Gevaarlijkste spion tijdens bezetting Russen hinderen Amerikanen in Oostenrijk Versperringen op de enige weg naar Amerikaanse luchtbasis Ontwerp voor Econ. Benelux-Unie Vroeg voorjaar levert record-aantal kievitseieren Meer dan 150.000 stuks geraapt De gebeurtenissen te Djocja Abdoel Kadir licht Batavia in Huisknecht neergeschoten, omdat hij diens naam nodig had Nederl. groente naar West-Duitsland? BRIEVEN UIT NEDERLAND IN ITALIË AANGEKOMEN Communisten zetten hun vechtpartijen en lastercampagne voort OVEREENKOMST 16 MARSHALL-LANDEN TE PARIJS GETEKEND Tot hoofd en hart PREMIE VAN f50.000! Evacuatie en bevrijding Het westen des lands de grote afnemer RUSSISCHE TANKS IN BERLIJNSVOORSTEDEN? Geheime bespreking van pact van Brussel der West-Europese Unie Het weer. MISDAAD OF ONGELUK? Grote sabotage-actie te Rio de Janeiro VRIJDAG 16 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24128 VAN DER WAALS VOOR ZIJN RECHTERS De zitting Van der Waals ontkent (Van een onzer speciale verslaggevers) Is een kievitsei een speciale lekkernij? Of wordt het alleen een lekkernij gevonden, omdat het een artikel is, slechts tijdens een zeer kort seizoen verkrijgbaar? Hoe het ook zij, in onze dagen is het kievitsei een begeerd artikel. Er is meer vraag dan voorraad en wie vroeg in de morgen rondspeurt door het vindcentrum van het zwartgespikkeld, groene product van ae buitelende en dartelende vogels, kan zien, hoe de polsstokken zwaaien tegen de horizon en zwart aftekenend tegen de helderheid van Frieslands kim, een mensengestalte zich over de sloten zwaait, van het ene land naar het andere. Geruchten over tanks Superforten in Duitsland aangekomen SJAHRIR TE BATAVIA Staatsloterij Slachtoffer was niet aan het spreken ie krijgen Het is onze eigen stemming, die I aan onze omgeving licht en kleur verleent. J BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 oer maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. Hoofdredacteur: W. Severm. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 13 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht .voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onze speciale verslaggever) Anton van der Waals, de gevaarlijkste spion die in de oorlog in Nederland fondliep, de man die de meeste slachtoffers heeft gemaakt en die door het England-Spiel de dappere verzetsstrijders hij tientallen door de S. D. het arresteren, stond vandaag terecht voor de Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Hij was de man van het 9rote geraffineerde verraad, waarmede hij zijn bloedgeld f 1,100 per hiaand afgezien van zijn extra-beloningen voor grote zaken verdiende. Van der Waals heeft het klaar gespeeld het „Vaderlands. Comité" en de -Commissie van Vijftien", twee organisaties van vooraanstaande Neder landers, die geregeld samenkwamen, om de problemen van land en volk te bespreken, eerst van zijn belangrijke positie in de illegaliteit te over tuigen en daarna op te rollen. Hij was de man, die in verbinding stond hiet radio-Oranje, die de code-woorden wist en op wiens verzoek de heldhaftige verzetsstrijders roerden „gedropt" om prompt daarna met een arsenaal van zenders, wapens, munitie en voedsel in handen der Duitsers te vallen. Hij was niet alleen verraderlijk en listig, maar ook laf; hij verborg zijn ivare naam onder talloze valse we boemen slechts Van der Meer, baron Van Lynden, De Wilde, baron Sweerts I de Landas Wyborg en droeg een ko gelvrij vest en vaak had hij zijn hand Verbonden, zogenaamd, omdat hij ge jond was, maar in werkelijkheid om *n pistool steeds bij de hand te hebben. Deze brutale en onbeschaamde ver rader bestond het in Loosdrecht onder psalmgezang, orgelspel en zegewensen in de Ned.-Hervormde kerk voor de zoveelste maal in het huwelijk te tre den, terwijl elders de schoten knal den, die een eind maakten aan het leven van degenen, die hij had ver raden. Deze grootmeester van het ge raffineerd verraad werd in overleg met de Duitsers, toen de illegaliteit hem op het spoor kwam, in de Zes- tienhovenstraat te Rotterdam op 19 Juli 1943 „op de vlucht doodgescho ten", zoals het in een bekendmaking van de S.S. Sturmbannführer Wolk heette, om onder een andere naam zijn heilloos werk te kunnen voort zetten. Hij is ook de man, die zijn huisknecht, Van der Meer te Breukelen, op laffe Vdjze in de rug schoot, omdat hij diens naam nodig had. Het Hof werd gepresideerd door mr. van Vollenhoven. De dagvaarding, die de namen vermeldt van 83 personen, die door toedoen van Van der Waals zijn gearresteerd en van wie 43 niet zijn teruggekeerd, was uiterst beknopt ge houden. Opdat het Hof zich niet zou 8*au verliezen in een veelheid van za ken, waartoe alle gelegenheid is, was de tenlastelegging in twee punten samen gevat. Het eerste gedeelte vermeldt, dat Van der Waals in het tijdvak van Ja nuari 1941 tot Maart 1945 werkzaam is geweest als „Vertrauensmann" (V.-mann) van de Sicherheitsdienst en/of de Duit se politie. In deze hoedanigheid heeft hij een groot aantal personen blootge steld aan opsporing door de S.D. gege vens te verstrekken, staat summier en 'aconiek in de dagvaarding. Ook wordt hem tenlastegelegd, dat hij zelf arres- taties heeft verricht. Ten tweede ver geldt de dagvaarding de moord op Van der Meer. Als Van der Waals, sober gekleed met ton witte trui onder zijn bruine pak, °to half tien Is binnengeleid, zoemen de filmcamera's en flitsen de lampen der vele fotografen. De gTote poseur is °ok nu gewillig. Hij zat onverstoord tus sen de parketwacht en maakt een rus tige en zelfverzekerde indruk. Om kwart Voor tien treedt het Hof de rechtszaal kinnen, waarin ook een wire-recorder staat opgesteld de magnetische draad, daarop het gesproken woord tijdens het Proces wordt vastgelegd. De advocaat-fiscaal, mr. H. W. van Doorn leest allereerst de dagvaarding Voor en daarbij ook een zeer lange lijst van namen van degenen, die het slacht offer werden van Van der Waals' ver laad. De eersten van de zeer vele getui gen worden nu gehoord. De thans gepensionneerde Rotterdamse Rechercheur n. Klaassen, krijgt enige Waarderende woorden te horen over zijn Voor-onderzoek. Bij het horen van enige andere getuigen, van wie de meesten tochercheurs, blijkt dat Van der Waals hij de bevrijding van ons land gesigna- Itord was te Zuid-Laren, dat hij onder de naam van Wilhelm Hoffman in Duits land geweest Is in dienst van het Cana dese leger, dat hij vermoedelijk daarna 'n Russische dienst is geweest, waarbij hij de naam Pjotr Ivanovitch (of iets dergelijks. aldus de president) heeft kangenomen en in Augustus en Septem ber 1945 zelfs in Moskou schijnt te zijn Beweest. De eerste belangrijke verklaring komt uit de mond van de vroegere illegale werker W. M. Sietse uit Heemstede, die tijdens de bezetting toet een aantal sympathiserenden haar Engeland wilde gaan en in con tact was gekomen met verdachte. Te Rotterdam gaf Van der Waals aan de illegale groep gegevens voor de over tocht, maar toen de veertien personen Per auto van Rotterdam naar Scheve- hingen gingen, werden ze door de Duitsers aangehouden. Tegen zeven Van hen is de doodstraf geëist, drie *>jn tot levenslange gevangenisstraf Veroordeeld, vier tot de doodstraf, aan Ifvee van hen werd gratie verleend, *Wee zijn er gefusilleerd. Van der waals had zich bü deze gelegenheid SjO een gefingeerde naam bediend, Frankenstein, of iets dergelijks meent Getuige. Naar van Britse züde wordt medege- zijn besprekingen begonnen tus- Nederlandse, Engelse en Ameri- hse vertegenwoordigers over de uit- er van 200.000 ton Nederlandse groen- naar West-Duitsland. Dan is de beurt om te getuigen aan de Kriminal-Direktor van de S.D., J. Schreieder, die met Van der Waals het England-Spiel speelde en die in een bruine battle-dress voor het Hof treedt. Er is een tolk aanwezig, maar diens diensten zijn niet nodig, daar Schreieder Nederlands kan verstaan en het Hof er mee genoegen neemt, dat deze ge tuige zich uitdrukt in de Duitse taal. „Jawohl" antwoordt Schreieder, ,Van der Waals is onder hem werkzaam ge weest bij de S.D. te Den Haag van 1941 tot 1944 en wel vrijwillig." De Duitsers waren wel zo voorzichtig bij de S.D. alléén mensen te laten werken, die zich zelf aanboden. Hij moet op een vraag van de president er kennen, dat Van der Waals ook op eigen initiatief voor de S.D. gewerkt heeft. Mr. van Vollenhoven stelt nu de volgende, belangrijke vraag en hij wijst Schreieder er met enige nadruk op, dat hij onder ede staat: „Van der Waals heeft personen vóór hun arrestatie een wapen aangeboden of opgedrongen, waardoor zij al di rect, volgens de toenmalige Duitse verordeningen, des doods schuldig wa ren. Is dat gebeurd op Uw verzoek? Schreieder begrijpt in het begin de draagwijdte van deze vraag niet goed. maar dan moet hij erkennen, dat hij iets dergelijks nooit verzocht heeft. „U veroordeelt het waarschijnlijk zelf?" „Selbstverstandlich." Een zeer ongunstig licht komt te vallen op de persoon van verdachte, die actief het verhoor beluis tert, maar die verder toch rustig in de beklaagdenbank zit. Zijn vroegere chef vertelde van het salaris van Van dei- Waals. Hjj verdiende eerst f 250,per maand, later f 1.100,maar ook kwamen vaak premies voor, eens een van fö.uuu, eenmaal zelfs een van f 50.000. Schreieder maakt een correcte indruk. Hij weet veel en vertelt veel, tot zelfs de data weet hij zich te herinneren, 12 Juni 1942 is er een bespreking gevoerd, opdat Van der Waals ten behoeve van zijn England-Spiel naar Engeland zou kunnen gaan. Zo ver is het echter nooit gekomen. 11 Mei 1943 kwam Van der Waals op eigen initiatief met de mede deling, dat men in het Broedershuis te Heemstede in draadloos contact stond met Engeland. Men ontstelt, als men kennis neemt van de rol, die Van der Waals gespeeld heeft bij het oprollen van de illegale groep van broeder Josef uit Heemstede, wiens geheime zender in de handen der Duitsers was gevallen. Er moest een nieuwe code komen en daartoe zouden twee personen naar Engeland gaan. Ver- Van der Waals in de beklaagdenbank voor zijn rechters. dachte kwam in contact met een zekere Spreeuw, vroeg diens adres en toen kwam de verradersmachine in werking. Spreeuw kwam voor de bespreking te Heemstede, zag echter in de buurt van de R. K. Kerk een Duitse auto staan en kreeg argwaan. Even later zag hij de Duitsers het kloos ter binnengaan.Monotoon klinkt hierna de stem van de president en er volgt een diepe stilte in de zaal, als hij de overlijdens-attesten van de verdien stelijke illegale werkers voorleest Dan wordt Van der Waals gevraagd, of hjj iets te zeggen Heeft op de ver klaringen van Schreieder. „Zeker", ant woordt hij met bescheiden stem. „Schreieder gaf mjj opdracht; Schreie der heeft ook de arrestaties verricht". „Dus zou Schreieder hier meineed ple gen?" „Jawel". Wat zijn salaris betreft, de verrader deelt mede, dat dat in 1943 zonder zijn medeweten verhoogd werd tot 1150. per maand. „Dat vond U toch zeker niet onaangenaam?" Van der Waals wijst er verder op, dat hij de beloning van ƒ5000.met Schreieder heeft moeten delen en wat de ƒ50.000.beloning be treft: hem is wel 20.000.ter hand gesteld om een huis te kopen, waar hij besprekingen kon voeren met de leden van het Nationaal Comité, maar ƒ50.000.is hem nooit overhandigd. Dan spreekt verdachte over het con tact met de Intelligence Service kort na de bevrijding, waarvoor hij naar Ber lijn gereisd is. Met goedvinden van deze Dienst, heeft hij contact opgeno men met de Russen en is hij naar Mos kou gereisd. Als gesproken wordt van zijn eerste contact met de S.D., deelt Van der Waals mede, dat dit is ont staan, nadat hij met een vinding naar Kiel was gegaan. Overigens stond deze dualistische figuur reeds kort na het begin van de oorlog in contact met be langrijke personen uit de illegaliteit, van wie hij er verschillenden noemt. (De zitting duurt voort) Sedert 1 Februari 1947 zün in samenwerking met republikeinse auto riteiten tot 21 Juli 1947 de datum van inzetting van de politionele actie in Ned.-Indië de volgende geïnter neerden naar Nederlands gebied ge ëvacueerd: Nederlanders 6854, Oost- Indonesiërs 1822, andere Indonesiërs 305, Chinezen 33, buitenlanders 239, totaal 9253. Sedert 21 Juli 1947 hebben de Nederlandse troepen 2826 Europea nen en 6235 Oost-Indonesiërs bevrijd dit blijkt uit de memorie van antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer van de begroting van Over zeese Gebiedsdelen. Aan de vooravond van de Italiaanse verkiezingen. In de straten van Napels patrouil leren soldaten en politie in lichte tanks om bp alle gebeurtenissen terstond te kunnen ingrijpen De Italiaanse posterijen hebben me degedeeld, dat zjj zjjn begonnen met t bestellen van talloze brieven uit Neder land aan Italiaanse stemgerechtigden. De „Giornale d'Italia" bericht van Si cilië, dat de gehele afdeling pro-com munistische aanhangers der Socialisti sche Partij in de provincie Messina is overgegaan naar de anti-communistische partij van Giuseppe Saragat In andere berichten werd gemeld, dat in Palermo 400 communistische partijleden overge lopen waren naar de Christen-Democra ten. In Noord-Italië is een algemene sta king uitgeroepen na de arrestatie van de communistische burgemeester van Serravalle, in wiens huis wapens wa ren aangetroffen. Politieversterkingen zijn naar de provincie gezonden. Een groep van ongeveer tweehonderd „neo-fascisten", behorend tot de „sociale beweging", heeft een mars ondernomen door de Joodse wijk van Rome, onder het zingen van fascistische liederen. Zfj werden met gefluit en gejoel ontvangen. Bij de uitgebroken vechtpartijen werden vier personen ernstig gewond. Duizenden zwaar bewapende agen ten in pantserwagens en op vracht auto's begonnen gisteren bij verras sing manoeuvres in de buurt van de drie voornaamste communistische cen tra, Milaan, Florence en Bari. De bisschop van Foggia, Mgr. Fortu- nato Farina, en verscheidene priesters zijn door „aanhangers van de linksen" In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontweAp van wet tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Neder land en het Verenigd Koninkrijk Groot Brittannië en Noord-Ierland, on dertekend te Brussel op 17 Maart, bre ken vele leden een lans voor de fede ratiegedachte. Zij achten het echter verstandig deze gedachte allereerst te overwegen met betrekking tot de Be- nelux-landen, omdat deze landen reeds meer concrete doeleinden nastreven. Deze leden ontvouwen een statuut van de „economische Benelux Unie", waarin zij onder meer voorstellen de vorming van een Unie-parlement, een Unie-bestuur, een Hooggerechtshof, dat over geschillen tussen de partner- landen beslist en de benoeming van een Unie-hoofd. Het Unie-parlement zou kunnen be staan uit 100 leden, vanwie 50 aan te wijzen door Nederland en 50 door de Belgisch-Luxemburgse Unie. Dit parle ment zou landsgewijs voor de helft be noemd kunnen worden door de Tweede Kamers en voor de andere helft door de representatieve organisaties van het bedrijfs- en arbeidsleven, in Nederland biiv door de in te stellen sociaal-econo mische raad. Een Unie-bestuur zou kun nen bestaan uit bijv. 8 leden, vanwie 4 te benoemen door de Koningin der Nederlanden, 3 door de Koning der Bel gen en 1 door de Groothertogin van Luxemburg. Het Unie-hoofd zouden kunnen zijn, hetzij de Staatshoofden bij toerbeurt, hetzij de drie minister-presidenten. Vele leden stemmen in met de motie v. d. Goes van Naters-Serrarens c.s. be treffende de opbouw van een rechts gemeenschap van democratische staten in federaal verband. Het oordeel der regering over deze kwestie wordt ge vraagd. Zeer vele leden vestigen de aandacht op de woorden „gewapende aanval" in artikel IV. De huidige werkelijkheid laat zien, zo merkten zij op, hoe politie ke en economische druk, gesteund door de dreiging van een zelf op de achter grond blijvend militair apparaat, het zelfde kan bereiken als een direct mi litair apparaat. In Tsjechoslowakjje büv. heeft een zgn. koude omwenteling plaats gevon den, welke zeer strijdig was met de opvattingen der grote meerderheid van het Tsjechoslowaakse volk en die ook strüdig was met de waarden, in de pre ambule van dit verdrag vooropgesteld, doch die misschien niet in alle delen een gewapende aanval kon worden ge noemd. Of moet dit begrip aldus ver staan worden, dat ook het daar gebeur de daaronder zou kunnen vallen? de Dat is dan een van de vele eierzoekers die de vlugge vogels bespieden naar hun vlucht, naar hun roep, om ten slotte te geraken bü bet kleine kuiltje, waar de eieren, voor wie het tenminste zien kan, te grijp liggen. Het eieren zoeken is vooral in Fries land een volksgebruik. Niet zodra is er de roep van de kievit in het land, of de jacht begint op het begeerde éérste ei, waarvan het vinden wordt beschouwd als een daad, die lang nog triomfan telijk in de kring van familie of ken nissen worden verhaald. Beroepseierenzoekers zjjn er in Fries land weinig. Misschien vijf procent van het totaal. Voor de rest zijn het ama teurs, die 's morgens in de donkerte van buis gaan, om in het land te zijn als de zon eaat komen, want dan is tijd van vinden het meest gunstig. Er zjjn enige moeilijkheden ge weest dit seizoen. Er waren amateurs die zijn aangehouden door politie mensen, die vroegen naar het bewijs van toestemming, dat moet worden afgegeven door de boer wiens land men betreedt. Maar de boeren kennen dit gebruik. Zij hebben geen bezwaar en de Friezen hebben dan ook ge protesteerd tegen deze inmenging in het beoefenen van een volksgebruik van oudsher en gelukkig heeft de let ter van de wet het onderspit gedolven tegen de geest van dit Friese gebruik. Zo globaal genomen, voor wat be treft de begindatum, loopt het seizoen van 21 Maart tot 21 April. Feitelijk 19 April, maar de eieren, die dan nog ge vonden worden, mogen nog worden ver kocht. En daarna Is het fini en krijgen de kieviten rust. Maar ondertussen, zoals ons een groothandelaar vertelde, kan worden aangenomen dat er nu een ronde 150.000 kievitseieren zün geraapt. Grotendeels büeengebracht door de amateurszoekers, die, als ze geluk hebben, *s morgens thuis komen met een bolle pet, waaronder de begeerde lekkemü wordt bewaard. En op de markt te Sneek of Leeuwarden, de beide voornaamste, wordt de buit zo spoedig mogelijk verkocht, omdat de prijs van de eieren zeer variabel is. Ons vroege voorjaar leverde een record aantal eieren, vergeleken bij andere jaren. Maar ondanks de grote aanvoer, is de vraag zodanig, dat de prijs tamelijk constant is gebleven en waarschijnlijk tot de sluitingsdatum wei zo blijven zal. En als we vragen of we hier te doen hebben met een exportartikel, wordt ons gezegd, dat al deze eieren opgaan aan binnenlands verbruik, behoudens enkele cadeauzendingen naar Engeland. Het is voornamelijk het Westen van ons land, dat de grote afnemer is. Maar spoedig is de grote rooftocht in Neerlands voornaamste gebied, dat kie viteeieren levert, afgelopen. Slechts bij de gratie van de wet, die verbiedt dat na 19 April nog eieren geraapt worden, behoudt Friesland de schelle roep van de kievit in zijn dreven. Dan worden de sierlijke en watervlugge vogels alleen nog gestoord door him natuurlijke vij anden: kraai en kiekendief. Maar die kunnen ze wel baas. gedurende een processie beledigd en ge molesteerd. De politie kwam tussenbeide, waarbij een agent gewond raakte. Mgr. F. Roberti, secretaris van de Congregatie van het H. Concilie, dien de bij de Justitie een klacht in tegen het communistische dagblad „l'Unita" dat hem ervan had beschuldigd 50.000 dollar te hebben verduisterd. Mgr. R. Ronca, rector van het Lateraans Colle ge, protesteerde schriftelijk bij de di recteur van het Nenni-socialistische blad „Avanti" tegen daarin gepubliceerde laster. Hij eiste opneming van zijn pro test in dit blad. Russische soldaten hebben een ver sperring aangebracht op de enige weg, die naar de Amerikaanse luchtbasis Tulln, 20 km. ten W. van Wenen leidt. Ook zijn rond Wenen maatregelen ter beperking van het verkeer op Ameri kaanse voertuigen in werking getreden. De Russische wachten hebben daaren tegen Donderdag de beweging van Brits personeel per trein en langs de weg volkomen ongemoeid gelaten. Op de Londense conferentie der plaatsvervangers over een vredesver drag voor Oostenrijk is overeengeko men, dat Oostenrijk voor zijn leger buitenlands materiaal mag kopen. Rus land had eerst geëist, dat Oostenrijk zijn legeruitrusting zou dienen te be perken tot de nationale productie, maar liet thans zijn bezwaren vallen. Men kwam ook óvereen, Joego slavië uit te nodigen, schriftelijk zijn standpunt uiteen te zetten inzake grenswijzigingen en herstelbetalingen. Mochten hierbij nieuwe voorstellen worden gedaan, dan zouden Joegosla vië en Oostenrijk mondeling hun standpunten kunnen verklaren. Aangezien de besprekingen op een dood punt schenen te zijn geraakt, heeft deze plotselinge overeenstem ming algemeen verrassing veroor zaakt. Een onbevestigd gerucht meldt, dat een aantal Russische tanks naar de Zuid-Oostelijke voorsteden van Berlijn In Milaan daalt op het Duomoplein een regen van verkiezingspam/letten neer,, die door een laag vliegend, vliegtuig uitgeworpen worden. is gezonden. Naar verluidt zou het hier 100 a 150 tanks betreffen, welke voor dien in bossen buiten de stad waren gestationneerd. Van Britse zijde sprak men het gerucht niet tegen, doch hield men zich zeer gereserveerd. Een U. P.- correspondent, die meer dan 5 uur door de Russische sector van Berlijn reed, zag in het geheel slechts 6 tanks, waar van drie vroegere Duitse. De mensen in en rond de stad weten van niets. Het officiële blad van de Russi sche bezetters, „Tachliche Rundschau", schrijft, dat de Sovjet-autoriteiten de hervorming van de Duitse valuta wensen op te lossen via besprekingen tussen de vier mogendheden. Reuter meldt daarentegen te Berlijn te hebben vernomen, dat de militaire Sovjet- autoriteiten in Duitsland uit Moskou opdracht ontvangen hebben voort te gaan met de uitwerking van gede tailleerde plannen voor aparte valuta hervormingen in Oost-Duitsland. De 28 Amerikaanse superforten, die 50 uur tevoren uit de V. S. waren ver trokken, zjjn gisteren op het vliegveld van Fiirstenfeldbruck in Beieren, dat .hun basis zal vormen, voordat zij naar Amerika terugkeren, geland. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat generaal Clay onmiddellijk na de landing verzocht, de superforten een vlucht boven Berlijn te laten maken in de strook die de Russen voor het lucht verkeer der overige bezetters hebben gereserveerd. Verwachting tot Zaterdagavond; Droog en oVërdag zonnig weer met een voor de tyd van het jaar normale temperatuur. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Zon 5.40—19.40, maan 11.18—3.42. De commissie voor Europese Econo mische Samenwerking beëindigde giste ren de besprekingen omtrent het opstel len van een overeenkomst der Marshall- landen, waarin een krachtige economi sche raad ontworpen is voor de uitvoe ring van het Europees Herstel-Program ma. De overeenkomst is vandaag op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parüs ondertekend. Zo heeft het karakter van een multi lateraal verdrag, waarbij de landen zich voor minstens vijf jaar verplichten, alles te doen wat in hun vermogen ligt, om de nationale productie op te voeren, samen te werken op elk gebied van han del en financiën, de tarieven te verla gen, de koersen te fixeren en zo snel mogelijk de vrije handel in het Westen te herstellen. Men noemt de overeenkomst „een compromis tussen de Engelse opposi tie tegen het afstaan van nationale rechten en het Franse verlangen naar een sterke centrale autoriteit." Volgens de bepalingen van de overeenkomst zullen alle belangrijke politieke beslis singen in de Algemene Raad van de organisatie met algemene stemmen ge nomen moeten worden. Hierdoor krijgt elk land practisch het recht van veto. Vanavond zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrük en de Drie Landen een uiterst geheime bespreking voeren over de vol tooiing van het onlangs in Brussel ge tekende verdrag der West-Europese Unie. Deze bespreking zon vooral de ge- lükschakeling betreffen van de lopende onevenwichtige handelsbelangen der deelnemende landen. Men zou een per- Sjahrir, in zijn kwaliteit van alge meen adviseur van Soekarno, is uit Sin gapore te Batavia aangekomen. Hij deelde aan Aneta mede, dat hij was gekomen ,.voor overleg''. Hij kon niet zeggen, waarover overleg gepleegd zou worden. Met het eerste vliegtuig zal Sjahrir naar Djocja vertrekken. Van een eventueel bezoek zijnerzijds aan Van Mook wist hjj niets. 1000 nr. 4641. met premie van 30.000 op manente consultatieve raad willen for meren. Een zegsman van de regering der V.S. verklaarde gisteren te Washing ton, dat de gesprekken tussen Spaak en Lovett spoedig resultaten zouden opleveren en invloed zouden hebben op de Parijse besprekingen. Spaak stemde in met de mening van Lovett, dat de V.S. pas zouden kunnen be sluiten tot het verlenen van hulp in de vorm van wapenleveranties aan de Marshall-landen, nadat deze landen getoond hadden, in hoeverre zij elkaar en zichzelf konden helpen. De zegs man zeide, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de landen van de West-Europese Unie een gecombineer de generale staf zouden vormen. Te Middelaar (Gem. Mook) heeft zich een dezer dagen een even tragisch als raadselachtig ongeval voorgedaan, waar van een meisje van 17 jaar het slacht offer geworden is. Maandag in de namiddag kwam de jongste dochter van de familie T„ die per rijwiel was uitgegaan naar het nabij gelegen gehucht Milsbeek onder de ge meente Ottersum, in haar ouderlijke wo ning aan met de zakdoek tegen het achterhoofd gedrukt tot stelping van het bloed, dat uit een slagwonde kwam. Zonder een woord te spreken is het slachtoffer naar bed gegaan. Pogingen van ouders, pastoor en po litie, om het meisje aan het praten te krijgen hadden geen enkel resultaat, hoewel zij het spraakvermogen niet ver loren had. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is mej. T. aan de bekomen verwon ding overleden zonder ook maar een enkele aanwijzing omtrent het gebeurde gegeven te hebben. Zowel aan rijwiel als kleren is niets van geweldpleging te bespeuren en de justitie, die het stof felijk overschot in beslag liet nemen en de kamer liet verzegelen, staat voor een volkomen raadsel. Heden werd op het lijk sectie ver richt. In een voorstad van Rio de Janeiro, „Villa Militar" genaamd, daar er zich een groot aantal militaire installaties bevinden, heeft gisteren een reeks ont ploffingen een grote munitieopslag plaats van het Braziliaanse leger ge heel vernield. De minister van Oorlog heeft zich persoonlijk naar de plaats van de ramp begeven. Tegen het inval len van de duisternis waren de bran den nog steeds niet onder controle. Er zouden 40 doden en een 300-tal gewon den zijn. De ramp vormt een climax in een reeks kleinere gebeurtenissen van on geveer gelijke aard, waardoor het ver moeden gerezen is, dat men hier met een uitgebreide sabotageactie te doen heeft. In een vergadering van de Voor lopige Federale, regering, die Donder dagmiddag te Batavia werd gehouden, heeft de voorzitter der Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de republiek, Abdoel Kadir, die 's middags uit Djocja was terugge keerd, verslag uitgebracht over de ge beurtenissen aldaar. Het verslag had in de eerste plaats betrekking op de ondervonden bejegening der leden en 't personeel der delegatie bij aan komst op het station te Djokjakarta. In de Vrijdag te houden voortzetting der vergadering zal de te volgen koers worden vastgesteld, aldus ver nam Aneta. Het heeft de regering te Batavia ge troffen dat, hoewel was toegezegd, dat de Sultan van Djokjakarta een rede voering zou houden in verband met de incidenten, er werd volstaan met het voorlezen van een verklaring, aldus deelde men aan Aneta mede. Bovendien maakte het in regeringskringen een vreemde indruk, dat deze verklaring volgde op een uiteenzetting van het be sluit van de heer Koesoema Atmadja, die in de gegeven omstandigheden heeft geweigerd zich naar Pasoendan te be geven. Zijn houding wordt vergeleken met die van andere Indonesiërs, „die door hun slaafse onderworpenheid zich zelf en hun nageslacht bezoedelen". De inhoud van krantenartikelen en radio-uitzendingen uit Djocja, waarin getracht wordt de gebeurtenissen op het station als onbegrijpelük voor te stellen, vestigde niet de indruk, dat de in de officiële verklaring geuite verontschul diging inderdaad algemeen wordt ge meend, aldus Aneta. Tijdens een bespreking, die drie uur duurde, heeft de Nederlands-Indische regering haar standpunt vastgesteld in zake de incidenten te Djokjakarta. Verwacht wordt, dat de Nederlanders de republikeinse regering zullen verzoe ken haar duidelijke en bevredigende excuses aan te bieden. Indien een onbe vredigend antwoord wordt ontvangen, zal de Nederlandse delegatie waar schijnlijk naar Batavia terugkeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1