„Noordam" brengt tarwe uit Amerika Eerste schip in het kader van steunverlening aan Europa te Rotterdam aangekomen Vier doden bij vreselijk ongeluk Zilveren huwelijksfeest Engelse Koningspaar Grote luister en praal Antwoord van een Volksfronter Eén dag met de Ronde-renners l: 'J Plan-Marshall een antwoord aan de vijanden van de democratie JOODSE VERZETSORGANISATIE DOET AANVAL OP HAVENSTAD JAFFA Vaste lachtverbindingen met Palestina sinds Zondag verbroken COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE TE MILAAN UITEENGEDREVEN Italiaans Vakverbond stelt eisen aan de regering Geen weigering van de Toi hoofd en hart Soberheid zal nog enige tijd moeten voortduren Luxe-auto rijdt op zwaar beladen trailer Ontvlucht meisje een belangrijke getuige --^èm» Si :V bbÈèT' Het weer. „Volendam" zet reis voort LEGT ENGELAND 5 MEI HET MANDAAT NEER? Verkiezingen in Hessen en Beieren Marshall-hulp I" MAANDAG 26 APRIL 1948 72ste JAARGANG No. 24136 Een schip aan de Wilhelminakade, vrolijk gepavoiseerd; een versierde loods mei hei muziekcorps van de Holland Amerika-Lijnonbedaarlijk hard blazend en een spreek gestoelte mei de Amerikaanse en Nederlandse vlaggen? dai was de eniourage van de officiële onivangsi, die heden morgen ie Roiierdam werd bereid aan hei eersie schip mei Marshall-goederen, de „Noordam", die verwelkomd werd door drie ministers en de Amerikaanse gezant Dr. H. Baruch mei een feestelijke anjer in de revers. Hei gerumoer van lorries op de achtergrond klonk door de officiële speeches heen? er werden vele vriendelijke woorden over hei E.R.P. geuit, maar hei belangrijkste was ioch wel, dai hei schip, de eersie verwerkelijking van hei Marshall-plan, aan de kade lag. f i SJJ. DE BRIEVEN ACTIE NAAR ITALIË Geen demonstraties op West-Ja va Niet het bezit maar het streven naar voorspoed en rijkdom maakt ons gelukkig. n I BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaaL Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. 8 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Met grote vreugde, zeide de minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft de Ne derlandse bevolking de aankomst van dit schip verwacht. Een vreugde, die gepaard gaat met een diep gevoel van dankbaarheid jegens het Amerikaan se volk, dat reeds zo vele malen op treffende wijze blijk heeft gegeven van zijn warme vriendschap voor de door de oorlog geteisterde landen. Een vriendschap, die zich niet uit in woorden, maar in daadwerkelijke steun. Ik stel het op hoge prijs hier te ge tuigen van de dankbaarheid, welke mijn landgenoten koesteren voor de voort varende wijze, waarop tot deze steun verlening is overgegaan. In deze dank, mr. ambassador, wil ik vooral u be trekken. omdat u met nimmer versa gende ijver op de bres staat voor Ne derlandse belangen. Dat Rotterdam de eer geniet, het eer ste schip, dat in het kader van de steunverlening aan Europa naar Neder land werd gezonden, te mogen ontvan gen, heeft bijkans een symbolische be tekenis Geen stad van Nederland werd Zozeer door de gesel van de oorlog getroffen als deze havenstad. Mede dank zij de hulp, welke wij van °nze geallieerde vrienden hebben mo gen ontvangen, kan thans, na drie ja ren van harde arbeid, op goede resul taten worden gewezen.* De Nederland se productie heeft, in het algemeen, weer het voor-oorlogse peil bereikt: de Nederlandse boer draagt weer het zijne bij om het wereld voedsel tekort te be perken, de Nederlandse schepen varen weer op alle wereldzeeën, terwijl de Nederlandse handelslieden weer verre vreemde landen bezoeken. Met de Inwerkingtreding van het Europese herstelprogramma is een nieuwe phase in de Nederlandse reconstructie ingeluid. Een phase, waarin van ieder het uiterste gevergd zal worden, opdat aan de gestelde verwachtingen voldaan zal kunnen worden. De soberheid, waarin de Ne derlandse huisgezinnen gedurende de laatste jaren hebben geleefd, zal noodzakelijkerwijs nog enige tijd moeten voortduren, wil het doel wor den bereikt, dat ons land binnen af zienbare tijd onafhankelijk zal wor den van buitengewone buitenlandse hulp. In zijn antwoord zwaaide de Ameri kaanse ambassadeur, dr. H. Baruch, alle lof toe aan de wederopbouw. Ik kan u Verzekeren, zeide hij, dat wij ook trots zijn op het feit, dat de volhardende Pogingen van het Nederlandse volk het mogelijk hebben gemaakt deze grote haven van Rotterdam te heropenen en Wederom het feit waar te maken, dat nergens in de wereld een schip sneller en meer efficiënt geladen of gelost kan Worden dan hier. De eerste scheepslading uit Amerika voor Nederland in het kader van het Europese herstelplan bereikt deze kust -binnen drie weken na het aan vaarden door 't Congress van de wet geving, welke de wereld kent als het plan-Marshall. De vijanden van de democratie beweren, dat zij traag werkt, doch het is mijn overtuiging, dat de democratie in de laatste twee eeuwen nimmer gefaald heeft gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de toestand. Democratie is, in het kort gezegd, het toppunt in de samenwerking der mens heid. De grote onderneming van samen werking, waarvan wij lieden het prac- tisch begin herdenken, geeft een onmis kenbaar bewijs van de duurzame kracht van het democratisch proces. De West- Europese naties en de V.S. hebben sa mengewerkt om het plan-Marshall te lanceren. Zij hebben op democratische wijze samengewerkt ep zii hebben sa mengewerkt omdat zü democraten zijn. Het plan-Marshall is aldus het best mogelijke antwoord aan de vijanden van de democratie. Het is niet alleen goedgekeurd door de regeringen, doch door de volkeren van alle deelne mende landen. Zeer terecht is gezegd, dat de geschie denis van de vrijheid en de rechten der mensen in Nederland synoniem is met de geschiedenis van de vrijheid en de rechten der mensen van geheel Europa. De geest van samenwerking behoort ook tot uw erfdeel. Wü in Amerika weten, dat deze geest nog steeds het volk van dit land aandrijft. Deze geest, gepaard aan de traditio nele Nederlandse geestdrift voor arbeid goede, krachtige, effectieve arbeid zal de productie-machinerie en de levensstandaard van uw land herstellen Van de eerste dag van mijn aankomst hier af was ik onder de indruk van deze Nederlandse eigenschappen. Tot slot sprak dan nog de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Ooster hout: „Ik had het voorrecht 16 April van dit jaar te Parijs namens de Neder landse regering de conventie voor Euro pese economische samenwerking te mo gen ondertekenen. Het is daarom voor mij in het bijzonder verheugend slechts tien dagen later als het ware de nieuwe idee vorm te zien krijgen en in staat te zijn, deze eerste concretisering van het Europese herstelplan te verwelkomen.'- Dr. Beermann, voorzitter van de Rot. terdamse stichting „Havenbei angen", wilde ook de kapitein van de „Noordam" Een ontzettend auto-ongeluk, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Rijksweg AmersfoortAmsterdam is geschied, heeft aan 4 personen het leven gekost. Het zijn de echtparen v. Erven Do rens uit de Guido Gezellestraat te Amsterdam en van Heukelum Stuyt van de Jan van Goyenkade, eveneens te Amsterdam. Beide echtparen laten 5 kinderen achter. Het ongeluk heeft zich afgespeeld om streeks 1 uur. Op dat tijdstip stond aan de rechterzijde van de rijksweg ter hoog te van de Palmkazeme te Bussum, op het grondgebied van de gemeente Hui zen, een zwaar beladen trailer gepar keerd, waarvan de bestuurder met ban- denpech te kampen had. De wagen stond met de voorzijde in de richting Amster dam. Een luxe personenauto naderde op dat ogenblik met grote snelheid uit de richting Amersfoort. Het is zeer waar schijnlijk, dat de bestuurder van deze auto de trailer niet heeft opgemerkt, want met geweldige kracht botste de auto tegen de trailer. De luxe wagen schoof als het ware onder de laadbak, de kap werd afgerukt en de auto geheel vernield. De vier inzitttenden waren op slag dood. De politie uit Bussum en Huizen was snel ter plaatse en stelde een onderzoek in. Hierbij kwam aan het licht, dat zich b« de trailer behalve de chauffeur nog een 20-jarig meisje bevond. Merkwaar digerwijze was zij gekleed in gestichts kleren. Zjj bleek te zijn Annie Druif, die dezelfde avond ontvlucht was uit het opvoedingsgesticht te Zeist. Zij had de stilstaande trailer opge merkt en gevraagd te mogen liften, hetgeen de chauffeur toestand onder het voorbehoud, dat hjj eerst zijn banden in orde moest maken. Het meisje is toen vast in de cabine gaan x y k'V- liÉllMi zitten, terwijl de chauffeur zich met zjjn auto bezig hield. Voor de reconstructie van het onge luk en het vaststellen van de schuld blijkt de aanwezigheid van het meisje van onschatbaar belang te zijn. Annie Druif heeft n.L verklaard, dat haar aan dacht op de trailer is gevallen door het brandende rode achterlicht. Het staat vrijwel vast, gezien het feit, dat het ongeluk is geschied slechts korte tijd nadat het ontvluchte meisje in de cabine is gestapt, dat de reflector ook op het ogenblik, dat de luxe auto na derde, heeft gebrand. Uit het politieonderzoek is dan ook komen vast te staan, dat de chauffeur van de vrachtauto, toebehorend aan de N.V. Stoomvaartmaatschappij Van Swie- ten te Amsterdam, geen schuld treft Behalve de verklaring van het meis je, dat in de cabine zat, is er nog een belangrijke verklaring. Enige ogen blikken voordat het ongeluk geschied de, naderde uit de richting Amers foort een luxe auto, waarvan de be stuurder op ca. 100 meter afstand het rode achterlicht van de vrachtauto opmerkte en ontdekkend, dat de wa gen stilstond, snelheid verminderde. Een aanrijding kon echter niet meer worden voorkomen, doch door het krachtige remmen had deze aanrijding geen ernstig gevolg. De luxe auto werd overigens wel dusdanig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Uit deze verklaring blijkt, aldus de po litie, dat de vrachtauto geheel aan de rechterzijde van de weg stond. De weg heeft ter plaatse slechts twee rijbanen. Het ontvluchte meisje is na verhoor vastgehouden. Het stoffelijk overschot van de vier slachtoffers is naar de Ma- jalla-Stichting te Bussum overgehracht. De verongelukten zijn twee bekende katholieke Amsterdamse families. De heer Van Heukelum Stuyt was regent van het R.C. Oude Armenkantoor, dat het beheer voert over het rustoord „St. Jacob" en sinds kort lid van het M.I. V.A.-comité. De heer W. A. van Erven Dorens, directeur van de assurantiefirma Dorens en De Waal, was een voor aanstaande figuur in hockeykringen en is tweemaal voor het Nederlandse elftal uitgekomen. De plechtige uitvaartdienst voor de zielerust van de vier slachtoffers zal Donderdagmorgen om half elf in de H. Rozenkranskerk te Amsterdam worden opgedragen, waarna de teraardebestel ling op Buitenveldert zal geschieden. De meest recente foto van het Engelse Koningspaar, dat heden zijn zilveren bruilofts feest viert. De opname werd Zaterdag genomen in het Wembley-stadion, na de beslis sende wedstrijd om de Cup, die door Manchester United gewonnen werd. Koning George VI overhandigt de trophee aan de aanvoerder van het winnende elftal. Naast hem Queen Elizabeth. Engeland viert vandaag het zilveren huwelijksfeest va-n koning George en koningin Elizabeth met weinig minder praal dan het huwelijk van prinses Eli zabeth met de hertog van Edinburgh de vorige herfst. Sinds de vroege morgenuren kwamen duizenden Engelsen per trein, bus en ondergrondse in de hoofdstad aan, om de schitterende processie gade te slaan op haar weg van Buckingham Palace naar de St. Paul's Cathedral, waar een nationale dankdienst werd gehouden. Overal zag men vlaggen en versierde winkels, maar weinig mensen die dè nacht op straat hadden doorgebracht, wat bij het huwelijk van prinses Eliza beth door zo velen is gedaan. Bij het aanbreken van de dag begonnen tien duizenden zich reeds op te stellen langs de 4% kilometer lange route, waar de stoet langs zou komen. niet vergeten en bood de gezagvoerder een Delfts werkstuk in glas en lood aan, waarop de Waterweg staat afgebeeld, opdat hij nog vaak de weg naar Rotter dam moge vinden. En dan was er het grote show-moment, waarom het deze morgen dan maar begonnen was: de kapitein overhandigde aan minister Mansholt een klein baaltje tarwe. Ge duldig wachtte Z. Exc. tot de film-ope rateurs gereed waren om het overreiken op te nemen. Het ceremonieel is zelfs meerdere malen herhaald: gezant Ba ruch met het zakje, minister Mansholt bij de valreep, het witte geval in de arm als ware het een baby, die de bewinds man in het openbaar moest koesteren. Terwijl de minister nog poseerde op de kade, begonnen de graanzuigers in het ruim van de „Noordam" him werk: het Marshall-plan is zijn werking voor ons land begonnen op deze morgen, die al weet een ieder, dat ook de eigen in spanning van ons volk onmisbaar zal zjjn toch wel wat op een Sinterklaas ochtend geleek. De Irgoen Zwai Leoemi, de extremis tische Joodse verzetsorganisatie, heeft Zondag een grootscheepse aanval gedaan op de Arabische haven Jaffa, die aan de Joodse stad Tel Aviv grenst. Het Joods Bureau, dat van deze actie niet op de hoogte was, noemde de aanval „ongedisciplineerd en onverantwoorde lijk". Men heeft de indruk, dat de Ir goen met de aanval op Jaffa een geheel eigen overwinning wil behalen als te genhanger van het succes van de Ha ganah bij de aanval op Haifa. De Haganah heeft een verklaring uit gegeven, -waarin wordt gezegd, dat zij tevoren niet over het offensief was in gelicht. Na een nacht van koortsachtige voorbereidingen zijn Zondagmorgen on geveer 3.000 man van de Irgoen in het veld gebracht. Volgens voorlopige be- Een inwoner uit Ouderkerk a. d. Amstel heeft in de brievenactie ter gelegenheid van de Italiaanse verkiezingen al bijzonder raak ge schoten. Het adres, dat hij voor zijn rekening had genomen, een adres te Reggio Emilia, is gebleken toe te behoren aan de voorzitter van een afdeling van het Volks front Nu, dat de brief bij deze in goede aarde is gevallen, zal men - zich kunnen voorstellen. Wilt u precies weten, hoe goed wel: hier is de vertaling van de brief, die de man heeft teruggeschreven. Com munisten bezitten blijkbaar overal ter wereld hetzelfde humeur en dezelfde merkwaardige logica. Beste valse vTiend der Italianen, Als zo vele andere vreemdelingen, .die zich in de Italiaanse aangelegen heden hebben gemengd, hebt ook u zich willen bemoeien met onze za ken. U kunt er van verzekerd zijn dat uw brief, die gezonden werd aan een fervente en actieve commu nist, niet tot zijn doel heeft geleid, integendeel, alleen maar heeft ge diend om aan te tonen, wat gij, Ne derlandse demochristelij ken, ver enigd met de andere Amerikaans- kapitalistische demochristelij ken, on der de Democratie verstaat. Reeds 'n andere keer hebben vreemdelin gen zich met de Italiaanse zaken willen bemoeien. Dat waren de Duitsers en zij kregen, wat er op stond. U, die, zoals uw brief bewijst, zonder meer een verkochte bent, ge looft, dat, omdat de Italianen de oorlog hebben verloren, zij ook de eer hebben verloren. U kunt er ge rust op zijn, beste mijnheer, wij heb ben de oorlog verloren, maar de strijd der partisanen heeft ons gere habiliteerd en aan die strijd heeft 95 pet. van de communisten deelgeno men. Aangezien de ware Nederlan ders van eer in dezelfde geest en hetzelfde geloof hebben gévochten als deze Italiaanse communisten, zyn wij er zeker van, dat u rustig thuis bent gebleven en lui uitgestrekt van de gelegenheid hebt geprofiteerd om uw portefeuille te spekken of, wat heel waarschijnlijk is, hebt gecolla boreerd met de Duitsers, die ook van uw land de vijanden en bezetters waren. Zoals u dus ziet, hebben wij geen behoefte aan de raad en de bemoei zucht uit het buitenland, of die nu meer of minder beleefd tot komen, en neem maar veilig aan, dat de Italianen weten, dat, als je in po litieke zaken je zelf niet helpt, me-( mand het doet. En bedenk ook, dat geen enkele Italiaan zich aan zo'n eerste de bes te Hollander als u verkoopt, of die Italiaan moest een fascist zijn. Als die brieven die jullie hebben ge- stuurd, bij anderen succes nebben gehad, mogen jullie dus magere voldoening smaken te weten, dat jul lie ze gestuurd hebben naar fascis ten, of ze nu lid zijn van de demo- christelijke partij dan wel van het M.S.I. En tenslotte moogt u bedenken, dat wjj meer dan twintig jaar het fas cisme hebben bestreden en dat wij bereid zijn het met vernieuwde ijver weer twintig jaar te doen. Italia zal gered worden, zal vrij zijn en onafhankelijk slechts indien het Democratisch Volksfront de overwinning zal behalen. Leve het Democratisch Volks front! Ronde van fliwiicfoof Nederland, op weg naar lange rechte Afsluitdijk. Groningen ot> de schier (Van een speciale verslaggever) Voor het eerst van ons leven hebben wij Zaterdag een dag lang wielrenners gevolgd op hun Ronde door Nederland. Wij zijn dus, eerlijk gezegd, volkomen outsider, wij weten ook niets van de geheime knepen van het wielervak en toch zouden wij nu al een stelling wil len poneren. En wel deze: tot dusver heeft men de propaganda voor de wie lersport té eenzijdig gevoerd. Men heeft gewezen op de spanning, op de kracht, op de sensatie, op de mogelijkheden in verband met de lichamelijke opvoe ding wellicht, maar niet op dit element, dat wij het belangrijkste zouden willen noemen: de schoonheid. U lezer, u had dat moeten zien Zater dag, hoe die karavaan renners, in alle kleuren, die zon en regenboog geven, van de Dam wegschoot in het stralen de licht van de morgen. Hoe zij als een kleurig lint voortbewoog over de Westermarkt en de Rozengracht, het zonlicht opspattend van al die blinken de wielen en malend door honderden, duizenden spaken. Een grandioos schouwspel, dat wij zes uur lang van Zaandam tot Groningen telkens op nieuw hebben herontdekt. In de kop van Noord-Holland dook het plotseling voor ons op uit een wolk van stof en gruis, op de Afsluitdijk za gen wij het opflitsen tegen een achter grond van lichtketsend water, in Fries land rolde het voort tussen bos en ha gen en in Groningen kende het de fleu rige achtergrond van duizenden men sen. Zo was het overal anders en over al boeiend. Het sprak tot hëel de leven de wereld. In Zaandam inspireerde het de straatjongens, op de Afsluitdijk de schapen en in Friesland de paarden in de wei. En ook dat moest ge gezien hebben. Vier, vijf koddig dravende schapen wedijverend met een peleton van 60, 70 renners. Dat hebben wij trouwens ook voort durend gedaan, wedijveren. Zowel met de renners als met de collega's die ook met de wagen het schouwspel wilden volgen. Want het is wel merkwaardig, maar ge kunt niet voor, achter of tus sen het peleton willen rijden of er is altijd minstens één ander, die precies op hetzelfde ogenblik hetzelfde wil doen als gij. En dan komt het er maar op aan wie het handigst is. Hij, gij of de zwarte duivels met hun witte helm, die de verkeersbrigade vormen en die waarachtig steeds opduiken waar nie mand ze kan gebruiken. Zo maalt zo'n wedstrijd verder. Dorp na dorp, stad na stad. Onvermoeibaar draaien de glanzende benen van de ren ners en onophoudelijk schieten de wa gens van voor naar achteren. De ene jacht volgt op de andere en telkens in een andere formatie trekt de bonte sliert voor u uit. Een kleine hond, die angstig geworden plotseling de weg oversteekt, mag een renner met een bloedend en pijnlijk vertrokken gezicht zijn kans ontnemen en een hevige band breuk vlak voor de finish ook een twee de, de strijd gaat onophoudelijk verder. Altijd de grote bonte groep wisselend en jagend tussen velden en bossen, bo ven het water en onder de poorten. Dat is de race van de buitenkant, het schouwspel bezien vanuit een wagen- Dat is de bekoring, de schoonheid, de valse schijn misschien. Wij zijn ons van die eenzijdigheid bewust. Immers de rest, de sensatie, de spanning, het mee dogenloze gevecht van 220 lange kilo meters pal teggn de Noord-Ooster in, daarover schrijft u de sportredacteur. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen weinig, doch later weer toenemende bewolking. Droog weer met matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht iets lagere temperaturen, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon 5.19—19.57. Maan 0.40—7.07. Naar men ons mededeelt zijn de quarantainemaatregelen ten aan zien van de „Volendam" opgehe ven, zodat het schip zijn reis kan voortzetten. Op grond van uit Palestina ontvangen berichten heeft de Britse regering be sloten haar mandaat In het Heilige Land op 5 Mei inplaats van op 15 Mei neer te leggen, zo meldt de „Daily Mail" he den. De Verenigde Naties zouden binnen enkele dagen van deze „ernstige beslis sing" op de hoogte worden gebracht. Dr. Benesj, de Tsjech oslowaakse pre sident, heeft Zaterdag op zijn buiten de Bulgaarse delegatie onder leiding van Dimitrof ontvangen. Gottwald was bij het onderhoud tegenwoordig. richten uit Joodse bron hebben de Jo' den het spoorwegstation bezet De Britse politie houdt nog steeds haar gebouw op de grens tussen Jaffa en Tel Aviv bezet en zij beschiet troe pen van de Irgoen. Volgens A.F.P. maakt de Irgoen gebruik van tanks, pantser wagens en lichte artillerie en de man schappen dragen uniformen en stalen helmen. De pijpleiding van de Iraakse petro- leummaatschappij tussen Kirkoek (Irak) en Haifa is buiten bedrijf gesteld. Nadat de Britten Zondagmorgen de luchthaven Lydda tussen Tel Aviv en Jeruzalem hadden prijsgegeven, zijn alle vaste luchtverbindingen met Pa lestina verbroken. Alle grote internationale luchtdien- sten, zoals van de K.L.M., .de B.O.A.C. de Swiss-Air, de Sabena en de Air- France, op dit vliegveld zijn stopgezet met uitzondering van de Egyptische M.I.S.R. Naar verluidt heeft de K.L.M. te Londen per radio het verzoek gekre gen, onmiddellijk alle passagiersver- keer door de lucht van Londen naar Palestina stop te zetten, „daar de situatie zeer gevaarlijk is geworden." Alle Joodse strijdgroepen in Palestina hebben verklaard, dat zij de veiligheid en de vrijheid van beweging van de wapenstilstandscommissie, bestaande uit de consuls van Frankrijk, België en de Verenigde Staten, zullen eerbiedigen. De Joden zullen de wapenstilstand aan vaarden op voorwaarde, dat geen poli tieke voorwaarden worden gesteld. In elk geval zal 15 Mei de Joodse staat worden uitgeroepen. Arabische militaire en politieke lei ders, die te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, bijeengekomen zijn, heb ben volledige overeenstemming bereikt over de samenwerking tussen de legers van de staten der Arabische Liga ter verdediging van en over het binnentrek ken in Palestina. Op het paleis woei reeds vroeg de ko ninklijke ^tandaard en de „Times" van vanmorgen publiceerde vier verzen van de Engelse hofdichter John Masefield. De Londense politie heeft Zondag de route, die het koningspaar zou volgen, zorgvuldig geïnspecteerd. De ruimte, voor de ingang van de kathedraal is met ijzeren rasterwerk afgezet. Detec tives lichttende deksels van putten voor de electriciteit-, telefoon- en wa terleidingen en keken of er geen helse machines onder verborgen waren. Het koninklijk bruidspaar vertrok uit Buckingham Palace in de door zes paarden getrokken statiekoets. Het koningsescorte droeg full dress, doch de cavalerie der huishouding torste niet, zoals in het verleden, de glim mende borstplaten. Soldater in da gelijkse uniform zetten de weg naar de kathedraal af. Op de trap van de kathedraal werd de koninklijke familie ontvangen door de aartsbisschop van Canterbury, de bisschop van Londen en andere kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders. De Lord Mayor van Londen leidde dan, met het paarlen zwaard van St. Paul in de hand, de processie, die langzaam naar het altaar ging, langs vooraan staande personen, vrienden, verwanten en de zes bruidsmeisjes, naar de plaatsen. Bij de terugkeer van de koninklijke familie naar Buckingham Palace brach ten kanonnen een koninklijk saluut en in het gehele land hesen oorlogsschepen en R.A.F.-stations de vlag. Vanavond zullen de koning en de ko ningin in een open auto een tocht van 40 kilometer door Londen maken. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijk zullen speciale postzegels worden uit gegeven. Ongeveer 4 millioen Duitsers in de staten Beieren en Hesse in de Ameri kaanse zone zijn Zondag ter stembus getogen voor het kiezen van burgemees ters en gemeenteraadsleden. Uit nog onvolledige cijfers blijkt, dat te Frankfort (Hessen) de Sociaal-Demo cratische Partij de leiding heeft met 37.2 pet. der stemmen. In Hanau, een centrum van met het communisme sympathiserenden, werd de communistische K. P. derde van de vier partijen en behaalde 9 van de ö6 zetels. In Fulda kregen de communis ten, voor zover thans bekend is, geen zetel. De Christen-Democraten behaal den er hier 21 van de 36. In Kassei, een industriestad bij de Sovjet-zone, leiden de Socialisten, gevolgd door de Liberalen. De territoriale commandant van West- Java heeft een verordening vastgesteld ten aanzien van de openbare uitingen van politieke gezindheid op 1 Mei. Daarin wordt het houden van optochten en demonstraties, alsmede het vertonen van vlaggen, spandoeken, borden of andere symbolen en emblemen in het openbaar, die uiting geven aan een be paalde politieke gezindheid, op 1 Mei verboden. Overtredingen kunnen ge straft worden met ten hoogste één jaar hechtenis of hoogstens f 10.000 geldboete. In strjjd met de order van de rege ring, waarbjj openbare demonstraties verboden waren, hebben de communis ten een besloten bijeenkomst op kasteel Sforzesco by Milaan in een demonstra tie doen verkeren, door, eenmaaj bin nen gekomen zijnde, rode doeken en vlaggen te voorschijn te brengen. An deren trokken hun jas uit en onthulden aldus een rood vest of pullover. Van het kasteel uit trokken geleidelijk aan groe pen demonstranten naar het Kathèdraal- plein van Milaan, waar het woord ge voerd werd door de communistische lei der Luigi Longo en de ex-premier en partisanenleider Ferrucio Pawl. Een hevig onweer en de politie dreven de be toging uiteen. Een carabintere werd tij dens de demonstratie gedood. Op een partijbijeenkomst der Nenni- socialisten te Rome heeft Rornita de leiders verzocht een landelijk congres te beleggen. Hij deed een felle aanval op de politiek van samengaan met de communisten, zoals die door Nenni ge voerd wordt. Op een partijbijeenkomst in Milaan sprak men zich uit tegen fusie met de communisten en voor het Marshall-plan. Het bestuur van de socialistische partij van Nenni heeft Zondagavond mede gedeeld, dat de. nationale raad van de partij 15 Mei zal bijeenkomen, om het eventueel bijeenroepen van een buiten gewoon nationaal cor.greg van de partij te bespreken. Het Italiaans vakverbond heeft een oommuijiqué uitgegeven, waarin er bij alle arbeiders op aan wordt gedron gen, „de geweldige betogingen op 1 Mei in het gehele land bij te wonen, ten einde uw verlangen naar vrijheid en het verkrijgen 'van betere levens voorwaarden te tonen". In het com muniqué wordt verklaard, dat er nog 2 millioen werklozen in Italië zijn en de levensstandaard van de Italiaanse arbeiders nog te laag is, „ondanks de grote successen, die de georganiseerde arbeiders hebben behaald". In het communiqué worden de vol gende eisen gesteld: 1. Agrarische her vormingen door de liquidatie van grote landgoederen. 2. Industriële hervormin gen door nationalisatie van sleutel industrieën en deelneming van de ar-> helders in de directies der firma's, door middel van arbeidsraden. 3. Hervormin gen op het gebied der sociale verzeke ring. Het communiqué werd uitgegeven met toestemming van alie groepen in het Italiaanse vakverbond, met inbegrip van de christeMjk-democratische vertegen woordigers. In een interview heeft Giuseppe dl Vlttorio, de communistische secretaris van het algemeen vakverbond in Italië, verklaard, dat de beweringen, dat het vakverbond stakingen zou gaan organi seren omdat de linkse partijen geen. succes bjj de verkiezingen hebben be haald, ongegrond zijn. Di Vittorio zdde: „In principe zijn wü niet tegen het plan-Marshall. Het zon dwaasheid zijn de hulp te weigeren. Wy zijn de V. S. zeer dankbaar voor het brood en de boter, die zij ons zen den, maar wat ons volk bovenal nodig heeft Is werk. Wij vragen twaalf mil lioen ton ijzer en staal voor de komende zeven jaar, maar krygen slechts 600.000 ton." In Calcutta is pest uitgebroken. Tot nu toe zijn er zes slachtoffers. De gou verneur heeft de inwoners van de stad de raad gegeven binnenshuis te blijven. In de stad zijn 23 inentingscentra geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1