Gloriedag Wit-Gele Kruis Kenaupark 15, het nieuwe home, Zaterdag geopend Politiek advies van K.V.P. MENSEN Mevrouw Roosevelt in de Ridderzaal plechtig ontvangen Geruchten over voorgenomen opstand Tloor Italiaanse communisten AAIEN en REDE MGR. HUIBERS Tentoonstelling Jeugd- tournooi geopend AGENDA Voor de komende Kamerverkiezingen NATIONALE RESERVE WINSTPUNT VOOR EOWE Smyslov geeft op Extra kaas! Tentoonstelling 60 jaar K.A.B. te Amsterdam Driehonderd vliegtuigen startklaar om de opmarsroutes onder vuur te nemen Stopzetting confiscatie in Oost-Duitsiand MAANDAG 19 APRIL 1948 PAGINA 2 Schermen* i DISTRIBUTIENIEUWS Dodelijke aanrijding H.V.B.-uütsIagen HAARLEMS S.D.'ER GEGREPEN Sit. Christoffel Kath. Vrouwenbeweging Burgerlijke Stand ZANDVOORT UITBREIDINGSPLAN BUT LIN-CAMP HEEMSTEDE Supportersvereniging H.B.C. „Door Eend radbit Sterk" Ned. Bond Redden van Drenkelingen Honderd man in vier steden melden zich Vijftig gram meer Benoemingen Bisdom ■W Haarlem BESOMMINGEN door RICHARD POWELL Speciaal decreet van Sokolovsky (Wordt vervolgd) 1tober 1945 begonnen was. Het was Zaterdag voor de afdeling Haarlem van het Wit-Gele Kruis, dat met zijn 10.000 leden de grootste vereniging van onze stad genoemd mag worden, een bijzondere dag. Op officiële wjjze werd het nieuwe tehuis aan het Kenauark, een groot en modern ingericht gebouw, geopend. De Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibcrs, heeft deze plechtigheid verricht en tegelijkertijd daarmee tot uiting gebracht, dat hij het Wit-Gele Kruis een warm hart toedraagt. Verheu gend was het ook, dat het gemeentebestuur van Hharlem, hetwelk eveneens het belang van deze instelling op het gebied van de gezondheidszorg inziet, hierbij aanwezig was en van zijn waardering getuigde. Een groot aantal genodigden liad zich des namiddags verzameld in een der za len van het restaurant Brinkmann, waar de openingsbijeenkomst gehoudenwerd. Onder de ere-gasten zagen wij Mgr. J. P. Huibers, de burgemeester mr. P. Cre- mers, het Tweede Kamerlid Th. Hooy, het lid van Gedeputeerde Staten, L. Bouwman, de de?ken van Haarlem, j. J. A. Kuilman en Mgr. F. Filbry, ver volgens de wethouders A. Angenent en mr. dr. A. Schreurs, de gemeente-secre taris Th. Wesstra, secr. H. Agterof, rec tor J. Rutten, adviseur van het W.G.K., vertegenwoordigers van de Nationale Fe deratie en de Noord-Hollandse Bond van het Wit-Gele Kruis, deputaties van vele plaatselijke afdelingen in den lande en verder doctoren en afvaardigingen van Haarlemse organisaties en instellingen. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis afdeling Haarlem, de heer R. Schlat,- mann, hield een inleidende toespraak, waarin hij allen, speciaal de Bisschop en de burgemeester welkom heette. Spr. herinnerde aan het werk der oprichters, uier Godsvertrouwen en naastenliefde de hechte fundamenten vormden, waar op het W.G.K. werd opgebouwd. Men begon met een viertal verpleegsters; een eenvoudig schoolschrift bevatte voldoen» de ruimte voor de namen en adressen van alle leden. .Thans, zo zeide de heer Schlatmann, zijn aan het Wit-Gele Kruis honderd personen verbonden telt het 10.000 leden en beschikt het over duizend verplegingsartikelen. In de loop der ja ren is men letterlijk uit het pand aan de Parklaan gegroeid, doch er moesten heel wat moeilijkheden overwonnen wor den, voordat het nieuwe pand betrokken kon worden. Spr. dankte allen, die hun medewerking hadden verleend: het ge meentebestuur van Haarlem, verschil lede andere instanties en de mannen van de daaa. die in enige maanden tyds het verwaarloosde gebouw hebben her schapen in een moderne inrichting, wel ke een sieraad is voor de stad en een voorbeeld voor den lande. De heer Schlatmann wees op het grote belang van een eigen principiële organisatie, op het practisch nut voor de gemeenschap en ook op de subsidiëringstaak van de overheid, waarna hij nader inging op h#t werk van de wijkzieken verpleegsters, de gezins- en kraamverzorgsters, daarbij vooral de aandacht vestigend op haar belangrijke geestelijke taak in het gezin. In dienende liefde, zo besloot spr., zullen wij met ons werk voortgaan. Hierna betrad Mgr. Huibers het spreekgestoelte. De' bisschop begon zijn rede met een woord van dank en hulde aan heb bestuur, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heer Schlat mann, die hij prees om zijn werkzaam heid en doorzettingsvermogen. Z. H. Exc. belichtte voorts het W.G.K. als de uitoefening van gezondheidszorg volgens katholieke beginselen. De prin cipiële gedachte, zo zeide fclj, wordt geïnspireerd door de liefde maar ook door de eerbied voor de Schepper en Zijn schepselen. Het lichaam van de mens is een van de grootste wonderwer ken Gods en wij hebben reden om dank baar te zijn voor de middelen, die Hy geeft om dat lichaam in stand' te hou den, te genezen, wy zün dankbaar Je gens de mensen der wetenschap en je gens alien, die hun leven geven om an deren te Helpen. Mgr. Huibers wees dan op de prachtige taak van de katholieke verpleegsters en verzorgsters in 't gezin en voegde er aan toe, dat zü in een echt In het kader van het interscholaire jeugd tournooi wordt in het Frans Hals museum een tentoonstelling gehouden van tekeningen, fojo's, handwerk en ver dere handenarbeid, die de jeugd in haar vrije tijd heeft gemaakt. Wethouder D. J. A.Geluk opendé Za terdagmiddag de expositie met een toe» spraak, waarin hij het belang van het zelf knutselen en scheppen uiteenzette. Het hier tentoongeselde (conti aan cp welk peil de scholen staan, aldus spr. Met dit tournooi is een aardige traditie geboren, waarvan succes verwacht mag worden. De schooljeugd is ieder jaar in de ge legenheid haar kennis op velerlei gebied aan te tonen. De wethouder deelde voorts mede, -dat dit jaar reeds meer is be reikt dan het vorige en hij wees op het belang van de culturele ontwikkeling van de jeugd. Steeds groter wordt door de huidige, vaak gemechaniseerde, arbeid het gevaar van het ontstaan van een grote critiekloze massa. Spr. toonde ver volgens aan, dat het noodzakelijk is hier tegen in te werk^j. Woensdagavond, 8 uur. zal de uitslag van het tournooi bekend gemaakt wor den, waarna de prijzen hun weg naar de diverse winnaars zullen vinden. Gisteren hieM de Koninklijke Onder officiers Schermbond haar jaarlijkse schermaussaut in de Willem IH-kazerne te Amersfoort. Er werd geschermd op sabel en degen in 2 afdelingen. De Haarlemse Politieschermer, inspec teur G. J- Endlich, boekte een mooi suc ces, door op degen, in afdeling II als 'no. 3 te eindigen, door welk resultaat hij op beide wapens naar afd. I promo veert. De verdere uitslagen luiden; Afd. I (sabel): X. Van Uffen, 2. Sle brand, 3. Nieuwenhuïs. Afd. II (sabel): 1. Va® Ooevorden, 2. Wolthuis, 3. Endlich. Afd. I (degen)X. Siebrand, 2. Jansen, 3. KuUkhoven. Afd. II (degen)X. Endlich, 2. Buiten huis. 3 Verkerk. diep geloofsleven haar kracht zonden vinden.' Nadat de bisschop Gods zegen had afgesmeekt en de hulp van de H. Maria van Altijddurende Bijstand had inge roepen. verklaarde hij het nieuwe Wit- Gele Kruishuis voor geopend. Burgemeester Cremers zeide in zijn toespraak, dat het gemeentebestuur veel zorgen en bemoeiingen heeft op het gebied van de gezondheidszorg en dat alles wat op dit terrein geschiedt de onverdeelde belangstelling van het college geniet. Nu de taak van de ge meentebesturen, aldus spr., intensie ver en uitgebreider wordt, beseffen wij beter dan voorheen hoe groot de waarde is van het particulier initia tief op genoemd gebied. De burge meester sprak de wens uit, dat bij de komende wettelijke regelingen ten aanzien van de gezondheidszorg een- ruime plaats wordt ingeruimd voor particuliere zelfwerkzaamheid. Spr. schetste hierna de ontwikkelings gang van de Kruisverenigingen. Het is mij een behoefte, zo eindigde mr. Cre mers, het bestuur en het personeel van het W.G.K. oprecht dank te brengen voor et zegenrijke werk, dat zij heb ben verricht en gat zich in de toekomst Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers en mr. P. O. F. M. Cremers bij het verlaten van het nieuwe Wit.-Gele-Kndshuis. dat zij juist bezichtigd hebben. nog verder moge ontplooien ten voor dele van onze stad Haarlem. Dr. Mol, die het woord voerde namens de Nationale Federatie van het W.G.K. noemde de arbeid tan de plaatselijke afdelingen de basis van alle W.G.K.- werk. Haarlem, aldus spr., is een van de weinige grote steden, waar de Wit-Gele Kruisgedachte metterdaad beleefd wordt. Tot slot spraken nog mr. Hendrix, voorzitter van de Noord-Hollandse Bond, en de heer W. J. B. van Liemt Jk„ wel-* ke laatste uit naam van de 10.000 leden en alle katholieke organisaties in Haar lem het bestuur in een geestige speech gelukwenste en 'n geschenk onder cou vert aanbood, dat mej. C. Stavenuiter, tegelijk met een gedenkboek, waarin de handtekeningen van allen die in het geldelijke cadeau hadden bijgedragen, waren opgenomen, aan de heer Schlat mann overhandigde. Na de receptie werd het gezelschap met autobussen naar het Kenaupark gebracht, om het fraaie Wit-Gele Kruis huis, waarvan wij reeds Zaterdag een beschrijving gaven, te bezichtigen. BIOSCOPEN: Rembrandt: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: Secret Service (14 j.), 2, 4.15, 7, en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: Anna en de koning van Siam (18 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-thea- ter: De avonturiers van de Rio Grande (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 19 April: Stadsschouwburg: Alberdingk Thijm met „De Kribbebij- ter", 8 uur. Dinsdag 20 April: Stadsschouwburg: Dansavond Harald Kreutzberg, 8 uur. Concertgebouw: H.O.V. in Beethoven- cyclus, 8 uur. Dinsdag 20 April Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal): rest R 8.30 12.15 en 24.45 uur. Overveen (Bloemendaalseweg 188)U en V 8.30—12.15 en 2—4 uur. Heemstede (Binnenweg 160): Sche tot en met Schi 8.3012.15 en 24 uur. In een grote file wielrijders, die Zon dagmiddag op de terugtocht pit de bol lenstreek te Vogelenzang op de Leidse- vaart in de richting Haarlem reed, be vond zich een groepje van acht per sonen, dat wee aan twee naast elkaar fietste. Een Haarlems militair, die zich vooraan de stoet bevond, was plotseling gedwongen zijn gang te vertragen, met het gevolg, dat het voorwiel van de achter hem aankomende 16-jarige Am sterdammer S. S. zijn achterwiel raakte. De jongeman zwenkte hierdoor iets naar links, waardoor een autobus, die van de tegenovergestelde richting naderde, hem aanreed. Hoewel de chauffeur on middellijk remde, was een ongeluk niet meer te voorkomen. Het rijwiel weid ge heel vernield en de jongeman werd met een schedelbasisfractuur per zieken auto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Hedennacht is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. IA: EDO 3Beverwijk 2 0^-2; Haar lem 4—Geel Wit 5—5, 1B: Schoten 2— EDO 4 02; Haarlem 3AHoofdd. Boys 61; RCH 5Spaarndam 31. 2A: Ter rasvogels 2—Haarlem 5 3—2 T. kampioen HFC 4WH 2—1; 2B: Hillegom 2VI. Vogels 2 33. 2C: RCH 7Ripperda 3 16: TYBB 3DIO 3 01. 3C: Kenne- mers 6Haarlem 10 42. 4A: DEM 5— HFC 7 10—4. 4B: EDO 8—EHS 4 5—0. 4D: TYBB 5Beverwijk 4 22; EDO 7 —Spaarndam 3 10—1; WH 3—Ripperda 5 1—2. 4E: DIO 6—DCO 5 4—3. 4F: DIOS 2Schoten 5 1—8. 4G: EDO 9— VVD 3 13. 41: Schoten 6Kennemers 7 12; DSB 3OG 5 46. Junioren A': DEM bVogelenzang a 191 DEM kamp. I: TYBB e—DEM d 2—2. Beker adspiranten F: TYBB c—DSS a 2—1; OG a—TYBB a 0—5. K: TYBB d—TYBB b 0—4; Velsen a—WE a 3—2. Competi tie L: TYBB g—DSS d 1—3; TYBB e— Geel Wit c 5—0. R: DSS c—TYBB j 3—1- TYBBB iGeel Wit d 21. B: Concor dia a—Geel Wit a 0—3; BSMa—NASa 32. De Rijkspolitie van het district Am sterdam heeft de ontvluchte, beruchte Haarlemse S. D.-er C. J. Moll opnieuw gearresteerd. Moll, die tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof en te Vught zijn straf onderging, had drie maanden geleden, toen hij onder geleide een bezoek mocht brengen aan zijn dochtertje dat te Haarlem ziek lag, kans gezien te ontvluchten, Hij dook toen bij een familielid te Amsterdam onder. De afdeling Haarlem van de Ned. R.K. Vereniging van handelsreizigers, agenten en verzekeringsinspecteurs hield een vergadering, die zich kenmerkte door diepgaande besprekingen over de positie van de vertegenwoordiger in de komende P.B.O. Het contact met de vak- raad van de Ned. R.K. Middenstand voor medewerking om wederinschakeling van de vertegenwoordiger in het dis tributieproces te verkrijgen had aller minst instemming. De geestelijk advi seur sprak o.m. over waarheidszin en rechtvaardigheid. Als afgevaardigden voor de algemene jaarvergadering wer den benoemd de heren J. J. M. Smit en L. Samson. Op de jaarvergadering van de Katho lieke Vrouwenbeweging, afd. Haarlem, is mej. C. Stavenuiter -als presidente afgetreden. Zij zal de vacature van penningmeesteresse bezetten. Tot pre sidente werd benoemd mevr. C. Schotel- Heyink. Woensdagavond organiseert de Athle- tiekvereniging „Haarlem" in de aula van het Kennemer-lyeeum te Overveen een filmavond. De heer J. P. Strijbos zal enkele van zijn natuurfilms draaien en de film, die hij opgenomen heeft van de onderlinge veteranenwedloop. Aan vang 8 uur. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van het gemeentelijk Waterbedrijf te Haarlem zal Donderdag 29 April op het kantoor van het bedrijf aan de Kam persingel des middags van half 4 tot half 5 een receptie worden gehouden. Woensdag 12 Mei, 's avonds 8 uur, zal het Mannenkoor „Caecilia" een uit voering geven in het Gem. Concert gebouw. Op het programma staan o.a. werken van Nico Hoogerwerf, J. Rönt gen, Otto de Nobel, Lieven Duvosel en Smetana. Medewerking verleent het Haarlems Trio. De Vrijwillige Brandweer zal, even als dit voor de oorlog het geval was. haar steun verlenen aan de Emmabloem- collecte. Woensdag zal zij uitrukken en enige oefeningen ten beste geven. GEHUWD: P. Koekkoek en M. J. Koelemeijer; D. Gaasbeek en M. G. West. GEBOREN: P. HeijnisDweelaard, z; B. NagelKlaassen, z; J. Holdorpde Wolff, z; J. G. van DonselaarHerb- schleb, z; J. C. M. LourijsenLuijck, z; H. W. KattelerOrsel, z; H. A. de NooijerChristiansen, d; T. J. C. Slik- boer—van Breda, d; R. C. Hezemans Mes, d; H. W. KattelerOrsel, d. OVERLEDEN: C. B. M. Vink, 2 d; A. A. Dekker, 73 j; S. A. M. van Maris, 8 m; L. Mostert, 75. (Vervolg var. -pag. 1) Daar stonden opgesteld ter weerszij den van de ingang der Ridderzaal twee ficties Marva's onder bevel van officier- Marva derde klasse A. W. Leyds en twee peletons van het V.H.K,. onder luitenant Pluym; een deputatie van het Nederlands Padvindersgilde en voorts langs de colonnade een dichte rij Hage naars. Om even voor half twaalf reed de auto voor, waaruit een opvallende figuur stapte, de oude Amerikaanse gezant Baruch en om elf uur 35 kon de menigte het gejuich aanheffen, waarom het de wachtenden te doen was: De auto met de Koninklijke Standaard gleed onder de poort door en hield stil dicht bij de fontein. Dé muziekcorpsen van de huzaren van Boreel speelden het Nederlandse en het Amerikaanse volkslied. En daar midden op het Bin nenhof werd de foto. die Nederland kent, levende werkelijkheid. Mevrouw Roosevelt, gekleed In lange zwarte jas met donkergrijs bont, glimlachend het eerbetoon In ontvangst nemend, naast haar de Prinses, gekleed in flatteus licht bleu- grps mantelpak met dito schoenen en toque, een grgze vos in de hand. Nadat de volksliederen ten gehore waren gebracht, gejuich en applaus van de menigte. Mevrouw Roosevelt en haar hoge gastvrouwe begaven zich direct daarop naar het bordes van de Ridderzaal, waar bestuursleden van het Nederlands Vrouwencomité ter verwelkoming aan wezig waren. Nog even wendde me vrouw Roosevelt zich voor het binnen gaan om de belangstellenden toe te wuiven en onmiddellijk daarop klonl* de loudspeaker over het Binnenhof, die gelegenheid gaf het gebeuren in de ^Ridderzaal ook daarbuiten mee te le ven. Velen bleven nog wachten op de terugkeer van de bezoeksters. De presidente van het Nederland se vrouwencomité, het contactorgaan van de algemene landelijke vrouwen organisaties, dat ontstaan is geduren de de bezettingstijd, mej. mr. M. A. Teilegen, zei in haar begroetings- woofd, dat het Nederlandse vrouwen comité trots is en gelukkig, de eer ste te zijn om mevrouw Roosevelt in ons land te kunnen begroeten. „In de donkere jaren van onderdruk king en bezetting' kwam er van over Öe Oceaan een stem, die ons met hoop ver vulde en daar onze gedachten teruggaan, neemt het Amerika van die dagen de In een voorstel aan de Raad sommen B. en W. een achttal bezwaren op tegen het ontwerp-uitbreidingsplan zoals dat door Ged. Staten, is ontworpen. De al gemene opmerking wordt gemaakt, dat de wijken voor villa's en middenstands woningen zeer ruim zijn opgezet, zodat per woning een grote oppervlakte grond moet worden gekocht. Hierin ligt een ernstige belemmering voor de bebou wing. Enige versobering achten B. en W. mogelijk zonder dat het geheel min der aantrekkelijk wordt. Bezwaar wordt gemaakt tegen de school welke aan de Julianaweg is ge projecteerd en waardoor de Stolberg- weg zou moeten vervallen. Deze school is overbodig en bovendien is deze grond te kostbaar. Breedvoerig tonen B. en W. aan dat in het ontwerp të weinig plaats voor arbeiderswoningen is gereserveerd, n.l. 230, waarvan er 110 reeds in uitvoering of voorbereiding -zijn. De overige 120 zijn nabij de huidige vuilnisbelt ge dacht en kunnen dus eerst gebouwd worden als de vraagstukken der riool waterzuivering en vuilverwerking zijn opgelost. B. en W. verwachten dus bin nenkort stagnatie in de arbeiderswo ningbouw. Zij geven daarom de voor keur er aan een terrein ten Oosten van de Noorderduinweg voor arbeiders woningen te bestemmen. In het plan wordt daar wel een uit breiding van de alg. begraafplaats ge projecteerd. maar dat is een zeer kost bare zaak door de laagliggende terrei nen. Bovendien is de huidige begraaf plaats voor de eerste vijftig jaren vol doende groot en, als deze iets in Noor delijke richting wordt uitgebreid, wel licht voor honderd jaren. Een belangrijk punt is ook het vacan- tie-centrum (Butlin-camp). Hiervoor heeft een combinatie het oog laten val len op een terrein groot pl.m. 25 H.A., ten Noorden van de Van Lcnnepweg. Öe grote verzorgingsgebouwen als eetzalen, theater enz. zullen aan de kust ver rijzen en de landwaarts gelegen gronden zullen bestemd worden voor recreatie en voor de kleinere gebouwen. Dit vacantie-centrum zal in het we- deropbouwplan moeten worden opge nomen, doch dat is ter plaatse te smal, Daarom willen B. en W. daar dé grens van het uitbreidingsplan 800 M. m Oostelijke richting verleggen, zodat de vijver aan de Vondeliaan nog in het gebied van het vacantiecentrum valt. Ir. Friedhoff zal dan zijn wederopbouw- plan met de nieuwe begrenzing in over eenstemming moeten brengen. Hierdoor wordt voorkomen dat het vacantie-cen trum planologisch gedeeltelijk tot het wederopbouw- en gedeeltelijk tot het uitbreidingsplan gaat behoren. Tenslotte wijzen B. en W. er op. dat er onvoldoende sportvelden zijn gepro jecteerd, vooral als de sportvelden naast het P.E.N.-gebouw bij het vacantie centrum worden getrokken. trekken aan van de president, die uw echtgenoot was. Ik zou graag de wezenlijke betekenis willen bepalen van hetgeen wij voor hem voelden. Het was niet bewondering, alhoewel wij hem ten zeerste bewonderden. Het was niet dankbaarheid, alhoewel wij oneindig dankbaar waren voor hetgeen hij voor de wereld deed. Het was vertrouwen. Wij stelden ons vertrouwen in hem. Zoals kinderen in de donkere wereld voelden wij, dat er ergens in de wereld een man wakker was, die de, vasthoudendheid, de wijs heid, de liefde en de kracht 'had om ons te helpen. Zijn herinnering leeft en zal leven in de harten van de vrou wen van Nederland. Ik zou graag, een bijzondere wijze van Amerikaanse hulp willen noemen, die duizenden onzer vrouwen diep ontroer de. Ik bedoel hier de pakketten die tien duizenden Amerikaanse vrouwen gezon den hebben naar onbekende vrienden in dit land. Waar ge ook komt in Holland zult ge bemerken, dat de vrouwen ijverig werkzaam zijn op sociaal en huma nitair gebied en dat haar belangstel ling in het politieke leven groter wordt. Doch al deze werkzaamheden kunnen haar liefde voor haar eigen huis niet doen verminderen. Niets kan dit beter bewijzen dan de bloe men die gij zult zien in steden en dorpen voor de ramen van onze hui zen, arme dan wel rijke. Voor ons allen is uw bezoek een grote gebeurtenis. Wij allen zonden u gaarne aan onze tafel zien om met ons te spreken over de problemen, die ons zozeer ter harte gaan. Duizenden vrouwen, die hier niet aan wezig kunnen zijn, zitten thans bij haar radio. Wij weten dat ge niet al onze vragen kunt beantwoorden, doch we weten ook, dat datgene, wal gii zult zeggen, voor ons van grote waarde zal zijn, omdat het wordt gezegd door een edele vrouw met een warm hart en een grote liefde voor de mensheid. Na het begroetingswoord door mej. mr. M. A. Tellegen richtte mevrouw Eleanor Roosevelt zich met een boodschap tot de Nedelrandse vrou wen. Daarin ging zij na wat de vrouwen van de oorlog hebben ge leerd, om vervolgens aan te geven hoe de vrouwen naar haar opvatting door internationale samenwerking binnen het kader van de Verenigde Naties haar eigen vaderland en de wereld in het algepaeen kunnen die nen. Na deze boodschap van mevrouw Roosevelt, die met zeer grote aandacht en onder diepe stilte werd aangehoord, sprak mej. M. A. G. Ribbins, vice-pre- sidenten van het Nederlands vrouwen comité een slotwoord. Reeds geruimen tijd voor de*aanvang had de ridderzaal zich geheel met ge nodigden gevuld. Van het kabinet waren aanwezig minister-president L. J .M. Beel, de minister van Binnenlandse Za ken en mevrouw mr. J. Witteman, de minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw, mr. E. G. W. A. baron van Boetzelaer van Oosterhout, minister en mevrouw L. Goetzen, de minister van Oorlog en van Marine A. I. Lt.-kol. A. H. J. L. Fièvez en echtgenote, de mi nister van Economische Zaken en me vrouw prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, de minister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Vos. Voorts woonden ook me vrouw Drees, mevrouw Lieftienck, me vrouw Mansholt. mevrouw Jonkman en mevrouw In 't Veld de plechtigheid bij. De Verkiezingsraad van de Katholieke Volkspartij heeft het volgende politieke advies vastgesteld, waarover 9 Mei de leden der partij hun mening kunnen ge ven: In de rijkskieskring Maastricht: 1. dr. L. J. M. Beel, 2. dr. ir. W. J. Droesen, 3. Jos H. Maenen, 4. J. M. Peters, 5. H. J. M. Dassen, 6. J. A. Koops, 7. mr. Van de Graaf, 8. jhr. mr. G. A. M. Ruys de Beerenbrouck, 9. M. J. Dings, 10. H. Jongen, 11. mr. J. P. D. van Banning, 12. mr. dr. J. B. Sens, 13. M. P. J. M. Cor- bey, 14. J. J. 'Jongen. 15. E. Jongen. Öp deze lijst werd aangewezen dr. Beel als deskundige en <je héér van de Graaf als plaatsvervanger-deskundige op bovengenoemde plaatsen. In de rijkskieskringen Den Helder Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middel burg: 1. inr. J. H. van Maarseveen, 2. J. A. C. Groen Azn., 3. W. Steinmetz. 4. T. S. J. Hooy, 5.' dr. L. G. Korten-*1 horst, 6. mej. A. H. Noiten, 7. J. M. A. C. van Dongen, 8. mr. P. J. M. Aa.lberse. 9. mej. mr. W. M. W. van Lanschot, 10 M. P. van der Weyden, 11. dr. W. J. Dijsselbloem, 12. C. J. van der Ploeg, Voor de wedstrijd V.I.O.S.H.B.C., welke a.s. Zondag gespeeld zal worden, bestaai weer grote belangstelling en daarom moe ten ook thans weer de kaarten worden af gehaald aan de bekende adressen, wat tot a.s. Woensdagavond 8 uur kan geschie den. Wie dus mee wil gaan en verzekerd wil zijn van een plaats, dient van deze gelegenheid gebruik te maken. Hef vertrek is bepaald op 's middags 12 uur vanaf de Heemsteedse Cafetaria aan de Binnenweg. Zondagavond gaf de R.K. Toneelvereni ging „Door Eendracht Sterk" de laatste toneelavond van dit seizoen in het R. K. Verenigingsgebouw en bracht daarbij „Het begon in een gracht" voor het voetlicht. Dit blijspel genoot een goede vertolking. Het is de geschiedenis van een boekhou der die tegen wil en dank tot redder van de dochter van zijn patroon wordt gebom bardeerd, terwijl een neef van deze boek houder de echte redder is. Er ontstaan na tuurlijk allerlei verwikkelingen, maar het eind is als altijd goed en de boekhouder wordt weer het eenvoudige boekhouder!je met het enige verschil dat hij met zijn- hospita trouwt. De rol van boekhouder Katoen werd ge speeld door de heer Swinkels. De heer N. Booms gaf een zeer goede creatie als mr. de Bock van Waayenberg, de patroon van Frederik Katoen. Van de dames was mejuffrouw C. Meijboom heel goed als de dienstbode, Grietje Bleeker, terwijl mejuf frouw T. Weijers als juffrouw Appelmans de hospita tal vdn gelukkige momenten- had. Al met al een behoorlijk slot van een zeer geslaagd seizoen, zoals de voorzitter, de heer J. Schelvis die tevens de regie verzorgde, in zijn openingswoord opmerkte. Een afzon der lijkje vermelding verdient het strijkje van de heer J. Nibbering. dat op keurige wijze een aantal zoetvloeiende fragmenten uit romantische operettes ten gehore bracht. Zaterdagmiddag werd de jaarlijkse al gemene vergadering van het district Noord-Holland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gehouden. Het districtsbestuur werd als volgt samengesteld: A. P .Bakker, IJmui- den, voorzitter; P. Wapstra, Kleine Houtstraat 111 rd., Haarlem, secretaris; A. Nouwen, Alkmaar, penningmeester; mej. R. Tijsen, Winkel en Joh. G. van Gennip, Haarlem, commissarissen. 13. N. J. Hooyschuur, 14. P. van Leeu wen. 15. W. L. M. .Groffen, 16. M. P. A Meissen, 17. A. J. M. Angenent, 18. E. P. C.' Clijnca. Op deze lijst werden aangewezen dr. L. G. Kortenhorst met mej. A. H. Nol ten als deskundigen en de heer mr. P. J. M. Aalberse en mej. mr. W. M. v. Lan schot als plaatsvervangers-deskundigen op bovengenoemde plaatsen. In de rijkskieskringen Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage: 1. W. J. Andriessen, 2. dr. A. M. Lucas, 3. T. D. J. M. Koersen, 4. mr. F. J. H. Bachg. 5. J. H M. Derksen. 6 mr. Diderich, 7. mr. W. C. L. van der Grinten, 8. mn De Groot, 9. L. J. A. van Doorn, 10. F. A. M. van Staay, 11. ir. A. G. P. Bergen. Op deze lijst werd aangewezen W. J. Andriessen als deskundige en mr. Dide rich als plaatsvervanger-deskundige op bpvengenoemde plaatsen. 'In de rijkskieskringen Groningen, Leeuwarden, Assen, .Zwolle, Arnhem en Nijmegen: 1. prof. mr. C. P. M. Romme, 2. mr. J. R. H. van Schaik, 3. pater mag. dr. J. G. Stokman O.F.M.. 4. B. A. A. Engelbertink. 5. mr. J. J. de Haas, 6. J. J. J. W. IJsselmuiden, 7. mr. E. G. M. Rooi- vink, 8. mr. J. Cals, 9. T. J. de Jong, 10. J A. G. Alders, 11. mevr. M. J. A. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beeren brouck. 12. J. Hemel, 13. H J. S. van Haaien, 14. J. B. Hulsman, 15. J. A. C. Merx, 16. B. H. Hemmer, 17. J. H. W. van Koevorden, 18. M. P. van Buytenen. Op deze lijst werd aangewezen mr. J. R. H. van Schaik, als deskundige en mr. J. Cals als plaatsvervanger-deskundige op de bovengenoemde plaatsen. In de - rijkskieskringen Utrecht en 's- Hertogenbosch: 1. F. van Vliet, 2. A. Fiévez, 3. D. Janssen, 4. mr. E. M. J. A. Sassen, 5. H. H. van der Zanden, 6. mr. dr. N. H. L. van den Heuvel, 7. mr. F. J. F. M. van Thiel, 8. mej. mr. W. M. W. van Lanschot, 9. J. J. Fens, 10. mej. dr. O. A. M. Klompé, 11. v. d. Wal, 12. J. Derks, 13. J. A. Nollen, 14. H. A. Kok, 15. J. M. T. C. Raaymakers, 16. mej. mr. J Maryink, 17. H. M. van Lieshout. 18. H. P. H. I. Cleerdin, 19. mr. F. A. van Kemenade, 20. Velthoven. Op deze fijst werden de heren Fiévez en Sassen als deskundigen en de heer Fens en mej. Klompé als plaatsvervan- ger-deskuntiige aangewezen op de bo vengenoemde plaatsen. In de rijkskieskring Tilburg: 1. dr. C. J. M. Mol, 2. dr. Jos. Gieten, 3.. P. J. S. Serrarens, 4. De Kort, 5. mr. K. A. M. Bastiaansen, 6. J. de Boer, 7. Verhoeven, 8. F. Hoogers-v. d. Berg. Op deze lijst werd aangewezen dr. Gielen als deskundige en de heer Ver hoeven als plaatsvervanger-deskun dige op de bovengenoemde plaatsen. (Eigen berichtgeving) Hedenmorgen is overal in ons land dc aanmelding opengesteld voor het korps „Nationale Reserve", waarmee op last. van de regering de Kon. Land- macht verstefkt zal worden ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. De belangstelling voor dit nieuwe in stituut, althans in de grote plaatsen, bleek over het algemeen tamelijk ge ring. Tot op het ogenblik, waarop wij in de voormiddag onze informaties afslo ten, hadden zich te Amsterdam en Den Haag tot dusver de meeste vrywilligers gemeld, n.l. in beide steden elk onge veer 50 man. Elders bleek de belangstelling echter nog beduidend minder. Zo noteerde Utrecht slechts zeven en Rotterdam zelfs maar drie aanmeldingen. In vier steden dus in totaal goed honderd man. Uit een en ander dienen echter nog geen voorbarige conclusies te worden getrokken, aangezien immers de aan- meldingstermijn loopt tot 15 Mei. Naar United Press uit Moskou be richt, heeft Smyslov hedenmorgen zijn Zondag afgebroken partij tegen dr. Euwe opgegeven. Dr. Euwe boekte daarmede zijn eerste volle winstpunt. In de week van 27 April tot X Mei zal aan de houders van A-. B- en C-kaar- ten een extra rantsoen kaas van 50 gr. beschikbaar worden gesteld. Veertien dagen later zal wederom een extra rantsoen kaas van 50 gr. aan dezelfde leeftijdsgroepen worden verstrekt. een en ander dank zij een ruime kaaspro ductie. De in deze tijd van het jaar ge produceerde kaas leent zich niet voor bewaring van lange duur. Ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de Kath. Arbeiders beweging te Amsterdam is Zaterdag middag in het St. Josephsgezellenge- bouw aldaar de „Amicta" geopend, waarvan de naam reeds het doel aan geeft: „Ambachts-, industrie-, cultnur- tentoonstelling Amsterdam". Op deze expositie wordt de ontwikke ling van het ambacht, de industrie en de arbeidersbeweging alsmede van de sociale wetgeving in de afgelopen zestig .laar uitgebeeld. Verscheidene industrieën en talrijke leden van de Kath. Arbeiders beweging hebben hieraan medegewerkt. Een zaal met huisvlijt is b.v. zeer bewon derenswaardig. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. heeft de expositie met een- kort woord van gelukwens tot het be stuur van de jubilaresse geopend. Ook de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, was aanwezig. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Pijnacker. de weleerw. heer A. G. de Boer; te Egmond a. d. Hoef, de wel' eerd. heer J. J. Kooy, die kapelaan waf te Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart en H. Jozef). IJMUIDEN, 19 April. Stoomtrawlers Ym. 123,4666; Ym. 14 8400; Ym. 98 15.720; motorloggers Scheveningen 45 ƒ7340; Kw. 162 ƒ3190; Kw. 125 ƒ3670; Kw. 89 ƒ3700; Kw. 69 ƒ2745; Kw. 17 ƒ2570; Kw. 84 2620; Kw. 227 2680; Kw. 39 3030; Kw. 129 ƒ6840; Kw, 161 ƒ2000; Kw. 50 2420; Kw. 168 32081 Kw. 56 2920; Kw. 140 3380; Kw. 149 ƒ2945; Kw. 136 ƒ2520; Kw. 18 2040; Kw. 83 2490; Kw. 23 ƒ2160; Ym. 135 ƒ2780; Ym. 204 ƒ2560; kustvissers KW. 210 2290; K 53 1400; Kw. 77 1860! W1 ƒ150. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Naar een speciale, verslaggever van Paiis-Presse-Dimanche, Bromberger, Zondagmiddag uit Rome berichtte, had kolonel. Pacciardi, de vice-voorzitter der Italiaanse regering, die speciaal be last is met de handhaving van de open bare orde. hem in een onderhoud te kennen gegeven, dat hij aan de van. di verse zijden verspreide geruchten over een door dc communisten voorbereide op handen zijnde opstand een althans betrekkelijke waarschijnlijkheid toe kende. Het leger, aldus de minister, isech ter gereed om tusschenbeide te komen, h 30! „O. wat leuk!" riep sherry uit. „O, ja, natuurlijk, met mijn hand op mijn hart." „Ik zou die uitdrukking niet te veel gebruiken, kindlief," zei Georgia, „Je zult 'r nog vaak genoeg nodig hebben. Laat maar eens een van je verhalen ho ren." Sherry sloeg haar wimpers neer. „U bent zo aardig voor me geweest,'' zei ze gedwee, „dat ik niet zal jokken. Ik zal u helemaal de waarheid vertellen.'' Georgia moest gichelen. Toen zei ze: ,iet maar niet op mij, hoor. Begin maar." „Nou....", zei Sherry. Haar ogen wer. den groot en donker als pruimen en ze leunde naar ueren, alsof ze op het punt stond, een spookgeschiedenis te vertel len. „Mijn vader en moeder stierven toen ik nog heel klein was," begon ze be drukt. Arab hield haar adem in. Ze schoof naast Sherry op de sofa en legde haar hand op die van het kind. Sherry keek naar haar op als een verdwaald hondje. „Ja. ze stierven," herhaalde Sherry. „En ik had helemaal geen bloedverwan ten of kennissen en daarom kwamen er een paar mannen in uniform en die brachten me naar een verschrikkelijke plaats.'' „Een weeshuis?" vroeg Arab. „Ja," zei Sherry. „Er waren nog meer kinderen en we moesten in houten hui zen wonen, waar de wind doorheen blies en rondom was allemaal prikkeldraad, zodat we niet weg konden lopen en we moesten werken en ze gaven ons weinig te eten, alleen soep die naar gootwater smaakte en af en toe een stuk hard, grauw brood. Ze sloegen ons ook. Daar om ben ik op een avond stilletjes weg gelopen en toen ben ik in de onder grondse terecht gekomen en toen kwam ik bij een station en daar ben ik in een goederenwagen gekropen en toen lk er in zat, deden ze de deur op slot en toen gingen we aan het rijden, alsmaar ryden en toen ik eindelijk uitstapte, was ik hier. Toen kwam er een man en die leek eerst 'wel aardig en ik vertelde hem al les, want Ik dacht, dat hij me wel helpen wilde, maar hy nam me mee naar die woonschuit en bond me vast en zei, dat hy naar dat'weeshuis zou schrijven om te vragen of ze hem geld wilden gieven als hy me terug stuurde. Maar toen hij weg was, wist ik los te komen en toen zag ik uw boot en toen hebt u me ge holpen. O, toe. stuur me alstublieft niet terug!" De tranen stonden in haar ogen en ze keek myn vrouw smekend aan. „Arm kind, natuuriyk niet," zei Arab. „Je had het toch over een ondergrond se, Sherry," zei ik, „waar was dat?" „In New York." „Breng haar nu niet verder van streek met je vragen," zei Arab. „Hm, New York," zei ik.',Jn dat wees huis kreeg je natuurlijk geen zakgeld. Waar had je dan dat kwartje voor de ondergrondse vandaan?" Sherry sloeg haar ogen neer. „Ik ik heb het gestolen in het weeshuis." „Vreemd," zei ik, „dan hebben ze de tarieven -van de New Yorkse onder grondse opgeslagen, sinds ik er de laat ste keer was. Het heeft altyd maar een stuiver gekost." Mijn vrouw keek my met betraande ogen aan en zei: „Andy Blake, je bent een beest „Maar ik wilde alleen maar nagaan of ze werkelyk in de New Yorkse onder grondse is geweest," protesteerde ik. „Het is zo klaar als een klontje, dat dit kind in moeilijkheden verkeert,'- zei Arab, terwijl ze Sherry's tengere schou dertjes tegen ach aan trok. „Schei dus alsjeblieft uit met ziften." „Ik wilde alleen maar weten," zet ik bedroefd, „in wat voor moeiiykheden ze verkeert." „U gelooft me zeljer niet,'' pruilde Sherry. „Gedeeltelyk. Te beginnen met waar wy je van de woonschuit gehaald heb ben. Kjjk eenis hier. Sherry, we kunnen je niet helpen, wanneer we de waarheid niet kennen. Weeshuizen, zoals jij er een beschreven hebt, bestaan niet. Niemand sluit kinderen binnen prikkeldraad op. Kun je niet iets beters verzinnen?" „Probeer het eens met een ander ver haal," zei Georgia. Sherry veegde haar tranen weg en zei: „Nu zal ik heus de waarheid vertellen; mijn hand op mijn hart." „Natuuriyk," zei Arab. „En vergeet niet, dat we je helpen zullen, wat er ook aan de hand mocht zijn." Sherry's ogen zwollen weer op tot pruimgrootte ze wiebeldè heen en weer op de rand van de sofa en zei: „Nou kijk, tijdens de oorlog heb ik voor het leger gewerkt." Ze liet haar stem dalen en fluisterde: „Als spionne." „Kom nou," zei ik. „Laat ze toch uitpraten," zei Arab, „Ja," herhaalde Sherry, plechtig knik kend, „als spionne. Ik weet. dat het moeiiyk te geloven is, maar daarom was ik er juist zo uitstekend voor geschikt, Ató de mensen me zagen, dachten ze: Zo'n klein meisje kan onmogelijk een spionne zijn." „Net wat ik dacht," mompelde" ik. „Ziet u wel?" zei Sherry triomfantelijk. „Dat dacht iedereen. Natuurlijk spion- neerde ik niet in Frankrijk of Duitsland, of een van die landen. Ik deed het hier. Ik bespionneerde bijeenkomsten van Duitse spionnen en dan vertelde ik aan het leger, waarover ze gepraat hadden en wat ze deden. Ik had natuurlijk een mas sa vermommingen. Maar na een poosje begon een van de Duitse spionnen mij te, verdenken en toen ontdekten ze, dat ik ook een spion was en toen wilden ze me doodmaken. Een paar van hen zijn nooit gevangen genomen en die hebben voort durend achter my ean gezeten, ook na dat de oorlog voorbij was. Ze wilden me vermoorden. Ik had me verborgen op die woonschuit en die middag, dat u langs kwam, had ik pas een afschuwelijk ge zicht door het raampje naar binnen zien gluren, zodat ik wist dat de Duitsers mijn spoor ontdekt hadden en dat ze me zou den komen doodschieten als ik daar bleef. Vertel 't alsjeblieft tegen niemand, ook niet tegen de politie, want dan zouden ze er misschien in de krant over schry- ven en dan zouden de Duitsers weten waar ze me vinden konden." zo staan o.a. driehonderd vliegtuigen startklaar om met mitrailleurvuuï marscolonnes op de wegen te versprei' den. In tegenstelling met twee maanden geleden, toen politie en leger machte loos zouden hebben gestaan, indien d« communisten uitvoering hadden gege ven aan hun plan om in Noord-Italië bij verrassing een democratische repu bliek te vestigen, zullen leger en politie nu. wat er ook gebeure, de situatie be heersen. De partisanen-afdelingen van het ge* heime opstandelingenleger. die zich toet» openlijk in" de velden en in de bergen trainden, hebben thans de grootste moeite om bijeen te komen en zich te oefenen, laat staan zich te concentreren* Op zijn hoogst zouden, volgens de mi' nister, de opstandelingen zich van de vrachtwagens der fabrieken kunne" meester maken, maar zij zouden ef niet .ver mee komen. De energieke campagne tot opspo? ring van geheime wapendepóts heef» indruk gemaakt, met het gevolg da' thans wapens ontdaan worden wegge' worpen en opgeraapt kunnen worde11 op openbare pleinen en in parken. De gangen van personen, die al5 eventuele opstandelingenleiders geldeu- j worden gevolgd; men zal hen niet gelegenheid geven om hun hoofdkwa^ tier te organiseren. Indien het tot °p' stand komt, aldus de minister, zal b» onmiddellijk worden neergeslagen. Het Russische militaire bestuur bekend gemaakt, dat de confiscatie vjL de industrie in de Russische bezetting, zone in Duitsland is stopgezet. In e^g, speciaal decreet van maarschalk So1' lovsky, de Russische militaire gouv®^ neur, werd een eind gemaakt aan verbeurdverklaring van de eigendom,, men van groot-industriëlen, nazi's „c* oorlogsmisdadigers, waanhee men in u

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2