Partij van De Gasperi ver boven Communistische Volksfront het Mevr. Roosevelt bekleed met doctorscappa van witte en wijnrode stof Plechtige erepromotie aan de Utrechtse Universiteit Dr. Eleanor Roosevelt Het atoomwapen Zelfs in communistisch bolwerk van Noord-Italië hebben zeer velen niet op Togliatti gestemd ln eredoctoraat vooral rde vrouw" geëerd DE GASPERI„Zeer bemoedigend" Communisten hebben geen overwinning behaald H Z. H. de Paus dankt voor gebedsactie Met Pinksteren spijsolie Pont kapseisde bijna Tot hoofd en hart Optimistische stemming bij Christen-Democraten Het weer ERNSTIGE MIJNRAMP IN NOORD-FRANKRIJK Nieuwe proefneming in Stille Oceaan Behcerschap van de UNO over Palestina BLIKSEM DOODT TWEE VOETBALLERS dinsdag 20 april 1948 72ste JAARGANG No. 24131 De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Vijftig jaren heeft Koningin Wilhelmina Haar volk bestuurd niet slechts Rechtvaardig en plichtsgetrouw, maar meelevend met heel Haar Koninklijke hart met de moeilijkheden en de noden van Haar volk. Koninklijke toaardigheid en diep menselijke goedheid spreken uit Haar trekken op dit EERSTE UITSLAGEN ITALIAANSE VERKIEZINGEN JSeden had in de Uirechise Domkerk in aanwezigheid van H. M. de Koningin de erepromotie plaats van mevrouw Eleanor RooseveltRoosevelt tot Doctor in de Rechtsge leerdheid. ■Tegen half één arriveren aan hei universiteitsgebouw hei prinselijk echtpaar en mevr. Roosevelt, die in de senaats zaal met de Rector-Magnificus, Prof. Dr. U. G. Bijlsma, de lunch gebruikten. Tiet carillon van de Domtoren giet zijn twinkelende klanken heer over de straten van de oude stad en over hei grote Main. De auto's der hoge gasten rijden aan, talloze studen ten, de baretten in de kleuren hunner faculteit, spoeden Zich de kerk binnen. In Rome (Vervolg op pag. 3) „Dit is een overwinning zonder weerga. Wij hadden niet gedacht, dat zij zó groot zou zijn. Dit betekent, dat de democratie in Italië is gewaarborgd en geconsolideerd", aldus luidde de optimistische verklaring van de secretaris' van de christen-democratische partij, Picconi, nadat de stroom van uitslagen enige tijd door het hoofd kwartier van zijn partij was gegaan. Premier De Gasperi drukte zich voorzichtiger uit en wilde slechts de tot nu toe bekende resultaten met „zeer bemoedigend" aanduiden. Scelba, minister van Binnen landse Zaken,, zei: „De uitslagen vormen een overwinning van de democratische geest van het Italiaanse volk". Deze stemmen van leidende Italianen uit het kamp van de Christen-Democraten tonen de indruk, die in Italië heerst nu uit alle delen van het land de uitslagen binnenkomen. Deze zijn weliswaar voorlopig en geven slechts een idee, hoe de nieuwe senaat zal zijn samengesteld, maar geven van de andere kant duidelijk weer, dat de «oor de gehele wereld met zoveel spanning afgewachte en gade geslagen Italiaanse verkiezingen gunstig zijn verlopen. De commu nisten hebben geen overwinning behaald; integendeel, zij hebben een nederlaag geleden en zijn zelfs in „eigen huis" geslagen, indien men de communistische bolwerken in het industriële Noorden en in Toskane aldus mag betitelen. De pralende woorden van de nu zwijgende Togliatti, dat Toskane en Emilia een grote overwinning voor het Volksfront zouden brengen, kunnen reeds niet meer worden bewaarheid. De Italiaanse radio en de bladen zijn het er reeds over eens, dat de Christen-Democraten de overwinnaars in de senaat zijn. De eerste tot nu toe bekende uitslag van het Huis van Afgevaardigden, geeft een even optimistisch beeld: in Milaan verkregen de Christen-Demo craten met de republikeinen hiervoor 28.857 stemmen. Het Volksfront 12.656. Een apart beeld geeft de definitieve uitslag van de Sicïliaanse Montelepre, waar de Christen-Democraten 1900 stemmen verwierven, het Volksfront zich echter met36 stemmen tevreden moest stellen. Politieke commissie zal Amerikaf s voorstel bespreken Wat moest en wat geweest is, is I van veel minder belang, dan wat moet en en wat gaat gebeuren. J Negen mensen te water Noodweer te Venraay Ned. aardappelen naair W.-Duatsland BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 26 cents per mtWimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. jongste Staatsieportret. (Foto Merkeibach (Telegrafisch, van onze Romeinse correspondent). De uitslagen van de Italiaanse verkiezingen welke thans, voor zover hei de samenstelling van de senaat betreft, binnenkomen, ionen dat de Christen-Democratische partij van premier De Gasperi ver boven hei Communistische Volksfront staat. Als de tekenen niet bedriegen kan zelfs van een verpletterende nederlaag van de communisten ge sproken worden. De stroom van officieuze cijfers toont, dat dit ook het geval is in de industrie-streek van Noord-Italië hef bolwerk van hei Volksfront. De bevolking gedroeg zich uiterst gedisciplineerd. Futiele pogingen hier en daar van communistische zijde tot verstoring of intimidatie zijn in de kiem gesmoord. De regering richtte een waarschuwing tot de bevolking tegen alarmerende berichten, valse geruchten en ongegronde verwachtingen. ben plaats gevonden, zodat de Christen' Democraten daar nu een even sterke partij vormen. In het communistische district Sesto Sangiovanni (Milaan) b.v. heeft het Volksfront ongeveer even veel stemmen als de Christen-Democraten en de ge matigde socialisten samen. Het „rode" Toscane schijnt zich eveneens te heb ben aangesloten bij de algemene stro ming naar het centrum. In het district Turijn, een communis tisch bolwerk, staan de Christen-Demo craten op het moment met 20.000 stem men meerderheid boven het Volks' front, dat in dit gebied zeer veel stem men aan de Socialisten van Saragat moest afstaan. In het rode Bologna had het Volksfront met een gering verschil de meerderheid. Enige gedeeltelijke cij fers van respectievelijk de Christen-De mocraten en het Volksfront in bekende centra zijn: Voor de Senaat: Rome: C.D. 380759, Volksfront 185.621. Milaan: voor 899 van de 903 bureaux) C.D. 341307, Volksfront .253.770. Floren- ce: C.D. 109.084, Volksfront 86.015. Tu- rijm: CX>- 147.094, Volksfront 125.021. Napels: CX>. 49.207, Volksfront 18.317. Venetië: C.D. 448-225, Volksfront 186.753. Bologna: C.D. 50.407, Volksfront 50.712. Modena: C.D. 19.127, Volksfront 29 900. Voor de Kamer van Afgevaardigden: Rome: CX>. 274.401, Volksfront 124.434. Milaan (voor 776 van de 903 bureaux): C.D. 303.500, Volksfront 234 184. Genua (649 van de 893 bureaux): C.D. 196.794, Volksfront 179.556. Bologna: CJ3. 27.401, Volksfront 32.802. Grote massa's blokkeerden in een om mezien de hoofdstraten van Rome, toen omstreeks zes uur de eerste gedeeltelijke uitslagen door luidsprekers werden be- De gecombineerde officieuze cijfers voor de Senaat luiden aldus: Christen- Democraten 3.280.532, Volksfront 1.976.809, gematigde soc. en republikei nen 662.463, Nat. Blok 320.630, It. socia le beweging 22.322, Monarchisten 18.455. Ook de eerste uitslagen voor de Ka mer van Afgevaardigden beginnen bin nen te komen en de resultaten van 1.897 van de 41.648 kieskringen gaven de Christelijk Democraten een ruime lei ding op links. In de totalen zijn 600 kieskringen in Rome en 709 in Milaan vervat. De zes, voornaamste partijen kregen: Christelijk Democraten 660.014, Volksfront 427.672, Gematigde Socialis ten 147.247, It Sociale Bew. 37.602, Nat. Blok 24.267, Republikeinen 25.043. In provincies, waar de communisten tot nu toe de meerderheid hadden, blijkt een omzwaai naar rechts te heb- 3»' Ret rijzige kerkgebouw is te kwart vpor (fc-ie tot de laatste plaats bezet. Y.°oraf zijn de vier ere-doctoren, Kar saai .De Jong, F. H. Fentener van jTissingen, ds. Gravemeijer en F. A. 'orschiitz, naar de voor hen bestemde fatsen geleid. Met hen hebben op de j^fste rijen plaats genomen de Araeri- ^anse ambassadeur Baruch, de Deken jjjh het Corps Diplomatique, Nemry, de resident van het Internationale Hof i Justitie, Guerero, de ministers Gie- .?h er\ Van Boetzelaer tot Oosterhout, drie ministers, die oud-studenten van *®2e academie zijn, v. Maarseveen, Jonk. en Lieftinck. Het orgel is stilge- sllen na nog even zacht te hebben rPrehidieerd en enige ogenblikken 2®erst er stilte in de hoge ruiifite der ^Oftikerk. Dan verheffen allen zich, het orgel *et met triomphale klank het Gaudea- hius Igitur in: de stoet, voorafgegaan Boor de beide pedellen, trekt de kerk binnen. Voorop schrijden de Curato ren met H.H. K.K. H.H. Daarop volgt Be Rector-Magnificus met de promo venda, gevolgd door de lange rij hoog leraren, die faculteit na faculteit bin nentreden. Onmiddellijk daarop begeven zich Be President-Curator en de Rector- blagnificus naar de ingang om H. M. Be Koningin op te wachten, die met bet Prinselijk Echtpaar plaats neemt '1 zetels, die voor de eerste rij ge- Plaatst zijn. 9!^n bestijgt de Rector, met zijn 6^ "«keten omhangen, de grote kansel verwelkomt de hoge gasten in de fat=®\se taal. De geschiedenis van de iw'he Roosevelt in Amerika zou begin man in 1649 Claes Maartenszoon V0 t Roosevelt, afkomstig van Oud- eeer, op het eiland Tholen, de overstak en zich in Nieuw-Am- ^rbo? vestigde. Het kan zijn, dat het hia-pl historisch niet geheel juist is, 'b'lie wor£lt aanvaard door de fa- Var -T- Roosevelt en door de inwoners j^inolen. 2® ven elc op 30 Januari van dit jaar, Uhbei5-)aardag van wijlen.de President. v*b legden die dag een krans bof v'Tie en rode bloemen op het kerk- 'Tpe Oud-Vossemeer. „Een overleve- tot zulk een hartelijke uiting misschien belangrijker dan de vaststaande geschiedenis en ik hoop, dat deze gedachte ons in de juiste sfeer voor deze plechtigheid zal brengen, mach. 6 De Senaat van deze Universiteit be sloot in haar zitting van 11 Febr. '46 het ere-doctoraat te verlenen aan Z.K.H. Prins Bernhard als vertegenwoordiger van het gewapend verzet tegen de ty- rannieke bezetter, van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong en aan ds. Grave- meyer, .die het geestelijk verzet be lichaamden. In diezelfde zitting werd besloten de ze graad aan U, mevrouw Roosevelt, te verlenen." Daarna richt de Rector zich tot de promotor, prof. mr. S. van Brakel, met het verzoek de promotie-formule uit te spreken. Alle aanwezigen staan op, de hoogleraren dekken zich met hun baretten. De promotie-formule, plechtig en door een traditie van eeu wen gewijd, wordt uitgesproken. De waarnemend voorzitter der Rechtsge leerde faculteit, prof. mr. L. J. Hij mans van den Bergh, bekleedt mevr. Roosevelt met de doctorscappa van witte en wijnrode stof vervaardigd en overhandigt haar de buL Hierna richt de promotor, prof. Van Brakel, zich tot mevrouw Roosevelt in een rede, waarin hij uiteenzet welke redenen de Senaat bewogen hebben dit doctoraat toe te kennen aan de eerste vrouw, wie het eredoctoraat in de Rechtsgeleerdheid te Utrecht verleend is. De laatste wereldoorlog heeft velen op verantwoordelijke posten zwaalr op de proef gesteld. Zwakke plekken kwa men daarbij aan het licht, maar ook onvermoeide krachten. De grote in vloed, die gedurende deze zware jaren van de vrouw is uitgegaan, is een dier krachten gebleken. De invloed van de vrouw in persoon lijke zaken is altijd erkend, aldus spr., en met de élégtanoe van de jurist ver duidelijkt hij deze hoffelijkheid met te zeggen: „denken wij slechts aan de geschiedenis van het paradijs." De promotor releveert dan, hoe de vrouw in de tweede helft van de 19e eeuw haar talenten op verschillende gebie den van het sociale leven ontplooide, hoe haar na de eerste wereldoorlog het actief en passief kiesrecht werd verleend en hoe belangrijk haar aandeel was in het verzetswerk. „Is het dan vreemd, dat de Senaat dezer universiteit in een land, dat ge durende bijna een. halve eeuw door een vrouw wordt geregeerd, het pas send vond de vrouw te eren door de hoogste onderscheiding, waarover zij beschikt, aan een vrouw te verlenen?" Dan spreekt prof; Van Brakel over Mevr. Roosevelt's bestudering van de so ciale positie van de vrouw over de steun die zij voor haar roemrijke echt genoot was, hoe zij werkzaam was om kinderarbeid en'- sociale misstanden op te ruimen. In de 2e wereldoorlog werd zij As sistent Director of the Office of Civi lian Defense, zij sprak voor de radio, schreef en haar invloed op het Ameri kaanse volk nam tóe. Na de oorlog is haar gevraagd te helpen bij de opbouw van de UNO, waarop ondanks teleur stellingen de hoop van millioenen ge richt is. Zij vertegenwoordigde de Verenigde Staten in de beide Algemene vergade ringen, als lid van de Economische en Sociale Raad en als voorzitster van de commissie voor de rechten van de mens. „Franklin en Eleanor Roosevelt zijn twee namen, die in de geschie denis verbonden zullen blijven, zoals zij verbonden waren gedurende het leven. En wanneer wij U zelf op dit uur eren, is het niet meer dan na tuurlijk, dat wij tegelijkertijd een piëteitvolle en dankbare gedachte wijden aan de nagedachtenis van Uw grote en goede man", zo besloot Mevr. Roosevelt's promotor, prof. mr. S. van Brakel hedenmiddag zijn pro motierede in de Domkerk te Utrecht v. Marquise Giuseppina Mengarini. de 76- jarige zuster van Paus Pius XII. die reeds 15 jaar verlamd, is. op weg naar het verkiezingslokaal te Rome. irenB gemaakt. Hoewel de beschikbare uitslagen nog slechts een zeer klein per centage van de 29 millioen uitgebrachte stemmen uitmaken, was de stemming onder de massa zodanig, alsof een grote overwinning van de Christelijk-Demo- cratische party reeds verzekerd was. Uit de beschikbare cijfers bleek, dat de Christen-Democraten te Rome het Volksfront met ongeveer 50 pot. over treffen, hetgeen met de meest optimis tische verwachtingen van de regerings partij overeenstemt. Voor het gebouw van het communis tische dagblad „Unitè," stonden slechts weinig mensen en heerste niet veel en thousiasme. In tegenstelling met de punten, waar de rechtse partyen uitsla gen bekend maakten, en elk regerings succes met gejuich werd begroet. Door de straten van Rome flaneren tiendui zenden mensen. Een nieuwe sport is om de ontelbare plakkaten, pamfletten enb. van de muren, palen, colonnaden en banken te scheuren, waardoor de kans bestaat dat de stad eerder haar oude aanzien zal herkrijgen dan men durfde te verwachten. Verwachting tot Woensdagavond: Vanavond en vannacht weer plaat selijk onweer. Morgen in de loop van de dag geleidelijk van 't Noord-Oos- ten doordringen van een koelere luchtstroom met vrij veel bewolking, maar met slechts hier en daar enige lichte regen. Matige wind tossen Noord en Oost. Zon 5.3119.47, maan 17.115.05. Het Sovjet-Russische persbureau Tass meldde hedenmorgen niets anders over de verkiezingen dan het volgende be richt, dat wij curiositeitshalve plaatsen. Ook na de verkiezingscampagne gaat de propaganda voort: „Het stemmen is Maandag geëindigd. De aanhangers van de katholieke actie en van de Chr.-Dem. partij hebben wanhopige pogingen gedaan het aantal stemmers te vermeerderen door voor vrij vervoer te zorgen en personen, die aan besmettelijke ziekten, verlamming en dergelijke lijden, tot stemmen te dwingen. Verschillende gevallen van het overlijden van zwaar zieken in de stem- bureaux zijn gemeld. De geestelijkheid en nonnen maakten op grote schaal ge bruik van herhaalde stemming door middel van twee of drie nagemaakte of gekochte stembiljetten. Katholieke organisaties voerden 18 April meer dan 100.000 telefoongesprekken met particu lieren te Rome, waarin zij de bewoners met represaillemaatregelen bedreigden, indien zij zich van stemming onthiel den." Een klein land als het onze kan. slechts -weinig doen om een grote vrouw als Eleanor Roosevelt te huldigen. Doch voor dit weinige heeft het de gelegenheid gekregen, nu zij voor een tweedaags bezoek naar ons land'gekomen is.. Het geeft uiting aan zijn dankbaarheid op de twee manieren, die hiervoor het best passen: door een hulde-betuiging van de Nederlandse vrouwenorganisaties en een ere-pro- motie aan een onzer Universiteiten. Hulde, die haar niet slechts gebracht wordt om het geweldige dat haar over leden echtgenoot, de grote president, wiens trouwe en toegewijde gezellin zij in alles is geweest, en met wie zij twaalf jaar lang in het Witte Huis heeft geresideerd, hefft verricht; doch die haar ook toekomt óm dat wat zij zelf nog altijd bezig is vorm te geven: invoering van de rechten van de mens, verbete ring van het geestelijk contact, opvoe ding van de bevolking van de wereld tot een waar wereldburgerdom, waar aan in onze dagen, van nationalistische ideëen nog zo overvol, meer dan ooit behoefte bestaat. Actief heeft zij zich bemoeid met tal van sociale problemen: met het lot van de honderdduizenden vluchtelingen, die zonder dak, zonder have, uit de oorlog zijn overgebleven, met de verarmden, met de hongerigen, met allen die ge bukt gaan onder socale misstanden. Haar leven is gewijd geweest aan het geluk van anderen. Zy wijdde zich aan haar echtgenoot, maar ook aan zijn werk, dat, door een vreemde ironie der historie, de bevestiging van de vrede tot doel had en toch zo intens opging in arbeid voor het winnen van de oor log. Roosevelt zelf heeft niet meer ge kimd dan de basis leggen voor de toekomstige vrede. Hij heeft de ontzettende moeilijkheden en verwikke lingen, welke zich keer op keer, en steeds ernstiger, voorbeden van de dag af waarop de vijand boog tot die van vandaag niet meer persoonlijk kunnen bevechten. Zijn weduwe heeft die taak van hem overgenomen, voornamelijk op sociaal en cultureel terrein, dat haar, als vrouw, uiteraard meer vertrouwd is dan het politieke. Doch in haar veelvul dige artikelen geeft zij ook blijk van grondige kennis en diepe belangstelling voor de spanningen, die de politieke situatie beheersen. In het welslagen van de U.N.O., die voor een groot deel het product is van president Roosevelt's ar beid, ziet zij de beste kans voor de mens heid op een toekomst van vrede en on derling begrijpen, en meer dan eens heeft zij zich heftig gekeerd tegen de Russen, wier houding aldoor opnieuw het voort bestaan van deze bond der naties in gevaar brengt. et stemt tot blijdschap, dat Neder land thans in staat is gesteld, deze vrouw, die een opgave volbrengt welke vele mannen te zwaar zou zijn, en die toont, van een geesteiy'k formaat te zijn, dat bij dat van haar gestorven echtgenoot ten volle past, eerbiedig te danken en te eren. Dit doende spreekt ons land de hoop uit, dat haar streven niet vergeefs moge zijn. Na een zware ondergrondse ontplof fing zyn 350 arbeiders ingesloten in een kolenmijn te Sallaumines bij Lens in Noord-Frankrijk. Reddingsploegen, die onmiddellijk aan het werk gingen, brachten 287 mensen naar boven. Tot nu toe telt men 20 doden en 30 ernstig gewonden. Bij de ingang van de mijn verdringen zich familieleden en nieuws gierigen. De explosie was het gevolg van kortsluiting, die een steekvlam veroorzaakte. Naar aanleiding van de oproep tot ge bed, welke ter gelegenheid van het oc taaf van het Beschermfeest van St. Jo seph van het Nederlands Episcopaat is uitgegaan, .heeft Z. H. de Paus de vol gende telegrafische boodschap aan alle Nederlandse katholieken gericht. „Z.H. neemt met vaderlijke tevre denheid en in dank kennis van de ge beden van de Nederlandse katholie ken tydens het Octaaf van het Feest van St. Joseph, zendt Zijn gelukwensen aan het Episcopaat en de promotors in het bijzonder aan de organisaties van de katholieke jeugd en schenkt alje deelnemers de Apostolische Ze gen. (w.g.) Montini". Mevrouw Roosevelt was gisteren te gast op Paleis Soestdijk, waar Prinses Juliana haar direct de jongste Prinses toonde. Een «ieuwe proef mef 't atoomwapen is op een niet nader aangeduid tijd stip uitgevoerd op de Eniwetok-Atol in de Stille Oceaan. De proef is, volgens een bekendma king van de Amerikaanse missie voor atoom-energie, in overeenstemming met de veiligheidsvoorschriften genomen. Verdere inlichtingen zullen voorlopig niet worden gepubliceerd. Dit is de vierde Amerikaanse proef met een atoomwapen. Tevoren is vijf maal een atoombom ontploft, waarvan drie bij proefnemingen in Nieuw Mexi co in 1945 en op Bikini in 1946. Tijdens de oorlogvoering werden twee atoom bommen geworpen. Terwijl de Bikiniproef werd byge- woond dyor vertegenwoordigers van de grote mogendheden, leden van het con gres en persvertegenwoordigers, waren bij deze jongste proef alleen een kleine groep militaire leiders en atoomdeskun digen en twee congresleden, vertegen woordigers van de congrescommissie voor atoomenergie, als toeschouwers aanwezig. In de uitgegeven verklaring wordt-al leen gesproken van „een atoomwapen". Volgens het rapport zullen de onderzoe kingen van de grond in de streek waar de proef genomen is, nieuwe gegevens aan de hand doen en een ruimer begrip geven van de verschijnselen der kern splitsing voor het gebruik van atoom energie voor vredes- en militaire doel einden. De Algemene Vergadering van de UN.O. heeft, met 44 tegen 0 stemmen en 10 onthoudingen, haar politieke com missie opgedragen, onmiddellijk te be ginnen met het debat over het Ameri kaanse voorstel tot het instellen van een U.N.O.-trusteeship over Palestina, waarbij aan bepaalde landen zou wor den opgedragen, gewapende strijdkrach ten naar Palestina te zenden, ingeval dit voor het handhaven van de vrede noodzakelijk mocht bljjken. Men gelooft, dat Gromyko verbitterd ml vechten om het verdelingsplan .te redden. In de stad Tiberias aan het meer van die naam heeft de Haganah een „Onaf hankelijke Joodse stadsregering" gepro clameerd, nadat de gehele Arabische be volking onder militaire leiding was ge ëvacueerd. De Engelse regering heeft haar on derdanen in Palestina aangeraden ao spoedig mogelijk dat tand te verlaten. Tydens een wedstrijd tussen twee Engelse legerelftallen, Maandagmiddag te Aldershot gespeeld, brak plotseling een hevige onweersbui los. Een gewel dige bliksemstraal schoot op een gege ven moment over het speelveld met het gevolg, dat vele spelers en de scheids rechter tegen de grond sloegen. Toen men van de eerste schrik bekomen was, bleek, dat negen spelers min of meer ernstig waren gewond. Zy werden naar een ziekenhuis vervoerd, waar inmid dels twee van hen zijn overleden. In de bonnenlyst, welke in de week voor Pinksteren zal worden bekend gemaakt, zal een bon voor alle leef tijdsgroepen worden aangewezen voor het kopen van 120 gram spysolie. Er wordt een beroep gedaan op het publiek om ledige spijsolieflessen in te leveren, opdat de distributie niet in gevaar worde gebracht door een te kort aan flessen. Het pontje dat op de Delfliavensc Schie te Rotterdam de verbinding tus sen de Spangensekade en de Ael- brechtskade onderhoudt, is gistermid dag om kwart over vijf, doordat de motorboot „RotterdamDen Haag 3" de kabel over de Schie kapot voer, bijna omgeslagen. De 25 passagiers raakten in paniek, zodat negen van hen van de sterk vooroverhellende pont in het water sprongen. Behalve het 10-jarige meisje Annie van Linge van Eesenburgsinkel wisten allen tegen de wal op te klauteren. De chauffeur W. Kruithoff bracht het meisje door handreiking op het droge, doch zy was reeds bewusteloos. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen haar bij kennis bracht. In ern stige toestand is zij naar het Bergweg ziekenhuis vervoerd. De brandweer was met een autospuit en gereedschapswagen gekomen om by dit ongeval dc helpende hand te bieden. Daar men rekening hield met de moge lijkheid dat meer personen te water waren geraakt, begaven t#ree brand weerlieden zich met zgn, „Davis appa raten" te water, doch zij vonden nie mand. Tot zeven uur is de politie blijven dreggen, doch ook dit bleef zonder re sultaat, zodat men aannam dat er verder geen ongelukken waren gebeurd. Gisteravond half negen heeft zich boven Venraay een geweldige,regen- en hagelbui ontlast, die zeer zware over stromingen veroorzaakt heeft, waardoor stukken straat en trottoirs werden weg gespoeld. Een der pleinen van het stad je, dat pas was aangelegd, is geheel vernield. Aan de fruitbomen en gewas sen is veel schade aangericht. Naar wij vernemen zal met ingang van heden begonnen worden met de ex port van 60.000 ton Nederlandse con sumptie-aardappelen uit de oude oogst van 1947 naar de Britse en Amerikaanse bezettingzone's in Duitsland.^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1