Christen-Democraten behalen in Italië schitterende overwinning Reacties in de wereld Scheuring in het Volksfront? Sociaal Voorlichtingsbureau verricht prachtig werk ■"W VAN REDACTIE EN ADMINISTRATE: Worsteling met de communisten, die de vakverenigingen beheersen, zal in de toekomst moeilijk zijn Bestaat een communistisch „Plan-K" voor revolutionnaire actie? In Noord-Italië zouden partisanen zich concentreren Voor vele Haarlemmers oplossing in de nood Spoedig rijst voor jonge kinderen Opnieuw wapens ontdekt Tot hoofd en hart Verkiezingsstrijd ten gunste van het Westen beslecht PARLEMENT KOMT OP 8 MEI BIJEEN Percentages en zetels voor Senaat en Kamer Nenni opnieuw voor een breuk Het weer. Niet van het kastje naar de muur Benedictijnen blijven op „De Slangenburg" Chinese legatie zorgt voor de rijsttafels Orde in Palestina V J Resultaten wederopbouw opmerkelijk Wederzijdse groetplicht WRIJVING TE WENEN WOENSDAG 21 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24132 (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) Mei vele lengten heefi De Gasperi's Chrisien-Democrafi- Sche pariij in de Italiaanse Verkiezingen hei Volksfront geslagen. En hoewel geen absolute meerderheid werd behaald, wat oók niemand Verwachtte, overtroffen de resultaten toch de meest opti mistische verwachtingen. Voor de Senaatsverkiezing kreeg zijn pariij 10.740.131 stemmen legen hei Volks front 6.955.229. In 35.291 van de 41.647 kiesdistricten ver- Wierf De Gasperi voor de Kamer 10.351.033 en Togliai- 6.698.695 stemmen. Nieuwe regering zonder communisten Volksfront viert feest Op het bureau van de Italiaanse Katholieke Actie, de grote motor van de christen-democratische partij, heerst sinds de stroöm van uitslagen grote vreugde. „Het grootste deel van de bevolking heeft geantwoord op ons Christe lijk appèl", zei Vittorio Veronese, de voorzitter van de beweging, die door de communisten is om gedoopt in „de witte garde". Z. H. de Paus deelde aan drie Ameri kaanse journalisten mee, dat Hij een dezer dagen een officiële verklaring zal geven over de ver kiezingen op het Vaticaan heerst grote voldoening over de voor sprong van de christen-demo- craten. De snelste reactie kwam mis schien op verschillende beurzen van Europa. In Milaan en Rome stegen véle koersen aanzienlijk, terwijl in Londen een algemene koersstijging van Europese effec ten viel waar te nemen. In Ame rika is men uiteraard tevreden, hoewel men zich de ernst van de toestand in verband met mogelijke communistische acties niet ontveinst. De „Daily Worker" trachtte de loop der dingen tegen te houden, door extra-edities op straat te brengen met: „Het Volksfront staat voor. De Itali aanse regering en de Amerikaanse pers verdraaien de uitslagen". Radio Moskou had gisteravond nog niets over de uitslagen mee gedeeld. Het Franse communis tenblad L'Humanitéschreef, dat het nieuws van de uitslagen van de persbureaux .totaal „niet in overeenstemming ioas met de juiste uitslagen, die wij per tele foon hadden ontvangen". De Praagse bladen besteedden in zoverre aandacht aan de eerste uitslagen, dat zij alleen de voor het Volksfront gunstige cijfers gaven. De niet-Russische bladen in Duitsland wijzen op de in vloed, die de verkiezingen zullen hebben op die, welke in Septem ber in Duitsland zullen worden gehouden. Italië leert ons, datt een krachtige innerlijke weer stand het gevaar kan bedwin gen", schrijft een der bladen. Einde burgeroorlog in Costa Rica Amerika zal aandeel leveren aan politiestrijdkr achten IDe straf moet een geneesmiddel I zijn. Geen patiënt aanvaardt een geneesheer, die vertoornd op hem Mevrouw Roosevelt over Nederland Voor Rijks, en gemeente politie Om poging tot arrestatie van Duits meisje Britten leggen verkeer te water stil SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM- Telefoon: Redactie 215441 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per rwWimeter- hoogte. Ingezonden -mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-boogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De andere partijen verwierven voor Ac Senaat de volgende aantallen stem den: Gematigde Socialisten 1.580.722 stemmen Nationaal Blok 1.364.741 Republikeinen 637.433 Monarchisten 436.597 Neo-Fascisten 244.646 Overige partijen 467.684 De officiële uitslagen van dé verkie zingen voor de Kamer van Afgevaar digden over 35.291 van de 41.647 kies districten luiden: Christelijk-Dcmocraten 10.351.033. Volksfront 6.698.695. Gematigde Socialisten 1.574.718. Nationaal Blok 812.825. Republikeinen 491.916. Monarchisten 486.4B7. Neo-Fascisten 396.587. In geheel Italië Jicerst eèn grote Vreugde bij de anti-wommunisten over Vat men in Rome noemt: „de eerste krote slag in Enropa tegen Rusland, die geheel gewonnen werd".' Er steekt hierin echter een zeker gevaar. In de Jigemene vreugde ziet men over het hoofd, dat de communisten als tweede Srote partij uit de bus gekomen zijn. j-'let communisme is niet voor goed de *°p ingedrukt", zei de vice-premier baragat. „De worsteling tegen deze par iij is moeilijk en zal met politie-maat- 'cgelen niet voldoende zijn." Deze uitslagen getuigen meer dan °°it, dat de strijd alleen nog maar wordt gevoerd tussen de partij van de Gasperi die van Togliatti. Alle andere par ijen zijn verdwenen of hebben zware Verliezen geleden. De polarisatie van de Italiaanse politieke gevoelens langs de twee grote lijnen de ene naar het Dosten, de andere naar 't Westen rei kend is een van de belangrijkste 'esultaten van de verkiezingen. Het 0ver grote deel van de bij na honderd partijen, die aan de strijd deelnamen, komt zelfs niet eens aan fracties van Percentages toe. Het wekt verbazing, dat dc republikeinsepartij van Pac- riardi dit lot gedeeld heeft en de partij »an de gematigde Socialisten van Sara- kat niet tot een hoger percentage is kekomen. De liberale fascisten en dé keorganiseerde monarchisten zijn weg- kevaagd. Op 8 Mei zal het nieuwe parle ment bijeenkomen om een staats hoofd te kiezen aan wie de Gasperi onmiddellijkhet ontslag van zijn kabinet zal aanbieden. Er bestaat geen twijfel aan of hij zal opnieuw hlet de vorming van een regering Vorden belast. Er bestaat evenmin twijfel aan, of hij zal categorisch Weigeren een communist of een Nenni-socialist in deze nieuwe re gering op tg. nemen. De moeilijkste periode zal dan pas hezinru-n De communisten hebben de ekumen. algemene vakvereniging nog in de hand, al worden de kansen op scheuring bin nen dit orgaan door de uitslagen zeer vergroot. Zij heeft nog machtige aan hang en zal in staat zijn de regering het vuur aan de schenen te leggen. Enige cijfers mogen dit nog verduide lijken. In Genua behaalde De Gasperi een zeer kleine meerderheid over het Volks front: 183.306 tegen 182.294 stemmen. De provincies Ferrara en Modena behielden hun communistische meerderheid. In Ferrara verkreeg het Front 212.957 tegen de C.D. 89.491 stemmen en in Mo dena zijn de cijfers respectievelijk 170.090 en 99.127. Van de andere kant hebben de boe ren en landbouwarbeiders van .Zuid- Italië, van wie men wel zei, dat zij het lot van Italië in handen hielden en aan Wie de communisten grote toezeggingen deden, op de partij van De Gasperi ge stemd. De C.D. behaalden in het Zuiden tweemaal zoveel stemmen als het Volks front. De communisten weigeren hun neder laag te erkennen. Het Volksfrontblad „Republica" schrijft: „Italië is in tweeën verdeeld." Als eerste van de communis tische bladen gaat het overstag met een verklaring, dat er wellicht op het ogen blik geen reden bestaat de geldigheid van de verkiezingen in twijfel te trek ken. Een woordvoerder van het Volks front zeide echter: „De verkiezingen hebben niet gewijzigd, dat het Volks- De pecentages van de uitslagen luiden als volgt: pkris ten-Democraten *°lksfront J*ematigde Socialisten J^Publikeinen fjationaal Blok Fascisten Anarchisten De percentages van de Senaat "attingen zijn voorlopig. Dehalve de gekozen leden van de Senaat hebben echter ook nog 106 tot 107 le^en zitting op grond van hun verzetswerk tegen het fascisme erf bijzondere ölGnsten aan het land bewezen, terwijl de president van de republiek 5 senatoren liet leven kan aanwijzen. Van deze senatoren zijn er 42 tot 47. die min meer verwantschap gevoelen met partijen van het Volksfront, terwijl slechts Senaat Kamer Senaat-kamer-zetels 475% 48.5% 117—276 31% 32.1% 77—196 7% 7.4% 13—40 2.9% 2.4% 7—15 6.1% 3.5% 9—19 1.1% 1.9% 2—11 2% 5—13 Of 18 va>n hen christen-democraten zijn. De politieke sympathieën van sommigen onzeker. Twaalf behoren tot Saragat's socialistische partij, ter-wijl de rest ®oeeid is over monarchisten, republikeinen, volgelingen van de beweging van ••Gewone Man" en Onafhankelijken. - Altiyg zou de partij van De Gasperi siechts 135 leden in de Senaat hebben, hcT*1 het Volksfront 119—124 en zou zij moeten rekenen op Saragat's 24—26, st hahdjevol republikeinen en misschien enige onafhankelijken om de 172—175 deetnrneQ halen, die nodig zijn voor een meerderheid. Dit alles echter indien Ulteihdelijke resultaten de prognose van de dagbladen onderschrijven. front de wensen van de meerderheid van het Italiaanse volk vertegenwoor digt." De pressie van het buitenland en de dreiging van de stopzetting van de hulpverleningen noemde hij een belang rijke steun voor De Gasperi. „Zonder deze inmertging zou de uitslag geheel an ders zijn uitgevallen." In Milaan heeft het communisti sche front het bestaan een speciale demonstratie voor Zondag aan te kondigen „om het succes bij de ver kiezingen te vieren." Deze medede ling werd gedaan ondanks het re- géringsverbod van massa-betogin gen. „De Regering kan de vreugde demonstraties van het volk'niet te genhouden," zegt de verklaring. Volgens dc laatste berichten heeft het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken het plaatselijkbureau van de communistische partij in Milaan gelast, de feestelijke viering af te gelasten. De incidenten in Djocja. Onmiddellijk na aankomst van de delegatie op het station te Djokjakarta werd deze opname gemaakt. Even daarna werden dc toestellen van de fotografen afgenomen. De opname toont talrijke opgeschoten knapen die het station vulden. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) Nu de uitslagen van de verkiezingen duidelijk hebben gemaakt, dat de com munisten bij de stembus-strijd de neder laag hebben geleden, komt de reeds vaak gestelde vraag naar voren, of zij van plan zijn zich bij deze feiten neer te leggen. De aankondiging van de demonstratie in Milaan heeft de geruchten ver- nieuwd, dat er een communistisch „Plan-K" zou bestaan voor een revolu tionnaire actie. Uit betrouwbare bron heb ik vernomen, dat er in het Noorden concentraties van partisanen plaats vin den. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zwijgt hierover en verkondigt slechts,' dat het de toestand meester is. Minister Scelba beantwoordde heden nacht mijn vraag, of de toestand overal rustig was, bevredigend. Eigen informaties berichten over verkenningsvluchten van de Italiaan se luchtmacht boven die gebieden, waar de partisanen zich zouden ver zamelen, met name de Po-vlakte. De commandant van Milaan gaf opdracht tot deze acties. De onderzoekingen van de jager-vliegtuigen werden van de grond af door infanteristen geleid, die het gebied uitkamden. Er werden verschillende arrestaties verricht. De commandant van Milaan heeft deze maatregelen.' volgens een verklaring, genomen om het samentrekken van partisanen op belangrijke wegkruisin- gen te voorkomen. Minister Scelba zeide op een vraag hierover slechts dat Italië straks „een zeer sterke regering nodig zal hebben", waarbij hij een veelzeggend gebaar maakte. In een hoofdartikel beklaagt „La Re publica" zich er over, dat Scelba belet heeft, dat het blad een extra-editie zou uitgeven. Ook dit verbod wordt in ver- Met»-. Roosevelt, gekleed met de doctors- cappa van witte en wijnrode stof, verlaat de Domkerk om zich terug te begeven naar de aula der Universiteit. Naast haar de Rector-Magnificus prof. U. G. Bijlsma. Daarachter de promotor prof. dr. S. van Brakel band gebracht met het zgn. „Plan-K", dat o.a. zou voorzien in de verkoop op straat van speciale edities, waarin de totale overwinning van het Volksfront zou worden bekend gemaakt met het deel betogingen en onrust uit te lok ken en aldus tot een staatsgreep te kun nen komen Bij Modena werd opnieuw een grote hoeveelheid wapens ontdekt, waaronder zich zelfs radar-apparaten bevonden. Een munitie-opslagplaats in San Rocco, bij Milaan, werd in de afgelopen nacht overvallen door onbekenden, die na een tegen-actie van de carabinieri op de vlucht sloegen. In Bologna ontplofte een zware bom in een zaak Van een chris ten-democraat. Dit was het eerste zeer ernstige incident, dat tijdens de verkie zingen is voorgevallen. Uit Rome wordt bericht, dat een groep linkse socialisten het verslagen Volks front dreigt te verlaten, Giuseppe. Ro mita, de vroegere minister van Binnen landse Zaken, is n.l. met zes partijlei ders naar Nenni gegaan, om hem te la ten weten dat zij voor Zondag een bij eenkomst van de partijleden hebben be legd, teneinde te beslissen, wat er ge daan moet worden „om de onafhanke lijkheid van.de partij te herstellen," Dit is de derde maal, dat de Nenni- partjj zich voor een breuk geplaatst ziet, sedert z« zich in Januari 1947 aansloot bij het Volksfront. Eerst ver liet Saragat de party. Twee maanden geleden werd hij gevolgd door Lom- bardo, de meest gerespecteerde Ita liaanse socialist in binnen- en buiten land. Thans vreest Romita, dat „de partjj als een onafhankelijk lichaam door de verbroedering met de com munisten opzij wordt geschoven." Romita zei, dat de party „een min derwaardigheidscomplex in het Volks front had gekregen." Politieke waarnemers lieten doorsche meren dat, wanneer do breuk inderdaad voltrokken wordt, dit het einde zal be tekenen van Nenni's politieke loopbaan, terwijl voorts het feit dat Romita zich aan het hoofd van de'nieuwe separatis ten gesteld heeft, zou betekenlen, dat de pas gekozen linkse socialisten waar schijnlijk niet allen zullen optreden voor de oppositie in het parlement, doch eigen politieke richtlijnen zullen volgen. President Pacado van Costa Rica is Dinsdagavond afgetreden, nadat hij zich had overgegeven aan de opstandelingen. Aldus is een einde gemaakt aan de bur geroorlog, die vijf weken geduurd heeft. Verwachting tot Donderdagavond: Warm weer. In het Zuiden en Wes ten tijdelijk "meer bewolk7ng met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Matige wind tussen Oost en Zuid. Zon 5.2919.49, maan 18.375.18. „De mensen voelen zich hier thuis. Ze moeten weten, dat rij met een vertrouwde vriend of vriendin spreken, die met hartelüke belangstelling meeleeft met hun moeiiykheden, en die hen koste wat het kost wil helpen, waar maar mogelijk is. Dat is m.i. het grote geheim v^m de prachtige resultaten, die ons bureau tot op heden heeft mogen boeken." Mej. Nathan zegt deze woorden enthousiast en met nadruk, als wij in een onderhoud met haar spreken over het werk van het bureau voor Sociale Voorlich ting, waarvan zij het hoofd en tegelijk het hart is. siast, en zij geeft een beeld van het (Van onze Haagse redacteur) De Raad voor Rechtsherstel heeft thans uitspraak gedaan in de zaak, welke 1- December van het vorig jaar diende, van enkele boeren, die appèl hadden aangetekend tegen de toewq- zing van het landgoed „De Slangen burg" in de Achterhoek aan de paters Benedictynen. De uitspraak luidt, dat de eis van appellanten niet ontvankelijk is verklaard, zodat de Benedictynen hun nederzetting in -Gelderland, kunnen handhaven. En wy kunnen begrijpen, dat de men sen zich hier thuis voelen en dat zij spontaan met hun zorgen naar voren komen, want in de bijzondere en onge dwongen sfeer van dit bureau staat men als mens tegenover mens, en er is geen schijn van ambtenarij te bekennen. Zoals men weet, is dit bureau een voortzetting van het Nederlands Volks herstel, afd. Haarlem, dat op 1 Januari 1947 werd geliquideerd, en als zodanig ressorteert het onder Sociale Zaken. Voor alle moeilijkheden kan men hier terecht, op welk gebied dan ook. Op po litieke gezindheid, rijkdom, armoede, rang of stand wordt niet gelet. Voor iedereen staat de deur open en ofschoon men slechts bemiddelend of adviserend optreedt, toch blijft men de mensen tot steun, zolang er nog geen oplossing voor een moeilijkheid is gevonden. Het afschulf-systeem kent men hier niet en de beruchte tactiek „van het kastje naar de muur" is onbekend. Is het wonder, dat vele Haarlem mers, het zwerven van de ene In stantie naar de andere moe, aanklop pen by het perceel Wilhelminastraat 3, waar deze instelling is gevestigd, met de hoop tenminste daar nog een uit weg te vinden voor hun zorgen? Mej. Nathan vertelt, interessant en enthou- De Russische maatregelen in Berlijn hebben het spoorwegverkeer in^deze grotestad ontwricht. Op een station in de Britse zone houdt een Brits soldaat toezicht op de grote menigte. Herhaaldelijk wekt het bevreemding, dat de distributie oP Seen enkele wüze voorziet in de behoefte aan rftst, wel ke met name voor kinderen in ziekte gevallen zeer dringend kan zijn, ter- wül verschillende Chinese en Indische eetgelegenheden wel fftst aan hun be zoekers kunnen serveren. Naar wö vernemen, is er echter -wat dit laatste betreft geen sprake van „zwarte practyken": toen de rqstdistri- butie in ons land moest worden stopge zet, is het de Chinese legatie geweest, Hooe gasten in de Domkerk te Utrecht tijdens de erepromotie van mevrouw Eleanor Roosevelt. Rechts H.Jfc de Koningin en Prinses Juliana. In het midden de ministers dr. J. Gielenen mr. Barog van Boetzelaer van Oosterhout. Geheel links mrs. Roosevelt. t die rechtstreeks deae restaurants van dit artikel, dat min of meer een bestaans- voerwaarde voor deze instellingen vormt, ia gaan voorzien; deze bevoorrading staat derhalve geheel los van de Neder landse distributie. Inmiddels heeft ons land van de We- reldvoedselraad een allocatie gekregen van 5000 ton; dit is een bescheiden hoe- veelheid, doch men is er van uit gegaan, dat voor' de rüst, die in de groep granen is ondergebracht, allereerst de Oosterse landen in aanmerking kwamen. Van deze 5000 ton, die geïmporteerd worden uit Egypte en Birma, zal, vol gens onze inlichtingen, wegens deviezen- moeiiykheden maar ongeveer de helft voor binnenlands verbruik w<>rden op genomen. Wanneer deze aanvoer een feit zal zijn, staat nog niet vast, doch het ts, gezien de geringe omvang van het kwantum, wed zeker, dat als deze rqst, hopel'llk nog deze zomer, in distri butie zal komen, slechts aan een kleine categorie der bevolking, de allerjong sten, een rantsoen verstrekt zal kunnen worden. De gedelegeerde der V.S., Warren Austin, heeft aan de politieke commissie der Verenigde Naties doen weten, dat de Verenigde Staten bereid zijn met anderen „de verantwoordeiykheid te delen voor het bewaren van de orde in PalStina". De V.Szqn met name be reid hun aandeel ahn politie'strqdkrach- ten 'tc leveren, die nodig zouden zün „gedurende de wapenstilstand en het tqdelljk beheer". De V.S. wensen echter niet alleen op te treden. Het Joods Bureau heeft bij de Vei ligheidsraad een klacht ingediend over de aanwezigheid int Palestina van het Transjordaanse Arabische Legioen, „dat een duurzaam gevaar voor de Joodse gemeenschap vormt" siast, en zq werk, dat verzet moet worden om de vefe, zeer vele mensen in de nood te helpen. Daar komt een vrouw, die trouwen wil by volmacht. Dan kan zq overkomen naar Indië om zich daar bij haar man te voegen. Officieel duurt het twee maanden, voordat men bij volmacht kan trouwen. En dat zou voor deze vrouw geen bezwaar geweest zqn, ware het niet, dat de boot binnen een week naar Incite vertrok. Wachten op een volgende gele genheid zou zeer zware zorgen met zich brengen. Wat te doen? Het bureau ver leende zijn bemiddeling en wist het langs officiële weg gedaan te krijgen, dat de vrouw binnen vijf dagen kon trouwen, waardoor zij zonder verdere moeiiykhe den de reis kon aanvaarden. In een ander geval is het een Neder lander inrde Russische zone van Duits land die met een Duitse vrouw is ge trouwd. De man wordt naar Nederland geroepen, daar zqn vader ernstig ziek is Het blqkt. dat hij in Nederland meet blqven om voor zqn vader te zorgen, daar men dit in zo'n geval moeilqk de gemeenschap kan opleggen. Hij trekt van de ene instantie naar de andere, vult formulieren in, maar krijgt steeds nul op het request. Ten slotte is het het bureau, dat hem de juiste weg wqst, want het resultaat is. dat de vrouw in de Russische zone, ook. van Engelse zqde, een visum krijgt en naar Nederland kan overkomen. Dossiers worden 0115 voorge legd als om te bewqzen, dat met enige goede wil er altyd een weg tot oplossing is te vinden. Een vriendelqke brief, een hartelijk gesprek kunnen wonderen ver richten. (Vervolg op pag. 2) Tijdens haar verblqf in Nederland heeft mevrouw Roosevelt, via de We reldomroep, een korte groet gericht tot haar landgenoten in de V. S., waarin zq om. zeide, dat het haar een groot ge noegen was iets te kunnen vertellen over haar korte reis naar het vaste land. „Ik had de gelegenheid iets van België en Nederland te zien, zo zeide zij. Wat mij het meeste opviel, was de grote qver. Het heeft mij ver baasd, hoe men de wederopbouw heeft aangepakt, hoewel de schade en ver woestingen in sommige plaatsen zeer groot waren en hoe men het land weer productief heeft gemaakt. Op een vliegtocht boven een deel- van Nederland, dat niet lang geleden nog onder water lag, en waar op het ogenblik de productie weer i« begonnen, heb ik gezien, dat vooral in Nederland, waar meer schade is aangericht dan in België, de resul taten zeer opmerkelijk zijn. (Speciale berichtgeving) De ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie zijn overeengekomen dat een wederzijdse groetplicht zal worden ingevoerd voor Rqks- en gemeentepoli tie. Personeel van de Rijkspolitie bene den de rang van adjudant zal personeel van gemeentepolitie in de rang van ad judant en hoger moeten groeten en om gekeerd is hetzelfde het gevaL Generaal Keyes, Amerikaans opper bevelhebber in Oostenrijk; heeft by generaal Koerasof, de Russische Hoge Commissaris, een protest ingediend te gen de door drie Russische officieren gepleegde poging, een Duits meisje te arresteren, dat in een Amerikaans kamp voor verplaatste personen by Wenen verbiyf hield, en tegen het vervoeren van geladen wapenen m de Amerikaanse zone. De Sowjet-Russische autoriteiten heb ben op hun beurt gedreigd de samen werking met de Amerikanen in Oosten rijk geheel te verbreken, indien de Ame rikaanse officieren en manschappen, die zq beschuldigen van „provocatie" tegen over Russische officieren na het scha- kingsincldemt, niet onmiddellqk streng gestraft worden. De Amerikanen hadden n.l. een der Russische officieren, kapitein Koesjin, gearresteerd en! het meisje vrijgelaten, De Britse militaire autoriteiten tn Duitsland hebben Dinsdag bekend ge maakt, dat zy onder protest het ver keer te water tussen de Britse en Russische zone stilgelegd hebben. Dit besluit is genomen na het aanhouden van 19 binnenvaartschepen, die uit de Britse zone kwamen, in dc contróle- haven Wittenberge aan de Elbé. Op een bijeenkomst van de plaatsver vangende commandanten van Berlijn hebben de Russen him beschuldigingen, dat de Westelqke geallieerden Berlijn hebben geplunderd, herhaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1