PROGRAM DER KATHEDRAAL FEESTEN. ALASKA, het sleutelgat tussen twee grote wereldrijken Joseph Stalin, de beste vriend van Alaska" Voor de herleving van een Kennemer devotie Stormleider bij Ned. Landwacht Kinderen in de Wester gracht G HET OOSTELIJK FRONT DER VRIJHEID Stille Omgang naar Alkmaar Een felle brand in Oud-Amsterdam N.S. danken Amerika AGENDA" sas 'Z T' SSnglTl'SfilS XSSn3*» Amerikaans Jezuïet acht communistische overwinning in China zeker Eerste Kamer over 0., K. en W. TOPIC mixture voor de WARE pijprokerI DR. HOLTROP BEZORGD VOOR DE TOEKOMST GENERAAL FOULKES I* ONS LAND WOENSDAG 28 APRIL 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Haarlems Tribunaal Lezers klimmen in de pen Reeds twintig jaar. BEETHOVEN-CYCLUS Willem Andriessen gehuldigd Rijkskweekschoofkootr zingt voor U.N.A.C. DISTRI BUT IENIEUWS „De dwaasheid van Seward" Consultatiebureau voor alcoholisten Th-' rr3 TsanTe SrS 113 teg^n 43ëstemm^Tcrt ann^atie van de heer H. B. v. d. Sande. Gedurende „Russisch Amerika" besloot. BLOEMENDAAL HEEMSTEDE R.K. Vrouwenbond Orgelbespeling EEN ONBEKEND LAND ZANDVOORT ,De Hanze'* Di stribiit ienieuws Behandeling der begroting 2000s!te goederenwagon overgedragen Pryssubsidies en derde looneronde Oudi-minislter Neher naar Djokjakarta Poslt voor Palestina BENNEBROEK Baldadigheden LUSTELOZE MARKT De grote St. Salvatorklok is ge reed gekomen! Een zware bronzen stem zal de gelovigen tijdens de feestweek van de gouden Kathedraal uitnodigen om deel te nemen aan de vele plechtigheden ter gelegenheid van dit voor de stad Haarlem en voor het gehele diocees zo belang rijke jubileum. Donderdag 29 April, des avonds om 7.30 uur, wordt onder het Lof de nieuwe klok, die 2400 kilo weegt, in de kerk gewijd. Het programma van de feestelijkheden luidt verder als volgt.' Vrjjdag 30 April, 8 uur, gala-avond in het Gem. Concertgebouw, tot inleiding van de feestweek. Naast kerkelijke en burgerlijke autoriteiten zijn hiervoor uitgenodigd de parochianen, die in het parochieleven een functie vervullen. Het feestcomité moet zich wegens plaats gebrek tot dit aantal beperken. In de maand October zullen alle parochianen in de gelegenheid worden gesteld, in deze zelfde zaal een spel van St. Bavo te gaan zien. Zaterdag 1 Mei, 7.30 uur gezongen H. Mis, waaronder gemeenschappelijke H. communie van de schooljeugd. 11 uur officiële opening van de jubilé-tentoon- stelling in het Bisschoppelijk Museum. Deze expositie is tot 16 Mei dagelijks van 10 tot 5 en 's avonds van 7 tot 9 uur voor ieder te bezichtigen. (Op Zon- en feestdagen van 1 tot 5 en 7 tot 9 uur). Om 2.30 uur is er een plechtige Maria- hulde van de parochiële schooljeugd rondom de Kathedraal met optocht, mu ziek en Mariale groepen. Deze mani festatie eindigt in de Kathedraal. Om 7 uur des avonds wordt een plech tig Lof gecelebreerd, waaronder de pa rochie zal worden toegewijd aan de H. Maagd. Rector W. Blok, oud-kapelaan, zal de predikatie houden. Zondag 2 Mei. De stille H.H. Missen zijn om 6.30, 7.30 en 11.15 uur. Om 9 uur Pontificale Hoogmis door Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Internuntius van Z, H. de Paus. Des namiddags 3 uur grote feestcongregatie van de afgevaar digden der H. Familie-Broederschappen in het diocees met pontificale assisten tie van Z. H. Exc. Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore. Feestpredikatie van Pater W. Jonckbloedt C.s.s.R. Aan bieding van de feestgave der diocesane Congregaties aan de Kathedraal. Om 7 30 uur Pontificaal Lof door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem. De feestpredikatie houdt Mgr. G. van den Burg, Kanunnik en Deken van Amsterdam. Maandag 3 Mei, eerste Kruisdag. Des morgens om 7 uur proeessie en Litanie van Alle Heiligen, 10.15 uur Koorgebed Hoogwaardig Kapittel, 10.30 Solemnele Hoogmis met Bisschoppelijke assisten tie. Des avonds 8 uur plechtige herden king der oorlogsslachtoffers door hee? Katholiek Haarlem vanwege het comité Ereschuld en Dankbaarheid. Mgr. J. J. J. Noordman, oud-kolonel-hoofdaalmoe zenier, zal het woord voeren. Dinsdag 4 Mei, tweede Kruisdag. Des morgens 7 uur processie en Litanie van Alle Heiligen. 10.30 uur opening van de Diocesane Liturgische Dag. Plechti ge Hoogmis welke prof. J. v. d. Gaag opdraagt en predikatie van de Z.Eerw. heer W. Versteegen. Verwacht worden de leerlingen van de Uloscholen en Ly cea en allen die belang stellen in de Liturgie. 7.30 uur plechtig Meimaand- Lof. Predikatie door Deken J. Th. Ja cobs uit Alkmaar, oud-kapelaan van de parochie. Na het Lof herdenking voor hen die vielen op de Westergracht. Woensdag 5 Mei, derde Kruisdag. Des morgens om 7 uur processie en Litanie van Alle Heiligen. Om 7.30 uur plechti ge Hoogmis voor gesneuvelde parochia- Het Haarlems Tribunaal zette de zaak tegen de 44-jarige W. S. uit de Haar lemmermeer voort met de behandeling van het ten laste gelegde punt: lidmaat schap van de Nederlandse Landwacht. Verdachte is Stormlefder bü deze or ganisatie geweest en heeft zijn lidmaat schap na Dolle Dinsdag, toen hij wel de N.S.B. vaarwel zei, niet neergelegd. In Zwanenburg liet hij bij twee personen huiszoeking verrichten naar wapens, omdat het hem ter ore was gekomen dat deze mensen zich tegen een actie van de Landwacht zouden verzetten. De verzetsmensen noemde verd. destijds terroristen. Ten laste werd hem nog gelegd, dat hij opdracht had gegeven om alle Neder landse auto's, die met een rood kruis waren beschilderd, te doorzoeken. Er mochten eens ledep van de illegaliteit of wapens in zijn! Vervolgens zou hij nog een razzia heb ben gehouden op leden van een katho lieke jeugdorganisatie. De verdediger, mr. Hoog, belichtte ten- slotte de verzachtende omstandigheden in deze zaak. Uitspraak 11 Mei. Een abonné schrijft dat hij sedert 1943 in een perceel aan de Westergracht aan de zijde van de St. Bavo-Kathedraal. nabij een hulpbruggetje woont. Op dit bruggetje is aan de leuning een red- dingshaak opgehangen, om voor geval iemand te water raakt hulp te kunnen bieden. Onze jeugd schijnt dit echter niet te begrijpen, want door haar toe doen ligt de haak zeker eens per week in het water, totdat eens een verstan dige schipper haar wederom aan de brug bevestigt. De meeste schippers over varen de haak echter; zodat hij breekt en het een paar weken duurt voordat de gemeente er weer een_nieuwe laat ophangen. Kunt u de ouders niet verzoeken schrijft de abonné, de kinderen op het nut van zo'n haak te wijzen? In 5 jaar is slechts één volwassene te water ge raakt, maar het aantal kinderen loopt in de dozijnen. Twintig jaar komt de kermis-exploi- tant M. de Vries op nationale feestdagen iedere keer trouw met zijn gebakkraam naar de vermakelijkheden op de Zomer- vaart. Ook thans voor de a.s. feesten heeft de heer De Vries zijn kraam op het kermisterrein in Oost opgeslagen. Bij gelegenheid van zijn jubileum heeft het Haarlems comité voor Nationale feesten besloten de heer De Vries Don derdagavond half negen een bezoek te bréngen. Ook de voorzitter van de vak groep Kermisinrichtingen zal aanwezig zijn. nen. Des namiddags van 6 tot 7.30 uur biechtgelegenheid, waarna plechtig Mei maandlof. Donderdag 6 Mei, Hemelvaartsdag: H.H. Missen 6.30, 7.30 en 11 uur. Pon tificale Hoogmis 9 uur, welke Z. H. Exc. Mgr. C. Calewaert, Bisschop van Gent, opdraagt. Om 4 uur celebreert Mgr. J. P. Huibers een Pontificaal Lof voor de verenigde diocesane jeugdleiders en om 7.30 uur celebreert Mgr. W. Bouter een Pontificaal Lof. De predikatie houdt de zeereerw. heer A. Hendriks, oud-kape laan. Vrijdag 7 Mei: 7.30 uur plechtige Hoogmis voor de overleden parochianen. Des avonds 7.30 uur plechtig Lof. Pre dikatie van pastoor A. van der Ouden hoven, oud-kapelaan. Zaterdag 8 Mei: Feestdag voor de parochiële zieken, die zoveel mogelijk in de kerk worden verwacht. Om 9 uur gelezen Pontificale H. Mis door Mgr. N. Stam, oud-apostolische vicaris van Ki- sumu. Om 11 uur zegening van de zie ken. Des namiddags van 4.30 tot 8.30 biechten. Om 7 uur Meimaandlof. Zondag- 9 Mei; Sluitingsdag jubilé- week. Stille H.H. Missen 6.30, 7.30 en 9 uur. Om 10 uur Pontificale Hoogmis door Mgr. j. p. Huibérs met assistentie van Z. Em. Kardinaal de Jong. Des na middags 1.30 uur grootse huldiging van onze Nederlandse Kardinaal. Om 7.30 uur plechtig Lof door Mgr. Huibers, waaronder processie en predikatie door pastoor W. Bosch uit Aerdenhout, oud kapelaan van de parochie. Gedurende de gehele feestweek zal na het Lof de kathedraal ter bezichti ging open zijn en zullen er toelichtingen worden gegeven. Op dit derde concert van de Beetho ven-cyclus, het laatste dat onder lei ding stond van Marinus Adam, onder scheidde zich diens directie, zowel van de Ouverture Leonore Hl als van het door Willem Andriessen gespeelde Vier de Piano-concert (op. 58 in G gr. t.) en de Zevende Symphonie, door bijzondere accuratesse, strak gehouden rhythme en frisse vaart en temperament. De ouver ture klonk beheerst van opzet, met ho mogeen klankgehalte en fraaie nuance ring bij hoog opgevoerde spanning aan 't triomfale slot. De trompettist» blies haar beide hoomsignalen uitnemend van toon en klank, al zou, om meer effect nog'te verkrijgen, bij het twede signaal de po diumdeur misschien geopend kunnen worden. Willem Andriessen vertolkte voor ons 't Vierde Piano-concert met bijzondere vi taliteit en onvolprezen technische be heersing. Opmerkelijk was het goed sluitende wisselspel tussen solist en or kest in het romantische middendeel, het Andante con moto, terwijl In beide snel- lere hoekdelen het orkest zich even uit stekend aanpaste bij het levendige spel van de solist, die Marinus Adam blijk baar zeer erkentelijk was voor deze ver zorgde begeleiding. De goed bezette zaal rees als één man op om Willem Andries sen te huldigen, en onderstreepte met daverend applaus de hartelijke woorden van de voorzitter der HlD.V., mr. Beets, toen deze onze vermaarde oud-stadge noot nog een late bloemenhulde aan bood naar aanleiding van diens zestig ste verjaardag in het afgelopen winter seizoen. De heer Beets sprak de hoop uit, dat Willem Andriessen, met de hem kenmerkende opgewektheid men heeft u nog nooit niet opgewekt gezien, zei hij terecht nog vele lustra op het Haarlemse podium als solist zou mogen vieren. De strenge rhythmiek van Beethoven's Zevende Symphonie, het kernachtige accent, ze werden, zoals reeds gezegd door Marinus Adam bijzonder accuraat op het orkest overgedragen, terwijl nochtans ook de nuancering tot in fines ses werd verzorgd. De bloemen, aan Adam geoffreerd, waren dan ook welverdiend, evenals de hulde aan hem en het or kest gebracht, en waarin dit dan ook te recht mocht delen. J. Sch BIOSCOPEN: Rembrandt: Theater Plezier met Toon Hermans, Vrijdag en Zaterdag 8 uur en Zondag t.m. Donder dag 2.30 en 8 uur. Cinema Palace: Jack London (14 j.)2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De beste jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u. Frans Hals: De speurder van Parijs (volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Michael Strogoff (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: Graaf van Monte Christo (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 28 April: Stadsschouwburg: Thalia met „Pietje de landloper", 8 uur. Donderdag 29 April: Stadsschouw burg: Thalia met „Pietje de landloper", 8 uur. Concertgebouw: J. Andrade, Franse violiste, en Theo van der Pas in Mees- terserie, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbe speling 1516 uur. T" „Het garnizoen in Alaska zal verdub beld worden." Dit zinnetje komt voor in het Amerikaanse beperkte herbewape ningsprogramma. Het heeft de aandacht van het publiek in de V. S nog meer dan voorheen gevestigd op het ontzag lijke Amerikaanse grondgebied van 1.376.280 K-M.2, dat in het hoge Noorden van de Sovjet-Unie is gescheiden door de Straat van Bering, die op sommige punten nauwelijks 75 K.M. breed is. Deze grens wordt in de zomer slechts gepas- 8.30—12.15 en 2—4 u. Donderdag 29 April Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal)rest T en U, 8.30 I scerd door enige Eskimo's in hun kajaks; - 'i zonder twijfel zijn zij zich nauwelijks of Zandvoort (Haltestraat 4) N en O, 9 I ™et bewast van d® ideologische afgron- 12 30 en 23 u den, welke verondersteld worden hen Heemstede (Binnenweg 160) rest W, Alaska behoorde tot 1867 aan het Tsa renrijk. Sinds het begin van de 19e eeuw hadden de Russen er enkele centra ge sticht en hun kolonie, die zij pralerig De Verenigde Naties hebben in vrijwel I „Russisch Amerika" noemden, scheen alle landen een comité gevormd, dat I aanvankelijk bestemd tot een tamelijk zich ten doel stelt de noodlijdende kin- benijdenswaardige welvaart Doch al spoedig werd Alaska een verliespost m r n te helpen. Deze stichting draagt piaats van een winstpost op de balans de naam U.N.A.C. Een der middelen die Van de Russische expansie, genoemd zijn ter bereiking van dit edele Gelukkig was er in Washington een doel is het afstaan van een dag loon minister van Buitenlandse Zaken, die in 1948. Ook leerlingen van de Rijks- een voorstander was van Amerikaanse kweekschool te Haarlem hebben gevoeld, gebiedsuitbreiding: William Seward, dat ook zij het hunne moeten bijdra- A1.Y°ren| hem Alaska werd aangeboden, reldactie. Daar zij mets verdienen, heb- van Denemarken enkele kleine eilanden ben zij gemeend op een andere wijze hun kopen, die dit nog bezat in de Antillen- zee. Hier had hij echter geen succes mee en hij keerde zich dan ook naar de Stille Zuidzee, waar hij een meesterstukje leverde door het strategisch gelegen eiland Midway te annexeren. Mén kan zich dus voorstellen hoe gretig hij in- krachten te moeten inzetten. Donder dag 13 Mei zal het Rijkskweekschool- koor een liederenavond geven in de Grote Kerk, waaraan mevr. Dora van Doorn—Lindeman, sopraan, en de Haar lemse organist Dolf Hendrikse zullen I ging op het, Russische aanbod, dat hem medewerken. Uitgevoerd zullen worden werd gedaan door Stoeckl, de ambassa- werken van Palestrina, Lassus, Swee- deur van de Tsaar in Washington. Geheel Alaska voor zeven millioen dollar! Seward liep over van enthou siasme bij het horen van deze prijs, maar het Amerikaanse Congress was sceptischer gestemd. De pers van de oppositie stak de draak met „de dwaas heid van Seward", en zekere Congress leden vroegen, waarom het ministerie van Buitenlandse Zaken onderhandel de over de aankoop van „dat ongast vrije, vervloekte. Godverlaten land, welks waarde nul -is en dat, indien men er een kolonie van zou willen maken voor de V. S„ een besliste scha depost en een belasting van eerste rang zal worden." zich druk bezig met de economische toe komst van dat gebied. In 1898 is Alaska het land van de goudjacht geworden duizenden goudzoekers woelden aan de grenzen van het Canadese Hoge Noor- dan de Yukon-vallei om. Later warun zelfs de omstreken van de Straat van Bering' aan de beurt: want ook in het gebied om Nöme waren nieuwe goud ladingen gesignaleerd. Zeer weinigen vonden er goud_ doch endgen bleven en stichtten Fairbanks, „de koningin van het Noorden'^ waar 5000 mensen thans nog leven van het goud, dat nog' in deze streek gevonden wordt. Daarna kwam in 1910 de jacht op het koper in de streek van Cordova. Gedu rende dertig jaar werden de koperlagen er interJsief ontgonnen. Doch in 1938 waren zij uitgeput. „Men heeft er voor 200 millioen dollar koper gewonnen", zei in 1941 de gouverneur van Alaska, Ernest Grüning: „Wat blijft er ons nu nog van over? Een geweldige uitholling in onze grond? Neen, erger dan dit! Drie steden in deze mijnstreek zijn in spook steden veranderd!" Alaska is zeer rijk aan vis, aan goud aan koper; de bodem bevat er meer steenfkool dan in Pensylvanië, het steen- koolgefried der V.S.; de onredelijke en wilde exploitatie is echter nauwelijks voldoende om er de 58.000 blanken in leven te houden. Thans vraagt dezelfde Grüning dat Alaska de 49e staat van de V. S. zal worden. Tien jaar geleden zou men niet naar hem geluisterd hebben. De Sovjet- druk geeft echter aan dit gebied een nieuwe belangrijkheid. Men vertelt dat onlangs Gouverneur Grüning op een diner een toast uitbracht: „Op Joseph Stalin, de beste vriend van Alaska." In (Bijzondere correspondentie) het tijdschrift „America" geeft linck, Schütz, Purcell, Scarlatti en Bach. Het medisch maatschappelijk consul-1 tatiebureau voor alcoholisten te Haarlem meldt in zijn jaarverslag over 1947, dat het in dat jaar 50 zittingen heeft gehou den. welke 277 personen bezochten. De I in totaal 536 bezoeken werden gebracht door 104 personen, die om verschillende redenen kwamen, allen echter omdat zij door hun drankmisbruik of drankge bruik in moeilijkheden waren gekomen. Tevens wordt er een kort woord gewijd I Toch kreeg Seward de goedkeuring van het Congress, dat op 23 Juli 1868 met tal van jaren was de heer v. d. Sande Heden ten dage denken de Amerika- Jid van het bestuur der vereniging en op nen niet zonder emotie terug, aan wat zijn medewerking werd nimmer tever- er gebeurd zou zijn indien het Congress geefs een beroep gedaan. doof ware gebleven voor de verschillen de argumenten van die stoutmoedige I-ulkiiloKm I minister van Buitenlandse Zaken, zeker Jubileum St. Marcus op het ogenblik, nu Alaska als het ware „Sint Marcus", de afdeling Haarlem het sleutelgat vormt tussen de twee ge- van de Ned. Bond van detailhandelaren geldige wereldrijken, die op alle gebie- den elkanders tegenstanders schijnen. aardappelen, groeten en fruit, be- Bijna 58.000 blanken in Alaska houden gon hedenmorgen de herdenking van haar dertig-jarig bestaan met een plech_ tige H. Mis in de Paterskerk op de N. Groenmarkt, die de geestelijke adviseur van de bond, rector R. L. M. van Gin- kei, opdroeg, geassisteerd door de gees telijke adviseurs van de afdeling Haar lem en Amsterdam, resp. pater Ruys deelnam. De wethouder van Onderwijs, D. J. A. Geluk, houdt deze week geen spreek uur. Het programma van de orgelbespe ling in de Grote of St. Bavokerk Don derdag 29 April, van 15 tot 16 uur, door George Robert, luidt Preludium b.kl.t., J. S. Bach; Twee Aria's, J. B. Loeillet; Andante en Adagio uit het le concert, G. F. Handel; Sioilienne en Gavotte, Padre Martini; Pastorale, C. Franck en Grand Choeur alia Handel, A. Guilmant. Enige ogenblikken vertoefden de toe hoorders van de lezing, die de heer dr. O.F.M. en kapelaan J. Bon. In het Kre- J. B. de la Faille uit Heemstede Dinsdag- lagehuis volgde een gemeenschappelijk avond in café „Rusthoek", alhier, hield ontbijt, waaraan een groot aantal leden voor de afdeling Bloemendaal en Om- 1 streken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, achter het ijzeren gordijn", toen hij hen in ge dachten meevoerde naar een ohbekend land in het hart van Europa, Roethenië genaamd. Dit landje, dat niet meer dan een half millioen bewoners telt, behoort sedert de eerste grote wereldoorlog aan Tsjechoslowakije. In het Noorden wordt het begrensd door de Poolse Woudkar- Voor het eerst na de oorlog houdt I paten en ligt ingesloten tussen Tsjecho de R. K. Vrouwenbond afdeling Heem- Slowakije, Polen, Roemenië en Honga- stede een vergadering en wel heden- rije. Het werd op prijs gesteld, dat de avond in het Verversingshuis in Groe- J heer De la Faille, die dit land nog kort nendaal. Dat alle Katholieke vrouwen geleden bereisde, bereid was gevonden worden verwacht, spreekt vanzelf. I hiervan te vertellen. Spreker heeft dit op zeer prettige wijze gedaan, want het nnenino R IC Snpolhrln was alsof aan de toehoorders een groot upemng K.IV. speeltuin prentenboek werd voorgehouden; aan de De opening van de R. K. Speeltuin is hand van talrijke scherpe en fraaie vastgesteld op Dinsdag 18 Mei, één dag lichtbeelden verhaalde hij op boeiende na Pinksteren. wijze van de eigenaardigheden van dit land en zijn bevolking. Roethenië is eecnnrtef F lil*»" I bijna geheel bedekt met oerwouden: de Leesportereuuiie „mite bodem is arm aan delfstoffen, doch De hoofdcommissaris van politie te daarentegen bezit het rijke mineraal- Heemstede verzoekt degenen, aan wie 'n I waterbronnen. De bevolking leeft nog leesportefeuille van de leeskring „Elite" zeer primitief; een eigenaardig voor- is aangeboden en die daarvoor geld heb- schoorstenen^ de huizen wil* hébben ben afgegeven, zich op het politiebureau want de opstijgende rook zo meent te Heemstede, afd. recherche, te vervoe- men kan nog goede diensten bewij- gen, zulks in verband met vermoedelijke zen. door de sneeuw op de daken snel pater Bourret, een Jezuïet die pas'uit China is teruggekeerd, in een artikel, getiteld „Het Oostelijk Front der vrij heid", zijn mening over de huidige situa tie aldaar. Zes maanden of een jaar geleden, aldus de schrijver, vermoed den wij slechts, dat de Chinese natio nalisten de burgeroorlog wel eens zou den kunnen verliezen, vandaag weten we met zekerheid, dat dit zo is. Zij ver liezen zelfs zo snel, dat men zich moei lijk k^n voorstellen, hoe zij de commu nistische strijdkrachten zullen kunnen beletten geheel Noord- en Centraal- China reeds vóór het einde van het jaar onder controle te nemen. En wanneer de communisten de overwinning zullen hebben behaald, dan betekent dit, gat Rusland in China de toon aaoigeeft. Er wordt vaak beweerd, dat de Chi nese communisten geen volbloed Marxis tische communisten zouden zijn en zeker geen Marxistisch-comrmuiistiscft bestuur zouden willen aanvaarden. Men ziet het communisme in China als een beweging tot hervorming, minder ais een streven om van China een Sovjet staat te maken. Er is echter geen reden aan te nemen, dat, wanneer de rode strijdkrachten verder zullen oprukken, Rusland er niet tevens in zal slagen, dg controle te krijgen over het land. In een Kerstboodschap vertelde een van de rode leiders, Mao, dat er geen twijfel kan bestaan, of het program voor het thans lopende jaar in China zou gebaseerd zijn op de leerstellingen van Karl Marx. Overigens hebben ver schillende leden van de Chinese com munistische partij hun opleiding in Rusland gekregen, sommigen geduren de een half jaar, anderen zelfs gedu rende 15 jaar. Handelen overeenkomstig de leer stellingen van Karl Marx betekent in de praktijk ook godsdienstvervol ging, waarvan de laatste tijd in onze berichtgeving herhaaldelijk melding is gemaft. Pater Bourret geeft vele bijzonderheden omtrent de missiona rissen, die werden omgebracht, som migen na martelingen te hebben on dergaan, en over de gehouwen en kerken, die werden vernield, of die in beslag genomen werden, om te dienen als communistische gebouwen van militaire aard, theaters of administra tiegebouwen. Wanneer China gecontroleerd zou worden door de Russen, dan zou dat een waardevermindering meebrengen van Japan en de Philippijnen, die bei de in belangrijke mate zijn aangewezen op voedsel en grondstoffen uit China en die ook militair gesproken op de duur minder veiligheid zouden bieden. Niemand in Mandsjoerije verwacht het langer dan een of twee maanden te kunnen volhouden. Immers, wan neer Moekden zou zijn gevallen, dan is het met Mandsjoerije gedaan. En wanneer Mandsjoerije eenmaal geval len is, zal het uiterst moeilijk zijn de twee grote steden Peiping en Tientsin nog langer te behouden. Behalve deze twee steden en de lange corridor, die hen met het Westen via Kalgan ver bindt, blijft er in het Noorden van isteren er even tussenuit getrokken om te kijken, hoe onze zwanen het maken. U weet wel, die prach tige beesten, die de wethouder Zaterdag j.l. te water heeft gelaten, zij het dan zonder champagne, maar mét het be stuur van Haarlems Bloei. Dat wil zeg gen: genoemd bestuur is natuurlijk niet te water gelaten (in waardigheid doet het overigens niet voor de zwanen on der), maar het gaf door zijn aanwezig heid blijk van belangstelling voor de bloei van deze kleine Haarlemse ge meenschap. Van de zwanen overgewipt naar de ko nijnen, die eveneens diezelfde dag vrij spel in Den Hout kregen. Ik bofte, want het hoofd van dit vrolijke gezelschap, een mooie donkere ram, had juist zijn middagdutje gedaan en was in de beste stemming om mij te ontvangen. Na een kort praatje over het weer waar moet je anders over beginnen? -- vroeg ik vader Ram: „En hoe bevalt het je hier?" „Nou, ik mag niet mopperen", ant woordde hij. ,,'t Is anders wel 'n geduvel geweest, voordat wij dit huis kregen toe gewezen. Ik heb nog een lamme poot van dat formulieren invullen. Maar de familie zal zich wel gauw uitbreiden. En wat dan?" „Vadertje, het valt niet mee om een behoorlijk dak boven je hoofd te krij gen". „Jij bent in de krant tenminste ook al flink te keer gegaan". „Dat is wel nodig. Zo gaat het nie» langer". „Ja, het is bij de kbnijnen af oplichting. Ier te laten smelten. Interessant waren de beelden van het vervoer van het ge kapte hout over de rivieren. Ook werd er nog een actueel plaatje getoond van de eerste zigeunerschool, welke instel ling een unicum in Europa is Het staat in oude boeken beschreven, maar we lezen zoveel nieuwe, dat we het aan de historicus overlaten de stoffige folianten uit het museum te halen. Op de eerste Mei van het jaar 1429 deed in de grote St. Laurentiuskerk te Alkmaar priester Polkert zijn eerste H. Mis. Bij de consecratie, nadat hij de H. Woorden over de wijn had uitgespro ken en deze veranderd had in het H. Bloed, twijfelde hij aan de werkelijke tegenwoordigheid van Christus. Hij zette de kelk neer na de opheffing en morste daarbij enkele druppels van de gecon sacreerde wijn op zijn kazuifel. De witte wijn gaf rode bloedvlekken. Voof' Folkert dus een duidelijk bewijs en een buiten gewone genade tot bekering. Hij liet zich daardoor echter niet beïnvloeden en sneed na afloop van de H. Mis het stukje zijde uit het kazuifel, waarop de bloed vlekken zaten en verborg dit achter het hoogaltaar. God wilde niet, dat het wonder ver borgen zou blijven, maar maakte het bekend aan Alkmaarder vissers, die op zee in nood verkeerden, om hulp baden en deze verkregen op voorwaarde, dat zij de zijde met het H. Bloed zouden opsporen en het wonder bekend maken. De Bisschop van Utrecht liet het ge beurde onderzoeken en gaf toestemming tot openbare verering. In een drukbezochte ledenvergadering werden de aftredende bestuursleden, de heren C. Siegers (voorzitter) en Th. Thomas (commissaris) herkozen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. Na enige besprekingen Priester Folkert stierf, nadat hij boete werd besloten dat de leden van „De had gedaan, in een Karthuizerklooster. Hanze" medewerking zullen verlenen Met die Alkmaarder vissers is het aan de feestweek van de Zandv. Han- begonnen: door de eeuwen heen, ook In delsvereniging en ook hun etalages zul len versieren. Uitreiking nieuwe bonkaarten te Zandvoort op Donderdag 29 April voor de letters N en O, Vrijdag 30 April voor de letters P en Q, Zaterdag 1 Mei voor de letter R. Op Donderdag van 9 tot 12.30 en van 14 tot 15 uur. op Vrijdag de moeilijke jaren van de reformatie, heeft de bevolkfng van Wést-Friesland en Kennemer het H. Bloed te Alkmaar bijzonder vereerd, eerst in een plech tige processie, daarna in een nachte lijke stille omgang. Ook vanuit Beverwijk en omgeving trokken op de eerste Zondag van Mei honderden naar Alkmaar. Er bestaat te I en Zaterdag van 9 tot 11 uur. Beverwijk dan ook een „Genootschap van de Stille Omgang naar Alkmaar". Paedagoglische middag Door de jaren heen is echter de ver- De grote 2aal van het Patronaatsge- erlng vanuit midden-Kennemerland mm- I bouw was geheel gevuld met leerlingen der geworden. Terwijl uit de Noord dui- I <jer openbare en bijzondere scholen toen zenden deze stille omgang maken, neemtwethouder van der Moolen de paedago- het aantal deelnemers uit Beverwijk er> gische middag met een kort welkomst omgeving, door onbekendheid met het woord opende. De heer Sluijter, secre wonder en ook door de hoge vlucht, die taris van de stichting instituut ter be de stille omgang naar Amsterdam heeft vordering van kunstbegrip bij jongeren genomen, geleidelijk af. verleende zijn medewerking als violist. Met begeleiding van mevr. Wijnand aan De intentie van de Stille Omgang, die dit d.e Pian° speelde hij achtereenvolgens jaar weer op de eerste Zondag van' Mei Nederlandse, Franse, Italiaanse Poolse gehouden wordt, is: de bekering van de fn ,Spaansc en gaf daarblJ e®n toelichting, welke de verschillende land- communisten. aard naar voren deed koméfl Meyr Moge deze Kennemer-devotJie, waar Bonset-Horst uit Haarlem declameerde onze vaderen fier en trots op waren, on- hierna zeer verdienstelijk enige sprook- der de mannen van midden-Kennemer- I jes van Andersen. Een zeer goed ge land In grote glorie hersteld worden. 1 slaagde middag! (Van een onzer speciale verslaggevers) In een van de oudste en schilder achtigste gedeelten van Amsterdam, waar rustieke ophaalbruggen en prachtige pakhuizen uit de glorie tijd van de hoofdstad nog de be wondering van stadgenoot en vreem deling trekken, is Dinsdagmiddag omstreeks kwart over zes brand uit gebroken in een papierwarenfa- briek en wei in zulk een omvang, dat de brandweer, gezien de grote voorraden brandbaar materiaal in de fabriek en de allesbehalve brandveilige omgeving, genoopt was met zeer veel materieel uit te rukken. Een uur later was de brand al gelocaliseerd en nog een uur later vrijwel geheel geblust. De bo venste verdiepingen van de fabriek, die twee panden beslaat, zijn ge heel uitgebrand. In de Grote Bickersstraat is gevestigd de zakkenhandel van de heer A. Kor- laar, die Dinsdagavond nog in zijn zaak aan het werk was. Vonken uit de kachel op de eerste etage hadden een paar zakken doen vlamvatten, maar de heer Korlaar ontdekte dit tijdig en wist verder onheil in zijn zaak te verhinde ren. Helaas bleek echter dat ook enige vonken in het plafond waren gespat en op de verdieping er boven lagen zeer grote papiervoorraden, die begonnen te smeulen. Het sein „grote brand" werd gege ven en van diverse kazernen reden to taal vijf motorspuiten, twee ladderwa gens, een gereedschaps-, een personeel- een slangen- en een stafwagen aan. En aan de achterzijde van het veertig me ter diepe pand, in het Westerdok, begon de drijvende motorbrandspuit „Jason" honderden liters water per minuut in het gebouw te spuiten. Toen was het! pleit spoedig beslist. De verrichtingen van de brandweer werden door een gro te menigte belangstellenden gevolgd, Verzekering dekt de schade. China weinig over dat niet reeds in het bezit is van de rode troepen. In het artikel wordt dan verder voor hulpverlening door de V. S. aan China gepleit, waarbij pater Bourret onder meer verwijst naar het bekende rapport van generaal Wedemeyer, die lange tijd in China is geweest. Hij citeert diens uitspraak: Tsjang Kai Sjek is de logi sche leider van het China van vandaag, de enige man in China met wie wij kunnen onderhandelen. Hij heeft onze hulp nodig, laten wij hem dus helpen. Het volk in regerings-China onder vindt de druk van de armoede en weet, dat het niet goed is, zoals bet er op het ogenblik toegaat. Maar aan de andere kant weet het, dat het er erger aan toe zou zijn, wanneer het communisme meester werd. Veie boeren slachten daarom bij het naderen van de com munisten hun varkens en kippen en maken liever alles te gelde, dan him bezit aan hen af te staan. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen een aanvang gemaakt met de behan deling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer Barge (KVP) bepleit de stoffelijke belangen van de leden van de wetenschappelijke staf van de uni versiteiten. De salariëring en hun rechtspositie zijn onbevredigend. Met 's ministers plannen ten aanzien van de gymnasia kan de heer Barge niet instemmen, en hij verzoekt die te laten varen. Vervolgens vraagt spr. aandacht voor de belangen van de toneelspeelkunst, en bepleit hij de wenselijkheid dit jaar de Opera en Het Amsterdams Toneel een subsidie te geven. De heer Cramer (Arb.) constateert een achterstand bij het vakonderwijs. Voor al te plattelande zullen nieuwe am bachtsscholen moeten worden gesticht. Voorts acht spr. het nodig? dat er plan nen gemaakt worden voor de oprich ting van meer_ nijverheidsscholen voor meisjes. Op het eerste perron van het Cen traal Station te Utrecht werd heden morgen met enig ceremonieel de twee duizendste Amerikaanse goederenwa gon aan de N.S. overgedragen. Het is bekend, dat het wagenpark van de N.S. door het ingrijpen van de vijand belangrijk gedund was en het aanbod van de Amerikanen om wa gons over te nemen werd met gretige handen aanvaard. De N.S. kregen van de 10.000 wagons, die beschikbaar werden gesteld, 2.000 wagons toegewezen en wel 900 gesloten wagens, 1000 kolenwagens, 50 vier-assige platte wagens en' 50 twee-assige platte wagens. In de loop van 1947 werd met levering begonnen en de aflevering van de laatste wagens was voor de directie van de N.S. een passende gelegenheid tegenover de Amerikanen haar erken telijkheid te betuigen. Ir. F. Q. den Hollander, president-di recteur, die met de directeur der N.S., de heer G. F. H. Giesberger, en enige chefs van dienst aanwezig was, deed dit tegenover Col. Dewitt, chef Transpor tation Corps United States Army Eu ropean Theatre. Op zijn bfeurt dankte Col. Dewitt de Nederlandse Spoorwegen voor de verleende hulp bij de doorbraak in het Westen. Bij deze plechtigheid temidden van de drukte op het station onder hevig gefluit van een locomotief, die voorbij snelde, waardoor de spreker een pauze opgfelegd werd, gaf ook Majoor Miller, militair attaché van de Amerikaanse ambassade, blijk van belangstelling. Rook één pijp geurige, aromati sche TOPIC mixture en die speciale pijp wordt Uw TOPIC- pijp. Zo smakelijk, zo pr.ettig brandend hebt U in geen jaren een mixture geproefd. Kom eens een pakje halen Niet overal, maar alléén ver krijgbaar bij JAN VAN DER FIGGE, Grote Houtstraat 81, Haarlem. (Adv.) De Nederlandsche Bank behaalde 1947 een bruto-winst van f 40.8 millioei* tegen f 20 millioen over 1946. Deze stij' ging komt voornamelijk op rekening vaJ* de rentebaten op binnenlandse wissels, ®e* name schatkistpapier, dat de bank van de Staat heeft overgenomen. De onkosten vroeger een bedrag val* f 9.540.682 (f6.902.803). Van de nettowinst ad f 2.990.822 (2.572.187) komt aan de staat een bedral van 1.804.022 toe. Na toevoeging van het onverdeeld saldo van het boekjaar 1946 ten bedrage va*1 f 17.406, bedraagt derhalve het winstsaldo ter beschikking van aandeelhouder? f 1.204.206, waaruit een uitkering van f60 (55) per aandeel van f 1000 zal worden ge* declareer d. Het alsdan overblijvende be' drag van f 4.205 zal worden geschonkei* aatl het Hulpfonds voor het personeel de* Bank. Aan de belangwekkende beschouwing vaij dr. M. W. Holtrop, president, ontlenen wu nog het volgende: De ontwikkeling van dj handels- en betalingsbalans geeft aanleidt!*» tot grote bezorgdheid voor de toekom?1* Zelfs bij inwerking treden van het Euro* pean Recovery Program is het nog zee* de vraag of het huidige niveau van dollars te betalen importen zal kunne!* worden gehandhaafd. Ten aanzien van door het Rijk gefinau* cierde sociale voorzieningen, moeten, al* dus dr. Holtrop, bestaande rechtei* uiteraard gehandhaafd blijven en kaï* slechts gewaarschuwd worden tegen vei"* der gaande verzwaring van lasten. Bö een geleidelijke afschaffing van de prij?^ subsidies, die onverwijld behoort te wof* den nagestreefd, moge men zich hoeden voor de misleidende gedachte, dat een snelle afschaffing mogelijk zou zijn, die gepaard zou gaan met een compen* serende zogenaamde derde loonronde, niets anders zou betekenen dan het i**' leiden van de gevreesde inflatiespiraal- Voor zover zij voor de vervulling van op" ze taak in Indië noodzakelijk zullen zij!*^ moeten de militaire uitgaven als onver* mijdelijk worden aanvaard. De aanvaarding moet dan echter ook gepaard gaan, J-G schrijft de president, met de erkenning dab daardoor elders desiderata zullen moeten worden prijsgegeven. Ons land kan nu een' maal niet tegelijkertijd een Indonesië to^ orde en herstel brengen, het beschadigd va^ derland wederopbouwen, een industrialist tieprogram verwezenlijken, een uitgebreid bevolking van woningen, scholen enz. voor zien en niettemin bij totaal verstoorde be trekkingen met het achterland ook nog hf, consumptiepeil van de massa der bevolkm* verhogen. (Van onze Haagse redacteur) De capitulatie van dé bevelhebber vaö het 25ste Duitse leger, generaal Blaslt0' witz, op 5 Mei 1945 ten overstaan vaj* luit.-gen. Foulkes is niet alleen va*5 historische betekenis voor ons lal»?' doch is tevens de grootste gebeurten'^ in de militaire geschiedenis van Cana' da. Bij de derde herdenking van de^ overgave zal als vertegenwoordiger va De heer Neher wordt morgen uit Ba tavia in Djokjakarta verwacht om over leg met de Nederlandse delegatie te ple gen. Naar P.T.T. ons mededeelt, wordt thans ook de niet-aangetekende lucht- postcorrespondentié, bestemd voor Pa lestina, uitsluitend op risico van de af zenders verzonden. De jeugd in de omgeving van de Bij weglaan schijnt er moeite mee te heb ben om de weg en het trottoir met rust te laten; herhaaldelijk worden hier ver nielingen geconstateerd. Verder hebben zij vermoedelijk bever-neigingen want in de Bennebroekervaart hebben zij niet alleen de kanten afgetrapt maar ook in het midden een soort dam opgeworpen, zodat de enkele schuit die daar pas seert moeite heeft om niet te stranden. De politie zal een oogje in het zeil hou den en daaraan een eind maken. Erger is, dat ook de bloemen voor het oor logsgedenkteken niet met rust gelaten kunnen worden. Tegen dit laatste dient zeker met kracht te worden opgetreden. de Canadese regering de overwinnaj van 1945, luit. gen. Ch. Foulkes C. cTb.e" D.S.O." thans chef van de Cai»3' dese generale staf, een vierdaags bezo® aan ons land brengen. Generaal Fad kes komt Zondagmorgen 2 Mei te Ho® van Holland aan en zal diezelfde oa nog een krans leggen op het Nede landse kerkhof op de Grebbebefj? Voorts wordt in de bffvr ij dings week o.Pf een bezoek gebracht aan Wagening®^ Zutphen, waar de nieuwe brug naam „Canada" krijgt, en de NoordeHl provincies. Een bijzondere plechtighe wordt de herdenking op het Canad®^ militaire kerkhof te Holten 5 Mei middags, waarbij Prins Bernhard oP* wezig zal zijn. Officiële ontvangsten ,e maaltijden worden gehouden, o.a. op Canédese ambassade te Den Haag, ook minister Beel en de militaire 3 taché van de geallieerde landen te -• zullen zijn, in de Ridderzaal, waar Vereniging NederlandCanada als g3^ vrouwe optreedt, en bij Prinses Jul»3 j en Prins Bernhard. Generaal Fou^f zal 4 Mei een vliegtocht maken °q6> Walcheren, de Betuwe. Zutphen en venter. Amsterdam, 27 April j 9*" De beurs opende vandaag in prijshoudende stemming met hier daar lichte koersverbeteringen, vrij spoedig volgde een reactie, w3^ei'' weer een klein herstel kon Claims Nicaf golden f 450 U Claims Industrie Lohuizen kwa»®|5CF f 20 in de notering bij een theore» waarde van f 29. De nieuwe aandelen I. K. I- zeer vast in de markt op 155.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2