Britten grijpen met vliegtuigen in de hevige strijd om Jaffa in Amerika neemt levering van militaire uitrusting in overweging Marshall zou deze hulp willen geven op leen- en pachthasis m Vuurproef voor Romme's Linggadjati-politiek K donderdag 29 april 1948 o Overeenkomst tot wapenstilstand binnen de grenzen van de oude stad Jeruzalem V.S. waarschuwen de Sovjet-Unie f TULPENPRACHT in Noordwijks duinen brij van Wandelingen rond de hete het Unie-statuut m Toi hoofd en hart Engeland kan ontruiming niet meer stopzetten Houding Het weer. Rood-witte vlag aanvaard? Él Prins Boudewijn spoedig naar België terug Spoorbio op Schiphol Nederlands vliegtuig maakt noodlanding Afscheidsfeest van Nederlandse bollen Grondwetsherziening in de Tweede Kamer PARTIJ-POSITIES IN DE OPENBAARHEID De doodslag te Naaldwijk Nieuwe „Slamat" morgen te water Geen halve maatregelen in de V.S. Prijzen van eierkolen verlaagd UIT TREIN GEVALLEN? Coördinatie van het NIWIN-werk 72ste JAARGANG No. 24139 Aanbeveling tot wapen stilstand' Engeland moet troepen terugtrekken in Oostenrijk maatstaf voor goede trouw STEUN AAW DE VIJF UNPEN DER WESTERSE UNIE IV' v t De minister van Buiten landse Zaken der Verenigde Siaienr George Marshall, heeft verklaard, daf hef Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over weegt, aan de onderlekena ren van hei Vijfmogend- hedenverdrag militaire uit rusting te leveren op leen- en pachtbasis. Voor studie aan militaire academie Gister is de grote spoorbiowagon, die op het stationsemplacement te Zwolle stond, op transport ge gaan naar Aalsmeer. Het 40 ton zware gevaarte zcl van het station Aalsmeer per trailer over de weg naar Schiphol worden gesleept. Dit unieke transport van 'n grote spoor- wegwagon zou vandaag geschie den. Met ingang van de Nationale Feestdag zal deze Spoorbio op Schiphol gaan draaien. De plan nen om een vast bioscoopgebouw op Schiphol te vestigen zijn voor- \Jopig uitgesteld. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Tweede Kamer Woensdagmiddag lang had gedaan over het opmaken van een voordracht voor een benoeming in de Hoge Raad, ging zij over tot stemming over het Verdrag van Vijf, dat zij met 816 stemmen (de communisten tegen) aanvaardde om daarna met 806 stemmen de gewijzigde en van haar stringente kracht ontdane motie Van der Goes van NatersSerrarens aan te nemen. (Vervolg op pag. 3) Dader gegrepen? Tegenspoed is de toetssteen voor onze wilskracht en zielenadel, j Maar die van anihraciet verhoogd NEGEN-JARIG KNAAPJE VERMOORD GANI IN ONS LAND 9UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47- per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. X W. Boerrigter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfHimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Ondanks de Engelse waarschuwingen heeft de Irgoen Zwai Léoemi Woensdag "le gehele dag haar aanvallen op de Arabische havenstad Jaffa voortgezet, waarbij dj op enkele punten diep in de stad doordrong. De Arabieren bieden verwoede tegenstand en vechten met de zee in de rug. Een bataljon van het Arabische Legioen zich in de stad bevinden en de kern vormen van het hardnekkig verzet. Ofschoon de Haganah aanvankelijk de aanval van de Irgoen op Jaffa- veroor deeld heeft, heeft zij zich gisteren in de strijd gemengd en vanuit het Zuiden, een aanval gedaan op Jaffa, waarbij enkele dorpen aan de rand van de stad. werden Veroverd. Na herhaalde waarschuwingen, dat zij een verovering van Jaffa door de Joden niet zouden dulden, hebben de Engelsen gisteren ingegrepen. Een hoofd kwartier van de Irgoen en enkele strategische posities werden door Spitfires van de k. A. F. met raketwapens bestookt. ring aan de Arabieren stop zou zetten en de Joden zou toestaan wapens te hebben om zich te verdedigen ant woordde Bevin: „Volgens alle huidige inlichtingen uit Palestina schijnt het mij toe, dat de Joden het best bewa pend zijn, maar ik kan geen onderscheid maken. Ik ben niet»van plan tussenbei- Egyptische en Libanese schoeners en ^ilschepen evacueren de door paniek bevangen burgers van Jaffa. Ook in andere delen van Palestina kordt hevig gevochten. Joodse troepen bebben verschillende forten van de po rtie aan de Transjordaanse grens bezet. Nadat Woensdag de laatste Britse troe pen Galilea verlaten hebben, staat het bele gebied onder Joodse controle. Koning Abdoellah van Transjordanië beeft aan A.P. uitdrukkelijk te kennen |egeven, dat Jericho, 'in weerwil van «ritse ontkenningen, door zijn Arabi- khe legionairs bezet is. Britse troepen hebben, volgens mede deling van een woordvoerder van de Palestijnse regering, het internationale Vliegveld Lydda, zestien kilometer ten Mfid-Oosten van Tel Aviv, bezet. Mosje Sjertok, van het Joodse Bu- J^au, en Djamal Hoesseini, van 't Ara bische Hoge Comité, zijn t er in de Be heersraad der V. N. over eens gewor- Jkn, dat zij hun respectieve organisa- 'e8 zouden aanbevelen onmiddellijk order tot staken van het vuren bin den de grenzen van de oude stad van ''ruzalem uit te vaardigen, mits de te enpartij er zich aan houdt. Sjertok bjjrak in de Beheersraad der V. N. nog maals zijn voorkeur uit voor een wa penstilstand voor tenminste het gehele Gebied van de stad Jeruzalem en Hoes- eini herhaalde zijn eerder geuite wens. de strijdkrachten der Haganah uit oude stad teruggetrokken zouden JJ'efden. De Arabische en Joodse verte genwoordigers zetten uiteen, dat zij zelf staat waren een order tot sta gen van liet vuren te geven. Djamal Hoesseini vroeg verder, Vaarom de wapenstilstand niet tot ge heel Palestina kon worden uitgebreid, het was immers onmogelijk een wa penstilstand voor het gebied van Jeru zalem af te dwingen, indien er geen Wapenstilstand in geheel Palestina was. Men had goede hoop, aldus Reuter, dat de wapenstilstand uitgebreid zou borden tot geheel Palestina en men Verwacht spoedig een belangrijke ont wikkeling in die richting. Naar ver luidt is men een overeenkomst gena derd. Het enige struikelblok zou het Vraagstuk der Joodse immigratie zijn. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Ernest Bevin, heeft Woens dag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland „op dit late -uur" de ont ruiming van Palestina niet meer kan stopzetten. Bevin ontkende, dat er in de V. S. onderhandelingen worden gevoerd om de Britse troepen na 1 Augustus in Palestina te houden. Op een vraag of hij de wapenleve- ..°rge Marshall, de Amerikaanse Mi ester van Buitenlandse Zaken, heeft °cnsdag op een persconferentie voor- JZ'lg gedaan van een op schrift ge elde verklaring, waarin tot de Sovjet- He de waarschuwing werd gericht, schending toe te laten door de Ussische militaire autoriteiten in Oos- Prijk van hun verplichtingen of van Amerikaanse rechten in Wenen, zo- J* door internationale overeenkomst ^schreven. „Een dergelijke schending, ^dus de verklaring, zou niet voorbij- ^''en kunnen worden als maatstaf voor j goede trouw van de Russische rege- „Pg ten opzichte van de bespreking pr het vredesverdrag met Oostenrijk, e'ke thans te Londen gaande is." ^Marshall zeide, dat volgens de laatste „•"ichten uit Wenen er geen schending {Pb het Amerikaanse recht op door- V naar de stad plaats vindt. Wel ^aren posten ingericht langs de kort- v* route naar het Amerikaanse vlieg- jj ld van Tulln, doch tot nog toe kon dii 'Amerikaanse verkeer vrijelijk langs route passeren. -Ales Bebler, de Minister van Bui- f^nlandse Zaken van Joegoslavië, epft Woensdagmorgen op de confe ctie te Londen verklaard, dat Joe goslavië zijn territoriale eisen met be- jZpkking tot Oostenrijk rrtet ongeveer v Pet zal verminderen, doch zijn frstelbetalingseisen ten bedrage van 1S0 Tn millioen dollar zal handhaven, antwoord op de verklaring "'i'.woora op ae verKiarmg van °r zei de Minister van Buitenlandse de gP Van Oostenrijk. Karl Gf-uber, dat geQppPspraken van Joegoslavië noch Vjg^fisch, noch economisch gerêcht- 'ehst Waren- en dat zij niet in over do eibming waren met de wens van don ®v°lking van de betrokken gebie- Me|u vervoer van gezinnen door de Sezins;llaar Tndië, In het kader van de g&be Ï5*"enigin-g vindt nog: steeds voort- 2'P gist KLM-ConsteUatiOn PH—TDB. Pkd £!"middag naar Batavia vertrok. aWe rt y's 611 13 kinderen aan boord, resp. moeders. N. een resul- de te komen voor de V. taat hebben bereikt." De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, verklaarde Woensdag op een persconferentie, dat een woordvoerder van de Arabische Liga de Verenigde Staten verzekerd heeft, dat Arabische strijdkrachten geen invasie van Palestina hebben onderno men. MarshalL gaf echter te kennen dat deze verzekering alleen op de on middellijke situatie betrekking heeft. Naar aanleiding van de berichten, dat het leger van koning Abdoellah zich opmaakt om het Heilige Land binnen te trekken, zeide de minister, dat de door hem ontvangen inlichtingen niet op het bestaan van zulke plannen wij zen. Faris El Choery, afgevaardigde van Syrië bij de V. N„ heeft een door Marshall voor de pers afgelegde ver klaring, volgens welke de woordvoerder van de Affbische Liga de verzekering had gegeven dat de Arabische landen niet voornemens waren een offensief in Palestina te beginnen, „volkomen juist" genoemd. De geruchten over een invasie komen uit Zionistische £ron, aldus Faris El Choery. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft mededeling gedaan van de benoeming van Johan Hildring, voormalig onderminister voor de b.ezette gébieden, tot bijzonder as sistent van de minister voor Palestijnse aangelegenheden. Verwachting tot Vrijdagavond; Koude nacht met weinig wind, sterk afnemende bewolking en vooral in het Noorden van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen in de loop van de dag weer wat toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon 5.1320.02, maan 2.439.58. Volgens U.P. zijn de Nederlanders be reid de rood-witte vlag te aanvaarden voor de toekomstige souvereine en on afhankelijke verenigde staten van Indo nesië, 'hoewel deze kleuren de Indische revolutie en de republiek Indonesië symboliseren. Welingelichte kringen spreken in dit opzicht van. een belang rijke Nederlandse concessie. De Nederlanders gaven hun zienswij ze te kennen tijdens een informele zit ting van de politieke subcommissie iu zake de vorming van de verenigde sta ten van Indonesië, aldus wordt verno men. Naar wij vernemen, is de verzending van alle correspondentie per luchtpost naar Palestina stopgezet. De nog op de postkantoren aanwezige stukken zullen aan de afzenders worden teruggezonden. Marshall deed deze mededeling tijdens zijn eerste persconferentie sinds de bij eenkomst te Bogota. Verdere inlichtingen over de uitvoering van Truman's toe zegging aangaande steun voor de West- Europese Unie wilde Marshall niet geven. Militaire bijstand op leen- en pachtbasis was slechts één der mogelijk heden, aldus Marshall. Hij wilde even min mededelen, of hij met senator Van- denberg, de republikeinse voorzitter van de Congress-commissie voor Buiten landse Betrekkingen, gesproken had over de West-Europese Unie. Hij had niet het plan, daarover met de Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken te confereren. Een lid van de commissie voor Bui tenlandse betrekkingen zei, dat er geen zekerheid bestond, dat de commissie nog tijdens de lopende zitting van het Congress, dat in Juni op reces gaat, een beslissing zou nemen over het door Marshall in te dienen wetsontwerp. Volgens dat ontwerp zou de president machtiging moeten bezitten, om op ver zoek bijstand te verlenen aan buiten landse regeringen, die Marshall-hulp ontvangen, met inbegrip van leger- en marinebenodigdheden van alle soorten en types, inclusief wapens, munitie, schepen, vliegmachines, voertuigen en allerlei onderdelen. Het wetsontwerp zou dus een andere strekking hebben dan Marshall's mededeling, die slechts op de Vijf Landen sloeg. In verantwoordelijke Britse rege ringskringen werd Woensdag gezegd, dat de V. S. de vijf landen van de West- Euéopese Unie hadden verzocht om een overzicht van hun plannen en be hoeften inzake de landsverdediging. Dit overzicht zou moeten dienen als grondslag voor besprekingen, die later over eventuele Amerikaanse garanties voor het verlenen van steun zouden worden gehouden. woordvoerders legden er de na- op, dat de uitwisseling van ge De druk dachten tussen de V. S. en dé militaire chefs van de Vijf Landen tot nog toe van voorlopige aard is geweest. Ver moedelijk is deze niet rechtstreeks ge voerd, doch zijn de gezamenlijke Anglo- Amerikaanse stafchefs geraadpleegd. De ministers van Defensie van Groot- Brittannië, Frankrijk, België, Luxem burg en Nederland zullen morgen In Londen bijeenkomen, om de militaire samenwerking te verstevigen. Tijdens deze zitting zullen, naar men verneemt, plannen gemaakt worden, om de Inlich tingen te verzamelen, die Amerika ge vraagd heeft. In een communiqué, dat Woensdag avond werd uitgegeven door het secre tariaat van Koning Leopold van België, werd medegedeeld, dat de Belgische troonopvolger, prins Boudewijn, bin nenkort naar België zal terugkeren om daar de studie op te nemen aan de mi litaire academie. De Franse regering heeft Woensdag in een kabinetszitting besloten de land-, marine- en luchtstrijdkrachten onder é^n algemene generale staf te stellen. Dit gecombineerde hoofdkwartier, een voorstel van de Franse minister voor de strijdkrachten Pierre-Henri Teitgen, zon dan zo zijn samengesteld, dat de chefs der drie onderdelen zitting zullen krijgen in dat hoofdwkartier. Als nieuwe functie is geschapen de post van inspecteur-generaal van de strijdkrach ten. Deze zal toezicht houden, op de drie onderafdelingen van de gewapende macht. De ministerraad bracht het militaire budget voor 1948 op 300 milliard francs. De ministers konden, niet tot overeen stemming komen ter zake van de vast stelling van de duur der eerste mili taire oefening en stelden het nemen van een beslissing over deze aangelegenheid uit. De nationale raad van de socialisti sche partij heeft besloten te verzoeken, dat de periode voor verplichte militaire dienst op een jaar gesteld zal blijven. Het is mogelijk, dat dit besluit van nadelige invloed is op de coalitie-rege ring, daar de M.R.P. de dienstplicht wil uitbreiden tot een periode van 18 maan den. Redt het kindredt de toekomst"onder deze leuze trok een moderne kruistocht op Amerikaanse wijze door de straten van New York, om geld in te zamelen voor de wereld-actie tot hulp aan hongerende kinderen in Europa. Onder schetterende muziek werd een enorm spandoek gedragen, waarop vanuit de huizen geld kon worden geworpen. De stoet op Broadway. De politie te Panama heeft, volgens A.P., vandaag bekend gemaakt, dat een Nederlands passagiersvliegtuig gister avond op een veriaten Amerikaanse vliegtuigbasis in Riohato een noodlan ding heeft gemaakt, toen het geen ben zine meer had. Het vliegtuig, dat niet nader werd geïdentificeerd, was van San-Jose (Costa Rica) onderweg. De noodlanding geschiedde zonder ongeluk ken. Het aantal passagiers is tot dusver onbekend. (Van een onzer speciale verslaggevers) Wat voor Hillegom verleden werd, is werkelijkheid voor Noordwijk. Van daag viert de badplaats haar bloem- bollenfeest, een feest, dat morgen en overmorgen wordt voortgezet en dat Zaterdagmiddag zijn hoogtepunt vindt in het corso, dat ruim dertig versierde wagens door Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee zal doen trekken. Dit feest is Neêrland's bollenafscheids- feest. Het laatste evenement, voor de glorie van de bloemkleuren wordt verrijkt met de charme van de herinne ring. Na dit feest immers, zullen de laatste felle velden vervalen en de typi sche Weemoed van zo'n afscheid is het, die dit bollenfeest onderscheidt van dat, waarvoor wij enige tijd geleden in Hil legom, Lisse en Sassenheim in verruk king raakten. Er is ook nog een ander onderscheid. De bollenkoningen uit de laatstge noemde plaatsen legden hun zachtglan- zende mozaïeken in alle tinten, die de hyacinthen hun verschaften, de inwoners van Noordwijk daarentegen bezigen hiervoor bij uitstek tulpen, gevolg: de mozaïeken, die hier zijn gelegd, bijna verscholen in de smalle straatjes of voluit pralend op de Noord-Boulevard en tegen de glooiing der duinen, zijn feller van kleur. Iedere bloemknop is afzonderlijk in de even vochtige aarde gestoken en de grotere bloembladen trillen in de wind, die met forse kracht uit zee waait. Ja, want die wind is de zorg van de enthousiaste Noordwijkers, die wind in een ongebreidelde kracht. Daarom hebben zij hun fors opstekende vuurtoren nog niet kunnen versieren en daarom is hier en daar van een mozaïek al de strakke lijn teloor gegaan, omdat de wind ook zo laag reeds als een speelse dief door duin en straten vaart. Wat niet betekent, dat het niet tel kens opnieuw een waarachtig genoegen zou zijn de in kleine voortuintjes haast verborgen mozaïeken te ontdekken en te bewonderen. Integendeel. Noordwijk heeft zich mooi gemaakt. Mooi om zijn Generaal-majoor Alexandrov, chef van de Russische luchtmacht in Duitsland, gewapend met kaarten, foto's en modellen van de twee boven Berlijn neergestorte vliegtuigen, trachtte in een persconferentie van drie en een half uur aan te tonen, dat het Engelse passagiersvliegtuig oorzaak was van de ramp. Toen begon het débat in eerste lezing over de voorstellen tot wijziging van de Grondwet. Hoogst belangwekkende dis cussie, ai was het alleen maar, omdat men hier, niet langer verscholen achter de altijd nog ietwat verhullende termen van het voorlopig verslag, de politieke posities onverbloemd aan de» openbaar heid zag treden. Rechts de anti-revo lutionnairen, links de communisten, bei den volledig afwijzend, beiden elkander practisch ongeveer vindend in dezelfde diepe onvoldaanheid', consequent rechts en consequent links hartstochtelijke be strijders, wier argumenten vaak gelijk konden zijn, zoals uit het debat her haaldelijk bleek. In het midden de katholieken en de socialisten, de dragers van het compro mis, maar ondanks zichzelf met nauwe lijks te remmen geweld uit elkaar trek kend, weshalve er dan maar weer nieu - we woorden werden aangedragen als zwakke dammetjes in een stroom, die ieder ogenblik dreigen te worden weg geslagen. En om dit wankele midden- blok heen de christelijk-historischen en de V.V.D., die water in de wijn hebben gedaan en na twee jaren vervolging te vuur en te zwaard spreken van gedane zaken, die geen keer nemen en beiden om het hardst woorden opwerpen, waar op de basis, straks na de verkiezingen, verbreed zal kunnen worden. Waarlijk, deze grondwetsherziening is bijna op alle punten een binnen landse partijstrijd geworden. Vergeten wij nooit, dat het echter om Ihdië gaat..... Men heeft vaak niet zonder getroffen te zijn geluisterd naar de betogen van de anti-revolutionnalren, zonder scherp, te en bitterheid uitgesproken, zeker niet onredelijk eVi eerlijk gezegd, In hun eigen gedachtenkring genomen, klop pend als een bus. Zij strijden tot het uiterste en nu het hier tot dit beslis sende moment is gekomen, ziet men een brug te vinden, doch zij vinden die niet Zij zijn volledig ingesponnen in het logische denksysteem van hun ge zags- en staatsopvattingen en het gaat hun aan het hart, dat zij moeten staan, waar hun geweten het hun voorschrijft. De heer Meyerink was ontroerd en men kon'dit verstaan. Hij kan het niet anders zien dan dat Nederland Indië zal loslaten. Het Unie-Statuut wordt overgelaten aan het overleg; de Unie organen zullen onderworpen zijn aan de volksvertegenwoordigingen der partici perende staten; de Unie kan geen ga rantie voor het gezag en de orde geven en de heer Meyerink verwijt de regering, dat zij het antwoord op deze klemmende problemen ontwijkt. Wij mogen nu in onze Grondwet weliswaar zeggen, dat Indonesië federalistisch opgebouwd zal worden, die Grondwet zal straks niet meer voor Indonesië gelden en dan kan Indonesië ook daarin zijn eigen gang gaan. De heer Bruins Slot zingt met ietwat andere woorden dezelfde wijs. Aan het gemeen overleg wordt niet overgelaten uit te maken, welk gezag en welke autoriteit de Unie zal hebben, maar of de Unie gezag en autoriteit zal hebben. Dit gemis aanbegrip voor de competen tie betekent de ontbinding in twee sou vereine staten. Waar immers zal de Unie het gezag vandaan halen om een der partners, zo deze onwillig is, haar wil op te leggen? De Unie is voor de heer Bruins Slot slechts een soort van permanente commissie van overleg. Zij miskent dus dit is de grote grief der anti-revolutionnairen de verantwoor delijkheid, zij breekt de verantwoorde lijkheidsplicht abrupt af, terwijl de anti- revolutionnairen die plicht wensen te dragen om dan later, als de tijd rijp is, j uiaguit ual' 'uwji, alo uu nju irj{- hen ook wol zich inspannen om ergens <je overdracht te doen geschieden. I Hoe en tot hoever? Tot een zelfstandig heid, zeggen zij, die aan vrijheid grenst. Prof. Romme daar later op de avond tegenover: maar dit is nu juist totaal onaanvaardbaar, omdat het slaken van de banden, dat prof. Romme in deze anti-revolutionnaire gedachte in het vooruitzicht gesteld meent te zien, voor beide volkeren verderfelijk is. Ook hier zijn weer onduidelijke woor den en interpretaties in het geding. Prof. Romme was op dit punt aller minst helder, al was het alleen al om dat hij zich hierover uitte in een zin, die door een half dozijn tussenzinnen, enige malen zo lang als de hoofdzin onderbroken werd. De heer Tilanus moest erkennen, dat hij het anti-rev. betoog niet kon ontze nuwen, doch hij laat dit nu plotseling maar zo en begint ijverig bruggetjes te slaan, waarbij hij zelfs denkt aan de on gunstige reactie, die het afdwingen van deze grondwetsherziening op Indië en het buitenland zal kunnen hebben. Het is bepaald ontroerend, als men het hoort en het wordt nog fraaier als hij een amendement indient, strekkende om te bepalen, dat de Koningin niet aan het hoofd zal staan van de Unie, doch dat de Koningin de Kroon van de Unie zal dragen Het is inderdaad beter uitgedrukt, doch wat heeft het in wer kelijkheid te betekenen, zolang men niet weet, welke bevoegdheden de Kroon nog kan hebben? Vooralsnog taxeert men dit. amendement niet veel hoger dan als het prijsje, waarvoor men de chris- telijk-historische stemmen zal kunnen verwprven. Voor het enige punt van niet al te groot belang, hoewel het toch een gevoelig punt is voor Indonesië, waar op de regering aan de wensen van de voorlopige federale regering tegemoet is gekomen, is dé heer Tilanus echter totaal niet gevoelig, evenmin trouwens als de heer De Kort. Op verzoek van de Naaldwijkse politie zijn te Kerkrade aangehouden en opge sloten de vermoedelijke dader en diens medeplichtige van de moord op A. 't Hoen, die 21aterdagavond J. L. te Naald wijk in zijn woning aan de Zwartendijk 12 D, na twee schoten zodanig was ge wond, dat hij de volgende morgen in het ziekenhuis Westeinde te 's-Gravenhage overleed. Zaterdagmorgen zal een der vijf nieuwe grote vracht-passagierssche pen van 12.000 ton draagvermogen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, de „Slamat", van de werf van de Rotterdamsche Droogdok Mij. te water worden gelaten. De andere vier die een accomodatie hebben voor 35 passagiers, zullen in de loop van dit jaar en het volgend jaar in de vaart komen. De nieuwe „Slamat" is met 12-000 ton draagvermogen het grootste vrachtpassagjersschip, waartoe tot dusver na de oorlog aan Nederlandse werven opdracht werd gegeven. De commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag eenstemmig haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot strafrechter lijke vervolging van communisten. De comrrrtmistische partij zal zich binnen 30 dagen bij het ministerie van Justitie moeten laten inschrijven, indien het wetsontwerp aangenomen wordt. Voorts zal zij een lijst moeten depone ren inet namen en adressen van perso nen, die in het voorafgaande jaar lid van de partij waren. Al wie enig aan deel heeft gehad in de leiding van de partij zal veroordeeld kunnen worden tot gevangenisstraf van maximaal 10 jaar en tot een geldboete van hoogstens 10.000 dollar. wereldnaam, zijn dubbele bekoring als bloembollenbadplaats te handhaven en mooi om opnieuw honderden Belgen, Amerikanen en Engelsen te trekken, die het land aan de nodige deviezen en de Noordwijkers aan een behoorlijk Inkomen moeten helpen. Welnu, dat schijnt geslaagd. Het plaatselijk bloemencomité heeft niet voor niets 1200 manden tnlpenknop- pen in alle soorten en kleuren aan de burgerij ter beschikking gesteld en de schoolkinderen, ook de achterlijken, hebben niet zonder resultaat uren lang gewerkt aan de verfraaiing van hun scholen. De dorpen zijn erdoor verfrist en verlevendigd en wie er- ddbr dwaalt, ergens hoog in een duin, zal plotseling bij een wending van de weg het venster zien openstaan op de velden van Noordwijk-Binnen. Van bloembollen-Holland is dat het mooiste panorama. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de prijs van eierkolen met f 0.40 per H.L. verlaagd. Op dezelfde datum zullen de prijzen van de meest courante an- thracietsoorten met f 0.35 per H.L. wor den verhoogd. Met deze wijziging wordt de verhouding tussen de prijzen van anthraciet en eierkolen, die voor de oorlog bestond, grotendeels hersteld. Hedenmorgen is onder de gemeente Rijswijk, ongeveer 200 meter van de overweg aan de Kleiweg langs de spoor baan RotterdamDen Haag het stoffe lijk overschot van een jongeman aan getroffen. Volgens de op heim' gevonden «identi teitspapieren is het de 17-jarige L. J. Heins uit Schiedam. De politie vermoedt, Jat hij uit een trein Rotterdam'Den Haag is gevallen. Bij de stationschef te Den Haag was van een dergelijk on geval echter geen melding binnenge komen. Naar wij vernemen, is de NIWIN- commissie, die enige tijd geleden naar Oost-Indië vertrokken is. teneinde tussen de diensten van Welfare (le ger) O. S. en O. (marine) en alge mene burgerzorg een coördinatie tot stand te brengen, in haar taak ge slaagd. Er heerst thans tussen de on derscheiden diensten een goede en practische samenwerking, wa&raan de hoogste legerautoriteiten medewerken. Het lijkje, dat gistermiddag in een jute zak genaaid, in de Delfthavense Schie te Rotterdam drijvende werd ge vonden, is door de ouders herkend. Dacht men aanvankelijk met een kind van ongeveer twee jaar te doen te hebben, toen de zak eenmaal geopend was en het lichaampje te voorschijn kwam, bleek dit van een ongeveer tien jarig jongetje te zijn. Onmiddellijk werd gedacht aan de 9-jarige C. F. Vermeulen uit de Aelwijn Floriszstraat te Rotterdam, die sedert 11 April ver mist werd en over wiens verdwijnen de politie reeds inlichtingen had verzocht. Het pakje kleren, dat apart in de zak was gestopt, werd aan de ouders ge toond, ,die ze met een oogopslag her kenden. Gezien de omstandigheden, waaronder het lijkje werd gevonden, is een onge luk natuurlijk uitgesloten en de politie denkt ernstig over de mogelijkheid, dat hier sprake is van een zedenmisdrijf, gevolgd door moord. In de loop van de morgen jal sectie op het lijk wor den verricht. Van de dader echter nog geen spoor. Met de K.L.M. Constellation uit New- York arriveerde gisteren in ons land Ganj en Ejoto Soerjodipoera, die de be langen der' Republiek Indonesië bij de Veiligheidsraad en bij de conferentie te Havanna hebben behartigd. Zij zullen ongeveer een week in ons land blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1