ER/C DE NOORMAN-DE STEEN Godsdienstige activiteit MENSEN De ware houding VAN DER WAALS, EEN MAN MET EEN OPLICHTERSMENTALITEIT Geld en succes bonde Duitse opdrachtgevers m SCHUDT UW LEVER WAKKER VAN NELLE UITSPRAAK 7 MEI Brand in Leo-gesticht te Borcuio „INSTITUUT STEUN WETTIG GEZAG" Militaire, politionele en economische bijstand Orde van de Kouseband voor Prinses Elizabeth Karnemelk gedeeltelijk vrij van bon St. Jorisdag ZATERDAG 24 APftlL 1948 PAGINA 3 *tem'n(SerpaIen, die onze opgang naar (Vervolg van pag. 1). Het requisitoir Wie is hij, waar is hij? Het pleidooi Levens werden gespaard Liturgische weekkalender door RICHARD POWELL (Wordt vervólgd) Als wij aandachtig- de gebeden van de H. Mis volgen, treft het ons telkens opnieuw, welke schatten 8an waarheid en diepte verborgen liggen tchter die eenvoudige woorden. Geen donder, dat de H. Kerk er zo nadruk- 'tehjk toe aanspoort liturgisch te leven. jaarkring van kerkelijke feesten is °P zich zelf een wonder van hoge dra matiek en fijne mensenkennis. Ieder kar opnieuw doet de H. Kerk ons het mrlossmgswerk van onze goddelijke Za- 'kmaker op de voet volgen. Het is een thamende waarheid, dat wij, meji- op de duin zelfs aan de heiligste 6,1 gewichtigste zaken gewend raken, daarom is het zo nodig, dat wij telkens *eer herinnerd worden aan wat voor «tas van het allergrootste belang is, n.l. daarom wij eigenlijk op aarde zijn. Jezus Christus is mens geworden om ons dat duidelijk te leren, om de gesloten hemel *eer open te stellen, om ons een onuit puttelijke schat van genadehulp te •thenken, die het ons mogelijk en ge makkelijk maakt te leven naar Ztjn H. Alles, wat Jezus in zijn leven heeft 8«daan, is gericht op dit ene: ons de baarde van het leven te doen inzien. als wjj ons even ernstig verdiepen 'U de prijs, die Christus daarvoor heeft 'mtaald, ais wij ons -rekenschap geven Van wat Hij er voor heeft over gehad: onpeilbare vernedering van de mens wording (en dan nog in de armoedigste mustandigheden), het bitterste lijden eU de dood aan het kruis, dan blijkt ^aar en duidelijk de oneindige waarde Va'U ieder mensenleven! Ronden wij ons toch maar eens los maken uit dat muffe sleurleven, uit die ^Uiakzuchtige oppervlakkigheid, die °Utnenswaardige vervlakking van onze ^langstelling voor de voornaamste ^Uigen van ons bestaan, hoe geheel m>ders zouden wjj, na het diep-mee- 'kleefde bijwonen van een H. Mis, naar h|,is gaan! Wat een weelde aan inner- ''ike zielerijkdom zouden wij dan met °Us meenemen, wat een rust, wat een *tede, wat een tevredenheid, maar v°°i"al wat een blijheid! Zich kind van C<>d te weten, Zijn liefdevolle bescher mt; scherp aan te voelen, er van over- %d te zijn, dat Hij altijd en overal fl en om en met ons is, deze en nog 2°v«el andere, riooit genoeg te waar- ('eteh gaven van een levend Christen- ^°Ui zouden ons de heilige zekerheid Seven, dat het leven, ondanks alle f?enwoordige ellende, een hemels ge denk is, dat wij reden hebben tot Uichen en gelukkig zijn, dat het leven Uerdaad levenswaard is! Want als °d met ons is, dan is alle tegenstand 611 tegenwerking, van waar die ook bl°8e komen, -van geen betekenis. Y"\ at is de innerlijke waarde van het IJ Christendom, dat het iedere mens, die het oprecht beleeft, tot heilige maakt en dus tot een waar- '!Jk goed en gelukkig mens. Als wij "H niet zijn, ligt het alléén aan ons, °mdat wij ons de moeite niet getroos- eens eerlijk en diep na te denken "Ver ons leven. Omdat wij het beter ^'Üen weten dan onze goddelijke Schep er en Zijn H. Wetten te lastig of over- °dig vinden. Omdat wij onze eigen, Olijke kracht op fatale wijze over- tehatten. Eerst als het leven ons murw teft gebeukt, als wij beschaamd moe- 11 erkennen, dat wij, uit ons zelf, al ten. maar tot het kwaad in staat zijn, 91- We uit ons leven een hopeloze hebben gemaakt, dan eerst krui- U Wij naar God, omdat wij Hem hebben! Omdat wij gedwongen toe te geven, dat het ten slotte niet gaat zonder Hem. Erg vleiend houding niet voor ons. Het is ^rder een blamage, een blijk van laf ^°ïsrne. Tegenover een menselijke wel- °uner zouden wij ons diep beschaamd ^u'en, als wy voor al zijn weldaden: 't een woord van dank hebben over ly*1. En wij zouden niet durven wéér hem aan te kloppen, als wy opnieuw h hood zijn geraakt. Maar tegenover aan wie wy alles danken wat bezitten, tegenover Hem is dat blijk- j^ar allemaal heel normaal! Laten wij 6Ver toegeven, dat ons gevoel van be- ^Uflijkheid tegenover onze Schepper, ®rte8ser en Zaligmaker nog alles te eUsen overlaat. de H. Mis van morgen vat het st« gebed onze juiste levenshouding v Prachtig samen. ,,0 Goddoe Uw datgene liefhebben, wat Gij ge- ®ht, datgene verlangen, wat Gü be- v opdat temidden van de wissel- n 'sheden van de wereld- onze har- a bestendig daar verblijven, waar de StkJ6 deugde te vinden is." Moge de God ons de genade geven deze jjke woorden volkomen in ons op te l^n en hun diepe zin te begrijpen en bj'actijk te brengen. Ja, Gods gebo- IjJ1 hefhebben, dat is voor ons de ware ^öing. Want Gods geboden zyn geen ar>g. zy zyn de uiting van de hoog- liefd, *a«S e voor ons, zij geven ons' de onzerzyds onze liefde te bewijzen. SebfT Je2Us niet zelf gezegd: „Wie Mijn ^fheeft en ze onderhoudt, hij is kf.r fJle Mij liefheeft." (Jo. 14, 21). Wie onze Schepper onze Öer 6n behoeften, wie heeft een klaar- becjg^^ht in onze aard en moeilyk- ls Mies, wat God ons voorschrijft, -j- CO* »U»»£N (OONOCt STUOO-S li...S 80. Winonah remde krachtig, want reeds begon het brugdek te scheuren. Eric schreeuwde een waarschuwing naar de dwerg waarna hij uit de wagen sprang en met Winonah wegvluchtte. Zij brachten het echter niet ver want alle ver binding sdraden waren geknapt en het wegdek zakte nu snel weg! Eric nam Wi nonah in zijn arm, greep een draad en trok zich omhoog.' Net op tijd, want on der hem zakte de brug langzaam weg. Er was geen ogenblik te verliezep! En werkelijk even later stortte de thans geheel door middengebroken brug in het ra vijn, gevolgd door de wagen die zij zojuist verlaten hadden. Langzaam en met inspanning van alle krachten werkte Erich zich met zijn last omhoog, aj en toe omkijkend naar de dwerg die zich nog net aan een leuning had kunnen vastklampen en nu voorzichtig naar boven klom. Diep beneden hem schoot plotse ling een felle oranje-straal op en met een daverende klap exploideerde daar de wagen'. de op het uit de weg ruimen van 6eluk y11 0ns eigen aards en eeuwig Uok or/ aSen of onmogeiyk maken. kan op aards geluk! Want niemand 'an natif6 ^UUr de elsen van de geval- 1111 blindelings volgen, zonder De middagzitting was begonnen met een ernstig woord van de president, mr. J. van Vollenhoven, die in de nu weer overvolle zaal, die met grote aandacht en spanning het gesprokene volgde, deze zaak van bui tengewone importantie noemde. Het hoog tepunt is de geschiedenis van het England- Spiel, waarover Schreieder zo'n onbevan gen en duidelijke uiteenzetting heeft gege ven. Helaas zijn het Hof in dezen verschil lende gegevens onthouden, aldus de- pre sident. Het Hof heeft uitvoerig overwogen of deze kwestie voor deze procedure van over wegend belang was. Van der Waals heeft nóch een actieve nóch een verantwoorde lijke rol gespeeld in het England-Spiel en, hoewel het Hof het uiteraard aangenaam had gevonden als ook op dit punt volledi ge klaarheid was verkregen, is het echter niet van belang voor de strafzaakvan der Waals zelf. Het Hof, dat zij» taak zou gaan misbrui ken als het hier dieper op inging, is ech ter van mening, dat de schuldigen hiei-in dienen te worden gestraft. Namens het Hof vroeg de president het Openbaar Ministe rie en de raadsman dit punt verder niet ter sprake te brengen. Met merkbare ontroering in zijn stem zeide de president, dat het Hof de be handeling van de tragedies schijnbaar onbewogen heeft aangehoord. De men sen uit de Illegaliteit hebben het beste gegeven om het grote doel en het va derland te dienen. Wij hebben.hier moe- ders gezien die haar kinderen verlo ren hebben en vrouwen die zcih haar mannen zagen ontvallen. Ons respect geldt niet alleen de groepen die opge rold zijn, maar alle mannen, die in on zekerheid in de nacht naar beneden zijn gesprongen. Het heeft de president goed gedaan, dat Schreieder heeft ver klaard, dat deze mensen moedige men sen zijn. Als een klein land dergelijke mensen telt heeft het nog een grote toekomst. De advocaat-fiscaal wees er in zijn requisitoir op, dat dit proces het trieste verslag vormt van de strijd tussen de Nederlandse spionnage tegen de Duitse contra-spionnage. Helaas is de Duitse het meest succesvol geweest. De gewe tenloze handelingen van deze Nederlan der in dienst van de vijand hebben bui tengewoon ernstige gevolgen gehad. Deze man is een booswicht, die veel schade aan zijn medemens en zijn land heeft toegebracht. Op ondergeschikte punten ontkent verdachte, maar spr. toonde aan, dat deze ontkenningen geen steek houden. Hij verweert zich door te zeggen, dat hij gedwongen was voor de S. D. te werken. De adv.-fiscaal daar entegen merkte op, dat hij volkomen vrij willig in contact kwam met de S. D. en dat hij volkomen vrijwillig zijn ambt van beroepsverrader hééft aanvaard. Verdachte verschuilt zich achter zekere Verhagen of John, die volgens v. d. Waals in dienst was van de Secret Ser vice. Deze zou hem hebben aangeraden in contact te treden met vooraanstaande Duitsers, om aan inlichtingen te komen. Het opofferen der Nederlanders zou een prijs zijn geweest, die niet te hoog zou zijn- Als dit waar zou zijn, aldus de ad vocaat-fiscaal, waarom heeft Van der Waals in Zweden, waar men hem wan trouwde, dan geen melding gemaakt van dit contact met Verhagen? De gehele Nederlandse' illegaliteit weet niet, dat v. d. Waals gewerkt zou heb ben voor de Geallieerden. En boveh- dien niemand kent deze Verhagen. Wie is hij; waar is hij?, de verdedi ging heeft toch voldoende tijd gehad hem te laten komen. De enige con clusie, aldus mr. Van Doom, is, dat hij niet bestaat, dat hij een fantasie product is! Van der Waals heeft aangevoerd, dat hij niet onder dit werk uit kon. Hij heeft meer gedaan dan hem opgedragen is.... Schreieder heeft hier erkend, dat een Vou-man vrij was en eigen initiatief moest ontplooien. Het tweede punt van de tenlasteleg ging: de moord op Van der Meer was volgens de adv.-fiscaal duidelijk. Waar om moest verdachte een huisknecht heb ben voor een huis dat niet bestond en waarom heeft hij direct gevraagd naar legitimatiepapieren, waarvan het bewijs, dat v. d. M. in Vught had gezeten, hem zeer te stade kwam. Hier is een moord gepleegd; de omstandigheid van voor bedachten rade staat vast. Zyn vroegere vrouw vermoedde reeds, dat hij weinig goeds in de zin had met v. d Meer en verdachte heeft zelf verklaard: dat hij juist daardoor in de grootste ellende te vervallen. De veiligste gids is daarom steeds in alle omstandigheden de wet van onze God. En als wij begrijpen, wat wy Hgm te danken hebben, als wy ons hart voelen warm worden in dankbare wederliefde, dan kan het niet anders dan dat wij uit liefde ons onweer staanbaar gedrongen voelen precies dat te doen, wat Hij ons voorschrijft ook en alleen uit liefde. Dan is er geen sprake van enige dwang. Dan is er alleen blyde, dankbare liefde, die zoekt naar gelijkvormigheid met de wil van de Beminde. Christendom is liefde, vreugde en heiligheid! Alléén zo is het leven de moeite waard. Christus heeft ons alle kansen geschonken om dit te verwezen lijken. Zijn wij niet méér gebaat met de waarheid van God dan met de cari- catuur, die de wereld daarvan maakt en die ons, onbegrijpeli.ikerwijze, nog steeds zo zeer schijnt aan te trekken? Ij. van te voren z'n plan in deze zaak aan z'n broer had medegedeeld. V. d. Waals was een man met een oplichtersmentaliteit. Hij had graag veel succes en veel geld. Toen hij, zo genaamd noodgedwongen, Bierhuys uit de weg geruimd had, was hii er als de kippen bij om het geld op te halen. Tel voorts eens de f 12.000 van mr. Oud op bij de extra-beloningen Aan het eind van de oorlog heeft verdachte alle mogelijke moeite ge daan zijn bloedgeld veilig te stellen; hij was nog erger dan Judas. De gevolgen van de activiteit van ver dachte waren verschrikkelijk, aldus mr. Van Doorn. Zeer, zeer veel schade heeft hij aangericht en van schuldbesef heeft hij niet veel doen blijken. Echter bij het vérhoor heeft hij gezegd, dat hij spijt had. Spr. concludeerde tenslotte tot de doodstraf. De raadsman van verdachte, mr. J. E. van der Stark, die tot de dienst- Wim behoorde en zelf bijna slacht offer van Van der Waals is geworden, verklaarde een ware lust in zich ge voeld te hebben, de fouten, die in de bezettingstijd door Londen zijn ge maakt, te onderzoeken. De zaak-Van der Waals was een welkom aankno pingspunt. Een zuster van verdachte, nic hem opgevoed heett, betwist het,a;'' v. d. Waals een misdadigheid als uit zijn daden was gebleken bezit. De verdediger heeft v. d. Waals de vol gende vragen gesteld: Hoe is het mo gelijk, dat jij na de bevrijding bij de Secret Service in dienst bent getreden, waarom ging je zo graag naar Enge land? (dat bracht toch groot gevaar mee?); waarom ging je naar Zweaen, waar men je toch had kunnen om- maskeren? hoe kon het England-Spiei anderhalf iaar voortduren?; hoe komt het dat bijna alle slachtoffers naar Haaren gebracht endaar goed be handeld werden? Het antwoord is het verweer van ver dachte, 130 getikte vellen vol. Dan kwam de verdediger tot de figuur van Verhagen (John), die verdachte reeds in 1938 ontmoet had, en mêt wie hij in 1940, toen hij reeds illegaal werk te, weer contact had opgevat. Verhagen was geallieerd agent en aan hem zou v. d. Waals berichten over convooien doorgegeven hebben. Uitvoerig stond mr. Van der Starp stil bij het eerste contact van Van der Waals met de Duit sers. Dat was niet vrijwillig tot stand gekomen. Schreieder kende v. d. Waals als illegaal. Hij eiste van hem voor de S. D. te gaan werken als Vau-man. Toen v d Waals weigerde had Schreieder onthuld, dat hij een spel aan twee kan ten speelde: hij werkte in geallieerde dienst, maar tegelijk voor de Duitsers, hij was een z.g. penetratie-agent. HU vergeleek zich met een generaal die duizend man opoffert om er 30.000 te redden. Als jij, zo zou hij tegen v. d. Waals gezegd hebben, illegale groepen oprolt, dan zal ik een behoorlijk kamp inrichten, er komt geen proces, er ko men geen doodstraffen en als deze on vermijdelijk lijken, dan zullen we aan dringen op uitwisseling op een Duitser. V. d. Waals gevoelde hier met veel voor, maar daar hij aan han den en voeten gebonden was door Schreieder, die hem als illegaal had gekenschetst en daar v. d. Waals bovendien een moord in de schoenen was geschoven, capituleerde hij ten slotte. Ook hij zou penetratie-agent wor den: ogenschijnlijk in dienst van de Duitsers, maar toch rechtstreeks werkend onder de Intelligence Ser vice. De verdediger distancieerde na deze verklaring zich er echter onmiddellijk van, door te verklaren, dat dit mede delingen zun van v. d. Waals en dat hij niet weet of een dergelijk gesprek tussen v. d. Waals en Schreieder in derdaad gevoerd is. Schreieder zat er de gehele middag bij, maar aan zijn gezicht was niet te zien wat er in zyn schrander hoofd omging De verdediger gaf twee voorbeelden: Het oprollen van de groep-Pahud te Rotterdam had alleen tot doel het leven van dertig vooraanstaande Rotterdam mers te verzekeren, daar dezen bij een Cisteren, op de feestdag van St. Joris, vond in de kapel van Windsor een schitte rende plechtigheid plaats; het zeshonderd-jarig bestaan van de Orde van St. George loerd gevierd in vol ceremonieel en alle pracht en praal, die getoond kan worden. Sinds 143 jaar kwam de orde niet meer in vol ornaat bijeen. Ook de „new knights". Prinses Elizabeth en Prins Philip (midden op de trap), veldmaarschalk burggraaf Montgomery en de burggraaf Alexander, gouverneur van Canada waren aanwezig. Onderaan, Queen Mary, gevolgd door de Hertog van Cloucester. Achter Prinses Eliza beth de Hertoginnen van Gloucester en Kent met Prinses Margaret. volgende aanslag op de haven hun le ven hadden moeten geven. De studen ten die vroeg of laat toch tegen de lamp zouden lopen werden door het werk van Schreieder en Van der Waals dus eigen lijk tegen zich zelf beschermd; en bo vendien werden dertig andere levens gespaard Aan het oprollen van de dienst-Wim kon Schreieder niet ontkomen daar hij de Duitsers toch een rad voor de ogen moest draaien en moest blijven doen of hij een der hunnen was Van der Waals, aldus de verdediger, moet dus' goed geweest zijn, hij moet ook organisaties gespaard hebben. In de fouten van Londen in het Eng- land-Spiel kon verdachte een bewijs zien, dat Schrèieder dubbel spel speelde. Als de Duitser geen medewerker was van de Intelligence Service had Londen toch niet ongestraft anderhalf jaar lang zijn uitzendingen laten opvangen. Er zijn, aldus de verdediger, drie mo gelijkheden: V. d. Waals is een dood gewone Vau-man en een doodgewone schurk; hij was penetratie-agent van Schreieder (in dienst van Londen) en de derde mogelijkheid: de Nederlandse regering heeft penetratie gevoerd om door zich te bedienen van Schreieder en Van der Waals Nederlandse belangen te en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een titer gal tn uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. waarborgen. Doch dan zou v. d. Waals gewerkt hebben in opdracht van de Ne derlandse autoriteiten. De verdediger wil nu met de uit spraak wachten tot de parlementaire enquête-commiseie met het onder zoek klaar is; hy vraagt anders nadere instructie, en als dit niet wordt toegestaan schorsing van de zitting voor een onderzoek waar hij manaden mee nodig denkt te hebben. En tenslotte: hy verzoekt eerst de berechting af te wachten van Schreieder, by wiens zaak zeker tet England-Spiel duideiyker zal wor den behandeld dan in deze za?k. Van der Waals verklaarde tenslotte geen opmerkingen te hebben en toen bepaalde de president de uitspraak in deze zaak op 7 Mei, 2 uur 's middags. Vrydagavond omstreeks acht uur is een felle brand uitgebroken in het Leo-gesticht, R.K. opvoedingsgesticht voor jongens, in de Dykhoek te Bor cuio. De brandweren van Borcuio, Ruurlo, Lochem, Neede, Eibergen, Geesteren en Deventer zijn uitge rukt om assistentie te verlenen. De linkervleugel van het gebouw is totaal uitgebrand. 0 Een tragisch omstandigheid is, dat men op het gesticht voorbereidingen trof voor de viering van het gouden be- staansfeest van het Leo-gesticht in No vember en de opening van de streek- tuinbouwschool in Juni. Een ruwe ra ming van de schade loopt in de f700.000. Dit is ruim' tweemaal zoveel als de schade, die ontstond door de brand in 1943. liet gebouw is verzekerd. De jon gens, die doeltreffend geholpen hebben bij liet blussingswerk, zaten by het uit breken van de brand rond het St. Joris- kampvuur in de bossen. Er heeft zich met instemming van de regering een instituut gevormd, dat zich ten doel stelt, de toetreding te bevorderen van vrijwilligers tot en het voortdurend verlenen van medewerking aan door de rege ring te vormen organen tot steun van het wettig gezag door het geven van militaire-, politionele en economische bystand. Het instituut draagt de naam „Insti tuut Steun Wettig Gezag" en zal optre den in landeiyk, gewestelijk en plaat selijk verband. De leiding van dit instituut berust bij een nationale commissie, welke voor de eerste maal is samengesteld uit de volgende personen: J. J. W. Boer- rigter, luit.-generaal b. d., L. F. Duy- maer van Twist, E. Fuld, S. de Groot, mr. H. B. S. Holla, E. P. van Iperen, kolonel b. d. J. W. Klein, E. Kupers, A. D. Laman Trip, H. D. Louwes, M. A. Reinalda, Jos. H. Maeneh, H. Molen dijk, generaal b. d. B. D. I. H. Reyn- ders, mr. A. B. Roosjen, L. Scheepstra, P. Scholten, ir. J. B. G. M. Ridder van der Schueren, res.-kolonel jhr. P. J. Six, mr. D. U. Stikker, J. Tuin, E. A. Vermeer. De organisaties, welke zich tot dus verre op dit gebied hebben bewogen, te weten: de Buzondere Vrijwillme Landstorm, Volksweerbaarheid, de v.m. Binnenlandse Strijdkrachten, Nationale en de Vereniging van Vrijwillige Bijstand, Organisatie Nationale Hulp Politie Personeel zullen, erkennende de noodzaak, geen activiteit te voeren in afzonderlijke organen, hun werk kracht en ervaring tezamen met ande re groepen uit de bevolking ter be schikking van het instituut stellen. Het instituut stelt zich voor het ge noemde doel te bereiken door: Voor lichting en propaganda, het bevor deren van maatregelen tot verster king van de onderlinge band van vrijwilligers en het waar nodig be middelend optreden in verband met de onderlinge taakverdeling van de vrijwilligers. Met het eeuwenoude kleurrijke ritueel der ridderschap heeft koning George gisteren prinseg Elizabeth en haar ge maal tegelijk met vijf andere hoogge plaatste Britten opgenomen in de orde van de Kouseband, de hoogste orde, die in het Britse Empire bestaat. De plech tigheid vond plaats in de troonzaal van Windsor castle. Het was de 600ste ver jaardag van de stichting der orde. Ko ning George was gekleed in vol ko ninklijk ornaat. Bekleed met het traditionele purpe ren, met witte tafzyde afgezette, ge waad der orde maakte prinses Elizabeth een diepe buiging voor haar vader, die haag de twee en een halve centimeter brede fluwelen kouseband met het op schrift: ..Honi soit qui mal y pense'", om de linkerarm bond. De plechtigheid werd bijgewoond door twee andere vrouwelijke leden van de orde, koningin Elisabeth en de tachtigjarige koningin Mary, bei den gekleed in het gewaad der orde. Het enige andere vrouwelijke lid, dat nog in leven is, koningin W'lhelmina der Nederlanden, kon niet aanwezig zijn. Op dezelfde wyze werden de overige nieuwe ridders ingekleed. Het zün be halve prins Philip: veldmaarschalk Lord Alexander, de hertog van Port land, Lord Harlech, de Earl of Scafe- borough en Lord Cranforth. Later op de dag werden de nieuwe leden tezamen met Viscount Montgo mery, Lord Tedder en Earl Mountbatten, die reeds eerder waren ingekleed, in het tweede deel der plechtigheid in de St. Georgekapel bevestigd. Na de plechtigheid heeft de koning de nieuwe riddens en hun- dames een lunch aangeboden. ZONDAG 25 April: 4e Zondag na Pa sen; bidprocessie; H. Marcus, evangelist, eigen Mis. 2e gebed v. d. Zondag; 3e uit de Mis v. d. bidprocessie; Credo, pref. v. d. Apostelen, laatste evang. v. d. Zondag. Rood. Mis na de processie: eigen; 2 H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Paasprefatie. Paars. MAANDAG: H.H. Cletus en Mareel- linus, pausen, martelaren; Mis Si diligis; 2 H. Maagd. 3 voor Kerk of Paus, pref. v. d. Apostelen. Rood. DINSDAG: H. Petrus Canisius, belij der, kerkleraar, Mis In medio. Credo, Paaspref. Wit. WOENSDAG: H. Paulus v. h. Kruis, belijder, eigen Mis, 2 H. Vitalis, Paas pref. Wit. DONDERDAG: H. Petrus, martelaar; Mis Protexisti, Paaspref. Rood. VRIJDAG: H. Catharina v. Siëna, maagd; Mis Dilexisti; Paaspref. Wit. ZATERDAG: H.H. Philippus en Ja cobus, Apostelen, eigen Mis, Credo, pref. v. d- Apostelen. Rood. ZONDAG 2 Mei: 5e Zondag na Pasen, Mis v. d. dag; 2 H. Athanasius. Credo, Paaspref., den Bosch: 3 voor de bis schop; Haarlem: Kerkwijdingsfeest v. d. Kathedraal; Mis Terribilis; 2 gebed v. d. Zondag (in gelezen Missen, 3 H. Athanasius), laatste evang. v. d. Zon dag. Wit. (Vering var. pag. 1 iets vlugger en duidelijker spreken. Voor de bezitloze zijp. we eerder bereid excuses te aanvaarden, maar het feit blijft niet temin bestaan, da't velen het Christen dom zien en behandelen als hun Zon dagse costuum. Met het uittrekken er van wordt ook het Christen-zijn weer voor een week afgelegd. Iedere poging, godsdienst en leven te scheiden, wreekt zich inmiddels op beide levensgebieden. De mens is ge steld tot beheerder der aarde. Dat rs een goddelijke opdracht. Het voldoen aan deze opdracht is derhalve een diëtist aan God. Een der grofste wereldfouten nu is zonder twijfel het feit, dat het beheersen der wereld slechts aan een bevoorrechte kleine groep werd overgelaten, of julsier gezegd, dat die kleine groep die beheer sing aan zich trekt. Daardoor werd deze „dienst-aan-God" tot een dienst aan enkele mensen, ten koste van velen. Het opnieuw erkennen van de beginselen, die God zelf aan een juiste ordening der wereld stelde, is de inzet van de stryd der K.A.B. zy streeft daarby niet naar een irrieële natuuriyke gelijkheid tussen de mensen; dit immers zou in strijd zyn met Gods bedoelingen; Gcd heeft de mensen wel verschillend van karakter, aanleg en'bekwaamheid geschapen, maar dit natuurlijk onderscheid verandert niets aan de wezenlijke, zedelyke gelijk heid van alle mensen. Dat derhalve sociaal-economische ac tiviteit, mits ondernomen met een zui vere intentie, dienst-^an-God, ofwel een Gcd-dienende activiteit is, kan niet wor den betwist. De practijk van het leven toont bovendien aan, dat deze stelling om te keren is. Wie cp de zo goed geslaagde Katholieke Vrouwen-landdag, deze week te Utrecht gehouden, mocht luis teren naar het enthousiaste woord van mevr. De KortLuyckx, heeft in het tweede gedeelte van deze toespraak de practische toepassing gehoord van goede godsdienstigheid op het leven. Aan het persverslag ontlenen we; „Met positieve daden van liefdadigheid moet ze (de vrouw) staan tegenover de woningnood, de huishoudeiyke hulp aan grote gezin nen, de ontslagen politieke gevangenen, de buitenlandse kinderen. Ze moet mee leven met de soqiale en politieke organi saties van haar man." Welnu, wat doet de K.A.B., nog afgezien van haar direct-godsdienstig werk van persoonlijkheidsvorming, an ders dan met positieve daden van liefda digheid te staan tegenover de woning nood en de zo vele andere vormen van materiële ellende, die de mens verre drei gen te houden van oprechte godsdien stigheid. Zonder enige terughouding me nen we te mogen zeggen, dat goede gods dienstige activiteit het sociaal-economi sche leven vruchtbaar beïnvloedt, even als goed gerichte sociaal-economische actie onmisbaar is voor een gezo.id godsdienstig leven. Het harmonisch samengaan van beide werxingssferen in de K.A.B. moge als bewijs dienen, dat, dank zij een gelei delijke levensrijping, de K.A.B. tot een harmonisch, God en de mens dienend, orgaan is uitgegroeid. Met ingang van Zondag 25 April zal naast de karnemelk, welkè verkrijg baar is op de bon voor gestandaardi seerde melk, in de verhouding drie li ter karnemelk voor 1 liter gestandaar diseerde melk 10 pCt. bonvrüe karne melk beschikbaar worden gesteld. Dit betekent, dat iedere consument recht heeft op een hoeveelheid karnemelk en uit ondermelk en karnemelk bereide consumptiemelkproducten gelijk san 10 pCt. van zijn totaal verbruik uit ge standaardiseerde melk en hieruit be reide consumptiemelkproducten. (Van een speciale verslaggever). Door heel ons land zaten gister avond duizenden jongens, in kleine groepen rond het flakkerende licht van het kampvuur, om de viering van de St. Jorisdag op de traditionele wijze te besluiten. Welpen. Verkenners en Voortrekkers lieten zich door het slechte weer niet weerhouden en zaten, gehuld in grote kampvuurdekens, in een kring rond het vuur. Ze luisterden naar het oude verhaal van de strijd tussen St. Joris en de draak en naar het verslag van hun leiders over de successen en de te leurstellingen van het verstreken jaar. Ze zagen hun vele kampen en buiten- dagen van de afgelopen warme zomer in de geest voorbij gaan en herinner den zich de kwakkel-winter, voor de verkennerij altijd het meest ongunsti ge jaargetijde. Starend in de dansende vlammen maakten zij plannen voor de toekomst en terwijl de hitte van het vuur de droge kring op de vochtige grond rond het kampvuur allengs ver grootte, luisterden zij naar de aalmoe zenier, die de St. Jorisboodschap van de hoofdaalmoezenier A. L. J. Verhoe ven voorlas. 's Morgens waren ze in alle vroegte naar de kerk geweest en hadden na af loop hun rode St. Jorisbloem ontvan gen 35) „Geen uitblinker, zegt-ie. Dat. zeggen al die lui, die wonder wat van zichzelf denken. Wat heb je dan wel allemaal ge vangen?" „Nou," zei ik, „ik ik ..Van a*Hes,'' zei Arab. „Gisteren heeft hy nog een snoek van 23 pond opgehaald en zowat vüftig pond zalm en twee tar- poenen." ..Hé, wacht even," zei ik, „je „Een verbeelding van jewelste," zei Harry. Hij lichtte zijn glas op en liet de whisky door zyn keel spoelen. „Ik heb nergens zo de smoor aan als aan kerels, die denken, dat ze heel wat zijn, maar d'r niet voor uit willen komen. Ik, voor mu. draai d'r nooit omheen. Ik kan drie vissen spietsen tegen een ander nog niet één. Ik, doe niet aan valse bescheiden heid." „Als Andy met 'n werphengel begint," zei Arab, „heeft-ie al drie keer beet ge had, voordat j« je speer hebt kunnen pakken.'' Harry staarde me aan op een manier alsof hy lust hacf'me aan zün speer te rijgen. „Je liegt." zei hij. „D'r is niks, dat ik zo haat als liegen." Maak je niet kwaad, protesteerde ik. „Ik heb niks beweerd. Ik „Aha," zei Harry. „Dus je wilt Je vrouw van leugens betichten." Achter zyn rug verrichtte Arab allerlei capriolen. ,,Nou, kijk eens," zei ik, trach tend een bevredigende oplossing te vin den, „dat wil ik niet bepaald beweren. Myn vrouw is soms wel eens een beetje te geestdriftig; maar Arab wierp me over zijn schouder kus handen toe. „Andy is veel te bescheiden," zei ze. „Bescheiden, vlieg-op!" zei Harry. „Hij verbeeldt zich wonder wat. maar hij draait er omheen." Hy prikte *n vinger in mijn richting. „Ik," zei hy, „ik wéét wat ik kan' en ik maak er geen smoesjes over. In deze hele streek is er geen mens die zo gehaald is met de speer als ik. Een vent met een speer kan vijf pond vis vangen tegen een knaap met een werp hengel één. Ik maak t tien. Ik zou mün grote mond maar een beetje houden." Ik begon kwaad te worden. „Je hebt zelf een grote mond," snauwde ik. „Ik weet wat ik kan." „Laat zien dan," zei Arab. „,My best," zei Harry. Hij haalde een dikke rol bankbiljetten te voorschyn en telde vyf tientjes op de toonbank uit. „We zetten ieder vijftig pop," zei hy. „Hier, de buffetknecht is getuige. Met een schok drong de akelige wer- kêiykheid tot mij door. Arab had een vete tussen Harry en mü gekweekt, nog' voor ik zelf in de gelagkamer was. Ze scheen het er op toegelegd te hebben me samen met Harry in een boot te krijgen. Ik yad er geen idee van, waarom. Harry zou een knaap van een visspeer bü zich hebben en ik een prul van een werphen gel. Als hy lastig werd. kon ik proberen hem er mee dood te kittelen. „Ik heb geen werphengel bij me." zei ik. „Ik heb er twee in de boot," zei Arab. Harjfy schoof zün geld over de toon bank en zei; „Leg er vyftig glulden naast en ga mee. Ik heb vannacht een af spraak." Ik kon er nog geen touw aan vastkno pen. „Luister nou es," zei ik. „Is dat wel eeriyk tegenover jou? Ik bedoel, 's nachts met een speer werken?" f Harry lachte. Het klonk als *t geram mel van mosselschelpen. „Je schynt niet veel van visspietsen af 's nachts is de beste ,0, nou, maar dan lijkt het me toch te weten," zei hy, tyd." tegenover mü niet eeriyk. Het getij staat me niet aan." „O, nee?" zei Harry spottend. „Over een uur komt de vloed op. Kon niet be ter." „Hum. Maar eh de wind en de barometerstand en het wier en de maan stand en „D'r waait een fijn briesje uit het zuid-oosten, schitterend gewoonweg. De barometer staat op vast, je zult zien. de vis springt het water uit. D'r drijft geen spatje wier je kunt tot op de bodem kyken. En je kunt niet beter vissen dan by nieuwe maan. Wat wil je nog meer een dynamietpatroon soms?" Ik trok langzaam myn portefeulle uit myn zak en diepte er vyftig dollar uit op. Veel hield ik niet over, maar wie weet, zouden financiële zorglen binnen kort voor my afgtedaan hebben." „Oké," mompelde ik. „Kom mee," zei Harry, terwyi hy haar de deur ging. „Vfe nemen myn boot." Arab pakte myn arm en sleurde me achter hem aan. „Je hebt Je geweldig gehouden," fluisterde ze. „Ik kon hem vanmiddag niet volgien, omdat-ie te veel op zyn hoede was. Ik dacht, dat-ie, als hy dronken was. wel niet meer zo voor zichtig zou zyn. Ik heb hem de hele tyd zitten vleien en whisky zitten voeren en heb jou in de hoogte gestoken. Het heeft goed geholpen, geloof je ook niet? Hy is stomdronken en zo woest als een stier." „Ja-ja," zei ik. „Dus nou stap ik sa men met hem in één boot. Hy is dronken en zo woest als een stifr en hy heeft een visspeer by zich. Wat hen je van plan myn bloedspoor te volgen?" „Je gaat helemaal niet in zyn boot, liefste." zei ze. „Ik heb overal aan ge dacht. Hij had wei een speer in zyn boot, maar die heb ik weggepakt en verstopt. Hy is zo dronken, dat hy zich dat vast niet meer hérinnert. Hy moet dus eerst naar de woonschuit om een andere te halen." Ik zuchtte verlicht. „Van nu af aan," zei ik edelmoedig, „zal ik niet meer-mop peren, wanneer je mijn ligstoel als droogrek gebruikt. Ik zal zelfs geen kik geven, walmeer je de Jamaïcarum ge bruikt om je spoelen te oliën." „O. schat," fluisterde ze, „hoe heer- lyk. Ik ben zo gelukkig1."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3