Ongekend hoog percentage kiezers in rust en orde ter stembus In Pavia trachtten communisten zich meester te maken van I groot munitiedepot togliatti eist opname van communisten Kleurrijke uren van glorie voor de bollenstreek Republikeinen geven volledige voldoening voor incidenten te Djocja KONING LEOPOLD GEHULDIGD OP NEDERLANDSE BODEM Lentefeest gevierd met zon, bloemen en charmant corso Coloradokever won eerste prijs Mevrouw Roosevelt en generaal Koenig gearriveerd Hoge gasten in de Residentie verwelkomd Tot hoofd en hart Regering beheerst de situatie volkomen tien kinderen gestorven IN HET TE VORMEN NIEUWE KABINET DEMOBILISATIE KON. LANDMACHT Officieel relaas van de gebeurtenissen by aankomst aan het station GAUWDIEVEN GRIJPEN HUN KANS BELGEN VOEREN DE „EEMDIJK" TEGEMOET Het weer. IA 6 ^AANDAC 19 APRIL 1948 Bureaux van redactie en administratie: 72ste JAARCANC No. 24130 (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) en voor Italië ongekend hoog percentage der 29.098.O85 'temgerechiigden is gisteren in bijna volmaakte rust en °rde ter stembus getrokken om voor Italië en Europa de beslissende keuze ie doen. Reeds bij de eerste Schemering Vormden zich ie Rome voor de zwaarbewaakte siembureaux Queues van een lengte als men nooit ie voren bij Italiaanse herkiezingen gezien had. Ook in de provincie was men °ndanks de bewolkte lucht, die regen voorspelde, vroeg ter been en reeds voordat de bureaux geopend waren begon nen zich queues te vormen. Bij de sluiting der siembureaux had te Rome op de eerste bag der verkiezingen 66 procent der kiezers gestemd. Meer ban 70 procent if reeds opgekomen ie Alessandria, Bologna, >lz^no, Milaan, Udine eri elders. Sommige steden op cilië telden ruim 80 procent. Ben sterke politie- en legermacht patrouilleerde mei tanks jeeps door alle belangrijke steden en er- hebben zich Öee'n ongeregeldheden van betekenis voorgedaan. Repatriërend op de „Volendam" Tsj'aavg Kai Sjek herkozen HtÜ.enCraUssimos TsIalls' k»1 si®* ^Twee bewapende soldaten op iedere stembus STEMMING IN ITALIË VERLOOPT ZOMDER ERNSTIGE INCIDENTEN EXCELLENTIES VERVULLEN HUN STEMPLICHT Overval in Pavia Vervolg op pc,\g. 4) Officieel communiqué M (Vervolg op pag. 4) Handtastelijkheden door opgeschoten knapen Vervolg op pag. 4) De kalmte of onrust van ons ge moed hangt niet zo zeer al van he. l 'xngrijke, d..t tn ons leven als wel van het onge riefelijke en de dagelijkse kleine onaangenaamheden. Wapenarsenaal te Zwolle Ten huize van de moordenaar SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM jelefoon: Redactie 21544: Adverten'ies 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per rwWimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel ■tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. .Men mag het een overwinning noe men voor de regering, dat deze ,erkiezingen in zulk een rust en ï'terlijke kalmte konden worden gehou den. De voorgeschiedenis deed anders 'erwachten en de wijze, waarop de pro- peandaoampagne is gevoerd, zal wel jjhiek zijn in de gehele beschaafde we- pld. Men zou thans, nu alles zo tam P1 zijn werk blijkt, te gaan, geneigd zijn lachen om alles wat hier de laatste Planden gebeurd is, ware het niet, dat '°ch de achtergrond van zulk een diepe rhst is. Hot had in de afgelopen dagen over moedig geregend in geheel Italië en de Vooruitzichten waren Zondagmorgen Foeg niet bepaald gunstig wat het weer Vp'rof. Het moet voor Nederlandse oren «Onderling klinken, maar dit is voor de 'erkiezingsdagen ongeveer de belang- njke factor. Een goede kenner van Italië zei mij 'ezer dagen: „Als het werkelijk slecht J'eer is op de 18e, winnen de communis ten. Dit is natuurlijk sterk overdreven, •paar een feit is, dat de communistische Partij de enige is, die over zoveel tucht 0 discipline beschikt, dat ze haar_ vol gelingen onder alle omstandigheden naar "o stembus kan voeren. En het is daarom P'et zonder reden, dat zowel de Rege ringspartij als de rechtse partij, weken- 'fcnff op dit ene punt hebben gehamerd: "Stemt, stemt in alle gevallen, stemt Nfs als het regent". Want bij regen P'iift een rechtgeaard Italiaan thuis. In Rome bleef het Zondag droog en Jtdanks de bewolkte lucht goot de zon S,u en dan haar stralen uit over de ^Uwige Stad. Ook in het Noorden ehijnt de regen geen spelbreker te zijn feweest en in het Zuiden lieten de kie ners zich door herhaalde stortbuien P|et afschrikken. Geduldig bleven zij queue staan wachten, tot zij het 'emlokaal konden binnengaan. Het is de gehele dag volmaakt rustig eeweest, zowel in Rome als in de an dere steden en de dorpen van Italië. Pile ministeries, openbare gebouwen, de pdio-omrocp en de redactiebureaux Paren zwaar bewaakt. Politie-patrouil- r* en afdelingen van het leger reden 5 radiowagens, tanks en pantserwagens ?°or de hoofdstraten van het centrum ah Rome. j In sommige lanen buiten de stad ston den rij aan rij politievoertuigen gereed V°or elke eventualiteit, doch geen en- Sele hiervan behoefde uit te rijden. Jp>ch in de kleinere steden zag men wlrns gemoedelijke taferelen, zoals in *rascaü, waar men carabinieri heel gemoedelijk op kinderen zag passen Frivijl de .moeders op de stembureaux Pn biljet «invulden. ^.Zaterdagavond sprak de minister van rjhnenlandse Zaken, Maroi Scelba, nog ?n laatste keer voor de radio tot het Juliaanse volk. Hij wees er met klem dat stemmen niet alleen een recht, ?°«h ook een dure plicht is. De minister Waarschuwde, dat het niet vervullen .an de stemplicht gestraft kon worden. J^arby hij verwees naar het betrokken *1ikel in de kieswet. Niet-stemmers 'en het stempel „heeft niet gestemd" J* hun persoonsbewijs krijgen, waarvan et gevolg zou kunnen zijn, dat zij geen Jplof zouden krijgen voor het afleggen h bepaalde examens. j In de ochtenduren was de animo voor J' stemming in Rome nog slechts matig, .°ah nadat de radio om 3 uur had orft- roepen, dat er slecht gestemd werd en Op het naar Nederland terugkeren de troepenschip „Volendam" hebben ~'eh onder kinderen (babies) nit re patriërende militaire gezinnen ernstige bevallen van enteritis (darmstoomis- r*'n) voorgedaan, waarvan helaas tien Jbet dodelijke afloop. Van het hospi- ■aflschip „Grote Beer" is in de Indi. Oceaan geneeskundig personeel *®r aanvulling van de medische dienst pan boord van de „Volendam" over- Nog verdere maatregelen tot tPf^'schc hulpverlening worden ge- boffen. ozen tot president van de Chinese ^PubKek. nog eens had aangespoord alsnog .de stemplicht te vervullen, nam in de late namiddag het aantal stemmers sterk toe, zodat het ministerie van Binnenlandse Zaken na het sluiten der stemlokalen kon bekend maken, dat 66 procent dér Romeinse kiezers zijn stemplicht had vervuld. Ook in het Noorden, het traditionele bolwerk van de linkervleugel, werd druk en ordelijk gestemd. De communisten en hun aanhangers gaven kennelijk gehoor aan de oproep van Signor Togliatti om rustig te blijven. In Milaan werden de stembureaux reeds lang voor de opening door de kie zers belegerd, aldus de berichten. Tegen twaalf uur 's morgens waren de rijen verdwenen, zo snel ging het stemmen in zijn werk. Bij een der stembureaux kwam de dochter van Arturo Toscanini, Wally, als eerste aan. Op de straten werd gepatrouilleerd door politie iri auto's, die van radio voorzien waren. Ook in Turijn werd druk gestemd. De De Carabinieri van Italië en die van Rome in het bijzonder hebben een drukke nacht ge had. Samen met politie en leger hebben zij de stembussen moeten be waken. Hun aantal was zó groot, dat het niet overdreven is te zeggen, dat op iedere stembus in de afgelopen nacht twee bewapende soldaten heb ben gezeten. De studio van Radio Italiana leek vannacht meer op een klein fort, dan op een normaal radio gebouw. „Rome heeft er een nieuwe vesting bij" spotten de Romeinen. Het zag er inderdaad nogal krijgs haftig uit met de overal opgestelde soldatenposten. Als pikant nieuwtje komt tenslotte nog uit vele plaatsen hetzelfde be richt (vrouwelijke feeling of ook al opdracht van de partijen?) dat het merendeel van de vrouwelijke stem gerechtigden geen rouge op de lip pen heeft gedaan, opdat de stem biljetten'bij het dichtlikken van de enveloppe niet met rood gekleurd "^zouden worden! „Wy zullen de democratie trouw Hij- ven", verklaarde premier Alcide de Gasperi tegenover een verslaggeveren kele ogenblikken voor hij zijn stem uit bracht De Gasperi hadvoor hij ter stembus gingin de St. Pieter de H. Mis bijge woond. Hij werd vergezeld door zijn vrouw Francesca. De premierdie er vermoeid uitzag, wuifde de menigte toedie zich overal verzameldewaar hij Zondag kwam. Hij nam zijn hoed af en zei ,.Grazie, tante grazietoen men Viva il Presidente en Viva la democraziariep Voordat hij de St. Pieter binnéngxng sprak hij met een verslaggever en nog een keer, toen hij het stembureau ver liet. „Wij zijn sterk genoeg om de de mocratie te verdedigenden wij zullen de vrede en de rust in ons land bewaretu Ik heb vertrouwenveel vertrouwenin de uitslag van deze verkiezingen. En ik ben er ook zeker van% dat de rust zal voortduren ■Op de vraag, of hij de volgende maand wederom het premierschap van de nieu we regering zou aanvaarden, lachte De Gasperi hartelijk. „Dat is een vraag, die Italië aangaat. Daar kan ik niets over zeggen. Het volk moet beslissen Tevoren had De Gasperi's vrouw glimlachend tegen een verslaggever ge zegd: „Ik hoop, dat mijn man niet nog maals premier zal worden. Hij is zo moe". Aan Kardinaal Schuster, aartsbis schop van Milaanwerd door de aanwe zige stemgerechtigden, meesf vrouwen, voorrang verleend. Bij het verlaten van het stembureau zegende hij de massa, die hem toejuichte. De vroegere Italiaanse premier Fran cesco Nitti, die 80 jaar oud is, kwam bij de stembus aan, doch had zijn iden titeitspapieren vergeten. De voorzitter van het stemlokaal zei echter: „Excel lentie, als ik nog identiteitspapieren van u moest zien was ik niet waard dit baantje te bekleden." Ook Orlando, de laatste overlevende van de Big Four van Versailles, thans 88 jaar oud, stem de in Rome en behoefde eveneens zijn identiteitspapieren niet te laten zien. Toen hij trachtte zijn parlementaire identiteitsverklaring voor de dag te ha len, zei de voorzitter van het stem lokaal: „V bent in de hele wereld be- \jcend." J lucht was er bewolkt en het dreigde te gaan regenen. Venetië berichtte, dat de kiezers ook daar reeds vroep op pad waren, doch dat er absolute rust heerste, en dat de politie de orde streng handhaafde. Ook in Bologna, de meest rode stad van Italië, wel eens het Italiaanse Krem lin genoemd, bleef alles rustig. Er werd zeer druk gestemd en 's avonds om 7 uur was reeds 70 procent der kiezers ter stembus geweest. Er reden hele files po litiewagens door de stad, sommige met mitrailleurs bewapend. Er werden twee personen gearresteerd, die vervalsingen trachtten te plegen. In Palermo en andere steden in het Zuiden was de opkomst ondanks de stromende regen zeer bevredigend. In Palermo heeft ongeveer 60 procent ge stemd, terwijl ook op Sicilië de opkomst goed was. Wanneer dit verkiezingsbeeld ook voor het verdere verloop geldt, mag verwacht worden, dat zich 26 van de ongeveer 29 millioen kiezers ter stem bus begeven. Ex-premier Ivanoe Bonomi verklaarde Zondagmiddag, dat het aan tal opgekomen stemgerechtigden wel licht negentig procent zal bedragen. De stemlokalen bleven Zondag open tot 10 uur 's avonds. Vandaag zal nog van 7 tot 14 uur gelegenheid zijn tot stemmen. Van dat uur af begint het tellen, sorteren en rekenen. Het eerst zal het resultaat voor de Senaat wor den vastgesteld. Dit kan Dinsdagnacht verwacht worden. Voor de Kamer van Afgevaardigden zullen de resultaten op zijn vroegst Donderdagmorgen bekend zijn. Tot zolang zullen wij dus moeten wachten om te weten hoe het Italiaan se volk over zijn toekomst en over de toekomst van geheel Europa zal heb ben beslist 'Hoewel de stemming zich rustig vol trok, had zich, naar U.P. meldt, voor het aanbreken van de dag een ernstig incident voorgedaan in het Noorden des lands, waar de communistische aanhang zeer groot is. Enige dozijnen terroristen waren in het duister per ponton de ri vier de Ticino overgestoken en trachtten zich vervolgens meester te maken van het grote munitiedepot van Pavia. De schildwachten openden onmiddellijk het Feest in de bloembollenstreek. Een groot bloemencorso trekt door de straten van Hil- legom, waar Zaterdag de hoogtijdag van het Voorjaar werd gevierd. Op de achter grond een wagen met de coloradokever, grootste vijand van het gewas. Omtrent de aflossing van de 7 Dc- cember-divisie kan nog geen enkele mededeling worden gedaan. Wèl zullen dit jaar alle troepen terugkeren, die vóór de 7 December-Divisie in Indië zijn aangekomen. Eind April begint de ver scheping. De eerste groep, waartoe zij behoren die vóór 1 Juni 1946 in Indië waren, zal in de periode van April tot en met September van dit jaar naar huis varen. De tweede groep, n.l. ztf, die na 1 Juni 1946 doch vóór de 7 December-Divisie in Indië binnenkwamen, zal onmiddel lijk daarna volgen. Teneinde georganiseerde veefokkers op Walcheren tot steun te zijn, heeft H.M. de Koningin een bedrag van f 25000 beschikbaar gesteld.Vóór dit geld zal een aantal goede hokkelingen met goe de productie-af stafmniing worden aan gekocht, die ten geschenke zullen wor den gegeven aan stamboeknummers, die in hun bedrijf zeer zwaar zijn getroffen. Ook de Marshall-hulp werd tijdens het bloemencorso, Zaterdag in de bollen, streek, niet vergeten. Een lieftallige jon gedame stort haar hart uit en getuigt van de vaderlandse dankbaarheid. Het staat er met grote letters: „Thank you Marshall". (Van een onzer spec, verslaggevers). Zaterdagmiddag sloeg het uur van glo rie voor de bollenstreek, toen daar van Bennebroek af langs Hillegom en Lisse tot door Sassenheim een grandioze stoet trok van zestig rollende bloem-massieven met al de weelde en rijkdom, die het land van de bolbloemen kan opbrengen. Er zal wel geen dag zijn geweest, waarop de bollenstreek zich in zo'n over weldigend bezoek mocht verheugen. Met trein oftram, per fiets, auto of autobus waren van heinde en verre duizenden gekomen om het bloemen corso te zien, dat zich kronkelend als een reusachtige slang voortbewoog langs de grote rijksweg. De stoet stelde zich op bij Benne broek en begon de lange tocht, vooraf gegaan door het muziekkorps van de HollandAmerikalijn. In de kom van de verschillende gemeenten vergezel den andere korpsen het corso ter op luistering. En zo ontrolde zich voor het oog van duizenden toeschouwers het sprookje van bloemen en kleuren, en wie niet beter wist, zou gedacht heb ben, dat geheime krachten in de voor gaande nacht alle bloemen, die op de velden tussen Haarlem en Leiden te bloeiend stonden, geplukt hadden om daarmede de meest wonderlijke figu ren op te bouwen. Vakman en leek de monstreerden als om strijd hun kun nen en hadden hun rijke fantasie de vrije loop gelaten om hun ideeën zo origineel mogelijk in werkelijkheid om te zetten. Het is moeilijk om uit de veelheid van bijzondere vondsten een speciale keus te doen, want ér was geen deel nemer, of hij had alle mogelijkheden De Nederlands-Indische regering heeft Zondagavond bekend gemaakt, dat de republikeinen thans volledige voldoe ning hebben gegeven voor het incident Ji» Djokjakarta en dat er geen verdere hinderpalen zijn voor de voortzetting van de onderhandelingen via de Com missie voor Goede Diensten in Kalioe- rang. De verklaring werd uitgegeven na een gezamenlijke Nederlands-Repu blikeinse persconferentie, welke Zondag Kalioerang werd gehouden. De on derhandelingen zullen, naar verwacht wordt, Dinsdag worden hervat. De Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia heeft thans een officieel relaas gepubliceerd van de gebeurte nissen te Djocja. Hieraan Is het vol gende ontleend; Bij het binnenrijden van de delegatie- trein op het tweede perron bleek, dat het eerste perron geheel bezet was met jon gens van 12 jaar en ouder. Er bevonden zfch vrijwel geen meisjes of vrouwen onder dit publiek en slechts wei nige ouderen. Een poging van een te Djocja vertoevend Nederlands verbindingsman, kapitein Drielsma, in verband met dreigende demonstraties uitgebreide politiemaatregelen te doen nemen, was afgestuit op gebrek aan medewerking van de republikeinse poli- tie-autoriteüten. Mede als gevolg hiervan was de politionele afzetting zwak; zij was kennelijk niet berekend om de me nigte in-toom te houden. Spoedig nadat de delegatletrein tot stilstand was geko men, verbrak de menigte het zwakke cor don en omringde het tweede perron met de delegatletrein. De voorgenomen of ficiële ontvangst kon onder deze om standigheden weinig 'tot haar recht ko men. Een enkel lid van de republikeinse delegatie alsmede de ter beschikking gestelde republikeinse" functionarissen verleenden assistentie, toen de delegatie van het Koninkrijk aan de beurt was om het station te verlaten. Deze assisten tie kon door het gebrek aan organisa tie en de slappe houding van de politie de leden van de delegatie en het staf personeel niet vrijwaren van handtaste lijkheden en het ook overigens in hoge mate onbehoorlijk optreden van de fana tieker wordende menigte van opgescho ten knapen. Men moest dwars door deze menigte naar de stationsuitgang en ver volgens naar de verder op wachtende auto's, die als gevolg van het indiscipli- (Van onze speciale verslaggever) Het korte verblijf van koning Leopold op Nederlandse bodem kan geschreven worden op een aparte bladzijde in het gastenboek van buitenlandse groten: de vorst in ballingschap is een ontvangst ten deel gevallen, die misschien niet zo sensationeel was als na de opwindende berichten over Belgische belangstelling verwacht werd, maar die toch in zekere zin grandioos kan worden genoemd, cul minerend in de spreekkoren „Le-o-pold, Le-o-pold", waarmede de royalisten de monarch op de Waterweg begroet heb ben, en in een wilde au to jacht achter de Aturquoise Buick van Zijne Majesteit op de route naar Schiphol. Om tien uur Zaterdagmorgen posteer de de eerste Belgische vrouw met een grote driekleur zich reeds bij de loods van de HollandAmerika Lijn ln Rot terdam. Zij heeft een dag en een nacht langs de haven gezworven, oïn de aan komst van de koning in geen geval te missen: handiger hadden de Belgen het ingekleed, die in de nacht de „Eem- dijk" op parlevinkers, mi plezierboten zijn tegemoet gevaren om op de Water weg hun welkomst-spreekkoren te kun- nen aanheffen. Om kwart over vier des nachts lichtte de „Eemdijk" het anker bij Hoek van Holland en om kwart over acht in de stralende Zondagmorgen kwam het sfhip, dat de Belgische vlag midscheeps voer de, voor de kade te Rotterdam- Dicht opeengedrongen wachtte een klein leger Belgische en Nederlandse journalisten en persfotografen de ko- ning op bij de valreep, waar over eengekomen werd, dat voor deze mor gen het gebruikelijke oranjezonnetje in de verslagen wel vervangen kon worden door de „Benelux-zon". Een uur heeft men elkander op de kade verdrongen, trachtend zich niets te laten ontgaan van alles wat er op te merken viel; de koning op het hoog ste dek, uitziend over de Maas; kroon prins Boudewijn het gebeuren op de kade filmend en prinses de Ré thy, zich onderhoudend met de privé-leraar van de prins, Burggraaf de Pace. Inmiddels groeide buiten de loods de haag van Belgen en Nederlanders, die niet vaak op dagen van interlandwed strijden zo vroeg uit de veten zullen zijn geweest; er werden rood-geel- zwarte lintjes verkocht en een actieve colporteur bracht een brochure „Eén dag bij de korring der Belgen" aan de mam. Die ene dag, al was het dam maar een morgen, wilden de royalisten zich niet laten ontgaan; zjj zagen de vertegenwoordiger van H. M. dé Ko ningin, l|. ter zee baron Van Boet- zelaer, aanrijden, jhr. v. Rheenen, die de regering vertegenwoordigde, de Belgische ambassadeur, Z. Exc. L. Nemry, dé burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud, en de Rotterdam se hoofdcommissaris van politie, F. Staal. Onder geweldig enthousiasme van de Belgen werd koning Leopold in Rotter dam verwelkomd na zijn aankomst uit Zuid-Amerika. De koning stond de Bel gische en Nederlandse journalisten een kort onderhoud toe. Rechts zijn echtge note en zijn zoon, prins Boudewijn. Het gezelschap begaf zich aan boord om koning Leopold in Nederland te be groeten. zyne Majesteit onderhield zich in de salon aam boord ongeveer een half uur met de autoriteiten en de directie van de Holland—Amerika Lijn. En dan, tegen negen uur, schreed de Belgische koninklijke familie, ln de rouw vanwege het overlijden van de hertogin van Ven- dóme, over de valreep. Dè koning werd naire optreden van deze duizenden niet konden voorrijden. De zwakke politle- afzetting poogde nog wel de doorgang vrij te houden, doch deze was zó smal, dat vrijwel geen lid van de delegatie en het bi) haar behorende personeel de auto's heeft bereikt zonder lastig geval len te zijn. Tussen de opdringende me nigte door, zwak beschermd door enkele republikeinse functionarissen en politie mensen, soms hun koffers als schild ge bruikend, ging het voetje voor voetje naar de uitgang. Toen men de uitgang bereikte, gingen opgeschoten knapen over tot handtastelijkheden tégenover de leden der delegatie en haar perso neel, waarvan ook de dames niet verschoond bleven. Een van de da mes liep een slag op, waardoor zij flauw viel. Er werd eveneens met oen stok naar de voorzitter van de delegatie geslagen, doch de slag werd door een politiecommissaris af geweerd en trof de secretaris van de voorzitter, de heer GandL Een fotograaf werd op twee plaatsen ge beten. Er werd geduwd, getrokken, gestompt, een enkele moest vuist slagen op het hoofd incasseren, hier uitgebuit om fraai voor de dag te ko men. Daar was de HollandAmerikalijn met het s.s. Westerdam, het eerste schip, dat na de oorlog bloembollen vervoerde naar Amerika. Openbare Werken van Lisse kwam met een fraaie bloempyra- mide, die van Hillegom met een spre kende reclame voor hygiëne en volksge zondheid. Een deelnemer uit Sassenheim had een grote landkaart in bloem gebracht met als middelpunt de bollenstreek, van waaruit de bollen naar alle delen van de wereld hun weg vinden. Sikkens' Lakfabrieken bracht een originele reclame in de vorm van een bus, waaruit een stroom van lakken in vele kleuren vloeide. De K.L.M. hield het ditmaal dicht bij de grond met een bloemenvliegtuig en wereldbol. Wie in Nederland heeft nooit van de colorado kever gehoord? Als de grootste misda diger wordt hij nagejaagd in een strijd op leven en dood. Maar in het bloemen corso had deze „staatsvijand no. 1" aller sympathie, zelfs van de jury, die niet aarzelde een eerste en ere-prijs toe te kennen aan de Harddraverijver. Hil legom, die met deze kever vertegen woordigd was. Nauwelijks was de sprookjesachtige bloementuin voorbij, waarin twee charmante schonen bosjes bloemen naar de toeschouwers wierpen, of daar doemde het Marshall-plan op, in de vorm van een vuurrood hart met een bekoorlijke jongedame, die als uit deelster van alle goed in'charme voor de anderen niet onderdeed. In Sassenheim maakte de jury de prijswinnaars bekend van de drie ver schillende groepen: vrachtwagens binnen de streek, buiten de streek en luxe wa gens. De eerste en ereprijs voor de eerste groep kwam terecht bij de colorado kever, de eerste prijs bij het Marshall plan, terwijl de tweede en derde prijs werden toegekend aan N.V. Leeuwen- stein en Gebr. van Zonneveld. In de tweede groep waren het de HollandAmerikalijn, de Droste-fabrie- ken en de K.L.M. Bij de luxe wagens: N.V. Warnaar en Co., C. Griekspoor, N.V. Guldemond, Gebr. Pel, C. Jonkheer en A. J. van Engelen. Zo werd met dit eerste grootse bloe mencorso het lentefeest gevierd en men mag het aan de ene kant misschien be treuren, dat op sommige ogenblikken de toeschouwers met de stoet meereden en er soms zelfs tussen drongen, aan de andere kant gaf dit schouwspel een waarachtig beeld van het Hollandse le ven. waarin een sprookje tot werkelijk heid werd. Verwachting tot Dinsdagavond; Vanavond en vannacht nog plaatse lijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Morgen overdag tijde lijke opklaringen, doch vrijwel overal droog weer met meest matige wind tussen Noord en Oost. Iets minder zacht. Zon 5.33—19.46, maan 15.45—4.51. en daar gaf men aan zijn gevoelens uiting door de leden van de dele gatie te bespuwen. Gauwdieven maak ten van de gelegenheid gebruik om de in het nauw gedreven gasten van de republiek vulpen, portefeuille, beurs en fototoestel afhandig te maken. (Van onze Haagse redacteur) Tegen de kap van het Staatsspoor- Station te Den Haag schalde heden morgen de Marseillaise, gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Kapitein Rochus v. Ype- ren. Om tien uur precies arriveerde de trein, die een der grote tegenspelers van Rommel, in Noord-Afrika. gene raal Koenig, naar ons land bracht Aan de grens bij Nijmegen was ter be groeting van de Franse gast aanwezig Luit-Kol. Römer, bij het station waren het de chef van de generale staf, gene raal mr. J. Kruis, de Franse ambassadeur Jean de la Riviere met zijn echtgenote, de Franse visum-officier in Den Haag, Ayral, burgemeester mr. W. A. J. Visser en de President-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. den Hollander, die generaal Koenig welkom heetten. Het in een matrozenpak gestoken neefje van generaal Kruis bood me vrouw Koenig voorjaarsbloemen aan; na inspectie van de erewacht, welke gevormd werd door een reservecom pagnie van 7 R. L, begaf het gezel schap zich naar de koninklijke wacht kamer, waar generaal Kruis zijn vreugde uitsprak over dit eerste be zoek van generaal Koenig aan rans land. De generaal, die een kleine verwon ding aan het linkeroor heeft, een snor draagt, en met zijn vrij lange verschij ning wel wat weg heeft van generaal De Gaulle, dankte voor de ontvangst in ons land; hij zei graag in Nederland te komen, omdat" dit in de laatste oorlog aan de zijde van zijn vaderland voor de vrijheid gevochten heeft. Hij deed dit met te meer vreugde, omdat hij drie dagen geleden de overeenkomst voor de gezamenlijke opbouw van W.-Europa mocht signeren. Onder grote publieke belangstelling vertrokken hierna de auto's van het ge zelschap van het Stationsplein. Heden middag om een uur werd generaal Koe nig ontvangen op het stadhuis te Rot terdam, waarna hij een rit door de stad en een boottocht door de haven maakte. Morgenochtend wordt de Franse gast achtereenvolgens ontvangen door de mi nisters Beel, v. Boetzelaer en Fiévez. Een uur later was er in Den Haag een andere hoge gast, die de aandacht vroeg: Op het Huis ten Bosch ont ving H.K.H. Prinses Juliana mevrouw Roosevelt, de weduwe van de Ameri kaanse President, met wie H.K.H. ongeveer een kwartier daarna ver trok naar de Ridderzaal voor de plechtige ontvangst door het Neder lands Vrouwencomité. Een vol Bin nenhof wachtte reeds lang te voren op de komst van het hoge bezoek. (Vervolg op pag. 2) Zoals bekend is het Zwolse meisje Ro Woltmvan door haar ex-verloofde F. W. P. met vier revolverschoten vermoord, omdat zy haar omgang met P verbrak. Eerst thans wordt bekend, dat de Zwol se politie bö een huiszoeking in het huis van P. een klein arsenaal gevonden heeft, nJ.: een stengun, een pistool, duizend 9 m.m. stengun-patronen en ge weerpatronen. Men vermoedt, dat P deze wapens en munitie bemachtigd' tydens zijn diensttijd by de B.S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1