaal, dat een vriend van hem naar Indië zou gaan en dat hij van deze een stel gramofoonplaten kon krij gen tegen f 1,per stuk. Daar hij ech ter zelf piet over contanten beschikte, stelde hij die kennis voor samen de pla ten over te nemen, waarvoor hij f 20, te leen vroeg. Hij kreeg het gevraagde bedrag in handen, daar er aan de waar heid van zijn woorden niet werd ge twijfeld. De volgende dag kwam hij te rug en vertelde, dat hij nog meer pla ten kon overnemen, waarvoor hij na tuurlijk ook geld moest lenen. Ook deze keer gelukte het B. geld los te krijgen. Nu een bedrag van f 15,Drie maal is scheepsrecht, dacht de jonge fantast en ten derde male ging hij naar die vrien delijke kennis, die hem f 25,ter hand stelde. Achteraf bleek, dat er van al zijn verhalen geen woord waar was en dat hij de man op deze manier flink had opgelicht. Vanmorgen had B, zien voor de Haarlemse rechtbank te ver antwoorden, waar hij het ten laste ge legde toegaf. Bij het verhoor bleèk, dat het niet de eerste maal was, dat ver dachte zich aan dergelijke practijken had schuldig gemaakt. Dc Officier eiste een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Uitspraak 29 April. De advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijzonder Gerechtshof eiste 3 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle openbare rechten voor 15 jaar tegen Chr. van R. uit Heemstede. Van R. werd ten laste gelegd, dat hv als hoofd van een aannemersbedrijf werkzaamheden ten behoeve van de Duitse Wehrmacht heeft doen verrichten, bestaande uit het aanleggen en herstel len van vliegvelden bjj Venlo, Volkel en Deelen in Frankrijk bij Vllia-Coublav, Montdidier en Rennes. Voorts heeft hij bunkers gebauwd, wegen, loopgraven en mitrailleurstellingen aangelegd, een be tonnen pantsermuur gebouwd en beton- versperringsblokken doen aanleggen in de omgeving van Katwijk, Haarlem. Zandvoort. Bloemendaal en Driehuis- Westerveld. Uitspraak 28 April. Onder voorzitterschap van de heer G Voogd werd de jaarlijkse algemene ver gadering van kring Haarlem van de Koninklijke' Nederlandse Zwembond ge houden. Na een inleidend woord werd de Kring Schoolzwemcommissie, be staande uit de heren P. Dijkstra, Velsen; S. P. Doek, Haarlem; P. Rol, Haarlem; H. Stapel, Overveen; A. J. Verspoor, Heemstede en P. Borst, Veisen; geïnstal leerd. Nadat de verschillende jaarversla gen de revue waren gepasseerd, werd het Kringbestuur als volgt gekozen: G. Voogd, voorzitter; P. "W'apstra. secretaris, KI. Houtstraat lllrd., Haarlem; P. v Goor, penningmeester; J. H. B. Hacke- nitz vice-voorzitter; P. Borst, Chr. Steen- ken en L. A. Roozekrans, commissaris sen. De Zwemcommissie kwam er als volgt uit te zien: J. van Zadel, voorzit ter; J. J. Hogeland Jrsecretaris; mej. D. Turekenburg, penningmeesteresse, J. H v. d. BooreVi en Joh. de Brie, leden. De verkiezing van de Polo-Commissie bracht enige moeilijkheden; tot nieuwe leden hierin werden gekozen mej: G. Zieren en C. Zeeman, terwijl de heer J. G. Swier zich voorlopig bereid verklaar de voor "de functie van secretaris-compe titieleider Bij de bespreking van de agenda voor de vergadering van de K.N.Z.B. werd besloten de heer G. Voogd candidaat te stellen voor de functie van voorzitter van de in te stellen Sportcommissie en zal mevr. A. M. Stender, Hilversum, ver zocht worden zich candidaat te laten stellen voor de functie van secretaresse in deze commissie. Voor het behandelen van het ontwerp Kringreglement zal opnieuw een ver gadering worden belegd. In de Immanuëlkerk, van Egmond- straat te lïaarlem-Noord, zal Maartdag 19 April, des avonds 8 uur, een concert worden gegeven, waaraan medewerking verlenen mej. Bep van Leuven, zang," Henk Lasschuit, orgel, het solo-mannen- kwartet „Orpheus", dirigent N. de Zwa ger, en Schotens Christelijk Gemengd koor, dirigent Jac. Zwaan. Van Zaterdag 17 April tot Zaterdag 8 Mei wordt in de Kunstzalen Heer- kens Thijssen aan het Plein een ten toonstelling gehouden van schilderijen en tekeningen door Harry Kuijten, go belins en weefwerk van mevr. C. Leef» lang-Oudenaarde, Karei Hoekendijk, Cuno van de Steene en Edmond de Cneudt, benevens een collectie karak terpoppen van Saskia Koenraads. Ver der zullen in de prentenkamer aqua rellen van Piet Spijker te zien zijn. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. B en W. van Heemstede stellen de raad voor een bedrag van f 2500 ter beschikking te stellen voor de bouw van een rijwielbergplaats ten gerieve van het personeel, dat in „De Meerl- horst" weifkzaam is. Deze bergplaats zal aan de R.K. Leeszaal worden aan gebouwd. Dinsdag 20 .April zal de bevelhebber van de Franse bezettingstroepen in Duitsland, generaal König, een bezoek brengen aan de stormschool in Bloe mendaal. Tijdens dit bezoek, dat van 14.45 tot 17.15 uur zal duren, zullen «de man schappen verschillende demonstraties geven. Onder zeer grote belangstelling hield de Vereniging voor Huishoudelijke Voor lichting Woensdagavond een jaarverga dering; bijna alle leden waren aan wezig. Het verslag over de verrichtin gen in het afgelopen jaar oogstte aller instemming en met veel enthousiasme wend het winterprogramma 1948-1949 opgesteld. Dan zal o. m. een bezoek worden gebracht aan de Leeszaal te Heemstede en aan de B. L. O. school te Haarlem. Verder zullen weer kook- en naaicursussen worden georganiseerd cn lezingen worden gehouden, terwijl In Juni de dames een eendraagse trip ma ken naar IJmuiden en Amsterdam. Een banketbakker, die via het luikje van zijn automatiek een bankbiljet van f 10,ter wisseling in ontvangst nam, zag dit aan voor een biljet'van f 20, en gaf van laatstgenoemd bedrag terug. De politie zoekt naar de oneerlijke ko per. Vijf jongelieden van 1416 jaar, die de ergerlijke baldadigheid in het Jeugd huis aan de Heemsteedse Dreef hebben gepleegd, hebben niet alleen een proces verbaal gehad wegens vernieling, doch zullen tevens de niet onbelangrijke schade moeten betalen. De Haarlemmers J. de V. en H. J. K„ die enige maanden geleden uit het kleedlokaal van.de Bronteeschool twee damestassen hadden gestolen, zijn aan gehouden. Een gouden ring werd in be slag genomen en de daders voor de Of ficier van Justitie geleid. Eenzelfde lot onderging de Amsterdammer T. H„ die zich aan inbraken had schuldig gemaakt, o.a. van een radio-toestel, dat in Gro ningen inbeslag werd genomen en aan de eigenaar kon worden teruggegeven. Het niet verlenen van voorrang be zorgde de bestuurder van een personen auto niet alleen enige hoofdwonden, doch bovendien een proces-verbaal, om dat hij op de hoek Lanckhorstlaan Craijenestersingel tegen een vrachtauto botste, die van rechts kwam. Een tasje met f 60,en vijf snoep- kaarten verdween uit een keuken van een perceel aan de Ritsema Boskade. Het tasje werd later leeg teruggevon den in een bosje aan de v. Merlelaan. De politie zoekt thans naar de inhoud. De maquette, welke van het wederop bouwpian van Zandvoort is gemaakt, wordt thans geëxposeerd in een etalage van het bureau van V. V. V. aan het Rokin te Amsterdam. Het Zandvoortse Nfwin-comité houdt Zaterdagavond in samenwerking met „Katholiek Thuisfront" een lente-bal in het paviljoen aan de Noord-Boulevard. Na afloop zullen er autobussen naar Amsterdam en Haarlem rijden. Nadat de minister van Financiën 5 April in zijn radiorede reeds medede ling had gedaan, van zijn voornemen, de 33J4 pCt. Ned. Staatslening 1938 pro resto f 1.2 milliard te conver teren, is thans het prospectus versche nen voor twee nieuwe leningen ge zamenlijk groot f 1.500 millioen waaraan wij de volgende bijzonderhe den ontlenen: De houders van de 33)4 pCt. le ning 1938, welke lening 1 Juni a.s. aflos baar wordt gesteld, kunnen recht van voorkeur uitoefenen op beide leningen. Het bedrag, dat dan nog resteert, is beschikbaar voor inschrijvingen met vrij geld. De eerste lening, n.l. de 3 pCt. le ning per 196264, zal worden uitgege ven tegen een koers van 100 pCt. De lening is 1 Juni 1964 in haar geheel af losbaar. Iedere houder van de aflos baar gestelde 33)4 pCt. lening 1938 wordt geacht tot een gelijk bedrag in deze eerste lening deel te nemen, ten zij hij vóór 3 Mei a.s. te kennen geeft, te willen deelnemen in de tweede le ning, n.l. de 3)4 pCt. lening 1948, dan wel aflossing te verlangen. De 3% pCt. staatslening 1948 heeft een looptijd van ten hoogste 50 jaar en zal worden uit gegeven tegen een koers van 100)4 PCt. Te beginnen met 1959 zal gedurende tien jaar 1)4 pCt. van het oorspronke lijk bedrag a pari worden afgelost. In ieder daaraanvolgend tijdvak van tien jaar zal resp. 2, 3 en 3)4 pCt. worden afgelost. Naar wij vernemen, hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland het besluit, dat de gemeenteraad in zijn zit ting van Woensdag 7 April heeft 'ge nomen tot benoeming van een zevende wethouder, goedgekeurd. In de komen de raadszitting van Woensdag 28 April zal deze functionaris worden gekozen. Bij K.B. is gratie verleend aan J. van Limburg, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem. De opgelegde doodstraf is veranderd in een levens lange gevangenisstraf. Eén orgel maakt in stad en omgeving zijn wekelijkse rondetocht Waar het komt en de muziek de huizen binnen stuwt, heerst vreugde; kinderen drommen om het instrument, deuren en beurzen gaan open en de orgellui we.- ten, dat honderd centen één gulen ma ken. Soms hebben ze de cent of 't vier- duitstuk al binnen vóór de muziek er is, waarmede ze hun vak zelf ondoordacht neerhouden. Een orgelman is geen we-1 kelijkse bedelaar, maar een verkoper van muziek tegen zeer lage prijs. Het tempo waarmede ze werken kan me nigeen tot voorbeeld zijn, maar dat is noodzakelijk, ook alweer vanwege die honderd is één gulden. Er staat een paard voor de wagen, waarop het pie rement kraakt. Het beest loopt automa tisch, kent de hele stad en als men het zou vragen, waar ligt de Mentawistraat. dan zou het moeten antwoorden: dat is de wijk in Haarlem-Noord, waar we Dinsdag of Donderdag komen. Het zou misschien niet eens zo mal zijn, als iemand de weg aan het orgel-paard vroeg. Men kan een lang leven voor een kwartje bij de orgelbazen kopen. Is er iemand jarig, dan zal ie heel lang le ven, willen vrolijk zijn en er de moed inhouden. Dan profiteert de buurt van veel muziek voor weinig geld. Een orgelman is een zakenman. Ik ben d'r nu beslist achter gekomen. Eenmaal in de week staat het pierement op de Nieuwe Groenmarkt voor de pastorie van de paterskerk. Strijk en zet wor den dan het Ave Maria van Gounod op gezet, de melodie klinkt wat traag, als intermezzo tussen Violetta en Cheerio, maar ze is plechtig en past voor een pastorie! Je maakt mij niet wijs, dat Gounod's meesterwerk voor twee cent gedraaid wordt. Daar zit meer achter. Ik waardeer deze orgeldeun even hoog als „Lang zal ie leven." Maar ik ben in twijfel, omdat Franciscaner Minderbroe ders niets bezitten. F 27) „Welzeker. Antwoord slechts op een paar dozijn vragen." „Meer niet?" „Breng me bij Sherry." „Ik hoop, dat je je handen aan een vergiftige plant openhaalt," zei ze en ging terug naar haar bungalow. Ik keerde terug naar onze wagen en bracht Arab verslag uit van het gebeur de, waarna we gezamenlijk besloten, dat het geen kwaad zou kunnen, te blijven spionneren, ondanks het feit dat Geor gia ons betrapt had. Binnen niet al te lange tijd, als ons vermoeden Juist was tenminste, zou het ogenblik aanbreken, waarop ze naar Sherry moest sluipen om haar eten te brengen en dan zouden we haar misschien achterna kunnen gaan. Ik, voor mij, was niet optimistisch ge stemd. Het Is al moeilijk genoeg Iemand te schaduwen die niets vermoedt, laat staan iemand, die dubbel en dwars op zijn hoede is. Ik ging naar huis, maakte een paar sandwiches klaar en bracht ze mee terug, terwijl Arab de bungalow ln het oog hield. Aan de overkant van de weg gebeurde niets. Toen het donker werd, draaide Georgia de lichten aan en sloot de blinden. Arab en ik omsingelden het huis; Arab sloeg de achterdeur gade, terwijl lk de voor-uitgang dekte. Niets gebeurde er. Gelukkig had Georgia de radio hard aan en ik luisterde achtereenvolgens naar het nieuws, naar een hoorspel, een bont programma, een toneelstuk en een con cert. Naarmate de tijd vorderde, bekroop mij een steeds toenemende lust om tegen het raam te tikken en Georgia te vra gen of ze geen gezelliger programma kon opzoeken. Toen drbng het eensklaps tot me door, hoe onnozel ik was. Als Georgia thuis was, zou ze zelf wel een ander sta tion gedraald hebben. Ze had de radio voor ons genoegen laten spelen en was er waarschijnlijk al lang geleden stil letjes vandoor gegaan. Ik belde aan. Er werd niet opengedaan. Ik riep Arab en we gingen het hele huls rond en probeerden alle ramen en deu ren. Alles was op slot, behalve het hor van een slaapkamerraam, dat bijna vol slagen schuil ging achter struikgewas. Gewoonlijk schrik ik er voor terug in een andermans huis in te breken, maar ik had zo'n vaag idee, dat Georgia een schuld aan mij had. Ik lichtte het hor uit het kozijn en klom naar binnen. Ze was er niet. Ik keek in de ijskast en ln de keukenkast om te zien, wat er van het eten was overgebleven en Kwam.fot de ontdekking, dat het merendeel van wat Arab haar had zien kopen, verdwe nen was. Terwijl ik de ijskast de rug toe keerde, zag ik op de keukentafel een stuk papier liggen. Er stond op: „Mijn heer Blake! Wees zo goed de radio af te zetten. G. Wood." Ik ging gedwee naar de zitkamer en voerde mijn opdracht uit. Toen ik weer naar buiten was gekomen en Arab mijn ervaringen had verteld, ziedde zij van verontwaardiging. „We laten ons niet ongestraft door die vrouw uitlachen," zei ze. „Ik zal vaa dat zaakje het mijne hebben, al moest ik tot het einde van de wereld gasfn." Ze wilde precies weten hoeveel eten ik in het huls had aangetroffen en zei toen: „Ze heeft een massa blikjes Ingekocht en brood, boter, twee 11 tér melk en twee pond kar bonaden- Was er iets, dat er op wees, dat ze de karbonaden gebraden had?" „Nee." „Dan moet ae die braden op de plek waar ze Sherry verborgen houdt. Dat be tekent. dat er een fornuis is. En voor de boter en de melk heeft ze een ijskast nodig. Wat wil je nog meer?" „Een heleboel," zei ik. „Je hoeft dus alleen maar te zoeken naar een leegstaand buis, waar het for nuis en de ijskast ln gebruik zijn en dan hebben we ze." „Wat verwacht je van me? Dat ik in een stuk of twintig huizen en idem zo veel garages inbreek?" „Kom nu, Andy, ik kan toch al het werk niet alleen doen." „Ik speel niet langer voor schurk," zei ik. „Ik heb vandaag al genoeg gedaan. Ik heb me op verboden terrein begeven, ik heb ingebroken en wat lk met dié snoeischaar heb uitgehaald, zou door de politie waarschijnlijk als vandalisme wor den bestempeld." „Goed dan," zuchtte Arab. „Dan moet ik maar wachten tot Chuck terug is, dan kan ik het hem vragen." Ik wierp haar een vernietigende blik toe, keerde me zwijgend om en drentelde weg. Ze volgde me, onverstoorbaar neu riënd. Ze begreep zeker, dat ze gewon nen had. Toen we de wagen bereikten, had ik onderweg een eenvoudige manier uitgedacht, waarop we de leegstaande hulzen in de buurt konden onderzoeken. Als Iemand het fornuis en de ijskast ge bruikte in een huis. dat verondersteld werd leeg te staan, dan zouden de gas- en electriciteitsmeter dat moeten aanto nen. In het noorden bevinden de meters zich doorgaans in de kelder, maar de hui zen hl Fort Myers hebben geen kelders, .waarom de meters buiten staan. Ik ging naar de wagen, haalde de zaklantaarn en potlood en papier te voorschijn, waar na we onze tocht aanvingen. Van ver scheidene huizen, die we controleerden, waren de meters verzegeld, ten bewijze dat het gas en de electriciteit afgesloten waren, zodat we daar al gauw klaar wa ren. Van elke onverzegelde meter, die we aantroffen, schreef lk het adres en de meterstand op, zodat we de volgende dag terug konden gaan om te zien of de stand gewijzigd was. Het zou natuurlijk het ei van Oolumbus zijn, wanneer we ergens bij een leegstaand huis een meter vonden die draaide, maar op zo'n bui tenkansje durfde ik niet hopen. Ook Chuck's huis werd aan een onder zoek onderworpen, omdat er een leeg staande garagewoning bij hoorde. Noch de gasmeter, noch de electriciteitsmeter draaide, maar Arab merkte op, dat als Chuck zijn eigen ijskast niet afgezet had, er wellicht de volgende dag een wijziging in de meterstand zou zijn. (Van een onzer speciale verslaggevers) Het Nederlands Schriftelijk Studie centrum te Culemborg is hedenmor gen door Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong ingewijd, bij welke plechtig heid behalve de minister-president dr. Beel en minister Van Maarsseveen, vele autoriteiten uit het onderwijs aanwezig waren. Enige jaren geleden is dit Studie centrum door de paters Augustijnen op gezet, om te voorzien in de dringende behoefte aan schriftelijk onderricht vanuit de katholieke beginselen. Na de oorlog bedroeg het aantal schriftelijk studerenden ruim 150.000, die aan een 200-tal neutrale instituten studeerden. Wanneer men de schatting maakt dat plm. 30.000 hunner katholiek rijn, dan blijkt wel dat het katholiek schriftelijk onderricht, dat het studiecentrum met grote voortvarendheid is gaan geven, verre van een luxe is. En uit de grote belangstelling, die de cursussen in het afgelopen jaar on dervonden, blijkt dit eens te meer. K-a bet eerste jaar (het céöthjm -mtvd 20 Aug. 1946 opgericht) zijn enige' dui zenden cursisten ingeschreven, die ge bruik maken van een der ruim 100 cur sussen, die het centrum wekelijks naar alle delen van het land zendt. Naast het schriftelijk onderwijs wor den ook weekends georganiseerd voor aanvullend mondeling onderricht, in het centrum te Culemborg, waar ook de centrale administratie gevestigd is. Het modern ingerichte gebouw heeft een gastenkwartier, dat 150 personen plaats biedt, en een grote aula. In de toekomst hoopt men een cen trale bibliotheek met plaatselijke filia len, een boekenbeurs en een documen tatiedienst op te richten. Reeds is een paedagogische afdeling opgericht flie •de cursisten bij hun studie helpt. Naar aanleiding van publicaties tn de Nederlandse pers dat de Motion Picture Export Association een Amerikaans® filmexportvereniging, die 8 filmmaat schappijen omvat haar werkzaamhe den per 1 September in Nederland zou beëindigen, gaf de general-manager mr. A. C. Childhouse Woensdagmiddag op een persconferentie te Amsterdam eer» uiteenzetting over deze aangelegenheid. Het. artikel uit 't Amerikaanse filmvak- bïad „Variety", waaraan genoemde pu blicaties waren ontleend, noemde da heer Childhouse, na informaties in New- York te hebben ingewonnen „misleidend en onverantwoordelijk." De participanten in de M.P.E.A., zo zeide hijhebben nod* individueel, noch collectief enigerlei stappen ondernomen. Wel hebben de leiders van de verschillende Europese bu reaux een commissie benoemd, die zal onderzoeken of de exportorganisatie zal blijven voortbestaan, of dat de methode moet worden gewijzigd en, zo ja, op wel ke wijze. Nochtans was de heer Childhouse vaD mening dat de MP.E.A. tenslotte zal verdwijnen, omdat het niet de gewoonte van Amerikaanse maatschappijen is sa men te werken. Zij is een tijdelijke orga nisatie het contract loopt op 1 Sep tember af die. na de oorlog een weg moest banen voor een „individuele acti viteit." Waarschijnlijk zal in Mei de beslissing vallen op de vraag of de organisatie io Nederland zal blijven voortbestaan. Mocht tot opheffing worden besloten dan zal de toestand van voor de oorlog wor den hersteld en zullen de verschillende maatschappijen dus hun eigen distribu tiekantoren stichten. (Niet-officiële koersen). Donderdag 15 April 1948 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand. Kon. Hoogovens eert. Uriilever eert. Ned. Kabel nw. aand. Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Philips nieuwe aand. Vorig slot 98» 158% 177 130 195 160% 223% 310% 308 279 341% 332% 193% 218 189 189% 260% 220% Openinl heden 98»-% 17654» 16254? 223 312 281)4' 345 333 196 190)4 261 960

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2