Millioenen kinderen lijden honger Internationale oproep om hulp door gastvrijheid en geld Met de emigranten naar Canada Mooie taak voor jonge meisjes De djongos in Malino hebben zeer veel tijd H Plechtige inzegening Missieschool in Ubbergen bij Nijmegen rrteSte"*1 Voor de geestelijke verzorging op de schepen heeft de overheid weinig over BRIKETTEN VRIJ! SGHEVENINGEN RADIO Gedurfde opzet van Vrouwen van Nazareth met groot succes bekroond Een ideaal tehuis voor de cursisten Invulraadsel Gouden feest Taminiau ZATERDAG 1 MEI 1948 PAGINA 7 I Voor brandstoffen 01 en 02 aangewezen Besprekingen teleurstellend Rood.wiltte vlag nog niet aanvaard Schiermonnikoog scbietterrein Nalt. herdenking te Vught SOCIALE GEZONDHEIDSZORG Liturgische weekkalender X, e - - -- In het Europa van vandaag: zijn twintig millioen kinderen aan het verhonge ren. Dit is een eenvoudig, nuchter en concreet feit, gevolg van de oorlog. Die kinderen lijden honger, omdat de geschokte verhouding tussen lonen en '""Ü^en hun natuurlijke verzorgers niet in staat stelt, zich voldoende voedsel hun gezin te verschaffen. Zij lijden honger, omdat hun vader gesneuveld aJs arbeidskracht-in-slavemij omgekomen is, waarna de moeder onvoldoende erd gesteund. Zij lijden honger, omdat de familie, waartoe zij behoren, geëva- cbeerd werd uit het aanvankelijke woongebied, dat thans verwoest is, terwijl e "ers nog woningnood heerst en de mensen elkander verdringen, ook in de s'rijd om het dagelijks brood. Zij zijn ondervoed, omdat de algemene nood **0 primaire levensmiddelen het zwaarst op hen drukt. Er is geen vlees genoeg, Wen vet genoeg, geen brood genoeg, geen melk genoeg. Soms is er zelfs geen Ippfeljjkheid van vervoer om de levensmiddelen te brengen naar de streek. **r grote groepen van kinderen, verarmd én verwaarloosd, als zwervende bedel- ^"dften rondtrekken in haveloze kleren. *teze toestand is er. Het is niet een ^igement of een gevaar, hert is een Waarneembare realiteit. Het getal der kinderen, die om het simpele lijfsbehoud alleen m Europa onmiddellijke hulp nodig hebben, wordt op twintig millioen Seschat. In het nabije en verre Oos ten loopt de schatting tot zestig telllioen. Wel te verstaan: het gaat hier niet om kinderen, die best wat hijvoeding zouden kunnen gebrui ken. Het gaat om kinderen, die ster ten, als ze niet geholpen worden. Concrete uitkomst uit deze toestand gewone liefdadigheid niet brengen. /°tendien doen de ergste gevallen zich °°r in streken, waar de gewone lief- ppiigheid verijdeld wordt door schrik wekkende economische verhoudingen. Er moet geholpen worden. Haarom werd op 11 December 1946 h een algemene vergadering der Ver fde Naties de U.N.A.C. gesticht, dat de United Nations Appeal for Child- teh. gevestigd te Lake-Success, onder tetrzitterschap van 'Aake Ording, een te*>rs advocaat. In deze steunactie zijn aangesloten volkeren betrokken, dus tek Nederland. Eu kan Nederland slechts in uiterst te Perkte mate te hulp komen door het ^strekken van voedsel, maar de Neder lander kan, als ieder ander, zijn belang stelling metterdaad bewijzen. Het is hoog nodig, dat tijdelijk een aantal kinderen opgenomen wordt in gezinnen buiten de hongerstreken. Om dit mogelijk te maken zijn twee dingen nodig: gastvrijheid en geld. Dit geld, slechts gedeeltelijk te besteden aan de reis der hulpbehoevende kinderen, zal voor veruit het grootste gedeelte in Ne derland worden besteed aan hun ver zorging. Het Landelijk Comité van de U.N.A.C. in Nederland wordt voorgezeten door Prof. mr. R. Kranenburg. Voorzitster van het erecomité, dat dit Landelijk Werkcomité wil steunen, is Prinses Ju liana. De oorspronkelijke opzet van U.N.A.C. is, dat iedere werker in de gehele we reld één dag van zijn loon of van zijn salaris zou afstaan aan, de verzorging van hongerlijdende kinderen. In de Ver enigde Staten van Amerika is dit plan verwerkelijkt. Ook in enkele landen van Europa werd het doorgevoerd en is het het beëindigen van mijn tweede tt als aalmoezenier der R.K. emigran ten "J331 Canada kom ik tot de volgende tjkjplusie, aldus schrijft ons pater Theo- 'Uus O.F.M. Cap. s J)e „Kota Inten" is een zeer goed n.hip en het personeel van de Konink- Jvke Rotterdamse Lloyd doet zijn "teerste best, om het de emigranten i° aangenaam en gerieflijk mogelijk J? tela ken en onze mensen hebben niets wj'te lof over kapitein G. H. Visser, zijn staf en prijzen allen zonder ^'teondering de goede zorgen door de Jteteinistrateur, de chef-holmeester zijn onderhorigen, door bakkers koks aan hen besteed. Als aalmoe- gteier sluit ik mij volkomen bij deze v rPrijzirigen aan en kan ik dankbaar Om laren, dat men mij in het uit benen van mijn priesterlijke bedie- jjteg met de meeste voorkomendheid ter wille geweest. •WIS1 was natuurlijk niet alles vol- fteif en al werden er geen klachten Juni aan het adres van de Lloyd. toch StecilP onze mannen vaak hun mis- tejsuheid niet verzwijgen over het feit, jten troepen-transportschip, om bet c'sto ar eens zacht te zeggen, niet de jWï, accommodatie biedt aan moeders ten fteine kinderen. Er werden dan ook te? j. adres van de Nederlandse rege- jL die men, terecht of ten onrechte ten Weet het niet voor dit tekort i» a,ccommodatie aansprakelijk stelde, tejjg^eens schampere woorden ten beste andere gTief was deze: Waarom 'teh *te Ned. regering, dié voor de te^ineiyke verzorging der emigran ten een d°kter, een verpleegster cn <>Ve VerPleger meestuurt, zo weinig Va„ voor de geestelijke verzorging ten i?eze honderden mensen, dat ze teia geestelijke verzorgers alleen te teestaat, met de emigranten mee tege n' als z'j ze^' al is het dan ook Wj.h de gereduceerde prijs van f371 hu- v°or men een emigrant vervoert, hui-rei.8 w'"en betalen. Lichamelijke k,wdic voor sommigen nodig is en te uvT1® iedereen hoopt, ze niet nodig en n> wordt verschaft en betaald hui- J.a' is goed maar geestelijke teS,d,e door ver-uit de meesten *°teU gewenst en die allen ten goede duia.' »Vordt alleen tegen betaling ge- - *s au Wel consequent? ij teen 'J* bfj mijn tweede bezoek aan vpte het S,.teoogw. heer Vicaris-Generaal Stelde j tedom ontmoette en ik hem ®>n,teide 5l®dom ontmoette en ik hem fh Orante- het percentage Katholieke Mi Ult Holland weer even ge- ajdat i. "e eerste keer. verklaarde fet* as r,ni s ,9°k bij vroegere groepen Eh °kket? allen en de aandacht had "at a's ik \an Eet Canadees Episcopaat sinter verklaring van het feit eh toch een derde van de bevol king uitmaken, aanvoerde, dat er juist onder de katholieken van Holland het minst propaganda werd gemaakt voor en het meest bezwaar tegen emigratie, meende hij toch de verklaring nog el ders en voornamelijk elders, te moeten zoeken. „In elk geval", zo verklaarde hij, onze Bisschoppen houden hun ogen open." Ondertussen bereiden in Ne derland weer nieuwe groepen zich voor op hun aanstaande emigratie en op de moeilijkheden, die de toekomst voor hen in Canada zal meebrengen; moge ik hun nog een goede raad ge ven: breng voor de zeereis zelf een paar opvouwbare stoelen of stoeltjes mee en voor de moeilijkheden van de toekomst een grote dosis mannelijke energie en kinderlijk Gods-vertrou wen. geslaagd. Men nam daar de schrikkel dag, 29 Februari van dit jaar, als de dag voor" de grote „Give a day actie' van U.N.A.C. Deze dag krijgt men als het ware op zijn leven cadeau. De schrikkeldag is een overschot bij de cosmologische indeling van de tijd. Hier echter leek de spanning tussen lonen en prijzen te groot om van alle werkers te verlangen, dat zij een volle dag van hun inkomen zouden afstaan voor het noodlijdende kind. In Nederland zal men zich dan ook bepalen tot een collecte, die van huis tot huis gehouden wordt tussen 12 en 18 Mei a.s. Het spreekt vanzelf, dat van geld, ingezameld voor zulk een doel, zo weinig mogelijk mag worden besteed aan kosten van administratie. De U.N.A.C., die alom plaatselijke comité's in het leven riep, dringt aan op vrij willige medewerking en vrijgevige hulp. Het bureau van U.N.A.C. is ge vestigd Stadhouderslaan 146, Den Haag. telefoon 552311, giro 6900. Het opgehaalde geld wordt geheel be steed aan kinderhulp. Het wordt niet omgezet in deviezen, doch gebruikt ter bekostiging van vervoer en verzorging der kinderen uit het buitenland, terwijl een derde deel gewijd wordt aan kin derhulp in eigen land. Het is nu eenmaal zo. dat twintig mil lioen kinderen in Europa afgunstig zijn op het voedsel, dat aan een hond op een boerderij wordt gegeven. Als uw kat een melkschaaltje leeglikt, neemt ze meer voedsel tot zich dan uw kind krij gen zou, indien het toevallig te War schau geboren was of in een dorp van Griekenland rondliep. Indien iedere Ne derlander slechts nadenken wil over de toestand, gelijk die werkelijk is, zou dat reeds winst 'betekenen, ook al stak hij de hand met in de beurs. .Dat wij ach teloos zulk een situatie verdragen, is het ergste. Wie hem echter eenmaal heeft doorzien, verdraagt hem niet. ANTON VAN DUINKERKEN. Nu de distributiediensten de uitrei king van dé nieuwe brandstoff enk aar- ten TA 806 nagenoeg hebben beëindigd, is besloten met ingang van 3 Mei de bonnen 01 en 02 van deze kaart geldig te verklaren. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden, is het nood zakelijk, dat de aanwezige bonnen zo vlug mogelijk, Jn ieder geval vóór 15 Mei a.s., bij een leverancier worden in geleverd. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat van enige verruiming in de voorziening met anthraciet geen sprake is. De handel moet dus weder om mede woorden bevoorraad met be langrijke hoeveelheden andere soorten, waarvan de verbruikers "hun evenredig deel zullen moeten afnemen. Men make het de handel dus niet nodeloos lastig, wanneer aan wensen tot levering van uitsluitend anthraciet niet kan worden voldaan. Ten einde de moeilijkheden, welke het soortenprobleem oplevert, enigs zins te verminderen, zullen van 3 Mei af bruinkool-briketten en kool- slik zonder afgifte van de distributie bonnen kunnen worden verkocht. Het ligt in het voornemen bij de ver deling van de bonvrije bruinkoolbri ketten zoveel mogelijk rekening te houden met de normale afzetgebie den van bonvrije turf en koolslik. Uit Kalioerang meldt de speciale correspondent van Aneta over de drie- weekse-besprekingen aldaar en te Djokjakarta, gedurende welke slechts een beperkte tijd werd vergaderd, dat de heer Van Vredenburch tegenover Aneta deze periode "teleurstellend noemde. De heer Van Vredenburch deelde mede, dat de Nederlandse de legatie thans heeft voorgesteld, weue lijks zes maal te vergaderen dus in clusief Zaterdag. Het bericht, dat de rood-witte vlag de toekomstige vlag zou worden van de verenigde staten van Indonesië, sprak de heer van Vredenburch vierkant tegen. HU zei- de, dat deze materie in het geheel geen onderwerp van bespreking uit maakt aangezien men zich op het standpunt stelt, dat de vlaggenkwes- tie dient te worden uitgemaakt door het toekomstige voorlopige parle ment. Vrijdagavond werd te Kalioerang in het gebouw van het secretariaat der Nederlandse delegatie de verjaardag van Prinses Juliana herdacht. Te 18.30 speelde radio-Batavia het Wilhelmus, speciaal voor de te Kalioerang verblij- vende Nederlanders. De heer Neher stelde voor, n'amens alle Nederlanders te Kalioerang aan Prinses Juliana een telegram van gelukwens te zenden. Van republikeinse zijde werd geen blijk van belangstelling gegeven en was niemand aanwezig. Gebruikmakend van alle mogelijke voertuigen, vluchtten de Arabieren naar de haven, toen Haifa door de Joodse strijd krachten werd aangevallen en veroverd. Een groep Arabische vrouwen, wachtend met haar have en goed op een schip aan de kade van de Palestijnse stad. Op vragen van het Tweede- Kamerlid, Haken betreffende de plannen om het eiland, Schier monnikoog te gaan gebruiken als oefenterrein voor anti-tankgeschut heeft de minister van Oorlog ge antwoord, dat het juist is, dat er plannen bestaan om Schiermon nikoog als oefenterrein voor anti- tankgeschut te gaan gebruiken. Het Westelijk gedeelte van het eiland zal ook tijdens de schiet oefeningen volledig voor recreatie beschikbaar blijven, terwijl het Oostelijk gedeelte slechts geduren de een relatief gering aantal dagen ontoegankelijk zal zijn. De schade, aan de vogelwereld berokkend, zal tot een minimum beperkt blijven, aangezien in hoofdzaak geschoten zal worden met niet springende pantserprojectielen. Ter herdenking van de Nederlanders, die gedurende de Duitse bezetting in het concentratiekamp te Vught zijn ge vallen, zal op Dinsdag 4 Mei aldaar een Nationale Herdenkingsavond worden ge houden. Om kwart voor zeven komt men sa men bij hotel „De Hut", waarna men vanaf het Thomson-monument zal ver trekken, voorafgegaan door het muziek corps van de Stoottroepen. De nabestaanden der gevallenen ver zamelen zich om 6.30 uur bij hotel „De IJzeren Man" en sluiten zich voor inde stoet aan. Om 7 uur zal men gezamen lijk de executieplaats Lunet II bereiken, waar alledeelnemers bloemen kunnen leggen Bij het gedenkteken der geval lenen. Af en toe vraagt men per adver tentie vrouwelijk personeel voor ateliers en fabrieken. Inderdaad moeten er fabrieksarbeidsters en atelier- meisjes zijn. Maar wat iedereen wel eens mag bedenken, is, dat in ons land elk jaar duizenden jonge moeders de tijd. van haar bevalling- afwachten met een bezorgd en droevig hart, omdat ze weten, dat haar baby zal geboren wor den, zonder dat er voldoende hulp is voor moeder en kind. Tienduizenden kraamvrouwen zijn nog steeds aange wezen op de welwillendheid van een buurvrouw, die een paar uurtjes per dag hoogstens beschikbaar heeft om moeder en kind en het gezin, waartoe ze horen, te helpen, vaak met meer goedheid dan deskundigheid. Dat is weinig minder dan een natio nale schande, want dat betekent, dat tp veel meisjes een leventje van „vaste uren en 's avonds vrü" verkiezen boven een werkelijk waardevol en verdienstelijk leven als kraamverzorgster. Niet alle meisjes hebben aanleg en mogelijkheid, de lange en vrij dure op leiding voor kraamverzorgster te volgen. Maar duizenden meisjes, die nu de sleur van een atelier-leven ondergaan, zou den voortreffelijke kraamverzorgsters zijn, zouden als kraamverzorgster 't vol doening schenkende besef hebben 'ea werk van uiterste nuttigheid te verrichten. De kraamverzorgster heeft immers de taak de normale en gezonde kraamvrouw te verzorgen en tevens te bewerken, dat het gezin in de dagen, dat moeder in het kraambed ligt, niets te kort komt. De opleiding is betrekkelijk eenvoudig, Elk meisje met een normale schoolop-' leiding, gezond verstand en een gezonde body kan er aan deelnemen. De oplei ding duurt 15 maanden en is verre van kostbaar. Na haar opleiding blijven ze verbonden aan een z.g. kraamcentrum, dat haar te werk stelt in die gezinnen, waar hulp het meest gewenst is. Ze blijven in het gezin gedurende de ge hele tijd, dat de jonge moeder haar hulp behoeft. Als verdere attractie" kunnen we mededelen, dat deze kraamverzorgsters nooit rijk zullen worden de betaling is niet erg hoog, hoewel verbetering in de naaste toekomst verwacht mag worden. De verzorging van moeder en kind dat is dus de verzorging van het waar devolste wat wij in het leven bezitten vraagt uitbreiding van het corps kraamverzorgsters met honderden krach ten. Haar werk is broodnodig. Het wachten is alleen op meisjes, die besef fen, dat het werk der kraamverzorgsters tot het mooiste behoort, dat een jonge vrouw kan doen. Het wachten is op meisjes die dit ideaal willen dienen en die liefst nog vandaag' verdere inlichtingen vragen aan de wijkzusters van het Wit-Gele Kruis. (Vervolg van pag. 1). en familieleden thuis zijn gewisseld over welstand en gezondheid. Denk ook aan de gevaren ter zee, mijnen, schip breuk, storm. Dag en nacht wordt er hier geluisterd op de speciale interna tionaal vastgestelde 600 meter S.O.S.- band. Bijna niets mag over die golf worden uitgezonden en ieder half uur drie minuten lang wordt daarop door heel de wereld absolute stilte bewaard. Dan klinkt daar alleen het verre hulp geroep van een schip in nood. Zo verricht Scheveningen Radio zijn werk. Dagelijks enige malen maakt het bekend, voor welke schepen telegram men aanwezig zijn. Neemt dan het schip contact op, dan kan de tekst worden doorgeseind. Scheveningen Radio is de oerbron van alle scheeps tijdingen. die u dagelijks in de krant leest, het verspreidt weer- en storm- waarschuwingsberichten en viermaal in elk etmaal ook seint het het we reldnieuws uit naar alle Nederlandse schepen ter zee. Zo gaat het voort, dag en nacht. En als straks het nieuwe station op het tweede Sluiseiland ge reed is, zal Scheveningen Radio nog béter dan tot dusver kunnen roepen naar alle Nederlandse zeelui op zee.vanuit IJmuiden. ZONDAG 2 Mei: 5de Zondag na Pa sen; Mis v. d. dag: 2 H. Athanasius; Credo: paasprèf.; den Bosch; 3 voor de bisschop; Haarlem: Kerkwijdingsfeest v. d. Kathedraal; Mis Terribilis: 2 gebed v. d. Zondag tin gelezen Missen, 3 H. Athanasius); laatste evang. v. d. Zondag; wit. MAANDAG: eerste der kruisdagen: bidprocessie; feest v. Kruisvinding; eigen Mis: 2 gebed v. d. kruisdagen: un gelezen Missen 3 H.H. Alexander en ge zellen): Credo: pref. v. h. H. Kruis; laatste evang. v. d. kruisdagen; rood. DINSDAG: tweede der kruisdagen: bidprocessie: H. Monica, weduwe: eigen Mis; 2 gebed v. d. kruisdagen; paaspref.; Haarlem: 2 gebed v. kerkwijding, 3 ge bed v. d. kruisdagen Credo: wit. Mis na de orocessie als Maandag. WOENSDAG: derde der kruisdagen: H. Pius V. Paus. belijder; Mis Si diligis; 2 vigilie v. Hemelvaart: 3, kruisdagen; pref. v. d. Apost.; laatste evang. v. d. vigilie; Haarlem: 2 Kerkwijding; 3 vigi lie; 4 kruisdagen: Credo; wit. Mis na de processie: als Maandag. DONDERDAG: 's Heren Hemelvaart; eigen Mis; Credo: eigen pref.; wit. VRIJDAG: H. Stanislaus, bisschop, martelaar; Mis Protexisti; 2 gebed v. Hemelvaart: Credo: pref. v. Hemelvaart; Haarlem: 3 Kerkwijding; rood; Breda, Roermond: H. Domitianus, bisschop, be vaart: Credo :htige 1 Nota: begin v. d. novene tot voorbereiding op h. Pinksterfeest ZATERDAG: Verschijning v. d. Aan engel Michaël; eigen Mis; 2 gebed v. Hemelvaart: Credo; pref. v. Hemelvaart; Haarlem: 3 Kerkwijding; wit. ZONDAG 9 Mei: Zondag onder h. Oc taaf v. Hemelvaart: Mis v. d. dag; 2 H. Gregorius v. Nazianze: 3 gebed v. He melvaart: 4 gebed voor de voortplanting des geloofs; Credo: pref. v. Hemelvaart: Haarlem: 2 octaaf v. Kerkwijding: 3 H. Gregorius: 4 gebed v. Hemelvaart: 5 ge bed voor de voortplanting des geloofs; wit (Van onze speciale verslaggeefster) Op het feest van Sint Willibrordus, die tevens tot Hemels Beschermheer was aangesteld, werd op 7 November van het vorig jaar in het centraal huis v>an de Vrouwen van Nazareth „De Tiltenberg" te Vogelenzang, de voorlopig aldaar gevestigde Missieschool voor jonge vrouwen geopend. Zes maanden later heeft de Missieschool een eigen zelfstandig onderdak ge kregen, en heden, op de eerste Zaterdag van Mei, heeft Mgr. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, in Ubbergen bóven Nijmegen de nieuw betrokken school, waar de cursisten met en onder leiding van een vijftal Vrouwen van Nazareth tot in Juli de eerste cursus zullen volgen, plechtig ingezegend- Maar reeds thans mag gezegd worden, dat deze grootse en gedurfde opzet van de Vrouwen van Nazareth, tegen veler ver wachtingen in, een groot succes is en ook, blijkens de dringende aanvragen uit allerlei missiegebieden, in een ware behoefte voor ziet. Zoals mon zich wellicht herinnert uit het geen gepubliceerd werd bij de oprichting der school, worden daar negenmaandelijkse cursussen gegeven aan een kleine groep vakvrouwen (verpleegsters, onderwijskrach ten, sociale werksters), die proeven van be kwaamheid en geschiktheid hebben kunnen overleggen, die geneigd zijn, zich naar een missiegebied te laten uitzenden cn medisch goedgekeurd zijn voor de tropen. De cursis ten, die in internaat wonen met de Vrou- (Van onze speciale verslaggever) Op (de borstwering van de Belvedère te Nijmegen, waar de blik ver reikt over het Betüwse land, leest de bezoeker; „Hier stond Claudius Civilis. Knarsetan dend zag hjj de adelaars der Romeinse legioenen naderen". Daar moesten wij onwillekeurig aan denken, telkens weer in het bergland van Indonesië, als wij neerblikten in ravijnen en de ruimte der dalen. Misschien overwogen wij, verheft zich hier over twee duizend jaar ook een soort Belvedère met als opschrift: „Hier stond Mohammed Hatta. Knarse tandend zag hij de carriers dep Bataafse legioenen langs de bergen omhoog krui pen." Dat duurt geen twee duizend jaar, zal men ons tegenwerpen. Toch neigen wij tot die tijdslimiet sinds wij op een spaarzame ochtend van rust op ons ter rasje te Malino het gezellig klunzen der djongos hebben gadegeslagen. Men had ons voor ons verblijf op Zuid-Celebes gehuisvest in Malino, het bekende vacantie- en conferentieoord, 75 kilometer van Makassar, waar wü dagelijks werden verwacht. Da. is on geveer hetzelfde als wanneer men in Amsterdam het een en ander zien wil, maat wordt ondergebracht in Arnhem en bovendien nog af- en aangevoerd in een aftandse jeep over een weg, welks deplorabele staat alle beschrij ving tart. Murw gerammeld tot in het merg onzer botten, bereikten wij Ma lino en constateerden, dat dit een lij densweg overigens meer dan waard was. Geen wonder, dat WÜ Makassar voorlopig Makassar lieten, om in eenl luie stoel voor onze bungalow tot ons zelf te komen. Het was hier koel en het was hier schoon met frisse weiden en lanen van louter bloeiende spatadeo's, bomen, die één laaiende ruiker vormen van grote, oranje-rode bloemen en da- gelijke verse lopers spreiden fp paden en wegen. Met sparrebos en bijkans Hollands loofhout en het vergezicht over groene bergen en diepe valleien en heel ver het blauw van de zee. Daar zaten wij op ons terrasje tussen gazons en ^exotische bloemen. De krekels sloegen hun duizend kleine cymbalen en soms schoot met helle fluittoon een goudgele vogel voorbij. De djongo's van onze bungalow waren aan de arbeid en spoedig boeide ons dat meer dan heel de grandioze natuur. O, aan naarstig heid schortte het niet! Zo'n djongos is een bezig iemand, heel de lieve, lange dag. Maar met klimmende verbazing sloegen wij hun bedrijf gade. Al die kostelijke morgenuren zag de tuinjon gen kans. zittende op zijn hurken en zonder zich een voetbreed te verplaat sen, een segment van een perkje met enkele handen aarde aan te plempen, waarbü hij twintig keer eenzelfde steen verlegde en tenslotte enige, zeggen wij vijf, clandestiene kruidjes verwijderde tussen de plavuizen aan onze voet. Mid delerwijl stofte de hulsjongen met een rieten stoffertje geduldig een peukje sigaret en een afgebrande lucifer van de ene naar de andere hoek. Vervolgens hurkte ook hij tevreden neer en zag ons zielsvergenoegd aan. Wat zijn dus tweeduizend jaar bij dit tempo? Dit land heeft van nature de tijd. Waarom zou Mohammed Hatta knarsetanden bij het zien der Bataafse legioenen. Wie maakt zich zorg over staatszaken der jonge Negara, welks luister van gouden uitmonstering en vele bevlagde, weelderige auto's der prominenten wij te Makassar aan schouwden, zonder enige* koloniale be geestering nochtans vanuit ons hobbe lig jeepje. En wie vraagt naar het ge duld, waarmee uit ragfijn zilverdraad het 'filigrain geweven wordt van het beroemde Kedari-zilverwerk van Zuld- Celebes. Voorlopig geen Belvedère te Malino. Alleen maar het uitzicht op bloeiende spatadeo's grillige toppen, woeste ra vijnen en een goudgele vogel, die flui tend langs schiet. De zon stijgt hoger en begint zelfs hier te steken. Blauw is de lucht boven de bergen, blauw het nevelig verschiet. De- djongos hervatten hun werk, in het besef, dat zy twee duizend jaar de tijd hebben. En wij voor ons sluiten de ogen in een vreemd borend verlangen. Wij zien een Hol landse wei met dotter- en Pinksterbloe men, bottend speenkruid boven een sloot, wij ruiken spirea en volgen het zeil van een tjalk ergens over het Mep- pelerdiep. En zien te Nijmegen, hoog van de Belvedère, de Betuwe in- Bloei staan. wen van Nazareth er kan eventueel fi nanciële faciliteit verleend worden m de vorm van een beurs en tot een ware teamgeest geschoold worden, moeten in die cursustijd behalve haar practische geestelij ke uitrusting ook haar vorming vinden voor een eigen spiritualiteit, zoals zij die als leek in het nieuwe moeilijke leven nodig zullen hebben. Het programma, dat inderdaad een intensieve concentratie vraagt, vermeldt o.m. godsdienst, E.H.B.O.-opleiding, lessen in Maleise taal, volkenkunde, missiegeschie denis en een reeks onderrichtingen over hoe de vrouw in Indonesië leeft". Deze laatste worden gegeven door de rectrix der school mej. dr. E. Allard, die grote Indo nesische ervaring heeft. Ten behoeve van de verschillende do centen, die aan dc Nijmeegse universiteit zijn verbonden, is thans als residentie plaats voor 'dc school, welke bewezen heeft reden van bestaan te hebben voor dc tweede cursus, die in Augustus begint, hebben zich reeds vele gegadigden gemeld, nu die zich los heeft gemaakt van het pied-a-terre van de Vrouwen van Nazareth, Ubbergen gekozen. De Voorzienigheid schijnt ijveraars voor een doel, dat hoog hoven de eigen wereldse belangensfeer uitgaat, altijd zeer terwille te zijn, wanneer zij onderdak zoeken. Deze fraaie ruime villa, hoog op een beboste heuvel is een ideaal tehuis voor de kleine, serieuze, hardwerkende groep lekenmissio- narissen-in-spe. Er is een smaakvolle kleine kapel, een lichte, ruime leskamer met uit zicht in het gróen, een huis- en eetkamer en voor ieder boven een eigen kamertje, waartoe de ruime bovenverdieping vernuf tig als cellen in een bijeenkorf vertimmerd is. Men ademt er al een beetje missiesfeer. Een der leerlingen heeft een eigengetekend kaartje van haar toekomstige standplaats, het eiland Flores, boven haar werktafel ge prikt. Deze eerste groep gaat n.l., nadat het di ploma behaald zal zijn in Juli, via een jaar in Bandoeng om zich de sfeer van het land eigen gemaakt te hebben, naar Flores om er te werken onder de paters van het Goddelijk Woord te Stcyl, deels aan de school, deels als reizende ver pleegsters. Een dergelijke plaatsing in groepsverband, waardoor de leken evenals de religieuzen in eenzame gebieden de steun hebben van sociaal verkeer met ge lijkgestemden, is een grotere waarborg voor het bewaren van de goede geest, dan wanneer men als jonge vrouw alleen staat. De tweede cursus zal ook op Indonesië zijn gericht, daarna vermoedelijk op een ander missiegebied. Keeds zijn er aanvra gen van de bisschoppen uit Brazilië (waar twee Vrouwen van Nazareth zich gevestigd hébben) en uit Suriname om geschoolde vrouwelijke leken te zenden. Prachtig werk deden en doen religieuzen in de missie. Maar wij weten het: de roepingen vermin deren. Ook daar heeft de Voorzienigheid haar bedoeling mee. Het binnenkort uitge zonden eerste Nederlandse team vrouwelijke lekekrachten in de missie zal er religieu zen aflossen, die een welverdiende pauze na het zware werk toekomt. De Vrouwen van Nazareth, die een be hoefte in het missiewerk cn een levende drang onder de jonge vrouwen van nu met hun school hebben opgevangen, heb ben na deze eerste zes manden haar ge durfd Initiatief met succes zien be kroond. 1 v- Amerikaanse parachutisten van het 187ste injanterle-regiment springen uit een transportvliegtuig boven Hokkaido in Japan. Sinds de communistische relletjes worden er nogal eens manoeuvres gehouden in Japan. Plaats in elk ruitje een letter, zodat beginnende bij en de richting vol gende van het pijltje woorden van vier letters te lezen zijn, welke de vol gende betekenis hebben: 1. onbeweeglijk; 2. omslag; 3. gehoor zaal; 4. spijskaart; 5. dakbedekking van inlandse woningen op Java; 6. roofdier- tje; 7. muziekinstrument; 8. medeschul dige aan de tweede grote wereldoorlog; 9. soort brandewijn; 10. Arabisch opper hoofd; 11. plaats in Noord-Holland; 12. hoeveelheid gras in eenp met een zeis afgemaaid; 13. openbare betrekking; 14. Arabische vorstentitel; 15. Bijbels persoon; 16. karakter. Inzendingen tot en met Dinsdag XI Mei op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel (afdeling Prijsraadsel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de heer J. L. C. Taminiau, directeur van de naar hem genoemde jamfabrieken, heeft het zwaar geschon den, maar nog steeds vriendelijke Be tüwse dorpje Eist. groot feest gevierd. De heer Taminiau is in Eist en in de gehele Betuwe een zeer geziene figuur; reden waarom van dit feest extra werk was gemaakt. De vlaggen hingen uit, de winkels vertoonden speciale feestetalages en ook de kinderen vierden feest. Vrijdag morgen had een officiële herdenkings bijeenkomst plaats, waaraan een groot aantal genodigden deelnam. Gasten van alle rang en stand, vertegenwoor digers van alle soorten organisaties en verenigingen, van bureaux en officiële instanties, burgemeesters, wethouders en raadsleden boden hun hartelijkste gelukwensen aan. De burgemeester van Eist, de heer W. H. C. de Kljjn, deed de verheu gende mededeling, dat de heer Ta miniau was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranjc-Nass3u, terwijl de gemeenteraad van Eist reeds be sloten had, de heer Taminiau te be noemen tot ereburger van de gemeen te Eist. Oplossing: P P A R R E I N A T E R I A N T D E E L Na loting werden de prijzen toegekend aan: F. Meijs, Toministraat 22, Amster dam; Ch. de Cooker, Van Woustraat 184, Amsterdam; A. v. d. Putten, Graaf Wil lemstraat 33, Haarlem; W. Koopman, Ag. Dekenstraat 27, Amsterdam; Jos v. d. Elden, Anegang 14, Haarlem; P. M. Pels, Arendsweg 121, Beverwijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 7