Vanmorgen klonk startschot voor de RONDE VAN NEDERLAND E Doodstraf geëist tegen Van der Waals ,Een andere straf geeft in deze politiek zo onzekere tijd geen afdoende beveiliging" Geen cholera op de „Volendam" Godsdienstige activiteit Talrijke ontvoeringen te Berlijn Sterke buitenlanders tegen onze regionale ploegen LEIDING OP DE „VOLENDAM" VOOR EEN VERANTWOORDELIJKE TAAK Verliezen in Indië EEN ENGELS COMMUNIST WORDT KATHOLIEK Tot hoofd en hart Resultaat beslissend voor de toekomst RONDE VAN NEDERLAND VEROVERT AMSTERDAM Het is moeilijk bij darmstoornissen het eerste geval van een epidemie te herkennen Cholera-epidemie treft meer volwassenen Het weer. De epidemie thans overwonnen WIE WAS VERHAGEN ALIAS JOHN? Wij vragen Uw aandacht voor: Auto van Dimitroff over de kop geslagen Aankomst eerste zending uit Amerika Russische vertegenwoordiger spreekt zijn veto uit over voorstel tot onderzoek Amerikanen zouden oude j Duitse vrouwen bijten ZATERDAG 24 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24135 (Van onze sportredacteur) en kleurige karavaan van ongeveer honderd dertig renners is vanochtend haar negendaagse tocht door Nederland begonnen. Om half tien precies heeft Amster dams burgervader, mr. d'Ailly, het siaripisiool geheven en onmiddellijk daarop schalde hei schot over de Dam,- een belangrijk moment in de geschiedenis van de nationale wielersport, die met de Ronde van Nederland eindelijk haar eerste grote eiappewedsirijd heeft gekregen. Meer dan zeventienhonderd kilomeier zal de bonte renners- bent door alle Nederlandse provinciën draven, eer ze, ge havend en gekrompen en door fel begeren naar de erepalm nog éénmaal aan flarden gescheurd, onder de Marathon- poort de wielerbaan van hei Olympisch Stadion komt op stuiven. Eén man, snéller en sterker en listiger dan de anderen, zal met een triomfantelijk gebaar en een nauwe lijks bedwongen juichkreet die palm grijpen. Maar allen, óók de uitvallers, zullen hebben meegeschreven aan hei eerste hoofdstuk van hei kleine, vlakke Nederland als rondeland. Niet op tweede plan (Vervolg op pag. 4) Nog enige wijzigingen de ploegen in In verband mei de sterfge vallen aan boord van de „Volendam" en de jongsie geruchfen -over cholera, welke zou zijn uilgebroken, geruchten die gelukkig echier njef op waarheid schijnen ie berusfen, geeff dr. Verheugt in neven staand artikel een medi sche beschouwing over de aard van de ziekte, vs z- er (Van onze Rotterdamse redacteur) „Als enige en juiste straf voor Anton van der Waals eis ik de doodstraf," aldus luidde de conclusie van hei vernieti gende requisitoir, dat de advocaat-fiscaal bij de Rotter damse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof, mr. H. W. van Doom, Vrijdagmiddag onder beklemmende stilte hield. „Een andere straf geeft in deze politiek zo onzekere tijd geen afdoende beveiliging voor het Nederlandse volk. In 1940 hebben hoogverraders hun cel zien opengaan en '1 moei deze man beslist onmogelijk gemaakt worden uit z'n cel ie stappen. Hij moet onschadelijk gemaakt worden omdat de zonen van hen die door zijn toedoen zijn geval len veilig mpeien zijn voor deze map. Voor deze misdadiger, die misschien de grootste is van hen, die de laatste decennia voor de Nederlandse justitie hebben terecht gestaan, is slechts één straf mogelijk. Alleen al uit oogpunt van objec tieve vergelding verdient hij de hoogste straf." (Vervolg op pag. 3) (Vervolg op pag. 3) Niets is gemakkelijker dan zijn eigen fouten te boeten door streng te zijn voor de fouten van anderen n I ■9 nJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het resultaat van deze eerste grote étappewedstrijd zal beslissen over de vraag, of Nederland ook in de toekomst zijn nationale ronde kan organiseren. En dat is méér dan alleen maar belang rijk uit sportief oogpunt. Het vertier dat een gebeurtenis als deze meebrengt voor steden en dorpen, die langs de route liggen, behoeft nauwelijks beschreven. De koortsachtige voorbereidingen, die nu al wekenlang worden getroffen in alle plaatsen waar de karavaan haar tenten opslaat en om onderdak vraagt en voed sel en wat daar zoal bijkomt, zijn vol doende bewjjs voor de instemming waar- hiee ook in andere dan sportieve krin gen de totstandkoming van deze Ronde Wordt begroet. Om tot het sportieve terug te keren: men zal zich wèl moeten realiseren, dat er altijd een groot verschil blijft'bestaan tussen de Ronde van Nederland en bij voorbeeld die van Frankrijk, Italië en Zwitserland. Het betrekkelijk vlakke par cours, dat de Nederlandse organisatoren op zo weinig vierkante kilometers ten dienste staat, biedt heel wat minder mo- gelijkheden dan een Tour de France, waar Alpen en Pyreneeën eigenP.ijk de strijd bepalen en waar zelfs de „vlakke" étappes als regel een hoogteverschil heb ben, dat In do Ronde van Nederland nergens te vinden is. v Maar al zal de Ronde van Nederland dan misschien weinig aantrekkingskracht hebben voor de grote klimmers als Bartali, Robic, Lazarides e.a., dan wil zulks toch nog niet zeggen de deel nemerslijst laat dit trouwens duidelijk zien dat de buitenlandse bezetting in deze ronde er een, van het tweede Burgemeester d'Ailly heeft het startschot gelost, de renners zwenken het paleis op de Dam om, de Mozes en Aaronstraat in. De Ronde van Nederland is begonnen. Aar plan zou zijn. Zelfs wanneer men vast stelt, dat landen als Italië, België en Frankrijk niet hun allergrootste mata- doren in de strijd hebben, dan nóg' vindt men namen onder de inschrijvers, die men herhaaldelijk met overwinnin gen of andere successen in grote wed strijden heeft verbonden gezien. Intussen is het nu toch wel zó ge worden, dat de samenstelling van de ploegen der sterkste wegrenlanden (Italië, België, Frankrijk) een vol komen gelijkopgaande strijd doet ver wachten met équipes als die van Zwitserland, Spanje en Luxemburg, die wél op volle sterkte aan de start komen. In al deze ploegen staan de beste renners van het land opgesteld, beproefd en gehard o.m. in de eigen nationale ronden en internationaal be kend geworden door overwinningen, waarvan de betekenis hun reputatie tot ver over de landsgrenzen droeg. Vrijdagmiddag is Amsterdam met recht Rondcstad geworden. Met elke trein arriveerden grote groepen renners en overal in de stad zag men hen op hun lichte karretjes, gepakt en gezakt, naar de hotels trekken die hun als nachtverblijf waren aangewezen. Het stations-koffiehuis op de Prins-Hen drikkade, waar 's middags de loting geschiedde, was herschapen in een soort Babyion van Nederlanders, Bel gen, Fransen, Spanjaarden, Italianen, Luxemburgers en Zwitsers, die hun rugnummers en hun laatste instructies kwamen halen. De Nederlandefs Lakeman en Steen bakkers waren de eersten, maar heel de middag door duurde de stroom en om zeven uur 's avonds waren vrijwel alle renners, die aan deze Ronde deelnemen, gearriveerd. Behalve de wijzigingen, die wij reeds hebben gemeld, zijn er nog <le volgende veranderingen: In de Belgische A- en Ti- ploeg hebben Tallieu en Michiels van plaats verwisseld. In de Franse ploeg wordt Forline niet vervangen door Rol land, maar door Malfait en rijdt Dela- cotte inplaats van Vergili. Ook de Italia nen en Zwitsers hebben nog wijzigingen in hun équipe. Inplaats van Dall rijdt Montouri bij de Italianen en bij de Zwitsers vervangt Kern een van de ge broeders Weilemann (Leo). De Belg Lesage, die als reserve voor de ploegen van zijn land was aangeduid, zal nu als individueel starten, evenals de Engels man Bloomfield en de Nederlanders Van der Heyden en Luyendijk, die zoals reeds gemeld werd, in de Brabantse A-ploeg vervangen zijn. De algemene indruk is, dat de op komst van de renners zeer goed valt te noemen. Het gebruikelijke aantal afschrijvingen-op-het-laats te-moment was hier zeer gering en de weinige wijzigingen zijn niet van die aard, dat de kwaliteit van de karavaan daar ernstig door wordt geschaad. Aan de opvarenden van het m.s. „Jo- han van Oldenbarnevelt", dat op 24 April uit Batavia naar Nederland ver trekt, kan in Port Said post worden uit gereikt, mits deze niet later dan 2 Mei in de brievenbussen zit. Hangende de onzekerheid omtrent de juiste aard van de ziekte, die aan boord van de „Volendam" reeds zo vele slachtoffers heeft gemaakt, is het goed om nog 'eens te bedenken hoe moeilijk het is, om het eerste geval van een epidemie te herkennen en hoe gemakkelijk het is van de andere kant, om een juiste diagnose te stellen bij de daarna optredende gevallen, als eenmaal de ware oorzaak van het eerste geval is vastgesteld. Met een ziekte als de cholera is het gesteld, dat de patiënt in kwestie Plotseling ernstig ziek wordt met een heftige, waterdunne diarrhee. Op het perste gezicht onderscheidt zich een hergeljjk geval niet duidelijk van een Jantal andere minder gevaarlijke ziek- 'en, die ook met diarrhee verlopen; ik hoem uit dat grote aantal slechts de v®el voorkomende voedingsstoornissen bij *uigelingen en kleine kinderen, de voed selvergiftigingen, paratyphus en dys enterie. Met zekerheid kan de diagnose cholera alleen worden gesteld, als het fhkt langs bacteriologische weg de bacillen, die de ziekte veroorzaken, in ontlasting van de patiënt aan te tonen. De bacil, die namelijk reeds in 1883 's ontdekt door de grote Duitse geleer- he Robert Koch, dezelfde, die ook de ontdekking van de tuberkelbacil op ?'Jn naam heeft, heeft een bijzondere orm; zjj is het best te vergelijken met v=n komma, vandaar de oude naam ommabacil; de wetenschappelijke naam Vibrio cholerae. bio bacillen komen via de mond naar viinen en nestelen zich in het slijm- les van de darm, veroorzaken daar wil ontsteking, verstoren de normale Wiping van de darm en doen op deze Zorvf do diarrhee ontstaan. Deze is bij- ontt=r deftig en spoedig verliest de zij hswng geheel het gewone uiterlijk; verJTordt kleurloos en wordt meestal i"aat? .ken met rijstewater. De patiënt Veel vln korte tijd op deze wijze zeer Voor fcbt kwijt en tegelijk ook vele, 0rGani Soed functionneren van het en Zo,Jhe onmisbare zouten. Dit vocht- w°0 overlies is in hoofdzaak verant- selen ®hJk voor de ernstige verschijn- Het hl„ jaronder de ziekte verloopt. °ed raakt ingedikt, de werking van het hart wórdt ernstig belemmefd, de nieren staken hun functie. De behandeling berust dan ook voornamelijk op de toediening van grote hoeveelheden vocht en zout. Men zal allicht zeggen: niets is een voudiger dan het drinken van liters limonade en het eten van een zoute haring. Zo gemakkelijk is het echter niet. In de zware gevallen treedt ook vaak braken op en kan een voldoende toevoer van vocht alleen plaats vin den door directe inspuiting in de bloedvaten. Op deze wijze lukt het echter het sterftecijfer, dat in ge bieden zonder moderne medisch'e ver zorging nog steeds zeer hoog is, be langrijk te drukken. Bovendien moet worden bedacht, dat er steeds in een epidemie vele lichte gevallen voorko men-, deze genezen voorspoedig' ook zonder behandeling. Er zijn ook een aantal mensen, die wel bacillen naar binnen krijgen en deze ook met de ontlasting uitscheiden, zonder echter enig tegen van ziekte te vertonen, waarschijnlijk dank zij de hoge weerstand, die zij tegen de cholera-bacil hebben. Voor de bestrijding van de epi demie, waarbij de isolering van de zie ken het belangrijkste is, vormen deze bacillendragers een moeilijk probleem. Daar de verspreding van de ziekte via de ontlasting plaats heeft, moet deze natuurlijk zo snel mogen worden ge desinfecteerd, anders is er kans, dat bij voorbeeld vliegen de bacillen van de ontlasting overbrengen op levensmidde len en zeer bijzonder op drinkwater. In een vochtig milieu zoals luiers of be vuild beddegoed kunnen de bacillen ook buiten het lichaam dagenlang in leven blijven. Men ziet dus, dat de leiding van de „Volendam" voor een moeilijke en verantwoordelijke Joch geenszins ho peloze taak geplaatst is. Het is echter mijn persoonlijke mening, dat het nog lang niet zeker is, dat er aan boord van het schip werkelijk een cholera- epidemie is uitgebroken. De berichten maken er namelijk melding van, dat een aantal zuigelingen was overleden, in een cholera-epidemie worden echter de zuigelingen veel minder getroffen dan de volwassenen en daarom komt het mij voor, dat er een goede kans bestaat, dat de betreffende ziekte geen cholera is. Dr. VERHEUGT Na zes en twintigjaar Brits mandaat trekt een der laatste convooien Britse soldaten uit Jeruzalem. mandaat, hierna zal Palestina geheel aan de twistende groepen zijn overgeleverd. eindigt het Verwachting tot zondagavond: Tamelijk heldere nacht met iets lagere temperaturen. Morgen overdag over het algemeen zonnig droog weer, met in het Zuiden en Westen van het land iets hogere temperaturen dan vandaag. Matige wind tnssen Noord cn Noord-Oost. Zondag: Zon 5.23—19.54, Maan 22.50 —6.0.7. Maandag: Zon 5.2119.56, Maan onder 6.32. (Van onze Rotterdamse redacteur) Volgens onze informaties kunnen de berichten van A.F.P. over een opont houd van de „Volendam" te Suez, daar op het schip cholera zou zijn uit gebroken, niet au serieus genomen worden. Waarschijnlijk heeft het pers bureau cholera infantum (voedingssto- ring bij zuigelingen) verward met cholera asiatica (infectie met vibrio cholerae of cholerabacil) Dat de „Volendam" bij zijn eerste aan- loophaven fn quarantaine zou gaan, was, gezien de gevallen van enteritis, die zich aan boord hebben voorgedaan, te ver wachten; het oponthoud te Suez behoeft er derhalve niet op te wijzen, dat er een nieuwe ziekte zou z|jn uitgebroken. Gistermorgen ls bij de Rotterdamse Lloyd een telegram van de „Volendam" binnengekomen, waarin de medici de me ning uitspraken, dat de enteritis-epide- mie als overwonnen kon worden be schouwd: er hebben zich de laatste vijf dagen geen nieuwe sterfgevallen voorge daan en vier patiënten zijn practisch bulten levensgevaar. Gisteren zou de Haagse kinderarts, dr. Broekema, zich te Suez aan boord van het schip begeven. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. H. Holtjer, legernr. 250121 001, afkomstig uit Gasselternye-Veensemond (Dr.). Gesneuveld 13 April 1948. Koninklijk Nederl.-Indische Leger: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijke Marine: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. De zitting van Vrijdagmiddag was in veel opzichten merkwaardig, hoewel zü, naar toch velen verwachtten, geen sen sationele onthullingen heeft opgeleverd t.a.v. het eigenlijke England-Spiel en het falen van Londen. Ook zijn geen be schuldigingen aan het adres van hoge personen geuit. De eis van de advocaat fiscaal kon geen verwondering wekken, maar wel opmerkelijk was, dat h|j, zich geruime tjjd bezig hield met de figuur van zekere Verhagen alias John, die tijdens het proces slechts zijdelings ge noemd was, doch die Van der Waals tijdens het vooronderzoek als geheimzin nige man op de achtergrond, van wie hjj vooraf satisfactie voor zjjn gruwelijke daden zou hebben verkregen, aangeduid had. Deze man, die in dienst zou staan van de Intelligence Service, zou ver dachte hebben aangeraden zijn slacht offers te maken, omdat er hogere belan gen mee gediend waren. Van der Waals zou dus in de bezettingstijd eigenlijk voor de geallieerde geheime dienst ge werkt hebben en de vele slachtoffers zouden een hoger doel gediend hebben. De verdediger, mr. J. E. van der Starp, die geen goed woord voor Van der Waals over had en meermalen op kleinerende w|jze over hem sprak, zelfs verklaarde hem op alle manieren de kogel te gun nen, ging in zijn verweer zó ver dat hij zowel Schreieder. de knappe Duitse poli tieman, ais v. d. Waals kenmerkte als agenten van de Intelligence Service, dit overigens alleen afgaande op verklarin gen van de verdachte, die z|jn verweer, dat ongeveer 130 getikte vellen beslaat, aan het Hof liet overleggen. Is hier sprake van onthullingen, die de moeite van een naarstig onderzoek meer dan waard zijn, worden hier za ken uit de doeken gedaan, die van het allergrootste belang zijn en waarvan het Nederlandse volk zeker kennis moet nemen, of spruiten deze verbazingwek kende verklaringen alleen voort uit een verziekelijkt brein, dat alle pogingen in het werk stelt om de doodstraf te ontlopen en dat zichzelf tracht af te schilderen als willig werktuig zowel van de Engelsen als van de Duitsers? Het is wel zeer moeilijk op deze vragen een enigszins bevredigend antwoord te geven. De advocaat-fiscaal verklaarde in ieder geval het meer dan onwaar schijnlijk te achten, dat Schreieder een geallieerd agent zou zijn; ware dit het geval, hij was zeker niet uitgeleverd. Hij wendde zich tot de verdediger met deze woorden: „Gelooft u zelf wat u ter verdediging van v. d. Waals aan voert?" Zijn conclusie was: zo gauw mo gelijk de kogel. f*inds de val van Tsjecho Slowakije valt er een M merkwaardige kentering in West Europa te con stateren. Voor velen zijn de ogen opengegaan. Het eerste duidelijke bewijs heeft Italië geleverd. Daar heeft de mas sa zicli zeer ostentatief van het communisme afgewend en vrijheid gekozen voor sla vernij. Maar ook kleinere be. keringen vinden er dagelijks plaats. Een van de meest op vallende bekeringen is die van de Engelse communist Douglas Hyde. Vijf jaar was Hyde direc teur van het bekende com munistische dagblad „Daily Worker". Nu schijnt deze partijman, propagandaleider, persman in dienst van hamer en sikkel, er plotseing ge noeg van te hebben. Hij heeft de partij de mg toegekeerd en wordt katholiek. Hyde hoeft niet als Krav- chenko te vluchten. Het is in Engeland nog mogelijk zonder direkt levensgevaar een andere mening aan te hangen. Rustig en kalm zet hij in „International News Service" zijn overgang uiteen en geeft duidelijk de motie ven aan, waarom hij zich af keerde van het communisme. Hij scheldt niet en raast niet, maar vertelt op Engels-nuch tere toon, waarom hij met het communisme gebroken heeft. Hij heeft de kalme ze kerheid in zijn stem van een mens, die het goede wil en de rustige waarheid bezit. Dit is iets wat ons opvalt bij alle bekeringen tot het katholicisme: die rustige kalme toon, waarin alleen blijdschap spreekt over het herwonnen geluk. Dat treft men bij een Chesterton, Pa- pini, Jörgensen, Pieter v. d. Meer, Marchant, om slechts een wilde greep te doen uit de duizenden. Terwijl de af valligen meestal een felle scheldlyriek bezigen! Maar ook dit scheldproza krijgt een nuchter, zakelijk ant woord van de Kerk. Bij het communisme zien we het omgekeerde. Krav- chenko schreef een vrij nuchter boek, waarom hij de vrijheid verkoos. De commu nistische bladen stonden vol woedende aanvallen, waarin men Kravchenko de ergste beledigingen naar zijn hoofd slingerde. Hij heeft het zelfs nodig geacht, om het Franse blad „Les Lettres Frangaises" icegens eerroof voor het ge recht te dagen. Vanaf hun stichter Marx is het com munisme altijd sterk geweest in schelden, lasteren en ver dacht maken. Iemand, die zuiver in zijn schoenen staat, hoeft zijn toevlucht niet daar toe te nemen. Welke redenen geeft nu Douglas Hyde bp voor zijn bekeringZakelijk en kort geven wij de inhoud van zijn bekentenis weer, lo. Het communisme voert en anti-nationale politiek en wil West-Europa tot een Va zal-staat van Rusland maken. 2o. Het communisme geeft voor de arbeider te helpen in zijn strijdvoor het be staan, in werkelijkheid voert het een politiek, die de ar beider nog dieper in het on geluk stort. 3o. Het communisme maakt de oude orde kapot, maar weet daar niets beters voor in de plaats te zetten dan ter reur en vervolging. Deze motieven lanceert Hy de zo maar niet in de wilde weg, maar staaft die met een menigte feiten, waarover hij als communistisch persman kon beschikken. Als directeur van de com munistische „Daily Worker" bleef hij goed op de hoogte van de Sovjet-politiek. De communistische partij in Engeland nog verder te in handen van Britse deskun digen. Daarin werd aange toond, dat Engeland zonder doorvoering van het Marshall plan spoedig minstens drie millioen werklozen zou krij gen en het voedingspeil voor heel de bevolking schrikba rend zou dalen. Onmiddellijk werd hierna het sein gegeven voor een grote campagne tot sabotage der productie. Wilde sta kingen werden uitgelokt: Stelselmatige wanorde en el lende werden ontketend. Niet om betere arbeidsvoorwaar- den te verkrijgen, maar om heel het economischeleven in Engeland nog verde te ontredderen. De Daily Worker krijgt zijn politieke richtlijnen van de communistische partij. Deze ontvangt haar directieven van de Sovjet.pers, van Ra dio Moskou, en van het bul letin, dat de Sovjet-ambas sade te Londen uitgeeft. Al deze instructies waren gericht op minder produce ren en agitatie verwekken in de kringen der arbeiders. Reeds vóór het plan Marshall was de communis tische politiek uitgesproken anti-Europees. Haar doel was: Engeland politiek, econo misch en industrieel kapot te maken. Toen Marshall dit plan kwam verijdelen, was het enige streven van het com munisme deze helpende hand af te stoten en het volk op te zetten tegen Amerika. Hyde had als ideaal de ar beider door zijn pers-activi teit te helpen: hogere pro ductie, beter levensmiddelen pakket en betere behuizing. Dit ideaal bleek niet te ver enigen met de communisti sche politiek- Daarom keerde hij het communisme de rug toe. „Ik sta in mijn afkeer van het communisme niet alleen" Schrijft hij. „Mannen en vrouwen die nog met eigen hersens kunnen denken, aar zelen niet in steeds groter aantal hun sterke afkeer te tonen van alleswat onder het vaandel van het totalitai re rode geiueld gebeurt". En over de Kerk legt hij het volgende getuigenis af: ..De Kerk neemt steeds het initiatief: zij brengt haar sociale leer steeds meer en steeds krachtiger onder het volk. En daarom zijn de voor uitzichten voor het chris tendom zeer gunstig". Dit eerlijke verhaal van zijn bekering moge vele ver blinden de ogen openen. Voor alle goedwillenden is er weer een hart onder de riem gestoken, om niet te wanho pen. Naar uit Praag gemeld wordt is he denmorgen de auto, waarin de Bulgaar se minister-president, Georgt Dimitroff, op weg was naar Sezimovo Usü, waar h|) ontvangen zou worden door president Benesj, b|j het Smlchov station in Praag over de kop geslagen en vernield. Het ongeluk zou gebeurd z|jn om kwart vóór tien. Van officiële zijde was hiervan echter geen bevestiging te ver- krljgten. De ooggetuigen zeggen even wel, dat de wagen van de Bulgaarse premier plotseling hard moest remmen toen uit een zijstraat een andere wagen op het zwaar bewaakte convooi inreed. De premier reed in een „Tatra", die, volgens ooggetuigen, over de kop sloeg. Nadere bijzonderheden z|)n nog niet be kend. (Van een bijzondere medewerker) De strijd tussen geest en stof neemt in het menselijk leven en denken wel de belangrijkste plaats in. Het verlangen naar materieel welzijn ver dringt al te vaak tot in het onredelijke de veel noodzakelijker zorg voor geeste lijke groei. De gevormde, harmonisch ontwikkelde mens heeft in zich zelf het evenwicht tussen deze beide en beide in hun soort belangrijke belangensfe ren weten te vestigen. Dat dit inmiddels uitermate moeilijk is en een proces van geleidelijke levensr|jping, blijkt regelmatig. Dezer dagen waren we toehoorder bij een Interessante gedachtenwisseling tussen een K.A.B.-bestuurder en een jong gees telijk adviseur van een K.A.B.-afdeling. De bestuurder had met'eerlijk enthou siasme en gedegen inzicht een feestrede gehouden bij gelegenheid van het be- schermfeest van St. Joseph en daarin gesproken van de strijd der K.A.B. voor de erkenning van de zedelijke gelijkheid tussen alle mensen. Als een der gevolgen van deze erkenning noemde hij, o.l. te recht, het recht van alle mensen tot de stoffelijke rijkdommen dezer wereld in zodanige mate ais voor een redelijk ma terieel bestaan nodig is. „Een zodanige strijd," aldus de redenaar, „is indirect lekenapostolaat van hoge orde. Wij vol gen hierbij imnlers het voorbeeld van Christus zelf na, Die weldoende rondging en de armen het Evangelie verkondigde." Wat mag men m godsdienstig opzicht verwachten van de mens, die permanent gebukt gaat onder de vraag: waarvan moet ik voedsel kopen en kleding kopén voor mijn kinderen? De spreker be pleitte wezenlijke verandering in de ver houdingen tussen de mensen en wel zo danig, dat elke mens, koningskind door herkomst en bestemming, koning in het eigen kleine rijk van het gezin zou kun nen zijn. Toen de kapelaan het woord kreeg, zeide hij meer in het bijzonder de gods dienstige z|jde van de taak der K.A.B. te willen belichten. Uitgaande van het be kende woord „Wat baat het de mens, zo hij geheel de wereld wint, maar schade lijdt aan zjjn ziel?" concludeerde h|j ten slotte, dat alleen een biddende wereld God's Hart stormenderhand kan verove ren en redding brengen in de huidige nood. Het verbaasde ons niet na afloop van de vergadering beide sprekers in een geanimeerde discussie bijeen te vinden. Bidden alleen immers is niet genoeg. De goddelijke opdracht luidt: Bidt en werkt. Nu willen we niet beweren, dat elke on christelijke daad van ogenschijnlijk goede christenen per se als on-christelijk be doeld ls. Neen, ze worden vaak gesteld in de eerlijke overtuiging, dat men goed, oprecht en uit christelijke naastenliefde handelt. Om niemand te kwetsen, zullen we ons tot een voorbeeld uit het verle den beperken. Een bekende katholiek groot-industrieel uit het einde van de vorige eeuw stond om zijn grote mild dadigheid jegens de armen bekend. Dui zenden guldens per jaar verhuisden van zijn particuliere portemonnaie naar de parochiële armenkas. Hij werd, mede om deze milddadigheid, onderscheiden met de hoogste kerkelijke eretekenen. Inmid dels was deze liefdadige christen een zeer onsociaal, ja berucht werkgever. Li beraal-kapitalist in hart en nieren. „Z|jn" arbeiders- werkten practisch 365 dagen per jaar, kregen 's Zondags ter nauwernood tijd om naar de kerk te gaan en ontvingen een loon, dat die naam niet verdiende, in ieder geval on voldoende, om de redelijke behoeften te dekken. Deze mens was onrechtvaardig en poogde de onrechtvaardigheid inet naastenliefde-achteraf te bedekken. We lezen wel eens van mensen, die een dubbel leven leiden: als zakenman en als boef. Maar hoevelen zijn er, die het dubbei-leven Christen-zakenman leiden. Die dus een tegenstelling zien of creëren tussen het Christen-zijn en heel de ver dere rest van bun leven. We weten, dat deze dubbele moraal niet alleen voor komt b|j bezitters. Hoogstens zal ze daar (Speciale berichtgeving) In de nacht van Zondag op Maandag komt de „Noordam" van de Holland Amerika-Iijn de haven van Rotterdam binnen met vierduizend ton tarwe, de eerste zending op grote schaal in het kader van het Marshall-plan. Maandagmorgen zal ter ere van deze eerste zending een officiële plechtig heid aan boord plaats vinden in tegen woordigheid van minister v. d. Brink en de heer Baruch, ambassadeur van de Verenigde Staten. In een lange, maar onvruchtbare bij eenkomst van het geallieerde bestuurs bureau in Berlijn, heeft de Russische vertegenwoordiger zijn veto over een Amerikaans voorstel uitgesproken om de vier mogendheden in Berlqn een onder zoek te laten instellen naai de politieke ontvoeringen in Berlijn. De Russen wor den beschuldigd tientallen ontvoeringen te hebben uitgevoerd. De Russische commandant Kokti- mof bleef het antwoord niet schuldig en deed in de loop van een vier uur durend betoog de verrassende en tot een daverend Amenkaans-Brits- Frans gelach leidende verklaring, dat „onordelijke Amerikaanse sol daten Berlijn onveilig maken door oude Duitse vrouwen te bijten". Het was meteen een slot van een zit ting zonder een resultaat. De Ameri kaanse afgevaardigde karakteriseerde de' vloed van beschuldigingen als „onbewe zen tirades, die kort en bondig verworpen d'enen te worden". Over de luchtbotsing in Berlijn tussen een Brits en een Russisch vliegtuig heeft een Russisch generaal op een perscon ferentie gedurende drie uur het woord gevoerd. Het kwam opnieuw neer op een volledig verantwoordelijk verklaren van de Britten, terwijl de generaal zeide te mogen geloven, dat het Russische op perbevel „zeer binnenkort maatregelen zou treffen ter verzekering van de vei ligheid van Russische vliegtuigen boven de Russische luchtzone-corridors, die door de Westelijke geallieerden worden gebruikt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1