Elke Sint Bavo-toren staat op 360 palen DÉFILÉ IN DE REGEN VOOR JARIGE PRINSES Het is alsof op de stoffeerder gewacht wordt Grootse herdenking in Concert gebouw luidt feestweek in REACTIES OP DE PLANNEN TOT WONINGVORDERING Gehele Koninklijke familie op paleis-Soestdijk Kerkberichten Baby-uitzetten Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! N AGENDA" Van Weert ZE ZIJN ER „De Spaarnestad" VAN HET WITTE DOEK T/iVf Bel 13000 Een BRIL van KEIP „dat is goed gezien!" ZATERDAG 1 MEI 1948 ARCHITECT CUYPERS LEVERDE EEN KUNSTWERK LEERLINGEN EN PROFESSOREN STONDEN VERBAASD Versieringen l Expositie in Bisschoppelijk Museum Ter opluistering Kathedraal- feest DE KATHEDRAAL IN HET GOUD DIST RIBUTIENIEUW S REDE PROF. Dr. L. ROGIER Prof. Rogier Anegang 46 v00r de bab)r MEESTER-SERIE de nieuwe kolenbonnen (01 en 02) Doe als honderden voor U en besluiii Ook wij naar: BRANDSTOFFENHANDEL NATIONALE FEESTDAG Chin. Ind. Rest. Hongkong „THALIA" VOOR HET VOETLICHT Père Pie Régamey O.P. spreekt in Haarlem BLOEMENDAAL Dr». E. van Meir rector Geslaagd Welke dokter? 40-jarig jubileum ZANDVOORT Verjaardag Prinses Juliana JEMM HEEMSTEDE Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-1087^ He V o. V, Vh V In de nieuwe Sint Bavo heeft archi tect Cuypers een kunstwerk van be tekenis geleverd. Zij is een der be langrijkste producten van de katholieke bouwkunde uit de latere tijd en is bok eenl model van vaderlandse bouwwijze. De Hbllandse baksteen viert er hoogtij. De buitenmuren zijn opgetrokken in de rood-grijze waalsteen met beneden een brede plint van ruw bewerkte Maas steen. Binnen werd de gele miskleurige verblendsteen aangewend, waarbij de grote vlakken, zoals die van pilaren en bogen, worden onderbroken en afgewis seld door gcud-achtige terracottabanden! en geglazuurde tegels. De miskleurigheid van de gele baksteen, elk uur van de dag nog anders geaccentueerd door de telkens wisselende lichtinval, geeft aan de grondtoon van het interieur van het kerkgebouw een zo decoratief karakter, dat geen verfkwast dit zou kunnen ver beteren. Verrassend zijn de versieringen in geprofileerde baksteen, terra-cotta (gebakken aarde) en tegels, welke de architect In het gebouw heeft aange bracht. Er zijn niet minder dan 3000 (drieduizend) verschillende vormen van steen in de kathedraal die elk afzon derlijk en opzettelijk 'voor deze bouw moesten warden getekend, geboetseerd en daarna gebakken. Alleen reeds het aan passen en op de juiste plaats aanbren gen van deze stenen stelde aan de met selaars eisen, welke hen de evenknieën maakten van de beste vertegenwoordi gers van de middeleeuwse gilden. De bouw van de kathedraal heeft jarenlang gegolden als het paradijs van de knap ste Haarlemse metselaars, smeden, tim merlieden en andere bouwvakarbeiders. De kerk is 100 meter lang, dat is even lang als de St. Jan van Den Bosch maar zij is 8 meter keuter dan de oude Sint Bavo aan de Markt. De kbepel is 60 meter hoog; de torens zijn 54 meter. De breedte van de kerk binnenwaarts be draagt 41.60 meter; de hoogte van het middenschip 22 meter. Er zijn vijf beu ken, waarvan de buitenste dienst doen als kapellen. Elke toren is 10 meter breed< staat op 360 palen van 12 meter lengte en weegt 4.500.000 k.g. Ieder bevat 1.800.000 stenen. Onder elk der vier ko lommen, waarop de koepel rust, zijn honderd palen geheid van lè meter lengte, welke met eiken kespen aan el kaar verbonden zijn. Aan de vaststelling van de lengte der heipalen gingen tal rijke proefboringen vooraf. In vergelij king met de bodem van Amsterdam en andere steden in Holland, waar de grond voor een goed deel uit veen en zelfs uit slappe moddergrond is ge vormd, bleek de heer Cuypers. 'dat hier vast veen! aanwezig was, afgewisseld door klei en sleepzand. totdat op 12 meter on der het maaiveld' de vaste zandlaag aan wezig bleek. Als in Amsterdam bij een bouwwerk het heiblok rustig op een paal wordt geplaatst, schiet deze onmiddel lijk 35 meter de grond in, pas op 811 meter komt er wat weerstand. In Haarlem komt die weerstand onmiddel lijk. ült deze enkele mededelingen krijgt ook de leek een flaüw Idee van de stu die en arbeid, die nodig zijn can een bouwwerk als de nieuwe Sint Bavo tot stand te brengen. Zowel bij de bouw van het eerste deel van de kathedraal als In de periode 1927—1930 wekte de bouw de belangstelling van deskundigen. Zeer vele malen werd de bouwplaats bezocht door de professoren van de Delftse Hogeschool met hun leerlingen. In 1927, toen de fundamenten voor de torenbouw moesten) worden versterkt en de oude werden blootgelegd, werd bij een dier bezoeken een heipaal, welke van 1896 in de grond had gezeten, naar boven gehaald. Tot verbazing van leer lingen en professoren bleek de paal zo gaaf en zo nieuw te zijn, alsof zij pas één uur in de grond had gezeten. Er zijn .in de kerk prachtige staaltjes van vakmanschap te bewonderen. Zo Is b.v. in de trap naar de toren een leuning- rand in de vorm van een zesstrengellg koord gemetseld en in de toren van de doopkapel een geheel uit baksteen gé- metselde vrij-zwevende wenteltrap zon der spil gebouwd, zodat de druk trede voor trede spiraalsgewijs pp de grond wordit overgebracht. Verder het kunst smeedwerk b.v. aan de deuren van de sacristie en het beeldhouwwerk. Binnenkort zullen! de rechtopstaan de schoolpijlers aan de buitenkant van de kapellen aan de zijde van de Leid- sevaart versierd worden door de beel den van zes geloofsverkondigers ln Nederland: St. Adaltoertus, St. Bonifa- tius, St. Engelmond, St. Gregorlus van Utrecht. St. Jeroen en St. Odulf, maar er zal meer gebeuren. Het ligt in de bedoeling de beelden van alle kerkpa- tronen der verschillende parochiën van het bisdom op de buitenmuren van de nieuwe Sint Bavo aan te bren gen. Toen de kathedraal gebouwd werd, was hun aantal reeds 48, 40 hei lige mannen en 8 heilige vrouwen, nu is het aantal patroonheiligen natuur lijk aanzienlijk gegroeid. Het beeld van St. Bavo kan men reeds vinden op het dak bij de zij-uitgang aan de Westergracht. Als die beelden er eenmaal alle staan, zal de kathedraal omringd zijn door trouwe vrienden en machtige beschermers, die in lange rijen! aan weerszijden en over de gehele lengte van het schip der kerk zullen vcorttre- den en het lied der eindvictorie zingen. Aan de inwendige versiering en aan kleding van de kathedraal is nog heel wat te doen. Er is reeds ontzaglijk veel gegeven en verwerkt, maar wie het be dehuis betreedt, krijgt soms de indruk, dat hij in een nieuwe woning komt, waar nog maar pas de electricien zijn werk heeft verricht en waar tevergeefs op de stoffeerder gewacht wordt. Hele muur vlakken. die kennelijk voor beschildering of voor mozaïek in aanmerking komen, zijn nog onbedekt, tal van kapellen zien er nog uit, zoals in de dagen van ple baan Bosman; zelfs zijn alle banken nog niet aangebracht. Er wordt niet gehaast, omdat alleen het allerbeste voor de ka- thedraaT geschikt is. Van het gouden jubileum is gebruik gemaakt, om een aantal van deze ka pellen een beter uiterlijk te geven. Zo is eenl actie gevoerd bij de ziekenhui zen in het bisdom, om de St. Liduina- kapel te verfraaien. Een Rotterdams kunstenaar heeft daartoe reeds een ontwerp gemaakt. De besturen der katholieke kerkhoven moeten de zorg De directeur van het Bisschoppelijk Museum, de zeereerw. heer J. J. Hen- neman. heeft ter opluistering van het halve eeuwfeest van de Kathedraal van St. Bavo vooral de oude. maar ook de nieuwe geschiedenis van de Bisschops kerk in het oude bisdom willen illustre ren met de kunstvoortbrengselen, die daaromheen zijn gegroeid. St. Bavo vormt meermalen de centrale figuur van de grote altaarschilderingen in de versiering van de paramenten, in kostbare gewijdfe vaten. We ontmoeten hier de grote schilders uit de profane kunstgeschiedenis in hun religieuze werk. Tevens zijn te bezichtigen: docu menten, foto's en andere gegevens over de bouw van de jubilerende Kathedraal. De collectie is samengesteld uit het be zit van het eigen museum, het Frans Hals- en! Rijksmuseum, uit particuliere en parochiële eigendommen!. Hedenmorgen werd de tentoonstelling geopend. Zij zal tot 16 Mei te bezichti gen zijn en wel dagelijks van 10 tot 5 en 7 tot 9 uur; op Zondagen van I tot 5 en 7 tot 9 uur. Door de openstelling op avonden en Zondagen wordt aan zoveel mogelijk belangstellenden gele genheid tot kennisname geboden. Een- nadere bespreking door onze kunstme dewerker volgt. op zich nemen van' de St. Barbara- kapel, de jeugdorganisatie voor de Maria- "en Aloysius-kapel. Men weet, dat de geestelijkheid de kapel van haar patroonheilige Carolus Borro- maeus onder haar hoede zal nemen. De H. Families in het bisdom schen ken een schilderij naast het Missie- kruis boven de ingang aan de Wes- tergraoht, het gilde van het H. Sa crament een raam in de Sacraments kapel, het Kerstmisgilde, dat naast een! koperen lichtkroon een gebrand schilderd raam zal laten aanbrengen in zijn eigen kapel. Zoals de kathedralen van Chartes, Parijs, Reims, Keulen, Amiens Paan e.a. na vele eeuwen bezienswaardig zijn, om dat zü het mooiste van vroegere kun stenaarsgeslachten koesteren en bewa ren, zo dient de nieuwe Sint Bavo de levende historie te zijn van de twee aan ons voorafgaande kunstenaarsgeneraties, van onze generatie en van nog enkele volgende als het 'moet. Cinema Palace: Onderwereld (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De beste ia- ren van ons leven (volw.), 2.30 en 7.30 u.; Frans Hals: De dageraad, 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Zondag: Het-leven van Fr?n- ciscus van Assisië, 11.30 u.; City: De dic tator (18 j.), 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Spaame-theater: Graaf van Monte Chris- to. afd. 2, 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van le den van „Kunst Zij Ons Doel", geopend: in de week 104 u. en 's Zondags 14 u. Biss. Museum: Jubileumtentoonstelling 50 jaar kathedraal, geopend: in de week 305 en 7—9 uur en 's Zondags: 15 en 79 uur. Leffelaar (Wagenweg 102): Bloemschilderijen van Piet Coldewey, geopend: in de week 105 u. Leffelaar (Grote Markt): Werken van Sam le Poole, geopend in de week 105 uur. Heerkens Thijssen: Schilderijen, aqua rellen, tekeningen en weefwerk, ge opend: in de week 101 en 25 uur. Apotheken: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 26 April t.m. 4 Mei waargenomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; C. G. Loomeyer en Zn.. Zijl- weg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39. tel. 11990; Margriet. Turfmarkt 10 rd.. tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, teL 28523. Zaterdag 1 Mei: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Tartuffe", 8 uur. Begijnhofkapel: Liederenavond Didi Sanders, 8.15 uur. Zondag 2 Mei: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Tartuffe", 8 uur. Vreeburg (Bloemendaal)St. Genesius met „Matterhorn", 8 uur. Maandag 3 Mei: Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) rest V, 8.3012.15 uur en 24.45 uur. Zand voort (Haltestraat 4): S, T en U, 912.30 en 23 uur. In het met vaandels versierde Con certgebouw werd gisteravond ter ope ning van het gouden jubileumfeest der Kathedraal van St. Bavo een groot se bijeenkomst gehouden, waar niet alleen Katholiek Haarlem, maar het gehele Bisdom vertegenwoordigd was. Op deze gala-avond waren o.m. aan wezig de Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr.J. P. Huibers, Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, de minister van Binnenl. Zaken, mr. dr. P. J. Witteman, het lid-van Ged. Staten L. Bouwman, als vertegenwoor diger van de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, het lid van de Twee de Kamer Th. Hooy, verder de plebaan van de jubilerende Kathedraal, Mgr. F. Filbry, enige leden van het Kathe drale Kapittel, de Vicaris van de Bis schop, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, de secretarissen van het Bisdom, H. Ag- terof en J. Solleveld, pastoors en ka pelaans van de Haarlemse parochies, geestelijken uit verschillende plaatsen van het Bisdom, afgevaardigden van parochiële en stedelijke corporaties. Toen de hoge gasten gezeten waren, zette een gemengd koor o.l.v. dr. A. M. Kat een lied in ter verwelkoming van de Bisschop. Vervolgens voerde het op stemmige wijze uit „Exsultate justi" van Grossi da Viadana. Plebaan Filbry betrad daarna het po dium. Hij heette de aanwezigen harte lijk welkom en zeide, dat niet alleen de Kathedrale parochie, doch geheel Ka tholiek Haarlem en het Diocees vervuld waren van jfevoelens van dankbaarheid bij het gouden feest van de Kathedraal van St. Bavo. In de schaduw .van de oude St. Baaf, eens Haarlems bisschops kerk, herdenken we de dag van de Con secratie der nieuwe Kathedraal, het meesterwerk van ir. Jos Cuypers. Spr. betreurde het, dat de architect, die nog in leven is, niet bij dit feest tegenwoor dig kon zijn. Hij las echter een telegram voor, dat de bouwer veA de Kathedrale Kerk gezonden zou worden, waarin hem hulde en dank gebracht wordt.. Een speciaal woord richtte de plebaan tot 65 parochianen, de senioren van zijn parochie, aan wie hij een gedenkboek van het 50-jarig jubileum der kerk toe zegde. Nadat leden van de Haarlemse Orkest vereniging, onder directie van dr. Kat, een Chacony van Purcell had gespeeld en het koor een grandioze vertolking had gegeven van het Gloria uit de Messa Estense" van Pergolesi, beklom prof. dr. Li. J. Rogier het spreekgestoelte om een hooggestemde feestrede te hou- den. De hooggeleerde spreker ging de ge schiedenis na van Katholiek Haarlem, schetste de periode van bloei, toen in Haarlem gevestigde Vlaamse drapeniers de Grote Kerk op 't Sant bouwden en deze noemden naar de patroon van hun vaderstad Gent, St. Bavo-kerk. Hij schil derde de tijd van verval, de beelden storm, de religiestrijd en het Katholieke leven in de schuilkerkentijd, toen de godsdienst niet openlijk mocht worden beleden, doch in beslotenheid intens be leefd werd. Is er, zo vroeg prof. Rogier zich af, in Haarlem geen bevoegd en bekwaam Haarlemmer t® vinden, die de rijke Katholieke historie van deze stad in studie neemt en er een gedegen werk over schrijft? Dan behandelde spreker de nieuwere geschiedenis, de tijd der emancipatie en de bouw van de thans jubilerende Ka thedraal, die een Frans kenner eens noemde het waardigste type van de neo-gothiek in Europa. De Kathedrale Kerk is het middelpunt van het Bisdom, maar is zij ook het middelpunt van de stad? Moeten wij, puriteinse Hollanders, de kerk de ge hele dag leeg laten staan en zelfs slui ten na de H.H. Missen. God geve de kerk de horde terug, aldus dr. Rogier, de sterren van de film, de werkers in de mijnen, de bewoners van de achter buurten, de jeugd van de straat, niet opgepoest en opgedoft, maar zoals zij zijn, in hun dagelijkse plunje. Het is aan deze generatie te beslissen, of de toekomst aan het Christendom zal zijn. Het nu of nooit wordt met de dag ui genter. Moge de Kathedraal van St. Bavo het kloppend hart zijn van de Katholieke bevolking, moge zij de eeuwen trotseren in dienst van de beste en hoogste God, zo besloot prof. Rogier Na de pauze bedankte plebaan Filbry de hooggeleerde spreker, richtte hij en kele woorden tot de zoon van ir. Cuy pers, die in de zaal aanwezig was, en deelde hij mede, dat aan het Koninklijk Huis een hulde-telegram zou worden gezonden als uiting van de aanhanke lijkheid van Katholiek Haarlem! Het ensemble van de H.O.V. bracht ten ge hore een Concerto Grosso van Vivaldi, waarna het koor een opgewekt lied zong van Martini, getiteld „Vadasi via". De avond werd besloten met een door de zaal meegezongen machtig „Wilhel mus". weer geheel compleet (Adv.) Op dit eerste concert van de meester- serie traden de Franse violiste Janine An- drade en de pianist Theo van der Pas met een Beethoven-programma op. Ge speeld werden drie Sonates: opus 30 No. 1 en 2, benevens het meer weidser en diepzinniger geschreven opus 96. De violiste speelt alles licht, fijn en gracieus. Soms in die mate als gold het de tederste Mozartmuziek. De toonvor- ming blijft tot in 't forte-staccato-spel nobel, en technisch klinkt alles even gaaf. Die uiterste verfijning van het spel brengt geen grote dynamische con trasten met zich mede. Wel komt even goed het karakterverschil tot zijn recht: de langzame delen zeer zangrijk, het Scherzo fonkelend en de Allegro's leven dig en pittig. Het gootste contrast werd bereikt in het slotdeel van de eerste Sonate: Allegretto con variazioni. Hiertoe geeft de compositie gele genheid, doch die tegenstelling Bwam vooral duidelijk uit door het muzikale piano-spel van Theo van der Pas, die niet alleen begeleidde en zich bij de vio liste aansloot, maar vooral hier uit zijn spel Beethoven liet spreken. Dat kwam nog beter uit in opus 96, dat veel meer dan de andere Sonates geen vioolspel met begeleiding, doch zui ver duo-spel is. In dit werk gaf de vio liste sterker innerlijk spel. Het slot- Allegretto begeesterde, het Adagio schonk zelfs ontroering. Het samenspel, bijzonder in opvatting was waarlijk artistiek. Het niet overtal- rijke publiek bleek ten zeerste met deze Beethoven-avond te zijn ingenomen. OL. KOOP. Het Haarlemse Symphonie-orkest „Eutherpe" geeft Maandagavond 8 uur in de tuinzaal van het Gem. Concert gebouw een uitvoering. Friese Varkensmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct Bolwerk) Telefoon 14164 en 13904 (Alleen-verteg. van Seven Sisters en Victourius Wales Anthraciet) Woensdag 5 Mei, de Bevrijdingsdag, zullen 's middags half 3 op de Dreef behendigheidswedstrijden per fiets wor den gehouden. Hieraan kunnen in totaal 25 heren en 20 dames deelnemen, die ouder dan 18 jaar zijn. Als bijzondere attractie is er tevens een wedloop voor kellners in vakkleding. Voor de winnaars zijn vijf geldprij zen beschikbaar gesteld. Opgave tot deelneming bij de heren: F. Duyn, Jans straat 16; J. A. v. d. Linden, Kleine Houtstraat 8 en Wensing, Tempeliers straat 32 en Zijlstraat 4. HAARLEM, Smedestraat U. telefoon 21315 (Adv.) De R.K. Toneelvereniging „Thalia", die de laatste tijd erg bang is zich te vertillen en daarom van de tweede plank grijpt, is te voorschijn gekomen met het oppervlakkige, weinig geestige en langdradig uitgesponnen gevalletje, dat „Pietje de landloper" heet, naar een bewerking van J. Fabricius Drie avonden gaf zij voor haar do nateurs een opvoering van dit stuk, dat als keuze toch beter is dan „Grote stadslucht." Het spel stond over het algemeen op een behoorlijk peil. Cor Wassenberg. die ons reeds eerder was opgevallen door zijn korte karakterrolletjes, werd ditmaal een grotere taak toebedeeld. Als Pietje bewoog hij zich met benijdens waardige vlotheid over het toneel, al zou een grotere levendigheid in sternen gebaren meer fleur aan zijn vertolking van de landloper-bollenkweker hebben verleend. To Kruup stelde ons wat teleur; zij kon, afgezien van een paar gofede mo menten in het tweede bedrijf, niet de juiste toon te pakken krijgen. Martien Langeveld is de sterkste spe ler van dit gezelschap. Treffend was zijn uitbeelding van de oude, eigenwijze boer. Piet v. d. Nouwland, als kastelein, acteerde vermakelijk; zijn grote kracht ligt in de mimiek. Gobi Loerakker Dingerdis was zijn waardige tegenspeel ster, schalks in spel en rap van tong. André Klein en Jan Hoogland deden hun best om ervan te maken wat er van te maken was. De décors waren keurig verzorgd. Een volgende keer echter nog een plank hoger tasten, Thalianen! A. S. Op ons bureau ligt een stapel reac ties op het artikel over de woningnood in Haarlem, dat wjj de vorige week na een uitnodiging van het Bureau voor Huisvesting, om documentatiemateriaal, op te doen, publiceerden. Het merendeel van degenen, die een reactie lietén ho ren, pleit voor de ouden van dagen en het is bovendien opmerkelijk, dat bijna iedereen in zijn buurt vier, vijf of meer gevallen weet, die allang aan het Huis vestingsbureau bekend hadden moeten zijn voor inwoning. Weest er gerust op, dit bureau werkt thans zeer actief en ieder zal met spoed zijn beurt krijgen. Bepaald ontstemd waren de personen, die in en ook nog onmiddellijk na de oorlog evacué's op' namen en sindsdien medebewoners moeten houden, ofwel hun huis aan deze evacué's kwijtraakten. „Mijnheer, ik gun niemand inwo ning, 'want het is een kruis'', schrijft de een en „wanneer men zelf kan kiezen, wie men in huis wil heb ben, is er met goede wil heel wat te bereiken", schrijft een ander. Uit de .veelheid van reacties willen wij twee brieven nader behandelen. „Het is erg, het is 'mensonwaardig, dat er nog krepeergevallen voorkomen," aldus een abonné. „Hiervoor moet een Volwassenen, die niet terugschrikken voor een nieuwe oorlogsfilm, zulleri twee uur geboeid het imponerend stuk oorlogsgeschiedenis volgen, dat in „Da geraad", onder regie van de Fransman Yves Allegret wordt uitgebeeld. Men maakt kennis met het leven van de Franse stoottroepen, soms 'wat te rauw, een andere maal iets te gewild, doch vaker zeer raak getypeerd. De kame raadschap van de militairen komt in deze film, welke in het Frans Halsthea ter wordt vertoond, prachtig tot haar recht. City geeft deze week voor Haarlem een reprise van „De Dictator", de reeds veel besproken film van Charles Chap lin, waarin deze als de dictator Hinkel een caracturale creatie geeft van Hitier en tevens de tragi-komische rol van het Joodfee kappertje speelt. Ofschoon men deze film geen meester werk kan noemen en zij iedere actua liteit heeft verloren, zal het zien en horen velen een waar genoegen geven. 18 jaar. „Onderwereld", de film, die m Cine ma Palace draait, laat op ietwat sen sationele wijze een periode zien van het leven, dat Londense „zware jongens" zouden leiden. Hoewel de strekking van het gegeven lang niet bewonderenswaar dig is te noemen, kan men, wanneer men dit even voorbijziet, toch wel fas cinerende momenten beleven. Het is de geschiedenis van een man, die pas uit de dienst komt, een betrekking aan neemt bij een begrafenisonderneming. Al gauw blijkt dat het een gecamou fleerd smokkelzaakje is. Toegang 18 jaar. In „De Vergelding", de tweede epi sode van de film „De Graaf van Monte Christo", zien we de zeeman Dantès als graaf, terwijl zijn onafscheidelijke met gezel als huisknecht fungeert. Dantès treedt in het huwelijk met een prinses. Hij wordt uitgenodigd om naar Parijs te komen, hij neemt de uitnodiging aan en komt in Frankrijk weer tussen vroe gere vrienden en vijanden. Hoe het af loopt ziet U in het Spaame-theater. Toegang 14 jaar. DAO M NACHT „Er bestaat geen verschil tussen reli gieuze en profane kunst, beide zijn re delijk en moeten zich baseren op de fi losofie", aldus sprak Père Pie Régamey O.P. in 'n belangwekkende voordracht, die hij voor de leden van Amitiés Ca- tholiques franchises in de aula van het lyceum „Sancta Maria" hield. Christelijke kunst, zo ging spreker verder, is onbe perkt krijgt iets goddelijks, kan in elk geval een uiting van Gods oneindigheid genoemd worden. In deze tijd van opbouw van duizen den kerken in Frankrijk moet de kunst haar kans grijpen en in practische vorm' de Evangeiie-leer uitbeelden, liturgische schoonheid brengen zowel in architec tuur als in schilderkunst. Deze, onze tijd is zeer belangrijk. Voor de plasti sche kunst bestaat het nieuwe in het „aanvaarden" van het materiaal, door dat de kunstenaar niet gewild Gothiek of Romaanse stijl imiteert slecht imi teert maar met huidig modern ma teriaal weet te scheppen. Pater Régamey vertelde, dat er prach tige illustratieve voorbeelden zijn van moderne betonkerken, die doen denken aan de horizontaal gebouwde basilieken van Rome. Zijn er tegenwoordig echte kunste naars? „Ja, misschien geen Rafaëls en Michel Angelo's, maar mensen, die in zich ervaren de tragiek van dit leven, geheiligd door de zon van het Christen dom", zo besloot Père Régamey zijn op boeiende wijze voorgedragen lezing. oplossing worden gevonden. Maar is de schrijver van het artikel er zich van bewust, dat hij geen oplossing aan de hand doet, wanneer hij voorstelt, ouden van dagen samen te laten wonen of hen eenvoudig het recht wil ontnemen, hun eigen huisje te bewonen? Moeten zij zonder meer naar een tehuis voor ouden van dagen? Zijn die tehuizen zo ruim enwie betaalt dat? Op deze wijze krjjgen wij psychische krepeergevallen en die zijn nog erger dan de andere. Als de Huisvesting Verder wil kijken is er een andere oplossing. Het aantal pakhuizen, dat voor kantonen is inge richt, is legio. Met minder moeite en zonder leed te veroorzaken, zouden deze gecombineerd kunnen worden. En waar om zouden wij niet kunnen wennen aan houten barakken, die als kantoor worden ingericht. Wat vindt u .van de winkeliers, die in betere tijden buiten zijn gaan wonen, waardoor hun winkel bovenhuizen thans leeg staan. Men moet niet vergeten, dat de weg van de minste weerstand, die het Huisvestings bureau blijkt te kiezen, velen groot ver driet brengt en uithuizigheid zal ver oorzaken. Als de overheid sociaal voe lend is, dan moet zij'geen methoden kie zen, die tegen alle gevoel van mense lijkheid indruisen." De schrijver stelt de zaak wel erg eenvoudig voor. Bovendien is de actie van Huisvesting allereerst gericht tegen de honderden, die met gemak een gezin in hun huis zouden kunnen onderbren gen, maar het tot nu toe niet gedaan hebben. Als daarna blijkt, dat er nog meer moet gebeuren dan zouden wel licht maatregelen genomen kunnen wor den, waarvan menl zeggen zal, van twee kwaden is de minst kwade gekozen Men moet niet vergeten, dat het t.b.c.-gevaar zeer groot is en dat.de wo ningtoestanden tot verergering van deze volkskwaal leiden. Een gezin met tjj.c. dient in ©en vrij huis te wonen natuur lijk precies aangepast aan dé grootte van het gezin. Een andere briefschrijver verdient toch wel de bijzondere aandacht bij de auto riteiten. In een lang betoog schetst hij hoe hij tijdens de bezetting op wacht geld werd gesteld en daarna een plaats kreeg bij de distributiedienst te Enkhui zen. Zijn gezin bleef in Haarlem wo nen, in het eigen huis, een eengezins woning. Na de spoorwegstaking besloot de familie, behalve de man, bestaande uit vrouw en vier kinderen, in Enkhui zen onderdak te zoeken. Kort te voren had de vrouw, zonder haar man te raad plegen uit eigen beweging evacué's uit Bloemendaal (man, vrouw en kind) op genomen. Groot wias de verbazing van de briefschrijver, toen hij na de bevrij ding telefonisch bericht kreeg, dat de evacué's naar Bloemendaal waren ver trokken en dat een vreemde man en vrouw in het huis waren gaan wonen. Een tweede gezin kwam daarbij, man, vrouw en twee kinderen. Ik heb mij toen met de instanties in verbindin gesteld, aldus deze Abonné, om mijn eigen! huis terug te krijgen. Mijn kinderen zijn allen in Haarlem op school. Eerst Pasen 1946 wees het Bureau mij eindelijk een bo venwoning toe die ik moest accepteren, wilde ik het niet geheel verbruien. Ik werkte toen alweer bij mijn oude werk gever. Beter ,ware geweest, dat mijn eigen woning werd teruggegeven en dat de huidige bewoners van mijn eigendom elders werden ondergebracht. Schrijver meent, dat het Huisvestingsbureau het grote gebod, dat wij aan het einde van ons artikel hebben voorgehouden, ten opzichte van hem niet in toepassing hebben gebracht. Dit is een naar geval, want Huisves ting zet daar tegenover, dat zij twee gezinnen uit het huis moet zetten en maar ruimte voor één vrij krijgt. Mis schien dat de vordering, die nu, zoals bekend, op grote schaal gaat geschie den, ook in deze kwestie, die de brief schrijver, van zijn standpunt bezien, als niet rechtvaardig beschouwt, de op lossing zal brengen. In het algemeen willen wij de velen die over deze huisvestingsproblemen de redactie inlichtten, dit op het hart drukken: Past er voor op, dat er geen ruimte in uw huis gevorderd moet worden, want ge bezorgt u daardoor veel meer leed dan ge waarschijnlijk zult hebben, wanneer ge vrijwillig een gezin op neemt, omdat ge er nu eenmaal de plaats voor hebt. Vlei uzelf niet met argumenten, waarvan ge van te voren weet, dat ze toch niet meer als steek houdend beschouwd worden. De toe stand is thans ernstig en ge schiet er niets mee op, verzuchtingen te slaken als: de regering moet meer houwen, of die minister is de schuld en waar om geeft men vergunningen winkelpan den te restaureren. Gebleken is, dat men alom de ouden van dagen sparen wil. Dat zou mogelijk zijn, indien het Huisvestingsbureau voldoen de vrijwillige aanbiedingen voor dubbel- bewoning krijgt. Dit bureau komt ech ter toch waar het wezen wilwant er wordt gevorderd. In tegenwoordigheid van het curato rium onder leiding van de heer mr. C. J. A. en Tex, het bestuur en de leraren, werd de heer drs. E. van Meir geïnstal leerd als rector van het Kennemer Ly ceum te Overveen. Drs. Van Meir was reeds in het afgelopen jaar in de plaats van dr. A. de Vletter, die zijn functie als zodanig had neergelegd, als waar nemend rector opgetreden. Onze plaatsgenoot, de heer C. J. Wes tenburg, slaagde te Amsterdam voor het artsenexamen. De artsendienst wordt Zondag 2 Mei waargenomen door dr. S. B. Drijber te Bloemendaal. Vandaag, Zaterdag 1 Mei, herdenkt de heer W. H. Marks te Bloemendaal de dag, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Stork Hijsch. Het hoogtepunt van de feestviering te Zandvoort was de aubade, welke voor het raadhuis aan de burgemeester en zijn echtgenote werd gebracht. Begeleid door de Zandv. muziekkapel zongen de kinderen enige nationale liederen, waar na burgemeester v. Fenema 'n toespraak hield. De burgemeester vertelde, hoe hij als 6-jarige jongen in 1909 de geboorte van prinses Juliana had gevierd en be lichtte hierna de grote betekenis van het op traditie gegronde koningschap van ons land en de verdiensten van Koningin Wilhelmina. De burgemeester las hierna voor een door hem opgesteld felieitatieschrijven, dat, ondertekend door twee leerlingen van elke school, naar de Prinses werd gezonden. 's Avonds werd in „Monopole" een volksconcert gegeven door het Amster dams Symphonie-orkest. In Haarlems Dagblad heb ik ln een advertentie gelezen, dat de CP.H- De Waarheid afdeling Haarlem van avond een openluchtmeting houdt. Da* is niets bijzonders, want het is vandaag 1 Mei, dag van de rode tulp. Aardiger is de mededeling, dat de deelnemers vooraf in feestelijke demonstratie op geluisterd met muziek en praalwagens naar het terrein, waar de waarheid ver kondigd zal worden, zullen optrekken- Bij informatie heeft men mij daarover het volgende verteld. Vier praalwagens trekken in de stoet mee; op de eerste zit Stalin, met Gerben Wagenaar op zijn schoot en een krentenbrood in zijn hand. Van ontroering wenende vrou wen zitten op de bok, terwijl zjj elkan der de haren met sikkels kammen. D® tweede wagen zal niet verschijnen, om dat de koetsier en het paard staken. OP de derde praalwagen zit de Haarlemse communistische raadsfractie triest te kaarten. Zij hebben elkaar de waarheid gezegd en de troeven uit elkanders han den geslagen. Let speciaal op de prach tige landkaart van Italië op de achter grond. De vierde feestelijk versierde wa gen is eveneens wegens staking van de medewerkenden niet verschenen. I® plaats daarvan zal een man met ee» zak over z'n hoofd in de optocht mee lopen. Het wordt een mooie demonstratie eö na afloop zal men zich gezamenlijk naar het Phoenixterrein begeven om een ritje in de draaimolen te maken. Grote Houtstraat 137 naast Luxor SOESTDIJK, 30 APRIL. Het is vandaag maar triest in Soestdijk. De Prinselijke .standaard hangt als een natte lap langs de stok; de lieve lange dag dreint nu al een miese- rige voorjaarsregen over de bossen rondom het paleis. Heel de morgen is het stil geweest, enkele nieuws gierigen hebben zo tersluiks geke ken naar het verre, grijze regenpa leis. Maar nu, nu het middag werd. zijn honderden en honderden de regen ten spijt, voor het paleis ver schenen. Het is een zee van bloemen en oranje. Volgens een jonge traditie defileert heel de om geving voor de jarige Prinses. Misschien, waarom het te verbloemen, zijn ze wel een beetje teleurgesteld, want door de felle regen is de Konink lijke familie niet naar buiten gekomen. Ze zijn binnengebleven en vandaar wuiven ze voor het raam naar de vele, vele kinderen, die de kostelijke klets natte voorjaarsbloemen neerleggen op de trappen van het paleis. Maar mag dit feit, dat de koninklijke familie niet naar buiten kwam, al een teleurstelling zijn, een grote vreugde is het, dat ze hier in haar geheel bijeen is. De jarige prinses, stralend van ge zondheid in een lichtgrijs toilet, de Ko ningin vriendelijk en mild de Prins, de drie Prinsesjes en de grootste ver rassing de kléine, lieve Marijke een box voor het raam, dansend op de maat van de fanfaremuziek in de voor tuin. Aan honderden kinderen ontlokte enthousiaste kreten en steeds groter ei» groter werd de verzameling bloemen op de trappen van het paleis. Het regen* maar steeds door, maar geen regen ho® kil ook, kan de bekoring van di* schouwspel verstoren. Wat komt e® gaat in de richting van het paleis 15 blij en vrolijk. Immers, zij hebben d* Prinses gezien en Marijke, dansend e® spelend. Zondagsdiensten De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; dr. J. J. va® Luin, Bronsteeweg 76, teL 15-538 en at- P M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37. tel. 29903. Wijkverpleging: Zuster v. d. HoeK» Heemst. Dreef 31. Geopende Apotheek: Heemsteeds® Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197. Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164. tel. 26772. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidsevaart) ZONDAG: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 9 (Pontificale Hoogmis), en 11.15 u-; Lof 7.30 u. DINSDAG: 10.30 Hoogmis; Lof 7.30 u. WOENSDAG: 7.30 u. Hoogmis; biechten 6—7.30 u en Lof 7.30 u. DON DERDAG: H.H. Missen als op Zondag: 9 u. Hoogmis; Lof 7.30 u. VRIJDAG: Lof 7.30 u- ZATERDAG: biechten 4.30— 8.30 u. en Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG: HH. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. MAANDAG: Lof 7.30 u. DINS DAG: Congreg. meisjes jun. 7 u.; Lof 7.30 u.; congr. dames 8 u. WOENSDAG: lof 7.30 u.; congr. jongens jun. 7 u. en jongemannen 8 u.; biechten 67 u. DONDERDAG: H.H Missen als op Zon dag; Lof 7 u. VRIJDAG: Lof 7.30 u. ZA TERDAG: Lof 7.30 U-; biechten 56.30 u, en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; Lof 4 u. MAANDAG: Congreg. meis jes 7 u. Iedere avond Lof 7.30 u. WOENS DAG: biechten 6—7.30 u. DONDERDAG: H.H. Missen als op Zondag; biechten 67 u.; Lof 7 u. ZATERDAG: biecht horen 49 u. H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam- straat). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10,30 en 11.45 U-I Lof 4.30 u. en Lof 7 u. MAANDAG: fam. heren 8 u. DINSDAG: congreg. meisjes jun 7 u. WOENSDAG: biechten 7—8 u. DONDERDAG: H.H. Missen als op Zon dag; Lof 7 u. ZATERDAG: biechten 4.30 —8.30 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis); jongenscongr. 5.30 u. en Lof 7.30 u. MAANDAG: congr. heren 8 u. DINSDAG: congr. afd. I jongeren 7 u- en congr. jonge vrouwen 8 u. WOENSDAG: biechten 7—8 u. DON DERDAG: H.H. Missen als op Zondag; lof 7.30 u. VRIJDAG: Lof 7.30 u. ZA TERDAG: biechten 5—8.30 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). ZONDAG: H.H. Missen 7.30, 9, liO.30 en 12 u. Vespers 4 u., Lof 7.30 u. Gehele week Lof 7.30 u. WOENSDAG: biechten 7.30—9.30 u. DONDERDAG: H.H Missen als op Zon dag. ZATERDAG: biechten 5—7 en 7.30 —9 30 u. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat) - Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. jongemannen 12.15 uur: Lof 7 uur. Ge hele week Lof 7.30 uur. Maandag H. Fam. heren 8.15 uur. Dinsdag congr. meisjes sen. 8.15 uur. Woensdag biech- ten van 6 tot 8 uur. Donderdag H-H Missen als op Zondag; Lof 7 uur. Za terdag biechten van 5 tot 8.30 uur. H. Liduïna (Rijksstraatweg). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. Maandag H. Fam. heren. Dinsdag Mariagarde uur en Mariacongr. 8 uur. Woensdag congr. jongemannen 8 uur, biechten va® 6 tot 8 uur. Donderdag H.H. Missen al» op Zondag, Lof 7 uur. Zaterdag biech ten van 5 tot 8 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten en Bavo (Rijksstraatweg). Zondag H-#' Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u®r' Lof 6.30 uur. Maandag H. Fam. dam6' 8 uur. Dinsdag congr. dames 8 uuf« Woensdag congr. jongemannen 8 uw' Donderdag H.H. Missen als op Zondag' Lof 6.30 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur. Za terdag biechten van 5 tot 9 uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal'" Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis'' 10.15 en 11.30 uur; Lof 7 uur. Gehcl" week Lof 7.30 uur. Woensdag biech te® van 7 tot 9 uur Donderdag H.H. Mif' sen 7, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.15 en 11» uur. Zaterdag congr. meisjes 2.15 uur e® biechten van 5 tot 6.30 en 7 en 9 uU® H. BAVO (Heemstede). Zondag: H-^' Missen 7.30, 9, 10 (Hoogmis) en 11.30 Eerste-communielof 3.30 u. Maandag' fam. dames 8 u.; Liduinacongr. 8.30 Woensdag: biechten 68 u. Donderdak' H.H. Missen als op Zondag, H. Uur 7 u" Zaterdag: biechten 56 en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Ació ndenhout). Zondag: H.H. Missen 7.30. (Hoogmis) en 11 u.; lof 7.30 u. Dinsdag lof 7.30 u., waarna congr. jonge®*.' Woensdag: biechten 58 u. Donderde»' H.H. Missen als op Zondag; lof 4 Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biecht 49 u.; lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANG®:, (Overveen). Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; lof 7.30 Maandag: congr. heren 8 u. Woensdag biechten 46 en 78.30 u. Donderd e® K.H. Missen 7.45, 9.15 (Hoogmis) "jj 10.30 u.; lof 4 u. Zaterdag: biechten 4r uuir; lof 7.30 u. O. L. VROUW HEMELVAART (He^ó stede)Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, en 11.30 u.; lof 4 u. Maandag: c meisjes jun. 7 u. Dinsdag: herdenk' 0 gevallenen 8 u. Woensdag: biech gp 56.30 u. Donderdag: H.H. Missen als x; Zondag. Vrijdag: lof 7.30 u. Zater®''* biechten 58.30 u., lof 7 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. mis). Maandag: congr. meisjes 8 u. v derdag: H.H. Missen als op Zondag. 2.30 u. Zaterdag: biechten 57.30 H. AGATHA (Zandvoort). Zo®4$ H.H. Missen 7, 8 en 10 u. (Hoog®' ii- lof 5 u. Maandag: congr. dames Dinsdag: congr. jongedames 8 u. dag: biechten 68 u. Donderdag' m-ii' Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis'y* dag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechte® uur en lof 7.30 uur. fl0i 'tl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2