WILLEM ZWART VOOR ZIJN RECHTERS 9 Suijk bracht tienvoudige dam* kampioen in moeilijkheden MENSEN Gehoorzaam dienaar van Krist c.s. p® fel §1 PINKSTERREIZEN CEBUTO AAIEN VAN NE LIE De Korver wint vijfde etappe Brug bij verkeerscirkel Kieverlaan 'n Mooie Zomer? „St. Marcus" dertig jaar Van Weert GEM. WATERBEDRIJF IN HET GOUD Ons tienjarig bestaan zegt nog niets, maar Uw vertrouwen zegt ons alles A. J. RotteveeFs Garagebedrijf Uw kans is één op de vijftig de enige3 •//Opgelet"; direct leverbaar VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN goede wagen voor Uw keuzebon. eerst proefrijden met CHEVROLET! prijs v.af 4965 gld. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. N.V. bloemendaal REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN parap luxes wandelstokken reparaties eigen atelier Grote Houtstraat 47 Telef. 18036 en De eis tegen „De Telegraaf" DONDERDAG 29 APRIL 1948 PAGINA 2. STAD EN OMGEVING Belangrijk voor tracé Advies N.-Z.-Hollandse tram naar Den Haag Anegang 46 Burgerlijke Stand Herdenkingsbijeenkomst Vakorganisatie en de Jongeren Hét Witte Paard 1 MEI 1938 1 MEI 1948 R.A.X. stands SOO en 118 1 DISTRIBUTIENIEUWS Dienstregeling op 5 Mei „GOföEDIA" IN HET NIEUWE SEIZOEN MISSIE TE NTIJG N STE LL1N G Heemstede, telefoon 28810 OFFICIAL Haarlem, telef. 10338-12345 CHEVROLET DEALERS BUICK EN Ijshandelaar veroordeeld Nieuws van de sportclubs ZANDVOORT SALONBOTEN TE HUUR AUTO-TOURWEG Inbrekorsbende ingerekend NAAR DE BLOEIENDE BETUWE NAAR DE BLOEIENDE MAASVALLEI IN LIMBURG HEEMSTEDE Kath. Arbeidersbeweging Cf door RICHARD POWELL Beurs van Amsterdam Vanmorgen werden voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam weer eens de donkerste bladzijden opgeslagen uit Haarlem's historie- beek, toen zich daar te verantwoor den had de 30-jarige wachtmeester Willem Zwart, die van Augustus 1943 tot September 1944 deel uit maakte van de beruchte Inlichtin gendienst en die als zodanig had deelgrtiomen aan huiszoekingen en invallen in percelen, waar vermoe delijk Joden of andere onderduikers verborgen waren of waar illegaal werk verricht werd. Volgens de dagvaarding hadden deze invallen, die te Haarlem, Heemstede en Huizen gedaan werden, het gevolg, dat ruim 20 personen niet meer uit gevan genschap zijn teruggekeerd, terwijl er 18 meer dan een maand van hun vrij heid zijn beroofd geweest. Verdachte, die een wel zeer timide indruk maakte, verklaarde op een des betreffende vraag van de president niet geweten te hebben, dat Nederland nè 10 Mei 1940 ook nog in oorlog was met Duitsland. Overigens gaf hij de hem ten laste gelegde feiten volkomen toe, doch hij ontkende pertinent deelgenomen te heb ben aan de huiszoekingen in Huizen. Hij verklaarde tevens nimmer arresta ties te hebben verricht, doch alleen de rol van bewaker vervuld en de arres tanten naar het politiebureau overge bracht te hebben. Uit de verklaringen van de 20 getui gen kwam wel duidelijk naar voren, dat de rol, die verdachte gespeeld had, in derdaad een ondergeschikte was ge weest. Vrijwel gelijkluidend was hun ant woord op de stereotype vraag van de president: „Wie had de leiding bij de overval?" Want steeds was het: Krist, Agema, Willemsen óf een andere be ruchte S. D. -rechercheur. En allen ver klaarden, dat Zwart zich correct had gedragen (voor zover men nog van cor rect kan spreken). Een tragisch gebeuren was de in val bij mevr. M. A. op de Nieuwe Gracht, waar men een ondergedoken Jood dacht te vinden. Groot was waarschijnlijk de verrasssing van de heren, toen zij ontdekten, dat er maar liefst 13 onderduikers verbor gen waren. Behalve meVr. M-, die 8 maanden in Vught moest doorbrengen, keerde nie mand van de arrestanten uit zijn gevan genschap terug. Verdachte bleef bij zijn bewering, dat De streekplancommissie Zuid-Kenne- merland heeft besloten voor de Weste lijke randweg definitief aan te wijzen het tracé DelftlaanKleverparkweg Brederodestraat. In verband daarmede moet de Ter Cleeff-brug hersteld wor den. Er was een betonnen versperrings muur geplaatst en de landhoofden en leuningen werden ernstig beschadigd. De kosten bedragen f 25.000.en dan is de laatste in een serie van tien brug gen en voetbruggen, welke na de be vrijding moesten werden herbouwd of hersteld, voltooid. Jtet Rijk zal ruim de helft terugbetalen, daar het hier om oorlogsschade gaat. Vóór de oorlog lag naast de grote brug een voetbrug, zeer ten gerieve van de wandelaars, die, van de Kleverpark weg komende, naar de Kleverlaan in de richting Bloemendaal wensten te gaan. Mede omdat de Delft daar ter plaatse verbreed is, zal deze voetbrug niet worden herbouwd. Langs de be staande brug zal aan de Zuidzijde een trottoir van ongeveer 2% meter gemaakt worden. Naar wij vernemen hebben Ged. Sta ten van N. Holland eerst nu een advies aan Den Haag uitgebracht inzake de vervoerskwestie bus of tram van de Noord Zuid-Hollandse Vervoer Mij. Dit advies is zo laat verzonden omdat de rapporten uit Waterland, waar ook een reorganisatie voorbereid wordt, moei zaam binnenkwamen. Thans zijn alle adviezen bij de minister. De tram uit de binnenstad en uit de bollenstreek is nu een Haagse aangelegenheid. Pakjes en jurkjes en schortjes in fraaie modellen voor do baby GEBOREN; 27 April; G. Jongenelen Dufjff, z; M. DuftiSchippers, d; E. I. den OudeBossert, d; P. Grunewald Peeters, d. 28 April: M. VerburgPaap, z; J. C. de Smitde Graaf, z; M. J. SchramaEnthoven, d. ONDERTROUWD: 28 April: W. N. P. Spanjaard en M. Koek; J. N. van der Vlerk en C. T. Visser; M. Kfezebrink en J. A. de Ruiter; J. Elferink en E. van Koningshoven; P C. Haan en J- A van de Bunt; H. A M. Holtslag en G. Troost; N. van Merkensetin en C. A. Laarhoven; H. Foks en J. H. Scheilin- gerhout; W. IJlstra en' M. H. B. W. Coert; W Weuring en O. van Dam; P. H. Darentsen en C. H. Maerten; J. H. van Essen en H. M. Wieringa; R. A W. Slicher en J. H. T. Veling; J. p. van Kessel en L. Prausmtiller; P. Oerlemans en T. A. van der Hoeff; J. Sweers en M. van Brunschot; R. Wouters en J. J. Beijer; G. de Vries ën S. J. Cassee. GETROUWD: 28 April; J. J. H. Coule en C. P. M. van Kilsdonk; C. T. Hoog duin en J- Kretzschmar; P. H. Jansen en J. van Heijningen; J. G. Misset en J. Benz; H. B. L Stikvoort en M. J. de Boer; R. K. W. Musse en E. E. Minne- ma; W. Vuijst en H. M. T. Tent; L. N. van Berkel en J. J- Booms; I». J. Evers en J. M. Zonneveld; C. Zuidam en T. Breek; J. de Graaff en F. de Boo; J P. Cronau en J. E. de Haan; J. J. Hoef- smit en H. J. Gosewehr; J. J. Morreau en A. M. Wagemaker; P. J. Bosch en R Lap; W. de Bruin en, J. B. van Veen; A H. Schetter en J.. C. Goedhart. OVERLEDEN26 April: A B. Bij voet, 5 «L Raadhuisstraat. hij niet aanwezig was geweest bij de arrestaties in Huizen, ofschoon verschil lende getuigen hem herkenden en er voor hen geen twijfel bestond, of Zwart was er wel degelijk bij geweest. „Toch vreemd, dat ze u herkennen.'' „Waarschijnlijk verwisselen ze mij voor een zekere v. d. Berg van de orde dienst." Een der getuigen herinnert zich de naam v. d. Berg gehoord te hebben, die echter later Zwart bleek te zijn. De proc.-fiscaal, mr. Besier, noemde het werk van Zwart, hoe passief het ook was, zeer misdadig. Hij was er niet ge heel meer van overtuigd, dat verd. bij de zaak-Huizen betrokken was, en acht te een vergissing wel mogelijk. Hij eiste tegen Zwart een gevangenis straf van tien jaar met aftrek. Het gouden jubileum van het Ge meentelijk Waterbedrijf werd he denmorgen officieel in het kantoor aan de Kampersingel met een her denkingsbijeenkomst gevierd. Daar bij waren o. a. aanwezig de direc teur van het bedrijf, de wethouders D. Geluk en mr. dr. A. Schreurs, ir. B. F. v. Nievelt, directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf, ir. C. Biemond, directeur van de Am sterdamse waterleiding, en de ge- meente-secretaris. De directeur, ir, H. Hollaar, hield een feestrede, waarin hij de geschiedenis van het bedrijf weergaf. Hij ging uitvoerig in op talrijke be langrijke onderdelen van het bedrijf, zoals wij die in. een tweetal artikelen reeds hebben opgesomd. De twee voor malige directeuren, de heren. Van Rand wijk en Ochtman. evenals de oud-admi nistrateur v. d. Siuys, heette hij bijzon der welkom. Er is, wat de lonen betreft, aldus spre ker, veel veranderd. In 1898 verdiende het personeel gemiddeld 9 tot 12 per week en de arbeidsduur was 11 uur per dag. Speciaal tijdens strenge winters werd er veel van de fitters geëist. Met warme chocolademelk werden zij op peil gehouden. In het algemeen bracht spr. hulde aan zijn medewerkers, die in de loop der jaren steeds hun uiterste krachten voor het bedrijf gaven. Heb ben de waterleidingbedrijven schade aan de duinen toegebracht? Er Is veel on redelijke critiek en niemand zegt op welke wijze het vraagstuk zonder aan zienlijke vergroting vankosten kan worden opgelost. Maar volgens spreker hebben de waterleidingbedrijven er juist voor gezarg^, dat het duingebied een natuurreservaat blijft. De plannen voor uitbreiding zijn gereed, maar door materiaalgebrek zal het nog jaren duren vooraleer het bedrijf groter en béter geoutilleerd is. Wethouder Schreurs bracht de gelukwensen, van het gemeen tebestuur over en verklaarde steeds een gewillig oor te zullen hebben voor alle wensen van het bedrijf. Daarna begaf het gezelschap zich naair de hall waar wethouder Geluk een tegeltableau onthulde. Evenals andere sprekers gewaagde hij met waardering over het moeilijke werk, dat het bedrijf tijdens de bezetting heeft verricht. Ten slotte wees de heer Biemond op de goede verstandhouding tussen het Haar lemse en het Amsterdamse waterlei dingbedrijf. Des middags recipieerde de directie. De K.A.J. heeft in samenwerking met de K.A.B. avonden georganiseerd, waarop de jongeren contact konden opnemen met de vakorganisaties. De districtsleider van de K.A.J., Frans Knape, heeft het doel van deze bijeenkomsten uiteen gezet, n.l. de jongeren bekend te maken met het werk van de vakorganisaties. De heren A. v. d. Veldt en Voorthuizen heb ben de betekenis van de vakorganisaties geschetst. Uitvoerig behandelden zij de omstandigheden, waaronder de arbeiders vroeger moesten leven en hoe langzamer hand door de invloed en door het werken van de vakorganisatie sociale wetten tot stand kwamen, waardoor het leven van de arbeiders en hun gezinnen mens waardiger werd.. Na deze inleidingen kregen de jongeren gelegenheid met de bestuurders der vakorganisaties te spre ken, inlichtingen in te winnen en vragen te stellen. Voor de onderlinge competitie van de R. K. Schaakclub ,,Het Witte Paard" werden de volgende partijen gespeeld: Groep I: L. C. StevensN. J. W. Hoog land 10; A. HablousB. Spoor 10; J. P. de LangeTh. van Osch V2 P. StamTh. v. Osch 0—1. Groep II: J. v. d. BergP. van Deyzen 01; M. Vermeer—M. v. d. Berg 0—1; M. v. d BergJ. Hompes 10. Groep III: W. VosseTh. de Looze 01. Op 1 Mei a,s. is het 10 jarr geleden, dat wij onze garage en werkplaats openden aan de Dr. D. Bakkerlaan te Bloemendaal. C5 Wy spreken onze dank uit voor dit genoten vertrouwen. Bloemeftdaal OFF. DEALER WILLYS-. JEEP-, HOTCHKISS-AUTOMOBIELEN Telefoon 22992 BIOSCOPEN: Rembrandt: Theater Plezier met Toon Hermans, Zondag t.m. Donderdag 2.30 en 8 uur. Cinema Palace: Jack London- (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De besté jaren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u. Frans Hals: De speurder van Pa rijs (volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Michael Strogoff CM j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: Graaf van Monte Christo (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 29 April: Stadsschouwburg: Thalia met „Pietje de landloper", 8 uur. Concertgebouw: In de meesterserie Janine Andrade, violiste, en Theo van der Pas, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespe ling, 34 uur. Vrijdag 30 April: Concertgebouw: Gala-avond Halve Eeuw Kathedraal. Stadsschouwburg: Thalia met „Pietje de landloper", 8 uur. Vrijdag 30 April Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal): Va t/m Ver, 8.30 —12.15 uur. Zandvoort (Haltestraat 4) P en Q, 911 uur. Heemstede (Binnenweg 160) X, IJ en Z, 8.30—11.30 uur. Op de Nationale Feestdag, 5 Mei, zul len de Ned. Spoorwegen, in tegenstel ling met hetgeen in het spoorboekje van 5 October 1.1. staat, rijden als op werk dagen. Het tableau de la troupe van de to neelgroep „Comedia", vaste bespeelster van onze Stadsschouwburg, is voor het komende seizoen als volgt samengesteld. Regisseftrs: Cor Hermus, Johan de Meester, Jan Teulings. DamesEdy de Boer, Mimi Boesnach, Joeki Broedelet, Truus Dekker, Mary Dresselhuys (a.g.), Fransje Hart, Lous Hensen, Bika Hopper, Ank van der Moer, Riek Schagen, Emmy van Swoll, Ellen de Thouars, Jopie Toumtaire, El len Vogel. Heren: Han Bentz van den Berg, Jac Dixon, H. Evijrs, Luc vdn Gent, Ludzer Eringa, Jef de Groot, Alex Faassen, Ton Lutz, Jos Liesting, Guus Hermus, Cor Hermus, Johan de Meester, Guus Oster, Fons Rademakers, Henk Rigters, Jan Teulings, Lucas Werièing, Hans Tobl, John Soer. - Het repertoire bestaat uit de volgende stukken: „What every woman knows", van James Barry; „Arms and the Man' van Bernard Shaw; „La reine morte" van Henri de Montherlandt; „A Street car named desire" van Tenessee Wil liams; „Harvey" van Mary Chase; „The playboy of the Western World" van J. M. Synge; „Hamlet" van Shakespeare; „Kermis der IJdelheid" (Vanity Fair) naar Thackeray; „De Maagd van Patih" van Mannus Franken; „Waar is mijn dochter" van Ank van der Moer; „Les Mal-Aimés" van F. Mauriac. Van het repertoire 1947/1948 blijven ge handhaafd: „Glazen Speelgoed"; „Vor stelijke Emigranten"; „Dr. Knock"; „Tartuffe"; „Blijde Dagen". Om de financiële basis voor de Mitto- vos te verstevigen is een loterij geor ganiseerd. Het ligt in de bedoeling met spoed te verkopen vijftigduizend loten tegen vijftig cent. De hoofdprijzen zijn: Old finish eetkamer (groot dressoir met noten deuren, wollen bekleding) waarde 900.grote Philips Radio type L 196 Sierra 410..volledige Katholieke En cyclopedie 480.inzinkbare Nau- mann trapnaaimachine 365.prach tige Gero-zilver cassette f 325.prima kinderwagen mérk „Delft"; verder: ra dio, dames- en herenrijwielen, complete keukenuitzet en nog honderden andere zeer waardevolle prijzen. De trekking geschiedt ten overstaan van notaris G. F. M. Roozen te Haarlem 12 Juli a.s., doch uiterlijk 1 Februari 1949. Loten zijn verkrijgbaar bij Missie- zelatrices, verkenners en gidsen, Katho lieke Actie Jonge Vrouwen en bij tal loze andere adressen hier ter stede. Als de zelatricen bij U aan de deur komen, wijst ze dan niet af, maar offer Uw twee kwartjes, met-een mooie kans op een mooie prijs. Bedenkt wel, dat deze loterij nauw samenhangt met het toekomstige wel en wee van de Neder landse Missie. CHEVROLET Vele zusterafdelingen uit Amsterdam, Den Haag, Beverwijk, enz. kwamen Woensdagmiddag de jubilerende „St. Marcus", de Haarlemse afdeling van de r»K. Bond van kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit geluk wensen op de receptie in hotel „De Leeu werik." De voorzitter, de heer J. G. van Kessel, die Woensdag tevens de dag her dacht, waarop hij voor 30 jaar als eer ste en tot nu toe als laatste de voor zittershamer ter hand nam, nam de sympathiebetuigingen al glimlachend en dankend in ontvangst. Naast dd diver- sé christelijke en.' algemene verenigin gen kwam ook 'het bestuur van de Haar lemse R. K. Middenstand zijn felicitatie overbrengen. De heer S. Warmer sprak woorden van waardering en hoopte op een prettige samenwerking. Burgemees ter Cremers toonde zijn belangstelling in een schrijven. Grossiersverenigingen hadden vertegenwoordigers gezonden. 's Avonds opende de heer Van Kessel Jr., de voorzitter van de feestcommissie, in het Krelagehuis het feestprogramma, waaraan medewerkten de conferencier cabaretier Lou Telby. de revuezanger.es Claire Russell, de Kalua Hawaiians en de band van Bas Meegdes. Bij de ge nodigden bevonden zch de algemeen geestelijk adviseur rector R. L. M. van Ginkel, de geestelijk advis'eur van de af deling, kapelaan J. Bon, het bestuur van de R. K. Middenstandsvereniging en vertegenwoordigers van de afdelingen- in andere plaatsen en van de christe lijke en algemene bonden. Tijdens de pauze werd de jubilerende voorzitter gehuldigd. Enthousiast sprak de bondsadviseur hem toe, die eindigde met de jubilaris een pauselijke onder scheiding in het uitzicht te stellen. De heer J. Bertolee, die 30 jaar lid is, de arbeidzame penningmeester e.a. werden vervolgens toegesproken waarna bloe- menhulden aan de diverse echtgenoten de woorden kracht bijzetten. De heer J. G. van Kessel kwam. daar na voor de microfoon om te bedanken voor alles wat de afdeling en hem die dag ten deel was gevallen. Ontroerd dacht hij aan de onderscheiding, die hem in de toekomst wacht. Een Haarlemse ijshandelaar moest voor de tuchtrechter van de prijzen verschijnen, omdat hij in October aan de exploitant van een restaurant 30 staven ijs verkocht voor 75 ct. per stuk, terwijl hij slechts 66 cent mocht bere kenen. Tussen 1 Mei 1946 en 1 Mei 1948 had hij ruim f 8000 te veel berekend. Beschuldigde voerde aan, dat de ver voerkosten hij werkte tot 17 k.m. buiten de stad deze prijs nodig maakten. De verdediger merkte op, dat de prijs in andere grote steden reeds 75 cent is, maar de tuchtrechter ver oordeelde de ijshandelaar tot een boete van f 8500. In verband met Julianadag is het Sportfondsenbad op Vrijdagavond ge sloten. Het bestuur van de R.K. Zwem vereniging De Watertrappers moet daar om haar leden mededelen, dat de oefen uren voor meisjes, dames en heren deze week niet doorgaan. A.s. Zondag neemt De Watertrappers met een grote ploeg zwemsters en zwemmers deel aan de Zeskamp tussen de R.K. zwemvereni gingen uit 't bisdom Haarlem, in Schie dam. Voor enkele supporters zijn nog plaatsen in de bus beschikbaar. voor gezelschappen van 200 tot 1200 personen Bespreekt tUdig Rederij Zwaag - Amsteldtjk 123 - A'dam Telefoon 26544 In de dezer dagen gehouden leden vergadering van V.V.V. deelde de voor zitter, burgemeester Van Fenema, me de, dat ontwerpen zijn gemaakt voor een reclame voor Zandvoort in de Am sterdamse trams. Voorts gaf de voorzit ter een overzicht van de moeilijkheden welke het gemeentebestuur heeft gehad om de toestemming van de regerings instanties te verkrijgen voor de aanleg van de auto-toerweg. De weg zal 4 'A K.M. lang worden; een tribune wordt gebouwd, plaats biedend aan 2000 per sonen, met een overdekt gedeelte voor de pers. Onder de weg zullen twee tun nels worden gemaakt, die het mogelijk maken de baan op alle punten bij een ongeluk met de ambulance te bereiken. In Augustus zal de weg gereed zijn en dan zal Nederland daar zijn eerste in ternationale auto-wedstrijden houden. Ook vertelde de burgemeester het een en ander over zijn bezoek aan de Butlin-camps in Engeland en de plan nen die daaromtrent voor Zandvoort worden uitgewerkt. Iri het Zandvoortse vacantiecentrum zal 400 a 500 man per soneel te werk worden gesteld. Onze deviezen-positie zal worden versterkt door het bezoek van 20.000 Engelsen, die elk 25 pond zullen mogen besteden. Zandvoort zal hierdoor een goede re clame in het buitenland verwerven, want, zo zei de voorzitter, Zandvoort is nu de tweede badplaats van Nederland, maar het moet de tweede badplaats van Europa worden. De Bloemendaalse politie heeft drie inbrekers gearresteerd, die in 1946 en 1947 ruim twintig inbraken pleegden met groot of klein succes. Zij hebben ook elders gëexperimenteerd en komen uit Amsterdam. Bij voorkeur hadden zij Het gemunt op radiotoestellen, Per zische tapijten, goud en zilver. 2 dg. Valkenburg 2 dg. Nederland 2 dg. Zeeland 2V2 dg. Limburg 2V2 dg. Valkenburg F. 41.- - 41.- w 37.50 34.- 42.- 6 dg. Valkenburg-Ardennen 125.- 3 dg. Limburg-Ardennen 60.- en vele andere, vraagt programma. Prima hotels en maaltijden. Desk. leiding. Geheele dagtocht F. 8.75 Per vliegtuig „42.— pet vliegtuig, trein toerwagen F. 29.- HAARLEM: Groote Houtstraat 124, Tel. 20Ö33 IJMUIDEH: M.A.C.O., Kalverstr. 120, en inlichtingkantoren der H.S. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Arbeidersbeweging organiseerde Woensdagavond een laatste vergadering in dit seizoen onder leiding van de voor zitter, de heer N. J. v. d. Linden. Een schrijven! van een der leden, waarin di verse voorstellen werden gedaan, genoot uitvoerige behandeling en daaruit bleek, dat aan de verwezenlijking daarvan hard was gewerkt. Bij de mededelingen was er o.a. een van de Retraiteclub, welke in Mei een grote propagandavergadering zal organiseren en waarvoor, aller be langstelling werd gevraagd. Op 30 en 31 Mei zal het feest van de Arbeid worden gevierd, waaromtrent nog nadere mede delingen zullen verschijnen, maar waar van reeds vaststaat dat op beide avon den een non-stop-voorstelling zal wor den gegeven. Ook de vrouwen van de leden zullen niet vergeten worden en daarvoor zal spoedig eenl afzonderlijke organisatie worden opgericht met als overkoepelende instelling de Kath. VTou wenbeweging. Bijzondere aandacht werd gevraagd voor de vacantieregeling voor de kinde ren en de uitwisseling met andere af delingen en voorts voor het plan om alle leden een brief naar de Paus te laten schrijven. Over deze twee laatste mede delingen zullen nog afzonderlijke be richten verschijnen. Nadat was 'medegedeeld, dat voor de vorming van een reiskas gegadigden zich kunnen opgeven bij de secretaris. Rijn straat 40, hield Prof. W. Verschure een zeer mooie lezing over het onderwerp Vader", waarin hij de verschillende fa cetten! die aan het vaderschap verbon den zijn, de vreugden en de zorgen( van alle kanten belichtte. Het wil maar niet met het terras- bezoek. Echt April, de ene dag zit je er te smoren en de andere waai je letterlijk uit je stoel. En toco is dat terras van de hoogste waarde voor de politieke ontwikkeling van on» vaderland. Gisteren nam ik plaats i° de nabijheid van drie „politici", die wel tegen een storm kunnen en altijd nog de zon zien schijnen. „Waarom laten ze in Amsterdam niet vijftig gezinnen in het Koninklijk Paleis wonen?" zei de een, terwijl hij het klontje in zijn kopje half-surrogaat- koffie deed smelten. „Zo is er meer", ging de ander voori, „waarom wordt de fabrikant steeds rijker en de gewone consument steeds armer?" „Kwestie van vraag en aanbod wierp een makelaar in 't midden. „Dus als we in deze tijd minder vra gen zouden stellen, zou er meer aanbod van vreugdevolle zaken te verwachten zijn?" „Dat is de vraag", antwoordde de man van het kopje koffie. „Als al onze voorjaarsgroenten voof een goede prijs naar het buitenland ge ëxporteerd konden worden, dan zouden w ij een hoge prijs moeten betalen oreerde de vierde man aan het tafeltje. „Dus is het voor de consument beter, dat er niet geëxporteerd wordt?" „De gewone man kijkt niet op 100 of 200 milliard te kort op het staatsbud get, maar wel op een tientje tekort op zijn weekgeld." „Ja, maar de economie dan?" riep d« makelaar uit, zijn handen ten heme» heffend. Een rukwind maakte een einde aalt de discussie. „De natuur gaat haar gang", wijs* geerde de ober en hij veegde met zijn servbt het tafeltje schoon. (Van onze dam-medewerker). Zwevend met de wijsvinger boven een bord vol met schijven, kon Keiler in zijn partij tegen de jeugdige Suijk maar niet tot een besluit komen. Was die zet 2530 nu een lokzet of een blunder? In tegenstelling tot zijn rustige zelfvoldane speelwijze werd de tienvoudige kampioen van Nederland ken nelijk nerveus van die vreemde zet. On rustig schuivend op zijn stoei dacht hij na, kwam weer met zijn hand in die ongeluks- hoek van het bord en besloot met een krach tige zwaai het aanlokkelijke schijfje winst maar te nemen. Maar ontnuchterd bemerkte hij, dat de IJmuider crack hem een listige drie om ruil voorgoochelde, waarmede de gehele sterke positiestelling veranderde in een hopeloos verloren stand. Maar Keiler zou geen kampioen van allure zijn geweest als hij niet met alle list zou trachten te schwindelen". En daarmede had hij waar achtig succes, zodat de partij nog onver wacht in remise eindigde. Dat is wel hét moment van de eerste ron de geweest. Een overwinning van de Rotter dammer Roozenburg op zijn stadgenoot Van der Staaij verraste weinigen, al ging het niet zo eenvoudig en moest de jeugdige Piet al zijn vindingrijkheid en die heeft hij aanwenden om de palm der overwinning weg te dragen. Ook de Almelo-er A. Jurg hield zich als schoolmeester in zijn docerende stijl en versloeg de coming-man Doornbos uit Groningen met vlag en wimpel. Zijn broer J. Jurg wist de Wageningse meester Geert van Dijk op kundige wijze te bestrijden en bereikte een eervolle remise. In de partij tus sen de plaatsgenoten Ligthart en Laros uit r 39) Met een enkele blik zag Ik. wat mij tot dusverre had gered. De punt van de speer was diep in 't hout gedrongen en Harry probeerde hem er uit^te trekken Ik zwom zo hard ik kon. Ik was over boord gevallen aan de kant van de boot. die 't verst van de oever verwijderd was en er was al enige afstand tussen de boot en mij. De dichtstbijzijnde land punt bevond zich een dikke honderd voet van mij vandaan en om die te be reiken moest ik de boot voorbij. Ik begon in een langgerekte boog naar land te zwemmep. Het licht verliet de voorste- veii, waar de haken nog steeds in het hout zaten en dwaalde naar mij toe. Het sprong terug, de motor sloeg aan en de boot tufte op mij af. Ik schreeuwde. Ik wist, dat het onzinnig was, maar ik had behoefte om te schreeuwen. Het licht sprong op een dreigend opgeheven roei riem. Ik dook en keerde mij onder Wa ter om. Na drie slagen zag ik het nut teloze van mün poging in. Terwijl ik mijn rechterarm naar voren strekte, zag ik een lijn van lichtgroene vonken. Hij zou de lantaarn niet eens nodig hebben. Mijn hele lichaam straalde een phospho- riserend licht uit. Het gepuf van de uitlaat groeide angstwekkend. Het hamerde in mijn hersens. De boot was vlakbij. Ik trachtte uit te wijken. Boven mij spleet het water en een zwaar voorwerp schampte op mijn rechterschouder af. Ik schoot schuin naar beneden. Mijn schouder voelde als verlamd. Ik sloeg wjld een hand uit, greep vast wat ik vond en voelde een heftige ruk aan mijn arm. Mijn lichaam schoot vooruit door het water. Ik had de smalle kiel te pakken gekregen. Had Harry zich niet bewogen, dan was mijn lot bezegeld geweest. Uit de vingers van mijn rechterhand was de kracht bijna geweken en ook mijn lin kerhand was nagenoeg machteloos. Ik snakte naar lucht. Ik denk, dat Harry dacht, dat hij mij te grazen had. Het plotselinge gewicht onderaan de boot moest het hem verraden hebben. Ik hoorde zijn voeten boven mij bonken en toen stopte de motor. Ik bewoog me hand voor hand naar de achtersteven en stak mijn hoofd voorzichtig naast het roer uit het water. Ik had een ver blindende lichtstraal en een dreunende slag met de roeiriem verwacht, doch ik zag alleen maar de zwarte omtrekken van de achtersteven en ver daarboven de hemel als een spiegelgladde zee, waarin de sterren als sintels gloeiden. Meer naar voren hoorde ik gebrom en een snelle ademhaling. Plotseling kwam er een luid gesteun, een korte, gonzende klank en het vallen van een lichaam. Hij had de speerpunt los gekregen. Ik wachtte en hoorde hoe hij met een klik de punt in de schacht stak. Ik haalde diep adem en liet me weer onder de kiel glijden. Ik bleef me vasthouden en trachtte als een wanhopige mijn zinnen bij elkaar te houden en voor te bereiden op het spel op leven en dood, dat nu begon. Elk geluld werd door het water vertwee- of verdrievoudigd. Het voet- geschuifel op de modderige planken boven mijn hoofd groeide aan tot een geknars als van vele schoenen op grint. Mijn hart bonsde als een Turkse trom. Ik moest mijn ogen wennen aan het zien onder water. Gedurende de ogen blikken, dat wij allebei stil waren, was het donker onder de kiel. Maar zulke rustpozen waren zeldzaam. Zodra de boot even schommelde, tekende zich zijn waterlijn af in een streep van groen licht. De kabbelende golfjes tegen de romp braken het schijnsel tot sidderende spiralen. Om mij heen stegen lichtende luchtbelletjes op. Een zonderlinge vis hing even onder het wateroppervlak en scheen mij nieuwsgierig te bekijken. Die vis scheen niet voor een klein geruchtje vervaard te zijn. Het Ik deinsde huiverend terug. Het was geen vis. Het was de speer, die tastend naar mij zocht. Eerst prikte hij naar me aan de ene kant van de boot, toen aan de andere zijde. Zolang ik maar vlak onder de kiel bleef, kon hij me niet bereiken, omdat hij geen gebruik maakte van de volle lengte van de schacht, misschien uit angst, dat ik de speer uit zijn handen zou rukken Ik klemde mij met krampachtige vingers vast en mijn hart bonsde steeds heftiger bij gebrek aan zuurstof. De speer schoot recht op mijn gezicht af. Ik deed mijn mond open en had haast geschreeuwd. De groenig verlichte weerhaken deins den terug. Ze waren zo dichtbij ge weest, dat ik het water tegen mijn ge zicht voelde wervelen. Blijkbaar pro beerde hij het mét langere steken. Ik bewoog mij naar de boeg^ luisterend naar elk geluid. Mijn enige geluk was, dat ik zijn bewegingen kon volgen. Ik bereikte de voorsteven en stak mijn hoofd uit het water. Klaarblijkelijk moest ik te luidruchtig adem ingezogen hebben. Er klonk een onverhoedse dreun. De boeg daalde. Ik wist mij met een ruk naar achteren te werpen, vlak voordat de weerhaken mijn gezicht be reikten. De misstoot bracht hem buiten zich zelf van woede. De geluiden tegen mijn trommelvliezen werden wild en heftig de planken zuchtten en kraakten, de speer reet sissend in wlide steken het water. Ik begreep, dat ik meer moest doen'dan alleen ontwijken. Het kwam er niet op aan hoeveel keren hij miste; hü behoefde maar één keer te raken om overwinnaar te blijven. Als ik hem onder water kon krijgen, zou ik een kans maken. Ik wachtte, tot het kraken van de planken verried, dat hij naar stuurboord kroop. Stilletjes stak ik mijn hoofd aan 'bakboord uit het water. Mijn schouder deed geen pijn meer en ik kon iflijn rechterhand weer gebruiken. (Wordt vervolgd) IJmuiden toonde de eerste zich aanvankelijk een agressieve witspeler, totdat hij te aan- vallend optrad en in een daverende rondklaP het onderspit delfde in de navolgende po* sitie: Zwart: 11 schijven op 6, 8, 1218, 20 en 29> Wit: 11 schijven op 23, 24, 26, 28, 29, 32— 39, 44 en 47. Met 17—22, 28x17. 12x21. 23x3, 13—18, 26x17' 18—23, 29x18, 20x49, 3x20, 49x42, 47x38 e« 25x14 was de anders zo kalme Ligthart to taal van het bord weggevaagd. Een zee» fraaie overwinning! Pas op het laatste moment en dan nog v»» een blunder wist Dukel eveneens een twe® te scoren. Het slachtoffer was Doornbos, d»® daarmede zijn tweede nul incasseerde. Maa» Keller nam in de tweede ronde haast op soori^ gelijke wijze wraak. In een partij van ma gistrale opzet had Dukel het de landskan» pioen danig lastig gemaakt. Het feit echten dat deze IJmuidenaar vele zetten achtereen 4641 verzuimde, bezorgde hem in het eind spel het verlies van een overigens houdbar® stelling. De Utrechtenaar Leyte presteero® het de gedemoraliseerde Ligthart een tweed® nul te bezorgen, zij het na een slechte paf tij. Daags tevoren was Beers er niet in slaagd van deze Utrechtse kampioen te wtt» nen, dank zij diens taaie verdediging en een te vroeg ingezette aanval van de man Jj» Heer-Hugowaard. Trouwens ook in zijn tweede partij, ditmaal tegen Suyk vermoei" hij het zoet der overwinning niet te sm» ken na geruime tijd met een schijf voor sprong te hebben gespeeld. Toch was o winst vrij eenvoudig geweest in de naNO» gende stelling: Zwart: 11 schijven op 2, 4, 8, 9, 12—15, 21 en 22. -a. Wit: 12 schijven op 23, 24, 29, 30, 33, 3640 en 47. Beers aan zet speelde 3832, waarna zwa met 15—20, 24x15, 22—28, 33x22 en 18x38 ka» sen op remise behield. ,t Met de zet 36—31 echter zou het volgend gedwongen zijn geweest 13—19, 24x13, 8x 38—32, 913, 32x23. 2127, 3024, 27x3 24—19, 13x24, 29x9. 18x38 en 9—3 gewonnen- Een heel mooie winstvariant! Inmiddels hadden de Rotterdamse speie" ook niet stilgezeten. Roozenburg won fraaie stijl van de Leidenaar Hulsman, f daags tevoren nog een schitterende rem»» partij had gespeeld met Van Dijk. Tenslotte ondervond Laros, dat niet led®^ tegenstander zich in een slagzet laat vans, want de eeuwig rokende Van der Staat) vo de een stevige obstructiepartij, waardoor IJmuidenaar eenvoudig niet in zijn norm t le speeltrant kon komen. In een bizarre tij was het tenslotte de Rotterdammer, aan het langste eind trok. f( Na deze eerste ronden heeft Roozenb» waarlijk de eerste daalders verdiend dOf stevige klappen uit te delen. Hd leidt tb»Jj met 4 punten gevolgd door Keiler,'ïj en Leijte ieder met 3 punten. J. De zuiveringscommissie voor het P^, wezen heeft hedenmorgen de zaak teg ,g ..De Telegraaf" en „Het Nieuws van "t Dag" behandeld. De eis werd gesteld. gedurende twintig jaar deze beide dj» bladnamen niet meer gevoerd niok worden. De commissie zal iater uitspra doen. (Niet-officiële koersen». Donderdag 29 April 1948 Vorig Open'S 3-3V2 Nederland 1947 Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand. Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand. Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mn. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Philips nieuwe aand. Ned.-Ind. Sprwg. aand. slot 99-/« 155 Vi 173'/, 128 190 158'A 208 294 309 263 330'A 321 18314 218% 188% 187% 249% 214 De Rotterdammer De Korver heef* vanmiddag een uitstekende overwinning behaald in de vijfde etappe van de Rond* van Nederland, die door de Limburgs* heuvels van Maastricht naar GeleeU leidde. Zijn voorsprong bjj de finish be droeg niet minder dan 3 minuten en 41 seconden. Daarna stormde een viertal renners naar de eindstreep. De Limbur ger Sï'en toonde zich de sterkste man W de sprint en won met een kleine voor sprong. Op de derde plaats arriveerde d* Italiaan Bemardoni en vlak achter hen* Van der Zande uit de Noord-Brabants* A-ploeg. Dietrich (Luxemburg) ais vijfde aan. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen zonder beraadslaging of stemming ha st goedkeuring gehecht aan het op 13 April, 1948 te 's-Gravenhage tussen Nederland en België gesloten verdrag nopens sa* menvoeging van douanebehandeling aaf de NederlandsBelgische grens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2