Economische kracht van Europa moet onmiddellijk herleven Scheveningen Radio onderhoudt contact met honderden schepen D C 6 stort op Schiphol neer REGIONALISME Lichtzijden 5 Voor het behoud der vrijheden en de verdediging der onafhankelijkheid van zijn volken Ondergebracht in twee klaslokalen van een kleine school te IJmuiden N' MEIMAAND Verliezen in Indië PERMANENTE MILITAIRE COMMISSIE DER VIJF LANDEN Coördinatie der verdedigingsplannen D Culturele taak der K.A.B. DUITSLAND EEN ZEER BELANGRIJK PROBLEEM Tot hoofd en hart Een open venster op alle wereldzeeën Wij vragen Uw aandacht voor: voor West-Europa Het weer. Bij het opstijgen door midden gebroken ZATERDAG 1 MEI 1948 72sfe JAARGANG No. 24141 RAPPORT VAN CONGRES VOOR EUROPESE EENHEID De internationale coördinatiecommissie der bewegingen voor Europese eenheid heefi een politiek rapport opgesteld, dat zal worden voorgelegd aan hei Congres van Europa, dat van 7 tot 10 Mei ie Den Haag zal worden gehouden. Hei rapport begint met ie constateren, dat de volken van Europa, bedreigd door economische en financiële moeilijk heden en door. omverwerping hunner democratische instel lingen, steeds meer berustend, zo niet in de waarschijnlijk heid, dan toch in de mogelijkheid van een nieuwe oorlog, een morele en materiële ineenstorting voor ogen hebben. Dit gevaar is groot en onmiddellijk, aldus hei rapport, maar de mogelijkheden, waarover de volken beschikken, zijn dat evenzeer. iW (Van «en onzer speciale verslaggevers) ieuw is dit natuurlijk niet, maar toch maken wij ons sterk, dat het maar aan weinigen bekend is: Scheveningen Radio, 's werelds op een na belangrijkste kuststation, staat niet in Scheveningen maar in IJmuiden. In Scheveningen bevinden zich alleen de twintig zendmasten en alle werk gebeurt hier. En hoe! Waarachtig, als IJmuiden niet zo door de oorlog was gedecimeerd en kapot geslagen, wij zouden u adviseren daar in uw vacantie eens te komen kijken. Dit station, Neêrlands beroem.de scheveningen Radio" (en piet Radio Scheveningen a.u.b.)is onder gebracht in twee klaslokalen van een kleine school. Een afdeling notabene is gevestigd op de gang. Een maagd, oneindig edel, kozen Wij tot de Koningin der Mei, Wij kransen blij haar beeld met rozen En op de knieën bidden wij: „Gegroet, Maria, uitverkoren „Onder de maagden zonder tal, „Gij, teed're roos zonder één doom, „Gij, zuiver als een bergkristal. „Gij zijt het levend tabernakel, „Dat Jezus zelf Zich koos tot woon, „Gij, in de keten macht'ge schakel, „Die ons verbindt met God Uw zoon. „Gij, schoner dan de regenbogen „En stralend als de morgenster, „De glans verblindt mijn arme ogen, „Zó heerlijk is Uw licht van ver. „O, Hoop van de verongelukte, „Die nergens elders hulp meer vindt, „O, Troosteres van de bedrukte, „De zondaar is toch ook Uw kind. „Deur van de Hemel, Davids toren, „Maar ook een Berg van smart zijt Gij. „Wie op U hoopt, gaat nooit verloren. Maria, Moedet, bid voor mij." JOB STEYNEN IOm de volle waarde der grotere zaken van het leven te kunnen beseffen, worden wij in de kleinere vaak teleurgesteld. Bij hei ier perse gaan van dit nummer bereikte ons hei berichi, dai op Schiphol een vliegtuig iype D.C. 6 zou zijn neergestort. Naar wij nader vernemen, betreft het hier een toestel dat tijdens hei lesvliegen bij hei opstijgen, door een verkeerde manoeu vre van de piloot, „afgleed". Als gevolg daarvan brak de romp van hei vliegtuig door midden. Alhoewel men nog met hei onderzoek naar de omvang van hei ongeluk bezig is, kan men als zeer waarschijnlijk aannemen, dai er zich geen persoonlijke ongevallen bij hebben voor gedaan. (Vervolg op pag. 3) BRUG INGESTORT BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Al had het Voorllchtingscongres in zake het communisme, dat Maan- dag j.i. te Amsterdam werd gehou- alléén maar dit bereikt, dat de 'rijke aanwezigen naar huis zyn ge- •pan met de vaste, innerlijke overtuiging, jf1, hoe somber de politieke hemel bo ft het verscheurde na-oorlogse Europa °ok uit ziet, er geen reden is tot laitisme, er geen reden is in wan- "°op de strijd voor de vrede maar te pken, dan zou dit congres reeds ge- aagd zijn. Het gaf echter méér. Wars an iedere propagandistische opzwepery h luidruchtige angst-aanjagende sensa- Wernakerij, waarmee sommigen het com munisme menen te moeten bestrijden, jenden de inleiders op wetenschap pelijk verantwoorde wijzen, en bezien van verschillende gezichtspunten, per spectieven, die bij de deelnemers niet •■deen ieder défaitisme, dat trouwens ^verenigbaar is met onze christelijke •fvensbeschouwing, vermochten weg te e®en, maar hun ook het vertrouwen 5, dat de huidige ontwikkeling ook vele Uchtzijden heeft. De herinnering aan dit congres komt ons op, wanneer wij op de dag van 'andaag, vooral West-Europa in bewe zien om een dreigende oorlog af te Ven den en een Europese vrede op te "ouwen. Schuiven wü het Palestijnse drama "ven op de achtergrond, dan zien wij de "or de uitslag der jongste verkiezingen Italië geopenae mogelijkheden om ~*hgs democratische weg en met de steun an Amerika het verslagen Italië op het •j'veau te brengen, dat 't weer een waar dvol partner wordt in het economisch 0 militair systeem, dat West-Europa O'acht op te richten. Het pact van vijf, waartegenover velen ?"hvankelijk en niet zonder reden scep- osch stonden, krijgt, als niet alle take rs1 bedriegen, ijzeren tanden, zodat het ^"Voel van weerloosheid tegenover de "ooderd divisies, die in Rusland paraat ?°uden staan voor de overrompeling van "et Westen, gaat verdwijnen. Dat de in- l°ed van de Kleine Drie „Benelux" op verdrag zo groot kon zijn, stemt mede /"t verheugenis. In dit verband zouden ook gaarne bijzondere nadruk wil- {"U leggen op het voortreffelijke initia- 'et van de K.V.P., om nader contact te .^ken met haar zuster-organisaties in fefeië en Luxemburg. Dit contact is .^ds tot stand gekomen en vastgelegd iu een accoord, dat op 15 en 16 April i' te Brussel is gesloten. Het grote voor ""el van een geregelde voelingname tuï' de drie zusterpartijen is, dat men in ^"tholieke geest de grote problemen de» ^atkxmde, waartegenover deze drie lan- jjeu zich gesteld zien, kan bestuderen, en "t beleid dienovereenkomstig op elkan- kan afstemmen en coördineren. Als v en ziet, hoe de socialistische partijen West-Europa geregeld Internatio nal contact opnemen nóg dezer da- en kwamen zy in Parijs bijeen is het ®eer zeker gewenst. dat de katholieke Jkrtijen daarbij niet achteraan komen "taken. Eendracht maakt macht, Is "°k ongetwijfeld hier van toepassing. Alom voelt men, dat het nieuwe be stel, dat thans in., wording is, de grenzen van de afzonderlijke sta- vervaagt. Souvereine onafhankelijk - j der naties, waaraan men eeuwen- zo angstvallig heeft vastgehouden, 'tl onze moderne tijd, met zijn wereld- r^uttende problemen, niet wel meer ooi .^k' Dit is ook de reden, waar- eindelijk de idee van een Europese ^hheid concreter vormen gaat aanne-. De gedachte van graaf Coudenhove- >61^* van een Ver' staten van Europa, )ke na de vorige oorlog wel met sym- jjpule begroet werd, maar in die tijd "t voor verwezenlijking vatbaar bleek, rdt nu door een zestal organisaties. k 5teund door de meest vooraanstaande °pese politieke persoonlijkheden, niet j^nder succes gepropageerd. Langzaam jfldht, gedwongen door de noodzaak aaneen te sluiten tegen een moge- gemeenschappelijke vijand, deze ge- tot rijpheid te komen. En hoewel gaarne willen toegeven, dat er nog - l Wat water door de Rijn en Donau moeten stromen eer een Verenigd - -pa zal zijn tot stand gekomen, jui- wy toch de serieuze pogingen toe, l thans worden ondernomen. Wij den- C hierbij in het bijzonder aan het u^gres van Europa, dat van 1 tot 10 wa. in de Ridderzaal te 's-Graven- zal worden gehouden en dat zijn J*8tepunt zal vinden In een redevoe- S Van de Engelse oorlogsleider Win- Jta Churchill op de historische Dam A onze hoofdstad, t Het leek ons verstandig, nu wij IJL^eze moeilijke naoorlogse periode ge- <u;Rd zijn slechts schaduwzijden te zien, ^"tegenover ook de lichtzijden van deze te plaatsen. ^apoleon meende bij de geboorte van De zestien landen, die aan het Marshall-plan deelnemen, tellen 250 millioen van 's werelds beschaafdste en intelligentste mensen. Hun grond is vruchtbaar, hun productiepotentieel is even groot als dat van de Verenigde Staten. Toch kunnen al deze onmetelijke mogelijkheden niet gebruikt worden, zolang Europa door innerlijke verdeeld heid verzwakt blijft. Zowel van politiek en economisch als cultureel standpunt kan Europa alleen door vereniging zijn onmiddellijke moeilijkheden overwin nen en voorwaarts gaan op de weg naar vervulling van zijn missie. Op economisch zowel als op politiek terrein is het doel niet uitsluitend de opbouw van een defensieve combinatie tegen bankroet-politiek of totalitarisme. De krachten, die bij uitsluiting een so lide basis voor eenheid kunnen opleve ren, zijn moreel en geestelijk: het ge meenschappelijk geloof in de waardig heid van de mens, het gemeenschappe lijk erfdeel der beschaving. De toelating van een land tot het lid maatschap van een Europese Unie moet afhankelijk zijn van de voorwaarde, dat dat land zich verplicht de democratische beginselen toe te passen en de funda mentele rechten van het individu te waarborgen. Een van de belangrijkste problemen is het herstel van het economisch le ven van Duitsland, zonder dat daar door de buurstaten aan het gevaar van een nieuwe aanval worden blootge steld. De opneming van Duitsland in een Europese Upie is de enige oplos sing en zou zelfs de periode van mili taire bezetting kunnen verkorten. Geen plan voor een unie zou prac- tisch waarde hebben zonder de deel neming van Groot-Brittannië. In eco nomisch opzicht zou Europa zowel als het Britse rijk zeer versterkt wor den door een nauwe associatie. De Unie zal natuurlijk moeten omvatten de overzeese gebiedsdelen der Euro pese mogendheden, in Afrika en el ders, en de bestaande constitutionele, banden handhaven. Uit het oogpunt van practische doel einden, aldus vervolgt het rapport, zijn van Europa slechts de zestien landen overgebleven, en daarom moeten de plannen voor het ogenblik op die staten gebaseerd worden. Wij weigeren echter de barrières, die ons thans scheiden van onze mede-Europeanen in de rest van ons werelddeel, als blijvend te aanvaar den. Wij moeten voortdurend blijven hopen op en werken voor de eenheid van geheel Europa. Een volledige vereniging van Europa kan slechts geleidelijk tot stand worden gebracht. Maar de tegenwoordige om standigheden maken nodig, dat onmid dellijke maatregelen worden genomen tot het doen herleven van de' economi sche kracht van Europa, voor de verde diging van zijn onafhankelijkheid en voor het behoud van de vrijheden zijner volken. Er moet onverwijld een buitengewone raad van Europa worden gevormd. In het Pact van Brussel hebben de regerin gen van Engeland, Frankrijk en de Be- nelux-landen de grondslagen voor deze raad reeds gelegd. Alle andere vrije landen van Europa zouden onmiddelliik tot toetreding moeten worden uitgeno digd De raad zou moeten beschikken over een permanent secretariaat, bestaande uit vier secties: A. De politieke sectie, onder meer voor de uitwerking van een gemeen schappelijke Europese politiek. B. De economische sectie, belast met de bestudering van de onmiddellijke herstelproblemen en met de formulering van verderstrekkende voorstellen voor de permanente unificatie der Europese economie. C. De defensiesectie, bestaande uit een gecombineerde generale staf, belast met "de gemeenschappelijke verdediging van het gebied der deelnemende landen en de gemeenschappelijke productie van oorlogsmateriaal. D. De sectie voor de overzeese ge biedsdelen, voor de bestudering van maatregelen, nodig voor de gemeen schappelijke ontwikkeling van het eco nomische potentieel der overzeese ge biedsdelen en de verhoging van de le vensstandaard der bevolking en om deze gebieden te helpen op hun weg naar zelfregering. Er zou een onafhankelijk Europees ge rechtshof moeten worden ingesteld, bii hetwelk elk lid van' de raad gevallen aanhangig kan maken, waarin deze grondrechten kunnen zijn geschonden. Het Hof moet het recht hebben een on derzoek in te stellen naar de gang van zaken b.v. bij verkiezingen en politieke processen en het zou sancties moeten kunnen opleggen. Waar de raad het nodig en juist zou oordelen, zou een gemeenschappelijke Europese strijdmacht kunnen worden gezonden om vrije verkiezingen te waar borgen. Alle genoemde maatregelen zijn drin gend nodig, maar zij zijn slechts voorlo pig. Plannen moeten worden uitgewerkt voor de permanente en organische een heid van Europa. Zii zouden moeten omvatten: A. Een gemeenschappelijk burger schap, zonder verlies van de oorspron kelijke nationaliteit. B. De instelling van een Europees leger. C. De ontwikkeling van een verenigd economisch systeem. D. De totstandbrenging van een vol ledige federatie met een gekozen Euro pees parlement. s zoon op het hoogtepunt van zijn en macht te mogen uitroepen: de t0Rist is aan mü: maar zijn onder- kwam. Ook Hitler sprak ln zijn raan over de toekomst van zijn C^djaHg rijk; zijn nederlaag was Hoornen. Zij hielden geen rekening J Gods Voorzienigheid. iJ^ant de toekomst ligt in Gods hand k hu. Zij lag niet in de handen van tJ"°taon, zij lag niet 111 de handen H,." Hitier, en zij ligt óók niet Ln de «hen van Stalin ^".Regering maakt tot haar leedwe- Je "ekend, dat in de afgelopen week volgende verliezen zijn gerappor- ^.^Hinklijke Landmacht: soldaat le kl. fUg Dekker, stbnr. 250415053, afkom- hit Warmenhuizen, overleden aan Kon;"1? verwonding 21 April 1948. Nu Ned. Indische Leger: Soend. Infie Hoesen Bin Age, stbnr. ht'Uvr!i!?afkomstig uit Ned.-Indië,ge- tlkon?*4 April 1948. )i°de v hike Marine: heeft in de pe- hezep "n de afgelopen week geen ver- serapporteerd. tV ehlgheidsraad heeft besloten, ti houHnst zijn vergaderingen in Parijs v?. Dlr„eh' daar deze stad de zetel van vergadering van de U.N.O. '"eer t,?0. Augustus af zal de raad niet Uake Success bijeenkomen. Vrijdag is in de particuliere woning van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, te Londen de con ferentie geopend van de ministers van Defensie en de generale staven van de vijf landen van de West-Europese Unie. De conferentie staat onder leiding van de Britse minister van Defensie, A. V. Alexander. De conferentie heeft een permanen te militaire commissie ingesteld, een soort super-generale staf, die de verde digingsplannen der vijf landen zal moe ten coördineren en een antwoord zal moeten opstellen op een Amerikaanse vragenlijst, die volgens de diplomatieke correspondent van Reuter aan de con ferentie zou zijn voorgelegd. Op deze vragenlijst zouden de vol gende vragen voorkomen: In hoeverre zijn de landen der West-Europese Unie in staat onder elkaar de militaire samenwerking te organiseren. In hoeverre hebben zij ter verzeke ring van de volledige veiligheid met het oog op een mogelijke aanval uit het Oosten militaire hulp van de V.S. nodig, mede in de vorm van wapens en uitrusting. Deze procedure is gelijkvormig aan die, welke is gevolgd bij het van stapel laten lopen van het Marshall-plan. Na de besprekingen heeft Montgomery verslag uitgebracht aan de Britse pre mier Attlee. De secretaris van president Truman, Charles Ross, heeft Vrijdag verklaard, dat in de Amerikaanse pers verschenen berichten, volgens welke president Truman in de komende week aan het Congress zou verzoeken wapens te zenden aan de landen, welke deelna men aan het Europese herstelplan, van alle grond ontbloot zijn. In gezagheb bende kringen werd verklaard, dat de verklaring van Ross slechts bete- Generaal Montgomery, toekomstig opperbe velhebber van West-Europa? kende, dat vooralsnog geen enkel ont werp nauwkeurig is uitgewerkt. Verwachting tot Zondagavond. Koude nacht piet plaatselijk nacht vorst. Morgen 'overdag; Wisselende bewolking met nu en dan regenbuien, hier en daar vergezeld van onweer of hagel. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Zondag: Zon 5.0920.06, Maan 3.30 —12.22. Maandag: Zon 5.07—20.07, Maan 3.46—13.34. Primitiever kan het al niet en duide lijker ook kan de woningnood in het naar ons gevoelen door allen vergeten en verlaten IJmuiden niet worden ge il lustreerd. Gelukkig zal het niet zo blijven. Er worden op het ogenblik in het IJmuidense havengebied uitgebrei de peilingen gedaan en het staat vast, dat zo spoedig mogelijk daarna begon nen zal worden met de bouw van een nieuw modern en uitgebreid station voor Scheveningen Radio op het tweede Sluiseiland. Maar op het ogenblik zit men dan toch maar in die paar kleine klasloka len, worden van daaruit onder de meest ongunstige omstandigheden contacten onderhouden met geheel varend Neder land waar dan ook ter wereld. Want denk niet. dat de uiterlijke belemme ringen het enthousiasme van de radio mannen of de vooruitgang van het werk hebben kunnen beletten. Misschien wel is zelfs het tegendeel het geval. Mis schiet; is het feit, dat zij vlak na de be vrijding niets terugvonden dan chaos en ruïne, voor hen een aansporing geweest om met alle kracht door te zetten, om ervoor te zorgen, dat weer zo spoedig, zo duidelijk en zo ver mogelijk over de gehele wereld de roep zou klinken: „C.Q. P.C.H., Scheveningen Radio, roept allen, roept allen!" U weet wellicht niet, wat hier alle maal omgaat in die twee kleine klas lokalen, waar het venster openstaat op alle zeeën ter wereld. Dat is ook waarachtig niet nodig. Ieder zijn eigen vak en ieder zijn eigen beroepsgehei men. Maar gij moogt gerust weten, dat van hieruit radiotelegrafisch dat is met morsetekens contact wordt onderhouden met vierhonderd grote Nederlandse schepen. Dat boven dien nog met vierhonderd andere klei nere radio-telefonisch „Hallo, hier S.S. Barendje. Verstaat u mij. Over!" verbindingen worden tot stand ge bracht en dat last not least ook nog dagelijks een onnoemelijk aantal bui tenlandse schepen aan de lijn komen. En al Is dan ook de outillage van de dienst sinds de oorlog alleen maar slech ter geworden, zi.in activiteit is niet meer of minder dan verviervoudigd. Om dit met een voorbeeld te illustreren: in De cember noteerde Scheveningen Radio 41.000 telegrammen, dat is in één maand meer dan in het hele jaar 1935. Hoe dat mogelijk is? Primair, doordat steeds meer schepen, vooral ook steeds meer kleinere, radiotelegraaf- of in ieder geval radiotelefonie-toestellen aan boord hebben. De „Nieuw Amsterdam" spant daarbij de kroon, want .die heeft als enig Nederlands schip behalve het verplichte radiotelegrafie-toestel ook een korte-golf-radiotelefonie-toestel aan boord, waarmee het in staat is vanuit iedere hoek der wereld met Holland te spreken. Gewone radiotelefonie-toestel len reiken niet zo ver. Dan een tweede reden voor de uit breiding van het telegraafverkeer: de troepenschepen. Welke jongen telegrafeert niet naar huis als hy de evenaar heeft gepas seerd of wanneer hy voet aan wal zet in Batavia of Soerabaja. Scheveningen Radio heeft zich daarop ook geheel ingesteld. Het heeft een groot aantal standaard-telegrammen uitgevonden en wanneer de argeloze soldaat een heel telegram naar moeder denkt te ver zenden, seint de marconist niet meer dan een codegetal door de aether en Scheveningen Radio vult dienovereen komstig een tekst in. Misschien weet uw jongen dit wel, maar dit weet hij waarschijnlijk niet, dat er een telegram-cadeaucentrale be staat, dat hij maar naar de marconist van zijn troepenschip behoeft te gaan en hem naar de surpriselijst te vragen, om u bijvoorbeeld op Moederdag met een aardig presentje te verrassen. Meent hij u met de bonbondoos, de bloemen of de fles eau de cologne, die op die lijst vermeld staan, te moeten verrij ken, dan behoeft hij slechts aan de mar conist te betalen. Een codecijfer wordt overgeseind naar Holland en op het juiste tijdstip ontvangt u dan het ca deautje. Dit is het meer grappige nut van zo'n wonderlijke instelling als Sche veningen Radio. Er zijn echter ook be langrijker dingen. Denk aan de „Volen- dam", aan alle telegrammen, die via Schevéningen Radio tussen bemanning (Vervolg op pag. 7) e samenleving van het ogenblik maakt een snelle groei door. Tal rijke dingen, waar voor de oorlog nog slechts schuch ter over gesproken werd, of die althans niet tot ontwikke ling konden komen, breken thans snel door. Latere geslachten zullen onze tijd wellicht in hun ge schiedenisboeken kenmerken als die, waarin de interna tionale verhoudingen grondig gewijzigd zijn. Het ene land staat van nu af niet meer los van het andere, met geen andere verplichtingen dan die voortvloeien uit een vrijwillig handelsverdrag. Er worden thans accoorden gesloten, die veelzijdig zijn. Bewust wordt gestrcejd naar gelijkheid van tarieven, wapens en wetten. Langzaam zal men komen tot een codi/icatie van verplich tingen, die meer behelzen dan een internationaal (at. soen, maar die voortvloeien uit de overtuiging, dat er bo ven de souvereine staat nog een orde is, die zijn dwin gende eisen stelt. Men kan over de UNO en zel/s over de Benelux denken wat men wilmaar zij wijzen, met verschillende andere fe deraties en unies, in dezelfde •dchtingheel de wereld tot een organisatie brengen en daarmee niet alleen de oorlog uit te bannen, maar ook de welvaart het welzijn klinkt Junctie gemakkelijker en over. zichtelijker wordt. Althans beter te verhogen. Dat dit een ideaal is, waar men voor lopig nog aan te doen heeft, is duidelijk. Maar het stre ven is er en day. zal het sue- ces op de duur niet uitblij ven. Het meest opvallende ken merk van onze tijd is wel, dat men streeft naar een bo vennationale organisatie. De UNO is daar nog maar het eerste begin van. Zij zal moe ten uitgroeien wil zij niet de weg opgaan van de Volken bond. Inderdaad groeit zij ook reeds uit. Federaties van beperkter omvang, zoals zij door de UNO mogelijk ge maakt en zelfs gewenst wer den, staan vooral in West- Europa en Zuid-Amerika op stapel. Maar is nu dit meest op vallende kenmerk van onze tyd ook het voornaamste? Want behalve de differen tiatie naar boven heeft men ook alhoewel minder luid ruchtig er een naar bene den, een differentiatie bin nen de landsgrenzen. Na de Franse Revolutie zijn de moderne staten geboren met hun uitgebreide wetboe ken en talloze ambtenaren. Dat de staat zich steeds meer met het openbare leven ging inlaten, lag in de lijn der ontwikkeling, maar hif heeft dat gedaan van een centraal punt uit, een regeringscen. trum, waar men een opeen hoping kreeg van functiona rissen en die beslisten over dingen die, in welk deel van het land ook, gebeuren moes ten. Men kreeg het systeem van alle schapen over één kam scheren. De burger werd een nummer, een aanslagbil- ict. Hij werd niet meer ge zien als een levend wezen, in zijn verbondenheid aan plaat selijke toestanden en levens omstandigheden. En daardoor werden zovele regeringsappa raten stroef. Het is niet toevallig, dat men in de tijd, waarin men verlangt naar een macht, die boven de staat uitgaat, ook binnen de grenzen van het rijk een hervorming wil. Men praat over decentralisatie. In concrete tlioordcn; men moet niet alles in Den Haag afdoen. Dit verlangen naar decen tralisatie heeft men niet, omdat daardoor de regerings- niet op de eerste plaats. Men wil decentraliseren, omdat er vele dingen zijn, die niet voor heel het land hetzelfde gere geld kunnen worden. De land- oouw moet rekening houden met klei of zand. Wederop bouw met het landschap, het stedeschoon en de zèdelijke1 opvattingen der bewoners. Gaat men zg. één lijn trekken dan doet men daarmee tekort aan verschillende waarden op sociaal, cultureel en eco nomisch gebied, die in de ge westen leven. Er zijn geen eenheidsmensen. Wij zijn allen Nederlanders, maar er is een groot verschil tussen een Lim burger en een Fries, een Twentenaar en een Zeeuw, een plattelander en iemand uit het dichtbevolkte ge bied van het Westen. Juist het samenstel van deze be volkingsgroepen maakt Ne derland uit. Het is daarom een Neder landse zaak er voor te zor gen, dat deze bevolkings groepen hun eigen natuur lijke wijze van samenleven tot ontwikkeling kunnen brengen. Het zal de Nederlandse ge meenschap met zijn bonte verscheidenheid van inwoners slechts versterken. Zoals ook illeen een sterk Nederland van betekenis kan zijn in de ho gere orde, die aan het groeien is. Ouder stromende regen trok gisteren een défilé langs Paleis Soestdijk, om de ja rige Kroonprinses te eren. De Koninklijke familie achter het raam, terwijl de trap pen van het bordes bezaaid werden met bloemen. (Van een bijzondere medewerker) Tot de meest kardinale vergissingen, die men t.a.v. de na-oorlogse werk zaamheden van de K.A.B. nogal eens hoort maken, behoort de veronder stelling, dat deze beweging eerst met het stichten van een z.g. culturele dienst aandacht is gaan schenken aan een cul turele taak. Een zodanige taak had de beweging reeds op zich genomen op het moment van haar stichting. De oprich ting van een speciale dienst hiervoor dient sleèhts te worden beschouwd als een poging de bestaande activiteiten te coördineren, er leiding aan te geven en service te bieden en tot nieuwe activi teiten te stimuleren. Hoewel de begrippen cultuur en be schaving elkander niet geheel dekken, geven we er toch de voorkeur aan hier te spreken over de beschavingsarbeid on der de vierde stand, waarmede wordt bedoeld het bewuste pogen de primitieve cultuurstaat, waarin de arbeiders vóór 50, 60 jaar verkeerden, om te bui gen naar een rijker gevarieerde samen leving, waarin het geheel van de uiter lijke leefgewoonten van die arbeiders, steunende op. een harmonisch gegroeide persoonlijkheid, meer in overeenstem ming zou komen rhet de grote waardig heid van de menselijke persoon. We weten, hoeveel, juist hieraan op het einde van de vorige eeuw ontbrak. In welhaast geen enkel opzicht kon met betrekking tot de arbeidende stand van een menswaardig bestaan worden ge sproken. Nog afgezien van het op zich reeds gruwelijke feit, dat practisch alle arbeiders onder de grenzen van het ethisch bestaansminimum moesten leven, dient te worden vastgesteld, dat aan het beschavingspeil der arbeiders practisch alles ontbrak. De doeleinden van de cul tuur zijn in geestelijk opzioht onder scheidenlijk: Het godsdienstig leven (het bewuste streven naar de volmaaktheid, dus de innige vereniging met God); het zedelijke (het richten van wil en karak ter op het hoogste goed); het verstan delijke (het verwerven van kennis met het doel het oordeelvermogen te scher pen) en tenslotte het aesthetische leven (het vermogen van schoonheid te genie ten). De stoffelijke cultuurdoeleinden omvatten o.m. de economische welvaart, de hygiënische toestanden en de licha melijke ontwikkeling. Het is uitermate moeilijk in statisti sche cijfers aan te geven hoe het t.a.v. de vier eerstgenoemde punten met het culturele peil van de arbeiders stond, toen de K.A.B. haar zegenrijk werk be gon. Tal van uitmuntende schrijvers (Brom. Rolandt Holstv. d. Schalk, Brugmans, C. J. Kuyper en vele an deren) hebben vele hoofdstukken hieraan gewyd en de meeste van hen aarzelen niet uit te spreken, dat juist de droevige toestand, waaronder de arbeiders in gees telijk opzicht verkeerden, vele aposto lisch bezielde naturen met ijver bezielde om deze toestanden ten goede te keren. Nu is er wel geen periode in de nieuw ste geschiedenis aanwijsbaar, waarin duidelijker de wisselwerking tussen gees telijke en stoffelijke cultuurwaarden spreekt dan juist in de hier bedoelde jaren. Als de 10- of 11-jarige knaap „afgestudeerd" de fabriekspoort binnen stapte, was hy niet bepaald gewapend met een dosis kennis, die hem het recht verleende over levensvragen te kunnen oordelen. Al moge dan een gedegen ken nis van de godsdienstige waarheden geen absolute voorwaarde zijn vooreen goed godsdienstig leven, tot de zeer ern stige wenselijkheden behoort deze ken nis toch zonder twijfel. Maar waar zou deze kennis moeten worden opgedaan? Toch zeker niet in de fabriek, waar slechts aandacht bestond voor zo groot mogelijk winst uit zo weinig mogelijk moeite. Aesthetische vorming was niet denkbaar, omdat alles ln de omgeving van de arbeider daarmede in tegenspraak was. Zijn woning een krot, zijn schaft lokaal een bende, zijn .lectuur een of an der pamflet, zijn ontspanningslokaal de kroeg met een drie-cents-borrel: Ziet daar in enkele trekken het culturele peil van de arbeider op het einde van de vorige eeuw. Tot dusver zijn 22 doden, 20 zwaar- en vele licht gewonden van onder het puin gehaald der in aanbouw zijnde brug van Monte Castello, In het gebied van Rimina, die is ingestort. De brug moest, op een hoogte van 40 m., de Sairo-rivier overspannen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1