Nieuw tehuis voor Wit-Gele Kruis heden geopend Doodstraf geëist tegen Inspecteur Vlijmscherp js m ?x m Leerling-kraamverpleegsters zullen er met vreugde verblijven Comfort en hygiëne Vijftien jaar tegen Heemsteeds luitenant politie Oranjetulpen om de Julianaboom Kerkberichten AGENDA' Onthoudt U dit, heten brood hakt Smit! VAN HET WITTE DOEK Bel 13000 JEUGDTOURNOOI 1948 Koning Leopold morgen acht uur te Rotterdam ZATERDAG 17 APRIL 1948 PAGINA 2 99 R.K. Kapper&patroonsbond Haarl. R.K. DanigenooHschap Heemsteedse politieman K.A.B. KRING NOORD DISTRIBUTIENIEUWS Kring Oost K.A.B. Kath. Bureau Huwélijks- voorllichtinig Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 BLOEMENDAAL Gouden jubileum Wa terleidingïjedrij f Hét monument op de Dreef Naar de bollenstreek PRIJSHOUDENDE MARKT Grafologie en haar betekenis Tuinbouw en Plantkunde Welke dokter? HEEMSTEDE Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw ZANDVOORT Gemeenteraad Voorzieningen kampeer terrein Regeringsjubileum Winkelsluiting LISSE Dodelijke aanrijding BEVERWIJK „Alberdingk Thijm" oogstte veel succes LAATSTE NIEUWS JBJ5» Chin. Ind. Rest. Hongkong Burgerlijke Stand Hedenmorgen half 11 heeft de hoogeerw. heer J. J. A. Kuil man, deken van Haarlem, het nieuwe Wit-Gele jfruishuis aan •het Kenaupark 15 ingezegend in het bijzijn van het bestuur der ver eniging en een gedeelte van het personeel. Om half twee zou Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers het tehuis komen be zichtigen en het daarna in de Kroonzalen van Brinkmann, in het ^bfjzyn van talrijke autoriteiten, ge opend verklaren. Het prachtige herenhuis, dat jarenlang min of meer verwaarloosd was en waar in eerst de bezetter, daarna het Mili tair Gezag en ten slotte het Beheers instituut met 'n zeer grote staf perso neel onderdak hadden gezocht, is nu ge worden een juweel van het Kenaupark, deftig, waardig en innerlijk practisch en smaakvol. Bij het binnenkomen door de hoofdin gang vindt men rechts de bestuurska mer, nog zo goed als in dezelfde toe stand als toen de vroegere burgemeester van Haarlem, Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, er zijn werkvertrek had. Links ligt de spreekkamer, waar a.s. moeders met de hoofdzuster omtrent hulp overleg kunnen plegep, en waar eens in de week het Katholiek Bureau voor Huwelijksvoorlichting gastvrijheid geniet. Aan de achterzijde van de eerste ver dieping zetelt links de administratie in een ruime zaal met moderne kantoorin stallatie en een electrische adresseer- machine, waarmede duizeftden maand- kwitanties in korte tijd v^n een adres voorzien worden. Zeer veel aandacht is besteed aan het magazijn voor verple- gingsartikelen. In het oude huis was slechts een gedeelte van deze respecta bele voorraad ondergebracht, terwijl an dere gedeelten elders waren opgeslagen. Nu is het wel zo, dat deze artikelen on der de mensen moeten zijn, maar het Jaargetijde is o.a. van grote invloed op het uitlenen. Voor de gummiwaren is een grote en diepe eiken kast gemaakt, die van bin nen met zinken platen bekleed werd. Op de bodem bevinden zich waterbakken om het vochtgehalte op peil te houden. Alle zeilen hangen er in rijen naast elkaar en de bladen van de kast zijn uittrek- baar. In een stalen rek worden tiental len artikelen van emaille en aluminium bewaard. In het midden van de zaal is een groote bergruimte gebouwd voor bedden, gemakstoelen, weegschalen, looprekken, enz. Een speciale stellage is er weer voor uit te lenen dekens, matrassen, tochtschermen en een andere kast voor kleinere voorwerpen als thermometers, Injectie-apparaten enz. In de serre, die één geheel uit maakt met het magazijn, heeft de glazenier Trautwein een serie glas- in-lood ramen aangebracht, met voorstellingen, die betrekking hebben op het Wit-Gele Kruiswerk. Licht en lucht vinden we overal, en dus zeker op de eerste etage, waar de grote zaal voor het geven van lessen aan de leerling-kraam verzorgsters en voor de moeder-cur sussen is ingericht. Gemakkelijke stoelen staan achter lange tafels, zo dat het voor de a.s. moeder prettig moet zijn de instructies van de hoofdzuster te volgen. Aan de straatkant is de ontspannings zaal voor de leerlingen, gedoopt als „Ooievaarsnest". Er zijn gezellige zitjes in deze zaal en er is gelegenheid, rustig te schrijven. Door vakverdeling in een grote kast heeft iedere leerlinge een eigen bergruimte voor lectuur, naaiwerk of anderszins. Op deze etage zfjn ook de woonverblij ven van de zusters en de badgelegenhe- den. Op de tweede verdieping zijn drie slaapzalen met samen 15 bedden en bij ieder bed een eiken kastje, waarin de leerlingen wat bezit kunnen bergen en waarop zij foto's, klokjes etc. kunnen plaatsen. Op de zalen is geen wasgelegenheid, maar in een flinke badkamer zijn 6 was bakken voor warm en koud water en 2 douches aangebracht, die door groene plastic-gordijnen zijn gescheiden. Aan de voorkant hulst de kraamver- pleegster en is een ziekenkamertje. Op de derde etage is de slaapgelegenheid voor het overige personeel en enige ge diplomeerde kraamverzorgsters. Het gebrek aan woonruimte geeft een beeld te zien, dat wijst op een vermindering van het aantal aan vragen voor dag- en nachtverple- ging en een vermeerdering van dag- verpleging. Het is dus van belang, deze kraamverzorgsters, voor zover ze van buiten Haarlem komen, nach telijk onderdak te verschaffen. Daar om zal binnen niet al te lange tijd op de zolderruimte, die zich daar uitstekend^ voor' leent, een slaapgele genheid voor tien verzorgsters worden ingericht. Dan zullen er ongeveer 30 personen in dit huis kunnen over nachten. Het spreekt vanzelf, dat voor dit ge zelschap ook een modem-ingerichte keuken nodig is. Die is in het sou terrain voor vele huisvrouwen om jaloers op te worden en daar tegen over is de eetkamer, die er ook al weer fris en vrolijk uitziet. De desinfecteer-afdeling is niet de minste in dit ondergrondse. Alle uitge leende verplegingsartikelen moeten na terugkomst een behandeling hebben; 24 uur verblijven ze in een grote bak en daarna zijn er nog twee bakken nodig om geheel aan de hygiëne te voldoen. Voor de zeilen is een speciale droog-in- stallatie gemaakt. Ten slotte is er nog de tuin achter het gebouw. Daar kunnen fietsen ge stald worden voor zover dat niet in de tegels voor het huis kan gebeuren, maar daar is ook een parkeerterrein voor kinderwagens, die door de poort van de Kenaustraat gemakkelijk kunnen bin nenrijden. Is het wonder, dat men vandaag uit alle delen van de provincie en ook daarbuiten naar Haarlem is ge komen om dit modelhuis voor een Wit-Gele-Kruis-afdeling te bezich tigen? Op het gebied van de volks gezondheid doet Haarlem weer van zich spreken. Daar hebben ruim 10.000 gezinnen aan meegeholpen. Het Wit-Gele-Kruishuis aan het Kenautpark 15 te Haarlem, dat Z. J. PHuibers hedenmiddag geopend heeft H. Exc. Mgr. De R.K. Kapperspatroonsbond „St. Franciscus van Assisië" houdt Donder dagavond 22 April, 8 uur, in Brinkmann (Grote Markt) een algemene vergade ring. Wij doen een oproep aan alle Ka tholieke kapperspatroons van Haarlem en omgeving om deze belangrijke ver gadering bij te wonen. De Katholieke kapper moet begrijpen waar het om gaat. In het bedrijfsleven is zich een evolutie aan het voltrekken. Er zijn nieuwe bedrijfsorganen op komst. Hieraan kan zich geen enkele vakgenoot onttrekken. De uitslagen van de wedstrijden van het Haarl. R. K. Damgenootschap lui den: G. Hesselman—Th. van Wort 0—2 P. Mul—M. Herben 0—2 A. JêostenG. Kraak 11 A. MastelingJ. Lucas 02 J. KoopmanM. Herben 0-^ J. LucasM. Herben 20 A. Joosten—J. Koopman 1—1 Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had zich de 40-jarige L. uit Amsterdam te verantwoorden, omdat hij in 1944 als onderschaarleider bij de hulplandwacht tot de bevrijding mee gewerkt heeft aan huiszoekingen, ar restaties, inbeslagneming en comtróle op Nederlanders, die voor de Duitsers als gevaarlijk moesten gelden. Veelal had hij de leiding bij de arrestaties en huiszoekingen. Zeventien getuigen schilderden hem als een wreed, meedogenloos dienaar der Duitse belangen. Een der getuigen ver klaarde, dat verdachte hem verboden had een onderduiker, die op de vlucht in het water was gesprongen, te redden. Hij had tegen getuige gezegd: „Gaat u maar naar binnen, u maakt hier bu rengerucht." De president las de ver klaring voor, die verdachte in het voor onderzoek had afgelegd.. Toen de onder duiker verdronken was, had verdachte' 't lijk gefouilleerd „om te zien of er nog papieren waren, die voor de S.D. be langrijk zouden kunnen zijn." Een oudere getuige verklaarde, dat hij na zijn arrestatiedoor verdachte onder wrede mishandeling werd verhoord. Hij' moest tegen de muur staan onder een foto van Hitier. Hierop werd hem door verdachte toegevoegd: „Ga onder het portret van onze Ftihrer vandaan." Toen getuige zich beklaagde over het feit, dat hij niets te eten kreeg, had verdacht® geantwoord: „Jij hebt geen eten meer nodig voor die paar uur, dat je nog leeft." Om te illustreren hoe populair verdachte bij gijn collega -landwach- ters was, vertelde een andere getui ge, dat L. door heit „Inspecteur Vlijmscherp" werd genoemd. Van de talrijke Nederlanders, onder wie een groot aantal Joden, die door verdachte werden gearresteerd en aan de Duitsers overgeleverd, verloren acht het leven in Duitse, concentratiekam pen. De door de verdediger opgeroe pen getuigen a décharge waren niet ter zitting verschenen, omdat zij naar zij schreven geen ontlastende ver klaringen tegen L. konden afleggen, m zijn requisitoir noemde de 'procureur fiscaal verdachte iemand, die maar al te gedienstig de Duitsers met zijn „schurkenstreken" terwille wilde zijn. Indien er inderdaad een bijltjesdag geweest was na de bevrijding, zo "meende spr., dan was verdachte on getwijfeld en terecht aan een hoge paal opgehangen. Hij besloot met de doodstraf te eisen en ontzetting uit de rechten voor het leven. Tegen de 36-jarige K. uit Heemstede, die daarna terecht stond, werd door de procureur-fiscaal 15 jaar gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de rechten voor het leven, geëist wegens diens activiteit in de laatste bezettingsjaren als opper- luitenant van politie, tevens corpschef der plaatselijke politie van Heemstede. In de lange dagvaarding wordt een groot aantal personen genoemd, die door verdachte en diens ondergschikten werden gearresteerd. 25 hunner vonden de dood in Duitse kampen. In het alge meen verklaarden de 20 getuigen, dat verdachte „ruw, bruut en anti-Joods" optrad. Mt was vooral het geval tijdens de huiszoeking in het huis van „prof" Pootjes te Hilversum, die zich noemt „hoogleraar aan de vrije universiteit van cultusvrije Christusbelijders". In de woning van „prof" Pootjes werden toen Joodse onderduikers door ver dachte gearresteerd, weggevoerd en aan de Duitsers overgeleverd. Toen mevr- Chr. I—B. als getuige moest voorko men, weigerde zij de eed af te leggen, zich er op beroepende dat de Bijzondere Rechtspleging naar haar mening „on grondwettelijk" is. De president van het Hof gelastte haar gevangenneming, waarop zij werd opgesloten. Tijdens de mlddagzttting werd zij nogmaals voor- geleld, doch weigerde wederom de van haar verlangde verklaringen af te leg gen. Zij werd in gijzeling gesteld. Verdachte gaf vele punten van het tenlastegelegde toe, doch beriep zich op zijn chefs van wie hjj, naar hij zeide, de bevelen had af te wachten. „Ik ben te formeel politieman ge weest", zo zeide hij, „dat was mijn grootste foutt." Hij verklaarde voorts, dat hij nooit ruw of onbehouden tegen zijn arrestanten was opgetreden en ont kende ten stelligste, dat hij, zoals een der getuigen verklaarde, zijn Joodse ar restanten stompte of sloeg. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de gehele Nederlandse politie had meegedaan bij het arresteren van Joden en onderdui kers en dat er slechts enkelen zijn, die zich hiervoor hebben te verantwoorden. Acht jaar gevangenisstraf met ontzet», ting uit de rechten voor het leven werd tenslotte tegen de 41-jarige P. uit Am sterdam wegens diens werkzaamheden als hulplandwachter tijdens de Duitse be zetting geëist. Verdachte was door het Tribunaal tot drie jaar opsluiting veroor deeld, doch als gevolg van het feit, dat er nieuwe feiten te zijne laste aan het licht kwamen, werd de zaak opnieuw, thans voor het Bijzonder Hof, behan deld. Verdachte had deelgenomen aan ar restaties en huiszoekingen en was veelal opgetreden onder leiding van de „onder schaarleider" L., tegen wie de doodstraf was geëist. Uitspraak in alle zaken 30 April. De K.A.B. zal niet volledig zijn, wan neer niet naast haar in elke plaats een afdeling bestaat van de K.A.V., de or ganisatie van de katholieke arbeiders vrouw, gaf mej. C. Stringa, diocesaan leidster van de K.A.V., als haar me ning te kennen tijdens de oprichtings bijeenkomst van de K.A.V., welke de zer dagen in Haarlem-Noord in het K.A.J.-gebouw aan de Lingestraat ge houden werd. In. een enthousiast be toog zette spr. taak en werkwijze van de K.A.V. uiteen en wees er op, dat juist in deze dagen de vrouwen een be slissende rol te spelen hebben. Zoals in de dagen van opkomst van de K.A.B. de arbeiders van de toenmalige Pausen de opdracht kregen zelf te doen, wat voor de arbeider te doen was, zo ook heeft de tegenwoordige Paus er op ge wezen, dat het de taak is van de vrouw haar eigen problemen zelf ter hand te nemen. Al heeft de katholieke arbei dersvrouw als primaire taak de be langen van het arbeidersgezien, zo heeft zy toch ook specifieke vrouwe lijke belangen en een taak te dien aan zien. Daarom maakt zij deel uit van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging als aparte standsorganisatie. De aanwezige dames gaven zich allen op als lid van de K.A.V., zodat er in Haarlem thans twee kernen zijn van de K.A.V. Een uit leerlingen van „Sancta Maria" be staand koor „De Damiaatjes", o.l.v. mej. L. Molkenboer verzorgde een aantrek kelijk muzikSal programma. Bioscopen: Rembrandt: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 uur; Cinema Palace: Secret Service (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u. Frans Hals: Anna en de koning van Siam, 2, 4.30, 7 en 9.15 u., (18 j.); Spaarne-theater: De avonturiers van de Rio Grande (14 j.)2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Interscholaire ex positie, geopend 17 April 14.30—17 ui en 18 April 13—17 u. en 19, 20 en 21 April 1019.30 uur. Leffelaar (Grote Markt): Schilderijen van tien Poolse schilders, geopend in de week 1017 u. Leffelaar (Wagenweg 188): Werken van Piet Coldeweijn, ge opend in de week 1017 u. Heerkens Thijssen: Werken van Harry Kuyten, Edmond de Cneudt, Saskia Koenraads en Piet Spijker, geopend in de week: 10—13 en 14—17 uur. Apotheken: De 2jondags-, avond- en nachtdiensten der Hamiemse apotheken v-orden van 18 tot 24 April waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijsseels en v. Hees, Lange Veer- straat 19, tel. 11000; Frans Hals, Fr. Hals plein 1, tel. 11180. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 17 April: Begijnhofkapel: Liederenavond Didi Sanders, 8.15 u. Stadsschouwburg: Comedia met „Dr. Knock", 8.15 uur. Zondag 18 April: Stadsschouwburg: Charlotte Kohier over „Waan en Wer kelijkheid", 8.15 u.; Comedia met „Dr. Knock", 8 u. Concertgebouw: Vrije To neel met „Polletje Piekhaar", 8 u. en met „De dappere Jan Klaassen", 2 u.; in Bovenzaal: Uitvoering door R.K. Man dolinever. Animati, 8 u. Maandag 19 April: Stadsschouwburg: Alberdingk Thijm met „De Kribbe- bijter", 8 uur. Maandag 19 April Uitreiking bonkaarten, enz. te: 1 Haarlem (Vleeshal): Re t/m Ri, 8.30 12.15 u. en 24.45 u. Overveen (Bloemendaalseweg 188) S en T, 8.30—12.15 u. en 2—4 u. Heemstede (Binnenweg 100): rest R en S t/ip Scha, 8.3012.15 en 24 u. Het programma van kring Oost van de Kath. Arbeidersbeweging zegt, dat er iets bijzonders gaat gebeuren, n.l. de sluitingsavond van het wintersei zoen. Al de leden met hun huisgenoten worden uitgenodigd, zoveel de ruimte het toelaat, deze kunstavond mede te maken. Het gezelschap van Henk Zou tendijk uit Den Haag zal komen opvoe ren „Marieken van Nieumeghen"; mid deleeuws spel met verschillende prolo gen, en een spel van sotternij getiteld: „Om de dooie dood niet". Het Katholiek Bureau voor Huwelijks voorlichting is verhuisd van Parklaan 75 naar Kenaupark 15. De spreekuren blijven onveranderd: iedere Dinsdagmiddag van 4—5 uur en 's avonds van, 7.398.30 uur. Wild-West-scènes spelen zich deze week weer af op het filmdoek van het Spaarnetheater. In beide films speelt een populaire cowboy, die zoals altijd geheel alleen volgens wet en recht leef. de hoofdrol. „Tex Ritter bfj de padvinders" en ,,De Avonturiers van de Rógrande" bieden weer een keur van cowboy ge schiedenissen. sensationele verwikkelin gen en daverende vuurgevechten. Toe gang 14 jaar. Anna en de Koning van Siam, de film die deze week in Frans Hals draait ver telt de geschiedenis van een Jeugdige Engelse weduwe, die in het Victoriaan se tijdperk de vele kinderen van de Ko ning van Siam gaat onderwijzen om aan de kost te komen. Erg gezellig is het daar niet, maar gaandeweg weet Anna de koning, die inziet, dat de Westerse beschaving hem en zijn rijk alleen kan .redden, tot beter gedachten te brengen. Als hij sterft en zijn zoon hem opvolgt is er heel wat veranderd. Een lange film, met veel dialogen en wijsheden, wat traag en soms vervelend. Irene Dunne speelt de hoofdrol vrij onbewogen, al trekt zij dan ook soms gezichten die op huilen staan. Zij die enige onwaarschijnlijkheid kunnen slikken, terwille van de span ning, en ervan genieten Duitsers te zien inmaken door Engelse intelligentie en flegmatieke dapperheid, zullen geheel opgaan in de film „Secret Service", welke deze week in Cinema Palace draait. Margaret Lockwood en Rex Harrison spelen de hoofdrollen in deze geschiedenis van concentratiekamp en spionnage, waarin momenten voorkomen waarop u Uw hart vasthoudt, zo boeiend zijn sommige scènes verfilmd. (Boven veertien jaar). De film „De. beste jaren van ons le ven". welke in het Rembrandt-theater en in Luxor wordt vertoond, is voor de derde week geprolongeerd. Een abnormaal zachte winter en een vroeg uit bed gestapte lente bren* gen vele gevolgen met zich mee. Een hiervan is thans te aanschou wen op het Kennemerplein, -waar Moe der Natuur een streep door de menselijke berekening heeft gezet door de sierlijke oranj etuipen, die ter versiering in het perkje rondom de Julianaboom zijn ge plant, reeds thans te laten bloeien. Strijk en zet staat deze levende oranje versiering ieder jaar rond Prinses Julia na's verjaardag, de 30e April, in volle glorie te geuren in het frisse lente windje. Tevens vormt zij een kleurrijke afwisseling bij het zachte groen van de Julianaboom. En zo zijn dit jaar de knopjes reeds begin April te voorschijn gekomen. Vorige week begonnen zij langzamerhand te kleuren, totdat de tul pen tenslotte geleken op schepen, die trots een prachtig uitgevoerde oranjevlag meevoerden als een kroon op de mast. Ook de ijscoman bleek de aantrek kingskracht van het vaderlandse plekje op het Kennemerplein gevoeld te heb ben, toen hij zijn wagentje daar neer zette. Men begrijpt, dat de belangstelling daardoor nog in grote mate toenam; de ijsjes kregen een meer feestelijk smaak je, terwijl het voorjaarszonnetje, dat toe vallig pardoes achter een wolk te voor schijn kwam, veel begon te gelijken op zijn collega, het vermaarde Oranje zonnetje. Het is te hopen, dat de tulpen zich ook nog op de verjaardag van de Prinses in hun feestrok zullen vertonen. Zoals wij reeds berichtten zal het Za terdag 1 Mei vijftig jaar geleden zijn, dat in Haarlem de gemeentelijke water leiding in bedrijf werd gesteld. Het jubileum zal herdacht worden op Donderdag 29 April, 's morgens om 10.30 uur op het kantoor Kampersingel 4; des middags zal van 3.30 tot 4.30 uur een receptie worden gehouden. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft men een speciaal gedenkschrift samen gesteld. Het „Comité Monument Dreef" mocht van ds. C. H. Brandt, alhier, een bedrag van f 441.90 ontvangen. Dit geld werd in de bezettingstijd op illegale wijze bij eengebracht ten bate van de uitrusting van de luchtbescherming van Vak III. Mede daarom wilde men de overgescho ten gelden gaarne ter beschikking stel len voor het op te richten monument aan de Dreef. In verband met de te -verwachten drukte heeft de N.Z.H. alle maatrege len genomen om het vervoer van reizi gers morgen naar de bollenstreek zo snel mogelijk te doen zijn. Eventueel zal zij ook overdag de kwartierdienst naar Hillegom inlassen, om zo overbe lasting bij het vervoer te voorkomen. DAG EK NACHT Het Interscholair Jeugdtournooi, waar op door de leerlingen der Haarlemse in richtingen voor hoger onderwijs gestre den werd om de eer der hoogste kunst prestatie op het gebied van zang, decla matie en op instrumentaal gebied, mag. opnieuw uitstekend geslaagd heten. De organisatoren ervan, waarvan we vooral dr. De Smidt wel een ereplüim op de» hoed mogen steken, hebben eer van hun werk gehad en voldoening. Er gaat van deze concert-tournooien ongetwijfeld een veredelende invloed uit, welke men niet te licht mag reke nen. Al zijn de prestaties niet alle even hoog aan te slaan, er wordt voor avon den als deze het gehele jaar door ge studeerd en geijverd. De koorzangklas sen zetten het beste beentje voor om goed voor de dag te komen, wat de keuze zowel als de afwerking der num mers betreft. Zangeressen- en zangers solisten doen hun best om uit te blin ken in geestelijke en profane liederen en pogen zelfs de grote mensen te imi teren met een Panis Angelicus of een lied van Schubert of Mendelssohn. De clamatie is al evenzeer een graag ge kozen kunstvorm, al lijkt het wel alsof hierin de mogelijkheden van succes, meestal door de gebrekkige uitspraak der medeklinkers, veel geringer zijn. Fluit, viool, cello en piano we hoor den zelfs een bamboefluit, overigens heel verdienstelijk ziedaar instrumen ten, waarvoor de jeugd een voorliefde schijnt te koesteren en waarop dan op deze avond ook enkele opmerkelijke prestaties werden geleverd, die op zeer grote aanleg en op serieuze studie wijzen. En wat moet het voor de jon geren in onze dagen niet prettig zijn, te kunnen musiceren in een school or kest, te spelen in onderling verband! Wel mogen we de leiders dezer orkes ten, evenals ook de leiders en leidsters van solo- en koorzangleerlingen, de raad geven, toch vooral niet te hoog te grij pen en de laatsten, vooral ons eigen goede Hollandse lied toch te stellen bo ven het moeilijke buitenlandse. Bij de meer dan veertig afzonderlijke nummers, welke door een geheel bezette concertzaal bijna zonder uitzondering met aandacht werden gehoord, kunnen we natuurlijk niet in bijzonderheden af dalen. Over het algemeen echter waren de prestaties in de uiteenlopende genres zeer behoorlijk en bleek de niet uitvoe rende jeugd ook vrij scherp de waarde ervan aan te voelen. Vermelden wij tenslotte de vijf prijswinnaars op deze avond met het hoogst aantal punten, door de jury na een uiterst nauwge zette beoordeling toegekend: Eerste prijswinnaar: Dick Smit (piano) met Reflets dans l'eau van Debussy. Tweede prijs: René Bauwens (fluit.» met een compositie van Loeuillet. Derde prijs: het koor der Rijkskweek school met een tweetal motetten van Sweelinck en Scarlatti. Vierde prijs: Kees Bergman (piano) met Moment musical van Schubert. Vijfde prijs: het orkest Linos met composities van GabriëlMarie én Brahms. Er is intens door alle aanwezigen mee geleefd en genoten en het was een even leerzame als prettig geslaagde muziek avond. - J. Scheepens Amsterdam. 16 April 1948. De aandelenmarkt onderging heden bii zeer matige handel over het geheel weinig verandering. De opening was merendeels niet ongunstig met een iets betere inzet, doch in het verder verloop gaven de meeste fondsen weer een kleine afbrokkeling te zien. Philips' aandelen bewogen zich zowel voor de nieuwe als voor de oude aandelen op een circa 3% hoger niveau. In aandelen A'dam Rubber ontwik kelde zich kort voor het sluiten van de markt enige vraag, waardoor de koers tot 197 monteerde. Tabaksaandelen slo ten licht verdeeld. Suikerwaarden ble ven bij eveneens weinig handel prijs houdend. Bii industriële aandelen mon teerde Calvé-Delft 4% doch bleef Uni lever nagenoeg onveranderd. Claims Kempkes reageerden verder tot 17.50: daarentegen konden claims Smit Co.'s Transformatorenfabr. tot ƒ235 aantrek ken. Claims I.K.I. kwamen beneden de theoretische waarde op ƒ295 in de no tering. Voor een groot en aandachtig gehoor heeft de grafologemevrouw C. Bredius- Adams Vrijdagavond in restaurant „Boe kenrode" te Aerdenhout een uitvoerige uiteenzetting over de grafologie gege ven, waarbij zij aan de hdnd van ver schillende kenmerkende handschriften, welke door haar op een schoolbord wer den voorgetekend, aantoonde dat door deskundigen inderdaad het karakter van de mens doorgrond kan worden. Ten slotte gaf zij een uitvoerig overzicht van de geschiedenis der grafologie. De heer dr. J. B. de la Faille uit Heemstede zal voor de afd. Bloemendaal en Omstreken Van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde op Dins dagavond 27 April in café „Rusthoek" te Bloemendaal een lezing met lichtbeel den houden over: „Een onbekend land in het hart van Europa". De artsendienst wordt Zondag 18 April waargenomen door dr. H. D. G. A. Immink te Bloemendaal. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538; Dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377 en Dr. J. L. Tombrock, Burg. van Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging': Zuster Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 92, tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98. tel. 28197; Aer denhout Apotheek, Zandv. laan 164 tel. 26772. Zondag: 8 uur Uitvoering R. K. To neelvereniging „Door Eendracht Sterk". Maandag: 8 uur Melodia: 8 uur Club avond H.B.C. Dinsdag: 7.30 Leden St. Paulus; ~8 uur Missie Naaikrans; 8 uur Lauïate Do- minum. Woensdag: 8 uur Damclub „St. Bavo". Donderdag: 8 uur St. Vincentius; 8 uur Harmonie St. Michaél. Vrijdag: 8 uur Toneelrenetitie „Door Eendracht Sterk". In de op Donderdag 22 April te hou den vergadering van de gemeenteraad komt o.a. aan de orde een voorstel om een garantie van f300 te geven voor de van 410 Juni a.s. te houden Sportweek; een voorstel om B. en W. te machtigen over te gaan tot verpachting van enkele standplaatsen voor de verkoop van fruit en een voorstel om f 250 toe te staan voor de viering van het 25-jarig jubi leum van Zandv. Mannenkoor. Op het kampeerterrein aan het Noor delijk vrije strand staan twee toiletge- boüwtjes. Door het grote aantal kam peerders bestaat behoefte aan nog drie van dergelijke gebouwtjes. Daarmee is in totaal een bedrag vaii f 11.250 gemoeid. B. en W. stellen de Raad voor. dit be drag beschikbaar te stellen, mits de kampeerverenigingen alle 5 gebouwtjes pachten voor f 1000 per jaar. B. en W. vragen de raad een crediet van f 1750, teneinde aan de schoolkinde ren ter gelegenheid van het gouden re geringsjubileum van H. M. de Koningin een boekwerkje, een gedenkpenning en een tractatie te kunnen geven. B. en W. hebben voor de Zondagen 18 en 25 April en 2 en 9 Mei ontheffing verleend van de bepalingen der Winkel sluitingswet. Dit omdat vele bezoekers van de bollenvelden ook Zandvoort be zoeken. Bij het oversteken van de Kanaal straat raakte de 9-jangc H. onder een vrachtauto, die geladen was met zand. Geneeskundige hulp werd dade lijk geboden, doch dr. v. Dijk kon slechts de dood constateren. De Haarlemse Rederijkerskamer „Al berdingk Thijm", heeft te Beverwijk veel succes geoogst met een voortreffelijke opvoering van Nielen's spel „De man, die terugkwam". In de middag was de grote zaal van de K.S.A. gevuld met ouden van dagen, die door de winkeliers combinatie „Plan West" op deze toneel voorstelling getracteerd werden, terwijl des avonds zeer vele Plan West-afnemers genoten van het goede spel. Zo wel Plan West als Alberdingk Thijm zullen prettige herinneringen bewaren aan dit met veel enthousiasme begroete initiatief, dat de beste waardering ge noot. (Van onze Rotterdamse redacteur) Volgens de laatste berichten zal d'e ^Eemdyk" morgenochtend bij daglicht aan de kade van de HollandAmerika- Hjn meren. Verwacht wordt dat koning Leopold zich om acht uur zal ontsche pen. Hoewel de vorst verzocht heeft, betogingen achterwege te laten, is het wel zeker, dat de belangstelling zeer groot zal zyn. De Rotterdamse politie heeft uitge breide vorozorgsmaatregeien getroffen. Uit alle delen van België hebben zich reeds Journalisten gemeld. Om redenen van openbare veiligheid zal de pers niet op de „Eemdijk" worden toegelaten.' In tegenstelling tot berichten, als zou de koning Zondagochtend in Rotterdam in een der kerken de H. Mis bijwonen, kan worden medegedeeld, dat het vrywel zeker is, dat de vorst en Prinses De Rhéty onmiddelijk na aankomst naar Schiphol zullen doorreizen. Hedenmor gen arriveerden te Rotterdam reeds de eerste touringcars met Belgische sup porters voor de interlandwedstrijd. Kapitaal huis, dat 't. Wit-Gele Kruis in het Kenaupark betrokken heeft. Alleen ai het magazijn van ver plegingsartikelen is een warenhuis in »t klein. Bij het aanschouwen kreeg ik een gevoel van dankbaarheid gezond te zijn, want er staan heel wat folterwerktui- gen voor zieken, die ik liever niet in ge bruik neem, cok al is het aardig die gratis te kunnen lenen. Maar daar gaat het niet over. Ik wil u een verhaal opdissen, dat men mi) bij het bezoek aan dat magazijn vertelde. Er kwam een meneer met een dok tersbriefje, waarop geschreven stond, dat in zijn gezin een weegschaal nodig was. Daar er die dag juist enige terug bezorgd zouden worden, sprak de juf frouw van het magazijn af, dat het apparaat thuis zou worden aangereikt. Toen de loper verscheen sitond men stomverbaasd en de vraag werd ge steld: „Moet opa daarop?" „Opo?" antwoordde de loper met een wedervraag.' „U hebt toch een baby weegschaal gevraagd?" Toen kwam de oplossing van het rare geval. De dokter had het nodig geoor deeld, dat opa regelmatig gewogen werd en daarom schreef hij een briefje voor een weegschaal. Maar wie denkt in een huis, dat een kraamcentrum is, aan een personen-weegschaal, nietwaar? HAARLEM, Smedestraat telefoon 21375 (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag begin Gouden Consecra- tiefeest. H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u. Aanbidding 4.30 u. Lof 7 u. Maandag, Dinsdag en Donderdag conferenties dames 3 u„ 7.30 voor allen, Dinsdag conferentie jonge dames*8.30 u., Woensdag conferentie jongemannen 8.30 u. Vrijdag conferentie voor allen 7.30 u. Zaterdag biechten 's morgens tot 9.30 u. en van 4.308.30 u. Lof 7 u. H. JOZEF, Jansstraat. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 o. Lof 7 u., Maandag Lof 7.30 u., Dinsdag Congr. jonge meisjes 7 u., Lof 7.30 u., Congr. dames 8 u., Woensdag Lof 7.30 u., Congr. jongemannen 8 u., Zaterdag Lof 7.30 u„ biechten 56.30 en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUA, Nieuwe Groenmarkt. ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10. 11 en 12 u. MAANDAG Congr. meisjes 7 u.; Lof 7.30 u. DINSDAG Lof 7.30 u.; WOENS DAG Lof 7.30 u.; congr. jongens 6.45 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 49 u. O. L. VROUW ROZENKRANS Spaar- ne. Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis), jongenscongr. jun. 5.30 u., Lof 7.30 u.. Maandag congr. heren 8 u., Dinsdag Congr. meisjes jongeren 4 en 7 u„ jonge vrouwen 8 u.. Zaterdag biechten 58 u. H. JOANNES DE DOPER, Amster damstraat. Zondag H.H. Missen 073C. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 11 en 11145 u., Lof 7 u., Maandag Lof 7.30 u., H. Fam. he ren 8 u„ Dinsdag Congr. meisjes jun. 7.15 u., Lof 7.30 u„ Woensdag Congr. jongens 6.45 u., jongemannen 8 u., Lof 7.30 u., Donderdag Lof 7.30 u„ biechten 4.30—8.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA, Paul Krugerstraat. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9.15 (Hoogmis), en 11 u. Lof 4 u„ Dinsdag Lof 7.30 u., Donderdag Lof 7.30 u„ Zaterdag biechten 58.30 u. H. LIDUINA, Rijksstraatweg. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag tot en met Donderdag Lof 7.30 u., Maan dag H. Fam. heren 8 u., Dinsdag Congr. 8 u., Mariagarde 7 u„ Woensdag toedie ning H. Vormsel 2.30 u., Congr. jonge mannen 8 u., Zaterdag biechten 58 u. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMAR TEN EN H. BAVO, Rijksstraatweg. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u., Lof 6.30 u., Maandag Lof 7.30 u., H. Fam. dames 8 u., Woensdag Lof 7.30 u., Vrijdag Lof 7.30 u., Zater dag biechten 59 u. ALLERH. HART VAN JEZUS, Kle verparkweg. Zondag H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u., Lof 7.30 u., Maandag Lof 7.30 u„ Dinsdag Lof 7.30 u„ Woensdag Congr. jongens 6.30 u.,Lof 7.30 u., Vrijdag Lof 7.30 u„ Zaterdèg biechten 57 en 7.309.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7- u. DINSDAG congr. jonge vrouwen 8 u. DONDERDAG lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 56.30 en 79 u.; lof 7.30 u. MAANDAG t.m. WOENSDAG lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8 (Hoogmis) en 10.30 u.; lof 7.30 u. MAANDAG lof 7.30 u.; congr. heren 8 u. DINSDAG lof 7.30 u. WOENSDAG lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 48 u. en lof 7.30 u. H. BAVO, Heemstede. ZONDAG H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG Lof 7.30, waarna H. Fam. dames; Liduinacongr. 8.30 u. DINSDAG Lof 7.30, waarna biechten. WOENSDAG Mariagarde Tar- cisiusgroep I, 7 u. Lof 7.30 u. DONDER DAG Lof 7.30 u„ waarna biechten. ZA TERDAG biechten 7—9 u., Lof 7.30 u. O. L. VROUW HEMELVAART, Heem stede. ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u. Lof 7.30 u. MAANDAG Congr. meisjes sen. 8 u. DONDERDAG H. Vormsel 4 u. ZATERDAG biechten 5—8.30 u. en Lof 7 u. II. ANTONIUS VAN PADUA, Aerden hout. ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 en 11 u. Lof 4 u. DINSDAG Lof 7.30 u., waarna congr. jongens. ZATERDAG biechtdn 49 u. en Lof 7.30 u. H. AGATHA, Zandvoort. ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis); Ves pers 3 uur en Lof 7 u. MAANDAG Congr. dames. DINSDAG congr. jonge dames. DONDERDAG Lof 7.30 u. ZA TERDAG biechten 5—8 u. H. ADALBERTUS, Spaarndam. ZON- DAG H.H. Missen 7.30 en 10 (Hoogmis); Lof 7 u. MAANDAG Lof 7.30 u. DINS DAG Lof 7.30 u. WOENSDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 5—7.30 u. GEBOREN: J. Kortekaas—Witte, z.; C. J. Stijnman—Alkemade, z.; H. Wijers —Klootwijk, z.; A. PeetoomHarmsen, z.; E. J. Schaar—Suerink. z.; P. Schuur manSprengers, z.; G. H. F. van den HaakGelsing, z.; J. M. HeerenBrou wer, d.; C. J. C. de Regt—Jochem, d.; M. Bekooijvan Schaik, d.; E. v. Hof- ten—Schaap, d.; W. Nijssen—Kosters, d. OVERLEDEN: G. B. Heerens, 48 j., Korte Begijnestraat; C. Holleman, 75 j„ Atjehstraat. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2