De zaak-Rauter MENSEN Waar moet de katholieke jeugd van Spaarndam school gaan PINKSTERREIZEN CEBUTO AAIEN en Zevende wethouder benoemd Ged. Staten zullen antwoord moeten geven JONGE HENNEN WAT KOSTEN BROOD EN MELK? REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN AGENDA c Lof voor optreden van de verdediger SOCIALE VERZEKERING Mgr. Stam opgevolgd ERGERLIJK GEVAL VAN VERWAARLOZING De eerste electrische locomotief rijdt proef Partij van Euwe tegen Reshevsky Keres wint afgebroken partij van Reshevsky DONDERDAG 22 APRIL 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING J. A. ELDERING K.A.B. Kring Oost Amarikamen en Fransen in Haarlem Interscholaiir touirnooi NAAR DE BLOEIENDE BETUWE NAAR DE BOLLENVELDEN Digtribufienieuws Matzes en toast vrij Spreekuur burgemeester VOOR DE RECHTBANK Rad van tpng, rad van hand EERSTE TREIN IJMUIDEN- HAARLEM VROEGER Uitspraken in zaak „Invasions,netz" Jubileum ZANDVOORT Kalïh. Vrouwenorganësaltie HEEMSTEDE Tuinlieden vereni g in g In de gemeenteraad van Amsterdam Naasting Nederl. Bank Rapport inzake herziening Father Hall bisschop van Kisumu door RICHARD POWELL Haarlem-elftal gewijzigd HONKBALCOMPETITIE M. StaMberg districts kampioen dammen Beurs van Amsterdam OPNIEUW FLAUW In de zitting, die Ged. Staten Woensdagmiddag hielden, is het be- roep behandeld van het R.K. Kerk- bestuur Spaarndam tegen het besluit van de gemeenteraad van Haarlem op 3 September 1947waarbij mede werking geweigerd werd voor het op richten van een R.K. lagere school te Spaarndam, mogelijk, omdat enige lokalen 1n dit gebouw nog vrjj zjjn. Als gemachtigde van 't schoolbestuur trad op mr. Broekman, die na een uiteenzetting van verschillende on derdelen van de lager onderwijswet, die deze kwestie raken, de vraag stelde of hier gewichtige omstandig heden zijn, die het mogelijk maken de bijzondere school te stichten, Spaarndam is weliswaar gemeente Haarlem, maar het i# een dorp met een eigen milieu. De ingezetenen willen daar het onderwijs voor hun kinderen in de dorpsschool en de katholieken vragen een eigen school, omdat bij Koninklijk Besluit van 16 Mei 1&47 fs vastgaesteld, dat het aantal leerlingen slechts veertig behoeft te bedragen. Er zijn 44 candi dates Een autobus brengt de katholieke kinderen, op twaalf na, die openbaar on derwijs in Spaarndam genieten, naar de zusterschool in de Tugelastraat. Het schoolbestuur aldaar kost dit f 400 per jaar en ook de ouders dragen bij. Maar deze financiële lasten zijn niet het erg ste. De weg naar Haarlem is niet zonder gevaar. Er is geen toezicht en als de bus eens uit moe la vallen, zitten de ouders in onrust. Nu er een leerplichtwet Is, dient men ook de verplichting na te komen, dat de kinderen op principiële grondslag onderwijs kunnen genieten, zonder al te veel moeilijkheden. De openbare school behoeft niet opgeheven te wor den, als de katholieke kinderen eigen onderwijs krijgen. De omstandigheden voor het instandhouden van de open bare school en het oprichten van een bijzondere school zijn gelijk en de zelfde argumenten gelden. Wethouder D. Geluk verdedigde het standpunt van het gemeentebestuur van Haarlem. Inderdaad heeft de Kroon be paald, dat Spaarndam ten opzichte van het onderwijs een bijzonder geval is. Maar er IS een bepaling in de onderwijs wet, dat bij vaststelling van het aantal kinderen, dat een nieuwe school wil be zoeken, geen kinderen mogen worden meegerekend, die binnen vier km. op een andere school zijn, tenzij men van gewichtige omstandigheden mag gewagen. Deze gewichtige omstandigheden zijn er volgens het gemeentebestuur niet. Het schoolbestuur in de Tugelastraat is in 1935 een deel van de autobuskosten gaan betalen, omdat het bij een hoger aantal leerlingen meer leerkrachten kon krijgen ten voordele van de hele school. Maar er is ook nog een katholieke school In Haarlemmerliede, 3200 m. verder gelegen, met enige leegstaande lokalen. In 1934 bezochten 72 katholieke kin deren uit Spaarndam de school aan de Tugelastraat. In 1947 waren het er nog maar 28. Deze en de 12 op de openbare school in Spaarndam maken precies veertig. Er zit volgens de wethouder geen groeikracht in Spaarndam. Het blijft' een dorp. Jongere gezinnen vestig den en vestigen zich in Haarlem-Noord in de nieuwe bebouwing. Op vele plaat sen van het platteland moeten de kinde ren zeer ver lopen om een school te be reiken. In Spaarndam zijn Inderdaad 2 lokalen van de openbare school vrij, maar die zal de gemeente in de naaste toekomst dringend nodig hebben voor de kinderen te koop. Volop aan de leg. Poelier en Pluimveehandelaar GABENKOKEESKADE 42 TEL. 14880 (Adv.) De laatste tijd komen opnieuw veel klachten bij de prijsbeheersing binnen, dat de maximumprijzen voor levensmid delen niet altijd in acht worden geno men. Het gaat veelal om kleine over tredingen van enkele centen op de eer ste levensbehoeften, maar bij de vele artikelen die in de huishouding nodig zijn vormen deze overtredingen teza men een niet onbelangrijke extra be lasting. In verband hiermede is van ho gerhand opdracht gegeven in de eerst komende tijd een strenge contröle uit te oefenen, 'waarbij behalve op het vragen van te hoge prijzen ook op het geven van onderwicht en ondermaat en niet minder 0p de prijsaanduiding zal wor den gelet. De prijzen zijn: Aardappelen: (van 27 April tot 31 Mei) 13 cent per kg. indien ook aard' appelen van 12 cent Per kS. h. de win' kei aanwezig zijn, mogen kleiaardappe- len ten hoogste 14 cent per kg. kosten. Tot 27 April zün deze prijzen nog 1 cent lager. Melk: De melkprijs is plaatselijk ver schillend. lh Haarlem kost zij, gestan daardiseerd los per liter 22 cent, gepas teuriseerd per literfles 25 cent, idem per y literflesch 14 cent. Boter: prijsklasse I per haifponds- pak f 0.89, prijsklasse n per hadfponds- pak f 0.8714. Margarine: per halfpondspak f 0.34. Gesmolten dierlijk vet: per 200 gram f 0.33. Bak- en braadvet: per 200 gr. f0.27 Kaas: volvet per kg. f 2.20, 40 per kg. f 2.—. (Deze prijzen gelden ook voor zg. belegen kaas). Brood: De broodprijzen zijn plaatse lijk verschillend. In Haarlem zijn de voornaamste per 800 gram: plaatbrood e.d. minimum 20 cent maximum 22 cent bruinbrood minimum' 20 cent, maximum 22 cent; casinobrood e.d. minimum 21 eer/:, maximum 25 cent; volkorenbrood e.d. minimum 21 cent, maximum 25 cent Vlees: Runderlappen per kg. f 2.15 toalfslappen per kg. f 2.— magere var kenslappen per kg. f 2.90, vette varkens lappen per kg. f 1.90. gehakt en poulet per kg. f'1.85, paardeWefstuk per kg, 1 UJ5, mergpüpen per kg. X <h50. uit het noordelijkste gedeelte van de gemeente. Deze zullen dan met bussen naar Spaarndam gebracht moeten wor den. De wethouder meende dan ook, dat het beroep afgewezen moest worden Mr. Broekman wees er op, dat de jeugd van Spaarndam vroeger inderdaad in Haarlemmerliede op school ging. Voor eigen rekening huurden de ouders een bus, maar toen deze te klein werd en er reeds een autobus naar de Tugelastraat liep, hebben zij de school in Haarlem gekozen. Verder is er een tegenstelling tussen de boerenbevolking van Haarlem merliede en die van de burgers en werk lieden van Spaarndam. De statistieken wijzen uit, dat het aantal katholieke kindeieh in Spaarndam stijgt en in de komende jaren zal blijven stijgen. Op een desbetreffende vraag werd nog geantwoord, dat er thans 99 kinderen op de openbare school te Spaarndam zijn, terwijl -het wettelijk minimum 125 is. Ged. Staten zullen hun beslissing binnen kort bekend maken. De leden van de kring Oost van de Kath. Arbeidersbeweging worden - herin nerd aan de speciale avond, tevens slui ting van het winterseizoen, op a s. Zon dag 25 April in de tuinzaal van het Concertgebouw, waar een marionetten spel gegeven zal worden. Vóór de pauze wordt opgevoerd ,;Mariken van Nieu- meghen" en na de pauze een klucht, ge titeld „Om de dooie dood niet". Kaarten voor deze avond zijn bij de kringbestuur ders tot Zaterdagmiddag te verkrijgen; daarna aan het Concertgebouw. De gezamenlijke Nederlandse reisbu- reaux hebben, evenals vorig Jaar, vijf- en zevendaagse Tulip Festival-Tours georganiseerd. De eerste groep buiten landers, een 50-tal Amerikanen en Fran sen, heeft dezer dagen een bezoek aan Haarlem en omgeving gebracht. „Haar lems Bloei" droeg er zorg voor, dat de bezoekers zich omtrent de beziens waardigheden van onze stad een goed beeld konden vormen. Het gezelschap gebruikte hier de lunch en heeft daar na het Frans Halsmuseum bezichtigd. Het prachtige weer en het vooral voor vreemdelingen zo bijzonder aan trekkelijke schouwspel der bloeiende bollenvelden, hebben voor het nodige enthousiasme onder de Amerikaanse en Franse gasten gezorgd. De tentonsteüing vaji het interscho- laire toumooi heeft in de enkele dagen, die zij in het Frans Halsmuseum voor het publiek geopend was, een groot aan tal bezoekers gehad. Aldus sprak wet houder D- Geluk Woensdagavond bij de bekendmaking ven de uitslag van de wedstrijd, die aan de expositie is ver bonden. Spr. dankte alle medewerkers en in het bijzonder de heer Baard en zijn staf voor het beschikbaar stellen van de zalen. Vervolgens trok de lange rij van winnaars en winnaressen langs de be stuurstafel om een prijs in ontvangst te nemen. Vele gelukkigen waren na af loop in het bezit van een mooi schets boek, een doos plakkaatverf of andere attributen van de huisvlijt. De volgende scholieren ontvingen een prijs: Tekenen: groep A, geheugen: Karei Timmerman met „boerderij", Lorentzlyc. Hans de Vries met „autorace". Groep B 1, affiche: Rob Kruyt, HBS. B; Chr. Hoogreef, U.L-O. C: danseres; Gre Kolk man. M.M.S.; Charry Kiesel, Rijks kweekschool: Inge Pluym Mentz. H.B.S. A. Groep B 2: Loes van Emmerik, H.B. S. A met „Havenbrand" Groep B 3: fantasie, Roger Challoux, H.B.S. A, met „Belegering van een kasteel"; A. Tasse- ron, Lorentzlyceum. Groep B 4: Marjo Asbeek Brusse, H.B.S. B met „Portret"; Aart van Woensel, Rijkskweekschool, met „Juttersdroom"; Marieke Albers, Rijkskweekschool, met „Azalea". Hand werken voor meisjes: H. van Dijk, U.L.O. C, voor gebreide jurk; Truus Dekker, M.M.S., voor ceintuur; J. van den Ende, P.C.N.S., voor wandkleed; V/illy Groeneweg, Gymnasium, voor muiltjes; Floor Kuhlemeyer, Dreef- school, voor zijden jurk. Eervolle ver meldingen: Haarlemse huishoud- en in dustrieschool: Riet Schravendeel, Da Costa-kweekschool, voor gehaakt kleed je; Bep van Twuyver, U.L.O. B, voor lcpertje; Hetty Rijkeboer, P.C.N.S-, voor wandkleed; Heieen Koot, M.M.S., voor tasje. Fotografie: Piet Bruinsma, Da Costa-kweekschool, voor portret; N. van Doorn, Rijkskweekschool, voor boomstudie; A. Lucas, Triniteitslyceum, voor „Schaken"; Chr. Bert, H.B.S. B voor Huisje aan de sloot. Handenarbeid: H. Reis, U.L.O. B, voor Schaakspel; Herman Groeneweg, Chr. Dreefschool, voor Kampkeuken; Noor tje Wolfson, H.B.S. B, voor groep pop jes; W. Kraayenga, U.L.O. B, voor au to's en vliegtuig. Eervolle vermeldin gen: Carmen Tesser, 't Kopje, voor groep popjes; G. Sipkes, Lorentzlyceum, voor lampje; Rita Huysser, 't Kopje, voor Marker moeder en dochter; Meta Krimp, Da Costa Kweekschool, voor bonbonstel; Henk Steffens, U.L.O. A„ voor model vliegtuig. 2 daagse reizen Valkenburg- Zeeland-Ysselmeer enz., vanaf F. 37.50 2*/2 dg- Limburg-Zeeland-Yssel* meer, vanaf 34.- 6 dg. Limburg-België-midden M Nederland, vanaf „120.- Prima verzorging en leiding. Geheele dagtocht F. 8.75 Per vliegtuig 42. Geheele dagtocht F. 5.25 Middag/Ochtendtocht 2.50 HAARLEM: Groeit Houtstraat 124, Tel. 20033 IJMUIDEH: H.A.C.O., Kalverstr. 12(L en inlichtingkantoren der N.S. BIOSCOPEN: Rembrandt: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: Secret Service (14 j.), 2. 4.15, 7, en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: Anna en de koning van Siam (18 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-thea- ter: De avonturiers van de Rio Grande (14 j.)2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 22 APRIL GROTE KERK: Orgelbespeling 15 16 uur. BRINKMANN (Grote Markt): Ver gadering R.K. Kapperspatroonsbond, 8 uur. VRIJDAG 23 APRIL CONCERTGEBOUW: Zang en Vriend schap, 8 uur. VRIJDAG 23 APRIL Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) Schr t.m. SI, 8.30 12.15 u. en 24.45 u. Zandvoort (Haltestraat 4) C t.m. E, 8.30—12.15 en 2—4 u. Heemstede (Binnenweg 160) rest S, T t.m. Ti, 8.3012.15 en 24 u. Met mgang van heden zijn matzes en toast zonder bon verkrijgbaar. De vervaardiging van deze producten is beperkt, zodat het niet mogelijk is ongelimiteerde hoeveelheden te kopen. De burgemeester van Haarlem zal in plaats van Vrijdag zijn spreekuur hou den op Zaterdag a.s. van 1011 uur. Een zenuwachtige en* stotterende verdachte verscheen vanmorgen in de beklaagdenbank voor de Haarlemse Rechtbank in de persoon van de Haar lemse inkoper F. van IJ, doch deze on gelukkige eigenschappen kwamen alleen naar voren, wanneer hij erg in de put zat. Zodra hij bij de behandeling van zijn zaak een lichtpuntje zag, werd hij rap van tong. Deze man, die in de zakenwereld een bijzonder ongunstige reputatie geniet, kwam in contact met een firma in Oegstgeest, waarvoor hij als inkoper wilde werken. Daar IJ. op dit gebied een prima „vakman" was, wilde men wel op zijn voorstel ingaan, doch ge hoofd de onaangename ervaringen, die anderen met hem hadden opgedaan, achtte men het raadzaam hem geen geld ter hand te stellen en alle betalingen over de firma te laten gaan. IJ. zeide echter, zo moeilijk zaken te kunnen doen en wist het tenslotte gedaan te krijgen, dat men hem 500.verschaf te om in de nodige uitgaven te voor zien, waarvan hij ongeveer de helft ver duisterd had. De Officier van Justitie achtte de ver duistering bewezen en eiste tegen IJ. een gevangenisstraf van 12 maanden, waar van 6 voorwaardelijk, met bevel tot on middellijke gevangenneming. De verdediger, mr. Roggeveen, vroeg vrijspraak, daar hij de beschuldiging niet bewezen achtte. Uitspraak 5 Mei. Een tweede geval van verduistering kreeg de Haarlemse Rechtbank te be handelen tegen de Haarlemmer G. v. d. B. Deze jongeman had tot op heden een blanco strafregister, maar de eerste keer, dat het blanco-af zou worden, was het ook wel raak. Hij huurde bijv. een fiets, waarvoor hij als onderpand een distri butiestamkaart gaf, die hij echter voor een ander onder beheer had. De eige naar zag dan zijn fiets niet terug. In totaal had v. d. B. ongeveer twintig fietsen op deze manier verduisterd. Er was in Nederland vrijwel geen arron dissement,. waar hij niet een dergelijke verduistering had gepleegd. De Officier van Justitie was slechts kort in zijn requisitoir en eiste tegen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar. In een krachtig en goed gedocumen teerd betoog verzocht mr. Van Wijk de rechtbank, de straf aanmerkelijk te ver lichten, waarna deze de uitspraak be paalde op Woensdag 5 Mei. Voor onze omgeving gelden in de nieu we dienstregeling van de N.S. de vol- i gende veranderingen: Reizigers van IJmuiden tot en met Bloemendaal krijgen door het vroeger inleggen van de eerste trein op werk dagen (IJmuiden vertrek 6.27 uur) te Haarlem aansluiting op de belangrijke trein in de richting DordrechtRoosen daal (Haarlem vertrek 6.53 uur), welke te Dordrecht aansluiting geeft op jde trein naar Vlissingen. De trein naar Roo sendaalBelgië vertrekt 8.25 uur uit Dordrecht. Bovendien haalt de bovenge noemde trein in Haai^em op de dienst naar Amsterdam C.S., die om 6.52 uur van het Haarlemse station vertrekt, en die op zijn beurt weer aansluiting heeft op Limburg (vertrek 7.17 uur uit Am- Sterdam). De late forensen, die van Amsterdam C.S. naar Haarlem, Overveen of Zand voort moeten, krijgen van Maandag tot en met Vrijdag hun directe trein; 's Za terdags is de dienst 13.25 uur voor hen een nieuwe gelegenheid. Het Amsterdams bijzonder gerechts hof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Nederlandse zendamateurs, die zich hebben laten inschakelen in het z.g. „Invasionsnetz", een net van radio- zend- en ontvanginstallaties, dat be stemd was, na bezetting van een gebied door de geallieerden, berichten aan de Duitsers door te geven. Het hof veroordeelde de radiotech nicus F. A. Bakker uit Groningen, tot een gevangenisstraf van 7 jaar, F. P. J. Mulder uit Haarlem tot 4 jaar, J. W. H. Flaskamp uit Haarlem tot 5 jaar en H. de Vries, eveneens uit Haarlem, tot 4 jaar. Allen werden voor het leven uit de beide kiesrechten ontzet.. De heer G. Eekhout gedenkt van daag de dag, dat hij voor 25 jaar als lid van het kerkkoor van de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaar- ne werd geïnstalleerd. De Zandvoortse politie heeft op ver zoek van de Haarlemse te Zandvoort een 19-jarige automonteur aangehouden, die ten nadele van zijn vroegere patroon in Haarlem f 40.heeft verduisterd. Een 19-jarige sorteerster, werkzaam in een Haarlemse wasserij, had f7. te veel in haar loonzakje gekregen. Ze bemerkte het, maar gaf het geld niet terug. Voorts heeft zij kleine voorwer pen, die zich tussen het wasgoed be vonden, zoals vulpotloden en broches, ontvreemd. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt. Hetzelfde deed de po litie tegen een 21-jarige leerling-verple ger, die geld heeft gestolen van perso neel van een ziekenhuis. Mej. A. Stavenuiter, Vlietzorgstraat 13, viert Vrijdag a.s. de dag, dat zij vóór 35 jaar bij de firma Koehorst aan de Kruisweg als winkeljuffrouw in dienst trad. Zondag 25 en Maandag 26 April in gebouw Domi te Overveen en Zondag 2 Mei in hotel Vreeburg te Bloemen daal voert de R. K. Gemengde Toneel vereniging St. Genesius „Matterhorn" van Johan van Doorn op. Aanvang des avonds 8 uur. Woensdagavond hield de heer Herman Divendal voor de geheel» gevulde patro naatszaal op zeer onderhoudende en geestige wijze een causerie over de vie ring in het huisgezin van de kerkelijke feesten en liturgische plechtigheden. De spreker belichtte hoe men in het ge zin deze feesten kan meevieren en stond lang stil bij het feest van de eerste H. Communie. Wat b.v..het Doopsel betreft wees de heer Divendal er op dat dit met meer zorg kan worden meegeleefd door b.v. de oudere kinderen daarbij tegenwoordig te laten zijn en de ge boorte-aankondiging met liturgische doopprentjes te doen. Verschillende vragen werden door de spreker beant woordt, waarna pastoor Van Diepen op enkele punten nog een toelichting gaf. Deze zeer goed geslaagde avond werd door mevr. Van Gerven met ©en dank woord gesloten. Onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Zadel hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" Woensdagavond in het Volkskoffiehuis een zeer goed bezochte bijeenkomst. Besloten werd om op 27 Juli een excursie te maken naar 't Loo waar een* oud-lid van de vereni ging de deelnemers zal rondleiden en waar tevens een bezoek zal worden gebracht aan het gemeentepark te Apeldoorn. De bindcursus begint op 14 Mei en ook hiervoor bestaat weer een flinke deelname. Vervolgens draaide ir. Riemens de film „Zoeklichten" van de proeftuin Z.- Holland Glasdistrict. Deze proeftuin houdt 'zich met alles bezig wat voor de glaskwekers van be lang kan zijn en het resultaat daarvan mag als bekend worden beschouwd; de producten uit dit district hebben een uitstekende reputatie. Zowel de film als de toeliahting van ir. Riemens vonden een uitstekend ont haal en de vertoning is dan ook een groot succes geweest. Bij de behandeling van de zaak- Rauter bleek nog, dat het onjuist is, wat Rauter beweerd had, dat de Twee de Distributiestamkaart op aandringen var! ir. Louwes was ingevoerd. Wel is het echter waar, dat deze distributie maatregel niet bepaald gericht was te gen onderduikers. Een speciale jacht op ondergedokenen is zelfs voorkomen. Rauter trekt een triomferend gezicht, van: „Heb ik het niet altijd gezegd". De verdediger, mr. K. van Ri.jcke- vorsel, heeft er bezwaar tegen, dat het Hof herhaaldelijk gebruik maakt van correspondentie tussen Rauter en Himmler, doch alleen voorzover de stukken belastend voor verdachte zijn. De raadsman meent, dat deze corres pondentie voorzichtig gehanteerd moet worden als men er feiten uil wil be wijzen. Het zou inderdaad mogelijk kunnen zijn, dat Rauter tegenover zijn chef hoog opgaf van zijn activiteit, doch in feite milder optrad. Het erken nen van deze mogelijkheid is iets, waaraan het gros der Nederlandse be volking stellig niet toe is; dat het bij dit. voortgezette onderzoek toch ter spr'ake komt, vormt een bewijs, dat ook voor een Rauter de rechtspraak volgens strikte normen geschiedt. De procureur-fiscaal, mr. Zaayer, verklaart echter even later, dat hij er persoonlijk voor in staat, dat ook ontlastende stukken in het dossier zijn opgenomen. Na voorlezing van verschillende ver klaringen ontstaat tenslotte achteraf nog eens een gedachtenwisseling tussen president, procureur-fiscaal, raadsman en Rauter over de mogelijkheden en wenselijkheden van het optreden van een Duitse verdediger en getuigen, die Rauter had willen oproepen. Het is eigenlijk nakaarten, doch merkwaardi gerwijze komt nu de figuur van de verde diger in het centrum van de belangstel ling. De procureur-fiscaal merkt op, dat Rauter zeer goed weet, dat niemand hem beter zou hebben kunnen verdedi gen dan de Nederlandse advocaat het gedaan heeft; de president brengt de raadsman van verdachte eveneens lof voor zijn optreden en tenslotte is het de Duitser zelf, die er zijn leedwezen over uitspreekt, dat zijn advocaat zich zijn taak zo heeft aangetrokken, dat hij de tweede dag van de zitting op was van de zenuwen. Mr. Van Rijckevorsel staat op en voegt er ter verduidelijking aan toe, dat toen hij hoorde, dat er in de film over het proces ook opnamen uit Westerbork vertoond zouden worden, hij het inder daad te kwaad had gekregen. Wel zel den is een advocaat een zo precaire taak toegewezen als deze man, die het recht gediend heeft op een wijze, waarop Ne derland trots mag zijn. De raadsman brengt tenslotte nog naar voren, dat hij geen waarde kan hechten aan de verklaringen van een man als Schreieder, die beweert zich niet te hebben schuldig gemaakt aan „verscharfte Vernehmung", hetgeen al lerminst bewezen is. Dan is het voor het laatst weer Rauter, die een vloed van Duitse vol zinnen door de zaal laat golven, {n ■zijn rustige betogen kan men hem met interesse beluisteren; windt hij zich echter op, dan voelt men eerst, welk een afstand er ligt tussen deze man en ons volk. Waarom Hitier moest komen en waar om er een nieuwe explosie van het Duitse volk te verwachten is hij tracht het met argumenten, waarmee een hele generatie Nazi-leiders zich overschreeuwd heeft, nog eens duidelijk te maken. „Wir sind keine Schufte und Schweine, ich bin kein Verrater"; nog maals wordt de Duitse zaak met gloed verdedigd. De procureur-fiscaal geeft hem slechts dit ten antwoord: „Het gaat niet om wat u vóór het Duitse volk gedaan heeft, doch om wat u tégen het Neder landse volk deed." Hiermede is het voortgezet onderzoek ten einde; grof genomen heeft het geen belangrijk nieuws gebracht het was slechts de voltooiing van het recht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de heer mr. v. d. Velde (P.v.d.A.) tot wethouder gekozen met 261 stem. Een stem werd uitgebracht op de heer Faber. Mr. v. d. Velde nam de benoeming aan. De communisten had den van tevoren uit protest de zaal ver laten, nadat hun fractieleider, de heer Gortzak, dit officieel had aangekondigd. Mevr. Heyermans (gewezen communiste) sloot zich hierbij aan. Vóór de wethoudersverkiezing legde de heer Steinmetz (R.K.) een verklaring af, waarin hij zijn beschuldiging van enige weken geleden tegen wethouder Seegers, wie hij zeer laatdunkende op merking bij het fusilleren van politieke tegenstanders in het kamp Amersfoort had verweten, introk. De heer See gers was geconfronteerd met de zegsman van de heer Steinmetz en toen bleek dat de zegsman zich vergist had. De heer Steinmetz trok dus zijn beschuldiging in, waarmede de heer Seegers genoegen nam. De voorzitter, burgemeester mr. A. J. d'Ailly, verklaarde daarmede het inci dent voor gesloten. De Eerste Kamer heeft Woensdag aangenomen het wetsontwerp tot naas ting van de aandelen der Ned. Bank, alsmede het nieuwe Bankinstituut. Tegen stemden de A.-R., C.-H. en V. V. D. Verschenen is het rapport inzake de herziening van de sociale verzekering, uitgebracht door een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de minister van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid. Aan het einde van haar rapport laat de commissie een samenvatting volgen van de voornaam ste conclusies, waaraan wij het volgen de ontlenen: Uitbreiding van de verplichte sociale verzekering, welke thans alleen de loonarbeiders omvat, tot de zelfstandi gen, is gewenst. Bij de wet moet de mogelijkheid ge opend worden de ouderdomsvoorzie ning geleidelijk aan uit te breiden tot die bevolkingsgroepen, die buiten de kring der loonarbeiders en der zelf standigen vallen. De grens van verze keringsplicht zal naar het oordeel van de meerderheid der commissie op f 6000, naar het oordeel van de min derheid der commissie op f 4500 per jaar moet worden gesteld. Bij ziekte zou de maximum-uitke ringsduur van 1 jaar op 2 jaar gebracht moeten worden. Het maximum dagloon, voor uitkering in aanmerking genomen, wordt op f 16 gesteld. Op historische en practische gronden dient een afzonderlijke ongevallenver zekering te worden gehandhaafd. Bij algehele arbeidsongeschiktheid tengevolge van een ongeval, worde de ongevallenrente na de eerste twee ja ren gesteld op 70 pet. van het dagloon, bij gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid op een evenredig deel daarvan. Het weduwenpensioen dient op 65- jarige leeftijd over te gaan in ouder domspensioen. Bij ouderdom dient de wettelijke definitieve regeling voor alle verzekerden een bodempensioen te waarborgen. Aan het hoofd van de gehele uitvoe ringsorganisatie wordt geplaatst een sociale verzekeringsraad. De premie voor de verzekering van de werknemers zal in beginsel, behou dens de kinderbijslagverzekering, door de werkgevers en de werknemers ge zamenlijk dienen te worden opgebracht. De premie voor de verzekering van de zelfstandigen dient door dezen te wor den opgebracht. Opnieuw heeft de H. Stoel een missie- tlsschop uit de Mill Hill fathers ge kozen. Ditmaal werd gekozen father F. R. Hall, die het bericht van uitver kiezing ontving in het missiehuis te Roosendaal, waar hij sinds jaren de functie van director-sparitus waar neemt. Hij is de opvolger van Mgr. Stam, die na 46 jaren missie-arbeid in Nederland terugkeerde. De nieuwgekozen bisschop, een En gelsman, werd op 30 November 1902 ge boren te Burnley in Engeland. Hij werd priester gewijd te Mill Hill op 29 Juli 1929 en vertrok dat zelfde jaar naar het missiegebied, waarover hij nu als apostolisch vicarus het bestuur zal overnemen. Vanaf 1937 verbleef Mgr. Hall in Nederland. Door de Duitse be zetters werd hij in 1940 geïnterneerd en verbleef hij tot 1945 in verschillen de kampen in Duitsland. Na de oorlog keerde hij weer naar Roosendaal terug, waar hij voor de bewoners geen onbe kende is. In het z.g. Brabantse Dorp te Rot terdam is een echtpaar gearresteerd, dat zijn vier kleine kinderen in er gerlijke staat van verwaarlozing bracht en liet verhongeren, tenge volge waarvan de kleinste, een knaapje van tien maanden, in levens gevaar heeft verkeerd. Op klachten van de omwonenden kon de kinder politie nog juist op tijd ingrijpen. De toestanden, zoals de kinderpolitie die aantrof in de Deurnestraat bij de 27- jarige machinebankwerker G. H. S. tart ten alle beschrijving. De huiskamer leek meer op een vervuilde beestenstal dan op een deel van een woning. De vier kinderen lagen vermagerd en ontoon baar in hun bevuilde bedjes. Ze hadden bijna geen kleren aan het lijf. De mee gekomen dokter constateerde bij de jongste twee kinderen, de genoemde baby en een meisje van 21 maanden, bronchitis en midden-oorontsteking, maar de moeder had het niet nodig ge vonden geneeskundige hulp in te roe pen. Beide kinderen werden onmiddellijk naar een kinderziekenhuis gebracht. Voor het leven van de baby werd aan vankelijk gevreesd, maar het levensge vaar is thans geweken. Ook de oudste twee kinderen, jongens van 3 en 4 jaar. waren ernstig vervuild, ondervoed en vermagerd. Op het ogenblik wordt bij de N.V. Ned. Spoorwegen proefgereden met de eerste uit Zwitserland afkomstige electrische locomotief. Het ligt in de bedoeling deze met ingang van de nieuwe Zomerregeling van 9 Mei op de electrische lijnen in te schakelen, zo wel voor pemonen- als goederenver voer. In totaal zijn in Zwitserland drie van dergelijke locomotieven besteld, terwijl bij „Werkspoor" ook nog een zevental in aanbouw is. Als deze tien exempla ren alle zijn afgeleverd, is het zeer waarschijnlijk, dat nog eenaantal zal worden aangekocht. De electrische locomotief, die al enige tijd speciaal op de lijnen naar Eindho ven in gebruik is, is het eigendom van de Engelse Spoorwegen en met deze wordt dan ook speciaal ten behoeve van Engeland hier proef gereden. Over enige tijd zal deze aan de eigenaars ter beschikking kunnen worden ge steld. V 33) Toen ik. haar daarover ondervroeg, haal de ze haar schouders op en zei. dat ze garderobejuffrouw was geweest in een nachtclub te New York, waar ze ook Chuck had ontmoet en dat ze aan fooien genoeg verdiend had om met hem mee te komen naar Florida. „Probeer liever wat anders," zei ik zachtzinnig. „In New York mogen garde robejuffrouwen geen fooien aannemen. Ze krijgen 'n vast salaris. Je vertelt me liever de waarheid niet hè?" „Het enige, dat Ik je graag vertellen zou," zei Georgia, gapend, „dat ls hoe ik over je denk. Jammer genoeg ken ik te lelijke wóórden.*' Ik was nieuwsgieriger dan ooit. Ze had ons iets voorgelogen over haar ont moeting met Sherry en nu loog ze ook wat betreft haar kennismaking met Chuck. Intussen speurden Arab en ik vruchte loos naar- Harry Fink en de woonschuit Wanneer we soms mensen vroegen of ze Harry ook gezien hadden, moesten we onze vragen omzichtig inkleden, bang als we waren, dat hij van onze pogingen op de hoogte zou komen. Eens echter hoor den we in een kroeg langs de rivier, dat Harry daar juist geweest was en een andere keer vernamen we bij een distilla teur, dat hij kort tevoren de nodig© fles sen drank was wezen inslaan. Blijkbaar legde hij zich met grote Ijver op drinken toe. Van de woonschuit viel geen spoor te bekennen. De boot had niet volkome- ner verdwenen kunnen zijn, wanneer Harry haar had gesloopt. Arab stelde buitengewoon veel belang in de speurtocht en leerde hoe ze met haar oom's motorboot moest omgaan, zo dat ze al gauw de weg wist in vaargeu len en kreken en inhammen. Ik was daar niet erg op gesteld, vooral niet wanneer ze alleen ging, maar lk had al jaren ge leden ondfervonden, dat Arab lets ver bieden gelijk stond met haar aan te moedigen. In een uiterste wanhopige poging sloop ik op een nacht het huis uit, for ceerde een raam van Chuck's villa en klom naar binnen om .op onderzoek te gaan. Ik doorzocht het hele huis en vond niets, dat van belang kon zijn. Ik bleef niet was. langer dan strikt noodzakelijk HOOFDSTUK VII Harry Drie dagen verliepen nadat Chuck voor zijn vistochtje vertrokken was en mijn stemming daalde beneden nul. Chuck kon binnenkort terugkomen en de tijd vloog om. Op de middag van de derde dag ging Arab met de motorboot weer eens stroomafwaarts op de rivier zoeken. Ik vergezelde haar niet, want ik wilde in de stad hier en daar eens proberen of lk iets over Chuck te weten kon ko men. Ik bracht een middag in de stad door en boekte even weinig succes als in zijn huis. Ik vernam, dat Chuck in New York importzaken gedreven had, zich kort na de oorlog uit het zakenleven had teruggetrokken en naar Fort Myers was verhuisd. Het enige, dat hij. deed, was vissen, soms alleen en soms met kennis sen uit de stad. Ik keerde tegen etenstijd terug naar huis en zag, dat Arab er nog niet was. Sherry had het diner al klaar ze was verbazend bijdehand in allerlei huishou delijk werk en het ging haar zo aan het hart alles koud te laten worden, dat ik ging eten zonder op Arab te wachten. Ik had echter weinig trek. De gedachte, dat Arab -alleen op de rivier was. beviel me niet. Aan de overkant ging de zon onder achter de bomen en kleurde het water bloedrood. Als ik me niet vergis vertelde Sherry me nog een paar sterke verhalen uit haar verleden, maar ik luis terde niet. Het rooflgetinte water verdiep te zich tot purper. Zachtjes, langzaam als een roofvogel, die uit de hemel omlaag wiekte, daalde de duisternis. Ginds on der de oppervlakte van de rivier- ont waakte de nachtelijke strijd. Af en toe werd het water reeds beroerd door de slaande staarten van grote vissen. Het geluid deed mij denken aan lichamen, die overboord werden geworpen. Eens klaps rinkelde de telefoon, schril als het piepen van een fel uitschietende vislijn. Ik sprong op en greep de hoorn. „Hallo, engel," zei Arab, „lk hoop dat je met eten niét op me hebt gewacht." „Natuurlijk heb ik gegeten." zei ik. „Ik heb mijn nagels tot het vlees toe afgekloven." „Wou je zeggen, dat Je je ongerust hebt gemaakt?" „Wat had je anders gedacht? Waar ben je op het ogenblik?" „In een nachtclub." „Wat?" „Heus. Althans, e«r is hier een bar. Ik heb een grote vis gevangen." „Kun je aan een bar niets beters doen dan vissen vangen?" „Deze kans was te aanlokkelijk, schat. Hij is zowat één meter zeventig lang en naar schatting tachtig kilo zwaar en je vangt hem met whisky." Ik kreeg een draaierig gevoel in mijn maag. Kun je daarginds vrijuit spre ken? Is het Harry Fink?" „O, ik kan hier alles zeggen. Ik sta in een telefooncel. Inderdaad het is Harry." „Hoe heb je hem te pakken gekregen?" „Nu, toen ik vanmiddag bü de steiger in Matanzas Pass kwam, zag lk daar een motorboot wegtuffen en ik ver moedde dadelijk, dat de kerel, die er in zat, Harry was. Ik liet hem een flinke voorsprong nemen en toen ben ik hem achterna gegaan." „Je bent hem in je eentje achterna gegaan? Sapperloot; als lk weer trouw, zoek ik 'n vrouw met hersens! Wat is er toen gebeurd?" (Wordt vervolgd) Wit: Zwart: S. Rêshevsky dr. M. Euw« Catalaanse opening 1. c2c4, e7e6; 2. Pgl—f3, d7—d5; J g2g3, d5d4. Ondernemend gespeel» Gebruikelijk is 3d5xc4 bijv; Da4f, Ld7; 5. Dxc4, c5 en zwart staa» zeer behoorlijk. Ook mogelijk is 3. Pf6, gevolgd door 4Le7 en 5. 0-0. 4. e2e3Reshevsky talmt niet en neemt direct pion d4 onde' vuur. Rustiger was 4. Lg2 en 5. 0-0. Pb8c6; 5. e3xd4, Pc6xd4; 6. Lfl g2, Pg8h6. Strategisch is de ontwil? keling van dit paard naar h6 zeer ju$ gezien. Via h6 streeft dit paard naar om de druk op d4 te kunnen blijvej bestendigen. 7. 0-0, Ph6f5; 8. d2—dj Lf8—e7; 9. Pf3xd4, Pf5xd4; 10. Pbl—d* Mogelijk was natuurlijk ook Ij» Pc3 gevolgd door 11. Pe2. 100-» 11. Pd2—f3. Le7—f6; 12. Pf3xd4, Lf® d4. Zwart staat thans iets beter, omdat b' een druk op veld d4 heeft kunnen be* houden. 13. Tal-^-blOm de d' loper te kunnen ontwikkelen en teven* de mogelijkheid van b4 te hebben, Jj e6e5; 14. b2b4, Dwi»? zwart tot de volgende afwikkeling. l\ Lc8f5. Na 14c6 zou 15. M mogelijk zijn met aanvalskansen op d' damevleugel. 15. Lg2xb7, Lf5xd3. De pointe. Wit mag nu natuurlijk d* raadsheer niet nemen wegens schaak f2 en verlies van de koningin. 16. Lb7xa8, Ld3x£l; Ï7. Ddlxfl, Dd8xa# 18. Dfle2, Da8c6; 19. Lel—b2 Om de lastige loper op d4 eindelijk af ruilen: 19g7—g6: 20. Lb2xd4, e5xd* Er is thans na een kort gevecht een eind' spel bereikt met een remise-achtig karaX* ter. 21. De2d3, Dc6—d6; 22. Tbl—dj Dd6xb4; 23. Dd3xd4, Tf8—e8; 24. Kgl—4* Db4b6; 25. a2—a3. Db6xd4: 26. Tdlxd* Te8e6. Remise. Een besluit, waar niemand zwaar tegen kan hebben. De partij ReshevskyKeres uit dertiende ronde van het tournooi ort het wereldkampioenschap schakert die Maandagavond afgebroken werd eindigde gisteren na 65 zetten in ee» overwinning voor Keres. De partij KeresBotwinnik, die tÜ dens de 15e ronde werd afgebroken werd gisteren eveneens voortgezet OJ partij werd na de 63ste zet opnieuw a» gebroken. De stand luidt thans: Botwinnik 8 (en 1 afgebroken party uit 12. Keres 6% (en 1 afgebroken party uit 12. Reshevsky 6 uit 12. Smyslov 5y uit 12, Euwe 3 uit'12. Het elftal van Haarlem zal Zond^j aanmerkelijk gewijzigd tegen Go-AhesJ in het veld komen. De spilplaats wor» thans weer ingenomen door Van Da* len, terwijl Visser linkshalf gaat spele Boeree verhuist naar de linksbinnen plaats, Laan wordt opgesteld als recht* binnen, terwijl Roozen de rechtsbuiten plaats bezet. Zoals blijkt zijn dus wel De Winter als Poelman niet opg* steld. De indeling van de honkbalcompe^! tie is voor het seizoen 1948 in de eers*j en overgangsklasse als volgt; le Ajax, Blauw Wit, E.D.O.. Haarlem, K H.C., O.V.V.O., Schoten, V.V.G> Overgangsklasse: Ajax 2, D.W.S., H1* versum. tf.H.C. 2, Quick, R.C.H., Sp^ taan, T.Y.B.B. (Van onze dammedewerker) In een wedstrijd, waarin tót de laatsjjj ronde hoogspanning is geweest, wist «J „Joseph Blankenaar"-speler M. R. Stahlberg beslag te leggen op het dijj trictskampioenschap dammen van AJn sterdam met een totaal van 16 punt® uit 12 partijen. Hoe groot de spanniw was bleek wel uit het feit, dat de vUj op hem volgende spelers allen nog ka" sen hadden de titel te veroveren. Zo bfj haalden achtereenvolgens W. Rusteöj burg, Herman de Jongh en J. van AJ£ stel 15, J. H. Vos en J. Metz .14, J. J. Jong 12, C. de Gooyer 11, G. WoudCJ berg en I. J. de Jong 10, B. Berk 8, Kuiper en H. Bakker 7 punten. De vier eerstgeplaatsten verkregen hf, recht tot deelneming aan de wedstrtr om het kampioenschap van Noord-H®*j land. De winnaar daarvan zal gerechtig zijn deel te mogen nemen aan de dehjj finale om het kampioenschap van Nedc" land. In de ploegen, die deelnemen aan Ronde van Nederland, zijn nog de gende wijzigingen gebracht. Limburt pioeg: Schweizer vervangen door ken. Zaanse ploeg: Jan Lust vervanÉ^ door Schoemakers. Brabantse a-plo®j Van der Heyde en Luytendijk verva^ gen door Theuns en Stuyts. FraiW ploeg: Forlini vervangen door Rolaf^ Italiaanse ploeg: Georgetti vervangt door Camellini. Camellini, de bekende Italiaanse teAt ner, die Zaterdag a.s. zal starten in °a Ronde van Nederland, heeft gisteren e% prachtige overwinning behaald in Z klassieke Belgische wegwedstrijd Waalse Pijl". Hij werd overwinnaar een voorsprong van meer dan drie oZ nuten op Driek Schotte, die de Rop^ van Vlaanderen heeft gewopnen, en die' landgenoot Beeckman. (Niet-officiële koersen). Donderdag 22 April 1948. 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand. Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand. Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber HolL Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mil. cert. Philips nieuwe aand. Vorig Open'J slot hede" 981igl 9811-^ 153 171 127gl 184 158gb 201% 288^i 303gl 255% 328% 316% 184% 209 187 182% 248 213% 244 168'/» 159 208 293 264 32 9 320 185 184 249 250 Amsterdam. 21 April De koersdaling op de aandelenih^f' zette zich voor de leidende fondsen. der voort, waarbij Kon. Olië 8% aere reacue vuibuc van o-/t> wijl ook Unilever en Kon. Hoog" resp. 8 en 6% in koers terugliepen^ ff Aand. Philips verlieten de marn p-" het laagste niveau van de dag van $c hetgeen een koersverlies van tekende. De nieuwe aandelen slo>-e 242. Ook de óverige industriële delen bereikten tegen het slot VJ het laagste peil. Op de staatsfondsenmarkt lichte koersverb eteringen geboekt-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2