Toestand in Palestina nog verward ER/C DE NOORMAN-DE STEE VAN ATLANTIS Uitplundering der vakverbonden in bezettingstijd H.K.H. PRINSES JULIANA BEZOEKT ROLDUC EN MARGRATEN TUSSENT Vt POLEN D HET DOMEIN DER. VROUW v Wat te doen met de citroen? MENSEN fusie tussen irgoen Zuid-Limburg Hoe staat het met de Mariaverering driekwart-jasje AAIEN en Ministers van Defensie der Westerse Unie komen te Londen bijeen Spaak over militair pact met Rusland VAN NELLE Geen klaarheid over de oorlogsverklaring door regering van Transjordanië EN HAGANAH Voorjaarsoffensief van Griekse leger Wetsontwerp tot nader rechtsherstel Zuivere huid Plechtige opening van Heerlens stadhuis Groot enthousiasme in gemakkelijk WOENSDAG 28 APRIL 1948 PAGINA 3 Congregaltie der Riten keurt twee heiligverklaringen goed Bescherming van zeldzame orchideeën Als Rheumatische pijnen U het leven ve'rgallen Het ^°or RICHARD POWELL Hy (Wordt vervolgd) In Belgisclie Kamer Huishoudzeep Morgen zal o.m. een bon worden aan gewezen voor 225 gram iiulshoudzee] Britse Lagerhuis verklaarde de minister van Oorlog, dat pe toestand in Palestina blijkt aller minst helder en er blykt geen klaar heid te bestaan over de Transjordaanse Oorlogsverklaring. In het officieel bericht over de situa- *»e in Transjordanië van Sir Eric Kirk- oride, de Britse gezant in Amman, dat Dinsdagavond te Londen is ontvangen, gorden de persberichten, volgens welke honing Abdoellah het Zionisme de oor- Jog verklaard zou hebben en geregelde poepen van het Transjordaanse leger fa'estina zouden zijn binnengetrokken n Jericho bezet zouden hebben, tegen- esproken. «Jh het ohinwell, de regering geen informaties had ont vangen waaruit bleek, dat leden van ?et Transjordaanse Arabische Legioen feite Joden aanvielen. Over kwesties, ™elke alleen nog maar gebaseerd waren °P persberichten, moest het oordeel op geschort worden. Het Britse legerhoofdkwartier in Palestina meldt echter, dat „een com pagnie van het Arabische legioen in het gebied van Jericho stellingen heeft betrokken, als veiligheidsmaatregel om de weg naar Transjordanië open te houden". Volgens berichten uit Cairo zou het j^rste deel van het Transjordaanse leger "'J Jeruzalem zijn. Naar verluidt zal een «hder offensief ontketend worden in yaliiea in de buurt van het meer van Uberias en Nazareth. Stromen Arabische vluchtelingen be logen zich Dinsdag langs de Palestijnse ™egen naar de grenzen van de Arabi sche buurstaten, Syrië, Transjordanië en °e Libanon. Het Britse leger te Jeruzalem maakt Pokend, dat ongeveer twintig zwaar be- Jaste voertuigen per uur de Arabische JJaven Jaffa, die door de Joden wordt aangevallen, verlaten. Zij vervoeren Arabische vluchtelingen. tWi De Irgoen zou er in zijn geslaagd fusie-overeenkomst werd van de van het Joods Bureau getekend ee wijken van Jaffa te omsingelen, "'dus berichten uit Joodse bron. Eên poep Arabieren zou zich hebben over- «geven. - Dinsdagavond laat werd gemeld, dat :e Britse troepen in Jaffa, waar thans ®eds 60 uur gevochten wordt, bevel jpkregen hadden verder oprukken van 6 Irgoen te voorkomen. jDe Joodse bladen in Tel Aviv maakten Dinsdag melding van de fusie tussen bet Joodse verzetsleger Haganah en de ■Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai ^eoemi. De Jijde "oor het bestuurslid Mosje Sjapiro, na- bat het bestuur ten gunste van de fusie ®ad beslist. Voor de Irgoen tekende een "bgenoemd gebleven lid. Hoewel de sa mensmelting thans officieel is geworden, wordt algemeen toegegeven, dat de Ir- 50pn en de Haganah de laatste maan den ten nauwste hebben samengewerkt. De Franse afgevaardigde Roger Gar- «au heeft Dinsdag in de beheersraad V. N. aanbevolen, dat een interna- 'onale politiemacht van 1000 vrijwilli- JjpJ® naar Jeruzalem zal worden gezon- de bevolking en de heilige aatsen aldaar te beschermen. o dronS er op aan dit plan onmid- "eilijk in behandeling te nemen. „Ér is Seen uur te verliezen. De eer van de N. is er mee gemoeid. Wij moeten "1 de twee weken, die ons nog resten, iets tastbaars doen zo zei de Franse afgevaardigde. De politieke commissie der V. N. heeft er in toegestemd het Amerikaanse voor stel voor een trustschap te bestuderen, met 38 tegen zeven stemmen, bij zeven onthoudingen. Tegen stemden de Sovjet-Unie, Oekraine, Polen, Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië, Bielo-Rusland en Haïti. Onthoudingen: Groot Brittannië, Austra lië, Guatemala, Chili, Bolivia, Venezuela en Uruguay. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft tegenover een correspondent van Associated Press verklaard, dat le den van zijn „Arabisch Legioen" d'e Palestynse stad Jericho hebben bezet. Het voorjaarsoffensief van het Griek se regeringsleger neemt langzamerhand grote vormen aan. In het communiqué van de generale staf wordt bekend gemaakt, dat er tus sen de bergen Vardoussia en Ghiona een hevige slag geleverd wordt. De gueril- lastrijders worden hier achtervolgd tot in hun laatste versterkingen. Geschat wordt, dat er in de vallei Mornos ten Noorden van de Golf van Korinthe 1500 a 2000 partisanen opge sloten zitten. Volgens persberichten hebben de tor- pedobootjagers „Hastings" en „Themis tocles" de stellingen van de rebellen beschoten. De operaties van de artille rie werden 's nachts voortgezet met behulp van zoeklichten. De scheepvaart in de Golf van Ko rinthe is verboden, om te verhinderen, dat de rebellen over zee naar de Pelo- ponesus trachten te vluchten. COP -MAFTEN TOONDU STUDIO* Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere regeling van de rechtsgevolgen van enige bezettingsbe slissingen. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend: Onder de maatregelen, welke geacht worden nimmer van kracht te zijn ge weest, vallen niet die, waarbij een com missaris werd aangesteld door de vak verbonden. De uitplundering van de vakverenigingen is even onrechtmatig geweest als die der andere categorieën van slachtoffers. Slechts door de om standigheid, dat de verordening no. 3/1940 niet op lijst A, doch op lijst B is geplaatst, zijn de drie besluiten, waarbij een Commissaris voor de Vakverenigin gen is aangesteld, ontkomen aan het rechtsgevolg, dat zij geacht worden nim mer van kracht te zijn geweest. Het onderhavige ontwerp beoogt, dat, wat het rechtsherstel betreft, de Vakverbonden zullen worden be handeld op gelijke voet als zij, die tijdens de bezetting op grond van een op lijst A voorkomende verorde ning zijn benadeeld. Behoudens blijk van het tegendeel zal worden aangenomen, dat het achterwege laten van ingrijpen door de Baad voor het Rechtsherstel in de gevol gen van handelingen van Wouden berg als commissaris der vakver bonden, onredelijk ware. Het ontwerp is aldus ingericht, dat de bezettingsbeslissingen, waarop de rè- geling van toepassing zal zijn, niet in de wet zelf, doch in een daarbij beho rende lijst zijn vermeld. In de lijst is mede opgenomen het besluit van de Rijkscommissaris, De persdienst van het Vaticaan meld de dat de Congregatie der Riten in te genwoordigheid van Z. H. de Paus haar goedkeuring heeft gehecht aan de hei ligverklaring in 1950 van de Zalige Vincenza Geroba en van de Zalige Jeanne de Lestonnac, de Franse stich teres van de „Filles de la Sainte Vier- ge Marie". waarbij Woudenberg werd benoemd tot leider van het Nederlandse Ar beidsfront. Ook dit besluit berust "bp een verordening, welke voorkomt op lijst B. Aangezien het uitplunde ren der vakverbonden is voortgezet, nadat deze waren opgegaan in het N-A.F. en zodoende Woudenberg ook in zijn laatstgenoemde hoeda nigheid schade aan het vermogen der vakverbonden heeft toegebracht, wordt ten deze dezelfde voorziening als ten aanzien van zijn benoeming als commissaris voor de vakverbon den wenselijk geacht. 83. rast. Kirasso, die Eric en Winonah hier niet verwacht had, was één ogenblik ver- Dit werd hem noodlottig want Eric maakte meteen gebruik van zijn aarze. ling en schopte het wapen uit zijn hand. Hierop volgde een verwoede vechtpartij, die Eric gelukkig in zijn voordeel kon beslissen. Een hevige kaakstoot velde de Egyptenaar. Eric en de ondercommandant sleepten het lichaam naar een stoel en plaatsten het daar in. Toen Kirasso na enkele minuten weer bijkwam, begon de commandant een scherp verhoor. De Egyptenaar, die een terneergeslagen indruk maakte, verklaarde dat hij met zijn mannen door verschillende toegangen de burcht was binnengedrongen en dat er op dit ogenblik hevige gevechten gaande moes ten zijn. Dat stemt overeen met de berichten die ik zojuist ontving, verklaarde de commandant. Het zal u echter belang inboezemen te weten dat ik van hieruit alle toegangen heb kunnen afsluiten en dat deze versperringen alleen op een be richt van mij van de hoofdstad uit weer kunnen worden opgeheven. Bovendien heb ik het licht uitgeschakeld zodat uw mannen zich in het duister moeten voortbewegen, wat, omringd met vijanden als zij zijn, een zekere ondergang be tekent. Kirasso had aandachtig geluisterd en langzaam rijpte bij hem een merk waardig plan! De gemeenteraad van Meerssen heeft dezer dagen een verordening aangeno men houdende beschermings-bepalin- gen ten aanzien van wilde orchideeën. Deze planten komen slechts op vier plaatsen in Limburg in het wild voor. In samenwerking onder andere met de' A. N. W. B. zal een affiche worden uit gegeven enverspreid, waarop deze zeldzame bloemen staan afgebeeld, zo dat iedereen ze zal kunnen herkennen. zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 30 cent. H. K. H. Prinses Juliana is op de twee de dag, dat zij Zuid-Limburg bezocht, door de Limburgse bevolking zo moge lijk op een nog enthousiaster wijze ont vangen dan de eerste dag. Het gezel schap vertrok gistermorgen om half ne gen uit Maastricht en reed via Meers sen, Valkenburg, Klimmen, Kunrade en Heerlen naar de mijn Oranje Nassau 2 te Schaesberg, waar een lange rij school kinderen langs de toegangsweg naar de mijn stond opgesteld. Hier werd de Prin ses ontvangen door de burgemeester van deze gemeente, mr. dr. J. Banning, en de directeuren van de Oranje Nas- sau-mijnen, dr. ir. Ch. Th. Groothoff en mr. A. Haex. Hier werd een bezoek gebracht aan de ondergrondse vakschool. Om 10 uur ver trok het gezelschap naar het Lauradop, waar de familie v. Engelen, een gezin van 8 kinderen, de eer van een prinse lijk bezoek te beurt viel. Vervolgens ging de route naar Hoensbroek, waar het Koningin Emmakindertehuis werd Een ijsberg bij Kaapstad - De spontane leuzen zijn weer bekend gemaakt Het bijtende probleem - Italianen moeten nu brieven schrijven Voor het eerst in 55 jaar hebben zee lleden een ijsberg waargenomen op de normale scheepsroute tussen !™&P de Goede Hoop en Australië. 7® bemanning van de „Condessa" ont boette het gevaarte, dat km. lang ?as en 100 meter boven het water uit- afc, bij een groep eilanden ten Zuiden Kaapstad. De scheepvaart In deze dateren is op alles voorbereid Het centrale comité van de commu nistische partij in de U.S.S.R. heeft, zoals elk jaar, een aantal 'agzinnen opgesteld, die op de spandoe- 6h zullen staan, waarmee de straten '■spontaan" ,van steden en dorpen ver- /®rd zullen worden, door welke de ar- j 'ders hun traditionele optochten zul- 6h houden Radio Moskou vermeldde de Volgende leuzen: „Leve de eerste Mei, 6 dag van het défilé der strijdende ar beidersklasse jn alle landen". „Heil de b^en, die strijden voor democratie en ^ialisme". „Arbeiders aller landen, ^dtnaaskert de agressieplannen van de "iperialisten en oorlogsophftsers. Waakt J^r de vrede". „Leve het rode leger, het bytijdingslegêr, dat de eer heeft om de fÜheid ep de onafhankelijkheid van ons 8,5d te verdedigen". I® de achtste leuze worden officieren soldaten van landmacht, marine en luchtmacht opgewekt om „onvermoeid hun militaire en politieke kennis te ver groten". In andere slagzinnen worden de ijzer-, de petroleum- en de electriciteits- industriëën opgewekt om hun productlp te vergroten. Er wordt ook verzocht om grote krachts inspanningen bij de arbeid aan openbare werken en wederopbouw in de fabrieken van aiuto's, tractoren en chemische pro- ducten, op scheepswerven en in houtza gerijen, kledingindustrie en voedsel industrieën. Een functionaris van de Ameri kaanse liberale party heeft de pro- democratische elementen in Italië verzocht te helpen bij het toebrengen van een nederlaag aan VIto Marcantonio (aanhanger van de Amerikaanse Wallace- Labour-partij in New York), wanneer hij zich in de volgende herfst voor herver kiezing candidaat stelt. Murray Baron, districtsvoorzitter van de liberale partij, vroeg aan de Italianen om te antwoor den op de stroom van brieven, die zij in de periode voor hun verkiezingen ont vingen, „door hun bloedverwanten en vrienden in het 18e congresdistrict te schrijven, dat zy hun stem tegen Mar cantonio moeten uitbrengen". e „Tagliche Rundschau", het offi ciële orgaan van het rode leger, tracht een „bijtend" probleem recht te zetten, dat Zaterdag n&gai wat stof heeft doen opwaaien. Het blad schrijft, dat Generaal-Majoor Alexander Kotikov, de Sovjet-comman dant, Vrijdag 1.1. in de geallieerde kom- mandantur onjuist door zijn vertaler werd geïnterpreteerd Kotikov had n.l. gezegd, dat een 50-jarige Bërlijnse vrouw door Amerikaanse soldaten „ernstig mishandeld" (beaten) was, waarvan door de vertaler „gebeten" werd gemaakt. De Amerikanen bijten dus blijkbaar niet, als staan ze ook bekend als doorbijters. dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige wer king doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden' kunnen zich niet meer vast zetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen ïalts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) bezocht. Het gezelschap begaf zich daar na naar Heerlen. Heerlen beleefde niet alleen het be zoek van H. K. H. Prinses Juliana aan de Mijnstreek (en later op de dag een étappe van de Ronde van Nederland) maar ook nog de officiële opening van het nieuwe stadhuis. Lang heeft men moeten wachten op een waardig mo ment hiervoor; het deed zich thans voor en kon niet beter. Precies op het noen- uur arriveerden de hoge gasten. Burge meester Van Grinsven wachtte hen aan de ingang der grote hal op en leidde hen naar gereedstaande erezetels. Namens zijn burgerij, boven- en on dergronds. vertolkte hij de gevoelens van eerbied trouw en aanhankelijkheid. De voltooiing van dit stadhuis, hecht en stoer is immers geworden tot een symbool van herrijzenis. Het zal nu een eervolle plaats innemen onder de histo rische stadhuizen van dit land. Het zal immer blijven het huis van een gemeen te, die haar plicht: hard werken, niet alleen voor eigen welzijn, doch voor heel het vaderland, wel beseft. Ten slotte richtte hij zich tot Limburgs gou verneur met het verzoek de openings plechtigheid te willen verrichten. De Commissaris der Koningin in Lim burg belichtte vooraf even de betekenis van het moment. Het nieuwe stadhuis noemde dr. Houben een aanwinst voor de stad, een centrum van cultuur- en gemeenschapsleven. Dan verklaarde spr., onder algemeen applaus, het stadhuis geopend. Nu volgde voor H. K. H. een korte rondgang door de tentoonstelling, gewijd aan vijf eeuwen Amsterdamse kunst, waarna zij, onder algemeen gejuich der duizenden op het plein, het balcon be trad om de aubade der kinderen in ont vangst te nemen. Bij het terugkomen in do gaanderij, voerde „St. Pancratius" het Limburgs volkslied uit. Door een bonte kleurenwemeling van vlaggetjes, onder geestdriftig hoerageroep, reed H. K. H. tenslotte weg, om haar bezoek aan de mijnstreek voort te zetten. De Prinses bezocht inmiddels de vroed vrouwenschool aan de Heerlerbaan en de Mater Amabilisschool te Terwinse- len en arriveerde 's middags omstreeks half vier bij het gemeentehuis van Kerk rad e. Na een bezoek aan het ziekenhuis werd naar Rolduc gereden, waar de leerlingen van het seminarie ter ver welkoming op het plein van de oude abdij stonden opgesteld. De Prinses, in gezelschap van de Commissaris der Koningin in Lim burg, mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, werd hier in aanwezigheid van de Bis schop van Roermond begroet door de president van het klein-seminarie, mgr. Van der Miihle en alle leraren. fa haar bezoek aan Rolduc heeft Prin- Juliana een toer door Zuid-Limburg gemaakt. Nadat zij even ten huize van burgemeester mr. W. Merkelbach te Epen had vertoefd, reed men naar Mar graten, waar een kort bezoek aan het Amerikaanse kerkhof werd gebracht. Ten gouvemementshuize vond in be sloten kring een diner plaats, terwijl in de loop van de avond de koninklijke zangvereniging „Maastreechter Staar" als afscheidsgroet van Limburg een vocale hulde bracht. H. K. H. had hiervoor grote belangstelling. De Prinses zou Woens dagmorgen per auto uit Maastricht ver trekken. I roeger werd bij ons thuis op 30 April 's avonds het Mariabeeld versierd. Het stond daar altijd, maar in de Meimaand kreeg het een speciaal plaatsje. Er kwam een grote plank onder, die het mogelijk maakte kaarsen en bloemen rond het beeld te zetten. Van deze gelegenheid maakten wij ijverig gebruik. Als kinderen zorgden wij trouw, dat er bloemen bij het Lieve-Vrouwebeeld stonden. Elke dag gingen wij die pluk- >ken, boterbloemen, madelief jes en, als we tijd en gelegen heid hadden wat verder van huis te gaan, margrieten en dotterbloemen. En als het weer meewerkte, kon je ook soms ai korenbloemen pluk ken in die tijd. Wanneer wij nu eens ko men in gezinnen met kinde ren, vragen wij ons wel eens af, of dit goede en vrome ge bruik, evenals zoveel andere, verdwenen is. Zelden treffen wij nog ergens een liefdevol versierd Mariabeeldje aan en nog zeldzamer is het op gesmukt met door kinderen mèeizaam verzamelde bloe men des velds. Isadan ook al de liefde tot onze Moeder Maria verdwe- ner.l' Heeft ook Zij haar plaats In het katholieke ge zin moeten afstaan? Opnieuw is de Mei in aantocht, de Mei, die altijd Maria's eigen maand was. De maand, waar in de kapellen en bedehuizen vol waren met biddende ge lovigen, die bun aanhanke lijkheid en trouw aan Maria kwamen betuigen. De gelovi gen ook, die er hun verdriet en angst kwamen uitzeggen en getroost heengingen. Vol vertrouwen kwamen zij, om dat het immers nog nooit gehoord was dat iemand, die tot Haar zijn toevlucht nam, Haar bijstand verzocht, of Haar voorspraak inriep, ver laten werd? Hebben! dan de katholieken van nu hun Moe der vergeten? Weten ze niet meer, dat Zij steeds daar is om te luisteren naar 'klachten en zuchten en om onder Haar mantel een schuilplaats te bieden aan hen, die bescher ming komen vragen? Hoevelen bidden nog het Ro zenhoedje 's avonds? Bij ons thuis werd iedere avond dit gebed tot Maria gebeden, maar hoeveel gezinnen zijn er niog, die dit gebruik in ere hebben gehouden? Zelfs in de Meimaand wordt het bijna nergens meer gebeden. En toch is dit dagelijks gebed zonder twijfel onzb Moeder in de hemel aangenamer dan verre bedetochten naar Lour- des, Fatlma en Banneux. Is het niet de taak der moeders, de verering van ons aller Moeder weer te herstellen! in het gezin? Ma ria is toch niet enkel de Moeder der eenvoudige dorpsmeisjes. Ik ken fabrie ken in Brabantse dorpen, waar de meisjes nog in Mei het Lieve-Vrouwebeeld je te pronk zetten en zorgen, dat er steeds bloemen bij staan. Waar ze onder het werk de aloude MariaUedjes zingen en soms zelfs een Rozen hoedje bidden. Wij, moderne mensen, hebben het zo druk, dat wij onze goede Moeder vergeten. Maar laten we ons, nu het weer Mei wordt, op nieuw tot Haar wendenl want Zij is als iedere Moeder steeds bereid, ons te helpen en bij te staan. En wie van ons kan zeggen, dat hij Haar hulp niet nodig' heeft? iiimiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiikiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii A I IS Je kunt het, als je zelf waarde hecht aan een kos telijke zuidvrucht als de geurigé gele citroen, niet goed hebben, wanneer je bij je buurvrouw binnenkomt en je ziet, hoe de citroenen, die ze op de bon kreeg, maar laat liggen tot ze zijn uitgedroogd en het beste deel ervan dus verdwenen is. Waarom ze niet meteen gebruikt? Inderdaad, we zijn de citroen wat ont wend en daarom geven we ze niet meer de eer en de plaats die ze toch werke lijk toekomt, want binnen! die gladde gele schil bergt zij een schat aan gezondheid. En zelfs de schil met baar aro ma is te gebruiken. Geraspt of fijngesneden kan men het schilletje door pap of pudding doen om de smaak'te verho gen ofwel het door het deeg doen van het pannekoekenbe- slag of de zelf te bakken koekjes. Met het sap kan men de sla aanmaken, het is geuriger dan azijn en ook slaatjes van aardappelen, wortelen of rau we spinazie maakt men er smakelijker mee. Een vis- maaltijd maakt men pittiger door bij de vis wat partjes van een citroen te geven en tenslotte is de hete kwast toch nog altijd een probaat middel tegen een gewone verkoudheid. De binnenkant van de schil der uitgeperste citroenen kan dan nog dienst doen om In een ogenblik „schoonmaak- handen" weer mooi blank e toveren. Conserveren Wanneer 41 citroenen wilt bewaren, kunt u daarvoor het best de vruchten met de dikste schil uitkiezen; u wikkelt ze in een of meer vloeipapiertjes en legt alle ingepakte citroenen in een goed af te sluiten bus of trommel. De trommel moet dan verder opgevuld worden met vloeipapier en weggezet op een koele plaats. Het is wel nodig om af en toe te controleren of de papiertjes niet vochtig zijn; in dat geval moeten ze vernieuwd worden. De schilletjes, die men wil bewaren, kunnen dun van de vruchten afgesneden worden zodat er geen wit aan zit. Vervolgens worden ze ge- dToogd by kachel of gasfor nuis. Citroenrasp kan men Het korte, wijde driekwart jasje, dat verleden jaar al zo geliefd was, heeft niet voor niets Engelse namen. „Topper" zegt men, omdat het slechts de top bedekt en een groot gedeelte van de rok vry laat. Ook noemt men het „f in- gertfp", omdat het ongeveer zo lang is, dat men, wanneer de arm recht naar beneden hangt, de zoom met de vin ger aan kan tippen. Het heeft deze Engelse namen, omdat het in Amerika zeer geliefd is en zeer veel gedragen wordt, vooral door bakvissen. Geen jonge bloem onder de twintig, die daar niet haar „topper" heeft, liefst in een harde, wat uitdagende kleur. De topper blijft ook dit sei zoen, hy is zelfs met de ver lengde rok een ware redder uit de nood, want het is vcor de meeste vrouwen echt tob ben om de mantellengte aan de mode aan te passen en haar korte mantel van vorig jaar ls voor veel vrouwen een rem om een lange jurk, die er dus onderuit komt, aan te schaffen. Het driekwart manteltje voorjaar 1948 heeft, zoals men op dit Amerikaanse njp-, del ziet, een vry wyde rug, is wat langer en heeft de vry grote kraag met punten, die losjes mag opstaan. Het sluit met drie knopen. Wat de lengte betreft, dle moet eigen- ïyk Iedere vrouw aan haar eigen postuur aanpassen en ook aan haar roklengte. Bij een korte rok is de te lange topper immers topzwaar. Van de ruimte ln de rug wordt zeer bewaren door ze met onge-^veel werk gemaakt, soms zijn het uit de hals ontspringende losse plooien, die sierlijk neer vallen en een aardige beweging geven by het lopen. Trouwens de nieuwe mode geeft in ieder opzicht veel meer zwier en be weging aan de kleren en dat is mee haar grote charme. Tot slot willen wij u nog een klein maar practisch ad vies geven voor het geval u uw rok heeft verlengd, maar de moet van de oude zoom er niet uit kunt krijgen. Geeft men precies op die streep een stiksel op de machine met bypassend garen, dan wordt het leiyke litteken van de oude zoom e©n aardige, keu rige versiering. Het spreekt vanzelf, dat men netjes recht moet stikken en dat men soms méérdere stiksels moet geven om het gewenste effect te krügen. Met fantasie vindt men voor iedere moeilijkheid een oplossing! ASTRID. veer evenveel suiker te ver mengen en in een jampotje te doen, dat men goed af sluit. Tenslotte volgt hieronder een recept voor jam. Jam van citroenschillen 225 gr. <2 kopjes) suiker, schillen van 2 4 3 citroenen, 2 appelen 2</, dl. CA liter) appelsap (in flessen verkrijg baar). De citroenen dun schillen en de schilletjes in smalle reepjes snijden. Deze ln het appelsap een half uurtje ko ken, tot ze zacht zün, dan de suiker toevoegen. Als de mas sa even gekookt heeft de ge schilde en in stukjes gesne den appel toevoegen en de jam inkoken tot een afge koelde druppel op een bord niet meer uitloopt. De jam overdoen in - een schoonge maakt jampotje en dit af sluiten met cellophaanpapier. Het Benedictijner-klooster te Einsie- dein viert dit jaar het duizendjarig be staan van zijn kerk, die, in haar tegen woordige vorm, een typisch voorbeeld van barokstijl is. De plechtige herden- kingsfeesteliikheden zullen tot in de herfst voortduren en verschillende grote Katholieke organisaties hebben besloten, hun jaarlijks congres ditmaal te Ein- siedeln te houden. 58) vap oVer miste een paax keer met zÜn en spietste daarna weer een knaap een zalm. De boot schoof langzaam hiö—een wierbank. In de lichtstraal gele zandplekken onder het b-*; Harry spietste een grote forel. De bij5 Sleed terug naar de margroven en 'n kleinere vis van twee pond. ep 8 6611 sleep wier aan mijn haak Ve:-volgens een mangrovewortel. fyPhieuw bleef het witgele oog op mij 51 en Harry's stem vroeg langzaam: «neer heb jy vissen geleerd?'' top* hele tijd geleden," zei ik. Mijn bijna t5 zo droo8 als kurk en weigerde kar, „e spreken. „Ik moet nog wennen ,,0**e hengel." dacht 261 hiJ. nog langzamer. „Ik Vjst„ eigenlijk, dat je nooit had ge- Ik 'u&chtlkte met inspanning van al mijn Wiler vi heel voelde als schuur- Ik kon niet veel terugzeggen. De kerel begon langzaamaan nuchter te worden en zün hersens werkten weer. Er zat niets anders op dan dat Ik wat ving. Ik wierp opnieuw en haalde jach tig de iyn in. Er gebeurde niets. Ik wierp weer. Het witte oog staarde my aan. Ik zag niets meer dan de vier glin sterende weerhaken aan de speer. Ik wierp mün aas nu niet meer recht voor uit, doch beurtelings rechts en links. Zodoende hoefde ik Harry mijn rug niet toe te keren. Het onderdrukte ploffen van de uitlaatpüp van de motor dreunde in mijn hoofd als een tandartsboor. Te gen de boeg murmelde het water. Het oog bleef op my rusten „Waarom vis je niet?" vroeg ik schor. ,,Ze zyn mij te klein,'' zei hy. M«n lijn slipte terug. Ik trachtte het snoer te ontwarren met vingers zo stijf als üspegels. „Is twintig pond je te min?" vroeg Ik. „Ja, op het ogenblik wel." „Da's je goed recht," zei ik, met een poging om opgeruimd te lachen, doch slechts in staat een hol geluid voort te brengen. „Het spijt me, dat Ik zo'n slechte tegenstander ben. Ik schyn niet veel geluk te hebben.'' „Je schijnt zelfs helemaal geen gieluk te hebben." Mijn hart bonsde zwaar en traag. Ik kon niet uitmaken of hy zyn woorden dubbelzinnig bedoelde of niet. De speer rustte op het dolboord, met de punt naar my toe. Als ik het in myn hoofd mocht krijgen hem te bespringen, dan zou een korte beweging van zijn hand voldoende zijn mij aan de weerhaken te rijgen. Ik ontwarde de lijn en wierp weer. Het aas schoot enkele bootlengten ver weg, een dunne, groene streep in het water ach terlatend. Als ik nu iets ving, zou hy niet weten wat hij aan me had. Et dans ten groenige vonken op het aas. Ik hield de hengel hoog opgeheven, zodat de lyn het water niet kon raken en de vissen afschrikken. Maar niets gebeurde er. Harry had geiyk. Ik had totaal geen geluk. Het aas schoot terug. Ik stond op het punt, het op te halen. En toen. te laat om me nog schrap te zetten, zag ik het water in een groenachtige fontein opspatten, een regen van fyne droppels spoot omhoog en een geweldig lichaam maakte zich meester van mün werpaas Myn handen kregen een ontzettende ruk, zodat een ogenblik elk gevoel uit myn vingers week. Ik keek en zag' dat de hengel met alle toebehoren verdwe nen was. „Je hebt wel pech," zei Harry. „Wat was dat?" „De grootste snoek, die Ik ooit gezien heb. Wel vijftig pond. Zo zwaar kan geen mens ze vangen. Als je 'm dertig secon den in bedwang had gehouden, zou jk respect voor je gehad hebben. Zo'n knaap kun je onmogeiyk binnenhalen „Gelukkig." „Vin-je?" vroeg Harry y'zig kalm. „Maar geen mens zou zich zijn hengel laten ontfutselen. Tenminste niet Iemand, die weet wat vissen is." Hij stond lang zaam op en rekte zich uit. Het licht uit zyn kap glinsterde op het water en op de venynige speerhaken. „Ik denk dat ik nog eens ga spietsen. Ik heb nou een grotere prooi op het oog." Hij Het weer zijn ratelend gelach horen. „Weet je iets van speren af?'' vroeg hy. Myn maag trok samen en er kroop een hete tinteling door mijn lichaam. „Nee," zei lk hees. „Het beroerde met die speren is, dat je ze van tijd tot tijd kwyt raakt. Zo als vanavond. En zoals een dag of vyf geleden." „Hoe kwam dat dan?" vroeg lk. Ik wist precies ^at hij bedoelde. „Ik stond net als nou in myn boot, maar dan voorin. En Ik mikte op iets groots. Alleen miste ik en was ik mijn speer kwyt.'' Ik hoorde zyn stem uit de verte, uit het donker achter de lamp. Ik zag niets dan vier zilverig glinsterende punten. Dat waren de weerhaken. Ze bewogien zich heen en wee. „Vanavond," zei hy, „zal ik niet mis gooien" Ik dook opzy, een fractie van een se conde voordat de glinsterende punten op mjj ai sprongen. Hy kon zyn arm niet meer inhouden. De speer boorde zich dreunend in de voorplecht. Ook ik kon me zelf niet meer tegenhouden. Ik tuimelde overboord en het water sloot zich als een iykwade boven mij. HOOFDSTUK VIII Een nachteiyke ontmoeting Een paar seconden lang leek alles on- wezeniyk en fantastisch als een nacht merrie. Het was hetzelfde gevoel, door iets afgiryselyks achtervolgd te worden en toch geen voet te kunnen verzetten. Ik ging recht naar beneden, het zoute water prikte in myn keel en luchtwe gen; toen raakte ik de bodem. Het wa ter was nog geen vyf voet diep. Ik schoot omhoog, haalde adem en week zywaarts weg" van de boot. Het licht uit Harry's kap streek over het water, bleef een ogenblik op mü rusten en keer de toen terug naar de boot. De ministers van Defensie en de staf chefs van de vijf landen der Westerse Unie zullen Vrijdag in Londen samen komen ter bespreking van gemeenschap pelijke defensievraagstukken, die voort spruiten uit het West-Europese verdrag, dat de vorige maand te Brussel getekend werd, aldus een officieel communiqué van het permanent orgaan. In ambteiyke kringen te Washington neemt men aan, dat het Amerikaanse verlangen naar meer concrete inlich tingen een motief zou vormen voor een bijeenkomst van de ministers van De fensie der West-Europese landen. Door Europese ambtenaren werd echter be toogd, dat de problemen in het huidige stadium eerder een bespreking door des kundigen dan door de ministers ver eisen. Dinsdagmiddag heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers een begin gemaakt met de behandeling van het pact van Brussel. By zijn beantwoording der sprekers ontkende Spaak dat het pact van Brus sel gericht zou zyn tegen het commu nisme. Hy verklaarde evenwel van oor deel te zyn, dat het beste middel om dit te bestryden een vastberaden en gedurfde economische en sociale poli tiek is. De Belgische premier betoogde verder, dat het belacheiyk zou zyn ge weest de Sovjet-Unie miUtaire garan ties te vragen op een ogenblik, dat de Sovjet-Russische pers op iedere moge lijke manier het pact aanviel. „In het begin van 1946 en opnieuw in het begin van 1947 heb ik de Sovjet-Unie gevraagd, of zjj het niet van belang zou achten dat België met haar tot ©en- zelfde militair en politiek bondgenoot schap zou geraken als zy reeds had' ge sloten met Engeland en Frankrijk. Op deze vraag heb ik nooit enig antwoord ontvangen en ik heb hieruit dus de con clusie getrokken, dat men in deze aan gelegenheid - geen belang stelde. In antwoord op d'e vraag, of het vijf- mogendhedenpact gewaarborgd zou wor den door Amerika, zeide Spaak: „Het is mogelyk en zelfs waarschijnlijk, dat van andere landen dan de onderteke naren van het vüfmogendhedenpact waarborgen gevraagd zullen worden.' Naar onze Brusselse correspondent meldt, heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers hedenmorgen het Westers Pact goedgekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3