Wankele vrede ITALIË AAN VOORAVOND VAN BESLISSENDE KEUZE Mitrailleurs en gevechtswagens zullen vrijheid van stemming en de orde beschermen Rijdende bloemenmanden door bollenland m A Wat zal reactie van Togliatti zijn? dagen bekend Uitslagen eerst na VERTROUWEN QP OVERWINNING VAN ANTI-COMMUNISTISCHE PARTIJEN i Rijke hyacint-mozaïeken verhogen de weelde van kleuren en tinten Verliezen in Indië Tot hoofd en hart Verspreide leden LESSEN VAN SCHOOLSTAD Het weer. DE GASPERI ZAL ZIJN WOORD GESTAND DOEN ROOSEVELT POSTHUUM ONDERSCHEIDEN Verdere ontwikkeling der situatie bergt nog allerlei gevaarlijke mogelijkheden in zich Zo nodig opschorting van de verkiezingen Wij vragen Uw aandacht voor: GEEN VORDERING VAN WOONRUIMTE Bij vertrek militairen naar Indië ZATERDAG 17 APRIL 1948 6 72ste JAARGANG No. 24129 ROME, April 1948 (Van onze Romeinse correspondent) Rusland heeft hef aanbod van de Westerse Geallieerden inzake Triest definitief afgewezen. Amerika zond twintig duizend CARE-pakkeiien voor de werklozen, die ie Napels werden gelosi. Togliatfi herhaalde tof hei bittere einde zijn treiterende vraag aan De Gasperi.- „Zal deze regering van zwartrokken haar verpletterende nederlaag erkennen?" Een Romeins dagblad onthulde een grote samenzwering van de communisten om Zondagmorgen vroeg alle pleinen, knooppunten en openbare gebouwen te bezetten. De poli tieke gesprekken in Rome's centrum zijn deze laatste dagen telkens weer ontaard in vechtpartijen mei rondstuivende jeeps en suizende gummiknuppels. De regering gaf een allerlaatste verzekering, dat de bevolking niet bang behoeft ie zijnt politie, leger en Carabinieri zijn geheel gemobili seerd. r Wij vernemen, dat H. M. de Koningin in de registers van de Milii&ire Willemsorde heeft doen inschrijven als Ridder le klasse (Ridder- Grootkruis wijlen President Roosevelt, als erkenning van zijn daden als opperbevel hebber en leider van hel Amerikaanse volk geduren de de tweede wereldoorlog. Oorlogsna sleep BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 2t543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 qenls per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigefen. Ak niet alle tekenen bedriegen, zul len de komende weken zich ken merken door een grote onrust en onzekerheid in de internationale poli tiek. De „koude" oorlog, die nu al maan den! aan de gang is, zal zeer waarschijn lijk op verscheidene 'strategische punten een climax bereiken, tengevolge waarvan wellicht by velen de indruk zal worden gewekt, dat de mensheid thans, drie jaar na de capitulatie van Duitsland en Japan, opnieuw voor de keuze zal wor den gesteld: vrede of oorlog; Wij ge loven niet, dat deze oorlogsd r e i g i n g in de nabije toekomst tot oorlog moet leiden, hoewel we ons wèl bewust zijn, dat deze wankele vredestoestand ge varen in zich bergt. Wat thans bijv. geschiedt in Berlijn «n Wenen, is eigenlijk niet veel meer dan een aftasten van elkanders kracht en uithoudingsvermogen; een psycholo gisch testen met als onvermijdelijk ge volg prestigewinst of prestigeverlies. De Daily Mail schreef dezer dagen: als wij uit Berlijn verdreven worden, ver liezen wij prestige, als wij uit Wenen gegooid worden, verliezen we Europa. Dit laatste lijkt ons zeker overdreven, ofschoon een eventueel verlies van de hoofdstad aan de Donau veel belang rijker is dan de op de duur voor de Westerse Geallieerden tóch vrijwel on houdbare toestand van Berlijn, met zijn tengevolge van vroeger gemaakte fou ten, onmogelijke zones-verdeling. Ia Berlün kan de Rus tegenover het Wes ten het spel spelen van kat en muis, misschien ook in Wenen nog, maar in Italië en Frankrijk zal waarschijnlijk «poediger dan menigeen denkt het spel een tegenovergesteld karakter krijgen. Niemand zal durven ontkennen, dat •en dergelijk spel zeer gevaarlijk, is. Het is dit gevaar, waar het gezaghebbend katholieke weekblad America dezer dagen op wees, daarbij uitgaande van de waarschuwende woorden van prest dent Truman. Truman zeide aan het Congress, dat één natie geep rechtvaardige en eer volle vrede wenste, dat één natie de plechtige overeenkomsten had geschon den, dat één natie de Ver. Naties on mogelijk had gemaakt, dat één aatie bezig was een politiek van agressie te voeren, welke, ind'ien zij niet tot staan werd gebracht, zeker tot oorlog zou lei den. En deze natie noemde hij. De S o v j e t-ü n i e en haar agenten heb ben de onafhankelijkheid en het demo cratisch karakter van een hele reeks naties in Oost- en Oentraal-Europa ver nietigd. Het is deze medogenloze gang van zaken en de duidelijke opzet, deze agressieve politiek uit te breiden tot de overblijvende vrije landen van Europa, die de kritieke situatie in het Europa van vandaag hebben veroorzaakt. Dit was het afschrikwekkend beeld, dat de president voor het Congress en het Amerikaanse volk schilderde. Er zijn vele opmerkingen, welke men; naar aanleiding van het geschetste beeld, zou, kunnen maken, aldus Ame rica, doch op het ogenblik is dit het belangrijkste: Stalin's opmars door Europa gelijkt tot in elk detail op Hit ler's brutale strategie in 1938-39. In zijn rede in de universiteit van Califooiië aarzelde ook Marshall niet' op deze pa rallel te wijzen. Hij noemde de medo genloze greep naar de macht door de Sovjets een „duplicaat van de aanma tigende en berekende procedure van het nazi-regiem". Men grijpt naar precies dezelfde mid delen: dreiging, terreur, vijfde colonnes en concentratiekampen, middelen, welke de beschaafde mensheid destijds deed walgen van het Hitler-regiem. Wij zien dezelfde aenuwoorlog, dezelfde pogin gen, door leugenachtige propaganda ver warring te brengen, dezelfde strategie, om de vrije volken te verdelen en te verlammen en ze een voor een in te pikken. Maar ook bestaat weer hetzelfde ge loof, dat de Ver. Staten niet in de oor log zullen gaan, dezelfde hoop, dat de eerst langzaam in beweging komende democratie het gevaar niet eerder zal realiseren, dan wanneer het te laat is Hierin ligt het gevaar van een oorlog, welke niemand werkelijk wenst. Het Kremlin wenst evenmin oorlog als Hitier deze wenste. Gelijk iedere dief, zou Stalin er liever kalm met de buit van door gaan dan met de politie er om te moeten vechten. Maar het Kremlin kan met zijn spel te vér gaan. Het kan een belang aan tasten, dat voor ons vitaal is in de Middellandse Zee, bijvoorbeeld, of op het Scandinavische schiereiland. En dan zou de oorlog, welke niemand wenst, over ons komen. Hfj zou over ons ko men omdat een andere agressor op nieuw onderschatte het besluit van het Amerikaanse volk vrij en veilig te blij ven leven. Ai onze krachtsinspanningen nu zijn er op berekend de Sovjet-Unie op de gevaren te wijzen, welke zü in het leven roept, indien zij op déze weg voortgaat. Zij betekenen een plechtige Waarschuwing, dat er een punt is, waar Verdere berusting of verzoening onmo gelijk wordt; dat één stap verder oorlog betekent. Daarom zeggen wij tot de mannen in het Kremlin: wij willen geen oorlog, en wij geloven ook niet, dat gij oorlog wilt. Maar als er oorlog zou ko men, willen wy er zeker van zijn, dat hij niet komt tengevolge van een ver gissing. En daarom geven wij steun aan Griekenland en Turkije en bieden wij economische hulp aan de vrije naties van het Westen. En wanneer wij zien, dat dit nóg niet voldoende is, dat Sovjet- Rusland nóg niet overtuigd is van de ernst van onze bedoelingen, dan vraagt de president onder dramatische, omstan digheden aan het Congress onze gewa pende strijdkrachten te versterken; hij toeft voorbereidingen, de economische hulp te steunen met militaire macht. Men dient er van uit te gaan, dat ^cze politiek, aldus het Amerikaanse "'ad, geen ander doel heeft dan dé 'rede. Er zijn inderdaad gegronde todenen om te geloven, dat het de enige is, de vrede voor ons open te hou- j to Als wij mochten aarzelen of wei den i» deze, dan zou Stalin wel eens dezelfde misdadige fout kunnen begaan Hitier. AWïj geven deze Amerikaanse visie op huidige toestand, omdat wij menen, Se volkomen realistisch is. Het (T^t geen zin onze ogen te sluiten voor gevaren, die ons omringen. Er is t DE GASPERI: ,ZctI Togliatti bereid zijn na deze verkiezingen aan zijn volgelingen opdracht te geven hun wapens aan de wettig gekozen, regering Verwachting tot Zaterdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met voor de tijd van het fear nor male temperatuur. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Zondag: 12.47—4.12. Maandag: 14.16—-4.34. Zon 5.38—19.42, Maan Zon 5.3619.44, Maan Volgens de statistieken van Lloyds in "te leveren? Zal hij hét gewijde Vaderland stellen boven de bevelen, ^e^nhetdoSrSte r^ne^flJj^ bescbl- die hem, dienaar van Moskou, zijn gegeven?* digd of vernietigd. Het Fronte Democratico lanceerde drie dagen vóór de verkiezingen een nieuw pamflet. Een waarlijk nieuw, veelzeg gend pamflet.... Een dikke, zeer on-elegante priester, die „anatomisch" ontleed wordt. Uit de hoed een pijl: „Het beste Italiaanse, vilt van Montevarchi"; uit de neus een andere pijl: „Neus, rood van de aller beste wijnen uit de Castelli"; de toog: „Zuivere wol uit Biella"; en er zijn nog vele andere pijlenMen ver geve ons, het is voor Italiaanse kiezers bestemd! Daar is bijvoorbeeld 's mans middel: „Buik, vol van de heerlijkste Napolitaanse spaghetti". Er is een pijl uit zijn schoenen: „Het beste leer uit. Men bedenke in Nederland, gedu rende het komende week-end, dat dit in Italië gebeurt, in Rome, aan de voet van die Hoge Burcht, waar de „Vader der Christenen" zetelt Dit alles gaat nog; daar zijn we al aan gewend. Het onderschrift echter is nieuw. „Slangen, adder-gebroed! Hoe zult Gij nog de Hel kunnen ontlo pen. Intussen heeft De Gasperi geantwoord op Togliatti's eeuwig-herhaalde vraag. Deze vraag is geworden tot de meest efficiënte verkiezingsstunt van de com: munisten: „Zal onze Oostenrijks-Ameri kaanse Kanselier Von Gasperi de uitslag dezer verkiezingen erkennen?" In een zijner laatste redevoeringen heeft de premier hierop geantwoord. Met een tegenvraag een viervoudige tegen vraag: „Zal Togliatti bereid zijn, na deze verkiezingen aan zijn volgelingen opdracht te geven hun wapens aan de wettig-gekozen regering in te leveren? Zal Togliatti gehoorzamen aan de richt lijnen, welke hem door de Cominform zijn verstrekt? Zal hij de plannen, die naar de regering maar al te goed be kend is door hem ontworpen zijn, plannen tot opstand, revolutie en moord- op-het-volk, opgeven? Zal hij nog zó veel Italiaanse trots bezitten, dat hij het gewijde Vaderland, ons heilige Italië, zal stellen boven de bevelen, die hem, dienaar van Moskou, zijn gegeven?" Het is nogal Italiaans, dit „gewijde Vaderland" en dit „heilige Italië", maar het is tevens datgene onder woorden brengen, wat op dit moment iedereen het meest interesseert: zal er nog iets gebeuren voor het zover is? Het is zeker, dat Zondagmorgen, als de stembureaux opengaan, alle knoop punten zullen zijn afgezet. Door de regeringstroepen! Door de politie en Carabinieri. Het staat vast, dat de re gering haar belofte gestand zal doen: ieder zal vrij en ongehinderd zijn stemplicht knnnen vervullen. Maar het staat ook vast, dat zekere pers en een bepaalde radio Zondagavond bekend zullen maken: De verkiezinigen in Italië hebben plaats onder de druk van mitrailleurs en gevechtswagens. Men vergisse zich niet: dit bericht van Radio-Belgrado en Tass zal waar zijn. Volkomen waar! Er zullen troepen op de been zijn; politie en leger zijn over het gehele land verspreid; gevechtswagens zullen staan opgesteld. Omdat de regering „redenen heeft, te geloven, dat niet alle Italianen overtuigd zijn van de absolute noodzaak, in vol ledige vrijheid en volgens democratische principes nun stem uit te brengen...." (De Gasperi). Van Zondag 6 uur tot Maandagmiddag 2 uur: „Dit is het Uur van het Christelijk Geweten....", zoals de Paus heeft ge zegd! De stembureaux in Italië zullen Zondag van zesj tot twee en twintig uur geopend zijn en Maandag van zeven tot veertien u,ur. In ver band daarmee kan de bekend making van de verkiezingsuitslag eerst in de loop van de week wor den verwacht. Op het hoofdver- kiezingsbureau te Rome wordt verwacht, dat de eerste uitslagen van de senaatsverkiezing bekend zullen worden tussen Maandag middernacht en Dinsdagmorgen vroeg. De eerste uitslagen van de kamerverkiezing kunnen niet voor Dinsdagmiddag worden tegemoet gezienHet zal evenwel nog enkele dagen langer duren eer de totale uitslag berekend zal zijn. De eind uitslag van de senaatsverkiezing zal wel niet voor Dinsdagnacht of Woensdagmorgen vast staan, die van de kamerverkiezingen zal ver moedelijk tot Donderdag op zich laten wachten. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) Rome, 16 April. Vandaag is in geheel Italië de ver kiezingscampagne van de verschillende politieke partijen besloten. Togliatti kwam naar Rome om zijn campagne op de Piazza San Giovanni te beëindigen. De Gasperi koos Napels voor zijn laatste rede, Saragat en Lombardo Milaan Morgen, Zaterdag, zal er overal „rust" heersen. Voor het eerst sinds weken zullen er dan geen verkiezingsredevoe- Een noviteit in de Italiaanse verkiezings strijd. Een enorm hoge constructie, die di rect in het oog valt, draagt slagzinnen van de Christen-Democraten. Dit hord is op gesteld midden op de Piazza Colona te Rome. echter één belangrijk verschil met de jaren van 1938-39, toen Hitier hetzelfde pokerspel speelde. De Westerse mogend heden zijn thans op haar hoede. De Westerse Unie is daar reeds' een voor beeld van. En wanneer zij eens, nadat wij zelf alles gedaan hebben om onze paraatheid tot het hoogst mogelijke peil op te voeren, door een militaire garantie van Amerika bekroond wordt, zal Stalin zich wel tweemaal bedenken om de sprong naar onze kusten te wa gen. Het is te betreuren, dat de strijd om de vrede met deze middelen moet worden gevoerd. De prijs voor de vrede is hoog, doch twee wereldoorlogen heb ben ons geleerd, dat de vrede deze prijs meer dan waard is. (Van een onzer speciale verslaggevers) Vanmiddag, toen in bollenland de zon op haar hoogst was geklommen, reed vanuit Bennebroek een bloemencorso over Hillegom en Lisse naar Sassenheim. Dat is niet zo maar een gewoon bloemencorso, een optocht zoals men die kent van het Koninginnefeest uit onze kinderjaren vol feestelijk met bloemen versierde wagens. In bollenland werden vandaag geen wagens versierd. Aan de meer dan zestig deelnemers was eenvoudig medegedeeld, dat zij van hun wagen een rijdend bloemenstuk moesten maken, een gaaf geheel dus, waarbij uit bloemen, uit rijkelijk bloeiende tulpen, hyacinthen of narcissen één groot, de gehele wagen omvattend bloemstuk moest worden gemaakt. Welnu, die rijdende bloemenmanden trokken vanmiddag Hl een vele, véle honderden meters lange stoet door bollenland. Zij trokken van Zuid en Noord en overal langs de weg vonden zij duizenden, die zich vergaapten, terecht vergaapten aan deze kleuren weelde van Holland. En daarom, omdat dat de triomf is van Hillegom,Lisse, Sassenheim én Bennebroek, daarom waaiden vanmid dag in geheel de bollenstreek uit alle huizen de vlaggen. Daarom waren de feestelijke .stalletjes langs de weg, waar men een bloempje koopt voor zijn vrouw of een bollenkrans voor zijn auto, vandaag nog feestelijker. Daarom waren reeds gisteren de welvarende bollenhandelaars ook in hun tuinen in volle actie gekomen. Want als er zoveel kleurige, welriekende wagens langs hun woningen rijden; dan willen zij ook zelf niet achterblijven. En in hun voortuinen hebben zij daarom de be roemde zoetgekleurde mozaïeken ge bouwd, dje de weelde van kleuren en tinten in dit wijde land nabij onze kust nog verbogen. U kent ze natuurlijk. Of misschièn kent u ze niet. Maar als dat laatste het geval is, laten wij u dan mogen raden. Neem nog dit weekend de wagen, de trein, of zo dat niet mogelijk is: ga fielsen, ga lopen. Doe wat wij in een flits u hebben voorgedaan. Zie de rijke hyacinth-mozaïeken, die de kwekers in hun tuinen hebben aan gelegd. Van' de vroege Vrijdagmorgen af heb ben zij daaraan vaak met vijf of zes man tegelijk gearbeid. Eerst hebben zij op de kleurige velden hyacinthen ge oogst en de kleine bloempjes van de De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd Koninklijke Landmacht: Serg. C. VINK, legernr. 170921003, af komstig uit Dordrecht. Gesneuveld 1 April 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Soend. korp. IRI, stbnr. 19673, afkom stig uit Ned.-Indië. Gesneuveld: 18 Maart 1948. Koninklijke Marine: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verbezen gerapporteerd. I Als gij tevreden zijt, komt gii er I altijd. bloemsteel gescheiden. Manden, vele manden vol hebben zij zo gevuld. Daar na zijn zij teruggekeerd naar de glooi ende grasgazons voor hun villa's. Met kalk hebben zij daarop hun ontwerpen getekend van het mozaïek, dat zij straks uit duizenden bloempn en tientallen tinten wilden bouwen. En daarop zijn zij dan aan de arbeid getogen en als gü nu dit weekend nog er in uw wagen of op uw fiets langs rijdt, kunt ge het re sultaat ervan bewonderen. fc Midden in een groen gazon een vele meters grote vlinder, opgebouwd uit duizenden neergestrooide hyacinthen- bloempjes. In die vlinder nog een molen, drijvende wolken, 'bemoedi gende woorden en de vlaggen van vele landen. Alles in duizend kleuren. Of elders in Hillegom menen wij midden in een groot gazon plotse ling een groot wit vlak hyacinthen. Daaromheen, weer in kleurige glan zende bloemen, de vlaggen van ons land en midden in dat witte vlak vele zachtblauwe bloemen: het portret van H.M. de Koningin. En niet alleen bekwame kwekers hebben dat gedaan met bekwame ont werpers en bekwame vaklieden, ook ge wone huis-, tuin- en keukenmensen, als wij dat zo eens zeggen mogen, ook schoolkinderen, ook gewone jongens en meisjes. Overal liggen ze zo, van Ben nebroek tot Sassenheim, die mozaïeken in kleuren. Daar tussendoor reed van middag de stoet. Kleuren malen door kleuren en de duizenden wisten niet, waar te kijken. Naar de stoet, naar de mozaïeken, of nog verder naar de vel den, waar de gamma's wisselen als de beelden van een film. Zo is Holland op zijn mooist én laten ze nu maar komen, uit Oost en West, uit Noord en Zuid, over de zeeën en door de lucht. Allemaal naar ons bollenland. Voor twee, drie weken lang zijn daar, als een Gods wonder, harde, dorre bollen in vuur en vlam geschoten. ringen meer worden gehouden, geen verkiezingsbijeenkomsten meer worden belegd. Alleen de strijd met aanplakbil jetten tegen de muren zal tot het laat ste moment toe worden voortgezet! Zoals de situatie er thans uitziet, hebben de communisten geen kans meer, om b|j deze stembusstrijd als overwinnaars uit het strijdperk te tre den. Men mag op grond' van betrouw bare waarschijnlijkheidsberekeningen verwachten,dat De Gasperi 35% van het totaal aantal geldige stemmen op zich en de Christelfjk-Democratische Partij zal verenigen, terwijl 31% van dit aantal vermoedelijk op Togliatti en de zijnen zal worden uitgebracht. Het vertrouwen op een overwinning der anti-communistische partijen komt tot uiting in de stijging van aandelen op de beurs te Milaan. In vergelijking, met medio Maart zijn dé koersen 25 tot 50 procent omhoog gegaan. Geruststellend als deze verwachtingen op zichzelf mogen zijn, zü geven toch geen reden tot overdreven optimisme omtrent de verdere ontwikkeling van de situatie, die nog allerlei gevaarlijke mo gelijkheden in zich bergt. Met het oog daarop zijn politie en leger thans dan ook volledig gemobiliseerd. In totaal zijn, over het gehele land verspreid, 300.000 manschappen onder de wapenen geroepen ter handhaving van rust en orde. Rome verkeert in een toestand van de grootste spanning. De stad is bedolven onder bergen papier, die tot nu toe elk uur zijn aangegroeid. (Van een bijzondere medewerker) Kees Verdonk is de verzekeringsman van het dorp. Als er een nieuw huishouden ergens gesticht gaat worden, behoeft Kees niet hard te lo pen: de jongelui brengen naast hun_ be zoek aan de pastoor en het gemeente huis ook een visite bij Kees Verdonk. De verzekeringsmaatschappij, waarvan hfj het agentschap van zijn vader heeft overgenomen werkt al meer dan 60 jaar in het dorp via de familie Verdonk. Iedereen mag Kees graag en hij is zo wel lid van het ooilege van collectanten als van de gemeenteraad en 's Zondags morgens kan men hem in het Wapen van Elsland vinden, waar zijn mening aan de kaarttafel altijd van grote in vloed is. Hij is (natuurlijk) ook voorzit ter van de plaatselijke afdeling der K.A.B; Een beste voorzitter, want hij kan spreken, dat de stukken er af vlie gen. En nu is daar plotseling een vraag in de vergadering gesteld of het waar is dat de voorzitter geen lid is van de vak bond. De voorzitter heeft dat direct toe gegeven: en vele leden meenden, dat hij toch wel gelijk had. De vakbond, waar toe hfj volgens zijn beroep behoort, is de Handels- en Kantoorbediendenbond St. Franciscus van Assisië, en waarom zou hij daar lid van worden? Die kan toch immers niets voor hem doen. Hfj heeft wat je noemt een beste en. vaste baan. Nooit moeilijkheden met de direc tie over de provisie en wensen? Nou ja, hij zou wel graag hoofdagentenprovisie hebben instede van de agentenprovisie, die hfj nu al zoveel jaren geniet, doch verder zoekt hij alles met zijn inspec teur of rechtstreeks met het hoofdkan toor uit. Daar komt geen vakbond aan te pas. Bovendien, Kees moet ook op de kleintjes passen en de H.K.W. (hfj heeft er wel eens aan. gedacht om lid te wor den) vraagt toch altijd nog een behoor lijke contributie. Neen, die vakbond kan voor hem toch niets doen en daarom wordt hij ook geen lid. Er vormen zich direct twee „partfjen". Kees heeft ge lijk, meent de ene. Het is bovendien zo'n knappe vent, we -willen hem als voorzit ter van de K.A.B. niet missen. Laten we er niet verder over praten. Maar de vragensteller is hiermee niet tevreden. Dat Kees op de kleintjes moet passen, is hem best, dat moet hfj ook en in nog sterker mate dan Kees. Als bouwvakarbeider verdient hij zeker min der dan Kees en hfj moet toch zfjn gul den per week neertellen.. Maar dat is het ergste niet. Hfj meent, dat er na de oorlog toch zoiets als een gesloten één heid gekomen is in de K.A.B. Er be staat geen dubbel lidmaatschap, dus ook geen enkel lidmaatschap meer.... Vervolg op pag. 3) De laatste hand wordt gelegd aan een der bloemmozaïeken, welke overal in de tuinen langs de grote wegen door de bollenstreek liggen uitgespreid. Is een „Schoolstad" geen lessen mee te ge. ven had, waar zou men ze dan moeten ver wachten? Zij geeft er dan ook vele, meer dan men op een dag verwerken kan. Geen enkele katholieke vader of moeder moest verzuimen om deze tentoonstelling in Den Haag te gaan bezoeken. Men heeft neg de kans tot en met 22 dezer. O ja, we wisten het tóch wel, dat ons bijzonder on derwijs zulk een zegen is voor onze jeugd en voor ons vaderland. Maar zó overtui gend en zó beeldend heeft men het ons nog nooit voor gehouden. Wat een vooruitgang in methode en leermiddelen, sinds vrij veertigers de schoolbanken verlieten I Het Lager Onderwijs niet meer in het teken van luis teren alleen. Zeker er zal al tijd nog geluisterd moeten worden, merkte een frisse jonge leerkracht, die met me meeging, op. Maar toch, de zelfwerkzaamheid van het kind dient geactiveerd te worden: het kind moet zich zelf vormen met behulp van de onderwijzer. Het kind moet leren iets te doen. Tientallen uitspraken van eerste klas opvoeders, die langs de wanden zijn aange bracht, hameren ons deze waarheid in. En wat een prachtige vor deringen op het terrein van de misdeelde jeugd: de ach terlijken, de blinden, de doofstommen. Menselijk me. dedogen en christelijke lief de hebben hier wonderen verricht om hen, die vroeger hoogstens verpleegd werden, zoveel mogelijk tot volwaar- digen in de samenleving te vormen. Dan is er nog het nijver heidsonderwijs en de kunst en onge Universiteit en onze middelbare scholen, die tus sen haakjes nog een achter stand hebben in te halen én in getal én in financiële ge lijkstelling. Men zou bijna zeggen: gelukkig, dat er nog iets te doen overblijft An ders zouden we haast jaloers worden op onze voorgangers, die zo enorm veel tot stand gebracht hebben. En... die er. zo hard voor hebben moeten vechten. Want dat dwingt allereerst respect af! Laat de bezoekers toch astublieft die eerste af deling niet achteloos voorbij gaan: de afdeling waar zo suggestief met cijfers en tek sten en foto's de onderwas- strijd wordt uitgebeeld. Taai en volhardend is et gevochten, eerst voor de vrij heid, later voor de gelijkstel ling van het bijzonder onder wijs, voor de vechten van ouders en Kerk. En de strijd is gewonnen, bijna ten volle. Gewcmnen met medewerking van alle waarlijk nationaal denkende politieke partijen. De volgehouden strijd van de christelijke overtuiging is er in geslaagd ook andersden kenden te overtuigen van ons goed recht. Dit is van enorme betekenis ook voor de strijd op andere terreinen des levens. Hoe zijn niet reeds op het gebied van de sociale leer de opvattingen van katholieken en anderen elkander genaderd. Als wij volhouden zal het ook daar steeds klaarder worden, dat de leer van de Roomsen nog zo gek niet is. Dat wij staan op de basis van het natuur recht. Katholiek Nederland mag. ook in dit opzicht het licht niet onder de korenmaat zetten, maar moet het uit dragen in de volle dag. Tot heil van ons volk. Schoolstaddoet ons het woord onderlijnen van een, die de schoolstrijd zo diep gaand heeft bestudeerd en beschreven: Gelukkig, wie zulk een land zijn vaderland mag noemen! Men zou de stad zelf een grote berg papier kunnen noemen. In mijn naaste omgeving worden thans ook de brieven uit Nederland, waarin de Italiaanse Idezers worden aange spoord op De Gasperi té stemmen, bezorgd. De door de communisten min of meer in uitzicht gestelde coup is tot nu toe achterwege gebleven. Dat neemt echter niet weg, dat heel het land in intense spanning en opwinding verkeert, waar bij relletjes en staking aan de orde van de dag zijn. Te Cavezzo bij Modena bij voorbeeld hebben ongeveer 10.000 men sen de kazerne van de Carabinieri be legerd wegens arrestatie van personen, die in het bezit waren van verboden wapenen. De Carabinieri moesten zich verdedigen met traangasbommen! De grootscheepse oefeningen, die ook gedurende de laatste dagen door het le ger en de politie zfjn gehouden, hebben echter niet nagelaten, diepe indruk te maken. Zij bewijzen, dat de regering zich sterk voelt, de overtuiging bezit, de toestand volkomen meester te zijn en voorbereid is op alle eventualiteiten. Het regeringspaleis te Rome zal ge durende de komende dagen het vitale centrum van Italië zijn. Verschillende ministers hebben er bereids hun intrek genomen, en op hen op de eerste plaats conoentreert zich uiteraard de belang stelling van de talrijke speciale corres pondenten, die door de dagbladen uit alle landen van de wereld in deze da gen naar Rome zfjn gezonden. Het is geenszins onmogelijk, dat het tijdens de stemming tot deining zal komen. De regering heeft be kend gemaakt, dat in dat geval en ahf zulks nodig of wenselijk blijkt met het oog op de waarborging van de vrijheid van stemming, de verkie zingen zullen worden opgeschort. (Speciale berichtgeving) In Nederland achterblijvende ge zinnen van in Indië dienende mili tairen mogen niet worden bedreigd met vordering van de woonruimte die tengevolge van het veétrek van het in Indië dienende gezinslid vr| gemaakt kan worden. Bij deze ge zinnen mag samenwoning of inkwar tiering alléén geschieden volgens de plaatselijk daarvoor geldende nor men, waarbij moet worden gehan deld alsof het in Indië vertoevende gezinslid nog feitelijk in de woning verblijf houdt. Indien vrouwen van militairen in ver band met het vertrek van hun echtge noot ngar Indië woonruimte hebben prijsgeven door bij familie, e.d. te gaan inwonen, dan behoren dezen bij terugkeer van hun echtgenoot de meest mogelijke voorrang te hebben voor toe wijzing van nieuwe woonruimte. Deze voorrang behoort ,óok te worden ver leend aan: a. gehuwde militairen die uit Indië terugkeren en hier geen of onvoldoende woonruimte hebben; b. uit Indië terugkerende oorlogswe duwen en hun kinderen: c. gedemobiliseerden die in verband met hun dienst in Indië him huwelijk moesten uitstellen (voor hen geldt deze voorrang indien zfj binnen een jaar na hun demobilisatie een bewijs van onder trouw kunnen overleggen).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1