Transjordaanse regering verklaart het Zionisme de oorlog Bij een strijd op drie fronten zullen 40.000 soldaten tegen de Joden optrekken Prinses Juliana brengt bezoek aan de mijnstreek OMGEVING VAN KATHEDRAAL IS VERKNOEID T Voorlichtingscongres over het communisme VOORER LEIDT NOG STEEDS IN HET KLASSEMENT Nederlanders de hoofdrol, maar Belgen de zege s isHFy* I Geïmproviseerd défilé te Maastricht met vlaggen, vaandels en lampions Hoe architect Cuypers het kerkplein ontwierp „Besliste en duidelijke afweer van de ondermijning" Van Nek vindt zijn vorm terug Het weer. Tot hoofd en hart Egypte verbiedt het scheepvaartverkeer Afdaling in staatsmijn Maurits Truman betuigt dank Russen geven aken vrij Kleintje koffie wordt beter! Derde etappe Ronde van Nederland RONDE ZIEN zo niet... dan staking Bilaterale overeenkomst met de Ver. Staten y s CMHSPA-C 27 APRtt 1948 72ste JAARGANG No. 24137 De Transjordaanse regering heefi Maandagavond ie zes uur hei Zionisme de oorlog verklaard. Hei Transjordaanse leger heefi Jericho bezei. Zwaar geschui van hei Transjordaanse leger heefi Maan dagavond hei vuur geopend op de Joodse posiiies in Haifa, van Accre uii, dai veeriien kilomeier noordelijker is gelegen, over de baai van Accre heen. Te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, is een over eenkomst getekend lussen de legers van Syrië, de Libanon, Transjordanië en Irak, volgens welke in Palestina een sirijd op drie fronien begonnen zal worden, waarbij veertig duizend soldaien legen de Joden zullen worden aange voerd. De campagne zou voor de eerste Mei begonnen worden. Eerste groente naar de Ruhr! mmMI BERLIJNS HOOFDCOMMISSARIS WIJKT UIT Bescherming gevraagd van Britten en Amerikanen Voor posthume onderschei ding van Roosevelt TA (Telefonisch van onze sportredacteur) NIJMEGEN, Maandagavond Dii was dè dag van de Ronde. De mooiste dag die wij be leefden mei hei kleurige schouwspel der renners, de mooi ste dag in een natuur, die al haar prille rijkdom ontplooide voor wie even oog had om meer ±e zien dan een felle, razende jacht; voor wie een ogenblik verstrooid kon zijn om zich ie verbazen over het altijd weer even verbijsterende ontwaken van hei nieuwe leven in de onnavolgbare pracht van deze ongerepte natuur. En ook de dag zonder smet, zonder teleurstelling over een onregelmatige aankomst, over een verdwaalde rennersgroep, die evenveel kreeg als de .anderen, terwijl zij misschien meer verdiende'. En dit was ook de dag van de Belgen, die, tegen hun voornemen om verstek te laten gaan, in de laatste minuten voor hei vertrek toch nog aan de start verschenen en na een lauwe passiviteit op de eerste 20Q kilomeier plotseling de inspi-j raiie vonden om met vereende krachten hun kans ie grijpen, toen opnieuw een ploeg van vluchtelingen haar bijna geslaagde ontsnappingspoging moest opgeven. Gesloten spoorwegovergang (Vervolg op pag. 4) Niet omdat de arbeiders loons verhoging zouden eisen of betere sociale voorzieningen, maar om dat ze gevaar lopen de Ronde van Nederland aan hun neus te zien Voorbij gaan. De karavaan passeert n.l. Helmond op een moment, dat de arbeid daar in volle gang is en verlof om het werk neer te leggen,, ten einde toch. iets van dit evenement te zien, werd de arbeiders geweigerd. Dat was meer dan het Zuidelijke wielerhart kon verdragen. De arbeiders schreven een brief naar de Commissaris van de Koningin met. de bede een goed woord voor hen te doen en telegrafeerden een zelfde verzoek naar de orga nisatoren van de Ronde. Wanneer ook dat niet helpt, zullen ze be sluiten het werk neer te leggen en toch te gaan kijken. Want dit evenement loïllen ze onder geen voorwaarde missen Het leven is strijd en nog eens strijd. Staken wij de strijd, dan verliest het leven zijn ivaarde, wordt het slechts louter bestaan BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, i 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal Wnd. hoofdredacteur: W. Severm. Directeur: J. J. W. Boerriqter. O ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtffimetefK hoogte. Ingeionden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogteJ De administratie behoudt zich het recht voet; hdvertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. De overeenkomst werd door de Li banese minister ^president getekend na mens Syrië. De Iraakse regent Emir Abdpel Illah is daarna naar Cairo ver trokken om de overeenkomst ter onder tekening voor te leggen aan koning Faroek van Egypte en aan Saoedi Ara- bië. Het Syrische parlement is Maandag avond in geheime zitting bijeengekomen voor het aanhoren van een verklaring van de minister van Defensie, Ahmad Charabati, over de bijdrage van Syrië aan de „bevrijding van Palestina". Koning Abdoelah van Transjordanië zeide in een interview, dat, indien de Joden zijn advies niet opvolgen om als burgers in een Arabische staat te leven, hij „het genoegen en de eer zou hebben Palestina te redden". Hij zei, dat de enige manier om het Palestijnse probleem op te lossen, die van oorlog is, nu vreedzame middelen gefaald hebben. Het algemeen hoofdkwartier van de Arabische strijdkrachten in Palestina heeft in een communiqué verklaard, dat sterke Haganah-troepen de stad Acre hebben aangevallen en dat zich daar een hevige slag ontwikkelt. Het Arabisch legioen en de Britse pantsertroepen beantwoordden het vuur van de zware mortieren en het geschut van de Irgoen. De strijdkrachten van de Irgoen dringen langzaam Jaffa binnen. Men meldt verliezen aan beide kanten. Van officiële zijde wordt bevestigd, dat Britse troepen Maandag het ge bouw van het vliegveld Lydda, het enige internationale vliegveld van Pa lestina, bezet hebben. Alle vliegdien- sten naar en van Lydda zijn gestaakt. Zondag hebben de Joden Lydda ver laten met medeneming van 18 radio zendapparaten. Alle uitgaande lucht post uit Palestina is Maandag opge houden. Nadat de Britten Maandagnamiddag het kamp „Alamein" bij Jeruzalem ver laten hadden, heeft een honderdtal Ara bieren het bezet en versterkt tegen mo gelijke aanvallen van Joodse zijde. Maandag heeft Egypte een bepaling uitgevaardigd, die per 1 Mei ingaat en waarbij al het scheepvaartverkeer in de territoriale wateren, grenzende aan Zuid-Palestina, verboden wordt. Van Arabische zijde werd verklaard, dat dit het voorspel was tot manoeuvres van de marine. De politie te Caïro en Alexandrië heeft Maandagavond de noodtoestand af gekondigd, die Dinsdagmorgen vroeg zal ingaan. Deze maatregel is genomen met het oog op demonstraties van het volk, die men verwacht als gevolg van de oorlogsverklaring van Trans-Jordanië. Reuter citeert uit het Arabische blad Al Zaman te Cairo, dat aan «pn contin gent Egyptische soldaten instructie is gegeven om zich bij andere stijdkrach- ten te voegen, die aan de Palestijnse grens opgesteld staan. Het blad voegt er aan toe, dat, in overeenstemming met het besluit der Arabische landen, ge regelde troepen naar Palestina te zen den, voordat het Brits mandaat afloopt, de beslissing is genomen, dat het Egyp tische leger „in dit opzicht zijn plicht zal doen" Het Arabische Hoge Comité heeft in de politieke commissie van de V.N, me degedeeld, dat de Arabieren, tenzij een overeenkomst over een beheer wordt bereikt,- bij het aflopen van het mandaat een ongedeelde onafhankelijke staat voor Palestina zullen proclameren. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Maandag een Franse resolutie aan genomen, die de trustschapsraad ver zoekt zo spoedig mogelijk „passende maatregelen voor de verdediging van Jeruzalem en zijn bewoners" voor te stellen. Met enthousiasme heeft de be volking van de mijnstreek Prinses Juliana Maandag een grootse ont vangst bereid. Huis aan huis wap perde de vaderlandse driekleur en overal gingèn de mensen met oranje getooid. Des morgens om 9 uur ar riveerde de Prinses, gekleed in een grjjs mantelpak met een wit hoedje, op het vliegveld Beek met het vliegtuig van Prins Bernhard. Hier werd zij ontvangen door de Com missaris derKoningin in Limburg, mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, die haar op haar tocht door Limburg heeft vergezeld. In Beek werden haar bloemen aange boden. Tegen half tien arriveerde het gezelschap ten raadhufze van Geleen, waar burgemeester Damen enige woor den van welkom tot de Prinses richtte. Terwijl de 'Prinses op het balcon van het stadhuis stond, werd haar door kinderen een aubade gebracht.. Vervol gens trok het gezelschap naar de Staatsmijn Maurits, waar de Prinses van kwart over tien tot kwart over 12 de afdeling 2-8 op de 660 M' verdieping be kocht. Via Geleen ging' de tocht vervolgens haar Sittard. In Treebeek kende het enthousiasme van de bevolking geen grenzen meer. De politie had de grootste hioeite» het talrijke publiek in bedwang te houden, doch desondanks werd op een enkele plaats het cordon verbroken De Prinses bezocht hier een twee tal arbeidersgezinnen, n.l. de familie Van Eyck in de Treebeekstraat en de familie Van Unen in dè Ringstraat. In Brunssum had de Prinses wederom een klnderhulde in ontvangst te ne men. Vervolgens werd de tocht voort gezet naar het centrum van de mijn streek, waar H. K. H. precies om 5 uur arriveerde. Zij bracht hier een bezoek aan het gebouw van het algemeen mijnwerkers- fonds, waar zij werd begroet door de burgemeester van Heerlen, de heer J. ^lous, voorzitter van het A. M. F. en hv. Wobbe, directeur van het A. M. F. "ierna werd aan Prinses Juliana koffie ■het Limburgse vla aangeboden. In het gebouw maakte Prinses Juliana kennis hfet het dagelijks bestuur Zij sprak er geruime tijd met de leden van de Mijn jhdustrie Raad. Om half zeven vertrok het gezelschap naar Maastricht, waar het tegen 7 uur aan het gouvernements huis arriveerde. Alhoewel het juiste uur van aankomst hiet bekend was gemaakt, stonden dui- wJwjndag zijn de «eerste vrachtauto's spil Nederlandse groenten, voornamelijk baa. ÏLe en sla, over de grens bij Venlo *r Duitsland vertrokken. he?e„firoenten werden voor rekening van veilinntraal bureau van de tuinbouw- aanCr„ucn, normaal op enige veilingen Reen ^°hht. Hoewel op het ogenblik nog Arne,.:? nitieve overeenkomst met de Ut het nse autoriteiten werd bereikt, dat de»h®htraal bureau, in vertrouwen biet overeenkomst tot stand komt, Do hoon en verzending begonnen. remd ,?ns gezonden groenten zijn be- Uorrn?ior het Ruhr gebied. Zij zullen "aie distributie worden gebracht. zenden langs de route door de stad ge schaard. Op het gouverneurshuis, waar de Prinses de avond en de nacht zou doorbrengen, is zij begroet door het volledig college van Gedeputeerde Sta ten. Voordat zij het gebouw betrad, had zij een spontaan en hartelijk welkom in ontvangst te nemen van de georgani seerde jeugd van Maastricht. In de avond haf Maastricht een op tocht geïmproviseerd, waaraan vrijwel alle organisaties en alle muziekgezel schappen van de stad hebben deelgeno men. Tienduizenden trokken in dichte drommen tussen de muziekgezelschap pen in, achter vlaggen en vaandels en met fakkels en lampions, juichend en zingend langs het „Gouvernement", waar de Prinses op het bordes dit inderdaad overweldigende schouwspel enkele uren heeft gadegeslagen.' Verwachting tot Woensdagavond: Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Vannacht iets min der koud, maar morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon 5.17—19.59, maan 1.13—7.53. De Amerikaanse autoriteiten in Ber lijn hebben Maandagavond medege deeld. dat de hoofdcommissaris van de Berlijnse politie, Hans Kanig, naar het Westelijke gedeelte van Berlijn uitge weken is, waar hij de bescherming van de Amerikanen en Britten gevraagd heeft. Hans Kanig heeft verklaard, dat de Russen hem wilden arresteren, omdat hij disciplinaire maatregelen genomen had tegen een politieagent, die een Duitser in de Sovjet-sector had neerge schoten. Deze Duitser, die evenals de politieagent in de Franse sector woont, wag door de laatste naar de Sovjet sector gelokt. William Babcock, de plaatsvervan gende Amerikaanse commandant van Berlijn, heeft verklaard, dat Kanig, die aan het hoofd staat van de 11.000 leden Berlijnse Schutzpolizei, betoogt aan de waakzaamheid van de Russen te zijn ontsnapt tijdens een verhoor, waaraan hij onderworpen weird in de Sovjet- kommandantur. Kanig zegt niet hetzelfde lot te wil len ondergaan als zijn voorganger Hein- rich, van wie. men nooit meer iets ge hoord heeft sinds hij in Augustus 1945 door de Russen gearresteerd werd. De Amerikanen zullen naar aanlei ding van de beweringen van Kanig de Russen rekenschap vragen. President Truman heeft een bood schap aan Koningin Wilhelmina gezon den, waarin hij H. M. bedankt voor de posthume toekenning van het Grootkruis van de Militaire Willemsorde aan wij len president Roosevelt. In de boodschap van de president wordt gezegd: Ik ben er zeker van dat de overleden president bijzonder trots geweest zou zijn op deze eer, daar hij altijd bijzondere hoogachting en bewon dering koesterde voor Uwe Majesteit en het volk van Nederland. De Russen hebben Maandag 47 aken, die sedert vier dagen werden vastge houden aan de grens van de Russische zone, laten afvaren. De aken waren op weg naar Berlijn en naar Hamburg. Aan de kapiteins van de aken werd door de Russen meegedeeld, dat zij niet konden terugkeren zonder de nieuwe interzonale permits. Tot dusverre heb ben de Russen echter geen enkel nieuw formulier gegeven. Evenmin hebben zij medegedeeld wat zij willen, noch waar de nieuwe formulieren te krijgen zijn. Na een verblijf van twee uur in de „Mau rits" te Geleen verlaat Prinses Juliana de mijnterwijl zij duidelijke sporen van het bezoek draagt. De tiende Pan-Amerikaanse conferen tie zal te Caracas plaats vinden. Aldus heeft men thans te Bogota op voorstel van Ecuador besloten Koning George VI en Koningin Elizabeth in hun statiekoets op weg naar de ,,St. Pant's Cathedral", om ter ere van hun zilveren bruiloft. Tegenover hen in de koets zit Prinses Margaret. dienst bij Teneinde tegemoet te komen aan de klachten van publiek en ondernemers over de kwaliteit van „het kopje koffie", dat in HOREC A-bed rijven geschonken wordit, zullen met ingang van 9 Mei de toewijzingen koffiesurregaat aan deze bedrijven vervangen worden door toe wijzingen echte koffie, zij het dan in de verhouding 2 1. Door deze verstrekking is het moge lijk een kopje koffie te serveren, dat op redelijke wijze aan de eisen van het pu bliek kan voldoen, want de ondernemer zal zelf kunnen bepalen in welke ver houding hij de koffie met koffiesurro- gaat, dat dan geheel vrij in de handel oen m April 1895 de eerste paal werd geslagen voor de bouw van de nieuwe Sint Bavo was het daar aan je Leidsevaart nog een landelijke omgeving. Het Leidse kwartier liep niet verder dan de Leidsestraat, het goede- renemplacemient van de Spoorwegen w^s zal zijn, zal mengen- Dit koffie-surro- er nog niet en dus was ook de spoorweg- gaat bevat geen echte, koffie, zodat de vereiste besparing op het koffieverbruik door HORECA-bedrijven gehandhaafd blijft. haven daarheen, de Westergracht, nog niet gegraven en een buurtschap ter hoogte van de Pijlslaan plus wat wonin gen bij de Schreveliusstraat en Lourens i Afgevaardigden van alle Neder landse Katholieke Organisaties, sa menwerkend in het Katholiek Bu reau voor Maatschappelijk en Cul tureel Overleg en met de Katholieke Actie, waren Maandag in Amsterdam samengekomen op een voorlichtings- congres, om ruimer georiënteerd te worden over en op de juiste wijze stelling te nemen tegen het grootste gevaar van. deze eeuw: het godde loze communisme. In de morgenuren had rector C. M. Klaver in de Kapel op het Begijnhof een H. Mis opgedragen en om kwart over elf opende de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van de K.A.B., het congres, wordt Ronde Nederland genomen Het was dus niet de dag van de Ne derlanders, althans niet wat de uitslag betreft. Maar wanneer het gaat oma de morele winnaaré van deze etappe, »^>m de jongens, die zich hebben uitgesloofd en die van deze derde dag hebben ge maakt wat hij tenslotte geworden is, ja dan waren het voor alles weer de ren ners uit ons land, die zich hebben on derscheiden. En alweer begon de strijd op een mo ment, dat het startsehot nog nauwelijks was verklonken. Dertig kilometer na, het vertrek uit Enschede maakte een klein groepje zich van het peleton los: Van Nek, Lambrichs, Van der Zande, De Korver, Van Gerven en de Italiaan Ca- salato. Het ging weer even snel als gis teren; 45 kilometer en meer moet de wind in de rug, op twee, drie kilometer na het ontstaan van de scheiding al be loond met een moeilijk te overbruggen voorsprong. Voor het peleton althans. Want onmiddellijk nadat deze zes weg gesprongen warén, kwamen opnieuw ze ven man uit de groep naar voren: Pel- lenaers, Sjefke Janssen, Bakker en Storm met Montuori de Italiaan, Kemp de Luxemburger en de Fransman Lou- viot. En nóg verder zal het peleton uit eengerafeld worden, want Vooren, be ducht voor zijn leiderspositie, wilde niet wachten op de mogelijkheden en gevaren, die in deze ontsnappingspo ging verscholen lagen. Een, twee, drie iwèg schoot de kopman van de Zaanse ploeg, in een verbeten pogin; om vooral hierbij te zijn. Maar ook hij was niet alleen. Aan zijn wiel Cro- ci-Torti, Didden en de Nederlanders Smit en Snellen, zodat in totaal twaalf Nederlanders met twee Itali anen als voornaamste concurrenten de wedstrijd van' deze dag bepaalden. Maar zo gemakkelijk ging het niet. Een driftig jagend peleton reed de laat ste groep weer snel binnen de veilige bereikbaarheid van zjjn eigen kracht en een ogenblik schéén ook de grote bete kenis van de kopgroep te zijn vermin derd, toen zij even voor Apeldoorn op vierhonderd rrjeter afstand de spoorbo men zag zakken. Vertwijfeld probeer den de vijf uit hun evenwicht geslagen renners de wedstrijdleiding te vermur wen hun toe te staan over de hinder lijke barricade te klimmen. Maar de ijzeren vuist der discipline zou over deze etappe worden uitgestrekt en er werd geen pardon gegeven voor de vluchte lingen, die niet alleen door het tweede peleton werden ingelopen, maar ook an derhalve minuut van hun voorsprong, rlie toen vier minuten bedroeg, verspeel- len. welks importantie wel zeer geaccen tueerd werd door de aanwezigheid van twee katholieke ministers, Hunne Ex cellenties mr. dr. P. J. Witteman en luit.- kol. A. H. J. L. Fiévez, en van de voor zitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme. Voorts .waren aanwezig talrijke andere voor aanstaande figuren uit het katholieke politieke en sociale leven, Als eerste van de drie sprekers, die het hunne er toe bijdroegen om dit te bereiken, betrad mr. F. Bachg. alge meen secretaris van de Ned. R.K. Mid denstandsbond. het podium. Hii werkte in zijn rede zes stellingen uit. welke hij samenvatte onder de titel: „De zin der democratie en de opbouw der bedrijfs- gemeenschap". Zag het er oorspronkelijk naar uit, aldus spr.. dat de komende verkie zingsstrijd in de eerste plaats een uit spraak zou moeten opleveren over de Indonesische hervormingspolitiek, het zal er nu ook om gaan, dat ons volk de communistische heilsleer zo krach tig mogeliik afwijst. Maar niet alleen een negatieve uitspraak zal voldoen de zijn, ook een positieve stellingname voor de grondslagen, waarop men po sitief de sociale hervormingspolitiek wil zien gevoerd, is noodzakelijk. En spr. stelde daarbij vast, dat het soci aal-economisch program van de K.V.P. niet alleen gebouwd is op de juiste persoonliikheidsgrondslag, maar ook beantwoordt aan de behoefte van de huidige ontwikkeling. Het eerste en voornaamste punt van dit programma is dan de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. De hervorming van de maatschappelijke structuur zal echter niet alleen vóór de mens moeten worden voltrokken. Zij zal in concreto in en door onze mensen moeten worden opgebouwd en voltrokken. Sprekende over de „besliste en duidelijke afweer van de communis tische ondermijning", stelde spr. vast: de democratie heeft niet alleen het recht, zij heeft ook de dure plicht, zich te wapenen en te weer te stellen ten einde de primaire men selijke rechten tegen misbruik van •je politieke vrijheden te bescher men. „Wij zullen", zo zei spr. „in dit tijdsgewricht moeten komen tot een herziening van de constitutie, waar door de wezenstrekken van de de mocratie zullen worden gezuiverd en versterkt en Jiet staatsbccld aan gepast aan het karakter van deze eeuw". In zijn vijfde stelling zette mr. Bachg uiteen, dat de „rédding van de mens" niet te scheiden is van de redding van de ziel. (Vervolg op pag. 2) De administrateur van het plan-Mar shall, Paul G. Hoffmann, heeft Maandag medegedeeld, dat zes landen (Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Nederland, Noor wegen en Denemarken) thans formeel in aanmerking komen voor hulpverle ning in het kader van het plan Voor Europees herstel. Zij hebben „letters of intention" ingediend, waarin zij verkla ren, accoord te gaan met doel en poli tiek van het hulpprogram en in dat verband een bilaterale overeenkomst te zullen sluiten met de V.S. Binnen en kele dagen zullen ook andere landen, naar verwacht wordt, een dergelijke stap ondernemen. Costerstraat was zo goed als alles- wat heinde en ver aan woningbouw te zién was. Sindsdien is de kathedraal geheel in de stadsuitbreiding opgegaan en niet ten onrechte wordt aan het gemeente bestuur van Haarlem verweten, dat het bij de aanleg va„ straten en het be palen van de aard Oer bebouwing onvol doende profijt heeft getrokken van de stedebouwkundige schoonheid van onze kathedraal. Pijnlijk springt dit gebrek naar voren als men ziet hoe onze voorvaderen ae oude Sint Bavo met de grootste onder scheiding hebben behandeld. Hoe prach tig lopen tien straten op haar toe en hoe bekoorlijk zijn de vele gezichten op de kerk, dichtbij en veraf. Vergelijk daarmede de omgeving van de nieuwe Sint Bavo. Eerst werd er een goederen station in de buurt geduld met al de daaraan verbonden rommeligheid, daar na werd de Westergracht gegraven en werden Westergrachtbrug aan de ene en Emmabrug aan de andere zijde ge bouwd, waardóór de kathedraal in de diepte kwam te liggen. Later kwam er een stratenplan, dat wel de bedoeling scheen te hebben de kathedraal zoveel mogelijk aan het gezicht te onttrekken, terwijl een fraaie open bebouwing daar een stadskwartier van opperste schoon heid had kunnen scheppen. In de loop der jaren hebben de katholieken wel eens aan boosaardig opzet bij het Haar lemse gemeentebestuur gedacht. Waar schijnlijk is het meer onkunde en on verschilligheid geweest. Van fraaie stads- aamleg had men in 'de tijd, dat de ka thedraal werd gebouwd, geen idee. Men voelde er eenvoudig niets voor en was de kunst der voorvaderen geheel ver geten. Als er straten werden aangelegd, dan waren het kwartieren als het Leidse kwartier, het Rozenpriëel, het Amster damse kwartier met straten recht toe en recht aan en stijlloze huizen, die er volkomen mede in overeenstemming waren. Pas in 1911 kwamen er voor schriften betreffende stratenplannen, welke door de gemeentebesturen moes ten worden opgesteld en nog weer later werd studie gemaakt van stedebouw- kunde. De tegenwoordige dienst van Openbare Werken in Haarlem betreurt, dat er zoveel verzuimd is rondom de nieuwe kathedraal en dat daar zoveel onherstelbaar bedorven is. Al sinds enkele jaren doet hij zijn best om te redden wat er te redden is. Langs de Westergracht werd een fraai plantsoen met rijweg aangelegd, waardoor de mooie kapellenkrans, als men van het Wilsons- plein af komt, prachtig te genieten is, en alles wil de Dienst van O. W. doen om uitvoering te geven aan de plannen van architect JJuypers, die zich vóór de hoofdingang van de kathedraal een voorhof heeft gedacht, een ombouwd „Sint Bavoplein". Vele kerken in de middeleeuwen en ook Egyptische en Griekse tempels hadden zo'n voorhof. De bestemming daarvan was. de kerk bezoekers, als zjj dat binnenplein be traden, hun alledaagse gedachten te doen afleggen en zich tot God te doen inkeren. De heer Cuypers heeft zich d»t kerkplein ombouwd gedacht aan de ene zijde door een parochiehuis met patronaatsgebouw, vergaderzalen enz., aan de andere zijde door een kosters- en organisten-woning en recht tegen over de ingang een zogenaamd derde seminarie. Het parochiehuis en de kosterswoning wuiden door middel van een boog met de kathedraal verbon den zjjn en onder die bogen door zou den de kerkbezoekers het voorplein op komen. Gebrek aan financiën zal de uitvoe ring van deze plannen nog vele jaren uitstellen en dat betreurt het gemeente bestuur. Het heeft daarom gevraagd of er niet iets anders te vinden is om dat plein tot stand te brengen. Er wordt nu gedacht aan het bouwen van twee rijen woningen voor ouden van dagen, een aan de noordzijde en een aan do zuidzijde van het plein, terwijl dan op de plek van het derde seminarie een beplanting zou komen met kastanje bomen. Zo'n ombouwd Shit Bavoplein, innig verbonden met de kathedraal en daarmede één geheel vormend, zou stel lig een stedebouwkundige schoonheid zijn. Men stelle zich eens voor, hoe goed de platte torens van de kathedraal het in dat complex zouden doen. Het is te hopen, dat het tot uitvoering, komt, maar dan alleen met het beste, het liefst met het eerste plan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1