Jong Haarlem.... vooruit I Voorlichtingscongres over het goddeloze communisme PA K' H O E' t> D M Goede resultaten van wintercursus Wieg-ledikantjes Julianadag, bevrijdings dag Bloembollentocht Sportuitwisseling en nog iets Nationale herdenking In het belang van het volk.... Weer een ontploffing te Mniden Vrijheid van onderwijs ZILVEREN FEEST VAN MAKELAARS Receptie enofficiële maaltijd Van Weert AGENDA HAARLEMS BLOEI EN DE BENELUX Ontvangst ten stadhuize Uit het land van Groenendaal Een dodeeen zwaar gewonde SS* DINSDAG 27 APRIL 1948 STAD EN OMGEVING ST. MARCUS VIERT ZESDE LUSTRUM J. G. van Kessel dertig jaar voorzitter K.A.B. KRING OOST Winterseizoen gesloten K.J .M.V.appèl Anegang 46 voor de baby Burgerlijke Stand i - Pas op voor deze heren Nieuws van de sportclubs 5000 wandelaars trokken door de bollenstreek DISTRIBUTIENIEUWS UITVAART TH. STEMAN Van wie is die honden- penning? BLOEMENDAAL Op erebegraafplaats te Bloemendaal BLOEMENDAALS INITIATIEF Met amphibie-wagen te land en ter zee Dr. Ir. Tellegen aan 't woord HEEMSTEDE Raads ver gaderin g ZANDVOORT Spreekuur burgemeester Administrateur voor het Tribunacd AUTOSERVICE ONDERHOUD ONDERDELEN Van Lent, Pene tratie van communis tische ideologieën Dodelijk ongeval te Lisse VIJFTIEN JAAR VOOR ROOFMOORD Voorziening van kultobancleD Beurs van Amsterdam 3c %n IfOtl1 v° Vd De in het afgelopen winterseizoen ge houden avondcursussen voor de school vrije jeugd van 16 tot 26 jaar hebben aan alle gestelde verwachtingen vol daan. Bijna 25% der leerlingen heeft ge durende de lange cursus zelfs geen enkele les verzuimd. En dit alles on danks het feit, dat de leerrodddelenvoor. ziening, daar veel gewenste artikelen nog niet verkrijgbaar waren, nog gebrek kig was. De cursusarbeid is geslaagd, ondanks het feit, dat veel voorgenomen plannen voor gemeenschappelijke ontspannings bij eenkamsten nog niet konden worden verwezenlijkt.* Er is de gehele winter door zonder Kerst- of Paasvacantie op de cursussen en thuis hard gewerkt. Dè.t de eerste na-oorlogse poging de Haarlemse schoolvrije jeugd te active ren tot een nuttige vrije-tljdsbesteding door het bestuur der stichting kon wor den ondernomen, dankt het allereerst aan het Gemeentebestuur, dat de on ontbeerlijke grondslag der voor dat werk vereiste geldmiddelen beschikbaar heeft gesteld, aldus schrijft de Stichting „Jong Haarlem-... Vooruit" in een ver slag, waaruit wij een en ander ont lenen. Met actiever medewerking van vele Jongeren openen zich hoopvolle pers pectieven. De schat van ervaringsmate riaal, deze winter opgedaan, zal met grote zorg worden verwerkt De ver wachting is gewettigd, dat het leerpro- gram naar keuze, naar vorm en naar inhoud kan worden uitgebreid en ver beterd. Rekening houdende met allerlei fac toren van financiële en paedagogische aard was besloten, dat een cursus zou kunnen worden ingesteld, wanneer hier voor 15 deelnemers zouden zijn inge schreven. Na het uitreiken van de folders kwa men in totaal 946 inschr Ij vipgen bin nen. Aan 116 gegadigden moest worden bericht, dat voor de door hen gekozen De afdeling Haarlem van dë Ned. RE. Bond van Kleinhandelaren in Aardap pelen, Groenten en Fruit „St. Marcus" viert morgen haar zesde lustrum. De dag wordt begonnen met een plechtige H. Mis in de Paterskerk aan de Nieuwe Groen markt. die de geestelijk adviseur van de bond, rector R. van Ginkel, zal opdra gen. In het Krelagehuls ontbijt men daarna gezamenlijk. Van 3 tot 4 uur recipicert het bestuur in hotel „De Leeu werik" en des avonds 1 uur trekt men weer naar het Krelagehuis om te genie ten van een cabaret-revue. Er zijn twee jubilarissen, die thans 80 jaar lid zijn en wier zilveren jubileum indertijd door de oorlogsomstandigheden niet gevierd kon worden. Het zijn de he ren J. G. van Kessel en J. Bertholee, de eerste is bovendien 30 jaar lang voor zitter. In het feestprogramma weet de heer Van Kessel een en ander te vertel len over de oprichting, die hij destijds met kapelaan Burwinkel in het gebouw St. Bavo tot stand wist te brengen. Met 30 leden werd een aanvang gemaakt en thans zijn zo goed als alle Katholieke handelaren in Haarlem en omgeving aangesloten. Verschillende Haarlemse ac ties hadden een landelijk karakter en de ziekenkas fs menige afdeling ten voor- beeld geweest. Men schrijft ons: Dat de Kath. Arbeidersbeweging wer kelijk een beweging is, heeft thans kring Oost bewezen. Het bestuur heeft n.l. kans gezien de leden zeven maanden iets te geven en te bieden. Zij heeft de leden ontspanning, ontwikkeling en culturele avonden bezorgd. Kring Oost bezit een belangrijke Credo Pugnoclub en pas is opgericht een Kath. Arbeidersvrouwen organisatie. Zondagavond werd het winterseizoen besloten in de tuinzaal van het Concert gebouw, welke zaal nagenoeg geheel be zet was. Op het podium prijkte de nieu we krfngvlag. Allereerst deed de voorzit ter enkele mededelingen over de bede vaart naar Heilo op Zondag 23 Mei aa. Voor uitwisseling van kinderen in de va- cantietijd naar het platteland kan men zich nu reeds met het fcringbestuur sn verbinding stellen. Hierna trad op het gezelschap van Henk Soutendijk uit Den Haag voor het op voeren van een marionettenspel. Na de pauze werd opgevoerd de klucht: „Om de dooie dood niet". cursus niet voldoende belangstelling bestond. Om organisatorische redenen moest bovendien aan 83 jongeren worden be richt, dat de door hen gekozen cursus niet kon worden ingesteld door het ont breken van de vereiste leermiddelen, van een deskundig leraar of van een ge schikt lokaal. De resterende 74? leer lingen werder» in 40 cursusgroepen in gedeeld, t.w. 7 groepen voor Algemene Ontwikkeling, 9 groepen voon Engels, 4 voor Ned. Taal. 1 voor Boekhouden, 2 voor Rhythmisch dansen, 2 voor Brief schrijven en Stellen, 2 voor Boekhou den, g voor Tekenen, 2 voor Handschrift- verbeteren, 1 voor Turnen, 1 voor Re kenen en 6 voor Costuumknippen. Ook voor Esperanto werd een cursus geor ganiseerd. Van deze 40 groepen werden er 12 ge vormd voor jongens en meisjes die voor keur hadden voor Rooms-Katholieke cursussen en 28 voor jongens en meis jes, die zich hadden uitgesproken voor een algemene cursus. Iedere cursusserie bestond uit onge veer 20 lessen. In totaal werden er 757 cursuslesavonden gegeven. 26 leerlingen werden afgeschreven, omdat de lesstof te moeilijk was. 76 leer lingen werden afgeschreven om ahdere redenen als langdurige ziekte, militaire dienst, nachtarbeid, overwerk enz. Van de 397 cursisten, die trouw de lessen hebben gevolgd, hebben 95 geen enkele les verzuimd. 28 April wordt het cursusseizoen in een bijeenkomst in het Krelagehuis door de Wethouder van Onderwijs gesloten. De Vereniging van Makelaars in Haarlem en Omstreken heeft gisteren in restaurant Brinkmann haar zilveren jubileum gevierd. Namens een commis sie uit de leden bood de heer J. W. van Santé een fraaie voorzittershamer aan. Ter receptie verscheen o.a. het hoofd bestuur van de Ned. Bond van Make laars, de heren A. van Loon, uit Utrecht, E. Waldmeyer, uit Eindhoven, J. Ebens, uit Groningen, Th. Hendriks, uit Nijmegen, en H. G. Snelders, uit En schedé. De Kamer van Koophandel en Fa brieken werd vertegenwoordigd door de voorzitter, de heer J. Swens, en de se cretaris. jhr. dr. J. C. Mollerus. Verder zagen wij het bestuur van de Vereni ging van Notarissen en van de Broe derschap van Notarissen, het bestuur van de Middenstandscentrale, de R. K. Middenstandsvereniging, de Haarlemse Handelsvereniging en de Chr. Midden standsvereniging, de chef van het per soneel van het Gem. Huisvestingsbu reau en de heer Meeusen, chef van de zevende afdeling van het stadhuis. De heer Onkenhout wees op de voor treffelijke samenwerking tussen zijn bureau en de Haarlemse makelaars, maar hij hoopte toch, dat de toestand weer zo zou worden, dat de makelaar zijn eigen weg zou kunnen gaan. De heer P. Borghouts, voorzitter van de jubilerende vereniging* verklaarde in zijn dankwoord, dat de makelaars gaar ne een steentje bijdragen om een zo goed mogelijke woningverdeling in de stad te krijgen. Een schat van bloemen was in de loop van de dag bij het feestcomité be zorgd. Des avonds verenigde merf zich aan een officiële maaltijd, waaraan o.a. deelnamen burgemeester Cremers, de gemeente-secretaris Th. Wesstra, wet houder A. Angenent en personen uit de zakenwereld. Zondag 2 Mei zal in Huize Aloysius, Elandsstraat 177 te Amsterdam, 'n groot appèl van de Katholieke jonge-Midden standers worden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door de districten Beverwijk, Haarlem, Purmerend, Zaan dam en Amsterdam. Om tien uur zal een plechtige H. Mis woden opgedragen door de Nationale Aalmoezenier, de zeereerw. heer H. Brans, die tevens des middags een rede zal uitspreken. Enkele afdelingen zorgen voor de culturele om lijsting. aardige modellen met gordijn GEBOREN: J. van Deelenvan Beek, si; M. A. van der Velde—Havenaar, z.; H. J. Smit—Schlötz, z.; M. A. C. de Jong—van der Vaart, z.; M. van Tilborgh Pieters, z.; P. H. van der Westen- Brinkman. z.; E. Kuijk—Marchand, z. S. GroenBrander, z.; I. C. Voetelink —de Nieuwe, z.; M. H. Aeijelts—van Al ler, z.; B. Teskevan der Heide, d.; S. Gerritsenvan Wijk. d.; J. C. Koele- meijer—Fictoor, d.; P. J. Ipenburg—van Zomeren, d.; H. S j oorsemaKe ij er, d.; H J. Duivenvoorden—Verhagen, d. W. H. Smit—Koel, d.; G. J. Janse Kok- Treffers, d.; L. C. M. van Rooijen—de Beer, d.; C. W. van Kampen—van der Slot, d. ONDERTROUWD: J. J. Borreman en A. Schneider; J. Meulenberg en B. Nierse. OVERLEDEN: G. van de Haar, 2 oc. Leliestraat; A. van Dilgt—Vogel, 71 j. Voorhelmstraat: H. Schaap. 46 j., Wa genweg; A- C- van Maas, 66 j.. Gast- huisvest; G. HoornSaaf, 70 j., Twijn- derslaa^, T. Steeman, 62 J„ Prinsesse- kade; H- Leipoldt—van der Heide, 34 j. Kamperlaan; C. W. B. van Bogget. 45 j.. Lange Herenvest; W. Groeneveld, 55 j„ Hazepaterslaan. BIOSCOPEN: RembrandtTheater Plezier met Toon Hermans, Vrijdag-Zaterdag 8 u. en Zondag t.m. Donderdag 2.30 en 8 u.; Cinema Palace: Jack London (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.) 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: De speurder van Parijs (volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; Cits: Michael Strogoff (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne-theater: De Graaf van Monte Christo (14 j.). 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Dinsdag 27 April: Concertgebouw: H.O.V. Beethovencyclus, 8 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „Dr. Knock", 8 uur. Woensdag 28 April: Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging Thalia met „Pietje de landloper", 8 uur. Gedurende de a.s. feestdagen zullen ook de leden van de ongevallendienst weer hun medewerking verlenen om hun, die getroffen zijn door een onge val tengevolge van de grote drukte enz., met spoed eerste hulp te verlenen. Voor de eventuele slachtoffers van ongeval len op het Lunapark zal een. vaste ver- bandpost worden gevestigd in de school aan de Friese Varkenmarkt, welke daartoe door het gemeentebestuur ter beschikking is gesteld. Deze post'' zal bezet zijn op Donderdag 29 April van 20 tot 24 uur en op 30 April en 1 Mei van 14 tot 24 uur. Daar kan men zich dus direct voor eerste hulp vervoegen, zodat het niet nodig is om voor onge vallen op het drukke kermisterrein de Centrale Post op te roepen. In verband met de feestelijkheden in deze gemeente op 30 April en 5 Mei a.s. brengen wij op verzoek van de politie het volgende onder de aandacht van onze lezers: Teneinde de feestelijke stemming in deze gemeente niet door wanklanken te laten verstoren, verzoekt de politie aan de burgerij stipt de hand te willen hou den aan de te treffen ordemaatregelen. Bedelende personen worden niet ge duld en met nadruk wordt verzocht vooral geen geld te geven aan bedelen de kinderen. Meestal toch worden, deze kinderen er op uitgestuurd door de ouders, die zelf arbeidsschuw zijn. Het is aan straatmuzikanten, orgel draaiers, liedjeszangers, kunstenmakers e. d. verboden hun bedrijf uit te oefe nen of vertoningen te houden, tenzij met vergunning. Zij, die voor 30 April en 5 Mei a.s. een dergelijke vergunning willen heb ben, moeten zich daartoe tijdig op werkdagen persoonlijk vervoegen aan het Hoofdbureau van Politie, Nassau - plein 3, afd. Bijzondere Wetten, tussen 9 en 12 uur en 14 en 17 uur. Uidrukkelijk wordt onder de aan dacht gebracht, dat vergunningen al leen worden verstrekt aan Haarlemse ingezetenen. Zij, die elders wonen, ko men dus niet in aanmerking. De politie zal aan bovenvermelde ordemaatregelen streng de hand hou den en verder al het mogelijke doen om een waardige feestviering te helpen bevorderen. In Haarlem wandelen twee heren rond, die er een bijzondere sport op na houden. Zij bellen ergens aan en vertellen dan, dat zij door een dominee, het Groene Kruis of een andere instantie gestuurd worden om te zien, of de bewoonster in aanmerking komt voor een voedsel- pakket. Een van hen gaat met de bewoonster mee om het huis te inspecteren, terwijl de ander achterblijft in de huiskamer. Deze slaat dan zijn slag en rooft wat hij kan. Bij voorkeur zoeken zij hun slacht offers onder oudere alleenwonende da mes. Dezer dagen gingen zij verschil lende huizen af in de Frankestraat, waar zij tot tweemaal toe met succes te werk gingen. Bij de een wisten zij een textiel-, een kolen- en een gecombineerde kaart te bemachtigen, terwijl de ander na het vertrek van de heren drie textielkaar- ten miste. Woensdagavond 28 April om kwart over acht organiseert de Haarlemse zwem- en poloclub H.V.G.B. een film avond voor leden en donateurs in de aula van het Kennemer Lyceum. Zaterdagavond 1 Mei om 8 uur orga niseert HVGB zijn jaarlijkse feest avond, thans in café-rest. „De Leeu werik". De door TYBB georganiseerde „Ster renavond" ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der toneelafdeling is in alle opzichten een volledig succes ge worden. De Gemeentelijke Concertzaal was nagenoeg geheel met belangstellen den gevuld. Een uitstekend geslaagd bal besloot deze avond welke bij de TYBB-leden nog lang in .de herinne ring zal blijven, voortleven. Dezer dagen heeft de heer Geluk na mens het gemeentebestuur en als voor zitter van de Stichting „Haarlems Bloei" ten stadhuize een Belgisch gezelschap hoge bestuursambtenaren, bankdirecteu ren, industriëlen en zakenlieden met hun dames officieel ontvangen, dat enige da gen in Nederland vertoefde onder aus piciën van de afdeling 's-Gravenhage van het Comité voor Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samenwerking. Het gezelschap kwam in Haarlem aan uit 's-Gravenhage na een tocht door de bollenstreek en werd begeleid door de voorzitter van de Haagse afdeling van 't Benelux-comité, oud-minister jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Op 't stadhuis waren enige bestuursleden van de af deling Kennemerland mede ter verwel koming aanwezig, n.l. de heer mr. A. E. C. de Groot van Embden en de heer L. A. J. van Weezel. In zijn in de Franse taal uitgesproken rede verzocht de heer Geluk de afwezig heid van burgemeester Cremers te wil len verontschuldigen, die door uitstedig- heid tot zijn snift verhinderd was, de delegatie te ontvangen. De heer Geluk knoopte aan zijn hartelijke welkomst woorden een korte beschouwing vast over'het belang voor de toekomst, vooral voor de wederopbouw van West:Europa, van een nauw economisch, politiek en cultureel contact tussen de drie Benelux- landen. Zijn toespraak werd beantwoord door de heer Gruslin. gouverneur van de pro vincie Namen, die eerst in het Neder lands, daarna in zijn moedertaal namens het gezelschap hartelijk dank zegde voor de warme toon. waardoor zii telkens weer werden getroffen bij hun ontmoe tingen met hun Nederlandse vrienden gedurende dit bezoek. Hij herinnerde aan de gezamenlijk gestreden strud en het samen doorgemaakte leed en de grote plannen voor een gemeenschappe lijk te verwerkelijken betere toekomst. De bloeiende charme der bollenvelden had een overweldigende indruk ge- iiisskt Nadat het gezelschap enige verversin gen waren aangeboden werd de reis door de bollenvelden voortgezet. Zaterdag en Zondag hebben ruim 5000 wandelaars deelgenomen aan de bloem bollentocht Haarlem-Lisse. Bij de slui ting der inschrijving waren er reeds 2000 ingeschreven. Door het mooie weer aangetrokken hebben er nog velen de reis naar Haarlem en Lisse gemaakt om een dag te genieten van cfe tulpen en hyacinten, welke in volle bloei staan. En zij hebben er geen spijt van gehad. Behangen met slingers en de handen vol bloemen kwamen zij terug van hun wandeltocht en waren vol lof over het parcours en de goede organisatie. De regeling was in handen van „Jan Pas- stoors", met medewerking van „Onder Door" te Haarlem D.E.K.O. te Lisse en D.V.Z. te Hillegom. Niet alleen vereni gingen uit Noord- en Zuid-Holland wa ren aanwezig doch ook vele clubs uit het Oosten en Zuiden van het land. Wij za gen vertegenwoordigingen uJüt Zutphen en Enschede, Maastricht en Roosendaal, Den Helder en zeer vele uit de pro vincie Utrecht. Het aantal verenigingen was 103, ter wijl duizenden individuelen deelnamen. Het was een mooie aanblik deze lange rijen wandelaars, allen gekleed in sport- costuum, te zien tippelen langs de we gen welke dwars door de bollenstreek lopen. - 't Gezang en gelach waren niet van de lucht. Door diverse autoriteiten en par ticulieren waren extra prijzen beschik baar gesteld welke werden toegekend voor „de beste algemene indruk". Het eigenaardige was wel dat deze extra prijzen alle werden toegekend aan verenigingen uit Zuid-Holland, een re den te meer voor de andere clubs om eens wat meer aandacht te besteden aan de propaganda tijdens het wandelen. De prijswinnaars waren: 30 K.M. Eereprjjs N.O.A.D., Gorinchem, 247 punten. 1ste prijs: Juliana, Gorinchem, 243 pnt. 2de prijs V.O.P., Dordrecht, 240 pnt. 3de prijs Prins Bernhard. Leerdam, 238 pnt. 20 K.M. Ereprijs: Juliana, Gorinchem, 240 punten. lste prijs: Indië, Gorinchem, 228 punten. Woensdag 28 April Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal): Ta tot en met Th 8.3012.15 en 2^-4.45 uur. Zandvoort (Haltestraat 4): J, L en M 912.30 en 23 uur. Heemstede (Binnenweg 160): rest V, W tot en met We 8.3012.15 en 2—4 u. n navolging van de grote en kleine steden in ons land kent ook Heear.'- stede zijn sportuitwisseling en de aandachtige lezer zal zich waarschijn lijk daaromtrent nog wel Iets kunnen herinneren. Met dat „iets" wordt niets onaangenaams bedoeld, maar we leven tegenwoordig razend snel en de dage lijkse „stunt", welke we vrijwel dag aan dag beleven, vraagt zozeer onze aan dacht, dat het waarlijk geen wonder zou zijn, indien men deze sportuitwisse ling als een zaak van betrekkelijk weinig belang ging beschouwen. In feite is zij dat natuurlijk volstrekt niet; deze sportuitwisseling demon streert de toenadering tussen twee vol keren, die in de bitterste uren van him bestaan tegenover een schijnbaar over machtige vijand stonden, twee volkeren die naast tal van eigen karaktertrekken toch ook weer veel met elkander ge meen hebben, al was het alleen maar de democratische grondslag waarop hun volksbestaan is gebouwd. Wanneer men van deze stelling uit gaat, zal men niet alleen deze sport uitwisseling toejuichen, maar boven dien de vraag stellen, of het niet mo gelijk Is, deze uitwisseling uit te brei den tot verschillende beroepen en in dustrieën en, wanneer de taal geen on overkomelijke moeilijkheden oplevert, ook in cultureel opzicht een uitwisseling te overwegen. Want de sport neemt nu wel een zeer grote plaats in het leven van thans in, maar men mag niet ver geten, dat de overgrote meerderheid niet zelf de sport beoefent, doch alleen gaat kijken. Nu spreekt het vanzelf, dat die kijkers er ook moeten zijn, om de betreffende sport financieel op de been te houden, maar het zou toch de moeite waard zijn, indien er een weg gevonden kon worden, waardoor deze uitwisseling 'n meer massaal karakter kreeg en dat kan alleen wanneer men de beroepen en vakken In het geding brengt. Er is re den te over te veronderstellen dat b.v. de Engelse en Nederlandse tuinders heel wat van elkaar kunnen leren, en dat geldt voor de landbouwers uit beide landen evenzeer. Dat geldt in meer of mindere mate voor elke tak van indus trie en wie daarmee begint, opent een groots perspectief. Wat ten aanzien van de beroepen geldt, raakt in nog grotere mate de cul tuur en d© geestelijke ontwikkeling. Hoezeer de taal ook een misschien tijdelijk beletsel kan zijn, dit mag toch geên reden vormen, ami straks te trachten onze Engelse gasten kennis te la_ ten maken met wat wij op cultureel ge bied kunnen geven. De moeilijkheden zijn er tenslotte om overwonnen te wor den en er is toch ook de internationale taal van de muziek, die ieder met een hart en een hoofd kan verstaan. Welis waar langzaam maar toch gestadig ont wikkelt zich ook in ons land een geheel eigen Nederlandse muziek, even als dat in Engeland het geval is, en het zal zeker de belangstelling van onze gasten wekken, wanneer ze daarmede kennis maken. Ook zou het goed zijn, wanneer ze met onze litteratuur in re latie werden gebracht, doch dit zal voor. lopig tot de onmogelijkheden behoren; waarschijnlijk zullen de Nederlanders beter met de Engelse litteratuur op de hoogte zijn dan omgekeerd. Het zou de moeite waard zijn, indien eind Mei, wanneer onze Engelse gasten uit Leamington weer op bezoek komen, eens een proef werd genomen, die zich dan wat verder uitstrekte dan het or ganiseren van verschillende sportont- moetlngen en van enige autotochten. Dat men de bezoekers enige ontspanning biedt, spreekt vanzelf en dat zij naar Arnhem willen is zelfs toe te juichen; dit laatste vooral bewijst, hoezeer zij in de strijd om Arnhem met ons hebben meegeleefd en misschien wel hebben meegestreden, maar er kan toch niet ge noeg worden aangedrongen om deze bijna unieke kans, de Engelsen Iets ir.«e te geven van onze cultuur, toch vooral aan te grijpen. Vooral Heemstede Is daar voor in een wel zeer bijzondere gelegen heid, omdat in zijn gemeente verschil lende kunstenaars wonen, die zeker in staat mogen worden geacht, de Neder landse begrippen over kunst en kunst ontwikkeling aan de Engelsen duidelijk te maken. Het spreekt vanzelf, dat alles niet ineens gaat en dat men beginnen moet bij het begin; men kan er zelfs vrede mee hebben, indien de betreffende autoriteiten verklaren, dat het daarvoor dit jaar ai te laat is, maar dan heeft men nog een vol Jaar om zich daarop in te stellen. Het kan zelfs een aanleiding zijn, ook in dit opzicht de federalistische ge dachte, die in ons land reeds dieper wortel heeft geschoten dan men opper vlakkig zou denken, ook in dit opzicht te propageren. Sportuitwisseling is goed en het is, na al de moeilijkheden en ellenden van de voorbije oorlog, die ook tussen de verbondenen enorme moeilijkheden heeft opgeleverd, een aardige ontspan ning, indien de bondgenoten van wel eer bij elkaar een weekje op bezoek komen en onderling de sport gaan be oefenen. Maar de enorme dreiging, die nog boven de wereld hangt, eist een in niger contact tussen hen, die aan deze dreiging durven en willen weerstaan. Slechts door elkanders cultuur en gees telijke prestaties te leren waarderen, zal men dat diepere contact krijgen, waar uit men niet alleen de kracht put zich tegen de dreiging te verzetten, maar vooral ook om er sterk tegenover te staan. En omdat dit het Juist is wat de wereld nodig heeft, ls het zo no dig, dat alles in het werk wordt ge steld tot een zo goed mogelijk begrijpen over en weer. Het staat onwrikbaar vast, dat, wan neer Heemstede in dit opzicht het ini tiatief zou nemen, vele gemeenten zul len volgen I GROENENDALER (Vervolg van pag. 1) In de middagzitting kwam allereerst mr. E. M. J. A. Sassen aan 't woord over „Plaats en opbouw van Europa in de nieuwe wereldverhouding". Hij schetste de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog, die Europa geestelijk en stoffelijk heeft verwoest. Over het lot van ons werelddeel werd beslist in Yalta, waar het werd verdeeld in invloedssferen; deze verdeling is het kenmerk van het politieke systeem van machtsevenwicht. Spr. gaf een geschiedkundige verklaring van het ontstaan van de nationale staat, zoals wij die nu nog kennen. Niet meer Europa, maar Amerika en Rusland be heersen de wereld. Europa vervult nu nog slechts een ondergeschikte rol. Oost-Europa werd te Yalta aan de Russische invloedssfeer toegewezen on der beding, dat er ook democratisch ge regeerd zou worden. Amerika en Rusland, zo werd er besloten, zouden echter met elkaar en met de andere Verenigde Na ties samenwerken. Het na-oorlogse vre- des-bestel heeft gefaald. Het „democra tisch" beleid in Oost-Europa betekende terreur en zelfmoord. Wat godsdienst vrijheid betekent achter het stalen scherm hebben de feiten Inmiddels aan getoond. In één week werd de Zondags rust in Tsjecho-Slowakije afgeschaft. En mgr. Stepinac zijn wij niet vergeten! Kravchenko's boek leest men met hui vering. Hedenmorgen werden in de kathe draal van St. Bavo de H. Uitvaartdien sten gehouden voor de heer Th. Steman in leven chef van de afdeling Algemene Zaken aan de Provinciale Griffie. Kape laan H. Koopman droeg, met assistentie van kapelaan P. Bottelier als diaken en kapelaan A. Ruhe als sub-diaken, de plechtige H. Requiemmis op, waarbij o.a. aanwezig waren de minister van Binnenlandse Zaken, mr. dr. P. J. Wit- teman, de commissaris van de Koningin, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de griffier, mr. M. A. Stufkens, mevr. Ribbius Peletier namens het college van Ged. Staten' leden van Provinciale Sta ten, hoofdambtenaren van de Provinci ale Griffie, een delegatie van de Arka en vertegenwoordigers van het Strand schap Zandvoort. Op de begraafplaats „St. Barbara", waar kapelaan Koopman de absoute verrichtte, geschiedde daarna de ter aarde bestelling. Vele bloemstuk ken en kransen dekten het graf. Aan liet hoofdbureau van politie, Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te beko men omtrent de volgende In de afgelo pen week als gevonden aangegeven voor werpen: autoped, beenbeschermers, bril, len, tennisbal, breiwerk, broche, notitie boekje, Latijns woordenboekje, suiker bon, zelfbinders, duif, etuis met inhoud, bankbiljetten, matglas, handschoenen, honden, hondenhalsband, badhanddoek en/ badpak, herenhoed, heren-armband horloge. hoofddoek, regenjas, kaart voor ouderdomsrente, koralen kettinkje, rub berlaars, kinderlaarsjes, mutsen, pad vindersmes, nummerplaat, overall, klap perpistool, portemonnaie met inhoud, pet, hondenpenning, passer, padvinders pet, lederen riem. rozenkrans, tennis schoenen dasspeld, scheerapparaat, sleutels, sjaal, bonttasje met inhoud, vulpen en vulpotloden, wanten, wiel van kinderwagen, wagenzeiltje, zakje inhoud dobbelstenen, zilveren armband. Om aan de vooravond van de na tionale gedenkdag de gevallenen te eren organiseert de vereniging Oud- illegale werkers te Bloemendaal, in opdracht van de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, Dinsdag 4 Mei, des avonds zeven uur, een stille tocht naar de ere-begraafplaats aan de Zee weg te Overveen, waar driehonderd zestig nationale helden een laatste rustplaat^ hebben gevonden. De stoet vertrekt van de Brouwers- kolkweg hoek Zeeweg af. Nabestaanden zullen aan het hoofd van de stoet een ereplaats innemen. Deze stille tocht zal zonder vlag ofvaandel, in volkomen stilzwijgen, te voet worden afgelegd. Bij aankomst van de stoet op de ere begraafplaats hebben alleen nabestaan den toegang tot het afgezettegedeelte. De twee minuten stilte op de ere-be graafplaats zullen door hoornblazers wórden aangekondigd. Om zes uur, voor de aanvang van de stille tocht, is er een samenkomst in het gebouw van Openbare Werken te Overveen, waar pater Tijnagel O.S.M. en ds. De Beus het woord zullen voeren. Voor deelnemers aan de samenkomst vertrekt er een trein van Haarlem uit naar Overveen om 17.37 uur. Stads bussen van station Haarlem naar Over veen iedere tien minuten. Voor de deel nemers aan de stille tocht uit de richting Amsterdam zal een extra-trein rijden naar Overveen, die tussentijds stopt te Haarlem. Vertrek van Amsterdam 17.57, vertrek uit Haarlem 18.14 uur. Na af loop zal er een busdienst zijn vanaf de Zeeweg uitgang ere-begraafplaats naar station Haarlem. Misschien heeft u de ducks, de amphi- bie-wagens, waarmede de geallieerde troepen van het water op het land en van het land op net water gingen, wel eens gezien. Maar heeft u er wel eens ingezeten? Ge krijgt nu de kans, want het de laatste jaren wel zeer actieve gemeente bestuur van Bloemendaal, dat met alle geweld weer spoedig financieel op eigen benen wil staan, stelt u daartoe in de gelegenheid Deze zomer zal het publiek met dit merkwaardig vervoermiddel een tochtje over het strand en op zee kun nen maken Wij zullen er met de ge meenteraad het eerst instappen en u vertellen, of er zeeziekte aan vastzit of niet Er zijn nog toekomstmogelijkheden voor Europa. Het oude bestel keert echter niet terug. Wie daarover wil jammeren, vermanne Zich en bedenke, dat West-Europa zijn doelen bereiken kan zonder vernietiging van Moskou. Laten wij niet terugschrikken voor de noodzakelijkheid van nieuwe staatkun dige verhoudingen. De souvereine na tionale staat is niet doeltreffend meer. Vrede of welvaart kan geen enkele nationale staat voor zijn volk verwe zenlijken, aldus mr. Sassen. Spr. kon nog geen practische mogelijk heden zien voor de verwezenlijking van het wereldfederalisme. „Angst-meierij" noemde spr. de bewering, dat Europa geen toekomst meer zou hebben zonder de U.S.A. En juist tegen deze „angst meierij" keerde spr. zich fel. Met nadruk stelde mr. Sassen vast, dat het vestigen van een nieuwe staatkundige orde niet alleen een kwestie van organi satie is. De tijd van zuiver politieke ver dragen behoort tot het verleden. Vereist is internationaal contact op ieder gebied, cultureel, politiek enz. Dr. ir. F. Ph. A. Tellegen, voorzitter van de landelijke leiding der K.A., was de derde en laatste inleider op dit uit stekend geslaagde congres. Het eerste en voornaamste vraagstuk, dat de heer Tellegen wilde bespreken, luidde: Het goddeloos Communisme als levensdoel is voor de katholiek zonder meer onaanvaardbaar, maar het wordt door mensen aangehangen en door men sen verbreid; hoe werken wij mee, om ons volk te behoeden voor deze ziekte, om de aangetasten terug te winnen, al les vóór en óm Christus? En als eerste geneesmiddel zag spr.: vernieuwing van christelijk leven, daar bij uitgaande van de Pauselijke Ency cliek „Divini Redemptoris". De Christelijke onthechting kenschets te dr. Tellegen als tweede genees- middel. Als derde geneesmiddel tegen de ziek te van de communistische ondermijning noemde spr. de daadwerkelijke christe lijk naastenliefde. De raad der gemeente Heemstede komt Donderdag 29 April 's middags om 4 uur biieen. Daar de automotorspuit van de brandweer slijtage vertoont, vragen B. en W. een cre- diet van f 30.000.— voor de aankoop van een nieuwe, met een capaciteit tussen 1000 en 2000 liter per minuut. Een crediet van f 46000.— is nodig voor het herstellen van de bitumen-voetpaden langs de Herenweg, Brederolaan, Constan- tijn Huygqpslaan, Tesselsehadelaan, P. C. Hooftkade, Ritsema Boskade, Clusluslaan, Jacq. P. Thijsselaan, Heimanslaan en Glip- perweg. Voor de viering van het regeringsjubi leum van H.M. de Koningin is f 6000. uitgetrokken voor de commissie „Konin ginnedag". De sloot achter de woningen achter de Bankastraat zal vooral uit hygiënisch oog punt worden gedempt. Dit is eerst thans mogelijk, omdat nu alle betrokken terrei nen in handen der gemeente zijn. De kos ten bedragen f 13225. De burgemeester der gemeente Zand voort zal geen %>reekuur houden op Woensdag 28 April en 5 Mei, doch op Maandag 3 Mei van 11—12.30 uur. „Bij mijn aansluiting bij de NB.B. In Juli 1940 liet ik meer mijn gevoel dan mijn verstand spreken," aldus de 44-jarige W. S., administrateur uit de Haarlemmermeer, die hedenmor gen voor het Haarlems tribunaal te recht stond. „Het was voor mij eerf gewetensconflict: Ik wilde datgene doen, wat in het belang van het volk Reeds in 1933 was beschuldigde partij lid geworden, doch hat ambtenarenbe- sluit, dat bepaalde, dat overheidsdienaren geen N.S.B.-er mochten zijn, bracht hem er toe een periode voor de N.S.B. te be danken, ofschoon dit bedankje echter alleen een officieel tintje had, want de gedachten en gevoelens van S. bewogen zich onafgebroken over rood-zwarte pa den. Het tribunaal viel er bijzonder over dat beschuldigde er toe was gekomen in 1940 kort na de gewelddadige overval van de Duitsers weer lid te worden, te meer daar hij vroeger officier is ge weest in het Nederlandse leger en de eed op' de Koningin had afgelegd. Verdachte erkende niet, dat de rela ties, die hij in 1925 al als paardensport liefhebber had met de paardensport enthousiasten in Duitsland, hem mede op het hellende Nationaal-Sociahstisóhe pad geholpen hebben. S. had een grote be wondering voor het Duitse organisatie vermogen. Zelf organiseerde hij de be reden W. A., in welke organisatie hij de rang van „opperbanleider" en „weerban- leider" heeft bekleed. In Februari 1942 werd hij begunstigend lid van de Neder landse SB., hoewel hij wat de S.S. wel deed niet graag zag, dat Nederland zou worden ingelijfd bij het Duitse Rijk. Verdachte was voorts lid van verschil lende mantelorganisaties. Hij was ook gedurende een bepaalde tijd hoofdredac teur van een nationaal-socialistische krant geweest. Kort na de capitulatie werd verdachte hoofd van het bureau Duitse Zaken te Hoofddorp. Het zwaar ste punt in de ten laste legging was wel zijn lidmaatschap van de Nederlandse Landwacht, waarin hij ook een leidende functie bekleedde. Openlijk heeft S. blij ken van ingenomenheid gegeven met de vijand, aldus de ten laste legging. De tribunaal-president zei hieromtrent; „Het is bekend, dat u uitermate gevaarlijk bent geweest voor de samenleving." Op een vraag van het tribunaal ant woordde hü, dat hij in 1944 mondeling heeft bedankt voor het lidmaatschap van de N.S.B., omdat hij toen had gemerkt, dat de organisatie van de N.S.B. had ge faald. Bewijsstukken van dit opzeggen van het lidmaatschap kon verdachte echter niet overleggen. (De zitting duurt voort) RSi3 De Moeder Gods tussen taarten e° cactusplanten'. Daar staat zij, "e grote rij beelden en beeldjes, in huo vloekende kleurenkledij en in hun noê meer vloekende omgeving. Zij staan daar stil en trouw in het gelid de stijve An- toniussen en de slome Franciscussen, de suikerzoete Theoresia's en de wan hopige Gemma's. Och, denk nu niet, dat ik Franciscus nu werkelijk zo sloom vind, Antonius z° stijf, Theresia zo suikerzoet of Gemma zo wanhopig, maar die ene middag, dat ik ze daar heb zien staan in de grote bazar, moest ik wel denken, dat een niet-katholiek die heiligen wel zo moest beschouwen. Een geblondeerde juffrouw staat ver veeld bij al dat religieus schoon, zi) gaapt even en zet dan met een „moe gebaar een Heilig-Hartbeeldje, dat met z'n geverfde wenkbrauwen veel van diezelfde juffrouw weg heeft, een beetje meer in het gezicht. En dat is ook wel nodig, want per slot van zake krijgen de mensen maar eenmaal in hun leven zo'n koopje. Tweehonderd en vijf en ze ventig cent kost dat ding. Kunt u het er voor maken? We maken er maar een grapje mee, met die tentoonstelling van wanstaltige heiligen conterfeitsels, maar in werke lijkheid is het toch maar een gruwelijke aanfluiting van wat ons als een der hoogste goederen geldt. En dan denk ik nog maar niet eens aan onze kunstenaars, die in dat soort prullen een persiflage zien van hun eigen werk. Hun werk wordt, omdat het te duur of omdat het te modern is, uit veler huiskamer geweerd. Waarom zoü je ook zo'n „raar" ding kopen, als je in de bazar voor een paar centen eelt „prachtig" beeld kan kopen? Voor het communiefeest van Mientje kun je niet goedkoper uit zijn. Zij staan daar de heiligen-frikken en de heiligen-nuffen, en ze zullen er wel blijven staan met hun groene hempjeS, rooie mantels en gele haren. En als entourage mogen dan dienen die rose onderjurken en hard-blauwe sokken- Om dan nog het geheel te bekronen, staat daar in het midden een „schoon' Onze Lieve Vrouwe-beeld met daar ach ter „kersverse" cactussen en er vlak bij heerlijke taartjes voor bij de thee. Heemstede Telefoon 28810 (Adv.) 4 Dinsdagmiddag is op het terrein van de voormalige buskruitfabriek te Mui den weer een ontploffing geschied. Mi litairen uit Amsterdam waren bezig met het demonteren van projectielen, die de Duitsers gebruikten om bruggen op te blazen. Hoe het ongeluk dich heeft voorgedragen is niet bekend, doch op zeker ogenblik is een kist met deze projectielen ontploft. Een der militai ren, die daarmee bezig was, werd op slag gedood, terwijl een tweede zwaaf gewond naar het ziekenhuis is gebracht- Nadere gegevens kon men ons op het ogenblik niet verstrekken. Het bestuur van het Katholieke On derwijzers-Verbond in Nederland heeft aan de Raad van Ministers het volgen de schrijven verzonden: „Het Katholieke Onderwijzers-Ver bond ziet in de ontwikkeling der staat kundige toestanden in de' landen van Oost- en Midden-Europa onder de in vloed van totalitaire communistische denkbeelden een ernstige bedreiging van de grondrechten der volkeren van West-Europa, dus ook van de vrijheid van onderwijs in ons land. Daarom dringt het Verbond voornoemd er bij uw Raad op aan, door het nemen, resp- voorstellen, van krachtige maatregelen aan de volksvijandige penetratie van communistische ideologieën in ons va derland paal en perk te stellen." Het ongeveer 1%-jarig meisje Janna Varkevisser uit de Prinsessestraat zat in een sportwagentje en kwam door een ongelukkige samenloop van omstandig heden onder een auto terecht. De snel ontboden geneesheer, dr. H. A- Holl uit Lisse, kon slechts de dood con stateren. De Amsterdamse rechtbank veroor deelde hedenochtend de drie verdachten van de roofmoord, welke in November 1946 werd gepleegd op een oude vrouw, wonende in de Warmoesstraat te Am sterdam, de 24-jange L. v. d. H., d« 25-jarige C. H. en diens broer de 23' jarige J. H-, tot vijftien jaar gevan genisstraf- De eis was twintig jaar. Van de zijdë van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt naar aan leiding van klachten inzake voorziening van autobanden medegedeeld, dat ver wacht wordt, dat de voorziening van vrachtautobanden dit jaar beter za' zijn dan die voor personenauto's. De voorziening door de binnenlandse ban denfabrieken heeft nog niet de gewens te hoogte bereikt. Mede daardoor 19 schaarste ontstaan. Als gevolg van de Marshall-hulp zul len de Nederlandse autobandenfabrie' ken door verbetering van de gr0®^d stoffenvoorziening waarschijnlijk in 19*° op volle toeren kunnen gaan werken. (Niet-officiële koersen). Dinsdag 27 April 1948 Vorig slot 3-3% Nederland 1947 99% Ned. Handel Mij. eert. 156 A.K.U. 169% Van Berkel's Patent 129 Calvé-Delft eert. 192 Van Gelder nwe. aand 159% Kon. Hoogovens eert. 210% Unilever cert. 297% Ned. Kabel nw. aand 309 Philips 265% Kon. Petroleum 137% Idem (nieuwste) 327 „Amsterdam" Rubber 185% Holl. Amerika Lijn 221% Kon. N. Stoomb. Mii 190% Scheepvaart Unie 190% H.V.A. 254% Deli Mij. eert. 220% Philips nieuwe aand. Openlig hede" 99 Ar-* 170 159# 2U* 298 327 185 190* 253 255* Zionit 'Wijle eenst» fle ze Arab! Amm biet Van c bullen Dez °genfc tatinj fle 21 den. 3 biandi Pen ii orde 'e ha van hen i scheej ®et is schijn lorda; fhgek '°8, c Trans -Arab f*»jgt, 18 ni« fl&gele floor gerust Jaita Mke 'estin; %n «en e: flat j killer aanzj, stredc Joden j%en flesioi .Ü-N.c •s. D, eeti g fle u. flflaclt egen flen j flhver van •bach t>e flp'oss Warer Waart a 0ze flaat "oor- Wan Plaats festel 'and l flat r ?Pzicl "aar, Waan "an h If eter heeft fandi voor £at c l'echt ^Usse per t Jeers- rake ba^r hiet ''blei van Hke wik genie fle k i, hetev had (ong Hie van verk a1*6 Qe J; °Ver fle Ae>bi begi foei hies I; ver) flati •,«ei «ina fle

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2