ER/C DE NOORMAN-VI STEEN VAM ATLANTIS a Opruiming van puinbergen in Venlo en Blerick TUSSEN TWEE POLEN b De „Bromo", een latente droom van vele jaren PALESTIJNSE OORLOG IS EEN FEIT 'J Puinruimer krijgt f 1.60 per kubieke meter toe D i AAIEN MENSEN O VAN NELLE Controle op Ruhrgebied Unie wordt voorbereid Nagelaten werk in verzet omgekomen kunstenaars Critieke week Kinderbijslagregeling voor zelfstandigen Lectuurvoorziening voor Defensieproblemen van de West-Europese Unie katholieken De U.N.O. beraadslaagt en staat volkomen machteloos Nieuw Zweeds vliegtuig Nenni uit hoofdbestuur der soc. partij? - DINSDAG 27 APRIL 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Ook K.L.M. geïnteresseerd De ccmferenJtie der deels t alten Voor besprekinigén met Republiek Kiesstaking in China - En in Bagdad werken de scholen niet - Eindelijk brand - Voor de tandjes - New-look-je in Rusland. en door RICHARD POWELl Mededeling op korte termijn kan niet worden toegezegd Dodenherdenking te U'fcrechlt Bisschoppelijke Advies commissie in het leven geroepen I'taliaanse Christendemocra ten danken de K.V.P. Uitreiking onderschei-dingen door Prins Bernhard Spoedig bespreking te Londen Bllindencongres 1948 (Wordt vervolgd) Koning Abdoellah van Transjordanië heeft als eerste van de Arabische staten de oorlog verklaard aan de Zionisten in Palestina. Het lijdt geen 'tijfel, of hij handelde daarmee in over- senstemmmg met afspraken, welke op zeer recente conferenties van de Arabische Liga te Cairo, Damascus en Amman zijn gemaakt, en het schijnt niet onmogelijk, dat de andere leden Van die Liga binnenkort zijn voorbeeld builen volgen. Ueze oorlogsverklaring komt op een ogenblik, waarop de Arabieren in Pa- 'fistina practisch al niemand anders dan Zionisten meer tegenover zich vin- •eii. De Engelsen zullen op 15 Mei hun Mandaat neerleggen en dus hun troe- Pen in Palestina ontheffen van de taak; orde en veiligheid in het Heilige Land k handhaven. Bij een eventuele inval ran Transjordanië loont het dus voor ben nauwelijks de moeite, een groot scheepse tegenactie te ondernemen, en Aet is ook om andere redenen onwaar- pijnlijk, dat zij dit zullen doen: Trans- tordanië verklaarde niet aan de huidige, jmgelse regering over Palestina de oor- P, doch aan ,,het Zionisme"; en het rransjordaanse leger, het beroemde "Arabische Legioen", dat thans de kans djgt, zijn deugdelijkheid te bewijzen, 15 niet alleen door Engelse officieren opgeleid, maar ook met Engelse wapëns, °or de Engelse regering betaald, uit gerust. Het uitbreken van deze oorlog, dat werd voorafgegaan door de grote Joodse aanvallen op Haifa en a£fa, plaatst de Verenigde Naties, in '"eiker handen officieel het lot van Pa- estina komt te liggen zodra, de Engel en hun mandaat neerleggen, wel in e®n erg hachelijke positie. Het betekent, at- Joden noch Arabieren op de U.N.O. billen rekenen, om hun wensen ten ®anzien van het bestuur over het om- yreden land in vervulling te doen gaan. °den en Arabieren hebben beiden hun /Pn, onafhankelijke staat in Pales- b>a uitgeroepen en zijn kennelijk vast besloten, geen acht te slaan op enig -tv.O.-besluit, dat hun onaangenaam De werkelijkheid van hun oorlog is 'P ernstige slag voor het aanzien van o U.N.O. Men moet immers wel tot de Pclusie komen, dat de U.N.O. slecht^ e8en enkele conflicten van goedwillen- eh ig opgewassen, doch tegenover de onverzettelijkheid van twee grondig an mening en belang verschillenden Machteloos staat. - P enige stappen om metterdaad een Passing aan het probleem te geven ^Ofen het U.N.O.-besluit tot verdeling, „prop men inmiddels alweer is terug- a)t..otnen, en de herhaalde, zij het niet ?ljijd even officiële maar altijd vruch- moze verzoeken aan Engeland, het man- aat nog enige tijd voort te zetten. Over de derde poging gaat de be raadslaging nog voort met even U weinig kans op succes. Het is het ui r .ac Verenigde Staten gelanceerde «jan tot gezamenlijk beheer, dat in de «laats moet komen van de eerder voor gestelde verdeling. Amerika en Rus- Pd hebben juist door de indiening van P plan hun werkelijke houding ten ?Pzichte van elkaar, n.l. tegenóver el- dar, gevonden. Rusland heeft te ver baan gegeven, dat het vast wil houden p het verdelingsplan en dus niets wil Pten van een beheersplan. En het beeft voor dit standpunt zoveel mede landers, dat men sterk moet betwijfe- P of Amerika wel een overwinning „°or zijn voorstel zal kunnen behalen, •p dit toch het geval zal zijn, zou men pchts hieruit kunnen opmaken, dat de pasen plotseling een vertegenwoordi ger hebben benoemd in de U.N.O.-be- prsraad, waarin zij tot dusverre ont» Met Ruslands „morele" veto tegen het ene, Amerika's amorele" veto tegen het andere plan en Engelands afzijdigheid van beide, is echter zowel het be heers- als het verdelingsplan tot on vruchtbaarheid gedoemd. De discussie te Lake Success heeft dan ook eigenlijk geen andere inhoud dan de poging, een van de Grote Drie enthousiast te ma ken voor een project dat hun sympa thie niet kan hebben. Hetgeen eén ta melijk zinloze bezigheid is. Zinloosheid, waarvan, als de tekenen niet erg be driegen, Palestina het slachtoffer zal worden. Bij de besprekingen van de zes mo gendheden over Duitsland heeft de kwestie van controle over het Ruhrge bied en de plaats van de Duitse econo mie in het Europese geheel moeilijkhe den veroorzaakt. De Franse bezwaren bleken ernstiger dan men aanvankelijk verwachtte. De plenaire vergadering van de con ferentie is tot later in de week uitge steld. Alleen een subcommissie zal heden bij eenkomen om zekere aspecten van de Ruhrkwestie te onderzoeken. Waarnemers zijn van mening, dat de vraag, hoe Europa militair beschermd moet worden tegen agressie in de cri- tische periode van het na-oorlogs her stel, alle punten overschaduwt, die offi cieel op de agenda staan. De loopbaan van de-DC 3, eens een van de meest gebruikte vliegmachines ter wereld, loopt ten einde. Overal is men bezig dit thans bijna vijftienjarige toestel te vervangen door nieuwe types. Er ip ook een Zweeds vliegtuig, dat een goede kans maakt. Dit is het Zweedse toestel „Scandia", een product van de SAAB-fabrieken in Linkoping. Reeds heeft de Zweedse luchtvaart maatschappij besloten, dat de „Scan dia!' op haar lijnen de opvolger van de DC 3 zal zijn en heeft zij tien van deze twee-motorige vliegtuigen bij de SAAB besteld. Ook de K.L.M. interesseert zich voor deze Zweedse machine. Reeds vorig jaar was een prototype van de „Scandia" op Schiphol, waar gezag voerder Viruly geruime tijd het toe stel testte. Gisteren vertrokken twee promi nente K.L.M.-figuren, de heer Dries- sen, hoofd van het wetenschappelijk bureau van de K.L.M., en de heer Kremer, hoofd van het voorbereidend technisch bureau, naar Linkoping, waar zij gedurende een week in de SAAB-fabrieken de „Scandia" nog maals op alle punten zullen bestu deren. Volgens geruchten, welke in socialis tische kringen te Rome de ronde doen, heeft Pietro Nenni, de leider van de met de communisten samenwerkende socialisten, hii de secretaris der partij, Basso, zijn ontslag ingediend als hoofd bestuurslid. Tevens zou Nenni ontslag hebben genomen als hoofdredacteur van het partijblad „Avanti". Nenni verklaarde Maandagavond: „Ik heb op het ogenblik niets te zeggen over de berichten omtrent mijn aftreden. Ik wil zo spoedig mogelijk voor de natio nale raad van de socialistische partij verschijnen. Ik wil dan mijn standpunt aan mijn partijgenoten duidelijk ma ken." Naar is gebleken, zullen de pro-com munistische socialisten, die in de con stituerende vergadering 61 zetels had den, in de Kamer van Afgevaardigden slechts tussen de 31 en 37 zetels hebben. Omtrent de conferentie van vertegen woordigers der deelstaten, welke waar schijnlijk 12 Mei te Bandoeng zal worden geopend, vernemen wij van bevoegde zijde nog de volgende bijzon derheden: Op 13 Januari werd de voorlopige federale raad ingesteld, die naast de voorlopige federale regering ook de senaat moest voorbereiden. Omtrent deze senaat, die de eerste helft zou moe ten vormen van een congres naar Ame rikaans voorbeeld, meende het werk comité uit de voorlopige federale raad oorspronkelijk een beter uitvoerbare oplossing te hebben gevonden in een voorlopige federale vertegenwoordiging, die naar samenstelling een aanvaard baar compromis zou vormen tussen een senaat en een huis van afgevaardigden met als taak: 1. Deelnemen aan de op bouw van de staatkundige constructie; 2. Het verlichten van de taak der voor lopige federale regering en 3. Een forum te vormen, waarvoor de voorlopige fe derale regering verantwoording van haar-beleid zou kunnen afleggen. Men ziet als de meest practische Oplossing het bijeenroepen van een conferentie van vertegenwoordigers van deelstaten, deelstaten in opbouw en minderheden, met als hoofdtaak uitwerking van een bouwplan voor de Verenigde Staten van Indonesië en het ontwerpen van een plan tot in richting der Nederlands-Indonesische Unie voor zover het Indonesië betreft. De delegatie van het koninkrijk nam het initiatief tot deze conferentie. Er heeft zich een commissie gevormd, welke het nagelaten werk van talent volle, in het verzet omgekomen jonge kunstenaars wil verzamelen, teneinde de mogelijkheid van een passende uit gave te overwegen. Het initiatief tot dit plan is uitgegaan van de heer en mevrouw Prinsen Geer- ligs, ouders van de in Oraniënburg ge fusilleerde Reina Prinsen Geerligs, die reeds eerder ter nagedachtenis van hun dochter een literatuurprijs instelden. De commissie bestaat uit: L. P. J. Braat, Antoon Coolen, Henriëtte van Eyck, Marius Flothuis, Willem de Geus, dr. K. H. Heeroma, Albert Helman, Ed. Hoornik, Henriëtte Mooy, mevr. H. C. Prinsen Geerligs, H. M. van Randwijk, mevr. dr. A. Romein-Verschoor, Theun de Vries en Johan van der Woude. Het secretariaat van de commissie wordt waargenomen door het Rijksinsti tuut ,voor Oorlogsdocumentatie, postbus 12, Amsterdam. Eric en Winonah gingen met de soldaten de burcht binnen. Zij begaven zich snel naar de kamer van de ondercommandant, die Winonah, als commandante van de vesting, eerbiedig begroette. Snel bracht hij verslag uit. Nadat Winonah verdwenen was en niemand meer een spoor van haar kon ontdekken, had hij de soldaten langzamerhand teruggetrokken op dé burcht en het zoeken overgelaten aan de vliegmachines, die van de hoofdstad uit werden geleid. Deze morgen had hij bericht ontvangen, dat Winonah vjas gevonden en zich op weg naar de burcht bevond. Hij had haar daarop een kleine groep mannen tegemoet gestuurd. Hier keken Winonah en Eric elkaar verbaasd aan! WH hebben niemand, gezien, ver klaarde Winonah, waarna zij in enkele woorden de geschiedenis van de verwoeste brug deed. De mannen moeten in een hinderlaag zijn gevallen! riep de comman dant. Op dit ogenblik rinkelde een bel en de ondercommandant snelde naar een vreemd apparaat, dat hem door middel van een kijker en een spreekbuis met de gehele vesting verbond. Hij keek en luisterde een ogenblik, wendde zich om en zei: „Grote groepen luipaardmannen verzamelen.zich om de burcht, enkele zijn in de vesting doorgedrongen, we moeten op alles voorbereid zijn!" Op dit ogenblik klonk er enig gerucht achter de deur.... Met één sprong was Eric er bij en rukte hem openVoor hem stond Kirasso de Egyptenaar,' een monsterachtig wapen in zijn handen. Voor besprekingen met Republiek Een belangrijke week in de poli tieke onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs is Maandag begonnen. Tot Vrijdag zul len de politieke subcommissies tien maal bijeenkomen, waarbij afwisse lend vergaderd wordt in Djokja karta en de bergplaats Kalioerang, die dertig kilometer ten Noorden van de republikeinse hoofdstad gelegen is. Een officiële Nederlandse woordvoer der zeide: „Deze week zal de belang rijkste worden sedert het begin der be sprekingen, mits de Indonesiërs bereid zijn in de komende vijf dagen alle po litieke sleutelkwesties te bespreken." Moeilijkheden zullen wellicht ont staan over de vraag, wanneer eni waar een plesbisciet gehouden dient te wor den. De Nederlanders houden vast aan een half jaar na het bereiken! van de politieke overeenkomst, de Indonesiërs aan een half jaar na de ondertekening van de Renville"-overeenkomst. De Nederlanders willen de volksstemming (Van onze Haagse redacteur) Midden in Venlo verheft zich al sinds geruime tjjd een lange en me tershoge berg puin, nog een gevolg van de oorlogsomstandigheden, die dit Limburgse stadje zo zwaar be schadigd hebben. Ook in het nabu rige Blerick kijken de voorbijgan gers dagelijks tegen een dergelijke berg aan en het is te begrijpen, dat het gemeentebestuur ten langen leste pogingen in'het werk is gaan stellen om van deze grote opeen hopingen eindelijk eens verlost te worden. Een gedeelte van al dit puin de berg te Venlo heeft 23.000 M3. inhoud T> en Amerikaanse fabriek van rub- H berartikelen heeft een reukstof uitgevonden, die een gummi-been bear vlees doet ruiken, maarhet ®Maakt nog naar rubber. e komende herfst en winter zullen ook in Rusland derokken wat langer worden gedragen, maar Met zo lang als volgens de Franse en Mherikaanse mode. Op een modeshow /Aft de creaties 1948-1949 bleken de iets langer te zijn. Op het ogen- Me dragen de Russinnen over het al leen de rokken tot de knieën. Bü jongere meisjes blijven ze iets boven t|e knie, maar bij de dames van mid- ^elbare leeftijd en ouder zijn ze reeds u Iets langer. e uitslagen van de verkiezingen werden door een Italiaan van te voren geraden en wel door j A lid van het communistische Volks- r°ht dat een zware nederlaag leed. vQor Luigi Prato uit Noord-Valenza gekende het feit dat hij goed geraden hafl /w, rwv li«» een bedrag van 50.000.000 lire Ahgeveer 250.000 gulden). Maar mis- v Men kost het hem zijn lidmaatschap i.^A de partij*. Zaterdagavond werd be- j) n<l gemaakt, dat Prato de enige win- v Ar was van de totalvoto, de Italiaanse 'kiezingsloterij. 6e v bericht van zijn overwinning deed hele stad naar Prato's huis stromen 0 hehalve zijn partijgenoten. Tegenr er dezen staat hij lelijk te kijk. IV/T eer dan 700 afgevaardigden van de Chinese Nationale Vergade- dp ring die voorstanders zijn van JeriVerhiezing van generaal Li Tsjoeng W)hi0t vice-presiden beL A besloten een te niet „kiesstaking* deein"'en' welke bestaat uit het kie^AAien aan de vice-presidentsver- desbetreffende resolutie wordt "AtvmT1?' dat generaal Li zijn candi- ^t moeten intrekken, omdat «ÜUg e Upuren de uitslag der verkie- 6® r A willen beïnvloeden, in strijd met AAten van het volk". Zondagoch tend reeds was in de vergadering niet het vereiste quotum van tweederde aan wezig, wegens de weigering van ver scheidene honderden afgevaardigden om de presentielijst te tekenen. De pogingen om maarschalk Pétain uit zijn gevangenschap op het eiland Yeu vrij te krijgen zullen gestaakt worden. Noch de Franse rege ring, noch de 92-jarige gevangene zelf wenst verandering te brengen in de le venslange gevangenisstraf, waartoe hij wegens zijn gedrag tijdens de Duitse be zetting veroordeeld werd. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het werk van het comité, dat onlangs werd gevormd om zijn invrijheidstelling te verkrijgen, stopgezet is en dat Pétain door zijn ad vocaten heeft laten weten, dat het ook zijn eigen wens is, dat hij, zo lang als de andere veroordeelden in de gevan genis blijven, zijn straf uitzit. En een schoolstaking in Bagdad! Alle onderwijsinrichtingen in Bagdad zijn voor onbepaalde tijd in sta king, gegaan, tot de regering alle licha melijk geschikte inwoners van Irak op- geroepen heeft en het gewone leger naar Palestina stuurt om daar te vechten. De nationale liberale partij heeft op een massabijeenkomst geëist, dat het gewone leger Palestina zal bezetten, dat wapens moeten worden ingezameld bij de Irakse stammen en in geheel Irak aanmeldmgs- bureaux geopend moeten worden. n Canway (Arkansas) werd een nieu- we brandmeester aangesteld. Hij was al een half jaar in dienst en nog was er geen enkele brand uitgebro ken. Eindelijk, ja: een brand. Het was het huis van de brandmeester. r 37) Ik nam de werphengel, haalde de rood-en-wit geschilderde haak in, tot hij ongeveer achttien voet onder het uiteinde van de hengel bungelde. Twee weerhaken waren vuil. Ik morrelde er wat aan en haalde mijn ene vinger open. Harry stuurde de boot dicht langs de oever. Hij stond middenin en tuurde over stuurboord naar beneden, terwijl de lichtstraal van zijn kap zich in het r<*xlbruin getinte water boorde. Hij ba lanceerde de lange speer in zijji rech terhand en hield met de linker de lij nen van het roer vast. Ik maakte de haken vrij van de lijn. mikte en wierp. De spoel gonsde en het aas pletste nog geen vijftien voet voor ons in het water. Achter mij klonk het ratelende gelach van Harry. Ik had vergeten de spoel vrij te maken. „Zenuwachtig?" schimpte Harry. Ik gaf geen antwoord. Ikzette de spoel los en haalde de lijn in. Natuur lijk zou de kerel mij verslaan, maar ik diende althans mijn figuur te redden. Ik wierp opnieuw. De spoel zoemde en ver voor ons uit verdween het aas in het donker. Ik haspelde langzaam in, onderwijl de hengeltop heen en weer bewegend, zoals Arab mij geleerd had. Er gebeurde niets. Ik voelde zelfs geen enkele tegenstand aan de Hjn. De boot tufte een eindje voorwaarts en ik zag iets kleins en wife lusteloos op het wa ter drijven. Ik had geen rekening ge houden met de vaart van de boot. Maar Harry had die fout niet bemerkt. Ik voerde opnieuw *n gleslaagde worp tilt. Dit keer haspelde ik sneller. Onmid dellijk boog de hengeltop. Ik spande de lijn. Voor ons uit spartelde een krachtig lichaam. Ik kreeg de indruk alsof ik een 'stalen veer aan mijn lijn had. „Iets te pakken?'' gromde Harry. Er klonk meer ontzag uit zijn stem. „Weegt minstens twintig pond," hijgde ik, geleidelijk de lün inhalend. De licht straal uit Harry's kap gleed over het water. Voor ons uit, een weinig aan Stuurboord, zwaaide een mangrovestruik heftig op en neer. In de takken glin sterde een rood-met-wit voorwerp. „Twintig, makkelijk", zei Harry. „Als je de wortels meerekent tenminste". Zijn ratelende lach klonk luider dan ooit. De boot gleed In de richting van de mangrovestruik. Mijn greep miste, doch en die te Blerick ongeveer 30.000 M3. kon de gemeente goed gebruiken voor de wederopbouw van de geteisterde stad, maar het is onbegonnen werk enorme massa's voor gemeenterekening te gaan schifta» Men heeft daarom kort gele den een aanbesteding gehouden, waar bij de beide bergen puin gegund zijn aan de laagste inschrijfster, de fa. H. J. v. d. Helm te Leidschendam, die bereid is voor f 1.60 per M3. (door het Rijk te betalen) het puin van de opslagplaat sen te vervoeren. Let wel: deze firma krijgt dus geld toe als zij zich over deze enorme sta-in-de-weg's ontfermt. De kosten van vervoer zijn, namelijk zó hoog, dat men degene, dié zich ermede belast, graag geld toe wil geven. De ge meente Venlo heeft echter de voor waarde gesteld, dat de bruikbare stenen en ander bruikbaar materiaal voor de wederopbouw te Venlo en Blerick zul len worden aangewend. Wij hebben ons tot de heer v. d. Helm gewend, omdat het ons interesseerde, wat hij met deze enorme massa's puin gaat beginnen. Hij verdeelt het puin in twee gedeelten: het grove puin, dat o.a. werd aangewedd voor de Zuiderzeewer ken, doch dat nu wordt gebruikt voor de wederopbouw, en het fijne puin, het afval, dat in het algemeen wordt ge bruikt voor verhoging van terreinen. Vóór 1 Januari 1949 moet de puinmassa verdwenen zijn en de heer v. d. Helm verklaarde daar wel kans toe te zien; hij gaat aanstonds met een groot aantal eigen auto's en een nog veel groter aantal werklieden met het sorteren en het ver voer beginnen. Het puin wordt met de auto's gebracht naar schepen, die het via de Maas en de binnenwateren naar de plaats van bestemming zullen ver voeren. Het is overigens een tijd, waarin het steenafval goed gebruikt kan wor den, zozeer zelfs, dat de gemeente Rotterdam, waar men toch wel over de nodige hoeveelheid puin beschikt, weigert hier ook maar iets van af te staan. De fa. v. d. Helm heeft een mooi project op het oog: de ophoging van de terreinen van de fa. Pope, een dochteronderneming van Philips, die in de omgeving van Venlo een gloei lampenfabriek gaat bouwen. Harry bevrijdde de haak met een ruk. Hy wierp my het aas verachtelijk toe. „Wat een vent ben jü begon hij, zweeg toen plotseling en rukte aan het roer. Een lange, donkere schaduw ver scheen in het licht van zijn lamp. De speer trilde en flitste naar voren. Enkele seconden lang danste en sidderde de schacht van de speer in Harry's greep. Kleine draaikolkjes wervelden omhoog van de bodem. Toen schoot het onder eind van de schacht naar boven en kwam vrij. „Gemist," zei ik. „Jammer."' De lichtstraal schoot naar mi) toe en bleef een ogenblik als een koud, onaan doenlijk oog op mijn gezicht rusten. Toen zwaaide hij weer weg en Harry begon voorzichtig de lijn binnen te halen, die naar de dobberende schacht liep. Niet ver van ons vandaan kwam het water in beroering, eerst heftig en van lieverlede kalmer. In minder dan een minuut had Harry de schacht aan boord. De stalen kop ontbrak, maar van het uiteinde van de schacht liep een tweede lijn het water in. Harry trok er voorzichtig aan. Er klonk nog even een zacht geplas, daarna stak hij een hand in het water en haalde een lange vis binnen boord. Het dier had een korte onderkaak en er liep een zwarte streep over de hele lengte van zijn lichaam. Even voor de rugvin waren de weerhaken diep in het vlees gedrongen. uitschrijven voor geheel Java, Sumatra en Madoera: de republikeinen wensen een plebisciet voor de niet-republikeinse gebieden of wat zij noemen de „be twiste gebieden." Op vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (K.V.P.) betreffende de voorziening van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, heeft minister Drees o. m. het volgende geantwoord: Niet de technische commissie-Van Rhijn zal de minister van advies dienen inzake het treffen van een kinderbfj- slagregeling voor kleine zelfstandigen, doch een gemengde commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van het ministerie van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid, welke gemeng de commissie de werkzaamheden van de technische commissie voornoemd ten aanzien van de algemene leiding der sociale verzekering heeft voortgezet. De vertegenwoordiging van de Stichting van de Arbeid in de gemengde commis sie is voor deze nieuwe taak uitgebreid met enige deskundigen uit landbouw- en middenstandskringen. Een mededeling om een noodvoor ziening op korte termijn kan niet worden gedaan, daar het advies van de gemengde commissie zal dienen te worden afgewacht. Van de zijde der commissie is evenwel toegezegd, dat een spoedige volvoering van haar taak zal worden nagestreefd. Ter herdenking van de Nederlandse militairén, zeelieden en verzetsstrijders en van de geallieerde militairen, die voor- de bevrijding van ons vaderland zijn gevallen, zal. evenals vorige jaren, te Utrecht op 4 Mei des avonds te 19 uur wederom een Stille Rondgang wor den gehouden, met daaraan verbonden een korte herdenkingsplechtigheid op het Domplein. De Rondgang wordt zonder vaandels, kransen e.d. zwijgend afgelegd. Gedurende de rondgang zullen de kerkklokken in de stad luiden. Op het Domplein, op de plaats waar t.z.t. het Utrechtse monument voor de gevallenen zal worden opgericht, wordt een symbool geplaatst, waarlangs de deelnemers defileren en waarbij zij, die dit wensen, bloemen kunnen neerleg gen. Aan het einde der twee minuten stilte zal het Wilhelmus worden ge speeld De weduwe van een gesneu veld lid der Koninklijke Nederlandse- Marine zal een krans aan het monu ment hechten. Uitgaande van de de laatste tijd sterk ontwikkelde gedachte, dat voor een krachtige actie tot zedelijke verhef fing van ons volk door middel van lec tuurvoorziening een vaste geentelijke grondilag onontbeerlijk is, heeft op voor stel van de Landelijke leiding van de Katholieke Actie het Hoogwaardig Epis copaat een „Bisschoppelijke Adviescom missie inzake Lectuurvoorziening", in het leven geroepen. Deze commissie heeft het vraagstuk van de lectuurvoorziening in zijn ver schillende organisatievormen bestudeerd en is tot de conrlusie gekomen, dat in het belang van een gezonde vernieuwing en uitbreiding coördinatie dringend ge wenst Js. Het aangewezen licraam daar toe is een Katholieke CentraleVereni ging voor Lectuurvoorziening in Neder land. In de Bisschoppelijke Adviescommissie zijn de verschillende groepen, die reeds het vraagstuk der lectuurvoorziening behartigen, -o.a. de Katholieke Openbare Leeszalen en Uitleenbibliotheken, de St. Yinoentiusbibliotheken, de parochie-, volks-, school- verenigingsbibliotheken enz. vertegenwoordigd. Het secretariaat is gevestigd; Sophlalaan 9, 's-Gravenha- ge. In antwoord op de verleden week door het bestuur van de Katholieke Volkspartij aan de Christen-democrati sche Partij in Italië telegrafisch gezon den gelukwensen, heeft de K.V.P. het volgende danktelegram orftvangen: „Onze levendige dank uw ge lukwensen. Laten wij onze overwin ning beschouwen als een bijdrage tot de verdediging van de Christelijke beschaving en een tripmf van de Christen-democratische idealen in West-Europa. Hartelijk gegroet, (w.g.) Piccionï. Aan boord van het m.s. „Oranjefon tein" aan de Javakade te Amsterdam zal Zaterdag 1 Mei, des morgens om tien uur Prins Bernhard onderscheidingen uitreiken aan militairén van de Kom Marine, het Kon. Ned.-Ind. Leger en aan leden van de koopvaardij. Z-o zal aan de gezagvoerder van het m.s. „Oran jefontein". kapitein A. Romun, A' MW.O. worden uitgereikt. de Van betrouwbare zijden te Parijs en te Londen wordt vernomen, dat de mi nisteries van Defensie van de vijf landen der West-Europese Unie zijn uitgeno digd voor een binnenkort te Londen te houden bijeenkomst, ter bespreking van gemeenschappelijke defensieproblemen. Het doel zou zijn, plannen op te stellen, die zouden kunnen passen in 'n schema van gemeenschappelijke Amerikaans- Europese verdediging. In dit verband wordt weer maarschalk Montgomery genoemd als Europees op perbevelhebber, maar de strategische opvattingen, die hij onlangs bij een be zoek aan het Fransé leger huldigde, hebben niet geheel de instemming van militaire kringen op het continent. In Washington gaan geruchten, dat Truman binnen drie weken het Cpn- gress zal verzoeken, zijn goedkeuring te hechten aan verscheping op beperk te schaal van Amerikaanse wapens naar de Vijf Landen. James Forrestal, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft gezegd, dat hij van niets wist. De afgevaardigden van de socialisti sche partijen der Vijf Landen hebben te Parijs Maandag overeenstemming be reikt over het oprichten van een gecom bineerde socialistische commissie, met Brussel als zetel, die nauw contact zal houden met de regeringen van de West- Europese Unie, naast de Permanente Consultatieve Raad, die krachtens de overeenkomst van Brussel is ingesteld. Haar voornaamste taak zal gelegen zijn in het naar voren brengen van het so cialistisch standpunt binnt i het kader van de Vijf-Landen-overeenkomst. De stichting „Het Nederlandse Blin denwezen" organiseert Woensdag 12 Mei een congres in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, waarop vier actuele onderwer pen betreffende de blindenzorg zullen worden besproken: Sprekers zijn: Dr. C. M. Waller Zeper, directeur van het Instituut tot Onderwijs van Blinden te Bussum, over: „Het con tact tussen School en Maatschappij de hr. R. van der Duys, hoofdamb tenaar Bij de Armenraad te Amster dam, otfer: „Het Blindenwezen in het Buitenland"; de hr. C. Wagemaker, secretaris van de Ned. Chr. Blindenbond, over: „De Blinden en de Sociale Wetgeving" en 'de eerw. fr. Ludwinus, directeur van de Le Sage ten Broekbibliotheek te Grave, over: „Kegeling en verdere uit bouw van het Bibliotheekwezen". (Van onze speciale verslaggever) p de 'lagere school waren wij ge abonneerd op ..Roomse Jeugd". Misschien speelt de neiging het verleden te idealiseren ons weer parten., maar wij menen, dat het blad juist in die tijd bijzonder boeiend en romantisch was. Nog heugen wij ons na zoveel jaren titels en inhoud der lange - vervolgverhalen, zelfs de namen der auteurs L. Hon Hon, Christine Vetter, Lize Bührs, zien wij de tekeningen voor ons van Piet van Gel- dorp, de kinderen met hun matrozen pakjes en stijve-jurkjes en sterk gepro nonceerde kuiten boven hoge knoop- laarsjes. Er stonden destijds ook veel vertellingen over Indië in. „Hoe Pak Soeroh het verloren geluk terug vond" was zo'm geschiedenis, die «ns totin details is bijgebleven, voor de jeugdige verbeelding een geheimzinnig, bijkans gruwelijk verhaal, dat wij in ademloze spanning verslonden. Zo lazen wij ook een beschrijving van het Tengger Ge bergte op Oost-Java, de vulcaan de Bromo en de Zandzee. Deze moet toch ,,'n Snoek," zei Harry. „Die moet Je zien te vangen. Maar kijk goed uit, dat ei' schubben aan zitten en geen blèren." Hij lachte en bleef lachen, terwijl hij de vis van de haken losmaakte en de stalen punt weer op de schacht plaatste. Ik klemde mün tanden op elkaar en ging weer aan het werk. Langzaam verstreek de tijd. Harry ving een kleine snoek. Een tijdje later spietste hij een machtig lijf, dat onmiddellijk de speer uit zijn handen rukte en er als een razende vandoor ging, een schuim- streep op het water achterlatend. Harry kreeg de speer opnieuw te pakken en ving een grote zalm. Mijn arm begon moe te worden van het werpen. Ik enterde nog twee man groven. Beide keren vlamde woede In my op, om even later weg te trekken en een akelig gevoel van katterigheid achter te laten. Slechts één keer kreeg Ik werkelijk beet. He voelde een plot selinge ruk en een staart geselde het water. Harry's toeschietende lichtstraal gaf een kleine tarpoen op het toppunt van zijn sprong te zien, de bek wijd open,' de kop woedend heen en weer schuddend. Een seconde later schoot mijn haak los en vloog op-my toe. Ik dook en het aas plempte achter de boot in het water. „Die vis had jou byna aan de haak;" zei Harry. wel erg indringend zyn geweest, want sinds heeft de Bromo in onze geogra fische notie een eigen plaats behouden, ons steeds zo'n beetje als het fe pas kwam, geïntrigeerd. Bromo en Zandzee waren voor ons het verre geheimzinnige Indië, waar wü iets van wisten, maar maar dat wy waarschyniyk nooit zouden kennen. Tot wy dezer dagen Van Soerabaja uit met de jeep Oost-Java binnen re den over Pasoeroean en Probolinggo het gebergte in: Lamoedjang, Djatiro- to, Séndoera, tot aan de voet van de Smeroe. Tijdens deze rit moest net gebeuren: wij zouden de Bromo zien! Het was of wij weer als kind in de ban van onze lectuur de smaak van lava en zwavel meenden te proeven, het rommelen hoorden in de krater, de dorre verlatenheid zagen van de ge heimzinnige Zandzee, opnieuw de sagen en legenden doorleefden, die in het ver haal van de Bromo verweven waren Wij zouden de Bromo zien en hij zou de latente droom van vele jaren verwezen- ïyken. In storm van indrukken van Ik wachtte op zijn ratelende lach, maar hoorde niets. Het lichte oog op zijn kap bleef 'me een hele tyd aan staren. Zolang de lamp brandde, kon ik zijn gezicht niet onderscheiden. Ik haalde de lyn in en trachtte de chaos van haken en snoer te ontwarren. Ik had een gevoel alsof mijn vingers tenen waren. Eindelijk wendde Hanry zyn lamp van my af en slaagde ik er in, de lyn vrij te maken. Ik trilde nu voort durend over myn hele lichaam. Ik pro beerde me zelf wijs te maken, dat het kwam van het sputteren van de motor, doch daarmee hield het geen. geiyke tred. Ik vroeg me af waarom Harry niet gelachen had. In het begin had hy bijna niets anders gedaan, maar nu was hy stil géworden en telkens op nieuw staarde het oog van zyn lan taarn my aan. Hij had sedert een uur al niet meer gedronken. Misschien be gon ae nevel van zijn hersens te wijken. deze korte, maar hevige reis zou hij de sterkste zyn. Maar tijdens de heenreis zagen wij slechts bordjes, op enkele plaatsen van de weg, met de verwijzing Bromo en bet aantal kilometers erachter. Die aan tallen waren betrekkelijk germg, althans in vergelijking met wat men ons hjer in Indië per dag had leren afleggen. Dus was reeds het zien van die bordjes, nel lezen van de naam en het besef van vertrouwelijke nabijheid van wat zo lang in mysterieuze verten had geleetp, voor ons een felle emotie. Gretig speurae de blik naar de bergen in het Zuiden, maar zij hadden hun toppen met wolken verhuld. Wij zochten het profiel van de Bromo, diep overtuigd, dat onze berg uit duizenden te herkennen zou zijn. Alles echter vergeefs. Nergens scheurden de witte en grauwe nevels uiteen. Op de terugtocht evenwel, Probo linggo voorbij, scheen het wonder te zullen gebeuren. Juist bij zonsonder gang verhief zich recht voor ons uit een majestueus bergsilhouet, kegelvor mig, tegen de Westelijke hemel. Dit kon alleen de Bromo zijn, nooit anders dan zó hadden wij ons de berg onzer ver beelding voorgesteld. En de natuur bleek zich bijzondere moeite te hebben getroost om dit grote ogenblik waardig te ensceneren. Dit werd immers de eerste ontmoeting en tegelijk een weer zien na zoveel jaren! Avontuurlijke regenwolken trokken een scherm hoog over ons hoofd tot pal boven de top van de berg, die daar tegen een lichten de achtergrond oprees in het teerste violet, dat wij ooit hadden aanschouwd. De gloeiende zonneschijf prikte zich als een overrijpe tropische vrucht op de kegelpunt, dat het bloedrode sap naar alle zijden wegspoot. Al naar onze weg zich afboog, leek het op de zonnebal langzaam van de helling rolde, vuur en vonken spattend wijd in het rond. Tot zij, waar het bergmassief zich verbreed de, er achter wegdook. Dit was het dus, zeiden wij tot ons zelf; de werkelijkheid van de Bromo nog schoner dan de droom. Alle be loften leken vervuld in die korte span ne tyds tussen'licht en duister. De toon van het bergviolet verdiepte zich. in dc lucht erachter werd thans zo'n grote, goudgele djeroek uitgeperst, terwijl het kokend rood langzaam vervloeide en verzonk. Snel donkerde het silhouet van de spits, een dof glanzend zwart fluweel, tot de contouren zich snel en mysterieus oplosten in het duister. Toen kwamen wij tot onszelf* in de jachtende jeep langs de donkere weg, terwijl het, koor der krekels snerpte aan ons oor. vuurvliegjes alweer spookten in het veld. Mooi, die Bromo, zeiden wij tot onze begeleider. Bromo? antwoordde hij, u meent die berg van daarnet. Dat was de Ardjoeno. De andere morgen verlieten wy Oost- Java, op weg, naar Makassar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3